Gratulálok az összeállitáshoz.Nagyon szívesen néznék hasonló videokat.Szeretem az okortol a középkorig zajlo történelmet,nagyon fordulatos érdekes idöszak volt! Köszönöm!!!!!
Biztos voltam a kormeghatározásnál,hogy a Pozsonyi csata lesz a top 1... Magyar videó lévén ez lett volna a minimum. Ez így egy nagy hiányérzet..na mindegy. Tipikus "erdőtől a fát" szindróma! :)
Pozsony? Hát az egy tipikus történelemhamisítás. Nagyságos Fidesz faszsága. Érdekes, Temesvár, Voronyezs, stb nem része a trendnek? Köcsög magyarok, amikor kapják amit megérdemelnek, arról kussoljunk?
1597, a myeongnyang-i csata. A koreai Yi-Sun-Shin admirális tizenhárom hajóval állt ki egy legalább 150 hajót számláló japán flotta ellen, és győzött. (Számos egyéb győzelmet is aratott az öreg) Koreában nemzeti hős. Még érdekesebb, hogy anno a Japán Birodalmi Flotta szinte védőszentként tisztelte, Togo tengernagy is a nagy rajongója volt. Ha már Togó: A csuzimai csata, 1905. A japánok talán három kisebb torpedónaszádot vesztettek el, míg csaknem a teljes orosz flotta megsemmisült. Különösen nagy szégyen volt, hogy számos orosz hajó megadta magát. (A korábbi évszázadok tengeri csatáiban egyébként ez volt a meghatározó, elfoglalni és nem elsüllyeszteni akarták az ellenség hajóit...) Viszont csatahajó, cirkáló, repülőgép hordozó stb. azóta sem adta meg magát az ellenségnek, inkább elsüllyesztették magukat, ha megsérültek. Szingapúr ostroma, 1941. Egy erőddé kiépített várost úgy foglaltak el szintén a japánok, hogy a támadók voltak jóval kevesebben. Alig negyvenezren támadtak rá egy nyolcvanötezer fős csapatra. A félelmetes erőd három nap alatt elesett. (A japán szárazföldi haderő messze nem volt világszintű. Kifejezetten gyenge tankokkal rendelkezett például, a tüzérség is futottak még kategória volt.) Az 1940-es észak-afrikai olasz hadjárat. Legalább 130 ezer olasz hadifogoly volt, miután a Brit Nemzetközösség, akinek összesen harminchatezer katonája volt a térségben, végrehajtott egy kisebb ellentámadást... Ezért kellett Rommelt Afrikába küldeni. Angol-Holland tengeri háborúk? 1666, Négy napos csata,(Még az angol admirális is fogságba esett) 1667, Medway-i rajtaütés? Azóta sem sikerült ellenséges erőknek partra szállniuk brit földön... De Ruyter tengernagy a következő háborúban négy csatában is legyőzte az immár egyesült, angol-francia(!) hajóhadat.
Sziasztok! Először is szerintem eléggé jó lett a videó nekem tetszett, főleg a Római Birodalom kínos csatavesztései. Amikor néztem ezeket a csatákat, feltűnt nekem, hogy kimaradt a 378-as Hadrianopolisi csata, ami az egész Nyugatrómai Birodalom legsúlyosabb és legmegalázóbb veresége volt. Szerintem azt kellett volna a Carrhaei csata helyére berakni, mert ugyan az is nagyon kínos volt a Birodalom számára, nem volt döntően nagy bukás. Remélem építőnek veszitek, amit mondtam. További szép napot! :D
@@Keiichii83 a Holland- Magyar? Az nem megalázó, mert erősebb ellenféltől kaptunk ki.. Viszont a németek-brazilok igen, mert egyenlő erők küzdelem volt..
Lemaradt az 1402-es ankarai csata, ahol az utolsó igazi dzsingiszida uralkodó, Timur Lenk tönkre verte I. Bajazidot, ezzel kis híján pontot téve az Oszmán Birodalom végére. A szultánt elfogatta és ketrecben, házi kedvencként tartotta.
Kihagyták Nagy Sándort is és Nekem eleve a hozzáállással van gondom. Amit már kint leírtam. Ergo miért nem lehetett ennek olyan címet adni, hogy a legnagyobb túlerőt legyőző seregek. Pld.... Tipikus gyökér hozzáállás. Tükrözi azt az egyik leg undorítóbb emberi tulajdonságot, hogy nagyítóval keressük a hibát a másikban a jót meg észre sem vesszük. Szóval csak gratulálni tudok ehhez a fajta mentalitáshoz.
Zama-nál nem volt számottevő római lovasság, Scipio a Karthágóval szövetséges, de időközben átállt numidiai lovasságot használta csatadöntőként. Egyébként sem volt számottevő római lovasság. Róma fennállása alatt végig a behódolt területekről toborozta a lovasságot.
Valóban, de a római katona mint fegyelmezett, bátor harcos már itt is jelen volt. 80.000 római katonát legyőzni akkor is ugyanakkora fegyver tény volt mint a birodalom korában.
@@weiwang9246 Milyen elemek voltak a falanxból abban? 😀 A szálfegyverekre épülő, szorosan zárt négyszögletes alakzatok pedig nem a görögök sajátosságai voltak... Nem kell akkora zsenialitás ahhoz, hogy egy lándzsás vagy pikás négyszöget kidolgozzál (a középkori emberek nem voltak hülyék xd)... A használata már egy másik dolog (rutin, stb.), de a skótok (lásd schiltron), vagy a svájciak (lásd az oszlopban felépített pikás négyszögeiket) ezt hatékonyan alkalmazták, illetve az asszíroknál is feltűnt már hasonló harcászati formáció... Sorolhatnám.
@@weiwang9246 A spártaiak pedig nem használtak pavézéhez hasonló nagy állópajzsokat, a perzsák viszont igen... :D Na meg a késő középkori Közép-Európában is népszerű volt...
Hogyan lehetséges, hogy Hannibál számtalan kicsi és 3 nagy csatát is megnyert a rómaiak ellen, mégis volt még seregük, amit Karthágóba küldjenek, valamint egy zamai vereség elég volt a megalázó feltételekkel történő megadáshoz? Hogyan? Miért nem ostromolta meg Hannibál Rómát?
Kihagytátok Belizár csatáit. Ő majdnem mindig túlerő ellen harcolt. Pl. 100 ezer perzsát 7 ezer emberrel futamitott meg. Amikor Itáliát próbálta visszahóditani a kelet-rómaiak számára, akkor Észak-Afrikában (az egykori Karthago környékén) lázadás tört ki. Amikor hirt kapott arról, hogy a lázadók serege kb. 8000 ember, akkor egyetlen hajóval és 200 emberrel elindult. Megérkezve elkezdett toborozni és másnapra már 2000 embere volt. De az ellenség már annak a hirére megfutamodtt, hogy "itt van Belizár"!
Azért az infók erősen véleményesek... Például Kartagót nem a földön, hanem a tengeren győzték le a rómaiak...Hannibál zseniális hadjárata után, távollétében támadta meg Kártágot ...
Mivan a Pozsonyi csatával ahol a magyarok lemészárolták a teljes német nemeség 90%-át, és a mai napig tanítják ezt a csatát amerikai katonai egyetemeken mint a legnagyobb taktikai bravúr a történelemben.
