+1 Borsody László, aki a XX. századi Magyarországon halt meg, mégis oly kevesen ismerik. Neki köszönhető, hogy még mindig a legtöbb aranyérmet vívásban tudhatjuk magunkénak a modern olimpiák történetében.
Thuryt a törökök Dunántúl oroszlánjának nevezték! kardját/pallosát ma is meg lehet nézni kanizsán a múzeumba. remek medinai darab, a törököt török kardal aprította.
Megemlíteném még Gyulaffy Lászlót, aki Thúry kortársa volt és hadi sikerei, korábbi dicsőséges és legendás bajvívásai miatt az 1563-as pozsonyi koronázáskor a hős Thúry Györggyel együtt lovaggá ütötte a király. Az ősi rend szerint ilyenkor lovagi küzdelmeket rendeztek. Egész Európából idesereglő vitéz kihívóit mind Gyulaffy, mind Thúry legyőzte, végül ők ketten maradtak a porondon. Megkezdődött a viadal, de Őfelsége megszakította, mert nem engedhette, hogy két ilyen nagy hős sebet ejtsen egymáson. Így kettőjük küzdelme nem dőlt el. anapkelet.hu/?q=gyulaffy_laszlo
@grionan fers ez így tökéletes. De megjegyezném, a Magyar 2 fajta kardot használt. Szabálya és kard. Van a tulajdonba eredeti magyar egyenes kard, ami tiszta acél és közel 13,5kg.A szablyára is van magyarázat, ami teljesen magyar, de már a Sumérok is hasonlót használták.
@grionan fers Bocs, elírtam.2,3kg-ot akartam írni. A 13,5 az a kétkezes lovagi kard. Az acélt azért írtam, mert nem akartam kitérni a kevert anyagokra, ami %-ban elenyésző. De volt ilyen fegyvere a Magyarnak. A japán katanát meg hagyjuk, mivel tisztában vagyok vele, hogyan készűl, hány élű, hogy hajtogatják az anyagot a kovácsolás közben.
@@balrog4212 Nem létezik 13.5 kilós kard, amit használatra készítettek volna. A múzeumi darabok is max 2 kilósak, úgyhogy téged nagyon behúztak valamivel.
volt még a Hugonis dicti Wittenwiller féle is, illetve volt egy holland kódex, csak sajnos az írójára nem emlékszem. a soproni Ars Ensis csoport kutatta '14-'15-ben
Végig néztem a komentelőket. Középkorban El Cyd-et hiányolom aki olyan spanyol "katalán" vitéz volt, hogy egy hágónál órákig feltartotta a szaracénokat. El Cyd nevet azért kapta, mert felajánlották neki a Királyi titulust, de ő visszautasította. Szerintem csinálj még egy 20-as listát! Magyar kard forgatóból is van még 10 bőven!
Ujlaki Miklós erdélyi vajda (Csák nemzetség!), aki Hunyadi Mátyás riválisa volt az 1458-as királyválasztáson, Európa szerte köztudottan kiváló kardforgató volt. Kétméteres, egyedi készítésű lovagi kardját egykézzel tudta forgatni.
Thurynál külön érekesség, hogy egyszerre volt eredményes a török elleni szablya alapú harcban, valamint győzött a nyugati vívóformát alkalmazó császári vitézek ellen is.
@@bapro1715 mi az okosodás? Nem mindegy, hogy könnyű vagy nehéz páncélos, lovas vagy gyalogos az ellenfél és az sem, hogy mi a párbaj szabálya és a párbaj során használt fegyver!? Kopja, kard, szablya, buzogány stb. Ezt minden történetíró megemlíti és leírja.
@@gergelycsuzi8763 Gondolom, egyik sem volt még a kezedben. A harcos mentális hozzáállása a meghatározó. Egy Thúry formátumú embernek mindegy mit adsz a kezébe, már nem egy formát követ, hogy most török jön, akkor így vívok, ha császáriak akkor meg úgy. Saját, tudatos kialakult mozgása lehetett, valószínű ezért nem talált legyőzőre. Persze az utókornak muszáj valamien kultúrálisan definiálható sablonhoz hasonlítania, amiről úgy hiszi, hogy ismeri, különben nem tudja értelmezni a jelenséget.
Gratula, tetszik. Az nem kérdés ,hogy Thury György minden idők legnagyobb vívója,.... nem csoda hát ,hogy a magyar kardozók 14!!!! egyéni olipiai bajnokságot nyertek a 28 ból, csapatban csak 10x nyertek a 24-ből:D
Nagyot tévedsz nem a középkori hőseink az alapja a mai tudasunknak ! mert a modern vivást az olasz iskolátol tanultuk és tettük tökéletessé! Viszont a lelkületünk kell ehez !
Gondolom sok fiatal hallotta már lekicsinylően ezt a kezdetű mondatot, miszerint: "Ezek a mai fiatalok..... És ez így megy mióta az ember megtanult beszélni. A XVI. század viharos éveiben egy kis magyar csapat egy rajtaütés előtt a Balaton jegén éjszakázott, amikor a hadnagynak megdorgálta az egyik fiatal katonát, mert két pokrócot terít egy helyett maga alá a jégre. "Mivé lesz így a világ ha majd ezek az elpuhult fiatalok kezében lesz majd az ország sorsa!" Az ifjú leteremtett vitézt Thury Györgynek hívták
Japán vívók közül elég nehéz kiválasztani a "legnagyobbat", mert sok, a maga korában a legjobbnak tartott vívó sosem találkozott a többi "legnagyobbnak" tartottal (bár kétségtelenünl a legismertebb Miyamoto Musashi, elsősorban Yoshikawa Eiji regénye miatt). Így iylen fontos nevek martak le a listáról, mint Kamiizumi Nobucuna (a Shinkage-ryu megalapítója), a három Yagyu: Yagyu Muneyoshi, Yagyu Munenori és Yagyu Mitsuyoshi Juubei, Ono Tadaaki (Ono-ha Itto Ryu), Sakakibara Kenkichi, Yamada Jirokichi, Yamaoka Tesshu (az utolsó nagy kardvívó).
@Róka srác Ezt nem lehet egyértelműen kijelenteni. A "legjobbként" tartják számon Yagyu Munenorit, Tsukahara Bokudent, és Yamaoka Tesshut is. Ahhoz, hogy ténylegesen tudjuk, melyikük volt a legjobb, ahhoz ezeknek az embereknek meg kellett volna vívniuk egymással.
Biztam benne, hogy Thuryt azert odabiggyeszted a vegere🙂 Mondjuk Kinizsi, mint hadvezer is siman helyet kaphatott volna valamelyik sültlizs helyett.. Vilagszerte ismerik ot is, nem sok csatat vesztett. Azt hiszem egyet sem.😁 Kőkemeny mokus volt. De jo a video egyebkent.
