Świetny materiał 👍 nikt chyba na YT (bynajmniej ja nie widziałem) nie pokazywał jak na ekspresie ciśnieniowym można fizycznie zrobić espresso jak w najlepszych kawiarniach. Spróbowałem zrobić u siebie na identycznych ustawieniach lecz posiadam DeLonghi magnifica esam 3000 i ten czas parzenia kawy jest znacznie niższy, chyba nic z tego u mnie nie będzie. Kawa nie jest tak gęsta i esencjonalna. 😔
@@glosrozsadku2024 świetnie, że po przeszło 2latach znalazłeś tak wielki błąd w czeluściach internetu... Teraz będę mógł spać spokojnie, dziękuję Ci za to 🤗
A ja myślałem, że coś ze mną nie tak, pomimo gotowców też najczęściej używam dwóch przycisków w ekspresie automatycznym i to również jest podwójne espresso oraz mleko :)
Ja wprawdzie nie pijam espresso, bo ograniczam się do latte, ale korzystam z ekspresu od DeLonghi i moim zdaniem smakuje jak w kawiarni, gdzie przecież mają kolbowe :) Pewnie smakosze widzą różnicę, ale ja nie :)
Cześć teraz pod tym filmem bo nie chcę zaśmiecać pod SAGE. Zdecydowałem się chyba na automat i takie pytanie czy macie porównanie Primadonna Elite vs Dinamica Plus. Doczytałem gdzieś, że wewnątrz siedzi to samo a różnią się obudową i częścią opcji ale bez zdecydowanej wyższości Primadonny. Chyba chodziło tam o większą ilość profili itp. Cenowo natomiast Primadonna jest sporo drozsza i zastanawiam się czy warto przepłacać za trochę lepszy wygląd> Z góry dzięki za poradę :)
Bezpośredniego porównania nie mam, ale tak, młynek i system zaparzający powinny być te same. Jedynie co, to w tańszych modelach jest słabsza pompa. Nie wiem niestety, w których jest ta mocniejsza. Ekrany i tego typu funkcje są zbędne. Ja klikam tylko dwa guziki: »podwójne espresso« i »mleko«
Jeśli dobrze rozumiem pytanie, to odpowiedź brzmi: to zależy od precyzji nastaw Twojego młynka. Sitka z utrudnieniem przepływu powstały aby ułatwić poprawne zaparzenie kawy gdy młynek nie jest wystarczająco precyzyjny.
A dacie może jakieś rady, jak ustawić opcję My coffe, na ekspresie de longhi 370.70, by zrobić dobrą late macchiato? W koncu ta kawa jest na bazie espresso. Jak zrobic to krok po kroku i jak korugowac te kroki, jesli chcemy poprawic smak? Na ile ustawic mlynek? Prosze o jakies podpowiedzi😀
Młynek trzeba ustawić tak, żeby espresso (przy danej kawie, tu i teraz) było smaczne. Espresso trzeba ustawić jak wyżej, tylko, że pojedyncze, bo do receptur używa tylko pojedynczego. Na koniec trzeba dobrać ilość mleka tak, żeby było smacznie.
@@emjotde nie mogę do końca rozpoznać czy w delnoghi na pewno w recepturach używane jest tylko pojedyncze czy czasem podwójne (np. flat white). W dokumentacji nigdzie tego nie ma. A mam wrażenie, że niektóre receptury mają więcej kawy.
Cześć, mam ekspres automat z delonghi. Udało się znaleźć 14/15g kawy, która pobiera ekspres. Młynek ustawiony już na stopień 1. Temp parzenia pretestowana wysoka i najwyższa. Ale problem pojawia się taki ze przy 25/30 sekundach parzenia mam 60/65g naparu jak chce zrobić okolo 30g to wychodzi ze parzenie trwa 7-10 sekund. Jakieś porady? Kawa produkcja sierpień 2023.
Wiele lat robię na takim automacie gastronomicznym i to przypomina rolercoster. Serio kawy parzą się co każda inaczej a samemu możesz mieć nadzieje że twoje pracownicze cappuccino będzie trym razem smakowało tak jak standart firmy więc idzie to zrobić ale połowa liczy by działało a resztę niech robi technik ;).
Dzięki za materiał, zainspirował mnie do działania. Niestety mam Saeco Aulike i nie mogę zwiększyć czasu zaparzania. Młynek ustawiony jest na minimum, doza kawy na 18g, uzysk 61g (1:3,2) i czas wychodzi około 19-21s, kawa jest kwasna, szczególnie na dnie. Co mogę poprawić poza zwiększaniem ilości wody i kawy, tak by wydłużyć proces.
Dzień dobry, mam pytanie, w jaki sposób wprowadzać zmiany w ustawieniu młynka, wraz z wietrzeniem ziarna? Czy kolejnego dnia autor zmniejsza czy zwiększa stopień mielenia? Pozdrawiam! Ciekawy materiał.
A ja mam Delonghi Esam 5700 kupilem dwie kawy speciality i neistety leci lurq na obu, mielenie najdrobniejsze nic nie dalo.Marketowa stara kawa renomowanej firmy duzo lepiej wspolpracuje .
Ile czasu to leci? Sprawdź też na podwójnym. I, jeśli leci szybko, to zawsze można młynek jeszcze drobniej. Często jest też tak, że kwaśne to tak naprawdę intensywne, gorzkie. Jak nic z tego nie pomoże, to pozostaje jedna odpowiedź: kawa
Witam. Mam pytanie odnośnie ustawienia dozy w ekspresach automatycznych. Posiadam ekspres: DELONGHI Magnifica S Smart ECAM 250.33.SB i mam na nim pokrętło od min do max, które nic mi nie mówi na temat wagi zmielonej kawy. Gdzie mogę znaleźć takie info? Staram się go ustawić poprawnie pod pojedyncze espresso.
Nie ma takich info oficjalnie ;) trzeba sprawdzić. Można tak: suchy i pusty pojemnik na fusy; rozpocząć parzenie; gdy tylko skończy mielić zrezygnować z parzenia. Powinien całą zmieloną kawę zrzucić do pojemnika. I wtedy można to sobie zważyć
Ekspres nie jest najważniejszy - grunt to wysokiej jakości kawa, dobry młynek i odpowiednia woda. Jeśli te trzy elementy są ok, to można zaparzyć świetną kawę zarówno w ekspresie za 6 (lub 60) tys. jak i w phinie za 25 zł 😌
@@DobraPalarniaKawy no to powiedzcie czy te warunki spełniam ... wody nie filtruję ponieważ ekspresy Jura mają swój filtr ... kawę zawsze mam z palarni świeżo spaloną .. co do młynka ,,,hmm .. tutaj może być gorzej bo to delonghi ten z tą taką wyciąganą szufladką więc to chyba nie jest najlepszej jakości młynek :)
Z tego co widzę w instrukcji, o najważniejsze parametry można zadbać. Ty decydujesz ile kawy chcesz nasypać i ile z niej zaparzyć gotowego naparu. W dodatku mając młynek zewnętrzny masz wpływ na grubość mielenia. Wszystko się zgadza. Nawet nie wiedziałem, że takie maszyny są. W sumie to sprytne. Kolba bez kolby 😊
Ostatnio wciągnął mnie temat kawowy, znalazłem jakiś stary niemiecki ekspres ciśnieniowy, działa kawa wychodzi bardzo dobra tylko totalne zero cremy dlaczego? Co robię źle? ekspres ma zbyt małe ciśnienie?
