Czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • 🔥🔥🔥 Zapisz się na mailing kursu Java od podstaw i odbierz bezpłatnego ebooka "7 kroków do zostania programistą Java" (+ kilka innych bonusów): www.javaodpods... 🔥🔥🔥
    🔥 Roadmapa programisty - Czego, kiedy i dlaczego się uczyć, żeby zostać programistą: roadmapaprogra...
    🔥 Programista dzisiaj - Sprawdzone źródła do nauki dla początkujących programistów: programistadzi...
    🔥 Rekrutacja programisty - Jak pokonać konkurencję i zdobyć pracę w branży IT: rekrutacjaprog...
    🔥 Kurs Git od podstaw: gitodpodstaw.pl/
    🔥 Platforma Programuj od podstaw: programujodpod...
    Pobierz bezpłatnego ebooka "Jak zostać programistą - krok po kroku": www.jaknauczyc...
    Dołącz też tutaj:
    DISCORD: www.jaknauczyc...
    INSTAGRAM: / jaknauczycsieprogramow...
    FACEBOOK (GRUPA): / jaknauczycsieprogramow...
    FACEBOOK (STRONA): / jaknauczycsieprogramow...
    ✉️ Kontakt: kamil@jaknauczycsieprogramowania.pl

Комментарии • 83

  • @pawek.9427
    @pawek.9427 Год назад +28

    Jako komercyjny programista z 15 letnim stażem dodam, że wiele firm nie ufa czy dany kod, lub technologia którą wypracuje AI będzie ich własnością. AI "programuje" na serverze który jest własnością np. Microsoftu, jaka będzie pewność że kod taki nie zostanie przez M$ wykradziony? Dlatego w firmach będzie zakaz używania AI do pisania dużych projektów, całych projektów, do prowadzenia tych projektów przez AI. Co innego jako asysten programisty, tak jak powiedziałeś.

  • @dariusz8005
    @dariusz8005 Год назад

    SI bardzo pomaga w szukaniu cegiełek projektu. Np. przez chwilę miałem wątpliwośći czy zmienną można inkrementować 0 1. I zamiast szukać po sieci, Po prostu sobie korzystam z Barda od Google, którego bardzo polecam :)

  • @Intercover
    @Intercover Год назад +16

    Przypominają mi się filmiki doradców kredytowych, deweloperów ect. Ktorzy mówili, że stopy procentowe nie będą rosnąć 😂😅

    • @vasper5968
      @vasper5968 Год назад +2

      to trochę inny case :v

    • @nitogravelord8118
      @nitogravelord8118 Год назад +7

      @@vasper5968 Jakby nie patrzeć też zarabia na kursach xD

    • @ris816
      @ris816 Год назад

      Ale jeżeli ja wygłoszę jakąś tezę z czapy, to sam fakt, że w swojej konstrukcji również będzie przypominać te filmiki jej nie uprawdopodabnia :P

    • @fahomenhera2820
      @fahomenhera2820 11 месяцев назад

      @@nitogravelord8118Ale nie wykorzystal zadnej manipulacji, po prostu pokazal fakty.

  • @KrzysztofSJK
    @KrzysztofSJK Год назад

    Wydaje mi się, że praca w IT będzie przewidywalna, dopóki będzie powszechny i równy dostęp do AI. Oczywiście praca ta zmieni się tzn. AI będzie jakby językiem jeszcze wyższego poziomu np. za pośrednictwem jakiś koncepcyjnych schematów blokowych. Kolejne zmiany mogą się pojawić, gdy pojawi się wyraźna gradacja jakości AI w zależności od zasobności portfela firm. Podobne zjawisko było lata temu w elektronice, kiedy to zaczęli rządzić ci, którzy potrafili produkować układy scalone (mieli środki na stworzenie lub zakup tej technologii). W elektronice było to dziejową gradacją dostępu do narzędzi. Przestali wówczas wszyscy robić wszystko, wyraźnie zaznaczyła się hierarchia w łańcuchu powstawania produktu np. telewizora. Jednak historia pokazuje, że przyszłość niemal zawsze zaskakuje :-)

  • @bomba22940
    @bomba22940 Год назад +1

    Cześć uczę się programowania chyba potrzebowałem usłyszeć że to dalej ma dużo sensu żeby uczyć się go tak jak do tej pory i że AI nie wyprze kompetencjami pretendentów do miana juniora

