Bardzo ciekawy materiał; ładne ujęcia i szczegółowe wyjaśnienia. Wychodzi na to, że F-111 po prostu trafił na spokojny okres zimnej wojny i nie miał wielu okazji się wykazać. No i był zbyt zaawansowany i drogi aby go rozwijać. Ale trzeba przyznać, że samolot to był imponujący, jak niewiele innych.
Mój ulubiony samolot. Gdy byłem w podstawówce to wciąż go rysowałem. Bardzo podobał mi się pod względem wyglądu (lubię podwieszone do skrzydeł kadłuby górnopłatów), ale tez pod względem nasączenia technologią.
"ładunek bombowy () był istnym cierniem w oku sił komunistycznych , który nie wbijał się nawet w zasadzie w bok, lecz spadał. I to prosto na głowę ". :) 42:35
Rewelacyjny materiał. Świetnie przygotowany merytorycznie i wizualnie. Może coś o bardzo interesującym, pięknym i mało znanym A-5 Vigilante. Data oblotu prototypu tego bardzo nowocześnie wyglądającego samolotu to 1959!
Popieram RA-5C i A-5 Vigiliante ciekawe maszyny i warte przypomnienia. Do tego bardzo eleganckie i skuteczne. W polskiej prasie nie ma za wiele informacji na temat samlootów Vigiliante. Przyłączam się do prośby i sugestii matz1955.
F-111 Aardvark bardzo fajna masyzna i niezwykle awangardowa. Samolot doskonaly w tym co robił i materiał o nim równie dobrze zrobiony jednak brakuje mi w nim informacji o wersji FB-111 i F-111G oraz walki elektronicznej EF-111 Raven. Może wartałoby nagrać drugą część z uzupelnieniem informajci o tych ważnych wersjach ? To jedno a drugie to wartałoby poruzyć temat samolotow F-104 Starfighter, które przez wiele lat były podstawowymi maszynami wielozadaniowymi tak jak dzisiaj F-16. To legandy awangardy lotniczej i geniuszu Kelly Johnsona. Zarówno Aardvark jak i Starfighter były maszynami kontrowersyjnymi ale i awangardowymi i zapisały się złotymi zgloskami w historii lotnictwa wojskowego. W przyszlym roku będziemy obchodzić rocznice oblotów i Starfightera (70) jak i Aardvarka (60). Może jakieś materiały rocznicowe móglbyś przygotować ?
9:35 mieszasz Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych z Marynarką Wojenną Stanów Zjednoczonych. 13:34 w polskiej terminologii F-111 są jednak napędzane silnikami turboodrzutowymi dwuprzepływowymi. Silniki turbowentylatorowe to jednak specyficzna odmiana silnika turboodrzutowego dwuprzepływowego, o dużym stosunku dwuprzepływowości, dużej średnicy wentylatorze i przede wszystkim stosowanego w lotnictwie cywilnym. Polska terminologia ma te rozróżnienie, w angielskiej to są wszystko silniki turbowentylatorowe.
Konstrukcja niezwykła Był tak nowatorski że wyjątkowo długo borykał się z chorobami wieku dziecięcego Dodatkowo miał być praktycznie do wszystkiego jak szwajcarski scyzoryk a to zawsze powoduje kłopoty Paradoksalnie dzisiaj znalazłby swoje zastosowanie bo jak wskazuje konflikt na Ukrainie SU 24 przenoszą pociski manewrujące dalekiego zasięgu lub antyradarowe Płaski profil lotu i duży udźwig jest tu bardzo przydatny. Kacapy jak zwykle musieli zrobić podróbę właśnie SU 24, ale to jest tylko podróba która ma ułamek możliwości oryginału.
