Nagyon jó riport nagy köszönet érte!!! Régi 50-es években kistéglából épült családi házunkból próbáltam, 0 rezsijű házat kialakítani, a lehető legkisebb költséggel. Kapott 10cm hőszigetelést, a padlás födém szigetelése kőzet gyapottal, a régi keményfa nyílászárók maradtak, csak felújítottam őket, csiszolás újra festés, bemart gumi tömítés, az üveg réteg duplázása további üveggel. Napelem, klímás és hószivattyús padlófűtés. Gépi szellőztetés beszerelése, saját építésben készült hőcserélővel, (Minden saját kivitelezésben kivéve a 10 cm es hőszigetelés.) Végül is nem lett passzív ház, nem is zavar ez, de nulla a rezsi, én beérem ennyivel .).
Szia! Nagyon köszönöm a támogató szavakat és a megtekintést! Ahogy olvasom a történetet, akkor szereztél tapasztalatot építés terén! :-) Örülök, hogy jó lett a végeredmény! Üdv Neked és köszönöm ismét! ÁB
Koszi ezt a videot, regen sokat hallottam a passziv hazakrol es roppantul erdekes megtudni bizonyos dolgokat errol. A napelemes videot is nagyon varom. Koszonet a video elkesziteseert es a raforditott energiaert is :) mindig jo titeket nezni :)
Szia! Valóban az lesz! Fel is vettük, kettőször is, mivel időközben változott a Saldo tervezet, de nem baj, rögzítve, tartalom érkezik augusztus első felében! Szia és köszönöm a megtekintést! Üdv, ÁB
A passzívház általános jellemzői: • az épületburok körül komplett körbefutó, vastag hőszigetelés a hőhidak kiiktatására • teljes mértékben légzáró épületburok • a kompakt épülettömeg déli tájolása • passzívház - ablak háromrétegű hővédő üvegezéssel és hőszigetelt tokkal • közmű - és szellőzéstechnológia nagy hatásfokú hővisszanyeréssel, amely a fűtésrendszert feleslegessé teszi
Jobb lett volna a videót hátulró kezdeni: a passzívház igazából nem olyan fontos, mint a szellőztető rendszer. Azt ma már minden házba kötelezővé tenném. Én egy könnyűszerkezetes házban élek, ami közel passzív ház, de nem volt cél a teljes passzívház elérése, viszont a szellőztető rendszer az nekem kötelező volt! Sosem térül meg, és minden forintot megérte. A fejfájós ébredés tényleg igaz. A passzívház kritétirumokat amúgy is meg kellene minden építkezésnél fogadni, hiszen a légtömörség fontos, hogy télen a szél ne süvítsen (ez nem volt kiemelve, hogy régen ez mennyire más volt), a hőhídmentesség teljesen természetes kellene legyen, hiszen a hideg folt, a penész az senkinek nem kell. De szigetelésből ténylegesen elég a magas szigeteltség is. A benapozás is kvázi természetes kellene legyen, hiszen más az élet úgy, hogy a nappali az egész télen fürdik a napfényben (már ha van napsütés). És itt jött volna a használati érdekességek, mert szép és jó, hogy télen a benapozással fűtök, de a múlt télen volt 3 olyan hét, amikor ez nem ment (napkollektoron szoktam ezt mérni, múlt november végén 3 hétig érdemi melegítés nem volt). Azaz fűtés kell egy passzív házba (ezt amúgy mondta). Meg ugye este sem süt a nap. Na de mi van nyáron? Ez szerintem sokkal érdekesebb, és erre kíváncsi lennék hogyan oldja meg. Ugye mondta ő is, hogy 1 olaj radiátorral kifűtöttek. Hát sajnos a porszívó is kifűti nyáron a passzív házat (1500W 1 óra, érezhetően fűt egy adagot). 2 gyerek 300W. Ezt már az árnyékolás és a szellőztető nem viszi el egy szobából. Ha a két gyerek bekapcsolja a számítógépet, akkor az bizony 1-1.2kWh fűtés a szobában. Klíma kell, vagy nem tudom hogy viszi ki ezt a hőt nyáron a szobából. És igazából ez az, ami miatt egy passzívház közeli ház is elég, és inkább legyen benne jó hűtés/fűtés, legyen napkollektor vagy hőszívattyú, nem is annyira a fűtés miatt, mert HMV már többe kerül mint a fűtés. Sajnos a napkollektoros leaf példa is rossz volt szerintem, mert ez csak órán mérve "zöld". A valóságban én nappal nem vagyok otthon, este meg nem a napelemről töltöd a leafet. Ugyanúgy a mátrai/paksi erőműről töltöd, mint akinek nincs napeleme. Oké, papíron minden jó, csak valóságban mégsem. Ugyanez a baj a fűtéssel is, ritkán fűtesz, amikor süt a nap. Télen, amikor mínusz pár fok van, és a süt a nap, nálam sem megy a fűtés, ezért áramot se fogyaszt napelem nélkül se. Este viszont nem tudna napelemről menni, ha lenne napelem, akkor sem. Akkumlátor szintén nem jó megoldás szerintem. Még van a témában 1-2 videó :)
Ja, és el nem tudom képzelni, hogy a passzívház az nyáron olyan hűvös, mint a nagyi háza. A nagyi háza azért volt főleg hűvös, mert nem volt hőszigetelve, ezért nyáron a padló hűtőtte. Namost ha teszek 20cm hőszigetelést az ajzatra hogy télen jó legyen, bizony az nyáron semmit nem fog hűteni, és a bevitt hő, az bent marad, és meleg lesz. Bevitt hő meg lesz.
