Vympel 52 (Вымпел-52), programowanie przykładowego algorytmu, wykresy - wstęp do ustawień ładowania.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 окт 2024

Комментарии • 64

  • @Tadek-n3g
    @Tadek-n3g 11 месяцев назад +3

    Super Extra 36min jednak dopiero wieczorem będę się stosunkował.......do treści tego filmiku.👋👋👋

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  11 месяцев назад +2

      To na spokojnie, kiedy tam znajdziesz czas, chęci itp :).

  • @kamilbogus
    @kamilbogus 11 месяцев назад +2

    Świetna robota przypomina wykres ładowania z prostowników tyrystorowych z PRL

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  11 месяцев назад +1

      A który fragment profilu ładowania przypomina prostownik tyrystorowy ? Może całość ? Bo tutaj własnoręcznie można sobie w bardzo szerokim zakresie wyprofilować sposób ładowania.

    • @kamilbogus
      @kamilbogus 11 месяцев назад +1

      @@inspektorelektron właśnie cały fragment ciekawe jak się to sprawdza wiem że w prostownikach do wózków tak było

  • @andrzejdrozd966
    @andrzejdrozd966 11 месяцев назад +1

    No i się doczekałam. Oglądam.

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  11 месяцев назад +1

      No trochę zeszło ale i czasowo nie daję rady a i to nagranie jest kolejne bo we wcześniejszym podejściu nie nagrało mi głosu. Tu też nie obyło się bez drobnych problemów. Tak czy inaczej o tej ładowarce jeszcze coś nagram. Możliwości ma dużo, są też pewne nieścisłości lub niejasności które w trakcie sprawdzania zauważyłem.

  • @grzegorzkarkos2614
    @grzegorzkarkos2614 10 месяцев назад +2

    No witam inspektorze no wreszcie doczekaliśmy się ale nic nie słychac musze oglądać przez blutu może mnie przekona ta prezętacia do zakupu napiszę coś jak na spokojnie obejrze pozdrawiam

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  10 месяцев назад

      No tak, w końcu coś w temacie się pojawiło. Zapewne coś się jeszcze w przyszłości pojawi. Dużo jeszcze można ten sprzęt omawiać. Z dźwiękiem faktycznie znowu coś nie wyszło, mam inne podobne info zwrotne. Z tym dźwiękiem to jakieś fatum. Do nagrania podchodziłem chyba trzeci raz, pierwszym razem ponad połowa materiału nagrała się zupełnie bez dźwięku. W przyszłości postaram się aby w filmach publicznych lepiej ten dźwięk znormalizować.

  • @piotrsz5458
    @piotrsz5458 11 месяцев назад +2

    Super film ale trochę za cichy, głośność można podnieść lecz reklama potrafi wtedy zmarłego obudzić 😁 Ładowarka prezentuje się znakomicie jeśli chodzi o możliwości nastawów oraz parametrów pradowych. Z jednej strony fajnie ze są gotowe szablony dla początkujących i również tryb ust. Ręcznych dla wyjadaczy 🙂 Czekam na kolejne materiały w temacie Vympela.
    Pozdrawiam

  • @karolus1
    @karolus1 10 месяцев назад +1

    Dziękuję za prezentację. Widzę nowego faworyta w ilości zapytań dotyczących wyboru profilu ładowania. Przyznam że miałbym problem z wyborem strategii w przypadku 3-4 letniego zasiarczonego akumulatora który nie widział prostownika. Bez cierpliwości, żarówki (ładowanie asymetryczne) i kontroli temperatury użytkownik Vympela 52 może doświadczyć rozczarowania.

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  10 месяцев назад +1

      Pewnie tak - co do ilości możliwości zaprogramowania różnych strategii ładowania. Ja trochę celowo wcześniej tyle przywoływałem te instrukcje i porównywałem z Vympel 55.
      Najważniejsze jest tak ustawić ładowarkę aby ta nie oddawała się i nie kończyła od razu ładowania gdy podłączymy zasiarczony akumulator, czyli taki który nie chce pobierać prądu. Tutaj fajnie jest zainteresować się ładowaniem impulsowym. Asymetrię też można zrobić ale z zewnętrznym obciążeniem. Rezystor, żarówka itp.
      Na pewno nie jest to ładowarka dla ludzi którzy oczekują, że tylko włączą a ta sama każdy akumulator naładuje szybko i idealnie.