@@emjotde Kawa świeżo zakupiona. Próbowałem grubości mielenia od cukru aż po praktycznie mąkę. Nadal zero cremy, a jak już się pojawi to bardzo delikatna i zaraz znika...
@@neza8114 To jest najważniejsze (!) pytanie ;) Produkty suche nie powinny mieć dłuższej daty przydatności niż 2 lata, tak jest najczęściej z kawą, więc można próbować zgadywać datę produkcji. Potem pojawiają się jeszcze pytania, jak to było przez ten czas przechowywane? Kawa jest jak chleb. Chleb kupuje się w piekarni, a kawę w palarni ;)
Ja mam eletta explore delonghi i jest infoacja ze mlynek mielenie mozna zmieniac tylko podczas pracy i tylko o jeden stopien na raz, po czym trzeba zrobic 3 kawy zeby mozna znowu zmienic o jeden stopien, przeciez to jest bez sensu jak mozna znalesc idealne mielenie skoro to tylko kaw i czasu pochlonie? Jak narazie nie jestem zadowolona ze smaku kawy z tego expresu, nie wiem w czym lezy problem
Tak, restrykcje w instrukcji są duże, zabezpieczające. Natomiast na ustawienie kawy (zapraszam do odcinka o ustawieniu młynka) zawsze trzeba „zmarnować” swoje. Taki żywot z espresso. W miarę zdobywania doświadczeń będzie szybciej, mniej start.
@@avessim92 To zależy 🙆🏻♂️ jeśli w stronę „grubej” to raczej nic się nie stanie gdy zmienimy więcej oczek na raz na postoju. Ale na „drobniej” trzeba ostrożnie, bo można zablokować żarna. No i po przestawieniu rzeczywiście te dwa espresso to jeszcze nie to, dlatego znam nie warto dokonywać pochopnie
Super film. Zrobilem zgodnie z instrukcją u siebie na delonghi. 14g - 30g - 31 sec. Mam pytanie, czy wychodza u was ciastka kawowe? U mnie sa rozwodnione i rozwalone w pojemniku. Moze to zignorowac skoro mniej wiecej espresso wychodzi?
Intensywnosc doppio+ czyli zgodnie z instrukcja 14g. Moze pobawie sie jeszcze z temperatura. Ekspres jest nowka sztuka, wiec nie wiem czy zwracać jak cos...
W miare dopracowalem recepture. Zmienilem tem na najwyzsza. 14 g - 28 g w 24 sec. Delonghi 350.35. I zaczely sie pojawiac ciastka. Mielenie na 2 stopniu. Kawe mielona 23 sierpnia ;) dzieki za pomoc, pozdrawiam
Automat. Robię kawę i jest ok a za 2 - 3 godz na tym samym ustawieniu, wodzie i kawie jest niezbyt ok. O co tu chodzi? Pytam bo nie mogę tego ogarnąć a problem jest.
Może to być kwestia zimniejszej wody po przestoju, może zalegającej części zmielonej kawy w młynku, a może warunki są takie, że kawa w te kilka godzin już się nieco zestarzeje. Pytanie czy druga, trzecia kawa zaparzona od razu po tej gorszej, wracają do normy?
W tym dowcip że wracają. I to tak "faluje" cały czas. Od kaw marketowych po te z palarni. Kwestia taka, że im lepsza kawa tym mniejsze wahnięcia ale są. Taka sobie ciekawostka😭@@emjotde
Sam stoję przed wyborem ekspresu. Niestety ze względu na żonę która nie ma czasu na zabawy z kolba zmuszony jestem kupić automat. Fajnie że da się poustawiać wszystko ale jest to wysoki model, wie ktoś może czy tańsze modele tej firmy (za około 2 tys) też można ustawić pod dobre esspreso ?
Własciwie to większość ekspresów delonghi ma tą samą podstawę. Ten na filmie jest bardziej wyszukany z bajerami, aplikacjami, ekranem dotykowym, fabrycznymi przepisami na kawy itp. To co najważniejsze czyli młynek, zaparzacz, domyślne wartosci gram kawy, espresso, podwójne espresso, lungo, podwójne lungo są takie same. W jednym z najtańszych modelów tej firmy jaki posiadam (taki podstawowy wół roboczy bez ekranu) wszystko wyglada tak samo jak tu na filmie. Młynek stalowy regulowany 13 stopni. Szczerze mówiąc nie widzę sensu w przypadku tej firmy dopłacać do tych wszystkich wodotrysków. Wystarczy trochę chęci, wiedzy i zrobimy dobre kawy.
Jak ustawić pojedyncze espresso, czy to w ogóle mozliwe zeby bylo takie same? Zmierzam do tego że gdy wybierzemy w ekspresie cappuccino to ekspres użyje tylko ilości wody pod pojedyncze espresso. Jedynie co przychodzi mi na myśl to zrobić to ręcznie, czyli z podwójnego espresso wykorzystać połowę , a mleko osobno spienić. Tylko to się mija z celem, automatyczny ekspres powinien robic automatycznie, po to go się kupuje.
Jeśli ekspres używa innej porcji (jak tu) na pojedyncze i podwójne, to coś za coś. Młynek trzeba ustawić albo pod pojedyncze, albo pod podwójne. Ja wybieram podwójne i potem drugi guzik od mleka aby powstało idealne cappu. Nadal to znacznie mniej roboty niż na kolbie ;)
@@emjotde jeszcze tak analizowałem ten filmik i trochę mnie zastanawia, to że na początku podwójne espresso było zaparzane przez około 30 s, a później przy przerwanym programie na 29g też czas wynosi około 30s. Jakieś ustawienia były jeszcze zmieniane? I takie drugie pytanie, bo probowalem ustawic własny eskpres, ustawiam podwójne espresso. Przy podwójnym mam 14g kawy. Czyli z tych 14g podwójnego espresso mógłbym maksymalnie zaparzyć 42x2 czyli 84g, a minimalnie 28x2 czyli 56g?
