Rozdzielnica Plug & Play do szybkiego montażu, na złączkach TopJobS 2003-7641 - omówienie

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 окт 2024

Комментарии •

  • @MarekBugiel
    @MarekBugiel 2 года назад +17

    Fajny filmik! Wrzuciłbym obwody zew na osobnej różnicówce - najczęściej wybija. Dzięki temu wyleci tylko to co na zewnątrz a nie 1/3 domu.

  • @kartofelek12345
    @kartofelek12345 2 года назад +8

    Co tu dużo mówić, odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu mistrz w swoim fachu!

    • @zpe
      @zpe  2 года назад

      Do mistrza jeszcze brakuje, ale staram się ;-) Dzięki

  • @myousic4564
    @myousic4564 11 месяцев назад +9

    Czy mógłbyś do takich filmów wrzucać listę rzeczy użytych w rozdzielnicy? Jaki to model rozdzielnicy itp itd? Byłoby super :)

  • @mateuszmazur1482
    @mateuszmazur1482 2 года назад +3

    W temacie zabezpieczenia lampek kontrolnych to z racji bardzo małych prądów na kontrolkach w warunkach normalnych (czy też np. licznikach jak MEW-01) można stosować podstawki na bezpieczniki rurkowe np. Wago 2002-1611. Mniejsze a robią tą samą robotę.

  • @Tunio-o3e
    @Tunio-o3e Год назад

    Kanał jest bardzo profesjonalny dobrze omawiane szczegóły rużne rozwiązania co pozwala na ciekawe konfiguracje rużnego typu rozdzielni i do tego użycie złączek Wago tak powinny wyglądać rozdzielnie nie tylko w domach jednorodzinnych ale i w mieszkaniach.

  • @skorpioin999
    @skorpioin999 2 года назад

    Mateuszu jak zwykle wyczerpująco i przestępne podstawiony temat rozdzielnic. Prowesional 🙂👍.

  • @artuss3846
    @artuss3846 2 года назад +3

    Super robota, super rozwiązania, życzę dużo pracy i zdrowia. Jedyny chyba w tym momencie kanał z branży tak fajnie robiony, po prostu z pasją.

  • @maxpax5039
    @maxpax5039 2 года назад +1

    To jest prawdziwa rozdzielnica ! Przez duże R !

  • @jareklew7430
    @jareklew7430 Год назад

    ale sztos:) nawet nie wiedzalem ze takie fajne cuda juz wymyslili:)

  • @pizzamen1
    @pizzamen1 Год назад +1

    Ooo, przeoczyłem ten twój filmik. Noszę się od jakiegoś czasu z zamiarem wykorzystania tych topjobs w rozdzielnicy u jakiegoś klienta. Trochę mam trudności w znalezieniu jakiegoś sensownego spisu części potrzebnych do takiego wykonania. Złączki, mostki, przegrody itp. Trochę tego jest. Masz może jakieś namiary gdzie można to sensownie rozgryźć? Pozdrawiam, świetna robota jak zawsze Mateuszu. Artur Świdwa

  • @ukaszstepien3412
    @ukaszstepien3412 2 года назад +1

    Super wykonana robota :) Aż miło się ogląda, "czystość i przejrzystość " rozdzielnicy elektrycznej nie do opisania. Widać że pracujesz z pasją :)

  • @krzysztofjamroz4546
    @krzysztofjamroz4546 2 года назад +1

    Świetna robota

  • @wiesawwojnar7861
    @wiesawwojnar7861 2 года назад +1

    Wszystko super, jedynie co bym zmienił to chronologię w opisach złączek topjobs na 1,2,3,4....itp

  • @mreclik
    @mreclik Год назад

    Super. dzięki!

  • @mateuszlachowski7813
    @mateuszlachowski7813 9 месяцев назад +1

    Opisy w rozdzielnicy świetne :) A co do różnicówek, to nie lepiej było je dać z prawej strony żeby mieć połączone całość szyną?

  • @DawidKliszewski
    @DawidKliszewski 2 года назад +1

    bardzo zgrabnie :) Taki hint, moze kiedys wykorzystasz. Zamiast lampek uzylem voltomierza z wyswietlaczem na szyne din, albo pokazuje napiecie na fazie, albo jak nie ma to nic. Troche bajer, kosztuje niewiele wiecej od porzadnych lampek, a w razie zanikow widac od razu czy w sieci jest 230V. W sumie przydatne bardziej jak ktos ma PV.

  • @mateuszmajewski4241
    @mateuszmajewski4241 2 месяца назад

    Wspomniałeś tu o przyszłej fotowoltaice, a co z wyzwalaczem wzrostowym FRx'em automatycznym przełącznikiem faz i ROP`em jeżeli klient bedzie chciał powiększyć mikroinstalacje na więcej niż 6,5kwp. Było to właśnie u Ciebie w odcinku o ppoż :)

  • @kubpog8819
    @kubpog8819 Год назад +1

    Dzięki wielkie za wszystkie materiały. Fajnie się je ogląda, bardzo logicznie i systematycznie przekazujesz wiedzę. Jesteś świetnym nauczycielem. Arkusz też jest bardzo fajnym narzędziem. Prosisz czasem o pomysły na tematy. Podrzucam kilka, może uda Ci się jakiś poruszyć. Do playlisty rozdzielnica 1. automatyczny przełącznik źródeł zasilania i przygotowanie instalacji na zanik jednej z faz. 2. konstrukcja rozdzielnicy 3 fazowej z uwzględnieniem możliwości zasilania niezbędnych obwodów z agregatu 1 fazowego. 3. obwody niskonapięciowe w rozdzielnicach , elementy automatyki, instalacje domofonowe, alarmowe oraz jak ewentualnie projektować takie elementy z perspektywą integracji ich z systemami smart home. Do playlisty łączniki - zasada działania łącznika krzyżowego - jak dokładnie przebiega tor prądowy wewnątrz samego wyłącznika.Pozdrawiam, pomyślności i oby kanał rozwijał się jak najprężniej.

