Super materiał! Piękna kabina..EN57 dobrze wspominam i ten klimat cykającego hamulca EP...;-) Fajnie że jeszcze to jeździ, niema to jak prawdziwy klasyk tak jak EU07;-) Pozdrawiam!
Profesjonalnie wytłumaczone co jest co. Gram na symulatorze maszyna i tamte EN57 pamiętają lata 90, ta kabina z tego klipu to jest kosmos w porównaniu do tamtej. Dzięki za film :)
4:44 - Czy 'ZEW' to polski odpowiednik ang. 'CALL', czy 'ZEW' to jakiś skrót/akronim? 4:14 - Dlaczego tam jest 'Ogrzewanie kabin' w liczbie mnogiej? - druga kabina (tylna) też jest ogrzewana?
Nigdzie w instrukcjach radia nie znalazłem rozwinięcia napisu ZEW. Biorąc pod uwagę słownik j. polskiego, to zew można traktować jako "wołanie, myśl lub uczucie wzywające do natychmiastowego działania" i być może taki był zamysł takiego nazewnictwa. Co do ogrzewania kabin, nie pamiętam już, czy jeden hebelek powodował grzanie w obydwu, nie było mnie na tym sprzęcie już ładnych parę miesięcy, więc nie mogę zweryfikować na ten moment, jak działa.
@@PitkowaKolej Dzięki, a mógłbyś wyjaśnić taką kwestię odnośnie lokomotywy EU07 lub podobnej, czy hebelki w obu kabinach (między kabinami) są ze sobą jakoś sprzężone/połączone? Inaczej mówiąc, czy hebelki mogą być samoczynnie (nie mechanicznie) przełączane (elektrycznie?), czy to w grach (symulatorach) jest błąd, że stan hebelka (WYŁ / ZAŁ) jest zawsze taki sam w obu kabinach, np. oświetlenie. W EN57 jak widać na pulpicie - oświetlenie przedziału pasażerskiego jest realizowane za pomocą dwóch hebelków (odbijających/wracających do tyłu po puszczeniu), bo jakby był jeden przełącznik, to w drugiej kabinie też musiałby się sam jakoś przełączyć na odpowiednią pozycję. Podobnie jest z hamulcem lokomotywy (pomocniczym) w symulatorze, jeśli w jednej kabinie ustawi się na 50% to w drugiej kabinie jest tak samo.
Gry a rzeczywistość to dwa różne światy. W EU07 nie przerzucają się hebelki elektrycznie z tyłu, wszystko działa niezależnie od kabiny, a steruje tym rozrząd, w zależności w której kabinie jest załączony. Oświetlenie EN57 to akurat inny temat. Hebelek jest odbijający też z tego względu, że krótkie kliknięcie załącza oświetlenie tylko żarówek, a dłuższe dopiero świetlówki. Co do kranów, w kabinach nieczynnych powinny być w pozycji odcięcia.
@@PitkowaKolej Wydaje mi się, że gra nie jest taka jak rzeczywistość, bo po prostu symulator (np. SimRail) jest niedopracowany, bo nikt tego nie zgłosił, co mnie dziwi, że takie coś nie zgłoszono, kiedy inne drobiazgi zostały zgłoszone i naprawione jak np. przełącznik "jazda ciągniona" (CA+SHP powinno być wyłączone a styczniki liniowe cały czas otwarte - nawet na poz. 1 nastawnika jazdy). Napisałeś, że rozrząd steruje daną kabiną, czyli że jak idę do tylnej kabiny w EN57, aby włączyć czerwone światła (sygnał Pc5), to powinienem najpierw włączyć tam rozrząd, a dopiero potem mogę załączyć czerwone reflektory tylne i muszę pozostawić rozrząd włączony w tej kabinie by te czerwone reflektory nie zgasły? Oczywiście w grze nie trzeba załączać rozrządu w tylnej kabinie, dlatego "głupio" pytam :) W grze trzeba aktywować kabinę (rozrząd) m.in. w celu podniesienia pantografu.