@@rezsnyakpeterepitesz4897 "Ha a két gyerek bekapcsolja a számítógépet, akkor az bizony 1-1.2kWh fűtés a szobában. Klíma kell, vagy nem tudom hogy viszi ki ezt a hőt nyáron a szobából." Erre hogyan méretez klíma nélkül? Nyáron a legnagyobb a probléma a bent keletkező hő, ezt kell kivinni, mivel a jó hőszigetelés, és a kinti meleg miatt nincs hűtő hatás (hőcsere). Erre írtam, hogy a nagyi házában volt egy masszív nyári hűtés, mivel a padló az szigeteletlen volt. Ez a hűtés nem lehet egy passzív házban. A szellőztető rendszer egy családi ház esetében az egész házra maximum 1kWh hűtést/fűtést tud. De inkább nem, mivel itt a cél a komfort szellőztetés. (na meg ma már ugye nincs 50m csőkígyó a földben a szellőztető előtt, és a kinti 35 fokos levegővel nehéz lesz hűteni is). De meggyőzhető vagyok, hogy egy passzív házban ez a szoba is hűvös marad klíma nélkül :)
@@laszlojuhasz6604 A válasz az éjszakai kereszthuzatos szellőztetésben rejlik. Több fokot lehet hűteni így lakáson, tartósan 25 fok alatt lehet tartani a házat. Mindezt a PHPP programmal modellezzük is, és a számításokat igazolja az élet.
Mint kéményseprő mester írom, a friss levegő az év 365 napján fontos, be lehet csomagolni egy házat 110%-ban, de ha nem biztosítod a friss levegőt úgy élsz mint egy szigeteletlen kádárkockában főleg ha analóg fűtésed van! Nagyon jól mondta Péter, hogy az ember egy belső égésű motor, oxigén nélkül nem megy...
Nekem tetszik a passzívház és a hővisszanyerős állandó szellőztetés. Viszont van egy probléma, amire nem tudom van-e megoldás. Amikor ablakok kinyitásával szellőztetek, akkor télen kiszagolok előtte, hogy nincs-e kint durva füst. Nyilván szeretném, hogy a szellőztető gép se hozza be pl. a környéken elégetett bútorlapok füstjét. Viszont észre tudja venni a gép, hogy mikor elfogadható a kinti légminőség?
Üdvözletem Uraim ! Köszönet az informatív , érthető , alapos anyagért ! Véleményem szerint , mindenki le tudja szűrni a számára érdemleges , használható tartalmat. Lenne , egy nem a témába vágó kérdésem . Rezsnyák úr véletlenül nem kommenttelt anno Ezermester fórumon szigetelés , párazárás témában - ha jól emlékszem -" Fansys " néven ? Köszönet az anyagért ! Üdvözletem : Soós Miklós Attila
Szeretném kiemelni, hogy a klímának a környezetre való rossz hatása nem elenyésző, tehát talajszonda és hőszivattyú helyett AC-t ajánlani nem túl szerencsés. A passzív házaknak nem az lenne a legfőbb tulajdonsága hogy környezetbarát mivel energiatakarékos?
De a passzívház energiatakarékos így igaz. Pont ezért felesleges egy hőszivattyút telepíteni. Ez olyan, mintha egy elemes órát nem ceruza elemmel, hanem egy autó akksival hajtanál meg, felesleges túlméretezés és felesleges költség. A modern hőszivattyús klímákkal nagyon hatékonyan lehet fűteni, energiatakarékosak, szóval ezek jó alternatívát jelenthetnek. De ha ez nem tetszik valakinek, akkor egy norvég fűtőpanel is jó megoldás lehet szerintem.
Rezsnyák Péter rendszeresen válaszol. látom. Felteszek egy kérdést: egyik oldalról az Amerikai Űrhajózási Hivatal teljes eszközparkját bevetjük, hogy megtaláljunk egy három négyzetcentiméteres rést, hogy ne szeleljen. A légtömörnek kikiáltott házat azután a legprimitívebb módon, egyetlen négyzetméteren elhelyezett 3 kilowattos elektromos fűtőkészülékkel igyekszünk melegíteni. Biztos jó ez így?
Egy kis munkakultúra kell a légtömör épülethez, talán még annyi sem kell, mint amit az Ácsbudapest képvisel, és máris légtömör az épület. A kóklereknek ez mondjuk űrtechnikának tűnhet! De elhiszem, sokáig én sem értettem!
Két jó szaki ha találkozik. Mind a ketten nagyon jó szakemberek. Jó ilyet látni mikor ilyen emberek találkoznak. Pétert azért meg cáfolnám mert nyugat európában vágási tilalom van vagy 20 éve. Tehát már ritkán építenek fából. Illetve kelet europa erdeit lopják ki.