@@ferenclichy4269 egyik katonai egyetemen sem tanítják. Ez urban legends. Amúgy is mit tanítanának? Azt sem tudják pontosan hol volt, mekkora volt a szemben álló erők létszáma.
@@gergelykorody690 pedig de, a szigetvári csata ahol 2000 magyar/horvát védö a 200 000 oszmán sereggel nézett szembe, a mienkböl senki nem élte túl, de a törökök is ott vesztettek több 10 000 embert valamint maga Szuleiman szultán is a fejét vesztette… ird be top 10 last stand of history-> azt hiszem a 7-8 helyen vagyunk említve
Nem ellenőriztem egyesével minden képtalálaton a zászlókat, de attól még a videó hitelességével nem gondolom hogy komoly baj lenne. Én se szeretem az ilyen hibákat, próbálok majd jobban figyelni.
3:30 Nem vagyok semmi jó elrontója, de a word of tanks-on kívül az Empire Earth azt hiszem pont ezt a csatát dolgozza fel (csak legyen türelme az embernek elindítani az xp - re készült gamet... )
Tesóm,, sajnos vagy hál'Istennek, későn talállak meg. Nincs ezzel baj de sok ferdítést adsz közre az igaz magyaroknak, (nem gúny). Tőled tanulnak! Felelősséggel taníts!!!
Vaskapui diadal? Hunyadi jános 15000 fős seregével verte szét Sehabeddin* ruméliai béglerbég 80000-s ruméliai hadtestét..Vagy a Pozsony-i csata? Kenyérmező? Eger ostroma? Ennyire nem becsülitek a magyar történelmet, hogy egyetlen egy csatát sem említettetek meg?
A wot egy haldokló játék már évek óta...a fejlesztők ahelyett, hogy jobbá tennék a játékot mindenhol reklámozzák és így próbálják életben tartani! De már nagyon unom, hogy raid shadow legends-et megszégyenítve mindenhol reklámozzák >:(
Talán azért nincs reklámozva, mert a reklámokat nem a fejlesztők két szép szeméért csinálják, hanem pénzért. Egyébként meg ha már itt tartunk, a WoT sokkal casualebb játékot kínál a WT-nél, ami sokkal több ember számára szórakoztató. Mindkét játék hagy kívánni valót maga után.
Ej barátom! Kihagytál egy sors döntő csatát aminek a te életedet is köszönheted! Most volt júniusban az 1115 éves év fordulója! A pozsonyi csata! Máskor ha csinálsz videót , jó lenne ha nem felejtenéd el!
Akkor még messze nem volt szuper hatalom. Miután elfoglalta Chartagot esetleg utána. Nagyából egyforma erejű nagyhatalmak voltak, egy időben, akik közösen uralták a földközi tenger térségét.
@@martonpapp269 a kérdés árnyaltabb, a török jelentős túlerőben volt Mohácsnál. Ráadásul tüzérséggel rendelkezett, ami végül is eldöntötte a csatát, melyet a magyar nehézlovasság különben fél nap alatt megnyert volna a túlerővel szemben, ha nem rohamozzák meg tüzérséget és visszavonulnak Nem próbáltuk meg komolyabban feltartóztatni a törököket mert nem maradt már mivel. Ettől függetlenül a török sereg az iszlám 3 legnagyobb győzelme közé sorolja, teljesen jogosan.
@@martonpapp269 Valóban egy katasztrófa volt, bár akkor a király halálát kivéve mindenki, még a török is csak egy vereségnek tartotta, nem többnek. De hol van itt a címben irt megalázó vereség?
Arról nem beszélve, hogy ebben az időszakban még sehol sem voltak a képeken is megjelenített egységes felszerelésű légiósok. Pont a pun háborúk után, már meg nem mondom melyik konzul kezdte el a hadsereg fejlesztését, egységesítését!
@@gmaster0o0 Márius hadseregreformjának semmi köze a hadsereg egységességéhez. Az egységes Romulus óta. A reform, pusztán a proletárok seregbe való felvételéről szólt. Az állam megvette nekik a felszerelést. Addig mindenki magának vásárolta.
@@janoserdei2058 150 000 fő... Persze. Jó lesz az 40 000-nek is. :D m.militaria.hu/digitalis-hadtortenelem-hadtorteneti-oktatasi-csomagok-iskolak-szamara/hodoltsag-kora/hodoltsag-kora-hadiesemenyek/eger-ostroma-1552
@@kristofantal8801 igaz, a 20 szoros túlerő már nem is számol. Az ostrom is a csata egy formája, ahol az egyik fél valamilyen védett helyzetben van. Lehet az természetes, vagy mesterséges.
100 000-res sereg... Jó lesz annak a fele is kb. 😀 Európai hatalom 100 000-res sereget önállóan nem tudott csatába állítani a 19. század előtt... Legfeljebb koalícióban, de úgy is csak nagyon ritkán...
@@kristofantal8801 tévedsz.. az ókorba a perzsák 300 ezres sereget is csatába tudtak állítani, még ha Gaugamélánál nem is voltak 300 ezren, csak max 100 ezren jó esetben.. Spartaiak igaz szövetségben akár 100 ezres sereg felállítására készen voltak mindig.. Rómaiak igaz 100 légiójuk is volt, az I--II- SZ-ba, ami 600 ezer katona, de nyilván a határ-és provinciák védelmére voltak megbízva. De legtöbbszőr 6-10 légió harcolt-- Hannibál- vagy a germánok ellen-- ami 36-60 ezer fő.. . Cannae-nél 12 légió harcolt, ami 72 ezer fő, plusz szövetséges katonákkal 86 ezres seregrészt semmisített meg, a pun hadvezér.. . A bizánciak tudtak 60-100 ezres seregeket, a Makedón-dinasztia, és a Kommnenosz kor alatt.. míg a középkorba a törökök 150 ezres-- igaz félig félreguláris-- seregeket is hadba inditottak.. A többi nemzetek a napóleoni háborúkig csak 20-60 ezres seregeket állítottak fel.. 😉