@@wasmaro1988 światła działają niezależnie oraz rozrządu. Bo zmieniałbyś kabinę, wyłączał rozrząd i by gasły. Musiałbym wrócić do EU07 w SR i przejrzeć schematy, zobaczyć jak to jest odwzorowane. Przede wszystkim tam jest 4e, a nie 303e, a one się trochę różniły elektrycznie i inaczej te lampki świecą przy pierwszej pozycji oraz 0.
Stary kibelek, ale z gadżetami. Jeszcze śmieszniej, niż te kible zmodernizowane. Patrząc na grupę F z pociągu śmiesznie wyglądają te "ENdolino", ale elektronika jest. :P
Mam do ciebie pytanie: Jak wchodzisz do środka gdy trafi ci się służba, jeżeli jest wszystko powyłączane i pozamykane? Masz tam jakiś przycisk od otwarcia drzwi na takie sytuacje, czy zostawia się opcję otwierania indywidualnego? Ps. koleją interesuję się od niedawna, więc nie wiem tak dużo i nigdzie wcześniej tego nie sprawdzałem, więc miło by było jakbys mi to może wytłumaczył?
Wszystko zależy od pojazdu, do każdego wchodzi się inaczej. Sposobów jest kilka, ze względów "bezpieczeństwa" nie pokazuję, jak dostać się na pokład, mimo tego, że kabiny pozamykane są na klucze, więc i tak by nikt nie wlazł i nie odpalił. Na nowych sprzętach po prostu się załącza baterię w odpowiednim miejscu i można wejść, gdyż drzwi robią się aktywne po załączeniu baterii. Ze starymi jednostkami jest kilka myków, ale o tym już nie chce mówić ;)
No i ja się czegoś nowego dowiedziałem :D Nie pomyślałbym, że da się hamować, jak nastawnik kierunkowy jest na zero... :O Często z tego korzystacie jako maszyniści?
Przede wszystkim przy hamowaniu kontrolnym oraz gdy jest ślisko, ponieważ przy hamowaniu typowo pneumatycznym dużo mniej (lub wolniej) cieśnienia trafia do cylindrów.
Szczerze powiedziawszy to nie miałem okazji tego sprawdzać. Z tego co kojarzę, to sam mikrofon na samej górze też ma jeszcze przełącznik, więc albo jest tu i tu, albo ten na pulpicie nie robi nic ;)
Nie odpowiem Ci na to pytanie bo po po prostu nie wiem. Nie widzę sensu w tej ściance, nie wiem co projektant tego cuda miał na myśli. Może jacyś starsi maszyniści będą wiedzieć jaki był tego cel. Natomiast wiem, że przez lata jedną z pierwszych "modernizacji" było usunięcie tej przegrody z kabiny.
Moj Boże, ciekaw jestem czy młodzi ubiegają się o pracę na kolei, bo wydaje mi się, że takie obiekty muzealne to młodych ludzi raczej nie zachęcają do podjęcia nauki.
Super materiał! Piękna kabina..EN57 dobrze wspominam i ten klimat cykającego hamulca EP...;-) Fajnie że jeszcze to jeździ, niema to jak prawdziwy klasyk tak jak EU07;-) Pozdrawiam!
Oj przydałaby się jakaś siódemka z wagonikami w malowaniu KD :D Pozdro!
I sygnał dźwiękowy pod nogami:-) zawsze mi się to podobało.
Profesjonalnie wytłumaczone co jest co.
Gram na symulatorze maszyna i tamte EN57 pamiętają lata 90, ta kabina z tego klipu to jest kosmos w porównaniu do tamtej.
Dzięki za film :)
Świetny film na którym widać kabinę EZT , czyli klasyka jakim jest ten EN57. Super omówione i zaprezentowane.Duży kciuk do góry za dobry materiał.
