Měl jsem štěstí v životě a panelák mě minul. Smekám před všemi co to dali a ohýbám hřbet před lidmi, kteří tam žijí do dnes. Adam mě zase baví a těším se na další díly! 👍✌️
Zivot je o kvalite. Za svuj zivot jsem bydlel na 15 adresach nez jsem se usadil. A pro muj zpusob zivota vyhral panelak kde obyvak ma pres 23 m2, vsude je zelen, neni problem s parkingem a vse mam do 300 m od domu (OC, MHD atd.). K tomu super vyhled 50km cca do Krusnych hor. Tomu se 3 domy nebo cihlove novostavby, kde jsem v minulosti bydlel, nevyrovnaji. Dobra dispozice bytu a dobra lokalita dela z kvality zivota nejvic.
Žil jsem na sídlišti Jižní Svahy (stejně jako AG)18 let, tj. celé dětství, a nemám sebemenší negativní vzpomínku související s bydlením. Spousta děcek = kamarádů na ulici, kolektivní aktivity, plno zážitků, příběhy s roztodivnými sousedy :) Do školy pár minut pěšky atd... Neumím si představit dětství někde na satelitu. Každopádně radost ze života definují úplně jiné faktory, než jak velký máte byt.
@@marianbubenik1780 Tak třeba já mám ženu a dvě děti a bydlíme v paneláku na Jižním Městě v Praze. Pro mnohé je to ohavné sídliště, ale můžu Vám upřímně říct, že tady jsem daleko spokojenější než jsem byl v bytě v téměř centru Prahy - na Vinohradech. Na Jižním Městě máme byt 4+1 s plochou skoro 90 m2, pokoje jsou neprůchozí, do lesa to máme 6 minut pěšky a na metro taky. Síť obchodů a služeb je tu skvělá, parkování na ulici bezplatné, za energie neutratíme ani polovinu, co ve Vinohradském činžáku, který nemá a asi ani nikdy nebude mít zateplení. Školy máme v okolí do 1 km celkem tři. Až budou děti do jedné z nich chodit, budou přecházet maximálně jednu ulici s provozem aut. Dětská hřiště tu jsou doslova na každém rohu, zeleně i mezi domy je násobně víc než je jí v centru. Jsem tu prostě daleko spokojenější než jsem byl na Vinohradech.
Jsou mnohem horší věci než panelák, bydlel jsem třeba v suterénu ve Vršovicích, nebo na Ípáku sice v historickym bytě, ale ještě míň prostoru než v paneláku, voda pořádně netekla a když jelo metro tak vibroval celej barák. Lidi co si myslej že panelák je to nejhorší fakt nikdy nezažili co to je šílený bydlení. Jako malej jsem bydlel v paneláku 2x (na Chodově a v Modřanech) a mam na to celkem dobrý vzpomínky, všude spousta zeleně, les, místa kde si mohly děti hrát, lítalo se venku, mámy házely svačiny dětem z okna, prostě pohoda. Dneska když se jdu projít na nějaký to moderní developerský sídliště, tak ty lidi tam musej mít peklo ze života, to radši 100x komunistickej panelák.
Z tohohle mám upřímnou radost! Vyrostla jsem na sídlišti Křib v Čecké Třebové, shodou okolností taktéž v pátém patře ;-) Co mi vždycky chybělo, tak možnost "být venku". A tím nemyslím klasiku jako po škole hodit aktovku do kouta a jít ven, to jsem samozřejmě měla, ale neexistovalo tehdy nic jako třeba komunitní zahrady, místo průlezek jsme jako děcka měli akorát pár napůl zakopaných pneumatik a klepadlo na koberce, škvárové hřiště, a to bylo asi tak všechno... Těším se na díl o parkování, což si myslím je asi v dnešní době největší bolest sídlišť - holt v 70-80.letech nikdo nepočítal s tím, že v každé rodině bude auto (natož víc, než jedno auto), a pod už stojící sedmipatrový panelák se podzemn parkoviště jen tak snadno narvat nedá...
Slovo klepadlo v slovenskej podobe klopadlo je "zariadenie" na klopanie na dvere. Ja ako slovenské sídliskové dieťa ho poznám ako "prašiak", lebo sa tam prášili koberce. :) sk.wikipedia.org/wiki/Pra%C5%A1iak
Ja som vyrastal na sidlisku a panelaku na Slovensku a teraz som na sidlisku v panelaku v Prahe. Sidlisko bolo super ked som vyrastal v 80-99 rokoch. Poznali sme susedov od hora dole po mene a este aj z vedlajsich bytov. Pocas velkej noci sme isli vysibat vsetky susedy ako mali chlapci od 10teho az po 1 poschodie a nebolo to divne. Bolo to take viacej komunitne a ludske kde sa vsetci znali. Teraz nepoznam ani ako sa vola sused prvym menom cez chodbu. Je to dobou ale som velmi rad ze som to zazil.
Zajimave tema, poutavy a poucny vyklad odbornika, tesim se na pokracovani. U nas na bytovem dome, ne panelak, ale to jejedno, po revitalizaci plaste byly pouzity na steny lodzii mlecna skla. Jsem z nich nadsena. Na pohle krasne, prakticke, nikdo nevidi dovnitr a hlavne cely den prisun svetla.
Super video. Určitě si celou sérii pustím. S paneláky jsem na tom tak 50/50. Jako malý jsem trávil čas u babičky v Benátkách nad Jizerou v paneláku (byl jsem z vesnice) a bylo to za mě super, plno kamarádů a hřiště před vchodem. Teď jako dospělý, co žije v domě bych to asi nedal. Z pohledu řemeslníka taky nemám rád paneláky, blbě se v nich pracuje a snažim se tomu vyhnout. Vzhledově je to stejné, moc je nemám rád. Jedna z výjimek je Wolkerák v Liberci, který suprově pasuje do terénu kopce a je hezky zaoblený od Jaromíra Vacka a Karla Hubáčka (oba SIAL) ten se povedl. Nevím, zda se o něm budete zmiňovat, ale stojí to za to za mě.
Prej odříkaného největší krajíc :-) Za mě super téma, protože je to velmi často dominantní prvek každého našeho většího města při pohledu z dálky a bydlí tak velká spousta lidí. Takže co je to zač, jak to vzniklo, proč je to právě takto, jak s tím dále pracovat adt...Jsem na to celé velmi zvědavý.
Zpracovat to do celé serie je skvělý nápad. Jen bych ji klidně zhlédnul celou najednou :DD Pro mě osobně největší nevýhoda panelových sídlišť je, že jsou obrovskou obydlenou oblastní prakticky bez občanské vybavenosti a důsledky toho se přenáší na celé město.
Tady si dovolím nesouhlasit. (Samozřejmě jinde to může být jinak, jde o mojí zkušenost z Pražského Jížního Města) Na Jížním Městě je občanská vybavenost hodně bohatá. V docházkové vzdálenosti je 5 supermarketů, dvě zdravotní střediska, pošta, úřady, lékárny, knihovna... Pár stanic autobusem je OC Chodov, Plavecký bazén. Základní i střední školy/gymply tu jsou taky.
Souhlasím s vaším nesouhlasem. Ti, kdo navrhovali sídliště postupovali podle velmi přesné příručky, podle které museli na tolik a tolik obyvatel na svém sídlišti postavit i odpovídající občanskou vybavenost. Problémem je kolikrát naopak její předimenzovanost (např. v podobě „společenských domů").
chtěla jsem se také zastat Jižního Města. Opravdu mi tam nikdy nic nechybělo. Doktorka před barákem, několik větších obchodů, velké nákupní centrum na dosah, mnoho menších podniků, parky, zeleň, mnoho míst pro volnočasové aktivity.. vstřícné pro mládež - legály pro grafiti, ymca, DDM, mnoho dětských hřišť. dále zdravotní středisko, pro rekreaci bazén, zábava a kultura kino.. mnoho možností pro skupinové koníčky.. fakt je toho mraky.. Jižní Město je místo pro život :)
Bez občanské vybavenosti? Žiju v novostavbě v Pražských Stodůlkách a právě fakt, že je tady - v kontextu celého velkého sídliště - všechno, je důvod, proč tu jsem. Sportoviště, celé řady obchodů, lékaři, dopravní infrastuktura pro veřejnou i automobilovou dopravu, park, přírodní rezervace - a všechno to mám v docházkové vzdálenosti. A v noci je tu klid jak na vesnici.
První skutečný panelák je ve Zlíně, typ G40 (Gottwaldov 40 bytů). Rok 1953 má dokonce i zakomponovaný v domovním znamení. Jedná se opravdu o panelák v pravém slova smyslu - dům z plošných prefabrikovaných dílců (panelů). Slováci postavili první něco jako panelák v roce 1955 a dokonce si tam nalepili ceduli "první panelový dům Československa" 😂 Délka stropu (rozpon 3.6 m) je častý, ale ne jediný. Častý je i rozpon 4.2 m nebo i 6 metrů (velká část bytů v Praze). Soustavy uměly i kombinovat více rozponů.
Myslím si, že to Adam ví. Asi se obává nařčení, že všechno je vždy ve Zlíně. Ve videu i zdůrazňuje - první panelák v Praze. Stačí jak tam neustále "protěžuje" Jižní Svahy :-D.
Asi jsem divnej, ale já mam sídliště docela rád, člověk tam má spoustu zeleně a prostoru, děti si maj kde hrát, poblíž je většinou dostatek obchodů a nemusíte se prodírat davama jako někde v centru. Taky je to teď všude zrekonstruovaný, máte tam spoustu dětskejch hřišť, vidíte maminky s dětma jak se si venku hrajou a tak, celkově na mě teď sídliště působěj docela příjemně a přívětivě. Naopak ty satelity jsou vyloženě nepřátelský, teď bydlim 10 let na vesnici, takže přesně chápu co za druh člověka podporuje ty satelity - jsou to militantní autíčkáři co neudělaj krok pěšky a furt vás řešej když jdete kolem pěšky. Co mi ale vadí stejně jako satelity jsou ty moderní sídliště kde je veřejnej prostor stejný peklo jako v těch satelitech - všude cedule se zákazama ve stylu "na této lavičce smí sedět použe rezidentni" a všude nějaký ploty, bariéry, řetezy, neni to dobře průchozí a člověk je rád když od tamtud zase rychle vypadne. Mam strach jak se ty moderní sídliště proměnej třeba po 20 let, o komunistický paneláky se nebojim pokud do nich nebudou moderní developěři moc šťourat, což se bohužel už na spoustě míst děje a měli bysme proti tomu nějak zakročit dokud je čas. Nedávno jsem se byl projít na sidlišti v Modřanech a působí to tam neskutečně dobře, všude hodně zeleně, děti běhaj venku, strašně příjemná atmosféra, ale hned vedle v Libuši už se na to začíná lepit moderní developerský peklo a toho se do budoucna fakt bojim. A než mi někdo řekne že jsem dement co vyrostl v paneláku a nic jinýho neznam, tak chyba, hodně jsme se stěhovali a bydlel jsem ve všech typech bydlení co jsou, ve městě i na vesnici a proto když řikam že v paneláku to bylo asi nejvíc v pohodě, tak si za tim fakt stojim. Ale samozřejmě je dost velkej rozdíl mezi různejma sídlištěma, hlavně pak když porovnáváte Prahu s jinejma městama, když jsem byl třeba na návštěvě u tety v Neratovicích, tak tam to v těch panelácích vypadlo jak v takovejch těch sovětskejch typech - úzká chodba kde sotva projdete....tam bych asi fakt bydlet nechtěl, ale v Praze úplně v pohodě.
Mám opačnou zkušenost v tom, že to co píšete na začátku (zeleň, prostor, hřiště) naopak vidím pouze u moderních sídlišť nebo jejich částí, které byly stavěné v posledních letech. Sídliště stavěná za minulého režimu jsou většinou jen bloky a bloky domů s betonem a pár stromky mezi nimi. Aspoň tak mi to přišlo například na Jižních Svazích ve Zlíně, nebo v nejrůznějších sídlištích v Brně.
@@Asdasxel Zlín je dost zelený město a v Brně jsem v životě nebyl a le chystam se tam za 2 týdny na comic-con, tak snad budu mít čas to tam trochu prozkoumat. V Praze (ale i v dalších městech) jsou mezi panelákama kolikrát doslova celý lesy, na některejch místech máte prostě v lese vykácenou mýtinu kde stojí panelák a o kus dál další a takhle vypadá spousta sídlišť v Praze. Moderní developerský sídliště maj baráky namačkaný u sebe a všude jsou ploty a cedule se zákazama, občas nějaký dětský hřiště obehnaný ostnatym drátem a dalšíma zákazovejma cedulema. 🙂 Starý sídliště v Praze vypadaj většinou nějak takhle: www.google.com/maps/@50.009368,14.4287512,3a,75y,99.73h,83.11t/data=!3m6!1e1!3m4!1s72G-0PpjvVIMfjmL4s7G4g!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu A to tenhle příklad je spíš z těch horších, někam jsem prostě náhodně kliknul na mapě, jsou i sídliště kde je to fakt vyloženě pěkný, ale podstatný je že je to všechno průchozí a nezastavěj mě tam žádný cedule "vstup pouze pro rezidenty" a podobně, tam už chyběj jenom kulomety a minový pole u těch developerskejch sídlišť.
@@Asdasxel Tak to tam je unikatne nestastny asi, v Praze podle me je jinak. Ted' bydlim v novejsi casti Letnan, Praha (rok cca 2013-2023) a mohla bych vam poslat fotky AŽ!! 5 stromu ktere dokazu uvidet z okna a na ktere so modlim at' prezijou zimu a nechcipnou. Jinak pole a beton. Naopak, kdyz pak jdu do 'starsi' casti Letnan, kde je stara zastavba a + panelaky, tak jedine co mi tam muze vadit - stovky aut ale i tak starsi stromy a hlavne jejich pocet (ne velikost) to pekne muzou skryt. Kazdy ted' muj soused brani okoli pry stromy jeste nevyrostli a bla bla , ale umim pocitat kmeny a vzdalenost jeden od druheho, urcite nebude ani za 50 let vypadat jako zelen' kolem panelaku...
