Ze wszystkich świetnych materiałów Defence24 Runda Pytań staje się moim ulubionym! Dziękuję i serdecznie pozdrawiam obu Panów i całą Ekipę! Defence24 ❤
Bardzo przyjemny odcinek. Zasadniczo w odbiorze jest przyjemniejszy, niż konkurencyjne wystąpienia "Tygodniówki" Wolski-Kamizela, mimo iż merytorycznie tym drugim nie mam nic do zarzucenia.
Oj, znów moje pytanie. Dziękuję za odpowiedzi! Widziałem was Panowie na koreańskim YT, przetłumaczony prawie cały materiał Defance24 odnośnie czołgu k2. Na waszym kanale 2 lata temu oglądałem filmik, gdzie Przedstawiciel Boeinga mówił o co trzecim śmigłowcu z radarem w US army, który wykrywa do... 260 celów i przekazuje to na link 16 i trafia to na topaz. Już wtedy mówili, że współpracują z Polakami. A u nas pojawiały się zapowiedzi, że wszystkie Apache dla Polski mają mieć radary.
1. Czy w ramach obrony terytorialnej planuje się budowę schronów dla ludności, szczególnie w miastach? 2. Czy planowane są szkolenia, bądź akcje informacyjne dla ogółu, związane z możliwymi zagrożeniami wojennymi? Informujące o tym jak powinnyśmy się zachować w razie zagrożenia i np. z wiedzy o sygnalizacji dźwiękowej dotyczącej zagrożeń?
Witam Jak będziecie znów robić program "Pytań" to czy możecie znaleźć i coś powiedzieć na temat tzw kosmiczne zbrojenie i związane z tym cyfrowe zabezpieczenia i ataki cyfrowe, np zakłócanie przeciwnika drony i inne rzeczy związane z tym tematem 😊
Czy HIMARSY na podwoziu Jelcza nie utracą zdolności do transportu drogą lotniczą? Czy K239 Chunmoo też można tak transportować? Jaka jest różnica między tymi platformami (zdolności/ cena/ możliwość polonizacji), która wypada korzystniej? Czy dobrze robimy, kupując dwa rodzaje platform o podobnych zdolnościach?
Fajny program. Szczególnie interesujące są podane tu wiadomości na temat rozwoju czołgów a już najciekawszy był opis tego jak US Army planuje stworzyć/rozwinąć swoją broń pancerną (z czołgiem/robotem dla lekkich dywizji włącznie)
Super materiał. Sporo nowych tematów Panowie poruszyli plus zebrali resztę do kupy. Dla mnie extra. - pytanie dotyczy MSBS bezkolbowy, czy będzie wprowadzany np. jako szturmowy lub dla załóg czołgów (zawsze to nasze rozwiazanie) ? - czy Waran z Autosana ma być tylko pod PPK czy można by go stosować jako dowódczy zamiast UAZ czy Honker? Pozdrawiam serdecznie
Apropo pojazdów dowódczych to pytanie jest w temacie, że może być tańszy w użytkowaniu i produkcji od Rosomaka. A może lepszy byłby Bóbr do tego ? - pytanie jeszcze dotyczące FA-50, czy to prawda, że na ich podstawie ma być tworzone centrum szkolenia typu Red Flag jak w USA np. dla NATO w Europie. W końcu jest szkolno-bojowy ?
A z innej beczki , to świetny wymyślony format dla czytelników czy oglądaczy. Pozwala douczyć niekompetentnych, wytłumaczyć fakt news, a pasjonatom pozwala zrozumieć. Jeszcze raz dziękuję i ogromne BRAWO ZA FORMAT !!!!!
Mam pytanie: 1. czy planowana w Polsce jest produkcja silników do K2PL, K9PL czy Borsuka, biorąc pod uwagę planowaną ilość tych wozów ? 2. Czy podobnie blachy pancerne i odkuwki do tych wozów będą produkowane w Polsce ?
Mamy 3 platformy czołgowe. I dlugo tak będzie. Do Leopardów mamy centrum szkoleniowe i serwisowe oraz wjeździliśmy się nie przez te lata użytkowania. Jeszcze nie jesteśmy w połowie modernizacji naszch leo 2a4, i czołgi te przechodzą jednocześnie kapitalny remont. Moglibyśmy je użytkować następne 15-20 lat.
Jak względem głowic kumulacyjnych i pocisków podkalibrowych zachowuje się tlenek glinu (AI203), ile razy płyta z tego materiału może być cieńsza od płyty stalowej żeby zatrzymać te pociski? Czy są jakieś lekkie materiały są lepsze od tlenku glinu?
Panowie, dzięki za bardzo ciekawy, jak zawsze, materiał, ale ponawiam pytanie, na które nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi - jakie środki łączności będą zamontowane w Abramsach M1A1, a jakie w M1A2? Pamiętam obawy, że szybkie tempo dostaw nie pozwoli na montaż polskich systemów i pozostaną te z US, co mocno uzależni ich użytkowanie od sojuszników.
Niestety w sferze okrętów podwodnych dajemy ciała a to jest najskuteczniejszy sposób na łatwe kontrolowanie swojej granicy Morskiej - Ile by nam wystarczyło skoro do tej pory wysługiwaliśmy się wiekowym Orłem - 2-3 okręty podwodne ?? Dzięki za Odcinek
Pytanie 1. Czy każdy żołnierz ma kamizelkę kuloodporna, kewlar, nokto lub termowizyjne oraz kolimator na broń? Pyt 2 jak z naszymi magazynami broni? Czy mają odpowiednią ilość broni i amunicji? Pyt 3 Wiecie czy są plany budowy schronów dla ludności w przypadku wojny? Bardzo dobra forma podcastu i wiedza prowadzacych na ogromny plus
Czy to prawda ze smiglowce Aw 101 w wersji z wlazem ogonowym moga trafic do naszej armii jako śmigłowiec cięższy. Czy wiadomo cos o strukturze w jakiej beda wystepowac wszystkie pionowzloty tzn beda one w jednej brygadzie czy osobno aw 149 w wojskach aeromobilnych np w 25 brygadzie a uh 64 bezpośrednio w dywizjach
Czy da się liczebnie oszacować jaka liczba wojska w PL jest wystarczająca do zabezpieczenia by RUS nie wdarła się wgłebiej poza granice ? Ile np. czołgów, artylerii jest potrzebne do zabezpieczenia granicy z Obwodem Królewieckim a ile z Białorusią ? Ile to batalionów lub brygad musi tam być ? Następnie czy da się powiedzieć ile teraz nam do takiej ochrony tam brakuje ? A ile np. czołgów czy brygad trzeba by ochronić np. Warszawę na jej przedpolach ? Czy to są może znane wartości czy to tajemnice i nikt nigdy tego wiarygodnie nie poda ? Innymi słowy czy da sie wylcizyć ile potrzebujemy czołgów, artylerii, samolotów ? Skąd jako obywatel mogę wiedzieć, czy Polska będzie miała ich wystarczająco czy może 10x za mało ?
Jakie zadania ćwiczy sie podczas manewrów wojskowych w Polsce takich jak Anakonda ? Jak duże oddziały są zgrywane, jakie mają zadania ? Czy to może tajemnice i absolutnie nikt tego nie poda (też zrozumiem, może wręcz naiwne, że pytam o to) ? Czy ćwiczy się raczej jak działa sprzęt i drobne zadania (jak trafianie w cel, max może kompania czołgów); czy raczej symuluje całe bitwy batalionami lub brygadami ? Może te drugie czyli większe boje ćwiczy się tylko na symulatorach ?
Mam Pytanie Czy będzie możliwy zakup kolejnych F35 ? - 32 sztuk z którymi teraz zakupiliśmy mając razem 64 myśliwce bojowe daje to wiele możliwości w działaniach operacyjnych przypadku naruszenia przestrzeni powietrznej członkowskich Państw NATO i ich Patrolowania ruźnych częściach świata oraz Misjach których Polscy Piloci biorą czyny udział . Kolejne pytanie Czy zakupimy myśliwiec KF21 Boramee ? na przykład 48 sztuk. Razem na wyposażeniu sił Powietrznych były by 64 myśliwce F35 kolejne FA50PL 48 sztuk i KF21Boramee 48sztuk ogółem było by ich 160 maszyn. Pozdrawiam Serdecznie .
A po co kupować KF-21 od którego F-35 jest dziesięć razy lepszy, jest samolotem stealth w przeciwieństwie do KF-21 i już kupiliśmy ich sporo więc pchanie się w kolejny odrębny samolot jest bez sensu?? Tak jak bez sensu był zakup FA-50 zresztą.
@@piotrd.4850 Na liczebność? Liczebność czego? lepiej było kupić lotnie - podobna wartość bojowa i za te piniondze było by ich kilkanaście tysięcy. Normalnie najsilniejsze eroforsy na świecie byśmy mieli... FA-50 to poza wywaleniem kasy nic więcej. Ani liczebność, ani przydatnosć bojowa ani sensowne szkolenie... F-35 nie jest jedyną drogą. F-35 plus F-16 to jedyna słuszna droga.
Panowie, czy ze względu na niższe możliwości i poziom obrony Rosomaka nie byłoby racjonalne rozpocząć stopniowe wdrażanie na 1 linię kbwp nowszej generacji np. Patria XP a pozostające w służbie rosomaki poddawać systematycznemu MLU i przebudowywać je na drugoliniowe wozy specjalistyczne, np. raki, sanitarki,opl czy wozy dowodzenia?