Az a gond hogy Magyar vitézből is ki lehetett volna rakni ezt a tizes listát olyan sok jó képességű vívónk volt a folyamatos háborúskodások mellékhatásaként
Adalék Thúry György történetéhez Takáts Sándor - Bajvívó magyarok c. könyvéből: "Hatalmas termetű, nagy erejű vitéz volt. Megnyerő külseje, nyájas modora, vidám kedélye és jószívűsége egész valójának szeretetreméltóságot kölcsönzött. Valamennyi egykorú történetíró emberséges embernek mondja Őt, akiről jót sokat, de rosszat, semmit sem lehet mondani. Egyenes és szókimondó ember, aki a kétszínűsködést soha nem ismerte. Minden szavában, minden tettében megcsillan az egyenesség, és a nyíltság. A csatáknak lelke, a törököknek réme, Ő, aki a félelmet nem ismeri, s aki életét minden nap kész kockára vetni. hogy hazájának használhasson. Az erő a karjában oly nagy volt, mint a bátorság a szívében. Bár egész életét a harcban tölti, soha el nem durvul. Kortársai és az egykorú történetírók mind magasztalva emlegetik tiszta erkölcseit, hazaszeretetét és páratlan emberségét. Csoda-e, ha a katonák az ilyen embert bálványozzák? Csoda-e, hogy aki egyszer Thúry György kardja alatt szolgált, sohasem kívánt mást?" A török bégek azon lobbiztak, hogy ne a Dunántúlra nevezzék ki őket, mert ha (Vár)Palota mellé kerültek, azonnal kihívta őket Thyúry. Aki nem fogadta el a kihívást elvesztette az arcát. Aki elfogadta, annak annyi volt. Az oszmán birodalom legnagyobb harcosa, a legyőzhetetlennek tartott mezopotámiai Koralikos bég csak azért kérte át magát Magyarországra, hogy megvívhasson a nagy Thúry Györggyel… vesztére. 1563-ban Miksa főherceget magyar királlyá koronázzák (Pozsonyban). Az ünnepség részeként lovagi tornát rendeznek, melyre meghívták Európa legnagyobb harcosait, párbajhőseit. A döntőben Thúry György honfitársával (ki mással?), Gyullafy Lászlóval került össze. A király leállította a küzdelmet, hogy ilyen kiváló vitézek közül egyik se haljon/sérüljön meg.
@@tizeslista_hu Talán előbb képezni kéne magad azokban a témákban amik téged érdekelnek. Aztán lehet alkalmas leszel pár év múlva érvényes és informatív kontentek szerkesztésére. Én drukkolok neked, hajrá tudomány, hajrá ismeretterjesztés! Sajnos ilyen felszínes ismeretekkel, sokszor kontraproduktív tartalmat csinálsz ami legfeljebb az alsó tagozat szintjén működik. Olvashatál meséket ennyi erővel, lehet nagyobb sikered is lenne.
@@tizeslista_hu szia. ezzel azt ered el pl nálam hogy én is utanna nézek. Megegyszer elolvasom jobban meg is ragad. Hibáztunk emberek vagyunk. Eszetlen jó a csatorna felnőttként és a 8 éves gyereknek is mutatom azokat a tartalmakat amiket szabad. További sok sikert és kitartást a teljes csapatnak.
Itt bármilyen összeollózot, elírt adat előfordul rendszeresen. Nem csak ott nézi be a gyerek az informátor szerepét. Maradjon a cipész a kaptafánál, az ovis pedig a gyurmánál. Big brainfok ;)
@@davidgergely-szorath6603 Szerintem meg.. Akkor a tanároknak is ezt mondd majd az érettségin. Nekik is kell egy kis szórakozás "szerintem" brutalikszdé lesz az érvanyagod.
Apró korrigálások: a kasima sintó-rjú nem egyetlen vágásos, mivel az az ittó-rjú egyik sajátossága volt. Ha megnéz az ember youtube-on demonstrációkat, akkor láthatja, hogy a katáik (formagyakorlatok) összetettebbek annál. Itó Ittószai nem győzhetett le kendómestert, mivel a kendó akkor még nem létezett. A több ellenfél sikeres levágásának technikája pedig a muszóken. Mijamotó Muszasi párbajait pedig kérdőjellel érdemes kezelni, mivel nagyon sok történelmi adat keveredett össze a Muszasi című regénysorozatban leírtakkal, melyek a legendáján alapszanak. Igazából elég kevés történelmi tény maradt fenn Muszasival kapcsolatban. A videóban még célszerű lett volna megemlíteni, hogy Muszasi is megalapította saját iskoláját, a niten icsi-rjút. Ez utóbbit idehaza is tanítják.
Abból az evezőlapátból faragott karddal győzte le Sasaki Ganryu-t 1612-ben. Az utolsó párbaja Yagyu Muneroni mesterrel lett volna. Amit 2x is elutasított,.Ugyanis ha megnyeri, a vesztes tanítványai folyamatosan zaklatták volna,hogy lemossák az iskolán esett szégyent.
Jó kis videó, de felmerült bennem, hogy: Xiang Yu - abban az időben, azokkal a fegyverekkel, hogy lehetett 28 embernek órákra feltartani több száz ellenséget? És azokban a harcmodorokban száz katonát egyedül megölni úgy, hogy ő abba nem halt bele? Sorba álltak, hogy megküzdjenek vele? Illetve, ha felmorzsolta őket az ellenség, ki írta le a pontos számokat?
11:08. 1612-ben győzte le Sasaki Ganryu-t, az utolsó párbaja 1632-ben Yagyu Muneroni mesterrel, a sógun személyes oktatójával lett volna. De visszautasította, mert ha legyőzi, az rengeteg kellemetlenséggel járt volna(a tanítványok is folyamatosan zaklatták volna, hogy lemossák az iskolán esett szégyent)
Sejtettem, hogy ez lesz. Ha Xiang Yu, meg hasonszőrűek benne vannak, akkol hol marad Achilles például? A kínai történet írást készpénznek venni a legesetlenebb dolog amit el lehet követni. Az történet írás és nem történelem jegyzés. A nagy része már csak kiszínezett legenda. Mellesleg az a sok mesebeli hérosz és repkedő emberek, ahogy a kínai "történelmi" filmek brázolják őket hol voltak a történelem folyamán, amikor más ország szemszögéből is tudjuk a feljegyzéseket? Mikor a mongolok, japánok végigerőszakolták őket. Az ópiumháborúban 20000 kínai katona halt meg kb. és 400 körüli az angoloknál, illetve kb. még egyszer ennyi megsérült. Az egy dolog, hogy ennek egy része az angol tengeri fölény, de jóval nagyobb része pedig szárazföldön történt, ahol nem lehet vitatkozni abban, hogy egyenlő esélyekkel küzdöttek fegyverzet terén. Csak akkor már biztos nem tudtak elrepülni az angolok elől, mert túl magasak voltak:D Kína mindig is a föld legnépesebb területe volt, csak az ember mennyiséggel tudott hódítani, de sokszor az sem volt elég. Az ilyen több ezer embereket csatákban megölő hősök csak mesék. De ha csak Thury vesszük is látjuk a 600 párbajt ami képtelenség és pedig az európai történetírás alapvetően pontosabb mint a távol-keleti és mégis látunk hiedelemből kialakult túlzásokat így is szép számmal.
Azért a kínaiaknak elég jól szervezett hadseregük volt, mint a rómaiaknak. Plusz náluk az ókorban volt olyan acélművesség, mint nálunk a középkorban, ha a vége fele le is hagytuk őket. Azért vannak ott bőven teljesítmények. Nem véletlen, hogy a japánok is kínától kölcsönözték kultúrájuk jó részét, többek között a japán kardot, katanát is.
