Ehh -dzięki temu nabyłem Varex IIa - po numerach dociekając połowa 1958 :) Jak to pięknie złożone. Taki szwajcarski zegareczek ;) Już nowy film założony - cudnie i lekutko się to obsługuje (jako miłośnik starej motoryzacji, porównałbym do Citroên DS 19) :) Pozdrawiam serdrcznie z Gdańska !
Dziękuję za przypomnienie aparatu mej mlodosci. Mialem Exaktę Varex 2a przez b. dlugi czas. Uzywalem go do zdjęć pamiątkowo-wycieczkowych z pryzmatem i swiatłomierzem, do zdjęć przez mikroskkop i do mikrofografii z wziernikiem pryzmatyczmym bez swiatłomierza i z wziernikiem matówkowym z różnymi matówkami co było bardzo praktyczne. Obraz był bardzo jasny zarowno pzrez pryzmat pentagonalny ja i przrez wziernik matówkowy z lupą , co umozliwialo ocenę i ustawienie głębi ostrości. Do Exakty mozna było załozyć kasetę z filmem i zamiast rolki pustą kasetę, do ktorej zwijany bylł naświetlony film. Po zrobieniu kilku zdjęć mozna było nożykiem przeciąć film, zwinąć go do drugiej kasety i wyjąć go z aparatu bez uzycia ciemni. Ten film mozna bylo wywołać nie czekając na zrobienie pozostalych zdjęc, ktore moznabylo nadal wykonać zakladajac film z uzyciem rolki lub następnej kasety. Często z tej mozliwosci korzystalem. Exakta to bardzo uniwersalny aparat, a brak automaryki uważam za zaletę umożliwiającą robienie zdjęć w nietypowych warunkach. Do Exakty byly dostępne pierścienie pośredinie lub mieszek zwiększajace wysuw obiektywu, byla też nasadka na miroskop do zdjęć milroskopowych. Ustawienie T stosowalem do zdjęć astrononicznych i zdjęć błskawic, oraz w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych, wraz ze statywem i wężykiem spustowym. Było też dużo wymiennych obiektywów krotko i dlugoogniskowych oraz teleobiektywów, ale to tylko dla bogatych. Aparat nigdy nie zawiódł , nie psuł się, tylko na silnym mrozie migawka mogła wydluzać czasy naświetlania, trzeba bylo trzymać aparat za pazuchą i wyjmować tyko do zrobienia zdjęcia. Jeszcze raz dziękuję za przypomnienie tego aparatu i tamtych czasów.
Cudownie że trafiłem na ten kanał. W dniu wczorajszym otrzymałem Exaktę oraz Start-B po moim dziadku. W poszukiwaniu instrukcji do tych aparatów trafiłem na Pański kanał. Bardzo dobra robota. Wszystko jasno i na spokojnie wyjaśniane. Pozdrawiam
Ogladam te filmiki - wyklady i . . .jak tylko otworza sklepy fotograficzne, z urzywanymi aparatami . . .wyrusze na wyprawe odkrywcza po Berlinie, moim miescie od wielu lat . . .dziekuje za wszystkie wzruszenia i podstawy wiadomosci , bardzo przydatnych . . . thx . . .
Exacta Varex IIb. Marzenie mojego Ojca (miał Exę II). Zrobiłem sobie prezent na 45-te urodziny i kupiłem. Teraz wyciągnąłem z gablotki i oglądam Pana vlog z aparatem w dłoni 😁! Dzięki za przypomnienie zasad obsługi długicz czasów! PS. Nożyk to był chyba patent na zmienne ISO (czyli wtedy DIN). Zmiana czułości w połowie rolki i wymiana na następną o innej czułości lub B&W na slajd.
No i w końcu nie pokazał Pan, jak fotografować tym aparatem z lampą błyskową, a tam aż trzy złącza synchronizacji :-) Ale i tak bardzo fajnie się oglądało.
Cechą charakterystyczną exakty był bardzo jasny obraz zarówno w pryzmacie pentagonalnym jak i w wzierniku matówkowym. Drugą ńiespotykaną w innych aparatach możliwoscią jest użycie dwuch kaset.