@@zlidakzoltan7555 Tájékozott ember vagyok, szóval mellé lőttél! :) ;) 1. Melyik csatában volt a perzsáknak 300 000 fős serege? Tudomásom szerint egyikben sem... A Perzsa Birodalom mióta számít európai hatalomnak? :D Voltak balkáni területeik bizonyos időszakokban, de összességében ennyi... 2. Melyik csatában állítottak ki görög államok, szövetségben, 100 000 fős sereget? Tudomásom szerint egyikben sem. Az egyetlen alkalom, ahol ezt "megközelítették", a Nagy Sándor halála után széthulló eurázsiai, makedón birodalom (jelentős erőforrásokkal rendelkező) részei által vívott örökös háborúkban az ipszoszi csata volt, amelyben az Antigonidák 80 000 fős hadsereggel rendelkeztek, míg egyesített ellenfeleik majdnem ugyanekkorával. Önállóan, pedig csak a hellenisztikus szeleukida és ptolemaida birodalmak voltak képesek hasonló teljesítményre, így pl. a rafíai csatában, ahol előbbinek 68 000, míg utóbbinak 75 000 embere volt. De a probléma itt is az, hogy sem a Szeleukida, sem a Ptolemaida államok nem voltak európai hatalmak, legalábbis földrajzi értelemben biztos nem... :D Annyi európai kötődésük volt, hogy elitjeiket alapvetően európai származású emberek alkották, és kultúrájuk, államszervezetük, katonaságuk, stb. egyes elemei hellenisztikusak, európaiak voltak. Ráadásul az Antigonidák is jelentős ázsiai területekkel rendelkeztek az ipszoszi csata előtt (ez egy döntő összecsapás volt, ugyanis a Antigonidák veresége után szorult vissza a "mag" makedón befolyás Nyugat-Ázsiából). 3. A rómaiaknak soha nem volt 100 legiójuk! :D A max. szám a köztársaság végén olyan 50 körüli, de ez Augustus, illetve a Principatus idején lecsökkent 30 körülire. A késő császárság időszakában pedig már valamelyest máshogy működtek a dolgok... Az a durván félmilliós kora császári hadsereg a legio-auxilia (ez utóbbi a segéd haderőt jelentette) erőiből közösen jött össze, nem egyedül a legiókéból... Ráadásul a római hadsereg nem ugyanúgy "nézett ki" évszázadokon keresztül! Voltak különböző mértékű változások az idők során (ez mindenre igaz)! A rómaiak is maximum 50-100 000 fő közötti seregeket voltak képesek csatasorba állítani, vagyis Cannae tökéletes beleillik az általam állított dologba (te magad is leírtad, hogy a rómaiak 70-80 000 fős, [egyébként jelentős mennyiségben sorozott katonákból] álló sereggel rendelkeztek :D).... 4. Nem tudok olyan csatáról, ahol a bizánciak max. 60, nagyon max. 70 000 főnél nagyobb méretű sereget állítottak volna ki. Te tudsz? :) Szakmai forrásokkal alátámasztva? :D 5. Az egyébként már megint hagyományosan nem európai törökök (pontosabban oszmánok) a középkorban nem tudtak max. 100 000 főnél (de még 60-70 főnél sem) nagyobb sereget csatában felállítani! :D Még Mohácsnál is "csak" 60 000 emberük volt, ami egy szultáni hadjárat volt! A 16. század eleje utáni időszak pedig, az utóbbi évtizedekben elterjed kronológiai számítás szerint, már egyértelműen nem a középkor. A 16. századtól viszont valóban képesek voltak 100 000, vagy valamivel nagy nagyobb erőkoncentrációra, de csak fegyvertárs államokkal közösen, és azokkal is ritkán, egyes szultáni hajáratokkor (pl. 1683-ban). 6. Azt ajánlom, hogy tanulmányozd erőteljesebben a szakmát, és a hadviselés realitását, de főleg a logisztikát! :) A haderők nem a földből nőnek ki, azokat el kell látni, meg kell szervezni, stb. Ez nem a pop kultúra, ahol hirtelen megjelenik 100 000 ember, majd, mint az őrültek egymásnak rontanak, aztán utolsó pillanatig "harcol" mindenki párbajszerűen :D
@@kristofantal8801 más aki tájékozott, és más aki tud is.. Nekem Runciman, Osrtogorsky, Vasziljev, Moravcsik, stb hires történészek könyvtáraiból, több kötet áll rendelkezésemre. Amit irtam, az igaz. Ők is leirták. Te meg higgy amit akarsz.
8:35 annyira cuki vagy... :) "egy tó miatt"... hát ez nem EGY tó, hanem a Genezáreti-tó, amelynek tükrén Jézus járt, amelynek partján Pétert az apostolok fejévé tette, egyszóval a Biblia talán legfontosabb, leggyakrabban emlegetett állóvize. "Perzselő sivatag" pedig nincsen a környéken, még ma sem, a mediterrán égöv drasztikus szárazodása idején sem, akkoriban pedig főleg nem volt. Nézz rá Google Earth emberkéjével az általad is citált térkép Turán településére vagy a Karnei Hittin Nemzeti Park (Karnei Hittin = Hattin NAtional Park) fényképeire. Igen, nyár végére kiég a fű, de nem jobban, mint Magyarországon, egyébként bokros-erdős dombvidék.
nem akarok beszóóóni. de ha magyarok vagyunk. akkor a több mint 1110 éve zajlott a pozsonyi csata, ahol az Árpád fejedelem által vezetett, mintegy 40 ezres magyar csapatnak több mint 100 ezer emberből álló Liutpold bajor őrgróf seregei felett aratott győzelmét kellene emlegetni... na az az igazi!!
Pozsonyi csata...sorsforditó europa törtenelmeben. A 100ezres egyesült Német Római Birodalmi seregeket a magyarok 30ezres serege 3nap alatt szétverte. Megérne pár mondatot.
"Sem a bajor, sem pedig a magyar sereg méretére vonatkozólag nincs megbízható számadat. Az a forrásokkal alá nem támasztható legenda, hogy a bajor sereg százezres lett volna, teljesen valószerűtlen, ekkora sereg elképzelhetetlen ebben a korban." Wiki
@@kristofantal8801 ...ez nem igaz...nem volt példaértékü. Ott vannak Bizánc seregei(1072) Manzikert...50ezer fő...muszlim források is megemlitik..a seregek létszámára onnan vonatkoztatnak a nyugati történészek is,hogy a Birodalom minden részéböl érkeztek seregtestek...és elég nagynak kellett lennie ahhoz is,hogy a magyaroknak is a teljes törzsi haderöt kellett mozgositani. A csata ideje is,három nap is sokat elárúl arról,hogy nem egy pár órás csatában részt vett,pár ezres seregek vettek részt. A Német birodalom teljes elitje veszett oda,csak a,Salzburgi érsek 3000fős sereggel vonúlt a császár táborába. Arról nem is beszélek hogy a hadjaratot majd 3 évig tervezték mire megindúltak ellenünk. Ez rengeteg embert,fegyvert,élelmiszert,hajókat,kovácsokat és logisztikát feltételez. A csata volumene,ha más nem,az is sokat mondo,hogy ezután majd 100évig nyugatról senki nem mert a Kárpát-Medencébe törni.Ez komoly trauma volt a Német-Római császárságnak. De meg 933 és 955es veresegek után se mertek birodalmi seregek magyar földre törni. Ez álltalában egy ok miatt szokott előfordulni. Még élénk a kollektiv emlékezett egy nagyobb csapás után Sőt,Otto,a győzelmei ellenére is igyekezett jó diplomáciai kapcsolatokat épiteni a magyar fejedelmi udvarral. Ezek tények,ha a seregek létszámadai bizonytalanok is.
