Odcinek zawierający bardzo dużo ciekawych informacji. Przygotowania do odcinka musiały być poprzedzone wielką pracą aby zdobyć wszelkie szczegóły. Gratulacje za super robotę. Pozdrawiam.
Super materiał . Za młodu biegałem po tych ruinach a w parku za pałacem mieliśmy szkolne boisko do piłki tuż za ruinami fontanny to te betonowe fragmenty z tematu końcowego . Również w parku mieliśmy szkolne biegi na dłuższy dystans oraz sztafetę w filmie pokazano bezpośrednio bliskość tego miejsca przed tematem o kwaterowaniu gwardii Bonaparte , były to lata 80dziesiąte nauka w szkole podstawowej a sam pałac był w lepszym stanie niż tu w materiale . Z historii o pałacu wiedzieliśmy tyle ze był tam Napoleon i że wojska rosyjskie rozpaliły w nim sobie ognisko z tą ta tragedia . Ale o tym miejscu krążyły również legendy a mianowicie że w jeziorze GAUDY jest skarb była tam jakaś jednostka pływająca która została zatopiona a nawet o samej BURSZTYNOWEJ KOMNACIE ukrytej w tym miejscu i tunelu łączącym ten pałac z innymi miejscami takimi jak Kościół w Kamieńcu i niby nawet sam ZAMEK W MALBORKU nasłuchałem się takich opowieści . Za socjalizmy większość tych budynków przy pałacowych była infrastrukturą PGR KAMIENIEC a sam teren pałacowy dostępny na rzece LIWA łowiono ryby a po parku chodzono jak u siebie jest fragment drogi słabo od widoczny który idzie od pałacu w kierunku jeziora i nazywany był rzez nas ALEJĄ NAPOLEONA w parku było dużo zaskrońców wiosna kłębowiska tych gadów w roślinności aż szeleściło w starych lezących liściach po zimie a do tego połacie kwiatów śpiew ptaków uwielbiałem tam chodzić na tamę nad LIWĘ a jakie ryby brały wówczas . Pałac jest zauważalny jadąc przez kamieniec od miasta Susz na Dzierzgoń czy z Prabut przez Różnowo na Kamieniec , jak widać w filmie odrestaurowana Bram jest pierwszym sygnałem na chwile postoju i popatrzenia na to miejsce . Już od dawna mieszkam daleko od Kamieńca , ale przejeżdżam tam co jakiś czas a wtedy zawsze uwagę na pałac . Życzę Wszystkim dobrego dnia i Pozdrawiam Mieszkańców Kamieńca Dąbrówki i Rudnik
Kilka tygodni temu zainspirowany Księdza materiałem o zamku w Szymbarku pojechałem go zobaczyć i zatrzymałem się pod ruinami tego pałacu. Szkoda, że wcześniej nie widziałem tego filmiku. Pozdrawiam. Szczęść Boże
Bardzo dziękuję za ten film. Od 14 -u lat jeżdżę z rodziną na urlop nad Jeziorak. Pałac w Kamieńcu jak i zamek w Szymbarku zwiedziliśmy wielokrotnie, ale np. dopiero teraz dowiedziałem się, które pomieszczenia zajmował Napoleon. Wspomniałeś Przemku na koniec o grobie psa, podarowanego właścicielom przez pana H. mówiąc, że to historia na osobną opowieść, a zatem czekam z niecierpliwością na przedstawienie losów pałacu od początków XX wieku, aż do 1945 roku. Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję.
Mieszkam 15 kilometrów od pałacu w Kamieniu. Zawsze zwraca uwagę gdy się przejeżdża i daje do myślenia jak wiele się działo w latach jego świetności i zarazem szkoda że został zniszczony...
Nie! No Super! Byłem tam kilka razy, ale nigdy nie przeszedłem bramy. Cudowny zabytek- w totalnej ruinie, ale stoi!👽🖖PGRy "zabezpieczyły" budynki gospodarcze- pałacu nie! Dlaczemu?! 👽🖖
Miło było Przemku Cię wczoraj poznać. Pozdrawiam z Dolnego Śląska i do zobaczenia, być może za rok. A puki co będę chłonął kolejne opowiadania o historii Mazur.