Paradoksalnie te podróby obróciły się przeciwko Rosjanom. Ukraińskie Su-24 wyposażone w węzły uzbrojenia pochodzące z Panavia Tornado przenoszą pociski manewrujące Storm Shadow oraz SCALP EG. Również lotnisko w Hostomelu zostało wyłączone z użytku po nalotach ukraińskich Su-24. Operują one na bardzo niskich pułapach i dlatego są tak skuteczne. Oczywiście w warunkach wojny, gdzie obie strony dysponują cokolwiek topornymi narzędziami :) Natomiast co do ułamka wartości oryginału - zgadzam się całkowicie :)
@@arteoden No to jest typowa "rosyjska choroba" W czasie Zimnej Wojny produkowali tyle sprzętu wojskowego że aż zniszczyli gospodarkę i Państwo a teraz duża część tego szpeju ląduję im na ich pustych łbach Ale kara za głupotę zawsze w końcu nadejdzie Co do f 111 to jest moja ulubiona konstrukcja razem z f 15 tyle że ten drugi okazał się bardziej uniwersalny i długowieczny a "mrówkojada" wyparły bomby szybujące i naprowadzanie satelitarne Tylko nalot na Trypolis pokazał pełnię możliwości tego "skalpela" Pozdrawiam
Super materiał. Gdzieś w komentarzach odpowiedziałeś że cię poniosło i temat jest rozwlekły. Moim zdaniem nie jest rozwlekły i chciałbym, żeby cię ponosiło często. Czy jest możliwe, że w przyszłości zajmiesz się konstrukcjami drugowojennymi?
Myślę, że uwalniani Kuwejtczycy nie zgodziliby się z opisem Pustynnej Burzy jako "operacji odwetowej na Iraku" a nie jako "operacji wyzwoleńczej" lub "operacji nakazanej przez rezolucję ONZ". Jeśli mowa o jakimś odwecie to organizowałaby go armia kuwejcka?
wiem że zdania są podzielne i tyle jest opinii ile nas samych ale gdy jako młody szczawik sklejałem modele to przeważnie wybierałem te z bloku wschodniego. Ktoś kiedyś powiedział ze jak płatowiec dobrze wyglada będzie tez dobrze latał.. a te rosyjskie właśnie "z polotem" są dla mnie..
Nie wiem czy wersja stricte bombowa (FB-111) osiągała z pełnym ładunkiem prędkości wersji szturmowych (F-111F V=2656kmh). Być może nie był wcale najszybszy, gdyż bardzo blisko było do niego samolotom B-58 (V=2122kmh) czy B-1A (V=2358kmh).
Z pełnym ładunkiem na pewno nie i nie ulega to żadnej wątpliwości. Tylko w wypadku przenoszenia samego ładunku jądrowego w przeznaczonym do tego luku bombowym, samolot teoretycznie już jest bombowcem. Wszystko zależy od tego jakie kryteria przyjmiemy - to prawda.
Nawet nie teoretycznie - skonfigurowany jako bombowiec strategiczny miał 2 bomby jądrowe w luku, a na zewnątrz 4 zbiorniki paliwa. Raczej wszystko zależy od tego w jakiej konfiguracji mierzy się prędkość, bo wpływ na wynik ma zarówno ciężar przenoszonego uzbrojenia, jak i opór stawiany przez podwieszenia zewnętrzne. Problem w tym że te rekordowe prędkości są często mierzone gdy samolot jest bez ładunku i podwieszeń, a przecież nam chodzi o prędkość samolotu w warunkach bojowych. @@Jeyahoo
@@Monika-ft5bww ogóle samoloty takie nie rozwijają nigdy tzw prędkości maksymalnych, nawet w konfiguracji gładkiej. Bo to są prędkości rekordowe, czyli jest to jakby kres możliwości i są niespotykane nawet w walce. Rozpędzenie tego samolotu do takiej prędkości trwało by długo i zniknęłoby większość paliwa w zbionikach.
Bardzo słabej jakości ten materiał z dokumentalnych filmów. Czy w dobie wszechobecnej AI nie ma jakichś programów renderujących i odświeżających jakość tych starych filmów, bo są tak niewyraźne że prawie nic nie widać ?
Bardzo ciekawy materiał, ale..chopie..ta dykcja, akcentowanie,😊 te powtarzające się zwroty..uszy bolą, a mzzg ma zonka..Wypadałoby napisac konspekt, nagrac sobie sciezke dzwiekowa, odsluchac i zrobic poprawki, a potem zgrac z materialem video. Audacity do dzwieku chociazby mozesz uzyc, darmowy jest i bardzo łatwy w obsłudze.
Cześć. Miałeś się skupić na F-111 a rozwlokłeś temat na poboczne płatowce, zbyt dużo danych liczbowych co utrudnia zrozumienie tematu. Pomimo to doceniam wkład i pracę. Trzymaj moją łapkę.
