Wybudowałem Dom z KERAMZYTU : pustaki czy prefabrykat ?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 ноя 2024
  • НаукаНаука

Комментарии • 506

  • @gabrielskupien6094
    @gabrielskupien6094 2 года назад +36

    Przymierzam się do keramzytu i chciałbym Cię zapytać o kilka rzeczy:
    1) jak po ponad roku oceniasz swoją decyzję odnośnie wyboru keramzytu?
    2) czy w przypadku tego materiału nie ma problemu z wieszaniem ciężkich rzeczy np. szafek, TV?
    3) jak wyglądało bruzdowanie pod elektrykę?
    4) orientujesz się może jak cenowo wychodził u Ciebie keramzyt w stosunku do innych materiałów (ceramika, gazobeton)?
    Pozdr.

    • @jacekkaminski3241
      @jacekkaminski3241 Год назад +2

      Jest gdzieś odpowiedź??

    • @tomaszk1801
      @tomaszk1801 Год назад +1

      Też bardzo chętnie poznam odpowiedzi na powyższe pytania.
      @holiboodzdrowydom

    • @krzywakaka
      @krzywakaka 10 месяцев назад

      ​​@@tomaszk1801pytań o keramzyt i jego właściwości nośne itp. widziałem wiele i sam zadawałem to pytanie. Niestety cicho sza. Między innymi dlatego zrezygnowałem z keramzytu. A zainteresowałem się tematem właśnie tutaj na tym kanale. Myśle że ta cisza warta jest więcej niż 1000 słów.

    • @tomaszk1801
      @tomaszk1801 10 месяцев назад

      @@krzywakaka dokładnie tak samo pomyślałem, wiele pytań, w różnych miejscach i wątkach, a konkretnych odpowiedzi brak... zrezygnowałem i zdecydowałem się na silikat.

    • @its2eezy
      @its2eezy 9 месяцев назад

      ​​​@@tomaszk1801Jak z ociepleniem i z wilgocią w murach z silikatu?

  • @ziomoslawek
    @ziomoslawek 3 года назад +20

    Szacunek za odwagę testowania okien i drzwi na własnym domu. Czekam z niecierpliwością :)

  • @lobo1072
    @lobo1072 3 года назад +11

    Elegancko. Już zaczynałem tęsknić.
    Już nie mogę się doczekać okien i drzwi.

  • @radosawkozowski4092
    @radosawkozowski4092 3 года назад +10

    Jak zwykle świetnie materiał do analizy. Czekam na materiał o OZE. Trzymam kciuki

  • @Fikszyn
    @Fikszyn 3 года назад +6

    Gratuluję ścisłego umysłu wielki szacun dla wiedzy . Taki dom robi wrażenie.

  • @MICHALZPOLSKI
    @MICHALZPOLSKI 3 года назад +29

    Oj byłeś nam potrzebny kolego 👏👏👏

  • @rafapawlik8625
    @rafapawlik8625 3 года назад +6

    Pomocny materiał. Brawo za odwagę jeżeli chodzi o okna i drzwi.

  • @lukaszdelimata253
    @lukaszdelimata253 3 года назад +16

    Bardzo dobry materiał :O dzięki tobie człowiek zaoszczędza setki godzin na wiedzy związanej z budową domu w podobnym systemie :D

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад +6

      taki byl zamysl ze jak juz spedze nad ym X godzin to zeby ktos je zaoszczedzil w kilkanascie/kilkadziesiat minut po jednym/kilku filmach ;)

    • @DerekHundik
      @DerekHundik 2 года назад +1

      @@holiboodzdrowydom skad pochodzisz ?

    • @tomaszk1801
      @tomaszk1801 Год назад +3

      ​@@holiboodzdrowydom jak wygląda kwestia bruzdowania i wieszania czegoś cięższego? Jak oceniasz wybór materiału po dłuższym czasie?

  • @bartomiejkos370
    @bartomiejkos370 3 года назад +4

    Nareszcie odcinek! Jeszcze nie widziałem i kciuk już poleciał ;)

  • @maciejsempinski6306
    @maciejsempinski6306 3 года назад +5

    Materiały z jakich wykonano budynek decydują o jego zachowaniu pod względem cieplnym, tzn. utrzymaniu komfortu cieplnego zarówno w okresie grzewczym, jak i letnim, przy zmiennych warunkach zewnętrznych i wewnętrznych. Porównując podstawowe rodzaje materiałów budowlanych, można zauważyć istotne różnice w ich cechach fizycznych takich, jak gęstość, ciepło właściwe czy współczynnik przewodności cieplnej.
    Przykładowo ciężki materiał może akumulować znacznie więcej ciepła ze słońca i od wewnętrznego użytkowania. Całkowicie innymi cechami charakteryzują się materiały izolacyjne i inne lekkie - mała gęstość. Z cech materiałów budowlanych wynika wprost ich pojemność cieplna . Określa ona ilość ciepła, jaką oddaje lub przyjmuje dany materiał od temperatury. Przykładowo 1 m3 betonu zbrojonego dla wzrostu temperatury o 1 K potrzebuje 0,667 kWh ciepła. Tyle też ciepła może oddać przy obniżaniu się temperatury. Zmiana temperatury o 5 stopni oznacza, że moc grzewcza musiałaby wynosić ok. 3,33 kW w ciągu 1 pełnej godziny pracy. Izolacja cieplna lub lekkie materiały budowlane wykazują pod tym względem całkowicie inne cechy / wełna 0,06 kW, pustak ceramiczny 0,98 kW. Dom Pasywny 50 m3 z materiału zbliżonego do betonu może skumulować w sobie 600 kWh energii z ceramiki 200 kWh a ze styropianu 10 kWh
    Dalej szczelność budynku N50 poniżej 0,6 i, ocieplenie i to rezultat gwarantowany , dom może być zero energetyczny. Pozdrawiam .

  • @Patriano007
    @Patriano007 2 года назад +1

    @HOLIBOOD - Zdrowy Dom szybkie pytanie, prośba o szybką odp:
    1) wewnętrzne ściany są z pustaków czy całych bloczków?
    1) czy do keramzytu możesz powiesić szafki itp? Bo są różne opinie, sprawdzałeś jak to jest u Ciebie?
    2) czemu nie masz wypełnionych zaprawą spoin pionowych (niby lepiej wygłusza wtedy)
    3) dlaczego są w domu wstawki z betonu? Sam keramzyt by nie wystarczył (chodzi o te filary widoczne)
    Pozdrawiam :)

  • @krystynaperlicjan3426
    @krystynaperlicjan3426 2 года назад +1

    Jak zrobisz tynki będzie podciągał jak zwykła cegła. A przenikalność jest zbliżona do wiodących wyrobów . Izolacja cieplna to odrębną od kramzytu kwestia. Daje lajka bo uzasadniasz wybory

  • @grzegorzmarszalek9321
    @grzegorzmarszalek9321 2 года назад +1

    Bardzo dobry materiał. Ja również mam plan budowy domu z keramzytu tylko że z prefabrykatu. Gotowych ścian. W Polsce jeszcze daleko jesteśmy do wyboru tak dobrego budulca jakim jest keramzyt ale to się zmienia. Zdrowy, ciepły, naturalny budulec. 👍

  • @longhorneye
    @longhorneye 2 года назад +4

    Mam pewne refleksje w temacie ścian prefabrykowanych. Przy przewodności akustycznej znaczenie ma gęstość materiału zatem jeśli jest wyższa jak w przypadku ścian prefabrykowanych to również izolacyjność akustyczna ścian jest lepsza. Może nie jest to jakaś wielka korzyść ale w przypadku cieńszych ścian prefabrykowanych uzyskujemy większą przestrzeń wewnątrz przy tej samej kubaturze zewnętrznej. Pióro wpust w pustakach jest rozwiązaniem w mojej ocenie lepszym od spoiny pionowej nie mniej jednak nie jest rozwiązaniem szczelnym - w prefabrykacie "monolityczność' ogranicza do niezbędnego minimum występowanie spoin, które stanowią mostki termiczne liniowe. Precyzja wykonania również ma znaczenie i z reguły nie występują błędy wymiarowe jak w przypadku technologii tradycyjnej. W przypadku ścian z prefabrykatów zwykle nie trzeba tynkować, wystarczy szpachlowanie. Oczywiście niepodważalnym argumentem jest konieczność stosowania płyty fundamentowej, która z reguły jest droższa od ław fundamentowych przy czym w przypadku trudnych warunków gruntowych nierzadko trzeba ją stosować. Generalnie gratuluję wyboru świetnego materiału ściennego, którego jestem zwolennikiem ze względu na jego właściwości.

