Panie Waldku , w tym filmie pan się bardzo z profila ustawiał do kamery- normalnie nominacja do dietetyka- Paruszewski od rekuperatorów zrzucił swoje to i pan dasz rade !
okno z taka ramką,okno z inna ramka. chlop nie zdazy sie obejzec zanim sie zorientuje ,ze stracil zycie na to wpatrywanie sie. naukowiec sie znalazl ......CO2 to glupota......roslinki rosna od CO2 -co za ciemniak!!!!! posluchaj naukowcu...... sprobuj pomyslec chocby rok do przodu na cykl zycia tych twoich roslinek ,pieknie rosnących w tej szklarni ,gdzie tak duzo tego CO2 jest. odpowiedz nam tu wszystkim ciemny czlowieku co sie stanie jak te roslinki z tej szklarni gdzie tak pieknie rosly na zwiekszonym poziomie CO2 zostana zebrane i pożarte przez czlowieka,bydlo itd. wiesz co sie stanie???? te roslinki wyrzygają dokladnie tyle samo CO2 ile pochlonely podczas swojego zycia. myslisz ,ze jak roslina zostanie pożarta i wys..na do kibla to nie wyprodukuje CO2? nie nauczyli ,ze bilans CO2 dla zycia rosliny jest zerowy??? otoz nawet najbardziej zywotny dąb czy inna zielenina zyjaca tysiace lat umrze. po takiej smierci zaczyna sie oddawanie calutkiego dwutlenku pochlonietego podczas zycia rośliny czy to podczas spalania rosliny,czy to podczas gnicia,czy to podczas zjadania. powiedz nam ....poniewaz co2 to glupota i nie trzeba na to uwazac to pewnie kotlujesz benzyne ,albo co gorsza rope w swoim autku i....... co sie dzieje podczas spalania tego swinstwa? podczas spalania oddajesz do atmosfery dwutlenek ktory zostal pochloniety miliony lat temu przez rosliny z ktorych powstala twoja benzynka!!!!!!
Waldku, na pewno nie jest to film o Tobie?? 😉 A tak na serio, to przez częste przerywanie, zmianę wątku, żarcikowanie tworzy się jakiś chaos w tej rozmowie i trudno usłyszeć planowany przez Was przekaz i wnioski Inwestora z budowy. 2. Proszę tematykę drugiego odcinka poszerzyć o zagadnienie ogrzewania 3. Filozofia zdrowego, przyjaznego dla człowieka domu jast świetna. Maciej też wcale nie musi tłumaczyć się ze stylistyki wykończenia, nierównych tynków (Polacy są skrzywieni na punkcie gładkości tynków), oryginalnych kolorowych drzwi i tego wszystkiego, co jeszcze sobie zaplanował w swoim domu. Pozdrawiam serdecznie. P. S. Hmmm..., to jakie były te błędy...? 🤔
zastanawiałeś się kiedyś dlazego w szklarni jest cieplej niż na zewnątrz? Nie? to weż się doedukuj to samo dzieje się z planetą. Z fizyki pewnie była 3 co?
@kacpro7816 ale nie mamy realnego wpływu na ocieplajacy się klimat. A na Ziemi cyklicznie jest raz ciepłej raz zimniej na przestrzeni dziesiątek tysięcy lat. Doedukuj się.
Ehh, ledwo dotarłem do końca, Waldek na przyszłość to nie przerywaj ludziom jakimiś glupimy wstawkami bo to jest bardzo męczące. Miałeś ciekawego gościa i zamiast mięsa to jakies głupie pytania i śmiechy chichy. Rozumiem rzucić żartem raz na jakiś czas ale nie ciągle.
O pomiarze szczelności budynku tzw. Test Blower Door. Szczelność budynków określa współczynnik n50, czyli liczba wymian powietrza wypełniającego budynek w ciągu godziny, przy różnicy ciśnień miedzy wnętrzem budynku a środowiskiem zewnętrznym równej 50 Pa. Mniejsza wartość oznacza większą szczelność budynku. Wartość n50 jest porównywalna do naporu wiatru o prędkości 35km/h (9,8 m/s wytworzona wtedy różnica ciśnień). Średnio w skali roku dla budynku jest to wartość N15 (11 km/h tj. 3 m/s). Na kana Tom Budowniczy mówi, że obniżenie Parametru n50 z 1,17 (pomierzone w 2019r. na 0,48 (pomierzone w 2024r.) dało około 15% oszczędności na ogrzewaniu (20% z wyniku pomniejszone na 15% wynikające z różnicy 2stC średniej temperatury w sezonach grzewczych).
Ale od 47'49" fajnie się odpaliliście... Mega ;) Dwa razy obejrzałem! Waldek, 50'22" - Ty masz ukryte talenta aktorski! Serio, świetne! A od 59'29" to lecicie mega gruby temat!! Zaskoczyliście mnie, bo nie spodziewałem się, że coś tak mocnego i prawdziwego wybrzmi..
Przy wysokim poziomie wód gruntowych GWC raczej powinno być szczelne (ja takie zrobiłem) jednak nie eliminuje to potrzeby wypompowywania wody z GWC - po prostu powietrze wilgotne szczególnie latem i jesienią traci swą wilgoć w GWC i stąd okresowo trzeba jej się pozbyć.
Czy możesz nagrać osobny odcinek omatach kapilarnych?? Oto kilka moich pytań: Gdzie kupił maty kapilarne?? Jak zrobiona jest instalacja hydrauliczna pod maty kapilarne ?? Jakie są wady mat kapilarnych ??(Coś wspomniał na filmie, ale nie powiedział, mało pociągleś za 👅) Jaką ma temperaturą wody zasilania mat ??
O zgrozo, woda z hydroforu z szambami w okolicy... Stawiam stówę że, jak już zamieszkają to stwierdza coś z tą wodą nie tak... Mam ten problem na domku nad jeziorem. Woda śmierdzi jak szambo czasami, gdyby tam wszyscy w okolicy mieli kanalizację obowiązkowo to dobra może się uda, moja rada puki dom w budowie odżałować te marne 14tys na głowę podciągnąć wodociągi do domu a studnie sobie zostawić do podlewania trawy... Zwłaszcza jeśli dom ma być zdrowy dla mieszkańców!!!
@@jarekglowacki9638 no niekoniecznie sam mam na 25m bite wodę ale nawet w filmie mówi że, sąsiadom zalewa szambo woda gruntowa... Tzn że, są nieszczelne bo inaczej by się nie dostała gruntówka... Wyjdzie w trakcie użytkowania.