@@zoltandobak3972 1. A Bizánci ([Kelet-] Római) Birodalom egy centralizált, erősen bürokratizált állam volt, amely egyébként esetenként valóban képes volt csatába állítani 50 000 fős, vagy valamivel nagyobb méretű sereget (a 11. századig). Nyugat-Európában (majd keleten is) azonban a (Nyugat-) Római Birodalom bukása után részben a zűrvaros-heterogén időszakok (leszámítva olyan rövid szakaszokat, mint Nagy Károly uralkodása), részben a még kialakuló félben lévő, majd a 11. századra megszilárduló új decentralizált, kevésbé bürokratizált, feudális államrendszerek a 17. század elejéig-közepéig gyakran még koalícióban sem tudtak 30 - 35 000 főnél nagyobb sereget táborba szólítani (leszámítva néhány ritka alkalmat, mint pl. az első keresztes háborút, de ott sem egy seregbe koncentráltak minden embert), nem még hogy 100 000 -res méretűt meg afölöttit... Egyébiránt ennél még fontosabb az, hogy a hadellátás (logisztika)/hadelszállásolás (kvártély) sem tartozott az európai országok prioritásai közé a 17. század elejéig-közepéig, ami egyértelműen nehézzé tette nagy méretű, 50 000, vagy annál nagyobb seregek csatába koncentrálását... 2. Tehát Pozsonynál a 10. században a 100 000 fős, meg annál nagyobb hadsereg gyakorlatilag képtelenség volt... Kérdezz meg erről akármilyen szakértőt, pl. hadtörténészt, ők is ezt fogják mondani. ;) Egyikük sem fogadja el az 50 000 főnél, sőt, inkább a 30 000 főnél nagyobb létszámot Pozsonynál. :)
@@kristofantal8801 a fulldai bajor évkönyvek. Gondolom az ellenfélnek nemigen állt érdekében hogy nagyítsa a vereségüket. A magyar haderő létszáma adott, maximum négy tuma, akkor mi a rejtélyes a létszám adatokban? Az , hogy nagyobb vereséget mértünk a keleti Frank birodalomra mint azt felfoghatnánk, és be merték volna vallani.
Gratulálok az összeállitáshoz.Nagyon szívesen néznék hasonló videokat.Szeretem az okortol a középkorig zajlo történelmet,nagyon fordulatos érdekes idöszak volt! Köszönöm!!!!!
Biztos voltam a kormeghatározásnál,hogy a Pozsonyi csata lesz a top 1... Magyar videó lévén ez lett volna a minimum. Ez így egy nagy hiányérzet..na mindegy. Tipikus "erdőtől a fát" szindróma! :)
Pozsony? Hát az egy tipikus történelemhamisítás. Nagyságos Fidesz faszsága. Érdekes, Temesvár, Voronyezs, stb nem része a trendnek? Köcsög magyarok, amikor kapják amit megérdemelnek, arról kussoljunk?
1597, a myeongnyang-i csata. A koreai Yi-Sun-Shin admirális tizenhárom hajóval állt ki egy legalább 150 hajót számláló japán flotta ellen, és győzött. (Számos egyéb győzelmet is aratott az öreg) Koreában nemzeti hős. Még érdekesebb, hogy anno a Japán Birodalmi Flotta szinte védőszentként tisztelte, Togo tengernagy is a nagy rajongója volt. Ha már Togó:
A csuzimai csata, 1905. A japánok talán három kisebb torpedónaszádot vesztettek el, míg csaknem a teljes orosz flotta megsemmisült. Különösen nagy szégyen volt, hogy számos orosz hajó megadta magát. (A korábbi évszázadok tengeri csatáiban egyébként ez volt a meghatározó, elfoglalni és nem elsüllyeszteni akarták az ellenség hajóit...) Viszont csatahajó, cirkáló, repülőgép hordozó stb. azóta sem adta meg magát az ellenségnek, inkább elsüllyesztették magukat, ha megsérültek.
Szingapúr ostroma, 1941. Egy erőddé kiépített várost úgy foglaltak el szintén a japánok, hogy a támadók voltak jóval kevesebben. Alig negyvenezren támadtak rá egy nyolcvanötezer fős csapatra. A félelmetes erőd három nap alatt elesett. (A japán szárazföldi haderő messze nem volt világszintű. Kifejezetten gyenge tankokkal rendelkezett például, a tüzérség is futottak még kategória volt.)
Az 1940-es észak-afrikai olasz hadjárat. Legalább 130 ezer olasz hadifogoly volt, miután a Brit Nemzetközösség, akinek összesen harminchatezer katonája volt a térségben, végrehajtott egy kisebb ellentámadást... Ezért kellett Rommelt Afrikába küldeni.
Angol-Holland tengeri háborúk? 1666, Négy napos csata,(Még az angol admirális is fogságba esett) 1667, Medway-i rajtaütés? Azóta sem sikerült ellenséges erőknek partra szállniuk brit földön... De Ruyter tengernagy a következő háborúban négy csatában is legyőzte az immár egyesült, angol-francia(!) hajóhadat.
Hát a csávó nem túl felkészült és a megalázó szó fogalmával sincs tisztában.
@@zoltanpolgar3702 Ki?
Jó lett. Már sajnos kevésre emlékszem töri órákról, nem is voltam annó se túl jó belőle, de mindig is lekötöttek az ilyen videók. Várom a folytatást!
Szép nő vagy kedves Melinda.
Sziasztok!
Először is szerintem eléggé jó lett a videó nekem tetszett, főleg a Római Birodalom kínos csatavesztései.
Amikor néztem ezeket a csatákat, feltűnt nekem, hogy kimaradt a 378-as Hadrianopolisi csata, ami az egész Nyugatrómai Birodalom legsúlyosabb és legmegalázóbb veresége volt. Szerintem azt kellett volna a Carrhaei csata helyére berakni, mert ugyan az is nagyon kínos volt a Birodalom számára, nem volt döntően nagy bukás.
Remélem építőnek veszitek, amit mondtam.
További szép napot! :D
Legmegalázobb akkor is a Németország-Brazília 7:1 volt
Sztem meg az andorra-magyararország 1-0😂😂😂😂
8:1 re már nem is emlékszik senki :/
Pont ugyanezt akartam kommentelni 😂😂
Hát szerintem nem a 7:1 (mert,a német egy jó csapat
@@Keiichii83 a Holland- Magyar? Az nem megalázó, mert erősebb ellenféltől kaptunk ki.. Viszont a németek-brazilok igen, mert egyenlő erők küzdelem volt..
Ilyen lehetne a magyar történelemből is, mert többször legyőztük a létszámban, fejlettségben stb. sokkal feljebb álló török, német, osztrák seregeket.
Pl: 1552
Így van, a Magyar a felsőbbrendű faj, esztet mindenki tudhassa!
Ja 2000 vs 40000
A pártus lovas ijászok három tegez nyílvesszőt hordtak.Nagyon jó videó👍🏹
Ez valami hatalmas volt! Köszönöm!
Pozsony 907 ????
Én is ezt a kérdést akartam feltenni.
Én is azt vártam...
Nekem a kedvenc videóitok a töris videók.
Egyet értek. 😁
@@zetenyigergo7608 Nekem is meg az állatos témájúak
Ami mind hazugság, szinte
Nekem mindegyik videójuk tetszik
@@robertgyenes6510 mert te egy hatalmas történelem zseni vagy ugye?
Lemaradt az 1402-es ankarai csata, ahol az utolsó igazi dzsingiszida uralkodó, Timur Lenk tönkre verte I. Bajazidot, ezzel kis híján pontot téve az Oszmán Birodalom végére. A szultánt elfogatta és ketrecben, házi kedvencként tartotta.
Köszönöm szépen a ilyen fajta videokat
Boroszlói ütközet 1474, Mátyás győzelmével 10-szeres túlerő ellen, a világ összes katonai akadémiáján kiemelt tananyag.