@@anotherhistoryenthusiast5874 Akkor kezdhetsz utána olvasni. Kínában, az ókori világ legnépesebb országában fele annyi vas nem volt mint a római birodalomban. Eleve Európában sok volt, de ehhez hozzá jön később az akkor még telelevő szír lelőhelyek. Amelyek olyan denzitású vasat tartalmaztak, hogy szennyezni kellett az acélhoz és nem finomítani. A távol-kelet mindig is vashiánnyal küszködött és ez azt eredményezi, hogy a nagy olvasztárok és kohók nem tudtak megjelenni, mert túl drágák lettek volna. Annyit ért a vas a ritkasága miatt, hogy egy várost meg lehetett volna venni az árából kis túlzással. A han dinasztiától kezdve ha elolvasod részletesen a hadsereg fegyverzetét, ma már tudjuk, hogy nagyon ritka volt a lemezel páncélzat is éppen ezért. Illetve bedobod a Katanat is, ami nem éppen olyan mint a kínai egyenes hosszúkardok. Másrészt azzal sem kéne példálózni, mert már az említett vashiány, ami Japánban hatványozottan igaz volt eredményezte a hajtogatást és nem az, hogy az úgy sokkal jobb. Csak így tudtak kinyerni elegendő vasat. Amit egy japán mester elkezdett egy laikus meg se mondaná, hogy az vas és nem egy sima kő. Valójában igen megmosolyogtató módszer. Az említett középkori acél, mondjuk egy német acélhoz semmi nem ért fel minőségben és igen, ez hivatalos. Elhiszem, hogy neked tetszik a kínai kultúra, de nem kéne misztifikálni és elfelejteni a tényeket. Továbbra is mondom, hogy az egybe fogott ember mennyiség az ami nem engedte eltűnni. Egyiptom mellesleg ugyan ez volt, a Földközi-tenger vidékének legnépesebb birodalma volt sokáig, de így is annyiszor erőszakolták meg, hogy az még... Nem érzelmi alapon kéne valamihez hozzáállni, csak mert ebben és ebben a filmben milyen menő volt. A valóságot kéne nézni
@@csababeinschroth9941 Nyugi, nyugi... szívrohamot ne kapj azért. Nincs itt szó semmilyen misztifikálásról. De te most teljesen másról kezdtél el beszéln, mint én. Én egy szóval nem említettem az acél elérhetőségét. Csak azt mondtam, hogy fejlett volt a kohászati kultúrájuk. A kínaiaknál már az ókorban tudtak hosszú, vékony acélpengéket készíteni kétkezes kardokhoz, amikor Európában még a spatha volt a maximum. Meg a szervezett hadseregről beszéltem, ami nagy eredmény. Európában a rómaiak után a reneszánszban jöttek újra divatba az állami professzionális seregek, a hűbéri seregek helyett, amik minőségben nagyon változóak voltak, emiatt az egységek közötti koordináció nem volt olyan sima.
Jó pár éve már hogy nem Tekkenezek már,ezért rendesen halványult nálam a story. De ha nem tévedek,akkor ő nem ember,hanem robot. Akár csak Jack. Vagy hogy hívják azt az izom kolosszus katonát.
Yoshimitsu a kard neve, a kard öröklődik és aki megkapja az lesz Yoshimitsu. Attól függ melyik részről beszélünk, pl a soul calibur-os a jobb kezét vesztette el, és az robotikus
A lista téves, ugyanis utána jártam a forrásoknak, és Thury Györgynek a nevét egyik megadott forrás linkben sem találom ugyan, de információim szerint Miyamoto Musashi van feljegyezve a legjobb szerint. Bár valószínű hogy a legjobb kardforgató ismeretlen.
Megjegyzem...a Japán srác...csak Japán srácokkal vívott...amíg Kinizsi.. Thury...minden néppel..aki itt volt Európában... már ez a tény is,azt mutatja nem lehet a Japán srác a legjobb...
Akkor keresd máshol.Thury létezö személy,külföldi irodalmakban is megtalálható.Úgy is hivták El Cid Hungaro,Hungarian Cyd El Cid egy spañol párbajhös volt,aki hiányzik a listárol.(Rodrigo Días de Vivar)
Ez a lista, szinte teljesen kamu. Semmilyen hiteles írás nincs róluk, csak az általuk hirdetett tettek leírása. Ez olyan, mint a bárd a Vajákban, vagy más regék. Ha engem kérdeztek ilyen alapon Hattori Hanzo is a listán lehetne. Ráadásul róla meg is emlékezik Quentin Tarantino a Kill Bill-ben...
A nevek sorrendjében nincs hiba, úgy vannak a vezeték-keresztnevek, ahogy mondod, de az írásmódjukat illetően, ha eredetileg nem abc-t használó nyelvből származik, akkor magyarul a magyar kiejtés szerint írjuk (pl. Mijamoto Muszasi). Persze már nagyon elterjedtek a Hepburn átírások, ezért az sem helytelen.
Nagyon ott van!!! Azért magyar létedre a tizes listában meg kellett volna emlitened Bezerédj Imrét, aki hivatalosan, dokumentálva 72 párviadalt nyert meg különböző fegyveres vitézekkel szemben és 28 éves korában halt meg!!!! Musashi 55 párbajt nyert meg, csak japánnal vivott és 61 éves korában halt meg. Ki volt a nagyobb kardforgató?
Munemori Yagyu se volt azért piskóta. Szerintem ő a második Musashi után. Vagy a korábbi időkből Josicune Minamoto. Persze tudom, tízes lista, nem fér bele mindenki. Említeném még Gerald Thibaultot, ő kevésbé ismert, nem tudom harcolt e életre halálra, de több száz mestert győzött le versenyeken megalázó fölénnyel. Esélytelen volt egyszer is eltalálni, előre tudta mit fog csinálni az ellenfele, irányította a párbajt.
Yagyu Munenori és Minamoto Yoshitsune 1., mert a japán névsorrend azonos a magyarral; 2., mert vagy nemzetközi szabvány átírás szerint írod a hangzókat (Yagyu) vagy magyaros kiejtés szerinti átírásban (Jagju, Josicune).
:) kepzeljetek csak el,ezeket a szemelyeket mind ossze szedni gyujteni ugymond es mindet egymas ellen :)) na azt de meg neznem 🤔 csak sajna lehetetlen volna,az ev szamok...nem egyszerre eltek mind, de csak ugy muribol a gondolatnak a valaha elt vilag legjobbjait ossze gyujteni s azokat ossze ereszteni,na az milyen erdekes volna,hogy vegul ki maradna az az EGY! talpon :))
Thury György 60 győzelemmel is magasan a történelem legnagyobb bajvívója. De azért beleférhetett volna a keretbe Kinizsi Pál is,valamelyik sárga helyett.
Bármelyik bemutatott "sárga" 1 hittelte volna 1v1 harcban, bármelyik nacionalista karaktered. A Japánoknál tradíció volt a harci tudás és szellem és a kardokat is hozzámérve a Nyugati népekhez, nem sok esélye lett volna egy szemtől szembeni párbajban egy nyugatinak, egy szamuráj ellen. Ez tény. Azért a nyugatiak se voltak rosszak... persze.