@@JiříRys-v6s Jo a hypotéku si vzít na 3 generace že se bude dětit. 😀 Asi jako já budu nejspíš dědit hypotéku po babičce s dědou na byt v Praze, což ještě ani nevim jestli do toho pujdu, protože pokud se dozvim že tam zbejvá zaplatit třeba 5 mega, tak to je sebevražda se do něčeho takovýho upsat.
Děkuji moc, já byl jeden z těch, co si o tohle téma psal... :-) Prosím v rámci série určitě někde pohovořit i o předpokládané životnosti, pokud je o panelový dům dobře postaráno, už jsem opravdu častokrát viděl komentáře, že paneláky nikdy, budou to ghetta, plánovaná životnost 30 let, div to nespadne a podobně. Přitom teď z hlavy vím jen o jednom paneláku s výraznými problémy, pod kterým ujíždí kopec na jílu někde v Brně, ale v Brně vím i o asi 15 let starých bytových domech, kterým se děje to samé... Kdo ví o dalších panelácích v problémech, určitě mi sem napište. Sám jsem zvědav především na pozitiva, pokud by se měl uskutečnit GD, tak za mě ta pozitiva jsou velká, s těmi domy jde krásně pracovat a dostat je opravdu k úrovni novostaveb bytových domů. A z hlediska neprůzvučnosti... Slyšel jsem osobně od nemálo lidí, to samé i na sítích, že si dnes paradoxně víc stěžují na novostavby, než na starší panelové a zděné byty. Dokonce jsem nedávno viděl komentář, že se někdo raději odstěhoval z novostavby od FINEPu zpět do starého bytu, právě kvůli hluku, a tu novostavbu pronajal...
vyhody su obcianska vybavenost, skola, skolka, obchod, verejna doprava, inzinierske siete (plyn, voda, elektrika, internet), ihriska & dalsie sluzby, niekedycena... zapory su parkovanie, susedia, hlucnost, zelen niekedy, vandalizmus/bezpecnost jednoznacne byvanie v byte je jednoduchsie, na dome a okolo by clovek robil od rana do vecera to ma tak rychlo z hlavy napadlo
V panelácích bydlím cca 12 let z mých 20. a beru je jako super věc. Bohužel jsou sídliště často neudržovaná a zanedbávaná. Na sídlištích mi vadí jejich otevřenost (nemám rád solitérní domy). Pokud bych si měl vybrat mezi tím bydlet na sídlišti, nebo v klasické městské/blokové zástavbě, tak zvolím tu druhou volbu. Co se barev u paneláků, tak některé i po zateplení jsou velmi dobrými pracemi. Např. ten zmíněný v Ratibořské, v ulici Pomořanská u autobusové smyčky, nebo můj favorit v ulici Vratislavská (ve videu v čase 8:11 vpravo). Pak jsou tu bohužel věci typu duha v ulici Chvatěrubská v Čimicích. Při tvorbě mého projektu BohniceMC (kdy jsem se snažil co nejreálněji přetvořit Bohnické sídliště a původní staré Bohnice do hry Minecraft) jsem se začal trochu o panelové domy zajímat a člověk by ani nečekal jak zajímavé stavby to jsou.
6:22 V Olomouci na Nové Ulici se to povedlo. Sídliště pod vodojemem (od I. P. Pavlova dolů směrem k Brněnské) je skvěle přizpůsobené terénu. Jedna dvojice paneláků byla nedávno dokonce VKUSNĚ zateplena :-) Zřejmě si tamní SVJ najalo architekta.
Ocenila bych serii o nemocnicich. Treba Thomayerova nemocnice je zajimava - usazena do lesa s daňky, funkcionalisticka a momentalne se nakladne rekonstruuje.
Je zajímavé, jak i takhle zdánlivě uniformní architektura a téma může přeci jen vypadat na různých místech a pro různé lidi odlišně. Já jsem vyrostla v Ostrově v Karlovarském kraji, který je z velké části postaven ve stylu sorela, takže tam celé ulice vypadají podobně jako ten první panelák v Ďáblicích. I když já sama jsem žila už v modernějším (a hnusnějším) typu domu, je pro mě tohle stále to, co si představím, když se řekne panelák. Navíc teď v dospělosti bydlím v Krpoli v Brně, kde je takových domů a ulic také hodně. Navzdory problémům s kvalitou těhle domů z 50. let a samozřejmě tomu hroznému faktu, že zrovna Ostrov postavili vězni z jáchymovských lágrů, estetické kvality takových domů a sídlišť jsou podle mě nesporné. Většina mě známých obyvatel Ostrova má tohle město, alespoň z estetické stránky upřímně ráda a navíc je tam obrovské množství zeleně v ulicích.
Zdravím :) Zajímavé video a informace. Popravdě bych moc ocenil nějaké zevrubnější video právě o vnitřních dispozicích, problémy i výhody různých řešení interiérů a pod., čemuž se ale série věnovat nebude. I proto, že právě to je asi první věc, kterou někdo zkoumá, když přijde na návštěvu do paneláku a je jedno, zda bydlí na vsi nebo v jiném paneláku :)
Ještě o 80 metrů delší panelový dům než v Pražských Bohnicích, stojí v Libereckých Ruprechticích. Jedná se o lomený panelový dům přezdívaný Hokejka právě kvůli svému tvaru. Má 24 vchodů, 11 pater a 693 bytů.
Bohužel, to co je v Liberci, není jeden celistvý dům tak jako tento bohnický- ten lze v některých patrech projít od jednoho konce do druhého, zrovna tak sklepy atd., je to prostě jeden dům, což "hokejka" tak úplně není.
Úsměvná je ta zmínka o těch pravidlech pro švýcarské městečko. Na YT je spousta videí z dopravních prostředků projíždějících Švýcarskem a zrovna tohle není silná stránka švýcarské architektury (urbanismu). Ano, mají stavby čisté, udržované a zjevně při výstavbě nebyli limitováni nouzí, ale klidně postaví cokoliv vedle čehokoliv.
Vyrostl jsem v paneláku, teď žiju v RD a neměl bych problem se do paneláku zase vrátit. Bydlel jsem v Praze na Střížkově a tam hlukové problémy nebyly zas tak zásadní. BD se o dům hodně staralo a stará, což jistě přispělo k mému pozitivnímu vnímání paneláku do dnešní doby. Nicméně současná barevnost, kdy člověk při vstupu do sídliště má pocit, že se teleportoval do světa Teletubies nebo nějaké další hrozné dětské pohádky, mi příjde jako strašné zvěrstvo. Jasně, lidi se chtěli zbavit nudné šedi, ale nic se nesmí přehánět. Každý dům vypadá jinak, čím pestřejší tím lepší pro tamní BD (zjevně)... No hnus...
Tiez som vyrastal v panelaku, posledne cca 17rokov v Bratislave. Pocas kovidu som si povedal a dost, isiel som byvat do RD mimo BA. Ale tiez som dlho hladal, ze co kde. Lebo tie nove domy, aspon teda tu na SR, to je des. To su panelaky do sirky. Natlacene jeden na druhy, takmer ziaden pozemok, vela krat cesty bez chodnikov a len na rychlo aby cosi bolo. Des. Horsie je, ze aj v starsich dedinach (resp. v starsich stvrtiach v dedinach) kde boli vacsie pozemky ludia zacinaju robit kraviny. Pozemky stiepia a predavaju, uz v zastavanych stvrtiach stavaju domy. Zit na dedine/RD znamena urcite kompromisy. Ale tak aspon zatial (som v RD 2 roky) prevladaju benefity.
Dobrý den, moc se těším na zbytek série speciálně na E4 a E5. Bydlím na tom z mého pohledu “horším” sídlišti v Jičíně - jihu, kde je centrem tzv. bunkr. Zajímal by mě váš pohled na toto sídliště versus druhé větší ve městě s centrem Náměstí Václava Čtvrtka. Jak z hlediska veřejné zeleně, rozložení a dalších bodů vámi probíraných v sérii. Jen doplním, že u nás na jihu je v plánu obrovská úprava mezi paneláky a průmyslovou částí s názvem “Odpočinková zóna Cidlina”, na kterou bylo zpracováno dost studií architekty jak z Čech, tak ze zahraničí.
Год назад+10
Dovolím si nesouhlasit s tím, že nejdelší panelák ČR je v Praze, patrně se jedná o nejdelší panelák bez zlomu, či zakřivení. Ovšem jak jistě dobře víte v Liberci stojí panelák v ulici Na Pískovně zvaný „Hokejka“, který měří na délku přes 380 m a má 24 vchodů.
Ten teda je :-) Mně je blízké jihozápadní město v Praze a tam teda máme i delší, ale vše je zakřivené, pravda. Ten kolem ulice Fingerova má více než 700 m :-)
Год назад
@@designer7546 podíval jsem se na něj, je to opravdu hodně dlouhý panelák. 😀
Jak to říká můj strýc.. Styděl jsem se že vlastním byt v paneláků.. ale když vidím ceny nemovitostí .. nemám si na co stěžovat.. I panelák je už skoro luxus
Proč by se měl stydět za byt v paneláku? Dneska je zázrak když vubec něco vlastníte a nějakej barák na vesnici může bejt dost peklo, přijdete z práce a další směna vám začíná doma, to radši panelák než žít jako vidlák co jezdí pro 5 rohlíků autem.
@@Pidalin Vse je o konkretnim pristupu a prioritach. Za mne, jsem rad, ze po 8-9 hodinach u pocitace odjedu po praci na zahradu a muzu vzit do rukou ty vidle 😀
@@marianbubenik1780 Vidlák neznamená že berete do ruky vidle, vidlák znamená že jezdíte venčit psa autem a každou neděli ráno sekáte zahradu aby lidi co dělaj na směny nemohli spát. 😀 Taky průměrnej vidlák v životě nebyl v místech kam nejde dojet autem, znam tady případy co maj rybník 300 metrů od baráku ale nikdy tam nebyli protože "nevede tam silnice" a nebo "neni důvod tam chodit" takže tohle pro mě znamená bejt vidlák, ale možná přesnější označení by bylo spíš maloměšťák. Jako rodilýho Pražáka by mě fakt ani nenapadlo jet 500 metrů autem a tady když někam jdu pěšky tak se divim že si mě lidi nefotěj, občas se někdo ptá proč furt nemam auto a všichni někam spěchaj, nikdo nemá čas. Po práci se na parkovišti jenom zapráší, každej spěchá domů a když se zdržej o 5 minut, tak už jim volaj tlustý manželky se srostlym obočím že "Kde sakra jsi? Okamžitě domů!" Když někam jedou, tak pro to musej mít jasnej důvod, nikdy se nejdou jentak projít nebo na nějakej vejlet jentak, vždycky to musí mít jasnej cíl a když jim rozkopou silnici a maj objížďku 2 km, tak je to pro ně téma na měsíc že nemluvěj o ničem jinym, přitom by byli v práci za 15 minut na kole a nemuseli by nic objíždět autem. Takže tohle pro mě znamená když řeknu že je někdo vidlák. Pokud berete do ruky vidle, tak naopak vidlák nejste, protože dnešní vidlák by byl moc línej na to dělat něco ručně vidlema, ten by si na to přivezl bagr ve kterym má aspoň držák na lahváče. Jinak v práci mam kolem sebe 4 počítače, takže jich mam někdy taky plný zuby, ale bohužel počítače jsou i muj koníček, ale jako CNC programátor a operátor mam naštěstí v práci i dost běhání, kdybych v práci jenom seděl u kompu, tak by mě pak možná taky bavilo sekat trávu....no spíš asi ne, spíš bych radši šel někam ven na nějakej vejlet, projet se na kole nebo něco.
Těším se, jen nevím, jestli je ta historie šťastně uchopená. Nejde přece ani tak o to, co byl první panelák, ale o ideu a provedení masového bydlení. Pro pochopení vývoje mi přijde důležité zmínit třeba Koldům v Litvínově, Kladno nebo Porubu. Panelák je jen technické provedení stejné podstaty. Je mimochodem zajímavé, jak ta úroveň výstavby postupně upadala.
Přesně. Nebo třeba přímo ve Zlíně, odkud pan Gebrian je, by bylo dobré v historii zmínit i Baťovy domky. Spousta lidí si myslí že je to naprosto skvělé bydlení, že mít takový domek je přece něco super. Máte svůj dům, zahradu... Ano, je to super, pokud jste neměli kde složit hlavu. Lidem v tomto případě nedochází ani základ, a to sice, že jeden domek nemá až na naprosté výjimky jen jedna rodina, ale dělí se o něj aspoň dvě. Pak to vychází (na rodinu) na zastavěnou plochu okolo 40 m2 a okolní "pozemek" o ploše cca 140 m2. Ten pozemek přitom mnohdy ani nemá přístup z komunikace, ale jen přes další soukromé pozemky. Nutno dodat, že i některé panelákové byty jsou přitom větší než byty v Baťových domcích. Tím nechci Baťovy domky hanit, ale jen chci říct, že i ty řešily potřebu ubytovat velké množství lidí za krátký čas, také nebyly navrženy individuálně pro konkrétní místo a kvalita jejich provedení byla mnohdy mizerná. Nestavěli je ale komunisti, jsou menší, jsou starší o zhruba 30 - 40 let než první paneláky a nejde o paneláky. Nemluví se tedy o nich tolik. Mají ale úplně stejné chyby jako mají paneláky a hlavně řešily stejné potřeby, jako řešily paneláky.A teď pozor! Soubor Baťových domků je chráněný jako kulturní památka, takže i provedení rekonstrukce je v jejich případě administrativně hodně náročné.
