Szia Balázs. Köszi a hasznos videót. Ami a saját portfolió már illeti, egyelőre ezt Light hibridnek vagy Paretosnak nevezném, mivel 80% egyéni részvény és 20% ETF. Az egyéni részvények 80% osztalékfizető 20% pedig growt típusú. Ja és a teljes portfolió 20% kötvény, 80% részvény alapu. Az ETF 80% részvény alapu, 20 % pedig kötvény alapu.
5:33 Mindig csodállak, hogy más szakértők nem nagyon mernek még erre a hétre/hónapra sem jósolni (ha pedig igen, akkor globális összeomlást), Te pedig simán 20-30-40 éves optimista kijelentéseket teszel. (Ja tudom, legfeljebb törölve lesz a videó.)
11:46 Szia. Köszönöm a videót. Sajnos csak most találtam rád :( Hasonló portfóliom van. 45% world, 30%usa, 25% europa Feltörekvőben EM etfben mekkora kockázat van pl Kína miatt? Idáig mindig lebeszéltem magam. Nagy hibát követek el így, hogy ennyire Usa túlsúlyos a portfóliom?
Random / Erste aljaskodása miatt ott már egyéni osztalékos rv.-t sem érdemes vásárolni. Gondolom tudod, hogy átálltak bejövő osztalékok után is költség felszámításra. Éppen ezért vissza akkumuláló osztalékos cégek ETF -jeinek a vásárlására gondoltam. Az árfolyamaik mozgását vizsgálva azonban nem látok nagy különbséget a nem osztalék fizető cégeket tartalmazó ETF-ekhez képest. Hogy lehet ez? Nem kellene a visszaforgatott osztaléknak megtámasztania az árfolyamukat pl. most ezen az eső piacon?
Nekem az a kérdésem, hogy van érdemi jelentősége ha nem a base currencyben (pl. USD) vesszük az ETF-et, hanem pl. EUR-ban európai tőzsdén? Ilyenkor kőkemény árfolyamkockázat van? Tehát mivel most gyengélkedik az EUR, ezért most szívhatják a fogukat azok, akik nem USD-ben vették meg?
amit megveszel, az a tiéd. Mindegy, hogy a Xetrán, vagy a NYSE-en veszel egy Tesla részvényt. Akkor neked van egy Tesla részvényed. Ha jobb szereted dollárban nézegetni, nézegesd abban, ha jobban tetszik euróban, akkor abban, de számolhatsz rá napi forint árfolyamot, úgy jobban teljesít. Nincs árfolyam kockázatod magától az eszköztől pusztán azért, mert másik piacon vetted. Az árfolyam kockázat akkor van, ha te fix mennyiségű adott devizát veszel alapul, és azzal szemben elmozdul a pénz cserearánya (árfolyama). De gondolom neked a nap végén mindegy, hogy mennyi a dollár és az euro, amíg ülsz a részvényben, és várod, hogy menjen felfelé. Persze vannak szélsőséges esetek, mondjuk egy török olajvállalat hiába megy szépen felfelé, dollárban nem nyertél semmi... de azért te nem ilyenről kérdeztél. Annyi még, hogy az osztalék adózását az határozza meg, hogy melyik tőzsdén forog (többek között), és az USA-ban kisebb az osztalékadó a magyaroknak,jelenleg. Lehet, hogy ez borul 2024-től.
Röviden: van. Hosszabban: ma nem tudsz USD ETF-et venni. Még hosszabban: vannak ETF-ek, amik hedgelik az EUR / USD ccy risket, általában benne van a nevükben, hogy Hedged.
Tiszteletem köszönöm a videot hasznos volt. Mi a vèlemènye a Palantir részvènyeröl esetleg tudna véleményt mondani rola. Köszönöm elöre is és tovàbbi szèp napot.
Én kb 2 hónapja találtam rá a csatornádra és nagyon tetszettek a régi ETFt éltetõ anyagok. Szuper volt most látni ezt "modern" kivitelben. Köszi! A videó végén említetted, hogy fõleg a fun miatt foglalkozól egyedi részvényekkel. Az egyedi részvény portfoliod legyõzi hozamban mondjuk az S&P 500 at? Kifizetõdik ilyen módon a befektetett munka?
Az egy dolog, hogy a SPY-ba tett kis pénzem tavaly óta nem szaporodott, de Etorón virtuális pénzekkel bekövettem mindenféle nagyot ígérő emberkét, mert le lehet másolni folyamatos követéssel a portfoliójukat. Az összes ilyen egyedi részvényekkel bűvészkedő ember rosszabbul teljesített, mint az ETF.
Érdemes érteni, hogy mi történik mert az SPY jó eséllyel még esni fog tovább rövid távon biztosan... pont ezért nem vennék ilyet, mert ezek mind technology cégekkel vannak tele, amik most esnek, mint a kő. Nem tudom, hogy milyen gyakran rendezik át, ahogy Balázs mondja, de SPY ETF-et most biztosan nem veszek (maximum short ETF-et, de az nem kezdőknek való). Gondold meg, hogy milyen távon akarod tartani, érdemes belenézni a Trade on the Market RUclips channelbe is, ott elmagyaráznak sokszor néhány összefüggést, illetve jó szakembereket követni pl Jim Bianco a youtube-on, vagy Michael Harnett BofA elemzéseit olvasni.