Pytanie : Czy nie powinno być ćwiczeń obrony cywilnej i współpracy z wojskiem, nawet jeśli nikt nigdy nie miał styczności z wojskiem ? Pamiętajmy jak na początku wojny na UKR RUS podchodziła pod duże miasta jak Kijów, Charków. Czy nie powinno być w Polsce ćwiczeń odtwarzających te scenariusze, sprawdzających jak zachowa sie ludność ? Co działoby sie w Polsce z cywilami gdyby spadło na nas to co w 02 2022 na Ukrainie ? Czy Wojsko też rozdawałoby broń w miastach ? Czy nie powinniśmy tego wiedziec z góry i mieć przećwiczone ?
Dlaczego z homara nie zostało chociaż żeby amunicja była produkowana u nas ? Aż tak nam nie ufają... wstyd 500sz zamówić 9k amunicji i bez możliwości produkcji samemu części składowych... ile lat to trwa to jest jakiś sabotaż
Dobry materiał. Syntetyczne wypunktowanie najistotniejszych kwestii, bez zbędnego wdawania się w głębsze szczegóły. Jest jasne przyznanie większej przydatności Polsce Mieczników i FA50 niż zakupy Orki i starych wersji F16. Zaznaczona jest przydatność różnych typów wozów bojowych. Cięższe lepiej opancerzone Abramsy i lżejsze, mobilniejsze K2, lekkie pływające, i cięższe BWP, oraz KTO, KBWP są przydatne w bardzo zróżnicowanych warunkach środowiskowych Polski i Europy Wschodniej. Trochę wątpliwości budzi sprawa ppk Pirat, która ciągnie się od wielu lat. Dobrze jednak, że zdecydowało się na testowy zakup małej partii tego ppk. Powinno to wyjaśnić jego faktyczną, a nie teoretyczną przydatność w WP. Plus także za zwięzłość i klarowność odpowiedzi.
Czy zakup takiego niszczyciela rakietowego jaki przypłynął z Włoch - typu Orizzonte miałby sens? Czym on się różni od Miecznika (różnica wyporności ok 1000 ton, długości nieco ponad 10 metrów wydaje się niewielka, a radary starsze) Czym się różni od brytyjskich okrętów typu D45?
Czy mamy kody startowe do f-16? Czy myślimy o tym ? Patrząc coraz więcej broni od USA czy śmigłowców i rakiet do 300km od nich również trzeba takowych. Po co nam broń którą możemy użyć tylko jak USA nam pozwoli.
Czy możecie Panowie dowiedzieć się jak to będzie wyglądała z organizacja polskich brygad ? . Maja być po dwa bataliony pancerne i dwa zmechanizowane ? -jak w 19 i 20 . W informacjach podawanych o ,, nowej,, 1DPLeg. pisze ze w nowej dywizji ma być 1 brygada pancerna , dwie zmechanizowane i jedna zmotoryzowana . Czyli jednak zostanie utrzymany podział na brygady pancerne i zmechanizowane ?
Czy nasze lotnictwo morskie ma szansę na odbudowę ? Czy przewiduję się że do Gdyni wróciły by odrzutowce po tym jak MON ogłosił że lotnisko ma być wyłącznie wojskowe ?
Czy są jakieś nowe informacje o dopancerzeniu Krabów, ze szczególnym uzwględnieniem uodpornienia na Lancety i podobne (poza siatkami ogrodzeniowymi)? Czy są jakieś informacje w kontekście używania Krabów jako zastępczej/pomocniczej obrony ppl (podobnie jak próby zestrzeliwania pocisków manewrujących przez M109 Paladin) i zintegrowania z IBCS? Czy do powyższego konieczne byłoby zainwestowanie w specjalistyczną amunicję (jaką)?
Witam mam pytanie do obu Panów prowadzących. Na przestrzeni wielu lat zaniedbaliśmy Marynarkę Wojenną RP i w perspektywie najbliższych lat to nieznacznie ma się zmienić przez program Miecznik i Kormoran oraz inne poniższe programy morskie. Jednak te wszystkie programy nie znacznie podniosą nasze bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim. Nie oszukujmy się myśląc, że trzy fregaty Miecznik dadzą nam bezpieczeństwo z wielu przyczyn nie wszystkie jednostki będą zawsze w użyciu. Powiedzmy jeden będzie działał dla NATO drugi będzie na morzu Bałtyckim a trzeci w porcie. W Obecnej chwili nie liczę fregat OHP, ponieważ to jednostki już przestarzałe. I tu moje pytanie, czy nie lepiej dodatkowo dofinansować Remontowa Shipbuilding i na bazie konstrukcji Kormorana dodatkowo opracować Mniejsze okręty rakietowe o terminologii FAC (Fast Attack Craft) z możliwością zwalczania okrętów podwodnych. Takie jednostki okrętowe byłyby szybsze oraz budowane ze stali amagnetyczną byłyby idealne na nasz budżet i dodatkowo dałoby nam to większe możliwości, bo operowały by tylko na Bałtyku. Dzięki temu nasze Mieczniki mogłyby bardziej wzmocnić strukturę NATO. A Remontowa Shipbuilding Mogłaby się jeszcze bardziej rozwinąć opracowując na bazie kormorana większą gamę okrętów dla Marynarki Wojennej RP tym bardziej że nie zanosi się w krótszej perspektywie na pozyskanie okrętów podwodnych w programie Orka. Tylko proszę nie mówić o sojusznikach tylko w kwestii naszej RP. Ja uznaję jedną starą zasadę jak masz liczyć to licz na siebie. Ps. Specjalnie nie wspomniałem o ORP. Ślązak, ponieważ ten okręt a w zasadzie patrolowiec w chwili zwodowania był już pełnoletni, czyli posłuży nam maksymalnie 25 do 30 lat. Choć przy naszych możliwościach eksploatacji okrętów przez te lata to i może dłużej. Miał być pełno prawną korwetą a stał się patrolowcem dużo mówioną o modernizacji tej jednostki oraz dozbrojeniu, ale niestety uwierzę jak zobaczę na własne oczy. Czy się stanie pełnoprawną korwetą, czy tylko czymś pomiędzy. Na chwilę obecną ta jednostka jest raczej nie udanym projektem i przestrogą jak nie powinno się budować okrętów tej klasy w Rzeczpospolitej Polskiej.
Czy Polska będzie miała i kiedy swoje "satelity radarowe SAR" - bo zdaje się że wizyjne i termowizyjne ma lub mieć będzie? Nie jestem w stanie spamiętać fachowej terminologii. Liczę jednak że pytanie będzie zrozumiałe. 2, Co będzie jeżeli po zmianie ekipy rządzącej całe dowództwo sił zbrojnych pójdzie do rezerwy a nowe dowództwo przedstawi "nową rewolucyjnie tanią" koncepcję obrony granic Polski, które programy się utrzymają bo nie pójdzie ich "odkręcić" ponieważ opozycja nie wierzy w utworzenie 300000 armii ?
Nie tylko opozycja nie wierzy w stworzenie 300000 armii. Nie wierzą również wszyscy eksperci, o ile nie wróci, zasadnicza służba wojskowa. To tylko populiści typu Mateusz itd. opowiadają bajki dla łatwo wiernego ludu😅
@@joannabogdan261 Kupili od Francji 4 satelity: tłumacząc na nasze - widzą wszystko gdy widać, a jak są chmury i mgła to potrzebna są satelity radarowe (w nazwie mają SAR cośtam) To co kupili będzie za pare lat . Wolski powiedział że przydałyby się jeszcze przynajmniej 2 radarowe.
@@joannabogdan261 Z tego co wiem jest polsko-fińska firma która ma takie satelity i rzeczywiście użyczyła ich Ukrainie, jednakże Polska (jeszcze ?) ich nie kupiła więc ich jednak nie używa. I tak postępem póki co był zakup możliwości z 2 satelitów francuskich ale to zwykłe pasmo widzialne.
@@TomaszWawa ICEYE nie jest Polską czy polsko-finską firmą. Tam jest słownie JEDEN polak w Zarządzie. I oni nie udsotępniają obrazów jako takich, ale dane np. o statkach i na tym zarabiają. Wolski za nimi lobbuje, bo ....no :D Satelity Polska moglaby zbudować, szczególnie że ICEYE używa - kosztem niezawodności - podzespołów komercyjnych.
Pan Damian Tatka wie co mówi warto posłuchać mądrzejszego od siebie w tym temacie.😀😀😀Swoją drogą Koreańczycy dużo mówią o K3 że maja już prawie opracowany?
czy Waszym zdaniem Ukraina byc moze po wojnie chce wejsc we wspolprace z RFN przy budowie Pantery", zakladu itd.i jak widzicie wspolpracę mieczy UA a RP np.w kontekscie budowy broni pancernej i naszej wspolpracy z Koreą?.Jak wyglada i jakie ma szanse wspolpraca militarna z Rumunią i innymi dawnymi krajemi UW? Czy pozostałe kraje dawnego UW sa skoncentrowane bardziej na wspolpracy z RFN , starą unią czy bardziej im po drodze z USA?Jaki jescze sprzet byłby nam na dzisiaj najbardziej potrzebny? Pozdrawiam
Jeżeli projekt patery jest poważny i sama propozycja (o ile takowa naprawdę jest i jest poważna) to tak Ukraina na to pójdzie. Pamiętaj że Niemcy dla Ukrainy zawsze będą przeciwwagą dla RP i odwrotnie. Nie widzę potrzeby współpracy z Ukrainą choćby ze względu na bezpieczeństwo RP a po drugie .....po co? I w jakiej dziedzinie?Co do potrzeb to......wszystko bo przecież sporo podstawowego sprzętu przekazano Ukrainie i.....garaże puste i magazyny amu też puste i........