Překvapila mě informace, že v tym žije 3miliony lidí. To jsou v CZ 3 lidi z 10ti! Já si nedovedu představit bydlení v paneláku, jsem prostě baráčkovej člověk, rád seču trávu, rád natírám plot, atd. 🙂 Říká se, že panelákoví lidi jsou víc společenští, že je přítomnost doma (v králikárně) děsí, tak si vymýšlí víc večerních programů. No můžou si to dovolit, nemusí sekat trávu a natírat plot. 🙂 Adam to téma spíš opomíjel, ale jsem rád, že se do něj pustil. Rád si poslechnu pohled odborníka. Za mě nejděsnější panelákov je Adamov kousek od Brna. Do celkem bezvýznamné dědiny v hornaté a lesnaté krajině byl umístěn velkopodnik a bylo potřeba ubytovat dělníky. Tak tu vesnici prakticky celou zbourali a nasekali tam paneláků, co se do údolí vešlo. Výsledek je ohavný a v Adamově dnes bydlí lidi, kteří nemají peníze na byt v Brně, ale chtějí bydlet poblíž Brna. Nikdo tam není z důvodu "miluju Adamov".
Tak on asi každý z toho paneláku by radši bydlel v domě, ale předpokládám, že na to nemá peníze. Kdyby se ty tři miliony přestěhovali do domů, tak se sem nevejdeme :)
@@miradusin Ne vždy. Náš generální ředitel (příjmy kolem 200tis/měs) bydlí v bytě na pražském sídlišti. Jeho argumenty jsou: -nechci se zabývat opravami plotu, fasády, střech -nechci sekat trávník -přijdu z práce, chci si odpočinout a když už ne, vzít raketu a jít někam na tenis Peníze dává za drahé dovolené v exotikách, jezdí pěkným autem a za domek by prý neměnil.
ne každý, spousta lidí bydlí v paneláku rádo, třeba nemají čas se věnovat zahradě a domu, nebo taky sílu, finance či zdraví. Znám spoustu lidí, co jsou v paneláku z hlediska svého životního stylu spokojení. Mě osobně stačilo pár let, z paneláků mám osipky a žiju vždy v domě :) @@miradusin
"rád seču trávu, rád natírám plot" stačilo napsat "jsem autíčkář a vidlák" 😀 tohle je zase jeden z důvodů proč spousta lidí jde do paneláku, sousedi vidláci tam nesekaj každej tejden trávu která nepotřebuje posekat (a je z toho pak žlutá poušť) a všechno máte dostupný pěšky nebo MHD, vubec nepotřebujete auto
@@Pidalin Já jsem vidlák jenom proto, že mám rád kutilství a péči o kousek svého pozemku? Seš idiot, ale musím přiznat, že zajimavej. Takovou logiku jsem v životě neslyšel. A jízdu autem miluju jako činnost, klidně se z toho po... vole.
Tak se Vas, jako Zlíňák Zlíňáka zeptam :) .. prvni panelak zde ve videu je tedy starsi, nez panelak G40 Benešovo nábřeží 3828 ve Zlíně ? Já někde četl, že je ten nejstarší
Tuším, že ten rozpon 3,6 m byl sice dán stropním panelem, ale šlo o jeho spočtenou únosnost. Takže z hlediska materiálu a konstrukce stropního panelu to byla jeho "bezpečná" šíře. Proto technici tehdejších SBD nebyli vůbec nakloněni bourání jakýchkoliv příček nebo vyřezávání dodatečných otvorů. Ještě v prvních vlnách rekonstrukcí panelových bytů, cca. tak do roku 2010 byl vyžadován k schválení rekonstrukce posudek statika. Dnes už je to naprostá divočina, max. se ještě tak kontroluje zásah do společných prostor. Napomohly tomu také různé dispoziční "nápady" v rubrikách o bydlení v různých webových magazínech apod. S tím souvisí i obliba laminátových podlah a keramických dlažeb bez řádné kročejové izolace. Tu tehdejší mirelon plus PVC, alespoň v minimální míře splňovaly.
Co píšete, by znamenalo, že ty příčky vlastně nebyly příčky. Např. u nás jsou příčky uvnitř bytu z úzkého siporexu. To neunese naprosto nic. Pokud se dvoumetrový chlap pořádně naštve, může to i prokopnout. Okolo bytu máme ale nosné panely, do kterých pořádně nejde ani vyvrtat díru. Dobře, jde to, ale kdo to kdy dělal, ví, o čem mluvím. Ví i to, jaký ohromný rozdíl je v paneláku chtít pověsit obyčejný obrázek na příčku a jaké to je chtít ho pověsit na nosnou stěnu. První případ je naprosto v pohodě, pokud není obrázek moc těžký a nebo pokud tou příčkou při zatloukání skobičky neprojdete naskrz. Druhý případ znamená pořídit vrtací kladovo (obyčejná vrtačka to fakt nedá a na hřebík nebo skobu můžete zapomenout úplně), více stejných a menších vrtáků (protože několik jich při tom zničíte) a připravit se na ukrutný boj se zdí, která se nebude chtít jen tak vzdát.
jo jo souhlasim nemocnice Bulovka nejhorší budova napohled. A nikomu se snad nechce udělat nový natěr nebo opravit omítky atd atd ,stale to bude barabizna :D
viděla jsem část dílu ordinace v růžové zahradě a řekla jsem si že by se to mělo jmenovat "snová zahrada" protože naše komunistické nemocnice jsou takové baráky úzkosti. na mě takto působí.. :(
@@kenzilovitsky2216 Jak která. Jo, Bulovka nebo Motol, to je fakt peklo. Důvěrně znám i ÚHKT na Karláku a to se s rekonstrukcí dost zlepšilo. Ovšem třeba Berounská nemocnice vypadá super. A to má základ starší víc jak století.
Jaká "budova"? Vždyť Bulovka je přímo spousta různých budov a pavilonů, ne jeden barák probůh. Stejně tak Motol, Vinohradská nemocnice, vojenská to samé. A srovnávat to s pidi-nemocnicí jako zmíněná berounská, to nedává sebemenší smysl.
Jen tak mimochodem, taková Bulovka nemá na rekonstrukce pomalu ani korunu, o to víc to vyváží kvalita personálu, a ani to není komunistická nemocnice ale meziválečná, a některé objekty dokonce vznikali už na přelomu století.
@@agebrian to se da pochopit. Ja bych byl na Vas rozbor strasne zvedavy, protoze z nekterych nemocnic - cest vyjimkam - mam pocit, ze jedine, co je moderni a k svetu, jsou operacni saly. A ze takove prostredi je dost deprimujici. Ale treba je to jen muj dojem
0:44 Nedávno jsem byl na pracovní zdravotní prohlídce v jednom zdravotním středisku v Brně na Křenové. Připadal jsem si tam jako minimálně o 30 let zpět. Trochu jako v tom filmu Městem chodí mikuláš. Nekvalitní nahrávka, ale pro ilustraci stačí. ruclips.net/p/PLZMV1eMdX-Nj7Mh9c_U0MrhA0ZJeJJDGs
Tak u tohoto videa jsem na fotografii vůbec poprvé viděl jeřáb německé soustavy Volf s vodorovným ramenem a kočkou. Vím, že tato konstrukce existovala už ve 30.letech, ale nepodařilo se mi dohledat jiné záběry, než Volfy se sklopným výložníkem, běžné na socialistických stavbách 50. a 60.let. Jinak k tématu sídlišť - i v lokalitě, kde bydlím, se město rozhodlo provést revitalizaci sídliště z 80.let. Dle mého názoru něco takového půjde ztuha, pokud vůbec. Panelák v podstatě není stavbou, ale průmyslovým výrobkem. Vznikl ve fabrice a stavěl se podobně, jako když si dnes koupíte rozebraný nábytek. Většina sídlišť je navržena a stavěna najednou, což revitalizací znamená zásah do dávno hotového. Spoléhat lze hlavně na vegetaci a stromy, schopné rozbíjet velké prostory neutěšeného vzhledu. Je to jinak uzavřený systém a jeho náročnější změna je téměř nemožná. Jako výrazný vzhledový problém vidím výšku domů. Sídliště je prostě prostorem kvantitativního bydlení. Domy nelze snížit, znamenalo by to výrazné zmenšení bytové plochy. Déle je tu v mnoha lokalitách bohužel problematický mix obyvatel, což s sebou nese riziko lhostejného chování k veřejnému prostoru. Zateplení ano, ale barevná schémata ve značném množství nerespektují obecnou estetiku, kdy méně je více a tak řada domů vypadá jako velký panelový cirkus. Neuspořádanost systému to vizuálně spíš zdůrazňuje.
@@kachnolos Boh vzdy chce pre ludi to co je najzdravsie , ale ludia pre lenivost len odpocivat a zotrocovat druheho ! Napr kolko stresu bolo pre covid , a ludia co ziju bohumilo nemali ziaden problem , len captava a spol stresovala .
Čekal jsem, jestli to tu najdu. Sám jsem chtěl totiž napsat totéž. Ono totiž s tím modulem 6,2 m se už dá dělat mnohem, ale opravdu mnohem víc. Jako králíkárna to pak vypadá pouze zvenku, ale uvnitř můžete mít na panelák nečekaně velké prostory. My jsme sice touto cestou při rekonstrukci našeho bytu nešli, ale jedni naši sousedi z domu se jí vydali. Udělali si obývací kuchyni s plochou skoro 50 m2. On by v podstatě celý náš byt (kromě vstupní chodby) šel vybourat do jednoho jediného otevřeného prostoru, který by pak měl plochu 80 m2 a měl okna na tři světové strany.
Samozřejmě je první ten ve Zlíně. Je to typ G40 a na rozdíl od toho v Praze je to skutečný panelák, tedy dům z plošných prefabrikovaných dílců. A v tom ve Zlíně se v roce 1954 už bydlelo a v Praze se ještě stavělo.
z paneláků mám osipky, ale ráda se na sérii podívám. Nemocnice by tristně potřebovaly srdcaře, kteří by se tou špinavou prací prokousali a vytvořili by pro nemocné lidi krásnější prostředí, to samé domovy seniorů, dětské a chráněné domovy, za mě ale nejvíce právě nemocnice. V Jablonci to máme ještě docela fajn, parčík, barevné zdi s obrázky, dost světla, hned je tam pobyt lepší.
Super video. Sice to jsou možná nepříjemná témata, ale jsou důležitá - ovlivňuje to skutečně velké množství lidí, a proto mi přijde důležité, o tom mluvit. Navíc tím skutečně můžete ovlivnit minimálně smýšlení lidí o těchto tématech a třeba se pak časem něco změní i v praxi. Těším se na pokračování a pak také na díly o nemocnicích (české nemocnice považuji za opomíjená, zoufalá a nedůstojná místa k uzdravení - podobně nedůstojné a nepříjemné mi to přijde u LDN, psychiatrických léčeb apod. a u některých domovů důchodců).
Já teda zase nemusím velké prostory, nejradši bych přepažila a oddělila i místnosti panelákového bytu, jen ne pracovnu propojenou s prostorem pro odpočinek a kuchyní zároveň...
je vůbec někde nějakej návrh aby sídiště vypadali jinak? aby se jednitlivé domy nelišili jen barvou ale i unikátností třeba jiným tvarem kdy by byli třeba větší balkóny nebo jiný tip střechy
Není. Přestavba paneláku na individuální řešení je drahé.
Год назад+13
Mohli by ste sa do budúcna povenovať aj životnosti panelákov vs starších tehlových bytoviek? Od akého roku približne podľa Vás bude dochádzať k masívnejšiemu búraniu stavieb kvôli ich nevyhovujúcemu stavu? Existujú už nejaké plány na náhradnú výstavbu? Rieši sa to už niekde vo svete?
Životnost paneláků je vyšší, než u klasické cihlové stavby. Cihlový městský dům spoléhá pouze na gravitaci (jednoduše řečeno), panelák je celý svařný, zejména ty po roce 1970 tak, aby byly opravdu tuhé až monolitické. Mimo svárů spoléhají paneláky na důmyslné systémy zálivek mezi dílci (k tomu mají speciálně tvarovaná čela dílců). Obrovskou výhodou paneláků je příčný nosný systém, tedy většina nosných stěn je uvnitř konstrukce a obvodový plášť je nenosný. A nejvíce na vnější vlivy a degradaci u všech staveb trpí právě obvodový plášť. Paneláky jsou věčné a město duchu Pripjať je toho důkazem.
V Německu myslím paneláky dost bourají, ale to je podle mě proto, že domy jsou odepsané, a než by to rekonstruovali, tak to raději zbourají, dost možná jen kvůli pozemkům, které stouply na ceně, a že sídliště byla rozlohou velkorysejší, než často je dnešní zástavba, čili než rekonstruovat, tak to zbourají a postaví dost možná víc nových bytů na stejné ploše. Také hraje roli, že tam je často jediný majitel, velký pronajímatel jako Heimstaden nebo Vonovia atp. U nás je vlastnická struktura roztříštěná, takže že by se SVJ rozhodlo zbourat si dům, to se asi jen tak nestane. Bohužel ta roztříštěnost pak brání i případným velkorysejším rekonstrukcím s balkonovými konstrukcemi, které jsou přidané na plášť už existujícího paneláku atp. Pak už je to jen na "osvícenosti" majitelů, na čem se dohodnou a bohužel to hlavně v těch chudších lokalitách je zaříznuto hned na začátku tím, že na to lidi nemají, nebo si myslí, že na to nemají, protože neberou v potaz třeba výrazné úspory po zateplení, protože s tím zkrátka nemají zkušenost....