Oglądałem kanał Macieja gdy sam się budowałem. 😊 Odnośnie GWC rozważałem, ale firma od rekuperacji wybiła mi to z głowy. Mieszkam od września, pierwsza zima za mną . Rekuperator na grzałkę zużył 32kWh.
@@Van_Tage Przedstawili argumenty za tym, że jest to rozwiązanie ekonomicznie nieopłacalne. Argumenty: - Ewentualne zyski ciepła na wstępne ogrzanie powietrza nawiewanego zapewnia grzałka. Koszt zużycia prądu znikomy w porównaniu z kosztem inwestycji w GWC. - Chłodne powietrze latem, nie zapewni schłodzenia budynku, ponieważ wentylacja mechaniczna wymienia na mało powietrza.
Ja na kanał Macieja trafilam kilka lat temu jak tylko gdzieś tam z tyłu głowy dopiero kiełkowała u mnie i męża myśl o kupnie domu. Od tego czasu zdążyliśmy z mężem znaleźć dom z dużą działką, sprzedać mieszkanie, kupić dom, zrobić generalny remonty z wymianą dosłownie wszystkiego ba zdążyliśmy jeszcze zamontować fotowoltaike na starych zasadach, powitać na świecie kolejne dzecko, wprowadzić się i żyć w nowym-starym domu już 2 lata. Więc fakt, że Pan Maciej jeszcze w swoim domu nawet nie mieszka to dla mnie spory szok.
O uszczelce w 39 min - ona chroni ramę okna przed uszkodzeniem na skutek rozszerzalności cieplnej, Sztywno zamontowana rama plastikowa pęka na zgrzewach przy minus 20 st.C
Pod wpływam Holibood założyłem na swojej budowie płytowy gruntowy wymiennik ciepła. Jak nie będzie działał to przyjadę do Bydgoszczy przetrzepać Holibood pupę 😁
@@PompaCiepłaiPV A teraz wraz z moją firmą (na co dzień buduje domy) założyłem już 3 takie wymienniki na Podkarpaciu oraz 3 rurowe,w budżetowej wersji, ale jak dobrze ją zrobimy też działa w porządku!
Witam, Waldek jak zwykle chce być gwiazdą odcinka😀. Może coś więcej w następnym odcinku o tej oczyszczalni, bo sam korzystam z oczyszczalni z drenażem rozsączjącym i dział coraz gorzej.
@@PompaCiepłaiPV e tam, fajny odcinek. Moim zdaniem obaj fajnie poszliście w tym odcinku... Dokładnie jesteście sobą i fajnie, że kanał nie ma napinki...
Mam rekuperator na nieocieplonym strychu już 17 lat i jest OK , trochę niewygody jak trzeba wyjść na strych i wymienić filtry. Nie ma problemu z niskimi temperaturami na strychu - rekuperator ma usunięte pod nim ocieplenie sufitu a jest dobrze ocieplony dookoła i to się sprawdza . Oczywiście w domu bez stropu a tylko z sufitem podwieszanym .
ja do dzisiaj nie wiem: Mam inwenter tradycyjny 3 fazowy. Chciałbym zrobić hybrydę. Czy da się (jeżeli tak to jak to zrobić) nie wymieniajać tego inwentera?
Do podgrzania 40m3 powietrza o 20 stopni na godzinę potrzeba 272W energii więc na dobę 6.5 kWh wychodzi ze na 4 miesiące grzewcze potrzebujemy 1 MWh energii wiec chyba warto dopłacić do drzwi 3 tyś
Coś ci się w tym rachunku nie zgadza. E= V×cp×ΔT czyli E=40m³ ×1005 kg⋅KJ ×20K. E=801,000J Czyli na h = P≈222.5W. Ty nie musisz grzać 40m³ co godz o 20°C. Pomyśl troszeczkę😁
No to w sumie prawda, że im więcej CO2, tym większe rośliny. Tyle tylko, że w czasach, gdy na Ziemi rosły wielkie rośliny, nie żyli na niej ludzie... W sumie, teraz przynajmniej cel denialistów jest jasny. Ale, że Panowie z subskrybowanych przeze mnie kanałów są tą opcją, to się nie spodziewałem.
Fantastyczne dopóki gość nie zaczął bredzić o wytwornicach C02... zastanawiał się kiedyś dlaczego w szklarni jest cieplej? Nie? Otóż działa to tak samo na naszej planecie "efekt szklarniowy" jest znany już dawna, od lat 80tych jest dyskurs na ten temat a ten wyskakuje z wytwornicami co2... No ja P------le!
To przez Ciebie Macieju mam dom z czamaninka i okna poza murem, ale osadzone w modrzewiowej ramie. I pytanie czym fachowcy mocowali do muru kasety do okien? Wkrety i kotwy chemiczne? Bo ten keramzyt kruchy i moke ramy sa na szpilkach na wylot przez mur.
Zabawa zaczyna się po 50 minucie.Obejrzałem całość zamiast słuchać radia ,tak przy okazji pracy. Widzę taki trend,że zanim człowiek coś zrobi -obojętnie co,to musi się doktoryzować w necie. Zaraz idę po chleb do sklepu ,ale wcześniej ze dwie godzinki poczytam czy wybrać żytni ,czy pszenny,a może bułeczkę?😊😊😊
Hollibood świetny i treściwy kanał, sporo się z niego dowiedziałem. Tutaj niestety zbyt dużo niepotrzebnych wstawek i przerywania... (Masz cierpliwość 😅). Gratulacje z zakończenia budowy.
hej, Fajny materiał oby takich wiecej! A swoja drogą wiesz moze jaki to model tej oczyszczli scieków. Bo mieszkam na podobnym terenie i myśle nad załozeniem czegoś.
Spytam bo Waldek, słusznie jak sądzę dociekał dlaczego w sufitówce podwójny stelaż? Gdzie to producent uwzględnia w specyfikacji? Ja mam ogrzewanie tego typu i nic o podwojonej ilości stelarza, ten akurat producent nie mówi, co do folii refleksyjnej zgoda. W sprawie CO2 policzcie proszę ile zabiera jedno drzewo? X ilość drzew na planecie a mamy jeszcze krzewy i trawy oraz inne zielska dodajmy to co biorą morza i oceany i wychodzi na to że się zerujemy
Ja jak budowałem mój już chyba ostatni dom, to stawiałem wpierw na wygodę i funkcjonalność pomieszczeń. Na drugim miejscu było to by jak najmniej szkodził zdrowiu. Wystrój i cała reszta to kwestia gustu i poczucia estetyki mieszkańców. Też stawiałem na wsiowy klimat, czyli tynki wapienne bez gładzi. Prosto nie jest, ale też tragedii niema. Nierówności tynku nie są duże, ale ważne by ich nie uwypuklać źle ukierunkowanym oświetleniem. Z izolacją też nie warto przesadzać, ponieważ latem jak jest ponad 30 stopni ja mam w domu 20, a jak było na zewnątrz prawie 40 to w domu temperatura wzrosła mi do 22 stopnie i nie powiem, że to dobre dla naszego komfortu życia. Nawet pootwierane okna nie powodują wzrostu temperatury więcej niż o 1 stopień w ciągu dnia. Zimą dobra izolacja znacząco wpływa na utratę ciepła, a co za tym idzie i wynik finansowy sezonu grzewczego.