Dzień dobry! Bardzo fajny film! Exakta była i moim marzeniem, zarówno w dzieciństwie, jak i w młodości - nęciła możliwościami, sztuką inżynierską i charakterystycznym designem oraz bogatym wyposażeniem dodatkowym i. Moją pierwszą była (Kine) Exakta II z 1949 roku z obiektywem Tessar 3.5/50, czyli bezpośrednia, powojenna kontynuacja pierwszej Kine Exakty, którą kupiłem do normalnego, osobistego użytkowania, na początku lat 90. Charakteryzuje się ona, tak jak ta pierwsza, niewymiennym kominkiem. Dzisiaj mam jeszcze Exaktę Varex VX z 1956 roku obiektywem Biotar 2/58. To właśnie dopiero Exakta Varex (VX) miała wymienny pryzmat pentagonalny, poza tym bardzo niewiele się różnią. Bardzo lubię używać obie. Dodatkowo mam do nich Flektogon 2.8/35 z 1963(?) roku i Sonnar 4/135 z 1957 roku. Mam też Piękną Exę "Zero" z 1956 roku z Meritarem 2.9/50 - bardzo chętnie używam tych wszystkich aparatów, wymieniając obiektywy między nimi. Mam jedną konkretną uwagę dotyczącą m in wolnych czasów i samowyzwalacza na pańskim filmie - używa Pan obiektywu automatycznego, który przymyka przysłonę podczas naciśnięcia spustu migawki. Efekt jest taki, że do zdjęcia z samowyzwalaczem, czy na wolnych czasach, lub z czasem T obiektyw, po puszczeniu spustu otwiera się maksymalnie. Należało za pomocą tego zębatego pokrętła przy spuście na obiektywie, najpierw przestawić obiektyw w tryb manualny i wszystko byłoby w porządku!!! Pozdrawiam serdecznie!
Super. Przypomniał mi się zapach filmu zakładanego od Exy 2b. {migawka bębenkowa}. Cięcie filmu to praktyczność. Mozna było zmienić cz.b na kolor, albo Orwo na Foton
Zupełnym przypadkiem trafiła w moje ręce Exakta Varex IIa. Dostałem ją w prezencie : ) Dotykam aparatu, który przy pierwszym kontakcie wzbudza podziw. Techniczne szczegóły, które decydują o klasie wykonania. Jest bardzo dobra. Aparat po lekkiej konserwacji nadawałby się do użytkowania. Postanowiłem jednak dać mu zupełnie nowy start, łącznie z wymianą płótna migawki. Dzisiaj, materiał przygotowany przez Pana, odbieram z zupełnie innej perspektywy.
Zastanawiam się czy na prezentowanym materiale przysłona jest domykana na czas ekspozycji przy długich czasach i samowyzwalaczu. Na moim obiektywie (FLKTOGON 2,8 /35 ) by nie była. Musiałbym zrezygnować z automatycznego domykania na rzecz pracy nieautomatycznej ( przez przekręcenie pierścienia, w którym siedzi spust obiektywu i ustalając domknęcie przysłony)
Tak zauważyłem, że na samowyzwalaczu robi zdjęcie z przysłoną maksymalnie otwartą, pomimo tego że ustawił Pan na 5,6. Tylko przyciśnięcie spustu migawki przymyka przysłonę :)
Pomysł z tym nożykiem mi się podoba. Często mam tak, że forsowałem film ale nie zrobiłem tylu zdjęć ilu się spodziewałem. Albo muszę na siłę kliszę wypstrykać albo mam zablokowany aparat i muszę czekać do okazji żeby film skończyć.Niby może to zrobić nożyczkami ale tak jest dużo wygodniej :)
Aby przeciąć film nożyczkami potrzebna z jest ciemnia. Aby obciąć film bez ciemni należy v włożyć do aparatu dwie kasety . Naświetlony film nawija się do drugiej kasety i po przecięciu nożykiem można go wyjąć bez użycia ciemni.
Od 1970 roku pod nazwą Exakta można było kupić aparaty wytwarzane przez Cosinę, tak samo i obiektywy. Najprawdopodobniej obiektyw o którym Pan pisze został zrobiony przez Cosinę.
Pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze. Czas T był jeszcze w jakimś body, ale producenci zrezygnowali ze w/g na dodatkowe koszty oraz wprowadzenie wężyków z opcją blokowania. Tym bardziej iź każdorazowe dotknięcie aparatu to ryzyko poruszonego zdjęcia. Czy nie ? :)
Ciekawy film. Ale muszę troszkę sprostować autora. Ostatnią modelem była Exakta RTL 1000 , a nie VX 1000. Był to model zbliżony budową do Praktica, produkowany przez Veb Pentacon. Jednak ta Exakta miała nadal bagnet i wymienne celowniki jak starsze jej modele.
RTL1000 to była lekko zmodernizowana Praktica z bagnetem Exakty, a jeśli już liczymy takie modele to ostatnią lustrzanką była Exakta HS-40 z 1983 roku a może nawet (tylko to już kompakt) Exakta Chico AF z 1995 roku.
@@FotografiajestFajna Tak, to jest temat dyskusyjny, która Exakta była ostatnia. Dla mnie kryterium stanowi ,gdzie była produkowana. Te późniejsze japońskie Exakty nie zaliczam do tej rodziny aparatów, bo to co innego, tylko nazwa sprzedana. A tak bronię tej RTL 1000, bo to był mój pierwszy porządny aparat w latach siedemdziesiątych. Dziękuję i pozdrawiam.
@@grzymislawjasinski3966 Bardzo porządny aparat, kiedyś miałem przyjemność nim fotografować, jak mi się trafi to zrobię o nim film na kanale. Pozdrawiam.
@@FotografiajestFajna Dziękuję za ciekawą konwersację. Niestety już nie mam tej Exakty od dawna, ale sentyment został do tego aparatu. I chętnie obejrzalbym w przyszłości Pana film o tym aparacie, który był częściowo Prakticą i Exaktą. Pozdrawiam
Dziękuję za kolejny świetny film. Widać pasję i wiedzę. Generalnie filmy z cyklu Fotografia Analogowa mają coś w sobie co nie pozwala oderwać się od ekranu do końca. Szczególnie zainspirował mnie film o aparacie Exakta. Czy orientuje się Pan ile może obecnie kosztować taka exakta? Pozdrawiam.
Taki zestaw jak w filmie to koszt około 500 zł. Zapraszam na mój kanał poświęcony fotografii analogowej, jest tam omówienie wielu ciekawych aparatów (ruclips.net/user/analogi). Pozdrawiam.
@@FotografiajestFajna oglądam wszystkie odcinki 😃 Inspirowany Pana filmami stałem się właśnie właścicielem exakty varex 2a. Dodatkowo mam do niej obiektyw primotar 3.5 180 (oprócz standardowego biotara 2.8 50. Dodatkowo pryzmat (coś nie łapie ostrości) i przedłużka. Doskonale nie wiem jak ma działać. Metalowa rura pusta w środku 😉 W gratisie trafiła się minolta hi matic 7. Niestety minolta ma zanlokowane lamelki przysłony. Stąd moje pytanie. Czy ma Pan może jakiś zaufany serwis analogowych aparatów żeby dać moim dwóm ukochanychm analogom nowe życie? Chuałbym nimi robić zdjęcia. Nie chcę, żeby tylko stały na półce. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.
Ach, Exakta! Niespełnione marzenie z młodych lat... Arcyciekawy film, jak zresztą wszystkie Pana produkcje! Czasu T dziś już nie ma, bo we współczesnych (elektronicznie sterowanych) migawkach byłoby to zbyt "prądożerne".
witam, przymierzam się do kupna obiektywu Exakta 35-70mm f/3.5-4.8 MC MACRO z mocowaniem FD ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tym obiektywie. Ktoś, coś? Panie Pawle?
@@FotografiajestFajna Dzięki, Pani Pawle, kupiłem i czekam na dostawę. mam z 6 i przejściówkę z zetki na bagnet FD, kupiłem ją żeby dać drugie życie obiektywowi 28 mm od mojego ukochanego canona AE1, no i potem pomyślałem, że przejściówka otwiera też inne możliwości, stąd pomysł na exaktę :)
Nice to meet you.I am from China.I have an EXAKTA VX1000. But when I tilt the camera,there will be a red stripe in the viewfinder,I want to know if it is a common phenomenon and what is the function of red stripe.Thank you very much. Tłumaczenie: Miło cię poznać. Pochodzę z Chin. Mam EXAKTA VX1000. Ale kiedy przechylę kamerę, w wizjerze pojawi się czerwony pasek, chcę wiedzieć, czy jest to powszechne zjawisko i jaka jest funkcja czerwonego paska. Dziękuję bardzo.