Czy miałem się skupić... to bym nie powiedział. To znaczy - o samym F-111 jest w zasadzie 40 minut materiału. Reszta to okoliczności powstania, poprzednicy, itp. Rozumiem że materiał jest dość.. rozlazły pod tym względem - trochę mnie poniosło. Czy dało się skompresować informacje do 20 minut? Dało się. Czy bym to uważał za odpowiednie? No nie. Pozdrawiam!
Dzień dobry. Bardzo dziękuję z odpowiedź, świadczy to tylko o tym, że tworzysz i słuchasz komentarzy ludzi dla których tak bardzo się starasz. Z niecierpliwością czekam na Twój kolejny materiał. P.S. Może zmierzysz się z SR-71 Black Berd? Byłem w Nim, znam pilota, ech... Dobrego Dnia😊
Jak cos jest do wszystkiego, to jest do niczego. Ile razy jeszcze w historii bedziemy slyszec, o bzdurnych wymaganach wojskowych, gdzie na koncu okazuje sie, ze to nie ma sensu?
Niestety wielkie rozczarowanie. Autor NOTORYCZNIE myli USAF, USNavy USMC i US Army. To na prawdę podstawowa wiedza... Fatalnie się tego słucha. Kolejna wada to zdecydowanie zbyt pobieżne przedstawienie dramatycznego debiutu w Wietnamie... Natomiast mało istotny nalot na Libię przedstawiono względnie dokładnie... Duży błąd bo dramatyczny przebieg debiutu mógł zakończyć historię maszyny... I na koniec tytuł.. też błędny. Autor najwidoczniej nigdy nie słyszał o B-58... Ilość błędów na prawdę kwalifikuje materiał do poprawki.. :(
Z całym szacunkiem ale wymienianie po kolei United States Air Force, United States Navy i United States Marine Corps jest absolutnie celowe, bo samolot projektowany był na potrzeby właściwie wszystkich sił jako maszyna uniwersalna. Miał być jednocześnie bombowcem i samolotem szturmowym (wymagania USAF w tym TAC), a także samolotem patrolowym i przechwytującym (wymagania US Navy) i pokładowym samolotem szturmowym (wsparcie piechoty morskiej czyli USMC). Ostatecznie F-111 obsługiwał głównie TAC i do tego USAF Europe. Jeśli chodzi o B-58, F-111 był od niego szybszy. Jeżeli jakieś jeszcze kwestie są niejasne (może tak to zabrzmiało w materiale, to proszę śmiało dawać znać). Pozdrawiam!
@@Jeyahoo Tyle że w materiale pada sformułowanie "lotnictwo armii.." Tyle że USArmy nigdy nie planowała pozyskać F111 W materiale o Harrierze pada sformułowanie "korpus marynarki"
Z tym bombowcem to lekka przesada. Generalnie był pomyślany jako następca F-4 Phantom II czyli samolot myśliwsko-bombowy. Owszem, opracowano wariant czysto bombowy (FB-111A) ale to tak samo jak wiele lat później w ZSRR powstał Su-34 co nie czyni z Su-27 bombowca.
@@thoracifex Myśliwsko-bombowy (wielozadaniowy jakbyśmy dzisiaj powiedzieli), nie myśliwski... Poszczególne wersję mogły być uzbrojone w rakiety AIM-7 Sparrow, AIM-9 Sidewinter, AIM-54 Phoenix australijskie F-111C również AIM-132 ASRAAM.
@@Fu11SpectrumWarrior było też montowane w komorze bombowej działko M-61A Vulcan, którego wylot luf byl wykonany na drzwiach komory uzbrojenia. Działko posoadało ogromny zapas amunicji. Są na YT materiały video z prób działka Vulcan i jego strzelanie.
nie wiem czemu go nazwali mrówkojadem, 2ga nazwa raven pasuje bardziej, dla mnie to jeden z najładniejszych samolotów, jak go zobaczyłem po raz 1 to musiałem mieć ten model do sklejania w jak największej skali
Aardvark to MRÓWNIK, nie mrówkojad. Te zwierzęta bardzo się różnią. Łatwo sprawdzić w czasach INTERNETU!!! Przez takie niedoróbki tracisz na wiarygodności.
Bardzo ciekawy materiał; ładne ujęcia i szczegółowe wyjaśnienia.