  • @kwiatek8892
    @kwiatek8892 10 месяцев назад +1

    Dzięki wielkie za materiał...bo nie mogłem zrozumieć aktywności niektórych nastawów wtedy, kiedy nie mają one znaczenia. Tak jak wspomniałeś kiedy są niepotrzebne powinny być niepodświetlone, może producent poprawi to z czasem.

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  10 месяцев назад

      No też liczę, że może gdzieś w kolejnej wersji coś zostanie poprawione. Niektóre sprawy można w miarę łatwo wyłapać. Ale nie wszystkie. Mnie nadal intrygują wykresy czasowe z instrukcji w ładowaniu impulsowym. A głównie prąd minimalny oraz napięcie minimalne.

  • @WaldekZ-j3r
    @WaldekZ-j3r 11 месяцев назад +1

    👍

  • @scania161616
    @scania161616 11 месяцев назад +1

    Fajnie ze robisz te testy. Byłaby szansa nagrać przeróbkę foxsura 8A do aku kwasowych ,czyli wyższe napiecie i prąd ? ...bo widac ze znasz sie na tym😊

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  11 месяцев назад +1

      Jeśli chodzi o Foxsura 8A to mam takiego nieco starszego pod inną nazwą ale z tego co się już orientowałem działa tak samo jak te obecnie sprzedawane.
      No i czy wiesz, że w trybie samochodu i w trybie motorka ładuje do wyższego napięcia niż w trybie AGM ?
      Ja już kiedyś poruszałem ten temat, z tego co pamiętam jest tu już publiczny film o podnoszeniu napięcia w tej ładowarce. Na razie przyjmuj do wiadomości, ż jest takie zainteresowanie.
      Jeśli chodzi o prąd to teoretycznie mógłbym pokazać jak go zwiększyć lub obniżyć ale nie da się tego tak bez konsekwencji zrobić. Po prostu zastosowana przetwornica ma ograniczoną moc i tego nie przeskoczymy.
      Także napięcie można zwiększać ale prądu praktycznie nie.

    • @scania161616
      @scania161616 11 месяцев назад +1

      @@inspektorelektron tak ,ogladałem i śledzę na bieżąco odcinki czy to Pana Panie Piotrze ,czy to P.Tadka ,czy P.Tomka ....
      Ogolnie był poruszany temat co mniej więcej ruszyć,zeby zatrybiło ,ale nikt tak typowo nie nagrał jak fizycznie przerabia.
      Był poruszany temat o termistorze (wnioskuję ntc10 bodajże tam jest) ,to pokazywał bodajze P.Tomek ,ale on miał tht termistor,a w obecnych jest juz w technologii smd ,da sie to przerobić,wystarczy dac potencjometr 20K i wiadomo jesli ustawimy 1K to bedzie ze 40*C a jesli 15K to -20*C bedzie .
      Noi teraz kwestia trybów pracy ,w trybie Car mamy 3 opcje 14.3V 14.5V i 14.7V , na mierniku sa inne te napiecia , zależne od tego co sie trafi, ale ogladajac przeróbki Lidlówek ewidentnie mozna fajnie wysterować sobie napiecie jakie sie chce. Na grupie był poruszany temat to ładowarka da 8A przy 16V ,bo ktos juz przerobił. Kwestia temperatur przeciążenia,ale mamy wentylatorek fajne działający ,nie to co w MW Power 70*C.
      Takze byłoby to ciekawe zobaczyć jak mozna manipulwać ustawieniami w takiej śmiesznej ładowareczce za grosze ,bo w pl z wysyłka na 2 dzien juz za 69zł można kupić klona.