  • @krzysztofgrzybowski7562
    @krzysztofgrzybowski7562 3 года назад +3

    Robisz dobrą robotę prowadząc ten kanał.

  • @wojciechpienkowski2222
    @wojciechpienkowski2222 2 года назад

    Szacunek za drobiazgowość i analityczność, na pograniczu upierdliwości bez urazy w pozytywnym znaczeniu tego słowa.

  • @pannorbert1570
    @pannorbert1570 2 года назад +2

    Wybacz MUSZĘ . Mówisz o przeprojektowaniu modułów tylko po to żeby mogły być transportowane porównując je do samochodów. Otóż te strzemiona i haki może ważą z 5 kg. Ogromnie ułatwiają pracę a co za tym idzie koszty budowy. Ile wytłumienia i izolacji ( wagowo ) straciłeś na takim monolicie ? 0,2 m3? czyli 5 m2 styropianu o grubości 10 cm ? Mam złą wiadomość, Twój samochód też jest przeprojektowany . Masz wzmocnienia w miejscach gdzie możesz wkręcić haki do holowania ( swojego samochodu lub innych aut ). Nikt auta nie podnosi za dach bo wiadomo co się stanie z dachem, Samochody się podnosi za koła. Te prefabrykaty też można podnosić za dolną krawędź pasami ... ale .... po co sobie utrudniać skoro można przyspawać 5 kilogramów stali ?

  • @zygk4114
    @zygk4114 2 года назад

    Fajny kanal . Z komentarzy tez mozna sie duzo dowiedziec . Fajnie ze spokojnie nie kłucisz sie tylko rozmowa. Te wzmocnienia tego keramzytu musza byc przy domu z kilkoma pietrami moze . Pewno mniejsza odpornosc na sciskanie , kruchy. A ten material do izolacji farba i zaprawa jest w polsce z czech sprowadzaja a w usa powstało. Mam z usa jako normalna zaprawa a nikt nie wie ze ona grzeje smeszna.

  • @jarosawkalemba2178
    @jarosawkalemba2178 2 года назад

    Gratulacje za przygotowanie. Z ogromna ciekawością słucham.

  • @sasas6216
    @sasas6216 3 года назад +3

    Film jak zwykle ciekawy i godny polecenia każdemu co myśli o budowie. Trzymam kciuki za te wszystkie testy, bo plany ambitne i może trochę zbyt akademickie, ale kto to zrobi jak nie HOLIBOOD. Chciałbym dorzucić do Pańskiej budowy swoje trzy grosze, takie zwrócenie uwagi na być może z pozoru małe detale, które w "pogoni za współczynnikami" gdzieś umykają... a mianowicie: 1) czy był rozważany temat radonu, ew. zabezpieczeń, szczelność GWC na tę okoliczność itp.?. 2) nie bardzo widać, ale zdaje się że pierwsza warstwa po izolacji fundamentów - zapewne betonowa - coś bardzo gruba. Wsp. podciągania kapilarnego ( nic nie wiemy jak będzie zmieniał się w czasie...) będzie miał "dużo pracy" jak tyle betonu (a mostek termiczny??). Widziałem plany gdzie budynek ma izolację do 2-ej, 3-ej warstwy bloczka(przed ociepleniem) i takie coś można rozważyć bo chyba teren mokry. 3) wieniec górny, tak na oko, wysoki na jakieś 35cm... i tu przydałby się bloczek 36cm(kształtka "U" się zmieści...) a teraz co zrobić z takim "radiatorem"?. Ciekawy temat to płyty MGO(tlenek magnezu): zdrowe, "ciche", żadnej pleśni czy grzybów (bo PH ok.12), tak ognioodporne że od biedy można promy kosmiczne izolować, polecane do łazienek, obróbek okien itd. Drogie tylko....Pozdrawiam.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад

      to jest bardzo ciekawy temat z radonem - bo byly badania robione na roznych gwc bezprzeponowych i zadne nie pokazalo nadmiaru radonu... - ale draze jeszcze ten temat.
      nie rozumiem chyba pkt 2. - w jakim sensie gruba warstwa ?
      wieniec gorny ma z 30cm+, ale ksztatka na szerokos za waska - braklo miejsca na otuline betonowa dla zbrojenia.

    • @sasas6216
      @sasas6216 3 года назад

      @@holiboodzdrowydom Warstwa wyrównująca zaprawy pod 1-szą warstwę bloczka. Nie ma zbliżenia ale z tego co widać to dość gruba i technologia wymaga by była cementowa, źle się wyraziłem z tą "betonową"...

  • @januszpodzien3135
    @januszpodzien3135 3 года назад +1

    Odnośnie izolacji akustycznej - ściana lita może faktycznie lepiej przenosić dźwięki ale tzw stukowe.
    Natomiast na pewno ma lepsze parametry tłumienia dzwięków "powietrznych" od ściany murowanej.

  • @Artur-qo7xf
    @Artur-qo7xf 3 года назад +1

    Bardzo ciekawy odcinek. Jeśli będę się budował to też wybiorę keramzyt albo silkę. A wszelkie opinie , że źle się wierci czy też bruzduje w tych materiałach po prostu odpuszczam. Zapewne krytycy silki czy też keramzytu używają narzędzi z marketów spożywczych i dlatego tak to krytykują.

    • @marcel.t5831
      @marcel.t5831 6 месяцев назад

      Zmienisz zdanie jak zobaczysz kosztorys

  • @ewagozdz56
    @ewagozdz56 3 года назад +3

    Witam, na Śląsku większość domów w budowie pomarańczowa 😉, my też wybraliśmy Czamaninka.Pozdrawiamy i czekamy na kolejne filmy oraz życzymy dotrwać do końca budowy i nie osiwieć 🙂

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад +2

      dziekuje i wzajemnie bo ten roller coaster zdaje sie nie miec konca... :/

    • @ewagozdz56
      @ewagozdz56 2 года назад

      @@zjow4755 pustaki keramzytowe z Czamaninka ,ekipa ze śląska

    • @oskarszwajkowski
      @oskarszwajkowski Год назад

      Jaka ekipa na Śląsku, i czy polecasz?

    • @ewagozdz56
      @ewagozdz56 Год назад

      @@oskarszwajkowski witam, polecam naszą ekipę lokalną z Borowian koło Wielowsi

    • @TomekDada
      @TomekDada 3 месяца назад

      Witam również jestem z Śląska - możesz podac jakiś namiar na ekipę ?.

  • @michap.7909
    @michap.7909 3 года назад +1

    Oglądając poprzednie filmy dałbym sobie rękę uciąć, że ze ścianami będzie jak z ławami fundamentowymi. Cóż byłbym teraz bez ręki, ale chłopaki nie płaczą.

  • @matpiecz
    @matpiecz 3 года назад +4

    Czekałem na ten odcineczek.. w końcu :)

  • @--bezstresudosukcesu--5785
    @--bezstresudosukcesu--5785 3 года назад

    Kolor wrzosowy jest dlatego, żeby nie kojarzył się ze szlakowym pustakiem. Ja strop mam keramzyto -betonowy i ściany z pustaka ceramiczny, tynk cementowo wapienny, okna u=0.87, zużywam gazu rocznie 900m3(od 10.10.20 do 10.10.21) i ogrzewam i gotuje tylko gazem. Dom 125 M2 powierzchni użytkowej. Poddasze wełna mineralna 40cm, lambda 0.33

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад

      👍 bardzo dobry wynik

    • @--bezstresudosukcesu--5785
      @--bezstresudosukcesu--5785 3 года назад

      @@holiboodzdrowydom styropian swisspor lambda wbite :) rozważałem wełnę ale zostalem przy styropianie i nie żałuję. W domu mam ciepło ze względu na małe dzieci. Pozdrawiam :) i życzę powodzenia

  • @glinkobuduje4360
    @glinkobuduje4360 3 года назад +5

    Witaj,
    Dzięki Tobie wybrałem keramzyt do budowy.
    Śledzę wszystkie Twoje filmy i prowadzisz to super.
    Życzę żebyś ukończył budowę tak jak sobie wymarzyłeś.
    Dzięki

  • @LukasQqqqq
    @LukasQqqqq 3 года назад +3

    Witajcie! Tarnów i okolice pół na pół ceramika z betonem kom. Ja zdecydowałem się na silikat od xelli. Porównamy akumulację , bo…. Jestem na podobnym etaapie budowy. Powodzenia!

    • @PiotrXX
      @PiotrXX 3 года назад +1

      Cześć, ściany grubości 24 czy 18cm? Jaki strop jest/będzie?
      U mnie też silikat już czeka ;)

    • @barrybookmaker7433
      @barrybookmaker7433 3 года назад

      Byl problem z dostepnoscia silikatu ?