@@rev1eee Nie chodzi o nazwę, tylko o to jak smakuje, jak się dziś(!) zachowuje. Tego nie da się dobrać zaocznie, tylko „tu i teraz” - tak działa kawa, niestety
Może zrobicie jakiś reaserch w takiego rodzaju ekspresach i coś polecicie? Albo chociaż marki? Czy wystarczy spojrzeć na to czy młynek jest stalowy i ma jak najwięcej ustawień? I chcę zobaczyć jak automat działa w środku (7:32).
Generalnie wystarczy spojrzeć na młynek i czy ma wiele ustawień. Z przeglądem rynku bardzo chętnie, ale… jak to zostało powiedziane - tego jest za dużo, nie mam dostępu ani czasu na takie porównania, a nie lubię mówić o rzeczach, których w ręku nie miałem. Mamy powyższego delonga i jest bardzo dobrze (niekoniecznie aż ten model, młynek mają wszystkie) i to mogę polecić z czystym sumieniem.
Czy można dodawać pojedyncze-odwazone porcje kawy do ekspresu automatycznego, zeby kawa była świeższa jezeli ją zamrożę? I wtedy można by było robić rozne kawy?
Na pewno warto spróbować. Generalnie młynki stożkowe dobrze sobie radzą z pojedynczą porcją kawy. Natomiast różne automaty różnie reagują na brak kawy w młynku, są takie, które mimo zmielenia całej porcji, nie zrobią kawy, bo brakło kawy 🤷🏻♂️
Kurde nie wiem co jest nie tak, na podwójne espresso ilość kawy na sucho 18g, ale to zaparzanie jakieś takie długie i to wychodzi jakieś 70ml, nie mam pojęcia jak to skrócić. Opcji na podwójne nie ma, mogę tylko pojedyncze ustawić. Ustawienia młynka są już na najniżej. Ty ustawiałeś pod pojedyncze i robisz podwójne czy jest opcja pod podwójne?
Trzeba przyjąć z góry konkretny uzysk. Jeśli wychodzi 70g naparu, to znaczy że trzeba skrócić czas. To nie chodzi o regulowanie uzysku grubością mielenia - uzysk jest z góry przyjęty, a grubością mielenia regulujemy czas, w jakim ta z góry założona ilość naparu ma się zaparzyć.
Oglądam, ucze się od Was i testuje swoj ekspres automatyczny. Co prawda jest to dosc niski model ekspresu bo delonghi magnifica s ale moze da sie z niego cos wyciagnac:)? tak wiec prosze o porade... robiac pojedyncze espresso moim sprzetem na ustawieniach: najwyzsza temperatura, najdrobniejsze mielenie kawy, moc na max (nie wiem jak sprawdzic ile gram kawy podaje?) otrzymuje 35g napoju. Wydaje mi sie, ze mimo takich ustawień, napar jest slaby i zbyt wodnisty. Czas w jakim ekspres przygotowuje kawe to ok 8sek przy teoretycznie najdrobniejszym zmieleniu. Wydaje mi sie ze stanowczo za krótko do uzyskania dobrego espresso. A za krótko bo kawa jest za grubo zmielona. Czy jest mozliwosc przekalibrowania mlynka aby kawa byla drobniej zmielona i dłużej sie parzyła? czekam na odpowiedz i pozdrawiam!!
@@dawidtylkowski7265 To ja bym zaczął od podwójnego. DeLonghi bierze wtedy więcej kawy, więc ciastko wyższe, więc dłużej woda będzie się przeciskać. Jeśli to nie pomoże, to kupiłbym świeższą kawę.
@@emjotde witam, dzis testowalem ekspres dostosowujac sie do Twoich zalecen tzn. wieksza dawka zmielonej kawy (podwójne espresso!), najdobniejsze mielenie, najwyzsza temperatura parzenia. Efekt smakowy na pewno duzo lepszy. Niestety czas parzenia i tak za krótki:( zwiekszył sie z 8sek na 14 i otrzymalem 32g naparu. Młynek nadal mieli zbyt grubo, drobinki kawy od 1-2mm. Jest na to jakas rada?
ja wiem, że w filmie to jest mnóstwo krótkich dygresji, a do tych dygresji można mnożyć kolejne... więc czasu brakuje, ale dlaczego "nie" dla dużej kawy z takiego automatycznego ekspresu?
bo najczęściej jest to realizowane przez tego typu ekspresy przez przelewanie wody w „nieskończoność” co daje bardzo nieprzyjemny w smaku napar overextraction. Jeśli już, to klasyczne americano: espresso plus czysta woda.
@@emjotde dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Wiem, że to subiektywna sprawa, ale z Twojego doświadczenia, jak bardzo można rozcieńczyć espresso, robiąc americano, aby miało to jakikolwiek sens? Chyba niepotrzebnie kupiłem ekspres ciśnieniowy, bo zawsze wolałem zrobić sobie większą kawę (takiej też oczekują goście nieobeznani w temacie), a tutaj przeciąganie espresso odpada. Ratunkiem chyba pozostaje americano, albo robienie kawy co 5 minut. :)
Pytam, bo znalazłam info, że z 7 g dozy ma wyjść 35 ml espresso. A z innych źródeł - z 7 g dozy, 14 g uzysku. Zastanawiało mnie jak ma się 35 ml do 14 g 😅
@@87starsailor No właśnie tak, że niewiadomo, dlatego zaczęliśmy ważyć napar (zamiast sprawdzać mililitry), jest to bardziej jednoznaczne i powtarzalne.
@@emjotdesmakuje bardzo dobrze a wręcz powiedziałbym, że dużo lepiej niż na kolbie zanim ogarnie się młynek. Jest dużo łatwiej, szybciej. Jeżeli ktoś ma dużo cierpliwości i samozaparcia to osiągnie na kolbie lepsze rezultaty ale zanim to osiągnie to może stracić cierpliwość i się zniechęcić. Ja po zmianie z Ascaso Arc+ Ascaso Mini wcale nie jestem zawiedziony a wręcz zadowolony bo oszczędzam czas i z kawy jestem zadowolony. Wiem, że na kolbie byłem w stanie zrobić lepsze espresso ale nie było nigdy powtarzalne jak na automacie. Przyjąć można, że na 10 kaw na kolbie 3 wyszło lepsze, 4 zbliżone i 3 gorsze. Czy warto mieć kolbę czy automat? Każdy musi odpowiedzieć sobie sam 😅
Mogę podpytać co dokładnie jak zostało ustawione? Mi w tym ekspresie wylicza na espresso pojedyncze 14 g gdy ustawię najmniejszą intensywność ale wtedy trochę lura nadal jak dla mnie, wygląd kawy i cremy też niesatysfakcjonujący :(
@@AgathaMK20 Ja mam ustawione max kawy, minimum wody + temperatura parzenia wysoka. Do tego mielenie tak żeby pompa wydoliła i w 28s mieć te 32-35ml kawy. Mowa tu oczywiście o dopio 🙂 Nie jest chyba możliwe żeby przy espresso o najmniejszej intensywności ekspres mielił 14g - to raczej przy dopio bo przy espresso to chyba ok 7g mieli przy minimalnej intensywności
@@sylwesterjarocha5267 dziękuję za odpowiedź! Wiem już gdzie był mój błąd - niezbyt mądrze ważyłam ciastko a nie mieloną suchą kawę, teraz ustawiłam tak, że w końcu jest okej :) dziękuję raz jeszcze :)
Bez poukładania w głowie tych wszystkich aspektów zmarnuje z kilka kilo kawy.😜zanim dotrze do celu. Mam DeLonghi elletta capucico i skupiam się tylko na espresso reszta to kłamliwy marketing.