@@E_X_E_C_T_0_R Nagyfokú botorság a keleti harcművészeteket felsőbbrendűnek tartani,csak azért mert olyan misztikusak és egzotikusak...a nyugati,rettenthetetlen kora gyermekkoruktól keményen gyakorló egyes harcosok ugyanolyan veszélyesek lehettek mint mondjuk Muszasi...legfeljebb nem jeleskedtek más művészeti ágakban..Bár a középkori lovagi kultuszban elvárás volt ez is..ha meg fegyverek;példának okáért a toledói és damaszkuszi pengék sem voltak éppen életlen papírvágó kések.
@@louislegrognard3558 Fegyverek: Egy sokszorosan edzett acélból készült Japán kard akár tönkre is tehette volna egy nyugati pengét. Ebből adódóan a nyugati páncélzat sem bírta volna feltétlen egy szamuráj kard csapásait. Harcos: Köztudott, hogy a keleti népek mindenben előrébb voltak a nyugatiakhoz képest, még a harctudásban is sokkal kifinomultabbak és precízebbek voltak. Nem misztikumokról van itt szó, ez a nyers valóság, ami persze már történelem.
Igen, egyformán legendás vitézek voltak. Ha jól tudom egy huszártornán a császár megtiltotta, hogy egymás ellen küzdjenek. Mondván: mi lesz az országgal ha a két legjobb bajvívója megsebesül.
Sziasztok! William Matshal természetesen 1219-ben hunyt el, sajnos rossz számot mondtam a hangfelvételkor.
Akhilleusz-t nem kellett volna megemlíteni? :)
Már aszt hitem ő volt a hegylako 😂
vége 1517
@@eriksantur283j
+1 Borsody László, aki a XX. századi Magyarországon halt meg, mégis oly kevesen ismerik. Neki köszönhető, hogy még mindig a legtöbb aranyérmet vívásban tudhatjuk magunkénak a modern olimpiák történetében.
de ez most a véres történelemről szól, nem a békés vívásról. ez akkor jöhetne szóba ha küzdő sportolókról lenne szó.
Thuryt a törökök Dunántúl oroszlánjának nevezték! kardját/pallosát ma is meg lehet nézni kanizsán a múzeumba.
remek medinai darab, a törököt török kardal aprította.
Az a kard 3-4 kilo körül lehet.Átlagos ember pár percnél tovább azt nem forgatja
@@ido002Thury nem is volt átlagos ember 😎
Megemlíteném még Gyulaffy Lászlót, aki Thúry kortársa volt és hadi sikerei, korábbi dicsőséges és legendás bajvívásai miatt az 1563-as pozsonyi koronázáskor a hős Thúry Györggyel együtt lovaggá ütötte a király. Az ősi rend szerint ilyenkor lovagi küzdelmeket rendeztek. Egész Európából idesereglő vitéz kihívóit mind Gyulaffy, mind Thúry legyőzte, végül ők ketten maradtak a porondon. Megkezdődött a viadal, de Őfelsége megszakította, mert nem engedhette, hogy két ilyen nagy hős sebet ejtsen egymáson.
Így kettőjük küzdelme nem dőlt el.
anapkelet.hu/?q=gyulaffy_laszlo
AZ igen. Egy Magyar a világ valaha élt legjobb kardvívója.
Engem is meglepett, de örültem neki :D
Én sem gondoltam volna 😂
@grionan fers ez így tökéletes. De megjegyezném, a Magyar 2 fajta kardot használt. Szabálya és kard. Van a tulajdonba eredeti magyar egyenes kard, ami tiszta acél és közel 13,5kg.A szablyára is van magyarázat, ami teljesen magyar, de már a Sumérok is hasonlót használták.
@grionan fers Bocs, elírtam.2,3kg-ot akartam írni. A 13,5 az a kétkezes lovagi kard. Az acélt azért írtam, mert nem akartam kitérni a kevert anyagokra, ami %-ban elenyésző. De volt ilyen fegyvere a Magyarnak. A japán katanát meg hagyjuk, mivel tisztában vagyok vele, hogyan készűl, hány élű, hogy hajtogatják az anyagot a kovácsolás közben.
@@balrog4212 Nem létezik 13.5 kilós kard, amit használatra készítettek volna. A múzeumi darabok is max 2 kilósak, úgyhogy téged nagyon behúztak valamivel.
És igen. :) A Kard Rendjében, az Ars Ensisnél és még más vívóiskoláknál is Lichtenauer, Meyer, Fiore, stb. mesterek írásaiból tanulunk. :)
volt még a Hugonis dicti Wittenwiller féle is, illetve volt egy holland kódex, csak sajnos az írójára nem emlékszem. a soproni Ars Ensis csoport kutatta '14-'15-ben
Azt hittem h Thury kimarad, de kellemesen csalódtam, úgyhogy pacsi. :)
Rátóti Gyulaffy László viszont kimaradt sajnos.
@@istvanhalasi3869 Mivan?
Jó hosszú élete lehetett, ha több lovagitornát megjárt, volt a keresztes hadjáratban és 1919-ben halt meg xD
😂😂😂
Jaja én is ezt halgatom 😂😂
@@AdamSz27 mit jelent az, hogy halgatom? köze van a halhoz?
@@davidhujber8636 azt vagy az?
@@xddddxd-w2k Jogos :)
Biztos érdekes lesz köszi ezeket a jó videókat
Végig néztem a komentelőket. Középkorban El Cyd-et hiányolom aki olyan spanyol "katalán" vitéz volt, hogy egy hágónál órákig feltartotta a szaracénokat. El Cyd nevet azért kapta, mert felajánlották neki a Királyi titulust, de ő visszautasította. Szerintem csinálj még egy 20-as listát! Magyar kard forgatóból is van még 10 bőven!
Így van.Egyébként Thuryt Europaban úgy is emlegették mint Hungarian Cyd, El Cid hungaro.
Fantasztikusak a kontentjeitek. És viccen kívül a hongodra nagyon könnyen el lehet aludni
Gyermekkorom óta miyamotó Muszashi a kedvenc kardforgatóm és marad is amíg élek. Remek lett ez a videó is!
Ujlaki Miklós erdélyi vajda (Csák nemzetség!), aki Hunyadi Mátyás riválisa volt az 1458-as királyválasztáson, Európa szerte köztudottan kiváló kardforgató volt. Kétméteres, egyedi készítésű lovagi kardját egykézzel tudta forgatni.
Thurynál külön érekesség, hogy egyszerre volt eredményes a török elleni szablya alapú harcban, valamint győzött a nyugati vívóformát alkalmazó császári vitézek ellen is.
Ez okoskodás. Csak harc van. Aki tud, annak mindegy mi van a kezében.
igen, a keleti és a nyugati fegyverek és stílusok ellen is ő volt a legjobb.
@@bapro1715 mi az okosodás? Nem mindegy, hogy könnyű vagy nehéz páncélos, lovas vagy gyalogos az ellenfél és az sem, hogy mi a párbaj szabálya és a párbaj során használt fegyver!? Kopja, kard, szablya, buzogány stb. Ezt minden történetíró megemlíti és leírja.
@@gergelycsuzi8763 Gondolom, egyik sem volt még a kezedben. A harcos mentális hozzáállása a meghatározó. Egy Thúry formátumú embernek mindegy mit adsz a kezébe, már nem egy formát követ, hogy most török jön, akkor így vívok, ha császáriak akkor meg úgy. Saját, tudatos kialakult mozgása lehetett, valószínű ezért nem talált legyőzőre. Persze az utókornak muszáj valamien kultúrálisan definiálható sablonhoz hasonlítania, amiről úgy hiszi, hogy ismeri, különben nem tudja értelmezni a jelenséget.