    • @PiotrXX
      @PiotrXX 3 года назад +1

      @@barrybookmaker7433 ja nie mialem problemu z dostępnością

    • @LukasQqqqq
      @LukasQqqqq 3 года назад

      @@PiotrXX 24’a strop
      Lany.

    • @LukasQqqqq
      @LukasQqqqq 3 года назад +3

      @@barrybookmaker7433 nie miałem problemu. Ale brałem przed światowym cyrkiem…

  • @paulazouza4663
    @paulazouza4663 3 года назад

    jak tak słucham co mowisz, to swój dom najprawdopodobniej murowałbym dookoła konstrukcję z keramzytu na zaprawie około 0,5cm co trzecią warstwę zbrojąc prętem 2xΦ6 bo przy nierównych bloczkach bardzo dobrze wiem że często przymyka sie oko na dokładną ilość kleju tylko "tu da sie trochę więcej, tam troche mniej byle było równo" ;) Wiem bo muruję głównie ściany działowe w mieszkaniach w bloku, wszystkie sciany są z gazobetonu 8cm i bloczki są cholernie krzywe :) czyli chała i obrzydliwe cięcie kosztów przez dewelopera, ale co ja murarz mogę im powiedzieć. A ściany działowe w swoim domu robiłbym z silikatu 12cm od drugiej warstwy, pierwszą z keramzytu żeby nie ciągnął mur wody, a pierwsza warstwa praktyvcznie i tak chowa się w posadzce więc żadne to mieszanie materiałów na ścianie. Tak mi się wydaje że byłby to rozsądny kompromis między porządnymi ścianami a kosztami, pozdrawiam :)

  • @kostekoblizajek3396
    @kostekoblizajek3396 2 года назад

    Sam chce budować ale jestem nad kropką. Lubię cię i twoje filmy.

  • @mateuszslubecki2333
    @mateuszslubecki2333 3 года назад +3

    A ja zdecydowałem się na silikat właśnie, ze względów na skład bo jest jak już mówiłeś naturalny, akustyczny, akumulacyjny, twardy, a dom to ma byc foteca :) no ale kazdy bierze pod siebie

  • @zenonstronk240
    @zenonstronk240 2 года назад

    W budynku jest zrobiony jeden błąd. Wszystkie elementy żelbetowe od środka powinny być ocieplone styropianem 2 cm by zerwać mostek termiczny. Mamy na styku 2 materiały : -beton - przewodnik ciepła i keramzyt izolator. W trakcie eksploatacji budynku beton będzie miał cały czas niższą temperaturę w porównaniu do keramzytu pomimo ocieplenia z zewnątrz. Po wybudowaniu zrób audyt termowizyjny.

  • @karolsz.488
    @karolsz.488 3 года назад

    Dwie kwestie:
    1. Czy biuro projektowe z Czamaninka wykonalo obliczenia komputerowe i dobór materiału w ramach zamówienia na materiał czy dodatkowo płatne? Jak to wyglądało u Ciebie? Szczegolnie w kontekście tego wienca gornego.
    2. Buduje też z keramzytu - nie ukrywam, że dzięki Tobie. W mojej okolicy materiał zupełnie egzotyczny. Mam już fundament z bloczków z Czamaninka zakończony wieńcem. Nie zgodzę się że to jakiś problem z podkuciem lub z oknami. U mnie górna krawędź wienca jest na równo z chudziakiem, a izolacja zewnętrzna ścian będzie zachodzić na wieniec. Mostek termiczny minimalny. Stosowalem kształtki U i one nie są równe idealnie, ale sam wieniec wyszedł pierwsza klasa!! Bloczki na fundament super, ukladalem sam.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад

      wszystko w cenie zamowienia materiału. A u mnie wieniec byl zaplanowany nad fundamentem - jako pierwsza warstwa sciany nosnej...

  • @norbertczana8381
    @norbertczana8381 3 года назад +3

    Projektuję ściany prefabrykowane, a dokładnie wykonuję rysunki produkcyjne ścian keramzytobetonowych. Ściany prefabrykowane nie są projektowane, żeby przenieść obciążenia od transportu tak jak Pan powiedział. Ściany są projektowane, żeby przenieść obciążenia własne i zmienne, które działają na konstrukcję budynku. Do transportu stosuję się tylko haki montażowe jak na filmie widać oraz profile stalowe na transport lub w nadzwyczajnych wypadkach pręty 2 fi 12 z dołu otworu drzwiowego lub okiennego lub belki do wycięcia. Dodatkowy koszt takich dodatkowych elementów jest zmniejszy niż dodatkowe 10 cm grubości ścian w murowanym domu, a zyskuję państwo większą powierzchnię użytkową budynku przy zachowaniu tych samych, właściwości termicznych co w ścianach 25 cm. Szanuję wybór rozwiązania.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад +1

      Dziekuje za informacje. A jaki jest stosunek betonu do keramzytu (ew jakie sa tam dodatki) i przy jakiej grubosci ? Bo wydaje sie niemozliwe zeby zachowac "te same wlasciwosci termiczne" przy mniejszej grubosci, wiekszej ilosci betonu i braku pustek powietrznych.
      Nie krytykuje, tylko dopytuje jakby co -czlowiek zawsze sie czegos uczy :)
      Pozdrawiam

    • @norbertczana8381
      @norbertczana8381 3 года назад +2

      @@holiboodzdrowydom
      Przedewszystkim trzeba zrozumieć jak ciepło ucieka z domu. Dzieje się to przez wentylację, ściany, okna, drzwi, fundamenty i dach. Dla uproszczenia weźmiemy pod uwagę tylko ściany. Jeśli mamy ściany wykonane z jednego materiału np z keramzytobetonu i izolacje termiczną z styropianu to ciepło ucieka równomiernie na całej powierzchni ściany. W technologi tradycyjnej ściany są murowane, nadproża są żelbetowe, słupy, rdzenie też wykonuje się żelbetowe to wszystko wpływa na termike budynku, ponieważ nawet jeśli dom będzie dobrze zaizolowany, a ściana będzie składać sie z dwóch różnych materiałów to w miejscach gdzie mamy do czynienia z materiałem o gorszych właściwościach termichnych powstawać będzie mostek termiczny, w którym uciekać będzie ciepło. Dlatego też wykonuje się ocieplenia nadproży, które jednak są w 95% źle wykonywane, ponieważ izolacja powinna być wyciągnięta w górę ponad nadproże. Ciężko to opisać łatwiej pokazać to na rysunku, ale myślę, że wie Pan o co chodzi. Odpowiadając na pytanie o skład to w 75% procentach jest to keramzyt, 25 % to kruszywo z piaskiem. Ma Pan rację, że termika będzie gorsza niż w bloczku keramzytowym, ale jeśli uwzględnimy to co powiedziałem na początku, że ściana jest jednolita to nie ma konieczności jej docieplać w miejscach słupów, nadproży bo jest to ten sam materiał (przy nadprożu wchodzi jeszcze termika okna w grę, ale to pomijam, bo mówiłem, że opiszę tylko ściany), a jeśli ktoś mówi, że zamierza mieć ściany o dobrej termice, a nie zamierza dodatkowo docieplać elementów np żelbetowych, a jeśli już to źle to popełnia błąd, ktory będzie go kosztował każdego roku kilka stówek więcej . Dlatego ściany kerazytobetonowe można wykonywać 15 cm bo spełniają one wymagania termiczne i wytrzymałościowe, a murowane trzeba wykonywać 24 bo ciepło ucieka. Dodatkowo jeśli zależy nam na jeszcze lepszym zaizolowaniu budynku to nic nie stoi na przeszkodzie by zwiększyć grubość izolacji termicznej (zyskujemy w końcu 5 cm jeśli zmniejszymy grubość ściany z 25 do 15 względem osi ściany).

    • @danielbrozek3153
      @danielbrozek3153 3 года назад

      Jaka jest izolacyjność akustyczna takiej 15cm prefabrykowanej ściany?

  • @krism3151
    @krism3151 3 года назад +1

    Przydatna wiedzą. Pozdrawiam

  • @BudowniczyDomanNaszeGniazdo
    @BudowniczyDomanNaszeGniazdo 3 года назад +5

    Testy w naturalnych warunkach - czeamy ! Pzdr.