Ahogy írod Erdély fáit vágják ki a nagy osztrák építőipari cég nevében és gyárának!
3 года назад+2
Engem csak egy dolog zavar ebben a házépítősdiben. Hogy megmondják nekem, hogy milyen házam lehet. Amit a saját adózott pénzemből építtettek. Rám erőltetik a csodaablakot meg a csoda szigetelést és a csoda szellőztetést. Aztán a 30 milliós szerkezet árból lesz 50.... Ez olyan nekem, minta azt mondanák, hogy nem vehetem meg az alapmodellt a kocsiból csak a full extrásat, holott nekem igényem sincs rá... Nem dönthetek a saját pénzemről, mert le van írva, hogy jelenleg B-s házat építhetsz, ha van rá pénzed, ha nincs.
De hát ez az autóknál is pontosan így van. Egy csomó felszerelés elő van írva: ABS, biztonsági öv, ESP, fejtámla, index, km óra, stb. És ezektől kerül annyiba egy autó, amennyibe. Nem mondhatod, hogy neked nem kell ABS, nem akarod kifizetni. Sőt, még az energia felhasználása is törvényben van korlátozva, és ehhez egy csomó kiegészítő kell a motorba, amit szintén kötelező kifizetni.
3 года назад
@@attilacsatar7341 biztonságtechnikai kiegészítők a kötelezőek, de az, hogy nincs benne klíma és nem hybrid vagy elektromos a kutyát se érdekli. És vehetek 60 literes fogyasztású autót is házban pedig bármennyi pénzem van csak azt és úgy lehet ahogy elő van írva.
@ Az ország gazdasági érdeke, hogy ne lehessen pazarló házakat építeni, mert akkor pár éven belül eljutunk oda, hogy nincs elég energia. 60 literes fogyasztású autót sem tudsz amúgy venni, mert a konszerneknek is teljesíteniük kell az úniós kvótákat, nem fognak ilyet gyártani.
@@officialRandall Nincs elég energia.... Ez azért érdekes téma. Főleg mivel maga az állam lehetetlenített el, jó néhány alternatív energia forrást. Emlékszik pl. az etanol sztorira? Szélerőművek ellehetetlenítése? Értem az irányt , de az állam első dolga az itt élő emberek életének javítása, könnyítése, támogatása. Vagyis ez lenne! Legyen háza mindenkinek vagy lakása. Az energia árak pedig egyértelműen sarkalnak mindenkit, a korszerűsítésre. A jelenlegi gazdasági felfogás nem szolgálja az emberek érdekeit. Ez a helyzet. Vegyük csak elő a fa anyagok árait. Fánk van. Mégis egekben van az ára az amerikai és kínai felvásárlók miatt, a hírek szerint. Az állam által biztosított hitel források értéke jelentősen csökkent a drasztikus áremelések miatt. Az állam pedig nem teszi azt amit ilyenkor kellene. Fa kivitele tilos! Árak visszaállítva és befagyasztva. stb...
3 года назад+2
@@officialRandall Ha van pénzem akármikor vehetek egy 6.2-es Hemit vagy egy Ferrarit vagy egy Bugattit, azok 3 teligázra bőven 60 litert fogyasztanak. 15 liter alatt nem is megy. Amúgy meg, ha nem lesz elég energia, a villanyszekereket miből töltjük majd? :D Ráadásul a nagy nullás házakhoz hungarocellt használnak ami eleve veszélyes hulladék...Sőt a gipszkarton is az. Ja és lehet fával fűteni bennük...Ennyit a nagy környezet tudatosságról... De van erre megoldás, innentől majd virágzani fog a szarból várat project. Ezeréves kádárkockákat dozerolnak el, megmarad 3 fal, aztán onnantól fogva csak felújítás. Olyan házat épít köré amilyet akar és nem fog 70 millióba kerülni. És fizeti a havi 50 ezer rezsit 40 évig és még akkor sem éri el a 70 millát a belekerülés.
A mai építőanyag árak mellett a magyar emberek kénytelenek 100 millió forintért építeni házat.Nem fog ez bedőlni?De befog... Tudom hogy ez a műsor nem pont erről szólt,de a vályog épületeket meg lebontjuk.