Kihagyták Nagy Sándort is és Nekem eleve a hozzáállással van gondom. Amit már kint leírtam. Ergo miért nem lehetett ennek olyan címet adni, hogy a legnagyobb túlerőt legyőző seregek. Pld....
Tipikus gyökér hozzáállás. Tükrözi azt az egyik leg undorítóbb emberi tulajdonságot, hogy nagyítóval keressük a hibát a másikban a jót meg észre sem vesszük. Szóval csak gratulálni tudok ehhez a fajta mentalitáshoz.
Sehol nem kiemelt tananyag. Ezt minden magyar győzelemnél elsütik.
@@Megtor Kettőnél sütik el, a Pozsonyinál és a Boroszlóinál, a Pozsonyinál alaptalanul a Boroszlóinál viszont jogosan, Bunkó vagy Bugsy.
@@kkjj6325 A Berentai csatára is láttam már írva.
Az amugy szuper videobol nagyon hianyolom a nemzetunk nyertes csatait. Pld a Pozsonyi csata. De van meg tobb masik is...
Annyi ferdités van a videoban, hogy egyszerüen élvezhetetlen
Akkor nem kell megnézni.
@@frankmartin6132 comment of the century😂😂😂
@@frankmartin6132,, előre ki volt írva, hogy hülyeség az egész???
Mekkora munka van egy ilyen videó mögött ! 🧐🤫
Zama-nál nem volt számottevő római lovasság, Scipio a Karthágóval szövetséges, de időközben átállt numidiai lovasságot használta csatadöntőként. Egyébként sem volt számottevő római lovasság. Róma fennállása alatt végig a behódolt területekről toborozta a lovasságot.
Vajon lesz ebből második rész?
hiányolom a törökök elleni harcokat: eger, nándorfehérvár, stb...
0:25
@@cannotgitgut6599 nándorfehérvár 1500 előtt volt szóval bele fért volna.
2:02 Róma ekkor még messze volt a hatalmas jelzőtől és a birodalom státusztól.
Valóban, de a római katona mint fegyelmezett, bátor harcos már itt is jelen volt. 80.000 római katonát legyőzni akkor is ugyanakkora fegyver tény volt mint a birodalom korában.
1:26 hasonló támadási stratégiát használt Ramsay Bolton is a Trónok Harcában
Igen, kombinalva a spartaiak falanxjaval, csak nem ekkent, hanem korbezaro gyurukent alltak fel a landzsasok.
@@weiwang9246 Milyen elemek voltak a falanxból abban? 😀 A szálfegyverekre épülő, szorosan zárt négyszögletes alakzatok pedig nem a görögök sajátosságai voltak... Nem kell akkora zsenialitás ahhoz, hogy egy lándzsás vagy pikás négyszöget kidolgozzál (a középkori emberek nem voltak hülyék xd)... A használata már egy másik dolog (rutin, stb.), de a skótok (lásd schiltron), vagy a svájciak (lásd az oszlopban felépített pikás négyszögeiket) ezt hatékonyan alkalmazták, illetve az asszíroknál is feltűnt már hasonló harcászati formáció... Sorolhatnám.
@@weiwang9246 A spártaiak pedig nem használtak pavézéhez hasonló nagy állópajzsokat, a perzsák viszont igen... :D Na meg a késő középkori Közép-Európában is népszerű volt...
Hogyan lehetséges, hogy Hannibál számtalan kicsi és 3 nagy csatát is megnyert a rómaiak ellen, mégis volt még seregük, amit Karthágóba küldjenek, valamint egy zamai vereség elég volt a megalázó feltételekkel történő megadáshoz? Hogyan? Miért nem ostromolta meg Hannibál Rómát?
Kihagytátok Belizár csatáit. Ő majdnem mindig túlerő ellen harcolt. Pl. 100 ezer perzsát 7 ezer emberrel futamitott meg. Amikor Itáliát próbálta visszahóditani a kelet-rómaiak számára, akkor Észak-Afrikában (az egykori Karthago környékén) lázadás tört ki. Amikor hirt kapott arról, hogy a lázadók serege kb. 8000 ember, akkor egyetlen hajóval és 200 emberrel elindult. Megérkezve elkezdett toborozni és másnapra már 2000 embere volt. De az ellenség már annak a hirére megfutamodtt, hogy "itt van Belizár"!
1932-es emu háború?
Nándorfehérvári diadal?
Azért az infók erősen véleményesek...
Például Kartagót nem a földön, hanem a tengeren győzték le a rómaiak...Hannibál zseniális hadjárata után, távollétében támadta meg Kártágot ...
Jó lett a videó :)
Az ugye meg van, hogy minden megalázó vereség egyben egy dicsőséges győzelem is. Nézőpont kérdése.
Nagyon jó lett
Alex sus megneztem de tokmindegy
A pozsonyi csatánkat kifelejtetted, de tank reklám az volt.
Ráadásul Pozsonynál később még háromszor vertük el Német-Római császári seregeket mindannyiszor súlyosan és csúfosan, mindig létszámfölény ellen.
Én mindenképpen belevettem volna a pozsonyi csatát vagy a nándorfehérvári diadalt.
És melyiket vetted volna ki?
@@balazspiller2430 Bármelyiket a magyar illetőség miatt.
@@PetiDVTK Értem
Következő rész
Szovjet-finn háború
Vietnami háború
Afganisztáni háború
A mai videó is jó lett ;) De a görög-perzsa háborúkat hiányoltam
Mivan a Pozsonyi csatával ahol a magyarok lemészárolták a teljes német nemeség 90%-át, és a mai napig tanítják ezt a csatát amerikai katonai egyetemeken mint a legnagyobb taktikai bravúr a történelemben.
Nem tanítják semmilyen katonai egyetemen. Igaz nagy győzelem volt, de nem tananyag.
@@tamaskardos8737 West Point ?
@@ferenclichy4269 Tévhit...
@@ferenclichy4269 egyik katonai egyetemen sem tanítják. Ez urban legends. Amúgy is mit tanítanának? Azt sem tudják pontosan hol volt, mekkora volt a szemben álló erők létszáma.
12:24 Egy középkori teljes páncélzat maximum 25-35 kg-ot nyomott...
mindennapi.hu/cikk/tudomany/uj-kutatas-hogy-birtak-el-a-kozepkori-lovagok-a-pancelt-/2011-07-24/5363 - De ezer cikk van még a témában.
ez igaz valojában mem a páncél miat haltak meg hanem ki meröldség meg fulatak torkokon lévö víz miat
Tetszett ,de jó rövidre sikerült!🤔🤷♂️
Volt a videóban az agyag hadseregről kép, majd az agyag hadsereggel kapcsolatban csinálsz majd videót?
Üdv, azért a Magyar történelemben is akad egynéhány példaértékű csata!!
Világviszonylatban? Nem
@@gergelykorody690 nagyon sok magyar csatarol vannak beszamolok europai tortenelem konyvekben, sot vizsgaanyag is szokott lenni.
@@erikschneider4719 és? A világon olyan epic csaták voltak hogy nincs az a magyar csata ami beleférne a Top20-ba.
@@gergelykorody690 pedig de, a szigetvári csata ahol 2000 magyar/horvát védö a 200 000 oszmán sereggel nézett szembe, a mienkböl senki nem élte túl, de a törökök is ott vesztettek több 10 000 embert valamint maga Szuleiman szultán is a fejét vesztette… ird be top 10 last stand of history-> azt hiszem a 7-8 helyen vagyunk említve
@@gergelykorody690 korrekcio : 80 000 török és 20 000+ török vesztesèg
Witcherék veresége Dongáboréktól miért nincs benne????