  • @torcek1991
    @torcek1991 3 года назад +1

    Chciałem skorzystać z pustaków Czamaninka do wymurowania ścianek fundamentowych ale transport na Śląsk wychodzi b. drogo ze względu na odległość 320km w jedną stronę. Uwzględniając 2x wyższą wysokość bloczka w porównaniu z tradycyjnym bloczkiem betonowym wychodziło prawie 4x drożej

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад +1

      no to juz sporo - u mnie wychodzilo 2-2,2x wiecej - czyli finalnie na erow porownaniu do standardow na zaprawe. Na takie odleglosci to juz powinni wysylac spedycja do hurtowni budowlanych zeby nie przedrazac transportem :/

  • @jan3218j
    @jan3218j 8 месяцев назад +1

    Jak taki keramzyt spisuje się po kilku latach, warto go brać? Jak wygląda mocowanie czegoś do ściany np szafek kuchennych.

  • @Maliniaq2
    @Maliniaq2 3 года назад

    Pustaki z keramzytu to dobry produkt i warto go brać pod uwagę w swojej budowie. Myślę, że warto byłoby wprowadzić na rynek szlifowane pustaki keramzytowe.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад

      Nie tak latwo zrobic szlifowarny keramzytobeton :/ duzo zalezy tez od zuzycia matryc tloczacych

  • @gregmaster363
    @gregmaster363 3 года назад

    Ja osobiście wybrałem silikat 24cm, też wile myślałem przed budowa, obecnie już mieszka i jeśli będziesz miał wykonane docieplenie to mur nie będzie nasiąkał. Za wilgotność w domu odpowiada wentylacja i tu mechaniczna z rekuperacja super się sprawdza i tu ona reguluje wilgotność najlepiej rekuperator z wymiennikiem obrotowym. Jak będziesz już mieszkac to jeszcze będziesz patrzył z innej strony co nie znaczy że świadoma budowa jest zła. Te 5 cm to jest żaden problem, na budowie trzeba szybko podejmować decyzje...

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад

      niestety jest duzo wiecej czynnikow wplywajacych na zawilgocenie.

  • @pawetrzcinski6392
    @pawetrzcinski6392 3 года назад +5

    Teoria i praktyka zgadza się tylko w teorii
    😁

  • @bartekdymek5880
    @bartekdymek5880 9 месяцев назад +1

    Budowałem dom z keramzyto betonu. Same kłopoty. Fakt , że trafiłem na tragiczną firmę z Łodzi Hapa . Zamknęła się i otworzyła jako Azyl .Podobno nie tylko ja z nimi zerwałem przed zrobieniem dachu. Ściany cienkie. Problem z montażem HSow- szersze niż ściany. Tynk słabo trzyma na gładkiej powierzchni, zwłaszcza jak dadzą za dużo oleju szalunkowego do produkcji płyty. Przenikalność cieplna 0,9 ( porotem poniżej 0,45).
    Ściany pękaja przy gniazdkach, nadprożach, na łączeniach widać rysy na tynku.
    Ściany niby mialy być oszczędne bez tynkowania tylko do ewentualnej gładzi. Jest to niemożliwe. Są krzywe i nie ma możliwości postawienia ich idealnie w kątach prostych. Gniazdka i kontakty zrobione na różnych wysokosciach, trzeba przerabiać. Ściany robiła firma Crosbud.
    Dom wcale nie jest ciepły i wkurza echo podczas rozmowy. Ma się wrażenie odbijania głosu.
    Nie polecam, nigdy bym się drugi raz w to g… nie władował.
    Polecam płytę fundamentową, ale nie z firmą Hapa ( Azyl) . Kanalizację tak wyprowadzili , że wychodziła pod ścianami i trzeba było kłuć i robić kolanka. Ale to dla szefa nie było problemem.
    Rurki do wody związane w pęk , a nie w lini do rozdzielacza i oddalone od ścian. Trzeba było robić nową hydraulikę, a te poodcinać.
    W ogóle dla szefa nic nie było problemem. Samowola przy zmianach projektu. Ściany poprzesuwane, inne schody ( robione 3 razy do skutku),wszędzie pianka , niedbalstwo i bałagan.
    Całe szczęście , zakończyłem z nimi przed wstawianiem okien i robieniem dachu.

  • @ScoiateLPLMV
    @ScoiateLPLMV 3 года назад +4

    Witam.
    Też buduje dom z keramzytu firmy Termat.
    Fundament mam na zwykłych bloczkach , żałuje mocno , że nie zrobiłem keramzytu ... brak wiedzy :(
    Spoiny mam na zaprawie 1.5 cm około :P Jak bym wiedział , że można klej użyć to bym na kleju robił , ale już za późno :)
    25:50 u siebie zastosowałem kształtki U oraz L do stropu teriva z keramzytu też firmy Termat.
    34:13 Te przekładki o których pan wspomina to mam zrobione stal na bloczku pod oknem ( Bloczek - Stal - Bloczek - okno )
    36:49 Zgadzam się , bloczki nie są idealnie i ciężko się je przecina :)
    O keramzycie dowiedziałem się z pańskiego kanału , tak to bym pewnie z tego suporeksu budował.
    Pożyjemy zobaczymy jak to będzie z tym keramzytem :) Czekam na następny film . Pozdrawiam .

  • @michajedrzejewski3934
    @michajedrzejewski3934 3 года назад +1

    W wielką przyjemnością oglądam cały Twój kanał. Już prawie miałem budować dom z keramzytu jak Ty ale ostatnio bardzo zainteresowałem się domem z bali. Jeśli tak bardzo zależy Ci na tym aby dom był zdrowy dlaczego nie postawiłeś na naturalny materiał jakim jest drewno? Dom z bali jest ciepły zimą i chłodny latem, fantastycznie dba o właściwa wilgotność w środku, nie potrzeba żadnych styropianów, folii, tynków, cementu i całej tej chemii do izolacji ścian ponieważ samo drewno wystarczy. Opowiadasz o wielu różnych materiałach ale nawet nie zająknąłeś się na temat drewna, dlaczego? Będę wdzięczny za Twoją odpowiedz.
    Pozdrawiam
    Michał

  • @MajsterPiotr
    @MajsterPiotr 3 года назад +3

    jeśli chodzi o brak wypełnienia spoin pionowych to, jak w filmiku z Kilera. cała izolacyjność tych bloczków w piz** :). Dobrze że będzie jeszcze styropian. A dlaczego ? No wyobraź sobie ścianę z dziurami na wylot. Czy da się dosunąć bloczka tak ściśle aby nie było możliwości przepływu powietrza ? no raczej nie. Chociaż słyszałem, że piramidy tak budowali że po między bloki nie da się wcisnąć żyletki, ale podobno to technologia z kosmosu.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад +1

      ale tam powietrze nie ma takiego ruchu w pionie. Co innego jak sa pustaki ceramiczne na piane lub paski zaprawy/kleju.. - wtedy powietrze moze swobodnie krazyc gora-dol sciany -wspomnialem o tym w odcinku teoretycznym.

    • @klejzyklejzy3631
      @klejzyklejzy3631 3 года назад

      @@holiboodzdrowydom przecież pustaki są odciete od góry zawsze przez wieniec to jak krąży góra dół to nie rozumiem u pana są normalnie między bloczkami mostki termiczne. Dobrze kolega wyżej napisał

  • @notoco1199
    @notoco1199 3 года назад +6

    Domy stoją chyba dłużej niż 50lat?:) świetny material - jak zwykle 👌😊

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад +5

      dzieki :) - no ja mysle ze bedzie stal przynajmniej 2-3x tyle, ale biorac pod uwage moj wiek i srednia dlugosc zycia... :P

  • @arkadiuszjozwiak6103
    @arkadiuszjozwiak6103 Год назад

    jesli dom a raczej sciany podlogi i strop dobrze zaizolujesz termicznie zastosujesz odpowiednio gruba plyte grzewcza -podllogowke to ona bedzie akumulowac cieplo i je oddawac z czasem czy nie tak czy tonie tu jest rozwiazanie poza scianami podobnie jak w drewnianym budowictwie

  • @mateuszR1092
    @mateuszR1092 2 года назад +2

    Cześć Maciek. Mam pytanie, jak się ma montaż ciężkich szafek czy np. karniszów w Keramzycie. Keramzyt ma małą gęstość i jest lekki w związku z czym nie obawiasz się czy z czasem z racji kruchości materiału mogą być nie przyjemności z racji odpadających wkrętów / mocowań ? Taka sytuacja była u moich rodziców którzy mają w miarę nowo dobudowane ściany do starego budynku niestety z pustaka żużlowego. I w tychże ścianach był problem z karniszami ponieważ co kilka miesięcy gdzie były zakładane/zdejmowane firanki doszło do kruszenia materiału. Daj znać co sądzisz. Pozdrawiam.