Wychodzi na to, że F-111 po prostu trafił na spokojny okres zimnej wojny i nie miał wielu okazji się wykazać. No i był zbyt zaawansowany i drogi aby go rozwijać. Ale trzeba przyznać, że samolot to był imponujący, jak niewiele innych.
Mój ulubiony samolot. Gdy byłem w podstawówce to wciąż go rysowałem.
Bardzo podobał mi się pod względem wyglądu (lubię podwieszone do skrzydeł kadłuby górnopłatów), ale tez pod względem nasączenia technologią.
Twoje filmy są chyba najlepsze na polskim youtubie!!!
Super materiał, przyjemnie się ogląda. No i wreszcie coś o F-111 który jest trochę zapomnianym samolotem o bardzo ciekawej konstrukcji.
Super materiał! Zawsze chciałem dowiedzieć się czegoś więcej o tej maszynie 🙃.
Ciekawy materiał
Cheapeau bas! Robisz fantastyczne materiały, mam do nadrobienia jeszcze MiG-9, bo niestety czasami mam za mało czasu :P
Bardzo dziękuję za merytoryczne podejście do tematu , pozdrawiam 😊
SUPER materiał.
Świetny materiał. Wielkie dzięki!
Przyjemność słuchania. 👍
Ależ przygotowany materiał :) łapka za włozoną pracę
Jak zwykle przyjemnie się oglądało, dziękuję
Będzie jakaś seria o broni palnej?
Naj kanał, naj treść, ilustracje naj. Wszystko naj. Pozdro
"ładunek bombowy () był istnym cierniem w oku sił komunistycznych , który nie wbijał się nawet w zasadzie w bok, lecz spadał. I to prosto na głowę ". :)
42:35
Bardzo dobry materiał.Czekam na więcej lotniczych wątków.
Pozdrawiam
Dobrze proszę łapka w górę 😊
dzieki za kolejny odcinek
Rewelacyjny materiał. Świetnie przygotowany merytorycznie i wizualnie.
Może coś o bardzo interesującym, pięknym i mało znanym A-5 Vigilante.
Data oblotu prototypu tego bardzo nowocześnie wyglądającego samolotu to 1959!
Popieram RA-5C i A-5 Vigiliante ciekawe maszyny i warte przypomnienia. Do tego bardzo eleganckie i skuteczne. W polskiej prasie nie ma za wiele informacji na temat samlootów Vigiliante. Przyłączam się do prośby i sugestii matz1955.
Właśnie ten samolot był inspiracją dla konstruktorów przyszłego miga-25.
Lubię Twoje materiały 👍
F-111 Aardvark bardzo fajna masyzna i niezwykle awangardowa. Samolot doskonaly w tym co robił i materiał o nim równie dobrze zrobiony jednak brakuje mi w nim informacji o wersji FB-111 i F-111G oraz walki elektronicznej EF-111 Raven. Może wartałoby nagrać drugą część z uzupelnieniem informajci o tych ważnych wersjach ? To jedno a drugie to wartałoby poruzyć temat samolotow F-104 Starfighter, które przez wiele lat były podstawowymi maszynami wielozadaniowymi tak jak dzisiaj F-16. To legandy awangardy lotniczej i geniuszu Kelly Johnsona. Zarówno Aardvark jak i Starfighter były maszynami kontrowersyjnymi ale i awangardowymi i zapisały się złotymi zgloskami w historii lotnictwa wojskowego. W przyszlym roku będziemy obchodzić rocznice oblotów i Starfightera (70) jak i Aardvarka (60). Może jakieś materiały rocznicowe móglbyś przygotować ?
Super materiał
Super odcinek!!!
Moje ulubione latadło, dzięki 👍😁
9:35 mieszasz Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych z Marynarką Wojenną Stanów Zjednoczonych. 13:34 w polskiej terminologii F-111 są jednak napędzane silnikami turboodrzutowymi dwuprzepływowymi. Silniki turbowentylatorowe to jednak specyficzna odmiana silnika turboodrzutowego dwuprzepływowego, o dużym stosunku dwuprzepływowości, dużej średnicy wentylatorze i przede wszystkim stosowanego w lotnictwie cywilnym. Polska terminologia ma te rozróżnienie, w angielskiej to są wszystko silniki turbowentylatorowe.
"te rozróżnienie" niżynier z liceum...
@@Arpa61bardzo merytoryczna krytyka profesorze Arpa61. Szacun 😂
Bardzo ciekawy samolot. Czekam na F14👍
SUPER!!!!