Ciekawy materiał, fajnie opowiedziany i pokazany 👌
Świetny materiał . Pamiętne czasy jak prowadziło się takie kibelki :)
dla mnie piekna ...
Mojego taty planowa jednostka mam jeszcze zdjęcia jej jak była żółto niebieska lata 1993
Kluczbork były 2 EN57 1703 I EN57 901 Pozdrawiam.
Pulpit EN57 przypomina mi trochę stare, lampowe miksery audio :) P.S. ENdolino - ha ha ha ha, dobre :)
Tak się on naprawdę nazywa xd
Włosi powiedzieliby na to: Kibellino ;-)
ENdolino -wymiękłem :)
Nazwa prawdziwa, na grupie F takie stoją ;-)
Super film!
4:44 - Czy 'ZEW' to polski odpowiednik ang. 'CALL', czy 'ZEW' to jakiś skrót/akronim?
4:14 - Dlaczego tam jest 'Ogrzewanie kabin' w liczbie mnogiej? - druga kabina (tylna) też jest ogrzewana?
Nigdzie w instrukcjach radia nie znalazłem rozwinięcia napisu ZEW. Biorąc pod uwagę słownik j. polskiego, to zew można traktować jako "wołanie, myśl lub uczucie wzywające do natychmiastowego działania" i być może taki był zamysł takiego nazewnictwa.
Co do ogrzewania kabin, nie pamiętam już, czy jeden hebelek powodował grzanie w obydwu, nie było mnie na tym sprzęcie już ładnych parę miesięcy, więc nie mogę zweryfikować na ten moment, jak działa.
@@PitkowaKolej Dzięki, a mógłbyś wyjaśnić taką kwestię odnośnie lokomotywy EU07 lub podobnej, czy hebelki w obu kabinach (między kabinami) są ze sobą jakoś sprzężone/połączone?
Inaczej mówiąc, czy hebelki mogą być samoczynnie (nie mechanicznie) przełączane (elektrycznie?), czy to w grach (symulatorach) jest błąd, że stan hebelka (WYŁ / ZAŁ) jest zawsze taki sam w obu kabinach, np. oświetlenie.
W EN57 jak widać na pulpicie - oświetlenie przedziału pasażerskiego jest realizowane za pomocą dwóch hebelków (odbijających/wracających do tyłu po puszczeniu), bo jakby był jeden przełącznik, to w drugiej kabinie też musiałby się sam jakoś przełączyć na odpowiednią pozycję.
Podobnie jest z hamulcem lokomotywy (pomocniczym) w symulatorze, jeśli w jednej kabinie ustawi się na 50% to w drugiej kabinie jest tak samo.
Gry a rzeczywistość to dwa różne światy. W EU07 nie przerzucają się hebelki elektrycznie z tyłu, wszystko działa niezależnie od kabiny, a steruje tym rozrząd, w zależności w której kabinie jest załączony.
Oświetlenie EN57 to akurat inny temat. Hebelek jest odbijający też z tego względu, że krótkie kliknięcie załącza oświetlenie tylko żarówek, a dłuższe dopiero świetlówki.
Co do kranów, w kabinach nieczynnych powinny być w pozycji odcięcia.
@@PitkowaKolej Wydaje mi się, że gra nie jest taka jak rzeczywistość, bo po prostu symulator (np. SimRail) jest niedopracowany, bo nikt tego nie zgłosił, co mnie dziwi, że takie coś nie zgłoszono, kiedy inne drobiazgi zostały zgłoszone i naprawione jak np. przełącznik "jazda ciągniona" (CA+SHP powinno być wyłączone a styczniki liniowe cały czas otwarte - nawet na poz. 1 nastawnika jazdy).
