Kotłownia powinna być tak wykonana, aby nawet babcia mogła włączyć i wyłączyć. A tutaj wygląda na coś, jeśli gość nie będzie dostępny, dom zamarznie ...
Michał... kocioł gazowy to Viessmann Vitodens 100, najprostszy model z gamy Viessmann... sterowany stałotemperaturowo czyli start/stop... zapewne za pomocą termostatu pokojowego... który robi stop dla kotła... Kocioł kondensacyjny najlepiej pracuje sterowany pogodowo...wówczas podłogówka nie grzeje i stygnie na przemian, tylko pracuje płynnie... Palnik kotła Vitodens 100 to zakres modulacji 25%-100%...no chyba, że masz Vitopend 100 Dobrze eksploatowany kocioł gazowy jest tak dobry jak PC, źle eksploatowany PC działa równie źle, jak źle eksploatowany kocioł gazowy...
Posiadam 4 letni kocioł na pellet i też planuje pompę ciepła z buforem 300L do pracy przez 10 miesięcy w roku , zimą poniżej -1'C będzie grzanie pelletem resztę roku CO i CWU pompą ciepła .
Mam podobne rozwiązanie tylko że działa to w automacie, teraz mam ustawione że poniżej 5 stopni na zewnątrz samoczynie załączy się kocioł gazowy na centralne ogrzewanie, a pompa ciepła grzeje tylko cwu. Granice temperatury kiedy ma się załączyć kocioł gazowy, a kiedy ma grzać pompa ciepła, zależy od tego ile mam jeszcze prądu w wirtualnym magazynie z PV na starych zasadach i od ceny prądu i gazu.
Korzystam z pompy ciepła 9kW i kotła na olej opałowy. Układ działa biwalentnie tzn ustalam temperaturę przy której przełacza sie z PC na olej. Bardzo wygodne. Generalnie mam ustawiony olej od minus 3 stopni ale zastanawiam się nad podniesieniem do minus1. Dom tylko grzejniki 140mkw bufor 50 ltr. CWU 200ltr. Zużycie prądu 3500kwH rocznie plus jakies 150 ltr oleju. Mam fotowoltaikę 6,5kwpik ale na nowych zasadach. Generalnie temperatura wewnątrz domu na pompie ciepła jest bardziej stabilna -nie odczuwa się skoków temperatury. Jestem zadowolony!
Hybryda Vitodens 222-f oraz PC Vitocal 250-sh. Przez rok grzewczy kocioł gazowy wymagał 2000 m3 gazu. Pompa ciepła za 11 miesięcy 4030 kWh. Dom 200 m2, kaloryfery aluminiowe, ściany porotherm 38 p+w bez docieplenia. Styropian na wylewce oraz stropie 5 cm, dach wełna 20 cm. W moim przypadku PC działa do - 10 C, później tylko kocioł. Defrost obsługiwany przez kocioł gazowy. Nie mam bufora, kaloryfery zapewniają odpowiedni zlad wody oraz około 1850 l na godzinę przepływu. W moim przypadku zdecydowałem się na hybrydę z względu na rosnące koszty gazu, automatyka Viessman załatwia przełączanie się między systemami, można skonfigurować temperatury graniczne działania kotła oraz PC lub tryb ekologiczny lub ekonomiczny lub stały - testowałem i wszystkie działają. Pojedynczy defrost na chwilę obecną wymaga około 0,040 m3 gazu, nawet gdyby był co godzinę to będzie to pomiędzy 1 do 1,2m3 gazu co przy stosunku ceny prądu do ceny gazu za 1kwh wynosi 3,16 sprawia, że defrost gazem jest w przypadku takiej instalacji bardziej opłacalny wg moich obliczeń. PV 9,96 kWp net billing pozwalają dodatkowo obniżyć rachunki, chociaż nawet bez nich PC po roku generuje większe oszczędności. Mam licznik przy zasilaniu pompy stąd wiem ile tylko i wyłącznie jej jednostki pobierają. Zobaczymy w nadchodzącym sezonie jakie będą wnioski, na teraz w okresie przejściowym gdy dom wymagał około 6 lub 7 m3 łącznie z CWU PC potrzebuje między 12 do max 14 kWh co daje duże oszczędności nawet przy małej produkcji z PV.
Mam podłączony gaz, ale nim nie ogrzewam od prawie roku, po założeniu przeróbki pompy ciepła. Fotowoltaika na starych zasadach. Kia eNiro od maja 2021r. CWU z grzałki. Za ogrzewanie CO, CWU, jazdę samochodem elektrycznym i prąd w domu płacę tylko opłaty stałe.
tez tak moglbym, bo mam stare zasady z magazynem 30kWh na wypadek wojny i agregatem i super kotłem na paliwa stałę na wszystko pelet/mial/ekogroszek/drewno, za prąd place 29zł miesiecznie dokladnie 350zł rocznie a zuzywam 11000kWh kamery smart samowystarczalnosc 100% z agregatem i wlasną wodą, a za ogrzewanie płace normlanie ale to jest zaledwie kilka procent dochodu miesięcznego rodziny, moglbym wpakowacPC pakujac w dobrą z 30k kociol zostawic jako wymiennik i nic nie placic jescze przez 13lat, dom nowoczesny cieply zuzycie znikome na ogrzewanie wszedzie klima wiec tez PC i zwyczajnie czekam z kolejnym wydatkiem, autem tez moglbym jezdizc za darmoto jest mozliwe co piszesz, ale puki co V8 lubie i wydawac te 800zł miesiecznie na paliwo jakos nie stanowi problemu za przeyjemnosc toczenia sie w fajnym aucie, chociaz etron gtrs tez mi sie podoba.
Witam ja mam taką samodzielną ładowarkę która za pomocą skrętki i trzech czujników indukcyjnych na przyłączu mierzy produkcję i dostosowuje moc ładowania ( nie przełącza pomiędzy ładowaniem jedno i trzy fazowym trzeba to samemu wcześniej wybrać 1 Faza 1,4-3,7 KW albo 3 Fazy 3,8-11 KW) Myenergie Zappi V2.1
Prosto i tanio (w budowie i eksploatacji) to jest u mnie - kominek z DGP.. Tak, wiem, nie jest bezobsługowo. Ale koszty założenia to w najgorszym przypadku mniej niż 10% w przypadku kaloryferów czy pidłogówki oraz ok. 1,5-2 tys. koszt ogrzewania za sezon. Coś za coś.
