I tak wygląda właśnie branża instalacji wentylacji w polszy. Kilku typków coś tam se gada o tym jak im się wydaje. Zero obliczeń. Zero testów. Zero fizyki. Tylko widzimisię instalator, BO ON ROBI. Odradzam. Polecam przeliczyć i wykonać samemu, nic trudnego, materiały są powszechnie dostępne.
Dzięki Marku! Dziwię się dlaczego instalatorzy nie dają więcej sztywnych rur spiro tylko te miekkie błyszczące galoty? U mnie będzie też wyporowa,. Dlaczego? Krótki kanał nawiewu w formie pionu na dwa piętra dł. 3m spiro ok. fi 250, Łatwo wyczyścić i brak grzyba. Liczę na mniejsze przepływy w porównaniu z mieszającą więc dodatkowo w pomieszczeniach ciszej. Tu inwestor zwracał uwagę, że do chłodzenia będzie PC i maty kapilarne, a nie GWC!
Witam prosze mi powiedziec jak jest rowiazany problem nad cisnieneia co się dzieje jak otworzymy jakies okona drzwi czys spadek cisnieneia nie cofnie powietrza z powrotow ??
To są chyba te smrodliwe bąki. Tymczasem flora bakteryjna w naszych jelitach produkuje też dużo metanu i wodoru. Te gazy są wydalane nie tylko tylnym zaworem bezpieczeństwa, ale również przez płuca, za pośrednictwem krwiobiegu (tak, bąki przedostają się do krwi). Oba są lżejsze od powietrza.
W sumie najgorsze to ...czekanie..... czekanie az pojawi sie zycie w tym domu ! Jakie beda opinie wnioski po paru miesiacach uzytkowania! Rad bym byl zobaczyc jak dom stoi wzgledem kierunkow swiata. Jaka dzialka ? Co w okolicy? Czy otwarte pola ? Czy to polnoc poludnie? Jaki stopien przemarzania gruntu? Szata roslinna? Zycze szczesliwego zycia mieszkancom i sasiadom!
ja pierdole jak sobie pomysle ile rzeczy bede musial miec przemyslane przed stawianiem mojej chaty to mi sie szczerze odechciewa xD a i tak na 100% na koncu wyjdzie ze zrobilem cos nie tak
@@sylwiagoral3779nie jest to realne, chyba że znasz się na budowlance. Kończę stawiać dom, miałem tyle planów, przemyśleń i wiele z nich nie zrealizowałem, bardzo często z braku czasu. Z braku czasu na realizację, zastanowienie się i research. Niestety jest tego tyle że w pewnym momencie nie wiesz co się wkoło dzieje
Zadałem to pytanie u kogoś innego pod filmem ale raz że zostało bez konkluzji, a dwa że druga opinia nie zaszkodzi. Jakiś czas temu wpadł mi do głowy pewien koncept ale ponieważ jestem laikiem, nie mam możliwości jakkolwiek go zweryfikować, tzn. nie posiadam wiedzy by stwierdzić czy jakieś czynniki nie wykluczają zastosowania takiego rozwiązania. Koncept wygląda tak: Jak rozumiem, przy jednoczesnym stosowaniu gwc i rekuperacji, z racji że rekuperator nie jest w stanie ogrzać powietrza wpadającego do domu do temperatury wyższej niż powietrze wylatujące, a zatem także schłodzić powietrza wylatującego poniżej temperatury powietrza do niego wpadającego, czyli powietrza z gwc, powietrze wyrzucane z rekuperatora ("zużyte") ma względnie wysoką temperaturę, nawet w "siarczyste mrozy", co w zasadzie oznacza, że nadal sporo energii "wyrzucamy". Zastanawiam się czy nie dałoby się tego "zużytego" powietrza wykorzystać, np. wyrzucając je przez garaż (wyrzutnia do garażu, i potem z garażu przez drugą wyrzutnię i nieszczelności na zewnątrz) lub werandę, szklarnię, czy inne tego typu pomieszczenie. Takie pomieszczenia raczej rzadko są ogrzewane "bezpośrednio", a jednocześnie przydaje się gdy jest w nich temperatura powyżej 0*C, w szczególności gdy są przybudówką, albo częścią domu i "ciągną ciepło przez ściany". Takie rozwiązanie mogłoby ogrzać je ciepłem które normalnie tracimy. Dodatkowo nie ważne ile nieszczelności by było (oczywiście dopóki mówimy o nieszczelnościach, a nie dziurze w ścianie) w takim pomieszczeniu (na bramie garażowej, albo pomiędzy elementami szklarni itd.) powietrze przez te nieszczelności niemal zawsze (poza pogodą z baaardzo silnym wiatrem napierającym na nie) było by przez nie wypychane, dzięki czemu (zimne) powietrze z zewnątrz nijak nie mogłoby wpadać do środka (i wychładzać pomieszczenia). Czy takie coś ma sens? Czy jest coś o czym nie wiem, co wykluczałoby takie rozwiązanie?
jest w tym racja ale.. tego powietrza jest mało i ma niezbyt "wysoką" temperaturęni efekt może być marginalny i inny od oczekiwań, do tego sam zapach z domu niekoniecznie będzie pasował, no i wilgotność względna powietrza z wyrzutni wynosi 100% co przy odpowiedniej jego ilości może skutkować pieczarkami
Tak, myślę, że ma to sens, bo pomieszczenie nieogrzewane staje się trochę ogrzewane. I sciana ogrzewanego pomieszczenia ma trochę cieplejsze otoczenie, przez to mniejsze straty w obszarze styku z tą komórką/garażem. Ale zyski raczej małe, bo ta ściana między pomieszczeniami z założenia jest dobrze zaizolowana. Pan Maciej Sempinski z innych filmów izzi, daje to powietrze do zasilania pompy ciepła, w ten sposób nie traci tej energii.