Gratula, tetszik.
Az nem kérdés ,hogy Thury György minden idők legnagyobb vívója,.... nem csoda hát ,hogy a magyar kardozók 14!!!! egyéni olipiai bajnokságot nyertek a 28 ból, csapatban csak 10x nyertek a 24-ből:D
Olimpiai vívóink mind Borsody László iskolájából kerültek ki, avagy az ő tanítványai edzőterméből.
Nagyot tévedsz nem a középkori hőseink az alapja a mai tudasunknak !
mert a modern vivást az olasz iskolátol tanultuk és tettük tökéletessé!
Viszont a lelkületünk kell ehez !
Gondolom sok fiatal hallotta már lekicsinylően ezt a kezdetű mondatot, miszerint: "Ezek a mai fiatalok.....
És ez így megy mióta az ember megtanult beszélni.
A XVI. század viharos éveiben egy kis magyar csapat egy rajtaütés előtt a Balaton jegén éjszakázott, amikor a hadnagynak megdorgálta az egyik fiatal katonát, mert két pokrócot terít egy helyett maga alá a jégre.
"Mivé lesz így a világ ha majd ezek az elpuhult fiatalok kezében lesz majd az ország sorsa!"
Az ifjú leteremtett vitézt Thury Györgynek hívták
Hát ez a veszély nem fenyeget minket mostanában.. (mármint hogy a Balaton jegén alszunk..)
Japán vívók közül elég nehéz kiválasztani a "legnagyobbat", mert sok, a maga korában a legjobbnak tartott vívó sosem találkozott a többi "legnagyobbnak" tartottal (bár kétségtelenünl a legismertebb Miyamoto Musashi, elsősorban Yoshikawa Eiji regénye miatt). Így iylen fontos nevek martak le a listáról, mint Kamiizumi Nobucuna (a Shinkage-ryu megalapítója), a három Yagyu: Yagyu Muneyoshi, Yagyu Munenori és Yagyu Mitsuyoshi Juubei, Ono Tadaaki (Ono-ha Itto Ryu), Sakakibara Kenkichi, Yamada Jirokichi, Yamaoka Tesshu (az utolsó nagy kardvívó).
@Róka srác Ezt nem lehet egyértelműen kijelenteni. A "legjobbként" tartják számon Yagyu Munenorit, Tsukahara Bokudent, és Yamaoka Tesshut is. Ahhoz, hogy ténylegesen tudjuk, melyikük volt a legjobb, ahhoz ezeknek az embereknek meg kellett volna vívniuk egymással.
Biztam benne, hogy Thuryt azert odabiggyeszted a vegere🙂 Mondjuk Kinizsi, mint hadvezer is siman helyet kaphatott volna valamelyik sültlizs helyett.. Vilagszerte ismerik ot is, nem sok csatat vesztett. Azt hiszem egyet sem.😁 Kőkemeny mokus volt. De jo a video egyebkent.
Én hiányolom Kinizsit a két szablyával.
Igen, Kinizsi egy csatát sem vesztett, de ez a mókus kifejezés nagyon tiszteletlen.
Azért az jellemező, hogy mindegyikük nyugdíjba vonult csak Thury György nem. A törökök sajnos sohasem voltak tisztességesek.
Az a gond hogy Magyar vitézből is ki lehetett volna rakni ezt a tizes listát olyan sok jó képességű vívónk volt a folyamatos háborúskodások mellékhatásaként
Nagyon király videó!!
Hali.
Még Magyart több lehetett volna? 🤔
Pl:Huszár Péter.
Hírneve nagyon nagy volt!
A Törökök vitézek nem mertek ellene kiálni!
Csak így tovább! 😉
pl. Gyulaffy László
Örülök, hogy néhányan még ismerik, e neveket. ;)
Nyílván lehetett volna több Magyar kardvívó vagy harcos, de most csak a legjobbak legjobbjai lettek felsorolva. Nemzettől függetlenül.
@@lazlogogolak1991 hali.
Ez így van.
De Huszár Péter ott van a legnagyobbak közt!
További szép napot.
Adalék Thúry György történetéhez Takáts Sándor - Bajvívó magyarok c. könyvéből: "Hatalmas termetű, nagy erejű vitéz volt. Megnyerő külseje, nyájas modora, vidám kedélye és jószívűsége egész valójának szeretetreméltóságot kölcsönzött. Valamennyi egykorú történetíró emberséges embernek mondja Őt, akiről jót sokat, de rosszat, semmit sem lehet mondani. Egyenes és szókimondó ember, aki a kétszínűsködést soha nem ismerte. Minden szavában, minden tettében megcsillan az egyenesség, és a nyíltság. A csatáknak lelke, a törököknek réme, Ő, aki a félelmet nem ismeri, s aki életét minden nap kész kockára vetni. hogy hazájának használhasson. Az erő a karjában oly nagy volt, mint a bátorság a szívében. Bár egész életét a harcban tölti, soha el nem durvul. Kortársai és az egykorú történetírók mind magasztalva emlegetik tiszta erkölcseit, hazaszeretetét és páratlan emberségét. Csoda-e, ha a katonák az ilyen embert bálványozzák? Csoda-e, hogy aki egyszer Thúry György kardja alatt szolgált, sohasem kívánt mást?"
A török bégek azon lobbiztak, hogy ne a Dunántúlra nevezzék ki őket, mert ha (Vár)Palota mellé kerültek, azonnal kihívta őket Thyúry. Aki nem fogadta el a kihívást elvesztette az arcát. Aki elfogadta, annak annyi volt.
Az oszmán birodalom legnagyobb harcosa, a legyőzhetetlennek tartott mezopotámiai Koralikos bég csak azért kérte át magát Magyarországra, hogy megvívhasson a nagy Thúry Györggyel… vesztére.
1563-ban Miksa főherceget magyar királlyá koronázzák (Pozsonyban). Az ünnepség részeként lovagi tornát rendeznek, melyre meghívták Európa legnagyobb harcosait, párbajhőseit. A döntőben Thúry György honfitársával (ki mással?), Gyullafy Lászlóval került össze. A király leállította a küzdelmet, hogy ilyen kiváló vitézek közül egyik se haljon/sérüljön meg.
Szuper komment.Persze én ismerem a történetet.Thury olyan nagyság,amit felfogni is lehetetlen.Ahogy élt és halt megmutatja kik is vagyunk valójában.
7:32
William Marshal 1219-ben hunyt el,nem 1919-ben
Az évszámokat mostanában rendszeresen elrontom :( pedig jót írok le, de félremondom
@@tizeslista_hu Csak az nem hibázik aki nem dolgozik :) jó lett a vidi jöhet a többi :)
@@tizeslista_hu Talán előbb képezni kéne magad azokban a témákban amik téged érdekelnek. Aztán lehet alkalmas leszel pár év múlva érvényes és informatív kontentek szerkesztésére. Én drukkolok neked, hajrá tudomány, hajrá ismeretterjesztés! Sajnos ilyen felszínes ismeretekkel, sokszor kontraproduktív tartalmat csinálsz ami legfeljebb az alsó tagozat szintjén működik. Olvashatál meséket ennyi erővel, lehet nagyobb sikered is lenne.