@@kamilk1403 ja takiego nie mam, ale podkładam od 1 do 3x na dobę po 2-3 kawałki zależnie od zimna na zewnątrz (szybkość i intensywność spalania zależy od tej temperatury) i to wystarczy do ciągłego grzania i utrzymania 22-23° cały czas. Raz na miesiąc wygaszam i wybieram 1 węglarkę popiołu. No i raz na parę dni muszę podwieźć drewno ze składu. Tak więc nie ma wiele pracy. Na ten moment jeszcze nie grzałem wcale, bo dom jest wystarczająco ciepły.
@@mpGrafik sorry, ale ja palę drewnem od 20 lat i w te brednie nie wierzę, 2-3 kawałki? owszem, ale metrowej długości. Standardowe 30 cm drewno twarde ma około 13 kWh, więc albo masz domek 40 m/kw albo jeden kawałek waży 15kg
@@ravlhr1714 mam drewniany (nie szkieletowy, tylko drewniany i nie z cienkich deseczek) dom 100m² p.uż., dodatkowo ocieplony od wewnątrz wełną 20cm, z dachówką ceramiczną i 35cm wełny pod dachem i na ścianach kolankowych, z oknami 3-szybowymi i ocieplanymi drzwiami. W tym roku jeszcze nie musiałem grzać ani razu, choć bywało i 0° nad ranem w ostatnim okresie - dom jest cieply. Kominek jest 16kW żeliwny monolityczny z komorą dopalania i sterowanym powietrzem (z zewnątrz) od góry i dołu, bez szybra w kominie. Trzyma żar nawet do 48h (zależnie ile stopni jest za oknem) kiedy go wygaszam raz na miesiąc, żeby wyciągnąć popiół. Ma DGP z rozprowadzeniem pod okno w każdym pokoju to do łazienek. Niewiele żaru trzeba, żeby zagrzać. W zasadzie na zewnątrz musi być przynajmniej -10°, żeby palić pełnym płomieniem, bo inaczej w domu robi się mocno za ciepło. Tak, 2-3 kawalki takie po 33cm (metrowe drewno cięte na 3) na raz, co 8+12h a w okresie przejściowym nawet co 24h i to im cieplej, tym grubsze kawałki, najlepiej takie połówki 30cm. Najcieńsze trzymam ma duży mróz i wrzucam po 4, żeby był ciągły płomień, przy -25-30° nawet wtedy co 6h czasami. Szybkość spalania zależy od grubości drewna i ciągu w kominie - im zimniej, tym większy. Jeśli - jak piszesz - musisz mocniej palić i drewno się szybciej zużywa, to albo masz zimniejszy dom, albo źle dobrany kominek z DGP i komin do tego, przez co się samoczynnie nie reguluje szybkość spalania. Od 10 lat tu mieszkam, a dom sam projektowałem, również mocno pod kątem oszczędności na ogrzewaniu. Wiem, co piszę czy chcesz w to wierzyć, czy nie - to ja tu mieszkam, nie ty.
Mam pytanie, czy jest jeszcze prąd w taryfie nocnej ? Z tego co wieszczą prąd ma iść od 2025 o 25% do góry. Problem pomp ciepła jes taki, że to fajne rozwiązanie, ale cena prądu i tak zabije to rozwiązanie.
Ale kolego jest jedno pytanie jak obliczyłeś sobie to że otrzymujesz 20000 KW ciepła z gazu. Jaką przyjąłeś kaloryczność gazu i jaką sprawność swojego pieca i całej instalacji ? Ile zużywasz m3 gazu rocznie ?
Można i tak ja jednak robię hybrydę: pellet, jak będzie tani lub zachoruję, piec zgazowujący drewno własnej konstrukcji i roboty + termoliza wszystkiego co ma sobie gaz np. opony lub plastik, darmowy olej opałowy popirolityczny, holzgas. Pozdrawiam.
Pompa ma opcję "zewnętrzne źródło ciepła". Można to ustawić na dwa sposoby. Ustawia się granicę temperatury od której pompa się wyłącza i ogrzewanie przejmuje piec gazowy. Ja mam ustawione na -5. Poniżej tej temp grzeję gazem. Drugi sposób to ustawia się ceny prądu i gazu, w zależności co jest ekonomiczniejsze to to się załączy. Ale tego jeszcze nie testowałem, więc nie wiem jak to działa w praktyce.
Ja mam tak samo. Pompa ciepła włącza piec gazowy przy ustalonej temperaturze. Przy 300m do ogrzania w domu 40 letnim pompa 7kv wystarcza do grzania przy dodatnich temperaturach bo wtedy wystarcza mi 35 stopni na kaloryferach (żeliwnych i aluminiowych żeberkach). Dlatego ja mam teraz ustawione żeby pompa przy 5 stopniach na zewnątrz włączała piec gazowy, unikam w ten sposób defrostów i grzania wody przez pompę powyżej 35 stopni. Przy takich ustawieniach i proporcjach cen gazu do prądu inwestycja w pompę zwróci mi się w ciągu 4-5 lat. Oczywiście cwu grzeje gaz i solary,
@@PompaCiepłaiPV nie rozumiem czemu robisz material o PV pompa ciepla i opowiadasz o kims kto jest na starych zasadach, gdy nikt juz tego nie dostanie i wklejasz klik bajtowa naklejke ogrzewanie za darmo. troche to mylace i niezgodne z tym co jest dzisiaj. wiem jak dzialaja stare zasady mozna nawet dom ogrzac, a nowe to mozna zmarznac co najwyzej.
Tanio to już było 😢 Ciekawe, czy np. za dekadę powiemy to samo o obecnym mam czasie 😅 U nas wszystko musi być drogie/niedostępne. Lud ma być tępy i pokornie słuchać komitetu centralnego ze stolycy w mieście nad Wisłą i innych miast świata.
Ja mam 2 klimatyzacje , po jednej na poziom domu. Montuję piec na gaz i tez chcę to łączyć. Tylko zastanawiam sie czy do mrozów sama klima ma działać a potem gaz czy jednak to łączyć? Moze lepiej aby gaz był ustawiony na niska temp a resztę dogrzewaja klimy? Wtedy w łazienkach jest przyjemniej.
Takze mam 2 klimy na dole jak i u gory oraz gaz.Jak nie ma mrozow to gaz ogrzewa tylko lazienki i ganek bo klima nie dochodzi.Co do klimy to musisz fizycznie sprawdzic ile pobieraja pradu i zobaczyc przy jakiej temperaturze spada sprawnosc.W momencie gdy spadnie oplacalnosc klima to wylaczam i grzeje samym gazem.Probowalem cale mieszkanie klima i gazem jednoczesnie ale to juz nie jest ekonomicznie.Na pietrze mam mniejsza kubature bo skosy,sciany GK i taniej wychodzi klima a gazu duzo idzie i cieplo ucieka.Klime wlacze i chwila i cieplo.Natomiast na parterze przewyzsza gaz na mrozach.Klima grzeje z 10 lat a po zalozeniu gazu troche mi zajelo zanim to ogarnalem.
