"cinklý" Cinkovaný spoj u KVH (klínový ozub). Proč je pevnější než normální dřevo?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 23 авг 2024
  • Cinkovaný spoj u KVH patří k velice pevnému čelnímu spojení dvou hranolů pomocí lepidla. Princip spoje je ten, že pomocí cinkování se lepená plocha zvětší o 770% a to je sakra plocha :)
    Tento spoj se pochopitelně používá u BSH hranolů. Tam je výhoda ta, že je to lepeno z vícero vrstev a pak je dřevo stálejší a nekroutí se. Taky případné vady dřeva jsou eliminovány dalšími lamely.

Комментарии • 13

  • @joe_ocenas
    @joe_ocenas 2 года назад +1

    Mňa by zaujímalo ,aký vplyv má čas na lepený spoj či za 20, 50, 100 rokov bude mať rovnaké vlastnosti ako keď vyjde práve s linky ,samozrejme za predpokladu že bude hranol celý čas v suchu alebo vonku pod strechou opatrený povrchovou úpravou 5-10 ročných intervaloch ...

    •  2 года назад

      Taky by mě to zajímalo. Ale myslim si, že nás to přežije :)

    • @sujamich
      @sujamich 2 года назад

      @ .... za mě je to otázka do pranice , řekl bych , že nás nepřežijí nebo mají životnost délky života lidí .. Souhlasím s Vámi Pepo , že spoj má vysokou pevnost , jak popisujete ve videu , ale je to pořád jenom lepený spoj .... Myslím si , že používat KVHáčka na vodorovné dřevěné konstrukce se postupem času vymstí . Za prvé , lepidlo postupem času degraduje - ztrácí svojí schopnost udržet lepený spoj pohromadě . Za druhé , u vodorovných prvků , např. stropní hranol je namáhán mechanicky a to tak , že musí nést stabilní zatížení ( svojí vlastní , podlahy a v dnešní době o stropu ) a proměnné zatížení , kterou by jsme mohli rozdělit na dlouhodobější ( např. nábytek ) a momentální zatížení (např. pohybující se lidi po místnosti ) . A právě momentální zatížení je to s čím musíme počítat , jelikož vytváří kmit ,. který není dobrý pro jakoukoliv konstrukci .
      Vyměňoval jsem stropní hranol 100 x 200 na rozpětí 4,5 m , který byl ve spoji do půlky vylomený , celý hranol byl poslepován s pěti kusů . Způsobilo to proražení a zdeformování SDK podhledu . Musím Vám říct , že to není žádná legrace , jednalo se vlastně o předělání celé podlahové krytiny ( lepený vinyl ) a SDK podhledu o samotné výměně stropáku nemluvě . Po domluvě s majitelem jsme ještě podvlékly dva pohledové hranoly na kříž i přes to že se snížila průchodivost v místnosti .
      Mám ještě pár nepříjemných zkušeností s KVHáčky - nejlegračnější byla , že při nakládání 5 metrového hranolu se nám zlomil v ruce ve spoji
      Ještě když vezmete , z čeho se KVHáčka vyrábějí - odpadní a polomové dřevo , tak tyto hranoly opravdu nepoužívat na nosné konstrukce , jelikož nevíte , jestli mohou mít výrobní vady v lepených spojích nebo že bylo použito polomové dřevo - to se dá poznat , že mají jednotlivé díly šikmé praskliny přes léta , je to způsobeno vnitřním pnutím , které vzniká v polomech.
      Závěrem bych řekl , že klasické řezivo je klasické řezivo , KVHáčka nezatracuji , ale přemýšlím o tom co s nich dělám

  • @marekchmela1331
    @marekchmela1331 3 года назад

    Ahoj chci se zeptat na krokve či vaznice lze také použít KVH nebo jsou lepší BSH-hranoly?

    •  3 года назад +1

      KVH hranol má svoje omezení v tloušťce profilu, tj. obvykle 60-80mm. Výška je pak kolem max. 240mm, čili KVH v maximu můžete mít 80x240. Více už vždy BSH, je lepené. Na krokve tedy vždy KVH, vaznice pak BSH nebo v případě třeba vrcholové vaznice 2x KVH 60x240 k sobě.

    • @milanmatejka886
      @milanmatejka886 3 года назад

      Ale kvh jsou i 140 mm na 240 mm

    •  3 года назад

      Teoreticky by to mělo být stejné. Pokud trám praskne, tak by mělo mimo spoj. Ovšem pak se jedná o kvalitu dřeva. U BSH je to jiné. Jelikož jsou dělaný z vícerovrstev, tak spoje nejsou v jednom místě. Pokud je jedna lamela z méněkvalitního dřeva, tak ostatní jsou v pořádku. Pokud já bych si měl vybrat z čeho dělat, tak volim u silnějších profilu BSH. Velkou výhodou u BSH je to, že se nekroutí. U KVH je problém s kroucením a ohnutím. Ikdyž výrobci říkají něco jiného. Jinak já nejčastěji dělám krokve a vaznice z klasického řeziva :)

    •  3 года назад

      Ano, i těchto rozměru jsou KVH. Ale myslim si, že jsou na objednání. Ale já se snima ještě nesetkal

  • @DJZereX
    @DJZereX 2 года назад +3

    Nikdy jsem neviděl prasknout mimo spoj.. Zato už několikrát rozjeté ve spoji..

    •  2 года назад +1

      Ja to nikdy neviděl kdekoliv prasklý a ani rozjetý.

  • @xyendas
    @xyendas 16 дней назад

    Ano, akorát že vůbec ruclips.net/video/upSykgGNYfY/видео.html.

    •  12 дней назад

      chcete tím snad naznačit, že česká certifikovaná zkušebna byla podplacena, aby zveřejnila lživé informace o tomto spoji? ;)

    • @xyendas
      @xyendas 11 дней назад

      To ani ne, ovšem praktický test tohoto typu je hodně vypovídající. Kdo ví, kde bude zakopaný pes, jestli se to liší výrobce od výrobce nebo na zkušebnu jde lepší kvalita než je pak v prodeji.