A videó elkészítése természetesen köszönetet érdemel, de mint NEM szakember, szeretném elhasználni a havi okoskodási kvótámat. "Kádárkocka 400 - 500 kWh/m2/év." Aha. Akkor azt kifűteni villannyal nagyjából 1.7 millió forintba kerülne évente, ezzel szemben "csak" 300 - 500e Ft. Ami persze brutálisan sok, ismerősi körben vannak, akiket rábeszélt a Nobo ügynök erre a vacakra, de az akkor sem annyi. Természetesen utólagosan nem szigetelt, gyári kockáról beszélünk. Az is érdekes dolog, hogy egy kétszintes házat valaki egy darab fűtőtesttel - a példában igencsak környezetszennyező olajradiátorral - akarjon kifűteni. A klímás fűtés csak akkor működik, ha kb. szobánként tesznek egyet, tehát annyiszor legalább 250 ezer forint beruházás, karbantartás, huzat, zaj, valamint meghibásodási esély. Ilyen esetben pont, hogy ésszerű választás lehet a vizet melegítő hőszivattyú, mert nem kell a gáz engedélyekkel kínlódni, és télen is lesz elég ereje, nem kell majd ráfűtenie villanypatronnal. Meg környezettudatos, épp csak kicsit rosszabb a végére, mintha a villamos erőműben elégetett kőolajat és földgázt helyben égetnénk el... Az, hogy a napsütés fűtene ki egy házat télen, nem gondolhatja komolyan senki. Ha süt a nap, télen ilyen 50 W/m2/óra a rá merőleges felületen. Nyáron meg ~1000 W/m2/óra, sok órában. A fa, mint megújúló dolog is érdekes a gyakorlatban, mert én csak azt látom, hogy irtják az "ősfás" erdőt a Pilisben, és csak egyre kevesebb lesz. A harminc éve visszatelepített egynemű erdők meg a vicc kategória, minden szempontból sajnos, csak meg kell nézni. Lehet ezt a "passzív" ház baromságot erőltetni, sajnos muszáj is, meg légtömörséget mérni, hogy meglegyen a pecsét, de szellőztetés nélkül élhetetlen. Akkor meg oda az egész, "csak" egy jól szigetelt ház lesz jó drágán. Amit egyébként hiába tesznek ki az ingatlanpiacra, senki nem fogja megvenni annyiért, inkább veszik a többi "gagyit", mert az "csak" heroináron megy. De mivel légtömör, muszáj állandóan szellőztetni, nem elég naponta egy-két alkalommal. Így már kell a szellőztetőrendszer, hogy alacsony maradjon a páratartalom. De abból is a hővisszanyerős, hogy alacsony maradjon az energiaigény. Az viszont megint nem olcsó, karbantartást is igényel, plusz évtizedekben mérhető megtérülési idő, vagy még annál is több. Azon meg csak mosolygok, hogy az éjszaka közepén elfogy egy hálószobányi levegő. Vagy inkább sírok, ha tényleg, mert akkor a passzív ház gyakorlatilag életveszélyes. Sebaj, okot ad majd egy újabb sóhivatal létrejöttére a kéményseprő kóklerek mellett. A "panleszindróma" is alapvetően akkor jön elő, mikor új ablakokkal meggátolják a légcserét, és ki van kapcsolva a szellőző. Ezért ott is lukat kell vágni, értelmetlenné téve a légtömör ablakokat, de legalább nem kell milliós szellőztetőrendszert beépíteni, elég a gyáriba egy ventilátort tenni. A napelem természetesen jó irány, de az árát az mai árakon sose hozza vissza egy alacsony energiaigényű háznál. Az is kédés, meddig veszi át az áramszolgáltató. Az meg értelmezhetetlen, hogy úgy tervezik, hogy januárban is elég legyen a teljesítménye. Ugyan már, mire, a világításra? Az pedig, hogy a mikor térül meg kérdésre szuperlatívuszokban próbál válaszolni, elég beszédes. Ahogy a kivitelezési időre adott válasz is erősen jóindulatú, miszerint "mostanában kicsit kaotikus a szakmában a helyzet." Hát az... :)
Nagyon jó riport nagy köszönet érte!!!
Régi 50-es években kistéglából épült családi házunkból próbáltam, 0 rezsijű házat kialakítani, a lehető legkisebb költséggel. Kapott 10cm hőszigetelést, a padlás födém szigetelése kőzet gyapottal, a régi keményfa nyílászárók maradtak, csak felújítottam őket, csiszolás újra festés, bemart gumi tömítés, az üveg réteg duplázása további üveggel. Napelem, klímás és hószivattyús padlófűtés. Gépi szellőztetés beszerelése, saját építésben készült hőcserélővel, (Minden saját kivitelezésben kivéve a 10 cm es hőszigetelés.)
Végül is nem lett passzív ház, nem is zavar ez, de nulla a rezsi, én beérem ennyivel .).
Szia!
Nagyon köszönöm a támogató szavakat és a megtekintést!
Ahogy olvasom a történetet, akkor szereztél tapasztalatot építés terén!
:-)
Örülök, hogy jó lett a végeredmény!
Üdv Neked és köszönöm ismét!
ÁB
Végre egy szakértő aki elmondja az igazságokat.... köszönöm
Köszönjük a megtekintést!
Üdv,
ÁB
Örülök hogy foglalkoztál a témával, kíváncsi lennék mennyire kell fűteni egy olyan házat amit ti készítettek.
Köszönöm szépen a megtekintést!
Hálás vagyok!
Üdv,
ÁB
Koszi ezt a videot, regen sokat hallottam a passziv hazakrol es roppantul erdekes megtudni bizonyos dolgokat errol. A napelemes videot is nagyon varom. Koszonet a video elkesziteseert es a raforditott energiaert is :) mindig jo titeket nezni :)
Nagyon köszönöm a támogató sorokat, sokat jelent, köszönöm, hálás vagyok!
Üdv,
ÁB
👍😉 udvozlet🤷🏻♀️ koszonom🙏
Nagyon jó kis fejtágító, több ilyet Peti.