@@kubakuba5800 Ja u siebie nie posiadam PV a gaz powoli dogania oplacalnoscia klima.Cena gazu w porownaniu do energii elektrycznej to podniesiona zostala symbolicznie.Zakladalem klime z 10 lat temu wtedy byly miesiace zimowe ze koszt 1 miesiaca czasem wyszlo 100zl.
O tym gazie to brednie, chyba nie umie nim sterować, ogólnie wychodzi mimo wszystko najtaniej przy umiejętnej obsłudze, gościu mówi że 8tys za gaz rocznie ? Ja przy 200metrach słabo ocieplony to tyle nie płacę, jakieś 5tys wychodziło w zeszłym roku
Każdy ma inny szałas, tryb życia funkcjonowania w domu itp,A przy jego podejściu do kombinowania i nowinek to szczerze wątpię że nie potrafi wysterować kotła
@@kapitanpszczoa8714 w domu moim mieszkają przez cały czas ludzie, młodzi i starzy, cały czas ciepło i nikt nie oszczędza ciepła, gość z wywiadu przecież wyolbrzymia z tym gazem, ja nie mam starego buderusa w tym domu i nigdy 8tys nie zużył, a już nie wspomnę o domu który ma piec gazowy kondensacyjny i jest dobrze ocieplony, chciał zabłysnąć ale nie udało mu się
Polak zamiast zarabiac, płacić podatki i miec w d czy jest drogi prąd i drogie paliwo to całe zycie kombinuje jak to wydać 50k aby zrobić państwo polskie w c. Kiedyś była moda na kolektory słoneczne ceny były odpowiednie do wówczas panującej mody, mineło dokładnie 17lat kiedy na studiach zajmowałem sie analizą opłacalności kolektorów, ciekawe że ceny od tamtego czasu zmieniły się tzn kolektory są tańsze... a no, tak, moda się zminiła, biznes na kolektory umarł bo mamy teraz inne bardziej słuszne mody i zamiast wydać 10k na instalacje to czemu by w ramach nowej mody nie wydać 30k na biznes nakręcany z Niemiec i Francji? Kwestia ilosci propagandy i wszystko się da sprzedać i zrobić a ludzie to łykną. Oczywiscie bogatemu nikt nie broni bawić się drogimi zabawkami, tez czasem tak robię.
kolektory słoneczne zamontowałem samodzielnie 10 lat temu za 3tys PLN, więc nie były drogie a modę mam w d.... Od kwietnia do października CWU tylko ze słońca z małymi przerwami. Mam PV bo bez tego bym zginął tak jak giną polskie rodziny i biznes w tym zadudpiu. Mam też PC bo kupiłem uzywkę, a za podłączenie gazu chcieli 8 tys, więc dołożyłem 10 i mam, grzeje jak mi pasuje, Bufor 1000 litrów z wężownicą CWU stoi sobie w domu, mam też piec na wszystko w gospodarczym i dogrzewam bufor jak mi pasuje i czym mi pasuje. Państwo nas ru....cha i będzie to robić, bo kazdy z nas taki jest, drugiego by zjadł.
@@pawelmazur5320 chyba moral jest taki ze polacy maja zimno przez 8 miesiecy, i ktos na gorze podnosi ceny ogrzewania wszystkiego czym da sie ogrzac, do tego ogranicza tanie urzadzenia do grzania, sumasumarum polacy wiecznie musza unowoczesniac za swoje pieniadze realizujac czyjes idee. zawsze nie swoje. moze to i dobrze ze ktos nas pcha do przodu, ale nie ma w tym naszej racji stanu, czy nikt nie mysli o nas jak o podmiocie, chyba w skrocie, a filmiku nie ogladalem, bo Pan ma PV na starych zasadach i reklamuje/opowiada cos czego juz nie ma
Polak by nie próbował państwa polskiego oszukać jakby go państwo permanentnie nie oszukiwało i nie traktowało jak krzyżówki kretyna i dojnej krowy. Rzeczywiście obywatel powinien się skupić na zarabianiu i ewentualnym płaceniu podatków ;) natomiast nie na skupianiu na walce ze swoim własnym państwem. Dopóki państwo (urzednicy niezależnie od partii) będzie traktowac swojego własnego obywatela jak wroga to niestety tak będzie. Zmiany przy rozliczaniu fotowoltaiki tylko kosmetyczne i nic nie wnoszące są tu tego świetnym przykładem. Niby mówi się o zielonej energii ale robi się wszystko aby prąd brać z wegla bo zarabiają na tym głównie zakłady energetycznie (głównie państwowe). Dla jasności - mam gdzieś dopłaty, dopłaty, bonusy i inne cuda wianki. Rynek niech reguluje te sprawy - byle spełniały instalacje normy bezpieczeństwa. Każda ingerencja państwa podraża system - to oczywista oczywistość
Atlantic 8kw montowana w trudnych czasach, z wad jedno rzędowy wyminnik z zalet małe zużycie przy dodatnich temp. W mrozy się nie sprawdzi, wyje i robi ciągle defrosty
"Dom bardzo dobrze ocieplony" i 20.000kWh z gazu rocznie? Czyli ok 1770m3 gazu rocznie w domku 12-letnim? Cos tu poszlo zdecydowanie nie tak ;) u mnie 150m2 uzytkowej dom z 2020 i CO temp 22st +CWU 48st to 550m3 gazu. Srednia z trzech ostatnich lat.
"Gaz - straszne koszty, przyłącza kominy..." - Kominów nie trzeba (wyrzut przez ścianę), przyłącze to zwykle koszt 1200 zł. No rzeczywiście - katastrofalnie duuużo. :)
No okej przyłącze to jedno, ale potem samemu pieca gazowego nie możesz założyć, trzeba mieć projekt, jest trochę roboty papierkowej i musisz wynająć kogoś z uprawnieniami i wtedy koszta rosną nawet jak nie wliczasz kominu.
Koszt przyłącza 1200 zł to od gazomierza do domu? Bo... PSG bierze 4200 zł (na Warmii) za przyłącze do sieci chyba do 15 metrów. Do tego koszt projektu: tj. mapa do celów projektowych 700 zł, projekt 1500 zł, kierownik budowy 500 zł. Koszt kotła z zasobnikiem cwu + sterownik około 7000 zł. Komin zewnętrzny około 8 metrów 2000 zł. Nie liczę wentylacji nawiewnej i wywiewnej. To tak w skrócie.