Tzw "oddychanie" ścian i szczelność budynku się nie wykluczają, dla przykładu domy szkieletowe (kanadyjskie/skandynawskie) jeżeli są dobrze wykonane zapewniają jedno i drugie. Po prostu ocieplenie ściany jest otwarte dyfuzyjnie (oddycha) na zewnątrz, a od wewnątrz odizolowane paroizolacją co daje szczelność. W przypadku domów murowanych trzeba by wybrać ocieplenie z wełny skalnej i paroprzepuszczalny tynk zewnętrzny, za to inne niż na filmie tynki wewnętrzne.
Panowie film Ciekawy ale z CO2 to jest kapkę inaczej, dwutlenek węgla w wysokich partiach atmosfery serio działa negatywnie akumulując ciepło w atmosferze a co do szklarni to nie jest naturalne środowisko uwalnianie tam CO2 jest w kontrolowanej atmosferze przy dostarczaniu większej ilości ciepła i wody przy dużym zagęszczeniu roślin powoduje szybkie go wbudowywanie w roślinę i przyrost biomasy. W takiej szklarni powietrze przepuszcza się przez filtry albo sterylizuje się je aby uniknąć chorób. Nie jestem ekoświrem a chemikiem dlatego rozumiem i działanie plantatorów i naukowców którzy trąbią o emisjach.
W wysokich partiach atmosfery... Pytanie - dlaczego np w małym pomieszczeniu co2 utrzymuje się ba dole bo jest cięższe a w atmosferze co2 idzie w górne partie ?
Powietrze jest w ciągłym ruchu tak jak nasza planeta, gdyby tylko waga decydowała to nie bylibyśmy w stanie oddychać bo cały dwutlenek węgla zgromadził by się przy gruncie następnie cały tlen i azot a jednak oddychamy mieszanina tych gazów. Pęd cząsteczek (masa × prędkość) powoduje ich ciągły ruch. Dodatkowo każda temperatura powyżej zera absolutnego to energia która ten ruch utrzymuje, wzór pv=nRt. Fizyka z podstawówki dokładnie to opisuje
Kiedyś kolędnicy kolędowali za oknem a przez te okna to mogą sobie kolędować całą noc a i tak nikt nie usłyszy. Duży minus. Ale , jedno okno jest dla kolędników. Dobrze że przynajmniej jedno.
Ja czerpnię i wyrzutnię wentylacji umieścił bym w większej odległości od siebie, najlepiej na innych ścianach budynku, bo powietrze z czerpni pobiera się regularnie w okresach przejściowych, czyli gdy temp. na zewnątrz jest od ok. 12*C do 24*C by GWC niepotrzebnie nie obniżała jej temperatury. Sam mam centralę wentylacyjną na poddaszu, z tym że mam ocieplenie między krokwiami oraz między jętkami, i po paru latach zrezygnowałem z wyrzutni na ścianie budynku, zużyte powietrze z centrali went. bezpośrednio wylatuje na poddasze i na zewnątrz wydostaje się kratką wentylacyjną w ścianie szczytowej, co tworzy na poddaszu "poduszkę powietrzną", temperatura nie spada tam poniżej 12*C, co spowodowało że przez wszystkie lata eksploatacji nie włączyła mi się grzałka w centrali went., oczywiście mam jeszcze GWC ale wykonany metodą "gospodarczą" (po 20 latach nadal spełnia swoją funkcję). A drenaż rozsączający w mojej oczyszczalni dał radę 20 lat, a i sama wymiana żwiru nie jest wielkim problemem.
@@ukasztuta188 Właśnie wilgoć była powodem, że zużyte powietrze z centrali went. skierowałem zamiast do wyrzutni w ścianie bezpośrednio na poddasze z którego przez otwór wentylacyjny w ścianie szczytowej wydostaje się na zewnątrz budynku. Woda zaczęła się wkraplać na skosach poddasza, doszedłem do wniosku że spowodowane jest to zbyt małą wymianą powietrza na poddaszu, mam tam jedną kratkę wentylacyjną, więc kierując zużyte powietrze z domu wymusiłem wymianę powietrza, a jednocześnie wykorzystuję ciepło zawarte w powietrzu do "izolacji" poddasza.
Holibood to idealny przyklad overthinkera. Mnostwo spedzonych godzin na analizach, porownaniach, nieprzespane noce, 2-3 razy wiecej wydanej kasy, a rezutalty pewnie gorsze niz bez tej calej otoczki. Szkoda zycia...
Waldi masz niezła szydere z Pana testera.Szacun dla kolesia chociaż rok za rokiem nasz klimat się ociepla i za niedługo będziemy klimy w zimie używać.Po co ta spina
@@PompaCiepłaiPV No mam wrażenie że troszku podsmiewny ten odcinek trochę panie Waldku.Chociaż sam w głowę się pukałem jak ty w okna,po co tyle wariacji
Ja wiem że są gusta i guściki i to nie podlega dyskusji ale dobrze jak budynek jest ciekawy również dla oka. Jeżeli bryła i jej wygląd jest wymuszony ze względów ekonomiczny i ekologicznych to do mnie to nie przemawia. Budować się za setki tysięcy i ograniczać się bo będzie o 1000-3000 zł taniej rocznie na rachunkach to chyba szkoda się budować i tak bardzo ograniczać. Nie jestem architektem ale bardzo szanuje ich prace i lubię jak budynek łączy nowoczesny wygląd i funkcjonalność a przy zastosowaniu nowoczesnych materiałów mamy coraz mniej ograniczeń (chyba, że finansowych). Tak więc w obecnych czasach budynek na szczęście już nie musi wyglądać jak z przedszkolnego elementarza.
Widze entuzjaste "cyganskich willi lata 90" lub cuda na wiankach ;) To jest osiedle domkow w szczerym polu na zadupiu; budowanie czegos ambitniejszego wyszukanego w takiej lokalizacji to porazka juz na etapie projektowym. Rozumiem cos w gorach nad pieknie polozonym jeziorem w jakims wyeksponowanym miejscu. PS. Bryla dobrze zaprojektowana ; dajesz ganek fikusny pieknie chodnikowy podjazd z fontanna kielichowa na froncie podworza ; odpowiednia roslinosc ; oswietlenie ; jakas rzezbe klasyczna inny kolor dachu . Nikt z sasiadow juz Ci nie powie dzin dobry z zazdrosci. co kto lubi.