Jak to drony nie wyprą samolotów bojowych? To jest dziwne że nikt tego jeszcze oficjalnie nie ogłosił, że pilot już z nami nie lata. Na 100% już można, ale raczej ze względów humanitarnych tago nie ogłoszono.
Pytanie dotyczące Marynarki Wojennej RP Czy zastanawiamy się nad wyborem Programu Orka o Okrętach Podwodnych były moim zdaniem Czy będzie zakup Francuskich Okrętów podwodnych typu Scorpenee w ilości 3 sztuk z pociskami manewrującymi tomahawk ? Kolejne moje pytanie Czy zakupimy również 3 okręty typu A26 Szwecji ? okręty typu Scorpenee działały by na Oceanach a okręt A26 działał by na morzu bałtyckim .
Do czego nam łodzie podwodne? Fregaty, jeśli już, to do wyszukiwania i niszczenia wrogich łodzi podwodnych. Opl na fregacie to głównie do samoobrony, nie do obrony nabrzeża. Na nabrzeżu powinna być dedykowana, kołowa opl. Tansza i łatwiejsza do ukrycia.
Nie no serio, to jest pierwszy taki gruby foul techniczny na tym kanale, wynajdujecie perpetum mobile? Poza tym filtry określonej długości fali sa proste jako powłoka ... nawet drony pociski będą po prostu pokryte powłoką i będzie wyścig - jaka powloka vs. jaka częstotliwość fali lasera, lase będzie dobrze działom w kosmosie, w proźni NIE W ATMOSFERZE ... zawidłem sie :(
Ogólnie jestem zawiedziony Państwa oceną zdolności AH-64 Guardian. Naprawde nie widzicie przyszlego pola walki i przeznaczenia AH-64. Mowicie o sieciocentryczności, ale to AH-64 będzię oczami, koordynatorem i strzelcem.
Nie żartuj. Apache nigdy nie poleci nad zaplecze wroga, jak jakiś dron, by stamtąd wskazywać cele. To jest teraz już TYLKO urządzenie do walki zza pleców własnej piechoty, czym się różni od tanich i bezzałogowych dronów wszelkiej maści. I to one będą tymi oczyma i uszami. Co ewentualnie Apaczowi pozostaje to robienie za tragarza, który szybko dostarcza sporą porcję pocisków w pobliże linii frontu i z dość bezpiecznego dystansu je tam odpala. O tym, czy się śmigłowce nadają do rajdów na zaplecze wroga czy choćby natarć, wojna ukraińska mówi zadecydowanie "nie!". I dlatego głucho i cicho o jakichś większych osiągnięciach śmigłowców, prędzej słyszymy o ich zestrzeleniach.
@@adamszangala4764 No właśnie o tym pisałem, że jestem zawiedziony prowadzącymi, którzy nie widzą potrzeby wytłumaczenia nowej taktyki i miejsca AH-64 w sieciocentryczności przyszłego pola walki. Chcesz pisać o jakiś nierealnych rajdach, o porażkach taktycznych postsowieckich dowódców na ich zacofanych maszynach to szukaj innego frajera. Ja żyję realnym rozwojem współczesnego pola walki i nawet to porównanie do dronów to jakiś absurd, gdzie amerykanie i już może wkrótce Polacy będą mieli ciężkie drony dowodzone przez Guardiany. Po za tym pominąłeś całkowicie zdolności zwiadowcze Guardianów. Eh....
@@KanTrocero Apacz to jest maszyna zaplecza frontu i to akurat panowie dyskutanci powiedzieli. Działa jak artyleria, czyli nie szarżuje po dawnemu na wroga a strzela z bezpiecznego dystansu. Uzyskując dane głównie z innych źródeł, bo nawet maszyna z własnym radarem to tylko nisko zawieszony nad ziemią radar, czytaj, taki o niewielkim zasięgu. A wyżej śmigłowiec nie podskoczy, bo by to zdmuchnęła obrona przeciwlotnicza zasięgu nieco większego od zestawów naramiennych. Zdolności zwiadowcze radaru są ograniczone przeszkodami terenowymi, w tym horyzontem, dlatego nie zrobisz nigdy AWACS-a z frontowego śmigłowca, ani nawet odpowiednika głupiego drona, który wprawdzie sensory ma krótszego zasięgu, ale jako bezpilotowy jest wysyłany za front i dzięki temu widzi znacznie głębiej.
@@adamszangala4764 No właśnie czytając co piszesz uważam, że powinni skupić się na unikatowych możliwościach wykrywania, śledzenia i namierzania celów, oraz sieciocentryczności przyszłego systemu. Bo ja piszę o tirach, a Ty mi tu z kombiakami wyjeżdżasz i twierdzisz l, że przewieziesz tyle samo. Nie ma takich dronów i nie będzie przez najbliższe 20 lat, gdyż amerykanie nie idą w tym kierunku. Pokaż mi drona, który ustawi się na pozycji 12-14 kilometrów od najbardziej wysuniętych linii i w ciągu 2,5 minuty namierzy, rozpozna i ustawi sekwencje łącznie z odpaleniem dla 16 pocisków przeciwpancernych, atakując cele pancerne które będą jeszcze jakieś 7-8 kilometrów od wysuniętych pozycji. Natomiast sieciocentryczność pozwala na dodatkowe atuty. 1. Dokładne informacje o ruchach nieprzyjaciela w promieniu do 16 kilometrów od danego AH-64 dla jednostek liniowych. Czyli nasze czołgi będą strzelać przez drzewa zanim przeciwnik cokolwiek zobaczy. 2. System Longbow pozwala podpiąć dodatkowe platformy i amerykanie rozwijają projekty ciężkich dronów i my też musimy. Wyobraź sobie drony z kolejnymi pociskami, które są wystrzeliwane za pomocą AH-64. Można pisać i pisać. Więc proszę skończ już z tymi zacofanymi argumentami.
@@KanTrocero Nie wiem, czemu dron i to tańszy, albo nawet cała eskadra dronów, nadal w sumie tańszych od AH-64 nie miałaby sięgać sensorami głębiej poza front. Ty nie słyszałeś, że radar to nie magiczna kula i czołgu schowanego za lasem czy domem po prostu nie wykryje? Nie słyszałeś, że Polska to nie iracka pustynia i 25% jej porastają legalne lasy a spory procent tych niby nie lasów rozmaita roślinność, która maskuje wojsko przed radarem? Nie wiesz, że radar, by cokolwiek dostrzec, musi mieć między sobą a tym obiektem otwartą przestrzeń? I że otwarta przestrzeń = pole ostrzału dla takich gadżetów jak rakieta systemu Buk czy nawet Tor, skoro odległości nie tak kosmiczne? Tobie sie wydaje, że nadający radar śmigłowca robi czary mary, wróg go nie widzi i nie będzie na tyle dowcipny, by popróbować polowania na taką latarnię jakimś pociskiem naprowadzajacym się włąśnie na radiolokator? Albo nie spróbuje po prostu salwami z katiusz, z amunicją kastetową, upolować takiego zlokalizowanego źródła sygnałów? Masz Rosjan za talibów? :) To że oni miejscami wojują jak w drugiej światowej, nie znaczy, że na nic innego nie stać ich dziś i co ważniejsze - nie będzie stać za czas jakiś, a przecież mówimy o przyszłości śmigłowców a nie tym co mamy obecnie. No nie, chłopie, jakby te Apacze były takie cudowne, to by świat nie szedł w drony zastosowania frontowego tylko sobie kupował odpowiedniki Longbowa. Wydaje ci się że to cudowna broń - a takich nie ma. I na pewno nie jest nią byle śmigłowiec. Drony - to jest przyszłość. Zresztą taki śmigłowiec, tylko mniejszy i dzięki temu tańszy, a niosący to samo, też pewnie w wariancie drona zastąpi nie niebawem maszynę załogową, bo człowiek to jest generator niepotrzebnych wydatków i przy odpowiednim poziomie elektroniki pokładowej i łączności - wyeliminuje sie go z systemu, przynajmniej jako gościa hasającego po strefie przyfrontowej. Może zasiądzie jako operator gdzieś daleko z tyłu. A może i to nie, bo SI lepiej od człowieka załatwi kwestię obsługi bojowego śmigłowca przyszłości. A oczy i uszy armii - to będą prawdopodobnie szybujące nad polem bitwy pociski no i drony, pewnie w wariancie roju. Nie do taniego zestrzelenia z daleka, w każdym razie - obejmującego 100% takich zwiadowców. Radar gdzieś przy ziemią, nad wirnikiem czajacego się za stodołą śmigłowca? Słaby pomysł.