A Brazil-Német 1-7 hol marad? :D
🤣
Cseszd meg a wot- os reklámodat.. eddig néztem a csatornád. Érdekes tartalmak, megspékelve némi nem minősítem milyen reklámmal.. sok sikert!
Mikor a csatákról van szó nekem mindig a Pál utcai fiúl jut eszembe😅😊
15:53-nál egy holland-brit tengeri csatát ábrázoló festmény ... bammeg ... legyetek már hitelesek ... unvote ...
Nem ellenőriztem egyesével minden képtalálaton a zászlókat, de attól még a videó hitelességével nem gondolom hogy komoly baj lenne. Én se szeretem az ilyen hibákat, próbálok majd jobban figyelni.
Bocsi, a Zhao állam igazából Csao. Gondolom angol volt a forrás, ahol pinjint használnak, a pinjin Zhao viszont nem "zsao", hanem "csao".
3:30 Nem vagyok semmi jó elrontója, de a word of tanks-on kívül az Empire Earth azt hiszem pont ezt a csatát dolgozza fel (csak legyen türelme az embernek elindítani az xp - re készült gamet... )
Win7 alatt is jól fut :-)
Crécy, Isszosz, Gyulafehérvár, Thermopülai?
Sok magyar érdekű csatát kihagytál sok érdektelen esemény van benne..
Videóba benne lehetett volna a Magyar-Portugál vereség is
Csakhogy abban semmi megalázó nem volt. A 3-0 azért született, mert támadtunk. Szerintem dicsőséges vereség volt.
@@bharangi gatyába az egész.
Egyébként 83 percig erősen harcoltunk
Tetszett a videó, köszönöm..
Csinálhatnál top 10 vállásról (jó,rossz tulajdonságukról)
Tesóm,, sajnos vagy hál'Istennek, későn talállak meg. Nincs ezzel baj de sok ferdítést adsz közre az igaz magyaroknak, (nem gúny). Tőled tanulnak! Felelősséggel taníts!!!
Mert isisraeli ügynök
Kijevi csata (1941) volt a történelem legnagyobb kapitulációja.
Mert?
Vaskapui diadal? Hunyadi jános 15000 fős seregével verte szét Sehabeddin* ruméliai béglerbég 80000-s ruméliai hadtestét..Vagy a Pozsony-i csata? Kenyérmező? Eger ostroma? Ennyire nem becsülitek a magyar történelmet, hogy egyetlen egy csatát sem említettetek meg?
Unom már hogy mindenki a wot ot reklámozza , War Thunder bezzeg sehol nincs reklámokba pedig az 100 x jobb
A wot egy haldokló játék már évek óta...a fejlesztők ahelyett, hogy jobbá tennék a játékot mindenhol reklámozzák és így próbálják életben tartani! De már nagyon unom, hogy raid shadow legends-et megszégyenítve mindenhol reklámozzák >:(
Hát ezaz
Talán azért nincs reklámozva, mert a reklámokat nem a fejlesztők két szép szeméért csinálják, hanem pénzért. Egyébként meg ha már itt tartunk, a WoT sokkal casualebb játékot kínál a WT-nél, ami sokkal több ember számára szórakoztató. Mindkét játék hagy kívánni valót maga után.
378 Hadrianoplis, Kr. e. 51 Alesia, 1066 Stamfordbridge, 1378 Nikápoly
1396-ban volt a Nikápolyi csata, ha arra gondolsz
@@bharangi Persze, de mást is akartam írni, és végül összecsúszott mobilon a kettő, elzűnt egy évszám, meg egy helyszín.
Vagy Manzikert 1071..
1560 Okehazama
@@sovegjartogabor4369 csak aztó 1500-as évekig ment a videó
Ej barátom! Kihagytál egy sors döntő csatát aminek a te életedet is köszönheted! Most volt júniusban az 1115 éves év fordulója! A pozsonyi csata! Máskor ha csinálsz videót , jó lenne ha nem felejtenéd el!
Nem felejtettem ki :) csak másik videóban van. A magyarság legnagyobb csatái címmel került fel
Azért Hannibál idejében rómára úgy hivatkozni mint szuperbirodalom, azért kicsit erôs
Akkor még messze nem volt szuper hatalom. Miután elfoglalta Chartagot esetleg utána. Nagyából egyforma erejű nagyhatalmak voltak, egy időben, akik közösen uralták a földközi tenger térségét.
@@lovasjanos9425 így van, nagyhatalommá igazál olyan 60-80 évvel késôbb fejlôdött
Hollandia-Magyarország 8-1 (Amszterdam) 2013 Vb selejtező 😅😅😅
A teutoburgi csatát is bele lehetne venni
+ a három eltűnt római légió
Hol és hogy tűntek el?
Moszkvai csata 1941/42, Mohács 1526?
Mohács? Miért ?
@@molnaristvanzoltan3946 Meghalt a király, rengeteg az áldozat, a török gyorsabban nyomul előre, mi ezt megállítani nem, csak néha lassítani tudjuk.
@@martonpapp269 a kérdés árnyaltabb, a török jelentős túlerőben volt Mohácsnál. Ráadásul tüzérséggel rendelkezett, ami végül is eldöntötte a csatát, melyet a magyar nehézlovasság különben fél nap alatt megnyert volna a túlerővel szemben, ha nem rohamozzák meg tüzérséget és visszavonulnak Nem próbáltuk meg komolyabban feltartóztatni a törököket mert nem maradt már mivel. Ettől függetlenül a török sereg az iszlám 3 legnagyobb győzelme közé sorolja, teljesen jogosan.
@@martonpapp269 Valóban egy katasztrófa volt, bár akkor a király halálát kivéve mindenki, még a török is csak egy vereségnek tartotta, nem többnek.
De hol van itt a címben irt megalázó vereség?
@@molnaristvanzoltan3946 akkor én értelmeztem félre a címet, nem megalázó, de nagy vereség volt.
Magyarország 9-0 Románia?
Karthago semmivel se volt kisebb mint Róma, se nem szegényebb.
Valóban. Meg kell nézni mekkora volt ekkor a Római birodalom, még közel sem az a birodalmi méretű
meg a vacak wikipedian is ott van mennyi gyarmata volt Karthagonak:D
Arról nem beszélve, hogy ebben az időszakban még sehol sem voltak a képeken is megjelenített egységes felszerelésű légiósok. Pont a pun háborúk után, már meg nem mondom melyik konzul kezdte el a hadsereg fejlesztését, egységesítését!
@@gaussrifle1988 Marius hadsereg reformja utan lettek egysegesebbek.
@@gmaster0o0
Márius hadseregreformjának semmi köze a hadsereg egységességéhez. Az egységes Romulus óta.
A reform, pusztán a proletárok seregbe való felvételéről szólt.
Az állam megvette nekik a felszerelést. Addig mindenki magának vásárolta.
Nem vagyok hadi tudos de amenyibe rád tudja kényszeriteni a saját játékszabájait akkor minden eséjed meg van hogy veszics.
A magyar egri csata?