"Zastanawiam się czy nie dałoby się tego "zużytego" powietrza wykorzystać, np. wyrzucając je przez garaż (wyrzutnia do garażu, i potem z garażu przez drugą wyrzutnię i nieszczelności na zewnątrz) lub werandę, szklarnię, czy inne tego typu pomieszczenie. " Jaki to ma sens? Co chcesz osiągnąć? Bo jak zrobisz z nieogrzewanego garażu miejsce do którego będziesz wyrzucał powietrze nadmiernie przesycone wilgocią, to ta wilgoć wykropli się w garażu. A potem da życie korozji biologicznej lub chemicznej. A garaż jak był zimny tak pozostanie zimny, bo ilość ciepła które dostarczysz powietrzem będzie maleńka w porównaniu do traconego ciepła ścianami i dachem.
kiedys w lokalu tanecznym na minimum 1000 osob zrobiony byl parkiet, ktory byl obnizony o okolo 15cm - dookla parkietyw tym obnizeniu szedl nawiem zimnego powietrza co jakies 40/50cm - bylo czuc po kostakach, ze zimnym dmucha - na gorze sali bylo kilka konkretnych wyciagow srednica okolo 70cm ze smiglem - to jedyny lokal taneczny gdzie jak bylo ponad 1000 osob jednoczesnie - nie bylo goraco .... kazdy inny lokal typu dyskoteka z normalnymi klimatyzatorami dmuchajacymi od gory w dol zimnym powietrzem nie dawaly nic - a efektem byly kaluze na podlodze :)
Nawiew zimnego powietrza przy podłodze? Kurzu pod szafą napewno już nie będzie - bo rozwieje się po całym domu do tego zimno po nogach powieje a w dodatku podłoga nie grzana. Można się ciepło u góry na śnieg ubrać ale jak buty przemokną to i tak chory będę... Oj coś kolega nie tylko z płytą fundamentową za późno się zreflektował...
A CO2 jest lżejsze czy cięższe od powietrza ? - to tak na marginesie mieszania się - bo jeżeli CO2 jest cięższe i się płoży przy ziemi to ja bym raczej robił wyciągi przy podłodze a nie przy suficie
w sumie jak kiedys robiliscie badania rekuperacji to moglibyscie zrobic badania tego czegos no bo na chlopski rozum jesli sa tylko 3 nawiewy to jest z nich 1. glosno 2. zanim 10m dalej do pokoju za zakretem wleci mi to swierze powietrze to ja watpie ze to tak fajnie dziala takie badanie dymkiem jak robiliscie byloby fajne jak i czujnikami co2 choc podejrzewam ze instalator sie nie zgodzi ;) wolalbym nawiew powietrza do pokoju niz czekac na powietrze z korytarza, naprawde
i masz do tego święte prawo, podpowiem ci też fajne rozwiązanie które gwarantuje ci natychmiastowy i 100% skuteczny nawiew świeżego powietrza postaw sobie rekuperator przy łóżku
@@innowent-rekuperacjawentyl1772 ale po co sie tak denerwowac, zaproponowalem testy dymem, czujki co2, glosnosci nauka sama da odpowiedzi co lepsze jesli twoje rozwiazanie jest wspaniale to mam cos dla kazdzego kto ma wentylacje grawitacyjna otoz wywiewy lazienkowe czesto zamiast wywiewac to robia za nawier do domu :) kazdy kominiarz to przyzna i cyk mamy za darmo wentylacje wyporowa majac 2-3 lazienki w domu mamy calkiem dobry ciag :)))))))))))))))
Badania dymkiem takiej wentylacji są wystarczy wpisać i coś obejrzeć "Introduction to Displacement Ventilation". Nie jest to popularne rozwiązanie w domach ale w budynkach użyteczności publicznej, przemysłowych itp. to już co innego, tylko chyba raczej na zachód od nas. Drapałem się po głowie czy tego nie zrobić u siebie ale z racji wykorzystania recyrkulacji z nagrzewnicą łatwiej i mniej ryzykownie będzie mi wykonać mieszającą.