  • @MajsterPiotr
    @MajsterPiotr 3 года назад +7

    A ciepły beton, to po prostu spieniony beton, i nie ma tu żadnej filozofii. Bo trzeba sobie uświadomić jedną rzecz, że w materiałach dociepleniowych izoluje to czego nie ma, nie beton, nie ceramika, nie keramzyt, nie pcv w oknach, tylko pory gazów czyli pustki. Gaz jest izolacją, a reszta to tylko szkielet uniemożliwiający przepływ burzliwy gazów, a tak jak w oknach przepływ jakiś już jest, ale laminarny i odseparowany od otoczenia. Także ciepły beton nie jest niczym niezwykłym, można na przykład zwykłego suporeksa nazwać ciepłym bloczkiem i sprzedawać dwa razy drożej, a jest to tylko spieniony beton. I w brew pozorom powinien być tańszy bo materiału mniej :) Kurde, zamiast budownictwa powinienem czepić się marketingu. hehehe.
    Powodzenia,

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад +4

      👍 dobry marketing potrafi sprzedac "gunwo w blyszczacym dresie" :)
      Czasem oprocz pustek powietrznych jest jeszcze perlit lub keramzyt o malych gestosciach.
      pozdrawiam!

  • @rrrq9104
    @rrrq9104 3 года назад +3

    Dlaczego cały czas mówisz o tym wspolczynniku przenikania... jak z gazoszcelnościa prefabrykaty i ściany zbudowanej z kilkuset bloczków? Wynik chyba jest prosty. Przenoszenie dźwięków ? W ścianie która praktycznie jest zelbetem z dodatkiem keramzytu będzie dużo lepsza akustyka tj. wytłumienie zewnętrzne. Bo będzie po prostu cięższa.... ps. Cenię twoje filmy. I powodzenia w budowie

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад +1

      keramzyt / jeramzytobeton sam w sobie nie jest szczelny - wrecz przeciwnie. Co innego termika i akustyka. Czy jest ciezsze to nie wiem bo jest jednoczesnie wezszy mur 15cm vs 24cm. Pozatym mieszkam teraz w bloku betonowym i straszliwie niesie dzwieki. Szczegolnie jak ktos kuje nawet na drugim koncu bloku... za sciana tez slysze doslownie wszystko co robia i mowia sasiedzi. :(
      Pozdrawiam !

  • @zygk4114
    @zygk4114 2 года назад

    Chciałem Ci powiedziec ze wiem co to za farba. Tylko ze ja mam to jako jak by gips do 1 mm . Kurcze nie wiem jak to mówi sie :) Jest to wymyslone w USa . Mieszkam w anglii i mam bez izolacji dom . Masakra totalna .Materiał jest ten oddychajacy i wewnatrz zaciagłem sciany zewnetrzne i jest niesamowite to. Po prostu wogóle ogrzewania nie właczam . To powstało do izolacji rur goracych. Mówie ze to kosmiczne itp. W dotyku cieplutkie i pra nie osiada sie. Własnie tydzien temu to zrobiłem .

  • @alika4311
    @alika4311 3 года назад +1

    Też mam dom z keramzytu ocieplany w środku watą. Dom budowany w 2001 roku. Jest bardzo ciepło wewnątrz, wilgoci brak.

    • @alika4311
      @alika4311 2 года назад

      @@zjow4755 wata pomiedzy murami

  • @darekpeszek1314
    @darekpeszek1314 2 года назад +2

    Witam, filmy Twoje super. Patrząc na dom widzę, że wieniec będzie w domu a nie nad sufitem czy to Cię nie martwi ? zawsze tam będzie mostek przemarzania przekonasz się kiedy wykończysz dom i będzie widać w kamerze termowizyjnej. Pozdrawiam i życzę powodzenia :)

  • @dzialamy
    @dzialamy 2 года назад

    Cześć, dzięki Tobie, również i my wybraliśmy keramzytobeton z Czamaninka, niedługo zaczynamy murowanie więc zapraszamy na nasz kanał wszystkich którzy chcą zobaczyć jak samemu pracuje się na takich pustakach. Pozdrawiamy!

  • @bezdred
    @bezdred 2 года назад

    Przy odpowiednio wykonanej hydroizolacji podciągnie kapilarne na bloczkach nie powinno mieć znaczenia bo skąd ma tam brać się wilgoć. A co do samego podciągnia i oddawania wilgoci po jakiś zalaniach to inaczej to wygląda gdy już są tynki, farba i termoizolacja (i jakiego są typu). Ale keramzyt to ciekawy temat.

  • @krzysztofszeffer5073
    @krzysztofszeffer5073 3 года назад +8

    A jak z elektryką będą robione bruzdy czy kabel mocowany bezpośrednio na karemzy

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад +2

      planuje bruzdy pod peszle zeby byly pod matami kapilarnymi. Choc tynk ma miec na ogrzewaniu 2cm grubosci.

    • @wojciech8124
      @wojciech8124 3 года назад +5

      @@holiboodzdrowydom Jako elektryk polecam w rurki fi16mm wytrzymałość 750nm.
      Łagodnie po łukach poukładać i można w razie nawiercenia bez problemu wymienić uszkodzony przewód.

  • @madmax1810
    @madmax1810 3 года назад +3

    Ja też mam dom z keramzytu ale nie barwiony bo producent przestał barwic .
    Jeszcze nie mieszkam bo robię wykończeniówkę i czekam na montaż PC

    • @karolinamandecka6898
      @karolinamandecka6898 Год назад

      Witam, chciałam zapytać jak z wieszaniem szafek i innych rzeczach na ścianach ? Jest jakiś problem?

    • @madmax1810
      @madmax1810 Год назад +1

      @@karolinamandecka6898 z normalnymi rzeczami nie ma problemu , można wiercić z udarem ale bezpieczniej dobre wiertło i bez udaru podobnie jak w ceramice (Maxy), pustaki bardziej miękkie niż tradycyjne żużlaki.
      Sufitu napinanego raczej bym nie polecał ale szafka , telewizor utrzyma

  • @mariuszbakun2626
    @mariuszbakun2626 3 года назад +7

    Nie myślałeś żeby jeszcze dodatkowo cofnąć te "ciepłe nadproża" (i dać kilka cm izolacji od nadproża do kaset rolet/żaluzji)?
    I drugie pytanie - deskowanie (pomimo membrany), to ze względu na lepsze wyciszenie?

    • @ukasztuta188
      @ukasztuta188 3 года назад

      też o tym pomyślałem, do pełni szczęścia brakuje cofnietych nadproży, no chyba że nie będzie rolet ?

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад +4

      z roletami ciezki temat bo bede montowac belki CBM Marbetu - wiec nie musze cofac nadprozy. Ale tez nie specjalnie jest jak schowac skrzynki... wiec plan jest na okragle wystajace skrzynki w kolorze okien.... ewentualnie obicie ich deska rustykalna...
      Co do deskowania to chodzi o termike i wygluszenie, a takzetakie dodatkowe zabezpieczenie/wzmocnienie.

    • @ukasztuta188
      @ukasztuta188 3 года назад +1

      @@holiboodzdrowydom aaaaa sory zapomniałem że będziesz stosował ciepły montaż okien, jak mogłem podejrzewać że cos jest nie przemyślane :) pozdro i czekam na kolejne niestandardowe rozwiązania, piona tak trzymaj

    • @MrLuiK
      @MrLuiK 3 года назад +3

      Z cofaniem nadproży to proszę zwrócić uwagę na to, czy będziemy chcieli otwierać okna na dłużej i czy będzie nam potrzebna moskitiera ramowa. Jak nie mamy rekuperacji to raczej tak. Więc nie róbcie rolet na styk z oknem, tylko niech jest przerwa na te 1,5 cm, żeby można było moskitierę wstawić, albo więcej jeśli chodzi o drzwi balkonowe. Już kilku znajomych się na to skarżyło, że nie pomyśleli, znaczy, że nikt im nie powiedział.

    • @ttadw
      @ttadw 3 года назад +1

      @@holiboodzdrowydom Jaka membrana na deski, bo u siebie też będę tak robił tylko jeszcze nie podjąłem decyzji jaka membrana, a może papa.

  • @pl-kx6fs
    @pl-kx6fs 3 года назад

    4:30 - beton to słaby materiał do porównywania jeśli chodzi o nasiąkalność wodą dlatego że beton sam w sobie lubi wodę, poza tym jest to pełny materiał, to jest bloczek a nie pustak co oznacza że nie ma pustych przestrzeni wewnątrz przez co automatycznie wolniej schnie. ja raczej porównałbym keramzyt np do ceramiki która nasiąka wodą ale bardzo szybko się osusza, sam buduję dom z ceramiki i pustaki w których dosłownie stała woda po ulewie (wewnątrz w szczelinach w najwyżej umurowanej warstwie) po 3 dniach są w pełni suche. jeśli chodzi o nasiąkliwość wody to beton komórkowy jest jeszcze gorszy od bloczka betonowego bo jeden bloczek betonu komórkowego potrafi wpić wiaderko wody więc jak dla mnie materiał nie do użytku w budowlance...

