szlam jest świetny, zrobilem test i pokryłem bloczek keramzytowy warstwą 1,5 mm szlamu i nalałem do niego wody, przez 3 tygodnie nie wyszła nawet plamka wilgoci na zewnątrz. Generalnie, prawie wszystko o czym mówisz jest mi dobrze znane, ale tak dobrze gadasz, że oglądam z przyjemnością do końca.
Z jednej strony jestem przerażona tym co nas czeka, z drugiej szczęśliwa, że trafiłam na tyle przydatnych informacji na Twoim kanale. To będzie moja druga budowa domu, ale w początkach lat 90-tych, bez internetu, to była duża loteria. Dziękuję za ogromną dawkę wiedzy, przykładów i porównań. Jeżeli możesz, to zdradź co to za cudowna ekipa budowlana. Szukam takich cudotwórców na przyszły rok. Pozdrawiam
Ja robiłem uziom parafundamentowy czyli płaskownik pod ławą w hudziaku. W twoim przypadku powinien on być spawany do zbrojenia. Kolejną kwestią jest zastosowanie u Ciebie betonu wodoodpornego co teoretycznie pogarsza rezystancję uziemienia bo w przewodzeniu prądu główną rolę odgrywa wilgoć od której się odseparowałeś z innych przyczyn. Ogólnie jak chcesz wiedzieć jak wyszło to zleć pomiar rezyatancji uziemienia - najlepiej ok 2 tygodnie po ostatnich opadach. Jeżeli będzie kiepsko to zostaje uziom otokowy którego chciałeś uniknąć i szpilki lub udawanie, że jest wszystko dobrze. Ostatecznie piorun może Ci tylko rozsadzić ławę fundamentową.
Dzięki Twoim filmom zmieniłem zdanie i materiały do budowy domu. Na fundamenty wybrałem tak samo bloczki z czamaninka, ale na ściany inny producent okazał się dużo tańszy na ten moment. Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne filmy.
Witam. Chciałem tylko napisać że oglądam Twoje filmy id niedawna i wiele mnie nauczyły ale przede wszystkim dały do myślenia i sam zacząłem rozglądać się za różnymi możliwościami wykonania czegoś co wydawać by się mogło jest jakimś standardem i tak się to robi bo tak. Głupie zdanie ale chyba wiadomo o co chodzi. Druga rzecz to to że polecasz też innych ludzi tworzących kanały na yt gdzie dowiedzieć się można równie wiele co u Ciebie. Super sprawa, buduje to wszystko jakiś poziom wiedzy i już tak łatwo człowiek nie da się naciągnąć fachmanom na budowie/remoncie. Dzięki wielkie, pozdrawiam i życzę powodzenia przy budowie. Cześć.
Ja widząc, ze jakas znana osoba cos poleca, staje sie bardziej podejrzliwy co do danego produktu i dwa razy sie zastanowię zanim go kupie. Jestem zdania ze to co dobre nie trzeba reklamować. Dzieki za przekazanie swoich doswiadczen i wiedzy 🙂
obejżyj więcej filmów z tego kanału to sie przekonasz że zazwyczaj jest inaczej. To co jest dobre do nas nie dociera bo nie jest reklamowane, a reklamowane produkty/rozwiązania zwykle są gorsze
Super, kilka odcinków temu pisałem o lekkim chaosie podczas gdy chodziłeś i mówiłeś - opowiadałeś. Teraz jest naprawdę super można spokojnie usiąść w fotelu i w skupieniu słuchać i czym mówisz. Nic nie przeszkadza w odbiorze. Dziękuję ;)
Ja, jeżeli grunt pozwala unikam podklału z betonu pod ławy - z reguły idzie 10cm i B10 tzn. że podkład jest znacznie mniej wytrzymaly niż ława która na nim leży. Uważam że to nie prawidłowe. Aby uzyskać wystarczające otulenie prętów, lepiej zbrojenie ustawić na wyższych podstawkach a samą ławę zrobić wyższą. Koszt będzie podobny a rezultat lepszy.
Sam wykonywałem "0". Szalunek wykonywałem na 1 deskę, reszta została wykopana czyli 10-15 cm deski pozostałe do 40 cm wykopane. Zamiast chudziaka wykop wysłany folią i zbrojenie położone na kostkach polbrukowych. Kostka jest szeroka nic się nie zapadnie. Folia nie przepuści wody wszystko równo schnie. 3 razy mniej desek, folia 120 zł a nie 1000 za beton.
geodetę wygnałem na drogę asfaltową do której dochodzi ta na której zaczynam się budować... do tego będę brał namiar na chodnik którego tam nie ma lub ewentualnie na dodatkowy na niej dywanik i na tym mam zamiar dopiero bazować
Plyta to nie tylko energooszczędność ale przede wszystkim stabilność, nośność, wodoodporność, szybkość oraz łatwość wykonaniu dla systemu gospodarczego. We dwójkę zrobiliśmy plyte 200m² na gotowo w dwa tygodnie. Ściany znów to silikat, a strop lany na płytach vektor, więźba tradycyjna z deskowaniem. Konstrukcję mamy naprawdę mocną. Moim zdaniem warto, jest mocno i solidnie, na parę pokoleń. Nie umiejszając walorów i wyższości innych rozwiązań nam naszymi 🙂
dokladnie - takie bylo zalozenie plyty - obecnie jest "modna" ze wzgledo na dookolne ocieplenie i "brak mostkow" i z tego wzgledu wiekszosc osob sie na to rozwiazanie decyduje.
@@jacekj5157 plyta składa się z, kolejno: podbudowa zagęszczona ze zwiru i piasku 50cm, Xps 300 na burty i dno wanny - 10cm, 2x folia budowlana, płyta fundamentowa 30cm z dwoma siatkami z drutu 12 i oczkami 20x20, 2x folia budowlana, styropian EPS 100 - 20cm, ogrzewanie podłogowe, wylewka cementowa 8cm, wykończenie podłogi 2cm.
@@krystiankrawczyk4499witam mógłbyś napisać ile mniej więcej wyszła taka płyta z podłogówką bo jestem na etapie planowania czy brać ten system u mnie ok 130m2
Beton w8 powoduje przedewszystkim , że jest mało nasiakliwy, dzięki czemu znacząco ogranicza działanie uziomu. Radzę od razu sprawdzić, zanim przyjdzie Pan z ubezpieczenia 😉
@lucy mc czasem na umowach są różne dziwne zapisu na przykład ja mam że rezystancja uziemienia musi być poniżej 10 Ω. Co jest kompletnie nie uzasadnione przy braku ochrony odgromowej, ale są takie zapisy. Wiadomo że uziom fundamentowy działa na zasadzie klatki Faradaya, ale w ubezpieczalniach nie zawsze o tym wiedzą.
Dlatego wg mnie najrozsądniejszym rozwiązaniem jest puszczenie bednarki na sztorc w chudym betonie, uprzednio przyspawanej do wbitych prętów żeby zapewnić odpowiednią otulinę betonu.
@@ukaszmiecznikowski4631 z tym przystosowaniem nie sprawa jest bardziej skomplikowana. Podobnie się zgadzam, ale moim zdaniem lepiej jest jak Bednarka jest położona na bloczkach betonowych. Inaczej ma się sprawa gdy mamy fundament w technologii brązowej wanny, ale w Polsce chyba nikt nie startuje tej technologii. Innym dobrym rozwiązaniem jest uziom otokowy połączony z uziomem fundamentowym, ale do jest droższe rozwiązanie.
Płyta mi wyszła taniej niż ławy. Co zabawne, w projekcie miałem ławy 60x40 cm i łączna objętość betonu wyszła 19m3, a 20cm płyty o powierzchni 100m2 wyszło 20m3. Niewielka różnica, znacznie mniej robocizny. Ilość styropianu podobna, bo pod posadzki już nie trzeba, jedynie trochę więcej stali bo na całej powierzchni jest siatka górą i dołem. Plusy płyty za to są bardzo duże, szybkość wykonania, izolacja termiczna i stabilność...
@@jacekj5157 pod płytą 20cm, na płycie jeszcze 5cm i posadzka 6cm. GWC + PV 6,4kWp + Bufor z grzałką i koszty całego ogrzewania + CWU + cały prąd to 1200zł za rok w zeszłym roku.
7:40 - To prawda. Należy usunąć humus. Ja podczas budowy mojego domu przed usunięciem humusu wykopałem fundamenty. Następnie zalałem betonem i gdy beton związał wybrałem humus. Rozwiązań jest wiele. Ważne jest by pod budynkiem nie było ziemi organicznej( takiej w której występuje życie a humus jest taką ziemią) gdyż ona zmienia swoją objętość i może sprawić, że budynek nam podniesie lub zrobi się wolna przestrzeń pod posadzką i w efekcie może podłoga nam się zapaść
Wkładanie bednarki do fundamentów jest pozbawione sensu. Po pierwsze: po co dokładać stalową bednarkę skoro są tam już pręty - przecież można się do nich przypiąć i będą pełnić identyczną rolę, Po drugie: uważam że lepiej bednarkę jednak zakopać obok fundamentu, gdyż trudno określić wpływ przepływu energii z poioruna przez ławę, czy to prawidłowe rozwiązanie będzie wiadomo za 20-30 lat.
Uziom wygląda w porządku ale do betonu nie opłaca się używać bednarki ocynkowanej ponieważ ocynk degraduje w kontakcie z betonem. Wykonując uziom fundamentowy w ławie najlepiej używać zwykłej czarnej stali ale wyjście bednarki z ławy powinno być wykonane ze stali nierdzewnej lub miedziowanej bo na ocynku istnieje ryzyko że punkt wyjścia bednarki z betonu będzie korodował
Dodatkowo, bednarka powinna być spawana do zbrojenia - brak tego połączenia (zwłaszcza w kontekście podłączenia piorunochronu) może powodować powstanie różnicy potencjału pomiędzy zbrojeniem a bednarką, w efekcie iskrzenie i rozsadzenie fundamentu. Wyjścia bednarki na powierzchnię lepiej wykonać ze stali nierdzewnej, w ławie wystarczy stal czarna.
Zgadzam się z kolegami by w fundamencie umieścić zwykłą „czarną” bednarkę ale wyjście z fundamentu nie musi być wykonane czy to bednarką z stali nierdzewnej (patrz rezystancja) czy pomiedziowanej, (patrz cena)i trudność w spawaniu obu dużo lepsze i pewniejsze jest wypuszczenie bednarki ocynkowanej owiniętą taśmą typu denso.
Ocynkowana bednarka jest ok, tylko ocynk musi być odpowiednio gruby, wtedy to co się w cemencie rozpuści nie będzie miało znaczenia. Ocynk nie degraduje tylko się rozpuszcza w ciekłym cemencie. Jak cement się ustali, to już nic nie będzie się z tym ocynkiem działo. Na zachodzie popularne jest całe zbrojenie z ocynkowanej stali, tylko jest właśnie zastrzeżenie, że ocynk musi być gruby żeby przetrwać kontakt z cementem.
Do mnie już sąsiad wyskoczyl ze woda mu stoi w ogródku bo dom zrobilem , a ja mu pstryk fotki ze u mnie tez stoi . 😉. Jak pada deszcz to musi być mokro . A jak zacznie skakać to ja mu pstryk fotki ze woda z jego ogródka na moja drogę wyplywa ... szach mat.