@@michachmiel7460 zaraz zerkne dzieki szczerze to ja nie rozumiem pojecia nie mieszajacej sie wentylacji, leze w lozku 10 metrow dalej mam miec nawiew w korytarzu niech bedzie ze nie mam drzwi w pokoju i wyciag pojedynczy normalnie mieszanie zachodzi miec moim oddechem a powietrzem ktore zanim do mnie dotrze z 10metrow to juz nic ze swiezosci nie ma
Krytyka GWC w filmie jest niewiarygodna, bo nie poparta wyliczeniami, ani doświadczeniem. No i niewiarygodna ze względu na: "nie polecam, bo nie montuję". Bez dalszego komentarza. Ja polecam, ale wyłącznie GWC żwirowy, nieco słabiej GWC płytowy, lub glikolowy. Największy działający od 25 lat GWC w Polsce o wydajności !!! 140 tys.m3/h - w biurowcu EXBUD-SKANSKA w Kielcach, opomiarowany, badany, wyniki i wyliczenia oszczędności są dostępne. Najdłużej działający w Polsce (od grubo ponad 30 lat) w Polanicy Zdroju - o wydajności 500 m3/h. Tu gdzie GWC zostało dobrze zainstalowane użytkownicy są bardzo zadowoleni. GWC żwirowe wymaga jedynie odpowiednich warunków gruntowych (brak wody podziemnej) i kosztuje grosze na etapie budowy obiektu (złoże żwiru, koparka, trochę rur). Jest to prosta, tania instalacja, bezawaryjna i bezobsługowa, służąca do oszczędzania pieniędzy na wentylację klimatyzację i ogrzewanie ("wypłaszczająca ekstrema").
i krytykował będę nadal, nie dlatego że nie montuję bo montuję gdy kto chce i płaci, nie montuję bo właśnie policzyłem, ile ciepła masz z takiego domowego gwc zimą gdy i tak wszystko w wyrzutnię trafi?
@@innowent-rekuperacjawentyl1772 ja też jestem ciekawy. Proszę podaj konkrety. Z faktycznie działającej rekuperacji z gwc i bez. Bo takie pitolenie jak pana to zal słuchac. Ja się nie znam ale jak pan się zna to czekamy na realne potwierdzenie ci pan gada w filmie.
@@innowent-rekuperacjawentyl1772 "ile ciepła masz z GWC".....Tyle ile mi będzie potrzeba. Z GWC może być dostarczona dowolna ilość ciepła niskotemperaturowego. Zależy to od wielkości złoża, a właściwie wielkości wymiennika. Głębokie otwory nazywane sondami pionowymi, służące jako dolne źródło dla gruntowych pomp ciepła to jest też rodzaj GWC, glikolowego.
@@cezaryczech3817 oczywiście że masz racjęk kupisz większą lodówkę to wiecej do niej wepchasz, mozesz nawet fundnąć sobie kontener chłodniczy, albo inaczej, zastanów się którędy idzie to ciepło w nieograniczonych ilościach do domu, porównanie do pomp ciepła nie jest trafione, samolot ma większy silnik niż kombajn, zatem jak do kombajnu wstawisz większy to poleci
Wszystko fajnie, ale klima będzie chodzić w jednym pomieszczeniu i jakieś 10-15 minut po wyłączeniu, w pomieszczeniu znów będzie ciepło. Gwc będzie słabiej chłodzić, ale cały dom rownomiernie.
Wszystko rozumiem, poza jednym: co takiego fajnego i tworzącego domową atmosferę, jest w mieszkaniu w kościele. Kościoły są wysokie, żeby unieść w górę zużyte powietrze dużej liczby budzi. Po co wysoki salon (nie saloon)?
powoli robi się z wymiany powietrza w domu polski samochód elektryczny Izera xD Poziom skomplikowania maksymalny, drogi w projekcie, drogi w zakupie i jeszcze droższy w utrzymaniu a przez to z minimalnymi osiągami i przez poziom skomplikowania bardzo podatny na awarię xD
Jeden nawiew na salon, ktory ma z 400m3, no to zuch ten pan Marek. Przekonał Cię, że przeciąg to fajna rzecz? A nawiasem, wygląda to jakby nie było żadnej konsultacji Inwestor -instalator, poza komunikacją na YT. Słabo
najlepiej napierd komara z wybuchajacego glosnika lol:) PS. Skalowanie podparte doswiadczenie reszte robi algorytm i mozna doklikac moda juz po zaistnieniu mebli zycia na obiekcie!
Zgadzam się co do gwc że jest zbędne...wole klimę która ogrzewam i chlodze dom ...ale wypieowa wentylacja udziwniona dla mnie ...nadmiarowo kanałów do tego + centralka izzi jest monstrualna...
ale nie rozumiem ani Ciebie ani tego kolesia z filmu. GWC nigdy nie miało zadania chłodzić pomieszczenia nigdy, skąd wy to bierzecie. GWC ma w zimę za darmo podnieść temperaturę zewnętrzną z czerpni np. -10 do +10 na rekuperator za darmo. I te załóżmy o 20 stopni ocieplone powietrze za darmo przez GWC jest realne. Natomiast latem, na odwrót, ma utrzymywać chłód w domu poprzez chłodzenie powietrza na czerpni z np. 30 stopni na 10 i o tyle chłodniejsze za darmo wchodzi na rekuperator. To jest cała filozofia...Irytuje mnie ciągłe powtarzanie, że samochodem wyścigowym nie będziesz mógł wozić tony kartofli - do tego on nie służy jak GWC do chłodzenia.