  • @jackxl8636
    @jackxl8636 2 года назад +3

    Co sądzisz o wykonaniu ścian zewnętrznych z keramzytu oraz wewnętrznych z silikatów?

  • @bartoszfirmowski6715
    @bartoszfirmowski6715 3 года назад +1

    Bardzo dobra robota :)

  • @tomaszk8400
    @tomaszk8400 3 года назад

    Witam, super materiały. Teraz przez Twoje filmiki mam dylemat czy silikat czy pustak keramzytowy .Jestem na etapie płyty i szukam materiału na mury .

    • @rafabehrendt3817
      @rafabehrendt3817 3 года назад +3

      Silikat. Ten "keramzyt" to beton z dodatkiem keramzytu dla nazwy

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад +1

      no to nie jest latwa decyzja. Pytanie jeszcze czym bedzie ocieplany - jesli styropianem to kilka zalet keramzytu ulatuje... Zawsze mozna keramzyt na zewnetrzne, a silikaty na wewnetrzne... co do ocieplenia to sie jeszcze jedna rewolucja na rynku szykuje w przyszlym roku... ale bedzie o tym film jak juz wszystko bedzie jawne i sprawdzone ;)

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад +2

      @@rafabehrendt3817 tego dodatku jest 80%... chyba ze widzial Pan sam beton o takich samych wlasciwosciach ? to by byla rewolucja...

    • @rafabehrendt3817
      @rafabehrendt3817 3 года назад

      @@holiboodzdrowydom ciekawa teoria z tym styropianem, mam nadzieję że nie jest Pan wyznawcą mitu "oddychania budynków"

    • @rafabehrendt3817
      @rafabehrendt3817 3 года назад

      @@holiboodzdrowydom widziałem beton o lepszych właściwościach. Ściany nośne mają za zadanie utrzymać konstrukcję budynku, silka wyprzedza też keramzyt pod kątem akumulacji i mikroklimatu, pomijam już kwestie promieniotwórczosci keramzytu...

  • @machu221
    @machu221 2 года назад

    U mnie również keramzyt, ale strop teriva nie przemawia do mnie tani drewniany , obecnie położna dachówka ceramiczna glazurowana i zbieramy na okna

  • @stolpin83
    @stolpin83 2 года назад +1

    UWAGA !!! Polecam zainteresować się z czego tak naprawdę czamaninek produkuje swoje pustaki i bloczki fundamentowe. Mam pewną wiedzę i wiem, że firma ta kupuje bardzo dużo kruszywa lekkiego ale nie keramzytu tylko certydu. Proszę sobie wygóglować co to jest certyd i z czego jest on robiony.

  • @SzadiB
    @SzadiB 3 года назад +2

    Pytanie co ma mniejszy współczynnik przenikania: Lekko nierówny keramzyt łączony jednak na kleju czy szlifowana ceramika idealnie spasowana na cienką spoinę?

  • @lukaszkotuniak5838
    @lukaszkotuniak5838 2 года назад +1

    w jaki sposób oparte jest nadproże okienne z prawej strony za Panem na drugim planie? Fajna realizacja powodzenia.

  • @dzikusdzikusdzikus
    @dzikusdzikusdzikus 3 года назад +2

    Gratuluję postępów w pracy! Chciałbym zapytać o materiał nadproży, słupów oraz wieńca. Czy to jest jakiś zwyczajny beton, czy jakieś cudo na bazie keramzytu?

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад +1

      nadproza to tak jak wspomnialem prefabrykaty z lekkiego/cieplego betonu na bazie keramzytu chyba, wieniec i slupy to niestety "zwykly" beton - tu juz musi miec wytrzymalosc kosztem termiki :/

  • @mareq12
    @mareq12 2 года назад

    U mnie przy betonie komórkowym przez ściany wewnętrzne mocno niestety słychać, duuuuza wada. Dźwięk również przenosi się przez podcięcia w drzwiach - są potrzebne do poprawnego działania wentylacji mechanicznej.

  • @dawidchlastawa7132
    @dawidchlastawa7132 3 года назад +2

    Super rozwiązanie !
    Z jakiego rodzaju płyty planujesz wykonać podwieszany sufit ?

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад +3

      w lazience na pewno MGO, a reszta zobaczymy. W 2022 ma wejsc nowy produkt na rynek ktory moze troche namieszac. Ale pozyjemy zobaczymy...

    • @mateuszjak4645
      @mateuszjak4645 3 года назад +2

      @@holiboodzdrowydom jeszcze sa te plyty ultramet

  • @FajnyAleZaNiski
    @FajnyAleZaNiski 3 года назад +1

    Za cienkie te ściany teraz budują, ściana zewnętrzna powinna mieć minimum pół metra grubości a nie jedna cegiełka przyklejona na jakąś zaprawę. Później jeszcze elektrycy w takich ściana bruzdują, umieszczają rozdzielnice podtynkowe i inne rzeczy. Jak tu mówić wtedy o jakiejkolwiek izolacji i wytrzymałości. Wystarczy lekko puknąć młotkiem i cegły wypadają.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад +1

      z tym podkuwaniem sie zgadzam - czasami co ludzie wyprawiaja az dziw ze sie nie zawali... Ale ze pol metra juz nie :)

  • @DEFENDcore
    @DEFENDcore 2 года назад +1

    Dlaczego Pan zastosował tak masywny wieniec skoro konstrukcja dachu wykonana jest na wiązarach? W przypadku murłat i krokwi miałoby to sens. Pozdrawiam

  • @michac7936
    @michac7936 3 года назад +4

    Cześć, oglądałem chyba wszystkie Twoje filmy :) i zastanawiam się czemu nie wziąłeś do porównania materiałów do budowy domu bloczków Izodom2000? polski produkt, od 30 lat na rynku, i stawia się błyskawicznie :) kosztuje swoje ale wydaje mi się że warto rozważyć ;)

    • @mateuszjak4645
      @mateuszjak4645 3 года назад

      Pewnie dlatego ze styropian a nie wełna. No i ocieplenie powinno być robione na końcu zeby wilgoć miała jak parowac.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад +2

      ciekawy system, ALE...
      ja nie chce mieć styropianu - szczególnie od środka domu. Jest już coraz więcej przesłanek m.in. o styrenie ulatniającym sie z styropianu. No i ma mniejsza akumulacyjnosc.

    • @radekjurczak6735
      @radekjurczak6735 3 года назад

      @@holiboodzdrowydom
      Hej.
      Jestem na etapie wyboru materiału na ściany mojego domu.
      Mam do Ciebie pytanie, czy rozważałeś może murowanie domu z bloczków typu hotblok lub purblok?
      Jestem ciekawy jakie masz zdanie na ich temat i czy w ogóle słyszałeś o takiej technologii?
      Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
      P.S.
      Nagrywasz super filmy, dzięki za przekazywanie wiedzy budowlanej.

  • @goodman1127
    @goodman1127 2 года назад

    Jeśli ich namówiłeś do współpracy to czy oni wstawili ci te okna za darmo? Każda firma po jednym oknie.
    Dawniej z takiego keramzytu budowali. Nazywało się to pustak żużlowy.
    Wysokosć okna masz na 6,5 bloczka. No to około 160 cm. Po co ci wyższe okna jak standardem jest 6 bloczków czyli 150 cm.
    A propos muru, gdzie on ci się wykruszy z przymarzania. Przy ceramice nie ma takiej opcji. Chyba że masz na myśli pustak żużlowy ale zapewniam ze też się nie wykruszy.

  • @0ski87
    @0ski87 3 года назад +1

    0:30 - chyba się nie udało z tym założeniem :) Ale i tak obejrzałem cały materiał. Dzięki za wskazówki! Na koniec mówileś o podsumowaniu całego domu czy będziesz (lub już masz) robić filmik z budowy/konstrukcji dachu? Pozdrawiam!

  • @365dni_da-mi
    @365dni_da-mi 2 года назад

    Dzieki za robote ktora robisz.
    Podpowiesz mi swoją opinie co bys wybral przy budowie takiego Domu.... Cos pomiedzy Pasywnym/Energooszczednym (ale blizej bedzie mu chyba do zamknietego-Pasywnego) jak wiekszosc Silikat czy Keramzyt jak u Ciebie?
    Zastanawiam sie nad tym do mojego, w stylu stodoly z wysokim podaszem (prawie normalne proste sciany beda bez 20-30 cm) i szukam wszelkich porownanian, opini i podpowiedzi pomiedzy tymi dwoma materialami

  • @AurelioMagrami
    @AurelioMagrami 3 года назад +1

    Czy beton komórkowy+wełna+rekuperacja to dobre połączenie które ma sens? Czy jak beton komórkowy to tylko styropianem ocieplic bo wełna nie będzie spełniać swoich właściwości? Co polecisz?

