Video o stalelitních městečkách by mě velmi potěšilo, toto téma je v Česku poměrně nové ale například USA je s tímto termínem hodně obeznámena, často se říká že satelitní města jsou jen rozřezané paneláky se zahradou a bouhzel musím souhlasit
tiez by ma video o stalelitních mesteckach potesilo, v jednom byvam a zacina to tu vyzerat Fakt hnusne, jednopodlazne starsie domy nahradzaju trojposchodove bytovky, namiesto zahrady je zamkova dlazba - parkovisko pre 10 aut, zelen takmer ziadna.
@@Sanilko123 Satelitné mestečká v sebe kombinujú všetky nevýhody paneláku a rodinného domu - prakticky žiadne súkromie, minimum zelene, stiesnené priestory a stavba, o ktorú sa treba stále starať, vrátane kúrenia, strechy atď.
Dovolím si nesouhlasit. Ne každé satelitní městečko je jen “panelák na placato”. Pokud je tam občanská vybavenost a navrh je udělány s citem, tak to za mě muže být lepší než ulice, kde je 30 domu a každý úplně jiný. Jiný plot, jiný tvar střechy, smoulove modrá fasáda apod. Ani jsou určitě domky, které mají rozlohu zahrady stejnou jako zastavenou plochu, ale třeba v naši obci nelze zastavit víc než 20% pozemku a podle toho to vypada - spousta zelené a na takové zahrade opravdu nemáte problém se soukromím. Žádný soused vás neruší splachnutim, nebo klepanim řízků 🙂
Podnikatelské baroko je v pořádku. Líbí se mi když oblečení, dům nebo auto reflektují vnitřek jejich majitele. Kolemjdoucí hned vidí komu se vyhnout. Je fajn jet kolem těchto vil, zasmát se a zanadávat na něčí nevkus. Jsou to takové architektonické memy. To když jdete kolem nových developerských projektů nebo projíždíte desetikilometrovým pásem skladů kolem Prahy, tak chytáte jenom deprese z toho že jsme něco takového dopustili.
I keď sa tomu vyhýbate veľmi by som od vás privítal video na tému nemocníc. Ako budúceho zdravotníka ma veľmi zaujíma pohľad architekta na dizajn, funkčnosť, komplexnosť a dispozíciu nemocníc ako aj faktorov, ktoré sa k nemu dostávajú a ovplyvňujú tak postoj architekta k dispozičnému riešeniu kľúčových elementov nemocnice.
Funkční nemocnice = velmi propracovaná logistika. Architekt asi není úplně správná osoba, která tohle může hodnotit.
Год назад+1
U nás v Olomouci se celá fakultka velmi hýbe a přestavuje. Oproti třeba Brnu je to tam i vybavením 100 a jedna. Zrovna nyní se bourá nejstarší budova celého areálu, Franc Josef, která už dispozičně nevyhovovala. Taky by mě zajímal pohled na věc ze strany architektury a myslím, že by se tato nemocnice mohla uvést jako příklad toho, jak to lze uvádět do pohybu 🙂
Taky by se mi VIDEO O SATELITECH moc líbilo, protože jsem z Berouna (30 minut do Prahy) a poslední dobou se každý volný kousek pole nebo louky rozsekal na parcely a zastavěl ošklivýma jednotvárnýma krabicema bez infrastruktury, vypadá to hrozně, místním to nic nepřináší, naopak ubírá a škodí
Je fakt, ze je to otazka panelaky vs. Satelity, ale osobne jsem cely detstvi zila v panelaku a radeji bych se do neho zase vratila, nez mit falesnou predstavu o vlastni zahradce, kde mam stejne jenom vyhled do zdi okolnich baraku... znam to, vyrostlo nam to hned za nasim domem, z puvodne zahradkarske kolonie se stalo sidliste, ale podle slov developera je to ,,bydlení v srdci přírody"
Obecně se dají rozlišit dva typy luxusu: řvavý a tichý. New vs. old money, chcete-li. Ten řvavý, to je Dubaj, veletrh v Šanghaji, pozlacené kohoutky, obří loga módních firem na tričkách, obří zlaté řetězy. Ten tichý, to je švýcarský nebo skandinávský přístup a také životní styl anglické šlechty. Důraz na soukromí. Velké pozemky. Domy skryté cizím pohledům. Starožitnosti poděděné po předcích. Jednoduchý design. Neskrývané stopy používání. Dokonce i jisté nepohodlí (oddělené kohoutky na teplou a studenou vodu na anglických sídlech).
Áno, bol som dlhšie v Luxembursku, čo je krajina s najvyšším HDP na obyvateľa na svete. A nikde nemajú potrebu to ukazovať ako v Dubaji. Prejavuje sa to najmä v dokonalej dopravnej infraštruktúre, špičkovom zdravotníctve, vzdelávaní a iných službách. Proste v podstatných veciach. Navyše som mal pocit, že tam nemajú také drahé autá ako majú u nás(najčastejšie VW Polo a podobné autá). Mimochodom k tomu Dubaju odporúčam pozrieť video "Dubai Is A Parody Of The 21st Century".
@Tom 🛠 (dědek z Moravy) Skromnost je spíše doménou katolictví ,protestantismus-možná určitá strohost ,více soukromí,individualismus....(: v protestanství se razí uspěch,bohatství není překážkou naopak,jsi-li uspěšný,bohatý to znamená že ti Buh přeje,žehná a na opak což pak ale hrozí manonem ,materialismem a zbožtěním majetku..(:
Video o areálu Thomayerovy nemocnice by mohlo být dost zajímavé, jděte do toho. :) Jsem zvědavý jak by jste zhodnotil třeba přístupnost z MHD, nadruhou stranu to že je z časti ponořená v lese jí dává určité kouzlo, když jsem byl malý a byl jsem tam na lůžku několik měsíců, tak to byl právě výhled z okna na zalesněný kopec co mi dodával sílu a touhu být brzy zdravý a pak uklidnující pozorování stáda muflonů.
Zajímavé, tohle mě zrovna baví je-li to hezky udělané a hlavně správně situované (prostředí, adekvátní velikost pozemku a jeho úprava). Myslím že tyhle stavby zpestřují prostředí a dávají tak tím přínos i svému okolí. U zmíněných staveb kde je rozdělena soukromá a veřejná část, typicky kde je veřejná část stavby hned u silnice a prostě jen stěna a zábavné je to až uvnitř a z druhé strany, to mě právě nebaví protože ten veřejný prostor je pak hrůza. Můj přístup je že to musí být hezké i pro veřejnost. Opačný přístup chápu čistě z praktičnosti - cena, možnosti a hlavně bezpečnost (nenápadnost), což pak tyto klíčové faktory hrají zásadnější roli ve velkoměstě. Sám jsem ale z venkova a tyto stavby znám z maloměst, proto asi ten odlišný názor.
A nie sú tie dve prístupy (skrytá stavba X podnikateľské baroko) v podstate rovnaké len z opačnej strany spektra? Jedna strana ukazuje aká je bohatá a čo si môže dovoliť a druhá strana v podstate ako keby degradovala verejný priestor a mení ulice na tunely, z ktorých sa každý snaží utiecť? Ten štýl v Marrákeši nevznikol kvôli tomu že sa vlastne každý izoloval od verejného priestoru? Nemala by stavba byť ako keby súčasťou verejného priestoru mať jeden dva zaujímave detaily a ako keby vytvárať celok z okolím.
Chtěl jsem poznamenat vlastně to samé. Zvlášť je to výrazné v kontextu autorova obdivu pro baroko, které se rozhodně skromností navenek nevyznačovalo. Nemá přece každá stavba myslet také na pozvedání prostoru kolem sebe?
Adame, měl bych na Vás otázku, řekněme námět na příští díl takového povídání. Potěšila by mě odpověď odborníka. Přijde mi, že v poslední době si lidé nechtějí připlatit za architekta a tak jim domy navrhují projektanti. Tzn. lidi, kteří technicky chápou, že kuchyně má být vedle jídelny, jak tlustá má být izolace ve stropě, ale nějaký vkus či snaha o design se od nich asi nedá očekávat. Je to jen můj dojem, že se procento domů navržených architekty snižuje, nebo je to realita? Kdysi jste citoval výrok Milana Knížáka, že škaredý dům stojí stejně peněz jako pěkný. Kolik vlastně člověk "ušetří", když nejde za architektem, ale rovnou za projektantem? Jinými slovy, kolik může být (řádově) honorář architekta, když navrhuje rodinný dům běžného rozměru?
Oni si za to architekti svým svérázným výkladem autorského práva můžou taky sami. Když si necháte udělat jen technický projekt, nikdo vám nebude za 20 let nic zakazovat, až budete chtít stavbu změnit.
@@xsc1000 Krom toho lepší projektant s aspoň minimálním architektonickým citem, než architekt s velkými ambicemi sebevědomím, ale bez architektonického citu (a navíc bez schopnosti uvažovat prakticky).
@@breznik1197 No architektem není někdo, kdo si to napíše na vizitku. Architektem myslím člověka, který prošel studiem architektury. A takový člověk ze své podstaty vždy zkoumá, kdo je zákazník, jak žije, co potřebuje, co se mu líbí, kolik má na dům peněz a navrhuje mu řešení na míru. Architektura je služba zákazníkovi, ne úřad.
@@KaelSvalcembelk znám i architekty kteří naprosto klidně vyjdou naproti jakémukoli nevkusu zákazníka ‼️Natož aby si něco zjišťovali o jeho potřebách a úrovní estetického cítění 🙀Architektů kteří již dávno rezignovali na nějakou opravdovou architektůru - a je to pro ně pouze obyčejný byznys ‼️A ke všemu to je často také vysoce konkurenční prostředí kde je vsudypřitomna ješitnost sebestřednost nepřejícnost pomluva a závist ‼️Prostě není architekt jako architekt 😄
Určitě bych Vás chtěla podpořit ve zmiňovaných tématech. Mluvení a diskuze je dobrý prostředek pro otevření očí lidí, které stále věci nevidí /přehlíží. Některé změny bohužel potřebují více času. Děkuji za Vaši tvorbu.
Já bych chtěl koupit nějaký podnikatelsko-barokní dům na hezkém místě, třeba s věžičkou, šestiúhelníkovými výklenky a barokními sloupky a jít za dobrým architektem a zadat mu úpravu domu tak, aby to vypadalo hezky a nadčasově. Zajímalo by mě, jak by si s tím poradil. Bourat by nesměl. 😊 Znáte nějaký takový případ?
dobrá otázka, chtěl bych vidět kompromis mezi stavbou s kudrlinkami a zajímavými detaily a designovými funkcionalistickými kostkami, v mém okolí stoji pár docela drahých domků, které by se panu Gebrianovi asi líbily ale já v jejich designu nevidím víc než rozházené hrací kostky a tak přijdou mi poněkud fádní, tak mě napadá kacířská myšlenka jestli se nejedná o potomky devadesátkových zhůvěřilostí
Mně je 5 pořád :D Mám ten "sloh" rád, vždycky se mi líbily věžičky a balkónky, a baví mě na něm právě to, co Adam tak kritizuje - jak je tam naflákané úplně všechno. Trochu mi to připomíná můj talíř na první večeři v all-inclusive 🙂
Já bych moc nesouhlasil s tím, že je "styl Maroko" něco pozitivního. Ukazuje to na nějaký problém ve veřejném prostoru - není bezpečný a je potřeba se před nájezdem banditů schovat za hradby. Myslím si, že i soukromá stavba by měla komunikovat s veřejným prostorem. U nás to krásně umí kolonie z konce 19. století, které bývají mírně odskočené od ulice a nachází se tam malá předzahrádka, kterou si může každý kolemjdoucí prohlédnout.
Já bych si dovolil nesouhlasit s tím, že kvalitní architektura rodinných domů by měla působit jedině nenápadně až neviditelně. Když si vezmeme obytné čtvrti rodinných domů, které v čase obstály a kterých si dnes ceníme, tak jsou to naopak všechno čtvrti, kde se domy snaží výrazně působit i do veřejného prostoru. Nejvýraznějším příkladem jsou vilové čtvrti v Praze, Brně, Liberci, atd. Ale i pokud si vezmeme méně honosné obytné celky, tak třeba vilky ze 60. let nebo v podstatě jakákoliv vesnická architektura, ale i řadové městské obytné domy. Vždy je tam snaha působit směrem do veřejného prostoru a díky tomu ta místa získávají svůj charakter, to že je vnímáme pozitivně. Mě osobně je mi to rozhodně milejší než domy, které se navenek snaží působit jako bunkr bez oken, které se snaží od ulice distancovat. S názorem na podnikatelské baroko souhlas. To je druhý extrém.