  • @mateuszpiatkowski4956
    @mateuszpiatkowski4956 2 года назад +1

    Dzięki za film! Jak zwykle dużo zawartej wiedzy.
    Czy mógłbyś opisać wszystkie złączki oraz separatory, których użyłeś ? Nie opisałeś wszystkich (sekcja 3 fazowa).
    Czy złączki 2003-7641 zastosowałeś ze względu na możliwość użycia szyny dla toru N?

  • @poczatkujacyjutuber904
    @poczatkujacyjutuber904 2 года назад +2

    Super robota!
    Bardzo zgrabne rozwiązanie z GSU z późniejszym wprowadzeniem bednarki,pamiętasz może jej oznaczenie?
    Tak z ciekawości,
    1.Jakie przewidywane jest zabezpieczenie przedlicznikowe w ZK?
    2. Jakim kablem będzie zasilany garaż wolnostojący?

    • @Ban_gladesz
      @Ban_gladesz 2 года назад

      Biorąc pod uwagę że garaż jest wolnostojący, można sądzić że kabel będzie układany w ziemi i złączki do tego kabla można było dać u dołu rozdzielnicy

    • @poczatkujacyjutuber904
      @poczatkujacyjutuber904 2 года назад

      @@Ban_gladesz Bardziej niż o sposób ułożenia (w domyśle w ziemi), chodziło mi o typ i przekrój.Sądząc po zabezpieczeniu, może to wyglądac np. YKY 5x6?

    • @zpe
      @zpe  2 года назад +2

      Szyna OBO TYP 1809 - 5015073
      1. min. 32A
      2. 5x6 lub 5x10

    • @poczatkujacyjutuber904
      @poczatkujacyjutuber904 2 года назад

      @@zpe Dzięki👍Robisz dobrą robotę!

  • @arturkryczka4324
    @arturkryczka4324 2 года назад +1

    Jak zawsze pouczający film piękna praca
    Dziękuje za filmy ostatnio zrobiłem moja piąta prace w domku jendnorodzinym i dziękuje za pana filmy zawsze czegoś można się douczyć
    Pozdrawiam

  • @mikoajmirocha6876
    @mikoajmirocha6876 Год назад +1

    Mega super kanał 😀
    Mam pytanie dot.rozłączników izolacyjnych HAGER.
    Czy na styki oznaczone 1 2 3 ma być podane zasilanie czy jest to bez różnicy bo chyba po coś te oznaczenia są.
    Pytanie dot. Rozłącznika Hae 310 HAGER ale tyczy się też pozostałych aparatów HAGER.
    Jeżeli jest taka możliwość to z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam

  • @MrSnook147
    @MrSnook147 2 года назад

    elegancko

  • @smdSeba
    @smdSeba 2 года назад

    Kawał dobrej roboty.

  • @BruceLee_PL
    @BruceLee_PL 2 года назад +3

    Dwa pytania techniczne, pierwsze czemu nie dasz różnicowki z prawej i listwą grzebieniową nie zasilasz wyłączników nadprądowych tylko robisz takie mostki linką i zasilasz w środku? I drugie czemu dajesz obwody oświetlenie razem z gniazdowymi? Oświetlenie i gniazda z jednego pomieszczenia jest na jednej i ten samej fazie czy na różnych?

    • @MarekBugiel
      @MarekBugiel 2 года назад

      Było w jednym z poprzednich odcinków - jest bardziej intuicyjnie. Zasilanie linką w środku listwy aby prądy lepiej rozłożyć po listwie

    • @BruceLee_PL
      @BruceLee_PL 2 года назад +2

      @@MarekBugiel kwestia podejścia jak dla mnie bardziej intuicyjne jest zasilenie z listwy niż przewodu, ale jeden lubi brunetki a inny blondynki 😉 a co do tych rozpływów prądów to moim zdaniem przerost formy nad treścią bo jakby to miało takie kolosalne zmęczone to już dawno by producenci aparatury to stosowali w swoich rozwiązaniach w końcu dysponują jakimiś zapleczem technicznym i badawczym i robią testy jak wprowadzają nowe produkt na rynek. Ponadto zawsze mi w szkole i na studiach mówili że "prąd jak woda on znajdzie sobie najlepszą dla siebie drogę" 😉

    • @MarekBugiel
      @MarekBugiel 2 года назад

      @@BruceLee_PL Ja również preferuje listwy po całości od RCD. Niestety przy hager jeżeli RCD chce się mieć z lewej strony to trzeba na listwie ząbek na N wyciąć.