Wszystko ładnie pięknie, ale ten sposób dotyczy tylko ekspresów które mogą zaparzyć za jednym razem 2 porcje kawy - do podwójnego espresso. W tańszych i średnich cenach ekspresy automatyczne dawkują kawę max 7-8 gram więc nie da się jak w filmie ;(
To nie jest kwestia ceny. W każdym delongu tak się da, w tych najtańszych też. U innych producentów częściej jest to kwestia braku ustawień na młynku, a nie pojedynczej dozy. Jeśli młynka wystarczy to i z 7g się da.
@@emjotde Czyli ilość kawy nie ma znaczenia ? Można zaparzać 7 g zamiast 14 g w tym samym czasie około 25 s ? To nie będzie to samo - więcej wody przepłynie do objętości kawy. Poza tym jak ,, zrobić'' uzysk 1:2 przy 7 g w ekspresie automatycznym ?
@@kagkg No właśnie młynkiem trzeba tak zrobić żeby w te 25 s. przez 7 g. kawy przepłynęło tyle wody aby w filiżance było nie więcej niż 21g. Wody oczywiście adekwatnie mniej trzeba, ale tak, czas ten sam.
Witam, uwielbiam kawę lecz uważam że korzystanie z automatycznego expresu to jak pójście do burdelu żeby się poprzytulać 🤷♂️ ( niby miło, sympatycznie, ale...) proszę wybaczyć słownictwo, ale parzenie kawy i cała ta otoczka związana z przygotowaniem uważam że ma w sobie coś magicznego, dlatego wykluczam ekspres automatyczny, chciałbym nieco zagłębić się w temat, proszę mi powiedzieć czy na początek ten sprzęt będzie spoko: DELONGHI Dedica EC785AZ Melitta 6767054 Calibra Dziękuję i pozdrawiam
Wasz duet jest fantastyczny! Poprawiacie człowiekowi humor :) i jeszcze edukujecie... PETARDA.
w tym komentarzu jest wszystko o co walczymy :) dzięki, będziemy się starać robić to nadal
Świetny materiał 👌
Świetny materiał 👍 nikt chyba na YT (bynajmniej ja nie widziałem) nie pokazywał jak na ekspresie ciśnieniowym można fizycznie zrobić espresso jak w najlepszych kawiarniach. Spróbowałem zrobić u siebie na identycznych ustawieniach lecz posiadam DeLonghi magnifica esam 3000 i ten czas parzenia kawy jest znacznie niższy, chyba nic z tego u mnie nie będzie. Kawa nie jest tak gęsta i esencjonalna. 😔
Najważniejsze to świeża kawa, z suchego wióra to i Salomon nie zaparzy ;) potem ustawienia na młynku (drobniej), no i proporcje jako kropka nad i.
No i nie zapominajmy o tym, że zajebista woda jest niezbędna :)
Sprawdź ustawienia młynka
Bynajmniej to nie to samo co przynajmniej;)
@@glosrozsadku2024 świetnie, że po przeszło 2latach znalazłeś tak wielki błąd w czeluściach internetu... Teraz będę mógł spać spokojnie, dziękuję Ci za to 🤗
A ja myślałem, że coś ze mną nie tak, pomimo gotowców też najczęściej używam dwóch przycisków w ekspresie automatycznym i to również jest podwójne espresso oraz mleko :)
Jakby nie patrzeć, jest to maszyna do espresso;) reszta to marketing
Ale mi brakuje tych przepychanek słownych teraz na kanale
ruclips.net/video/rnKUFTtn4V4/видео.htmlsi=-v18jl7eqj5Bb9sO&t=1211
:( :(
Ja wprawdzie nie pijam espresso, bo ograniczam się do latte, ale korzystam z ekspresu od DeLonghi i moim zdaniem smakuje jak w kawiarni, gdzie przecież mają kolbowe :) Pewnie smakosze widzą różnicę, ale ja nie :)
Jeśli jest dobrze zrobione, to nie ma różnicy przy użyciu jakiego sprzętu :)
Cześć teraz pod tym filmem bo nie chcę zaśmiecać pod SAGE. Zdecydowałem się chyba na automat i takie pytanie czy macie porównanie Primadonna Elite vs Dinamica Plus. Doczytałem gdzieś, że wewnątrz siedzi to samo a różnią się obudową i częścią opcji ale bez zdecydowanej wyższości Primadonny. Chyba chodziło tam o większą ilość profili itp. Cenowo natomiast Primadonna jest sporo drozsza i zastanawiam się czy warto przepłacać za trochę lepszy wygląd> Z góry dzięki za poradę :)
Bezpośredniego porównania nie mam, ale tak, młynek i system zaparzający powinny być te same. Jedynie co, to w tańszych modelach jest słabsza pompa. Nie wiem niestety, w których jest ta mocniejsza. Ekrany i tego typu funkcje są zbędne. Ja klikam tylko dwa guziki: »podwójne espresso« i »mleko«
Dzień dobry! Bardzo proszę o Waszą opinię na temat zastosowania filtra bezciśnieniowego do przyrządzenia espresso w ekspresie kolbowym. Dziękuję!!!
Jeśli dobrze rozumiem pytanie, to odpowiedź brzmi: to zależy od precyzji nastaw Twojego młynka. Sitka z utrudnieniem przepływu powstały aby ułatwić poprawne zaparzenie kawy gdy młynek nie jest wystarczająco precyzyjny.