Mivel ez a válság más mint a pl 2009-es, nem bankok mentek tönkre, hanem nincs elég alapanyag az ellátási láncoknál. Szóval én nyersanyagokra tettem és eddig elég jól megy. Mármint bányákra és energiára. Jó van tankerhajós is, az is elég egyértelmű volt hogy menni fog. Na meg mélypontokon vásárolok. Figyelőlistán kivárom.
@@MrBiiila Miket figyelsz? Ha már nyersanyag: ezüsttel és platinával azért most olyan nagyon jól nem állok. Szóval azért minden nyersanyag nem pörög annyira.
@@Pedrosamigo2 Nehéz úgy hitelesen mondanom bármit hogy csak tegnap 10%-al esett a portfólióm és negatívba fordult ( igaz jó ideig +30%-on is voltam ). Olaj/földgáz termelés és szállítás: strukturális hiány van, mégis mintha az árazás elszakadna a valós helyzettől. Minden hírt előre áraz a piac, éppen ezért hírekkel befolyásolható. Elég lebegtetni az iráni atomalku lehetőségét pl. és máris esik az olaj ára. Másik példa; az EU olajembargó bejelentése után kilőtt az olajár, holott a valós embargó csak decemberben lép életbe, mégis most mikor közeleg a tél, zuhanás van. Kitartok a tervemmel és tartom télig az olajos papírokat. Platinában és palládiumban én is gondolkodtam, de elvetettem mert a kitermelés mértéke kielégítő és a recesszió miatt nem fogja felszívni az autóipar. Valamint ezekre nem fognak szankciókat bevezetni Oroszország ellen. Én hosszútávon ( 2030-ig ) lítiumbányákra tettem, itt a mostani esésbe biztos beleveszek. A jövőbeni igény sokszorosa a mostani termelési kapacitásoknak. Az akkumulátorokhoz további igény a nikkel. Itt mégnagyobb lehet a hiány. Olyan bányába fektettem ami cobaltot is termel. Aztán stratégiai fontosságú ritkaföldfém bányába is ( MP materials ). Rézbe most nem, mert 1-2 éves távlatban a gazdasági visszaesés miatt kevesebb lesz a szükséglet. Az ezüst viszont lehet hogy jó lesz, a napelemgyártás valamennyit felszívhat a piacról, de nem tudom mennyiségileg ez mit jelent.
@@Pedrosamigo2 A műtrágyát kihagytam. Eddig egy cégem termel részben műtrágyát a lítium mellett ( SQM ), de ez Chile-ben van, és nem biztos hogy profitál az EU gyártás leállításokból. Olyan cég kell ami közel van az EU-hoz és van az országban saját földgáz. Ezt a témát még nem kutattam ki. Talán Marokkóból terveznek behozni.
Szia! Ha a folyamatos megtakarításaim mellett, szert tettem egy nagyobb öszegre plusszban, azt mibe lenne érdemes egyben betolni (nem akarom a számlán tartani, hogy apránkként vásároljak vele). Egyébként jó ideje a tanácsolt portfólióid követem, a webunis tananyag óta, jelenleg az itt is tanácsolt 3-as portfóliót.
Balázs még egy videód ami jó lett. Én most olyan globális egyenlő súlyozásu ETF-t keresek amibe kis, közepes és nagy cégek vannak. Lehet nincs ilyen. A globális ETFekről lesz bővebb videod?
Egyrészt csak random faktorokat kapnál ezzel, másrészt iszonyú nagy turnovere lenne egy ilyen etf-nek, amikor 2000-3000 részvény súlyát akarod 3-6 havonta helyreigazítani.
@@selyemperzsa1 MSCI World Value, MSCI World Quality, MSCI World Momentum közül valami? Egyébként meg okkal túlsúlyosak a globális etf-ek, az USA cégei ennyit érnek a piac szerint.
Profi, mint mindig. Melyik a top 3 legjobb típusú ETF, amit ajánlanál egy viszonylag alacsony kockázatú portfolioba? Itt gondolok arra, hogy iparágat/földrajzi területet/commoditit/stb lefedő ETF közül melyiket javasolnád? Köszi
@@matyasszabo6361 Amikor megveszed a tőzsdén, akkor a bróker 0.35% körüli jutalékot levon (brókertől és csomagtól függ). Az etf alapkezelési díját napi szinten vonják és az etf árfolyamába beépül, ezzel semmi dolgod nincs. Az értékpapírszámládnál még számíthatsz állománydíjra és egyéb fix számlavezetési díjra.
@@matyasszabo6361 Ami az etf árfolyamában benne van, azt nem a számládról vonják, hanem abból, ami az etf-ben van, ami egy befektetési alap benne részvényekkel és egy kicsi kp-val. Amit meg az értékpapírszolgáltató vonni akar tőled és nincs rá fedezeted, akkor gondolom eladnak valamit a számládról. Meg kell nézni a feltételeiket.
