Jak zawsze świetny poradnik. Ja wolę wędzenie tradycyjne ale jak ktoś nie ma miejsca to taka jak prezentowana jest świetna. Przy pilnowaniu temperatury tradycyjnie przy piwerku się siedzi że szwagrem i pilnuje dymu żeby za szybko nie uciekał. 😁
Witam, kupiłem pięć lat temu po obejrzeniu kilku programów Pana Artura UW 150. Wędzę średnio 2 razy w miesiącu, stoi na wolnym powietrzu ale zadaszona i osłonięta i hula jak marzenie ale stanowczo ODRADZAM ;) kupować bo jak rodzina i znajomi się dowiedzą to nie dadzą żyć . Wcześniej miałem tradycyjną na drewno, którą oddałem po dwóch miesiącach użytkowania Borniaka (szkoda czasu i pracy). Pozdrawiam z gór.
Super poradnik właśnie pomógł pan wybrać mojemu koledze w zakupie wędzarni. Jestem szczęśliwym posiadaczem borniaka 70 bbq od roku i jest mega. Mieszkam w UK i mój polski sklep stracił klienta bo wszelkie wędliny i wędzonki robię sam.
Dobry wieczór. Obejrzałem te dwa odcinki z zainteresowaniem bo stoję przed wyborem jednej z prezentowanych wędzarni. Jednakże czekam na kolejne odcinki gdyż jest to temat który równie mocno mnie interesuje jak przepisy na wędliny na pańskim kanale. Pozdrawiam
Panie Arturze, a jakiś filmik techniczny o ostrzeniu nożyków do maszynek do mielenia mięsa, czy da sie domowymi sposobami to ogarnąć? ostatnio usłyszałem, że nawet sitka się ostrzy, może też jakie ostrzałki do noży pan poleci, sposoby ostrzenia domowych noży lub nawet same noże do obróbki mięsa, rzeźnicze etc.
Proszę poruszyć temat wędzenia na zimno. Bez przystawki nie da się. Nie wiem jak w większej, ale w uw70 sam generator dymu potrafi podnieść temperaturę do 60 stopni w zależności od warunków pogodowych i wsadu wędzarni.
Panie Arturze, może zrobić odcinek dla początkujących którzy chcą zacząć przygodę z wędzeniem? Odcinek w którym wyjaśniłby Pan jaki sprzęt kupić, jakie maszynki, co i jak, wszystko po kolei dla początkujących. Pozdrawiam.
O nadziewarkach odcinek już jest, o wędzarniach są dwa i jeszcze kilka będzie. Potem zaczną się inne tematy, ale nie da się ukryć , że tu nie wyrobię się w tygodniach. To będą miesiące i lata.
Oczywiście zawsze lepiej mieć więcej, niż mniej. Jak się ma więcej koni pod maską, to większe prawdopodobieństwo wyjścia cało z jakiejś opresji. Ale, przy okazji temperatur, od dawna preferuję długie pieczenie. Ostatnio upiekłem, w garze rzymskim, ~2 kg. szponder (żeberka wołowe) - temp. na 120C (góra dół) i 7 godzin. Rozpływają się w ustach. :)
Bardzo ciekawe dwie części… napewno mam odpowiedz na wiele moich pytań… ale ja zaczynam swoją przygodę z wędzeniem i kupiłem mała metalowa z paleniskiem… wyszło dobrze, zjadliwie… jeżeli zajawka na wędzenie nie minie jest plan na Borniaka… na Wielkanoc jadę do polski do rodziców wiec odwiedzę Pana sklep bo potrzebuje nadziewarke noże do mielenia itp. Pozdrawiam
Mam UWDS 70 Simple , i po 4 wedzeniach , wedzarnia zaczeła przeciakać , i pomimo że w ędzarni jest sucho to po nogach wędzarni leci czarna substancja , wędzę zgodnie z instrukcją i tylko oryginalnymi zrębkami borniaka . Dodam że po każdym wędzeniu trzeba czyścić spręzynę podającą zrębki bo obkleja się spiekiem . Jak na sprzęt za blisko 4000 pln to bardzo słabo .Na razie niepolecam .
Proszę spróbować nie lać wody do misek, może to powodować zbyt dużą wilgoć w środku dlatego może Panu przeciekać. Należy też pamiętać alby mięso było suche i nie zamykać do końca kominka. Sprężynkę niestety trzeba czyścić przed każdym wędzeniem. Pozdrawiam.
Proszę jeszcze o parę słów dotyczących eksploatacji. Czyszczenie jak i czym oraz jak często (po każdym użyciu)? Instalacja a warunki atmosferyczne, czy mają wpływ na wędzarnię zainstalowaną na zewnątrz bez dodatkowej obudowy? Czy to że kominki nie mają daszków ma znaczenie przy wędzeniu podczas deszczu itp. Dziękuję.
Wędzarnia ma być chroniona przed opadem atmosferycznym. Ja mam posadowioną w ogrodowym domku narzędziowym i jest tam przez cały rok. Czyszczenie, jak kto lubi - ja 1-2 razy w roku sklep.nomart.pl/q/?keywords=tenzi
@@NomartPl 1-2 razy do roku ? Ja osobiście używam ja 10 x do roku i nie wyobrażam siebie zostawić jej takiej ufajdanej szczegolnie po wedzeniu kielbasy. Przy następnym wedzeniu ten tłuszcz się przypala na grzalce i ogólnie nie ma przyjemnej woni.