  • @minimal7087
    @minimal7087 2 года назад +1

    Świetna robota.! A przy okazji zapytam czy robiąc dwie rozdzielnice w budynku jednorodzinnym , rozdzielnice nr2 zasilać z za ogranicznika przepięć, czy w rozdzielnicy nr2 robić drugi ogranicznik i drugie uziemienie ??? (Budynek parterowy ale duże odległości dla tego ta druga rozdzielnica)

    • @zpe
      @zpe  2 года назад

      Nie robisz drugiego uziemienia, tylko stosujesz ogranicznik przepięć T2, którego odprowadzenie podłączasz do szyny PE w podrozdzielnicy. Ogranicznik stosujesz wtedy, gdy zasilanie podrozdzielnicy przekracza 10m. Przy urządzeniach końcowych warto stosować ochronniki typu 3, przynajmniej przy urządzeniach o większej wartości materialnej (sprzęty kuchenne, komputery, RTV)

  • @MrUFo-uc1cr
    @MrUFo-uc1cr 2 года назад +9

    Ogólnie fajnie, że promujesz nowoczesne rozwiązania, ale wg mnie akurat tej rozdzielnicy jeszcze trochę brakuje do tego, żeby można nazwać ją nowoczesną czyli przygotowaną na zmiany związane z rozpoczynającą się transformacją energetyczną. Po pierwsze zdecydowanie za ciasno jest w okolicach WLZ'ta. Uważam, że obwód zasilania fotowoltaiki powinien być zabezpieczony, a nie wpięty w zaciski WLZ. Sam WLZ 16 mm będzie za mały jeśli dom będzie wyposażony w pompę ciepła i ładowarkę EV 32A. Na pewno brakuje miejsca na licznik energii zaraz za WLZ'tem liczący autokonsumpcję i sterujący magazynem energii. Jeżeli będzie półpośredni to można dać go wyżej, ale jeśli bezpośredni to robi się problem. Za chwilę standardem będą falowniki hybrydowe z magazynem energii i obwodem zasilania awaryjnego więc wg mnie standardowym wyposażeniem rozdzielnicy powinien być przełącznik sieć-agregat i wydzielone obwody zasilania awaryjnego (oświetlenie, internet, lodówka, kotłownia itp.). Dodatkowo ja osobiście obwody oświetlenia dzielę w taki sposób, żeby korytarze i sąsiadujące z nimi pomieszczenia były zasilone z różnych różnicówek i faz. Dzięki temu jeśli wybije RCD oświetlenia w pokoju, to mogę zapalić światło na korytarzu i nie muszę po ciemku szukać rozdzdzielnicy.

    • @zpe
      @zpe  2 года назад +4

      Bardzo dobre rozwiązania, aczkolwiek to co napisałeś, długo nie będzie standardem. To raczej rozwiązania klasy premium i chociaż są bardzo ciekawe to myślę, że można to podpiąć już pod smart niż pod standard. W sensie, że szybciej przekonasz klienta, który robi smart home do tych zastosowań, o których piszesz, niż klienta zdecydowanego na porządne standardowe rozwiązanie. Dzięki za fajny merytoryczny komentarz.

    • @MrUFo-uc1cr
      @MrUFo-uc1cr 2 года назад +4

      @@zpe Od kilku miesięcy prawie nic innego nie robię tylko przerabiam ludziom instalacje przystosowując je do falowników hybrydowych z obwodami zasilania awaryjnego, magazynów energii, ładowarek EV itp. i ilość tych zleceń rośnie lawinowo. Najbardziej boli jak trzeba przerabiać nowe lub prawie nowe instalacje, bo były zrobione tradycyjnie, nie biorąc pod uwagę nowych potrzeb. A polityka sprawia, że czy tego chcemy czy nie, dużo szybciej niż nam się wydaje wszystko, włącznie z ogrzewaniem i samochodami będziemy mieli na prąd. To oznacza, że trzeba pilnie zmienić podejście do projektowania instalacji, szczególnie w kontekście mocy jaką będą pobierały/oddawały nasze domy. Przygotowanie rozdzielnicy pod te nowe rozwiązania może być prawie bezkosztowe. W przypadku Twojej rozdzielnicy wystarczyłoby: 1. Dać większe ZUG'i na WLZ'ta, 2. Zostawić 4 moduły miejsca przy WLZ'cie na przyszły licznik, 3. Dać zamiast jednego dużego, dwa mniejsze bloki rozdzielcze i na drugim wydzielić obwody, które w przyszłości byłby obwodami zasilania awaryjnego. 4. Trochę inaczej porozkładać obwody oświetleniowe pomiędzy fazami, aby uzyskać efekt, o którym pisałem. Łączny koszt to dopłata do rozdzielnicy większej o jedną szynę i może dodatkowy blok rozdzielczy.

    • @zpe
      @zpe  2 года назад +4

      Super, pomyślę o tym przy przyszłych realizacjach.

    • @MrUFo-uc1cr
      @MrUFo-uc1cr 2 года назад +4

      @@zpe Dla mnie super, że zwracasz uwagę i fajnie realizujesz kwestie związane z rozdziałem PEN, uziemieniem i ochroną przepięciową. Trzeba o tym trąbić gdzie się da i ile się da, żeby podnosić świadomość naszej elektrycznej braci :)

    • @MrUFo-uc1cr
      @MrUFo-uc1cr 2 года назад +2

      @@vampyrettex6709 Jestem z Poznania i działam w promieniu 100 km. Jeśli jesteś z naszych okolic to zapraszam.