Kérdés: mi a jobb, pl. Vanguard VTI-t venni USD-ben 0.02% költséggel, de ez osztalékfizető (komoly adóvonzattal) vagy keresni egy akkumuláló ETF-et, aminek magasabb (pl. 0.20%-os) a költsége + EUR-ban vesszük? Apropó, van a Vanguard VTI-nek akkumuláló ETF párja USD-ben? Én nem találtam. :(
Az ETF-ek nagyon felfújódtak az utóbbi években a piac méretéhez képest. Mindenki és még a nagyanyja is ETF-et vett. Nincs itt valamilyen rejtett kockázat vagy buborék?
ez jó nagy butaság volt... Az ETF nem tud jobban "felfújódni" mint a benne levő cégek árfolyama. Ha nagymamád ETF -et vesz akkor az adott arányban a benne lévő cégeket veszi meg.
Pár hónapja egy szép kis summát betoltam az s and p 500-ba, mert úgy láttam, most nagyon alacsonyan van az értéke, de azt én se értem, hogy mi van akkor, ha 10-15 év alatt mondjuk az összetevők fele is lecserélődhet. Nekem az 500 cégben van egy kis pénzem, vagy így az egészben? Mert mi van akkor, ha az összetevők fele eltűnik ebből az ötszázból? Ez a része nem volt tiszta számomra. Köszi a választ!
Sziasztok nekem lenne egy kérdésem,nem tudom eldönteni mibe fektesek melyik a jobb Osztalék portfolió kialakitasa vagy simán pasziv etf ami vissza forgatja az osztalekot mint pl s&p500 melyik hozna jobban?
1 tampont: ha nem tudod mi alapján, hogyan kéne kivalasztani 1 egyedi részvényt, akkor csak etf. Ja meg a nagy növekedést már ami az, indexet illeti velhetoen nem az osztalék részvények fogják hozni.
@@bencebalazs ohh igy mar érthetőbb,akkor szerintem maradok az etf-nél,idővel ha lesz bent jelentősebb tőke ebből is majd lehet kivenni,köszönöm a válaszod:)
Szia Balázs, azzal kapcsolatban kérdeznék, hogy amikor említetted hogy az ETF portfóliónkba negyedévente/félévente/évente folyamatosan fektessünk be(bróker cégnél,pl.XTB,Plus500), az azt jelenti hogy a 2-3 kiválasztott ETF -be arányosan veszek részvényeket, független attól hogy éppen növekvő/csökkenő menetben van az árfolyam? Köszi a választ előre is.
Nemsokára vásárolhatsz még belőle, olyan olcsó lesz. Ilyen erős dollár mellett az USA tech cégek nem túl versenyképesek. Én még időben kiszálltam, bár a NIO -val sokkal többet kerestem ;-)
@@a.k.8531 nyilván, de ez minden cégre igaz. Az árakat USD -ben határozzák meg, a nyersanyagokat, költségeket is USD -ben számolják el. Nem véletlen most ez a nagy öntés a piacra.... Lassan újra vételen lesz a Tesla, olyan 200 alatt már elgondolkodok majd... ;-)
Szia Balázs, a kommentekből ítélve lehet, hogy érdemes lenne elmagyarázni az embereknek, hogy mi történik a tech és úgy általában US oldalon a kamatemelésekkel inflációval és mindennel együtt... Nem biztos, hogy pont most jó ötlet indexkövető ETF vásárlási tippeket adni. Köszönjük szépen.
@@TheUbisali Sajnos ez egy gyakori viselkedes, marmint altalaban a befektetesi alapokba akkor omlik be a legtobb penz, amikor mar a leginkabb felkapott az alap, amikor mar felnek hogy kimaradnak a jobol. Na epp onnan szoktak ezek a legnagyobbat zakozni lefele nyilvan.
@@ujjobbagya Pontosan erről van szó. Ezek azok az idők, időszakok, amikor folyamatos DCA segítségével ha van elegendő cash a zsebben, akkor lehet venni az eséseket. Nyilván kell hozzá egy mentális erősség, hogy rányomj a vétel gombra, úgy, hogy látod, hogy folyamatosan pirosban vagy hétről hétre, de ez a magabiztosság tanulással jár együtt. Bika piacon mindenki jó befektető, megtanulni a dolgot ilyentájt lehet.
@@TheUbisali nem, 420-as dollárnál kell ! :-DDD Komolyra forditva, ilyenkor maximum az osztalékot érdemes visszaforgatni, bár azt nem tudom mi lesz a dollárral, de ha visszaáramlik a pénz a piacokra akkor visszaeshet elég rendesen a DXY is.
Szia! Szuper video mint mindig. Az lenne a kérdésem így 1-1,5 év revolutos kereskedés után, hogy ha szeretnék nyitni egy TBSZ-t azt hol tehetem meg és azzal hol kereskedhetek utána? Sajnos nem teljesen világos nekem, hogyan lehet a számlát, "becsatornázni" egy bróker céghez ahol kereskedek. Pl mindegyikhez belehet ? akár Revolut alá is ? Bocsánat ha szamárságokat kérdezek, csak próbálom megérteni hogy működik. Köszönöm a válaszod előre is!
@@bencebalazs Szia, klassz video volt! Az én kérdésem az lenne, ha nem szempont a tbsz akkor melyik itthon is legális alappal működő online kereskedést javaslod ? További kérdésem az lenne, hogy a jelenlegi brokernél mindig lepattanok az amcsi ETF -ekkel, azt mondják, hogy csak európait tudnak. Pl időnként megvenném a SOXS-t. Van-e olyan itthoni cég akiknél mégis meg lehetne valahogy venni az US ETF -ket is? Az iSHares cuccok is amiket javasoltál US ETF nem ?