Jak do tohoto myšlení zapadají prvorepublikové vily - většinou v pohraničí po sudetských němcích? Do prostoru také nezapadají, snaží se používat "luxusní" materiály, ale i tak se mi zdají velmi krásné.
Najednu stranu nám vadí velké stavby pro osobní využití, na druhou stranu obdivujeme obrovské vily podnikatelů a průmyslníků z období průmyslové revoluce a první republiky....
Žiju v prvorepublikové standartizované vilce, kterou postavil můj praděda. Takový ten dvoupatrový domek co můžete vidět na vesnicích. Přijde mi zajímavé, že ten dům má svým způsobem podobné atributy, jako právě podnikatelské baroko. Tedy z ulice působí jako veliký až monumentální, uvnitř je však docela malý a není až tak chytře dispozičně vyřešený. Ovšem jeho architektura je tak nějak subtilní a vůbec se to s p. barokem nedá srovnat, to je vysloveně hnus který také bytostně nesnáším.
Velmi bych ocenila nějaké video od Vás, z nějaké barokní stavby na našem území. Baroko je pro mě vrchol umění a krásy a elegance... (Tedy, o píď za rokokem❤️) Btw.. u "podnikatelského baroka" mě krom nevkusných stave, věžiček, mohutných sloupků, kýčovitých barev nejvíc rozesmějí, a znechutí, plastová okna a dveře... ideálně v bílé barvě... 🤦
Dobrý den Adame, pokud byste se přeci jen do videa o nemocnicích pustil, doporučuji navštívit Cleveland Clinic v Abu Dhabi ve Spojených Arabských Emirátech. Myslím, že to je naprosto perfektní příklad toho, jak by měly nemocniční prostory v 21.století vypadat.
Navrhuji téma oplocení v ČR a zejména poukázání na betonová prefabrikovana monstra šířící se na českém venkově. Téma oplocení je klíčové - spojnice mezi veřejným prostorem a soukromým pozemkem investora
Souhlas. Ta snaha o soukromí za každou cenu se potom projevuje ve veřejném prostoru. Proč potřebujeme mít úzké zaplivané uličky a za nimi skryté paláce? Prase v žitě? Nejde to nějak skloubit - to veřejné a soukromé?
@@DopravniPoradce Jo, právě Notjustbikes mě pro toto tématiku nadchl a zhlédl jsem snad všechny videa a na základě toho začal jezdit na e-kole i do mého okresního města a po něm což je s minimální cyklo infrastrukturou docela mazec a začal se na věci dívat i z jiné perspektivy, než primárně té motoristické a zajímat se víc o tuto problematiku.
@@frantiseknovotny2674 Já jsem ke kolu vzhledem k nepraktičnosti pro můj konkrétní use case skeptický, ale videa má zcela zajímavá. Já brousím města a okolí skútrem. 🙂
Já mám třeba podnikatelské baroko docela rád. Některé ty domky co vypadají jak pohádkové zámky vlastně vypadají útulně, zajímavě, jinak. Dnešní všudypřítomná idea černošedých minimalistických utilitárních kostek je mi cizí, studená a nepřívětivá a trvá už na můj vkus moc dlouho. Všechny rekonstrukce na jihu prahy začínají vypadat takto. Byť si myslím, že dokážu definovat vkus od nevkusu, tak mi vlastně ten nevkus připadá v mnoha ohledech sympatičtější. Je ale možné, že kdybych koukal na růžové hrady na každém pozemku, tak by to brzo omrzelo :) Souhlasím však s tím, že vnitřní dispozice bývá někdy fakt děsivá (obzvlášť mě vždy trknou schodiště "oblepené" nevyužitelným a obtížně ukliditelným prostorem).
Pokud to působí nepřívětivě, tak to spíš nebude kvalitní projekt, a není to moc o tom jestli je to kostka nebo ne. Na mě zase působí totálně nepřívětivě všechny ty pseudohrady.
@@jendabekCZ človek nemusí stavať pseudohrady, ale dnešný ulstraminimalizmus, ktorá vyžaduje stavby v tvare kocky, ktorú načrtla moja 2 ročná dcéra, je tiež oničom. Nulové ornamenty, žiadne zaujímavé tvary, farebné kombinácie, všetko jednoliate je veľmi bezduché, ako keby človek žil v jaskyni (ešte aj jaskynný človek viac zdobil svoje prostredie, než čo robí súčasná architektúra.)
@@jendabekCZ Ono se stačí podívat jak vypadají výhry architektonických soutěží rodinných domů, nebo na novou výstavbu. Mně to připadá všechno stejné. Ale to není jen architektura, to je i stylistika reklamy, log, webů apod. Vše je tak minimalistické, až v tom přestávám vidět čistotu a začínám vidět lenost a nudu.
@@Rour_Wins Špatný návrh může být v jakémkoliv stylu, ale to neznamená, že když se postaví něco "zajímavého", že to automaticky bude lepší. Ale špatné minimalistické stavby toho asi pokazí míň :)
Super napad! Jak nejakym kanalum o financich posles svoje portfolio a oni to hodnoti, nebo nejaky domaci jidlo posles kanalu o jidle, tak panovi Gebrianovi posleme nase domy..
Год назад+3
...baroko...; Mate pravdu, mramorová podlaha a zábradlie z joklu ......
Vím o lokalitě, kde na pěkném jižním svahu stojí poměrně dost nových moderních a dražších domů (ne vzpomínané baroko). Většina z nich se mi jednotlivě i líbí, ale jako celek to působí (alespoň na mne) dost odpudivě. Prostě dům betonový, vedle "skleněný", následuje dřevostavba, cihlový, ... a dřevěný srub jak ze sibiře. Střechy rovné i sedlové a i výšky jsou rozdílné. Vedle přízemních bungalovů stojí třeba dvoupatrové vilky. Dnes už se nemusí při nové zástavbě dodržovat "ráz obce"?
Shodneme se na tom, že nějaká konzistence musí být v případě historického jádra města. Ale musí to být všude? Není "ráz obce" zásahem do vlastnických práv majitele nemovitosti? Proč je důležité, co si o estetice domu kolemjdoucí myslí? Proč přesně mají být v ulici stejné nebo podobné domy? Já osobně nemám problém s odlišností, byť bych si kolikrát takový dům nepostavil ani nekoupil. Zejména sytě barevné fasády jsou kolikrát hodně mimo můj vkus.
K tématům na konci: Stavět nemocnici je asi horší jak stavět katedrály (u těch je aspoň vize dokončení a konečného neměnného stavu). Nemocnice (myšleno okresního či krajského významu) se staví prakticky neustále, technologie a poznání medicíny i představy o péči jdou stále kupředu, ale naplánovat, politicky prosadit a ufinancovat stavbu byť nového bloku nemocnice je na dlouhé roky. A prakticky neexistuje okamžik, kdy by se na nějaké části nemocnice nepřestavovaly. Adame doporučuji se podívat na nový blok nemocnice Náchod, především doporučuji navštívit porodní sál č. 1. Ten výhled který mají nová miminka je poměrně výjimečný - panorama okolí Náchoda včetně zámeckého vrchu jak na dlani :-) I když výhled nejvíc asi ocení tatínek, maminka ani miminko si ho tolik neužijí, ale je to pěkné prostředí (ano - vlastní zkušenost). Není to buhví jaká architektura, muselo to v mnohém navazovat na současné budovy a vůbec tam bylo asi dost architektonických problémů, ale logika a čitelnost stavby není špatná - z venku to sice vypadá jako barevná duha ale barevné členění fasády má odraz i do interiéru, který je pak celý laděn po patrech v této jedné barvě a to se odráží i do navigačního systému. Není to architektonický skvost, ale asi nejnovější a největší nemocniční blok, který se u nás za poslední roky postavil.
Jenomže architekti si myslí, že ve zdravotnictví nebo průmyslu něco postaví a může existovat 500 let, nechápou, že doba kdy technologie byla stejné desítky let skončila dlouho před koncem tisíciletí...
Rád bych zmínil, že vkus v architektuře je velmi subjektivní záležitost a že každý styl má své místo a význam v určitém historickém a kulturním kontextu. V devadesátých letech bylo podnikatelské baroko pro mnoho lidí symbolem ekonomického boomu, který se v té době odehrával, a navíc se v tomto směru projevuje i zvláštní druh nadšení a optimismu, který byl tehdy v oblasti podnikání velmi přítomný. Podnikatelské baroko může být využíváno minimálně i jako historická reference a zdroj inspirace pro další tvůrce a architekty. Můj názor je, že podnikatelské baroko představuje určitou formu uměleckého vyjádření a projevují se v něm vlastnosti a ideály, které byly v dané době důležité. Proto bych ho nechtěl zcela zavrhnout, ale raději se bych se zaměřil na to, jaký význam má pro mě osobně a jak může být využito i v dnešní době.
Teda říkám si, co je špatného na tom, když dům vypadá hezky nejen zevnitř, ale i z vnějšku. S tímto komentářem tedy absolutně nesouhlasím. Naopak je dobře, že architekti se nebojí kombinovat jednotlivé a za mě zajímavé prvky, které vypadají hezky a mohou stavbě dodat na jakési monumentálnosti. Že je každý takový dům pak uvnitř odbytý pochopitelně není žádné pravidlo a upřímně řečeno v 90 % tomu tak ani není. Hezký den Gebriane.🙂
Perfektni komentar a dekuji za nej. Zq mne je to hodne potreba komnetovat spatne pristupy k satelitnim mesteckum. Proc to je blbe, proc se to ma zmenit a jak by to melo vypadat. A to same i zminene nemocnice. Ukazat, jak by to mohlo byt lepsi. Kdyz je vize, lide za ni mohou jit a vyzadovat. Ale kdyz neni, nemate tu predstavivost, jak za ni muzete jit a chtit ji vyzadovat?
No, kéž by tomu byl konec. V Olomouci máme jednu část, kde se teď hojně staví nové rodinné domy. První dvě ulice jsou takové ty klasické sateliťáky od developera. Jeden jak druhý, ale aspoň ta ulice má nějakou atmosféru, jednotný vizuál a protože jsou ty domky slušné, tak mi to ani nevadí. Ale o kus dál už to nestavěl developer, ale soukromníci a to je síla. Přehlídka velehnusu a absolutního nevkusu, jeden dům takový, druhý makový, jeden hradbu, druhý 4 metry vysoký plot z betonových prefabrikátů, třetí obří kulaté okno, čtvrtý sochy a milion kudrlinek na fasádě. Radost pohledět, opravdu.
Jdete se prosím podívat na Bulovku a do Thomayerovy nemocnice do budov před rekonstrukcí, jestli de chcete vrátit v čase o několik desítek let nazpátek ! :)
Takovehle podnikatelske baroko, ktere popisujete, jsem videl na Zakarpatske Ukrajine ve meste Solotvyno a Bila Tserkva. Mnohem vic to tam trci z prostoru, protoze slusna cast z tech domu ani neni dostavena, castokrat maji rozpracovane zdi, ktere vypadaji jak zuby hokejisty. A verejny prostor je tam v plenkach. Projizdeli jsme tudy v lete kolem sedme/osme vecer, kdy uz se zacinalo stmivat a ve vetsine z nich se nesvitilo, pred domy nebyly auta. Moje slecna mi rekla, ze to tam pry vyrostlo nedavno a ze si to tam postavili moviti Rumuni, kteri cekali, ze se stane brzy UA soucasti EU, buh vi, co na tom bude pravdy. Kazdopadne doporucuju si to projit na Google mapach, je to bizar.
Dík za toto video. Také se mi líbí jednopodlažní domy, které zapadají do krajiny. Ale chápu, že tolik místa ani nemusí být... Každopádně však takové, které pěknou krajinu dotvářejí a ne hyzdí.
Ono by možná stačilo se na to nedívat jako na něco cituji: "zvenku ta věc vypadá strašně důležitě a významně... ...všema atributama falešného luxusu, který vám dávají z velké dálky na vědomí, že to je něco strašně důležitýho, něco, co stálo sposutu peněz a že nejspíš ten, kdo v tom bydlí je hrozně důležitá postava." To je ale přitom pouze váš subjektivní výklad, to, co v tom chcete hledat. Možná není u celé řady (nikoliv všech) těch staveb cílem dávat cokoliv na vědomí, prostě se to jen majiteli prostě jen líbí a vy se zaměřujete na úplně jiné aspekty než oni. Můžeme debatovat o vkusu či nevkusu, o praktičnosti či nepraktičnosti, o (ne)zapadání do okolí, možná je to od každého kousek, ale nemyslím, že to, co jste řekl, je na prvním místě u všech takových staveb a jejich majitelů. Za mě subjetivně je největší problém těchto staveb v tom, že aby vynikly určité detaily, tak to chce prostor. Pokud vše příliš nahustíme, tak to přestane fungovat. "A já si myslím, že takhle domy pro vlastní, soukromý bydlení v současným světě prostě vypadat nemají, protože důležitý stavby jsou jiný, pro jiný lidi než ty, ve kterých někdo bydlí prostě a bydlí tam sám, bydlí tam se svou rodinou." Takže původní např. zámky nestavěli jejich majitelé pro sebe a eventuálně svoji rodinu aby tam mohli bydlet? Čím se to tedy liší?