Historia opowiedziana Super i sam film zasługuje na oklaski. Jedyny mankament dla mnie jest w tytule. Nasz Kamieniec nie nazywa się Suski. Nikt nie pisze Susz Iławski czy Pabianice Łódzkie. Mieszkam tu i trochę kuje w serce😁
Dziękuję za kolejną ciekawą opowieść.... Gdzieś wyczytałam, że na terenie dawnych Prus Wschodnich znajdowały się trzy rezydencje zaliczane do tzw pałaców królewskich: Kamieniec, Drogosze i Słobity. Panie Przemku, może film o pałacu w Gładyszach? Przejeżdżam czasami obok tego miejsca i widzę, że jest odbudowany.... Pozdrawiamy serdecznie!
Z ta Armią Czerwoną był bym ostrożny. Wśród autochtonów krążą opowieści, że jako pierwsi do pałacu wdarli się okoliczni mieszkańcy. Aby zatrzeć ślady swojej w nim obecności/działalności (czytaj rabunków i grabieży) podpalili włości. Armia Czerwona dokończyło dzieła zniszczenia.
Z jednej strony tak, ale z drugiej strony zastanawiam się, kto tam był w styczniu 1945? Jacy mieszkańcy? Jeśli już to kobiety i dzieci i trochę starców - to oczywiście jeśli chodzi o autochtonów. Szabrownicy pojawili się chwilę później. Więc faktycznie, jak to do końca było - póki co - nie wiadomo. Pozdrawiam.
Super 👌 material Uwielbiam te klimaty pochodze z okolic dawnej granicy panstwowej Gmina Zbroslawice auf Deutsch Broslawitz. Tez jest tu palac w Kamiencu rodu Grafow von Seidlitz. W naszym Kamiencu byli tez Templariusze. Czy nie ma to jakiegos zwiazku?
Bardzo starannie wykonana praca, czego efektem jest wartościowy materiał (jak zawsze). Nurtuje mnie tylko jedno pytanie, czy ruiny są możliwe do zwiedzania dla zwykłych przyjezdnych?
Szkoda ze nic nie powiedziales lub pokazales o grocie muszelkowej, nagrobku psa Pilota, kregu mocy czy tunelu. Mimo wszystko pozdrawiam i gratuluje fajnego filmu p Przemku. O i jeszcze rzut oka na ,kosciol by sie przydal. Plus prawdziwa opowiesc o dwoch niemcach w kamperze ktorzy tu nocowali i pod oslona no y wykopalidepozyt w parku.
Również żałuję. Bo w planach mieliśmy zrobić tam więcej, ale czasu starczyło tylko na zrobienie opowieści o pałacu. Ta historia o Niemcach mnie zaciekawiła. Pozdrawiam
Pogadaj z dozorca. Wszystko ci opowie. Ok 10 lat temu wykopali depozyt. Dokladnie wiedzieli gdzie kopac. Pusty Kufer zostawil w lesie kolo" okregu mocy" pozdrawiam @@MAZURSKIETAJEMNICE
Przez niedawnych kilka lat wiele razy przejeżdżałem obok ruin tego pałacu i zatrzymywałem się przed nimi. Wejście na ogrodzony teren było zamknięte i mogłem oglądać te ruiny tylko zza płotu. Wrażenie było przygnębiające. W całości zachowały się okoliczne budynki gospodarskie, które też robiły wrażenie swoimi rozmiarami. Niedaleko stoi duży kościół, do którego wejście też było zamknięte, ale można było do niego zajrzeć przez okna. Kościół wyglądał na opuszczony i zaniedbany, ale zachował się w całości. Przed ogrodzeniem ruin pałacu, jak i przed kościołem stały tablice informacyjne. Pałac rozkradła i zniszczyła prymitywna ruska szarańcza w czasie wojny. Został spalony.