  • @GrzegorzHewko
    @GrzegorzHewko 2 года назад

    Ja zamówiłem także w czamaninku, były połówki i ćwiartki

  • @bogusawwiecek3044
    @bogusawwiecek3044 3 года назад

    Ja buduję sam. Z projektu EKO1 - domy z wizją. Ściany zrobiłem z pustaków ceramicznych szlifowanych LEIERA w połączeniu z zaprawą murarską w pianie od Termoorganiki. Męczyłem się trochę z pierwszą warstwą (trzeba to zrobić idealnie) ale zaprocentowało to potem dalszymi bezproblemowymi pracami :D Polecam każdemu! Zero mostków termicznych, mega dokładność. Ze spokojnym sumieniem stwierdzam, że pianoklej dużo mocniej trzyma na ceramice niż zaprawa cienkowarstwowa na bloczku komórkowym (sąsiad tak buduje). Ponadto dzięki zastosowaniu bloczków ceramicznych mogłem w kilku miejscach zrezygnować z elementów żelbetowych - keramzyt/ beton komórkowy 2MPA - ceramika 10-15MPA. Ceramika charakteryzuje się również bardzo dobrą izolacyjnością cieplną i akustyką a kapilarne podciąganie wody dla mnie to nie argument bo przecież dom buduje się tak, żeby wody tam nie było a rekuperacja zrobi resztę :) Dom stoi na płycie fundamentowej bo przecież i tak trzeba te ławy zasypać i wylać chudziaka, nie wspominając o murowaniu z bloczków betonowych, ławach, czarnych mazidłach, ewentualnym wieńcu i nierównomiernym osiadaniu źle zagęszczonej podbudowy - bo czasem ciężko upilnować wykonawców. Szanuję Twój wybór i go nie neguję, dzielę się tylko swoim doświadczeniem. Pozdrawiam!

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад

      dobrze zeby zasklepic co ktoras warstwe pustakow jak jest na pianoklej zeby powietrze nie wedrowalo gora-dol.
      Dobry BK i Keramzyt maja po 4mpa i to jest wystarczajaco. Slupy sa glownie dla usztywnienia konstrukcji, a nie zwiekszenia nosnosci. Oby kazdy dom byl budowany tak dokladnie zeby nasiakanie i podciaganie nie mialo znaczenia ;)

    • @bogusawwiecek3044
      @bogusawwiecek3044 3 года назад +1

      ​@@holiboodzdrowydom Dziękuję za odpowiedź, szanuję Twoje zdanie. Nic jednak nie zasklepiałem bo wszędzie od góry pustaki są zamknięte wieńcem a od dołu wchodzi kilka cm zaprawy murarskiej na grubej zgrzewanej papie (nie sposób tego ruszyć, a wszędzie po netach krążą fotki jak przy byle wietrze bloczki komórkowe się obalają, właśnie na pierwszej warstwie :D ). Od środka tynki cementowe lub gliniane a od zewnątrz 20cm docieplenia. Zapomniałeś dodać, że 4MPA na BK i betonie komórkowym jest w wariancie z dużo gorszą izolacją termiczną np. Ytong (studiowałem to dość dobrze). Elementy żelbetowe to nie tylko słupy - wystarczy tylko projekt z piwnicą, parterem i poddaszem użytkowym i BK/ beton komórkowy powodują poważne straty finansowe w dodatkowych elementach żelbetowych (każdy konstruktor Ci to powie). Nie przejmowałbym się jednak tym nasiąkaniem - niektóre budynki z pełnej cegły stoją w moim mieście z 300 lat i mają się mega dobrze :D Może jeśli ktoś nie dopilnuje brygady to w przypadku ław można popełnić jakiś błąd, w przypadku płyty fundamentowej nigdy nie będzie podciągania wilgoci od spodu. Wspomnę tylko, że też rozważałem BK, teraz jak widzę gotowy mur z ceramiki to w życiu bym nie zamienił na keramzyt a tym bardziej na badziewny beton komórkowy!!! :D

  • @bartekconvect5517
    @bartekconvect5517 2 года назад +1

    Czy jest jakiś film w którym mówisz dlaczego wybrałeś dom bez stropu ?

  • @jacekmarczewski9154
    @jacekmarczewski9154 2 года назад

    Witaj . Ja też będę budował z Keramzytu , tylko 36 gr ściany .
    Jeśli możesz to napisz na jaki klej twój dom był budowany . Pozdrawiam Jacek.

  • @jedrzejjaworski5572
    @jedrzejjaworski5572 2 года назад

    Wcześniej mówiłeś że nie robisz ławy pod ścianki działowe, to na czym je pobudowałeś, czyżby na posadzce?

  • @Smash-Team
    @Smash-Team 2 года назад

    Pytanie czy murłata będzie poniżej sufitu na parterze ? Bo jak widzę w tym ujęciu to tak wychodzi. Czy nie myślałeś by ta betonowa opaska tracąca temperaturę była poza częścią ocieplana w poddaszu. Mam nadzieję że rozumiesz o czym pisze. Ps. Super filmy.

  • @peidbfs5061
    @peidbfs5061 3 года назад

    W przypadku akustyczności wewnętrznej budynku. Tutaj znaczenie może mieć sufit, prawdopodobnie będzie podwieszany w pomieszczeniach tutaj ekipa musi się postarać

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад

      zgadza sie, ale każde pomieszczenie ma osobny a na dodatek zasyp wełną.

  • @peidbfs5061
    @peidbfs5061 3 года назад +2

    Nadproża poniżej wieńca zamiast nadproże = wieniec tylko ze względu na przenikalność cieplna nadproża ?

  • @danielm.4076
    @danielm.4076 2 года назад

    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem z tym wypełnieniem pustaków, ale jeśli by się takowe zastosowało plus ocieplenie to chyba będzie to lepsze rozwiązanie , oczywiście droższe ale dom cieplejszy niż keramzyt bez wypełnienia plus ocieplenie

  • @a.zajac0011
    @a.zajac0011 3 года назад +1

    Chciałam budować dom z keramzytu lub z silki. W jednym i drugim przypadku murarze wyceniają robociznę dwukrotnie większą niż w przypadku h+h lub ceramiki... silka rozumiem, ciężka, wbrew pozorom trudna w obróbce, ale keramzyt nie wiem o co chodzi... niestety nie stać mnie na poniesienie takiego kosztu

    • @grzes195
      @grzes195 3 года назад

      Muruj sam. To nic trudnego

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад

      Nie ma powodu zeby keramzyt wyceniali wyzej - chyba ze chodzi o kupienie pily do ich ciecia... u mnie nikt nie podwyzszal ceny ze wzgledu na material. Prosze popytac u innych ekip.

    • @jozefminski2530
      @jozefminski2530 2 года назад

      Wystarczy dobra "krajzega" z dobrą tarczą widiową. Tak było u mnie. Brygada szybko złapała w czym problem i nie było żadnych problemów. Okazało się że nawet taniej ta robota wyszła (szybciej wymurowali).

  • @malpazkarabinem7325
    @malpazkarabinem7325 3 года назад +2

    Wskazujesz na różnice 5cm na dolnym bloczku w podciaganiu wody, -- to żadna różnica.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад +1

      widoczne 5cm vs 20 cm po niedużych opadach. No każdy sam musi ocienic czy dużo czy nie - ja to podaje jako przykład.

    • @malpazkarabinem7325
      @malpazkarabinem7325 3 года назад

      @@holiboodzdrowydom po to sa okreslone zasady murarskie co do preferowanych okresow robot by zdazyla ciech odparowac.

  • @syrob123
    @syrob123 3 года назад +1

    W którym miejscu ściany budynku mają podciągać wodę?
    Przecież jak jest izolacja i wszystko dobrze zrobione, bez żadnej fuszerki to nie ma prawa nigdzie, żadnej wilgoci podciągać.
    Tym bardziej jak jest płyta fundamentowa i budynek odseparowany od podłoża w 100%.
    Jakoś nie przemawia do mnie ten argument.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад

      no własnie problem w tym że kazdy zakłada że każdy budynek jest idealnie wykonany i nie ma szans na dostanie się tam wody....