@@tizeslista_hu szia. ezzel azt ered el pl nálam hogy én is utanna nézek. Megegyszer elolvasom jobban meg is ragad. Hibáztunk emberek vagyunk. Eszetlen jó a csatorna felnőttként és a 8 éves gyereknek is mutatom azokat a tartalmakat amiket szabad. További sok sikert és kitartást a teljes csapatnak.
Végén amikor 1571 -et ír ki és ki es 1517-et mond de amúgy jó videokat csinál, és az nem téved aki nem dolgozik, szóval ne legyünk nagyon kritikusak.
Ahogy hallom, William Marshalnál azt mondtat, hogy ,,1919-es halála után".
@Filmigo stúdió Én sem sértésből
Itt bármilyen összeollózot, elírt adat előfordul rendszeresen. Nem csak ott nézi be a gyerek az informátor szerepét. Maradjon a cipész a kaptafánál, az ovis pedig a gyurmánál. Big brainfok ;)
Én is ezt hallottam a tankokat már nem bírta :D
@@Makkos_Bandi Szerintem nagyon jó ez a csatorna, bárhol előfurdulhatnak hibák.
@@davidgergely-szorath6603 Szerintem meg.. Akkor a tanároknak is ezt mondd majd az érettségin. Nekik is kell egy kis szórakozás "szerintem" brutalikszdé lesz az érvanyagod.
Érdekes videó lett csak így tovább!!
Thury lóra való pallosa miért nem került be ide? Mestermű az a kard!
Luke Skywalkert hiányoltam a listából :/ 😀
...és Connor MacLeod,meg a tini nindzsák?
Ezeket megnéztem volna egymás ellen :)
Én is!!😂
Apró korrigálások: a kasima sintó-rjú nem egyetlen vágásos, mivel az az ittó-rjú egyik sajátossága volt. Ha megnéz az ember youtube-on demonstrációkat, akkor láthatja, hogy a katáik (formagyakorlatok) összetettebbek annál. Itó Ittószai nem győzhetett le kendómestert, mivel a kendó akkor még nem létezett. A több ellenfél sikeres levágásának technikája pedig a muszóken. Mijamotó Muszasi párbajait pedig kérdőjellel érdemes kezelni, mivel nagyon sok történelmi adat keveredett össze a Muszasi című regénysorozatban leírtakkal, melyek a legendáján alapszanak. Igazából elég kevés történelmi tény maradt fenn Muszasival kapcsolatban. A videóban még célszerű lett volna megemlíteni, hogy Muszasi is megalapította saját iskoláját, a niten icsi-rjút. Ez utóbbit idehaza is tanítják.
Ki volt az az 5 király akit William Marshal szolgált? Szerintem "csak" II. Henrik, I. Richard, János, III. Henrik alatt szolgált.
Ez érdekes videó!
Blahás C-typeok hol maradnak?
Miyamoto Musashit idézi meg Gintoki karaktere a Gintama animéből? Elég sok a párhuzam :D Magyar is van a legjobbak között, meg sem lepődtem :)
(Musashi az utolsó küzdelmében egy evező lapáttal győzött....)
Abból az evezőlapátból faragott karddal győzte le
Sasaki Ganryu-t 1612-ben.
Az utolsó párbaja Yagyu Muneroni mesterrel lett volna. Amit 2x is elutasított,.Ugyanis ha megnyeri, a vesztes tanítványai folyamatosan zaklatták volna,hogy lemossák az iskolán esett szégyent.
Jó kis videó, de felmerült bennem, hogy: Xiang Yu - abban az időben, azokkal a fegyverekkel, hogy lehetett 28 embernek órákra feltartani több száz ellenséget? És azokban a harcmodorokban száz katonát egyedül megölni úgy, hogy ő abba nem halt bele? Sorba álltak, hogy megküzdjenek vele? Illetve, ha felmorzsolta őket az ellenség, ki írta le a pontos számokat?
0:45
Egy jéghideg mit szeretnél?
Thury György a Legenda !
1219 vagy 1919....bárki tévedhet.
Na de több mint 700 évet tévedni?
@@orgovang nem biztos, hogy tevedett a fiatal ember hanem szerintem mashogy halljuk...
Háromszor hallgattam vissza mind a háromszor 1919- cet mondott!
nem értem, hogyan maradt ki Mijamoto Musashi...????? vagy művész nevén Nitten...
11:08. 1612-ben győzte le Sasaki Ganryu-t, az utolsó párbaja 1632-ben Yagyu Muneroni mesterrel, a sógun személyes oktatójával lett volna. De visszautasította, mert ha legyőzi, az rengeteg kellemetlenséggel járt volna(a tanítványok is folyamatosan zaklatták volna, hogy lemossák az iskolán esett szégyent)
Kosz nagyon jo volt
+1 Lu Bu-t még megemlítemén bár nem kardforgató volt, de így is veretlen volt.
Kar hogy sokkal kevesebbet szerepel ez a Donáld a tizes listátol
Ti kit szerettek még a tizes listától?
Pont ugyanannyi videója van Donátnak, mint eddig, heti 1 :)
Sejtettem, hogy ez lesz. Ha Xiang Yu, meg hasonszőrűek benne vannak, akkol hol marad Achilles például? A kínai történet írást készpénznek venni a legesetlenebb dolog amit el lehet követni. Az történet írás és nem történelem jegyzés. A nagy része már csak kiszínezett legenda. Mellesleg az a sok mesebeli hérosz és repkedő emberek, ahogy a kínai "történelmi" filmek brázolják őket hol voltak a történelem folyamán, amikor más ország szemszögéből is tudjuk a feljegyzéseket? Mikor a mongolok, japánok végigerőszakolták őket. Az ópiumháborúban 20000 kínai katona halt meg kb. és 400 körüli az angoloknál, illetve kb. még egyszer ennyi megsérült. Az egy dolog, hogy ennek egy része az angol tengeri fölény, de jóval nagyobb része pedig szárazföldön történt, ahol nem lehet vitatkozni abban, hogy egyenlő esélyekkel küzdöttek fegyverzet terén. Csak akkor már biztos nem tudtak elrepülni az angolok elől, mert túl magasak voltak:D Kína mindig is a föld legnépesebb területe volt, csak az ember mennyiséggel tudott hódítani, de sokszor az sem volt elég. Az ilyen több ezer embereket csatákban megölő hősök csak mesék. De ha csak Thury vesszük is látjuk a 600 párbajt ami képtelenség és pedig az európai történetírás alapvetően pontosabb mint a távol-keleti és mégis látunk hiedelemből kialakult túlzásokat így is szép számmal.
Azért a kínaiaknak elég jól szervezett hadseregük volt, mint a rómaiaknak. Plusz náluk az ókorban volt olyan acélművesség, mint nálunk a középkorban, ha a vége fele le is hagytuk őket. Azért vannak ott bőven teljesítmények. Nem véletlen, hogy a japánok is kínától kölcsönözték kultúrájuk jó részét, többek között a japán kardot, katanát is.