@@tomeksieracki Jaki tłuszcz na grzałce. Po pierwsza grzałka ma swoją osłonę, a po drugie nad nią jest jeszcze misa odgrodowa, którą tak samo jak miejsce spalania zrębek czyści się po każdym wędzeniu.
@@NomartPl każdą jedną ruchoma dającą się wyciągam cześć do mycia a szczegolnie ta mise wyciągam. Lecz ten tłuszcz posiada na wszystkim. Następnym razem podeślę Panu zdjęcia jak to u mnie wygląda. Pozdrawiam serdecznie 👍🍺
Panie Arturze mam pytanko czy wędzarnia może być zamontowana w pomieszczeniu typu piwnica i dym bezpośrednio odprowadzony do komina za pomocą rury, czyli rura założona bezpośrednio na komin wędzarni i dym odprowadzony do komina ? Czy tak może być?😁
Producent nie zaleca jej instalacji w budynkach, bo ludzie potrafią zaniechać nadzoru , a konsekwencje potencjalnego pożaru wynikające z braku nadzoru i nie czyszczenia wędzarni mogą być tragiczne. Jeżeli montujemy w innych - zadaszonych obiektach to z wędzarni winien być wylot swobodny, a dym zbierany przez okap i w ten sposób wyprowadzany przez kanał dymny na zewnątrz.
W taki mróz w wersjach zwykłych da się wędzić do 60 st. C na pewno. Może i wyżej, zależy czy spokojnie czy wietrznie. Warto więc w takie mrozy planować cykl wędzenie i parzenia, a nie wędzenie i podpiekanie w wędzarni, bo może być problem z 85-90 stopni (ale nie musi) Na pewne nie będzie takiego problemu w wersjach BBDS i BBDST, bo maja mocniejsze grzałki.
Witam mam pytanie wedzilem cienką kielbase i z tylu sciany uwedzilo idealnie a od przodu wyszla lekko blada dlaczego tak sie dzieje a wczesniej wedzilem identycznie i wyszlo wszystko super co robie nie tak albo co poprawic
Prawdopodobnie za duża wilgotność była w wędzarni od tej strony. Oprócz suszenie obiektów przed wędzeniem, ważne jest by zadbać o cyrkulację powietrza. Liczą się odległości mięs (kiełbas) od siebie i od ścianek wędzarni. Przewieszanie w trakcie pomaga, ale najlepiej unikać takich problemów dobrze osuszając i nie przepełniając wędzarni.
Witam serdecznie, czy mógłby Pan przedstawić wędzarnie typu borniak ale nie elektryczną tylko tradycyjną paloną drewnem? jak utrzymać temperaturę i jakie są podstawowe zasady takiego wędzenia. Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie. 🤗
@@NomartPl wiem, dlatego napisałam "typu borniak" mam taką ale na tradycyjne wędzenie węglem, palenisko ma w środku wędzarni. Ciężko utrzymać w niej w miarę stałą temperaturę, może istnieją jakieś metody do utrzymania temperatury optymalnej dla wędzonek?
@@0osylviaaa0o Przy wędzarni ogniowej tą metodą jest operator wędzarni. Pilnuje, uchyla i dławi przepływ powietrza. Dłuższy kanał dolotowy zwykle ułatwia regulację, ale na przykład śniła wiatru i niskie ciśnienie ją utrudniają.
Nie podaje, bo cykl nigdy nie jest taki sam. Koszt wędzenia - zarówno prąd jak i drewno - jest pomijalny w odniesieniu do wartości wytworzonej wędliny. Nie ma co wyliczeń robić.
Nowoczesny marketing 😞 Swoją drogą kiedyś napełniłem szynkowar porządnie ubijając i zamknąłem go na kilka godzin, po czym dało się trochę dołożyć. Weszło około 1,3 kg, ale zachodu z tym wiele.
Funkcjonalnie - nie. To nowa generacja różniąca się szczegółami elektroniki czy na przykład tym, że do wersji starszych nie pasują kółka, które można dokupić do wersji 1.4
Istnieje zagrożenie, że powstanie silny ciąg, co będzie przeszkadzało w uzyskaniu właściwej gęstości dymu i temperatury. Dlatego nie należy tego robić bezpośrednio, ale sposobem, czyli nad wędzarnią powiesić prosty okap z wyciągiem i ten okap w komin włączyć. Mo to jeszcze jedną zaletę - usunie dym, który do pomieszczenia dostanie się podczas otwierania drzwi przy pracującej wędzarni.
@@waldemarponsa1364 Komin to jest kilka metrów wysokości. Spora różnica ciśnień i powstaje duży ciąg. Przemykanie kominka niewiele tu da. Może być problem z wygrzaniem wędzarni i z wypełnieniem jej dymem.
To są urządzenie elektryczne. Winny być chronione od deszczu czy śniegu. Mogą stać na zewnątrz, ale jeżeli są jakiekolwiek opady to powinny być pod zadaszeniem typu wiata itp. Są też dostępne do nich pokrowce, które je dodatkowo zabezpieczają w czasie gdy nie pracują.