@@FotografiajestFajnaThank you very much. But whether I put the film or not, as long as I rotate the camera, this red plastic sheet will appear and rotate as the camera rotates.Is it a camera failure?
Wygląd zdjęcia nie zależy od aparatu, aparat przewija film, mierzy światło i otwiera migawkę - od tego momentu w naświetlaniu negatywu bierze udział wyłącznie obiektyw, to od niego zależy wygląd zdjęcia, więc film powinien być o obiektywie. Mam w planie takie filmy tylko jeszcze nie wymyśliłem koncepcji jak to zaprezentować, tak by można było zobaczyć plastykę danego obiektyw, jego rysunek, rozmycia.
@@FotografiajestFajna Dziękuję za informację -jutro jadę oglądać aparacik. Pozdrawiam P.S aparat kupiony(vx1000) i zaraz potem v500. Czekam na jakiś weselszy czas na sprawdzenie jak będzie się zachowywać z kliszą.
@@FotografiajestFajna Świetnie, nie mogę się doczekać! ja mam dokładnie taką samą werre co pan i jestem w połowie kliszy, mam nadzieję że dobrze ustawiam czasy, bo na tym pierścieniu mam 3 trójkąty które coś wskazują
Ehh -dzięki temu nabyłem Varex IIa - po numerach dociekając połowa 1958 :) Jak to pięknie złożone. Taki szwajcarski zegareczek ;) Już nowy film założony - cudnie i lekutko się to obsługuje (jako miłośnik starej motoryzacji, porównałbym do Citroên DS 19) :)
Pozdrawiam serdrcznie z Gdańska !
Miałem przyjemność jeździć takim Citroenem, no nie DS19 ale młodszym i nie wiem czy nie był to DI, ale robił wrażenie 😀.
Dziękuję za przypomnienie aparatu mej mlodosci. Mialem Exaktę Varex 2a przez b. dlugi czas. Uzywalem go do zdjęć pamiątkowo-wycieczkowych z pryzmatem i swiatłomierzem, do zdjęć przez mikroskkop i do mikrofografii z wziernikiem pryzmatyczmym bez swiatłomierza i z wziernikiem matówkowym z różnymi matówkami co było bardzo praktyczne. Obraz był bardzo jasny zarowno pzrez pryzmat pentagonalny ja i przrez wziernik matówkowy z lupą , co umozliwialo ocenę i ustawienie głębi ostrości.
Do Exakty mozna było załozyć kasetę z filmem i zamiast rolki pustą kasetę, do ktorej zwijany bylł naświetlony film. Po
zrobieniu kilku zdjęć mozna było nożykiem przeciąć film, zwinąć go do drugiej kasety i wyjąć go z aparatu bez uzycia ciemni. Ten film mozna bylo wywołać nie czekając na zrobienie pozostalych zdjęc, ktore moznabylo nadal wykonać zakladajac film z uzyciem rolki lub następnej kasety. Często z tej mozliwosci korzystalem. Exakta to bardzo uniwersalny aparat, a brak automaryki uważam za zaletę umożliwiającą robienie zdjęć w nietypowych warunkach. Do Exakty byly dostępne pierścienie pośredinie lub mieszek zwiększajace wysuw obiektywu, byla też nasadka na miroskop do zdjęć milroskopowych. Ustawienie T stosowalem do zdjęć astrononicznych i zdjęć błskawic, oraz w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych, wraz ze statywem i wężykiem spustowym. Było też dużo wymiennych obiektywów krotko i dlugoogniskowych oraz teleobiektywów, ale to tylko dla bogatych. Aparat nigdy nie zawiódł , nie psuł się, tylko na silnym mrozie migawka mogła wydluzać czasy naświetlania, trzeba bylo trzymać aparat za pazuchą i wyjmować tyko do zrobienia zdjęcia.
Jeszcze raz dziękuję za przypomnienie tego aparatu i tamtych czasów.