Napisałeś, że rozrząd steruje daną kabiną, czyli że jak idę do tylnej kabiny w EN57, aby włączyć czerwone światła (sygnał Pc5), to powinienem najpierw włączyć tam rozrząd, a dopiero potem mogę załączyć czerwone reflektory tylne i muszę pozostawić rozrząd włączony w tej kabinie by te czerwone reflektory nie zgasły?
Oczywiście w grze nie trzeba załączać rozrządu w tylnej kabinie, dlatego "głupio" pytam :)
W grze trzeba aktywować kabinę (rozrząd) m.in. w celu podniesienia pantografu.
@@wasmaro1988 światła działają niezależnie oraz rozrządu. Bo zmieniałbyś kabinę, wyłączał rozrząd i by gasły.
Musiałbym wrócić do EU07 w SR i przejrzeć schematy, zobaczyć jak to jest odwzorowane. Przede wszystkim tam jest 4e, a nie 303e, a one się trochę różniły elektrycznie i inaczej te lampki świecą przy pierwszej pozycji oraz 0.
Mam pytanie ten jakby lizak który jest przyczepiony od strony maszynisty do czego służy ?
To włącznik shp
Zapaliło by się? Usłyszałem to zdanie w około 6:30. Jak się pali to pożar! Może "zaświeciło by się"?
Stary kibelek, ale z gadżetami. Jeszcze śmieszniej, niż te kible zmodernizowane.
Patrząc na grupę F z pociągu śmiesznie wyglądają te "ENdolino", ale elektronika jest. :P
Pitek, nagrałbyś dla MaSzynki nastawnik, nawrotnik, hamulec (EP i PN), hebelki jakieś, przyciski? :D Coś mało aktywny jesteś np. na Mattermoście.
Spoko, będzie służba to ponagrywam co nieco. A jak mnie najdzie to zajrzę na MaSzynkę :D
Mam do ciebie pytanie: Jak wchodzisz do środka gdy trafi ci się służba, jeżeli jest wszystko powyłączane i pozamykane? Masz tam jakiś przycisk od otwarcia drzwi na takie sytuacje, czy zostawia się opcję otwierania indywidualnego? Ps. koleją interesuję się od niedawna, więc nie wiem tak dużo i nigdzie wcześniej tego nie sprawdzałem, więc miło by było jakbys mi to może wytłumaczył?
Wszystko zależy od pojazdu, do każdego wchodzi się inaczej. Sposobów jest kilka, ze względów "bezpieczeństwa" nie pokazuję, jak dostać się na pokład, mimo tego, że kabiny pozamykane są na klucze, więc i tak by nikt nie wlazł i nie odpalił. Na nowych sprzętach po prostu się załącza baterię w odpowiednim miejscu i można wejść, gdyż drzwi robią się aktywne po załączeniu baterii. Ze starymi jednostkami jest kilka myków, ale o tym już nie chce mówić ;)
@@PitkowaKolej Spoko, w życiu nie próbowałbym się włamać czy coś, byłem po prostu ciekaw, ale rozumiem, nie ma problemu :)
Pytanko, a od czego jest ten "lizak" na przedniej środkowej szybie??
Odłączanie SHP i Czuwaka Aktywnego.
Fajny filmik. Jak w czasie jazdy np. Jesienią gdy są liście na torach wyłączyć hamulec EP by hamować pneumatycznie?
Najszybciej to przestawiając kierunek jazdy na 0.
Świetny film! 👍
Czy byłaby szansa na film z kabiny SA139?
Nie mam autoryzacji na spaliny, więc zbytnio nie mam wiedzy i możliwości nagrania takiego sprzętu, ale wszystko przede mną ;)
@@PitkowaKolej To powodzenia życzę :D
@@__fordan__ Dzięki!
No i ja się czegoś nowego dowiedziałem :D Nie pomyślałbym, że da się hamować, jak nastawnik kierunkowy jest na zero... :O Często z tego korzystacie jako maszyniści?