@@pcplsdxtc tylko po co mi ma podnosić w zimie skoro mają entalpiczny do -10 nie załącza grzałek nawiewający +18 do domu...kiedy ci się zwróci koszt gwc.... Zupełnie zbędny wydatek. No właśnie niektórzy mający gwc dają za plus że można w upalne lato nim chłodzić
@@pcplsdxtc takie są oczekiwania klientów, stąd się to bierze, łatwiej wytłumaczyć licząc kartofle w bolidach niż waty energii w powietrzu, mimo że sama matematyka w obu przypadkach taka sama
Brak GWC przy pompie ciepła to strzał w kolano. Prosta rzecz. Jak często będziesz palił w domu węglem albo jak często będzie się załączał podajnik na pelet przy temp zew. +10. A jak często przy -10. Logiczne. Gwc nie ma sensu w przypadku 5/10/15/30M instalacji rurowej. Plus przy zbyt dużym ustawieniu wymiany powietrza. Wtedy wychładza.
No pomysł do d-upy ja bym tego insalatora psami pogonił co on za głupoty opowiada hyba fizyki nie zna . Nawiew zawsze będzie chłodniejszy i jak pójdzie zgóry w dół i się ogrzeje a tym wykonaniu będzie chłodem ciągną po nogach no chyba że mieszkancy lubią w butach po domu chodzić.
Masz racje w swojej bance! Przeca tam jest dziura na dwor i jescze jedna i pizga jak w kieleckiem; a te wyskalowane maszyny pelne czujnikow i magii to tylko tak dla szpanu!
He, He. Ale spoko, chłód jest przyjemniejszy (choć słabszy), GWC może filtrować powietrze, no i trochę poprawia sprawność reku, szczególnie przy dużym mrozie.
Pierwszy raz słyszę o wentylacji oporowej. Widzę pewną sprzeczność. Dwutlenek węgla jest podobno cięższy od powietrza i kumuluje się przy podłodze. Z całym szacunkiem dla Pana Marka, ale wolę wdychać bezwonne bąki, niż udusić się CO2. Fajnie byłoby zobaczyć pomiar stężenia CO2 w budynkach z dwoma rodzajami wentylacji. Natomiast pozamiatał GWC. Niskie przepływy powietrza przekreślają jego sens.
ja kiedyś zrobiłem kolektor grzewczy do basenu, pompka ogrodowa, 250 węża ogrodowego i 2 lutowane z resztek kolektorki, węże leżą latem w trawie na ogrodzie i dają radę, woda w słńcu ma 34c, uważam że taniej niż basenowa pompa ciepła
Ewidentnie przydałaby się merytoryczna debata pan Maciej (GWC+) vs pan Marek (GWC-)
@iZZiinstalacje co wy na to ? 😀
Tak 🎉
Mam nadzieje ze bedzie więcej odcinków z rekuperacja w domów budowanych z kontenerów morskich
Marek, Marek ale Ty zabawny jesteś!
I tak wygląda właśnie branża instalacji wentylacji w polszy. Kilku typków coś tam se gada o tym jak im się wydaje. Zero obliczeń. Zero testów. Zero fizyki. Tylko widzimisię instalator, BO ON ROBI. Odradzam. Polecam przeliczyć i wykonać samemu, nic trudnego, materiały są powszechnie dostępne.
Pytasz chłopa czy gwc działa jak go nie uruchomił ...
Typ nie nadaje się do publicznych wystąpień. Zbyt dużo zbędnej wypowiedzi, może trening i będzie lepiej😂
Dzięki Marku! Dziwię się dlaczego instalatorzy nie dają więcej sztywnych rur spiro tylko te miekkie błyszczące galoty? U mnie będzie też wyporowa,. Dlaczego? Krótki kanał nawiewu w formie pionu na dwa piętra dł. 3m spiro ok. fi 250, Łatwo wyczyścić i brak grzyba. Liczę na mniejsze przepływy w porównaniu z mieszającą więc dodatkowo w pomieszczeniach ciszej. Tu inwestor zwracał uwagę, że do chłodzenia będzie PC i maty kapilarne, a nie GWC!
Witam prosze mi powiedziec jak jest rowiazany problem nad cisnieneia co się dzieje jak otworzymy jakies okona drzwi czys spadek cisnieneia nie cofnie powietrza z powrotow ??
Czy oby napewno "bąki" lecą do góry? Skoro siarkowodór jest gazem cięższym od powietrza. Pozdrawiam
Ciepełko😂
To są chyba te smrodliwe bąki. Tymczasem flora bakteryjna w naszych jelitach produkuje też dużo metanu i wodoru. Te gazy są wydalane nie tylko tylnym zaworem bezpieczeństwa, ale również przez płuca, za pośrednictwem krwiobiegu (tak, bąki przedostają się do krwi). Oba są lżejsze od powietrza.
Ta sama uwaga do CO2 zdaje się że jest cięższe od O2
Mam nadzieję, że będzie odcinek z pomiaró wentylacji w tym domu ;)
W sumie najgorsze to ...czekanie..... czekanie az pojawi sie zycie w tym domu ! Jakie beda opinie wnioski po paru miesiacach uzytkowania! Rad bym byl zobaczyc jak dom stoi wzgledem kierunkow swiata. Jaka dzialka ? Co w okolicy? Czy otwarte pola ? Czy to polnoc poludnie? Jaki stopien przemarzania gruntu? Szata roslinna? Zycze szczesliwego zycia mieszkancom i sasiadom!
ja pierdole jak sobie pomysle ile rzeczy bede musial miec przemyslane przed stawianiem mojej chaty to mi sie szczerze odechciewa xD a i tak na 100% na koncu wyjdzie ze zrobilem cos nie tak
No tak jak lekarstwa w medycynie , mi też się odechciewa miliona technologi obarczonymi serwisowaniem, awariami i naprawami aż w końcu wymianie.