@@sezam84 ale ja nie mówiłem żeby się nie podłączaćdo sieci tylko chodzi mi o to że nie ma sensu podpisywać w ogóle umowy prosumencki bo oni tylko na tobie będą żerować prąd z sieci możesz mieć i panele równocześniechodzi o to żeby nie podpisywać umowy prosumenckiej nie oddawać im energii za darmo
Nie zgadzam się z tobą. Nie opłacalna jest nadprodukcja. Instalacja PV dostosowana do zapotrzebowania ma sens i czasookres.zwrotu wynosi 3-4 lata, w szczególności w obecnych czasach dzień 1kWp można złożyć samemu za 1500zl na używanym falowniku 2-3 letnim.
@@Adamadam-sf9zg jak to wyliczyli że ci się opłaca jak ci złodzieje z PGE płacą 20 groszy jakim cudem tobie się opłaca może się opłacać jeżeli masz 100% auto konsumpcji tylko wtedy po co ci umowa prosumencką dla mnie totalny nonsens
Panie Waldku śledząc różne kanały o tematyce Pv itp mam wrażenie że Pan mówi zawsze z głową i rozsądnie stoję przed dylematem zakładać fotowoltaike plus magazyn na nowych zasadach czy nie , budujemy dom 116m2 o zapotrzebowaniu rocznym na ogrzewanie 40kwh na m2 rocznie ogrzewanie podłogowe elektryczne kablami grzejnymi plus boiler elektryczny do wody i standard jak w każdym domu z urządzeń elektrycznych , mamy auto elektryczne ale 90% lądujemy w pracy , proszę o opinie i jeżeli Pana zdaniem tak to co kupić i jak duża instalacja jaki magazyn ?
"BARDZO FAJNIE WYKOMBINOWANE, a zarazem proste ogrzewanie w domu jednorodzinnym" ? A na czym polega jego fajność? Kombinowanie potrafię dostrzec, a prostota chyba polega na braku skojarzenia zarówno źródeł jak i odbiorników ciepła, że o braku sterowania i automatyki nie wspomnę. Z filmiku tak naprawdę nic nie wynika, stanowi raczej bardzo fajne, miejscami przydługawe masło maślane. Słuchajta fachofców czy też sami kombinujta - efekt końcowy będzie podobny. No chyba że wiecie i umiecie. Jeżeli uważacie inaczej, to proszę dla własnego dobra popytajcie kogoś zajmującego się nie tylko wykonawstwem ale i projektowaniem systemów grzewczych. Handlarzy gońcie od razu, bo obiecują góry złota a zazwyczaj kończy się na kupie g.. Podobnie sprawa ma się z fotowoltaiką. Kto ma wszystko na prund to mu się opłaci. Reszta niech sobie policzy i sama zdecyduje. Szacun dla autora za samokrytykę. Król Pierogów? Nie słyszałem, ale mi się podoba! W końcu nikt nie jest alfą i omegą. Pogłębiaj Pan wiedzę i przekazuj innym. Pozdrawiam i trzymam kciuki.
32:08 znowu głupoty. Każdy falownik ma optymalne napięcie pracy np. 400v a jeżeli ma wszystko razem to pewnie jest 750v. Jeżeli by to podzielił byłoby korzystniej prawdopodobnie.
Uśmiałem się całkiem dobrze z tych dwóch mądrych.
Kotłownia powinna być tak wykonana, aby nawet babcia mogła włączyć i wyłączyć. A tutaj wygląda na coś, jeśli gość nie będzie dostępny, dom zamarznie ...
Michał... kocioł gazowy to Viessmann Vitodens 100, najprostszy model z gamy Viessmann... sterowany stałotemperaturowo czyli start/stop... zapewne za pomocą termostatu pokojowego... który robi stop dla kotła...
Kocioł kondensacyjny najlepiej pracuje sterowany pogodowo...wówczas podłogówka nie grzeje i stygnie na przemian, tylko pracuje płynnie...
Palnik kotła Vitodens 100 to zakres modulacji 25%-100%...no chyba, że masz Vitopend 100
Dobrze eksploatowany kocioł gazowy jest tak dobry jak PC, źle eksploatowany PC działa równie źle, jak źle eksploatowany kocioł gazowy...
Posiadam 4 letni kocioł na pellet i też planuje pompę ciepła z buforem 300L do pracy przez 10 miesięcy w roku ,
zimą poniżej -1'C będzie grzanie pelletem resztę roku CO i CWU pompą ciepła .
👍
@@Bemx2k dokładnie ten sam schemat planuję, czekam na kolejną promocję kaisai .
Mam podobne rozwiązanie tylko że działa to w automacie, teraz mam ustawione że poniżej 5 stopni na zewnątrz samoczynie załączy się kocioł gazowy na centralne ogrzewanie, a pompa ciepła grzeje tylko cwu. Granice temperatury kiedy ma się załączyć kocioł gazowy, a kiedy ma grzać pompa ciepła, zależy od tego ile mam jeszcze prądu w wirtualnym magazynie z PV na starych zasadach i od ceny prądu i gazu.
Pozytywne chłopaki, dużo skondensowanej informacji i bardzo racjonalnej, pozdrawiam.
A dziękujemy 👌
Korzystam z pompy ciepła 9kW i kotła na olej opałowy. Układ działa biwalentnie tzn ustalam temperaturę przy której przełacza sie z PC na olej. Bardzo wygodne. Generalnie mam ustawiony olej od minus 3 stopni ale zastanawiam się nad podniesieniem do minus1. Dom tylko grzejniki 140mkw bufor 50 ltr. CWU 200ltr. Zużycie prądu 3500kwH rocznie plus jakies 150 ltr oleju. Mam fotowoltaikę 6,5kwpik ale na nowych zasadach. Generalnie temperatura wewnątrz domu na pompie ciepła jest bardziej stabilna -nie odczuwa się skoków temperatury. Jestem zadowolony!