OT: V případě zámků je fór v tom, že původně byl feudál všechno jiné, jen ne soukromá osoba. Teprve poté, co v době absolutismu svou společenskou funkci pozbyl, stal se zbytečným a celkem rychle se přišlo na to, že ho lze revolucí odstranit.
V Rumunsku (Moldavsku?) je ciganske mestecko s grandioznou mišmaš architekturou. Za mna Nepomucky super, Tugendhat jedna z mojich troch top stavieb sveta. Tugendhat, Jested, Sagrada Familia. Skvele videa. Dakujem.
No, myslím, že většina lidí, kteří si v 90. letech stavěli tyto hrůzy, byli bílí Češi. Ono se těžko investuje do balustrád a zlatých mřížek, když bydlíte na ubytovně a každé tři měsíce žádáte o příspěvek na bydlení.
@@cioccolateriaveneziana Máte pravdu že v 90 letech to byli Češi , jen se to někomu líbí do tet , i Českým důchodcům ale ti to mají v bytech polystyrenové štuky na stropě .
Tak to vám můžu říct naprosto přesně: "My bychom chtěli, aby to vypadalo jako v tom Dallasu..." Reálný požadavek klienta na rekonstrukci domku 10x10m půdorysně s jednoduchou sedlovou střechou a štítem do uliční fasády...
Tema nemocnic by me velmi zajimalo. Jako medik jsem v ruznych nemocnicich stravila dost casu. Konkretne FN Plzen, FN Bory v Plzni, UVN ve Stresovicich, Masarykova nemocnice v Usti n. L, nemocnice pod Petrinem. Prirozene je nemocnice archyteknonicky, stavebne, funkcne dost komplikovana vec... zejmena historicke budovy jsou hadam vyzvou. Nemocnice ktera podle mne z hlediska zamestnancu a pacientu funguje a zda se mi, ze se dokaze i do nejake miry prispusobit menicim se pozadavkum je podle mne ta ústecka. Za mne prijemne prostredi pro pacienty a zamestnance. Urcita velkorysost a na jinych mistech zase skromnost a uspornost. Je zde nejaka prirozena logika celeho prostoru. Jako nejhorsi hodnotim FN Plzen na Lochotine, za me chaos, chaos, chaos. A potom jsou tu pavilonove nemocnice. V UVN ve Stresivicich ti podle me funguje dobre. O architekturu se zajimam poze jako laik, zkusenosti z nemocnic mam jako medik... coz je preci jen jeste trochu neco jineho nez zamestnanec. Diky za osvetu. Drzim palce. Tesim se na neco o nemocnicich.
Já jsem si vždycky říkal, jak ty (zvenčí) honosné vily vypadají zevnitř. Je tam všude mramor, onyx..? Nebo je to uvnitř strohé, protože všechny peníze už padly na exteriér? Byl jsem zatím v jednom takovém a ten byl uvnitř strohý. Satelitní zástavba je pro mě hrozná. Naši předkové stavěli své vesnice do míst, která nešla obdělávat zemědělsky. ...to aby tu obdělavatelnou půdu zachovali pro zemědělství. Dneska když vidím ty Jesenice, Hovorčovice a podobné vsi, kde je vše nalajnované předem, placatá krajina rozčtverečkovaná a zastavěná hroznými domy, je mi úzko. Smutné je, že ti lidé mají peníze, chtějí je utratit, ale chybí jim vkus, empatie. Ten příměr s filmem je usměvně názorný .. a pravdivý. U Brna v Rozdrojovicích stojí asi nejšílenější vila Česka. Ta působí navenek luxusně, ale aspoň je taková i zevnitř. Je nevkusná, hrozná, ale aspoň si nehraje zvenčí na něco, čím by nebyla zevnitř. Bohužel u mnoha staveb to tak asi bude. Zbraslav, Nad Parkem 1347, to je lahůdka. 🙂 Kunratice, U Javoru 2, tam už si uvědomili, jak je to ohavné a mění kovový plot za zeď. A dalo by se pokračovat. Adam se netají tím, že miluje Loose a jeho princip "na fasádě nebydlíš". To podnikatelské baroko je vlastně přesný protiklad, antiLoos. 🙂 Já s Loosem nesouhlasím, že na fasádě nezáleží. Dům má i zvenčí vypadat k světu. Ale dodávám k tomu, že je špatně, když tvoří falešné pozlátko něčeho obyčejného.
Mal som možnosť vidieť z vnútra jeden taký skvost asi najlepšie to vystihuje obrovské nelogický usporiadané priestory, ktoré ako keby niečo kompenzovali. Vzdušný priestor dáva voľnosť ale všetko má určité ako keby limity. 5m široká chodba je vo verejnej budove aj úzka ale v dome nonsens Alebo 10m dlhá kuchynská linka. Budí to dojem ako keby čo máte najdrahšie a najväčšie? OK beriem to.
Koukal jsem na Vámi zmíněné adresy a zejména v těch Kunraticích platí, že ten plot nemůže být nikdy příliš vysoký. Alespoň dokud nebude celý dům z očí.
Nemocnice by me zajimala moc. Třeba tová FN Motol, je vyloženě peklo. Z dálky je vidět Ohromné slepené Monstrum. I když jsem v okolí a na stěne viděl lešení, tak už tam to lešení je poměrně dlouho. Nebál bych se říct rok a víc.
V poslední době se nám tady množí další nepěkná věc. Betonové prefabrikované ploty kolem katalogových rodinných domů, neuměle imitující strukturu kamene nebo cihly. Možná je to snaha oddělit se dodatečně od okolí ale na rozdíl od promyšlené architektury to na mne působí trochu jako podnikatelské baroko = umělá napodobenina z laciných materiálů hlásající do okolí tohle je MOJE. Boháči přece taky svůj luxus skrývají za vysokou zdí. 😢
Nevypadá to na některé stavby hrozně, posuzuji z oblasti kde jsem vyrůstal a chodil (pomezí Vinohrad/Žižkova/Vršovic), krom krásných bytových domu z počátku minulého tisíciletí a podnikatelských vil pod Orinoku. Asi nejradši mám Krkonošskou ulicí se samotným Krakonošem v rohu budovy jak shlíží na lidi dole.
Já tedy posuzuji stavby spíše z hlediska funkce tu estetiku tolik neprožívám. Z mého pohledu je potřeba , aby střechy měli přesah a chránili fasády , aby nad okny byli prvky na odkapávání šikmo padající vody z fasády , aby uvnitř bylo zdivo které má dostatečnou tepelnou setrvačnost a z venku dostatečné zateplení kvalitní okna kvalitní dveře . Například příliš velká okna se musí v létě zakrývat kvůli horku a v zimě mají větší tepelné úniky . Například by mě zajímalo co budou dělat ty budoucí majitelé moderních prosklených budov až jim odejdou ty plastové izolace ve fasádě a začne jim tam zatékat nebo až jim uhnijí držáky fasády . Všechny ty rádoby moderní věci mají spoustu problémů s budoucí údržbou spoléhá se bezhlavě na kvalitnější fasádní nátěry , ale i ty odejdou a pak je velký problém že na to prší a že na tom v zimě zamrzá voda .
za mě v některých případech zlaté podnikatelské baroko oproti nezajímavým, nudným katalogovým kostkám na jedno brdo... Samozřejmě sto lidí = sto chutí, v obou případech se určitě najdou výjimky a nedá se generalizovat, že ten či onen "styl" je špatný. Daleko radši bych se díval na decentní podnikatelské baroko, než na bílou kostku bez nápadu nebo (za mě ještě hůř) když někdo "vylepší" starší dům plastovými okny, natře si plot na fialovo, položí nejúžasnější zámkovou dlažbu za dvě koruny a dodělá si na fasádu pár fešných satelitů a antén.... a podobné parády.. :)
No, myslím, že už je jasné, proč pan Gebrian odmítl pozvání do pořadu Daniela Vávry ... :) Ale samozřejmě s ním souzním. Jinak co se týče satelitních městeček, možná by stálo za to o nich promluvit už jenom proto, aby lidi věděli do čeho jdou.
Před nějakou dobou jsem narazil na video o amerických McMansion. Okamžitě mě napadlo podnikatelské baroko. Dá se říct, že pod. baroko je taková česká (a dále na východ) verze McMansion?
Já věděl, že tam ukážete tu hrůzu co je na Tempu. Bohužel to není za Prahou, ale v kolonii původních baráků z první republiky a pár metrů od Alšových sadů. To si tak krásně jdete okolo nádherného domu Voyta a najednou zříte tuto šílenost:) Inu žijeme v Banánové republice a proto se není čemu divit, že se to tam povolilo postavit.
Úplně nejlepší jsou cikánské paláce v Rumunsku, to je pastva pro oči. Nebo u Sadské je takové pěkné stavení, zleva jakési sklady, zprava benzínka, a na dvorku, pardon, na nádvoří je zaparkovaná lochneska:)
Bol som v Spojenych Arabskych Emiratoch (Dubai, Abu Dhabi) a naopak musim povedat, ze tam tie barokove villy proste zapadaju do ich koncepcie, kto su a aku maju kulturu.
@@dopal69 Záleží na účelu. Při nějaké reko vyhážete kudrlinky a normálně se v tom dá bydlet. Konstrukce je stále moderní (betonové izolované základy, pálená cihla, slušné izolace). Staré vesnické domy jsou daleko horší (řekl bych, že jak to nemá rozumné základy nebo je to mokrý, je lepší to shodit). Klidně bych si nějaké takové "baroko" k rekonstrukci koupil.
@@dopal69 Jako ve smyslu plochy? To asi nezbývá, než přijmout jako fakt při nákupu. Ale nebál bych se, že by to byl velký problém najít lidi, kterým to nebude vadit.
Satelitní městečka mám moc rád, všechny stavby jsou nové, všechno je krásné. Ale zajímalo by mě jak by vypadalo takové satelitní městečko po 50 letech.
Už po 15-20 letech to docela pěkně zaroste a prostředí je příjemnější, než na začátku. Jinak jde o stále docela nové, moderně postavené stavby, takže i perspektivní třeba i k velké reko...
Píšu to hrozně nerad, ale snad poprvé zásadně nesouhlasím a jsem prakticky přesně opačného názoru. Mně se to hrozně líbí, když právě i navenek takovéto soukromé stavby vypadají hezky, zdobně a honosně.
ale podnikateľské baroko nevyzerá pekne na vonok :D nieje to ani pekné ani vkusné... je to proste gýčovo preplácané, väčšinou nehodiace sa do prostredia kde sa to nachádza...a ako už bolo spomenuté, veľmi často tomu chýba vnútorná logika...a dispozícia je na každodenný život úplne nevhodná....
Do těch devadesátek to patřilo. Stejně jako chceme ponechat některé komunistické budovy, tak doufám, že i pár význačných kousků podnikatelského baroka přežije :), ale zároveň, že už nebudou přibývat další.
Já myslím že budeme rádi když se na to, že to vůbec existovalo, zapomene a další generace nebudou muset trpět tak jak my při pohledu na tuhle odpornost.
@@Thales_WH Paneláky vypadají tak jak vypadají proto, že to byly účelový a ekonomický stavby. Nestavěli se pro krásu nebo status ale pro účelovost. Podnikatelský baroko je přesnej opak - účelnost jde stranou a stavěli se jenom pro to ukázat "Já na to mam". Což třeba v opravdovým baroku bylo podobný, rozdíl je že tady se jenom napodobovalo něco co vypadá draze místo toho aby si to šlo vlastní cestou. A nenavrhuju plánovaně zbourat. Zbourají se tak i tak, protože v tom nikdo nebude chtít bydlet, začne se to rozpadat a bude to neopravitelný (levný materiály a špatná kvalita).
Podnikatelské baroko je fialovým sakem v architektuře :) Ono je to opravdu takřka stejné napříč všemi zeměmi RVHP. Svoboda, prachy, nevkus, Mercedesy a BMW :D Jako přes kopírák z ČR až na Balkán. PS: Stačilo se projet kousek za Prágl do Jenče :D :D :D Světský vilky to je labůžo.