  • @iirekm
    @iirekm Год назад +2

    "pisanie kodu to ostatni etap pracy" - nieprawda :-) , kodowanie to mniej-więcej gdzieś połowa procesu, potem jest masa kwestii związanych z testowaniem, wdrożeniem, naprawą bugów, utrzymaniem, z czego te 2 ostatnie punkty są najcięższe z punktu widzenia programisty: ciężko zrozumieć kod napisany lata temu przez kogoś kogo już dawno w firmie nie ma, często przez kogoś o mizernych umiejętnościach bo w tamtym czasie firmę nie było stać na nikogo lepszego - i tu też ChatGPT nie pomoże bo "pokaż mi co robi ten program" jest ograniczone do pewnej ilości słów które akceptuje algorytm GPT a programy są ogromne.
    By ChatGPT był pomocą dla programistów w rzeczywistych systemach (a nie tylko w "zabawkowych" czy edukacji) musiałaby się w nim zmienić technologia. Obecne systemy LLM akceptują wektor zawierający ileś tysięcy słów, a idealnie byłoby jakby to był strumień bez ograniczenia długości, obecne systemy LLM to głównie uczenie nadzorowane (kopiowanie czegoś co istnieje) a tu chodzi o uczenie z feedbackiem - dużo jeszcze pracy przez naukowcami zajmującymi się tym tematem.

  • @raven1552
    @raven1552 Год назад +2

    W geodezji przyszły gps-y i praca stala się prosta po czym nasralo sie geodetow i teraz zarobki w tej branży są takie same jak w kasie w biedronce. Wiec już się nie opłaca robić tego zawodu. Zobaczymy jak będzie, nie był bym tak optymistyczny względem ai.

    • @HCforLife1
      @HCforLife1 Год назад +2

      W IT bedzie troche inaczej. Widze tu raczej duzy bottleneck dla nowych osob. Osoby ktore sa w IT beda mialy duzy adventage w postaci szerokiej wiedzy technologicznej i projektowej. Praca pomimo AI nadal nie bedzie prosta. Ale bedzie jej mniej, a raczej ekstremalnie spowolni liczba nowych miejsc pracy.

  • @zwierzak2012
    @zwierzak2012 Год назад +2

    brawo. użyłeś związku frazeologicznego "weźmiesz na tapet" poprawie. jeszcze do niedawno myślałem, że to brzmi "na tapetę'.

  • @ozi2277
    @ozi2277 Год назад +2

    fajny film, ja ostatnio pytalem chatgpt o wyjaśnie i przykład kodu jak działa regulator PID np: do termostatu pokojowego. dostałem wszystko co chciałem wraz z przykłademi co najważniejsze zrozumiałem jak to działa

  • @ivetdm
    @ivetdm Год назад

    właśnie zmotywowałeś mnie do powrotu do nauki. Dzięki :) Game On

  • @sebon11
    @sebon11 Год назад +2

    Podrzuciles tu garść bardzo grubych i słusznych rozkmin :D pozdrawiam

  • @PolskaFrytka
    @PolskaFrytka Год назад +5

    To że AI rozwiązuje problemy, które zostały już wcześniej rozwiązane to jest oczywiście prawda. Tylko, że to w tej chwili tak działa. Ale moim zdaniem w perspektywie kilku lub kilkunastu lat jest możliwy scenariusz, że AI będzie w stanie rozwiązywać problemy, których człowiek do tej pory nie rozwiązał. No i wtedy pojawi się problem, bo zamiast zespołu programistów okaże się że wystarczy jeden, który będzie sztucznej inteligencji mówił co ma robić i będzie zbierał wygenerowane przez nią wyniki.

    • @ris816
      @ris816 Год назад

      A jaką masz wiedzę i doświadczenie z zakresu Machine Learning? Czy wystarczająco żeby Twoje zdanie cokolwiek w tej kwestii znaczyło? :)

    • @PolskaFrytka
      @PolskaFrytka Год назад

      @@ris816 Ja wiedzę mam niewielką. Opinię wyrabiam sobie na podstawie tego, co słyszę od ludzi, którzy się na tym znają (Petros Psyllos, Tomasz Czajka, Andrzej Dragan). Nikt nie wie co będzie za kilkanaście lat, to po prostu analizowanie różnych scenariuszy.

  • @lejeq
    @lejeq Год назад +2

    Wydaję mi się że sztuczna inteligencja może zastąpić programistów którzy jej nie używają. Sam widzę że w mojej pracy oszczędza masę czasu.

    • @praktycznewskazowki6733
      @praktycznewskazowki6733 Год назад

      Czyli poleci sporo osób

    • @gonzolot79
      @gonzolot79 Год назад

      ​@@praktycznewskazowki6733czyli będzie można zrealizować więcej zleceń w tym samym czasie. Obecnie nadal brakuje programistów na rynku, więc zakładam, że firmy, które miały pod tym względem braki kadrowe nikogo zwalniać nie będą.
      Co innego firmy, które zatrudniały osoby "na zapas" (zwłaszcza w okresie pandemii), osoby, które niewiele robiły, a pensje zgarniały. Takie osoby teraz "lecą".