Zawsze mnie zastanawia jedno,w jakim języku, w tamtych czasach rozmawiali. Walewska Polka Napoleon Francuz domyślam się, ze po francusku, ale jaki język był językiem popularnym i w jakim języku się porozumiewali?
Właściciel jest, ale żeby przywrócić pałac do stanu z przed wojny? Zdajesz sobie sprawę jakie to są nakłady finansowe? Tu potrzebny byłby majątek Kulczyka, Solorza i jeszcze ze dwóch.:)
W moim odczuciu lepiej gdyby pałac pozostał trwałą ruiną - dobrze utrzymaną, z możliwością zwiedzania. Sam park, i budynki gospodarcze stanowią już całkiem niezłe wyzwanie do utrzymania i na ich terenie można przgotować bazę turystyczną. Właściciel musiałby wymyślić naprawdę coś nietuzinkowego, aby utrzymać wyremontowany pałac. Zauważam, że czasami ruiny bardziej pociagają. Budzą fantazje i domysły i to jest kapitał na którym można budować.
32:50 rownie mocno co ruscy to pgr zniszczyl ten palac . Np fontanna 9grodowa zostala czesciowo zniszczona decyzja kierownika pgr celem zrobienia miejsca na boisko
Jedyne co Panstwo Polskie zrobiło z tym pałacem to postawiło tablicę informacyjną i tabliczki uwaga grozi zawaleniem. Ręce opadają. Mieli rację mówiąca, że dać Polsce Śląsk (także ziemie odzyskane) to tak jakby dać małpie zegarek.
Byłem kilka razy, ale pod płotem. Gratuluję odwagi podczas eksploracji pokoi , Anioł Stróż czuwał i podtrzymywał te wątłe mury😄 Kiedyś to ludzie mieli gust i rozmach podczas budowy swojego domu
W filmie używam nazwy jezioro Gauda, jest to nazwa niewłaściwa, bo jezioro nazywa się Gaudy. Moja skucha! Biję się w piersi.
Dlaczego tak rzadko są odcinki? Pozdrawiam, Wojtek Nowy Jork
To tylko hobby, więc stać mnie tylko na to i aż, na to, aby odcinek pojawiał się raz w miesciącu.
Do kogo dzisiaj należą ruiny i teren z resztkami pałacu? Świetny materiał.Pozdrawiam 🍻
@@stanisawklepczyk7700 Prywatny właściciel. W napisach końcowych podane jest imię i nazwisko.
Odcinek zawierający bardzo dużo ciekawych informacji. Przygotowania do odcinka musiały być poprzedzone wielką pracą aby zdobyć wszelkie szczegóły. Gratulacje za super robotę. Pozdrawiam.
Super materiał . Za młodu biegałem po tych ruinach a w parku za pałacem mieliśmy szkolne boisko do piłki tuż za ruinami fontanny to te betonowe fragmenty z tematu końcowego . Również w parku mieliśmy szkolne biegi na dłuższy dystans oraz sztafetę w filmie pokazano bezpośrednio bliskość tego miejsca przed tematem o kwaterowaniu gwardii Bonaparte , były to lata 80dziesiąte nauka w szkole podstawowej a sam pałac był w lepszym stanie niż tu w materiale . Z historii o pałacu wiedzieliśmy tyle ze był tam Napoleon i że wojska rosyjskie rozpaliły w nim sobie ognisko z tą ta tragedia . Ale o tym miejscu krążyły również legendy a mianowicie że w jeziorze GAUDY jest skarb była tam jakaś jednostka pływająca która została zatopiona a nawet o samej BURSZTYNOWEJ KOMNACIE ukrytej w tym miejscu i tunelu łączącym ten pałac z innymi miejscami takimi jak Kościół w Kamieńcu i niby nawet sam ZAMEK W MALBORKU nasłuchałem się takich opowieści . Za socjalizmy większość tych budynków przy pałacowych była infrastrukturą PGR KAMIENIEC a sam teren pałacowy dostępny na rzece LIWA łowiono ryby a po parku chodzono jak u siebie jest fragment drogi słabo od widoczny który idzie od pałacu w kierunku jeziora i nazywany był rzez nas ALEJĄ NAPOLEONA w parku było dużo zaskrońców wiosna kłębowiska tych gadów w roślinności aż szeleściło w starych lezących liściach po zimie a do tego połacie kwiatów śpiew ptaków uwielbiałem tam chodzić na tamę nad LIWĘ a jakie ryby brały wówczas . Pałac jest zauważalny jadąc przez kamieniec od miasta Susz na Dzierzgoń czy z Prabut przez Różnowo na Kamieniec , jak widać w filmie odrestaurowana Bram jest pierwszym sygnałem na chwile postoju i popatrzenia na to miejsce . Już od dawna mieszkam daleko od Kamieńca , ale przejeżdżam tam co jakiś czas a wtedy zawsze uwagę na pałac . Życzę Wszystkim dobrego dnia i Pozdrawiam Mieszkańców Kamieńca Dąbrówki i Rudnik
Wielkie dzięki za kolejną odsłonę Mazurskich Tajemnic!!!