@@panelakyinfo Jo! Mě vždy zaráží, když slyším, že panelák má životnost jen 30 let a podobně... Když dnes vidíte záběry z Ukrajiny, jak 50 a víc let starý panelák, bez údržby a zateplení je rozstřílen tak, že je v něm díra přes několik pater a zbytek nad i pod stále bez problémů stojí, nebo že ty domy třeba v Kyjevě po začátku invaze už i opravili, tak naprosto nechápu, z čeho ti lidé takto usuzují... Jen z okruhu známých mám info o brutálních nedostatcích některých načančaných novostaveb, včetně např. toho, že poddimenzovaný svod vody ze střechy vedl koupelnami, které tak byly krátce po nastěhování ihned vytopeny při první letní bouřce...😂 Spousta dnešních rádoby architektů by se na panelácích mohla i dost naučit... A můžu potvrdit vaše slova, mám byt v asi jednom z posledních paneláků, kolaudace 1990, a to se prostě ani nehne... Zatímco dalšímu mému známému už se láme 15 let starý luxusní mezonet v půlce... Také ten dům, kde ten byt je, byl nedávno zateplen minerální vatou, zateplená nová střecha, všechny balkony atp., vše nové, já to pak zrekonstruoval kompletně vevnitř a dnes je to fakt pěkný byt v domě s PENB B, což je dnešní běžná úroveň novostaveb a ani v zimě tam skoro není třeba topit. Já tam topím stolním počítačem a chladičem repro soustavy...😂
@@hdfiuhl Přesně. Mám 3 byty v panelácích. Všechny jsou po rekosntrukci a v podstatě jen záleží na tom, jak byla ta rekostrukce udělaná. Např. v Praze v paneláku z roku 1974 nemusíme topit vůbec, dokud neuhodí mrazy pod -10°C. Např. minulou zimu jsem jen jednou za dva měsíce pohnul ventily, aby nezatuhly. Jsme v prostředním patře (6. z 12), panelák je zateplený a v bytě máme tři kompenzační záhyby na stoupačkách. To způsobuje, že máme doma větší teplo, než např. u rodičů, kteří bydlí v rodinném domě a topí. V Budějovicích mám byt 2+kk, který je v posledním patře. Stoupačky od topení v něm tedy v podstatě nejsou. Tam si občas v zimě zatopím, když na mě leze nějaká typická zimní nemoc, ale jinak to taky není potřeba.
Mě v nedávné době zaujala tato thajská bytovka kterou s kamerou prošel jeden slovenský cestovatel a dost mi to otevřelo oči v tom v jakém prostředí se dá ve světě bydlet. Jen nastíním to že společenské prostory jsou zdobnější než ty nejluxusnější hotely, obsahují 3 bazény, posilovnu, hernu, bar. A to vše za cenu jen o málo větší než za jaké ceny se prodávají byty v Praze nebo Bratislavě. Ano je to způsobeno částečně tím že Thajsko má velikost průměrné mzdy ani ne třetiny ČR ale i tak je to obdivuhodný kontrast vůči naším panelákům a dost by měl zajímal váš názor na takové bydlení. ruclips.net/video/ovXG0tQCQEY/видео.htmlsi=FfOaIQFtH9ejaOda cena bytu zazní v čase 21:20 doporučují ale zhlédnout celé video.
tzv. podnikatelske baroko. havel vypustil na slobodu vsetkych vaznov (neskorsich mafianov), doslova odpad spolocnosti, ktori potom svojou primitivnostou, brutalitou a nevkusom zacali urcovat trendy v spolocnosti. trva to dodnes :(
To, co se postavilo není chybou panelových staveb, ale je to chyba zadání - postavit co nejvíce bytů za co nejmenší peníze v nejkratším čase. Jsou to sociální byty. Ta honba za cenou se podepsala na velikosti objektů, nejhorší je to monstrum na Proseku. Později se dovezl z Dánska systém Larsen Nielsen , ačkoliv komise z Výstavby Prahy vybrala ten druhý.
Větší odpornost, než panelové sídliště neznám. Sám bydlím v takovém domě celý život a bez jakéhokoliv přehánění lze konstatovat, že život v ,, paneláku " může člověka dostat až na naprosté psychické dno. Zřejmě se za minulého režimu, kdy tyto domy vznikaly, vůbec neuvažovalo o lidech. Patrně si tehdy pouze naivně představovali, jak k sobě všichni budou ohleduplní. To je ovšem prach sprostá utopie. Panelové domy jsou po stránce soukromí, klidu a pohody naprosté peklo na zemi. Nebere mi hlava, který "člověk " vymyslel a realizoval něco tak strašného... tak odporný prostor pro bydlení, kde stačí několik nepřizpůsobivých a můžete se za čas stěhovat na kliniku. Hnus.
Zkuste pavilon psychiatrie v pardubické nemocnici. Ten by Vás mohl zaujmout, přestože je to nemocnice. Na něm je vidět, že i nemocniční stavby mohou být jiné a pacientovi přívětivé.
To zateplení prvního paneláku je naprosto úděsný. Bohužel typický příklad polystyrenizace Česka. Totální neúcta k architektuře, především k estetickým kvalitám fasády. Příšerný.
Opravdu první díl z pěti? Není to trošku přemrštěné? Podle mě je to nultý díl, převážně upoutávka co bude, málo konkrétního obsahu. Doufám že další díly budou podstatně hutnější..
Žiji spoustu let v panelovém domě (pocházím z malé vesnice) a ty budovy nejsou špatné. Dá se v tom celkem obstojně žít. Mnohdy jsou ty sídliště i v super lokalitě, kdy máte všechny výhody města hned pod nosem, ale na kole s dětmi jste za pět minut v panenské přírodě. Hlavní nevýhodou a zmíní to asi i Adam, jsou samotní lidé tam žijící. Tím, že se tam zásadním způsobem změnilo složení obyvatel, se celý ten prvek posunul k horšímu. Dříve tam žil jak vysokoškolský profesor tak i popelář. Dnes tam žije ekonomicky slabší část české společnosti doplněná o menšinu "Ukrajinskou a Vietnamskou". Z toho pak pramení všechny další problémy.
já ty teplý barvy na panelákách vítám... spoustu lidem to vadí a nelíbí se jim, ale ta teplá barva je přece jen na pohled lepší, než fádní nudná šeď všude široko daleko...
@@opicaskorica564 Například Invalidovna byla po výstavbě natřená sytou červenou barvou (plášť pod okny). Ale ta barva byla tak nekvalitní, že časem z toho bylo klasické šedivé sídliště. Tu šedivost pak chtěli úředníci zachovat. Přitom v NTM je model i s těmi barvami :-)
@@xsc1000To samé na Petřinách, tam byly taky některé paneláky červené, ale ty barvy z přelomu 50./60.let byly fakt tak mizerné, že fasády musely být opravovány už ani ne po dvaceti letech.
8:06 je práce architektů??? To je odpornost totální! Vyhodit. Jak mohli takhle naházet barvy všude možně?? FUJTAXSL! Bych neřekl že může architekt vymyslet takovouhle volovinu která je stejná jako půlka českých sídlišť. HNUS!
Na to jaký děláte kontent,by jste měl investovat do dobrého logopeda a odstranit tu příšernou vadu řeči! Nemám proti vám jinak nic a je to neskutečná škoda,jak to ty videa kvůli tomu dává dolů. V dnešní době sehnat soukromého logopeda a dát vadu do pořádku není žádný velký problém,jen se musí chtít. ,,vevejný pvostoj,, , ,,téměf tfi miliony,, , to opravdu trhá uši 😞 Prosím za nás všechny,zapracujte na sobě a své řeči,jste můj oblíbenec a jinak máte můj obdiv. Děkuji
samo o sebe to vyzerá nechutne, neslobodne a depresívne.. tie pastelové farby len zvýraznujú bizarnosť toho celého, je to ako premalovať koncentračný tábor a spraviť z toho škôlku.. to je tak ked sa naši panovníci niečoho chytia.. katastrofa.. len zbúrať, zrušiť pozemkové pravo, katany do rúk na sebaobranu a nech si každý postaví barák aký sa mu páči nech chce..
To je nesmysl. Všichni nemůžou bydlet v domcích a vilkách, nebylo by místo už na nic jiného. A mnozí ani nechtějí v rodinných domech bydlet. Já např. taky ne. Nehodlám svůj drahocenný čas trávit sekáním debilního trávníku nebo každou chvíli řešit nějaké závady na domě. Na to je můj čas moc vzácný.
@@mrshka1 zaujimave s tou anonymitou lebo my sme sa nastahovali na sidlisko v Prahe a nikoho nepoznam po prvom mene a oni nas nie takisto. Mne prave pride, ze ta anonymita je tu obrovska v porovnani s minulostou co kazdy sused vedel vymenovat mena susedov od 12steho poschodia po prve a vsetky ich deti. Tu nepoznam suseda cez chodbu. Jedine kde vidim susedou je SVJ a domovnika ked nieco robi vo vchode alebo venci psa.
najtahšie na tom celom by bolo tie paneláky zbúrat.. jedna sa o železobeton, problém je ten že obsahuje pravú Uralskú/Ruskú ocel, čož je jeden z najkvalitnejších a najtvrdších materialov aký svet poznal.. v jednom československom časopise som čítal že uralská/Ruská ocel je tak pevná že vydrží výbuch malej atomovej boby.. zbúrat taký panelák by bol oriešok, odolal by aj delostreleckým pumám, bez technologie ktora umožní rozklad pravej ruskej oceli to nepôjde.
@@peterinvestor To opravdu záleží na lidech - a tedy i přímo na Vás. Pardon, už jsem to tu udělal několikrát, ale opět uvedu příklad přímo od nás. Má žena je na mateřské, ale protože se o sousedy skoro nezajímá, zná jen ty, kteří mají malé děti nebo bydlí u nás na patře. To je tedy celkem 6 rodin z celkových 36 u nás ve vchodě (dvě z toho jsou přímo u nás na patře). Já pracuju, ale prohodím občas pár slov s každým, koho třeba jen potkám ve výtahu nebo před domem. Ano, neznám jmény úplně všechny, ale přes 25 bych jich dohromady dal aspoň tak, že třeba "ta je právnička, ten je projektant elektrických zařízení a má patnáctiletá dvojčata, ta pracuje v realitce, tihle mají tříletého Vincenta, tahle má psa Ťapku, pracuje jako uklízečka a má malý černý Renault Twingo,..." atd. atd. Někteří chlapi od nás ze vchodu spolu třeba i pravidelně chodí sportovat nebo na pivo. A ne, ani v jejich případě se nejedná o nízkou společenskou vrstvu. Řekl bych, že z těch lidí, co od nás ze vchodu znám, má aspoň polovina z nich vysokou školu. A to jsme ve 12 poschoďovém paneláku na největším sídlišti v Praze.
7:35 jsem rád, že zde Adam použil svou oblíbenou floskuli "velkorysej prostor" 😁😃
Satelitní peklo - prosím, toto téma by nás určitě všechny velmi zajímalo. 🙏🍀Díky
Měl jsem štěstí v životě a panelák mě minul. Smekám před všemi co to dali a ohýbám hřbet před lidmi, kteří tam žijí do dnes. Adam mě zase baví a těším se na další díly! 👍✌️
Zivot je o kvalite. Za svuj zivot jsem bydlel na 15 adresach nez jsem se usadil. A pro muj zpusob zivota vyhral panelak kde obyvak ma pres 23 m2, vsude je zelen, neni problem s parkingem a vse mam do 300 m od domu (OC, MHD atd.). K tomu super vyhled 50km cca do Krusnych hor. Tomu se 3 domy nebo cihlove novostavby, kde jsem v minulosti bydlel, nevyrovnaji. Dobra dispozice bytu a dobra lokalita dela z kvality zivota nejvic.
Žil jsem na sídlišti Jižní Svahy (stejně jako AG)18 let, tj. celé dětství, a nemám sebemenší negativní vzpomínku související s bydlením. Spousta děcek = kamarádů na ulici, kolektivní aktivity, plno zážitků, příběhy s roztodivnými sousedy :) Do školy pár minut pěšky atd... Neumím si představit dětství někde na satelitu.
Každopádně radost ze života definují úplně jiné faktory, než jak velký máte byt.
Jedine s cim bych polemizoval, je velikost... 4 clenna rodina v garsonce nebo 1+1 by asi nebylo to prave orechove...😀
@@marianbubenik1780 Tak třeba já mám ženu a dvě děti a bydlíme v paneláku na Jižním Městě v Praze. Pro mnohé je to ohavné sídliště, ale můžu Vám upřímně říct, že tady jsem daleko spokojenější než jsem byl v bytě v téměř centru Prahy - na Vinohradech.
Na Jižním Městě máme byt 4+1 s plochou skoro 90 m2, pokoje jsou neprůchozí, do lesa to máme 6 minut pěšky a na metro taky. Síť obchodů a služeb je tu skvělá, parkování na ulici bezplatné, za energie neutratíme ani polovinu, co ve Vinohradském činžáku, který nemá a asi ani nikdy nebude mít zateplení. Školy máme v okolí do 1 km celkem tři. Až budou děti do jedné z nich chodit, budou přecházet maximálně jednu ulici s provozem aut. Dětská hřiště tu jsou doslova na každém rohu, zeleně i mezi domy je násobně víc než je jí v centru. Jsem tu prostě daleko spokojenější než jsem byl na Vinohradech.
Jsou mnohem horší věci než panelák, bydlel jsem třeba v suterénu ve Vršovicích, nebo na Ípáku sice v historickym bytě, ale ještě míň prostoru než v paneláku, voda pořádně netekla a když jelo metro tak vibroval celej barák. Lidi co si myslej že panelák je to nejhorší fakt nikdy nezažili co to je šílený bydlení.
Jako malej jsem bydlel v paneláku 2x (na Chodově a v Modřanech) a mam na to celkem dobrý vzpomínky, všude spousta zeleně, les, místa kde si mohly děti hrát, lítalo se venku, mámy házely svačiny dětem z okna, prostě pohoda. Dneska když se jdu projít na nějaký to moderní developerský sídliště, tak ty lidi tam musej mít peklo ze života, to radši 100x komunistickej panelák.
Z tohohle mám upřímnou radost! Vyrostla jsem na sídlišti Křib v Čecké Třebové, shodou okolností taktéž v pátém patře ;-) Co mi vždycky chybělo, tak možnost "být venku". A tím nemyslím klasiku jako po škole hodit aktovku do kouta a jít ven, to jsem samozřejmě měla, ale neexistovalo tehdy nic jako třeba komunitní zahrady, místo průlezek jsme jako děcka měli akorát pár napůl zakopaných pneumatik a klepadlo na koberce, škvárové hřiště, a to bylo asi tak všechno...