@@anotherhistoryenthusiast5874 Akkor kezdhetsz utána olvasni. Kínában, az ókori világ legnépesebb országában fele annyi vas nem volt mint a római birodalomban. Eleve Európában sok volt, de ehhez hozzá jön később az akkor még telelevő szír lelőhelyek. Amelyek olyan denzitású vasat tartalmaztak, hogy szennyezni kellett az acélhoz és nem finomítani. A távol-kelet mindig is vashiánnyal küszködött és ez azt eredményezi, hogy a nagy olvasztárok és kohók nem tudtak megjelenni, mert túl drágák lettek volna. Annyit ért a vas a ritkasága miatt, hogy egy várost meg lehetett volna venni az árából kis túlzással. A han dinasztiától kezdve ha elolvasod részletesen a hadsereg fegyverzetét, ma már tudjuk, hogy nagyon ritka volt a lemezel páncélzat is éppen ezért. Illetve bedobod a Katanat is, ami nem éppen olyan mint a kínai egyenes hosszúkardok. Másrészt azzal sem kéne példálózni, mert már az említett vashiány, ami Japánban hatványozottan igaz volt eredményezte a hajtogatást és nem az, hogy az úgy sokkal jobb. Csak így tudtak kinyerni elegendő vasat. Amit egy japán mester elkezdett egy laikus meg se mondaná, hogy az vas és nem egy sima kő. Valójában igen megmosolyogtató módszer. Az említett középkori acél, mondjuk egy német acélhoz semmi nem ért fel minőségben és igen, ez hivatalos. Elhiszem, hogy neked tetszik a kínai kultúra, de nem kéne misztifikálni és elfelejteni a tényeket. Továbbra is mondom, hogy az egybe fogott ember mennyiség az ami nem engedte eltűnni. Egyiptom mellesleg ugyan ez volt, a Földközi-tenger vidékének legnépesebb birodalma volt sokáig, de így is annyiszor erőszakolták meg, hogy az még... Nem érzelmi alapon kéne valamihez hozzáállni, csak mert ebben és ebben a filmben milyen menő volt. A valóságot kéne nézni
@@csababeinschroth9941 Nyugi, nyugi... szívrohamot ne kapj azért. Nincs itt szó semmilyen misztifikálásról. De te most teljesen másról kezdtél el beszéln, mint én. Én egy szóval nem említettem az acél elérhetőségét. Csak azt mondtam, hogy fejlett volt a kohászati kultúrájuk. A kínaiaknál már az ókorban tudtak hosszú, vékony acélpengéket készíteni kétkezes kardokhoz, amikor Európában még a spatha volt a maximum.
Meg a szervezett hadseregről beszéltem, ami nagy eredmény. Európában a rómaiak után a reneszánszban jöttek újra divatba az állami professzionális seregek, a hűbéri seregek helyett, amik minőségben nagyon változóak voltak, emiatt az egységek közötti koordináció nem volt olyan sima.
Achille Marozzo könyve elérhető esetleg magyarul valahol?
Előre szólók hogy csak viccnek fogom irni!! De hol marad Yoshimitsu ? :) xD
Jó pár éve már hogy nem Tekkenezek már,ezért rendesen halványult nálam a story. De ha nem tévedek,akkor ő nem ember,hanem robot. Akár csak Jack. Vagy hogy hívják azt az izom kolosszus katonát.
@@laszloradics8768 hát nem csak Tekken-be volt benne ott volt a SoulCalibur is
Yoshimitsu a kard neve, a kard öröklődik és aki megkapja az lesz Yoshimitsu.
Attól függ melyik részről beszélünk, pl a soul calibur-os a jobb kezét vesztette el, és az robotikus
De ott csak vendég szereplőként,mint Yoda a Ps-nél és Dart Vader az Xbox-nál.
@@dieforleon Vagy úgy. Nincs kizárva hogy az este folyamán rá keres a sztorikra. Kedvet kaptam hozzá.
William Marshall "1919-es halála után" (7:34-nél) helyett "1219-es halála után"
Mi van, nem lattal Hegylakot :)) Csak mikor lefejezik a skotot hal meg
Thury György 1517 hangzik el 1571 van írva.
Amúgy érdekes rangsor. Köszi!
Sir William Marshall 1919-es halála kicsit késeinek tűnik nekem
Szakai Dzsin
A szellem⛩️🇯🇵
Inkább Szellem
@@markbaranyai4479 nálam a magyar felirat így írta èn csak hű vagyok a fordításhoz(na meg nem tudok írni😉)
Ja sztem vele lenyírtam jópár ezer mongolt😀
Sztem mindenki akki kicsit is szereti a japán kultúrát
Nagy Lajos király is korának a legjobb kardvívói között volt.
...és mi van Bezerédi Imrével?...
Hali lesz majd a székelyekről is top 10?
Egyelőre nem tervezünk ilyen videót
Én várpalota mellet pétfürfőn lakom.különös meglepetés volt a végére
tehát akkor nem lehet mondani, hogy a 10 legjobb, vagy legnagyobb! mivel nem tudunk sokról!....
Igen, ők a legnagyobbak, akikről tudunk. Csak a videó címében ez bénán nézne ki :D
Dózsa György párbajban ölte a török vitézeket !
Ez igaz, párbajt vívott a szendrei lovas szpáhik vezérével, az epeirosi Alival is, aki már sok vitéz halálát okozta, és le is győzte.
Én még ide vettem volna Borsody Lászlót is!
7:33 *1219
A lista téves, ugyanis utána jártam a forrásoknak, és Thury Györgynek a nevét egyik megadott forrás linkben sem találom ugyan, de információim szerint Miyamoto Musashi van feljegyezve a legjobb szerint. Bár valószínű hogy a legjobb kardforgató ismeretlen.
Megjegyzem...a Japán srác...csak Japán srácokkal vívott...amíg Kinizsi.. Thury...minden néppel..aki itt volt Európában... már ez a tény is,azt mutatja nem lehet a Japán srác a legjobb...
Akkor keresd máshol.Thury létezö személy,külföldi irodalmakban is megtalálható.Úgy is hivták El Cid Hungaro,Hungarian Cyd
El Cid egy spañol párbajhös volt,aki hiányzik a listárol.(Rodrigo Días de Vivar)
Bezerédi Imre ????
Thury Györgyöt 1571-ben ölték meg.17-ben ahogy a videóban elhangzik a halála dátuma még nem is élt.
Hol van zorro és anakin skywalker
Hattori Hanzo??
Ő inkább orgyilkos volt. Nem kellett nyílt harcban ügyesnek lennie, vagy legalábbis nem úgy, mint egy élet-halál párbajokat vívó szamurájnak.
10 legjobb eszű/ legjobb hadvezér vagy vár kapitány? like aki szeretné
Legnagyobb hadvezérekről már készült videónk 😁
sorry a video elején kommenteltem... Ott van Musashi is! elnézést!
Kinizsi Pál?
Jó kérd3s
Sztoj William Marshall 1100ban született és 1919ben halt meg?😂
Ez a lista, szinte teljesen kamu. Semmilyen hiteles írás nincs róluk, csak az általuk hirdetett tettek leírása. Ez olyan, mint a bárd a Vajákban, vagy más regék. Ha engem kérdeztek ilyen alapon Hattori Hanzo is a listán lehetne. Ráadásul róla meg is emlékezik Quentin Tarantino a Kill Bill-ben...
miért írod le a gyönyörű japán neveket angolul?
A kereszt-vezetéknevek sorrendjére gondolsz?