Kilka tygodni temu zainspirowany Księdza materiałem o zamku w Szymbarku pojechałem go zobaczyć i zatrzymałem się pod ruinami tego pałacu. Szkoda, że wcześniej nie widziałem tego filmiku. Pozdrawiam. Szczęść Boże
Przepiękny filmik o wielkiej wartości historycznej i krajoznawczej, dziękuję!
Bardzo dziękuję za ten film. Od 14 -u lat jeżdżę z rodziną na urlop nad Jeziorak. Pałac w Kamieńcu jak i zamek w Szymbarku zwiedziliśmy wielokrotnie, ale np. dopiero teraz dowiedziałem się, które pomieszczenia zajmował Napoleon. Wspomniałeś Przemku na koniec o grobie psa, podarowanego właścicielom przez pana H. mówiąc, że to historia na osobną opowieść, a zatem czekam z niecierpliwością na przedstawienie losów pałacu od początków XX wieku, aż do 1945 roku. Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję.
Dziękuję, każdy odcinek to perła. Tak fascynująco Pan opowiada .
Jak zawsze historia opowiedziana w pasjonujący sposób, a Pani Walewska to mi się zawsze kojarzy z perfumami mojej babci , pozdrawiam serdecznie
Jak zawsze super
Mieszkam 15 kilometrów od pałacu w Kamieniu. Zawsze zwraca uwagę gdy się przejeżdża i daje do myślenia jak wiele się działo w latach jego świetności i zarazem szkoda że został zniszczony...
Dziękuję za wspaniałą jak zwykle opowieść historyczną 😮
Świetny odcinek i świetna historia jak zwykle. Pozdrowienia z Islandii
Wspaniale opowiedziany kawałek historii .Pozdrawiam.
Bardzo ciekawa historia, Dobrodzieju! Dziękuję!
Witam - czekałam i się doczekałam. Pozdrawiam z Dolnego Śląska
Dziękuję 😊
Warto było czekać.Dziękuję.
Nie! No Super! Byłem tam kilka razy, ale nigdy nie przeszedłem bramy. Cudowny zabytek- w totalnej ruinie, ale stoi!👽🖖PGRy "zabezpieczyły" budynki gospodarcze- pałacu nie! Dlaczemu?! 👽🖖
Mieszkałem w Lubnowych i w latach siedemdziesiątych chodziliśmy po tych ruinach,były w dużo lepszym stanie.Teren był ogólnie dostępny.
Miło było Przemku Cię wczoraj poznać. Pozdrawiam z Dolnego Śląska i do zobaczenia, być może za rok. A puki co będę chłonął kolejne opowiadania o historii Mazur.