Těším se na díl o parkování, což si myslím je asi v dnešní době největší bolest sídlišť - holt v 70-80.letech nikdo nepočítal s tím, že v každé rodině bude auto (natož víc, než jedno auto), a pod už stojící sedmipatrový panelák se podzemn parkoviště jen tak snadno narvat nedá...
Slovo klepadlo v slovenskej podobe klopadlo je "zariadenie" na klopanie na dvere. Ja ako slovenské sídliskové dieťa ho poznám ako "prašiak", lebo sa tam prášili koberce. :) sk.wikipedia.org/wiki/Pra%C5%A1iak
Ja som vyrastal na sidlisku a panelaku na Slovensku a teraz som na sidlisku v panelaku v Prahe. Sidlisko bolo super ked som vyrastal v 80-99 rokoch. Poznali sme susedov od hora dole po mene a este aj z vedlajsich bytov. Pocas velkej noci sme isli vysibat vsetky susedy ako mali chlapci od 10teho az po 1 poschodie a nebolo to divne. Bolo to take viacej komunitne a ludske kde sa vsetci znali. Teraz nepoznam ani ako sa vola sused prvym menom cez chodbu. Je to dobou ale som velmi rad ze som to zazil.
Velice bych ocenil miniserii o nemocnicích, ikdyž máš pravdu, že to je depresivní, ale přijde mi to jako zajímavé téma
absolutně fenomenální video! už se těším na zbytek série
Adame super nápad, těším se na celou sérii. Jakožto obyvatel Mostu si rád prohloubím významy, funkce a kvality panelových sídlišť.
Zajimave tema, poutavy a poucny vyklad odbornika, tesim se na pokracovani. U nas na bytovem dome, ne panelak, ale to jejedno, po revitalizaci plaste byly pouzity na steny lodzii mlecna skla. Jsem z nich nadsena. Na pohle krasne, prakticke, nikdo nevidi dovnitr a hlavne cely den prisun svetla.
Moc děkuji za tuto serii. Přesný obsah a témata, která jsou aktuální. Těším se na další.
Super video. Určitě si celou sérii pustím. S paneláky jsem na tom tak 50/50. Jako malý jsem trávil čas u babičky v Benátkách nad Jizerou v paneláku (byl jsem z vesnice) a bylo to za mě super, plno kamarádů a hřiště před vchodem. Teď jako dospělý, co žije v domě bych to asi nedal. Z pohledu řemeslníka taky nemám rád paneláky, blbě se v nich pracuje a snažim se tomu vyhnout. Vzhledově je to stejné, moc je nemám rád. Jedna z výjimek je Wolkerák v Liberci, který suprově pasuje do terénu kopce a je hezky zaoblený od Jaromíra Vacka a Karla Hubáčka (oba SIAL) ten se povedl. Nevím, zda se o něm budete zmiňovat, ale stojí to za to za mě.
Prej odříkaného největší krajíc :-) Za mě super téma, protože je to velmi často dominantní prvek každého našeho většího města při pohledu z dálky a bydlí tak velká spousta lidí. Takže co je to zač, jak to vzniklo, proč je to právě takto, jak s tím dále pracovat adt...Jsem na to celé velmi zvědavý.
6:55 Zdravím, Super video :) pokud se nepletu, na severu v Liberci je panelák jménem "Hokejka". Určitě vás překvapí jeho délka a počet vchodů.
❤❤❤
Kromě zajímavosti je pro mě video i takové příjemné. Ma dobrou atmosféfu.
Děkuji, na sérii se moc těším. I natu o nemocnicích :-)))
Zpracovat to do celé serie je skvělý nápad. Jen bych ji klidně zhlédnul celou najednou :DD
Pro mě osobně největší nevýhoda panelových sídlišť je, že jsou obrovskou obydlenou oblastní prakticky bez občanské vybavenosti a důsledky toho se přenáší na celé město.
@jindrichspivak5348 Všechno nejde natenblik (hned) 🙂
Tady si dovolím nesouhlasit.
(Samozřejmě jinde to může být jinak, jde o mojí zkušenost z Pražského Jížního Města)
Na Jížním Městě je občanská vybavenost hodně bohatá. V docházkové vzdálenosti je 5 supermarketů, dvě zdravotní střediska, pošta, úřady, lékárny, knihovna... Pár stanic autobusem je OC Chodov, Plavecký bazén. Základní i střední školy/gymply tu jsou taky.
Souhlasím s vaším nesouhlasem. Ti, kdo navrhovali sídliště postupovali podle velmi přesné příručky, podle které museli na tolik a tolik obyvatel na svém sídlišti postavit i odpovídající občanskou vybavenost. Problémem je kolikrát naopak její předimenzovanost (např. v podobě „společenských domů").
chtěla jsem se také zastat Jižního Města. Opravdu mi tam nikdy nic nechybělo. Doktorka před barákem, několik větších obchodů, velké nákupní centrum na dosah, mnoho menších podniků, parky, zeleň, mnoho míst pro volnočasové aktivity.. vstřícné pro mládež - legály pro grafiti, ymca, DDM, mnoho dětských hřišť. dále zdravotní středisko, pro rekreaci bazén, zábava a kultura kino.. mnoho možností pro skupinové koníčky.. fakt je toho mraky.. Jižní Město je místo pro život :)
Bez občanské vybavenosti? Žiju v novostavbě v Pražských Stodůlkách a právě fakt, že je tady - v kontextu celého velkého sídliště - všechno, je důvod, proč tu jsem. Sportoviště, celé řady obchodů, lékaři, dopravní infrastuktura pro veřejnou i automobilovou dopravu, park, přírodní rezervace - a všechno to mám v docházkové vzdálenosti. A v noci je tu klid jak na vesnici.
Souhlasím Jižní svahy ve Zlíně jsou fantastický řešené a pozdější dostavba 2022 Jižní Svahy 2 Na Honech je úplně super
První skutečný panelák je ve Zlíně, typ G40 (Gottwaldov 40 bytů). Rok 1953 má dokonce i zakomponovaný v domovním znamení. Jedná se opravdu o panelák v pravém slova smyslu - dům z plošných prefabrikovaných dílců (panelů). Slováci postavili první něco jako panelák v roce 1955 a dokonce si tam nalepili ceduli "první panelový dům Československa" 😂
Délka stropu (rozpon 3.6 m) je častý, ale ne jediný. Častý je i rozpon 4.2 m nebo i 6 metrů (velká část bytů v Praze). Soustavy uměly i kombinovat více rozponů.
Myslím si, že to Adam ví. Asi se obává nařčení, že všechno je vždy ve Zlíně. Ve videu i zdůrazňuje - první panelák v Praze.
Stačí jak tam neustále "protěžuje" Jižní Svahy :-D.
@@B731 Tak ale ony jsou Jižní Svahy fakt unikát co do sídlišť.
@@jendabekCZ Ano, to asi jsou, ale asi trpím "místní slepotou" :-).
Jižní Svahy zdraví a těší se! Díky
Asi jsem divnej, ale já mam sídliště docela rád, člověk tam má spoustu zeleně a prostoru, děti si maj kde hrát, poblíž je většinou dostatek obchodů a nemusíte se prodírat davama jako někde v centru. Taky je to teď všude zrekonstruovaný, máte tam spoustu dětskejch hřišť, vidíte maminky s dětma jak se si venku hrajou a tak, celkově na mě teď sídliště působěj docela příjemně a přívětivě. Naopak ty satelity jsou vyloženě nepřátelský, teď bydlim 10 let na vesnici, takže přesně chápu co za druh člověka podporuje ty satelity - jsou to militantní autíčkáři co neudělaj krok pěšky a furt vás řešej když jdete kolem pěšky.
Co mi ale vadí stejně jako satelity jsou ty moderní sídliště kde je veřejnej prostor stejný peklo jako v těch satelitech - všude cedule se zákazama ve stylu "na této lavičce smí sedět použe rezidentni" a všude nějaký ploty, bariéry, řetezy, neni to dobře průchozí a člověk je rád když od tamtud zase rychle vypadne. Mam strach jak se ty moderní sídliště proměnej třeba po 20 let, o komunistický paneláky se nebojim pokud do nich nebudou moderní developěři moc šťourat, což se bohužel už na spoustě míst děje a měli bysme proti tomu nějak zakročit dokud je čas. Nedávno jsem se byl projít na sidlišti v Modřanech a působí to tam neskutečně dobře, všude hodně zeleně, děti běhaj venku, strašně příjemná atmosféra, ale hned vedle v Libuši už se na to začíná lepit moderní developerský peklo a toho se do budoucna fakt bojim.
A než mi někdo řekne že jsem dement co vyrostl v paneláku a nic jinýho neznam, tak chyba, hodně jsme se stěhovali a bydlel jsem ve všech typech bydlení co jsou, ve městě i na vesnici a proto když řikam že v paneláku to bylo asi nejvíc v pohodě, tak si za tim fakt stojim. Ale samozřejmě je dost velkej rozdíl mezi různejma sídlištěma, hlavně pak když porovnáváte Prahu s jinejma městama, když jsem byl třeba na návštěvě u tety v Neratovicích, tak tam to v těch panelácích vypadlo jak v takovejch těch sovětskejch typech - úzká chodba kde sotva projdete....tam bych asi fakt bydlet nechtěl, ale v Praze úplně v pohodě.
Mám opačnou zkušenost v tom, že to co píšete na začátku (zeleň, prostor, hřiště) naopak vidím pouze u moderních sídlišť nebo jejich částí, které byly stavěné v posledních letech. Sídliště stavěná za minulého režimu jsou většinou jen bloky a bloky domů s betonem a pár stromky mezi nimi. Aspoň tak mi to přišlo například na Jižních Svazích ve Zlíně, nebo v nejrůznějších sídlištích v Brně.
@@Asdasxel Zlín je dost zelený město a v Brně jsem v životě nebyl a le chystam se tam za 2 týdny na comic-con, tak snad budu mít čas to tam trochu prozkoumat. V Praze (ale i v dalších městech) jsou mezi panelákama kolikrát doslova celý lesy, na některejch místech máte prostě v lese vykácenou mýtinu kde stojí panelák a o kus dál další a takhle vypadá spousta sídlišť v Praze. Moderní developerský sídliště maj baráky namačkaný u sebe a všude jsou ploty a cedule se zákazama, občas nějaký dětský hřiště obehnaný ostnatym drátem a dalšíma zákazovejma cedulema. 🙂
Starý sídliště v Praze vypadaj většinou nějak takhle: www.google.com/maps/@50.009368,14.4287512,3a,75y,99.73h,83.11t/data=!3m6!1e1!3m4!1s72G-0PpjvVIMfjmL4s7G4g!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu
A to tenhle příklad je spíš z těch horších, někam jsem prostě náhodně kliknul na mapě, jsou i sídliště kde je to fakt vyloženě pěkný, ale podstatný je že je to všechno průchozí a nezastavěj mě tam žádný cedule "vstup pouze pro rezidenty" a podobně, tam už chyběj jenom kulomety a minový pole u těch developerskejch sídlišť.
@@Asdasxel Tak to tam je unikatne nestastny asi, v Praze podle me je jinak. Ted' bydlim v novejsi casti Letnan, Praha (rok cca 2013-2023) a mohla bych vam poslat fotky AŽ!! 5 stromu ktere dokazu uvidet z okna a na ktere so modlim at' prezijou zimu a nechcipnou. Jinak pole a beton. Naopak, kdyz pak jdu do 'starsi' casti Letnan, kde je stara zastavba a + panelaky, tak jedine co mi tam muze vadit - stovky aut ale i tak starsi stromy a hlavne jejich pocet (ne velikost) to pekne muzou skryt. Kazdy ted' muj soused brani okoli pry stromy jeste nevyrostli a bla bla , ale umim pocitat kmeny a vzdalenost jeden od druheho, urcite nebude ani za 50 let vypadat jako zelen' kolem panelaku...
Komu se tam nelíbí nebrání nikdo, aby si postavil dům s 5 ložnicemi a s bazénem. 😊
@@JiříRys-v6s Jo a hypotéku si vzít na 3 generace že se bude dětit. 😀 Asi jako já budu nejspíš dědit hypotéku po babičce s dědou na byt v Praze, což ještě ani nevim jestli do toho pujdu, protože pokud se dozvim že tam zbejvá zaplatit třeba 5 mega, tak to je sebevražda se do něčeho takovýho upsat.
Zatím jsem viděl jen první video a už se těším na další.
Zdravím z paneláku v Bohunicích. Ta fotka byla hrotná. :-))) Těším se na další díly.
Jako dítě ze sídliště, které miluje býti dítětem ze sídliště, oceňuji taková videa :-) Mimochodem, 7:00 oceňuji zvolené místo pro komentář.. :-)
Děkuji moc, já byl jeden z těch, co si o tohle téma psal... :-) Prosím v rámci série určitě někde pohovořit i o předpokládané životnosti, pokud je o panelový dům dobře postaráno, už jsem opravdu častokrát viděl komentáře, že paneláky nikdy, budou to ghetta, plánovaná životnost 30 let, div to nespadne a podobně. Přitom teď z hlavy vím jen o jednom paneláku s výraznými problémy, pod kterým ujíždí kopec na jílu někde v Brně, ale v Brně vím i o asi 15 let starých bytových domech, kterým se děje to samé... Kdo ví o dalších panelácích v problémech, určitě mi sem napište. Sám jsem zvědav především na pozitiva, pokud by se měl uskutečnit GD, tak za mě ta pozitiva jsou velká, s těmi domy jde krásně pracovat a dostat je opravdu k úrovni novostaveb bytových domů. A z hlediska neprůzvučnosti... Slyšel jsem osobně od nemálo lidí, to samé i na sítích, že si dnes paradoxně víc stěžují na novostavby, než na starší panelové a zděné byty. Dokonce jsem nedávno viděl komentář, že se někdo raději odstěhoval z novostavby od FINEPu zpět do starého bytu, právě kvůli hluku, a tu novostavbu pronajal...
vyhody su obcianska vybavenost, skola, skolka, obchod, verejna doprava, inzinierske siete (plyn, voda, elektrika, internet), ihriska & dalsie sluzby, niekedycena...
zapory su parkovanie, susedia, hlucnost, zelen niekedy, vandalizmus/bezpecnost
jednoznacne byvanie v byte je jednoduchsie, na dome a okolo by clovek robil od rana do vecera
to ma tak rychlo z hlavy napadlo
V panelácích bydlím cca 12 let z mých 20. a beru je jako super věc. Bohužel jsou sídliště často neudržovaná a zanedbávaná.