Moja propozycja na kolejne odcinki techniczne to maszynki do mielenia mięsa gdyż szukam czegoś sensownego żeby był dostępny osprzęt typu sitka noże czy szarpaki
Jak wyglada wedzenie w zime przy temperaturze 0*C -10*C ? ta mniejsza ma grzalke 500W a wieksza 1400W, ktos ma jakies doswiadczenie? najbardziej chodzi mi o podpiekanie :)
Przy zero nie ma większych problemów. Przy mrozach nie planował bym pieczenia w dymie, ale wędzić się da. Po wędzeniu - parzyć, jeżeli byłby problem z wysokimi temperaturami.
Nie ma to wpływu na funkcjonalność wędzarni - elegancja i prestiż - i i chyba, że ktoś używa wędzarnię w działalności biznesowej to sanepidy stal nierdzewną lubią.
Witam, Panie Arturze czy konieczne jest wlewanie wody do miseczek na zrębki i ociekanie? Wcześniej mięso osuszamy a ta woda podczas wędzenia oddaje wilgoć i może się skraplać na mięso.
Producent zaleca, zabezpiecza to przed zapaleniem się zrębek w misce, w przypadku gdy generator niedokładnie je spala. Tą też poglądy takie, że wpływa na równomierność odkładania koloru. Według mnie dobre wysuszenie wystarczy.
Takie informacje jak ustawianie parametrów pracy producent zawiera w instrukcji. Celem filmu nie było pokazanie który włącznik wcisnąć i w którą stronę kółkiem kręcić tylko jakie są podstawowe różnice pomiędzy wędzarniami. Wędzarnie te wciąż się zmieniają i w zasadzie trzeba by nowy odcinek nakręcić, zawierający zaktualizowane informacje.
Mega film i jakoś muzyka bardziej do twórcy pasuje :) Ale mam jedno pytanie bo chce kupić drugą wędzarnie. Mam murowaną dość sporą, stanowimy już jedność i nie muszę przy niej stać za długo rozumiemy się. A nawet mi to stanie nie przeszkadza. Zastanawia mnie tylko czy jest istotna różnica w smaku, pomiędzy wędzeniem elektrycznym bez płomienia, a na drewnie z płomieniem. Mięso nie wisi bezpośrednio nad ogniem, jest blacha z otworami rozprowadzająca ciepło i dym. A może są jakieś przesłanki zdrowotne
Najwieksze znaczenie w smaku i aromacie ma użyte drewno/zrębki. W borniaku jest ten kłopot że wejdą tylko drobne zrebki, aczkolwiek ich zrebki dają naprawdę dobry aromat. Plusem borniaka jest kontrola temperatury więc jak Panu szynka wyjdzie idealnie na soczystosc i kruchość powiedzmy w środku w temp. 62 to już zawsze będzie mógł Pan to powtarzać. (Sonda temperatury przy takiej wedzarni konieczna) Jeżeli chodzi o zdrowie to ja odradzam wszelkich tanich sosnowych wynalazków z allegro. Jak Pan zbudował murowana to jest ok. Nie jestem lekarzem ani dietetykiem natomiast z gotowaniem jestem związany zawodowo i moim zdaniem ilość użytej soli ma znaczenie zdrowotne. Nomart podaje przepisy o naprawdę dolnych widełkach użytej soli czym ryzykujemy iż dana potrawa się nie uda, jednak w dlugiej perspektywie nerki i wątroba będą wdzięczne za ten sposób przyzadzania potraw.
wszystko ok. ale jak ktoś jest majsterklepką to sam sobie zrobi wędzarnie z dymogeneratorem jest mnóstwo projektów można się zamknąć w max 300zł. tutaj niestety cena od 2,1 tyś.za uw70 do prawie 4.1tyś. bbds elektroniczna .
@@diabe4581 ja mówię że samemu można zrobic jest dużo filmów na YT sam zrobiłem z materiałów dostępnych programator 16 zeta grzałka 19 zeta reszta materiały własne i dobre chęci
Wszystko to kwestia balansu potrzeb i kasy. Jeden woli sam zrobić a drugi woli kupić z 2100 bo w czasie który poświeciłby na skręcenie tego samodzielnie spokojnie zarobi te 1800zł, trzeci po prostu chce by działało i by miał gwarancję, a czwarty po prostu nie ma kiedy :)
@@DyIIu sprawdziłem ile wydałem moja wędzarnia własnej produkcji i własny dymogenerator większość materiałów własnych czyli deski ,wkręty zakupiłem tylko grzałkę 26 zł ,pompka akwariowa 16 zł .regulator temp.19zł. włączniki 10 zł. obudowa 13 zł. do tego trochę wolnego czasu dobre chęci coś mocniejszego zmieściłem się w 100zł.foty na ,,Wędzenie Tradycyjnie,, jak wpiszesz Tomasz Raczek
Wtrącę swoje trzy grosze: wędzarnia jak dla mnie powinna być drewniana a nie z blachy, słaby panel sterowania i brak wskazań temperatury to moim zdaniem wady tej wędzarki, trzeba wierzyć że jest OK. Kolega posiada taką wędzarnię i ta blacha „nierdzewna” gnije na potęgę na dnie wypadły dziury. Używam własnej konstrukcji drewnianej dwu warstwowej dwa lata która daje radę w zimie i w lecie. A Pan sprzedał się formie za reklamę produktu !!!!