Zapraszam na kanał poświęcony w całości fotografii analogowej - ruclips.net/user/analogi
Cudownie że trafiłem na ten kanał. W dniu wczorajszym otrzymałem Exaktę oraz Start-B po moim dziadku. W poszukiwaniu instrukcji do tych aparatów trafiłem na Pański kanał. Bardzo dobra robota. Wszystko jasno i na spokojnie wyjaśniane. Pozdrawiam
😀😀😀
Jeśli mogę wprowadzić drobną korektę ostatnią Exaktą była VX500 produkowana do 1972 roku. VX1000 produkowano do 1970r.
Ogladam te filmiki - wyklady i . . .jak tylko otworza sklepy fotograficzne, z urzywanymi aparatami . . .wyrusze na wyprawe odkrywcza po Berlinie, moim miescie od wielu lat . . .dziekuje za wszystkie wzruszenia i podstawy wiadomosci , bardzo przydatnych . . . thx . . .
Exacta Varex IIb. Marzenie mojego Ojca (miał Exę II). Zrobiłem sobie prezent na 45-te urodziny i kupiłem. Teraz wyciągnąłem z gablotki i oglądam Pana vlog z aparatem w dłoni 😁!
Dzięki za przypomnienie zasad obsługi długicz czasów!
PS. Nożyk to był chyba patent na zmienne ISO (czyli wtedy DIN). Zmiana czułości w połowie rolki i wymiana na następną o innej czułości lub B&W na slajd.
Panie Pawle, bardzo dziękuję za świetny film :) Robi Pan świetną rzecz swoimi filmami.
Bardzo dziękuje i pozdrawiam.
Bardzo Panu dziekuje za ten film!
No i w końcu nie pokazał Pan, jak fotografować tym aparatem z lampą błyskową, a tam aż trzy złącza synchronizacji :-) Ale i tak bardzo fajnie się oglądało.
Cudowna rzecz!
Cechą charakterystyczną exakty był bardzo jasny obraz zarówno w pryzmacie pentagonalnym jak i w wzierniku matówkowym.
Drugą ńiespotykaną w innych aparatach możliwoscią jest użycie dwuch kaset.
Super ciekawe gratulacje pozdrawiam serdecznie &&&
Dzień dobry!
Bardzo fajny film!
Exakta była i moim marzeniem, zarówno w dzieciństwie, jak i w młodości - nęciła możliwościami, sztuką inżynierską i charakterystycznym designem oraz bogatym wyposażeniem dodatkowym i. Moją pierwszą była (Kine) Exakta II z 1949 roku z obiektywem Tessar 3.5/50, czyli bezpośrednia, powojenna kontynuacja pierwszej Kine Exakty, którą kupiłem do normalnego, osobistego użytkowania, na początku lat 90. Charakteryzuje się ona, tak jak ta pierwsza, niewymiennym kominkiem. Dzisiaj mam jeszcze Exaktę Varex VX z 1956 roku obiektywem Biotar 2/58. To właśnie dopiero Exakta Varex (VX) miała wymienny pryzmat pentagonalny, poza tym bardzo niewiele się różnią. Bardzo lubię używać obie. Dodatkowo mam do nich Flektogon 2.8/35 z 1963(?) roku i Sonnar 4/135 z 1957 roku. Mam też Piękną Exę "Zero" z 1956 roku z Meritarem 2.9/50 - bardzo chętnie używam tych wszystkich aparatów, wymieniając obiektywy między nimi.
Mam jedną konkretną uwagę dotyczącą m in wolnych czasów i samowyzwalacza na pańskim filmie - używa Pan obiektywu automatycznego, który przymyka przysłonę podczas naciśnięcia spustu migawki. Efekt jest taki, że do zdjęcia z samowyzwalaczem, czy na wolnych czasach, lub z czasem T obiektyw, po puszczeniu spustu otwiera się maksymalnie. Należało za pomocą tego zębatego pokrętła przy spuście na obiektywie, najpierw przestawić obiektyw w tryb manualny i wszystko byłoby w porządku!!!
Pozdrawiam serdecznie!
Dziękuję za bardzo słuszną uwagę - pozdrawiam serdecznie. Paweł.
Thank you so much, You are the life saver!