Na sídlištích mi vadí jejich otevřenost (nemám rád solitérní domy). Pokud bych si měl vybrat mezi tím bydlet na sídlišti, nebo v klasické městské/blokové zástavbě, tak zvolím tu druhou volbu.
Co se barev u paneláků, tak některé i po zateplení jsou velmi dobrými pracemi. Např. ten zmíněný v Ratibořské, v ulici Pomořanská u autobusové smyčky, nebo můj favorit v ulici Vratislavská (ve videu v čase 8:11 vpravo). Pak jsou tu bohužel věci typu duha v ulici Chvatěrubská v Čimicích.
Při tvorbě mého projektu BohniceMC (kdy jsem se snažil co nejreálněji přetvořit Bohnické sídliště a původní staré Bohnice do hry Minecraft) jsem se začal trochu o panelové domy zajímat a člověk by ani nečekal jak zajímavé stavby to jsou.
Bude to zajímat 3mil lidí ☝🏼
6:22 V Olomouci na Nové Ulici se to povedlo. Sídliště pod vodojemem (od I. P. Pavlova dolů směrem k Brněnské) je skvěle přizpůsobené terénu. Jedna dvojice paneláků byla nedávno dokonce VKUSNĚ zateplena :-) Zřejmě si tamní SVJ najalo architekta.
která?
Taková decentně zbarvená (žádné pruhy apod.), některá okna jsou zdůrazněna červenými rámy.@@trupman
To s těmi nemocnicemi je velká pravda, přitom by stačilo málo a mohlo by to vypadat mnohem lépe.
Mate super videa, já teď taky bydlim ve Zlíně na Jižních Svazich 😁 Teď jsou ty sídliště tam krasne upravene
Ocenila bych serii o nemocnicich. Treba Thomayerova nemocnice je zajimava - usazena do lesa s daňky, funkcionalisticka a momentalne se nakladne rekonstruuje.
Je zajímavé, jak i takhle zdánlivě uniformní architektura a téma může přeci jen vypadat na různých místech a pro různé lidi odlišně. Já jsem vyrostla v Ostrově v Karlovarském kraji, který je z velké části postaven ve stylu sorela, takže tam celé ulice vypadají podobně jako ten první panelák v Ďáblicích. I když já sama jsem žila už v modernějším (a hnusnějším) typu domu, je pro mě tohle stále to, co si představím, když se řekne panelák. Navíc teď v dospělosti bydlím v Krpoli v Brně, kde je takových domů a ulic také hodně. Navzdory problémům s kvalitou těhle domů z 50. let a samozřejmě tomu hroznému faktu, že zrovna Ostrov postavili vězni z jáchymovských lágrů, estetické kvality takových domů a sídlišť jsou podle mě nesporné. Většina mě známých obyvatel Ostrova má tohle město, alespoň z estetické stránky upřímně ráda a navíc je tam obrovské množství zeleně v ulicích.
Zdravím :)
Zajímavé video a informace. Popravdě bych moc ocenil nějaké zevrubnější video právě o vnitřních dispozicích, problémy i výhody různých řešení interiérů a pod., čemuž se ale série věnovat nebude. I proto, že právě to je asi první věc, kterou někdo zkoumá, když přijde na návštěvu do paneláku a je jedno, zda bydlí na vsi nebo v jiném paneláku :)
Ještě o 80 metrů delší panelový dům než v Pražských Bohnicích, stojí v Libereckých Ruprechticích. Jedná se o lomený panelový dům přezdívaný Hokejka právě kvůli svému tvaru. Má 24 vchodů, 11 pater a 693 bytů.
Bohužel, to co je v Liberci, není jeden celistvý dům tak jako tento bohnický- ten lze v některých patrech projít od jednoho konce do druhého, zrovna tak sklepy atd., je to prostě jeden dům, což "hokejka" tak úplně není.
Úsměvná je ta zmínka o těch pravidlech pro švýcarské městečko. Na YT je spousta videí z dopravních prostředků projíždějících Švýcarskem a zrovna tohle není silná stránka švýcarské architektury (urbanismu). Ano, mají stavby čisté, udržované a zjevně při výstavbě nebyli limitováni nouzí, ale klidně postaví cokoliv vedle čehokoliv.
Když vidím tu římsu - když srovnám původní vzhled poválečných bytovek se stavem po zateplení, chce se mi brečet :( je to trochu OT, já vím...
Vyrostl jsem v paneláku, teď žiju v RD a neměl bych problem se do paneláku zase vrátit. Bydlel jsem v Praze na Střížkově a tam hlukové problémy nebyly zas tak zásadní. BD se o dům hodně staralo a stará, což jistě přispělo k mému pozitivnímu vnímání paneláku do dnešní doby.
Nicméně současná barevnost, kdy člověk při vstupu do sídliště má pocit, že se teleportoval do světa Teletubies nebo nějaké další hrozné dětské pohádky, mi příjde jako strašné zvěrstvo. Jasně, lidi se chtěli zbavit nudné šedi, ale nic se nesmí přehánět. Každý dům vypadá jinak, čím pestřejší tím lepší pro tamní BD (zjevně)... No hnus...
Tiez som vyrastal v panelaku, posledne cca 17rokov v Bratislave. Pocas kovidu som si povedal a dost, isiel som byvat do RD mimo BA. Ale tiez som dlho hladal, ze co kde. Lebo tie nove domy, aspon teda tu na SR, to je des. To su panelaky do sirky. Natlacene jeden na druhy, takmer ziaden pozemok, vela krat cesty bez chodnikov a len na rychlo aby cosi bolo. Des.
Horsie je, ze aj v starsich dedinach (resp. v starsich stvrtiach v dedinach) kde boli vacsie pozemky ludia zacinaju robit kraviny. Pozemky stiepia a predavaju, uz v zastavanych stvrtiach stavaju domy.
Zit na dedine/RD znamena urcite kompromisy. Ale tak aspon zatial (som v RD 2 roky) prevladaju benefity.
@@kubakubikula9833 na Strizkove. O Proseku jsem nikde nepsal.
Paneláky mám rád. Panelova sídliště mam taky rád
Zvrhlíku jeden
Dobrý den, moc se těším na zbytek série speciálně na E4 a E5. Bydlím na tom z mého pohledu “horším” sídlišti v Jičíně - jihu, kde je centrem tzv. bunkr. Zajímal by mě váš pohled na toto sídliště versus druhé větší ve městě s centrem Náměstí Václava Čtvrtka. Jak z hlediska veřejné zeleně, rozložení a dalších bodů vámi probíraných v sérii. Jen doplním, že u nás na jihu je v plánu obrovská úprava mezi paneláky a průmyslovou částí s názvem “Odpočinková zóna Cidlina”, na kterou bylo zpracováno dost studií architekty jak z Čech, tak ze zahraničí.
Dovolím si nesouhlasit s tím, že nejdelší panelák ČR je v Praze, patrně se jedná o nejdelší panelák bez zlomu, či zakřivení. Ovšem jak jistě dobře víte v Liberci stojí panelák v ulici Na Pískovně zvaný „Hokejka“, který měří na délku přes 380 m a má 24 vchodů.
Ten teda je :-) Mně je blízké jihozápadní město v Praze a tam teda máme i delší, ale vše je zakřivené, pravda. Ten kolem ulice Fingerova má více než 700 m :-)
@@designer7546 podíval jsem se na něj, je to opravdu hodně dlouhý panelák. 😀
Dobře udělané video a téma 💪
Jak to říká můj strýc.. Styděl jsem se že vlastním byt v paneláků.. ale když vidím ceny nemovitostí .. nemám si na co stěžovat.. I panelák je už skoro luxus
Proc skoro?😅
Proč by se měl stydět za byt v paneláku? Dneska je zázrak když vubec něco vlastníte a nějakej barák na vesnici může bejt dost peklo, přijdete z práce a další směna vám začíná doma, to radši panelák než žít jako vidlák co jezdí pro 5 rohlíků autem.
@@Pidalin Vse je o konkretnim pristupu a prioritach. Za mne, jsem rad, ze po 8-9 hodinach u pocitace odjedu po praci na zahradu a muzu vzit do rukou ty vidle 😀
@@marianbubenik1780 Vidlák neznamená že berete do ruky vidle, vidlák znamená že jezdíte venčit psa autem a každou neděli ráno sekáte zahradu aby lidi co dělaj na směny nemohli spát. 😀 Taky průměrnej vidlák v životě nebyl v místech kam nejde dojet autem, znam tady případy co maj rybník 300 metrů od baráku ale nikdy tam nebyli protože "nevede tam silnice" a nebo "neni důvod tam chodit" takže tohle pro mě znamená bejt vidlák, ale možná přesnější označení by bylo spíš maloměšťák. Jako rodilýho Pražáka by mě fakt ani nenapadlo jet 500 metrů autem a tady když někam jdu pěšky tak se divim že si mě lidi nefotěj, občas se někdo ptá proč furt nemam auto a všichni někam spěchaj, nikdo nemá čas. Po práci se na parkovišti jenom zapráší, každej spěchá domů a když se zdržej o 5 minut, tak už jim volaj tlustý manželky se srostlym obočím že "Kde sakra jsi? Okamžitě domů!" Když někam jedou, tak pro to musej mít jasnej důvod, nikdy se nejdou jentak projít nebo na nějakej vejlet jentak, vždycky to musí mít jasnej cíl a když jim rozkopou silnici a maj objížďku 2 km, tak je to pro ně téma na měsíc že nemluvěj o ničem jinym, přitom by byli v práci za 15 minut na kole a nemuseli by nic objíždět autem.
Takže tohle pro mě znamená když řeknu že je někdo vidlák. Pokud berete do ruky vidle, tak naopak vidlák nejste, protože dnešní vidlák by byl moc línej na to dělat něco ručně vidlema, ten by si na to přivezl bagr ve kterym má aspoň držák na lahváče.
Jinak v práci mam kolem sebe 4 počítače, takže jich mam někdy taky plný zuby, ale bohužel počítače jsou i muj koníček, ale jako CNC programátor a operátor mam naštěstí v práci i dost běhání, kdybych v práci jenom seděl u kompu, tak by mě pak možná taky bavilo sekat trávu....no spíš asi ne, spíš bych radši šel někam ven na nějakej vejlet, projet se na kole nebo něco.
Těším se, jen nevím, jestli je ta historie šťastně uchopená. Nejde přece ani tak o to, co byl první panelák, ale o ideu a provedení masového bydlení. Pro pochopení vývoje mi přijde důležité zmínit třeba Koldům v Litvínově, Kladno nebo Porubu. Panelák je jen technické provedení stejné podstaty. Je mimochodem zajímavé, jak ta úroveň výstavby postupně upadala.
Přesně. Nebo třeba přímo ve Zlíně, odkud pan Gebrian je, by bylo dobré v historii zmínit i Baťovy domky. Spousta lidí si myslí že je to naprosto skvělé bydlení, že mít takový domek je přece něco super. Máte svůj dům, zahradu... Ano, je to super, pokud jste neměli kde složit hlavu. Lidem v tomto případě nedochází ani základ, a to sice, že jeden domek nemá až na naprosté výjimky jen jedna rodina, ale dělí se o něj aspoň dvě. Pak to vychází (na rodinu) na zastavěnou plochu okolo 40 m2 a okolní "pozemek" o ploše cca 140 m2. Ten pozemek přitom mnohdy ani nemá přístup z komunikace, ale jen přes další soukromé pozemky. Nutno dodat, že i některé panelákové byty jsou přitom větší než byty v Baťových domcích.
Tím nechci Baťovy domky hanit, ale jen chci říct, že i ty řešily potřebu ubytovat velké množství lidí za krátký čas, také nebyly navrženy individuálně pro konkrétní místo a kvalita jejich provedení byla mnohdy mizerná. Nestavěli je ale komunisti, jsou menší, jsou starší o zhruba 30 - 40 let než první paneláky a nejde o paneláky. Nemluví se tedy o nich tolik. Mají ale úplně stejné chyby jako mají paneláky a hlavně řešily stejné potřeby, jako řešily paneláky.A teď pozor! Soubor Baťových domků je chráněný jako kulturní památka, takže i provedení rekonstrukce je v jejich případě administrativně hodně náročné.
Nemáte pravdu, v krátkém čase lze postavit hodně kvalitních bytů. Baťovy domky ve Zlíně.
Překvapila mě informace, že v tym žije 3miliony lidí. To jsou v CZ 3 lidi z 10ti!
Já si nedovedu představit bydlení v paneláku, jsem prostě baráčkovej člověk, rád seču trávu, rád natírám plot, atd. 🙂
Říká se, že panelákoví lidi jsou víc společenští, že je přítomnost doma (v králikárně) děsí, tak si vymýšlí víc večerních programů. No můžou si to dovolit, nemusí sekat trávu a natírat plot. 🙂
Adam to téma spíš opomíjel, ale jsem rád, že se do něj pustil. Rád si poslechnu pohled odborníka.
Za mě nejděsnější panelákov je Adamov kousek od Brna. Do celkem bezvýznamné dědiny v hornaté a lesnaté krajině byl umístěn velkopodnik a bylo potřeba ubytovat dělníky. Tak tu vesnici prakticky celou zbourali a nasekali tam paneláků, co se do údolí vešlo. Výsledek je ohavný a v Adamově dnes bydlí lidi, kteří nemají peníze na byt v Brně, ale chtějí bydlet poblíž Brna. Nikdo tam není z důvodu "miluju Adamov".