@@jantechniczek1625 lubię nowoczesność i minmalizm ze smakiem oraz funkcjonalnością. Dwa piętra, płaski dach, doświetla/okna w dachu, duże przeszklenia, wysokie kondygnacje, generalnie przestronne i dobrze doświetlone wnętrza. Czy to osiedle czy miasto jest to dla mnie nie istotne w każdej z tej lokalizacji budował bym dla siebie (o ile plan zagosp. na to pozwala) dlatego mam projekt indywidualny mocno spersonalizowany, zupełnie jak garnitur skrojony na miarę.
@@mx-art Rozumiem ..ale pewnikiem tez wiesz juz z pokora ze; masz tu osiedle preznie dzialajaca wspolnote z jej wymogami ; linie zabudowy uwarunkowania dotyczace dachu i szereg innych pierdol; dookola budowy przez najblizsze 10 lat wieczne mycie tych okien; tak jak sie zgadzamy mozna wszystko tylko trza miec sprytna dzialke z dala od troski sasiedzko urzedniczej!!! PS. teraz siedze w projekcie zupelnie przeciwnym duze piwnice dom niski malo okien wersja na nadchodzaca wojne!
Bardzo ciekawy film dla tych, którzy planują budowę domu. WARTO się zainspirować!!!
Panie Waldku , w tym filmie pan się bardzo z profila ustawiał do kamery- normalnie nominacja do dietetyka- Paruszewski od rekuperatorów zrzucił swoje to i pan dasz rade !
Najbardziej mi się podoba ten zalany GWC , rekuperator będzie zaciągał bardzo zdrowe powietrze z niego 😂
okno z taka ramką,okno z inna ramka.
chlop nie zdazy sie obejzec zanim sie zorientuje ,ze stracil zycie na to wpatrywanie sie.
naukowiec sie znalazl ......CO2 to glupota......roslinki rosna od CO2 -co za ciemniak!!!!!
posluchaj naukowcu......
sprobuj pomyslec chocby rok do przodu na cykl zycia tych twoich roslinek ,pieknie rosnących w tej szklarni ,gdzie tak duzo tego CO2 jest.
odpowiedz nam tu wszystkim ciemny czlowieku co sie stanie jak te roslinki z tej szklarni gdzie tak pieknie rosly na zwiekszonym poziomie CO2 zostana zebrane i pożarte przez czlowieka,bydlo itd.
wiesz co sie stanie????
te roslinki wyrzygają dokladnie tyle samo CO2 ile pochlonely podczas swojego zycia.
myslisz ,ze jak roslina zostanie pożarta i wys..na do kibla to nie wyprodukuje CO2?
nie nauczyli ,ze bilans CO2 dla zycia rosliny jest zerowy???
otoz nawet najbardziej zywotny dąb czy inna zielenina zyjaca tysiace lat umrze.
po takiej smierci zaczyna sie oddawanie calutkiego dwutlenku pochlonietego podczas zycia rośliny czy to podczas spalania rosliny,czy to podczas gnicia,czy to podczas zjadania.
powiedz nam ....poniewaz co2 to glupota i nie trzeba na to uwazac to pewnie kotlujesz benzyne ,albo co gorsza rope w swoim autku i.......
co sie dzieje podczas spalania tego swinstwa?
podczas spalania oddajesz do atmosfery dwutlenek ktory zostal pochloniety miliony lat temu przez rosliny z ktorych powstala twoja benzynka!!!!!!
@@jaroslawbolek8003 czy dobrze interpretuję tę wypowiedź jako ironiczną? Czy w takim wypadku mogę prosić o argumentację i kontrpropozycję?
Dziękuję i szacun Maciek za szczerość i dystans do siebie.
Znam Wasze kanały i muszę stwierdzić że razem jesteście prawdziwsi i ciekawiej się to ogląda. Dla Maćka szacun za szczerość opinii o swoim projekcie 👍
oj tak; Maciek robi jeszcze gdzies nie pamietam nazwy ale kojarze pania od basenow trzeba poszukac!
Waldku, na pewno nie jest to film o Tobie?? 😉
A tak na serio, to przez częste przerywanie, zmianę wątku, żarcikowanie tworzy się jakiś chaos w tej rozmowie i trudno usłyszeć planowany przez Was przekaz i wnioski Inwestora z budowy.
2. Proszę tematykę drugiego odcinka poszerzyć o zagadnienie ogrzewania
3. Filozofia zdrowego, przyjaznego dla człowieka domu jast świetna. Maciej też wcale nie musi tłumaczyć się ze stylistyki wykończenia, nierównych tynków (Polacy są skrzywieni na punkcie gładkości tynków), oryginalnych kolorowych drzwi i tego wszystkiego, co jeszcze sobie zaplanował w swoim domu.
Pozdrawiam serdecznie.
P. S.
Hmmm..., to jakie były te błędy...? 🤔
eee, ten odcinek bardzo dobrze wyszedł... Ja tam nie widzę żadnego chaosu w tym materiale... Fajny jest!
Tak, wygląda to jak by głupek przyszedł pogadać z Maćkiem :) Nie znam tego kanału, a na holiboodzie widziałem wszystkie filmy :)
Gdyż, jeśli waldkowi coś nie pasuje, i nie przyniesie mu profitu jest dla niego be...
Typowy dobrze władający językiem polskim....żyd polski!
Łapa w górę za temat CO2. Witam w gronie ludzi świadomych. A sam wątek główny, sztosik ;)
zastanawiałeś się kiedyś dlazego w szklarni jest cieplej niż na zewnątrz? Nie? to weż się doedukuj to samo dzieje się z planetą. Z fizyki pewnie była 3 co?
@kacpro7816 ale nie mamy realnego wpływu na ocieplajacy się klimat. A na Ziemi cyklicznie jest raz ciepłej raz zimniej na przestrzeni dziesiątek tysięcy lat. Doedukuj się.
tynk gliniany super mikro klimat lata 60 nic nie odpada tylko ci i zachodu coś wymyślają. za prl byliśmy bardziej eco niż teraz.
Ehh, ledwo dotarłem do końca, Waldek na przyszłość to nie przerywaj ludziom jakimiś glupimy wstawkami bo to jest bardzo męczące. Miałeś ciekawego gościa i zamiast mięsa to jakies głupie pytania i śmiechy chichy. Rozumiem rzucić żartem raz na jakiś czas ale nie ciągle.