Super. Przypomniał mi się zapach filmu zakładanego od Exy 2b. {migawka bębenkowa}. Cięcie filmu to praktyczność. Mozna było zmienić cz.b na kolor, albo Orwo na Foton
Niedawno był na kanale film o Exe: ruclips.net/video/H_MMnSo7n9E/видео.html .
Very nice and concise introductory course for learning of Exakta VX1000. Thank you very much!
😀😀😀
Zupełnym przypadkiem trafiła w moje ręce Exakta Varex IIa. Dostałem ją w prezencie : ) Dotykam aparatu, który przy pierwszym kontakcie wzbudza podziw. Techniczne szczegóły, które decydują o klasie wykonania. Jest bardzo dobra. Aparat po lekkiej konserwacji nadawałby się do użytkowania. Postanowiłem jednak dać mu zupełnie nowy start, łącznie z wymianą płótna migawki. Dzisiaj, materiał przygotowany przez Pana, odbieram z zupełnie innej perspektywy.
Exakta ma "coś" i to można poczuć dopiero jak się z nią obcuje.
Zastanawiam się czy na prezentowanym materiale przysłona jest domykana na czas ekspozycji przy długich czasach i samowyzwalaczu. Na moim obiektywie (FLKTOGON 2,8 /35 ) by nie była. Musiałbym zrezygnować z automatycznego domykania na rzecz pracy nieautomatycznej ( przez przekręcenie pierścienia, w którym siedzi spust obiektywu i ustalając domknęcie przysłony)
Super film. Dziękuję.
Dzień dobry poproszę film o Nikon f301. To moje młodzieńcze marzenie, dziękuję i pozdrawiam 👍🙂
Tak zauważyłem, że na samowyzwalaczu robi zdjęcie z przysłoną maksymalnie otwartą, pomimo tego że ustawił Pan na 5,6. Tylko przyciśnięcie spustu migawki przymyka przysłonę :)
Należy wcisnąć spust migawki do połowy i zablokować (nie wszystkie obiektywy to umożliwiają).
Pomysł z tym nożykiem mi się podoba. Często mam tak, że forsowałem film ale nie zrobiłem tylu zdjęć ilu się spodziewałem. Albo muszę na siłę kliszę wypstrykać albo mam zablokowany aparat i muszę czekać do okazji żeby film skończyć.Niby może to zrobić nożyczkami ale tak jest dużo wygodniej :)
Też tak miałem, dlatego używałem dwóch apartów jednocześnie 😀.
Aby przeciąć film nożyczkami potrzebna z jest ciemnia. Aby obciąć film bez ciemni należy v włożyć do aparatu dwie kasety . Naświetlony film nawija się do drugiej kasety i po przecięciu nożykiem można go wyjąć bez użycia ciemni.
Dzień dobry.
Bardzo bym prosił o nagranie takiego filmiku z aparatem Exakta Varex VX
Pozdrawiam i dziękuję serdecznie ☺️
Mam obiektyw Exakta 28-300. Używam z Canonem 1300d . Dzięki za film o aparacie tej marki, bo o obiektywie nigdzie nie mogę znaleźć informacji.
Od 1970 roku pod nazwą Exakta można było kupić aparaty wytwarzane przez Cosinę, tak samo i obiektywy. Najprawdopodobniej obiektyw o którym Pan pisze został zrobiony przez Cosinę.
Pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze. Czas T był jeszcze w jakimś body, ale producenci zrezygnowali ze w/g na dodatkowe koszty oraz wprowadzenie wężyków z opcją blokowania. Tym bardziej iź każdorazowe dotknięcie aparatu to ryzyko poruszonego zdjęcia. Czy nie ? :)
Tak było trochę aparatów z czasem T, pewnie z powodu uproszczenia mechanizmu migawki zrezygnowano z tego rozwiązania.
@@FotografiajestFajna Jako ciekawostka, współczesne Olympusy OM-D mają tą ten tryb.
Czas ''T'' o którym wspominasz działa dokładnie tak samo jak w moim Nikonie d810.
Łapka numer 500 ode mnie :D
😀😀😀
Ciekawy film. Ale muszę troszkę sprostować autora. Ostatnią modelem była Exakta RTL 1000 , a nie VX 1000. Był to model zbliżony budową do Praktica, produkowany przez Veb Pentacon. Jednak ta Exakta miała nadal bagnet i wymienne celowniki jak starsze jej modele.