Podobny wniosek mi się nasunął po obejrzeniu tego filmu. Jak to ogarnac, żeby podjąć świadome dycyzje budowlane?
@@sylwiagoral3779nie jest to realne, chyba że znasz się na budowlance. Kończę stawiać dom, miałem tyle planów, przemyśleń i wiele z nich nie zrealizowałem, bardzo często z braku czasu. Z braku czasu na realizację, zastanowienie się i research. Niestety jest tego tyle że w pewnym momencie nie wiesz co się wkoło dzieje
@@wrobewo2 apodziewam się, że właśnie tak będzie jak piszesz i tego się nie przeskoczy. Ale ciężko to zniosę kurcze.
Zadałem to pytanie u kogoś innego pod filmem ale raz że zostało bez konkluzji, a dwa że druga opinia nie zaszkodzi.
Jakiś czas temu wpadł mi do głowy pewien koncept ale ponieważ jestem laikiem, nie mam możliwości jakkolwiek go zweryfikować, tzn. nie posiadam wiedzy by stwierdzić czy jakieś czynniki nie wykluczają zastosowania takiego rozwiązania.
Koncept wygląda tak:
Jak rozumiem, przy jednoczesnym stosowaniu gwc i rekuperacji, z racji że rekuperator nie jest w stanie ogrzać powietrza wpadającego do domu do temperatury wyższej niż powietrze wylatujące, a zatem także schłodzić powietrza wylatującego poniżej temperatury powietrza do niego wpadającego, czyli powietrza z gwc, powietrze wyrzucane z rekuperatora ("zużyte") ma względnie wysoką temperaturę, nawet w "siarczyste mrozy", co w zasadzie oznacza, że nadal sporo energii "wyrzucamy". Zastanawiam się czy nie dałoby się tego "zużytego" powietrza wykorzystać, np. wyrzucając je przez garaż (wyrzutnia do garażu, i potem z garażu przez drugą wyrzutnię i nieszczelności na zewnątrz) lub werandę, szklarnię, czy inne tego typu pomieszczenie. Takie pomieszczenia raczej rzadko są ogrzewane "bezpośrednio", a jednocześnie przydaje się gdy jest w nich temperatura powyżej 0*C, w szczególności gdy są przybudówką, albo częścią domu i "ciągną ciepło przez ściany". Takie rozwiązanie mogłoby ogrzać je ciepłem które normalnie tracimy. Dodatkowo nie ważne ile nieszczelności by było (oczywiście dopóki mówimy o nieszczelnościach, a nie dziurze w ścianie) w takim pomieszczeniu (na bramie garażowej, albo pomiędzy elementami szklarni itd.) powietrze przez te nieszczelności niemal zawsze (poza pogodą z baaardzo silnym wiatrem napierającym na nie) było by przez nie wypychane, dzięki czemu (zimne) powietrze z zewnątrz nijak nie mogłoby wpadać do środka (i wychładzać pomieszczenia).
Czy takie coś ma sens? Czy jest coś o czym nie wiem, co wykluczałoby takie rozwiązanie?
jest w tym racja ale..
tego powietrza jest mało i ma niezbyt "wysoką" temperaturęni efekt może być marginalny i inny od oczekiwań, do tego sam zapach z domu niekoniecznie będzie pasował, no i wilgotność względna powietrza z wyrzutni wynosi 100% co przy odpowiedniej jego ilości może skutkować pieczarkami
Tak, myślę, że ma to sens, bo pomieszczenie nieogrzewane staje się trochę ogrzewane. I sciana ogrzewanego pomieszczenia ma trochę cieplejsze otoczenie, przez to mniejsze straty w obszarze styku z tą komórką/garażem. Ale zyski raczej małe, bo ta ściana między pomieszczeniami z założenia jest dobrze zaizolowana.
Pan Maciej Sempinski z innych filmów izzi, daje to powietrze do zasilania pompy ciepła, w ten sposób nie traci tej energii.