Płyta fundamentowa nie zawsze musi wyjść droższa bo można użyć zbrojenia rozproszonego jeżeli buduje się np lekki szkielet drewniany. Druga rzecz to ciężko zepsuć płytę...w sensie mostki termiczne oraz czas jej robienia powinien być krótszy od tradycyjnego
Błąd: Końce strzemion nie są dogięte do środka. Błąd kolejny: nie zachowano rotacji strzemion. Błąd w czasie zbrojenia. 20:46 - wewnętrzne pręty zbrojeniowe powinny być przedłużone "elką" do zewnętrznych prętów a nie wewnętrznych. Taka ława jest po prostu słabsza w narożnikach. Zbrojenie kompozytowe - znajdź architekta, który to policzy. Potem znajdź kierownika budowy, który się pod tym podpisze. Potem pogadamy. Ja stosowałem pręty z włókna szklanego pod chudziaka na poziomie zero, tylko jako dodatkowe zabezpieczenie przed rysowaniem (w projekcie była tylko siatka przeciwskurczowa). Jak oglądnę mazteriał do końca, to pewnie znajdę jeszcze kilka błędów dopisze z czasami na nagraniu. 21:38 Kolego raz mówisz "odgromówka" raz "uziemienźie" - to nie jest to samo! "Odgromówka" to instalacja mająca zapewnić zwód wyładowania do ziemi i składa się z kilku części, których tutaj nie opiszę. Uziemienie zaś to instalacja mająca zapewnić ochronę użytkowników przed porażaniem. na budowach różnie to jest zrobionściany e, w moim domu to dwie oddzielne instalacje, przy czym uważam za błąd wykonywanie uziemienia w ławie, kiedy ta leży na papie lub czasem ława jest lana w folii do ziemi (ława jest izolowana od ziemi, czyli co to do cholery za uziemienie jest?? - następny błąd). O i mamy następny błąd. Bednarka w ławie, jeśli w ogóle to stal czarna bo beton chroni przed korozją i jest tańsza. Do ziemi, na uziom otokowy, dajemy bednarkę ocynkowaną ogniowo. To co przewodzi prąd niech robi elektryk, zbrojarz z papierami zbrojenie, murarz niech zajmie się swoja robotą. Jak wszystko robią murarze to dupa z tego domu będzie. Weź kierownika budowy, którego ekipa nie chce, wiesz dlaczego? 24:00 zamówiłeś 1m^3 więcej betonu? Do ław w szalunkach? Na prawdę? Przecież to prosta matematyka... 24:42 Na cholerę beton B20W8? Tamę budujesz? Elektrownię jądrową? Stal w betonie chroni NADBETON. Wystarczy 5 cm, normy określają to dokładnie. Ważne, żeby beton nie rysował, bo wtedy żadne W8 nie pomoże - wilgoć przedostanie się do prętów a korozja go rozsadzi. Dlatego ważna jest jakość zbrojeń bo to one przenoszą naprężenia w belce. A to na twojej budowie jest nieco spieprzone (widziałem ławy niemal bez stali, więc nie jest bardzo źle). Beton należy porządnie zawibrować bo jeśli nie zawibrujesz to beton będzie porowaty i szczelności nie będzie. Dobrej mocy buława, jeden człowiek do wibrowania i ma zapieprzać z buławą raz koło razu, do samego dna szalunku. i jeszcze jedno, ławy z zasady stoją w wilgotnym gruncie, mają znosić takie warunki i tyle. Dlatego W8 niepotrzebnie wydana kasa, lepiej było kupić B25 zbrojony - ma większą wytrzymałość, trudniej się rysuje, wiec przetrwa dłużej niż W8. Proste? 24:48 Beton "nie wysycha"! Wyprane majty wysychają. Beton WIĄŻE. Zapytaj w betoniarni jak beton pielęgnować. Najkrócej mówiąc: przez 8 dni ma być pod wodą. Kropka. 25:32 Beton nie "popękał" to jest skurcz, czyli jeśli lałeś wodę na beton w czasie dojrzewania, to mieszanka była do dupy albo słabe szalunki. Teraz masz szczeliny do samych prętów i W8 nie zadziała. Raczej to nie jest wina szalunków ale szalowania. Była folia na deskach szalunkowych? Jeśli nie, to suche pewnie jak papier deski odebrały część wody zarobowej i mamy to co mamy. Szalunki powinny być albo z folią albo deski powinny być pomalowane olejem. Pewnie ekipie się śpieszyło. Standard. Mogę podrzucić zdjęcia z naszych budów, gdzie ma ani jednej szczeliny skurczowej na setkach metrów ław. 26:15 Dysperbit na popękane ławy? W sumie OK, tyle że to zabezpieczenie tylko przeciwwilgociowe. Skoro masz już te rysy to trzeba było położyć CR90. Drożej ale jak przeczytasz kartę techniczną to zrozumiesz dlaczego. CR90 to zabezpieczanie przeciwwodne. Ławy mogą stać w wodzie a rok 2021, jest wyjątkowo mokry, więc masowo weryfikuje czym jest dysperbit. Trzy milimetry CR90 i masz problem z głowy. 29:47 Keramzyt ma wielce cech ale zapomniałeś o najważniejszej: SZYBKO WYSYCHA. Reszta cech, o których wspominasz nie ma znaczenia. A dlaczego wszyscy z tego nie budują? To proste: transport jest drogi a keramzyt nie jest tak popularny jak bloczki, które może produkować każda betoniarnia. Tu działa ekonomia. 31:42 Raz mówisz "wilogć" raz "woda". Zdecyduj się bo w budowlance zabezpieczenie przeciwwilgociowe i przeciwwodne to dwie zupełnie różne sprawy. 32:27 Totalne bzdury. Bloczki keramzytowe nie są wodoodporne.. Są cholernie porowate, Bloczek to keramzyt i zaprawa cementowa, która to w kupie trzyma. Główną cechą bloczków lub pustaków z keramzytu jest to, że tak szybko jak chłonie wodę to tak samo szybko ją oddaje. Ale nie jest wodoszczelny, a przynajmniej nie jest wodoszczelne to co masz na filmie. 36:00 Na koniec o keramzycie dodam, że ekipy tego materiału nie lubią. Pustaki są kruche, trzeba nauczyć się jakoś to ciąć, a na to zazwyczaj nie ma czasu. Zrób researcz po ekipach. 40:33 Weź butelkę i zasuwaj do kierownika budowy. Właśnie tak przerywa się podciąganie wilgoci w słupach: Wycięty kwadrat w papie i zaprawa wodoszczelna. Poza tym słup nie ma na celu przenoszenia momentów ale pootrzymywanie konstrukcji domu. Dlatego przedzielenie słupa warstwą wodoodporną nie ma znaczenia. Poza tym, jeśli położysz beton na gładki beton to i tak one ze sobą nie zwiążą tak trwale jak całość betonowana jednocześnie. 41:40 O liczbie prętów w słupie decyduje architekt na podstawie obliczeń. Wystarczy, że zamiast blachy na dachu będzie dachówka albo dom będzie zlokalizowany w innej strefie wiatrowej lub różnym gruncie. 42:01 O głębokości posadowienia ław decyduje architekt po wyniku badania gruntu. Kpienie z ludzi, który mają głęboko posadowione fundamenty jest szczeniactwem. Poza tym, czy weźmiesz odpowiedzialność, jeśli ktoś ciebie posłucha i na gruncie wysadzinowym posadzi za płytko ławy a w zimie ściany mu popękają? Wiesz co Kolego, takie pieprzysz bzdury, że dam Ci dobrą radę zanim opublikujesz jakiś materiał i ktoś zaciągnie Cię o to do sądu, bo mu się dom rozleci, daj to do oglądnięcia jakiemuś fachowcowi.
dziekuje za sporo informacji/porad. Ale z tym "pieprzeniem" to prosze sie zastanowic... i nigdzie nie mowie ze jestem expertem wykonastwa/projektowania... nie mowie tez ze to musi byc zrobione tak, czy inaczej. Przedstawiam jak to jest robione u mnie. Kanal jest o wybranych rozwiazaniach pro-zdrowotnych oraz energooszczednych (ew optymalizacji kosztowej) - a reszta powiedzmy ze przy okazji... Uwazam ze u mnie jakosciowo jest i tak poziom/dwa wyzej niz standard/przecietna na rynku... - choc nie twierdze ze jest idealnie... A Pan jest projektantem / konstruktorem / wykonawca ?
W temacie uziomu fundamentowego: Polecam zapoznać się z 'poradnikiem ochrony odgromowej' firmy dehn. Mozna kupic z 2 reki lub zapytać znajomego przedsiebiorcę ponieważ trzeba podac pewne dane.
Na mnie takie polecenia działają wręcz przeciwnie, jak widzę coś takiego to staram się unikać. Od razu zapala się lampka, że skoro ktoś wydał hajs na opłacenie celebryty to znaczy że nie wydał go na udoskonalenie produktu. Dobry produkt broni się sam i nie potrzebuje pseudo "poleceń" ludzi bez pojęcia.
Odnośnie tych "zębów" to są strzępia, można je zastąpić prętami w zaprawie między bloczkami. I jeszcze ten mikrocement... masz naprawdę dobrego kierownika. Z drugiej strony większość domów jest budowanych źle, trzpienie nie są związane w żaden sposób że ścianą a papa ogranicza wiązanie z lawa więc nie ma się co spinac
pytanie czy ta warstwa mikrocementu w porównaniu do np tego dysperbitu tak dramatycznie wpływa na ... wytrzymałość ? pionowo - ściskanie chyba nie powinno mieć większego znaczenia, a za ruchy zginające powinno odpowiadać zbrojenie - które ma ciaglosc. Ten mikro cement i tak będzie najsłabszym ogniwem do pękania. Masa bitumiczna powinna być lepsza - bo elastyczna - nie spęka wiec utrzyma ciągłość - szczelność. (?) To tak na rozum niespełnionego inżyniera.
@@holiboodzdrowydom nie wpływa dramatycznie, i nie ma większego znaczenia przy domach jednorodzinnych. Fakt, to, że wszyscy robią źle, nie znaczy, że jest to dobrze ale jest akceptowalnie 😉 idealna sytuacja to taka, że nic tam nie ma, a przed podciaganiem chroni klasa wodoszczelność betonu. Mikrocement jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niz dysperbit i prędzej słup z betonu b20 speka niż ta pozornie dość elastyczna warstwa mająca wytrzymałość 50 Mpa
ZAWSZE budynek wynosimy do góry i usypujemy ziemią, a wokół domu (przygotowanie do opasek) piachem. Robimy spadki w stronę boków działki i mamy spokój z wodą. Będzie się zbierała dalej od domu. Oczywiście rozumnie wyprowadzić rynny, najlepiej do zbiornika na deszczówkę lub dwóch.
U mnie akurat płyta wyszła taniej niż tradycyjny fundament mimo, że stali poszło więcej. Musiałem budynek wyciągnąć w górę że względu na teren i 7 łódek piachu poszło na podsypkę. Za szalunek robił osadzony w ziemi styrodur. Gdybym miał wyciągnąć to bloczkiem lub lanym betonem i do tego masa kmb że względu na okresowo wysoką wodę, policzyłem i płyta bardziej mi się opłacała. Trzeba po prostu usiąść i liczyć.
c odo rdzewienia to proces utleniania - woda katalizuje ale bez tlenu nic nie zardzewieje. Podsiąkanie musi zawierać tlen. Te centymetry gwarantują brak dostępu tlenu.Brak podsiąkania gwarantuje wolniejsze przemarzanie i to słabo dogrzanego domu. Dlatego niegrzane budynki są rozsadzane podsiąkającą zamarzającą wodą, która robi sobie ścieżkę coraz głębszego podmarzania i rozsadzania.
Oglądam wszystkie odcinki i przyznaje że brzmi to wszystko bardzo wiarygodnie. Gratuluję pomysłu i realizacji. W tej całej masie Internetu naprawdę ciężko ocenić rzetelność informacji dotyczących budowy. Powodzenia. PS: Jestem na podobnym etapie budowy, lejemy chudziak :).
I to mi sie podoba. Podważanie pewnych standardòw. Lukasyno zniknàł bez śladu jak zaczeli go cisnàć . Podoba mi się najpierw się EDUKUJ PUZNIEJ PRODUKUJ. Pozdrawiam :)
Niestety,to gorzkie doswiadczenie ,rowniet moje,i gorzka prawda,ze trzeba wiedziec co najmniej tyle,ile wie rzemieslnik ,a moze nawet wiecej!Trzeba sie uczyc,pytac i porownywac rozne opinie!Nie nalezy lekcewazyc nawet najdrobniejszej uwagi ,nawet jesli w danym momencie wydaje sie glupia!Duzo wiedzy daje internet!Trzeba sie ciagle uczyc!Pozdrawiam i zycze powodzenia w budowaniu domu marzen!
prawda, ale calej wiedzy z wszystkich dziedzin ktore nas otaczaja niemozliwe jest sie tak wyedukowac - ja tez odpuszczam wiele specjalizacji i koncentruje sie na moim zdaniem najwazniejszych.
Przy ścianach fundamentowych spoiny są potrzebne chociaż by z tego względu by mur był szczelny. Prze położeniem izolacji pionowych powinna być wykonana rapówka cementowa w celu uszczelnienia muru i położenia izolacji płynnych .
Ta kupka betonu pod płatew pośrednią to jak najbardziej ale ta szpilka nic nie da, lepiej dać pod spód długi masywny płaskownik przymocowany na dobre kołki ze śrubami wkręcanymi przymocowany do betonu komórkowego
HOLIBOOD - Zdrowy Dom - jeżeli chodzi o zabezpieczanie betonu, po jego wstępnym związaniu czyli 2-3 godziny od wylania, zlać wodą i PRZYKRYĆ FOLIĄ, to jedyna i słuszna metoda na za szybkie wysychanie betonu. Sprawdzone u siebie.
Mi kierownik doradził, żeby zostawić humus na czas wykopów, ponieważ humus utrzyma ziemie, a nie robiliśmy szalunków. Po zalaniu betonu, budowlaniec wybrał wszystko ze środka.
ciekawe podejscie - pytanie czy jest na tym jakis zysk - bo wykop i tak musi byc szerszy zeby bylo do niego wygodne dojscie, a wycieganie humusu jest latwiejsze koparka na samym poczatku...