Świetny odcinek.
Podobało się.
24:20 Jakiś paproch przyczepił się do "obiektywu" po prawej.😂
Lubię takie filmy. Super
Konstrukcja niezwykła Był tak nowatorski że wyjątkowo długo borykał się z chorobami wieku dziecięcego Dodatkowo miał być praktycznie do wszystkiego jak szwajcarski scyzoryk a to zawsze powoduje kłopoty Paradoksalnie dzisiaj znalazłby swoje zastosowanie bo jak wskazuje konflikt na Ukrainie SU 24 przenoszą pociski manewrujące dalekiego zasięgu lub antyradarowe Płaski profil lotu i duży udźwig jest tu bardzo przydatny. Kacapy jak zwykle musieli zrobić podróbę właśnie SU 24, ale to jest tylko podróba która ma ułamek możliwości oryginału.
Paradoksalnie te podróby obróciły się przeciwko Rosjanom. Ukraińskie Su-24 wyposażone w węzły uzbrojenia pochodzące z Panavia Tornado przenoszą pociski manewrujące Storm Shadow oraz SCALP EG. Również lotnisko w Hostomelu zostało wyłączone z użytku po nalotach ukraińskich Su-24. Operują one na bardzo niskich pułapach i dlatego są tak skuteczne. Oczywiście w warunkach wojny, gdzie obie strony dysponują cokolwiek topornymi narzędziami :) Natomiast co do ułamka wartości oryginału - zgadzam się całkowicie :)
@@arteoden😃
@@arteoden 😀
@@arteoden No to jest typowa "rosyjska choroba" W czasie Zimnej Wojny produkowali tyle sprzętu wojskowego że aż zniszczyli gospodarkę i Państwo a teraz duża część tego szpeju ląduję im na ich pustych łbach Ale kara za głupotę zawsze w końcu nadejdzie
Co do f 111 to jest moja ulubiona konstrukcja razem z f 15 tyle że ten drugi okazał się bardziej uniwersalny i długowieczny a "mrówkojada" wyparły bomby szybujące i naprowadzanie satelitarne Tylko nalot na Trypolis pokazał pełnię możliwości tego "skalpela"
Pozdrawiam
@@arteoden😃
Czy była mowa o zrzutach paliwa w czasie lotu?
jesteś najlepszy 👏👏🐕
Może odcinek o G.91 R4 ? Albo Me 262. Oby dwa te samoloty były rewolucyjne w podobnym czasie.
Super materiał.
Gdzieś w komentarzach odpowiedziałeś że cię poniosło i temat jest rozwlekły.
Moim zdaniem nie jest rozwlekły i chciałbym, żeby cię ponosiło często.
Czy jest możliwe, że w przyszłości zajmiesz się konstrukcjami drugowojennymi?
Swietny odcinek
Czekałem na ten film xd
Piękny, drogi przedmiot zniszczenia👍
Dzięki.
Od zera do bohatera
Myślę, że uwalniani Kuwejtczycy nie zgodziliby się z opisem Pustynnej Burzy jako "operacji odwetowej na Iraku" a nie jako "operacji wyzwoleńczej" lub "operacji nakazanej przez rezolucję ONZ". Jeśli mowa o jakimś odwecie to organizowałaby go armia kuwejcka?
Komentarz dla algorytmów ;) fajny film :)
wiem że zdania są podzielne i tyle jest opinii ile nas samych ale gdy jako młody szczawik sklejałem modele to przeważnie wybierałem te z bloku wschodniego. Ktoś kiedyś powiedział ze jak płatowiec dobrze wyglada będzie tez dobrze latał.. a te rosyjskie właśnie "z polotem" są dla mnie..
Od przyszłej aktualizacji w War Thunderze takowego uświadczymy , czy stąd pomysł na odcinek ?😅
Możliwe że coś w tyn jest
@@koxiak7686wątpię by gry dla dzieci miały na to wpływ😂. Jeśli już to DCS
Nie wiem czy wersja stricte bombowa (FB-111) osiągała z pełnym ładunkiem prędkości wersji szturmowych (F-111F V=2656kmh). Być może nie był wcale najszybszy, gdyż bardzo blisko było do niego samolotom B-58 (V=2122kmh) czy B-1A (V=2358kmh).