  • @arek0315
    @arek0315 Год назад

    Witam. Czy robił Pan jakieś specjalne wzmocnienie pod tak ciężkie ścianki działowe? Buduje również z keramzytu z czamaninka, dzialowki również 18 i zastanawiam się czy te 10 cm chudziaka to wytrzyma???

  • @mateuszwidawski8374
    @mateuszwidawski8374 3 года назад

    Planujesz klasyczny podwieszany sufit z płyt karton-gips, czy jakieś inne rozwiązanie?

  • @lukasziw1243
    @lukasziw1243 3 года назад +1

    Każdy stosuje różne metody ale te własciwości dalekie są od wartości realnej tak samo jak w przypadku samochodu i jego spalaniu Drewno jest najlepsze ciepłe i potrafi wytrzymać setki lat chyba że ktoś nie dba o budynek no ale tyczy się to kazdego materiału

    • @tomasztomasz1132
      @tomasztomasz1132 2 года назад

      Albo ktoś źle zaprojektuje i drewno Ci zgnije I zje je grzyb.

  • @marcinurb
    @marcinurb 3 года назад

    Maciek, mam 2 pytania:
    1. Mówisz, że keramzyt jest ciepły. Czym planujesz ocieplać i o ile cieńsze ocieplenie będzie z tego tytułu?
    2. Podciąganie kapilarne. Skąd ten pustak ma niby ciągnąć tę wodę? Masz źle zrobioną izolację poziomą?

    • @yasieczekpl
      @yasieczekpl 3 года назад

      Mowil, że jak nie bylo jeszcze dachu to mu napadało do chalupy.

    • @marcinurb
      @marcinurb 3 года назад +5

      @@yasieczekpl Fakt, ale to na etapie budowy. Ale po skończeniu domu i zrobieniu elewacji ja nie widzę żadnej przewagi keramzytu nad innymi materiałami.

    • @yasieczekpl
      @yasieczekpl 3 года назад

      @@marcinurb Ok, pierwotnie nie zrozumiałem twojego pytania. Podnosisz ciekawa kwestie, chętnie dowiedziałbym się co na to Maciek. Aczkolwiek pewnie powie coś w stylu, że czy woda znajdzie drogę czy nie, zawsze lepiej mieć dodatkową formę ochrony przed grzybami czy pleśniami, szczególnie jeśli różnica koszcie jest na poziomie tylko kilku procent.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад +1

      1. mozna by na upartego rozpatrywac w ten sposob - zeby urwac np 2cm ocieplenia, ale moim zdaniem to bez sensu - w warunkach idealnych to niewielka roznica do BK i ceramiki. Bardziej patrzal bym pod tym katem ze keramzyt niezaleznie od warunkow bedzie trzymal swoje deklarowane parametry - przez brak wilgoci.
      2. Teoretycznie oczywiscie nie powinno byc tam nigdy wilgoci. Ale jest cala masa mozliwosci zeby ta woda weszla w mur. To co wspominalem: wilgoc technologiczna - od tynkow i posadzek - potem zamknieta styropianem i szczelnymi farbami. Nieszczelny montaz okien. Kondensacja pary wodnej w murze. No i wszelkiego rodzaju nieszczelnosci przez niedoskonalosci wykonawcze i zalania losowe. Mozna dyskutowac i robic badania ile wody moze sie znalezc w scianie w przecietnym domu... -tak samo jak jaka jest szansa na pozar przy wyborze klasy palnosci - ale lepiej zeby material nie gromadzil tej wilgoci i nie rozprowadzal jej po calym murze.
      Teoretycznie budujac dom pasywny (zgodnie ze sztuka) i zachowujac przerwy technologiczne, nie mamy sie czym martwic i mozna by olac te parametry/wlasciwosci. Ale niektorzy lubia dmuchac na zimne jesli tylko jest taka mozliwosc. "strzezonego..." i tak dalej :)

    • @marcinurb
      @marcinurb 3 года назад +3

      @@holiboodzdrowydom 1. Właśnie dlatego było moje pytanie. Czyli wniosek jest taki, że to że keramzyt ma lepsze własciwości cieplne niż beton komórkowy żadnego wymiernego zysku nie przynosi :). 2. Też słabe te Twoje argumenty :) Jak jest dobrze zrobiony dom to nie ma prawa być wilgoci w ścianach. A od odpowadzania nadmiaru wilgoci jest rekuperacja, którą zapewne bedziesz miał. Wniosek jest taki, że przepłaciłeś kilka tysięcy za keramzyt po to, żeby dmuchać na zimne :).

  • @pawelpisowodzki3622
    @pawelpisowodzki3622 2 года назад +1

    Może nie na temat ale widzę że dom jest parterowy.No niby że tacy ludzie są co nie lubią chodzić po schodach ale są i tacy co nie lubią mieszkać w labiryncie. Poza tym wszystko w parterze jest droższy .Fundament kosztuje dach kosztuje a powierzchni użytkowej połowa.

  • @bero8708
    @bero8708 2 года назад

    Alternatywnie, z czego wymurowałbyś ściany działowe pod ogrzewanie podłogowe?

  • @ttadw
    @ttadw 3 года назад

    U nas (wamrmińsko-mazurskie) aktualnie keramzyt wychodzi najtaniej. A z racji, że nie jest popularny to jest dostępny od ręki. Na gazobeton trzeba czekać co najmniej 2 miesiące.

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад

      oo prosze ... to dopiero ciekawa sytuacja jak keramzyt jest najtanszy...
      Okazja - pod warunkiem ze dobra jakosc.

    • @ttadw
      @ttadw 3 года назад

      @@holiboodzdrowydom Leier. Nieznaczne różnice były. Ja robiłem na zaprawie z tym, ze cienka warstwa. Podobne urządzenie jak do nakładanie kleju cienkowarstwowego ponieważ murowałem sam i tak mi było wygodnie. Do tego o tak idzie warstwa wełny taka, ze praktycznie mogłyby to być bloczki betonowe a i tak U 0,2 spełnione i to grubo poniżej. A cena materiału. Jak kupowałem na wiosnę. W sensie opłacałem, to było coś powyżej 10 brutto na 23%. Aktualnie kolega kupowały to koło 11 za sztukę. Od następnego tygodnia ma być ciut powyżej 12 już. Czyli mi wychodziło coś koło 80 zł za metr kw muru teraz wychodzi około 100. Ceny są z transportem i rozładunkiem Hds na miejscu. Jak szukałem gazobetonu to brałem pod uwagę ytong to znaleźć można było znacznie poniżej 10zl z tym, ze transport spedycja. Rozładunek we własnym zakresie, albo abstrakcyjne koszty transportu co kosmicznie windowało cenę materiału. Albo w lokalnych hurtowniach z transportem w cenie znacznie drożej czyli 12-13 zł za sztukę do tego. U nas głównie budują z gazobetonu i silki. Sam silki nie rozważałem, ponieważ masa materiału by mnie wykończyła fizycznie. Silka od xelli u nas 6-7 zł z transportem. Z tym, ze na metr muru trzeba 15 sztuk czyli tez ponad 100. Jak ja zrobiłem z keramzytu to teraz chyba 3 sąsiadów obok tez buduje. Z tym, ze głównie ze względu na cenę i dostępność materiału.

  • @ukaszwala7220
    @ukaszwala7220 26 дней назад

    Maciej a co powiesz na temat budowy domu w systemie izodom2000 lub Nudura ICF czyli szalunki tracone zalewane betonem??

  • @dominik8040
    @dominik8040 3 года назад +1

    Gdzieś tutaj mi brakuje filmu teoretycznego na temat dachu i dlaczego akurat na taki się zdecydowałeś. Czy poruszysz przy okazji temat porównań?

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад +1

      Jest w planach - tylko czasu brak zeby material zebrac do kupy i nagrac cos z sensem :/

  • @mateczek
    @mateczek 3 года назад +1

    ja tam nie wnikałem budowlaniec lubił ceramikę mi pasowało :) ale spoko fajny domek

  • @patrykkulikowski95
    @patrykkulikowski95 3 года назад

    Dzięki za film . Może jakaś podpowiedź jakiego styropianu i jakiej grubości użyć do ocieplenia fundamentu ???

    • @holiboodzdrowydom
      @holiboodzdrowydom  3 года назад +1

      jak dla mnie mozliwie wodoodporny - xps. i minimum 15cm. Chociaz zalezy co projektant zaproponuje na konkretne warunki.

    • @patrykkulikowski95
      @patrykkulikowski95 3 года назад

      Kiedy następny odcinek

  • @sev_gorski
    @sev_gorski 2 месяца назад

    Jak po tych dwóch latach oceniasz wybór keramzytu do budowy domu?