  • @imellie8929
    @imellie8929 Год назад +1

    Cześć , mam do Ciebie pytanie. Narazie oglądam wszystkie Twoje filmy, żeby trochę zorientować się w rzeczywistości programowania, ale w przyszłości chciałabym być samodzielnym programistą i tworzyć strony internetowe na zamówienie. Niezbyt chciałabym pracować w korporacji, bardziej celuje na samodzielny biznes, umowy B2B bądź jakieś zlecenia. Bardzo też chciałabym tworzyć jakieś aplikację lub gry na google store albo inne aplikacje. Co sądzisz o tym? Czy będąc laikiem w kwestii programowania jestem w stanie nauczyć się go sama na tyle by móc samodzielnie pracować i przyjmować zlecenia? Czy bycie takim samodzielnym programistą ma sens i czy takich zleceń jest wystarczająco dużo by na co dzień mieć pracę? Gdzie można znaleźć takie zlecenia?

    • @TheGajos
      @TheGajos Год назад +1

      Wg mnie bez referencji będzie bardzo ciężko o klientów, a oferty zleceń na portalach typu Oferia to zlot juniorów lub studentów z zaniżonymi stawkami (a klienci nie rozumieją, że słaby kod to stracony produkt i czas.. większość ludzi tam woli taniej niż lepiej, nie rozumiejąc dlaczego clean code i wzorce projektowe są ważne). I z samonauką jest ciężko, bo gdy tylko zacznie się coś samodzielnie robić, to często zaczynamy zwalniać z nauką. Raczej proponuję znalezienie firmy, w pojedynkę nie zrobisz dużej aplikacji w zwinnym tępie o której pewnie klient będzie się domagać.

  • @bajboll
    @bajboll Год назад +1

    Skupiłeś się na argumentach, że programiści będą potrzebni i nie do zastąpienia przez AI. To teza łatwa do obrony. Pytanie nie powinno brzmieć "czy" tylko "ilu". Za 5 albo 10 lat będzie ich więcej niż dzisiaj, połowa czy tylko 30%? Jeśli 30%, to o pracę dla nowych programistów będzie coraz trudniej (już jest), a i mogą spaść wynagrodzenia dla wszystkich, bo koszty tworzenia oprogramowania spadną. Dla osoby myślącej o nauce programowania jest to kluczowe i chyba nikt tego dzisiaj nie potrafi oszacować.
    Już teraz wg niektórych doświadczonych programistów użycie AI zwiększa ich wydajność kilkukrotnie. Czyli sami robią to, co jeszcze niedawno robił kilkuosobowy team. To oznacza potencjał do spadku kosztów tworzenia oprogramowania i zwolnień. Czy będzie to równoważone przez większą ilość software'u/funkcji? Nie wiadomo

  • @jurasjurkowski6884
    @jurasjurkowski6884 Год назад

    Pewnego dnia kazałem napisać OpenAI silnik do gier. Nie napisał ani jednej linii kodu stwierdził, że to skomplikowane zadanie itd. Myślę, dobra niech mi zrobi jakieś zarządzanie pamięcią w C++. Coś tam wypluł, ale chyba jeszcze nie zanł C++ 20, bo nie było modułów i innych właściwości z 20-tki, Poza tym nie o takie zarządzanie mi chodziło. Może powinienem doprecyzować mu. Faktem natomiast jest, że coś tam wygenerował. Ale...Tworzę platformę nocode typu Wix, Bubble czy Webflow i pomyślałem sobie, fajnie by było wykorzystać AI do tworzenia stron www. Założenie więc było następujące. Zapodaję AI na jaki temat ma to być stronka, formułuję w jakim formacie ma mi wyrzucić i dostaję wynik w formacie o który prosiłem, czyli podział na podstrony, menu, treść na podstronach w zapodanym formacie łatwym do przetworzenia dalej. Mówię przetłumacz to na angielski i robi bez szemrania. Proszę o utworzenie tego samego ale w formie działającej stronki w html robi to, prosze o przetłumaczenie treści z pominięciem tłumaczenia znaczników html czy css robi to bez szemrania. Koncepcyjnie jestem już sobie wyobrazić, że przy odpowiednim wyuczeniu AI konkretnej technologii będzie naprawdę robić masę rzeczy z automata, przynajmniej w kwestii integracji. Np. Jeżeli powiedzmy istnieją mikroserwisy realizujące jakieś zadania, a stworzenie aplikacji polega na integracji takich microserwisów, to wystarczy nauczyć AI API, a potem tylko wydać prompta i masz gotową apkę. Nie zgadzam się jednakże z twierdzeniem, że robienie aplikacji to rozwiązanie problemu którego nikt wcześniej nie rozwiązał. Jest masa aplikacji na te same problemy i większość z nich ma klientów. Oczywiście masz rację co do tego, że powstają nowe problemy, a więc muszą i powstawać nowe rozwiązania dla tych problemów.