  • @wojtekstan5899
    @wojtekstan5899 Год назад

    Świetny kanał, jeden z najlepszych o tej tematyce. Wszystko prosto i jasno wyjaśnione :) Brawo :)

  • @Slawomir-YT
    @Slawomir-YT 2 года назад

    Profeska!

  • @Wojciu100000000000
    @Wojciu100000000000 Год назад

    Super film, Mam pytanie do tych rozłączników izolacyjnych, instalator pompy ciepła poprosił mnie żebym mu przygotował zasilanie do rozdzielnicy pompy co i zażyczył sobie właśnie b16 3f i w rozdzielnicy 3 b16 1f (powiedział że na każdą grzałkę osobno). Mógłbyś rozwinąć temat dlaczego wyłącznik nadprądowy nie spełnia funkcji selektywności? I pytanie czy stosujesz jakieś zabezpieczenie na zaniki napięcia tak żeby przykładowo wyłączyło pozostałe dwie fazy doprowadzone do pompy? Pozdrawiam i jeszcze raz piękna robota :)

  • @krzysztof_antczak
    @krzysztof_antczak 2 года назад +1

    Piękna i profesjonalna robota Mateusz.
    Tą indukcję zabezpieczyles B16 ? (rozmyty obraz).

  • @AndTech_Radzymin
    @AndTech_Radzymin Год назад

    Super wykonanie pozdrawiam. Nurtuje mnie jednak pytanie czy nie za dużo nadprądowych na jedna różnicówek jednofazową - 11 szt.? Różnicówka 40A, jeśli dobrze widziałem? Pomieszane obwody gniazd i oświetlenia. Chyba że wchodził tutaj mały budżet.

    • @zpe
      @zpe  Год назад

      Jeśli zabezpieczenie przedlicznikowe jest 25A lub nawet 32A to nie ma znaczenia ile będzie nadprądowych, gdyż obciążenie nie przekroczy tych wartości. Oczywiście aspekt ekonomiczny też nie jest bez znaczenia.

  • @Hepward
    @Hepward Год назад

    super, ale jednego nie rozumiem 9:09 - zasilanie na różnicówkę przychodzi z góry? W sumie czemu nie trzymać się jednej strony bo chyba na rozłączniku jest z dołu?
    Poza tym skoro zasilanie tą różnicówkę przychodzi z góry to zegar jest zasilony sprzed różnicówki? Dlaczego?

  • @fenixfenix2175
    @fenixfenix2175 Год назад

    👏👏👏💪

  • @MUTEant44
    @MUTEant44 Год назад

    Czy wykonanie takiej rozdzielnicy aby na pewno jest droższe? Czy jej prefabrykacja nie jest dla instalatora wygodniejsza, szybsza, łatwiejsza? Czy nie oszczędza czasu w porównaniu z obszywaniem rozdzielnicy bezpośrednio u klienta prosto pod "eski"? Krótsze kable do złączek zamiast wokół całej rozdzielnicy to niby groszowe sprawy ale ilość obwodów nie sprawi, że grosz do grosza? Więc czy efekt finalny na pewno jest droższy (materiały plus robota a nie same materiały)?

  • @lukaszhutowski8880
    @lukaszhutowski8880 2 года назад

    Jak zwykle ciekawy i świetny materiał

  • @Ban_gladesz
    @Ban_gladesz 2 года назад

    Jak zwykle bardzo wartościowy filmik.
    Mam pytanie - jaki współczynnik jednoczesności dobrał by Pan do ogrzewania podłogowego opartego o folie grzewcze, albo o kable grzewcze samoregulujące. Domek piętrowy, nowobudowany, moc folii ok. 12-14kW

    • @zpe
      @zpe  2 года назад +2

      Osobiście zrobiłbym tak, że dla całej instalacji, bez uwzględniania ogrzewania, dobrałbym współczynnik 0,6 i dodał ogrzewanie w całości. Przykładowo, bilans mocy wychodzi 25kW (bez ogrzewania) * 0,6 = 15kW + 14kW = moc przyłączeniowa 31kW, zabezpieczenie przedlicznikowe 40A, chociaż jest już na granicy, więc zastanowiłbym się nad 50A

    • @Ban_gladesz
      @Ban_gladesz 2 года назад

      @@zpe trochę mnie przeraża zapotrzebowanie na tym poziomie i zabezpieczenie tak dużym BM. Tym bardziej że cena energii na jesieni ma iść w górę.
      Dzieki za odpowiedź

  • @tomaszkrzeminski6238
    @tomaszkrzeminski6238 2 года назад

    Super niespotkalem jsie jeszcze ztak dokładnymi opisami rozdzielnic elektrycznych,czekam z niecierpliwością na dalsze filmy,traktuje je jak doskonały kurs .

  • @timo8623
    @timo8623 2 года назад

    Wszystko ładnie pięknie zrobione. Masz również ciekawe filmy, ale mam pytanie co do RCD. Mieszkam w Niemczech i aktualnie uczę się jako elektryk. W szkole nas uczą jak i również z zaleceń producenta wynika że na 3 fazowe RCD powinno przypadać maksymalnie 6 esek 16A. U Ciebie zauważyłem aż 11 czy to nie za dużo? Chodzi o to że gdy przez RCD 40A będzie płynął większy prąd niż 40 A może on zareagować nieprawidłowo lub wcale.

    • @wiesawwojnar7861
      @wiesawwojnar7861 2 года назад

      Tu bardziej chodzi o prądy upływu. Zbyt duża ilość urządzeń, może wyzwalać rcd.