Najpierw to powinniście się wytłumaczyć dlaczego na swoim portalu Defence24 cenzurujecie zamieszczane komentarze przeciwne przekazywaniu broni Ukrainie za darmo przez co ograniczacie naturalną dyskusję na ten temat trochę to dziwne bo demokracja i prawo do wolnej wypowiedzi mamy w Polsce już ponad 30 lat
Są dwa główne powody, było już opisywane w różnych fachowych czasopismach : 1) Zmusza to RUS do ogromnych wysiłków poszukiwania takiego okrętu i utrzymywania zdolności niszczenia okrętów podwodnych, opłaca się więc dla PL samo posiadanie. A szukać go by RUS musiała bo pkt 2. 2) Chodzi tez o broń nazwijmy ją strategiczną. Czyli wyposażoną w rakiety bardzo dalekiego zasięgu np ponad 1000 km. Tak by RUS nie była w stanie zniszczyć szybko tej PL zdolności na lądzie i stale miała poczucie ich zagrożenia. 3) Bałtyk wyjątkowo dobrze nadaje sie dla okretow podwodnych bo jako małe morze z małą wymianą wód są tam wartstwy przez które nie przedziera się echo i łatwo się ukryć. Szkoda marnować takie zdolności więc.
@@TomaszWawa Koszta w miliardach + szkolenie załogi , nie przekonuje mnie , mobilność żadna , rozpoznanie zerowe . Za te pieniądze można stworzyć powietrzne centrum bezzałogowego monitoringu całego Bałtyku + wschodnich granic Polski wliczając 1000km w głąb terytorium przeciwnika . No ale nie my jesteśmy tutaj decydentami , przypomnę tylko na marginesie że mamy XXI wiek . Pozdrawiam
@@ostoja2004 Tak niezależnie od wszystkiego innego : no to czemuż więc np. Szwedzi czy Niemcy no i RUS są jednak tak głupi, że je mają na Bałtyku ? Może powinniśmy im wytłumaczyć, że to bez sensu i ze sie nie opłaca ? A Polska nie jest tak dużo od nich biedniejsza.
Ale bzdura. Jak to na zachodzie nie idzie się w stronę wież bezzałogowych!?! Czy widzieliście aktualne demonstratory technologii pancernej? Abrams X ma 3 ludzi w kadłubie i możliwe iż będzie miał dodatkowe miejsce w wieży dla operatora dronów. Erotank ma 2+2 przy czym mówi się iż te osoby w wieży będą z czasem zastąpione przez sztuczną inteligencję i zabierać będzie mógł operatorów dronów siedzących w wieży. Wszyscy zamykają i izolują załogę w kadłubie, bo wieża jest zbyt niebezpieczna (nie da się jej tak zbudować, aby zabezpieczyć się przed nowoczesnymi pociskami).
Panowie czy wiecie coś o programie PIRAT ?? Z info które mozna usłyszeć , jest problem. Nie bardzo pan Błaszczak chce zakontraktować Pirata !! Wielki Brat ma swoją ofertę, i chcą ją wcisnąć zamiast naszego pirata !!!!
Nie sądzę ,że to będzie możliwe . Pojazdy gąsiennicowe są znacznie lepsze w terenie . Ciężkie BWP-y będą przejeżdżały, jak już to przez mosty samobieżne ,ewentualnie brody przy niskim stanie wód i dogodnym miejscu do przekraczania .
Co do laserów dalekiego zasięgu to sprawa się trochę komplikuje bo po drodze będzie niszczył wszystko a nie jak w przypadku rakiet tylko cel... Trzeba będzie raczej uważać na swoje pojazdy, samoloty itp...
Pytanie na styku broni i koncepcji obronnej szerzej rozumianej. Dziś już można produkować lekką broń ppanc i plot "dla analfabety" czyli w dużej mierze naprowadzającą się samodzielnie. Strzel i zapomnij. W tym i granatniki zaczynają mieć takie możliwości. Pytanie zatem brzmi: czy nie byłoby sensownym postawić, poza tymi wszystkimi ciężkimi i drogimi nowinkami typu Abrams, F-35, Krab - po prostu na w miarę masowy zakup granatników właśnie, możliwie prostych w obsłudze, o niechby krótkim polu rażenia ale większej mocy głowicy - by to piechotą z poboru, masową, obsadzać, jak to się robi na Ukrainie, węzły drogowe (czytaj: miasta), czyniąc z nich kolejne Mariupole i Bachmuty, przez które wojsko nie za bardzo może przejechać, nawet gdy tylko taka piechota miasta broni. Oczywiście lepiej umieć się obronić w polu, nie dopuszczając wroga do ani jednego miasta - ale bądźmy nie tylko realistami, lecz i czarnowidzami. I załóżmy, że nasze wojska polowe dostaną porządny łomot i dopiero obrona miast, jednego drugiego i dziesiątego, wykrwawi siły uderzeniowe wroga na tyle, by front zamarł.
Dlaczego mówiąc o marynarce wojennej Bałtyku mówicie że Rosja nie będzie mogła że będzie mieć. Ciężko...dlaczego ciągle nadtawyavir ludzi że Rosja to wróg?
Obrona zakupu fa50 to nieporozumienie. Samoloty 4 generacji są dobre jeszcze na dzisiaj i wobec przeciwnika bez lotnictwa i dobrego opl. Niestety, Rosja to nie ten przypadek. Więc po prostu jest to nieracjonalny zakup. Za 10 lat samoloty stealth będą już standardem. Za póżno i za malo kupilismy f35. Mala Finlandia kupila 64 sztuki.
Ponad godzina, taki materiał to ja nieograniczenie szanuje. Kciuk w górę. A chciałbym dać dwa...
Ze wszystkich świetnych materiałów Defence24 Runda Pytań staje się moim ulubionym! Dziękuję i serdecznie pozdrawiam obu Panów i całą Ekipę! Defence24 ❤
Łapa w ciemno dla pana Damiana 💪👍
Merytorycznie, bez polityki, na temat. Świetny materiał. Dziękuję
Bardzo przyjemny odcinek. Zasadniczo w odbiorze jest przyjemniejszy, niż konkurencyjne wystąpienia "Tygodniówki" Wolski-Kamizela, mimo iż merytorycznie tym drugim nie mam nic do zarzucenia.
Pozdrawiam i Serdecznie Dziękuję Załodze Defence24 - S. 👍
Jak zwykle bardzo ciekawy, treściwy i obiektywny program.
Oj, znów moje pytanie. Dziękuję za odpowiedzi! Widziałem was Panowie na koreańskim YT, przetłumaczony prawie cały materiał Defance24 odnośnie czołgu k2. Na waszym kanale 2 lata temu oglądałem filmik, gdzie Przedstawiciel Boeinga mówił o co trzecim śmigłowcu z radarem w US army, który wykrywa do... 260 celów i przekazuje to na link 16 i trafia to na topaz. Już wtedy mówili, że współpracują z Polakami. A u nas pojawiały się zapowiedzi, że wszystkie Apache dla Polski mają mieć radary.
Zastanawiałem się co zjeść na kolację? I bach! Uczta gotowa!
Brawo panowie.
Dziękujemy za wyczerpujące odpowiedzi.
1. Czy w ramach obrony terytorialnej planuje się budowę schronów dla ludności, szczególnie w miastach?
2. Czy planowane są szkolenia, bądź akcje informacyjne dla ogółu, związane z możliwymi zagrożeniami wojennymi? Informujące o tym jak powinnyśmy się zachować w razie zagrożenia i np. z wiedzy o sygnalizacji dźwiękowej dotyczącej zagrożeń?
Dobre pytanie lecz ..... Nie sądzę zważywszy na dotychczasowe działania w tym kierunku.....zresztą galerie mają pierwszeństwo
Super by było jak by w podstawówce choć część tego by wprowadzili np. Jak kiedyś przysposobienie obronne
Super merytoryka panowie , szanuje
Pozdrawiam
Jakie były by wasze pierwsze 5 decyzji jakie moglibyście państwo podjąć jako osoby decyzyjne w MON?
Pytanie do obu panów.
Pozdrawiam.
Dołączam się.
Bardzo fajny odcinek. Ciekawe pytania i merytoryczne odpowiedzi...
Witam
Jak będziecie znów robić program "Pytań" to czy możecie znaleźć i coś powiedzieć na temat tzw kosmiczne zbrojenie i związane z tym cyfrowe zabezpieczenia i ataki cyfrowe, np zakłócanie przeciwnika drony i inne rzeczy związane z tym tematem 😊
Panowie specjalisci, zapomnijmy o skutecznym uzyciu lasera na wieksze odleglosci, chyba wiecie o rozproszeniu wiązki lasera w atmosferze !!!
Czy HIMARSY na podwoziu Jelcza nie utracą zdolności do transportu drogą lotniczą? Czy K239 Chunmoo też można tak transportować? Jaka jest różnica między tymi platformami (zdolności/ cena/ możliwość polonizacji), która wypada korzystniej? Czy dobrze robimy, kupując dwa rodzaje platform o podobnych zdolnościach?
Pozdrawiam, nie mogłem się doczekać 🎉😊
Dla mnie to radość, dla mnie to szczerość
Fajny program. Szczególnie interesujące są podane tu wiadomości na temat rozwoju czołgów a już najciekawszy był opis tego jak US Army planuje stworzyć/rozwinąć swoją broń pancerną (z czołgiem/robotem dla lekkich dywizji włącznie)
Super, dzięki.