RTL1000 to była lekko zmodernizowana Praktica z bagnetem Exakty, a jeśli już liczymy takie modele to ostatnią lustrzanką była Exakta HS-40 z 1983 roku a może nawet (tylko to już kompakt) Exakta Chico AF z 1995 roku.
@@FotografiajestFajna Tak, to jest temat dyskusyjny, która Exakta była ostatnia. Dla mnie kryterium stanowi ,gdzie była produkowana. Te późniejsze japońskie Exakty nie zaliczam do tej rodziny aparatów, bo to co innego, tylko nazwa sprzedana. A tak bronię tej RTL 1000, bo to był mój pierwszy porządny aparat w latach siedemdziesiątych.
Dziękuję i pozdrawiam.
@@grzymislawjasinski3966 Bardzo porządny aparat, kiedyś miałem przyjemność nim fotografować, jak mi się trafi to zrobię o nim film na kanale. Pozdrawiam.
@@FotografiajestFajna Dziękuję za ciekawą konwersację. Niestety już nie mam tej Exakty od dawna, ale sentyment został do tego aparatu. I chętnie obejrzalbym w przyszłości Pana film o tym aparacie, który był częściowo Prakticą i Exaktą.
Pozdrawiam
Dziękuję za kolejny świetny film. Widać pasję i wiedzę. Generalnie filmy z cyklu Fotografia Analogowa mają coś w sobie co nie pozwala oderwać się od ekranu do końca. Szczególnie zainspirował mnie film o aparacie Exakta. Czy orientuje się Pan ile może obecnie kosztować taka exakta? Pozdrawiam.
Taki zestaw jak w filmie to koszt około 500 zł.
Zapraszam na mój kanał poświęcony fotografii analogowej, jest tam omówienie wielu ciekawych aparatów (ruclips.net/user/analogi). Pozdrawiam.
@@FotografiajestFajna oglądam wszystkie odcinki 😃 Inspirowany Pana filmami stałem się właśnie właścicielem exakty varex 2a. Dodatkowo mam do niej obiektyw primotar 3.5 180 (oprócz standardowego
biotara 2.8 50. Dodatkowo pryzmat (coś nie łapie ostrości) i przedłużka. Doskonale nie wiem jak ma działać. Metalowa rura pusta w środku 😉 W gratisie trafiła się minolta hi matic 7. Niestety minolta ma zanlokowane lamelki przysłony. Stąd moje pytanie. Czy ma Pan może jakiś zaufany serwis analogowych aparatów żeby dać moim dwóm ukochanychm analogom nowe życie? Chuałbym nimi robić zdjęcia. Nie chcę, żeby tylko stały na półce. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.
Panie Pawle posiadam exakte vx2a produkowaną od 1958-1960 z kominkiem pytanie czy pasuje nowszy pryzmat ttl i pryzmat zwykły ale dużo nowszy?
Nowsze pryzmaty pasują do starszych aparatów, odwrotnie to już nie zawsze.
Świetna robota! A może by tak jakiś film o nikonach?
OK, zdjąłem z półki FM2 - świetny aparat, następny film będzie o nim. Pozdrawiam
Niech Cię diabli, Paweł - przez Ciebie właśnie kupiłem bardzo ładny okaz Exakty VX1000 z Tessarem :) Dziekuję za kolejny ciekawy film!
To będziesz z niej zadowolony - przyjemność trzymania Exakty w rękach jest ogromna 😀.
@@FotografiajestFajna A ja przez Pana filmy kupiłem Minolte Dynax 8000i :)
@@cokryjewnetrze1020 Gratuluję :)
Ach, Exakta! Niespełnione marzenie z młodych lat... Arcyciekawy film, jak zresztą wszystkie Pana produkcje! Czasu T dziś już nie ma, bo we współczesnych (elektronicznie sterowanych) migawkach byłoby to zbyt "prądożerne".
Szanowny Panie :) a czy jest szansa o film odnośnie aparatu Mamiya 645J ? Serdecznie pozdrawiam _m
Szansa jest - jak będę miał dostępny aparat :)
Czy są adaptery do exakty żeby można było yżywać obiektywy na m42?