Pozdrawiam! Fajnie się gadało 😉
Historia opowiedziana Super i sam film zasługuje na oklaski. Jedyny mankament dla mnie jest w tytule. Nasz Kamieniec nie nazywa się Suski. Nikt nie pisze Susz Iławski czy Pabianice Łódzkie. Mieszkam tu i trochę kuje w serce😁
Przepraszam, przepraszam, ale jakoś tak siedzi to mocno w mojej głowie
Piękna opowieść, zawsze podziwiam ten pałac jadąc do Gdańska.
Jak zwykle Pan Przemek opowiada kolejny raz o miejscu, w którym byłem...
Wspaniała koincydencja. Dziękuję, za wspaniałą podróż...
Pozdrowionka dla Mazurskich Tajemnic i Widzów 👋👋👋
Nic dodaj nic ująć jak zawszę wunderbar
Warto bylo czekać! Pozdrawiam serdecznie ☀️
Dzięki za kolejną przygodę!
Czekam z niecierpliwością na następny odcinek
Witam. Dziękuję za ciekawą opowieść. Ruiny są piękne. Widoki cudo. Pozdrawiam 🙂
No, tak. Król Prus, Napoleon, Hitler.. no, ku..wa! dlaczego ja tam nie byłem!! :)
Dzięki za odcinek.
Zdrowia i powodzenia życzę.
Nie ma co rozpaczać, jest szansa, aby dołączyć do tego sławetnego orszaku odwiedzających :) Pozdrawiam
Musiał być przepiękny.
Dziękuję
Dziękuję za kolejną ciekawą opowieść.... Gdzieś wyczytałam, że na terenie dawnych Prus Wschodnich znajdowały się trzy rezydencje zaliczane do tzw pałaców królewskich: Kamieniec, Drogosze i Słobity. Panie Przemku, może film o pałacu w Gładyszach? Przejeżdżam czasami obok tego miejsca i widzę, że jest odbudowany.... Pozdrawiamy serdecznie!
Bardzo ciekawy odcinek z mało znaną historią. Dzięki
Doskonały materiał 😊
Byłem tam tydzień temu. Przepiękne ruiny. Materiał i przekaz merytoryczny jak zwykle na wysokim poziomie. Zdrówka i pozdro.
Miło, że pokazujecie w przebitkach jak to wyglądało kiedyś.
Dziękuję😊😊😊😊
Miałam 7 lat, jak ten pałac pierwszy raz zobaczyłam.
Jesteś super trzymaj tak dalej 😊
Wielkie dzięki za wszystkie Pańskie publikacje
Kolejny wspaniały odcinek. Pozdrowienia z Gdyni
Bardzo ciekawa opowieść
Jak zwykle super film.
Świetny kanał! 😊 Proponuje odwiedzić wzgórze zamkowe w Kurzętniku.
Super. Jak zawsze ciekawie opowiedziana historia
Dziękuję i pozdrawiam
Kolejny bardzo ciekawy odcinek.
"Moje Mazury ten kraj to cud"
Lux robota
lubie o miłosci ,daje suba:)
Bardzo ciekawy film. Dziękuję!
Dziękuję,🙂 niemniej szkoda że tak rzadko
Jakaż ta kraina podobna do mojej - ruiny dawnych pałaców z niezwykłymi historiami w tle...
Dziękuję bardzo za kolejny wspaniały odcinek !!!
Rozumiem i pozdrawiam
Niezwykle ciekawe jest poznawanie historii otaczających terenów, może parę odcinków o kampanii napoleońskiej w Prusach, wszak sporo się tu dzialo
Coś już tam nagraliśmy w tym temacie, ale w opracowaniu są odcinki tylko o tym temacie.
Z ta Armią Czerwoną był bym ostrożny. Wśród autochtonów krążą opowieści, że jako pierwsi do pałacu wdarli się okoliczni mieszkańcy. Aby zatrzeć ślady swojej w nim obecności/działalności (czytaj rabunków i grabieży) podpalili włości. Armia Czerwona dokończyło dzieła zniszczenia.