@@tizeslista_hu igen
A nevek sorrendjében nincs hiba, úgy vannak a vezeték-keresztnevek, ahogy mondod, de az írásmódjukat illetően, ha eredetileg nem abc-t használó nyelvből származik, akkor magyarul a magyar kiejtés szerint írjuk (pl. Mijamoto Muszasi). Persze már nagyon elterjedtek a Hepburn átírások, ezért az sem helytelen.
Yoda szerintem kimaradt.
Még nem néztem meg, de biztosan yasuo van az első helyen.
Nagyon ott van!!! Azért magyar létedre a tizes listában meg kellett volna emlitened Bezerédj Imrét, aki hivatalosan, dokumentálva 72 párviadalt nyert meg különböző fegyveres vitézekkel szemben és 28 éves korában halt meg!!!! Musashi 55 párbajt nyert meg, csak japánnal vivott és 61 éves korában halt meg. Ki volt a nagyobb kardforgató?
Sajnos nem találkoztam vele a forrásgyűjtés során, de sajnálom, hogy kimaradt. Tényleg felfért volna a listára.
Lakatos Ali hol van?
Ocskay-t is meg lehetne említeni....
Isten Kardja mindenkit legyőzött.
Atilla a kard által lett az Isten Ostora és legyőzhetetlen.
Egyesek már 12 évesen elkezdték tolni a katonai kiképzést, most meg a legtöbb gyereket még a szomszéd utcába is kocsival viszik iskolába. 😁
Mer régen minden jobb vót! :D
@@tizeslista_hu Régebben más volt. A 90-es években mindenki táncolt. 😁
Munemori Yagyu se volt azért piskóta. Szerintem ő a második Musashi után. Vagy a korábbi időkből Josicune Minamoto. Persze tudom, tízes lista, nem fér bele mindenki. Említeném még Gerald Thibaultot, ő kevésbé ismert, nem tudom harcolt e életre halálra, de több száz mestert győzött le versenyeken megalázó fölénnyel. Esélytelen volt egyszer is eltalálni, előre tudta mit fog csinálni az ellenfele, irányította a párbajt.
Yagyu Munenori és Minamoto Yoshitsune 1., mert a japán névsorrend azonos a magyarral; 2., mert vagy nemzetközi szabvány átírás szerint írod a hangzókat (Yagyu) vagy magyaros kiejtés szerinti átírásban (Jagju, Josicune).
Thury György 1520 ban született és 1517-ben rajtaütöttek......
Sakaki Kojirou talán még elfért volna a listán.
bocsi srácok de ezt már köteleségemnek érzem😅, de ezt is elolvastátok? 😁
Mindent is! 😎
Nagyok vagytok, amúgy a videó nagyon jó lett, érdekes, igényes, elgondolkodtató, nekem nagyon tetszett, így tovább 😎
Igen én is ezt a kerdést tenném fel 1919 ben halt meg biztos ez?🤷♂️😅😅🙄
Connor MacLeod és tini nindzsák?
Én Kanizsai vagyok úgyhogy nagyot néztem.
:) kepzeljetek csak el,ezeket a szemelyeket mind ossze szedni gyujteni ugymond es mindet egymas ellen :)) na azt de meg neznem 🤔 csak sajna lehetetlen volna,az ev szamok...nem egyszerre eltek mind, de csak ugy muribol a gondolatnak a valaha elt vilag legjobbjait ossze gyujteni s azokat ossze ereszteni,na az milyen erdekes volna,hogy vegul ki maradna az az EGY! talpon :))
A gladiátorok, azon belül is a dimacherok
Khm össze kell dobni a pénzt azt egy pc gamet csinálni amolyan Metin2 felütéssel és ezen harcosok lennének benne 😃
Utána meg lehetne bővíteni még 😂
Ki hitte volna hogy egy magyar lesz az elsö helyen
Achilleus?
Egy török párbalyozó csak azért jött el szíriából hogy vele küldjön meg. Nem mellesleg a török vitéz addig veretlen volt
A 9-es akkora kamu... :D
Ser Arthur Dayne-t hiányoltam...
Thury György 60 győzelemmel is magasan a történelem legnagyobb bajvívója. De azért beleférhetett volna a keretbe Kinizsi Pál is,valamelyik sárga helyett.
Lehet én tudom rosszul.de a világon a legtöbb igazolt párbajt vívó ember Ocskay László volt.70parbaj.
Bármelyik bemutatott "sárga" 1 hittelte volna 1v1 harcban, bármelyik nacionalista karaktered.
A Japánoknál tradíció volt a harci tudás és szellem és a kardokat is hozzámérve a Nyugati népekhez, nem sok esélye lett volna egy szemtől szembeni párbajban egy nyugatinak, egy szamuráj ellen. Ez tény.
Azért a nyugatiak se voltak rosszak... persze.
@@E_X_E_C_T_0_R Nagyfokú botorság a keleti harcművészeteket felsőbbrendűnek tartani,csak azért mert olyan misztikusak és egzotikusak...a nyugati,rettenthetetlen kora gyermekkoruktól keményen gyakorló egyes harcosok ugyanolyan veszélyesek lehettek mint mondjuk Muszasi...legfeljebb nem jeleskedtek más művészeti ágakban..Bár a középkori lovagi kultuszban elvárás volt ez is..ha meg fegyverek;példának okáért a toledói és damaszkuszi pengék sem voltak éppen életlen papírvágó kések.
@@louislegrognard3558 Fegyverek: Egy sokszorosan edzett acélból készült Japán kard akár tönkre is tehette volna egy nyugati pengét. Ebből adódóan a nyugati páncélzat sem bírta volna feltétlen egy szamuráj kard csapásait.
Harcos: Köztudott, hogy a keleti népek mindenben előrébb voltak a nyugatiakhoz képest, még a harctudásban is sokkal kifinomultabbak és precízebbek voltak. Nem misztikumokról van itt szó, ez a nyers valóság, ami persze már történelem.
@@E_X_E_C_T_0_R Nyilván összekevered a virtuált a történelemmel. Nem gáz. Csak neked...
Hunyadi Jánost kihagyni meg Kinizsi!
Inigo Montoya ツ
Thury hamarabb halt meg mint megszületett? 1520 körül született és 1517 ben halt meg.
A videóban a javítás :) sajnos félremondtam a 71-et
Igen ez így történt mert visszament az időben a halála pillanatában és ezért korábban halt meg mint hogy megszületett volna
Ser Loras Tyrell, Ser Jaimie Lannister, Ser Arthur Dayne.
És hol van Jack Sparrow??? 🤣
Meg van kösz hugi
Thury mellé egy Gyulaffy Lászlót is mondtam volna
Igen, egyformán legendás vitézek voltak. Ha jól tudom egy huszártornán a császár megtiltotta, hogy egymás ellen küzdjenek. Mondván: mi lesz az országgal ha a két legjobb bajvívója megsebesül.
Yasuo kimaradt #kappa
és tesója Yone is hehe :D
Nemhinnem hogy Thuri tudna mit kezdeni Musashi ellen lmao :D
Ezt már soha nem fogjuk megtudni, de szerintem Thuri szétvágta volna azt is.
Ezt a "veretes szakvéleményt" mégis mire alapozod? Azon kívül, hogy "merjünk kicsik lenni"...