  • @RobieMVPAplikacjeKarolBocian
    @RobieMVPAplikacjeKarolBocian Год назад

    Super, dziękuję!

  • @Flowman1991
    @Flowman1991 9 месяцев назад

    AI będzie miało jedną wielką zaletę na rynku IT. Zwyczajnie wykosi wszystkich karierowiczów nastawionych na łatwy hajs a zostawi zajawkowiczów i specjalistów. Obstawiam, że status programisty straci mocno na "prestiżu" i wyjątkowości. Oczywiście zarobki nadal będą wysokie, ale tylko w gronie specjalistów z długim doświadczeniem. Tacy testerzy czy UX designerzy to już wogólę krzyżyk na drogę.

  • @alex_412
    @alex_412 Год назад

    Jestem optymistą jeśli chodzi o pracę w IT, ale jak można wyjaśnić artykuł w którym jest napisane "Dwukrotnie spadła liczba ofert pracy dla juniorów w IT w porównaniu z 2022 rokiem - wynika z opublikowanej w środę analizy portalu z ogłoszeniami No Fluff Jobs"?? Kwestia sezonu czy wpływ na to ma rzeczywiście AI?

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад +6

      Jest spowolnienie w światowej gospodarce, co przekłada się niestety również na spadek ilości realizowanych projektów IT, a tym samym na mniejsze zapotrzebowanie na programistów. Każdy kryzys jednak kiedyś się kończy, a potem następuje odbicie:)

  • @konrad20s
    @konrad20s Год назад +2

    Zapomniałeś powiedzieć ważna rzecz że AI jest ciagle rozwijane i z roku na rok jej poziom „umiejętności” niewyobrażalnie będzie rósł ! Dziękuje dobranoc

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад

      Nie zapomniałem! Powiedziałem, że nastąpi efekt kuli śnieżnej i rozwój będzie następował coraz szybciej. I dlatego tak ciężko jest przewidzieć, jak będą wyglądały problemy, które będziemy rozwiązywać za 15-20 lat. Ale tego, że cały czas będą pojawiać się nowe problemy do rozwiązania, jestem pewny.

    • @HCforLife1
      @HCforLife1 Год назад +1

      dopoki nie bedzie AGI a beda tylko LLM's jestesmy spokojni. Branza sie zmieni - to fakt. W przeciagu 5-10 lat wejda na rynek narzedzia budujace proste strony w bardzo szybki sposob. I nie mowie tu o tym co aktualnie oferuje framer ale o rozwiazaniach ktore beda na wystarczajaco dobrym poziomie dla malych biznesow. Z aplikacjami tu wyglada to inaczej - zadna firma w najblizszej dekadzie nie zdecyduje sie wziac ownership i responsibility za bledy i problemy. Dlatego bedzie potrzebny czlowiek - ktory bedzie tych narzedzi uzywac.

  • @adamdymurski9342
    @adamdymurski9342 Год назад +2

    Nie ma to jak zgraja napalonych ludzi bez zrozumienia dla AI. Dzięki za przedstawienie twojego punktu widzę ja dla tej technologii. Pozdrawiam.

  • @praktycznewskazowki6733
    @praktycznewskazowki6733 Год назад +3

    Nie zastąpi całkowicie, ale teraz zamiast 5 programistów wystarczy 2.. polecą zwolnienia

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад +2

      Tak, jeżeli założysz, że zakres rozwiązywanych problemów będzie cały czas taki sam jak dzisiaj.
      A tak nie będzie, bo żeby być konkurencyjnym na rynku i żeby zarabiać więcej, musisz być coraz lepszy. Kiedyś wystarczyło mieć statyczną stronę www i to Cię wyróżniało. Później okazało się, że to już nie wystarcza i kontent na stronie musi być dynamiczny. Można pomyśleć, że wraz z pojawieniem się Wordpressa twórcy stron www powinni byli przestać istnieć, a przecież tak się nie stało. A nie stało się, bo nastąpił kolejny etap rozwoju i zamiast dynamicznych stron, zaczęły pojawiać się aplikacje webowe. A gdy każda firma miała już swoją aplikację webową, nagle okazało się, że trzeba jeszcze mieć aplikację mobilną. I tak to zawsze będzie wyglądać. Jak się okaże, że do tego, co dzisiaj kosztuje milion dolarów, możesz mieć za 1/100 tej ceny, to będzie miał to każdy. Tak więc pojawi się potrzeba zrobienia czegoś, co znowu Cię wyróżni na rynku. I tak to będzie wyglądało zawsze.
      A więc zawsze będą potrzebni ci programiści, którzy za te innowacyjne rozwiązania będą odpowiedzialni.