Viszont azt a következő videótémát a napelemekről már elkotyogtad a videóban…😅🙈🤷🏻♂️🤜🏻🤛🏻
Szia!
Valóban az lesz!
Fel is vettük, kettőször is, mivel időközben változott a Saldo tervezet, de nem baj, rögzítve, tartalom érkezik augusztus első felében!
Szia és köszönöm a megtekintést!
Üdv,
ÁB
@@acsbudapest nem kettőször, k é t s z e r
@@quecksilberhochdruckdampfl7429 Köszönöm a megtekintést és a kommentet.
Üdv,
ÁB
Szuper riport. Nagyon szepen koszonom.
Nagyon szépen köszönjük!
Üdv,
ÁB
A passzívház általános jellemzői:
• az épületburok körül komplett körbefutó, vastag hőszigetelés a hőhidak kiiktatására
• teljes mértékben légzáró épületburok
• a kompakt épülettömeg déli tájolása
• passzívház - ablak háromrétegű hővédő üvegezéssel és hőszigetelt tokkal
• közmű - és szellőzéstechnológia nagy hatásfokú hővisszanyeréssel, amely a fűtésrendszert feleslegessé teszi
Köszönöm a kiegészítő kommentet és a megtekintést!
Üdv,
ÁB
Jobb lett volna a videót hátulró kezdeni: a passzívház igazából nem olyan fontos, mint a szellőztető rendszer. Azt ma már minden házba kötelezővé tenném.
Én egy könnyűszerkezetes házban élek, ami közel passzív ház, de nem volt cél a teljes passzívház elérése, viszont a szellőztető rendszer az nekem kötelező volt! Sosem térül meg, és minden forintot megérte. A fejfájós ébredés tényleg igaz.
A passzívház kritétirumokat amúgy is meg kellene minden építkezésnél fogadni, hiszen a légtömörség fontos, hogy télen a szél ne süvítsen (ez nem volt kiemelve, hogy régen ez mennyire más volt), a hőhídmentesség teljesen természetes kellene legyen, hiszen a hideg folt, a penész az senkinek nem kell. De szigetelésből ténylegesen elég a magas szigeteltség is. A benapozás is kvázi természetes kellene legyen, hiszen más az élet úgy, hogy a nappali az egész télen fürdik a napfényben (már ha van napsütés).
És itt jött volna a használati érdekességek, mert szép és jó, hogy télen a benapozással fűtök, de a múlt télen volt 3 olyan hét, amikor ez nem ment (napkollektoron szoktam ezt mérni, múlt november végén 3 hétig érdemi melegítés nem volt). Azaz fűtés kell egy passzív házba (ezt amúgy mondta). Meg ugye este sem süt a nap. Na de mi van nyáron? Ez szerintem sokkal érdekesebb, és erre kíváncsi lennék hogyan oldja meg. Ugye mondta ő is, hogy 1 olaj radiátorral kifűtöttek. Hát sajnos a porszívó is kifűti nyáron a passzív házat (1500W 1 óra, érezhetően fűt egy adagot). 2 gyerek 300W. Ezt már az árnyékolás és a szellőztető nem viszi el egy szobából. Ha a két gyerek bekapcsolja a számítógépet, akkor az bizony 1-1.2kWh fűtés a szobában. Klíma kell, vagy nem tudom hogy viszi ki ezt a hőt nyáron a szobából.
És igazából ez az, ami miatt egy passzívház közeli ház is elég, és inkább legyen benne jó hűtés/fűtés, legyen napkollektor vagy hőszívattyú, nem is annyira a fűtés miatt, mert HMV már többe kerül mint a fűtés.
Sajnos a napkollektoros leaf példa is rossz volt szerintem, mert ez csak órán mérve "zöld". A valóságban én nappal nem vagyok otthon, este meg nem a napelemről töltöd a leafet. Ugyanúgy a mátrai/paksi erőműről töltöd, mint akinek nincs napeleme. Oké, papíron minden jó, csak valóságban mégsem. Ugyanez a baj a fűtéssel is, ritkán fűtesz, amikor süt a nap. Télen, amikor mínusz pár fok van, és a süt a nap, nálam sem megy a fűtés, ezért áramot se fogyaszt napelem nélkül se. Este viszont nem tudna napelemről menni, ha lenne napelem, akkor sem. Akkumlátor szintén nem jó megoldás szerintem.
Még van a témában 1-2 videó :)
Ja, és el nem tudom képzelni, hogy a passzívház az nyáron olyan hűvös, mint a nagyi háza. A nagyi háza azért volt főleg hűvös, mert nem volt hőszigetelve, ezért nyáron a padló hűtőtte. Namost ha teszek 20cm hőszigetelést az ajzatra hogy télen jó legyen, bizony az nyáron semmit nem fog hűteni, és a bevitt hő, az bent marad, és meleg lesz. Bevitt hő meg lesz.
@@laszlojuhasz6604 Egy passzívházat méretezünk a nyári állapotra is. És éppen ezért hűvös lesz nyáron, de kifűthető télen.