Z jednej strony tak, ale z drugiej strony zastanawiam się, kto tam był w styczniu 1945? Jacy mieszkańcy? Jeśli już to kobiety i dzieci i trochę starców - to oczywiście jeśli chodzi o autochtonów. Szabrownicy pojawili się chwilę później. Więc faktycznie, jak to do końca było - póki co - nie wiadomo. Pozdrawiam.
Witam oczekujących
Super 👌 material
Uwielbiam te klimaty pochodze z okolic dawnej granicy panstwowej Gmina Zbroslawice auf Deutsch Broslawitz.
Tez jest tu palac w Kamiencu rodu Grafow von Seidlitz. W naszym Kamiencu byli tez Templariusze.
Czy nie ma to jakiegos zwiazku?
Skoro był jeszcze cały w latach 60-ch to jak mozna było dopuścić do takiej dewastacji
poważnie? nie do pomyślenia
Pozdrawiam
To trzymam kciuki
Wciąż czekam na jakąś ciekawą historię z Fromborka i okolic
LUDZIE! Docencie tą relację! Mogłoby jej nie być!👽🖖
Po każdym odcinku jestem głodny kolejnych 😀
Bardzo starannie wykonana praca, czego efektem jest wartościowy materiał (jak zawsze). Nurtuje mnie tylko jedno pytanie, czy ruiny są możliwe do zwiedzania dla zwykłych przyjezdnych?
Tak, na bramie jest numer do człowieka, który wpuszcza na teren.
Szkoda ze nic nie powiedziales lub pokazales o grocie muszelkowej, nagrobku psa Pilota, kregu mocy czy tunelu. Mimo wszystko pozdrawiam i gratuluje fajnego filmu p Przemku. O i jeszcze rzut oka na ,kosciol by sie przydal. Plus prawdziwa opowiesc o dwoch niemcach w kamperze ktorzy tu nocowali i pod oslona no y wykopalidepozyt w parku.
Również żałuję. Bo w planach mieliśmy zrobić tam więcej, ale czasu starczyło tylko na zrobienie opowieści o pałacu. Ta historia o Niemcach mnie zaciekawiła. Pozdrawiam
Pogadaj z dozorca. Wszystko ci opowie. Ok 10 lat temu wykopali depozyt. Dokladnie wiedzieli gdzie kopac. Pusty Kufer zostawil w lesie kolo" okregu mocy" pozdrawiam @@MAZURSKIETAJEMNICE
Pochodzę z Susza 😊
Naprawdę robisz dobre filmy i znam tą miejscowość
Super opowiedziane, tylko... gdzie jest grób psa?!! AAaa tak się nie robi, moja ciekawość i zachwyt nie wytrzymają :)
Kamień jest przy wejściu na teren, po lewej stroni. Dojdziemy kiedyś do tego 😉
Przez niedawnych kilka lat wiele razy przejeżdżałem obok ruin tego pałacu i zatrzymywałem się przed nimi. Wejście na ogrodzony teren było zamknięte i mogłem oglądać te ruiny tylko zza płotu. Wrażenie było przygnębiające. W całości zachowały się okoliczne budynki gospodarskie, które też robiły wrażenie swoimi rozmiarami. Niedaleko stoi duży kościół, do którego wejście też było zamknięte, ale można było do niego zajrzeć przez okna. Kościół wyglądał na opuszczony i zaniedbany, ale zachował się w całości. Przed ogrodzeniem ruin pałacu, jak i przed kościołem stały tablice informacyjne. Pałac rozkradła i zniszczyła prymitywna ruska szarańcza w czasie wojny. Został spalony.
Zawsze mnie zastanawia jedno,w jakim języku, w tamtych czasach rozmawiali. Walewska Polka Napoleon Francuz domyślam się, ze po francusku, ale jaki język był językiem popularnym i w jakim języku się porozumiewali?
Francuski był językiem salonów
👍👍👍
Szkoda że nie było również samego kościoła oraz budynków folwarcznych. Za sam odcinek i przygotowanie merytorycznie, tylko szóstka się należy.