Czemu nie brałeś pod uwagę pustaków szalunkowych zalewonych. Pustak 50x24x24 cm czyli dwa razy większy, zaprawa tylko pod pierwszą warstwę reszta całkowicie bez. Wytrzymałość mechaniczna porównywalna z żelbetem w monolicie ponieważ na każdej warstwie można dać prety w poziomie. W środek zalewasz beton b25 z dodatkami uszczelniającymi beton. Moja firma używa tylko tego systemu, ewentualnie pełnego lanego monolitu z żelbetu. Sciany fundamentowe są tak skuteczne że można wykonać z nich basen i do wysokośći 1.8 m mamy to przetestowane w praktycę . Klient zażyczył sobie napełnienia na tydzień gołych ścian. Zero przecieków!
mozna oczywiscie, u mnie wytrzymalosc nie jest potrzebna na parterowke bez stropu. Zakladam ze jakas hydroizolacja i tak na to idzie ? (bo bloczki juz nie sa z szczelnego betonu?) macie jakis limit to ilu bloczkow zalewacie zeby ich nie rozsadzilo ?
@@holiboodzdrowydom Jednego dnia da się zalać 7 warstw z tym że zalewamy 3 warstwy i jedziemy dalejdo około. Zalewanie nie idzie Zbyt szybko (trzeba dokładnie ubić mieszankę) więc zanim wrócimy w to samo miejsce mija 30-40 minut. Zmów 3 warstwy. Na końcu dolewka do wyznaczonego poziomu.
Najtańsza opcja to jednak pustak pełny betonowy. Mamy niską nasiąkliwość i pióro-wpust, więc w pionie brak zaprawy i nie trzeba lać tony betonu w środek. ;)
Filmik - opis prac przeprowadzony jest bardzo ciekawie , płynnie i interesująco. Ale jest jedno ale odnośnie instalacji odgromowej fundamentowej. Według mnie dołożenie bednarki do zbrojenia to niepotrzebny koszt ( ktoś już napisał, że bednarka jest ocynkowana a cynk z cementem wchodzi w reakcję, czyli wystarczył, by zwykły płaskownik, a tak naprawdę pospawanie zbrojenia w punktach styku załatwiło by potrzebną przewodność ), bo w pana wykonaniu fundamentu o małej przenikalności wodnej po prostu nie zda egzaminu i odgrom staje bardzo niebezpieczny ( pana beton dodatkowo jeszcze zabezpieczony przed wilgocią staje się izolatorem. W instalacji odgromowej najważniejsze jest szybkie odprowadzenie ładunku do ziemi na jak największej powierzchni czyli instalacja musi być o jak najmniejszej oporności i mieć nieprzerwany kontakt z ziemią i im wyższa wilgotność tym szybsze odprowadzenie ładunku elektrycznego. Wnioskuję, że położenie bednarki obok fundamentu lepiej spełniło by swoje zadanie. Posiłkowałem się artykułem, którego link podaję budownictwob2b.pl/instalacje/baza-wiedzy/ochrona-i-elektronika/4991-instalacja-odgromowa
Po tym szlamie cementowym widzę że masz dobrego kierownika budowy. I choć w tym przypadku może nie ma to kluczowego znaczenia to jest zrobione zgodnie ze sztuką budowlaną
HOLIBOOD - Zdrowy Dom Wiem że to może zabrzmiec amatorsko ale z czystej "naukowej ciekawosci" zapytam. Po co ocieplać fundament skoro moge calkowicie oddzielic termicznie podłoge i reszte budynku od wplywu przeniku ciepła z pod podłogi/fundamentu tak samo jak ścian np w konstruckji drewnianej? Pytanie głownie odnosi sie budynku w konstrukcji drewnianej np szkieletowej jak i domu z bala. Nie widze sensu ani ekonomicznego ani tym bardziej budowlanego ocieplania betonu w ziemi ktory moge bez problemu odizolowac od reszty budybku zaznaczam konstrukcji stricte drewnianej gdzie drewno jest samo w sobie swietnym izolatorem. Pominmy dom murowany ktory kompletnie mnie nie interesuje. Twoim bardziej doswiadczonym okiem jaki jest sens takiego zabiegu przy ww konstrukcji? Moim zdaniem to przerost formy nad trescia i nie potrzebne koszty ale moze sie myle i wyjasnisz mi to zagadnienie.
Bednarkę do uziomu wystarczy przyspawać do uzbrojenia i pospawać zbrojenie w miejscach łączenia. Po prostu utopiłeś 1500zł w betonie zupełnie nie potrzebnie, bo zatopienie bendnarki w fundamentach nie polepszy parametrów uziomu, a nawet je zepsułeś, bo ław fundamentowych się nie izoluje. Jest to kompletnie bez sensu tym bardziej jeśli mają pełnić rolę uziemienia. Ławy bez izolacji przeżyją ciebie i twoje prawnuki. Marnujesz pieniądze zamiast przeznaczyć je na większą powierzchnię domu.Poprawiasz to czego nie trzeba.
@@holiboodzdrowydom sam nie wiem. Ile domów się stawia z keramzytu? Nie widuje się takich domów i pewnie dlatego nawet nie brałem tego pod uwagę. Na fundament to już nawet byłem w kontakcie z czamsnonkiem co i jak, właśnie z racji wielkości, wagi ciepła etc. Na ściany od początku byłem zdecydowany na solbet 30cm. I pod taki jest narysowany projekt. Choć w nocy po filmie przeleciało mi po głowie muszę wejść zobaczyć jak to wygląda na ściany i czy są też grubsze niż standart. Chyba boję się pustaków że jednak finalnie może być problem z wieszaniem i mocowaniem czegokolwiek do ściany.
U mnie ławy 60x90cm głębokie, 20 com ponizej humusu, ok 100m bierzacych pod kazdą scianą, bez szaluunkow, 54 m3 betonu heheheh, beton b20, a tylko 144 m2 uzytkowe na parterze plus 120 na pietrze oraz stropodach, plus ok 50m2 na strychu,
Hej, jak masz położoną folię kubełkową? W ilu kawałkach? Jakie zakładki? Jak zabezpieczona jest przed dostawaniem się wody wpadającej do przestrzeni między nią a xps? Jeszcze jedno. Pustaki fundamentowe są na pióro-wpust czy nie powinno się mimo wszystko dać zaprawę w te pionowe połączenia? Potencjalne miejsce przepuszczania wody?
kubelki do wewnatrz. musialem zrobic w 3 odcinkach zaklady ok 30cm, a od gory standardowa dedykowana listwa, na dole ucieta przy lawie. Woda tam sie zawsze jakas dostanie - chodzi o to zeby odparowala. w pioro wpuscie chodzi o ot zeby nie bylo zaprawy -to zaprawa podciaga kapilarnie wode do gory (tak samo jak standardowy bloczek betonowy)
@@holiboodzdrowydom Ja tylko skromnie dodam ze do XPSu żadna folia nie jest pptrzebna, jedynie chroni izolacje przrd zerwaniem ppdczas zasypywania. Pozdrawiam.
36:36 Na mnie celebryckie japy działają, jak najbardziej. ZNIECHĘCAJĄCO!!!! Jeżeli czyjeś opinie robią na mnie wrażenie to tylko tych osób które wiedzą co mówią. A to łatwo rozpoznać. Te które mówią co wiedzą olewam.
Zbrojenie tego typu które zabetonowałeś ma z zadanie trzymać w kupie tą ławę, i nie jest ono zbrojeniem konstrukcyjnym (liczonym w jakikolwiek sposób), no chyba, że budujesz na szkodach górniczych ale wtedy nie jest ono traktowane jako fundament tylko jako usztywnienie budynku tzw. "ruszt". To czy ono jest 2cm niżej czy wyżej, na podkładkach plastikowych lub nawet na kostce betonowej z odzysku nie ma tutaj znaczenia, ponieważ tego typu ławy są ławami betonowymi, a nie żelbetowymi. Żeby była to ława klasyfikowana jako żelbetowa to musi ona mieć zbrojenie powyżej tak zwanego fachowo "minimalnego stopnia zbrojenia". Poza tym ławy żelbetowe zbroi się w inny sposób i są przewidywane na bardzo duże obciążenia. Jak praktyka pokazuje większość ludzi ma to pseudo zbrojenie w projektach więc lepiej żeby miało ono odpowiednią otulinę z warstwy betonu, bo szkoda, żeby przegniło jak już się go daje, aczkolwiek jak pisałem wcześniej ono nie pełni tam roli konstrukcyjnej bo kąt rozchodzenia się naprężeń w betonie to około 45 stopni co przy tak wąskich ławach skutkuje tym, że jest ono tam zbędne i na 99% nic się z budynkiem nie stanie nawet jak ono całkowicie skoroduje.
Chciałbym poruszyć temat bednarki (Twojego uziemienia) zatopionego w betonie. Jak myślisz co się stanie z energią wyzwoloną z wyładowania w instalację odgromową, przekazaną właśnie na tą bednarkę w betonie?
Co do pióro wpust - beton ma odporność sporą na ściskanie ale na ścinanie prawie żadną więc ten pióro wpust trzeba przewidzieć z głową ale mnie pan przekonał.
Może późno ale ta informacja może się przydać, chciałem zastosować zbrojenie kompozytowe przy budowie swojego domu, po długich rozmowach w starostwie zezwolili na użycie takich prętów tylko gdy producent ma jasny certyfikat na użycie w domach jednorodzinnych, w przeciwnym razie cała odpowiedzialność spada na kierownika budowy. Niestety nie znalazłem żadnego producenta który ma w zastosowaniach wpisane budowanie domów jednorodzinnych.
Ciekawi mnie jeden aspekt finansowy. Czy ktoś to może przeliczał jeśli styropian poszedł w kosmos . Jak by wyszedł cenowo podwójny mur . U moich rodziców kiedyś jak budowali i nie był tak dostępny styropian jak teraz . Mają dom z pełnych pustaków i pomiędzy nimi przerwa .
Uziom fundamentowy i odgromówka to dwie osobne sprawy i najlepiej by były to osobne instalacje. Uziom fundamentowy będzie odprowadzał nadmiar napięcia z sieci (jeśli trafiłby do domu), a instalacja odgromowa ma odprowadzić napięcie z ewentualnych wyładowań atmosferycznych do ziemi, z pominięciem domu. Przy połączeniu odgromówki z uziomem fundamentowym przy podwójnym wyładowaniu drugi ładunek przejdzie na instalacje elektryczną domu.
Nie wolno tworzyć dwóch oddzielnych uziomów - różnica potencjałów. Skoro został wykonany uziom fundamentowy to instalacja odgromowa jak i elektryczna ma być podłączona pod ten jeden uziom. Prąd udarowy o kształcie fali 10/350 us nie rozsadzi fundamentów pod warunkiem, że nie ma nigdzie powietrznych poduszek w obrębię bednarki - dalego bednarkę powinno się zawsze mocować, czy układać w ziemi na sztorc. Część prądu udarowego rozejdzie się po GSU/GSW/PE/PEN a ograniczniki przepięć z członem ucinającym(iskierniki) jak i ograniczającym(warystory) wyrównają różnicę potencjałów.
@@EmiNetworks Co opinia to inaczej. Nie mówię o ziutkach tylko gościach co wiedzą co nie co. Każdy ma sensowny argument, który popiera jego teorię. I tak jak twoja opinia robi wodę z mózgu bo już nic nie wiesz.
@@kristomen Nie ma czegoś takiego jak "co opinia to inaczej" odnośnie uziomów, instalacji odgromowych, czy ekwipotencjalizacji. To jest wiedza techniczna, inżynierska. Nie ma jakiś odskoków, bo komuś coś tam się wydaje.
Polecam lekturę Inżyniera elektryka Edwarda Musiał. Jasno i klarownie wytłumaczone na podstawie pomiarów i obliczeń tutaj nie ma miejsca na błędy jeżeli mamy robić ochronę odgromową. Gdy ktoś nie jest pewny lepiej niech nie robi wcale, bo to grozi kalectwem lub śmiercią.
Cześć. Praktyką w naszej okolicy stało się wlewanie mieszanki betonowej prosto w wykop, a to z uwagi na gliniaste podłoże. Czy macie z tym doświadczenie i czy możecie polecić aż taką drogę na skróty, ew. wyłożenie wykopu folią? Chodzi oczywiście o dom parterowy.
hej. Namiętnie oglądam Twoje filmy. Super dużo dobrej wiedzy. Patrzę na ofertę Czamaninka i obecnie mają chyba inne bloczki fundamentowe, niż stosowane u Ciebie. Pamiętasz, jaki to był typ bloczka? W tym wymiarze mają obecnie z pustą przestrznią w środku, a u Ciebie chyna były pełne.