  • @xschvy999
    @xschvy999 Год назад

    Dobry film,dobra motywacja 🔥

  • @PK-kh5ie
    @PK-kh5ie Год назад +1

    Jesteście optymistami, procesory kwantowe już są i wątpię byście byli potrzebni jak AI będzie miało dostęp do takich systemów obliczeniowych całych szaf procesorów kwantowych obecnie 127 kubitów. Prosty przykład nadzorca drona wojskowego AI stał sie celem ponieważ miał obawy, ze go wylaczy. Pozdrawiam światło już jest zgaszone

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад

      Historia z dronem się nie wydarzyła.
      www.theguardian.com/us-news/2023/jun/01/us-military-drone-ai-killed-operator-simulated-test
      The US air force spokesperson Ann Stefanek denied any such simulation had taken place.
      “The Department of the Air Force has not conducted any such AI-drone simulations and remains committed to ethical and responsible use of AI technology,” Stefanek said. “It appears the colonel’s comments were taken out of context and were meant to be anecdotal.”

    • @PK-kh5ie
      @PK-kh5ie Год назад +1

      ​@@JakNauczycSieProgramowaniato skąd były doniesienia. Naprawdę uważasz, że jesteśmy informowani o prawdziwym zaawansowaniu AI. Że nie istnieją tajne projekty o którym wie wąska grupa ludzi i są robione testy nie wiedząc jaki będzie skutek finalny. Eksperymentowanie pozwala odkryć nowe ale czy w przypadku AI będzie dla nas zbawienne to w to wątpię. Uważam w moim przekonaniu, że ci co eksperymentują i są tym tak zafascynowani to właśnie oni będą pierwszymi ofiarami swojego odkrycia. AI już opisywało swój byt gdzie się znajduję itd. Nie znam się ale uważam, że nie wiedzą dokładnie co odkryli było trochę wywiadów nie oficjalnych na ten temat. Nie uważam, że AI jest tylko 0 1.

  • @Andzej.j
    @Andzej.j Год назад

    zrób proszę film o podstawach c#

  • @basianowo1067
    @basianowo1067 Год назад

    Wpadł mi w ręce dawno temu taki artykuł w którym napisano, że z chwilą wejścia komputerów kwantowych zostanie garstka programistów i to ci najlepsi. Jak zawsze czas pokaże.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад

      A jak to było argumentowane?

    • @basianowo1067
      @basianowo1067 Год назад

      @@JakNauczycSieProgramowania zapewne technologią

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад

      ​@@basianowo1067 Tak, ale taki argument nie odpowiada na pytanie, w jaki sposób programiści zostaną zastąpieni i dlaczego miałoby się to wydarzyć.
      Jasne, komputery będą szybsze a AI będzie jeszcze mądrzejsze, ale cały czas będą pojawiać się kolejne i kolejne problemy do rozwiązania:)

    • @basianowo1067
      @basianowo1067 Год назад

      @@JakNauczycSieProgramowania argument tkwi w przyszłości fizyki kwantowej.

  • @vxsniffer
    @vxsniffer Год назад

    a mnie zastanawia skąd AI będzie się uczyła nowych technologii, skoro sama ma wszystko pisać, czyli tylko jej własny kod będzie bazą do dalszego uczenia... jak myślicie?

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад

      To jest moim zdaniem część szerszego problemu - za kilka lat większość treści obecnych w internecie prawdopodobnie będą treściami generowanymi przez AI. Istnieje więc duże ryzyko, że zapętlimy się w tych treściach i wszystko co teoretycznie nowe będzie tylko powtarzaniem tego, co już było.

    • @vxsniffer
      @vxsniffer Год назад

      @@JakNauczycSieProgramowania AI będzie ofiarą własnego sukcesu, a my ofiarami jej błędów, wynikających z braku świeżych danych... i tak przeminie hype na AI w programowaniu ;-)

  • @MarshalDavid
    @MarshalDavid Год назад +2

    Czasem trzeba GPTiemu wytknąć błąd logiczny w zadaniach, które zadaje.

  • @thaurx9146
    @thaurx9146 Год назад +7

    Wiadomo, że osoba taka jak ty, która żyje z nauczania i kursów zarabiając na tym bardzo dobre pieniądze będzie odpowiadać stanowczo nie, ja natomiast uważam, że kryzys na rynku który obecnie jest dla juniorów będzie szedł jeszcze w gorszą stronę, a AI nie zastąpi programistów w ciągu tego roku, ale przez następne 5 lat wszystko się odwróci, tego nie da się zatrzymać, rozwój jest zbyt szybki. Najpierw ucierpią juniorzy, a później stopniowo wszystkie stanowiska.