Hybryda Vitodens 222-f oraz PC Vitocal 250-sh. Przez rok grzewczy kocioł gazowy wymagał 2000 m3 gazu. Pompa ciepła za 11 miesięcy 4030 kWh. Dom 200 m2, kaloryfery aluminiowe, ściany porotherm 38 p+w bez docieplenia. Styropian na wylewce oraz stropie 5 cm, dach wełna 20 cm. W moim przypadku PC działa do - 10 C, później tylko kocioł. Defrost obsługiwany przez kocioł gazowy. Nie mam bufora, kaloryfery zapewniają odpowiedni zlad wody oraz około 1850 l na godzinę przepływu. W moim przypadku zdecydowałem się na hybrydę z względu na rosnące koszty gazu, automatyka Viessman załatwia przełączanie się między systemami, można skonfigurować temperatury graniczne działania kotła oraz PC lub tryb ekologiczny lub ekonomiczny lub stały - testowałem i wszystkie działają. Pojedynczy defrost na chwilę obecną wymaga około 0,040 m3 gazu, nawet gdyby był co godzinę to będzie to pomiędzy 1 do 1,2m3 gazu co przy stosunku ceny prądu do ceny gazu za 1kwh wynosi 3,16 sprawia, że defrost gazem jest w przypadku takiej instalacji bardziej opłacalny wg moich obliczeń. PV 9,96 kWp net billing pozwalają dodatkowo obniżyć rachunki, chociaż nawet bez nich PC po roku generuje większe oszczędności. Mam licznik przy zasilaniu pompy stąd wiem ile tylko i wyłącznie jej jednostki pobierają. Zobaczymy w nadchodzącym sezonie jakie będą wnioski, na teraz w okresie przejściowym gdy dom wymagał około 6 lub 7 m3 łącznie z CWU PC potrzebuje między 12 do max 14 kWh co daje duże oszczędności nawet przy małej produkcji z PV.
@@marcin1343 tez uważam, że do -10 pompa może się sprawdzi, poniżej nie ma szans, będzie cholernie drogo.
Mam podłączony gaz, ale nim nie ogrzewam od prawie roku, po założeniu przeróbki pompy ciepła. Fotowoltaika na starych zasadach. Kia eNiro od maja 2021r. CWU z grzałki. Za ogrzewanie CO, CWU, jazdę samochodem elektrycznym i prąd w domu płacę tylko opłaty stałe.
Na starych zasadach jest to możliwe 👍
tez tak moglbym, bo mam stare zasady z magazynem 30kWh na wypadek wojny i agregatem i super kotłem na paliwa stałę na wszystko pelet/mial/ekogroszek/drewno, za prąd place 29zł miesiecznie dokladnie 350zł rocznie a zuzywam 11000kWh kamery smart samowystarczalnosc 100% z agregatem i wlasną wodą, a za ogrzewanie płace normlanie ale to jest zaledwie kilka procent dochodu miesięcznego rodziny, moglbym wpakowacPC pakujac w dobrą z 30k kociol zostawic jako wymiennik i nic nie placic jescze przez 13lat, dom nowoczesny cieply zuzycie znikome na ogrzewanie wszedzie klima wiec tez PC i zwyczajnie czekam z kolejnym wydatkiem, autem tez moglbym jezdizc za darmoto jest mozliwe co piszesz, ale puki co V8 lubie i wydawac te 800zł miesiecznie na paliwo jakos nie stanowi problemu za przeyjemnosc toczenia sie w fajnym aucie, chociaz etron gtrs tez mi sie podoba.
@@tomasz1977 czemu CWU z grzałki skoro wydajniej z PC? Oszczędzasz pompę?
@@ravlhr1714 ponieważ nie mam zbiornika cwu z długą wężownicą.
@@tomasz1977 i musisz grzać wysokotemperaturowo? Czy PC nie jest podłączona pod ten bufor CWU? Nie rozumiem
Witam serdecznie,oglądam was obu i pozdrawiam
Dziękuję i życzę miłego dnia 👍
Witam ja mam taką samodzielną ładowarkę która za pomocą skrętki i trzech czujników indukcyjnych na przyłączu mierzy produkcję i dostosowuje moc ładowania ( nie przełącza pomiędzy ładowaniem jedno i trzy fazowym trzeba to samemu wcześniej wybrać 1 Faza 1,4-3,7 KW albo 3 Fazy 3,8-11 KW)
Myenergie Zappi V2.1
BARDZO FAJNIE WYKOMBINOWANE, a zarazem proste ogrzewanie w domu jednorodzinnym 👌
Prosto i tanio (w budowie i eksploatacji) to jest u mnie - kominek z DGP..
Tak, wiem, nie jest bezobsługowo. Ale koszty założenia to w najgorszym przypadku mniej niż 10% w przypadku kaloryferów czy pidłogówki oraz ok. 1,5-2 tys. koszt ogrzewania za sezon. Coś za coś.
@@mpGrafik ale są kominki z zasobnikiem i podwójne, że od strony mieszkania tylko oglądamy ogień 😊
@@kamilk1403 ja takiego nie mam, ale podkładam od 1 do 3x na dobę po 2-3 kawałki zależnie od zimna na zewnątrz (szybkość i intensywność spalania zależy od tej temperatury) i to wystarczy do ciągłego grzania i utrzymania 22-23° cały czas. Raz na miesiąc wygaszam i wybieram 1 węglarkę popiołu. No i raz na parę dni muszę podwieźć drewno ze składu. Tak więc nie ma wiele pracy.
Na ten moment jeszcze nie grzałem wcale, bo dom jest wystarczająco ciepły.
@@mpGrafik sorry, ale ja palę drewnem od 20 lat i w te brednie nie wierzę, 2-3 kawałki? owszem, ale metrowej długości. Standardowe 30 cm drewno twarde ma około 13 kWh, więc albo masz domek 40 m/kw albo jeden kawałek waży 15kg
@@ravlhr1714 mam drewniany (nie szkieletowy, tylko drewniany i nie z cienkich deseczek) dom 100m² p.uż., dodatkowo ocieplony od wewnątrz wełną 20cm, z dachówką ceramiczną i 35cm wełny pod dachem i na ścianach kolankowych, z oknami 3-szybowymi i ocieplanymi drzwiami. W tym roku jeszcze nie musiałem grzać ani razu, choć bywało i 0° nad ranem w ostatnim okresie - dom jest cieply. Kominek jest 16kW żeliwny monolityczny z komorą dopalania i sterowanym powietrzem (z zewnątrz) od góry i dołu, bez szybra w kominie. Trzyma żar nawet do 48h (zależnie ile stopni jest za oknem) kiedy go wygaszam raz na miesiąc, żeby wyciągnąć popiół. Ma DGP z rozprowadzeniem pod okno w każdym pokoju to do łazienek. Niewiele żaru trzeba, żeby zagrzać. W zasadzie na zewnątrz musi być przynajmniej -10°, żeby palić pełnym płomieniem, bo inaczej w domu robi się mocno za ciepło.
Tak, 2-3 kawalki takie po 33cm (metrowe drewno cięte na 3) na raz, co 8+12h a w okresie przejściowym nawet co 24h i to im cieplej, tym grubsze kawałki, najlepiej takie połówki 30cm. Najcieńsze trzymam ma duży mróz i wrzucam po 4, żeby był ciągły płomień, przy -25-30° nawet wtedy co 6h czasami. Szybkość spalania zależy od grubości drewna i ciągu w kominie - im zimniej, tym większy.