@@marcinbaazy1692 to samo pomyślałem, żenua straszna..
Mega film, humor na najwyższym poziomie :) Super się dogadujecie i żartujecie!
Podoba mi się podejście do emisji CO2. Też "tak" mam.
Za pukanie niektórzy dużo płacą... Ale się uśmiałem, niezłe😅
Dzięki za mega ciekawy materiał Panowie.
Mega fajnie się ogląda! Dzięki chopcy
Świetny materiał, dzięki.
O pomiarze szczelności budynku tzw. Test Blower Door.
Szczelność budynków określa współczynnik n50, czyli liczba wymian powietrza wypełniającego budynek w ciągu godziny, przy różnicy ciśnień miedzy wnętrzem budynku a środowiskiem zewnętrznym równej 50 Pa. Mniejsza wartość oznacza większą szczelność budynku.
Wartość n50 jest porównywalna do naporu wiatru o prędkości 35km/h (9,8 m/s wytworzona wtedy różnica ciśnień).
Średnio w skali roku dla budynku jest to wartość N15 (11 km/h tj. 3 m/s).
Na kana Tom Budowniczy mówi, że obniżenie Parametru n50 z 1,17 (pomierzone w 2019r. na 0,48 (pomierzone w 2024r.) dało około 15% oszczędności na ogrzewaniu (20% z wyniku pomniejszone na 15% wynikające z różnicy 2stC średniej temperatury w sezonach grzewczych).
Super materiał i brawa dla Was!
Ciekawy materiał ! Pozdrawiam
Material rewelacyjny dzięki bardzo za super film.
Ale od 47'49" fajnie się odpaliliście... Mega ;) Dwa razy obejrzałem!
Waldek, 50'22" - Ty masz ukryte talenta aktorski! Serio, świetne!
A od 59'29" to lecicie mega gruby temat!! Zaskoczyliście mnie, bo nie spodziewałem się, że coś tak mocnego i prawdziwego wybrzmi..
To najlepszy odcinek👌😄😄😄 szkoda baterii na te drzwi 😄😂
Odcinek z humorem suuuuppppeeerrr .
Przy - 20 i w pomieszczeniu 20 stopni delta 40 stopni. Taka ilość powietrza to dziennie 12,8 kWh ciepła pojedynczymi drzwiami
Czekam na film o GWC sam o tym mysle, nie tylko jako "podgrzanie/ochlodzenie" powietrza ale jako filtr powietrza.
Genialny odcinek ❤❤
Przy wysokim poziomie wód gruntowych GWC raczej powinno być szczelne (ja takie zrobiłem) jednak nie eliminuje to potrzeby wypompowywania wody z GWC - po prostu powietrze wilgotne szczególnie latem i jesienią traci swą wilgoć w GWC i stąd okresowo trzeba jej się pozbyć.
Dokładnie, niech Ci co zintensyfikowali podróże kosmiczne podadzą precyzyjne dane co do swojej emisji CO2
👌
I czekam pozdrawiam
Witam i zapraszam 👌
Odcinek leprzy niż nie jeden kabaret.😂 . Przy wewnętrznych "wiejskich" drzwiach obśmiałem się jak norka.😂
Super film .Pozdrawiam .
Bardzo fajny film. Ciekawe info i ciekawa forma.
Super czekam
Zapraszam 👌
Szacun że mówisz bez ściemy jak jest. W mojej ocenie dom jest za nisko posadowiny. Reszta jest kwestią gustu...
Czy możesz nagrać osobny odcinek omatach kapilarnych?? Oto kilka moich pytań:
Gdzie kupił maty kapilarne??
Jak zrobiona jest instalacja hydrauliczna pod maty kapilarne ??
Jakie są wady mat kapilarnych ??(Coś wspomniał na filmie, ale nie powiedział, mało pociągleś za 👅)
Jaką ma temperaturą wody zasilania mat ??
Na kanale Macieja jest o tym odcinek
O zgrozo, woda z hydroforu z szambami w okolicy... Stawiam stówę że, jak już zamieszkają to stwierdza coś z tą wodą nie tak... Mam ten problem na domku nad jeziorem. Woda śmierdzi jak szambo czasami, gdyby tam wszyscy w okolicy mieli kanalizację obowiązkowo to dobra może się uda, moja rada puki dom w budowie odżałować te marne 14tys na głowę podciągnąć wodociągi do domu a studnie sobie zostawić do podlewania trawy... Zwłaszcza jeśli dom ma być zdrowy dla mieszkańców!!!
27 metrów studnia to dość duża filtracja, aczkolwiek grunt gliniany ilość manganu i żelaza daje pewnien dyskomfort
Jaskinie to były solidne domu , latem i zimą😊
Żeby tylko szamba. Przecież sam ma oczyszczalnie ścieków
@@jarekglowacki9638 no niekoniecznie sam mam na 25m bite wodę ale nawet w filmie mówi że, sąsiadom zalewa szambo woda gruntowa... Tzn że, są nieszczelne bo inaczej by się nie dostała gruntówka... Wyjdzie w trakcie użytkowania.
@@sebastianjacek9330 są, bo to ekologiczne szamba
Dzień dobry jest ok.
Oglądałem kanał Macieja gdy sam się budowałem. 😊
Odnośnie GWC rozważałem, ale firma od rekuperacji wybiła mi to z głowy. Mieszkam od września, pierwsza zima za mną . Rekuperator na grzałkę zużył 32kWh.
a dlaczego firma od reku była przeciwna?
@@Van_Tage Przedstawili argumenty za tym, że jest to rozwiązanie ekonomicznie nieopłacalne.
Argumenty:
- Ewentualne zyski ciepła na wstępne ogrzanie powietrza nawiewanego zapewnia grzałka. Koszt zużycia prądu znikomy w porównaniu z kosztem inwestycji w GWC.
- Chłodne powietrze latem, nie zapewni schłodzenia budynku, ponieważ wentylacja mechaniczna wymienia na mało powietrza.
Chociaż lubię oglądać twoje filmy....weryfikują prawdę!
To ja wpadnę do Ciebie Maciej z kamerą termowizyjną i te okna pooglądamy... pfff - bez pukania ;P
Gwc- tylko glikolowe :) takie właśnie jest u mnie ( nie chodzi tylko o grzałkę ale i zbicie temp latem ) pozdrawiam
czyli jedno okno jest zamontowane "Beszczelnie"😀
Tak jest 👌
Końcówa była najlepsza oto dom pozdrawiam serdecznie handlarzy 😂😂😂
Ten wspanialy człowiek ukończy swoj plan, i będzie jednym z tych którzy przetrwają...