Niezła animacja na początku, aż się zatrzymałem obejrzeć :)
Super materiał. Sporo nowych tematów Panowie poruszyli plus zebrali resztę do kupy. Dla mnie extra.
- pytanie dotyczy MSBS bezkolbowy, czy będzie wprowadzany np. jako szturmowy lub dla załóg czołgów (zawsze to nasze rozwiazanie) ?
- czy Waran z Autosana ma być tylko pod PPK czy można by go stosować jako dowódczy zamiast UAZ czy Honker? Pozdrawiam serdecznie
Apropo pojazdów dowódczych to pytanie jest w temacie, że może być tańszy w użytkowaniu i produkcji od Rosomaka. A może lepszy byłby Bóbr do tego ?
- pytanie jeszcze dotyczące FA-50, czy to prawda, że na ich podstawie ma być tworzone centrum szkolenia typu Red Flag jak w USA np. dla NATO w Europie. W końcu jest szkolno-bojowy ?
A z innej beczki , to świetny wymyślony format dla czytelników czy oglądaczy. Pozwala douczyć niekompetentnych, wytłumaczyć fakt news, a pasjonatom pozwala zrozumieć. Jeszcze raz dziękuję i ogromne BRAWO ZA FORMAT !!!!!
@@jakubmastalerz4228 A skąd weźmiesz teren i przestrzeń powietrzną na takie ćwiczenia?
@@piotrd.4850 Pytanie właśnie czy jest taka możliwość, czy ktoś o tym myśli w naszym MON-ie
Decisive - prawidłowa wymowa to [dysAJzyw], bój się pan Odyna, panie Damianie.
Mam pytanie: 1. czy planowana w Polsce jest produkcja silników do K2PL, K9PL czy Borsuka, biorąc pod uwagę planowaną ilość tych wozów ? 2. Czy podobnie blachy pancerne i odkuwki do tych wozów będą produkowane w Polsce ?
Zadając to pytanie już powinieneś wiedzieć że nie
Nie ma opcji
Ale oczywiście silniki wraz z przekładniami. Mogą być z USA od Alissona, bo nie wierzę, że Renka he he
Wincy pytań i wincy odpowiedzi panowie
POZDRAWIAM .
Dziękuje za odpowiedz
bardzo dobry odcinek. Dziękuję
Mamy 3 platformy czołgowe. I dlugo tak będzie. Do Leopardów mamy centrum szkoleniowe i serwisowe oraz wjeździliśmy się nie przez te lata użytkowania. Jeszcze nie jesteśmy w połowie modernizacji naszch leo 2a4, i czołgi te przechodzą jednocześnie kapitalny remont. Moglibyśmy je użytkować następne 15-20 lat.
co z PPK Pirat, Grzmot (następca pioruna) i pociskami kierowanymi (Krab-Fly Eye)?
Jak względem głowic kumulacyjnych i pocisków podkalibrowych zachowuje się tlenek glinu (AI203), ile razy płyta z tego materiału może być cieńsza od płyty stalowej żeby zatrzymać te pociski? Czy są jakieś lekkie materiały są lepsze od tlenku glinu?
Panowie, dzięki za bardzo ciekawy, jak zawsze, materiał, ale ponawiam pytanie, na które nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi - jakie środki łączności będą zamontowane w Abramsach M1A1, a jakie w M1A2? Pamiętam obawy, że szybkie tempo dostaw nie pozwoli na montaż polskich systemów i pozostaną te z US, co mocno uzależni ich użytkowanie od sojuszników.
Co sądzicie o opancerzonym pojeździe rozpoznawczym Bóbr i czy widzielibyście go także w innej roli, np opancerzonego tranportera dla WOT?
Bóbr może być pojazdem rozpoznawczym, tanim TO lub niszczycielem czołgów. Pływa i jest stosunkowo szybki. Pytanie czy wojsko taki chce 🤨
Dziękuję
czy lasery nie zależą od pogody? czy deszcz i chmury nie wyłączają laserów z użytku?
Zgadzam się z wszystkimi kwestiami 👍🇵🇱👍
Ciekawa formuła. Leci łapka.
Niestety w sferze okrętów podwodnych dajemy ciała a to jest najskuteczniejszy sposób na łatwe kontrolowanie swojej granicy Morskiej - Ile by nam wystarczyło skoro do tej pory wysługiwaliśmy się wiekowym Orłem - 2-3 okręty podwodne ?? Dzięki za Odcinek
Pytanie 1. Czy każdy żołnierz ma kamizelkę kuloodporna, kewlar, nokto lub termowizyjne oraz kolimator na broń?
Pyt 2 jak z naszymi magazynami broni? Czy mają odpowiednią ilość broni i amunicji?
Pyt 3 Wiecie czy są plany budowy schronów dla ludności w przypadku wojny?
Bardzo dobra forma podcastu i wiedza prowadzacych na ogromny plus
Czy to prawda ze smiglowce Aw 101 w wersji z wlazem ogonowym moga trafic do naszej armii jako śmigłowiec cięższy.
Czy wiadomo cos o strukturze w jakiej beda wystepowac wszystkie pionowzloty tzn beda one w jednej brygadzie czy osobno aw 149 w wojskach aeromobilnych np w 25 brygadzie a uh 64 bezpośrednio w dywizjach
Jaka jest cena za koreanski mysliwiec KF21 i turecki KAAN ?
Czy da się liczebnie oszacować jaka liczba wojska w PL jest wystarczająca do zabezpieczenia by RUS nie wdarła się wgłebiej poza granice ? Ile np. czołgów, artylerii jest potrzebne do zabezpieczenia granicy z Obwodem Królewieckim a ile z Białorusią ? Ile to batalionów lub brygad musi tam być ? Następnie czy da się powiedzieć ile teraz nam do takiej ochrony tam brakuje ? A ile np. czołgów czy brygad trzeba by ochronić np. Warszawę na jej przedpolach ? Czy to są może znane wartości czy to tajemnice i nikt nigdy tego wiarygodnie nie poda ? Innymi słowy czy da sie wylcizyć ile potrzebujemy czołgów, artylerii, samolotów ? Skąd jako obywatel mogę wiedzieć, czy Polska będzie miała ich wystarczająco czy może 10x za mało ?
Jakie zadania ćwiczy sie podczas manewrów wojskowych w Polsce takich jak Anakonda ? Jak duże oddziały są zgrywane, jakie mają zadania ? Czy to może tajemnice i absolutnie nikt tego nie poda (też zrozumiem, może wręcz naiwne, że pytam o to) ? Czy ćwiczy się raczej jak działa sprzęt i drobne zadania (jak trafianie w cel, max może kompania czołgów); czy raczej symuluje całe bitwy batalionami lub brygadami ? Może te drugie czyli większe boje ćwiczy się tylko na symulatorach ?
Pozdrawiam 👍
Mam Pytanie Czy będzie możliwy zakup kolejnych F35 ? - 32 sztuk z którymi teraz zakupiliśmy mając razem 64 myśliwce bojowe daje to wiele możliwości w działaniach operacyjnych przypadku naruszenia przestrzeni powietrznej członkowskich Państw NATO i ich Patrolowania ruźnych częściach świata oraz Misjach których Polscy Piloci biorą czyny udział . Kolejne pytanie Czy zakupimy myśliwiec KF21 Boramee ? na przykład 48 sztuk. Razem na wyposażeniu sił Powietrznych były by 64 myśliwce F35 kolejne FA50PL 48 sztuk i KF21Boramee 48sztuk ogółem było by ich 160 maszyn. Pozdrawiam Serdecznie .
A po co kupować KF-21 od którego F-35 jest dziesięć razy lepszy, jest samolotem stealth w przeciwieństwie do KF-21 i już kupiliśmy ich sporo więc pchanie się w kolejny odrębny samolot jest bez sensu?? Tak jak bez sensu był zakup FA-50 zresztą.
@@arturrojek8034 F/A-50 to jeszcze spoko. Tani sposób na liczebnosć. Natomiast trzeba jasno powiedzieć, że tak jak stoimy, jedyną drogą jest F-35.
@@piotrd.4850 Na liczebność? Liczebność czego? lepiej było kupić lotnie - podobna wartość bojowa i za te piniondze było by ich kilkanaście tysięcy. Normalnie najsilniejsze eroforsy na świecie byśmy mieli...
FA-50 to poza wywaleniem kasy nic więcej. Ani liczebność, ani przydatnosć bojowa ani sensowne szkolenie...
F-35 nie jest jedyną drogą. F-35 plus F-16 to jedyna słuszna droga.
Panowie, czy ze względu na niższe możliwości i poziom obrony Rosomaka nie byłoby racjonalne rozpocząć stopniowe wdrażanie na 1 linię kbwp nowszej generacji np. Patria XP a pozostające w służbie rosomaki poddawać systematycznemu MLU i przebudowywać je na drugoliniowe wozy specjalistyczne, np. raki, sanitarki,opl czy wozy dowodzenia?
A co z programem Noteć?