Jeśli - jak piszesz - musisz mocniej palić i drewno się szybciej zużywa, to albo masz zimniejszy dom, albo źle dobrany kominek z DGP i komin do tego, przez co się samoczynnie nie reguluje szybkość spalania. Od 10 lat tu mieszkam, a dom sam projektowałem, również mocno pod kątem oszczędności na ogrzewaniu. Wiem, co piszę czy chcesz w to wierzyć, czy nie - to ja tu mieszkam, nie ty.
Mam pytanie, czy jest jeszcze prąd w taryfie nocnej ? Z tego co wieszczą prąd ma iść od 2025 o 25% do góry. Problem pomp ciepła jes taki, że to fajne rozwiązanie, ale cena prądu i tak zabije to rozwiązanie.
Naj taniej to kopciuch na wszystko panel akumulator i falownik do pompki trochę gałęzi i szyszek z lasu
Ale kolego jest jedno pytanie jak obliczyłeś sobie to że otrzymujesz 20000 KW ciepła z gazu. Jaką przyjąłeś kaloryczność gazu i jaką sprawność swojego pieca i całej instalacji ? Ile zużywasz m3 gazu rocznie ?
Można i tak ja jednak robię hybrydę: pellet, jak będzie tani lub zachoruję, piec zgazowujący drewno własnej konstrukcji i roboty + termoliza wszystkiego co ma sobie gaz np. opony lub plastik, darmowy olej opałowy popirolityczny, holzgas. Pozdrawiam.
Pozdrawiam 👍
Mam u siebie podobne rozwiązanie tyle że praca jest automatyczna. Pompa zarządza pracą pieca gazowego
Napisz w jaki sposób to zarządza, w sensie kiedy załącza się kocioł gazowy i co tym zarządza ?
Pompa ma opcję "zewnętrzne źródło ciepła". Można to ustawić na dwa sposoby. Ustawia się granicę temperatury od której pompa się wyłącza i ogrzewanie przejmuje piec gazowy. Ja mam ustawione na -5. Poniżej tej temp grzeję gazem. Drugi sposób to ustawia się ceny prądu i gazu, w zależności co jest ekonomiczniejsze to to się załączy. Ale tego jeszcze nie testowałem, więc nie wiem jak to działa w praktyce.
Ja mam tak samo. Pompa ciepła włącza piec gazowy przy ustalonej temperaturze. Przy 300m do ogrzania w domu 40 letnim pompa 7kv wystarcza do grzania przy dodatnich temperaturach bo wtedy wystarcza mi 35 stopni na kaloryferach (żeliwnych i aluminiowych żeberkach). Dlatego ja mam teraz ustawione żeby pompa przy 5 stopniach na zewnątrz włączała piec gazowy, unikam w ten sposób defrostów i grzania wody przez pompę powyżej 35 stopni. Przy takich ustawieniach i proporcjach cen gazu do prądu inwestycja w pompę zwróci mi się w ciągu 4-5 lat. Oczywiście cwu grzeje gaz i solary,
Ogrzewanie na prąd za darmo bardzo łatwo wykonać, wystarczy podłączyć się do latarni miejskiej 😂
Albo do sąsiada 😜
@@darksham9308 latarnia świeci tylko w nocy a i szybko ktoś się jorgnie że jest większe zużycie na danej “nitce"
@@PompaCiepłaiPV nie rozumiem czemu robisz material o PV pompa ciepla i opowiadasz o kims kto jest na starych zasadach, gdy nikt juz tego nie dostanie i wklejasz klik bajtowa naklejke ogrzewanie za darmo. troche to mylace i niezgodne z tym co jest dzisiaj. wiem jak dzialaja stare zasady mozna nawet dom ogrzac, a nowe to mozna zmarznac co najwyzej.
😊 też mądrze ALE da się jeszcze lepiej i jeszcze taniej i jeszcze prościej 😊 uczcie się od UFOLUDA 😂😂😂😂 pozdrawiam 😊
A co to za UFOLUD 🤔🫣
@@PompaCiepłaiPV taki tam technologiczny psychopata 😂😂😂
w tym wypadku ja wyłączyłbym grzejniki a zostawił podłogówkę z pompy i leciał na tych klimach.Pozdrawiam!
Pozdrawiam
Michal, przy jakiej temp włączałeś piec gazowy?
"z tydzień mrozów" to chyba w Zakopanem na Sycylii a nie w Polsce😢
Prawda ok po zdrawiam
What heat pump is it? Was this mentioned? Thanks
Też mam takie rozwiązanie, ale z automatyką sterującą PC i kotłem gazowym
Tanio to już było 😢
Ciekawe, czy np. za dekadę powiemy to samo o obecnym mam czasie 😅
U nas wszystko musi być drogie/niedostępne. Lud ma być tępy i pokornie słuchać komitetu centralnego ze stolycy w mieście nad Wisłą i innych miast świata.
Kupa śmiechu i śmiechu kupa z waSzego programu, a forsy poszło też kupe.
O weglu i przesylach to na #globenergia. Pozdro!
Na pewno tak się pisze.😊
Na szczęście to nie kanał Ojczyzna Polszczyzna
@@PompaCiepłaiPV To jest argument.
Jak powyciagam wszystki wtyczki w domu to jestem na offgridzie czy nie?
Tak 🤣
@@PompaCiepłaiPVale jeszcze wyłączniki nad prądowe i kontrolkę faz odłączyć 😅
Wówczas jesteś offline.
Ja mam 2 klimatyzacje , po jednej na poziom domu. Montuję piec na gaz i tez chcę to łączyć. Tylko zastanawiam sie czy do mrozów sama klima ma działać a potem gaz czy jednak to łączyć?
Moze lepiej aby gaz był ustawiony na niska temp a resztę dogrzewaja klimy? Wtedy w łazienkach jest przyjemniej.
Sam nie wiem…
@@kubakuba5800 A gdy gaz już działa to klimy też nadal masz włączone? A jak cwu ogrzewasz?
Takze mam 2 klimy na dole jak i u gory oraz gaz.Jak nie ma mrozow to gaz ogrzewa tylko lazienki i ganek bo klima nie dochodzi.Co do klimy to musisz fizycznie sprawdzic ile pobieraja pradu i zobaczyc przy jakiej temperaturze spada sprawnosc.W momencie gdy spadnie oplacalnosc klima to wylaczam i grzeje samym gazem.Probowalem cale mieszkanie klima i gazem jednoczesnie ale to juz nie jest ekonomicznie.Na pietrze mam mniejsza kubature bo skosy,sciany GK i taniej wychodzi klima a gazu duzo idzie i cieplo ucieka.Klime wlacze i chwila i cieplo.Natomiast na parterze przewyzsza gaz na mrozach.Klima grzeje z 10 lat a po zalozeniu gazu troche mi zajelo zanim to ogarnalem.