Szia Balázs! Nemrég kezdtem befektetni egyéni részvényekbe, viszont szeretnék ETF-eket is vásárolni. Az a kérdésem, hogy ha magyar adóalanyként XETRA-n keresztül vásárolnék TBSZ-re, annak milyen adóvonzata van? Vagy vegyem meg inkább a londoni tőzsdén? iShares UCITS visszaforgató ETF-ről lenne szó
ruclips.net/video/Yjjxd5qlYao/видео.html Itt van egy video az etf kivalasztasrol. Adó miatt jobb, ha nem fizeti ki az osztalekot. Főleg ha nemet tőzsdén veszi v. Ki az etf-et.
@@user-bs3il7cc3b Ha jó egy magyar cég neked, akkor Masterplast. Szigetelőanyagokat gyárt, növekszik. Ja és titkos fegyvere a moduláris házgyártás. Én már vettem.
Szerintem ha igazán komoly növekedési potenciálú cégeket szeretnél találni (kb. 100-szoros részvény érték növekedési potenciál 8 év alatt) akkor javaslom nézz körül a lítium junior bánya cégeknél, pl LKE.AX, ASN.AX, LPI.AX, VUL.AX, EEMMF.
@@youtzube Lelőtted a poént! Én is ebben gondolkodom. Van SQM ( műtrágyát is gyárt ), LAC, PLL, LTHM, és a 2023-ban induló kedvencem a SGML ( Sigma Lithium ). Megvizsgálom amiket ajánlottál. Mondjuk ijesztő hogy az eddig 30% plusszbsn álló cégek pár nap alatt majdnem nullára estek. Tényleg mindent öntenek. 😒
@@MrBiiila végre valaki aki érti a lítium potenciált :) Jó minőségű cégeket nézel, production vagy near production kategóriában, kisebb kockázat, de kisebb növekedési potenciál azokhoz képest amiket én veszek, kicsit agresszívabb portfóliót tartok :) de alaposan ismerem a cégeket, aszimmetrikus a kockázatuk, jó értelemben, kisebb a kockázatuk jóval mint amit a piac áraz véleményem szerint. Javaslom töltsd le a céges prezentációkat.
Szia Balázs. Köszi a hasznos videót. Ami a saját portfolió már illeti, egyelőre ezt Light hibridnek vagy Paretosnak nevezném, mivel 80% egyéni részvény és 20% ETF. Az egyéni részvények 80% osztalékfizető 20% pedig growt típusú. Ja és a teljes portfolió 20% kötvény, 80% részvény alapu. Az ETF 80% részvény alapu, 20 % pedig kötvény alapu.
Köszönöm a munkád.
5:33 Mindig csodállak, hogy más szakértők nem nagyon mernek még erre a hétre/hónapra sem jósolni (ha pedig igen, akkor globális összeomlást), Te pedig simán 20-30-40 éves optimista kijelentéseket teszel. (Ja tudom, legfeljebb törölve lesz a videó.)
Melyik platformot tartjátok a legjobbnak etf- be való befektetésre?
Erste, KBC, IB (ha lesz TBSZ rajta).
Köszönöm! 👍
11:46 Szia. Köszönöm a videót. Sajnos csak most találtam rád :( Hasonló portfóliom van.
45% world, 30%usa, 25% europa
Feltörekvőben EM etfben mekkora kockázat van pl Kína miatt? Idáig mindig lebeszéltem magam. Nagy hibát követek el így, hogy ennyire Usa túlsúlyos a portfóliom?
Holnapi video reszben errol szol majd
Köszi, jó volt.
Egy REIT-es újított videót várok már nagyon. :D
Sokat estek az ingatlan alapok az USA-ban és az EU-ban is.
Előre is köszi.
Random / Erste aljaskodása miatt ott már egyéni osztalékos rv.-t sem érdemes vásárolni. Gondolom tudod, hogy átálltak bejövő osztalékok után is költség felszámításra. Éppen ezért vissza akkumuláló osztalékos cégek ETF -jeinek a vásárlására gondoltam. Az árfolyamaik mozgását vizsgálva azonban nem látok nagy különbséget a nem osztalék fizető cégeket tartalmazó ETF-ekhez képest. Hogy lehet ez? Nem kellene a visszaforgatott osztaléknak megtámasztania az árfolyamukat pl. most ezen az eső piacon?