A proč ty "baroka" nejvíc člověk vidí v USA, teda pokud jsi dokázal i vyjet do zahraničí i víc než dovolenou, pak bych chápal, že si myslíš, že je to pouze ve východní evropě a má mindrák východoevropana, že špatné je to jenom tady...
@@flytrapYTP Nemáš pravdu, musíš se podívat okolo sebe i ten pan architekt a uvědomit si, že co proběhlo v módě, tedy "globální oblečení", kdy stejné= oblečení má číňan, afriučan, čech nebo skot, tak toto probíhá v architektuře. Můžeme brečet "toto před 100 klety bylo krásné", ale toto si nikdy nikdy neřekl a udělal baroko a dnes z něj architekti učurávají. Dneska není to co by mělo být, že klient řekne toto se mi líbí a chci za peníze co se líbí mě a ne architektovy plnit jeho sny a architekt místo, aby vzal požadavky klienta a dal tomu štábní kulturu, aby to zapadlo, mělo to uživatelské parametry apod. tak doslova víří vodu ve stylu "hloupý platící zákazník", místo aby si uvědomil "neshopný architekt, kterému nikdo nechce platit jeho sny" ;) A s tím souvisí, někde na druhé straně planety je něco co se někomu líbí, třebas tmavě fialově vymalovaný obývák a není pravda, že to je hnusné, že se to nelíbí architektovi, ale pouze a jenom to že architekt má jiný vkus a pokud jede ve stylu "zákazník nemá vkus", tak problém v hlavě má architekt ;) A je to stejná pravda jako platí u žen, jaký by byl svět, kdyby se každému líbila ta stejná.... A tuto pravdu si musí uvědomit architekti, dokud toto nepochopí to moudro, tak jsou jenom problémoví ubrečenci co dělají problémy a fakt nejsou ti garanti krási, ael ti co dělají prob lém, protože neumí ;)
No počkejte! A "Kde se vzalo podnikatelské baroko?" To nebylo zdpovězeno. Vždyť historie české architektury, jak té veledůležité, tak té privátní je plná krásných ukázek staveb. Tak kdo dal impulz k tomu, že bylo IN mít na domě balustrády, věžičky, fontánky, okna všech tvarů atd atd?! To byli architekti nebo inženýři nebo klienti, kteří se někde inspirovali? Ale kde? Snad někde v Americe, což by bylo pro 90. léta tipické. Bylo by zajímavé na to najít odpověď.
Zodpovězeno to bylo, prvky byly najednou zpřístupněny lidem, kteří s nimi neuměli šetrně zacházet. Jednak kvůli změně režimu, ale taky kvůli novým stavebním technikám. McMansions jsou to samé, jde o kvantitu na úkor kvality stavby. Milion věžiček, sloupů, detailů... Ale všechno je to ze sádrokartonu a za chvilku se to rozdrolí.
Problémom podnikateľského baroka je hlavne nepochopenie estetických princípov. Len pred 200-100 rokmi novorenesancia a eklekticizmus a avantgarda fungovali výborne a dali nám krásne štvrte, ako napr. Pražské Vinohrady či Žižkov. Dnes hra s historizujúcimi prvkami len málokedy funguje. Doteraz úplne nerozumiem, že prečo. Vždy mám pocit, že niečo sa z moderných ľudí vytratilo, že už nemajú taký cit pre estetiku a rešpekt k okoliu, ako tomu bývalo kedysi.
Je to další trapné opičení se po Američanech vlastně v tom nejhorším co Američané vytvořili a tedy tzv. residential suburbia, kde se jednom přespává, popř. seká trávník kolem domu a jinak cokoliv chce člověk dělat, nakupovat apod. tak musí sednout do auta a někam jet, protože veřejná doprava také chybí. Pěšky a na kole je to nemožné, protože vzdálenost nebo chybějící infrastruktura. Přitom Američané, tedy ti znalejší Evropanům závidí, že jejich města jsou pestrá a členitá, do obchodu nebo alespoň sámošky je to kousek a když ne, tak tam jede MHD. Ale naše satelitní městečka mají podle mě naději. Jsou většinou na okraji nějaké bývalé vesnice za Prahou nebo Brnem s kterou jednou splynou, nejsou tak obří a lidé si i tam mohou u sebe doma otevírat byznysy. Veřejná doprava se také postupně dobudovává i když to má být naopak. Jen ta architektonická stejnost asi zůstane.
Nejsou, satelitní města tady vznikala i za první republiky. Zónování nebylo takto striktní jen v USA, vždyť naše paneláková sídliště taky jinou funkci než bydlení nikdy neměla.
Suburby jsou na celém západě. Víceméně kdekoliv, kde to ekonomika lidem dovolila. Z průzkumů vyplývá, že 80% lidí chce bydlet v domu se zahradou. Suburb je logické protnutí této potřeby s ekonomikou.
Souhlasím, jen se pozastavím nad myšlenkou nemocnic. Samozřejmě, že spousta nemocnic v ČR je provozováno v budovách vybudovanými za socialismu. Někde se je snaží zrekonstruovat, ale ne vždy se povede ten komunistický základ precizně a vkusně zapatlat moderně a hezky. Ale nemocnice v uherském Hradišti je za mne totálním skvostem nemocniční architektury v ČR. Komplex je veliký, ne každá z budov je tak vkusná jako ta hlavní budova, ovšem interiér, exteriér a vnější vzhled celkově vnímám velmi kladně.
Tohle video mi RUclips doporučil náhodou, nejsem architekt, ani se o to nezajímám, ale.... Vy opravdu chcete, aby ulice měst a vesnic byly jen prázdné nudné zdi, za kterými se lidé schovávají? Chválíte vilu Tugendgat, že z ulice vypadá jako garáž - to je snad dobře???? To opravdu nepochopím. Ano, domy v tomhle videu jsou hrozný kýč, to souhlasím. Sám bych si nic takového nepostavil, ale rozhodně se z ulice budu raději dívat na kýč, který mě alespoň pobaví, než na další dům ve tvaru krabice. Je to jen můj názor, každý má samozřejmě právo bydlet si v čem chce. Stejně tak vy máte právo na svůj názor, že je lepší, když se každý bude schovávat za holou zdí jako v Marakéši. Jen dooufám, že nenavrhujete žádné veřejné prosotry.
Mě by zajímal názor na olomouckou Fakultní nemocnici, právě teď, když se tam bourá nejcennější budova z doby Rakouska-Uherska a má být nahrazena něčím novým. Zatím vše nové, co v tom areálu vzniklo, je katastrofa, kromě geriatrie.
Podle me to patri k nasi kulture podobne jako treba ceske covery zahranicnich songu za totality. Je to neco co uz dneska nikdo nechce, ale k nasi minulosti to patri, je to odraz boje cloveka s uniformitou a v tom vidim nemalou hodnotu.
České předělávky zahraničních písniček za totality bych neoznačil jako boj člověka s uniformitou, uniformita je nějaká jednotvárnost, což určitě nebyl problém zahraničních songů. Myslím si že to bylo daleko prozaičtější, hodně politické, ideové a shora řízené, zrovna do tohoto moc lidská invence a z omezení vyplývající improvizace nevstupovaly. Ani neměly šanci. Mnohem víc se v tom podle mě odráželo české kutilství, které bylo východiskem z takového sešněrovaní. Devadesátkové šílenství a ohromný propad vkusu byla jen logická lavina nahromaděných frustrací. V tom to s vámi vidím stejně, že hodnotu to má a dělat že se to nestalo, je blbost. Určitě bych v tom ale nehledal nic sofistikovanějšího a uvědomělejšího, stejně jako bych nehledal jakoukoliv hodnotu jinou, než kulturně historickou a společenskou.
Video o stalelitních městečkách by mě velmi potěšilo, toto téma je v Česku poměrně nové ale například USA je s tímto termínem hodně obeznámena, často se říká že satelitní města jsou jen rozřezané paneláky se zahradou a bouhzel musím souhlasit
tiez by ma video o stalelitních mesteckach potesilo, v jednom byvam a zacina to tu vyzerat Fakt hnusne, jednopodlazne starsie domy nahradzaju trojposchodove bytovky, namiesto zahrady je zamkova dlazba - parkovisko pre 10 aut, zelen takmer ziadna.
Fléra (zahradní architekt) tomu dává šanci tím, že si každý na té zahradě nechá narůst strom a na venek aby zachovali stejný ploty.
případně ještě odstranit ploty
@@Sanilko123 Satelitné mestečká v sebe kombinujú všetky nevýhody paneláku a rodinného domu - prakticky žiadne súkromie, minimum zelene, stiesnené priestory a stavba, o ktorú sa treba stále starať, vrátane kúrenia, strechy atď.
Dovolím si nesouhlasit. Ne každé satelitní městečko je jen “panelák na placato”. Pokud je tam občanská vybavenost a navrh je udělány s citem, tak to za mě muže být lepší než ulice, kde je 30 domu a každý úplně jiný. Jiný plot, jiný tvar střechy, smoulove modrá fasáda apod.
Ani jsou určitě domky, které mají rozlohu zahrady stejnou jako zastavenou plochu, ale třeba v naši obci nelze zastavit víc než 20% pozemku a podle toho to vypada - spousta zelené a na takové zahrade opravdu nemáte problém se soukromím. Žádný soused vás neruší splachnutim, nebo klepanim řízků 🙂
Adame, nesouhlasím s názorem, že by soukromá stavba k bydlení nemohla pozitivně ovlivňovat veřejný prostor..tomu opravdu nerozumím.. krásný den!
Přesně Jaroslave 😀
Podnikatelské baroko je v pořádku. Líbí se mi když oblečení, dům nebo auto reflektují vnitřek jejich majitele. Kolemjdoucí hned vidí komu se vyhnout. Je fajn jet kolem těchto vil, zasmát se a zanadávat na něčí nevkus. Jsou to takové architektonické memy.
To když jdete kolem nových developerských projektů nebo projíždíte desetikilometrovým pásem skladů kolem Prahy, tak chytáte jenom deprese z toho že jsme něco takového dopustili.
Dokonale řečeno :)
Neni to moc hezke aspon mne se zda ale lide maji odlisne nazory co se da delat.
I keď sa tomu vyhýbate veľmi by som od vás privítal video na tému nemocníc. Ako budúceho zdravotníka ma veľmi zaujíma pohľad architekta na dizajn, funkčnosť, komplexnosť a dispozíciu nemocníc ako aj faktorov, ktoré sa k nemu dostávajú a ovplyvňujú tak postoj architekta k dispozičnému riešeniu kľúčových elementov nemocnice.
Funkční nemocnice = velmi propracovaná logistika. Architekt asi není úplně správná osoba, která tohle může hodnotit.
U nás v Olomouci se celá fakultka velmi hýbe a přestavuje. Oproti třeba Brnu je to tam i vybavením 100 a jedna. Zrovna nyní se bourá nejstarší budova celého areálu, Franc Josef, která už dispozičně nevyhovovala. Taky by mě zajímal pohled na věc ze strany architektury a myslím, že by se tato nemocnice mohla uvést jako příklad toho, jak to lze uvádět do pohybu 🙂
Taky by se mi VIDEO O SATELITECH moc líbilo, protože jsem z Berouna (30 minut do Prahy) a poslední dobou se každý volný kousek pole nebo louky rozsekal na parcely a zastavěl ošklivýma jednotvárnýma krabicema bez infrastruktury, vypadá to hrozně, místním to nic nepřináší, naopak ubírá a škodí
Je fakt, ze je to otazka panelaky vs. Satelity, ale osobne jsem cely detstvi zila v panelaku a radeji bych se do neho zase vratila, nez mit falesnou predstavu o vlastni zahradce, kde mam stejne jenom vyhled do zdi okolnich baraku... znam to, vyrostlo nam to hned za nasim domem, z puvodne zahradkarske kolonie se stalo sidliste, ale podle slov developera je to ,,bydlení v srdci přírody"
Ano je to katastrofa,tyto satelitní "městečka" zcela narušují charakter vesnice,je to kočkopes zase se vrácíme do 70 let výstavby králikáren..(:
Obecně se dají rozlišit dva typy luxusu: řvavý a tichý. New vs. old money, chcete-li. Ten řvavý, to je Dubaj, veletrh v Šanghaji, pozlacené kohoutky, obří loga módních firem na tričkách, obří zlaté řetězy. Ten tichý, to je švýcarský nebo skandinávský přístup a také životní styl anglické šlechty. Důraz na soukromí. Velké pozemky. Domy skryté cizím pohledům. Starožitnosti poděděné po předcích. Jednoduchý design. Neskrývané stopy používání. Dokonce i jisté nepohodlí (oddělené kohoutky na teplou a studenou vodu na anglických sídlech).