Pytanie : Czy nie powinno być ćwiczeń obrony cywilnej i współpracy z wojskiem, nawet jeśli nikt nigdy nie miał styczności z wojskiem ? Pamiętajmy jak na początku wojny na UKR RUS podchodziła pod duże miasta jak Kijów, Charków. Czy nie powinno być w Polsce ćwiczeń odtwarzających te scenariusze, sprawdzających jak zachowa sie ludność ? Co działoby sie w Polsce z cywilami gdyby spadło na nas to co w 02 2022 na Ukrainie ? Czy Wojsko też rozdawałoby broń w miastach ? Czy nie powinniśmy tego wiedziec z góry i mieć przećwiczone ?
Super 🙂👍
Noisegate wycina eeee”, mikrofon damiana wyłapuje to i puszcza słychać to
Dlaczego z homara nie zostało chociaż żeby amunicja była produkowana u nas ? Aż tak nam nie ufają... wstyd 500sz zamówić 9k amunicji i bez możliwości produkcji samemu części składowych... ile lat to trwa to jest jakiś sabotaż
A co, potrafimy produkować? :D
Dobry materiał. Syntetyczne wypunktowanie najistotniejszych kwestii, bez zbędnego wdawania się w głębsze szczegóły. Jest jasne przyznanie większej przydatności Polsce Mieczników i FA50 niż zakupy Orki i starych wersji F16. Zaznaczona jest przydatność różnych typów wozów bojowych. Cięższe lepiej opancerzone Abramsy i lżejsze, mobilniejsze K2, lekkie pływające, i cięższe BWP, oraz KTO, KBWP są przydatne w bardzo zróżnicowanych warunkach środowiskowych Polski i Europy Wschodniej. Trochę wątpliwości budzi sprawa ppk Pirat, która ciągnie się od wielu lat. Dobrze jednak, że zdecydowało się na testowy zakup małej partii tego ppk. Powinno to wyjaśnić jego faktyczną, a nie teoretyczną przydatność w WP.
Plus także za zwięzłość i klarowność odpowiedzi.
Czy zakup takiego niszczyciela rakietowego jaki przypłynął z Włoch - typu Orizzonte miałby sens? Czym on się różni od Miecznika (różnica wyporności ok 1000 ton, długości nieco ponad 10 metrów wydaje się niewielka, a radary starsze) Czym się różni od brytyjskich okrętów typu D45?
Co z klatkami, czy też jak bardziej przystaje do rzeczywistości grillami, na ruskich czołgach? Zabezpieczają górną pół sferę czołgu czy nie?
Czy mamy kody startowe do f-16? Czy myślimy o tym ? Patrząc coraz więcej broni od USA czy śmigłowców i rakiet do 300km od nich również trzeba takowych. Po co nam broń którą możemy użyć tylko jak USA nam pozwoli.
Czy sprawa zakupów F15ex jest wciąż aktualna?
Nie ma takiej opcji
@@trzcinq niby dlaczego?
@@kowal9024 Koszty i 4 typ samolotu w służbie. Wiecej typów maszyn niż eskadr jednego typu to absurd.
Czy możecie Panowie dowiedzieć się jak to będzie wyglądała z organizacja polskich brygad ? . Maja być po dwa bataliony pancerne i dwa zmechanizowane ? -jak w 19 i 20 . W informacjach podawanych o ,, nowej,, 1DPLeg. pisze ze w nowej dywizji ma być 1 brygada pancerna , dwie zmechanizowane i jedna zmotoryzowana . Czyli jednak zostanie utrzymany podział na brygady pancerne i zmechanizowane ?
Jaki jest problem zeby Polska pozyskala samoloty MRTT/KC I samoloty typu awacs/e-7 nowych czy urzywanych?
👍
Czy nasze lotnictwo morskie ma szansę na odbudowę ? Czy przewiduję się że do Gdyni wróciły by odrzutowce po tym jak MON ogłosił że lotnisko ma być wyłącznie wojskowe ?
Dobre pytanie lecz nie sądzę by MON to rozważał. Ale eskadra myśliwska z pociskami p.okretowymi faktycznie byłby wskazany
Czy są jakieś nowe informacje o dopancerzeniu Krabów, ze szczególnym uzwględnieniem uodpornienia na Lancety i podobne (poza siatkami ogrodzeniowymi)? Czy są jakieś informacje w kontekście używania Krabów jako zastępczej/pomocniczej obrony ppl (podobnie jak próby zestrzeliwania pocisków manewrujących przez M109 Paladin) i zintegrowania z IBCS? Czy do powyższego konieczne byłoby zainwestowanie w specjalistyczną amunicję (jaką)?
Do obrony przed dronami szkoleni są w Stanach dodatkowi czlonkowie zalogi. Ćwiczą z czołowymi graczami basebola.
Nie wiem ale z dużą dozą prawdopodobieństwa NIE sądzę
Witam mam pytanie do obu Panów prowadzących. Na przestrzeni wielu lat zaniedbaliśmy Marynarkę Wojenną RP i w perspektywie najbliższych lat to nieznacznie ma się zmienić przez program Miecznik i Kormoran oraz inne poniższe programy morskie. Jednak te wszystkie programy nie znacznie podniosą nasze bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim. Nie oszukujmy się myśląc, że trzy fregaty Miecznik dadzą nam bezpieczeństwo z wielu przyczyn nie wszystkie jednostki będą zawsze w użyciu. Powiedzmy jeden będzie działał dla NATO drugi będzie na morzu Bałtyckim a trzeci w porcie. W Obecnej chwili nie liczę fregat OHP, ponieważ to jednostki już przestarzałe. I tu moje pytanie, czy nie lepiej dodatkowo dofinansować Remontowa Shipbuilding i na bazie konstrukcji Kormorana dodatkowo opracować Mniejsze okręty rakietowe o terminologii FAC (Fast Attack Craft) z możliwością zwalczania okrętów podwodnych. Takie jednostki okrętowe byłyby szybsze oraz budowane ze stali amagnetyczną byłyby idealne na nasz budżet i dodatkowo dałoby nam to większe możliwości, bo operowały by tylko na Bałtyku. Dzięki temu nasze Mieczniki mogłyby bardziej wzmocnić strukturę NATO. A Remontowa Shipbuilding Mogłaby się jeszcze bardziej rozwinąć opracowując na bazie kormorana większą gamę okrętów dla Marynarki Wojennej RP tym bardziej że nie zanosi się w krótszej perspektywie na pozyskanie okrętów podwodnych w programie Orka. Tylko proszę nie mówić o sojusznikach tylko w kwestii naszej RP.
Ja uznaję jedną starą zasadę jak masz liczyć to licz na siebie.
Ps. Specjalnie nie wspomniałem o ORP. Ślązak, ponieważ ten okręt a w zasadzie patrolowiec w chwili zwodowania był już pełnoletni, czyli posłuży nam maksymalnie 25 do 30 lat. Choć przy naszych możliwościach eksploatacji okrętów przez te lata to i może dłużej. Miał być pełno prawną korwetą a stał się patrolowcem dużo mówioną o modernizacji tej jednostki oraz dozbrojeniu, ale niestety uwierzę jak zobaczę na własne oczy. Czy się stanie pełnoprawną korwetą, czy tylko czymś pomiędzy. Na chwilę obecną ta jednostka jest raczej nie udanym projektem i przestrogą jak nie powinno się budować okrętów tej klasy w Rzeczpospolitej Polskiej.
A czy taki karabin jak w filmie terminator jest możliwy czy za wcześnie na taką broń jeszcze
Czy Polska będzie miała i kiedy swoje "satelity radarowe SAR" - bo zdaje się że wizyjne i termowizyjne ma lub mieć będzie? Nie jestem w stanie spamiętać fachowej terminologii. Liczę jednak że pytanie będzie zrozumiałe.
2, Co będzie jeżeli po zmianie ekipy rządzącej całe dowództwo sił zbrojnych pójdzie do rezerwy a nowe dowództwo przedstawi "nową rewolucyjnie tanią" koncepcję obrony granic Polski, które programy się utrzymają bo nie pójdzie ich "odkręcić" ponieważ opozycja nie wierzy w utworzenie 300000 armii ?
Nie tylko opozycja nie wierzy w stworzenie 300000 armii. Nie wierzą również wszyscy eksperci, o ile nie wróci, zasadnicza służba wojskowa. To tylko populiści typu Mateusz itd. opowiadają bajki dla łatwo wiernego ludu😅
Chyba ma radarowy coś słyszałem lata i mapuje nad Ukraina bardzo przydatny chwała go
@@joannabogdan261 Kupili od Francji 4 satelity: tłumacząc na nasze - widzą wszystko gdy widać, a jak są chmury i mgła to potrzebna są satelity radarowe (w nazwie mają SAR cośtam) To co kupili będzie za pare lat . Wolski powiedział że przydałyby się jeszcze przynajmniej 2 radarowe.
@@joannabogdan261 Z tego co wiem jest polsko-fińska firma która ma takie satelity i rzeczywiście użyczyła ich Ukrainie, jednakże Polska (jeszcze ?) ich nie kupiła więc ich jednak nie używa. I tak postępem póki co był zakup możliwości z 2 satelitów francuskich ale to zwykłe pasmo widzialne.
@@TomaszWawa ICEYE nie jest Polską czy polsko-finską firmą. Tam jest słownie JEDEN polak w Zarządzie. I oni nie udsotępniają obrazów jako takich, ale dane np. o statkach i na tym zarabiają. Wolski za nimi lobbuje, bo ....no :D Satelity Polska moglaby zbudować, szczególnie że ICEYE używa - kosztem niezawodności - podzespołów komercyjnych.