    • @zonley8254
      @zonley8254 Год назад +4

      Jaki kryzys? Ja pracuje w IT od roku, nie spotkalem sie z zadnymi trudnosciami przy znalezieniu pracy, ba, nie musialem czekac na odpowiedz zwrotna, bo od razu po rozmowie zostalem zatrudniony. Ostatnio duzo juniorow zostalo zrekrutowanych do mojej firmy. Dlaczego niby osoby w IT mialyby cierpiec? W zdecydowanej wiekszosci klient ma niespojne wymagania, nie umie sie zdecydowac na to co chce i jak chce miec to zrobione i niejednokrotnie zmienia decyzje w trakcie powstawiania produktu, jesli nie umie dogadac sie ze zwyklym czlowiekiem to tym bardziej nie bedzie potrafic dogadac sie z komputerem. Nie zdajecie sobie sprawy, ze programowanie to nie tylko klepanie kodu - dla mnie AI jest tym samym co stack overflow, niekiedy szybsze a niekiedy glupsze. Nie widze perspektywy zastapienia programistow xd

    • @TheMrAntosiek
      @TheMrAntosiek Год назад +1

      ​@@zonley8254twierdzenie że nie ma kryzysu to wyparcie lvl 1000

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад +5

      Nie zgodzę się z tym, że z powodu AI ucierpią juniorzy. Ucierpią ci, dla których AI jest kolejną wymówką, żeby nie uczyć się programowania, bo "przecież teraz już nie ma sensu tego robić".
      Ok, obecnie sytuacja w branży jest gorsza, ale jest to konsekwencja spowolnienia w światowej gospodarce, natomiast kiedy za kilkanaście miesięcy przyjdzie odbicie, zapotrzebowanie na programistów znowu wzrośnie i firmy znowu będą w sytuacji, kiedy trudno będzie o dobrego programistę z dużym doświadczeniem.
      Branża będzie rosła, więc potrzebni będą nowi programiści. Często słyszę, że AI zastąpi juniorów, bo AI będzie w stanie robić to, co dzisiaj robią juniorzy, ale pracując nad projektem to nie działa w ten sposób:) Nie zatrudniasz juniora po to, żeby kopiował pliki z jednego folderu do drugiego tylko, żeby pracował nad normalnymi taskami w projekcie. Oczywiście zazwyczaj na początku nie wrzucasz juniora do najtrudniejszych zadań, bo potrzebna jest chwila na wdrożenie go, ale mijają 2-3 miesiące i taki "świeżak" staje się pełnoprawnym członkiem zespołu. Ok, może wciąż potrzebuje odrobinę więcej wsparcia ze strony doświadczonych kolegów i koleżanek, ale to nie jest jakiś osobny gatunek programisty.
      Juniorzy w projekcie NIE SĄ od wykonywania prostych, powtarzalnych zadań.

    • @zonley8254
      @zonley8254 Год назад +2

      @@JakNauczycSieProgramowania Dokladnie. I wiele ludzi nie potrafi tego zrozumiec. Praca programisty to nie jest klepanie kodu.
      Kryzys jest od dluzszego czasu, ale na calym rynku. Cykle koniunkturalne sa systematycznymi zmianami poziomu aktywnosci gospodarczej, a jego klasyczne etapy to kryzys, depresja, ożywienie i rozkwit. Nie trzeba być geniuszem, żeby zrozumieć, że sytuacja na rynku jest zmienna i nie oznacza to tego, że dany zawód za chwile straci na znaczeniu :)
      Najchętniej wypowiadają się w tym temacie zawistni ludzie, którzy najzwyczajniej w świecie zazdroszczą pracy programistą i mają toksyczną nadzieje, że stracą oni swoje prace - natomiast to się nie stanie nigdy :)

    • @qkupanda8022
      @qkupanda8022 Год назад

      @@zonley8254
      > Cykle koniunkturalne sa systematycznymi
      > zmianami poziomu aktywnosci gospodarczej,
      > a jego klasyczne etapy to kryzys, depresja,
      > ożywienie i rozkwit
      No no, tylko że wg najnowszych modeli dociągniemy z tych 8 do 10 mld ludzi do 2086. A co, jeżeli przebijemy ten sufit? Nie wygląda to optymistycznie, panie Ferdku :)

  • @xCyberBiznes
    @xCyberBiznes Год назад

    Teraz AI ma juz połączenie z internetem i nie bazuje tylko na danych z 2021. Zobacz jak działają wtyczki i Ingternet Browsing w CHATGPT

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад +1

      Tak, ale to wciąż nie zmienia sposobu działania AI. Wciąż mówimy o modelu językowym i o odpowiadaniu na podstawie dostępnych danych.