@@TadekUganda Dziękuję za ko konkretną odp.
@@kubakuba5800 Ja u siebie nie posiadam PV a gaz powoli dogania oplacalnoscia klima.Cena gazu w porownaniu do energii elektrycznej to podniesiona zostala symbolicznie.Zakladalem klime z 10 lat temu wtedy byly miesiace zimowe ze koszt 1 miesiaca czasem wyszlo 100zl.
O tym gazie to brednie, chyba nie umie nim sterować, ogólnie wychodzi mimo wszystko najtaniej przy umiejętnej obsłudze, gościu mówi że 8tys za gaz rocznie ? Ja przy 200metrach słabo ocieplony to tyle nie płacę, jakieś 5tys wychodziło w zeszłym roku
Każdy ma inny szałas, tryb życia funkcjonowania w domu itp,A przy jego podejściu do kombinowania i nowinek to szczerze wątpię że nie potrafi wysterować kotła
@@kapitanpszczoa8714 w domu moim mieszkają przez cały czas ludzie, młodzi i starzy, cały czas ciepło i nikt nie oszczędza ciepła, gość z wywiadu przecież wyolbrzymia z tym gazem, ja nie mam starego buderusa w tym domu i nigdy 8tys nie zużył, a już nie wspomnę o domu który ma piec gazowy kondensacyjny i jest dobrze ocieplony, chciał zabłysnąć ale nie udało mu się
Polak zamiast zarabiac, płacić podatki i miec w d czy jest drogi prąd i drogie paliwo to całe zycie kombinuje jak to wydać 50k aby zrobić państwo polskie w c. Kiedyś była moda na kolektory słoneczne ceny były odpowiednie do wówczas panującej mody, mineło dokładnie 17lat kiedy na studiach zajmowałem sie analizą opłacalności kolektorów, ciekawe że ceny od tamtego czasu zmieniły się tzn kolektory są tańsze... a no, tak, moda się zminiła, biznes na kolektory umarł bo mamy teraz inne bardziej słuszne mody i zamiast wydać 10k na instalacje to czemu by w ramach nowej mody nie wydać 30k na biznes nakręcany z Niemiec i Francji? Kwestia ilosci propagandy i wszystko się da sprzedać i zrobić a ludzie to łykną. Oczywiscie bogatemu nikt nie broni bawić się drogimi zabawkami, tez czasem tak robię.
kolektory słoneczne zamontowałem samodzielnie 10 lat temu za 3tys PLN, więc nie były drogie a modę mam w d.... Od kwietnia do października CWU tylko ze słońca z małymi przerwami. Mam PV bo bez tego bym zginął tak jak giną polskie rodziny i biznes w tym zadudpiu. Mam też PC bo kupiłem uzywkę, a za podłączenie gazu chcieli 8 tys, więc dołożyłem 10 i mam, grzeje jak mi pasuje, Bufor 1000 litrów z wężownicą CWU stoi sobie w domu, mam też piec na wszystko w gospodarczym i dogrzewam bufor jak mi pasuje i czym mi pasuje. Państwo nas ru....cha i będzie to robić, bo kazdy z nas taki jest, drugiego by zjadł.
No i jaki morał z tej opowiastki? Że nie lubisz Niemców i Francuzów?
@@pawelmazur5320 chyba moral jest taki ze polacy maja zimno przez 8 miesiecy, i ktos na gorze podnosi ceny ogrzewania wszystkiego czym da sie ogrzac, do tego ogranicza tanie urzadzenia do grzania, sumasumarum polacy wiecznie musza unowoczesniac za swoje pieniadze realizujac czyjes idee. zawsze nie swoje. moze to i dobrze ze ktos nas pcha do przodu, ale nie ma w tym naszej racji stanu, czy nikt nie mysli o nas jak o podmiocie, chyba w skrocie, a filmiku nie ogladalem, bo Pan ma PV na starych zasadach i reklamuje/opowiada cos czego juz nie ma
Polak by nie próbował państwa polskiego oszukać jakby go państwo permanentnie nie oszukiwało i nie traktowało jak krzyżówki kretyna i dojnej krowy. Rzeczywiście obywatel powinien się skupić na zarabianiu i ewentualnym płaceniu podatków ;) natomiast nie na skupianiu na walce ze swoim własnym państwem. Dopóki państwo (urzednicy niezależnie od partii) będzie traktowac swojego własnego obywatela jak wroga to niestety tak będzie. Zmiany przy rozliczaniu fotowoltaiki tylko kosmetyczne i nic nie wnoszące są tu tego świetnym przykładem. Niby mówi się o zielonej energii ale robi się wszystko aby prąd brać z wegla bo zarabiają na tym głównie zakłady energetycznie (głównie państwowe). Dla jasności - mam gdzieś dopłaty, dopłaty, bonusy i inne cuda wianki. Rynek niech reguluje te sprawy - byle spełniały instalacje normy bezpieczeństwa. Każda ingerencja państwa podraża system - to oczywista oczywistość
@@pawelmazur5320 a dlaczego mam ich nie lubić? Mądrzejsi od Polaków, a że barbarzyńcy? A kto nie jest?
Czy samochód elektryczny może być dobrym magazynem energii jeśli jest się często w domu za dnia?
Czy ktoś się w tym orientuje?
Jaki to jest model klimatyzatora?
Chyba Miray
Rotenso Mirai X
co to za pompa?
Jak dokładnie to jest model pompy ciepła i jaka jest jej cena.
Też myślę o połączeniu drugiego źródła poza gazem.
Jest to jak dobrze pamiętam Miray ceny Ci nie podam
@@PompaCiepłaiPV
Ale Miray to chyba klima dołożona teraz. Ja pytam o PC ta pierwszą.
Może Michał tu zajrzy.
Atlantic 8kw montowana w trudnych czasach, z wad jedno rzędowy wyminnik z zalet małe zużycie przy dodatnich temp. W mrozy się nie sprawdzi, wyje i robi ciągle defrosty
"Dom bardzo dobrze ocieplony" i 20.000kWh z gazu rocznie? Czyli ok 1770m3 gazu rocznie w domku 12-letnim? Cos tu poszlo zdecydowanie nie tak ;) u mnie 150m2 uzytkowej dom z 2020 i CO temp 22st +CWU 48st to 550m3 gazu. Srednia z trzech ostatnich lat.
👍
Wartości z cwu
No ja tez podalem wartosci z CO+CWU.
@@krzysztofzareba4814 mam drugi dom 85 m/kw i 588 m/sześć gazu na sezon z kuchenką.