40:54 😂😂😂
Dobre, uśmiałem się do łez.
Pozdrawiam Panowie.
Szukałem cięcia ale nie znalazłem, podejrzane 😂
@@vectorvideopl
👍🤣🤣🤣
Ja na kanał Macieja trafilam kilka lat temu jak tylko gdzieś tam z tyłu głowy dopiero kiełkowała u mnie i męża myśl o kupnie domu. Od tego czasu zdążyliśmy z mężem znaleźć dom z dużą działką, sprzedać mieszkanie, kupić dom, zrobić generalny remonty z wymianą dosłownie wszystkiego ba zdążyliśmy jeszcze zamontować fotowoltaike na starych zasadach, powitać na świecie kolejne dzecko, wprowadzić się i żyć w nowym-starym domu już 2 lata. Więc fakt, że Pan Maciej jeszcze w swoim domu nawet nie mieszka to dla mnie spory szok.
“Krowa ktora duzo muczy, malo mleka daje”
O uszczelce w 39 min - ona chroni ramę okna przed uszkodzeniem na skutek rozszerzalności cieplnej, Sztywno zamontowana rama plastikowa pęka na zgrzewach przy minus 20 st.C
Witam oglądam z powietrza
Ale masz fajną pasję
Pod wpływam Holibood założyłem na swojej budowie płytowy gruntowy wymiennik ciepła. Jak nie będzie działał to przyjadę do Bydgoszczy przetrzepać Holibood pupę 😁
Dokładnie 👌
@@PompaCiepłaiPV A teraz wraz z moją firmą (na co dzień buduje domy) założyłem już 3 takie wymienniki na Podkarpaciu oraz 3 rurowe,w budżetowej wersji, ale jak dobrze ją zrobimy też działa w porządku!
@@pawezagorowski9422 a jak źle zrobicie to co wtedy? :)
33:12 "Bez kamienia nie ma budulca. A bez budulca nie ma pałacu. A bez pałacu.... nie ma pałacu"
za ten odcinek to macie laika
A dziękujemy 👌
Wszyscy popełnioniamy błędy grunt to wyciągać z nich wnioski
No jeśli zainstalowałeś gwc na terenach z wysokim poziomem wód gruntowych, to jedyny wniosek który się nasuwa "po co ja to robilem"
Witam, Waldek jak zwykle chce być gwiazdą odcinka😀. Może coś więcej w następnym odcinku o tej oczyszczalni, bo sam korzystam z oczyszczalni z drenażem rozsączjącym i dział coraz gorzej.
Bo Waldek taki już jest, można ewentualnie nie oglądać
Ależ to była tylko drobna złośliwość. Pozdrawiam i czekam na następne odcinki.
@@PompaCiepłaiPV e tam, fajny odcinek. Moim zdaniem obaj fajnie poszliście w tym odcinku... Dokładnie jesteście sobą i fajnie, że kanał nie ma napinki...
@@out_of_the_BOX_life Dzięki 👍
Pod glinowy tynk ,można dać maty trzcinowe.
Powinnismy sie koncentrowac na redukcji smogu. Interesujmy się naszym zdrowiem a nie CO2.
Waldek odcinek boba z tymi wstawkami nieźle się uchachłem 😂 kiedyś cię subskrbowałem a w pewnym momencie wyłączłem bo za dużo polityki było
U Waldka polityka?????? Chyba coś Ci się pozajączkowało.😅
Mam rekuperator na nieocieplonym strychu już 17 lat i jest OK , trochę niewygody jak trzeba wyjść na strych i wymienić filtry. Nie ma problemu z niskimi temperaturami na strychu - rekuperator ma usunięte pod nim ocieplenie sufitu a jest dobrze ocieplony dookoła i to się sprawdza . Oczywiście w domu bez stropu a tylko z sufitem podwieszanym .
ja do dzisiaj nie wiem: Mam inwenter tradycyjny 3 fazowy. Chciałbym zrobić hybrydę. Czy da się (jeżeli tak to jak to zrobić) nie wymieniajać tego inwentera?
Mam nadzieję że jak najmniej ludzi przestraszy się budowania po tym filmie.
Budujcie rodacy, nie trzeba tak kombinować!
Nie trzeba, ale nieraz warto ❗
Prosił bym o namiary do firmy od oczyszczalni też mam glinę na działce... filmik super to pukanie😂
Do podgrzania 40m3 powietrza o 20 stopni na godzinę potrzeba 272W energii więc na dobę 6.5 kWh wychodzi ze na 4 miesiące grzewcze potrzebujemy 1 MWh energii wiec chyba warto dopłacić do drzwi 3 tyś
Absurdalny wniosek kolego.
Coś ci się w tym rachunku nie zgadza. E= V×cp×ΔT czyli E=40m³ ×1005 kg⋅KJ ×20K. E=801,000J Czyli na h = P≈222.5W. Ty nie musisz grzać 40m³ co godz o 20°C. Pomyśl troszeczkę😁
@@Fotowoltaika-Hobby skoro wykazał ze 40 m3 ucieka na godzinę to 40 m3 wchodzi zimna innymi szczelinami
Podgrzanie do 20 stopni ale od jaka jest tem początkowo?
Taka poza budowlana ciekawostka, wzrost stężenia CO2 o 25% na przestrzeni 60 lat nie spowodował zwiększonej ilości roślinności na naszej planecie :)
Waldek podpowiada jak typowy szwagier, nie zna sie ale ma dobre rady
cały jego kanał na tym polega
No to w sumie prawda, że im więcej CO2, tym większe rośliny. Tyle tylko, że w czasach, gdy na Ziemi rosły wielkie rośliny, nie żyli na niej ludzie... W sumie, teraz przynajmniej cel denialistów jest jasny.
Ale, że Panowie z subskrybowanych przeze mnie kanałów są tą opcją, to się nie spodziewałem.
13:10 Ale możesz kupić taki materiał
Możesz kupić aerożel
Fantastyczne dopóki gość nie zaczął bredzić o wytwornicach C02... zastanawiał się kiedyś dlaczego w szklarni jest cieplej? Nie? Otóż działa to tak samo na naszej planecie "efekt szklarniowy" jest znany już dawna, od lat 80tych jest dyskurs na ten temat a ten wyskakuje z wytwornicami co2... No ja P------le!
pięknie, jak 32:50s sangwinik łapie rekruta na wykroku....bezcenne..... ten niebieski nie wie o czym gada.
Ja właśnie zaczynam budowę i poziom wody po zimie praktycznie wybił mi z głowy GWC.