Używasz keramzytu między innymi ponieważ ma najniższą nasiąkliwość i podciąganie kapilarne po czym Używasz wmiare drogiej masy kmb i na koniec drogiego xps, rozumiem że minimalizujesz ryzyko tylko czy to jest aż tak potrzebne do przesady? Kiedyś czytałem że keramzytowe bloczki mają takie właściwości że w zasadzie można ich wcale nie izolować. Nie wspomniałeś nic o wieńcu fundamentowym a bardzo mnie interesuje Twoje zdanie na ten temat. Pozdrawiam śledzę i trzymam kciuki 💪🏿
fakt - zapomnialem o wiencu a usunalem go z projektu... -dzieki - postaram sie cos dograc przy okazji. Co do zestawienia - to ja to traktuje jako calosc - zeby auto bylo dobre to wszystkie jego komponenty musza byc dobre i ze soba wspolgrac. Jesli np silnik bedzie TOP, a hamulce z najnizszej polki, to nie zrobi to takiej roboty na wyscigu jak auto z silnikiem I hamulcami ze sredniej polki... (to taka mocna przenosnia). Uwazam ze xps powinien buc niezaleznie od calej reszty. Moze w ktoryms momencie przesadze, ale wole przesadzic niz cos spartolic.
Budowanie takim systemem, że wszędzie dokładasz kolejne zabezpieczenie, poprzedniego zabezpieczenia jest bardzo kosztowne. Tym systemem domek jednorodzinny zamiast wybudować za 500 tyś. zł wychodzi 1mln zł. ;) Jeden i drugi postoi za swojego życia.
Płytę robi się nie tylko dla oszczędności a przede wszystkim z powodu słabej nośności gruntu czy terenu podmokłego. Co do zbiorników na deszczówkę to każdy powinien mieć go obligatoryjnie ze względu na retencję wody , oszczędności. Teraz nawet o ile wiem są dotacje na zbiorniki i oczka wodne
przy tej wspaniałej pogodzie którą ostatnio mamy mojego sąsiada zalewa woda z drogi osiedlowej bo nikt mu nie doradził podnieść się z 50cm wyżej. Praktycznie garaż ma nie wyżej niż droga. Co tam 10cm. Czasami warto podnieść się z 30cm.
mam sasiada ktorego do tej pory regularnie zalewalo - teraz zrobili row i studzienki zobaczymy co wyjdzie... fakt czasem te 50cm robi robote - ale wtedy "wchodzimy do domu po drabinie"...
Niektórzy codziennie włażą na 3 piętro i żyją, też wolałbym te 2,3 stopnie więcej, być pół metra wyżej i zaoszczędzić ewentualnie osuszanie posadzki i generalny remont parteru
Dom za 150 tyś złotych. Ten projekt już stał się kultowy. Doprawlcowywany do perfekcji w różnych odmianach. Jest tyle filmików na YouTubie więc łatwo wychaczyć kto co robi źle.
Trochę zawiłości z tym poziomem zero ja powiem tak: "poziom zero" poziom gotowej podłogi(posadzki) "stan zero(umownie)" poziom podłogi na gruncie tam gdzie się fundament kończy ? ?
Osobiście odradzam łączenie na piurowpust bez pionowej spoiny. Ściana ta nie jest szczelna. I ok dojdzie izolacja ale wtedy jak policzyć opory przenikania takiej przedziurawionej ściany? Może się mylę ale gdy wiatr wieje to czy ściana z bloczku z betonu komórkowego, czy z ceramiki to odczuwa się że ściana jest podziurawiona
Mój architekt pracował wiele lat w Norwegii. Rozmawiałem z nim o takim rozwiązaniu z bloczków keramzytowych. Mówił że trudne do izolowania przed wilgocią i potrzeba to otynkować przed położeniem izolacji. W Norwegii to się nazywa Leca.
Od razu widać, że Azbirowiec ;) Chyba jeden z bardziej merytorycznych kanałów pokazujących budowę domu. A jak w ogolę pochodzisz do kwestii umów z ekipami. Podpisujesz ze wszystkimi czy jest z tym problem bo firmy nie chcą ?
@@holiboodzdrowydom Tak właśnie myślałem. A jak z płatnościami to wygląda? Ekipy biorą najpierw zadatek czy rozliczenie jest po zakończeniu danego etapu? Wystawiają w ogóle jakieś faktury ? Dopytuje się bo też przymierzam się do budowy i fajnie znać realia w jakich przyjdzie działać ;)
Miszczu takie pytanko: zrobiłeś hyrdoizolację dysperbitem z 3 stron. Skoro już robić wszystko, to czemu nie z 4? Czy można wylać beton podkładowy, pokryć go dysperbitem vs położyć papę vs dać coś innego może lepszego, i dopiero to zalewać? Praktycznie całkowicie wyeliminowałoby to podciąganie kapilarne wody.
Fajnie że poruszyłeś temat słupów. Też ostatnio czytałem że e nie można bloczków stawiać równo tylko na tzw. strzepie. Nieregularny kształt ściany usztywnia i zespala cały słup ze ścianami. Słyszałem o tych zaprawach cementowych pod słupy. Czy możesz przybliżyć nazwę produktu który kierownik kazał kupić ? I najważniejsze jak go aplikować tzn. czy można go zaaplikować i słup zalać za kilka dni albo za tydzień?
a powiedz jak jest z kotwieniem czegokolwiek do sciany z keramzytu mowie juz o scianach zewnetrznych/wewnetrznych? Chodzi mi np o montaz na kołki szafek etc ktore maja utrzymac wiekszy ciezar. Czy keramzytowy pustak nie peka podczas wiercenia? Jak utrzymuje kolki? Czy moze wszystko trzeba jechac na kotwe chemiczna jak w porothermie?
Płaciłeś za ziemię do wyrównania działki? Mam działkę do wyrównania i często pojawiają się w internecie ogłoszenia gdzie za darmo można zamówić ziemię z wykopu. Czym to się różni i jakie są musimy takiego rozwiązania?
Trochę tego keramzytu nie rozumiem... mimo, że lubię nowinki technologiczne. Po pierwsze z tego co wiem prawdziwy beton lubi wilgoć, więc pomijając oczywistą ławę, ściana fundamentowa jak sama nazwa FUNDAMENT mówi, powinna być wg mnie zbrojona i tylko wylewana w szalunku lub jak sąsiad ma murowana z bloczka. Po drugie pierwsza warstwa ścian domu zgodnie ze świętą zasadą układana powinna być na 2x papa na lepiku i ani wilgoć, ani jak to ostatnio modnie nazywany "przemrożony" fundament nie wpuści wilgoci do naszych ścian (mróz a wilgoć to nie to samo) Może jestem staromodny, "nieedukowalny" i może niesłusznie sceptyczny, ale taką techniką nie chciałbym się budować...(buduję ja wspomniałem wyżej). Pozdrawiam i bez obrazy.
oczywiscie kazdy robi po swojemu - jak uwaza. Sa tacy co tylko plyte leja w xps. teoretycznie juz pojedyncza papa powinna chronic przed wejsciem wilgoci... pytanie czy woda nie okrazy papy bokiem przez chudziak itp. Keramzyt daje plusy podczas murowania, jest DODATKOWYM zabezpieczeniem przed wilgocia i ogranicza ucieczke ciepla. W porownaniu do law lanych z W8 zostaje ta ostatnia zaleta.
Jeśli chodzi o straty ciepła na fundamencie to też nie ma jakiś strasznych ilości skoro wszystko jest w ziemi i zawsze panują tam temperatury dodatnie. Ciepło znacznie bardziej ucieka tam gdzie mamy wychłodzenie na zewnątrz na poziomie -15, a w domu mamy +22 (tam gdzie wysoka różnica temp.) niż w domu +22 a pod ziemią powiedzmy +5. Dlatego moim zdaniem takie cackanie się i walka ze stratami ciepła w ziemi jest bezsensu. Pewnie ogromne koszty a oszczędności na ogrzewaniu znikome. Wystarczy standardowo przykleić dyche styropianiu i to w zupełności wystarczy.
pytanie do autora kanału, czy mógłby mi pan wytłumaczyć łopatologicznie odnośnie płyty fundamentowej co daje ten styrodur pod płytą? bo praktycznie niech ten styrodur będzie miał 15 czy 20cm grubości, cały dom przynajmniej ten który ja buduje (czyli podpiwniczenie, strop, parter, strop, poddasze, dach pokryty dachówką) z wyliczeń masy materiału to waga blisko 400 ton, moim zdaniem ten xps jaki by nie był dany pod płytę fundamentową skurczy się do 1cm grubości a może i mniej przy tak ogromnej masie budynku więc moim zdaniem bez sensu go w ogóle dawać... lepiej płytę fundamentową zaizolować folią od gruntu i steropian dać na płytę i na to zrobić wylewkę... ale to moje zdanie... ciekaw jestem twojej opinii.
Ładunek informacyjny Twoich materiałów jest imponujący. Pozdrawiam.
2:40 - Jakiś krasnoludek z Kingsajzu wszedł Ci na ścianę.
Tego komentarza szukałem :-)
Też zauważyłem. To mikroskopijny budowlaniec, pilnuje każdej szczeliny w murze, zeby woda nie wchodziła ;)
jakby nie spora obsuwa z montażem odcinka to bym tam dodał elementy z Mario Brosa ;)
Właśnie też miałem to napisać, ale widzę że już wstawiony podobny komentarze :D
Albo chłopek malutki albo z 5 pięter będzie...;)
Cieszy że polecasz Polskich producentów na dzień dzisiejszy to solidna jakość !
Obejżałem już wszystkie filmy w 2 dni. Dawaj więcej !!
niech moc będzie z Tobą.
Powodzenia w budowie !
Boże jaki wspaniały film! Dziękuję dziękuję! Zrobiłam stronę notatek!
szlam jest świetny, zrobilem test i pokryłem bloczek keramzytowy warstwą 1,5 mm szlamu i nalałem do niego wody, przez 3 tygodnie nie wyszła nawet plamka wilgoci na zewnątrz. Generalnie, prawie wszystko o czym mówisz jest mi dobrze znane, ale tak dobrze gadasz, że oglądam z przyjemnością do końca.
minuta 2:40 krasnoludek na budowie :) pozdrawiam i zycze bez probemowej budowy
Własnue zauwazylem🤣🤣🤣
Z jednej strony jestem przerażona tym co nas czeka, z drugiej szczęśliwa, że trafiłam na tyle przydatnych informacji na Twoim kanale. To będzie moja druga budowa domu, ale w początkach lat 90-tych, bez internetu, to była duża loteria. Dziękuję za ogromną dawkę wiedzy, przykładów i porównań. Jeżeli możesz, to zdradź co to za cudowna ekipa budowlana. Szukam takich cudotwórców na przyszły rok. Pozdrawiam
Ja robiłem uziom parafundamentowy czyli płaskownik pod ławą w hudziaku. W twoim przypadku powinien on być spawany do zbrojenia. Kolejną kwestią jest zastosowanie u Ciebie betonu wodoodpornego co teoretycznie pogarsza rezystancję uziemienia bo w przewodzeniu prądu główną rolę odgrywa wilgoć od której się odseparowałeś z innych przyczyn. Ogólnie jak chcesz wiedzieć jak wyszło to zleć pomiar rezyatancji uziemienia - najlepiej ok 2 tygodnie po ostatnich opadach. Jeżeli będzie kiepsko to zostaje uziom otokowy którego chciałeś uniknąć i szpilki lub udawanie, że jest wszystko dobrze. Ostatecznie piorun może Ci tylko rozsadzić ławę fundamentową.
Dzięki Twoim filmom zmieniłem zdanie i materiały do budowy domu. Na fundamenty wybrałem tak samo bloczki z czamaninka, ale na ściany inny producent okazał się dużo tańszy na ten moment. Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne filmy.
Hej. A jaki producent ?
Witam. Chciałem tylko napisać że oglądam Twoje filmy id niedawna i wiele mnie nauczyły ale przede wszystkim dały do myślenia i sam zacząłem rozglądać się za różnymi możliwościami wykonania czegoś co wydawać by się mogło jest jakimś standardem i tak się to robi bo tak. Głupie zdanie ale chyba wiadomo o co chodzi. Druga rzecz to to że polecasz też innych ludzi tworzących kanały na yt gdzie dowiedzieć się można równie wiele co u Ciebie. Super sprawa, buduje to wszystko jakiś poziom wiedzy i już tak łatwo człowiek nie da się naciągnąć fachmanom na budowie/remoncie. Dzięki wielkie, pozdrawiam i życzę powodzenia przy budowie. Cześć.