Tak on asi každý z toho paneláku by radši bydlel v domě, ale předpokládám, že na to nemá peníze. Kdyby se ty tři miliony přestěhovali do domů, tak se sem nevejdeme :)
@@miradusin Ne vždy. Náš generální ředitel (příjmy kolem 200tis/měs) bydlí v bytě na pražském sídlišti. Jeho argumenty jsou:
-nechci se zabývat opravami plotu, fasády, střech
-nechci sekat trávník
-přijdu z práce, chci si odpočinout a když už ne, vzít raketu a jít někam na tenis
Peníze dává za drahé dovolené v exotikách, jezdí pěkným autem a za domek by prý neměnil.
ne každý, spousta lidí bydlí v paneláku rádo, třeba nemají čas se věnovat zahradě a domu, nebo taky sílu, finance či zdraví. Znám spoustu lidí, co jsou v paneláku z hlediska svého životního stylu spokojení. Mě osobně stačilo pár let, z paneláků mám osipky a žiju vždy v domě :) @@miradusin
"rád seču trávu, rád natírám plot" stačilo napsat "jsem autíčkář a vidlák" 😀 tohle je zase jeden z důvodů proč spousta lidí jde do paneláku, sousedi vidláci tam nesekaj každej tejden trávu která nepotřebuje posekat (a je z toho pak žlutá poušť) a všechno máte dostupný pěšky nebo MHD, vubec nepotřebujete auto
@@Pidalin Já jsem vidlák jenom proto, že mám rád kutilství a péči o kousek svého pozemku? Seš idiot, ale musím přiznat, že zajimavej. Takovou logiku jsem v životě neslyšel. A jízdu autem miluju jako činnost, klidně se z toho po... vole.
rada vas pozeram..Byvam v Petrzalke 18 rokov, byva sa tu dobre,vsade dobra dostupnost..Nesla by som do satelitu ani za cenu domu..
DIKY, skvele
❤
Jé nemocnice v Rumburku. To byla hezká stavba… tak jeste pred 80ti lety.
Adame určitě video o ošklivosti nemocnic udělej 😂
6:55 nejdelším panelákem v Česku je liberecká "hokejka", která se nachází na sídlišti v Ruprechticích... měří téměř 400 metrů :D
It looks like in Poland :)!
Tak se Vas, jako Zlíňák Zlíňáka zeptam :) .. prvni panelak zde ve videu je tedy starsi, nez panelak G40 Benešovo nábřeží 3828 ve Zlíně ? Já někde četl, že je ten nejstarší
Tuším, že ten rozpon 3,6 m byl sice dán stropním panelem, ale šlo o jeho spočtenou únosnost. Takže z hlediska materiálu a konstrukce stropního panelu to byla jeho "bezpečná" šíře. Proto technici tehdejších SBD nebyli vůbec nakloněni bourání jakýchkoliv příček nebo vyřezávání dodatečných otvorů. Ještě v prvních vlnách rekonstrukcí panelových bytů, cca. tak do roku 2010 byl vyžadován k schválení rekonstrukce posudek statika. Dnes už je to naprostá divočina, max. se ještě tak kontroluje zásah do společných prostor. Napomohly tomu také různé dispoziční "nápady" v rubrikách o bydlení v různých webových magazínech apod. S tím souvisí i obliba laminátových podlah a keramických dlažeb bez řádné kročejové izolace. Tu tehdejší mirelon plus PVC, alespoň v minimální míře splňovaly.
Co píšete, by znamenalo, že ty příčky vlastně nebyly příčky. Např. u nás jsou příčky uvnitř bytu z úzkého siporexu. To neunese naprosto nic. Pokud se dvoumetrový chlap pořádně naštve, může to i prokopnout. Okolo bytu máme ale nosné panely, do kterých pořádně nejde ani vyvrtat díru.
Dobře, jde to, ale kdo to kdy dělal, ví, o čem mluvím. Ví i to, jaký ohromný rozdíl je v paneláku chtít pověsit obyčejný obrázek na příčku a jaké to je chtít ho pověsit na nosnou stěnu. První případ je naprosto v pohodě, pokud není obrázek moc těžký a nebo pokud tou příčkou při zatloukání skobičky neprojdete naskrz. Druhý případ znamená pořídit vrtací kladovo (obyčejná vrtačka to fakt nedá a na hřebík nebo skobu můžete zapomenout úplně), více stejných a menších vrtáků (protože několik jich při tom zničíte) a připravit se na ukrutný boj se zdí, která se nebude chtít jen tak vzdát.
treba si uvedomit ze keby neboli panelaky, tak by vsade boli tie katastrofalne satelitne (trestanecke) kolonie. to by len bola skutocne katastrofa ;)
Ano, panelaky v Cesku vypadaji osklive, ale v porovnani s tim, jak je to v Lotyssku, Rusku, Belorusku a na Ukrajine, nejsou tak spatne
jo jo souhlasim nemocnice Bulovka nejhorší budova napohled. A nikomu se snad nechce udělat nový natěr nebo opravit omítky atd atd ,stale to bude barabizna :D
viděla jsem část dílu ordinace v růžové zahradě a řekla jsem si že by se to mělo jmenovat "snová zahrada" protože naše komunistické nemocnice jsou takové baráky úzkosti. na mě takto působí.. :(
to je pravda :) :// @@kenzilovitsky2216
@@kenzilovitsky2216 Jak která. Jo, Bulovka nebo Motol, to je fakt peklo. Důvěrně znám i ÚHKT na Karláku a to se s rekonstrukcí dost zlepšilo. Ovšem třeba Berounská nemocnice vypadá super. A to má základ starší víc jak století.
Jaká "budova"? Vždyť Bulovka je přímo spousta různých budov a pavilonů, ne jeden barák probůh. Stejně tak Motol, Vinohradská nemocnice, vojenská to samé. A srovnávat to s pidi-nemocnicí jako zmíněná berounská, to nedává sebemenší smysl.
Jen tak mimochodem, taková Bulovka nemá na rekonstrukce pomalu ani korunu, o to víc to vyváží kvalita personálu, a ani to není komunistická nemocnice ale meziválečná, a některé objekty dokonce vznikali už na přelomu století.
Pokracovani nemocnice prosim!
Díky za komentář, já jsem jako dítě nějaký čas v nemocnicích strávil a od té doby se tam snažím svoje pobyty minimalizovat, tak tolik na vysvětlenou.
@@agebrian to se da pochopit. Ja bych byl na Vas rozbor strasne zvedavy, protoze z nekterych nemocnic - cest vyjimkam - mam pocit, ze jedine, co je moderni a k svetu, jsou operacni saly. A ze takove prostredi je dost deprimujici. Ale treba je to jen muj dojem
0:44 Nedávno jsem byl na pracovní zdravotní prohlídce v jednom zdravotním středisku v Brně na Křenové. Připadal jsem si tam jako minimálně o 30 let zpět. Trochu jako v tom filmu Městem chodí mikuláš. Nekvalitní nahrávka, ale pro ilustraci stačí. ruclips.net/p/PLZMV1eMdX-Nj7Mh9c_U0MrhA0ZJeJJDGs
Tak u tohoto videa jsem na fotografii vůbec poprvé viděl jeřáb německé soustavy Volf s vodorovným ramenem a kočkou. Vím, že tato konstrukce existovala už ve 30.letech, ale nepodařilo se mi dohledat jiné záběry, než Volfy se sklopným výložníkem, běžné na socialistických stavbách 50. a 60.let. Jinak k tématu sídlišť - i v lokalitě, kde bydlím, se město rozhodlo provést revitalizaci sídliště z 80.let. Dle mého názoru něco takového půjde ztuha, pokud vůbec. Panelák v podstatě není stavbou, ale průmyslovým výrobkem. Vznikl ve fabrice a stavěl se podobně, jako když si dnes koupíte rozebraný nábytek. Většina sídlišť je navržena a stavěna najednou, což revitalizací znamená zásah do dávno hotového. Spoléhat lze hlavně na vegetaci a stromy, schopné rozbíjet velké prostory neutěšeného vzhledu. Je to jinak uzavřený systém a jeho náročnější změna je téměř nemožná. Jako výrazný vzhledový problém vidím výšku domů. Sídliště je prostě prostorem kvantitativního bydlení. Domy nelze snížit, znamenalo by to výrazné zmenšení bytové plochy. Déle je tu v mnoha lokalitách bohužel problematický mix obyvatel, což s sebou nese riziko lhostejného chování k veřejnému prostoru. Zateplení ano, ale barevná schémata ve značném množství nerespektují obecnou estetiku, kdy méně je více a tak řada domů vypadá jako velký panelový cirkus. Neuspořádanost systému to vizuálně spíš zdůrazňuje.
Ludia maju mat domy a hospodarstvo , chovat zvierata a pestovat bio zeleninu , v panelakoch hlupnu a stracaju zdravie !!!
Tedy k tomu už mi chybí jen dovětek: "Bůh to tak chce!" 😀
@@kachnolos Boh vzdy chce pre ludi to co je najzdravsie , ale ludia pre lenivost len odpocivat a zotrocovat druheho ! Napr kolko stresu bolo pre covid , a ludia co ziju bohumilo nemali ziaden problem , len captava a spol stresovala .
V Praze dominuje modul 6,2m, 3,6m je použit mnohem méně.
Čekal jsem, jestli to tu najdu. Sám jsem chtěl totiž napsat totéž. Ono totiž s tím modulem 6,2 m se už dá dělat mnohem, ale opravdu mnohem víc. Jako králíkárna to pak vypadá pouze zvenku, ale uvnitř můžete mít na panelák nečekaně velké prostory. My jsme sice touto cestou při rekonstrukci našeho bytu nešli, ale jedni naši sousedi z domu se jí vydali. Udělali si obývací kuchyni s plochou skoro 50 m2. On by v podstatě celý náš byt (kromě vstupní chodby) šel vybourat do jednoho jediného otevřeného prostoru, který by pak měl plochu 80 m2 a měl okna na tři světové strany.
Nejdelší panelák máme v Liberci. 24 vchodů cca 400m říká se mu Hokejka. Ne že by to bylo něco k chlubení, je to monstrum.
Nebylo nahodou prvni panelove (nebo spis prefabrikovane) sidliste prazska Solidarita?
To je pořád klasická stavba, jen se použily velké tvárnice.
@@xsc1000Tam jsou i paneláky, ovšem ne z prvotní etapy výstavby, vznikly až později
Tak to je ale novinka s tím ďáblickým panelákem! Měl jsem za to, že první v ČSSR byl ve Zlíně vedle bývalé pizzerie U Čápa na Benešově nábřeží.
Samozřejmě je první ten ve Zlíně. Je to typ G40 a na rozdíl od toho v Praze je to skutečný panelák, tedy dům z plošných prefabrikovaných dílců. A v tom ve Zlíně se v roce 1954 už bydlelo a v Praze se ještě stavělo.
Co je pro vás novinka? Že jste poslouchal kolenem? 🙂
Tenhle byl ale vyprojektován už 1948. Ale báli se toho, statiku jim musel překontrolovat Bechyně a proto stavěli až 1954.
@@marcokoehler8832 co voe? :)
@@EternalPilgrim jaký "co voe"? Ve videu jasně všechno říká!
Za mě by se měly činžovní domy stavět zrovna tak, aby byly podsklepené přímo s možností parkování 1 byt = 1 auto. Problém vyřešen
z paneláků mám osipky, ale ráda se na sérii podívám. Nemocnice by tristně potřebovaly srdcaře, kteří by se tou špinavou prací prokousali a vytvořili by pro nemocné lidi krásnější prostředí, to samé domovy seniorů, dětské a chráněné domovy, za mě ale nejvíce právě nemocnice. V Jablonci to máme ještě docela fajn, parčík, barevné zdi s obrázky, dost světla, hned je tam pobyt lepší.
Super video. Sice to jsou možná nepříjemná témata, ale jsou důležitá - ovlivňuje to skutečně velké množství lidí, a proto mi přijde důležité, o tom mluvit. Navíc tím skutečně můžete ovlivnit minimálně smýšlení lidí o těchto tématech a třeba se pak časem něco změní i v praxi.
Těším se na pokračování a pak také na díly o nemocnicích (české nemocnice považuji za opomíjená, zoufalá a nedůstojná místa k uzdravení - podobně nedůstojné a nepříjemné mi to přijde u LDN, psychiatrických léčeb apod. a u některých domovů důchodců).
Já teda zase nemusím velké prostory, nejradši bych přepažila a oddělila i místnosti panelákového bytu, jen ne pracovnu propojenou s prostorem pro odpočinek a kuchyní zároveň...
0:52 Ta Rumburská nemocnice :D To je vyloženě deprese no :D
je vůbec někde nějakej návrh aby sídiště vypadali jinak? aby se jednitlivé domy nelišili jen barvou ale i unikátností třeba jiným tvarem kdy by byli třeba větší balkóny nebo jiný tip střechy
Není. Přestavba paneláku na individuální řešení je drahé.
Mohli by ste sa do budúcna povenovať aj životnosti panelákov vs starších tehlových bytoviek? Od akého roku približne podľa Vás bude dochádzať k masívnejšiemu búraniu stavieb kvôli ich nevyhovujúcemu stavu? Existujú už nejaké plány na náhradnú výstavbu? Rieši sa to už niekde vo svete?
Pokud je o dům dobře postaráno, bude se stát nejspíše na věky. První paneláky se stavěli už kolem roku 1900 na západě a jsou stále ve skvělé kondici 😊
Životnost paneláků je vyšší, než u klasické cihlové stavby. Cihlový městský dům spoléhá pouze na gravitaci (jednoduše řečeno), panelák je celý svařný, zejména ty po roce 1970 tak, aby byly opravdu tuhé až monolitické. Mimo svárů spoléhají paneláky na důmyslné systémy zálivek mezi dílci (k tomu mají speciálně tvarovaná čela dílců). Obrovskou výhodou paneláků je příčný nosný systém, tedy většina nosných stěn je uvnitř konstrukce a obvodový plášť je nenosný. A nejvíce na vnější vlivy a degradaci u všech staveb trpí právě obvodový plášť. Paneláky jsou věčné a město duchu Pripjať je toho důkazem.