Jest takie coś jak GGWC. Polecam ale zrobić samemu.
Wysoki poziom wód gruntowych może być zaletą jeśli budujesz glikolowe gwc najlepiej jak węże caly czas leżą w wodzie
GWC i rozsączanie wody .... Ciekawie
Panowie gledzicie.
Tak to mozecie wieczorkiem przy kawie.
A może jakiś film o domach z konetnerów? Zainteresował mnie temat a ciężko znaleźć jakieś świeże materiały na ten tamat
To przez Ciebie Macieju mam dom z czamaninka i okna poza murem, ale osadzone w modrzewiowej ramie. I pytanie czym fachowcy mocowali do muru kasety do okien? Wkrety i kotwy chemiczne? Bo ten keramzyt kruchy i moke ramy sa na szpilkach na wylot przez mur.
Zabawa zaczyna się po 50 minucie.Obejrzałem całość zamiast słuchać radia ,tak przy okazji pracy.
Widzę taki trend,że zanim człowiek coś zrobi -obojętnie co,to musi się doktoryzować w necie.
Zaraz idę po chleb do sklepu ,ale wcześniej ze dwie godzinki poczytam czy wybrać żytni ,czy pszenny,a może bułeczkę?😊😊😊
mozna było dac foie para przepuszczalna nad kapilary i zasypac izolacjom celulozową.
Co to za oczyszczalnia? model?
Fajnie się was Panowie słuchało. 😊
Hollibood świetny i treściwy kanał, sporo się z niego dowiedziałem. Tutaj niestety zbyt dużo niepotrzebnych wstawek i przerywania... (Masz cierpliwość 😅).
Gratulacje z zakończenia budowy.
okna zamontowane w strefie ocieplenia to prawidłowo zamontowane okna (w murze to okna nieprawidłowo zamontowane)
hej,
Fajny materiał oby takich wiecej! A swoja drogą wiesz moze jaki to model tej oczyszczli scieków. Bo mieszkam na podobnym terenie i myśle nad załozeniem czegoś.
Tez jestem zainteresowany takim rozwiązaniem, proszę o nazwę producenta
Spytam bo Waldek, słusznie jak sądzę dociekał dlaczego w sufitówce podwójny stelaż? Gdzie to producent uwzględnia w specyfikacji? Ja mam ogrzewanie tego typu i nic o podwojonej ilości stelarza, ten akurat producent nie mówi, co do folii refleksyjnej zgoda.
W sprawie CO2 policzcie proszę ile zabiera jedno drzewo? X ilość drzew na planecie a mamy jeszcze krzewy i trawy oraz inne zielska dodajmy to co biorą morza i oceany i wychodzi na to że się zerujemy
Ja jak budowałem mój już chyba ostatni dom, to stawiałem wpierw na wygodę i funkcjonalność pomieszczeń. Na drugim miejscu było to by jak najmniej szkodził zdrowiu. Wystrój i cała reszta to kwestia gustu i poczucia estetyki mieszkańców. Też stawiałem na wsiowy klimat, czyli tynki wapienne bez gładzi. Prosto nie jest, ale też tragedii niema. Nierówności tynku nie są duże, ale ważne by ich nie uwypuklać źle ukierunkowanym oświetleniem. Z izolacją też nie warto przesadzać, ponieważ latem jak jest ponad 30 stopni ja mam w domu 20, a jak było na zewnątrz prawie 40 to w domu temperatura wzrosła mi do 22 stopnie i nie powiem, że to dobre dla naszego komfortu życia. Nawet pootwierane okna nie powodują wzrostu temperatury więcej niż o 1 stopień w ciągu dnia. Zimą dobra izolacja znacząco wpływa na utratę ciepła, a co za tym idzie i wynik finansowy sezonu grzewczego.
A i jeszcze pewien paradoks. Albo don oddycha albo jest szczelny. Blower door przy glinianym to slusznie musi wyjsc zle.
Tzw "oddychanie" ścian i szczelność budynku się nie wykluczają, dla przykładu domy szkieletowe (kanadyjskie/skandynawskie) jeżeli są dobrze wykonane zapewniają jedno i drugie. Po prostu ocieplenie ściany jest otwarte dyfuzyjnie (oddycha) na zewnątrz, a od wewnątrz odizolowane paroizolacją co daje szczelność. W przypadku domów murowanych trzeba by wybrać ocieplenie z wełny skalnej i paroprzepuszczalny tynk zewnętrzny, za to inne niż na filmie tynki wewnętrzne.
@@Van_Tage Pozwole się niezgodzic. Otwarcie dyfuzyjne to nie to samo. Zresztą ma TP moim zdaniem maly sens przy prawidłowej wentylacji.
90% lania wody 10% informacji.
Ale dla mnie się podoba
Panowie film Ciekawy ale z CO2 to jest kapkę inaczej, dwutlenek węgla w wysokich partiach atmosfery serio działa negatywnie akumulując ciepło w atmosferze a co do szklarni to nie jest naturalne środowisko uwalnianie tam CO2 jest w kontrolowanej atmosferze przy dostarczaniu większej ilości ciepła i wody przy dużym zagęszczeniu roślin powoduje szybkie go wbudowywanie w roślinę i przyrost biomasy. W takiej szklarni powietrze przepuszcza się przez filtry albo sterylizuje się je aby uniknąć chorób. Nie jestem ekoświrem a chemikiem dlatego rozumiem i działanie plantatorów i naukowców którzy trąbią o emisjach.
W wysokich partiach atmosfery... Pytanie - dlaczego np w małym pomieszczeniu co2 utrzymuje się ba dole bo jest cięższe a w atmosferze co2 idzie w górne partie ?
Powietrze jest w ciągłym ruchu tak jak nasza planeta, gdyby tylko waga decydowała to nie bylibyśmy w stanie oddychać bo cały dwutlenek węgla zgromadził by się przy gruncie następnie cały tlen i azot a jednak oddychamy mieszanina tych gazów. Pęd cząsteczek (masa × prędkość) powoduje ich ciągły ruch. Dodatkowo każda temperatura powyżej zera absolutnego to energia która ten ruch utrzymuje, wzór pv=nRt. Fizyka z podstawówki dokładnie to opisuje
I ostatni. Pierwszy film w ktorym Waldek, moze robic za mentora i eksperta wzgledem goscia :) :) :) pozdrawiam poklady zdrowego rozsadku, kulturalne!
Czy jego GWC nie zaciąga przy okazji Radonu??
Ej zauważyłem zw jak zwykle to bednarka jako antena satelitarna i przy strzale z pioruna te wszystkie okna i cała elektryka będzie na ksiezycu
Kiedyś kolędnicy kolędowali za oknem a przez te okna to mogą sobie kolędować całą noc a i tak nikt nie usłyszy. Duży minus. Ale , jedno okno jest dla kolędników. Dobrze że przynajmniej jedno.