Looking forward for it
Pan Damian Tatka wie co mówi warto posłuchać mądrzejszego od siebie w tym temacie.😀😀😀Swoją drogą Koreańczycy dużo mówią o K3 że maja już prawie opracowany?
Jakieś zdjęcia
+ dla zasięgu Tankopedii
Jak się zgłasza pytanie ? Kto wie ?
Runda pytań
Czy rakiety do HIMARS mogą być wystrzeliwane z CHUNMOO ? Jeśli tak to jakie typy maja taką możliwość ?
To ja odpowiem - mogą
Tak, ale nie odwrotnie.
Nie wiadomo. Chunmoo może korzystać z niektórych "głupich" rakiet 227 mm MLRS, ale nie wiadomo czy ma interfejs do programowania rakiet GMLRS.
czy Waszym zdaniem Ukraina byc moze po wojnie chce wejsc we wspolprace z RFN przy budowie Pantery", zakladu itd.i jak widzicie wspolpracę mieczy UA a RP np.w kontekscie budowy broni pancernej i naszej wspolpracy z Koreą?.Jak wyglada i jakie ma szanse wspolpraca militarna z Rumunią i innymi dawnymi krajemi UW? Czy pozostałe kraje dawnego UW sa skoncentrowane bardziej na wspolpracy z RFN , starą unią czy bardziej im po drodze z USA?Jaki jescze sprzet byłby nam na dzisiaj najbardziej potrzebny? Pozdrawiam
Jeżeli projekt patery jest poważny i sama propozycja (o ile takowa naprawdę jest i jest poważna) to tak Ukraina na to pójdzie.
Pamiętaj że Niemcy dla Ukrainy zawsze będą przeciwwagą dla RP i odwrotnie. Nie widzę potrzeby współpracy z Ukrainą choćby ze względu na bezpieczeństwo RP a po drugie .....po co? I w jakiej dziedzinie?Co do potrzeb to......wszystko bo przecież sporo podstawowego sprzętu przekazano Ukrainie i.....garaże puste i magazyny amu też puste i........
Panowie tylko jedna prośba trzymajcie się z dala od polityki .Wolski chce chyba zapisać się do PO
Jak to drony nie wyprą samolotów bojowych? To jest dziwne że nikt tego jeszcze oficjalnie nie ogłosił, że pilot już z nami nie lata. Na 100% już można, ale raczej ze względów humanitarnych tago nie ogłoszono.
Pytanie dotyczące Marynarki Wojennej RP Czy zastanawiamy się nad wyborem Programu Orka o Okrętach Podwodnych były moim zdaniem Czy będzie zakup Francuskich Okrętów podwodnych typu Scorpenee w ilości 3 sztuk z pociskami manewrującymi tomahawk ? Kolejne moje pytanie Czy zakupimy również 3 okręty typu A26 Szwecji ? okręty typu Scorpenee działały by na Oceanach a okręt A26 działał by na morzu bałtyckim .
Jak widać póki co nie ma tematu
Do czego nam łodzie podwodne? Fregaty, jeśli już, to do wyszukiwania i niszczenia wrogich łodzi podwodnych. Opl na fregacie to głównie do samoobrony, nie do obrony nabrzeża. Na nabrzeżu powinna być dedykowana, kołowa opl. Tansza i łatwiejsza do ukrycia.
Nie no serio, to jest pierwszy taki gruby foul techniczny na tym kanale, wynajdujecie perpetum mobile? Poza tym filtry określonej długości fali sa proste jako powłoka ... nawet drony pociski będą po prostu pokryte powłoką i będzie wyścig - jaka powloka vs. jaka częstotliwość fali lasera, lase będzie dobrze działom w kosmosie, w proźni NIE W ATMOSFERZE ... zawidłem sie :(
Ogólnie jestem zawiedziony Państwa oceną zdolności AH-64 Guardian. Naprawde nie widzicie przyszlego pola walki i przeznaczenia AH-64. Mowicie o sieciocentryczności, ale to AH-64 będzię oczami, koordynatorem i strzelcem.
Nie żartuj. Apache nigdy nie poleci nad zaplecze wroga, jak jakiś dron, by stamtąd wskazywać cele. To jest teraz już TYLKO urządzenie do walki zza pleców własnej piechoty, czym się różni od tanich i bezzałogowych dronów wszelkiej maści. I to one będą tymi oczyma i uszami. Co ewentualnie Apaczowi pozostaje to robienie za tragarza, który szybko dostarcza sporą porcję pocisków w pobliże linii frontu i z dość bezpiecznego dystansu je tam odpala. O tym, czy się śmigłowce nadają do rajdów na zaplecze wroga czy choćby natarć, wojna ukraińska mówi zadecydowanie "nie!". I dlatego głucho i cicho o jakichś większych osiągnięciach śmigłowców, prędzej słyszymy o ich zestrzeleniach.
@@adamszangala4764 No właśnie o tym pisałem, że jestem zawiedziony prowadzącymi, którzy nie widzą potrzeby wytłumaczenia nowej taktyki i miejsca AH-64 w sieciocentryczności przyszłego pola walki. Chcesz pisać o jakiś nierealnych rajdach, o porażkach taktycznych postsowieckich dowódców na ich zacofanych maszynach to szukaj innego frajera. Ja żyję realnym rozwojem współczesnego pola walki i nawet to porównanie do dronów to jakiś absurd, gdzie amerykanie i już może wkrótce Polacy będą mieli ciężkie drony dowodzone przez Guardiany. Po za tym pominąłeś całkowicie zdolności zwiadowcze Guardianów. Eh....
@@KanTrocero Apacz to jest maszyna zaplecza frontu i to akurat panowie dyskutanci powiedzieli. Działa jak artyleria, czyli nie szarżuje po dawnemu na wroga a strzela z bezpiecznego dystansu. Uzyskując dane głównie z innych źródeł, bo nawet maszyna z własnym radarem to tylko nisko zawieszony nad ziemią radar, czytaj, taki o niewielkim zasięgu. A wyżej śmigłowiec nie podskoczy, bo by to zdmuchnęła obrona przeciwlotnicza zasięgu nieco większego od zestawów naramiennych. Zdolności zwiadowcze radaru są ograniczone przeszkodami terenowymi, w tym horyzontem, dlatego nie zrobisz nigdy AWACS-a z frontowego śmigłowca, ani nawet odpowiednika głupiego drona, który wprawdzie sensory ma krótszego zasięgu, ale jako bezpilotowy jest wysyłany za front i dzięki temu widzi znacznie głębiej.
@@adamszangala4764 No właśnie czytając co piszesz uważam, że powinni skupić się na unikatowych możliwościach wykrywania, śledzenia i namierzania celów, oraz sieciocentryczności przyszłego systemu. Bo ja piszę o tirach, a Ty mi tu z kombiakami wyjeżdżasz i twierdzisz l, że przewieziesz tyle samo. Nie ma takich dronów i nie będzie przez najbliższe 20 lat, gdyż amerykanie nie idą w tym kierunku. Pokaż mi drona, który ustawi się na pozycji 12-14 kilometrów od najbardziej wysuniętych linii i w ciągu 2,5 minuty namierzy, rozpozna i ustawi sekwencje łącznie z odpaleniem dla 16 pocisków przeciwpancernych, atakując cele pancerne które będą jeszcze jakieś 7-8 kilometrów od wysuniętych pozycji. Natomiast sieciocentryczność pozwala na dodatkowe atuty. 1. Dokładne informacje o ruchach nieprzyjaciela w promieniu do 16 kilometrów od danego AH-64 dla jednostek liniowych. Czyli nasze czołgi będą strzelać przez drzewa zanim przeciwnik cokolwiek zobaczy. 2. System Longbow pozwala podpiąć dodatkowe platformy i amerykanie rozwijają projekty ciężkich dronów i my też musimy. Wyobraź sobie drony z kolejnymi pociskami, które są wystrzeliwane za pomocą AH-64. Można pisać i pisać. Więc proszę skończ już z tymi zacofanymi argumentami.
@@KanTrocero Nie wiem, czemu dron i to tańszy, albo nawet cała eskadra dronów, nadal w sumie tańszych od AH-64 nie miałaby sięgać sensorami głębiej poza front. Ty nie słyszałeś, że radar to nie magiczna kula i czołgu schowanego za lasem czy domem po prostu nie wykryje? Nie słyszałeś, że Polska to nie iracka pustynia i 25% jej porastają legalne lasy a spory procent tych niby nie lasów rozmaita roślinność, która maskuje wojsko przed radarem? Nie wiesz, że radar, by cokolwiek dostrzec, musi mieć między sobą a tym obiektem otwartą przestrzeń? I że otwarta przestrzeń = pole ostrzału dla takich gadżetów jak rakieta systemu Buk czy nawet Tor, skoro odległości nie tak kosmiczne? Tobie sie wydaje, że nadający radar śmigłowca robi czary mary, wróg go nie widzi i nie będzie na tyle dowcipny, by popróbować polowania na taką latarnię jakimś pociskiem naprowadzajacym się włąśnie na radiolokator? Albo nie spróbuje po prostu salwami z katiusz, z amunicją kastetową, upolować takiego zlokalizowanego źródła sygnałów? Masz Rosjan za talibów? :) To że oni miejscami wojują jak w drugiej światowej, nie znaczy, że na nic innego nie stać ich dziś i co ważniejsze - nie będzie stać za czas jakiś, a przecież mówimy o przyszłości śmigłowców a nie tym co mamy obecnie.