Były produkowane ale są rzadko spotykane.
witam, przymierzam się do kupna obiektywu Exakta 35-70mm f/3.5-4.8 MC MACRO z mocowaniem FD ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tym obiektywie. Ktoś, coś? Panie Pawle?
Mam ten obiektyw z mocowaniem M42 i Nikon F i jest dobry, światło ma słabe ale jakość zdjęć całkiem przyzwoitą.
@@FotografiajestFajna Dzięki, Pani Pawle, kupiłem i czekam na dostawę. mam z 6 i przejściówkę z zetki na bagnet FD, kupiłem ją żeby dać drugie życie obiektywowi 28 mm od mojego ukochanego canona AE1, no i potem pomyślałem, że przejściówka otwiera też inne możliwości, stąd pomysł na exaktę :)
Mam "exa" jest super. POZDRAWIAM.
Dzięki 😁
Czym różni się Exa od Exakty? Ps. Fajny film :)
Exa miała być tańszą wersją Exakty ale jest to całkiem inny aparat, z inną migawką, innymi czasami - max 1/150s w starszych modelach.
Ten nożyk, pewnie po to by można było część filmu wywołać w innym procesie .
Nożyk jest po to aby do przecinania filmu nie używac ciemni .
Nice to meet you.I am from China.I have an EXAKTA VX1000. But when I tilt the camera,there will be a red stripe in the viewfinder,I want to know if it is a common phenomenon and what is the function of red stripe.Thank you very much.
Tłumaczenie:
Miło cię poznać. Pochodzę z Chin. Mam EXAKTA VX1000. Ale kiedy przechylę kamerę, w wizjerze pojawi się czerwony pasek, chcę wiedzieć, czy jest to powszechne zjawisko i jaka jest funkcja czerwonego paska. Dziękuję bardzo.
Nice to meet you. The red stripe in the viewfinder informs you of the film being scrolled and the camera's readiness for the next photo.
@@FotografiajestFajnaThank you very much. But
whether I put the film or not, as long as I rotate the camera, this red plastic sheet will appear and rotate as the camera rotates.Is it a camera failure?
Jak jest ten pasek czerwony to zmaczy ,że nie masz naciągniętej migawki .
Panie Pawle, jakie obiektywy były w Exaktach?
Exakta nie produkowała obiektywów więc był bardzo różne obiektywy niemieckich producentów.
do exakty varex IIb mam dołączoną jenę 1:2,8 50mm
Panie pawle a może tak będzie pokazywał zdjęcia z danego aparatu
Wygląd zdjęcia nie zależy od aparatu, aparat przewija film, mierzy światło i otwiera migawkę - od tego momentu w naświetlaniu negatywu bierze udział wyłącznie obiektyw, to od niego zależy wygląd zdjęcia, więc film powinien być o obiektywie. Mam w planie takie filmy tylko jeszcze nie wymyśliłem koncepcji jak to zaprezentować, tak by można było zobaczyć plastykę danego obiektyw, jego rysunek, rozmycia.
Ile taka vx 1000 może być warta używana?
Pozdrawiam i proszę o więcej :)
Różnie, zależnie od stanu i obiektywu 200 - 300 zł. Pozdrawiam
@@FotografiajestFajna
Dziękuję za informację -jutro jadę oglądać aparacik.
Pozdrawiam
P.S aparat kupiony(vx1000) i zaraz potem v500.
Czekam na jakiś weselszy czas na sprawdzenie jak będzie się zachowywać z kliszą.
Ja poproszę o prezentacje aparatu werra zeissa
Werra jest bardzo ciekawym aparatem a jej historia jeszcze ciekawsza, film powstanie ale czeka aż wyjmę klisze z mojej Werry. Pozdrawiam
@@FotografiajestFajna Świetnie, nie mogę się doczekać! ja mam dokładnie taką samą werre co pan i jestem w połowie kliszy, mam nadzieję że dobrze ustawiam czasy, bo na tym pierścieniu mam 3 trójkąty które coś wskazują
Strasznie skomplikowany ten aparat czysta udręka
Trzeba wziąć go do ręki by poczuć jego urok :)
Udreki niema, a możliwości więcej niż w innych aparatach.