Nie wiem jak kolega używa wędzarni i czym ją czyści. Wędzarnie Borniak były produkowane ze stali nierdzewnej i z alu-cynku. Wędzarnie ze sterowaniem analogowym (o takich Pan wspomina) to wędzarnie z alu-cynku, a nie ze stali nierdzewnej i należy do ich czyszczenia używać dedykowanych środków (o czym producent w instrukcji wspominał), które z aluminium w reakcję nie wchodzą. Kilkanaście lat pracuję na tych wędzarniach i wiem co mówię i o czym mówię. Pokazałem je w dziesiątkach filmów, a nie w jednym. A co do tego czy lepsza jest drewniana czy metalowa to już inna sprawa. Gusta i potrzeby mamy różne. Ja ma 7 wędzarni - w tym 2 drewniane - co też na filmach pokazywałem... A co do sprzedaży się za coś - Panie szanowny - ja od wielu lat prowadzę firmę, która wędzarniami handluje - metalowymi, drewnianymi, elektrycznymi i z paleniskiem, a kanał od początku istnienia jest kanałem firmowym, nazywa się tak jak firma i w każdym odcinku zapraszam do sklepu - i tyle w temacie.
cena 7000 zł trochę ich poniosło 😁 piekarniki mocno zaawansowane sa o połowe tańsze chyba zacznę przerabiać takowe i sprzedawać o połowę tańsze ;-) niezły biznes. nawet nie mają termoobiegu hehe
Jak zawsze świetny poradnik. Ja wolę wędzenie tradycyjne ale jak ktoś nie ma miejsca to taka jak prezentowana jest świetna. Przy pilnowaniu temperatury tradycyjnie przy piwerku się siedzi że szwagrem i pilnuje dymu żeby za szybko nie uciekał. 😁
Witam, kupiłem pięć lat temu po obejrzeniu kilku programów Pana Artura UW 150. Wędzę średnio 2 razy w miesiącu, stoi na wolnym powietrzu ale zadaszona i osłonięta i hula jak marzenie ale stanowczo ODRADZAM ;) kupować bo jak rodzina i znajomi się dowiedzą to nie dadzą żyć . Wcześniej miałem tradycyjną na drewno, którą oddałem po dwóch miesiącach użytkowania Borniaka (szkoda czasu i pracy).
Pozdrawiam z gór.
😀😀😀
Niedawno kupiłem tą najtańszą i jestem bardzo zadowolony. Wyroby super i to bez pilnowania. Mała a pojemna😏
Super poradnik właśnie pomógł pan wybrać mojemu koledze w zakupie wędzarni. Jestem szczęśliwym posiadaczem borniaka 70 bbq od roku i jest mega. Mieszkam w UK i mój polski sklep stracił klienta bo wszelkie wędliny i wędzonki robię sam.
Super - domowe jest lepsze 😃
Już mi się micha cieszy jak Pana widzę :) pozdrawiam
😀😀😀
Dobry wieczór. Obejrzałem te dwa odcinki z zainteresowaniem bo stoję przed wyborem jednej z prezentowanych wędzarni. Jednakże czekam na kolejne odcinki gdyż jest to temat który równie mocno mnie interesuje jak przepisy na wędliny na pańskim kanale. Pozdrawiam
Zachęcam do wyrobów domowych i smacznego życzę. 😀
Poczytaj w necie i za polowe kwoty zrobisz wedzarnie samodzielnie
Ja wędze w metalowej z paleniskiem i bardzo dobre zawsze wychodzi wędzone.
Super wszystko wyjaśnione!
Niedosyt, czekam a następne filmy :D
Super wedzarnia, jestem posiadaczką polecam😆
Witam ja właśnie nabyłem u Pana UW-70 😀 Już nie mogę się doczekać pierwszych prób. Pozdrawiam
Super. Mam nadzieję, że spełni swoją rolę i dostarczy pyszności 😀😀😀
ja już mam ale chętnie popatrzę :) pozdrawiam :)
Jak dla mnie będzie BBDS 70 dziękuję za materiał!
Panie Arturze, a jakiś filmik techniczny o ostrzeniu nożyków do maszynek do mielenia mięsa, czy da sie domowymi sposobami to ogarnąć? ostatnio usłyszałem, że nawet sitka się ostrzy, może też jakie ostrzałki do noży pan poleci, sposoby ostrzenia domowych noży lub nawet same noże do obróbki mięsa, rzeźnicze etc.
Liczę na tańsze wędzarnie
Super wytłumaczone
Dzięki :-)
👍 odcinek dla koneserów 👌 dziękuje
Posiadam od lat od Pana wersję mniejszą. Chodzi jak marzenie. U mnie w pomieszczeniu z zamontowanym okapem który odprowadza dym do komina.