A dacie może jakieś rady, jak ustawić opcję My coffe, na ekspresie de longhi 370.70, by zrobić dobrą late macchiato? W koncu ta kawa jest na bazie espresso. Jak zrobic to krok po kroku i jak korugowac te kroki, jesli chcemy poprawic smak? Na ile ustawic mlynek? Prosze o jakies podpowiedzi😀
Młynek trzeba ustawić tak, żeby espresso (przy danej kawie, tu i teraz) było smaczne. Espresso trzeba ustawić jak wyżej, tylko, że pojedyncze, bo do receptur używa tylko pojedynczego. Na koniec trzeba dobrać ilość mleka tak, żeby było smacznie.
@@emjotde nie mogę do końca rozpoznać czy w delnoghi na pewno w recepturach używane jest tylko pojedyncze czy czasem podwójne (np. flat white). W dokumentacji nigdzie tego nie ma. A mam wrażenie, że niektóre receptury mają więcej kawy.
Cześć, mam ekspres automat z delonghi.
Udało się znaleźć 14/15g kawy, która pobiera ekspres.
Młynek ustawiony już na stopień 1.
Temp parzenia pretestowana wysoka i najwyższa.
Ale problem pojawia się taki ze przy 25/30 sekundach parzenia mam 60/65g naparu jak chce zrobić okolo 30g to wychodzi ze parzenie trwa 7-10 sekund.
Jakieś porady?
Kawa produkcja sierpień 2023.
No właśnie kawa będzie tą radą
Skąd wiesz ile pobiera kawy ?
👊👍
Wiele lat robię na takim automacie gastronomicznym i to przypomina rolercoster. Serio kawy parzą się co każda inaczej a samemu możesz mieć nadzieje że twoje pracownicze cappuccino będzie trym razem smakowało tak jak standart firmy więc idzie to zrobić ale połowa liczy by działało a resztę niech robi technik ;).
tych sprzętów jest tak dużo, że ciężko generalizować. faktem jest, że sporo sprzętów jako priorytet ma: „działać”, zamiast: „smakować”.
W moim Saeco czas parzenia kawy ok. 15 sec. Ustawienie młynka na najdrobniekszy. Jak zwiekzyc czas parzenia kawy?
Mega wiedza, dziękuję :)
Dzięki za materiał, zainspirował mnie do działania. Niestety mam Saeco Aulike i nie mogę zwiększyć czasu zaparzania. Młynek ustawiony jest na minimum, doza kawy na 18g, uzysk 61g (1:3,2) i czas wychodzi około 19-21s, kawa jest kwasna, szczególnie na dnie. Co mogę poprawić poza zwiększaniem ilości wody i kawy, tak by wydłużyć proces.
Można spróbować z temperaturą (wyżej) lub z ciemniejszą (mocniej paloną) kawą.
Dzień dobry, mam pytanie, w jaki sposób wprowadzać zmiany w ustawieniu młynka, wraz z wietrzeniem ziarna? Czy kolejnego dnia autor zmniejsza czy zwiększa stopień mielenia? Pozdrawiam! Ciekawy materiał.
Tylko metodą prób i błędów. Czasem nie trzeba nic, czasem trzeba drobniej, a czasem grubiej. Kawa żyje własnym życiem.
A ja mam Delonghi Esam 5700 kupilem dwie kawy speciality i neistety leci lurq na obu, mielenie najdrobniejsze nic nie dalo.Marketowa stara kawa renomowanej firmy duzo lepiej wspolpracuje .
Ekspres delonghi ecam 370.95t, kawa delonghi kimbo espresso prestige, temp. max, intensywność max, pojedyncze espresso, młynek 3,5/7. Filtr zam. Espresso kwaśne, brak ciastka(papka). Co robię źle?
Ile czasu to leci? Sprawdź też na podwójnym. I, jeśli leci szybko, to zawsze można młynek jeszcze drobniej. Często jest też tak, że kwaśne to tak naprawdę intensywne, gorzkie. Jak nic z tego nie pomoże, to pozostaje jedna odpowiedź: kawa
@@emjotde około 20sek na pojedynczym espresso, próbowałem zjechać do 2/7 po kilku parzeniach nadal kwaśna. Ziarna są czarne, mocno wypalone.
@@maarcin_b I ile jest gotowego naparu w te 20s? 20ml? czy bardziej 50ml?
@@emjotde połowa szklanki do espresso(50ml) czyli wychodzi jakieś 25-30ml naparu
@@maarcin_b Czyli w cyfrach się zgadza. Pozostaje spróbować innej kawy 🤷🏻♂️
Witam. Mam pytanie odnośnie ustawienia dozy w ekspresach automatycznych. Posiadam ekspres: DELONGHI Magnifica S Smart ECAM 250.33.SB i mam na nim pokrętło od min do max, które nic mi nie mówi na temat wagi zmielonej kawy. Gdzie mogę znaleźć takie info? Staram się go ustawić poprawnie pod pojedyncze espresso.
Nie ma takich info oficjalnie ;) trzeba sprawdzić. Można tak: suchy i pusty pojemnik na fusy; rozpocząć parzenie; gdy tylko skończy mielić zrezygnować z parzenia. Powinien całą zmieloną kawę zrzucić do pojemnika. I wtedy można to sobie zważyć
wszystko super ale pracujecie na ekspresie który notabene kosztuje prawie 6tyś a zróbcie dobrą kawę na tańszym ekspresie .. ja mam np jura ono
Ekspres nie jest najważniejszy - grunt to wysokiej jakości kawa, dobry młynek i odpowiednia woda. Jeśli te trzy elementy są ok, to można zaparzyć świetną kawę zarówno w ekspresie za 6 (lub 60) tys. jak i w phinie za 25 zł 😌
@@DobraPalarniaKawy no to powiedzcie czy te warunki spełniam ... wody nie filtruję ponieważ ekspresy Jura mają swój filtr ... kawę zawsze mam z palarni świeżo spaloną .. co do młynka ,,,hmm .. tutaj może być gorzej bo to delonghi ten z tą taką wyciąganą szufladką więc to chyba nie jest najlepszej jakości młynek :)
Z tego co widzę w instrukcji, o najważniejsze parametry można zadbać. Ty decydujesz ile kawy chcesz nasypać i ile z niej zaparzyć gotowego naparu. W dodatku mając młynek zewnętrzny masz wpływ na grubość mielenia. Wszystko się zgadza. Nawet nie wiedziałem, że takie maszyny są. W sumie to sprytne. Kolba bez kolby 😊
Ostatnio wciągnął mnie temat kawowy, znalazłem jakiś stary niemiecki ekspres ciśnieniowy, działa kawa wychodzi bardzo dobra tylko totalne zero cremy dlaczego? Co robię źle? ekspres ma zbyt małe ciśnienie?
Zbyt stara kawa? Za grubo zmielona?
@@emjotde Kawa świeżo zakupiona. Próbowałem grubości mielenia od cukru aż po praktycznie mąkę. Nadal zero cremy, a jak już się pojawi to bardzo delikatna i zaraz znika...