  • @ukaszx922
    @ukaszx922 2 года назад

    Super profeska. Apropos mam pytanie do podrozdzielnicy która ma zasilać pompę ciepła to jaki ogranicznik przepięć zastosować i jaką firmę byś polecił ponadto posiadam pv czy ma to wpływ na ogranicznik

    • @zpe
      @zpe  2 года назад

      Osobiście stosuję ograniczniki DEHN. Posiadają pełny asortyment, jeśli chodzi o ochronę przeciw przepięciami, zarówno po stronie AC jak i DC

  • @lukaszloza4020
    @lukaszloza4020 2 года назад

    super robota, czekam na kolejne filmy

  • @szymonwida3610
    @szymonwida3610 Месяц назад

    ja jeszcze miedzy blokiem rozdzielczym, a SPD daję RCD 300mA selektywny na całość instalacji...co o tym myślisz, warto czy nie?

    • @zpe
      @zpe  Месяц назад

      To zależy. W układzie TT nawet trzeba, a w układzie TN można, ale nie trzeba. Powiem tak, nie zaszkodzi ale pomóc może zawsze.

  • @mikoajmirocha6876
    @mikoajmirocha6876 Год назад

    Witam
    Super praca!!
    Mam tylko pytanie czy jest ogranicznik przepięć o takich lub min. innych parametrach tylko że Hager?

    • @zpe
      @zpe  Год назад

      Jest. SPA401 jest odpowiednikiem DEHN 941400, a SPA400 jest odpowiednikiem DEHN 941300 (który w tej rozdzielnicy się znajduje).

    • @mikoajmirocha6876
      @mikoajmirocha6876 Год назад

      @@zpe Dziękuję bardzo za odpowiedź.
      Jednak Pan lubi DEHN 😉
      Pozdrawiam i powodzenia w pracy

  • @darek1w983
    @darek1w983 Месяц назад

    Witam! Mógł bym prosić o link do opisów numerowych do złączek. Dziekuje

  • @askoras7164
    @askoras7164 2 месяца назад

    a nie było lepiej jeszcze dać 941310 (3+1) zamiast tego 3+0? Czy nie było warto dopłacać do tysiaka jakieś 200 zł, bo w okolicy nie ma zagrożenia piorunami itp. ;-)

  • @taskhunters5245
    @taskhunters5245 4 месяца назад

    Hej
    Ja u mnie mam też te lampki ale właśnie nie zabezpieczone i któregoś dnia zauważyłem że jedna lampka nie świeci, faza tej lampki jest aktywna. Czy lampka się po prostu przepalila, czy może jest tam jakiś błąd w podłączeniu.. .

  • @kszere
    @kszere Год назад

    Na obwodach siłowych na garaż, złączki instalacyjne to 2016-7601? Te na indukcję to jakie?

  • @radzio132
    @radzio132 Год назад

    Jaki to model rozdzielnicy, polecasz jakies troche wieksze pod smart home?

  • @groniaktv6624
    @groniaktv6624 2 года назад

    Polecasz może jakąś literaturę dla ludzi chcących sie nauczyć podstaw elektryki domowej by w przyszłości móc założyć sobie w domu rozdielnie ?

    • @zpe
      @zpe  2 года назад +1

      Niestety z samej literatury, bez praktyki nie nauczysz się wiele. Na moim kanale jest mnóstwo filmów dotyczących podstawowych prac w tym zawodzie. Może warto trochę pooglądać, wyciągnąć jakieś wnioski. Do wielu filmów załączam schematy. Można znaleźć je w opisach filmów. Znajdują się również na mojej stronie zpe24.pl

  • @slawekwojtowicz7249
    @slawekwojtowicz7249 2 года назад

    Jakiej firmy jest ta szafa?
    Bardzo ładny i czytelny układ opisu :)

    • @zpe
      @zpe  2 года назад +1

      Legrand XL3 160 6x24 👌

  • @mikoajmirocha6876
    @mikoajmirocha6876 Год назад

    Witam.
    Czy widziałby Pan zabezpieczenie lampek wersją LSN 403 + 3x6A czy to tylko zbędna fanaberia klienta?
    Pytanie 2😀
    Czy zamiast L73M można zastosować serię LSN a jak tak to którą?
    A może serię LR a jak tak to którą?
    Bezpieczeństwo przede wszystkim ale estetyka również b.ważna😀😀😅
    Jeżeli można liczyć na Pana opinie to dziękuję za czas😀

    • @zpe
      @zpe  Год назад

      Szczerze mówiąc to ostatnie 2 rozdzielnice zrobiłem właśnie w taki sposób. Zabezpieczenie LSN403 z wkładkami 10x38 2A. Uważam, że jest to fajny sposób. Podpatrzyłem to u Radka z kanału IoT 😉 Uniemożliwia to przypadkowe zrzucenie wyłącznika.

    • @mikoajmirocha6876
      @mikoajmirocha6876 Год назад

      @@zpe Dziękuję bardzo za chwilę uwagi.
      Pytanie 2 postaram się ogarnąć 😅
      Pozdrawiam

    • @mikoajmirocha6876
      @mikoajmirocha6876 Год назад

      @@zpe A co do DEHN to taka wisienka na torcie 😅 po ciężkiej pracy

  • @simicidoru9525
    @simicidoru9525 2 года назад

    👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼👍🏼

  • @Lenkoff
    @Lenkoff Год назад

    Witam. Pytanie o podłączenie PV. PV podłącza się przed wyłącznikiem głównym, a w przypadku wyłączenia awaryjnego, na przykład podczas pożaru, PV pozostanie pod napięciem. Jest poprawna?