Přesně - úcta k tradici -soukromí -solidnost - vkus -estetické citění ,,A to všechno děděno a předáváno dalším generacím👍
Versus -Matějská pouť🙀
Áno, bol som dlhšie v Luxembursku, čo je krajina s najvyšším HDP na obyvateľa na svete. A nikde nemajú potrebu to ukazovať ako v Dubaji. Prejavuje sa to najmä v dokonalej dopravnej infraštruktúre, špičkovom zdravotníctve, vzdelávaní a iných službách. Proste v podstatných veciach. Navyše som mal pocit, že tam nemajú také drahé autá ako majú u nás(najčastejšie VW Polo a podobné autá). Mimochodom k tomu Dubaju odporúčam pozrieť video "Dubai Is A Parody Of The 21st Century".
@Tom 🛠 (dědek z Moravy) Skromnost je spíše doménou katolictví ,protestantismus-možná určitá strohost ,více soukromí,individualismus....(: v protestanství se razí uspěch,bohatství není překážkou naopak,jsi-li uspěšný,bohatý to znamená že ti Buh přeje,žehná a na opak což pak ale hrozí manonem ,materialismem a zbožtěním majetku..(:
Tie kohutiky su v Anglicku oddelene vsade ;)
@@Samo762 tam je všechno naopak,"král", všechny loutkové dynastie které slouží financiéře...např..(
Video o areálu Thomayerovy nemocnice by mohlo být dost zajímavé, jděte do toho. :) Jsem zvědavý jak by jste zhodnotil třeba přístupnost z MHD, nadruhou stranu to že je z časti ponořená v lese jí dává určité kouzlo, když jsem byl malý a byl jsem tam na lůžku několik měsíců, tak to byl právě výhled z okna na zalesněný kopec co mi dodával sílu a touhu být brzy zdravý a pak uklidnující pozorování stáda muflonů.
Zajímavé, tohle mě zrovna baví je-li to hezky udělané a hlavně správně situované (prostředí, adekvátní velikost pozemku a jeho úprava). Myslím že tyhle stavby zpestřují prostředí a dávají tak tím přínos i svému okolí. U zmíněných staveb kde je rozdělena soukromá a veřejná část, typicky kde je veřejná část stavby hned u silnice a prostě jen stěna a zábavné je to až uvnitř a z druhé strany, to mě právě nebaví protože ten veřejný prostor je pak hrůza. Můj přístup je že to musí být hezké i pro veřejnost.
Opačný přístup chápu čistě z praktičnosti - cena, možnosti a hlavně bezpečnost (nenápadnost), což pak tyto klíčové faktory hrají zásadnější roli ve velkoměstě. Sám jsem ale z venkova a tyto stavby znám z maloměst, proto asi ten odlišný názor.
V naprosté většině případů je to kýč, ale samozřejmě úchylnému vkusu skrývajícím se za termínem "hezké" nikdo nezabrání ...
A nie sú tie dve prístupy (skrytá stavba X podnikateľské baroko) v podstate rovnaké len z opačnej strany spektra? Jedna strana ukazuje aká je bohatá a čo si môže dovoliť a druhá strana v podstate ako keby degradovala verejný priestor a mení ulice na tunely, z ktorých sa každý snaží utiecť? Ten štýl v Marrákeši nevznikol kvôli tomu že sa vlastne každý izoloval od verejného priestoru? Nemala by stavba byť ako keby súčasťou verejného priestoru mať jeden dva zaujímave detaily a ako keby vytvárať celok z okolím.
Chtěl jsem poznamenat vlastně to samé. Zvlášť je to výrazné v kontextu autorova obdivu pro baroko, které se rozhodně skromností navenek nevyznačovalo. Nemá přece každá stavba myslet také na pozvedání prostoru kolem sebe?
Adame, měl bych na Vás otázku, řekněme námět na příští díl takového povídání. Potěšila by mě odpověď odborníka.
Přijde mi, že v poslední době si lidé nechtějí připlatit za architekta a tak jim domy navrhují projektanti. Tzn. lidi, kteří technicky chápou, že kuchyně má být vedle jídelny, jak tlustá má být izolace ve stropě, ale nějaký vkus či snaha o design se od nich asi nedá očekávat. Je to jen můj dojem, že se procento domů navržených architekty snižuje, nebo je to realita?
Kdysi jste citoval výrok Milana Knížáka, že škaredý dům stojí stejně peněz jako pěkný. Kolik vlastně člověk "ušetří", když nejde za architektem, ale rovnou za projektantem? Jinými slovy, kolik může být (řádově) honorář architekta, když navrhuje rodinný dům běžného rozměru?
Oni si za to architekti svým svérázným výkladem autorského práva můžou taky sami. Když si necháte udělat jen technický projekt, nikdo vám nebude za 20 let nic zakazovat, až budete chtít stavbu změnit.
@@xsc1000 Krom toho lepší projektant s aspoň minimálním architektonickým citem, než architekt s velkými ambicemi sebevědomím, ale bez architektonického citu (a navíc bez schopnosti uvažovat prakticky).
@@breznik1197 No architektem není někdo, kdo si to napíše na vizitku. Architektem myslím člověka, který prošel studiem architektury. A takový člověk ze své podstaty vždy zkoumá, kdo je zákazník, jak žije, co potřebuje, co se mu líbí, kolik má na dům peněz a navrhuje mu řešení na míru. Architektura je služba zákazníkovi, ne úřad.
@@KaelSvalcembelk znám i architekty kteří naprosto klidně vyjdou naproti jakémukoli nevkusu zákazníka ‼️Natož aby si něco zjišťovali o jeho potřebách a úrovní estetického cítění 🙀Architektů kteří již dávno rezignovali na nějakou opravdovou architektůru - a je to pro ně pouze obyčejný byznys ‼️A ke všemu to je často také vysoce konkurenční prostředí kde je vsudypřitomna ješitnost sebestřednost nepřejícnost pomluva a závist ‼️Prostě není architekt jako architekt 😄
@@jirivorac3662 Co je to ta "opravdová architektura"? Dokážete jí nevyvratitelně definovat?
Určitě bych Vás chtěla podpořit ve zmiňovaných tématech. Mluvení a diskuze je dobrý prostředek pro otevření očí lidí, které stále věci nevidí /přehlíží. Některé změny bohužel potřebují více času. Děkuji za Vaši tvorbu.
Já bych chtěl koupit nějaký podnikatelsko-barokní dům na hezkém místě, třeba s věžičkou, šestiúhelníkovými výklenky a barokními sloupky a jít za dobrým architektem a zadat mu úpravu domu tak, aby to vypadalo hezky a nadčasově. Zajímalo by mě, jak by si s tím poradil. Bourat by nesměl. 😊 Znáte nějaký takový případ?
dobrá otázka, chtěl bych vidět kompromis mezi stavbou s kudrlinkami a zajímavými detaily a designovými funkcionalistickými kostkami, v mém okolí stoji pár docela drahých domků, které by se panu Gebrianovi asi líbily ale já v jejich designu nevidím víc než rozházené hrací kostky a tak přijdou mi poněkud fádní, tak mě napadá kacířská myšlenka jestli se nejedná o potomky devadesátkových zhůvěřilostí
Krásně popsané! Podnikatelské baroko se libí, když je ti 5, později je to pro ostudu :)
To sedí, já to jako malej chtěl :D. Teď kupuju a rekonstruuju kulturní památky a vracím jim jejich původní krásu.
Je to něco jako tuning na autech 🙃
Mně je 5 pořád :D Mám ten "sloh" rád, vždycky se mi líbily věžičky a balkónky, a baví mě na něm právě to, co Adam tak kritizuje - jak je tam naflákané úplně všechno. Trochu mi to připomíná můj talíř na první večeři v all-inclusive 🙂
Něco jako když hraješ The Sims :D
Já bych moc nesouhlasil s tím, že je "styl Maroko" něco pozitivního. Ukazuje to na nějaký problém ve veřejném prostoru - není bezpečný a je potřeba se před nájezdem banditů schovat za hradby. Myslím si, že i soukromá stavba by měla komunikovat s veřejným prostorem. U nás to krásně umí kolonie z konce 19. století, které bývají mírně odskočené od ulice a nachází se tam malá předzahrádka, kterou si může každý kolemjdoucí prohlédnout.
Já bych si dovolil nesouhlasit s tím, že kvalitní architektura rodinných domů by měla působit jedině nenápadně až neviditelně. Když si vezmeme obytné čtvrti rodinných domů, které v čase obstály a kterých si dnes ceníme, tak jsou to naopak všechno čtvrti, kde se domy snaží výrazně působit i do veřejného prostoru. Nejvýraznějším příkladem jsou vilové čtvrti v Praze, Brně, Liberci, atd. Ale i pokud si vezmeme méně honosné obytné celky, tak třeba vilky ze 60. let nebo v podstatě jakákoliv vesnická architektura, ale i řadové městské obytné domy. Vždy je tam snaha působit směrem do veřejného prostoru a díky tomu ta místa získávají svůj charakter, to že je vnímáme pozitivně. Mě osobně je mi to rozhodně milejší než domy, které se navenek snaží působit jako bunkr bez oken, které se snaží od ulice distancovat. S názorem na podnikatelské baroko souhlas. To je druhý extrém.
Jak do tohoto myšlení zapadají prvorepublikové vily - většinou v pohraničí po sudetských němcích? Do prostoru také nezapadají, snaží se používat "luxusní" materiály, ale i tak se mi zdají velmi krásné.
Díky za video. Satelitní městečka jsou za mě zlo, je to odporný a hnusný. Třeba Rodov u Hradce Králové je něco strašnýho.
Muset jet svým dieslovým SUV pro rohlíky 10 mil daleko. Ať žije American Dream 🤡
@@frantiseknovotny2674 v Americe by dieslem nikdo nejezdil, le bohužel čecháčci na benzínovou V8 nemají 😂
tohle mě baví :-) a prosím nevynechat satelitní městečka :-D
Najednu stranu nám vadí velké stavby pro osobní využití, na druhou stranu obdivujeme obrovské vily podnikatelů a průmyslníků z období průmyslové revoluce a první republiky....
Žiju v prvorepublikové standartizované vilce, kterou postavil můj praděda. Takový ten dvoupatrový domek co můžete vidět na vesnicích. Přijde mi zajímavé, že ten dům má svým způsobem podobné atributy, jako právě podnikatelské baroko. Tedy z ulice působí jako veliký až monumentální, uvnitř je však docela malý a není až tak chytře dispozičně vyřešený. Ovšem jeho architektura je tak nějak subtilní a vůbec se to s p. barokem nedá srovnat, to je vysloveně hnus který také bytostně nesnáším.
Velmi bych ocenila nějaké video od Vás, z nějaké barokní stavby na našem území.
Baroko je pro mě vrchol umění a krásy a elegance... (Tedy, o píď za rokokem❤️)
Btw.. u "podnikatelského baroka" mě krom nevkusných stave, věžiček, mohutných sloupků, kýčovitých barev nejvíc rozesmějí, a znechutí, plastová okna a dveře... ideálně v bílé barvě... 🤦
Dobrý den Adame, pokud byste se přeci jen do videa o nemocnicích pustil, doporučuji navštívit Cleveland Clinic v Abu Dhabi ve Spojených Arabských Emirátech. Myslím, že to je naprosto perfektní příklad toho, jak by měly nemocniční prostory v 21.století vypadat.
Navrhuji téma oplocení v ČR a zejména poukázání na betonová prefabrikovana monstra šířící se na českém venkově. Téma oplocení je klíčové - spojnice mezi veřejným prostorem a soukromým pozemkem investora
Souhlas ty betonové ploty jsou děsný!
@@marcelakuchtova320 Jenže jsou velmi praktické....
@@petr56321313 Praktické pro oplocení věznice?
@@krtekcyberpunker Velká míra izolace, a prakticky nulová údržba.
Souhlas. Ta snaha o soukromí za každou cenu se potom projevuje ve veřejném prostoru. Proč potřebujeme mít úzké zaplivané uličky a za nimi skryté paláce? Prase v žitě? Nejde to nějak skloubit - to veřejné a soukromé?
Prosím video o přísném zónování v USA a negativech tohoto fenoménu.
@@DopravniPoradce Jo, právě Notjustbikes mě pro toto tématiku nadchl a zhlédl jsem snad všechny videa a na základě toho začal jezdit na e-kole i do mého okresního města a po něm což je s minimální cyklo infrastrukturou docela mazec a začal se na věci dívat i z jiné perspektivy, než primárně té motoristické a zajímat se víc o tuto problematiku.