Ja widząc, ze jakas znana osoba cos poleca, staje sie bardziej podejrzliwy co do danego produktu i dwa razy sie zastanowię zanim go kupie. Jestem zdania ze to co dobre nie trzeba reklamować. Dzieki za przekazanie swoich doswiadczen i wiedzy 🙂
obejżyj więcej filmów z tego kanału to sie przekonasz że zazwyczaj jest inaczej. To co jest dobre do nas nie dociera bo nie jest reklamowane, a reklamowane produkty/rozwiązania zwykle są gorsze
Super, kilka odcinków temu pisałem o lekkim chaosie podczas gdy chodziłeś i mówiłeś - opowiadałeś. Teraz jest naprawdę super można spokojnie usiąść w fotelu i w skupieniu słuchać i czym mówisz. Nic nie przeszkadza w odbiorze. Dziękuję ;)
biorę pod uwagę wszelkie uwagi i staram sie na biezaco poprawiac ;)
Ja, jeżeli grunt pozwala unikam podklału z betonu pod ławy - z reguły idzie 10cm i B10 tzn. że podkład jest znacznie mniej wytrzymaly niż ława która na nim leży. Uważam że to nie prawidłowe. Aby uzyskać wystarczające otulenie prętów, lepiej zbrojenie ustawić na wyższych podstawkach a samą ławę zrobić wyższą. Koszt będzie podobny a rezultat lepszy.
Jestem na 19 minucie i już czuję esencję wiedzy, dziękuję Ci!
Sam wykonywałem "0". Szalunek wykonywałem na 1 deskę, reszta została wykopana czyli 10-15 cm deski pozostałe do 40 cm wykopane. Zamiast chudziaka wykop wysłany folią i zbrojenie położone na kostkach polbrukowych. Kostka jest szeroka nic się nie zapadnie. Folia nie przepuści wody wszystko równo schnie. 3 razy mniej desek, folia 120 zł a nie 1000 za beton.
geodetę wygnałem na drogę asfaltową do której dochodzi ta na której zaczynam się budować... do tego będę brał namiar na chodnik którego tam nie ma lub ewentualnie na dodatkowy na niej dywanik i na tym mam zamiar dopiero bazować
Kawał dobrej roboty. Czekam na dalsze odcinki. Ciekawi mi czemu aż tyle prętów na słupy ( 8 zamiast 4) i te GWC ;)
Plyta to nie tylko energooszczędność ale przede wszystkim stabilność, nośność, wodoodporność, szybkość oraz łatwość wykonaniu dla systemu gospodarczego.
We dwójkę zrobiliśmy plyte 200m² na gotowo w dwa tygodnie.
Ściany znów to silikat, a strop lany na płytach vektor, więźba tradycyjna z deskowaniem. Konstrukcję mamy naprawdę mocną.
Moim zdaniem warto, jest mocno i solidnie, na parę pokoleń.
Nie umiejszając walorów i wyższości innych rozwiązań nam naszymi 🙂
dokladnie - takie bylo zalozenie plyty - obecnie jest "modna" ze wzgledo na dookolne ocieplenie i "brak mostkow" i z tego wzgledu wiekszosc osob sie na to rozwiazanie decyduje.
Jak u państwa płyta zrobiona? Jakie parametry? Jest przed właściwą posadzką dodatkowa izolacja ?
@@jacekj5157 plyta składa się z, kolejno: podbudowa zagęszczona ze zwiru i piasku 50cm, Xps 300 na burty i dno wanny - 10cm, 2x folia budowlana, płyta fundamentowa 30cm z dwoma siatkami z drutu 12 i oczkami 20x20, 2x folia budowlana, styropian EPS 100 - 20cm, ogrzewanie podłogowe, wylewka cementowa 8cm, wykończenie podłogi 2cm.
@@krystiankrawczyk4499witam mógłbyś napisać ile mniej więcej wyszła taka płyta z podłogówką bo jestem na etapie planowania czy brać ten system u mnie ok 130m2
@@wojtuzo369 200m² płyty fundamentowej, styropian 20cm, 160m² ogrzewania podlogowego i 160m² wylewek, wyszło ok 70-75tys
Beton w8 powoduje przedewszystkim , że jest mało nasiakliwy, dzięki czemu znacząco ogranicza działanie uziomu. Radzę od razu sprawdzić, zanim przyjdzie Pan z ubezpieczenia 😉
@lucy mc czasem na umowach są różne dziwne zapisu na przykład ja mam że rezystancja uziemienia musi być poniżej 10 Ω. Co jest kompletnie nie uzasadnione przy braku ochrony odgromowej, ale są takie zapisy.
Wiadomo że uziom fundamentowy działa na zasadzie klatki Faradaya, ale w ubezpieczalniach nie zawsze o tym wiedzą.
Dlatego wg mnie najrozsądniejszym rozwiązaniem jest puszczenie bednarki na sztorc w chudym betonie, uprzednio przyspawanej do wbitych prętów żeby zapewnić odpowiednią otulinę betonu.
@@ukaszmiecznikowski4631 z tym przystosowaniem nie sprawa jest bardziej skomplikowana. Podobnie się zgadzam, ale moim zdaniem lepiej jest jak Bednarka jest położona na bloczkach betonowych. Inaczej ma się sprawa gdy mamy fundament w technologii brązowej wanny, ale w Polsce chyba nikt nie startuje tej technologii. Innym dobrym rozwiązaniem jest uziom otokowy połączony z uziomem fundamentowym, ale do jest droższe rozwiązanie.
@@jakubstepien7257 Klatki Faradaya? nie widze tu porównania.
Płyta mi wyszła taniej niż ławy. Co zabawne, w projekcie miałem ławy 60x40 cm i łączna objętość betonu wyszła 19m3, a 20cm płyty o powierzchni 100m2 wyszło 20m3. Niewielka różnica, znacznie mniej robocizny. Ilość styropianu podobna, bo pod posadzki już nie trzeba, jedynie trochę więcej stali bo na całej powierzchni jest siatka górą i dołem. Plusy płyty za to są bardzo duże, szybkość wykonania, izolacja termiczna i stabilność...
Nie kładł pan na płytę dodatkowej izolacji przed posadzka z ogrzewaniem ? Jak u Pana dom zbudowany?, Gwc?, Czym ogrzewane?
@@jacekj5157 pod płytą 20cm, na płycie jeszcze 5cm i posadzka 6cm. GWC + PV 6,4kWp + Bufor z grzałką i koszty całego ogrzewania + CWU + cały prąd to 1200zł za rok w zeszłym roku.
7:40 - To prawda. Należy usunąć humus. Ja podczas budowy mojego domu przed usunięciem humusu wykopałem fundamenty. Następnie zalałem betonem i gdy beton związał wybrałem humus. Rozwiązań jest wiele. Ważne jest by pod budynkiem nie było ziemi organicznej( takiej w której występuje życie a humus jest taką ziemią) gdyż ona zmienia swoją objętość i może sprawić, że budynek nam podniesie lub zrobi się wolna przestrzeń pod posadzką i w efekcie może podłoga nam się zapaść
a czemu taka kolejnosc prac - humus po lawie ?
Utwierdziłam się w przekonaniu, że bloczki keramzytowe będą u mnie.
U mnie też.
Gdzie można znałeś takie jak w materiale? Znajduje w wytwórniach ale bez tzw. pióro-wpustu???
@@marekdzur2673 dokładnie ja też zauważyłem ze są bez wpióro wpustu w hurtowniach
Wkładanie bednarki do fundamentów jest pozbawione sensu. Po pierwsze: po co dokładać stalową bednarkę skoro są tam już pręty - przecież można się do nich przypiąć i będą pełnić identyczną rolę, Po drugie: uważam że lepiej bednarkę jednak zakopać obok fundamentu, gdyż trudno określić wpływ przepływu energii z poioruna przez ławę, czy to prawidłowe rozwiązanie będzie wiadomo za 20-30 lat.
jak myślisz, czy styk prętów poprzez skręcenie drutem wiązałkowym będzie wystarczający aby odprowadzić do ziemi chociażby przepięcie?
I już wiem co będę oglądał dzisiaj na nocce ;) Pozdrawiam trzymam kciuki za budowę i nietypowe rozwiązania :D
Uziom wygląda w porządku ale do betonu nie opłaca się używać bednarki ocynkowanej ponieważ ocynk degraduje w kontakcie z betonem. Wykonując uziom fundamentowy w ławie najlepiej używać zwykłej czarnej stali ale wyjście bednarki z ławy powinno być wykonane ze stali nierdzewnej lub miedziowanej bo na ocynku istnieje ryzyko że punkt wyjścia bednarki z betonu będzie korodował
Dodatkowo, bednarka powinna być spawana do zbrojenia - brak tego połączenia (zwłaszcza w kontekście podłączenia piorunochronu) może powodować powstanie różnicy potencjału pomiędzy zbrojeniem a bednarką, w efekcie iskrzenie i rozsadzenie fundamentu. Wyjścia bednarki na powierzchnię lepiej wykonać ze stali nierdzewnej, w ławie wystarczy stal czarna.
Zgadzam się z kolegami by w fundamencie umieścić zwykłą „czarną” bednarkę ale wyjście z fundamentu nie musi być wykonane czy to bednarką z stali nierdzewnej (patrz rezystancja) czy pomiedziowanej, (patrz cena)i trudność w spawaniu obu dużo lepsze i pewniejsze jest wypuszczenie bednarki ocynkowanej owiniętą taśmą typu denso.
Tylko czarna bednarka jest trudniejsza do dostania. Ale jak o uziomie nie myśli się na ostatnią chwilę to będzie ok
@@farmfrit czarną bednarke bardzo łatwo dostać w hurtowniach stali
Ocynkowana bednarka jest ok, tylko ocynk musi być odpowiednio gruby, wtedy to co się w cemencie rozpuści nie będzie miało znaczenia. Ocynk nie degraduje tylko się rozpuszcza w ciekłym cemencie. Jak cement się ustali, to już nic nie będzie się z tym ocynkiem działo.
Na zachodzie popularne jest całe zbrojenie z ocynkowanej stali, tylko jest właśnie zastrzeżenie, że ocynk musi być gruby żeby przetrwać kontakt z cementem.
Do mnie już sąsiad wyskoczyl ze woda mu stoi w ogródku bo dom zrobilem , a ja mu pstryk fotki ze u mnie tez stoi . 😉. Jak pada deszcz to musi być mokro . A jak zacznie skakać to ja mu pstryk fotki ze woda z jego ogródka na moja drogę wyplywa ... szach mat.
Płyta fundamentowa nie zawsze musi wyjść droższa bo można użyć zbrojenia rozproszonego jeżeli buduje się np lekki szkielet drewniany. Druga rzecz to ciężko zepsuć płytę...w sensie mostki termiczne oraz czas jej robienia powinien być krótszy od tradycyjnego
pod szkieletowy pewnie to mozliwe. wszystko zalezy od indywidualnego przypadku.
Błąd: Końce strzemion nie są dogięte do środka. Błąd kolejny: nie zachowano rotacji strzemion. Błąd w czasie zbrojenia. 20:46 - wewnętrzne pręty zbrojeniowe powinny być przedłużone "elką" do zewnętrznych prętów a nie wewnętrznych. Taka ława jest po prostu słabsza w narożnikach. Zbrojenie kompozytowe - znajdź architekta, który to policzy. Potem znajdź kierownika budowy, który się pod tym podpisze. Potem pogadamy. Ja stosowałem pręty z włókna szklanego pod chudziaka na poziomie zero, tylko jako dodatkowe zabezpieczenie przed rysowaniem (w projekcie była tylko siatka przeciwskurczowa). Jak oglądnę mazteriał do końca, to pewnie znajdę jeszcze kilka błędów dopisze z czasami na nagraniu. 21:38 Kolego raz mówisz "odgromówka" raz "uziemienźie" - to nie jest to samo! "Odgromówka" to instalacja mająca zapewnić zwód wyładowania do ziemi i składa się z kilku części, których tutaj nie opiszę. Uziemienie zaś to instalacja mająca zapewnić ochronę użytkowników przed porażaniem. na budowach różnie to jest zrobionściany e, w moim domu to dwie oddzielne instalacje, przy czym uważam za błąd wykonywanie uziemienia w ławie, kiedy ta leży na papie lub czasem ława jest lana w folii do ziemi (ława jest izolowana od ziemi, czyli co to do cholery za uziemienie jest?? - następny błąd). O i mamy następny błąd. Bednarka w ławie, jeśli w ogóle to stal czarna bo beton chroni przed korozją i jest tańsza. Do ziemi, na uziom otokowy, dajemy bednarkę ocynkowaną ogniowo. To co przewodzi prąd niech robi elektryk, zbrojarz z papierami zbrojenie, murarz niech zajmie się swoja robotą. Jak wszystko robią murarze to dupa z tego domu będzie. Weź kierownika budowy, którego ekipa nie chce, wiesz dlaczego?
24:00 zamówiłeś 1m^3 więcej betonu? Do ław w szalunkach? Na prawdę? Przecież to prosta matematyka...