@@rezsnyakpeterepitesz4897 "Ha a két gyerek bekapcsolja a számítógépet, akkor az bizony 1-1.2kWh fűtés a szobában. Klíma kell, vagy nem tudom hogy viszi ki ezt a hőt nyáron a szobából."
Erre hogyan méretez klíma nélkül? Nyáron a legnagyobb a probléma a bent keletkező hő, ezt kell kivinni, mivel a jó hőszigetelés, és a kinti meleg miatt nincs hűtő hatás (hőcsere). Erre írtam, hogy a nagyi házában volt egy masszív nyári hűtés, mivel a padló az szigeteletlen volt. Ez a hűtés nem lehet egy passzív házban. A szellőztető rendszer egy családi ház esetében az egész házra maximum 1kWh hűtést/fűtést tud. De inkább nem, mivel itt a cél a komfort szellőztetés. (na meg ma már ugye nincs 50m csőkígyó a földben a szellőztető előtt, és a kinti 35 fokos levegővel nehéz lesz hűteni is).
De meggyőzhető vagyok, hogy egy passzív házban ez a szoba is hűvös marad klíma nélkül :)
@@laszlojuhasz6604 A válasz az éjszakai kereszthuzatos szellőztetésben rejlik. Több fokot lehet hűteni így lakáson, tartósan 25 fok alatt lehet tartani a házat. Mindezt a PHPP programmal modellezzük is, és a számításokat igazolja az élet.
Közben megjött a válasz is ha jól látom a megfelelő forrásból!
Köszönöm a kérdést és a megtekintést!
Üdv,
ÁB
Király vendég 👍
Köszönöm a visszacsatolást!
Szakértöböl, a legjobbat találtad meg.
Szia!
Nagyon szépen köszönöm, köszönjük!
Üdv,
ÁB
@@acsbudapest szivesen. Bár nem én küttem oda, de mindegy.
Mint kéményseprő mester írom, a friss levegő az év 365 napján fontos, be lehet csomagolni egy házat 110%-ban, de ha nem biztosítod a friss levegőt úgy élsz mint egy szigeteletlen kádárkockában főleg ha analóg fűtésed van! Nagyon jól mondta Péter, hogy az ember egy belső égésű motor, oxigén nélkül nem megy...
Szia!
Köszönöm a megtekintést és a szakmai kiegészítő kommentet!
Üdv,
ÁB
Ezért van a gépi szellőztetés, sokkal jobb a levegő mint bármelyik házban, ahol nem tudnak folyamatosan szellőztetni.
Nekem tetszik a passzívház és a hővisszanyerős állandó szellőztetés. Viszont van egy probléma, amire nem tudom van-e megoldás. Amikor ablakok kinyitásával szellőztetek, akkor télen kiszagolok előtte, hogy nincs-e kint durva füst. Nyilván szeretném, hogy a szellőztető gép se hozza be pl. a környéken elégetett bútorlapok füstjét. Viszont észre tudja venni a gép, hogy mikor elfogadható a kinti légminőség?
Tenni kell rá szénszűrőt. Teljes mértékben kiszűri a füstszagot.
Jó videó, így tovább. 👍
Nagyon szépen köszönöm!
Üdv,
ÁB
Érdekfeszítő a téma. Lenne megoldás panel-lakásra is, innovatív megoldás érdekelne, gyorsan? Köszönettel: Gábor
Nekem nincs se napelemem se extra. Gáz kombi kazán, pdleó és falfűtés, vizes rendszerrel, konnyű szerkezet. .. 80 nm 34 milla..
Szia!
Az is járható út, természetesen az sem eretnekség.
A passzívház csak egy alternatíva.
:-)
Üdv,
ÁB
Üdvözletem Uraim !
Köszönet az informatív , érthető , alapos anyagért !
Véleményem szerint , mindenki le tudja szűrni a számára érdemleges , használható tartalmat.
Lenne , egy nem a témába vágó kérdésem . Rezsnyák úr véletlenül nem kommenttelt anno Ezermester fórumon szigetelés , párazárás témában - ha jól emlékszem -" Fansys " néven ?
Köszönet az anyagért !
Üdvözletem : Soós Miklós Attila
Ott nem! :-) és köszönöm!
@@rezsnyakpeterepitesz4897
Köszönöm a választ , további jó munkát és várjuk a videóit !
Szia!
Nagyon köszönöm, köszönjük!
Idő közben meg is érkezett a válasz, Péter is bekapcsolódott!
Köszönöm Neki is!
:-)
üdv,
ÁB
Jó kis fejtágító videó ez is Szaki.
Szia!
Végre ideértem!
:-)
Köszönöm a megtekintést!
Állandó a jelenléted! Hálás vagyok!
:-)
Üdv,
ÁB
@@acsbudapest Ki nem hagynám. Üdv. További szépeket!
Szeretném kiemelni, hogy a klímának a környezetre való rossz hatása nem elenyésző, tehát talajszonda és hőszivattyú helyett AC-t ajánlani nem túl szerencsés. A passzív házaknak nem az lenne a legfőbb tulajdonsága hogy környezetbarát mivel energiatakarékos?