@@frantiseknovotny2674 Já jsem ke kolu vzhledem k nepraktičnosti pro můj konkrétní use case skeptický, ale videa má zcela zajímavá. Já brousím města a okolí skútrem. 🙂
Negativech? Efekt je, že v USA stojí dům cca 4-5x méně v průměru k příjmům než v ČR....
@@petr56321313 chápeme6 se v pojmu 'zónování'? To s cenou domu nemá vůbec nic společného.
@@DopravniPoradce Jistě, že má. Je velmi jednoduché tam pak stavět, povolení máte za den. Takže se staví hodně a ceny jsou tím pádem docela rozumné.
Já mám třeba podnikatelské baroko docela rád. Některé ty domky co vypadají jak pohádkové zámky vlastně vypadají útulně, zajímavě, jinak. Dnešní všudypřítomná idea černošedých minimalistických utilitárních kostek je mi cizí, studená a nepřívětivá a trvá už na můj vkus moc dlouho. Všechny rekonstrukce na jihu prahy začínají vypadat takto. Byť si myslím, že dokážu definovat vkus od nevkusu, tak mi vlastně ten nevkus připadá v mnoha ohledech sympatičtější. Je ale možné, že kdybych koukal na růžové hrady na každém pozemku, tak by to brzo omrzelo :)
Souhlasím však s tím, že vnitřní dispozice bývá někdy fakt děsivá (obzvlášť mě vždy trknou schodiště "oblepené" nevyužitelným a obtížně ukliditelným prostorem).
Pokud to působí nepřívětivě, tak to spíš nebude kvalitní projekt, a není to moc o tom jestli je to kostka nebo ne. Na mě zase působí totálně nepřívětivě všechny ty pseudohrady.
@@jendabekCZ človek nemusí stavať pseudohrady, ale dnešný ulstraminimalizmus, ktorá vyžaduje stavby v tvare kocky, ktorú načrtla moja 2 ročná dcéra, je tiež oničom. Nulové ornamenty, žiadne zaujímavé tvary, farebné kombinácie, všetko jednoliate je veľmi bezduché, ako keby človek žil v jaskyni (ešte aj jaskynný človek viac zdobil svoje prostredie, než čo robí súčasná architektúra.)
@@jendabekCZ Ono se stačí podívat jak vypadají výhry architektonických soutěží rodinných domů, nebo na novou výstavbu. Mně to připadá všechno stejné. Ale to není jen architektura, to je i stylistika reklamy, log, webů apod. Vše je tak minimalistické, až v tom přestávám vidět čistotu a začínám vidět lenost a nudu.
@@Rour_Wins Špatný návrh může být v jakémkoliv stylu, ale to neznamená, že když se postaví něco "zajímavého", že to automaticky bude lepší. Ale špatné minimalistické stavby toho asi pokazí míň :)
Podnikatelské baroko je důkazem toho, že vkus si za peníze nekoupíš.
4:27 Krásné přirovnání.
Myslím, že by bylo super udělat komentátorský video na styl domů vašich posluchačů :D takovej speciálek
Super napad!
Jak nejakym kanalum o financich posles svoje portfolio a oni to hodnoti, nebo nejaky domaci jidlo posles kanalu o jidle, tak panovi Gebrianovi posleme nase domy..
...baroko...; Mate pravdu, mramorová podlaha a zábradlie z joklu ......
Naprosto sdílím Váš názor. Děkuji.
Vím o lokalitě, kde na pěkném jižním svahu stojí poměrně dost nových moderních a dražších domů (ne vzpomínané baroko). Většina z nich se mi jednotlivě i líbí, ale jako celek to působí (alespoň na mne) dost odpudivě. Prostě dům betonový, vedle "skleněný", následuje dřevostavba, cihlový, ... a dřevěný srub jak ze sibiře. Střechy rovné i sedlové a i výšky jsou rozdílné. Vedle přízemních bungalovů stojí třeba dvoupatrové vilky. Dnes už se nemusí při nové zástavbě dodržovat "ráz obce"?
Shodneme se na tom, že nějaká konzistence musí být v případě historického jádra města. Ale musí to být všude? Není "ráz obce" zásahem do vlastnických práv majitele nemovitosti? Proč je důležité, co si o estetice domu kolemjdoucí myslí? Proč přesně mají být v ulici stejné nebo podobné domy? Já osobně nemám problém s odlišností, byť bych si kolikrát takový dům nepostavil ani nekoupil. Zejména sytě barevné fasády jsou kolikrát hodně mimo můj vkus.
Zdravím Adame, co si myslíte o domě pana Okamury? Děkuji za odpověď.
To by mě také zajímalo.
Neudělal by jste přehled (vývoj) architektury 19. a 20. století?
K tématům na konci: Stavět nemocnici je asi horší jak stavět katedrály (u těch je aspoň vize dokončení a konečného neměnného stavu). Nemocnice (myšleno okresního či krajského významu) se staví prakticky neustále, technologie a poznání medicíny i představy o péči jdou stále kupředu, ale naplánovat, politicky prosadit a ufinancovat stavbu byť nového bloku nemocnice je na dlouhé roky. A prakticky neexistuje okamžik, kdy by se na nějaké části nemocnice nepřestavovaly. Adame doporučuji se podívat na nový blok nemocnice Náchod, především doporučuji navštívit porodní sál č. 1. Ten výhled který mají nová miminka je poměrně výjimečný - panorama okolí Náchoda včetně zámeckého vrchu jak na dlani :-) I když výhled nejvíc asi ocení tatínek, maminka ani miminko si ho tolik neužijí, ale je to pěkné prostředí (ano - vlastní zkušenost). Není to buhví jaká architektura, muselo to v mnohém navazovat na současné budovy a vůbec tam bylo asi dost architektonických problémů, ale logika a čitelnost stavby není špatná - z venku to sice vypadá jako barevná duha ale barevné členění fasády má odraz i do interiéru, který je pak celý laděn po patrech v této jedné barvě a to se odráží i do navigačního systému. Není to architektonický skvost, ale asi nejnovější a největší nemocniční blok, který se u nás za poslední roky postavil.
Jenomže architekti si myslí, že ve zdravotnictví nebo průmyslu něco postaví a může existovat 500 let, nechápou, že doba kdy technologie byla stejné desítky let skončila dlouho před koncem tisíciletí...
Rád bych zmínil, že vkus v architektuře je velmi subjektivní záležitost a že každý styl má své místo a význam v určitém historickém a kulturním kontextu. V devadesátých letech bylo podnikatelské baroko pro mnoho lidí symbolem ekonomického boomu, který se v té době odehrával, a navíc se v tomto směru projevuje i zvláštní druh nadšení a optimismu, který byl tehdy v oblasti podnikání velmi přítomný. Podnikatelské baroko může být využíváno minimálně i jako historická reference a zdroj inspirace pro další tvůrce a architekty.
Můj názor je, že podnikatelské baroko představuje určitou formu uměleckého vyjádření a projevují se v něm vlastnosti a ideály, které byly v dané době důležité. Proto bych ho nechtěl zcela zavrhnout, ale raději se bych se zaměřil na to, jaký význam má pro mě osobně a jak může být využito i v dnešní době.
Teda říkám si, co je špatného na tom, když dům vypadá hezky nejen zevnitř, ale i z vnějšku. S tímto komentářem tedy absolutně nesouhlasím. Naopak je dobře, že architekti se nebojí kombinovat jednotlivé a za mě zajímavé prvky, které vypadají hezky a mohou stavbě dodat na jakési monumentálnosti. Že je každý takový dům pak uvnitř odbytý pochopitelně není žádné pravidlo a upřímně řečeno v 90 % tomu tak ani není. Hezký den Gebriane.🙂
Perfektni komentar a dekuji za nej. Zq mne je to hodne potreba komnetovat spatne pristupy k satelitnim mesteckum. Proc to je blbe, proc se to ma zmenit a jak by to melo vypadat. A to same i zminene nemocnice. Ukazat, jak by to mohlo byt lepsi. Kdyz je vize, lide za ni mohou jit a vyzadovat. Ale kdyz neni, nemate tu predstavivost, jak za ni muzete jit a chtit ji vyzadovat?
No, kéž by tomu byl konec. V Olomouci máme jednu část, kde se teď hojně staví nové rodinné domy. První dvě ulice jsou takové ty klasické sateliťáky od developera. Jeden jak druhý, ale aspoň ta ulice má nějakou atmosféru, jednotný vizuál a protože jsou ty domky slušné, tak mi to ani nevadí. Ale o kus dál už to nestavěl developer, ale soukromníci a to je síla. Přehlídka velehnusu a absolutního nevkusu, jeden dům takový, druhý makový, jeden hradbu, druhý 4 metry vysoký plot z betonových prefabrikátů, třetí obří kulaté okno, čtvrtý sochy a milion kudrlinek na fasádě. Radost pohledět, opravdu.
Jdete se prosím podívat na Bulovku a do Thomayerovy nemocnice do budov před rekonstrukcí, jestli de chcete vrátit v čase o několik desítek let nazpátek ! :)
Takovehle podnikatelske baroko, ktere popisujete, jsem videl na Zakarpatske Ukrajine ve meste Solotvyno a Bila Tserkva. Mnohem vic to tam trci z prostoru, protoze slusna cast z tech domu ani neni dostavena, castokrat maji rozpracovane zdi, ktere vypadaji jak zuby hokejisty. A verejny prostor je tam v plenkach.
Projizdeli jsme tudy v lete kolem sedme/osme vecer, kdy uz se zacinalo stmivat a ve vetsine z nich se nesvitilo, pred domy nebyly auta. Moje slecna mi rekla, ze to tam pry vyrostlo nedavno a ze si to tam postavili moviti Rumuni, kteri cekali, ze se stane brzy UA soucasti EU, buh vi, co na tom bude pravdy.
Kazdopadne doporucuju si to projit na Google mapach, je to bizar.
Dík za toto video. Také se mi líbí jednopodlažní domy, které zapadají do krajiny. Ale chápu, že tolik místa ani nemusí být... Každopádně však takové, které pěknou krajinu dotvářejí a ne hyzdí.
problém jsou i stavební předpisy, které docela silně penalizují plochu. Takže vás nutí jít do pratra, i když by člověk raději volil bungalov.
@@petr56321313 Bungalov, snazne prosim, ne
Ono by možná stačilo se na to nedívat jako na něco cituji: "zvenku ta věc vypadá strašně důležitě a významně... ...všema atributama falešného luxusu, který vám dávají z velké dálky na vědomí, že to je něco strašně důležitýho, něco, co stálo sposutu peněz a že nejspíš ten, kdo v tom bydlí je hrozně důležitá postava."
To je ale přitom pouze váš subjektivní výklad, to, co v tom chcete hledat. Možná není u celé řady (nikoliv všech) těch staveb cílem dávat cokoliv na vědomí, prostě se to jen majiteli prostě jen líbí a vy se zaměřujete na úplně jiné aspekty než oni. Můžeme debatovat o vkusu či nevkusu, o praktičnosti či nepraktičnosti, o (ne)zapadání do okolí, možná je to od každého kousek, ale nemyslím, že to, co jste řekl, je na prvním místě u všech takových staveb a jejich majitelů.
Za mě subjetivně je největší problém těchto staveb v tom, že aby vynikly určité detaily, tak to chce prostor. Pokud vše příliš nahustíme, tak to přestane fungovat.
"A já si myslím, že takhle domy pro vlastní, soukromý bydlení v současným světě prostě vypadat nemají, protože důležitý stavby jsou jiný, pro jiný lidi než ty, ve kterých někdo bydlí prostě a bydlí tam sám, bydlí tam se svou rodinou."
Takže původní např. zámky nestavěli jejich majitelé pro sebe a eventuálně svoji rodinu aby tam mohli bydlet? Čím se to tedy liší?
OT: V případě zámků je fór v tom, že původně byl feudál všechno jiné, jen ne soukromá osoba. Teprve poté, co v době absolutismu svou společenskou funkci pozbyl, stal se zbytečným a celkem rychle se přišlo na to, že ho lze revolucí odstranit.
V Rumunsku (Moldavsku?) je ciganske mestecko s grandioznou mišmaš architekturou. Za mna Nepomucky super, Tugendhat jedna z mojich troch top stavieb sveta. Tugendhat, Jested, Sagrada Familia. Skvele videa. Dakujem.
Buzescu? V Rumunsku...
@@ShushaVishil To je ono :-)
❤❤❤ LBC ❤❤❤
Já bych řekl, že ten jeden záběr s nedokončeným domem je právě odtamtud.
Jsou lidi kterým se to pořád líbí , a mají v tom stylu i byty , možná je to i etnická záležitost ,mít zlaté mřížky v okně a zlatý řetěz na krku .