Kezdésnek milyen platformot javasolsz etf vásárlásra. Célom hosszútávú befektetés kb 25-30 év. Köszönöm a válaszod
Nekem az a kérdésem, hogy van érdemi jelentősége ha nem a base currencyben (pl. USD) vesszük az ETF-et, hanem pl. EUR-ban európai tőzsdén? Ilyenkor kőkemény árfolyamkockázat van? Tehát mivel most gyengélkedik az EUR, ezért most szívhatják a fogukat azok, akik nem USD-ben vették meg?
amit megveszel, az a tiéd. Mindegy, hogy a Xetrán, vagy a NYSE-en veszel egy Tesla részvényt. Akkor neked van egy Tesla részvényed. Ha jobb szereted dollárban nézegetni, nézegesd abban, ha jobban tetszik euróban, akkor abban, de számolhatsz rá napi forint árfolyamot, úgy jobban teljesít. Nincs árfolyam kockázatod magától az eszköztől pusztán azért, mert másik piacon vetted. Az árfolyam kockázat akkor van, ha te fix mennyiségű adott devizát veszel alapul, és azzal szemben elmozdul a pénz cserearánya (árfolyama). De gondolom neked a nap végén mindegy, hogy mennyi a dollár és az euro, amíg ülsz a részvényben, és várod, hogy menjen felfelé. Persze vannak szélsőséges esetek, mondjuk egy török olajvállalat hiába megy szépen felfelé, dollárban nem nyertél semmi... de azért te nem ilyenről kérdeztél.
Annyi még, hogy az osztalék adózását az határozza meg, hogy melyik tőzsdén forog (többek között), és az USA-ban kisebb az osztalékadó a magyaroknak,jelenleg. Lehet, hogy ez borul 2024-től.
Röviden: van. Hosszabban: ma nem tudsz USD ETF-et venni. Még hosszabban: vannak ETF-ek, amik hedgelik az EUR / USD ccy risket, általában benne van a nevükben, hogy Hedged.
Tiszteletem köszönöm a videot hasznos volt.
Mi a vèlemènye a Palantir részvènyeröl esetleg tudna véleményt mondani rola.
Köszönöm elöre is és tovàbbi szèp napot.
Én kb 2 hónapja találtam rá a csatornádra és nagyon tetszettek a régi ETFt éltetõ anyagok. Szuper volt most látni ezt "modern" kivitelben. Köszi!
A videó végén említetted, hogy fõleg a fun miatt foglalkozól egyedi részvényekkel. Az egyedi részvény portfoliod legyõzi hozamban mondjuk az S&P 500 at? Kifizetõdik ilyen módon a befektetett munka?
Jó kérdés, kíváncsi lennék!🤔
Kedves Bence, ETF vásárlásokat ajánlod pl IBKR TBSZ számlára? Köszönöm, nagyon jók a videók
Nem ajánlok semmit, de én ott vennem magamnak.
Az egy dolog, hogy a SPY-ba tett kis pénzem tavaly óta nem szaporodott, de Etorón virtuális pénzekkel bekövettem mindenféle nagyot ígérő emberkét, mert le lehet másolni folyamatos követéssel a portfoliójukat. Az összes ilyen egyedi részvényekkel bűvészkedő ember rosszabbul teljesített, mint az ETF.
Érdemes érteni, hogy mi történik mert az SPY jó eséllyel még esni fog tovább rövid távon biztosan... pont ezért nem vennék ilyet, mert ezek mind technology cégekkel vannak tele, amik most esnek, mint a kő. Nem tudom, hogy milyen gyakran rendezik át, ahogy Balázs mondja, de SPY ETF-et most biztosan nem veszek (maximum short ETF-et, de az nem kezdőknek való). Gondold meg, hogy milyen távon akarod tartani, érdemes belenézni a Trade on the Market RUclips channelbe is, ott elmagyaráznak sokszor néhány összefüggést, illetve jó szakembereket követni pl Jim Bianco a youtube-on, vagy Michael Harnett BofA elemzéseit olvasni.
Mivel ez a válság más mint a pl 2009-es, nem bankok mentek tönkre, hanem nincs elég alapanyag az ellátási láncoknál. Szóval én nyersanyagokra tettem és eddig elég jól megy. Mármint bányákra és energiára. Jó van tankerhajós is, az is elég egyértelmű volt hogy menni fog. Na meg mélypontokon vásárolok. Figyelőlistán kivárom.
@@MrBiiila Miket figyelsz? Ha már nyersanyag: ezüsttel és platinával azért most olyan nagyon jól nem állok. Szóval azért minden nyersanyag nem pörög annyira.
@@Pedrosamigo2 Nehéz úgy hitelesen mondanom bármit hogy csak tegnap 10%-al esett a portfólióm és negatívba fordult ( igaz jó ideig +30%-on is voltam ). Olaj/földgáz termelés és szállítás: strukturális hiány van, mégis mintha az árazás elszakadna a valós helyzettől. Minden hírt előre áraz a piac, éppen ezért hírekkel befolyásolható. Elég lebegtetni az iráni atomalku lehetőségét pl. és máris esik az olaj ára. Másik példa; az EU olajembargó bejelentése után kilőtt az olajár, holott a valós embargó csak decemberben lép életbe, mégis most mikor közeleg a tél, zuhanás van. Kitartok a tervemmel és tartom télig az olajos papírokat. Platinában és palládiumban én is gondolkodtam, de elvetettem mert a kitermelés mértéke kielégítő és a recesszió miatt nem fogja felszívni az autóipar. Valamint ezekre nem fognak szankciókat bevezetni Oroszország ellen. Én hosszútávon ( 2030-ig ) lítiumbányákra tettem, itt a mostani esésbe biztos beleveszek. A jövőbeni igény sokszorosa a mostani termelési kapacitásoknak. Az akkumulátorokhoz további igény a nikkel. Itt mégnagyobb lehet a hiány. Olyan bányába fektettem ami cobaltot is termel. Aztán stratégiai fontosságú ritkaföldfém bányába is ( MP materials ). Rézbe most nem, mert 1-2 éves távlatban a gazdasági visszaesés miatt kevesebb lesz a szükséglet. Az ezüst viszont lehet hogy jó lesz, a napelemgyártás valamennyit felszívhat a piacról, de nem tudom mennyiségileg ez mit jelent.