De a passzívház energiatakarékos így igaz. Pont ezért felesleges egy hőszivattyút telepíteni. Ez olyan, mintha egy elemes órát nem ceruza elemmel, hanem egy autó akksival hajtanál meg, felesleges túlméretezés és felesleges költség. A modern hőszivattyús klímákkal nagyon hatékonyan lehet fűteni, energiatakarékosak, szóval ezek jó alternatívát jelenthetnek. De ha ez nem tetszik valakinek, akkor egy norvég fűtőpanel is jó megoldás lehet szerintem.
Ty.
Én köszönöm a megtekintést!
Üdv,
ÁB
Rezsnyák Péter rendszeresen válaszol. látom. Felteszek egy kérdést: egyik oldalról az Amerikai Űrhajózási Hivatal teljes eszközparkját bevetjük, hogy megtaláljunk egy három négyzetcentiméteres rést, hogy ne szeleljen. A légtömörnek kikiáltott házat azután a legprimitívebb módon, egyetlen négyzetméteren elhelyezett 3 kilowattos elektromos fűtőkészülékkel igyekszünk melegíteni. Biztos jó ez így?
Egy kis munkakultúra kell a légtömör épülethez, talán még annyi sem kell, mint amit az Ácsbudapest képvisel, és máris légtömör az épület. A kóklereknek ez mondjuk űrtechnikának tűnhet! De elhiszem, sokáig én sem értettem!
Háhh, Szakiellenőrnek a minap éppen titeket ajanlottalak, hogy bemutathassa a szép munkátok.
Ismerjük a Pétert kapcsolatban vagyunk! :-)
Két jó szaki ha találkozik. Mind a ketten nagyon jó szakemberek. Jó ilyet látni mikor ilyen emberek találkoznak. Pétert azért meg cáfolnám mert nyugat európában vágási tilalom van vagy 20 éve. Tehát már ritkán építenek fából. Illetve kelet europa erdeit lopják ki.
Ahogy írod Erdély fáit vágják ki a nagy osztrák építőipari cég nevében és gyárának!
Engem csak egy dolog zavar ebben a házépítősdiben. Hogy megmondják nekem, hogy milyen házam lehet. Amit a saját adózott pénzemből építtettek. Rám erőltetik a csodaablakot meg a csoda szigetelést és a csoda szellőztetést. Aztán a 30 milliós szerkezet árból lesz 50.... Ez olyan nekem, minta azt mondanák, hogy nem vehetem meg az alapmodellt a kocsiból csak a full extrásat, holott nekem igényem sincs rá... Nem dönthetek a saját pénzemről, mert le van írva, hogy jelenleg B-s házat építhetsz, ha van rá pénzed, ha nincs.
De hát ez az autóknál is pontosan így van. Egy csomó felszerelés elő van írva: ABS, biztonsági öv, ESP, fejtámla, index, km óra, stb. És ezektől kerül annyiba egy autó, amennyibe. Nem mondhatod, hogy neked nem kell ABS, nem akarod kifizetni. Sőt, még az energia felhasználása is törvényben van korlátozva, és ehhez egy csomó kiegészítő kell a motorba, amit szintén kötelező kifizetni.
@@attilacsatar7341 biztonságtechnikai kiegészítők a kötelezőek, de az, hogy nincs benne klíma és nem hybrid vagy elektromos a kutyát se érdekli. És vehetek 60 literes fogyasztású autót is házban pedig bármennyi pénzem van csak azt és úgy lehet ahogy elő van írva.
@ Az ország gazdasági érdeke, hogy ne lehessen pazarló házakat építeni, mert akkor pár éven belül eljutunk oda, hogy nincs elég energia. 60 literes fogyasztású autót sem tudsz amúgy venni, mert a konszerneknek is teljesíteniük kell az úniós kvótákat, nem fognak ilyet gyártani.
@@officialRandall Nincs elég energia.... Ez azért érdekes téma. Főleg mivel maga az állam lehetetlenített el, jó néhány alternatív energia forrást. Emlékszik pl. az etanol sztorira? Szélerőművek ellehetetlenítése? Értem az irányt , de az állam első dolga az itt élő emberek életének javítása, könnyítése, támogatása. Vagyis ez lenne! Legyen háza mindenkinek vagy lakása. Az energia árak pedig egyértelműen sarkalnak mindenkit, a korszerűsítésre. A jelenlegi gazdasági felfogás nem szolgálja az emberek érdekeit. Ez a helyzet. Vegyük csak elő a fa anyagok árait. Fánk van. Mégis egekben van az ára az amerikai és kínai felvásárlók miatt, a hírek szerint. Az állam által biztosított hitel források értéke jelentősen csökkent a drasztikus áremelések miatt. Az állam pedig nem teszi azt amit ilyenkor kellene. Fa kivitele tilos! Árak visszaállítva és befagyasztva. stb...