Ocieplony 20cm stryro i wełna na stropie
CWU grzeje PV
"Gaz - straszne koszty, przyłącza kominy..." - Kominów nie trzeba (wyrzut przez ścianę), przyłącze to zwykle koszt 1200 zł. No rzeczywiście - katastrofalnie duuużo. :)
No okej przyłącze to jedno, ale potem samemu pieca gazowego nie możesz założyć, trzeba mieć projekt, jest trochę roboty papierkowej i musisz wynająć kogoś z uprawnieniami i wtedy koszta rosną nawet jak nie wliczasz kominu.
A przyłączenie od płotu do domu …
1200 to samo przyłącze. A podpięcie do domu itp…
ja dostałem wycenę - 8 tys za przyłącze do ogrodzenia, obudź się !!
Koszt przyłącza 1200 zł to od gazomierza do domu? Bo... PSG bierze 4200 zł (na Warmii) za przyłącze do sieci chyba do 15 metrów. Do tego koszt projektu: tj. mapa do celów projektowych 700 zł, projekt 1500 zł, kierownik budowy 500 zł. Koszt kotła z zasobnikiem cwu + sterownik około 7000 zł. Komin zewnętrzny około 8 metrów 2000 zł. Nie liczę wentylacji nawiewnej i wywiewnej.
To tak w skrócie.
Tania pompa ciepla to jaka i za ile?????
Hmm amoze hybryda pv plus wiatrak plus magazyn
Też można, ale jeszcze wiatr jest potrzebny 😜
Na nowych zasadach nie ma żadnego sensu w ogóle podpisywać umowy prosumenckiej jedynie off-grid
👍
Zawsze jest sens podłączyć się do sieci :) sprzedawać nie musisz ale mieć prąd z sieci a go nie mieć to ogromna różnica.
@@sezam84 ale ja nie mówiłem żeby się nie podłączaćdo sieci tylko chodzi mi o to że nie ma sensu podpisywać w ogóle umowy prosumencki bo oni tylko na tobie będą żerować prąd z sieci możesz mieć i panele równocześniechodzi o to żeby nie podpisywać umowy prosumenckiej nie oddawać im energii za darmo
Nie zgadzam się z tobą. Nie opłacalna jest nadprodukcja. Instalacja PV dostosowana do zapotrzebowania ma sens i czasookres.zwrotu wynosi 3-4 lata, w szczególności w obecnych czasach dzień 1kWp można złożyć samemu za 1500zl na używanym falowniku 2-3 letnim.
@@Adamadam-sf9zg jak to wyliczyli że ci się opłaca jak ci złodzieje z PGE płacą 20 groszy jakim cudem tobie się opłaca może się opłacać jeżeli masz 100% auto konsumpcji tylko wtedy po co ci umowa prosumencką dla mnie totalny nonsens
Michał nie piec,, stary " tylko problem w czujniki NTC...
E tam przesadzasz…
Panie Waldku śledząc różne kanały o tematyce Pv itp mam wrażenie że Pan mówi zawsze z głową i rozsądnie stoję przed dylematem zakładać fotowoltaike plus magazyn na nowych zasadach czy nie , budujemy dom 116m2 o zapotrzebowaniu rocznym na ogrzewanie 40kwh na m2 rocznie ogrzewanie podłogowe elektryczne kablami grzejnymi plus boiler elektryczny do wody i standard jak w każdym domu z urządzeń elektrycznych , mamy auto elektryczne ale 90% lądujemy w pracy , proszę o opinie i jeżeli Pana zdaniem tak to co kupić i jak duża instalacja jaki magazyn ?
Bardzo mało informacji aby móc coś więcej powiedzieć.
Ja bym zakładał PV. Wszystko macie na prund! Praca może kiedyś zrezygnować z ładowania albo nawet z Was?
@@OK-bp9tr tutaj to na szczęście ja decyduje
@@PompaCiepłaiPV więc co musi Pan wiedzieć aby doradzić ? Pozdrawiam
A 10% lądowań masz gdzie?
w Zakopanem to to tylko zdjęcie z misiem
Nawet misia nie było… 🥲
Pompa ciepła będzie chodzić na grzanie a klima na chłodzenie i będzie się wtedy bilansować 😅
Teraz wykombinowałeś 😜
zastanawia mnie jedno skad wy bierzecie te ceny za kilowat
Z zeszłorocznych cen, bo rozmawiamy o zużyciach z zeszłego roku
"BARDZO FAJNIE WYKOMBINOWANE, a zarazem proste ogrzewanie w domu jednorodzinnym" ?
A na czym polega jego fajność? Kombinowanie potrafię dostrzec, a prostota chyba polega na braku skojarzenia zarówno źródeł jak i odbiorników ciepła, że o braku sterowania i automatyki nie wspomnę.
Z filmiku tak naprawdę nic nie wynika, stanowi raczej bardzo fajne, miejscami przydługawe masło maślane.
Słuchajta fachofców czy też sami kombinujta - efekt końcowy będzie podobny. No chyba że wiecie i umiecie.
Jeżeli uważacie inaczej, to proszę dla własnego dobra popytajcie kogoś zajmującego się nie tylko wykonawstwem ale i projektowaniem systemów grzewczych. Handlarzy gońcie od razu, bo obiecują góry złota a zazwyczaj kończy się na kupie g..
Podobnie sprawa ma się z fotowoltaiką.
Kto ma wszystko na prund to mu się opłaci. Reszta niech sobie policzy i sama zdecyduje.
Szacun dla autora za samokrytykę. Król Pierogów? Nie słyszałem, ale mi się podoba! W końcu nikt nie jest alfą i omegą. Pogłębiaj Pan wiedzę i przekazuj innym. Pozdrawiam i trzymam kciuki.
Ładowarka: ZAPPI z MY ENERGY
32:08 znowu głupoty. Każdy falownik ma optymalne napięcie pracy np. 400v a jeżeli ma wszystko razem to pewnie jest 750v. Jeżeli by to podzielił byłoby korzystniej prawdopodobnie.
🙂🙂🙂🙂🙂🙂
Za darmo 😀🙂
Witam, fajny odcinek.
A grajkuje pan jeszcze na parafii ? Nieźle się pan rozbujał z yotubem 😊.
Pożyteczna społecznie robota.
SZTUKA DLA SZTUKI. Mam, ale nie wiem co do czego. A l e M A M !!!
Nadal ani słowa o akumulatorach piaskowych.Agentura.
Chodzę se po piasku, śpiewam w ka ka kasku ⛑️😜
18:36 głupoty gadasz
Zamiast gadać bzdury i pchać sie w PC wymienił by stary piec , dał prostą automatykę i miał by spokój. A tak tworzą hustorie 😅😅😅