  • @dziudydziudy3660
    @dziudydziudy3660 Год назад

    Cześć. Dlaczego przeważnie do każdej rozdzielnicy stosujesz ograniczniki przepięć firmy DEHNSHIELD ? W tym przypadku do sieci TN-C użyłeś DEHNSHIELD TNC 255 941300 a mogłeś np. wybrać Hager SPA930 czym się kierujesz ? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    • @zpe
      @zpe  Год назад

      Uważam, że Dehn jest najlepszym producentem ograniczników przepięć, to po pierwsze. Poza tym Dehnshield jest zbudowany na iskiernikach, a SPA jest ogranicznikiem warystorowym.

    • @dziudydziudy3660
      @dziudydziudy3660 Год назад

      @@zpe dziękuję!!! Super filmy oraz ogrom wiedzy! Tak trzymać. Pozdrawiam 👊💪🤝🍺

  • @mikoajmirocha6876
    @mikoajmirocha6876 Год назад

    Dzień dobry ponownie 😅
    Mam jeszcze jedno pytanie
    Czy jeżeli powyżej 5m jest jeszcze podrozdzielnica to czy muszę dać kolejny ogranicznik czy DEHN 9413 wystarczy?
    W katalogu wyboru ogranicznika DEHN jest taki schemat .
    Tam jest później Dehn modular DG M TNC 275.
    Zaznaczam od razu że nie chodzi o cenę tylko o wybór 😀
    Pozdrawiam 👍

    • @zpe
      @zpe  Год назад

      Do 10m nie daje się ogranicznika. Wręcz niezalecane.

    • @mikoajmirocha6876
      @mikoajmirocha6876 Год назад

      @@zpe Dziękuję ślicznie za odpowiedź
      Spokojnego weekendu 😅

  • @MarekBugiel
    @MarekBugiel 2 года назад

    Zastanawiam się jaki sens na podłączenie fotowoltaiki przed rozłącznikiem, czemu nie podłączyć jej do bloku rozdzielczego? Ugra się pewnie na tym pewnie jakąś troszkę mniejszą impedancję, jednak za to przy remoncie przy fotowoltaice trzeba w ZK wyłączać.

    • @zpe
      @zpe  2 года назад +3

      Podłączam tak z 2 powodów.
      1. instalacja fotowoltaiczna jest źródłem zasilania, a wyłącznik główny powinien odłączać wszystkie źródła zasilania (sieć, agregat czy np. źródła odnawialne jak fotowoltaika, turbiny, itp),
      2. W przypadku konserwacji instalacji czy wykonywania innych prac w instalacji nie przerywamy produkcji, wyłączamy główny, prowadzimy prace, a w tym czasie nadal produkujemy i oddajemy do sieci. Fotowoltaika ma swoją rozdzielnicę AC i tam jest wyłącznik główny od PV, więc nie widzę potrzeby podłączania jej za WG

    • @MarekBugiel
      @MarekBugiel 2 года назад +1

      @@zpe Dzięki, ma to sens. Szczególnie pkt 2

  • @grzegorzslubowski9206
    @grzegorzslubowski9206 Год назад

    NOOO grubo, inwestor bedzie zadowolony, ale lżejszy jeżeli chodzi o portfel.😁

    • @zpe
      @zpe  Год назад +1

      Na tym to polega, ale wie za co płaci.

  • @sebastiandymarkowski9377
    @sebastiandymarkowski9377 4 месяца назад

    A jeżeli jest instalacja w gwiazde ( bez automatyki) i kable z włączników światła idą do rozdzielnicy to jakich złączek użyć

  • @debumcykcyk
    @debumcykcyk 2 года назад +1

    Czy do tego ochronnika trzeba podpinać pen oraz uziom czy wystarczy sam uziom?

    • @janm7813
      @janm7813 2 года назад

      PEN został przecież podzielony na PE oraz N.

  • @mariuszkowalczyk6910
    @mariuszkowalczyk6910 2 года назад

    Witam.Czy wsporniki szyny N (niebieskie)są lewe i prawe?
    Czy złączka TopJobs do której dochodzi zasilanie od RCD tor N,jest dostępna na sztuki,czy to są zestawy?
    Pozdrawiam.

    • @zpe
      @zpe  2 года назад +1

      Wspornik jest uniwersalny, złączki można kupować pojedynczo.

  • @mateuszmazur1482
    @mateuszmazur1482 2 года назад

    @Z PORADNIKA ELEKTRYKA
    Witaj. Pewny jesteś, że rozłączniki Hager L73M mają sygnalizację diodą a nie okienko aby spód wkładki zobaczyć? Nie trzymałem w ręku ale coś mi się tak wydaje a w nocie też nic o takiej sygnalizacji. No i N brakuje aby jakoś to miało świecić. Możesz zweryfikować proszę? Dziękuję.