Dom nie ma się podobać ludziom tylko żonie 😅
Czemu 15 cm styro na ścianie to za mało?
Ja czerpnię i wyrzutnię wentylacji umieścił bym w większej odległości od siebie, najlepiej na innych ścianach budynku, bo powietrze z czerpni pobiera się regularnie w okresach przejściowych, czyli gdy temp. na zewnątrz jest od ok. 12*C do 24*C by GWC niepotrzebnie nie obniżała jej temperatury.
Sam mam centralę wentylacyjną na poddaszu, z tym że mam ocieplenie między krokwiami oraz między jętkami, i po paru latach zrezygnowałem z wyrzutni na ścianie budynku, zużyte powietrze z centrali went. bezpośrednio wylatuje na poddasze i na zewnątrz wydostaje się kratką wentylacyjną w ścianie szczytowej, co tworzy na poddaszu "poduszkę powietrzną", temperatura nie spada tam poniżej 12*C, co spowodowało że przez wszystkie lata eksploatacji nie włączyła mi się grzałka w centrali went., oczywiście mam jeszcze GWC ale wykonany metodą "gospodarczą" (po 20 latach nadal spełnia swoją funkcję).
A drenaż rozsączający w mojej oczyszczalni dał radę 20 lat, a i sama wymiana żwiru nie jest wielkim problemem.
A co z wilgocią z wyrzutni ?
@@ukasztuta188 Właśnie wilgoć była powodem, że zużyte powietrze z centrali went. skierowałem zamiast do wyrzutni w ścianie bezpośrednio na poddasze z którego przez otwór wentylacyjny w ścianie szczytowej wydostaje się na zewnątrz budynku.
Woda zaczęła się wkraplać na skosach poddasza, doszedłem do wniosku że spowodowane jest to zbyt małą wymianą powietrza na poddaszu, mam tam jedną kratkę wentylacyjną, więc kierując zużyte powietrze z domu wymusiłem wymianę powietrza, a jednocześnie wykorzystuję ciepło zawarte w powietrzu do "izolacji" poddasza.
Do Tych co za dużo wstawek i żartów a za mało meritum, to meritum jest takie z tego filmu że "najważniejsze jest pukanie"
Holibood to idealny przyklad overthinkera. Mnostwo spedzonych godzin na analizach, porownaniach, nieprzespane noce, 2-3 razy wiecej wydanej kasy, a rezutalty pewnie gorsze niz bez tej calej otoczki. Szkoda zycia...
Gdzie te błędy z tytułu? Bo na razie to ani nie mieszka, ani żadnych poważniejszych refleksji prócz problemu z izolacją domu.
Waldi masz niezła szydere z Pana testera.Szacun dla kolesia chociaż rok za rokiem nasz klimat się ociepla i za niedługo będziemy klimy w zimie używać.Po co ta spina
Nie rozumiem...
@@PompaCiepłaiPV No mam wrażenie że troszku podsmiewny ten odcinek trochę panie Waldku.Chociaż sam w głowę się pukałem jak ty w okna,po co tyle wariacji
Czy energia za darmo rozwiąże wszystkie problemy?
Jakie wymiary ma ta mała kotłownia?
W haba scisk jest juz oczyszcziny wiec drenaz nie powinien sie zapchac
Ja wiem że są gusta i guściki i to nie podlega dyskusji ale dobrze jak budynek jest ciekawy również dla oka.
Jeżeli bryła i jej wygląd jest wymuszony ze względów ekonomiczny i ekologicznych to do mnie to nie przemawia.
Budować się za setki tysięcy i ograniczać się bo będzie o 1000-3000 zł taniej rocznie na rachunkach to chyba szkoda się budować i tak bardzo ograniczać.
Nie jestem architektem ale bardzo szanuje ich prace i lubię jak budynek łączy nowoczesny wygląd i funkcjonalność a przy zastosowaniu nowoczesnych materiałów mamy coraz mniej ograniczeń (chyba, że finansowych).
Tak więc w obecnych czasach budynek na szczęście już nie musi wyglądać jak z przedszkolnego elementarza.
Widze entuzjaste "cyganskich willi lata 90" lub cuda na wiankach ;) To jest osiedle domkow w szczerym polu na zadupiu; budowanie czegos ambitniejszego wyszukanego w takiej lokalizacji to porazka juz na etapie projektowym. Rozumiem cos w gorach nad pieknie polozonym jeziorem w jakims wyeksponowanym miejscu. PS. Bryla dobrze zaprojektowana ; dajesz ganek fikusny pieknie chodnikowy podjazd z fontanna kielichowa na froncie podworza ; odpowiednia roslinosc ; oswietlenie ; jakas rzezbe klasyczna inny kolor dachu . Nikt z sasiadow juz Ci nie powie dzin dobry z zazdrosci. co kto lubi.
@@jantechniczek1625 lubię nowoczesność i minmalizm ze smakiem oraz funkcjonalnością. Dwa piętra, płaski dach, doświetla/okna w dachu, duże przeszklenia, wysokie kondygnacje, generalnie przestronne i dobrze doświetlone wnętrza. Czy to osiedle czy miasto jest to dla mnie nie istotne w każdej z tej lokalizacji budował bym dla siebie (o ile plan zagosp. na to pozwala) dlatego mam projekt indywidualny mocno spersonalizowany, zupełnie jak garnitur skrojony na miarę.
@@mx-art Rozumiem ..ale pewnikiem tez wiesz juz z pokora ze; masz tu osiedle preznie dzialajaca wspolnote z jej wymogami ; linie zabudowy uwarunkowania dotyczace dachu i szereg innych pierdol; dookola budowy przez najblizsze 10 lat wieczne mycie tych okien; tak jak sie zgadzamy mozna wszystko tylko trza miec sprytna dzialke z dala od troski sasiedzko urzedniczej!!! PS. teraz siedze w projekcie zupelnie przeciwnym duze piwnice dom niski malo okien wersja na nadchodzaca wojne!
@zjow4755 bzdura mam pod sobą aktywny teren wydobycia i bryła jest nieregularna tylko płyta fundamentowa ma 40 cm grubości tak więc można.
@@zjow4755 bzdura, że kształt nie może być dowolny
Mam nadzieje, że pozbędzie się tego styropianu, żeby się chłop nie pochorował
nammiar na GWC ?
Z jakiej firmy gruntowy wymiennik ciepła?
Global-tech geostrong, w tym momencie chcą 27k za wersję Maćka