Egernél nem volt soha csata (max. csetepaték), csak ostrom (az viszont többször is).
De az ostromnáll 150ezer török küzdöd meg 2ezer magyarral és megnyerték a magyarok
@@janoserdei2058 150 000 fő... Persze. Jó lesz az 40 000-nek is. :D m.militaria.hu/digitalis-hadtortenelem-hadtorteneti-oktatasi-csomagok-iskolak-szamara/hodoltsag-kora/hodoltsag-kora-hadiesemenyek/eger-ostroma-1552
@@kristofantal8801 igaz, a 20 szoros túlerő már nem is számol. Az ostrom is a csata egy formája, ahol az egyik fél valamilyen védett helyzetben van. Lehet az természetes, vagy mesterséges.
És kik is voltak a pártusok? Akik Rómát szarrá verték?Csak nem az avarok?
Azért a holland magyar 8-1 lazán befért volna
🤣
tévedés, mert nem egyenlő ellenféltől kaptunk ki...
👍, de azért a murteni csatát 1476. 06. 22. bele vettem volna!
Még jó, hogy vannak még hiteles szemtanuk.
Pozsonyi csatát is illet volna emliteni...
👌👌👌👍👍👍
Eszméletlenül idegesítő, hogy már a videóban is van reklám..
A Legkinosabb vereség: Bayer 8:2 Barca😂😂😂
30 50 kg os pancelokrol beszeltek, a másikban arról hogy egy páncél max 30 kg volt.
Én még a boroszlói táborozást is beleraktam volna.
A Történelem 10 legrosszabb hadvezére?
Na ès Don 1943 vagy Nàndorfehervar
Manzikert 1071-is hasonló.. 100 ezres gigászi bizánci sereget kerítettek be, és vertek meg, a szeldzsukok 40 ezres sereggel..
100 000-res sereg... Jó lesz annak a fele is kb. 😀 Európai hatalom 100 000-res sereget önállóan nem tudott csatába állítani a 19. század előtt... Legfeljebb koalícióban, de úgy is csak nagyon ritkán...
@@kristofantal8801 tévedsz.. az ókorba a perzsák 300 ezres sereget is csatába tudtak állítani, még ha Gaugamélánál nem is voltak 300 ezren, csak max 100 ezren jó esetben.. Spartaiak igaz szövetségben akár 100 ezres sereg felállítására készen voltak mindig.. Rómaiak igaz 100 légiójuk is volt, az I--II- SZ-ba, ami 600 ezer katona, de nyilván a határ-és provinciák védelmére voltak megbízva. De legtöbbszőr 6-10 légió harcolt-- Hannibál- vagy a germánok ellen-- ami 36-60 ezer fő.. . Cannae-nél 12 légió harcolt, ami 72 ezer fő, plusz szövetséges katonákkal 86 ezres seregrészt semmisített meg, a pun hadvezér.. . A bizánciak tudtak 60-100 ezres seregeket, a Makedón-dinasztia, és a Kommnenosz kor alatt.. míg a középkorba a törökök 150 ezres-- igaz félig félreguláris-- seregeket is hadba inditottak.. A többi nemzetek a napóleoni háborúkig csak 20-60 ezres seregeket állítottak fel.. 😉
@@zlidakzoltan7555 Tájékozott ember vagyok, szóval mellé lőttél! :) ;) 1. Melyik csatában volt a perzsáknak 300 000 fős serege? Tudomásom szerint egyikben sem... A Perzsa Birodalom mióta számít európai hatalomnak? :D Voltak balkáni területeik bizonyos időszakokban, de összességében ennyi... 2. Melyik csatában állítottak ki görög államok, szövetségben, 100 000 fős sereget? Tudomásom szerint egyikben sem. Az egyetlen alkalom, ahol ezt "megközelítették", a Nagy Sándor halála után széthulló eurázsiai, makedón birodalom (jelentős erőforrásokkal rendelkező) részei által vívott örökös háborúkban az ipszoszi csata volt, amelyben az Antigonidák 80 000 fős hadsereggel rendelkeztek, míg egyesített ellenfeleik majdnem ugyanekkorával. Önállóan, pedig csak a hellenisztikus szeleukida és ptolemaida birodalmak voltak képesek hasonló teljesítményre, így pl. a rafíai csatában, ahol előbbinek 68 000, míg utóbbinak 75 000 embere volt. De a probléma itt is az, hogy sem a Szeleukida, sem a Ptolemaida államok nem voltak európai hatalmak, legalábbis földrajzi értelemben biztos nem... :D Annyi európai kötődésük volt, hogy elitjeiket alapvetően európai származású emberek alkották, és kultúrájuk, államszervezetük, katonaságuk, stb. egyes elemei hellenisztikusak, európaiak voltak. Ráadásul az Antigonidák is jelentős ázsiai területekkel rendelkeztek az ipszoszi csata előtt (ez egy döntő összecsapás volt, ugyanis a Antigonidák veresége után szorult vissza a "mag" makedón befolyás Nyugat-Ázsiából). 3. A rómaiaknak soha nem volt 100 legiójuk! :D A max. szám a köztársaság végén olyan 50 körüli, de ez Augustus, illetve a Principatus idején lecsökkent 30 körülire. A késő császárság időszakában pedig már valamelyest máshogy működtek a dolgok... Az a durván félmilliós kora császári hadsereg a legio-auxilia (ez utóbbi a segéd haderőt jelentette) erőiből közösen jött össze, nem egyedül a legiókéból... Ráadásul a római hadsereg nem ugyanúgy "nézett ki" évszázadokon keresztül! Voltak különböző mértékű változások az idők során (ez mindenre igaz)! A rómaiak is maximum 50-100 000 fő közötti seregeket voltak képesek csatasorba állítani, vagyis Cannae tökéletes beleillik az általam állított dologba (te magad is leírtad, hogy a rómaiak 70-80 000 fős, [egyébként jelentős mennyiségben sorozott katonákból] álló sereggel rendelkeztek :D).... 4. Nem tudok olyan csatáról, ahol a bizánciak max. 60, nagyon max. 70 000 főnél nagyobb méretű sereget állítottak volna ki. Te tudsz? :) Szakmai forrásokkal alátámasztva? :D 5. Az egyébként már megint hagyományosan nem európai törökök (pontosabban oszmánok) a középkorban nem tudtak max. 100 000 főnél (de még 60-70 főnél sem) nagyobb sereget csatában felállítani! :D Még Mohácsnál is "csak" 60 000 emberük volt, ami egy szultáni hadjárat volt! A 16. század eleje utáni időszak pedig, az utóbbi évtizedekben elterjed kronológiai számítás szerint, már egyértelműen nem a középkor. A 16. századtól viszont valóban képesek voltak 100 000, vagy valamivel nagy nagyobb erőkoncentrációra, de csak fegyvertárs államokkal közösen, és azokkal is ritkán, egyes szultáni hajáratokkor (pl. 1683-ban). 6. Azt ajánlom, hogy tanulmányozd erőteljesebben a szakmát, és a hadviselés realitását, de főleg a logisztikát! :) A haderők nem a földből nőnek ki, azokat el kell látni, meg kell szervezni, stb. Ez nem a pop kultúra, ahol hirtelen megjelenik 100 000 ember, majd, mint az őrültek egymásnak rontanak, aztán utolsó pillanatig "harcol" mindenki párbajszerűen :D
@@kristofantal8801 más aki tájékozott, és más aki tud is.. Nekem Runciman, Osrtogorsky, Vasziljev, Moravcsik, stb hires történészek könyvtáraiból, több kötet áll rendelkezésemre. Amit irtam, az igaz. Ők is leirták. Te meg higgy amit akarsz.