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  11 месяцев назад +1

      @@scania161616 ​ Moim zdaniem wystarczy powiedzieć czy pokazać jakim elementem się zająć, jak zmienić jego wartość i na co to wpływa. Pokazywanie jak lutuję, jak wymieniam dany element wydaje mi się tutaj mało znaczące.
      Fabrycznie w trybie Car nie ma wyboru napięcia - chyba, żeby w to wplątać tą temperaturę ?
      W moim egzemplarzu napięcie dla samochodu jest identyczne z motorem i trybem repair.
      Rozrzut napięć jest faktycznie duży a do tego spadki na kablach są przeogromne. Przy 8A miałem różnicę prawie 1V między wskazaniem ładowarki a wartością na akumulatorze.
      Lidlówki są dużo trudniejsze w przeróbce, chociażby z uwagi, że tam nie ma stabilizacji napięcia tylko stabilizacja prądu. W Foxsurze sprawa jest o wiele bardziej prosta. Podniesienie napięcia do 16V to żaden problem ale są pewne konsekwencje takiego działania. Może faktycznie jeszcze coś o tym w jakimś filmie opowiem.

  • @mowca100
    @mowca100 10 месяцев назад +1

    W filmie brakuje przedstawienia graficznego wykresu przebiegu napięcia i prądu zarejestrowanego przez samą ładowarkę. To bardzo fajna funkcja wbudowana w to urządzenie.

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  10 месяцев назад

      Bardzo dobra odpowiedź. Ale pewnie troszeczkę zaskoczę - wykres który maluje urządzenie jest jednak troszkę inny od rzeczywistości o jeśli ktoś nie ma możliwości sprawdzić innymi metodami to ten może wprowadzić w błąd. To przedstawię innym razem, przy innej okazji. Tutaj wiele spraw jest nieporuszonych. Postaram się o tym nie zapomnieć w przyszłości.

  • @robasjusi
    @robasjusi 11 месяцев назад +1

    👍👍👍👍👍🔋

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  11 месяцев назад +2

      Zawsze obecny 👋👍

    • @robasjusi
      @robasjusi 10 месяцев назад

      @@inspektorelektron tak jest👍🔋

  • @krzysztofk5277
    @krzysztofk5277 11 месяцев назад +1

    1. Vympel 52 ma on w sobie inny język nastaw niż rosyjski?
    2. Co myślisz na temat szkodliwości ładowania na organizm człowieka?

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  11 месяцев назад +2

      1. Nie, nie ma możliwości zmiany języka. Podejrzewam, że może być tak jak w Kulonie 820, czyli trzeba by wgrać nowy, inny soft który miałby menu w innym języku. Kto wie, może jak będzie dużo chętnych którzy to zakomunikują producentowi to coś powstanie ... w czasie jak ja mam tą ładowarkę już widziałem dwie aktualizacje.
      2. A proszę sprecyzować ta tematykę szkodliwości. Chodzi o opary wydobywające się z ładowanego akumulatora, ryzyko poparzenia (w tym poparzenia kwasem), wybuchu czy też może szkodliwości promieniowania elektromagnetycznego z ładowarki ?
      Tak czy inaczej obawiam się, że w tym temacie nie mam wystarczającej wiedzy aby publicznie udzielać fachowych porad.

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277 11 месяцев назад +1

      @@inspektorelektron chodziło mi o opary wydobywające się podczas ładowania. Bo jeżeli chodzi o promieniowanie to i tak jesteśmy na nie skazani....

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  10 месяцев назад +1

      @@krzysztofk5277 Odnośnie oparów to główna zasada jest ładować w pomieszczeniu wentylowanym. Tlen i wodór są raczej lżejsze od powietrza więc będą się zbierać przy suicie. Jakie inne substancje się jeszcze uwalniają, w jakim stężeniu i kiedy, w jakich okolicznościach są one zagrożeniem to jak wcześniej pisałem mam za mało wiedzy. Ale oczywiście jeśli ktoś to czyta i zechciałby nawet w skrócie napisać to chętnie poczytam.

  • @mirekantoniak3743
    @mirekantoniak3743 11 месяцев назад +1

    A podpowie ktoś jak odczytać datę produkcji? Czy to 4 dzień 50 tygodnia 2022 roku (354 dzień 2022 rok)?

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  11 месяцев назад

      Z tego co sprawdzałem jak rozkodować FIAMM to tak, 50 tydzień 2022. 250. Pierwsza cyfra to rok, dwie kolejne to tydzień w danym roku. Reszty nie kojarzę.