Z pełnym ładunkiem na pewno nie i nie ulega to żadnej wątpliwości. Tylko w wypadku przenoszenia samego ładunku jądrowego w przeznaczonym do tego luku bombowym, samolot teoretycznie już jest bombowcem. Wszystko zależy od tego jakie kryteria przyjmiemy - to prawda.
Nawet nie teoretycznie - skonfigurowany jako bombowiec strategiczny miał 2 bomby jądrowe w luku, a na zewnątrz 4 zbiorniki paliwa. Raczej wszystko zależy od tego w jakiej konfiguracji mierzy się prędkość, bo wpływ na wynik ma zarówno ciężar przenoszonego uzbrojenia, jak i opór stawiany przez podwieszenia zewnętrzne. Problem w tym że te rekordowe prędkości są często mierzone gdy samolot jest bez ładunku i podwieszeń, a przecież nam chodzi o prędkość samolotu w warunkach bojowych. @@Jeyahoo
@@Monika-ft5bww ogóle samoloty takie nie rozwijają nigdy tzw prędkości maksymalnych, nawet w konfiguracji gładkiej. Bo to są prędkości rekordowe, czyli jest to jakby kres możliwości i są niespotykane nawet w walce. Rozpędzenie tego samolotu do takiej prędkości trwało by długo i zniknęłoby większość paliwa w zbionikach.
super obcinek ;p
Chciał bym abyś nagrał odc o f14 Tomcat
super. Dużo lepsze niż amerykańskie opracowania
kozackie materialy- kds...
Mój ulubieniec z amerykanskiego Arsenalu . Do tego przepiekny. Szkoda, że nieco zapomniany
1 Dzień czekania na film o jakimś okręcie!
dobre pomarańczowe
Fajny odcinek, może teraz coś o North American A-5 Vigilante.
Grafika
👍👍👍
Dla zasięgów
👍💪
👍
Bardzo dużo błędów.
Co to jest moc jednotkowa silnika 82 kN?Chyba raczej ciąg maksymalny powinno być.
Bardzo słabej jakości ten materiał z dokumentalnych filmów. Czy w dobie wszechobecnej AI nie ma jakichś programów renderujących i odświeżających jakość tych starych filmów, bo są tak niewyraźne że prawie nic nie widać ?
Pozdrawiam z Oliwy
Samolot który wyprzedził swój czas o technice głównego przeciwnika nie mówiąc
Taktyczny.
❤
Bardzo ciekawy materiał, ale..chopie..ta dykcja, akcentowanie,😊 te powtarzające się zwroty..uszy bolą, a mzzg ma zonka..Wypadałoby napisac konspekt, nagrac sobie sciezke dzwiekowa, odsluchac i zrobic poprawki, a potem zgrac z materialem video. Audacity do dzwieku chociazby mozesz uzyc, darmowy jest i bardzo łatwy w obsłudze.
Cześć.
Miałeś się skupić na F-111 a rozwlokłeś temat na poboczne płatowce, zbyt dużo danych liczbowych co utrudnia zrozumienie tematu. Pomimo to doceniam wkład i pracę.
Trzymaj moją łapkę.
Czy miałem się skupić... to bym nie powiedział. To znaczy - o samym F-111 jest w zasadzie 40 minut materiału. Reszta to okoliczności powstania, poprzednicy, itp. Rozumiem że materiał jest dość.. rozlazły pod tym względem - trochę mnie poniosło. Czy dało się skompresować informacje do 20 minut? Dało się. Czy bym to uważał za odpowiednie? No nie. Pozdrawiam!
Dzień dobry.
Bardzo dziękuję z odpowiedź, świadczy to tylko o tym, że tworzysz i słuchasz komentarzy ludzi dla których tak bardzo się starasz.
Z niecierpliwością czekam na Twój kolejny materiał.
P.S.
Może zmierzysz się z SR-71 Black Berd?
Byłem w Nim, znam pilota, ech...
Dobrego Dnia😊
Moze byc
Świetnie, po kilkunastu mi utach wiem że USA przez kilkanaście lat nic nie umiały zrobić...
Gdyby nie potrafili to by f-111 nie odniósł sukcesów.
Vark vark
Jak cos jest do wszystkiego, to jest do niczego. Ile razy jeszcze w historii bedziemy slyszec, o bzdurnych wymaganach wojskowych, gdzie na koncu okazuje sie, ze to nie ma sensu?