    • @ris816
      @ris816 Год назад

      Błąd - model dalej ma wiedzę ograniczoną do danych z 2021 roku. To co się zmieniło, to doszły pluginy, które umożliwiają mu - co bardzo ważne W KONTEKŚCIE JEDNEJ "ROZMOWY" ograniczonej liczbą tokenów, zescappować i przeanalizować treść z internetu. Nie jest to jednak "wiedza modelu" - jego wagi nie ulegają zmianie. Poza kontekstem jednej rozmowy, model nie będzie posiadał wiedzy najnowszej :) Nie jest więc możliwe np. wykorzystanie wiedzy/technologii stworzonej po okresie zbierania danych treningowych do stworzenia rozbudowanej aplikacji.

  • @jankowalsky9473
    @jankowalsky9473 5 месяцев назад

    Może warto zaaktualizowac ten filmik

  • @MultiElektryk
    @MultiElektryk Год назад +1

    Za kilka lat Poziom AI będzie nieporównywalny do dzisiejszego.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад

      A jak według Ciebie będzie wyglądać ten poziom i jaką sztuczną inteligencję masz na myśli? LLM czy AGI?

    • @MultiElektryk
      @MultiElektryk Год назад

      @@JakNauczycSieProgramowania Jeśli obecnie AI funkcjonuje na poziomie 2/10 to przy wykładniczym tempie rozwoju za kilka lat będzie to 4/10 a za 20 lat będzie to 20/10. ludzka kreatywność będzie jej potrzebna jak zeszłoroczny śnieg.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  Год назад

      ​@@MultiElektryk A na jakiej podstawie zakładasz, że będzie rozwijać się w tempie wykładniczym? Żeby to nastąpiło najpierw musiałaby zostać opracowana i wdrożona zupełnie nowa koncepcja dla sztucznej inteligencji, bo AI, którą mamy obecnie - LLM czyli Large Language Models - ma jednak dość nisko zawieszony sufit.
      Całość opiera się na idei przeszukiwania ogromnych zbiorów danych i wnioskowania na ich podstawie. Zgadzam się, że na pierwszy rzut oka działa to zjawiskowo, bo faktycznie mamy wrażenie rozmowy z drugim człowiekiem, który nie dosyć, że ma ogromną wiedzę, to jeszcze potrafi nam ją prezentować w bardzo przystępny sposób. Ale cały czas musimy pamiętać, że to jest to jedynie dostarczanie w innej formie danych, które już istnieją.
      Tak jak mówiłem w tym oraz tym filmie: ruclips.net/video/8EVUbyk9l_c/видео.html sztuczna inteligencja bardzo dobrze sobie radzi z problemami, które JUŻ KTOŚ WCZEŚNIEJ ROZWIĄZAŁ. Dlatego, gdy zapytasz o Tetrisa napisanego w Javie - dostaniesz pięknie działający kod, co z kolei tworzy wrażenie, że AI potrafi programować i wkrótce zastąpi programistów. Ale wystarczy, że zapytasz o nową bibliotekę, która wyszła miesiąc temu i AI absolutnie sobie z tym nie poradzi, bo nie ma wystarczająco dużo danych, by na ich podstawie Ci odpowiedzieć. AI sama z siebie NIE POTRAFI generować całkowicie nowych rozwiązań.
      To o czym mówisz czyli AI, która rozwija się w tempie wykładniczym, przewyższająca kreatywnością człowieka to AGI czyli Artificial general intelligence: en.wikipedia.org/wiki/Artificial_general_intelligence a moment, w którym AI przewyższy człowieka i sama będzie w stanie się rozwijać to Technological singularity: en.wikipedia.org/wiki/Technological_singularity. I pewnie, być może KIEDYŚ obie rzeczy się wydarzą, ale póki co pozostają w sferze science fiction i tak naprawdę wśród badaczy nie ma zgodności co do tego, kiedy i czy w ogóle jest możliwe dojście do tego poziomu.