@@Pedrosamigo2 A műtrágyát kihagytam. Eddig egy cégem termel részben műtrágyát a lítium mellett ( SQM ), de ez Chile-ben van, és nem biztos hogy profitál az EU gyártás leállításokból. Olyan cég kell ami közel van az EU-hoz és van az országban saját földgáz. Ezt a témát még nem kutattam ki. Talán Marokkóból terveznek behozni.
Szia! Ha a folyamatos megtakarításaim mellett, szert tettem egy nagyobb öszegre plusszban, azt mibe lenne érdemes egyben betolni (nem akarom a számlán tartani, hogy apránkként vásároljak vele). Egyébként jó ideje a tanácsolt portfólióid követem, a webunis tananyag óta, jelenleg az itt is tanácsolt 3-as portfóliót.
Nem adok tanácsokat, de én oda tennem, ahova a folyamatos megtakarítást is csorgatom.
Balázs még egy videód ami jó lett. Én most olyan globális egyenlő súlyozásu ETF-t keresek amibe kis, közepes és nagy cégek vannak. Lehet nincs ilyen. A globális ETFekről lesz bővebb videod?
Egyrészt csak random faktorokat kapnál ezzel, másrészt iszonyú nagy turnovere lenne egy ilyen etf-nek, amikor 2000-3000 részvény súlyát akarod 3-6 havonta helyreigazítani.
Az MSCI World ETF-ek mind US market hangsúlyosak, és eddig tele voltak tech cégekkel, lsd többi kommentemet, illetve a Nasdaq beszélgetést.
@@selyemperzsa1 MSCI World Value, MSCI World Quality, MSCI World Momentum közül valami?
Egyébként meg okkal túlsúlyosak a globális etf-ek, az USA cégei ennyit érnek a piac szerint.
JPGL-t nézd meg, felettébb ígéretes alap minden szempontból.
@@ujjobbagya Köszönöm. Ez pontosan milyen index?
szia, szuper! Nasdaq 100 nem fog jobban teljesíteni az S&P 500-nál hosszútávon?(mit tippelsz?)🙂
30 év múlva megmondom:)Arra tippelek, hogy nem.
😉ok
Ilyen infláció és kamatemelés mellett egy ideig biztos, hogy nem. Lsd fenti ajánlást.
Porsche IPO-ról mi a véleményetek?
Profi, mint mindig.
Melyik a top 3 legjobb típusú ETF, amit ajánlanál egy viszonylag alacsony kockázatú portfolioba?
Itt gondolok arra, hogy iparágat/földrajzi területet/commoditit/stb lefedő ETF közül melyiket javasolnád? Köszi
Az indexkövető ETF az részvény pozíció, nem alacsony kockázatú. A videó végén vannak nevek, de nem ajánlás.
Ma egyiket sem venném :-) Aranyat, ezüstöt, aranybányászokat vettem.
@@selyemperzsa1 és BTC
Ha TBSZ számlán ETF-et vásárlok annak van valamilyen kezelési költsége, ugye?
Van szamlavezetesi díj, az etf-nek van egy 0,07% és 0.2% közötti éves koltsege, de ez beepul az árfolyam a.
@@bencebalazs Akkor nekem nem kell ezzel foglalkoznom lényegében, mert az ETF vásárlásakor ezt előre kifizetem? Bocsi, kezdő vagyok :D
@@matyasszabo6361 Amikor megveszed a tőzsdén, akkor a bróker 0.35% körüli jutalékot levon (brókertől és csomagtól függ).
Az etf alapkezelési díját napi szinten vonják és az etf árfolyamába beépül, ezzel semmi dolgod nincs.
Az értékpapírszámládnál még számíthatsz állománydíjra és egyéb fix számlavezetési díjra.
@@mgoogyi És miből bonják napi szinten, ha már tegsük fel nincs fedezet a tbsz számlámon, mert minden oénzemet elköltöttem részvényekre?
@@matyasszabo6361 Ami az etf árfolyamában benne van, azt nem a számládról vonják, hanem abból, ami az etf-ben van, ami egy befektetési alap benne részvényekkel és egy kicsi kp-val.
Amit meg az értékpapírszolgáltató vonni akar tőled és nincs rá fedezeted, akkor gondolom eladnak valamit a számládról. Meg kell nézni a feltételeiket.
Szia Balázs!
Nem tudsz esetleg (vagy tud bárki más) olyan megbízható céget/cégeket, akik ETF befektetésekkel foglalkoznak? Köszi a videot:)
Az etf gyakorlatilag 1 részvény. Bermely brokercégen keresztül megvasarolhato.
@@bencebalazs Olyan cégre gondoltam akik kezelik a pénzt etf befektetésekben
@@zsombihunka3729 azt befektetési alapnak hivják. Az ETF tőzsdei termék.