Bardzo bym prosił o zdjęcie bo przymierzam się do zainstalowania z góry dziękuję
Proszę poruszyć temat wędzenia na zimno. Bez przystawki nie da się. Nie wiem jak w większej, ale w uw70 sam generator dymu potrafi podnieść temperaturę do 60 stopni w zależności od warunków pogodowych i wsadu wędzarni.
Bede robil sam. W sumie proste do zrobienia. Wystarczy poczytać w necie i wszystkie podzespoly można kupić na allegro
Nie ważne jak - ważne, że by robić własne wyroby. Własna wędzarnia to też "własny wyrób domowy " 😀
Pozdrawiam serdecznie 👍👍👍☺️
Thank you Arthur as usually for a free lesson.
😀😀
Panie Arturze, może zrobić odcinek dla początkujących którzy chcą zacząć przygodę z wędzeniem? Odcinek w którym wyjaśniłby Pan jaki sprzęt kupić, jakie maszynki, co i jak, wszystko po kolei dla początkujących. Pozdrawiam.
O nadziewarkach odcinek już jest, o wędzarniach są dwa i jeszcze kilka będzie. Potem zaczną się inne tematy, ale nie da się ukryć , że tu nie wyrobię się w tygodniach. To będą miesiące i lata.
Oczywiście zawsze lepiej mieć więcej, niż mniej. Jak się ma więcej koni pod maską, to większe prawdopodobieństwo wyjścia cało z jakiejś opresji. Ale, przy okazji temperatur, od dawna preferuję długie pieczenie. Ostatnio upiekłem, w garze rzymskim, ~2 kg. szponder (żeberka wołowe) - temp. na 120C (góra dół) i 7 godzin. Rozpływają się w ustach. :)
Super - smacznego :-)
Super
Bardzo ciekawe dwie części… napewno mam odpowiedz na wiele moich pytań… ale ja zaczynam swoją przygodę z wędzeniem i kupiłem mała metalowa z paleniskiem… wyszło dobrze, zjadliwie… jeżeli zajawka na wędzenie nie minie jest plan na Borniaka… na Wielkanoc jadę do polski do rodziców wiec odwiedzę Pana sklep bo potrzebuje nadziewarke noże do mielenia itp. Pozdrawiam
Zapraszam serdecznie 😃😃😃
Mam UWDS 70 Simple , i po 4 wedzeniach , wedzarnia zaczeła przeciakać , i pomimo że w ędzarni jest sucho to po nogach wędzarni leci czarna substancja , wędzę zgodnie z instrukcją i tylko oryginalnymi zrębkami borniaka .
Dodam że po każdym wędzeniu trzeba czyścić spręzynę podającą zrębki bo obkleja się spiekiem . Jak na sprzęt za blisko 4000 pln to bardzo słabo .Na razie niepolecam .
Proszę spróbować nie lać wody do misek, może to powodować zbyt dużą wilgoć w środku dlatego może Panu przeciekać. Należy też pamiętać alby mięso było suche i nie zamykać do końca kominka. Sprężynkę niestety trzeba czyścić przed każdym wędzeniem. Pozdrawiam.
Cieknie Ci wilgoć z wędzarni przez uszczelkę w drzwiach. Mam tak samo.
Proszę jeszcze o parę słów dotyczących eksploatacji. Czyszczenie jak i czym oraz jak często (po każdym użyciu)? Instalacja a warunki atmosferyczne, czy mają wpływ na wędzarnię zainstalowaną na zewnątrz bez dodatkowej obudowy? Czy to że kominki nie mają daszków ma znaczenie przy wędzeniu podczas deszczu itp. Dziękuję.
Wędzarnia ma być chroniona przed opadem atmosferycznym. Ja mam posadowioną w ogrodowym domku narzędziowym i jest tam przez cały rok. Czyszczenie, jak kto lubi - ja 1-2 razy w roku sklep.nomart.pl/q/?keywords=tenzi
@@NomartPl 1-2 razy do roku ? Ja osobiście używam ja 10 x do roku i nie wyobrażam siebie zostawić jej takiej ufajdanej szczegolnie po wedzeniu kielbasy. Przy następnym wedzeniu ten tłuszcz się przypala na grzalce i ogólnie nie ma przyjemnej woni.
@@tomeksieracki nie wędź, kupuj... Szkoda żebyś tak się poniewierał... Bidulek 😔🤗
@@tomeksieracki Jaki tłuszcz na grzałce. Po pierwsza grzałka ma swoją osłonę, a po drugie nad nią jest jeszcze misa odgrodowa, którą tak samo jak miejsce spalania zrębek czyści się po każdym wędzeniu.
@@NomartPl każdą jedną ruchoma dającą się wyciągam cześć do mycia a szczegolnie ta mise wyciągam. Lecz ten tłuszcz posiada na wszystkim. Następnym razem podeślę Panu zdjęcia jak to u mnie wygląda. Pozdrawiam serdecznie 👍🍺
dobra robota
Panie Arturze mam pytanko czy wędzarnia może być zamontowana w pomieszczeniu typu piwnica i dym bezpośrednio odprowadzony do komina za pomocą rury, czyli rura założona bezpośrednio na komin wędzarni i dym odprowadzony do komina ? Czy tak może być?😁
Producent nie zaleca jej instalacji w budynkach, bo ludzie potrafią zaniechać nadzoru , a konsekwencje potencjalnego pożaru wynikające z braku nadzoru i nie czyszczenia wędzarni mogą być tragiczne. Jeżeli montujemy w innych - zadaszonych obiektach to z wędzarni winien być wylot swobodny, a dym zbierany przez okap i w ten sposób wyprowadzany przez kanał dymny na zewnątrz.