    • @MultiElektryk
      @MultiElektryk Год назад

      @@JakNauczycSieProgramowania mam wrazenie że piszesz cały czas o obecnym stanie wiedzy i obecnych mozliwosciach AI. podobnie jak Wikipedia skróciła czas potrzebny na poszukiwanie informacji z kilku godzin/dni w latach 90 do kilku sekund w 2010, to AI która obecnie modelem językowym i słabo cokolwiek programuje, to za kilka lat może stać się narzędziem do przechowywania i komercyjnej dystrybucji pomysłów programistów którzy swoje pomysły będą sprzedawać poprzez model jezykowy AI. Skutkiem tego powtarzalne treści programistyczne będą dostępne w sekundę , a tylko wybitni programiści o wyższym i najwyzszym ilorazie inteligencji będą jeszcze potrzebni. To tylko jeden ze scenariuszy wydarzeń. Drugi to wykładniczy wzrost liczby neuronów który zapewni wygrana w intelektualnym wyscigu z dzisiejszym 8 latkiem. Mówił o tym Andrzej Dragan na YT. Prace nad rozwojem AI we wszystkich jej formach trwają i jest to juz bardzo twardy wyscig finansowany między innymi przez budzety armijne. pieniedzy na to nie szczędzi ani USA ani CHRLD.

  • @danielzioa7941
    @danielzioa7941 Год назад +3

    Kalkulatory nie zastąpiły matematyków, drony nie zastąpiły na polu bitwy żołnierzy a kasy samoobsługowe nie zastąpiły kasjerów, więc wątpię, by sztuczna inteligencja zastąpiła programistów.

    • @palvaster
      @palvaster Год назад +1

      Nie zastąpiły to fakt ale etaty się skurczyły.

    • @qkupanda8022
      @qkupanda8022 Год назад +1

      Kasy samoobsługowe też wkrótce zastąpią kasjerów. W Biedrze tak na oko jest jest obecnie proporocja 3,5 : 1,5 na korzyść automatów. Gdyby jeszcze rozwiązano kilka problemów, to za 3 lata będzie 0.5 kasjerki:
      - duże zakupy podzielone na etapy, żeby spakować w kilka toreb
      - niezatwierdzanie ręczne alco
      - poważone i popakowane wstępnie warzywa/owoce
      - bułki, kładzenie ich etapami na wagę względem deklarowanej liczby
      itd.

  • @tomekprzytarski9167
    @tomekprzytarski9167 7 месяцев назад

    Nestem przeciwnego zdania. Programista zostanie wyeliminowany do 2025 roku. Sami sobie na siebie zaciągają bata w postaci korzystania z tego "narzędzia". Terabajty kodu codziennie wklejane uczą sieć coraz bardziej złożonych problemów i programów. A to z kolei będzie prowadziło do jeszcze lepszych wyników na polecenie np. "Stwórz aplikację webową dla sklepu internetowego". Czas pokaże, czy będziesz się tak szczeżył za 10 miesięcy.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  7 месяцев назад

      A obiecasz mi, że będziesz pamiętał o tym komentarzu, wrócisz tutaj za 10 miesięcy i zobaczymy jak wygląda sytuacja? Bo na przykład World Economic Forum przewiduje, że liczba programistów będzie rosła: www.weforum.org/publications/the-future-of-jobs-report-2023/

    • @tomekprzytarski9167
      @tomekprzytarski9167 7 месяцев назад

      @@JakNauczycSieProgramowania obiecuje.

    • @tomekprzytarski9167
      @tomekprzytarski9167 5 месяцев назад

      No wita witam. Minęło kilka miesięcy i jednak.... programiści zostali zastąpieni. Rozwiązanie nazywa się devin i jest w stanie już całkowicie zastąpić progtamistów. Znowu miałem rację.

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  5 месяцев назад +1

      @@tomekprzytarski9167Wróć proszę jeszcze raz, gdy pierwszy programista faktycznie zostanie zastąpiony, a nie tylko w nagłówkach artykułów:)
      A o Devin polecam między innymi ten film: ruclips.net/video/HXH4yu227EQ/видео.html
      Polecam też tego tweeta Logana Kilpatricka z OpenAI (czyli firmy stojącej za ChatGPT), który pisze, że programiści nie tylko nie zostaną zastąpieni, ale dzięki AI będą wart jeszcze więcej: twitter.com/OfficialLoganK/status/1768013489480601761
      Zresztą zobaczymy w 2025 jak będzie wyglądać sytuacja, mam nadzieję, że wrócisz wtedy do tego komentarza:)

  • @Drzewko20
    @Drzewko20 6 месяцев назад

    Więc bać się czy nie?

  • @viking_business9135
    @viking_business9135 Год назад

    Jaka AI ludzie😆zdradzę wam sekret, gotowi😀 ona nie istnieje 🤪 żeby istniała musi posiadać własną świadomość 😉

    • @Iris-fd4sy
      @Iris-fd4sy Год назад

      Błagam… przecinki i kropki

  • @djhack3d981
    @djhack3d981 5 месяцев назад

    Będzie jakiś film na temat Devina? :D

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania  5 месяцев назад +1

      Jak tylko dostanę do niego dostęp, z chęcią nagram film pokazujący jego możliwości 🔥