@@officialRandall Ha van pénzem akármikor vehetek egy 6.2-es Hemit vagy egy Ferrarit vagy egy Bugattit, azok 3 teligázra bőven 60 litert fogyasztanak. 15 liter alatt nem is megy. Amúgy meg, ha nem lesz elég energia, a villanyszekereket miből töltjük majd? :D Ráadásul a nagy nullás házakhoz hungarocellt használnak ami eleve veszélyes hulladék...Sőt a gipszkarton is az. Ja és lehet fával fűteni bennük...Ennyit a nagy környezet tudatosságról... De van erre megoldás, innentől majd virágzani fog a szarból várat project. Ezeréves kádárkockákat dozerolnak el, megmarad 3 fal, aztán onnantól fogva csak felújítás. Olyan házat épít köré amilyet akar és nem fog 70 millióba kerülni. És fizeti a havi 50 ezer rezsit 40 évig és még akkor sem éri el a 70 millát a belekerülés.
A mai építőanyag árak mellett a magyar emberek kénytelenek 100 millió forintért építeni házat.Nem fog ez bedőlni?De befog...
Tudom hogy ez a műsor nem pont erről szólt,de a vályog épületeket meg lebontjuk.
A videó elkészítése természetesen köszönetet érdemel, de mint NEM szakember, szeretném elhasználni a havi okoskodási kvótámat.
"Kádárkocka 400 - 500 kWh/m2/év." Aha. Akkor azt kifűteni villannyal nagyjából 1.7 millió forintba kerülne évente, ezzel szemben "csak" 300 - 500e Ft. Ami persze brutálisan sok, ismerősi körben vannak, akiket rábeszélt a Nobo ügynök erre a vacakra, de az akkor sem annyi. Természetesen utólagosan nem szigetelt, gyári kockáról beszélünk.
Az is érdekes dolog, hogy egy kétszintes házat valaki egy darab fűtőtesttel - a példában igencsak környezetszennyező olajradiátorral - akarjon kifűteni. A klímás fűtés csak akkor működik, ha kb. szobánként tesznek egyet, tehát annyiszor legalább 250 ezer forint beruházás, karbantartás, huzat, zaj, valamint meghibásodási esély. Ilyen esetben pont, hogy ésszerű választás lehet a vizet melegítő hőszivattyú, mert nem kell a gáz engedélyekkel kínlódni, és télen is lesz elég ereje, nem kell majd ráfűtenie villanypatronnal. Meg környezettudatos, épp csak kicsit rosszabb a végére, mintha a villamos erőműben elégetett kőolajat és földgázt helyben égetnénk el...
Az, hogy a napsütés fűtene ki egy házat télen, nem gondolhatja komolyan senki. Ha süt a nap, télen ilyen 50 W/m2/óra a rá merőleges felületen. Nyáron meg ~1000 W/m2/óra, sok órában.
A fa, mint megújúló dolog is érdekes a gyakorlatban, mert én csak azt látom, hogy irtják az "ősfás" erdőt a Pilisben, és csak egyre kevesebb lesz. A harminc éve visszatelepített egynemű erdők meg a vicc kategória, minden szempontból sajnos, csak meg kell nézni.
Lehet ezt a "passzív" ház baromságot erőltetni, sajnos muszáj is, meg légtömörséget mérni, hogy meglegyen a pecsét, de szellőztetés nélkül élhetetlen. Akkor meg oda az egész, "csak" egy jól szigetelt ház lesz jó drágán. Amit egyébként hiába tesznek ki az ingatlanpiacra, senki nem fogja megvenni annyiért, inkább veszik a többi "gagyit", mert az "csak" heroináron megy. De mivel légtömör, muszáj állandóan szellőztetni, nem elég naponta egy-két alkalommal. Így már kell a szellőztetőrendszer, hogy alacsony maradjon a páratartalom. De abból is a hővisszanyerős, hogy alacsony maradjon az energiaigény. Az viszont megint nem olcsó, karbantartást is igényel, plusz évtizedekben mérhető megtérülési idő, vagy még annál is több. Azon meg csak mosolygok, hogy az éjszaka közepén elfogy egy hálószobányi levegő. Vagy inkább sírok, ha tényleg, mert akkor a passzív ház gyakorlatilag életveszélyes. Sebaj, okot ad majd egy újabb sóhivatal létrejöttére a kéményseprő kóklerek mellett.
A "panleszindróma" is alapvetően akkor jön elő, mikor új ablakokkal meggátolják a légcserét, és ki van kapcsolva a szellőző. Ezért ott is lukat kell vágni, értelmetlenné téve a légtömör ablakokat, de legalább nem kell milliós szellőztetőrendszert beépíteni, elég a gyáriba egy ventilátort tenni.
A napelem természetesen jó irány, de az árát az mai árakon sose hozza vissza egy alacsony energiaigényű háznál. Az is kédés, meddig veszi át az áramszolgáltató. Az meg értelmezhetetlen, hogy úgy tervezik, hogy januárban is elég legyen a teljesítménye. Ugyan már, mire, a világításra?
Az pedig, hogy a mikor térül meg kérdésre szuperlatívuszokban próbál válaszolni, elég beszédes. Ahogy a kivitelezési időre adott válasz is erősen jóindulatú, miszerint "mostanában kicsit kaotikus a szakmában a helyzet." Hát az... :)
Tapasztalat nélkül lehet így gondolkodni, logikusnak is tűnhet, csak nem ez a valóság. Két ilyen házban éltem eddig. Nagyon rendben vannak.