    • @zpe
      @zpe  2 года назад +1

      Wiem z doświadczenia ;-). Dodam, że do takiej sygnalizacji nie potrzeba N. Działa to na takiej samej zasadzie jak podświetlenie w łącznikach oświetleniowych. Jeśli jest przerwa w obwodzie, w tym miejscu, to świeci się dioda. W samej karcie katalogowej rozłącznika faktycznie nie ma takiej informacji, ale z tego co pamiętam jest w instrukcji, tylko nie mogę znaleźć instrukcji w necie, ale w ogólnym katalogu zabezpieczeń jest taka informacja. Zamieszczam link (strona 39)
      www.elektrykasklep.pl/file,252465,bezpieczniki_hager59.pdf

    • @mateuszmazur1482
      @mateuszmazur1482 2 года назад

      @@zpe dzięki za odpowiedź! Niestety musiałem wybrać trochę inaczej z racji braku miejsca w rozdzielnicy. Obecnie podmieniam ze zwykłego "S" 3P C25 bo to nie było zabezpieczenie selektywne (dla oddalonej podrozdzielnicy). Wybrałem model LSN503 też Hagera z wkładkami 10x38 charakterystyka gG. Ten zajmuje trzy pola a nie trzy i pół. Maksymalna obciążalność to 32A ja mam 25A więc powinno być ok.

  • @kamykyk
    @kamykyk 2 года назад +1

    Jeżeli do rozdzielnicy wchodzi mi yky 5x16mm2 wpierw na zaciski to z zacisków na wyłącznik główny mogę użyć linke? Jeżeli tak to jaki przekrój 16mm2? 10mm2?
    Oraz z wyłącznika głównego (vka) do ogranicznika przepięć i na blok rozdzielczy linka 10mm2 będzie Ok?

    • @zpe
      @zpe  2 года назад +1

      Jaka jest moc przyłączeniowa?

    • @kamykyk
      @kamykyk 2 года назад +1

      @@zpe 12,5kW ale bd zwiększane w przyszłości do 15

    • @zpe
      @zpe  2 года назад

      To spokojnie możesz dać 10mm2. Jedynie przewody odprowadzające (PE) z ogranicznika 16mm2

  • @tomaszochlik
    @tomaszochlik Год назад

    Dobra robota mam takie pytanie ,jak to wszystko wykonać przy zasilaniu 25mm2, system v raczej odpada dla takiego przekroju przewodu. Czy w takiej sytuacji jedyny rozsądny sposób to stosowanie zacisków śrubowych dehn na ograniczniku przepiec czy są jakieś inne metody? Podwójnej tulejki dla 25mm2 jeszcze nie widziałem. Pozdrawiam

    • @zpe
      @zpe  Год назад

      W takiej sytuacji, zamiast zacisków śrubowych (które są mega drogie) lepiej zastosować DEHNventil 951xxx który ma 2 osobne zaciski na każdym polu lub podłączyć ogranicznik sposobem odgałęźnym.

    • @tomaszochlik
      @tomaszochlik Год назад

      @@zpe dzięki za szybka odpowiedz problem jest taki ze ogranicznikiem jest DEHNshield kupiony już dawno temu, czy wykonanie odgałęzienia w bloku rozdzielczym będzie wykonane poprawnie? , czy jednak kupić zaciski koszt zacisków to około 180zl tylko to takie kolejne wydatki których nie brakuje

    • @zpe
      @zpe  Год назад

      W takim razie zrób odnałęzienie od bloku, tylko postaraj się aby te wszystkie połączenia były jak najkrótsze, czyli żeby blok był zaraz obok ogranicznika.

  • @michalkazimierczak7880
    @michalkazimierczak7880 2 года назад

    Jaki wyszedł koszty rozdzielnicy cena materiału

  • @jareklotz
    @jareklotz 4 месяца назад

    Skąd pomysł na te wago? 7646 już nie jest modne? Tak poważnie pytam?

    • @zpe
      @zpe  4 месяца назад

      To nie są 7646 tylko 7641. Poza tym kto decyduje o modzie w elektryce. Stosuje się to co fajnie się sprawdza. Nie ma idealnych rozwiązań. A co jest modne wg Ciebie?

    • @jareklotz
      @jareklotz 4 месяца назад

      @@zpe proszę czytać, ze zrozumieniem. Zapytałem czy Wago 7646 wypadł z obiegu? I jaka jest różnica pomiędzy Wago 46 a Wago 41. Pytając o różnicę nie mówimy tu o aspektach oczywistych. Może warto zrobić odcinek o praktyce w wago. Taki konkretny. Z detalami i wytłumaczeniem.

  • @wiktorabajczuk5695
    @wiktorabajczuk5695 2 года назад +2

    A jaka cena takiej rozdelni

  • @dddddddddddddddddddddd67
    @dddddddddddddddddddddd67 Год назад

    Rozmazany obraz, ale jeśli dobrze widzę nadprądowy do indukcji to B16 a różnicówka 63A. Czemu aż taka duża?

    • @zpe
      @zpe  Год назад +1

      Im większa RCD tym lepiej. Czasem większa jest po prostu tańsza.

    • @Chris.Mechanic
      @Chris.Mechanic 24 дня назад

      pfff, ale wartościowy filmik

  • @TheWojtinho
    @TheWojtinho 2 года назад

    Czy rozdzielnica dla domu z automatyką będzie na Twoim kanale ?

    • @zpe
      @zpe  2 года назад +1

      Jesli będę taką robił to tak. Coś tam się szykuje...