Kérdés: mi a jobb, pl. Vanguard VTI-t venni USD-ben 0.02% költséggel, de ez osztalékfizető (komoly adóvonzattal) vagy keresni egy akkumuláló ETF-et, aminek magasabb (pl. 0.20%-os) a költsége + EUR-ban vesszük?
Apropó, van a Vanguard VTI-nek akkumuláló ETF párja USD-ben? Én nem találtam. :(
Ha EU-ban élsz nem vehetsz USA etf-et, csak európai tőzsdérol.
@@bencebalazs Bocsi, nem az EU-ban élek, az lemaradt, tehát lényegében bármit megvehetek.
Az ETF-ek nagyon felfújódtak az utóbbi években a piac méretéhez képest. Mindenki és még a nagyanyja is ETF-et vett. Nincs itt valamilyen rejtett kockázat vagy buborék?
ez jó nagy butaság volt... Az ETF nem tud jobban "felfújódni" mint a benne levő cégek árfolyama. Ha nagymamád ETF -et vesz akkor az adott arányban a benne lévő cégeket veszi meg.
Pár hónapja egy szép kis summát betoltam az s and p 500-ba, mert úgy láttam, most nagyon alacsonyan van az értéke, de azt én se értem, hogy mi van akkor, ha 10-15 év alatt mondjuk az összetevők fele is lecserélődhet. Nekem az 500 cégben van egy kis pénzem, vagy így az egészben? Mert mi van akkor, ha az összetevők fele eltűnik ebből az ötszázból? Ez a része nem volt tiszta számomra. Köszi a választ!
Az etf, be mint befektetési alapba is cserelodik a részvény, mert az etf az adott indexet másolja. Ami kikerül eladja, ami bekerul megvesz.
@@bencebalazs Értem, köszönöm! Ez esetben a jelenlegi bezuhant áraknál jó ötlet lehet még több pénzt belepumpálni, nemde? (euróm van, nem forint)
Sziasztok nekem lenne egy kérdésem,nem tudom eldönteni mibe fektesek melyik a jobb
Osztalék portfolió kialakitasa vagy simán pasziv etf ami vissza forgatja az osztalekot mint pl s&p500
melyik hozna jobban?
1 tampont: ha nem tudod mi alapján, hogyan kéne kivalasztani 1 egyedi részvényt, akkor csak etf. Ja meg a nagy növekedést már ami az, indexet illeti velhetoen nem az osztalék részvények fogják hozni.
@@bencebalazs ohh igy mar érthetőbb,akkor szerintem maradok az etf-nél,idővel ha lesz bent jelentősebb tőke ebből is majd lehet kivenni,köszönöm a válaszod:)
Szia Balázs, azzal kapcsolatban kérdeznék, hogy amikor említetted hogy az ETF portfóliónkba negyedévente/félévente/évente folyamatosan fektessünk be(bróker cégnél,pl.XTB,Plus500), az azt jelenti hogy a 2-3 kiválasztott ETF -be arányosan veszek részvényeket, független attól hogy éppen növekvő/csökkenő menetben van az árfolyam? Köszi a választ előre is.
Amiket emlitettél nem igazi brokercégek. Horror költségeik vannak, hosszútávú befektetésre szerintem teljesn alkalmatlanok.
@@VinoTonto1 köszönöm válaszod. Akkor te melyik bróker céget ajánlanád?
@@balazsbordacs868 én nem ajánlhatok mert mindenkinek az igényeitől függ. Az igények nagyon különbözőek lehetnek...
Én egyenlő és egy kapitalizáció szerinti sulyuzásu globális és szektor semleges ETF-t vennék.
Tesla nagyon jó cég pláne ha 2020 januárban vásároltál bele mint én 🙃😎🚀
Nemsokára vásárolhatsz még belőle, olyan olcsó lesz. Ilyen erős dollár mellett az USA tech cégek nem túl versenyképesek. Én még időben kiszálltam, bár a NIO -val sokkal többet kerestem ;-)
@@VinoTonto1 A tesla ma már nem csak amerikában gyárt szóval az erős dollárt nem értem.
@@a.k.8531 nyilván, de ez minden cégre igaz. Az árakat USD -ben határozzák meg, a nyersanyagokat, költségeket is USD -ben számolják el. Nem véletlen most ez a nagy öntés a piacra.... Lassan újra vételen lesz a Tesla, olyan 200 alatt már elgondolkodok majd... ;-)
Szia Balázs, a kommentekből ítélve lehet, hogy érdemes lenne elmagyarázni az embereknek, hogy mi történik a tech és úgy általában US oldalon a kamatemelésekkel inflációval és mindennel együtt... Nem biztos, hogy pont most jó ötlet indexkövető ETF vásárlási tippeket adni. Köszönjük szépen.
Akkor vegyünk, amikor abszolút csúcson van minden?
@@TheUbisali Sajnos ez egy gyakori viselkedes, marmint altalaban a befektetesi alapokba akkor omlik be a legtobb penz, amikor mar a leginkabb felkapott az alap, amikor mar felnek hogy kimaradnak a jobol. Na epp onnan szoktak ezek a legnagyobbat zakozni lefele nyilvan.