24:42 Na cholerę beton B20W8? Tamę budujesz? Elektrownię jądrową? Stal w betonie chroni NADBETON. Wystarczy 5 cm, normy określają to dokładnie. Ważne, żeby beton nie rysował, bo wtedy żadne W8 nie pomoże - wilgoć przedostanie się do prętów a korozja go rozsadzi. Dlatego ważna jest jakość zbrojeń bo to one przenoszą naprężenia w belce. A to na twojej budowie jest nieco spieprzone (widziałem ławy niemal bez stali, więc nie jest bardzo źle). Beton należy porządnie zawibrować bo jeśli nie zawibrujesz to beton będzie porowaty i szczelności nie będzie. Dobrej mocy buława, jeden człowiek do wibrowania i ma zapieprzać z buławą raz koło razu, do samego dna szalunku. i jeszcze jedno, ławy z zasady stoją w wilgotnym gruncie, mają znosić takie warunki i tyle. Dlatego W8 niepotrzebnie wydana kasa, lepiej było kupić B25 zbrojony - ma większą wytrzymałość, trudniej się rysuje, wiec przetrwa dłużej niż W8. Proste?
24:48 Beton "nie wysycha"! Wyprane majty wysychają. Beton WIĄŻE. Zapytaj w betoniarni jak beton pielęgnować. Najkrócej mówiąc: przez 8 dni ma być pod wodą. Kropka.
25:32 Beton nie "popękał" to jest skurcz, czyli jeśli lałeś wodę na beton w czasie dojrzewania, to mieszanka była do dupy albo słabe szalunki. Teraz masz szczeliny do samych prętów i W8 nie zadziała. Raczej to nie jest wina szalunków ale szalowania.
Była folia na deskach szalunkowych? Jeśli nie, to suche pewnie jak papier deski odebrały część wody zarobowej i mamy to co mamy. Szalunki powinny być albo z folią albo deski powinny być pomalowane olejem. Pewnie ekipie się śpieszyło. Standard. Mogę podrzucić zdjęcia z naszych budów, gdzie ma ani jednej szczeliny skurczowej na setkach metrów ław.
26:15 Dysperbit na popękane ławy? W sumie OK, tyle że to zabezpieczenie tylko przeciwwilgociowe. Skoro masz już te rysy to trzeba było położyć CR90. Drożej ale jak przeczytasz kartę techniczną to zrozumiesz dlaczego. CR90 to zabezpieczanie przeciwwodne. Ławy mogą stać w wodzie a rok 2021, jest wyjątkowo mokry, więc masowo weryfikuje czym jest dysperbit. Trzy milimetry CR90 i masz problem z głowy.
29:47 Keramzyt ma wielce cech ale zapomniałeś o najważniejszej: SZYBKO WYSYCHA. Reszta cech, o których wspominasz nie ma znaczenia. A dlaczego wszyscy z tego nie budują? To proste: transport jest drogi a keramzyt nie jest tak popularny jak bloczki, które może produkować każda betoniarnia. Tu działa ekonomia.
31:42 Raz mówisz "wilogć" raz "woda". Zdecyduj się bo w budowlance zabezpieczenie przeciwwilgociowe i przeciwwodne to dwie zupełnie różne sprawy.
32:27 Totalne bzdury. Bloczki keramzytowe nie są wodoodporne.. Są cholernie porowate, Bloczek to keramzyt i zaprawa cementowa, która to w kupie trzyma. Główną cechą bloczków lub pustaków z keramzytu jest to, że tak szybko jak chłonie wodę to tak samo szybko ją oddaje. Ale nie jest wodoszczelny, a przynajmniej nie jest wodoszczelne to co masz na filmie.
36:00 Na koniec o keramzycie dodam, że ekipy tego materiału nie lubią. Pustaki są kruche, trzeba nauczyć się jakoś to ciąć, a na to zazwyczaj nie ma czasu. Zrób researcz po ekipach.
40:33 Weź butelkę i zasuwaj do kierownika budowy. Właśnie tak przerywa się podciąganie wilgoci w słupach: Wycięty kwadrat w papie i zaprawa wodoszczelna. Poza tym słup nie ma na celu przenoszenia momentów ale pootrzymywanie konstrukcji domu. Dlatego przedzielenie słupa warstwą wodoodporną nie ma znaczenia. Poza tym, jeśli położysz beton na gładki beton to i tak one ze sobą nie zwiążą tak trwale jak całość betonowana jednocześnie.
41:40 O liczbie prętów w słupie decyduje architekt na podstawie obliczeń. Wystarczy, że zamiast blachy na dachu będzie dachówka albo dom będzie zlokalizowany w innej strefie wiatrowej lub różnym gruncie.
42:01 O głębokości posadowienia ław decyduje architekt po wyniku badania gruntu. Kpienie z ludzi, który mają głęboko posadowione fundamenty jest szczeniactwem. Poza tym, czy weźmiesz odpowiedzialność, jeśli ktoś ciebie posłucha i na gruncie wysadzinowym posadzi za płytko ławy a w zimie ściany mu popękają?
Wiesz co Kolego, takie pieprzysz bzdury, że dam Ci dobrą radę zanim opublikujesz jakiś materiał i ktoś zaciągnie Cię o to do sądu, bo mu się dom rozleci, daj to do oglądnięcia jakiemuś fachowcowi.
dziekuje za sporo informacji/porad.
Ale z tym "pieprzeniem" to prosze sie zastanowic...
i nigdzie nie mowie ze jestem expertem wykonastwa/projektowania... nie mowie tez ze to musi byc zrobione tak, czy inaczej. Przedstawiam jak to jest robione u mnie. Kanal jest o wybranych rozwiazaniach pro-zdrowotnych oraz energooszczednych (ew optymalizacji kosztowej) - a reszta powiedzmy ze przy okazji... Uwazam ze u mnie jakosciowo jest i tak poziom/dwa wyzej niz standard/przecietna na rynku... - choc nie twierdze ze jest idealnie...
A Pan jest projektantem / konstruktorem / wykonawca ?
czy można Pana zatrudnić?:):):)
Lepiej zrobić trzy stopnie do domu niż później martwić się wilgocią czy powodzią
W temacie uziomu fundamentowego: Polecam zapoznać się z 'poradnikiem ochrony odgromowej' firmy dehn. Mozna kupic z 2 reki lub zapytać znajomego przedsiebiorcę ponieważ trzeba podac pewne dane.
Na mnie takie polecenia działają wręcz przeciwnie, jak widzę coś takiego to staram się unikać. Od razu zapala się lampka, że skoro ktoś wydał hajs na opłacenie celebryty to znaczy że nie wydał go na udoskonalenie produktu. Dobry produkt broni się sam i nie potrzebuje pseudo "poleceń" ludzi bez pojęcia.
jest w tym logika
Odnośnie tych "zębów" to są strzępia, można je zastąpić prętami w zaprawie między bloczkami.
I jeszcze ten mikrocement... masz naprawdę dobrego kierownika.
Z drugiej strony większość domów jest budowanych źle, trzpienie nie są związane w żaden sposób że ścianą a papa ogranicza wiązanie z lawa więc nie ma się co spinac
pytanie czy ta warstwa mikrocementu w porównaniu do np tego dysperbitu tak dramatycznie wpływa na ... wytrzymałość ? pionowo - ściskanie chyba nie powinno mieć większego znaczenia, a za ruchy zginające powinno odpowiadać zbrojenie - które ma ciaglosc. Ten mikro cement i tak będzie najsłabszym ogniwem do pękania. Masa bitumiczna powinna być lepsza - bo elastyczna - nie spęka wiec utrzyma ciągłość - szczelność. (?)
To tak na rozum niespełnionego inżyniera.
@@holiboodzdrowydom nie wpływa dramatycznie, i nie ma większego znaczenia przy domach jednorodzinnych. Fakt, to, że wszyscy robią źle, nie znaczy, że jest to dobrze ale jest akceptowalnie 😉 idealna sytuacja to taka, że nic tam nie ma, a przed podciaganiem chroni klasa wodoszczelność betonu.
Mikrocement jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niz dysperbit i prędzej słup z betonu b20 speka niż ta pozornie dość elastyczna warstwa mająca wytrzymałość 50 Mpa
ZAWSZE budynek wynosimy do góry i usypujemy ziemią, a wokół domu (przygotowanie do opasek) piachem. Robimy spadki w stronę boków działki i mamy spokój z wodą. Będzie się zbierała dalej od domu. Oczywiście rozumnie wyprowadzić rynny, najlepiej do zbiornika na deszczówkę lub dwóch.
Bardzo fajny kanał i dużo ciekawej wiedzy. P.S. Krasnoludki budują ci ten dom w 17.50 minucie widać na wieńcu malutkich pracowników :p
myślałem, że tylko ja ich zauważyłem... :))
U mnie akurat płyta wyszła taniej niż tradycyjny fundament mimo, że stali poszło więcej. Musiałem budynek wyciągnąć w górę że względu na teren i 7 łódek piachu poszło na podsypkę. Za szalunek robił osadzony w ziemi styrodur. Gdybym miał wyciągnąć to bloczkiem lub lanym betonem i do tego masa kmb że względu na okresowo wysoką wodę, policzyłem i płyta bardziej mi się opłacała. Trzeba po prostu usiąść i liczyć.
brzmi troche abstrakcyjnie, ale to prawda - trzeba liczyc kazdy przypadek indywidualnie
Bardzo dobry materiał!!! Pozdrawiam.
Potwierdzam i również pozdrawiam!
Ze słupami jest tak, że jak chcesz dach pod dachówkę, to lepiej więcej słupów. Materiał super. Przekonałeś mnie do bloczków:)
U mnie również zalewają fundamenty w humus ale przed murowaniem ścian fundamentowych koparka wybiera humus z środka
a glebokosc przemarzania chociaz zachowuja ? czy jest sens zeby koparka usuwalo po zalania a nie przed ?
c odo rdzewienia to proces utleniania - woda katalizuje ale bez tlenu nic nie zardzewieje. Podsiąkanie musi zawierać tlen. Te centymetry gwarantują brak dostępu tlenu.Brak podsiąkania gwarantuje wolniejsze przemarzanie i to słabo dogrzanego domu. Dlatego niegrzane budynki są rozsadzane podsiąkającą zamarzającą wodą, która robi sobie ścieżkę coraz głębszego podmarzania i rozsadzania.
Oglądam wszystkie odcinki i przyznaje że brzmi to wszystko bardzo wiarygodnie. Gratuluję pomysłu i realizacji. W tej całej masie Internetu naprawdę ciężko ocenić rzetelność informacji dotyczących budowy. Powodzenia.
PS: Jestem na podobnym etapie budowy, lejemy chudziak :).
I to mi sie podoba. Podważanie pewnych standardòw. Lukasyno zniknàł bez śladu jak zaczeli go cisnàć . Podoba mi się najpierw się EDUKUJ PUZNIEJ PRODUKUJ. Pozdrawiam :)
Niestety,to gorzkie doswiadczenie ,rowniet moje,i gorzka prawda,ze trzeba wiedziec co najmniej tyle,ile wie rzemieslnik ,a moze nawet wiecej!Trzeba sie uczyc,pytac i porownywac rozne opinie!Nie nalezy lekcewazyc nawet najdrobniejszej uwagi ,nawet jesli w danym momencie wydaje sie glupia!Duzo wiedzy daje internet!Trzeba sie ciagle uczyc!Pozdrawiam i zycze powodzenia w budowaniu domu marzen!
prawda, ale calej wiedzy z wszystkich dziedzin ktore nas otaczaja niemozliwe jest sie tak wyedukowac - ja tez odpuszczam wiele specjalizacji i koncentruje sie na moim zdaniem najwazniejszych.
Przy ścianach fundamentowych spoiny są potrzebne chociaż by z tego względu by mur był szczelny. Prze położeniem izolacji pionowych powinna być wykonana rapówka cementowa w celu uszczelnienia muru i położenia izolacji płynnych .
witam. Czym dokładnie odizolowałeś fundament od słupów ?
i czym dokładnie ociepliłeś fundamenty ? opisz dokładnie wszystko.
Ta kupka betonu pod płatew pośrednią to jak najbardziej ale ta szpilka nic nie da, lepiej dać pod spód długi masywny płaskownik przymocowany na dobre kołki ze śrubami wkręcanymi przymocowany do betonu komórkowego
Ta ekipa to jacys filantropi z tego wynika... o co ich nie poprosic ponad pierwotne zalozenia to wykonuja za friko! Gratulacje.
Jestem bardzo ciekawy jak zimą będzie zachowywał się dom, nie mogę się doczekać zakończenia budowy 😊
HOLIBOOD - Zdrowy Dom - jeżeli chodzi o zabezpieczanie betonu, po jego wstępnym związaniu czyli 2-3 godziny od wylania, zlać wodą i PRZYKRYĆ FOLIĄ, to jedyna i słuszna metoda na za szybkie wysychanie betonu. Sprawdzone u siebie.
Mi kierownik doradził, żeby zostawić humus na czas wykopów, ponieważ humus utrzyma ziemie, a nie robiliśmy szalunków. Po zalaniu betonu, budowlaniec wybrał wszystko ze środka.
ciekawe podejscie - pytanie czy jest na tym jakis zysk - bo wykop i tak musi byc szerszy zeby bylo do niego wygodne dojscie, a wycieganie humusu jest latwiejsze koparka na samym poczatku...