V Německu myslím paneláky dost bourají, ale to je podle mě proto, že domy jsou odepsané, a než by to rekonstruovali, tak to raději zbourají, dost možná jen kvůli pozemkům, které stouply na ceně, a že sídliště byla rozlohou velkorysejší, než často je dnešní zástavba, čili než rekonstruovat, tak to zbourají a postaví dost možná víc nových bytů na stejné ploše. Také hraje roli, že tam je často jediný majitel, velký pronajímatel jako Heimstaden nebo Vonovia atp. U nás je vlastnická struktura roztříštěná, takže že by se SVJ rozhodlo zbourat si dům, to se asi jen tak nestane. Bohužel ta roztříštěnost pak brání i případným velkorysejším rekonstrukcím s balkonovými konstrukcemi, které jsou přidané na plášť už existujícího paneláku atp. Pak už je to jen na "osvícenosti" majitelů, na čem se dohodnou a bohužel to hlavně v těch chudších lokalitách je zaříznuto hned na začátku tím, že na to lidi nemají, nebo si myslí, že na to nemají, protože neberou v potaz třeba výrazné úspory po zateplení, protože s tím zkrátka nemají zkušenost....
@@panelakyinfo Jo! Mě vždy zaráží, když slyším, že panelák má životnost jen 30 let a podobně... Když dnes vidíte záběry z Ukrajiny, jak 50 a víc let starý panelák, bez údržby a zateplení je rozstřílen tak, že je v něm díra přes několik pater a zbytek nad i pod stále bez problémů stojí, nebo že ty domy třeba v Kyjevě po začátku invaze už i opravili, tak naprosto nechápu, z čeho ti lidé takto usuzují... Jen z okruhu známých mám info o brutálních nedostatcích některých načančaných novostaveb, včetně např. toho, že poddimenzovaný svod vody ze střechy vedl koupelnami, které tak byly krátce po nastěhování ihned vytopeny při první letní bouřce...😂 Spousta dnešních rádoby architektů by se na panelácích mohla i dost naučit... A můžu potvrdit vaše slova, mám byt v asi jednom z posledních paneláků, kolaudace 1990, a to se prostě ani nehne... Zatímco dalšímu mému známému už se láme 15 let starý luxusní mezonet v půlce... Také ten dům, kde ten byt je, byl nedávno zateplen minerální vatou, zateplená nová střecha, všechny balkony atp., vše nové, já to pak zrekonstruoval kompletně vevnitř a dnes je to fakt pěkný byt v domě s PENB B, což je dnešní běžná úroveň novostaveb a ani v zimě tam skoro není třeba topit. Já tam topím stolním počítačem a chladičem repro soustavy...😂
@@hdfiuhl Přesně. Mám 3 byty v panelácích. Všechny jsou po rekosntrukci a v podstatě jen záleží na tom, jak byla ta rekostrukce udělaná. Např. v Praze v paneláku z roku 1974 nemusíme topit vůbec, dokud neuhodí mrazy pod -10°C. Např. minulou zimu jsem jen jednou za dva měsíce pohnul ventily, aby nezatuhly. Jsme v prostředním patře (6. z 12), panelák je zateplený a v bytě máme tři kompenzační záhyby na stoupačkách. To způsobuje, že máme doma větší teplo, než např. u rodičů, kteří bydlí v rodinném domě a topí.
V Budějovicích mám byt 2+kk, který je v posledním patře. Stoupačky od topení v něm tedy v podstatě nejsou. Tam si občas v zimě zatopím, když na mě leze nějaká typická zimní nemoc, ale jinak to taky není potřeba.
Mě v nedávné době zaujala tato thajská bytovka kterou s kamerou prošel jeden slovenský cestovatel a dost mi to otevřelo oči v tom v jakém prostředí se dá ve světě bydlet. Jen nastíním to že společenské prostory jsou zdobnější než ty nejluxusnější hotely, obsahují 3 bazény, posilovnu, hernu, bar. A to vše za cenu jen o málo větší než za jaké ceny se prodávají byty v Praze nebo Bratislavě. Ano je to způsobeno částečně tím že Thajsko má velikost průměrné mzdy ani ne třetiny ČR ale i tak je to obdivuhodný kontrast vůči naším panelákům a dost by měl zajímal váš názor na takové bydlení. ruclips.net/video/ovXG0tQCQEY/видео.htmlsi=FfOaIQFtH9ejaOda cena bytu zazní v čase 21:20 doporučují ale zhlédnout celé video.
LETS GOOO
Havel mluvil o králíkárnách, ale co postavil on ten gauner?
tzv. podnikatelske baroko. havel vypustil na slobodu vsetkych vaznov (neskorsich mafianov), doslova odpad spolocnosti, ktori potom svojou primitivnostou, brutalitou a nevkusom zacali urcovat trendy v spolocnosti. trva to dodnes :(
Tuším, že nevytvořil nikdy nic😂
To, co se postavilo není chybou panelových staveb, ale je to chyba zadání - postavit co nejvíce bytů za co nejmenší peníze v nejkratším čase. Jsou to sociální byty. Ta honba za cenou se podepsala na velikosti objektů, nejhorší je to monstrum na Proseku. Později se dovezl z Dánska systém Larsen Nielsen , ačkoliv komise z Výstavby Prahy vybrala ten druhý.
To bude zajímavý, řekl bych. Akorát teda nevím, proč si fotíte náš barák, to není žádný panelák... 😀
Pocházím z malé vesnice, ale paneláky mi vůbec nevadí. Některé jsou opravdu hezké, navíc každý nepotřebuje 150m2.
Tak lepší v paneláku, než na ubytovně, nebo na ulici.
Těším se, téma paneláků je zajímavé..podle mého názoru se při jejich stavění nemyslelo na zvyšující se počet aut, takže velký problém je parkování😒
Problém není parkování, ale lenost lidí.
Panelové domy jsou docela odolné proti jaderným zbraním.
1.etapa JS je ještě fajn. To horší přichází ve 2.etapě 🤣🤣🤣
První etapa je nadstandard, druhá průměr, ale pořád super!
Větší odpornost, než panelové sídliště neznám. Sám bydlím v takovém domě celý život a bez jakéhokoliv přehánění lze konstatovat, že život v ,, paneláku " může člověka dostat až na naprosté psychické dno. Zřejmě se za minulého režimu, kdy tyto domy vznikaly, vůbec neuvažovalo o lidech. Patrně si tehdy pouze naivně představovali, jak k sobě všichni budou ohleduplní. To je ovšem prach sprostá utopie. Panelové domy jsou po stránce soukromí, klidu a pohody naprosté peklo na zemi. Nebere mi hlava, který "člověk " vymyslel a realizoval něco tak strašného... tak odporný prostor pro bydlení, kde stačí několik nepřizpůsobivých a můžete se za čas stěhovat na kliniku. Hnus.
Zkuste pavilon psychiatrie v pardubické nemocnici. Ten by Vás mohl zaujmout, přestože je to nemocnice. Na něm je vidět, že i nemocniční stavby mohou být jiné a pacientovi přívětivé.
To zateplení prvního paneláku je naprosto úděsný. Bohužel typický příklad polystyrenizace Česka. Totální neúcta k architektuře, především k estetickým kvalitám fasády. Příšerný.
Fuj, do paneláku nikdy. Vidím ty velký sídliště a už mě děsí jenom ta představa
Opravdu první díl z pěti? Není to trošku přemrštěné? Podle mě je to nultý díl, převážně upoutávka co bude, málo konkrétního obsahu. Doufám že další díly budou podstatně hutnější..
NEJLEPŠÍ PANELOVÝ PROJEKT JE ,, na beránku,,
I dneska se staví krárykárni!
Žiji spoustu let v panelovém domě (pocházím z malé vesnice) a ty budovy nejsou špatné. Dá se v tom celkem obstojně žít. Mnohdy jsou ty sídliště i v super lokalitě, kdy máte všechny výhody města hned pod nosem, ale na kole s dětmi jste za pět minut v panenské přírodě. Hlavní nevýhodou a zmíní to asi i Adam, jsou samotní lidé tam žijící. Tím, že se tam zásadním způsobem změnilo složení obyvatel, se celý ten prvek posunul k horšímu. Dříve tam žil jak vysokoškolský profesor tak i popelář. Dnes tam žije ekonomicky slabší část české společnosti doplněná o menšinu "Ukrajinskou a Vietnamskou". Z toho pak pramení všechny další problémy.
já ty teplý barvy na panelákách vítám... spoustu lidem to vadí a nelíbí se jim, ale ta teplá barva je přece jen na pohled lepší, než fádní nudná šeď všude široko daleko...
Povodne by vyzerali lepsie
@@opicaskorica564 Například Invalidovna byla po výstavbě natřená sytou červenou barvou (plášť pod okny). Ale ta barva byla tak nekvalitní, že časem z toho bylo klasické šedivé sídliště. Tu šedivost pak chtěli úředníci zachovat. Přitom v NTM je model i s těmi barvami :-)
@@xsc1000To samé na Petřinách, tam byly taky některé paneláky červené, ale ty barvy z přelomu 50./60.let byly fakt tak mizerné, že fasády musely být opravovány už ani ne po dvaceti letech.
8:06 je práce architektů??? To je odpornost totální! Vyhodit.
Jak mohli takhle naházet barvy všude možně?? FUJTAXSL!
Bych neřekl že může architekt vymyslet takovouhle volovinu která je stejná jako půlka českých sídlišť. HNUS!
Na to jaký děláte kontent,by jste měl investovat do dobrého logopeda a odstranit tu příšernou vadu řeči!
Nemám proti vám jinak nic a je to neskutečná škoda,jak to ty videa kvůli tomu dává dolů.
V dnešní době sehnat soukromého logopeda a dát vadu do pořádku není žádný velký problém,jen se musí chtít.
,,vevejný pvostoj,, , ,,téměf tfi miliony,, , to opravdu trhá uši 😞
Prosím za nás všechny,zapracujte na sobě a své řeči,jste můj oblíbenec a jinak máte můj obdiv.
Děkuji
a vy BYSTE měl se vrátit do školy hahahahhaha
aspon mesíc ve vazbe by jste mel vyslouzit za ty žabky s kombinací s jeansy , nebo za ten alibismus ze zacatku
Nesmysl, obojí je naprosto v pořádku
Panelák = Králíkárna
Nesmysl. Není panelák jako panelák.
samo o sebe to vyzerá nechutne, neslobodne a depresívne.. tie pastelové farby len zvýraznujú bizarnosť toho celého, je to ako premalovať koncentračný tábor a spraviť z toho škôlku.. to je tak ked sa naši panovníci niečoho chytia.. katastrofa.. len zbúrať, zrušiť pozemkové pravo, katany do rúk na sebaobranu a nech si každý postaví barák aký sa mu páči nech chce..
To je nesmysl. Všichni nemůžou bydlet v domcích a vilkách, nebylo by místo už na nic jiného. A mnozí ani nechtějí v rodinných domech bydlet. Já např. taky ne. Nehodlám svůj drahocenný čas trávit sekáním debilního trávníku nebo každou chvíli řešit nějaké závady na domě. Na to je můj čas moc vzácný.
@@mrshka1 zaujimave s tou anonymitou lebo my sme sa nastahovali na sidlisko v Prahe a nikoho nepoznam po prvom mene a oni nas nie takisto. Mne prave pride, ze ta anonymita je tu obrovska v porovnani s minulostou co kazdy sused vedel vymenovat mena susedov od 12steho poschodia po prve a vsetky ich deti. Tu nepoznam suseda cez chodbu. Jedine kde vidim susedou je SVJ a domovnika ked nieco robi vo vchode alebo venci psa.
@@mrshka1 Byl by z toho satelit zabírající půl republiky :-)
najtahšie na tom celom by bolo tie paneláky zbúrat.. jedna sa o železobeton, problém je ten že obsahuje pravú Uralskú/Ruskú ocel, čož je jeden z najkvalitnejších a najtvrdších materialov aký svet poznal.. v jednom československom časopise som čítal že uralská/Ruská ocel je tak pevná že vydrží výbuch malej atomovej boby.. zbúrat taký panelák by bol oriešok, odolal by aj delostreleckým pumám, bez technologie ktora umožní rozklad pravej ruskej oceli to nepôjde.
@@peterinvestor To opravdu záleží na lidech - a tedy i přímo na Vás. Pardon, už jsem to tu udělal několikrát, ale opět uvedu příklad přímo od nás. Má žena je na mateřské, ale protože se o sousedy skoro nezajímá, zná jen ty, kteří mají malé děti nebo bydlí u nás na patře. To je tedy celkem 6 rodin z celkových 36 u nás ve vchodě (dvě z toho jsou přímo u nás na patře). Já pracuju, ale prohodím občas pár slov s každým, koho třeba jen potkám ve výtahu nebo před domem. Ano, neznám jmény úplně všechny, ale přes 25 bych jich dohromady dal aspoň tak, že třeba "ta je právnička, ten je projektant elektrických zařízení a má patnáctiletá dvojčata, ta pracuje v realitce, tihle mají tříletého Vincenta, tahle má psa Ťapku, pracuje jako uklízečka a má malý černý Renault Twingo,..." atd. atd. Někteří chlapi od nás ze vchodu spolu třeba i pravidelně chodí sportovat nebo na pivo. A ne, ani v jejich případě se nejedná o nízkou společenskou vrstvu. Řekl bych, že z těch lidí, co od nás ze vchodu znám, má aspoň polovina z nich vysokou školu. A to jsme ve 12 poschoďovém paneláku na největším sídlišti v Praze.