No nie, chłopie, jakby te Apacze były takie cudowne, to by świat nie szedł w drony zastosowania frontowego tylko sobie kupował odpowiedniki Longbowa.
Wydaje ci się że to cudowna broń - a takich nie ma. I na pewno nie jest nią byle śmigłowiec. Drony - to jest przyszłość. Zresztą taki śmigłowiec, tylko mniejszy i dzięki temu tańszy, a niosący to samo, też pewnie w wariancie drona zastąpi nie niebawem maszynę załogową, bo człowiek to jest generator niepotrzebnych wydatków i przy odpowiednim poziomie elektroniki pokładowej i łączności - wyeliminuje sie go z systemu, przynajmniej jako gościa hasającego po strefie przyfrontowej. Może zasiądzie jako operator gdzieś daleko z tyłu. A może i to nie, bo SI lepiej od człowieka załatwi kwestię obsługi bojowego śmigłowca przyszłości.
A oczy i uszy armii - to będą prawdopodobnie szybujące nad polem bitwy pociski no i drony, pewnie w wariancie roju. Nie do taniego zestrzelenia z daleka, w każdym razie - obejmującego 100% takich zwiadowców. Radar gdzieś przy ziemią, nad wirnikiem czajacego się za stodołą śmigłowca? Słaby pomysł.
Najpierw to powinniście się wytłumaczyć dlaczego na swoim portalu Defence24 cenzurujecie zamieszczane komentarze przeciwne przekazywaniu broni Ukrainie za darmo przez co ograniczacie naturalną dyskusję na ten temat trochę to dziwne bo demokracja i prawo do wolnej wypowiedzi mamy w Polsce już ponad 30 lat
Czyli plywalnosc borsuka to pomylka
Szczególnie że mamy pływającego Rosomaka. Tzn. wariant podstawowy transportera, OK ale z zasady powinien być kupiony cięższy.
A do czego wam potrzebny okręt podwodny ?
Do ochrony szlaków handlowych lub działania odstraszające. Nie jest to jednak priorytet
@@trzcinq Chyba taniej lepiej i skuteczniej autonomicznego drona zwiadu 😁
Są dwa główne powody, było już opisywane w różnych fachowych czasopismach :
1) Zmusza to RUS do ogromnych wysiłków poszukiwania takiego okrętu i utrzymywania zdolności niszczenia okrętów podwodnych, opłaca się więc dla PL samo posiadanie. A szukać go by RUS musiała bo pkt 2.
2) Chodzi tez o broń nazwijmy ją strategiczną. Czyli wyposażoną w rakiety bardzo dalekiego zasięgu np ponad 1000 km. Tak by RUS nie była w stanie zniszczyć szybko tej PL zdolności na lądzie i stale miała poczucie ich zagrożenia.
3) Bałtyk wyjątkowo dobrze nadaje sie dla okretow podwodnych bo jako małe morze z małą wymianą wód są tam wartstwy przez które nie przedziera się echo i łatwo się ukryć. Szkoda marnować takie zdolności więc.
@@TomaszWawa Koszta w miliardach + szkolenie załogi , nie przekonuje mnie , mobilność żadna , rozpoznanie zerowe . Za te pieniądze
można stworzyć powietrzne centrum bezzałogowego monitoringu całego Bałtyku + wschodnich granic Polski wliczając 1000km w głąb terytorium przeciwnika .
No ale nie my jesteśmy tutaj decydentami , przypomnę tylko na marginesie że mamy XXI wiek . Pozdrawiam
@@ostoja2004 Tak niezależnie od wszystkiego innego : no to czemuż więc np. Szwedzi czy Niemcy no i RUS są jednak tak głupi, że je mają na Bałtyku ? Może powinniśmy im wytłumaczyć, że to bez sensu i ze sie nie opłaca ?
A Polska nie jest tak dużo od nich biedniejsza.
Ale bzdura. Jak to na zachodzie nie idzie się w stronę wież bezzałogowych!?! Czy widzieliście aktualne demonstratory technologii pancernej? Abrams X ma 3 ludzi w kadłubie i możliwe iż będzie miał dodatkowe miejsce w wieży dla operatora dronów. Erotank ma 2+2 przy czym mówi się iż te osoby w wieży będą z czasem zastąpione przez sztuczną inteligencję i zabierać będzie mógł operatorów dronów siedzących w wieży. Wszyscy zamykają i izolują załogę w kadłubie, bo wieża jest zbyt niebezpieczna (nie da się jej tak zbudować, aby zabezpieczyć się przed nowoczesnymi pociskami).
Ten QandA jest znacznie gorszy od poprzedniego, jest dla mnie malo ciekawy i rozciągnięty
Defence24 o Kindżałach nie do zestrzelenia (ruclips.net/video/k7QzYJn6Sc0/видео.html)
Panowie czy wiecie coś o programie PIRAT ?? Z info które mozna usłyszeć , jest problem. Nie bardzo pan Błaszczak chce zakontraktować Pirata !! Wielki Brat ma swoją ofertę, i chcą ją wcisnąć zamiast naszego pirata !!!!
Jaka jest szansa by ciężki bwp miał zdolność głębokiego brodzenia na poziomie K2 ?
Nie sądzę ,że to będzie możliwe . Pojazdy gąsiennicowe są znacznie lepsze w terenie . Ciężkie BWP-y będą przejeżdżały, jak już to przez mosty samobieżne ,ewentualnie brody przy niskim stanie wód i dogodnym miejscu do przekraczania .
@@grzegorzkedzierski9454 Konstrukcyjnie, wg mnie, nie ma przeszkód. K2 ma zdolność głębokiego brodzenia. Niby mają współpracować z Borsukami, ale ....
Ruscy już utopili załogę czołgu pokonującego rzekę po dnie. Silnik zgasł i stali się szprotkami w sosie własnym.
Nie ma takiej opcji a po drugie wymóg taki jest zbędny zważywszy na K2/Borsuk/Rosomak
@@charonboat6394 bo ruscy mają wąską rurę. K2 i Leo mają szeroką, która umożliwia ewakuację
Co do laserów dalekiego zasięgu to sprawa się trochę komplikuje bo po drodze będzie niszczył wszystko a nie jak w przypadku rakiet tylko cel... Trzeba będzie raczej uważać na swoje pojazdy, samoloty itp...
Spóźniony. Usprawiedliwiony
Szkoda że tą starą kadrę z WAT-u wymordowali, albo zniechęcili, dużo umieli..
niezniszczalne marynarki - mosad Was wszędzie znajdzie ; )
Pytanie na styku broni i koncepcji obronnej szerzej rozumianej. Dziś już można produkować lekką broń ppanc i plot "dla analfabety" czyli w dużej mierze naprowadzającą się samodzielnie. Strzel i zapomnij. W tym i granatniki zaczynają mieć takie możliwości. Pytanie zatem brzmi: czy nie byłoby sensownym postawić, poza tymi wszystkimi ciężkimi i drogimi nowinkami typu Abrams, F-35, Krab - po prostu na w miarę masowy zakup granatników właśnie, możliwie prostych w obsłudze, o niechby krótkim polu rażenia ale większej mocy głowicy - by to piechotą z poboru, masową, obsadzać, jak to się robi na Ukrainie, węzły drogowe (czytaj: miasta), czyniąc z nich kolejne Mariupole i Bachmuty, przez które wojsko nie za bardzo może przejechać, nawet gdy tylko taka piechota miasta broni.
Oczywiście lepiej umieć się obronić w polu, nie dopuszczając wroga do ani jednego miasta - ale bądźmy nie tylko realistami, lecz i czarnowidzami. I załóżmy, że nasze wojska polowe dostaną porządny łomot i dopiero obrona miast, jednego drugiego i dziesiątego, wykrwawi siły uderzeniowe wroga na tyle, by front zamarł.
48:16 - w USA F-16 robią za cele i opfor od dekady ze sterowaniem zdalnym albo ograniczoną atuonomią, od niedawna lata jeden z AI....
Master---WON
Godzilla ma wszystko.Jest przeciwpancerna,lotnicza,morska i kosmiczno laserowa. Banzai
Bez generała Pytla program nie ma sensu 🤣🤣
Wystarczy spojrzeć na USA. Oni juz dawno opracowali latający czołg, spojrz na film Sgt. Bilko.
Dlaczego mówiąc o marynarce wojennej Bałtyku mówicie że Rosja nie będzie mogła że będzie mieć. Ciężko...dlaczego ciągle nadtawyavir ludzi że Rosja to wróg?
Obrona zakupu fa50 to nieporozumienie. Samoloty 4 generacji są dobre jeszcze na dzisiaj i wobec przeciwnika bez lotnictwa i dobrego opl. Niestety, Rosja to nie ten przypadek. Więc po prostu jest to nieracjonalny zakup. Za 10 lat samoloty stealth będą już standardem. Za póżno i za malo kupilismy f35. Mala Finlandia kupila 64 sztuki.