  • @mowca1
    @mowca1 5 месяцев назад

    Oprogramowanie w wersji 1.03 tej ładowarki działa niezgodnie z instrukcją. Np. tryb impulsy czasowe nie działają tak jak można by się spodziewać, kiedy się ustawi czas włączenia np 2s i czas wyłączenia 4s. Trudno nawet powiedzieć jak ten algorytm działa, bo przy takim ustawieniu załącza i wyłącza się po ok. 1 sekundzie. Być może również w tym algorytmie jest badany prąd minimalny i stanowi on warunek załączenia impulsu wyższego prądu.
    Podobnie jest z warunkami przejścia do następnego etapu dla trybów impulsy czasu lub impulsy napięcia - są one nieoczywiste i nieintuicyjne i wydaje się że sprzeczne z logiką zwłaszcza jak się czyta instrukcję. Podobne problemy z działaniem tej ładowarki i trudności ze zrozumieniem "co autor miał na myśli" zgłaszają rosyjscy użytkownicy tej ładowarki. Być może instrukcja jest napisana "po łebkach" i nie jest wytłumaczone dokładnie co i jak, i wiele aspektów jej działania jest niedomówione czy nieudokumentowane.
    Kiedy Orion poprawi soft i instrukcję to będzie fajna ładowarka. Na razie to jestem trochę nią zniesmaczony.

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  5 месяцев назад

      Mam bardzo podobne wrażenie. Działanie ładowarki nie jest zgodne z instrukcją. Dla przykładu V55 o ile dobrze pamiętam działa tak jak jest napisane w instrukcji. Tutaj jest bardzo wiele nieścisłości. Też czekam na jakąś kolejną wersję softu. Może producent o tym nie wie ?

    • @mowca1
      @mowca1 2 месяца назад

      @@inspektorelektron W warunkach przejścia do następnego etapu jest możliwość wyboru "prąd maksymalny". Zachodzę w głowę próbując sobie wyobrazić sytuację kiedy ten warunek miałby być spełniony, nie kończąc natychmiast jakiegokolwiek danego etapu. Przecież w niedoładowanym akumulatorze początkowo, niezależnie od napięcia ale do 14,4V, płynie maksymalny prąd jaki dana ładowarka jest w stanie z siebie wykrzesać, o ile go nie ograniczymy.
      A przy częściowo (prawie) naładowanym akumulatorze, może się okazać że dany etap nigdy się nie zakończy przy tym warunku, ponieważ prąd ładowania będzie niższy niż ustawiony "prad maks."

  • @PanProper
    @PanProper 20 часов назад

    Czemu ten obraz tak skacze ?

  • @andywade172
    @andywade172 11 месяцев назад +3

    Trochę za cicho dzisiaj

  • @piotrwikiera8689
    @piotrwikiera8689 10 месяцев назад

    Witaj Piotr mówi ci cos takiego jak eltraf ładowarka mikroprocesorowa 15a testowałes ja ?

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  10 месяцев назад

      Widziałem taką ale osobiście nie testowałem. Domyślam się, że jest zbudowana na bazie dostępnych modułów (takie gdzieś widziałem zdjęcia) jak układ czasowy i programowalny przekaźnik. Także nie pomogę w temacie czy warto to kupić.

    • @piotrwikiera8689
      @piotrwikiera8689 10 месяцев назад

      @@inspektorelektron rozumiem Piotr a czy miał byś możliwość przetestować wiele ładowarek i prostowników było u cb na kanale może ktoś był by łaskawy i podesłał by Piotrowi na testy

  • @iscinskiagriculture6292
    @iscinskiagriculture6292 10 месяцев назад

    Witam serdecznie 😊 zajmuje się Pan modernizacją prostowników? Mam w fajnym stanie UNITRA Zatra BNS 12/15 chciałbym go usprawnić by można było kontrolować napięcie ładowania oraz natężenie.