@@neza8114 Pytania ile minęło czasu od jej wypalenia?
@@emjotde Dobre pytanie 🤔Na opakowaniu jest tylko data przydatności..
@@neza8114 To jest najważniejsze (!) pytanie ;)
Produkty suche nie powinny mieć dłuższej daty przydatności niż 2 lata, tak jest najczęściej z kawą, więc można próbować zgadywać datę produkcji. Potem pojawiają się jeszcze pytania, jak to było przez ten czas przechowywane? Kawa jest jak chleb. Chleb kupuje się w piekarni, a kawę w palarni ;)
Ja mam eletta explore delonghi i jest infoacja ze mlynek mielenie mozna zmieniac tylko podczas pracy i tylko o jeden stopien na raz, po czym trzeba zrobic 3 kawy zeby mozna znowu zmienic o jeden stopien, przeciez to jest bez sensu jak mozna znalesc idealne mielenie skoro to tylko kaw i czasu pochlonie? Jak narazie nie jestem zadowolona ze smaku kawy z tego expresu, nie wiem w czym lezy problem
Tak, restrykcje w instrukcji są duże, zabezpieczające. Natomiast na ustawienie kawy (zapraszam do odcinka o ustawieniu młynka) zawsze trzeba „zmarnować” swoje. Taki żywot z espresso. W miarę zdobywania doświadczeń będzie szybciej, mniej start.
@@emjotde a mozna nie trzymac sie instrukcji i przestawiac mlynek jak i kiedy sie chce ? Xzy ustawianie mlynka nie podczas pracy naprawde go psuje?
@@avessim92 To zależy 🙆🏻♂️ jeśli w stronę „grubej” to raczej nic się nie stanie gdy zmienimy więcej oczek na raz na postoju. Ale na „drobniej” trzeba ostrożnie, bo można zablokować żarna. No i po przestawieniu rzeczywiście te dwa espresso to jeszcze nie to, dlatego znam nie warto dokonywać pochopnie
Super film. Zrobilem zgodnie z instrukcją u siebie na delonghi. 14g - 30g - 31 sec. Mam pytanie, czy wychodza u was ciastka kawowe? U mnie sa rozwodnione i rozwalone w pojemniku. Moze to zignorowac skoro mniej wiecej espresso wychodzi?
Intensywność kawy dałeś na full?
Ale tak, jeśli smakuje, to ignorować :)
Intensywnosc doppio+ czyli zgodnie z instrukcja 14g. Moze pobawie sie jeszcze z temperatura. Ekspres jest nowka sztuka, wiec nie wiem czy zwracać jak cos...
@@buhdab Nie pamiętam jak działa doppio+ Zawsze robiłem na zwykłym doppio, ale intensywność (ziarenka kawy) na maksa
W miare dopracowalem recepture. Zmienilem tem na najwyzsza. 14 g - 28 g w 24 sec. Delonghi 350.35. I zaczely sie pojawiac ciastka. Mielenie na 2 stopniu. Kawe mielona 23 sierpnia ;) dzieki za pomoc, pozdrawiam
Palona*
Automat. Robię kawę i jest ok a za 2 - 3 godz na tym samym ustawieniu, wodzie i kawie jest niezbyt ok. O co tu chodzi? Pytam bo nie mogę tego ogarnąć a problem jest.
Może to być kwestia zimniejszej wody po przestoju, może zalegającej części zmielonej kawy w młynku, a może warunki są takie, że kawa w te kilka godzin już się nieco zestarzeje.
Pytanie czy druga, trzecia kawa zaparzona od razu po tej gorszej, wracają do normy?
W tym dowcip że wracają. I to tak "faluje" cały czas. Od kaw marketowych po te z palarni. Kwestia taka, że im lepsza kawa tym mniejsze wahnięcia ale są. Taka sobie ciekawostka😭@@emjotde
@@ahb731 Normalne życie z kawą 😁 tak to działa właśnie. Spróbuj po przerwie najpierw dwa razy wrzucić płukanie, a potem dopiero kawę.
Sam stoję przed wyborem ekspresu. Niestety ze względu na żonę która nie ma czasu na zabawy z kolba zmuszony jestem kupić automat. Fajnie że da się poustawiać wszystko ale jest to wysoki model, wie ktoś może czy tańsze modele tej firmy (za około 2 tys) też można ustawić pod dobre esspreso ?
Sprawdź w instrukcji danego modelu, ale najczęściej tak.
Własciwie to większość ekspresów delonghi ma tą samą podstawę. Ten na filmie jest bardziej wyszukany z bajerami, aplikacjami, ekranem dotykowym, fabrycznymi przepisami na kawy itp. To co najważniejsze czyli młynek, zaparzacz, domyślne wartosci gram kawy, espresso, podwójne espresso, lungo, podwójne lungo są takie same. W jednym z najtańszych modelów tej firmy jaki posiadam (taki podstawowy wół roboczy bez ekranu) wszystko wyglada tak samo jak tu na filmie. Młynek stalowy regulowany 13 stopni. Szczerze mówiąc nie widzę sensu w przypadku tej firmy dopłacać do tych wszystkich wodotrysków. Wystarczy trochę chęci, wiedzy i zrobimy dobre kawy.
I co, kupiłeś ten automat? Czy jednak kolba?
@@PółelFzBrygadyVrihedd Kupiłem automat Melitta F63-101
@@sernikk I jest Pan zadowolony ze samku kawy z tego ekspresu jakim jest Melitta
Jak ustawić pojedyncze espresso, czy to w ogóle mozliwe zeby bylo takie same? Zmierzam do tego że gdy wybierzemy w ekspresie cappuccino to ekspres użyje tylko ilości wody pod pojedyncze espresso. Jedynie co przychodzi mi na myśl to zrobić to ręcznie, czyli z podwójnego espresso wykorzystać połowę , a mleko osobno spienić. Tylko to się mija z celem, automatyczny ekspres powinien robic automatycznie, po to go się kupuje.
Jeśli ekspres używa innej porcji (jak tu) na pojedyncze i podwójne, to coś za coś. Młynek trzeba ustawić albo pod pojedyncze, albo pod podwójne. Ja wybieram podwójne i potem drugi guzik od mleka aby powstało idealne cappu. Nadal to znacznie mniej roboty niż na kolbie ;)
@@emjotde w sumie racja, no i ustawienie pod podwójne espresso jest chyba bardziej uniwersalnym podejściem.
@@mateunoc Na pewno smaczniejszym :)
@@emjotde jeszcze tak analizowałem ten filmik i trochę mnie zastanawia, to że na początku podwójne espresso było zaparzane przez około 30 s, a później przy przerwanym programie na 29g też czas wynosi około 30s. Jakieś ustawienia były jeszcze zmieniane?