"Zastanawiam się czy nie dałoby się tego "zużytego" powietrza wykorzystać, np. wyrzucając je przez garaż (wyrzutnia do garażu, i potem z garażu przez drugą wyrzutnię i nieszczelności na zewnątrz) lub werandę, szklarnię, czy inne tego typu pomieszczenie. "
Jaki to ma sens? Co chcesz osiągnąć? Bo jak zrobisz z nieogrzewanego garażu miejsce do którego będziesz wyrzucał powietrze nadmiernie przesycone wilgocią, to ta wilgoć wykropli się w garażu. A potem da życie korozji biologicznej lub chemicznej. A garaż jak był zimny tak pozostanie zimny, bo ilość ciepła które dostarczysz powietrzem będzie maleńka w porównaniu do traconego ciepła ścianami i dachem.
kiedys w lokalu tanecznym na minimum 1000 osob zrobiony byl parkiet, ktory byl obnizony o okolo 15cm - dookla parkietyw tym obnizeniu szedl nawiem zimnego powietrza co jakies 40/50cm - bylo czuc po kostakach, ze zimnym dmucha - na gorze sali bylo kilka konkretnych wyciagow srednica okolo 70cm ze smiglem - to jedyny lokal taneczny gdzie jak bylo ponad 1000 osob jednoczesnie - nie bylo goraco .... kazdy inny lokal typu dyskoteka z normalnymi klimatyzatorami dmuchajacymi od gory w dol zimnym powietrzem nie dawaly nic - a efektem byly kaluze na podlodze :)
29:10 ten przypadkowy proces zwany "myśleniem", mądrze brzmi też bym tak zrobił
Nawiew zimnego powietrza przy podłodze? Kurzu pod szafą napewno już nie będzie - bo rozwieje się po całym domu do tego zimno po nogach powieje a w dodatku podłoga nie grzana. Można się ciepło u góry na śnieg ubrać ale jak buty przemokną to i tak chory będę... Oj coś kolega nie tylko z płytą fundamentową za późno się zreflektował...
i właśnie dlatego tego kurzu nie będzie po pierwszym odkurzaniu :)
Czesc, jakiej firmy masz wymiennik płytowy? Jaki koszt? Do miesiąca muszę zamontować u siebie bo zasypujemy fundament ;)
Ja u siebie gwc płytowy 400 działa polecam
A CO2 jest lżejsze czy cięższe od powietrza ? - to tak na marginesie mieszania się - bo jeżeli CO2 jest cięższe i się płoży przy ziemi to ja bym raczej robił wyciągi przy podłodze a nie przy suficie
jednak miałbym obawy co do tego co tam urośnie w przyszłości,grzybki pleśnie itd
jak im sypniesz żarcia to będą rosły
w sumie jak kiedys robiliscie badania rekuperacji to moglibyscie zrobic badania tego czegos
no bo na chlopski rozum jesli sa tylko 3 nawiewy to jest z nich
1. glosno
2. zanim 10m dalej do pokoju za zakretem wleci mi to swierze powietrze to ja watpie ze to tak fajnie dziala
takie badanie dymkiem jak robiliscie byloby fajne jak i czujnikami co2 choc podejrzewam ze instalator sie nie zgodzi ;)
wolalbym nawiew powietrza do pokoju niz czekac na powietrze z korytarza, naprawde
i masz do tego święte prawo, podpowiem ci też fajne rozwiązanie które gwarantuje ci natychmiastowy i 100% skuteczny nawiew świeżego powietrza
postaw sobie rekuperator przy łóżku
1. nie
2. masz prawo do własnego zdania, ja powiedziałem swoje
@@innowent-rekuperacjawentyl1772
ale po co sie tak denerwowac, zaproponowalem testy dymem, czujki co2, glosnosci
nauka sama da odpowiedzi co lepsze
jesli twoje rozwiazanie jest wspaniale to mam cos dla kazdzego kto ma wentylacje grawitacyjna otoz wywiewy lazienkowe czesto zamiast wywiewac to robia za nawier do domu :) kazdy kominiarz to przyzna
i cyk mamy za darmo wentylacje wyporowa majac 2-3 lazienki w domu mamy calkiem dobry ciag :)))))))))))))))
Badania dymkiem takiej wentylacji są wystarczy wpisać i coś obejrzeć "Introduction to Displacement Ventilation". Nie jest to popularne rozwiązanie w domach ale w budynkach użyteczności publicznej, przemysłowych itp. to już co innego, tylko chyba raczej na zachód od nas. Drapałem się po głowie czy tego nie zrobić u siebie ale z racji wykorzystania recyrkulacji z nagrzewnicą łatwiej i mniej ryzykownie będzie mi wykonać mieszającą.
@@michachmiel7460
zaraz zerkne dzieki
szczerze to ja nie rozumiem pojecia nie mieszajacej sie wentylacji, leze w lozku 10 metrow dalej mam miec nawiew w korytarzu niech bedzie ze nie mam drzwi w pokoju i wyciag pojedynczy
normalnie mieszanie zachodzi miec moim oddechem a powietrzem ktore zanim do mnie dotrze z 10metrow to juz nic ze swiezosci nie ma
Zdjęcia instalacji z podłogi na parterze mógł też pokazać
Krytyka GWC w filmie jest niewiarygodna, bo nie poparta wyliczeniami, ani doświadczeniem. No i niewiarygodna ze względu na: "nie polecam, bo nie montuję". Bez dalszego komentarza. Ja polecam, ale wyłącznie GWC żwirowy, nieco słabiej GWC płytowy, lub glikolowy. Największy działający od 25 lat GWC w Polsce o wydajności !!! 140 tys.m3/h - w biurowcu EXBUD-SKANSKA w Kielcach, opomiarowany, badany, wyniki i wyliczenia oszczędności są dostępne. Najdłużej działający w Polsce (od grubo ponad 30 lat) w Polanicy Zdroju - o wydajności 500 m3/h. Tu gdzie GWC zostało dobrze zainstalowane użytkownicy są bardzo zadowoleni. GWC żwirowe wymaga jedynie odpowiednich warunków gruntowych (brak wody podziemnej) i kosztuje grosze na etapie budowy obiektu (złoże żwiru, koparka, trochę rur). Jest to prosta, tania instalacja, bezawaryjna i bezobsługowa, służąca do oszczędzania pieniędzy na wentylację klimatyzację i ogrzewanie ("wypłaszczająca ekstrema").
i krytykował będę nadal, nie dlatego że nie montuję bo montuję gdy kto chce i płaci, nie montuję bo właśnie policzyłem, ile ciepła masz z takiego domowego gwc zimą gdy i tak wszystko w wyrzutnię trafi?