@@ujjobbagya Pontosan erről van szó. Ezek azok az idők, időszakok, amikor folyamatos DCA segítségével ha van elegendő cash a zsebben, akkor lehet venni az eséseket. Nyilván kell hozzá egy mentális erősség, hogy rányomj a vétel gombra, úgy, hogy látod, hogy folyamatosan pirosban vagy hétről hétre, de ez a magabiztosság tanulással jár együtt. Bika piacon mindenki jó befektető, megtanulni a dolgot ilyentájt lehet.
@@TheUbisali nem, 420-as dollárnál kell ! :-DDD
Komolyra forditva, ilyenkor maximum az osztalékot érdemes visszaforgatni, bár azt nem tudom mi lesz a dollárral, de ha visszaáramlik a pénz a piacokra akkor visszaeshet elég rendesen a DXY is.
@@TheUbisali nem nyúlunk a hulló kés után ! ;-)
Szia! Szuper video mint mindig. Az lenne a kérdésem így 1-1,5 év revolutos kereskedés után, hogy ha szeretnék nyitni egy TBSZ-t azt hol tehetem meg és azzal hol kereskedhetek utána? Sajnos nem teljesen világos nekem, hogyan lehet a számlát, "becsatornázni" egy bróker céghez ahol kereskedek. Pl mindegyikhez belehet ? akár Revolut alá is ? Bocsánat ha szamárságokat kérdezek, csak próbálom megérteni hogy működik. Köszönöm a válaszod előre is!
A magyar online világ a kbc-re és az Erste re szűkült, ezeknél van online kereskedés és tbsz.
@@bencebalazs Szia, klassz video volt! Az én kérdésem az lenne, ha nem szempont a tbsz akkor melyik itthon is legális alappal működő online kereskedést javaslod ?
További kérdésem az lenne, hogy a jelenlegi brokernél mindig lepattanok az amcsi ETF -ekkel, azt mondják, hogy csak európait tudnak. Pl időnként megvenném a SOXS-t. Van-e olyan itthoni cég akiknél mégis meg lehetne valahogy venni az US ETF -ket is? Az iSHares cuccok is amiket javasoltál US ETF nem ?
Balázs Bence, neked milyen eredményeket sikerült elérni a tőzsdén pl. Az elmúlt 10 évben? Portfóliók megtekinthető valahol?
Patronra ki szoktam tenni a portfóliót néha.
Szia Balázs!
Nemrég kezdtem befektetni egyéni részvényekbe, viszont szeretnék ETF-eket is vásárolni. Az a kérdésem, hogy ha magyar adóalanyként XETRA-n keresztül vásárolnék TBSZ-re, annak milyen adóvonzata van? Vagy vegyem meg inkább a londoni tőzsdén? iShares UCITS visszaforgató ETF-ről lenne szó
ruclips.net/video/BzO8-duiz5c/видео.htmlsi=F3eaiKQSCgv2nc9a
Szia. Röviden mi a véleményed a VUSA-ról? Válaszodat előre is köszönöm!
ruclips.net/video/Yjjxd5qlYao/видео.html
Itt van egy video az etf kivalasztasrol. Adó miatt jobb, ha nem fizeti ki az osztalekot. Főleg ha nemet tőzsdén veszi v. Ki az etf-et.
Lsd fent az SPY-re.
Esetleg valaki kiszimatolta már a jövő cégét? 🤪 Ötletek jöhetnek kommentbe a közjó érdekében 👇
Energiatakarékosság téma jutott eszembe.
@@user-bs3il7cc3b Ha jó egy magyar cég neked, akkor Masterplast. Szigetelőanyagokat gyárt, növekszik. Ja és titkos fegyvere a moduláris házgyártás. Én már vettem.
Szerintem ha igazán komoly növekedési potenciálú cégeket szeretnél találni (kb. 100-szoros részvény érték növekedési potenciál 8 év alatt) akkor javaslom nézz körül a lítium junior bánya cégeknél, pl LKE.AX, ASN.AX, LPI.AX, VUL.AX, EEMMF.
@@youtzube Lelőtted a poént! Én is ebben gondolkodom. Van SQM ( műtrágyát is gyárt ), LAC, PLL, LTHM, és a 2023-ban induló kedvencem a SGML ( Sigma Lithium ). Megvizsgálom amiket ajánlottál. Mondjuk ijesztő hogy az eddig 30% plusszbsn álló cégek pár nap alatt majdnem nullára estek. Tényleg mindent öntenek. 😒
@@MrBiiila végre valaki aki érti a lítium potenciált :) Jó minőségű cégeket nézel, production vagy near production kategóriában, kisebb kockázat, de kisebb növekedési potenciál azokhoz képest amiket én veszek, kicsit agresszívabb portfóliót tartok :) de alaposan ismerem a cégeket, aszimmetrikus a kockázatuk, jó értelemben, kisebb a kockázatuk jóval mint amit a piac áraz véleményem szerint. Javaslom töltsd le a céges prezentációkat.
BTC only
Ereszkedő/zuhanó piacon NEM VESZÜNK (by Kostolany)....
@@LuighiOneNobody knows where the bottom is...
@@balazsm8896 Not need to know! UP=BUY! DOWN=SELL!!!! ;-)
(advanced: if changing then our think will changing! MAYBE 😀)
@@LuighiOne BTC oldalazik egy ideje. Egy kereskedő robot szép hasznot csinál ilyen piacon... :-)
@@VinoTonto1 mutassad az eredménylistát lécci! ;-)