  • @przemekkowal379
    @przemekkowal379 Год назад

    Czy zaciskarka do tulejek 16mm2 złapie tulejki Duo 16mm2. Ewentualnie czym zagniatać te kable do ogranicznika dla schematy V

    • @zpe
      @zpe  Год назад

      Praska ze szczękami do 16mm2 nie zaciśnie 2x16mm2. Musi być większa praska, ze szczękami 25, 35

  • @dariuszkryger6779
    @dariuszkryger6779 3 месяца назад

    Witam, Co to jest za model rozdzielnicy ?

  • @adamkozowski2408
    @adamkozowski2408 Год назад

    No wszystko fajnie alle RCD nie trzeba dawać do płyty indukcyjnej.

    • @zpe
      @zpe  Год назад

      Nie widzę związku. To że nie trzeba nie znaczy, że nie może być. Czy ja powiedziałem w filmie, że musi być? Poza tym nie dawanie RCD na płytę jest, delikatnie mówiąc, lekkomyślne i brak konieczności stosowania RCD dla tego urządzenia to mega luka w normach i rozporządzeniach aczkolwiek uważam to za nadinterpretację przepisów.

    • @adamkozowski2408
      @adamkozowski2408 Год назад

      @@zpe KOLEGO PŁYTĘ PODŁACZASZ ZESPOLENIE Z POD ZABEZPIECZENIA BEZPOŚREDNIO DO PŁYTY I PO CO CI RCD. NIEMA TAKIEGO PRZEPISU ŻE UKŁAD ZESPOLONY BEZ WTYCZKII, LUB GNIAZDKA MUSI MIEĆ RCD!!!!!

    • @zpe
      @zpe  Год назад +1

      Nie czytasz ze zrozumieniem. Wiem, że nie ma takiego przepisu i nie odkryłeś Ameryki, dlatego napisałem, że jest to luka w przepisach. RCD jest ochroną uzupełniającą i stosuje się je nie dlatego, że ktoś tak nakazał, tylko po to, żeby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników, więc jak najbardziej powinno się stosować RCD do płyty indukcyjnej bo zwiększa się w ten sposób bezpieczeństwo, które jest najważniejsze i zawsze trzeba stawiać je na 1 miejscu.

  • @kamilg.4413
    @kamilg.4413 5 месяцев назад

    Dzień dobry. Czy można mieć do Pana kilka pytań?

    • @zpe
      @zpe  4 месяца назад

      Zapraszam. zpe24.pl/kategoria-produktu/konsultacje/

  • @klimekpp
    @klimekpp 10 месяцев назад

    Jaka cena takiej gotowej rozdzielnicy ??

    • @zpe
      @zpe  10 месяцев назад

      Różnie bywa. Można złożyć zapytanie:
      zpe24.pl/zapytanie-rozdzielnica/
      Zapraszam

  • @Slawomir-YT
    @Slawomir-YT 2 года назад

    Co pisać po # dla zasięgów?

  • @myma84
    @myma84 5 месяцев назад +1

    Co to za model rozdzielnicy ?

    • @zpe
      @zpe  4 месяца назад +1

      Coś takiego elektrohurt24.pl/pl/p/Rozdzielnica-modulowa-6x24-natynkowa-IP30-XL3-160-020006/5012657?gad_source=1&gclid=CjwKCAjwvIWzBhAlEiwAHHWgvfNNaVqznZs4uiI9T_68QYJQqz1SirKqBRVcXE5Uo_FMsith9zp-SRoCUYgQAvD_BwE

  • @mikolajklimkiewicz8793
    @mikolajklimkiewicz8793 2 года назад

    Taka rozdzielnia to bajka...

  • @dawidlelito
    @dawidlelito 2 года назад

    Jaki koszt takiego zestawu?

    • @zpe
      @zpe  2 года назад +1

      Zapraszam do kontaktu mailowego

  • @Hir3987
    @Hir3987 2 года назад

    Stary zainwestuj w kamerę 4K o dobrej ostrości i popracuj nad montażem w dobrej jakości bo obraz to mydło jak z kamerki internetowej kupionej 15 lat temu. A nie każdy ogłada na telefonie za 1zł do abonamentu. Chętnie obejrzę detale na tv. Ale nie mam jak. Zobacz filmy np wielkiego elektronika

  • @rafamak897
    @rafamak897 2 года назад

    Cześć, jakiej firmy są oznacznikii przewodow?

    • @zpe
      @zpe  2 года назад +1

      ERGOM OZ-1(1,5-4mm2, z biedy do 6mm2) lub OZ-2 (6-16mm2)

  • @Roger_exe
    @Roger_exe 2 года назад

    Czy tam po lewej na szafie nie wisi przypadkiem repeater GSM ? ;)

    • @zpe
      @zpe  2 года назад

      No patrz jaki spostrzegawczy ;-) Wisi ale nie podłączony. Kiedyś go miałem przez kilka dni, ale to nielegalne. Jest odłączony od kiedy odwiedzili mnie tajmniczy panowie technicy i kazali to wyłączyć. Nie polecam !

    • @Roger_exe
      @Roger_exe 2 года назад

      @@zpe właśnie chciałem Cię przed tym przestrzec, stąd moje pytanie. Pozdrawiam ;)

  • @mikoajmirocha6876
    @mikoajmirocha6876 Год назад

    Ten ogranicznik to OGRANICZNIK PRZEPIĘĆ C TYP 2 3P 20kA 1,5kV DG M TNC 275
    952300 DEHN

    • @zpe
      @zpe  Год назад

      Nie. To jest 941300 T1/T2