I takie drugie pytanie, bo probowalem ustawic własny eskpres, ustawiam podwójne espresso. Przy podwójnym mam 14g kawy. Czyli z tych 14g podwójnego espresso mógłbym maksymalnie zaparzyć 42x2 czyli 84g, a minimalnie 28x2 czyli 56g?
@@mateunoc Ojej, film był kręcony rok temu, nie pamiętam 🙆♂️
A co do uzysków, to z 14g można zaparzyć 28-42g espresso w sumie.
znowu aktorsko bardzo dobrze. reżyser i scenarzysta się spisali. majl
Jakie ktoś poleci ustawienia pod Jurę E8 EB?
Ale to trzeba do kawy dobrać, nie do ekspresu
@@emjotde KAWA CUBANA TOCORORO - Świeżo Palona z palarni Blue Orca.
100% Arabica, profil palenia średnie.
@@rev1eee Nie chodzi o nazwę, tylko o to jak smakuje, jak się dziś(!) zachowuje. Tego nie da się dobrać zaocznie, tylko „tu i teraz” - tak działa kawa, niestety
@@emjotde Z innej beczki. Jeżeli mam Jurę to mam tryb Espresso, lub Espresso Doppio, aby sprawdzić fest jak w Waszym filmie zrobić doppio?
@@rev1eee To zależy czy bierze więcej kawy na doppio, czy parzy na dwa razy z pojedynczego?
Może zrobicie jakiś reaserch w takiego rodzaju ekspresach i coś polecicie? Albo chociaż marki? Czy wystarczy spojrzeć na to czy młynek jest stalowy i ma jak najwięcej ustawień? I chcę zobaczyć jak automat działa w środku (7:32).
Generalnie wystarczy spojrzeć na młynek i czy ma wiele ustawień. Z przeglądem rynku bardzo chętnie, ale… jak to zostało powiedziane - tego jest za dużo, nie mam dostępu ani czasu na takie porównania, a nie lubię mówić o rzeczach, których w ręku nie miałem. Mamy powyższego delonga i jest bardzo dobrze (niekoniecznie aż ten model, młynek mają wszystkie) i to mogę polecić z czystym sumieniem.
Czy można dodawać pojedyncze-odwazone porcje kawy do ekspresu automatycznego, zeby kawa była świeższa jezeli ją zamrożę? I wtedy można by było robić rozne kawy?
Na pewno warto spróbować. Generalnie młynki stożkowe dobrze sobie radzą z pojedynczą porcją kawy. Natomiast różne automaty różnie reagują na brak kawy w młynku, są takie, które mimo zmielenia całej porcji, nie zrobią kawy, bo brakło kawy 🤷🏻♂️
@@emjotde dziękuję za odpowiedź 🙂
Kurde nie wiem co jest nie tak, na podwójne espresso ilość kawy na sucho 18g, ale to zaparzanie jakieś takie długie i to wychodzi jakieś 70ml, nie mam pojęcia jak to skrócić. Opcji na podwójne nie ma, mogę tylko pojedyncze ustawić. Ustawienia młynka są już na najniżej. Ty ustawiałeś pod pojedyncze i robisz podwójne czy jest opcja pod podwójne?
Trzeba przyjąć z góry konkretny uzysk. Jeśli wychodzi 70g naparu, to znaczy że trzeba skrócić czas. To nie chodzi o regulowanie uzysku grubością mielenia - uzysk jest z góry przyjęty, a grubością mielenia regulujemy czas, w jakim ta z góry założona ilość naparu ma się zaparzyć.
Mam tą samą wagę taniusia
Dzień dobry Jaki to model ekspresu?
Tu akurat DeLonghi PrimaDonna Elite
@@emjotde tak wiem ale nie wiem jaki konkretnie model
Jak ten ekspres sprawuje się po dłuższym czasie użytkowania? Nie ma/nie było z nim problemów? Pytam, gdyż chcę kupić podobny model z DeLonghi.
@@emjotde Dosyć kosztowna maszyna, a jak to wygląda na takim prostym za 1/4 ceny elitarnej primadonny?
@@2thorkill Dopóki jest to DeLonghi, na szczęście wygląda to bardzo podobnie. Młynek i tłok zaparzający są tej samej technologii.
Oglądam, ucze się od Was i testuje swoj ekspres automatyczny. Co prawda jest to dosc niski model ekspresu bo delonghi magnifica s ale moze da sie z niego cos wyciagnac:)? tak wiec prosze o porade... robiac pojedyncze espresso moim sprzetem na ustawieniach: najwyzsza temperatura, najdrobniejsze mielenie kawy, moc na max (nie wiem jak sprawdzic ile gram kawy podaje?) otrzymuje 35g napoju. Wydaje mi sie, ze mimo takich ustawień, napar jest slaby i zbyt wodnisty. Czas w jakim ekspres przygotowuje kawe to ok 8sek przy teoretycznie najdrobniejszym zmieleniu. Wydaje mi sie ze stanowczo za krótko do uzyskania dobrego espresso. A za krótko bo kawa jest za grubo zmielona. Czy jest mozliwosc przekalibrowania mlynka aby kawa byla drobniej zmielona i dłużej sie parzyła? czekam na odpowiedz i pozdrawiam!!
Podwójne espresso? No i jaka kawa? kiedy palona?
@@emjotde esspresso pojedyncze, kawa lavazza crema e gusto, nie wiem kiedy palona. ważność do 30/07/2024.
@@dawidtylkowski7265 To ja bym zaczął od podwójnego. DeLonghi bierze wtedy więcej kawy, więc ciastko wyższe, więc dłużej woda będzie się przeciskać. Jeśli to nie pomoże, to kupiłbym świeższą kawę.
@@emjotde dzieki za odpowiedz, jutro proba :)
@@emjotde witam, dzis testowalem ekspres dostosowujac sie do Twoich zalecen tzn. wieksza dawka zmielonej kawy (podwójne espresso!), najdobniejsze mielenie, najwyzsza temperatura parzenia. Efekt smakowy na pewno duzo lepszy. Niestety czas parzenia i tak za krótki:( zwiekszył sie z 8sek na 14 i otrzymalem 32g naparu. Młynek nadal mieli zbyt grubo, drobinki kawy od 1-2mm. Jest na to jakas rada?
ja wiem, że w filmie to jest mnóstwo krótkich dygresji, a do tych dygresji można mnożyć kolejne... więc czasu brakuje, ale dlaczego "nie" dla dużej kawy z takiego automatycznego ekspresu?
bo najczęściej jest to realizowane przez tego typu ekspresy przez przelewanie wody w „nieskończoność” co daje bardzo nieprzyjemny w smaku napar overextraction. Jeśli już, to klasyczne americano: espresso plus czysta woda.