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  10 месяцев назад

      UNITRA Zatra BNS 12/15 to fajny prostownik i warto by było przywrócić mu sprawność.
      Ja generalnie nie zajmuję się detailingiem sprzętów więc w tym temacie nie pomogę ani teraz ani później. Jedynie w grę wchodzi sprawa natury technicznej. Naprawa lub jakieś poprawki czy modernizacje ale to też nie w tej chwili. Mam jeszcze zaległe sprawy i w tej chwili nie biorę się za kolejne. Można zapytać ale gdzieś znacząco po nowym roku.

  • @andrzejdrozd966
    @andrzejdrozd966 11 месяцев назад +1

    A jaki jest soft oprogramowania?

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  11 месяцев назад +1

      Na filmie jest pokazany sprzęt z softem 1.03

    • @andrzejdrozd966
      @andrzejdrozd966 11 месяцев назад

      ​@@inspektorelektronA tak na marginesie testował Pan może soft 119 w Q820?

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  11 месяцев назад

      @@andrzejdrozd966 119 - nie.

  • @piotrwikiera8689
    @piotrwikiera8689 10 месяцев назад

    Witam jaki prostownik bys polecal do zwyklych kwasiakow??

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  10 месяцев назад

      Do typowych samochodowych kwasiaków, tak gdzieś do około 75Ah wystarczy prostownik walizkowy 6A. Można kupić używany Elsin, nowy lub używany Stefpol lub o podobnej wydajności w bardziej klasycznej obudowie Eltraf. Dla mnie jednak żółty Eltraf, w metalowej obudowie 15A z 7 stopniową regulacją jest takim pewnego rodzaju wzorem klasycznego prostownika. Niestety ostatnimi czasy trochę drogi.

    • @piotrwikiera8689
      @piotrwikiera8689 10 месяцев назад

      @@inspektorelektron myślałem nad kupnem stef pół 516m ten z regulacją napięcia i czasówką testowałem go na kanale u SB co onim sądzisz czy lepiej kupić tego eltrafa pozdrawiam

    • @piotrwikiera8689
      @piotrwikiera8689 10 месяцев назад

      Przepraszam miałem napisać ty testowałes

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  10 месяцев назад

      @@piotrwikiera8689 EST-516M ma kagańca napięciowego i czasowego. Zapewne w wielu przypadkach, szczególnie w ładowaniu nowszych i sprawnych akumulatorów wystarczy. Do tradycyjnych, rozruchowych z elektrolitem płynnym, starych, zasiarczonych, ładowanych na zimno ja wolę najbardziej tradycyjny prostownik.
      EST-516 jest bardziej uniwersalny. Przyda się też do AGM oraz do ładowania w instalacji. Z uwagi na ograniczenia o których napisałem w tych najtrudniejszych przypadkach może sobie nie poradzić a przynajmniej nie tak szybko.
      I taka uwaga - dioda "akumulator naładowany" wcale nie oznacza tego, że jest prawdziwie naładowany. Tylko tyle, że napięcie na aku osiągnęło określony poziom.

    • @piotrwikiera8689
      @piotrwikiera8689 10 месяцев назад

      @@inspektorelektron super czyli do kwasiakow kupić SB eltrona żółtego a z ładowarek byś coś polecał sensownego ?

  • @nowy402
    @nowy402 6 месяцев назад

    Występuje inny język niz RU?

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  6 месяцев назад

      Jak do tej pory nie spotkałem się z innym językiem.

  • @elespe8167
    @elespe8167 11 месяцев назад +1

    Bez znajomości cyrylicy może zakończyć się tragicznie dla akumulatora, sprzęt dla wąskiej grupy pasjonatów .

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  11 месяцев назад +2

      Jest to możliwe bo sama elektronika ma duże możliwości. Można dać18V i 10A i to już faktycznie może być niebezpieczne dla małego akumulatora. Jednak z predefiniowanych, bibliotecznych nastaw nie powinno być problemów.

    • @andywade172
      @andywade172 11 месяцев назад +2

      To co za problem poznać cyrylicę

    • @elespe8167
      @elespe8167 11 месяцев назад +1

      @@andywade172 Pytanie nie do mnie, ja znam😉

    • @andywade172
      @andywade172 11 месяцев назад

      @@elespe8167 aha, no i bardzo dobrze.
      Znając języki obce poszerzamy swoje horyzonty