Czemu nie brałeś pod uwagę pustaków szalunkowych zalewonych. Pustak 50x24x24 cm czyli dwa razy większy, zaprawa tylko pod pierwszą warstwę reszta całkowicie bez. Wytrzymałość mechaniczna porównywalna z żelbetem w monolicie ponieważ na każdej warstwie można dać prety w poziomie. W środek zalewasz beton b25 z dodatkami uszczelniającymi beton. Moja firma używa tylko tego systemu, ewentualnie pełnego lanego monolitu z żelbetu. Sciany fundamentowe są tak skuteczne że można wykonać z nich basen i do wysokośći 1.8 m mamy to przetestowane w praktycę . Klient zażyczył sobie napełnienia na tydzień gołych ścian. Zero przecieków!
Ja mam dokładnie tak zrobione fundamenty - pustak szalunkowy zalany betonem b25.
mozna oczywiscie, u mnie wytrzymalosc nie jest potrzebna na parterowke bez stropu. Zakladam ze jakas hydroizolacja i tak na to idzie ? (bo bloczki juz nie sa z szczelnego betonu?)
macie jakis limit to ilu bloczkow zalewacie zeby ich nie rozsadzilo ?
@@holiboodzdrowydom Jednego dnia da się zalać 7 warstw z tym że zalewamy 3 warstwy i jedziemy dalejdo około. Zalewanie nie idzie Zbyt szybko (trzeba dokładnie ubić mieszankę) więc zanim wrócimy w to samo miejsce mija 30-40 minut. Zmów 3 warstwy. Na końcu dolewka do wyznaczonego poziomu.
Najtańsza opcja to jednak pustak pełny betonowy. Mamy niską nasiąkliwość i pióro-wpust, więc w pionie brak zaprawy i nie trzeba lać tony betonu w środek. ;)
Świetny materiał, dzięki!
Filmik - opis prac przeprowadzony jest bardzo ciekawie , płynnie i interesująco. Ale jest jedno ale odnośnie instalacji odgromowej fundamentowej. Według mnie dołożenie bednarki do zbrojenia to niepotrzebny koszt ( ktoś już napisał, że bednarka jest ocynkowana a cynk z cementem wchodzi w reakcję, czyli wystarczył, by zwykły płaskownik, a tak naprawdę pospawanie zbrojenia w punktach styku załatwiło by potrzebną przewodność ), bo w pana wykonaniu fundamentu o małej przenikalności wodnej po prostu nie zda egzaminu i odgrom staje bardzo niebezpieczny ( pana beton dodatkowo jeszcze zabezpieczony przed wilgocią staje się izolatorem. W instalacji odgromowej najważniejsze jest szybkie odprowadzenie ładunku do ziemi na jak największej powierzchni czyli instalacja musi być o jak najmniejszej oporności i mieć nieprzerwany kontakt z ziemią i im wyższa wilgotność tym szybsze odprowadzenie ładunku elektrycznego. Wnioskuję, że położenie bednarki obok fundamentu lepiej spełniło by swoje zadanie. Posiłkowałem się artykułem, którego link podaję budownictwob2b.pl/instalacje/baza-wiedzy/ochrona-i-elektronika/4991-instalacja-odgromowa
Po tym szlamie cementowym widzę że masz dobrego kierownika budowy. I choć w tym przypadku może nie ma to kluczowego znaczenia to jest zrobione zgodnie ze sztuką budowlaną
Czamaninek był dla mnie niedostępny ze względu na odległość i mój dystrybutor w bielsku przeciągał wycenę , zdecydowałem się na Leca Bloc
w tej chwili jest ogolny problem z dostepnoscia materialow - trzeba sobie radzic w zaleznosci od biezacej sytuacji.
HOLIBOOD - Zdrowy Dom Wiem że to może zabrzmiec amatorsko ale z czystej "naukowej ciekawosci" zapytam. Po co ocieplać fundament skoro moge calkowicie oddzielic termicznie podłoge i reszte budynku od wplywu przeniku ciepła z pod podłogi/fundamentu tak samo jak ścian np w konstruckji drewnianej? Pytanie głownie odnosi sie budynku w konstrukcji drewnianej np szkieletowej jak i domu z bala. Nie widze sensu ani ekonomicznego ani tym bardziej budowlanego ocieplania betonu w ziemi ktory moge bez problemu odizolowac od reszty budybku zaznaczam konstrukcji stricte drewnianej gdzie drewno jest samo w sobie swietnym izolatorem. Pominmy dom murowany ktory kompletnie mnie nie interesuje. Twoim bardziej doswiadczonym okiem jaki jest sens takiego zabiegu przy ww konstrukcji? Moim zdaniem to przerost formy nad trescia i nie potrzebne koszty ale moze sie myle i wyjasnisz mi to zagadnienie.
Bednarkę do uziomu wystarczy przyspawać do uzbrojenia i pospawać zbrojenie w miejscach łączenia. Po prostu utopiłeś 1500zł w betonie zupełnie nie potrzebnie, bo zatopienie bendnarki w fundamentach nie polepszy parametrów uziomu, a nawet je zepsułeś, bo ław fundamentowych się nie izoluje. Jest to kompletnie bez sensu tym bardziej jeśli mają pełnić rolę uziemienia. Ławy bez izolacji przeżyją ciebie i twoje prawnuki. Marnujesz pieniądze zamiast przeznaczyć je na większą powierzchnię domu.Poprawiasz to czego nie trzeba.
Jak zawsze super. Co do ścian fundamentowych też jestem zdecydowany na czamaninek, ale ściany nośne jakoś chyba się nie przekonam.
a moge spytac czemu nie keramzyt na sciany? - tak z ciekawosci.
@@holiboodzdrowydom sam nie wiem. Ile domów się stawia z keramzytu? Nie widuje się takich domów i pewnie dlatego nawet nie brałem tego pod uwagę. Na fundament to już nawet byłem w kontakcie z czamsnonkiem co i jak, właśnie z racji wielkości, wagi ciepła etc. Na ściany od początku byłem zdecydowany na solbet 30cm. I pod taki jest narysowany projekt.
Choć w nocy po filmie przeleciało mi po głowie muszę wejść zobaczyć jak to wygląda na ściany i czy są też grubsze niż standart. Chyba boję się pustaków że jednak finalnie może być problem z wieszaniem i mocowaniem czegokolwiek do ściany.
dzięki za polecenie :) jak zwykle dobrze się słucha:) pozdrowienia
sam jestes sobie winien - robisz dobra robote - masz polecenia ;)
U mnie ławy 60x90cm głębokie, 20 com ponizej humusu, ok 100m bierzacych pod kazdą scianą, bez szaluunkow, 54 m3 betonu heheheh, beton b20, a tylko 144 m2 uzytkowe na parterze plus 120 na pietrze oraz stropodach, plus ok 50m2 na strychu,
Hej, jak masz położoną folię kubełkową? W ilu kawałkach? Jakie zakładki? Jak zabezpieczona jest przed dostawaniem się wody wpadającej do przestrzeni między nią a xps? Jeszcze jedno. Pustaki fundamentowe są na pióro-wpust czy nie powinno się mimo wszystko dać zaprawę w te pionowe połączenia? Potencjalne miejsce przepuszczania wody?
kubelki do wewnatrz. musialem zrobic w 3 odcinkach zaklady ok 30cm, a od gory standardowa dedykowana listwa, na dole ucieta przy lawie. Woda tam sie zawsze jakas dostanie - chodzi o to zeby odparowala.
w pioro wpuscie chodzi o ot zeby nie bylo zaprawy -to zaprawa podciaga kapilarnie wode do gory (tak samo jak standardowy bloczek betonowy)
@@holiboodzdrowydom Ja tylko skromnie dodam ze do XPSu żadna folia nie jest pptrzebna, jedynie chroni izolacje przrd zerwaniem ppdczas zasypywania. Pozdrawiam.
Nie polecam odgromówki w ławie - udar po wyładowaniu potrafi skutecznie uszkodzić ławę...
A gdzie ty to wyczytałeś? Doświadczenie czy chłopski rozum?
520 komentarzy... ktoś już na pewno napisał, ale ten dysperbit jako hydroizolacja to wtopa :/ Natomiast z cały film bardzo dziękuje +1
36:36 Na mnie celebryckie japy działają, jak najbardziej. ZNIECHĘCAJĄCO!!!!
Jeżeli czyjeś opinie robią na mnie wrażenie to tylko tych osób które wiedzą co mówią. A to łatwo rozpoznać. Te które mówią co wiedzą olewam.
Zbrojenie tego typu które zabetonowałeś ma z zadanie trzymać w kupie tą ławę, i nie jest ono zbrojeniem konstrukcyjnym (liczonym w jakikolwiek sposób), no chyba, że budujesz na szkodach górniczych ale wtedy nie jest ono traktowane jako fundament tylko jako usztywnienie budynku tzw. "ruszt". To czy ono jest 2cm niżej czy wyżej, na podkładkach plastikowych lub nawet na kostce betonowej z odzysku nie ma tutaj znaczenia, ponieważ tego typu ławy są ławami betonowymi, a nie żelbetowymi. Żeby była to ława klasyfikowana jako żelbetowa to musi ona mieć zbrojenie powyżej tak zwanego fachowo "minimalnego stopnia zbrojenia". Poza tym ławy żelbetowe zbroi się w inny sposób i są przewidywane na bardzo duże obciążenia. Jak praktyka pokazuje większość ludzi ma to pseudo zbrojenie w projektach więc lepiej żeby miało ono odpowiednią otulinę z warstwy betonu, bo szkoda, żeby przegniło jak już się go daje, aczkolwiek jak pisałem wcześniej ono nie pełni tam roli konstrukcyjnej bo kąt rozchodzenia się naprężeń w betonie to około 45 stopni co przy tak wąskich ławach skutkuje tym, że jest ono tam zbędne i na 99% nic się z budynkiem nie stanie nawet jak ono całkowicie skoroduje.
Dla mnie jest duuużo większym autorytetem niż Bogusław Linda )))))))
Dobry szlam to jest życie !
Chciałbym poruszyć temat bednarki (Twojego uziemienia) zatopionego w betonie. Jak myślisz co się stanie z energią wyzwoloną z wyładowania w instalację odgromową, przekazaną właśnie na tą bednarkę w betonie?
Dobry wieczór.Proszę o info na jaką szerokość i głębokość robił Pan wykop pod ławy i jakiej szerokości są u Pana szalunki ?
Super materiał
Dlatego kupiłem ostrego na budowę k-162
Co do pióro wpust - beton ma odporność sporą na ściskanie ale na ścinanie prawie żadną więc ten pióro wpust trzeba przewidzieć z głową ale mnie pan przekonał.
Może późno ale ta informacja może się przydać, chciałem zastosować zbrojenie kompozytowe przy budowie swojego domu, po długich rozmowach w starostwie zezwolili na użycie takich prętów tylko gdy producent ma jasny certyfikat na użycie w domach jednorodzinnych, w przeciwnym razie cała odpowiedzialność spada na kierownika budowy. Niestety nie znalazłem żadnego producenta który ma w zastosowaniach wpisane budowanie domów jednorodzinnych.
Ciekawi mnie jeden aspekt finansowy. Czy ktoś to może przeliczał jeśli styropian poszedł w kosmos . Jak by wyszedł cenowo podwójny mur . U moich rodziców kiedyś jak budowali i nie był tak dostępny styropian jak teraz . Mają dom z pełnych pustaków i pomiędzy nimi przerwa .
ciezki temat zeby uzyskac ten sam efekt izolacyjnosci :/
Uziom fundamentowy i odgromówka to dwie osobne sprawy i najlepiej by były to osobne instalacje. Uziom fundamentowy będzie odprowadzał nadmiar napięcia z sieci (jeśli trafiłby do domu), a instalacja odgromowa ma odprowadzić napięcie z ewentualnych wyładowań atmosferycznych do ziemi, z pominięciem domu.
Przy połączeniu odgromówki z uziomem fundamentowym przy podwójnym wyładowaniu drugi ładunek przejdzie na instalacje elektryczną domu.
Nie wolno tworzyć dwóch oddzielnych uziomów - różnica potencjałów. Skoro został wykonany uziom fundamentowy to instalacja odgromowa jak i elektryczna ma być podłączona pod ten jeden uziom. Prąd udarowy o kształcie fali 10/350 us nie rozsadzi fundamentów pod warunkiem, że nie ma nigdzie powietrznych poduszek w obrębię bednarki - dalego bednarkę powinno się zawsze mocować, czy układać w ziemi na sztorc. Część prądu udarowego rozejdzie się po GSU/GSW/PE/PEN a ograniczniki przepięć z członem ucinającym(iskierniki) jak i ograniczającym(warystory) wyrównają różnicę potencjałów.
@@EmiNetworks Co opinia to inaczej. Nie mówię o ziutkach tylko gościach co wiedzą co nie co. Każdy ma sensowny argument, który popiera jego teorię. I tak jak twoja opinia robi wodę z mózgu bo już nic nie wiesz.