@@emjotdemniej więcej przy ilu ml mówimy już o overextraction?
@@JAR3CK To się liczy w % ekstrakcji. Nie da się na podstawie danych ml uzysku
@@emjotde dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Wiem, że to subiektywna sprawa, ale z Twojego doświadczenia, jak bardzo można rozcieńczyć espresso, robiąc americano, aby miało to jakikolwiek sens? Chyba niepotrzebnie kupiłem ekspres ciśnieniowy, bo zawsze wolałem zrobić sobie większą kawę (takiej też oczekują goście nieobeznani w temacie), a tutaj przeciąganie espresso odpada. Ratunkiem chyba pozostaje americano, albo robienie kawy co 5 minut. :)
@@JAR3CK Jest o tym cały odcinek. Do podwójnego espresso jakieś 80-120ml. Oczywiście jest to bardzo subiektywne
50 ml espresso ile to gram?
A to już zależy od kawy, od cremy, od momentu pomiaru.
Pytam, bo znalazłam info, że z 7 g dozy ma wyjść 35 ml espresso. A z innych źródeł - z 7 g dozy, 14 g uzysku. Zastanawiało mnie jak ma się 35 ml do 14 g 😅
@@87starsailor No właśnie tak, że niewiadomo, dlatego zaczęliśmy ważyć napar (zamiast sprawdzać mililitry), jest to bardziej jednoznaczne i powtarzalne.
Moim odkryciem jest espresso zalane woda gazowana. Można pic tak średnio pijalną kawę.
Tak tu zostawię. Robione na DeLonghi Dinamica Plus wg twoich zaleceń 🙂
ruclips.net/video/6pQ_22ZKzas/видео.htmlfeature=shared
No i bardzo ładnie 👌 smakuje tak samo dobrze jak wygląda?
@@emjotdesmakuje bardzo dobrze a wręcz powiedziałbym, że dużo lepiej niż na kolbie zanim ogarnie się młynek. Jest dużo łatwiej, szybciej. Jeżeli ktoś ma dużo cierpliwości i samozaparcia to osiągnie na kolbie lepsze rezultaty ale zanim to osiągnie to może stracić cierpliwość i się zniechęcić. Ja po zmianie z Ascaso Arc+ Ascaso Mini wcale nie jestem zawiedziony a wręcz zadowolony bo oszczędzam czas i z kawy jestem zadowolony. Wiem, że na kolbie byłem w stanie zrobić lepsze espresso ale nie było nigdy powtarzalne jak na automacie. Przyjąć można, że na 10 kaw na kolbie 3 wyszło lepsze, 4 zbliżone i 3 gorsze. Czy warto mieć kolbę czy automat? Każdy musi odpowiedzieć sobie sam 😅
Mogę podpytać co dokładnie jak zostało ustawione? Mi w tym ekspresie wylicza na espresso pojedyncze 14 g gdy ustawię najmniejszą intensywność ale wtedy trochę lura nadal jak dla mnie, wygląd kawy i cremy też niesatysfakcjonujący :(
@@AgathaMK20 Ja mam ustawione max kawy, minimum wody + temperatura parzenia wysoka. Do tego mielenie tak żeby pompa wydoliła i w 28s mieć te 32-35ml kawy. Mowa tu oczywiście o dopio 🙂 Nie jest chyba możliwe żeby przy espresso o najmniejszej intensywności ekspres mielił 14g - to raczej przy dopio bo przy espresso to chyba ok 7g mieli przy minimalnej intensywności
@@sylwesterjarocha5267 dziękuję za odpowiedź! Wiem już gdzie był mój błąd - niezbyt mądrze ważyłam ciastko a nie mieloną suchą kawę, teraz ustawiłam tak, że w końcu jest okej :) dziękuję raz jeszcze :)
Bez poukładania w głowie tych wszystkich aspektów zmarnuje z kilka kilo kawy.😜zanim dotrze do celu. Mam DeLonghi elletta capucico i skupiam się tylko na espresso reszta to kłamliwy marketing.
Ano miesza w głowie ten marketing, niestety :(
Wszystko ładnie pięknie, ale ten sposób dotyczy tylko ekspresów które mogą zaparzyć za jednym razem 2 porcje kawy - do podwójnego espresso. W tańszych i średnich cenach ekspresy automatyczne dawkują kawę max 7-8 gram więc nie da się jak w filmie ;(
To nie jest kwestia ceny. W każdym delongu tak się da, w tych najtańszych też. U innych producentów częściej jest to kwestia braku ustawień na młynku, a nie pojedynczej dozy. Jeśli młynka wystarczy to i z 7g się da.
@@emjotde Przy 7 g nie da się zachować czasu parzenia , chyba że przyjąć że krótszy czas przy 7 g daje ten sam efekt
@@kagkg Jeśli młynka wystarczy to da się na 7 gramach. To nie jest wina gramatury tylko młynka i/lub kawy (jej świeżości i stopnia palenia).
@@emjotde Czyli ilość kawy nie ma znaczenia ? Można zaparzać 7 g zamiast 14 g w tym samym czasie około 25 s ? To nie będzie to samo - więcej wody przepłynie do objętości kawy. Poza tym jak ,, zrobić'' uzysk 1:2 przy 7 g w ekspresie automatycznym ?
@@kagkg No właśnie młynkiem trzeba tak zrobić żeby w te 25 s. przez 7 g. kawy przepłynęło tyle wody aby w filiżance było nie więcej niż 21g. Wody oczywiście adekwatnie mniej trzeba, ale tak, czas ten sam.
Witam, uwielbiam kawę lecz uważam że korzystanie z automatycznego expresu to jak pójście do burdelu żeby się poprzytulać 🤷♂️ ( niby miło, sympatycznie, ale...)
proszę wybaczyć słownictwo, ale parzenie kawy i cała ta otoczka związana z przygotowaniem uważam że ma w sobie coś magicznego, dlatego wykluczam ekspres automatyczny, chciałbym nieco zagłębić się w temat, proszę mi powiedzieć czy na początek ten sprzęt będzie spoko:
DELONGHI Dedica EC785AZ
Melitta 6767054 Calibra
Dziękuję i pozdrawiam
Dediki używam np. w odcinku o americano. Młynka nie znam, wygląda dobrze, ale nie wiem na ile drobno potrafi mielić, i na ile mały jest skok nastaw.
ruclips.net/video/DgMXI1du_Gw/видео.html tu link do americano
Używanie samochodu z automatyczną skrzynia jest be, używanie trybów A w foto jest be, koleś ogarnij się