Witam mógłby pan pokazać jak ją użytkować proces wędzenia dziękuje pozdrawiam
Jest na kanale kilkadziesiąt filmów z przepisami wykonanymi w tej wędzarni.
Niestety nikt nie wspomina w jakiej temperaturze zewnętrznej (pora zimowa )można ich używać i jak w -15 C utrzymuja temperaturę
W taki mróz w wersjach zwykłych da się wędzić do 60 st. C na pewno. Może i wyżej, zależy czy spokojnie czy wietrznie. Warto więc w takie mrozy planować cykl wędzenie i parzenia, a nie wędzenie i podpiekanie w wędzarni, bo może być problem z 85-90 stopni (ale nie musi) Na pewne nie będzie takiego problemu w wersjach BBDS i BBDST, bo maja mocniejsze grzałki.
Pytanie. Czy wędzenie raz ryb a drugim razem mięsa ma wpływ na mieszanie się zapachów?
Panie Arturze a jaka jest roznica miedzy modelami ze sterownikiem 1.4 vs 1.3
Niewielka, ale to kolejna generacja układu sterowania i klika innych mniej istotnych różnic.
czekam napisy, bo jestem osoba niedosłyszący.
Witam mam pytanie wedzilem cienką kielbase i z tylu sciany uwedzilo idealnie a od przodu wyszla lekko blada dlaczego tak sie dzieje a wczesniej wedzilem identycznie i wyszlo wszystko super co robie nie tak albo co poprawic
Prawdopodobnie za duża wilgotność była w wędzarni od tej strony. Oprócz suszenie obiektów przed wędzeniem, ważne jest by zadbać o cyrkulację powietrza. Liczą się odległości mięs (kiełbas) od siebie i od ścianek wędzarni. Przewieszanie w trakcie pomaga, ale najlepiej unikać takich problemów dobrze osuszając i nie przepełniając wędzarni.
Witam serdecznie, czy mógłby Pan przedstawić wędzarnie typu borniak ale nie elektryczną tylko tradycyjną paloną drewnem? jak utrzymać temperaturę i jakie są podstawowe zasady takiego wędzenia. Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie. 🤗
Borniak nie ma wędzarni opalanych tradycyjnie, ale będą w przyszłości filmy i o takich wędzarniach.
@@NomartPl wiem, dlatego napisałam "typu borniak" mam taką ale na tradycyjne wędzenie węglem, palenisko ma w środku wędzarni. Ciężko utrzymać w niej w miarę stałą temperaturę, może istnieją jakieś metody do utrzymania temperatury optymalnej dla wędzonek?
@@0osylviaaa0o Przy wędzarni ogniowej tą metodą jest operator wędzarni. Pilnuje, uchyla i dławi przepływ powietrza. Dłuższy kanał dolotowy zwykle ułatwia regulację, ale na przykład śniła wiatru i niskie ciśnienie ją utrudniają.
@@NomartPl dziękuję bardzo za odpowiedź i czekam na film instruktażowy. Pozdrawiam cieplutko 🤗
Czy producent podaje zużycie prądu na 1 cykl? Materiał spoko.
Nie podaje, bo cykl nigdy nie jest taki sam. Koszt wędzenia - zarówno prąd jak i drewno - jest pomijalny w odniesieniu do wartości wytworzonej wędliny. Nie ma co wyliczeń robić.
Panie Arturze ,tak przy okazji pojemności . Szynkowar o pojemności 1,5 kg tak naprawdę mieści 1 kg .skąd takie nieścisłości .
Nowoczesny marketing 😞 Swoją drogą kiedyś napełniłem szynkowar porządnie ubijając i zamknąłem go na kilka godzin, po czym dało się trochę dołożyć. Weszło około 1,3 kg, ale zachodu z tym wiele.
Dziękuję za odpowiedź i zadam jeszcze takie pytanie czy wedzarnie w wersji 1,4 czymś się różną od zwykłej bbds-150
Funkcjonalnie - nie. To nowa generacja różniąca się szczegółami elektroniki czy na przykład tym, że do wersji starszych nie pasują kółka, które można dokupić do wersji 1.4
W ostatnim vlogu o kiełbaskach występuje borniak z sterownikiem jakiego tu nie widzę?
Starsza wersja.
Czy borniaka można wpiąć w komin dymny i tak doprowadzać dym
Istnieje zagrożenie, że powstanie silny ciąg, co będzie przeszkadzało w uzyskaniu właściwej gęstości dymu i temperatury. Dlatego nie należy tego robić bezpośrednio, ale sposobem, czyli nad wędzarnią powiesić prosty okap z wyciągiem i ten okap w komin włączyć. Mo to jeszcze jedną zaletę - usunie dym, który do pomieszczenia dostanie się podczas otwierania drzwi przy pracującej wędzarni.
Ale tam jest w kominku regulacja do dymu co o tym sądzisz?