Qvqa reklám!
8:35 annyira cuki vagy... :) "egy tó miatt"... hát ez nem EGY tó, hanem a Genezáreti-tó, amelynek tükrén Jézus járt, amelynek partján Pétert az apostolok fejévé tette, egyszóval a Biblia talán legfontosabb, leggyakrabban emlegetett állóvize. "Perzselő sivatag" pedig nincsen a környéken, még ma sem, a mediterrán égöv drasztikus szárazodása idején sem, akkoriban pedig főleg nem volt. Nézz rá Google Earth emberkéjével az általad is citált térkép Turán településére vagy a Karnei Hittin Nemzeti Park (Karnei Hittin = Hattin NAtional Park) fényképeire. Igen, nyár végére kiég a fű, de nem jobban, mint Magyarországon, egyébként bokros-erdős dombvidék.
Andorra-Magyarország 1:0
Nem tudom feltűnt e de a videó csatában történt vereségeket említ! Nem sportban
nem akarok beszóóóni. de ha magyarok vagyunk.
akkor a több mint 1110 éve zajlott a pozsonyi csata, ahol az Árpád fejedelem által vezetett, mintegy 40 ezres magyar csapatnak több mint 100 ezer emberből álló Liutpold bajor őrgróf seregei felett aratott győzelmét kellene emlegetni...
na az az igazi!!
Nem kicsit nagyok a számok...
Pozsonyi csata...sorsforditó europa törtenelmeben.
A 100ezres egyesült Német Római Birodalmi seregeket a magyarok 30ezres serege 3nap alatt szétverte.
Megérne pár mondatot.
"Sem a bajor, sem pedig a magyar sereg méretére vonatkozólag nincs megbízható számadat. Az a forrásokkal alá nem támasztható legenda, hogy a bajor sereg százezres lett volna, teljesen valószerűtlen, ekkora sereg elképzelhetetlen ebben a korban." Wiki
@@kristofantal8801 ...ez nem igaz...nem volt példaértékü.
Ott vannak Bizánc seregei(1072) Manzikert...50ezer fő...muszlim források is megemlitik..a seregek létszámára onnan vonatkoztatnak a nyugati történészek is,hogy a Birodalom minden részéböl érkeztek seregtestek...és elég nagynak kellett lennie ahhoz is,hogy a magyaroknak is a teljes törzsi haderöt kellett mozgositani.
A csata ideje is,három nap is sokat elárúl arról,hogy nem egy pár órás csatában részt vett,pár ezres seregek vettek részt.
A Német birodalom teljes elitje veszett oda,csak a,Salzburgi érsek 3000fős sereggel vonúlt a császár táborába.
Arról nem is beszélek hogy a hadjaratot majd 3 évig tervezték mire megindúltak ellenünk.
Ez rengeteg embert,fegyvert,élelmiszert,hajókat,kovácsokat és logisztikát feltételez.
A csata volumene,ha más nem,az is sokat mondo,hogy ezután majd 100évig nyugatról senki nem mert a Kárpát-Medencébe törni.Ez komoly trauma volt a Német-Római császárságnak.
De meg 933 és 955es veresegek után se mertek birodalmi seregek magyar földre törni.
Ez álltalában egy ok miatt szokott előfordulni.
Még élénk a kollektiv emlékezett egy nagyobb csapás után
Sőt,Otto,a győzelmei ellenére is igyekezett jó diplomáciai kapcsolatokat épiteni a magyar fejedelmi udvarral.
Ezek tények,ha a seregek létszámadai bizonytalanok is.
@@zoltandobak3972 1. A Bizánci ([Kelet-] Római) Birodalom egy centralizált, erősen bürokratizált állam volt, amely egyébként esetenként valóban képes volt csatába állítani 50 000 fős, vagy valamivel nagyobb méretű sereget (a 11. századig). Nyugat-Európában (majd keleten is) azonban a (Nyugat-) Római Birodalom bukása után részben a zűrvaros-heterogén időszakok (leszámítva olyan rövid szakaszokat, mint Nagy Károly uralkodása), részben a még kialakuló félben lévő, majd a 11. századra megszilárduló új decentralizált, kevésbé bürokratizált, feudális államrendszerek a 17. század elejéig-közepéig gyakran még koalícióban sem tudtak 30 - 35 000 főnél nagyobb sereget táborba szólítani (leszámítva néhány ritka alkalmat, mint pl. az első keresztes háborút, de ott sem egy seregbe koncentráltak minden embert), nem még hogy 100 000 -res méretűt meg afölöttit... Egyébiránt ennél még fontosabb az, hogy a hadellátás (logisztika)/hadelszállásolás (kvártély) sem tartozott az európai országok prioritásai közé a 17. század elejéig-közepéig, ami egyértelműen nehézzé tette nagy méretű, 50 000, vagy annál nagyobb seregek csatába koncentrálását... 2. Tehát Pozsonynál a 10. században a 100 000 fős, meg annál nagyobb hadsereg gyakorlatilag képtelenség volt... Kérdezz meg erről akármilyen szakértőt, pl. hadtörténészt, ők is ezt fogják mondani. ;) Egyikük sem fogadja el az 50 000 főnél, sőt, inkább a 30 000 főnél nagyobb létszámot Pozsonynál. :)
@@zoltandobak3972 A manzikerti csata pedig 1071-ben, és nem 72-ben volt...
@@kristofantal8801 a fulldai bajor évkönyvek. Gondolom az ellenfélnek nemigen állt érdekében hogy nagyítsa a vereségüket. A magyar haderő létszáma adott, maximum négy tuma, akkor mi a rejtélyes a létszám adatokban? Az , hogy nagyobb vereséget mértünk a keleti Frank birodalomra mint azt felfoghatnánk, és be merték volna vallani.
EGER?!?!?!?!?!
Senki se döljön be a wotos reklámnak... Ha ilyennel akkarsz játszani akkor inkább wt (war thunder) próbálja ki...
Hol a pozsonyi csata? E video készítője nem ismeri? Hát ennyit a tanárokról. De béremelésért szinte minden évben tudnak tüntetni, csak tanítani nem.
Mert a videó készítője isisraeli mosad cia agent and illuminati free mason slave
Hmm, tuti valami focis lesz😂
200000 fő egy akkori hadseregben.. Soha!
Hollandia 8 - 1 Magyarország 2013-ban
u forgot Hungary 4 - 0 England
magyarország portugália
LOL ... nézzetek rá a Word of Tanks-re LOL
Jók a videóid, de ez a WT reklám miatt undorodom, vazze!
Alesia is tartozhatna ide szerintem.
Keddi Magyar-Portugál??? 😁
A world of tanks egy hulladék! Játszatok inkább #WARTHUNDERT
Igen, az sokkal jobb :)
Ja, a skót rafkó az angol professzionalizmus ellen :-)
Már megint a wot...
Köxx 10es
A magyar-portugál meccs 😂