.
Niestety wielkie rozczarowanie.
Autor NOTORYCZNIE myli USAF, USNavy USMC i US Army. To na prawdę podstawowa wiedza... Fatalnie się tego słucha.
Kolejna wada to zdecydowanie zbyt pobieżne przedstawienie dramatycznego debiutu w Wietnamie... Natomiast mało istotny nalot na Libię przedstawiono względnie dokładnie...
Duży błąd bo dramatyczny przebieg debiutu mógł zakończyć historię maszyny...
I na koniec tytuł.. też błędny. Autor najwidoczniej nigdy nie słyszał o B-58...
Ilość błędów na prawdę kwalifikuje materiał do poprawki.. :(
Z całym szacunkiem ale wymienianie po kolei United States Air Force, United States Navy i United States Marine Corps jest absolutnie celowe, bo samolot projektowany był na potrzeby właściwie wszystkich sił jako maszyna uniwersalna. Miał być jednocześnie bombowcem i samolotem szturmowym (wymagania USAF w tym TAC), a także samolotem patrolowym i przechwytującym (wymagania US Navy) i pokładowym samolotem szturmowym (wsparcie piechoty morskiej czyli USMC). Ostatecznie F-111 obsługiwał głównie TAC i do tego USAF Europe. Jeśli chodzi o B-58, F-111 był od niego szybszy. Jeżeli jakieś jeszcze kwestie są niejasne (może tak to zabrzmiało w materiale, to proszę śmiało dawać znać). Pozdrawiam!
@@Jeyahoo Tyle że w materiale pada sformułowanie "lotnictwo armii.." Tyle że USArmy nigdy nie planowała pozyskać F111
W materiale o Harrierze pada sformułowanie "korpus marynarki"
A
bardzo dobry odcinek.... czytaj bardziej...normalnie ---maniera za mocna...:) brak gadki o wersji RAVEN... to jedyny minus sub leci!
Drogi w utrzymaniu ale dobry, nie to co Mig23, który był drogi w utrzymaniu ale za to bele jaki.
Brednie do kwadratu.
@@thoracifexwcale nie
+
Pan jest jakimś fachowcem., że tak pier.... li. ???!!!!
🤕🤕🤕👏👏
Przecież nikt Cię na siłę tutaj nie trzyma to gdzie jest problem?
Precz z sowietami!!!
Z tym bombowcem to lekka przesada. Generalnie był pomyślany jako następca F-4 Phantom II czyli samolot myśliwsko-bombowy. Owszem, opracowano wariant czysto bombowy (FB-111A) ale to tak samo jak wiele lat później w ZSRR powstał Su-34 co nie czyni z Su-27 bombowca.
...MiG 31
F111 nie był opracowany jako samolot myśliwski tak jak Su-27. Nie ma on prawie żadnych cech samolotu myśliwskiego
@@thoracifex Myśliwsko-bombowy (wielozadaniowy jakbyśmy dzisiaj powiedzieli), nie myśliwski... Poszczególne wersję mogły być uzbrojone w rakiety AIM-7 Sparrow, AIM-9 Sidewinter, AIM-54 Phoenix australijskie F-111C również AIM-132 ASRAAM.
@@Fu11SpectrumWarrior było też montowane w komorze bombowej działko M-61A Vulcan, którego wylot luf byl wykonany na drzwiach komory uzbrojenia. Działko posoadało ogromny zapas amunicji. Są na YT materiały video z prób działka Vulcan i jego strzelanie.
@@Azawakh1974 Było. To były te czasy gdy F-4 jeszcze nie miał działka stałego tylko podwieszane.
Świetny materiał. Uwaga biol. Aardvark to mrównik, a nie mrówkojad, tego Amerykanie nazywają anteater lub antbear.
nie wiem czemu go nazwali mrówkojadem, 2ga nazwa raven pasuje bardziej, dla mnie to jeden z najładniejszych samolotów, jak go zobaczyłem po raz 1 to musiałem mieć ten model do sklejania w jak największej skali
Aardvark to MRÓWNIK, nie mrówkojad. Te zwierzęta bardzo się różnią. Łatwo sprawdzić w czasach INTERNETU!!! Przez takie niedoróbki tracisz na wiarygodności.
Świetny materiał
👍👍👍
👍
Świetny materiał
👍
👍