Z části to bude rozhodně etnická záležitost. Bohatší Cigáni, kteří se vymanili z osad si takhle na východě Slovenska staví své domy.
No, myslím, že většina lidí, kteří si v 90. letech stavěli tyto hrůzy, byli bílí Češi. Ono se těžko investuje do balustrád a zlatých mřížek, když bydlíte na ubytovně a každé tři měsíce žádáte o příspěvek na bydlení.
@@cioccolateriaveneziana Máte pravdu že v 90 letech to byli Češi , jen se to někomu líbí do tet , i Českým důchodcům ale ti to mají v bytech polystyrenové štuky na stropě .
Tak to vám můžu říct naprosto přesně:
"My bychom chtěli, aby to vypadalo jako v tom Dallasu..."
Reálný požadavek klienta na rekonstrukci domku 10x10m půdorysně s jednoduchou sedlovou střechou a štítem do uliční fasády...
Tema nemocnic by me velmi zajimalo. Jako medik jsem v ruznych nemocnicich stravila dost casu. Konkretne FN Plzen, FN Bory v Plzni, UVN ve Stresovicich, Masarykova nemocnice v Usti n. L, nemocnice pod Petrinem. Prirozene je nemocnice archyteknonicky, stavebne, funkcne dost komplikovana vec... zejmena historicke budovy jsou hadam vyzvou. Nemocnice ktera podle mne z hlediska zamestnancu a pacientu funguje a zda se mi, ze se dokaze i do nejake miry prispusobit menicim se pozadavkum je podle mne ta ústecka. Za mne prijemne prostredi pro pacienty a zamestnance. Urcita velkorysost a na jinych mistech zase skromnost a uspornost. Je zde nejaka prirozena logika celeho prostoru. Jako nejhorsi hodnotim FN Plzen na Lochotine, za me chaos, chaos, chaos. A potom jsou tu pavilonove nemocnice. V UVN ve Stresivicich ti podle me funguje dobre. O architekturu se zajimam poze jako laik, zkusenosti z nemocnic mam jako medik... coz je preci jen jeste trochu neco jineho nez zamestnanec. Diky za osvetu. Drzim palce. Tesim se na neco o nemocnicich.
Mrkněte se v Rumunsku na vesnici "Certeze" v tom stylu je postavená celá vesnice... stovky domů... mega bizár :-D
Když už nemocnice tak, DĚTSKÁ NEMOCNICE BRNO.
Možná překvapí.
Strašne stavby, strašny vkus.... len tie pozemky im závidím.
Já jsem si vždycky říkal, jak ty (zvenčí) honosné vily vypadají zevnitř. Je tam všude mramor, onyx..? Nebo je to uvnitř strohé, protože všechny peníze už padly na exteriér? Byl jsem zatím v jednom takovém a ten byl uvnitř strohý.
Satelitní zástavba je pro mě hrozná. Naši předkové stavěli své vesnice do míst, která nešla obdělávat zemědělsky. ...to aby tu obdělavatelnou půdu zachovali pro zemědělství. Dneska když vidím ty Jesenice, Hovorčovice a podobné vsi, kde je vše nalajnované předem, placatá krajina rozčtverečkovaná a zastavěná hroznými domy, je mi úzko. Smutné je, že ti lidé mají peníze, chtějí je utratit, ale chybí jim vkus, empatie. Ten příměr s filmem je usměvně názorný .. a pravdivý.
U Brna v Rozdrojovicích stojí asi nejšílenější vila Česka. Ta působí navenek luxusně, ale aspoň je taková i zevnitř. Je nevkusná, hrozná, ale aspoň si nehraje zvenčí na něco, čím by nebyla zevnitř. Bohužel u mnoha staveb to tak asi bude.
Zbraslav, Nad Parkem 1347, to je lahůdka. 🙂
Kunratice, U Javoru 2, tam už si uvědomili, jak je to ohavné a mění kovový plot za zeď.
A dalo by se pokračovat.
Adam se netají tím, že miluje Loose a jeho princip "na fasádě nebydlíš". To podnikatelské baroko je vlastně přesný protiklad, antiLoos. 🙂 Já s Loosem nesouhlasím, že na fasádě nezáleží. Dům má i zvenčí vypadat k světu. Ale dodávám k tomu, že je špatně, když tvoří falešné pozlátko něčeho obyčejného.
Mal som možnosť vidieť z vnútra jeden taký skvost asi najlepšie to vystihuje obrovské nelogický usporiadané priestory, ktoré ako keby niečo kompenzovali. Vzdušný priestor dáva voľnosť ale všetko má určité ako keby limity. 5m široká chodba je vo verejnej budove aj úzka ale v dome nonsens Alebo 10m dlhá kuchynská linka. Budí to dojem ako keby čo máte najdrahšie a najväčšie? OK beriem to.
Koukal jsem na Vámi zmíněné adresy a zejména v těch Kunraticích platí, že ten plot nemůže být nikdy příliš vysoký. Alespoň dokud nebude celý dům z očí.
Jasná 16, Praha 4 Braník je taky dobrůtka :D Dobrou chuť ☺
@@felixtomasek No to je taky krasavice! Tuhle vilu jsem neznal, díky. 😆
@@felixtomasek Tuto si nejlepe vychutnate pri pohledu zdola, z Barandaku.
Doporučuji r/McMansionHell. Je tam celá plejáda takových domů. Je to fakt příšernost:).
Celkem klasicky vypadajici domy stredni a vyssi tridy v USA, nevim co se Vam na tom zda bizarni.
Nemocnice by me zajimala moc. Třeba tová FN Motol, je vyloženě peklo. Z dálky je vidět Ohromné slepené Monstrum. I když jsem v okolí a na stěne viděl lešení, tak už tam to lešení je poměrně dlouho. Nebál bych se říct rok a víc.
V poslední době se nám tady množí další nepěkná věc. Betonové prefabrikované ploty kolem katalogových rodinných domů, neuměle imitující strukturu kamene nebo cihly. Možná je to snaha oddělit se dodatečně od okolí ale na rozdíl od promyšlené architektury to na mne působí trochu jako podnikatelské baroko = umělá napodobenina z laciných materiálů hlásající do okolí tohle je MOJE. Boháči přece taky svůj luxus skrývají za vysokou zdí. 😢
Nevypadá to na některé stavby hrozně, posuzuji z oblasti kde jsem vyrůstal a chodil (pomezí Vinohrad/Žižkova/Vršovic), krom krásných bytových domu z počátku minulého tisíciletí a podnikatelských vil pod Orinoku. Asi nejradši mám Krkonošskou ulicí se samotným Krakonošem v rohu budovy jak shlíží na lidi dole.
Já tedy posuzuji stavby spíše z hlediska funkce tu estetiku tolik neprožívám. Z mého pohledu je potřeba , aby střechy měli přesah a chránili fasády , aby nad okny byli prvky na odkapávání šikmo padající vody z fasády , aby uvnitř bylo zdivo které má dostatečnou tepelnou setrvačnost a z venku dostatečné zateplení kvalitní okna kvalitní dveře . Například příliš velká okna se musí v létě zakrývat kvůli horku a v zimě mají větší tepelné úniky . Například by mě zajímalo co budou dělat ty budoucí majitelé moderních prosklených budov až jim odejdou ty plastové izolace ve fasádě a začne jim tam zatékat nebo až jim uhnijí držáky fasády . Všechny ty rádoby moderní věci mají spoustu problémů s budoucí údržbou spoléhá se bezhlavě na kvalitnější fasádní nátěry , ale i ty odejdou a pak je velký problém že na to prší a že na tom v zimě zamrzá voda .
za mě v některých případech zlaté podnikatelské baroko oproti nezajímavým, nudným katalogovým kostkám na jedno brdo... Samozřejmě sto lidí = sto chutí, v obou případech se určitě najdou výjimky a nedá se generalizovat, že ten či onen "styl" je špatný. Daleko radši bych se díval na decentní podnikatelské baroko, než na bílou kostku bez nápadu nebo (za mě ještě hůř) když někdo "vylepší" starší dům plastovými okny, natře si plot na fialovo, položí nejúžasnější zámkovou dlažbu za dvě koruny a dodělá si na fasádu pár fešných satelitů a antén.... a podobné parády.. :)
Jedna z nejhezčích a nejmldernejsich nemocnic i po stránce vybavení, je překvapivě v Náchodě...
Potešil by ma prierez históriou SK a CZ architektúry, porovnanie dvoch štátov, pohľad možno od nešťastných 90-tych.
No, myslím, že už je jasné, proč pan Gebrian odmítl pozvání do pořadu Daniela Vávry ... :) Ale samozřejmě s ním souzním.
Jinak co se týče satelitních městeček, možná by stálo za to o nich promluvit už jenom proto, aby lidi věděli do čeho jdou.
Vávra a Gebrian, oba sesbestřední aroganti, kteří mají vždycky pravdu, no to by bylo zajímavé :D
Před nějakou dobou jsem narazil na video o amerických McMansion. Okamžitě mě napadlo podnikatelské baroko. Dá se říct, že pod. baroko je taková česká (a dále na východ) verze McMansion?
Skvělý téma.
Mě ty krátký výcucový videa matou. Je to k něčemu? Kdo má zájem tak si pustí video celé, n éé ?
Bez cancourů.
Já věděl, že tam ukážete tu hrůzu co je na Tempu. Bohužel to není za Prahou, ale v kolonii původních baráků z první republiky a pár metrů od Alšových sadů. To si tak krásně jdete okolo nádherného domu Voyta a najednou zříte tuto šílenost:) Inu žijeme v Banánové republice a proto se není čemu divit, že se to tam povolilo postavit.
Jaká je za vás nejlepší orientace bytu z hlediska světových stran?
Zkuste nemocnici v Tisnove u Brna, ta je architektonicky urcite velmi zajimava :)
Můj nejoblíbenější příklad podnikatelského baroka je ta opuštěná kopie Hluboký ve Znojmě vedle benzínky
Myslite tu na te ulici co ma v nazvu rocni obdobi?
Úplně nejlepší jsou cikánské paláce v Rumunsku, to je pastva pro oči. Nebo u Sadské je takové pěkné stavení, zleva jakési sklady, zprava benzínka, a na dvorku, pardon, na nádvoří je zaparkovaná lochneska:)
Bol som v Spojenych Arabskych Emiratoch (Dubai, Abu Dhabi) a naopak musim povedat, ze tam tie barokove villy proste zapadaju do ich koncepcie, kto su a aku maju kulturu.
@@jakubbendik573 To ano, ale u nás to působí poněkud "originálně".
Dlužno říci, že "podnikatelské baroko" najdeme po celém světě, není to jen česká záležitost.
Ano, ale u nás se to vtěsnalo do asi 10 let.
@@xsc1000 Horší na tom je to, že s takovou stavbou se v budoucnu téměř nedá pracovat. To musí jít k zemi.
@@dopal69 Záleží na účelu. Při nějaké reko vyhážete kudrlinky a normálně se v tom dá bydlet. Konstrukce je stále moderní (betonové izolované základy, pálená cihla, slušné izolace). Staré vesnické domy jsou daleko horší (řekl bych, že jak to nemá rozumné základy nebo je to mokrý, je lepší to shodit).
Klidně bych si nějaké takové "baroko" k rekonstrukci koupil.
@@petr56321313 Tak rekonstruovat se dá vše ale vyřešit třeba disproporci mezi zahradou a domem je oříšek...
@@dopal69 Jako ve smyslu plochy? To asi nezbývá, než přijmout jako fakt při nákupu. Ale nebál bych se, že by to byl velký problém najít lidi, kterým to nebude vadit.
Jednoduchá věc: ti, co mají vkus, nemají peníze a ti, co mají peníze, nemají vkus...
@potatotiel Přišli by o něj...
Satelitní městečka mám moc rád, všechny stavby jsou nové, všechno je krásné. Ale zajímalo by mě jak by vypadalo takové satelitní městečko po 50 letech.
To záleží na kvalitě výstavby. Satelitním městem bylo třeba i staré Zahradní město.
@@xsc1000 Všechna zahradní města té doby.
Už po 15-20 letech to docela pěkně zaroste a prostředí je příjemnější, než na začátku. Jinak jde o stále docela nové, moderně postavené stavby, takže i perspektivní třeba i k velké reko...
Úplně stejný pocit z Maroka jsem měl taky.
Nevím jestli přímo jde o "nemocnice", ale Ústav pro péči o matku a dítě nebo Apolinář by si epizodu zasloužil.
Zajímavé jsou i blázince stavěné za Rakouska případně 1. republiky. Nejen Bohnice, ale i Kosmonosy, Havl. Brod a další.
Ukázka financí a nevkusu. Ale skvěle to vystihuje majitele takové stavby.