@@waldemarponsa1364 Komin to jest kilka metrów wysokości. Spora różnica ciśnień i powstaje duży ciąg. Przemykanie kominka niewiele tu da. Może być problem z wygrzaniem wędzarni i z wypełnieniem jej dymem.
Bardzo dziękuję za informację pozdrawiam
Czy na zewnątrz można je tez trzymać i niezardzewieja? Są przystosowane na zewnątrz?
To są urządzenie elektryczne. Winny być chronione od deszczu czy śniegu. Mogą stać na zewnątrz, ale jeżeli są jakiekolwiek opady to powinny być pod zadaszeniem typu wiata itp. Są też dostępne do nich pokrowce, które je dodatkowo zabezpieczają w czasie gdy nie pracują.
Czyli trzeba kupić wszystkie, żeby mieć wszystkie opcje :-)
Witam! Idzie przebodowadz UW na Sterownik Cyfrowy?
Owszem
Fajne wedzarnie mega jaka cena jest tej duzej i małej pozdrawiam
W opisie filmu jest link do strony nomart.pl
Moja propozycja na kolejne odcinki techniczne to maszynki do mielenia mięsa gdyż szukam czegoś sensownego żeby był dostępny osprzęt typu sitka noże czy szarpaki
hendi 12 albo cos wyzej
Zmodyfikowałam uw150 do digitala, czy da się zrobić z niego bbq i czy sterownik elektroniczny wykryje wtedy możliwość grzania do 150stopni
Sterownik do BBQ ma inne ustawienia, a wędzarnia ma mocniejszą grzałkę i inną izolację - taka przeróbka nie jest wskazana.
mam pytanie w jakiej temperaturze wędzi Pan schab ,szynkę, boczek i polędwiczki i jaka powinna być temperatura wewnątrz mięsa
Na kanale jest mnóstwo przepisów i praktycznie w każdym przypadku są podane parametry obróbki termicznej. Zapraszam serdecznie :-)
Jak wyglada wedzenie w zime przy temperaturze 0*C -10*C ? ta mniejsza ma grzalke 500W a wieksza 1400W, ktos ma jakies doswiadczenie?
najbardziej chodzi mi o podpiekanie :)
Przy zero nie ma większych problemów. Przy mrozach nie planował bym pieczenia w dymie, ale wędzić się da. Po wędzeniu - parzyć, jeżeli byłby problem z wysokimi temperaturami.
Czy będzie odcinek z eksploatacji, konserwacji itp. ?
O wędzeniu jest sporo odcinków na kanale. Czyszczenie - sklep.nomart.pl/q/?keywords=tenzi
czy one sa ocieplone? czym? pianka czy wełna mineralna?
Całkiem skuteczna izolacja z pianki.
Rozbierałem drzwi w UWD70 i były ocieplone pianką.
Rozbierałem drzwi UWD70 ,ucieplone były pianką.
Jaka jest różnica pomiędzy alucynkiem i nierdzewka to tylko wygląd czy opłaca się dopłacić do nierdzewki przez jakiś plus ?
Nie ma to wpływu na funkcjonalność wędzarni - elegancja i prestiż - i i chyba, że ktoś używa wędzarnię w działalności biznesowej to sanepidy stal nierdzewną lubią.
Umyjesz to się dowiesz ocynk to jest katastrofa
Witam, Panie Arturze czy konieczne jest wlewanie wody do miseczek na zrębki i ociekanie? Wcześniej mięso osuszamy a ta woda podczas wędzenia oddaje wilgoć i może się skraplać na mięso.
Producent zaleca, zabezpiecza to przed zapaleniem się zrębek w misce, w przypadku gdy generator niedokładnie je spala. Tą też poglądy takie, że wpływa na równomierność odkładania koloru. Według mnie dobre wysuszenie wystarczy.
Ani Pan nie pokazał dokładnie nowego sterownika przy wędzarni ze stali nierdzewnej, ani Pan nie omówił jak się go programuje.
Takie informacje jak ustawianie parametrów pracy producent zawiera w instrukcji. Celem filmu nie było pokazanie który włącznik wcisnąć i w którą stronę kółkiem kręcić tylko jakie są podstawowe różnice pomiędzy wędzarniami. Wędzarnie te wciąż się zmieniają i w zasadzie trzeba by nowy odcinek nakręcić, zawierający zaktualizowane informacje.