A jak ze zwiedzaniem teraz? Pamiętam, że wcześniej teren był ogrodzony i na pałac mogłem popatrzeć tylko przez bramę😞
Numer telefonu na bramie i można wejść.
Czy na teren przy palacu moze turysta wejść? Czy jest to teren calkwicie zamkniety ?
Można. Jest numer telefonu na bramie.
Na imponujący pałac ciężko pracowała imponująca liczba osób, mieszkająca w nieimponujących warunkach.
Zawsze mogli wrócić do czworakow.
@@karwan1410No i właśnie wracali codziennie do tych czworaków, po ciężkiej pracy na imponujący pałac i jego właścicieli.
witam
😃👍👍👍
5 star production........
Bedzie moze coś ciekawego z Iławy :) ?
Świetna robota. Może znajdzie się ktoś kto by przywrócił ten pałać do użytku...
Właściciel jest, ale żeby przywrócić pałac do stanu z przed wojny? Zdajesz sobie sprawę jakie to są nakłady finansowe? Tu potrzebny byłby majątek Kulczyka, Solorza i jeszcze ze dwóch.:)
W moim odczuciu lepiej gdyby pałac pozostał trwałą ruiną - dobrze utrzymaną, z możliwością zwiedzania. Sam park, i budynki gospodarcze stanowią już całkiem niezłe wyzwanie do utrzymania i na ich terenie można przgotować bazę turystyczną. Właściciel musiałby wymyślić naprawdę coś nietuzinkowego, aby utrzymać wyremontowany pałac. Zauważam, że czasami ruiny bardziej pociagają. Budzą fantazje i domysły i to jest kapitał na którym można budować.
💪
32:50 rownie mocno co ruscy to pgr zniszczyl ten palac . Np fontanna 9grodowa zostala czesciowo zniszczona decyzja kierownika pgr celem zrobienia miejsca na boisko
Panie Przemku. Nie pokazał Pan groty ani nie opowiedział dlaczego w pałacu bawił AH. Rozumien, że zostawił to Pan na drugi odcinek. Czy tak?
Jest taki plan, ale nie obiecam, że jeszcze w tym roku. Wątek Kamieńca i wizyty Hitlera pojawi się przy okazji innej historii.
Obecny tympanon został dodany za czasów syna fundatora. Na najstarszych rycinach widać inny, bardzo skromny.
Kamieniec Suski - Wersal Pruski XD
Witam ,do kogo trzeba sie udać by zwiedzić te miejsce ns spkojnie z pozwoleniem a nie na dziko
Na bramie głównej jest nr telefonu, można się umówić za drobną opłatą.
@@Dominika14021 dziękuję za informację
Czy pan prowadzący ma brata bliźniaka, który jest księdzem i głosił "Słowo na niedzielę' w TVP2?
Tak, jesteśmy jednojajowi😉
:)
Jedyne co Panstwo Polskie zrobiło z tym pałacem to postawiło tablicę informacyjną i tabliczki uwaga grozi zawaleniem. Ręce opadają. Mieli rację mówiąca, że dać Polsce Śląsk (także ziemie odzyskane) to tak jakby dać małpie zegarek.
A co symbolizuje ta flaga? Moze Polske w ruinie?
To jest Warmia nie Mazury...
Śmiałe stwierdzenie
Fred Perry dobry styl😊
Byłem kilka razy, ale pod płotem. Gratuluję odwagi podczas eksploracji pokoi , Anioł Stróż czuwał i podtrzymywał te wątłe mury😄 Kiedyś to ludzie mieli gust i rozmach podczas budowy swojego domu
@@alban1347 Niestety nie, trzeba pytać o zgodę właściciela.
@@alban1347Na głównej bramie wisi karteczka z nr telefonu, za drobną opłatą można wejść na teren😊
cudowne by było jak by się znalazł ktoś kto był by w stanie to odbudować
film super:) ale z tym wersalem to przesada:) tam budynki dla służby były wu=iększe:)
Jak zawsze super
👍👍👍
👍👍👍