Przede wszystkim przy hamowaniu kontrolnym oraz gdy jest ślisko, ponieważ przy hamowaniu typowo pneumatycznym dużo mniej (lub wolniej) cieśnienia trafia do cylindrów.
@@PitkowaKolej rozumiem, ale w sytuacji gdy jest ślisko- czy właśnie nie powinno być sprawniejszego hamowania?
@@kamiloron5592 tu nie chodzi o sprawne hamowanie tylko na tyle delikatne i wydłużone, żeby nie powodować blokowania się zestawów kołowych.
Wolę wyłączyć EP zrzucając bezpiecznik , bo w zero omijany zabezpieczenia radio stop
Czy jak przełączasz światła na manewry, to tył też się samoczynnie zmienia z dwóch czerwonych czy trzeba zapylać na koniec i wyłączać?
Niestety trzeba biegać tył/przód ew. zostawić na końcówkach i z tyłu czerwone a z przodu manewry (wszyscy tak jeżdżą).
A ten przełącznik mikrofon był do interkomu?
Szczerze powiedziawszy to nie miałem okazji tego sprawdzać. Z tego co kojarzę, to sam mikrofon na samej górze też ma jeszcze przełącznik, więc albo jest tu i tu, albo ten na pulpicie nie robi nic ;)
Ja się nie znam dlatego pytam. Ta chorągiewka między oknami to do czego jest?
Wyłącznik urządzeń czujności.
@@Tomecky20 Dziękuję
Mała uwaga kolego - manipulator jest Pyrylandia a nie Radmor. Pozdrawiam
Dzięki za poprawienie, zgadza się, Pyrylandia.
@@PitkowaKolej, luzik - zdarza się najlepszym ;) Pozdrawiam i zielonego na szlaku! :)
Po co jest skrajna prawa pozycja przy przyciemnianiu świateł, przyciemniająca tylko prawe?
Tak. Podczas mgły się go włącza. Jeśli tego nie ma, to można wyłączyć całkiem prawy reflektor żeby lepiej widzieć
@@TheRometOgar200 o to ciekawostka, faktycznie ma nawet sens. Dzięki!
po co ta ścianka w kabinie? Normalnie jej nie ma
Po co ta przegroda między maszynistą, a pomocnikiem? Nie ogranicza to widoczności? I dlaczego w jednych ezt przegroda była, a w innych nie?
Nie odpowiem Ci na to pytanie bo po po prostu nie wiem. Nie widzę sensu w tej ściance, nie wiem co projektant tego cuda miał na myśli. Może jacyś starsi maszyniści będą wiedzieć jaki był tego cel. Natomiast wiem, że przez lata jedną z pierwszych "modernizacji" było usunięcie tej przegrody z kabiny.
W 6:37 co to za urządzenie w prawym górnym rogu?
Wyłącznik urządzeń czujności.
600 subskrybent ;-)
Dziękuję!
Pokaż jak doczepia się wagony
Do EN57 nie doczepia się wagonów...
@@kibel6969 chyba ty
@@wdowa94 XD?
Moj Boże, ciekaw jestem czy młodzi ubiegają się o pracę na kolei, bo wydaje mi się, że takie obiekty muzealne to młodych ludzi raczej nie zachęcają do podjęcia nauki.
Takich zabytków jest co raz mniej, a jazda pociągiem nie wymaga już specjalistycznej wiedzy technicznej i elektrycznej.
*turboknysza
Normalnie Egipt
KIBLE NA ZŁOM!!!!!!!!!!
ELF TO ZŁOM!!!!!!!
Czemu to wszystko jest takie prymitywne i toporne!?
Bo ten pociąg ma 50 lat
@@kibel6969 Dokladnie :) Jak sie tak patrzy z dzisieszego punktu widzenia to traci to myszka...ale wtedy to byl standard albo nowinka technologiczna.
@@Yanus3D Techniczna mistrzu, techniczna.