Mega film i jakoś muzyka bardziej do twórcy pasuje :)
Ale mam jedno pytanie bo chce kupić drugą wędzarnie. Mam murowaną dość sporą, stanowimy już jedność i nie muszę przy niej stać za długo rozumiemy się. A nawet mi to stanie nie przeszkadza. Zastanawia mnie tylko czy jest istotna różnica w smaku, pomiędzy wędzeniem elektrycznym bez płomienia, a na drewnie z płomieniem. Mięso nie wisi bezpośrednio nad ogniem, jest blacha z otworami rozprowadzająca ciepło i dym. A może są jakieś przesłanki zdrowotne
Nie ma roznicy bo w eletryku tez tli się drewno tyle ze w postaci zrębek. Elektryk jest po prostu wygodniejszy
Najwieksze znaczenie w smaku i aromacie ma użyte drewno/zrębki. W borniaku jest ten kłopot że wejdą tylko drobne zrebki, aczkolwiek ich zrebki dają naprawdę dobry aromat. Plusem borniaka jest kontrola temperatury więc jak Panu szynka wyjdzie idealnie na soczystosc i kruchość powiedzmy w środku w temp. 62 to już zawsze będzie mógł Pan to powtarzać. (Sonda temperatury przy takiej wedzarni konieczna)
Jeżeli chodzi o zdrowie to ja odradzam wszelkich tanich sosnowych wynalazków z allegro. Jak Pan zbudował murowana to jest ok. Nie jestem lekarzem ani dietetykiem natomiast z gotowaniem jestem związany zawodowo i moim zdaniem ilość użytej soli ma znaczenie zdrowotne. Nomart podaje przepisy o naprawdę dolnych widełkach użytej soli czym ryzykujemy iż dana potrawa się nie uda, jednak w dlugiej perspektywie nerki i wątroba będą wdzięczne za ten sposób przyzadzania potraw.
✋👍
👍
👍👍👍🚁👨✈️
wszystko ok. ale jak ktoś jest majsterklepką to sam sobie zrobi wędzarnie z dymogeneratorem jest mnóstwo projektów można się zamknąć w max 300zł. tutaj niestety cena od 2,1 tyś.za uw70 do prawie 4.1tyś. bbds elektroniczna .
Nie przesadzaj... Sam dymogenerator kosztuje ponad 300zl
@@diabe4581 ja mówię że samemu można zrobic jest dużo filmów na YT sam zrobiłem z materiałów dostępnych programator 16 zeta grzałka 19 zeta reszta materiały własne i dobre chęci
@@tolatosia3643 jak możesz pokazać zdjęcie co zrobiłeś za 300 ziko to ja chętnie się do tego odniosę.
Wszystko to kwestia balansu potrzeb i kasy. Jeden woli sam zrobić a drugi woli kupić z 2100 bo w czasie który poświeciłby na skręcenie tego samodzielnie spokojnie zarobi te 1800zł, trzeci po prostu chce by działało i by miał gwarancję, a czwarty po prostu nie ma kiedy :)
@@DyIIu sprawdziłem ile wydałem moja wędzarnia własnej produkcji i własny dymogenerator większość materiałów własnych czyli deski ,wkręty zakupiłem tylko grzałkę 26 zł ,pompka akwariowa 16 zł .regulator temp.19zł. włączniki 10 zł. obudowa 13 zł. do tego trochę wolnego czasu dobre chęci coś mocniejszego zmieściłem się w 100zł.foty na ,,Wędzenie Tradycyjnie,, jak wpiszesz Tomasz Raczek
Chciałbym zobaczyć jak jedna i druga jednocześnie pracuje z tym samym produktem ,która lepiej ,wolniej,gorzej
W mojej ocenie - dla procesu wędzenia nie to znaczącego wpływu. Ma dla wygody pracy, inna jest radość dla oka oraz prestiż.
I koszt wędzarni 10 tys zł pewnie ✌️
Wtrącę swoje trzy grosze: wędzarnia jak dla mnie powinna być drewniana a nie z blachy, słaby panel sterowania i brak wskazań temperatury to moim zdaniem wady tej wędzarki, trzeba wierzyć że jest OK. Kolega posiada taką wędzarnię i ta blacha „nierdzewna” gnije na potęgę na dnie wypadły dziury. Używam własnej konstrukcji drewnianej dwu warstwowej dwa lata która daje radę w zimie i w lecie. A Pan sprzedał się formie za reklamę produktu !!!!
Nie wiem jak kolega używa wędzarni i czym ją czyści. Wędzarnie Borniak były produkowane ze stali nierdzewnej i z alu-cynku. Wędzarnie ze sterowaniem analogowym (o takich Pan wspomina) to wędzarnie z alu-cynku, a nie ze stali nierdzewnej i należy do ich czyszczenia używać dedykowanych środków (o czym producent w instrukcji wspominał), które z aluminium w reakcję nie wchodzą. Kilkanaście lat pracuję na tych wędzarniach i wiem co mówię i o czym mówię. Pokazałem je w dziesiątkach filmów, a nie w jednym. A co do tego czy lepsza jest drewniana czy metalowa to już inna sprawa. Gusta i potrzeby mamy różne. Ja ma 7 wędzarni - w tym 2 drewniane - co też na filmach pokazywałem... A co do sprzedaży się za coś - Panie szanowny - ja od wielu lat prowadzę firmę, która wędzarniami handluje - metalowymi, drewnianymi, elektrycznymi i z paleniskiem, a kanał od początku istnienia jest kanałem firmowym, nazywa się tak jak firma i w każdym odcinku zapraszam do sklepu - i tyle w temacie.
Wszystko fajnie, ale te rzeczy swojej duszy nie mają.
cena 7000 zł trochę ich poniosło 😁 piekarniki mocno zaawansowane sa o połowe tańsze chyba zacznę przerabiać takowe i sprzedawać o połowę tańsze ;-) niezły biznes. nawet nie mają termoobiegu hehe
No nie 2 kg mniej to na pewno nie jak zróżnicowane mięso wejdzie max 10-12kg to max
👍