@@innowent-rekuperacjawentyl1772 ja też jestem ciekawy. Proszę podaj konkrety. Z faktycznie działającej rekuperacji z gwc i bez. Bo takie pitolenie jak pana to zal słuchac. Ja się nie znam ale jak pan się zna to czekamy na realne potwierdzenie ci pan gada w filmie.
@@innowent-rekuperacjawentyl1772 "ile ciepła masz z GWC".....Tyle ile mi będzie potrzeba. Z GWC może być dostarczona dowolna ilość ciepła niskotemperaturowego. Zależy to od wielkości złoża, a właściwie wielkości wymiennika. Głębokie otwory nazywane sondami pionowymi, służące jako dolne źródło dla gruntowych pomp ciepła to jest też rodzaj GWC, glikolowego.
@@cezaryczech3817 oczywiście że masz racjęk kupisz większą lodówkę to wiecej do niej wepchasz, mozesz nawet fundnąć sobie kontener chłodniczy, albo inaczej, zastanów się którędy idzie to ciepło w nieograniczonych ilościach do domu, porównanie do pomp ciepła nie jest trafione, samolot ma większy silnik niż kombajn, zatem jak do kombajnu wstawisz większy to poleci
@@innowent-rekuperacjawentyl1772 A merytorycznie coś odpowiesz?
Wow wkoncu to intro nie wkurwiajace
dokładnie! i to debilne trąbienie co kilka minut :D
@@szkodnik5168 daj chłopakom potrąbić, mają trąbkę nie po to przecież by wisiała nad kominkiem
Wszystko fajnie, ale klima będzie chodzić w jednym pomieszczeniu i jakieś 10-15 minut po wyłączeniu, w pomieszczeniu znów będzie ciepło. Gwc będzie słabiej chłodzić, ale cały dom rownomiernie.
Wszystko rozumiem, poza jednym: co takiego fajnego i tworzącego domową atmosferę, jest w mieszkaniu w kościele. Kościoły są wysokie, żeby unieść w górę zużyte powietrze dużej liczby budzi. Po co wysoki salon (nie saloon)?
Przestrzeń.
@@jakubroman8003 nie trafione :).
A właściwie trochę tak, bo na przestrzeni mieszkania, zamiast mieszkania - kawalerka.
@@mpGrafik tam do kalenicy będzie podwieszona sześciometrowa wyściełana gęsim puchem huśtawka
powoli robi się z wymiany powietrza w domu polski samochód elektryczny Izera xD Poziom skomplikowania maksymalny, drogi w projekcie, drogi w zakupie i jeszcze droższy w utrzymaniu a przez to z minimalnymi osiągami i przez poziom skomplikowania bardzo podatny na awarię xD
Czemu pan Marek miałby być w więzieniu 😂😅
za to że robię rzeczy które się nie podobają/nie działają/są brzydkie/śmierdzą bo są do dupy itd, niepotrzebne skreślić-właściwe podkreślić
@@innowent-rekuperacjawentyl1772 Jeszcze sie taki nie narodzil co wszystkim .... Cierpliwosci!!! Udanych realizacji!!!
Ch***** widzi mi się. Żadnego doświadczenia tylko podejrzenia
Jeden nawiew na salon, ktory ma z 400m3, no to zuch ten pan Marek. Przekonał Cię, że przeciąg to fajna rzecz?
A nawiasem, wygląda to jakby nie było żadnej konsultacji Inwestor -instalator, poza komunikacją na YT. Słabo
i znowu wygrałem ...
Zastanów się ile osób tam będzie chuchać, a PN lepiej przemyśleć niż bez uzasadnienia stosować.
najlepiej napierd komara z wybuchajacego glosnika lol:) PS. Skalowanie podparte doswiadczenie reszte robi algorytm i mozna doklikac moda juz po zaistnieniu mebli zycia na obiekcie!
Zgadzam się co do gwc że jest zbędne...wole klimę która ogrzewam i chlodze dom ...ale wypieowa wentylacja udziwniona dla mnie ...nadmiarowo kanałów do tego + centralka izzi jest monstrualna...
nie ma czegoś dziwnego w wentylacji wyporowej no i gdzie jest granica przed którą kanałów jest za mało/tyle ile trzeba/za dużo
ale nie rozumiem ani Ciebie ani tego kolesia z filmu. GWC nigdy nie miało zadania chłodzić pomieszczenia nigdy, skąd wy to bierzecie. GWC ma w zimę za darmo podnieść temperaturę zewnętrzną z czerpni np. -10 do +10 na rekuperator za darmo. I te załóżmy o 20 stopni ocieplone powietrze za darmo przez GWC jest realne. Natomiast latem, na odwrót, ma utrzymywać chłód w domu poprzez chłodzenie powietrza na czerpni z np. 30 stopni na 10 i o tyle chłodniejsze za darmo wchodzi na rekuperator. To jest cała filozofia...Irytuje mnie ciągłe powtarzanie, że samochodem wyścigowym nie będziesz mógł wozić tony kartofli - do tego on nie służy jak GWC do chłodzenia.