@@kristomen Nie ma czegoś takiego jak "co opinia to inaczej" odnośnie uziomów, instalacji odgromowych, czy ekwipotencjalizacji. To jest wiedza techniczna, inżynierska. Nie ma jakiś odskoków, bo komuś coś tam się wydaje.
Polecam lekturę Inżyniera elektryka Edwarda Musiał. Jasno i klarownie wytłumaczone na podstawie pomiarów i obliczeń tutaj nie ma miejsca na błędy jeżeli mamy robić ochronę odgromową. Gdy ktoś nie jest pewny lepiej niech nie robi wcale, bo to grozi kalectwem lub śmiercią.
Cześć. Praktyką w naszej okolicy stało się wlewanie mieszanki betonowej prosto w wykop, a to z uwagi na gliniaste podłoże. Czy macie z tym doświadczenie i czy możecie polecić aż taką drogę na skróty, ew. wyłożenie wykopu folią? Chodzi oczywiście o dom parterowy.
Oczywiście - pod ławę wszyscy tak robią i nie ma się czego bać - z tego sie nie strzela ;)
hej. Namiętnie oglądam Twoje filmy. Super dużo dobrej wiedzy. Patrzę na ofertę Czamaninka i obecnie mają chyba inne bloczki fundamentowe, niż stosowane u Ciebie. Pamiętasz, jaki to był typ bloczka? W tym wymiarze mają obecnie z pustą przestrznią w środku, a u Ciebie chyna były pełne.
Używasz keramzytu między innymi ponieważ ma najniższą nasiąkliwość i podciąganie kapilarne po czym Używasz wmiare drogiej masy kmb i na koniec drogiego xps, rozumiem że minimalizujesz ryzyko tylko czy to jest aż tak potrzebne do przesady? Kiedyś czytałem że keramzytowe bloczki mają takie właściwości że w zasadzie można ich wcale nie izolować. Nie wspomniałeś nic o wieńcu fundamentowym a bardzo mnie interesuje Twoje zdanie na ten temat. Pozdrawiam śledzę i trzymam kciuki 💪🏿
fakt - zapomnialem o wiencu a usunalem go z projektu... -dzieki - postaram sie cos dograc przy okazji.
Co do zestawienia - to ja to traktuje jako calosc - zeby auto bylo dobre to wszystkie jego komponenty musza byc dobre i ze soba wspolgrac. Jesli np silnik bedzie TOP, a hamulce z najnizszej polki, to nie zrobi to takiej roboty na wyscigu jak auto z silnikiem I hamulcami ze sredniej polki... (to taka mocna przenosnia).
Uwazam ze xps powinien buc niezaleznie od calej reszty. Moze w ktoryms momencie przesadze, ale wole przesadzic niz cos spartolic.
Budowanie takim systemem, że wszędzie dokładasz kolejne zabezpieczenie, poprzedniego zabezpieczenia jest bardzo kosztowne. Tym systemem domek jednorodzinny zamiast wybudować za 500 tyś. zł wychodzi 1mln zł. ;) Jeden i drugi postoi za swojego życia.
Płytę robi się nie tylko dla oszczędności a przede wszystkim z powodu słabej nośności gruntu czy terenu podmokłego.
Co do zbiorników na deszczówkę to każdy powinien mieć go obligatoryjnie ze względu na retencję wody , oszczędności. Teraz nawet o ile wiem są dotacje na zbiorniki i oczka wodne
tak, ale to projektant konstruktor wtedy decyduje ze musi byc plyta a nie inwestor. Co do wody to moim zdaniem zalezy od konkretnych warunkow.
przy tej wspaniałej pogodzie którą ostatnio mamy mojego sąsiada zalewa woda z drogi osiedlowej bo nikt mu nie doradził podnieść się z 50cm wyżej. Praktycznie garaż ma nie wyżej niż droga. Co tam 10cm. Czasami warto podnieść się z 30cm.
mam sasiada ktorego do tej pory regularnie zalewalo - teraz zrobili row i studzienki zobaczymy co wyjdzie... fakt czasem te 50cm robi robote - ale wtedy "wchodzimy do domu po drabinie"...
Niektórzy codziennie włażą na 3 piętro i żyją, też wolałbym te 2,3 stopnie więcej, być pół metra wyżej i zaoszczędzić ewentualnie osuszanie posadzki i generalny remont parteru
Dom za 150 tyś złotych. Ten projekt już stał się kultowy. Doprawlcowywany do perfekcji w różnych odmianach. Jest tyle filmików na YouTubie więc łatwo wychaczyć kto co robi źle.
sam projekt (oryginalny) to mocny bubel - takie minimum ktore przechodzi przez urzędy, ale forum inwestorów to juz faktycznie co innego.
@@holiboodzdrowydom chętnie usłyszałbym coś więcej.
Trochę zawiłości z tym poziomem zero ja powiem tak:
"poziom zero" poziom gotowej podłogi(posadzki)
"stan zero(umownie)" poziom podłogi na gruncie tam gdzie się fundament kończy
?
?
dokladnie !
par 29 WT :) Zakaz sprowadzania wody opadowej na działkę sąsiada
Osobiście odradzam łączenie na piurowpust bez pionowej spoiny. Ściana ta nie jest szczelna. I ok dojdzie izolacja ale wtedy jak policzyć opory przenikania takiej przedziurawionej ściany? Może się mylę ale gdy wiatr wieje to czy ściana z bloczku z betonu komórkowego, czy z ceramiki to odczuwa się że ściana jest podziurawiona
Mój architekt pracował wiele lat w Norwegii. Rozmawiałem z nim o takim rozwiązaniu z bloczków keramzytowych. Mówił że trudne do izolowania przed wilgocią i potrzeba to otynkować przed położeniem izolacji. W Norwegii to się nazywa Leca.
no wlasnie lepiej nie tynkowac - bo wilgoc wtedy po tynku moze pojsc do gory. Jak trzeba izolowac to wtedy ta masa KMB.
Na mój fundament same bloczki wymienione w filmie wyszło ponad 14tys.zł nie licząc zaprawy. Pustaki zalewowe razem z betonem wyszło nie całe 9
Im większe tym lepsze masz rację zobacz Egipcjanie i ich piramidy tam to mieli bloczki 😁👍
u nich wilgoc pewnie nie podeszla do polowy pierwszego bloczka od 3 tys lat 😁
Od razu widać, że Azbirowiec ;) Chyba jeden z bardziej merytorycznych kanałów pokazujących budowę domu. A jak w ogolę pochodzisz do kwestii umów z ekipami. Podpisujesz ze wszystkimi czy jest z tym problem bo firmy nie chcą ?
czyli to jednak przez ta "szkole" ? :)
chciałem umowy.... ale obecny rynek pokazuje ze ciężko z kimś podpisać jakakolwiek umowę :P
@@holiboodzdrowydom Tak właśnie myślałem. A jak z płatnościami to wygląda? Ekipy biorą najpierw zadatek czy rozliczenie jest po zakończeniu danego etapu? Wystawiają w ogóle jakieś faktury ? Dopytuje się bo też przymierzam się do budowy i fajnie znać realia w jakich przyjdzie działać ;)
Ale fajne. Bardzo dziękuję. Dlaczego przy ławie fundamentowej nie można używać keramzytu?
Pozdrawiam.Jai zawsze dobry material
Miszczu takie pytanko: zrobiłeś hyrdoizolację dysperbitem z 3 stron. Skoro już robić wszystko, to czemu nie z 4? Czy można wylać beton podkładowy, pokryć go dysperbitem vs położyć papę vs dać coś innego może lepszego, i dopiero to zalewać? Praktycznie całkowicie wyeliminowałoby to podciąganie kapilarne wody.
Czy przy bloczkach keramzytowych trzeba dawać styropian w fundamencie.
Co za różnica czy bloczek wciąga wodę czy nie skoro są z każdej strony izolowane?
Pytanie co jest bardziej żywotne: ten pustak czy dysperbit?
@@Brzoz3k za 100 lat to mnie już nie będzie interesowało
@@wielkopolska2276 zatem oby izolacja wytrzymała te 100lat ;)
@@holiboodzdrowydom Spokojnie wytrzyma
Fajnie że poruszyłeś temat słupów. Też ostatnio czytałem że e nie można bloczków stawiać równo tylko na tzw. strzepie. Nieregularny kształt ściany usztywnia i zespala cały słup ze ścianami. Słyszałem o tych zaprawach cementowych pod słupy. Czy możesz przybliżyć nazwę produktu który kierownik kazał kupić ? I najważniejsze jak go aplikować tzn. czy można go zaaplikować i słup zalać za kilka dni albo za tydzień?
zaprawa musi byc na bazie cementu i opisana ze jest uszczelniajaca - do dostania w markecie budowlanym - musi wyschnac i szczelnie dolegac do papy
Mój sąsiad podniósł działkę u siebie gdzieś o 50 cm a gdy dzwoniłam do urzędu zapytać jak to to pani zbyła temat po prostu.
a powiedz jak jest z kotwieniem czegokolwiek do sciany z keramzytu mowie juz o scianach zewnetrznych/wewnetrznych? Chodzi mi np o montaz na kołki szafek etc ktore maja utrzymac wiekszy ciezar. Czy keramzytowy pustak nie peka podczas wiercenia? Jak utrzymuje kolki? Czy moze wszystko trzeba jechac na kotwe chemiczna jak w porothermie?
A co z izolacją ławy fundamentowej, czemu nie stosowałeś?
Płaciłeś za ziemię do wyrównania działki? Mam działkę do wyrównania i często pojawiają się w internecie ogłoszenia gdzie za darmo można zamówić ziemię z wykopu. Czym to się różni i jakie są musimy takiego rozwiązania?
Ktos musi sie pozbyc ziemi to oddaje , minus niewiadomo jakiej jakosci .
Trochę tego keramzytu nie rozumiem... mimo, że lubię nowinki technologiczne. Po pierwsze z tego co wiem prawdziwy beton lubi wilgoć, więc pomijając oczywistą ławę, ściana fundamentowa jak sama nazwa FUNDAMENT mówi, powinna być wg mnie zbrojona i tylko wylewana w szalunku lub jak sąsiad ma murowana z bloczka. Po drugie pierwsza warstwa ścian domu zgodnie ze świętą zasadą układana powinna być na 2x papa na lepiku i ani wilgoć, ani jak to ostatnio modnie nazywany "przemrożony" fundament nie wpuści wilgoci do naszych ścian (mróz a wilgoć to nie to samo) Może jestem staromodny, "nieedukowalny" i może niesłusznie sceptyczny, ale taką techniką nie chciałbym się budować...(buduję ja wspomniałem wyżej). Pozdrawiam i bez obrazy.
oczywiscie kazdy robi po swojemu - jak uwaza. Sa tacy co tylko plyte leja w xps. teoretycznie juz pojedyncza papa powinna chronic przed wejsciem wilgoci... pytanie czy woda nie okrazy papy bokiem przez chudziak itp.
Keramzyt daje plusy podczas murowania, jest DODATKOWYM zabezpieczeniem przed wilgocia i ogranicza ucieczke ciepla. W porownaniu do law lanych z W8 zostaje ta ostatnia zaleta.
Jeśli chodzi o straty ciepła na fundamencie to też nie ma jakiś strasznych ilości skoro wszystko jest w ziemi i zawsze panują tam temperatury dodatnie. Ciepło znacznie bardziej ucieka tam gdzie mamy wychłodzenie na zewnątrz na poziomie -15, a w domu mamy +22 (tam gdzie wysoka różnica temp.) niż w domu +22 a pod ziemią powiedzmy +5. Dlatego moim zdaniem takie cackanie się i walka ze stratami ciepła w ziemi jest bezsensu. Pewnie ogromne koszty a oszczędności na ogrzewaniu znikome. Wystarczy standardowo przykleić dyche styropianiu i to w zupełności wystarczy.
teoretycznie tak, ale "wystarczy" to dla każdego co innego - dokładną opłacalnośc cięzko wyliczyć
pytanie do autora kanału, czy mógłby mi pan wytłumaczyć łopatologicznie odnośnie płyty fundamentowej co daje ten styrodur pod płytą? bo praktycznie niech ten styrodur będzie miał 15 czy 20cm grubości, cały dom przynajmniej ten który ja buduje (czyli podpiwniczenie, strop, parter, strop, poddasze, dach pokryty dachówką) z wyliczeń masy materiału to waga blisko 400 ton, moim zdaniem ten xps jaki by nie był dany pod płytę fundamentową skurczy się do 1cm grubości a może i mniej przy tak ogromnej masie budynku więc moim zdaniem bez sensu go w ogóle dawać... lepiej płytę fundamentową zaizolować folią od gruntu i steropian dać na płytę i na to zrobić wylewkę... ale to moje zdanie... ciekaw jestem twojej opinii.