Má A. Gebrian něco o šumperácích ? Nic jsem nenašel. Není to podnikatelské baroko trochu jako to selské baroko ?
Je pro to i přirovnání - pěst na oko.
co je to za dům v čase 2:08 prosím?
Píšu to hrozně nerad, ale snad poprvé zásadně nesouhlasím a jsem prakticky přesně opačného názoru. Mně se to hrozně líbí, když právě i navenek takovéto soukromé stavby vypadají hezky, zdobně a honosně.
ale podnikateľské baroko nevyzerá pekne na vonok :D nieje to ani pekné ani vkusné... je to proste gýčovo preplácané, väčšinou nehodiace sa do prostredia kde sa to nachádza...a ako už bolo spomenuté, veľmi často tomu chýba vnútorná logika...a dispozícia je na každodenný život úplne nevhodná....
Do těch devadesátek to patřilo. Stejně jako chceme ponechat některé komunistické budovy, tak doufám, že i pár význačných kousků podnikatelského baroka přežije :), ale zároveň, že už nebudou přibývat další.
Já myslím že budeme rádi když se na to, že to vůbec existovalo, zapomene a další generace nebudou muset trpět tak jak my při pohledu na tuhle odpornost.
@@elukok Ono to spíš spadne, protože kvalita výstavby byla v 90. letech jedna z nejhorších.
Památkáři by měli pár nejvýstavnějších kousků prohlásit za odstrašující kulturní památky, klidně i majitelům navzdory. :-)
@@elukok Já zase trpím při pohledu na paneláky a většinu funkcionalistických vil. Že bych je po vašem vzoru navrhl zbourat?
@@Thales_WH Paneláky vypadají tak jak vypadají proto, že to byly účelový a ekonomický stavby. Nestavěli se pro krásu nebo status ale pro účelovost.
Podnikatelský baroko je přesnej opak - účelnost jde stranou a stavěli se jenom pro to ukázat "Já na to mam". Což třeba v opravdovým baroku bylo podobný, rozdíl je že tady se jenom napodobovalo něco co vypadá draze místo toho aby si to šlo vlastní cestou.
A nenavrhuju plánovaně zbourat. Zbourají se tak i tak, protože v tom nikdo nebude chtít bydlet, začne se to rozpadat a bude to neopravitelný (levný materiály a špatná kvalita).
Podnikatelské baroko je fialovým sakem v architektuře :) Ono je to opravdu takřka stejné napříč všemi zeměmi RVHP. Svoboda, prachy, nevkus, Mercedesy a BMW :D Jako přes kopírák z ČR až na Balkán.
PS: Stačilo se projet kousek za Prágl do Jenče :D :D :D Světský vilky to je labůžo.
A proč ty "baroka" nejvíc člověk vidí v USA, teda pokud jsi dokázal i vyjet do zahraničí i víc než dovolenou, pak bych chápal, že si myslíš, že je to pouze ve východní evropě a má mindrák východoevropana, že špatné je to jenom tady...
@@MartinOdehnal-p4r nikdo přece nepopírá, že to existuje v USA? Bavíme se o Evropě?
@@flytrapYTP Nemáš pravdu, musíš se podívat okolo sebe i ten pan architekt a uvědomit si, že co proběhlo v módě, tedy "globální oblečení", kdy stejné= oblečení má číňan, afriučan, čech nebo skot, tak toto probíhá v architektuře.
Můžeme brečet "toto před 100 klety bylo krásné", ale toto si nikdy nikdy neřekl a udělal baroko a dnes z něj architekti učurávají.
Dneska není to co by mělo být, že klient řekne toto se mi líbí a chci za peníze co se líbí mě a ne architektovy plnit jeho sny a architekt místo, aby vzal požadavky klienta a dal tomu štábní kulturu, aby to zapadlo, mělo to uživatelské parametry apod. tak doslova víří vodu ve stylu "hloupý platící zákazník", místo aby si uvědomil "neshopný architekt, kterému nikdo nechce platit jeho sny" ;)
A s tím souvisí, někde na druhé straně planety je něco co se někomu líbí, třebas tmavě fialově vymalovaný obývák a není pravda, že to je hnusné, že se to nelíbí architektovi, ale pouze a jenom to že architekt má jiný vkus a pokud jede ve stylu "zákazník nemá vkus", tak problém v hlavě má architekt ;)
A je to stejná pravda jako platí u žen, jaký by byl svět, kdyby se každému líbila ta stejná.... A tuto pravdu si musí uvědomit architekti, dokud toto nepochopí to moudro, tak jsou jenom problémoví ubrečenci co dělají problémy a fakt nejsou ti garanti krási, ael ti co dělají prob lém, protože neumí ;)
Mňa by zaujímali tri budovy zo serialu specialisté lebo ako ne prazak nemam moznost to navštíviť ďakujem
No počkejte! A "Kde se vzalo podnikatelské baroko?" To nebylo zdpovězeno. Vždyť historie české architektury, jak té veledůležité, tak té privátní je plná krásných ukázek staveb. Tak kdo dal impulz k tomu, že bylo IN mít na domě balustrády, věžičky, fontánky, okna všech tvarů atd atd?! To byli architekti nebo inženýři nebo klienti, kteří se někde inspirovali? Ale kde? Snad někde v Americe, což by bylo pro 90. léta tipické. Bylo by zajímavé na to najít odpověď.
Zodpovězeno to bylo, prvky byly najednou zpřístupněny lidem, kteří s nimi neuměli šetrně zacházet. Jednak kvůli změně režimu, ale taky kvůli novým stavebním technikám. McMansions jsou to samé, jde o kvantitu na úkor kvality stavby. Milion věžiček, sloupů, detailů... Ale všechno je to ze sádrokartonu a za chvilku se to rozdrolí.
@@flytrapYTP No ale kde se vzal v lidech ten nevkus? Kde k tomu našli inspiraci?
Problémom podnikateľského baroka je hlavne nepochopenie estetických princípov. Len pred 200-100 rokmi novorenesancia a eklekticizmus a avantgarda fungovali výborne a dali nám krásne štvrte, ako napr. Pražské Vinohrady či Žižkov. Dnes hra s historizujúcimi prvkami len málokedy funguje. Doteraz úplne nerozumiem, že prečo. Vždy mám pocit, že niečo sa z moderných ľudí vytratilo, že už nemajú taký cit pre estetiku a rešpekt k okoliu, ako tomu bývalo kedysi.
jak se jmenuje ten opak podnikatelského baroka?
Chánov?
@@JirkaVitek díky bro
👍
Nejsou satelitní městečka kopie amerického suburbanismu? V podstatě jen zóny s jednou funkcí, a to bydlení.
Je to další trapné opičení se po Američanech vlastně v tom nejhorším co Američané vytvořili a tedy tzv. residential suburbia, kde se jednom přespává, popř. seká trávník kolem domu a jinak cokoliv chce člověk dělat, nakupovat apod. tak musí sednout do auta a někam jet, protože veřejná doprava také chybí. Pěšky a na kole je to nemožné, protože vzdálenost nebo chybějící infrastruktura.
Přitom Američané, tedy ti znalejší Evropanům závidí, že jejich města jsou pestrá a členitá, do obchodu nebo alespoň sámošky je to kousek a když ne, tak tam jede MHD. Ale naše satelitní městečka mají podle mě naději. Jsou většinou na okraji nějaké bývalé vesnice za Prahou nebo Brnem s kterou jednou splynou, nejsou tak obří a lidé si i tam mohou u sebe doma otevírat byznysy. Veřejná doprava se také postupně dobudovává i když to má být naopak. Jen ta architektonická stejnost asi zůstane.
Nejsou, satelitní města tady vznikala i za první republiky. Zónování nebylo takto striktní jen v USA, vždyť naše paneláková sídliště taky jinou funkci než bydlení nikdy neměla.
Suburby jsou na celém západě. Víceméně kdekoliv, kde to ekonomika lidem dovolila.
Z průzkumů vyplývá, že 80% lidí chce bydlet v domu se zahradou. Suburb je logické protnutí této potřeby s ekonomikou.
3:35 - Rumunsko? :D Pasácký vily?
Mám otázku jaký je tvůj názor na brutalismus....
Souhlasím, jen se pozastavím nad myšlenkou nemocnic. Samozřejmě, že spousta nemocnic v ČR je provozováno v budovách vybudovanými za socialismu. Někde se je snaží zrekonstruovat, ale ne vždy se povede ten komunistický základ precizně a vkusně zapatlat moderně a hezky. Ale nemocnice v uherském Hradišti je za mne totálním skvostem nemocniční architektury v ČR. Komplex je veliký, ne každá z budov je tak vkusná jako ta hlavní budova, ovšem interiér, exteriér a vnější vzhled celkově vnímám velmi kladně.
Tohle video mi RUclips doporučil náhodou, nejsem architekt, ani se o to nezajímám, ale.... Vy opravdu chcete, aby ulice měst a vesnic byly jen prázdné nudné zdi, za kterými se lidé schovávají? Chválíte vilu Tugendgat, že z ulice vypadá jako garáž - to je snad dobře???? To opravdu nepochopím. Ano, domy v tomhle videu jsou hrozný kýč, to souhlasím. Sám bych si nic takového nepostavil, ale rozhodně se z ulice budu raději dívat na kýč, který mě alespoň pobaví, než na další dům ve tvaru krabice. Je to jen můj názor, každý má samozřejmě právo bydlet si v čem chce. Stejně tak vy máte právo na svůj názor, že je lepší, když se každý bude schovávat za holou zdí jako v Marakéši. Jen dooufám, že nenavrhujete žádné veřejné prosotry.
To vypadá jak každý nový dům postavený v Kanadě a Americe během posledních 35 let.
3:35 Ten dolar na stropě v tom vstupu je dobrý zlo 😀😀
Není to uzavřený. Existují pouťáci, kteří si podnikatelský baroko staví i dnes.
Mě by náhodou moc zajímal Váš názor na nemocnice, konkrétně tu ve Zlíně. Vše k tématu - nový polyblok, přesunout či ne atd.
Mě by zajímal názor na olomouckou Fakultní nemocnici, právě teď, když se tam bourá nejcennější budova z doby Rakouska-Uherska a má být nahrazena něčím novým. Zatím vše nové, co v tom areálu vzniklo, je katastrofa, kromě geriatrie.
@@cioccolateriaveneziana Z hlediska funkčnosti to rozhodně katastrofa není.
@@xsc1000 Vy asi nejste jeden z těch lékařů, kteří po stěhování do modré budovy skončili bez inspekčáku.
To s tou orientací dovnitř a zpustlým veřejným prostorem mi nepřipadá jako něco pozitivniho, pokud na té ulici neprobíhá aktivita.
Já bych to klidně nazval vexláckou architekturou.
Podle me to patri k nasi kulture podobne jako treba ceske covery zahranicnich songu za totality. Je to neco co uz dneska nikdo nechce, ale k nasi minulosti to patri, je to odraz boje cloveka s uniformitou a v tom vidim nemalou hodnotu.
České předělávky zahraničních písniček za totality bych neoznačil jako boj člověka s uniformitou, uniformita je nějaká jednotvárnost, což určitě nebyl problém zahraničních songů. Myslím si že to bylo daleko prozaičtější, hodně politické, ideové a shora řízené, zrovna do tohoto moc lidská invence a z omezení vyplývající improvizace nevstupovaly. Ani neměly šanci. Mnohem víc se v tom podle mě odráželo české kutilství, které bylo východiskem z takového sešněrovaní. Devadesátkové šílenství a ohromný propad vkusu byla jen logická lavina nahromaděných frustrací. V tom to s vámi vidím stejně, že hodnotu to má a dělat že se to nestalo, je blbost. Určitě bych v tom ale nehledal nic sofistikovanějšího a uvědomělejšího, stejně jako bych nehledal jakoukoliv hodnotu jinou, než kulturně historickou a společenskou.
Mně se líbí, že Adam to fotí Xperií
Díl o nemocnicích by byl skvělej!!
Dyť je to heské! pěkně nabubřelé pompézní
Že nazdobený a honosný domy nemají mít účel bydlení? Proč ne. Co takhle třeba Pařížská, tam mi určitá extravagance taky nevadí
Čo sa týka nemocníc odporúčam sa ísť pozrieť do novej súkromnej nemocnice na bratislavských Boroch
To není nemocnice, to je fabrika na pacienty :-)
@@xsc1000 to sa dá povedať aj o štátnych len tie sa ešte popritom rozpadajú 🙃
@@rastik7012 Málokterá je takovéhle monstrum. A jak se bude rozpadat za 10-20 let je ještě otázkou, kvalita stavebních prací zrovna není něco extra.