@@pcplsdxtc tylko po co mi ma podnosić w zimie skoro mają entalpiczny do -10 nie załącza grzałek nawiewający +18 do domu...kiedy ci się zwróci koszt gwc.... Zupełnie zbędny wydatek. No właśnie niektórzy mający gwc dają za plus że można w upalne lato nim chłodzić
@@pcplsdxtc takie są oczekiwania klientów, stąd się to bierze, łatwiej wytłumaczyć licząc kartofle w bolidach niż waty energii w powietrzu, mimo że sama matematyka w obu przypadkach taka sama
po co bay pass, przy gwc
p-podobnie dlatego aby wiosną i jesienią nie zaciągać bezsensowanie powietrza przez gwc - masz wtedy mniejsze opory.
Brak GWC przy pompie ciepła to strzał w kolano. Prosta rzecz. Jak często będziesz palił w domu węglem albo jak często będzie się załączał podajnik na pelet przy temp zew. +10. A jak często przy -10. Logiczne. Gwc nie ma sensu w przypadku 5/10/15/30M instalacji rurowej. Plus przy zbyt dużym ustawieniu wymiany powietrza. Wtedy wychładza.
😳😂🤣😭
że co?
a co ma pompa ciepla do GWC? GWC po prostu ogrzewa powietrze, ktora trafia do rekuperatora.
No właśnie, z pompą to GWC ma sens, bo lepszy COP, ale z reku to już można się zastanawiać.
@@modelarski 😳😂🤣😭
🤦
No pomysł do d-upy ja bym tego insalatora psami pogonił co on za głupoty opowiada hyba fizyki nie zna . Nawiew zawsze będzie chłodniejszy i jak pójdzie zgóry w dół i się ogrzeje a tym wykonaniu będzie chłodem ciągną po nogach no chyba że mieszkancy lubią w butach po domu chodzić.
i tego się trzymaj :)
Masz racje w swojej bance! Przeca tam jest dziura na dwor i jescze jedna i pizga jak w kieleckiem; a te wyskalowane maszyny pelne czujnikow i magii to tylko tak dla szpanu!
Wujek Fester za małolata 😅
śmieszne, że inwestor wydal kupe kasy na GPW, a ekspert od GWC mowi, ze to nic nie da xD
He, He. Ale spoko, chłód jest przyjemniejszy (choć słabszy), GWC może filtrować powietrze, no i trochę poprawia sprawność reku, szczególnie przy dużym mrozie.
@@modelarski nie jestem ekspertem ale właśnie to jest zaleta gwc czyli filtrowanie ale nie za taką kasę
Tyle automatyki pieniedzy jakby to jakis szpital byl i masa ludzi tam mieszkała
3 min jego gadki i już mi się nie chce. Niech lepiej robi a nie gada.
Pierwszy raz słyszę o wentylacji oporowej. Widzę pewną sprzeczność. Dwutlenek węgla jest podobno cięższy od powietrza i kumuluje się przy podłodze. Z całym szacunkiem dla Pana Marka, ale wolę wdychać bezwonne bąki, niż udusić się CO2. Fajnie byłoby zobaczyć pomiar stężenia CO2 w budynkach z dwoma rodzajami wentylacji.
Natomiast pozamiatał GWC. Niskie przepływy powietrza przekreślają jego sens.
ja nie wiem co to jest wentylacja oporowa :)
Ale ten monter jest przykry.
zawsze do usług
@@innowent-rekuperacjawentyl1772 ale podsawy termodynamiki są👍 To się chwali. 😁
Ee tam spoko gość
E tam za dużo jebania z tym
ze wszystkim jest za dużo jebania, wszystko powinno robić się samo
Wielki, drogi a toksyczny budynek ..uzależniony tylko od prądu..😱
czasem prad od boga slonce Ra wiec tak mniej toksyczny ; a ty piszesz z urzadzenia napedzanego wodorem tak?
Gwc jest na tej samej półce co solary do grzania wody, można to robić z pobudek ekologicznych ale ekonomicznie nie ma to żadnego sensu.
jak za darmo z -15 na zewnątrz do +10 po GWC na wyjściu może to nie być nieekonomiczne. Będzie to ekonomiczne jak zrobisz to za normalne pieniądze.
ja kiedyś zrobiłem kolektor grzewczy do basenu, pompka ogrodowa, 250 węża ogrodowego i 2 lutowane z resztek kolektorki, węże leżą latem w trawie na ogrodzie i dają radę, woda w słńcu ma 34c, uważam że taniej niż basenowa pompa ciepła
Dla samego reku to średnio, ma sens gdyby ktoś podpiął PC.