Z miłośnikami i sympatykami wędrówek i Działdowszczyzny byliśmy wiele razy w miejscu tzw. ołtarza przysięgi i grodziska za Księżym Dworem. Polecam materiał ks. Przemysława Kawy Kaweckiego jako godny uwagi i warty obejrzenia. Kilka uwag dodatkowych. Grodzisko zwane szwedzkim szańcem, na mapie sztabowej oznaczone jako Burgwall uznawane jako sasińskie, traktowane było przez archeologów jako mazowieckie. Zdaniem prof. Elżbiety Kowalczyk kryje raczej pozostałości dworu krzyżackiego - strażnicy z okresu XIV w. Nie można wykluczyć, że Krzyżacy wykorzystali dawny gródek Sasinów, podobnie jak być może w Działdowie. Wskazuje na to nazwa z 1400 r. używana dla tego obiektu jako Hof zu Soldau. Tzw. ołtarz przysięgi to prawdopodobnie dawny kurhan prehistoryczny - zapisany w ewidencji zabytków archeologicznych nr rej. C-080 z datą wpisu 29.12.1969 r. Tyle, że dziś nie ma po nim śladu. Podejrzewam, że został zaorany - zniwelowany w czasach PGR. W latach 70-tych mieszkałem w Księżym Dworze i już go nie było. Wiemy jak wyglądał z zachowanego, jedynego chyba zdjęcia z przewodnika Emilii Sukertowej-Biedrawiny z 1934 roku. Oryginał znajdziecie w tymże przewodniku, kopie w moim przewodniku po Gminie Działdowo oraz w elektronicznej encyklopedii powiatu działdowskiego. Na zdjęciu jak domniemywam grupa seminarzystów być może razem z p. Emilią, widoczne są rowery, którymi przyjechali do Księżego Dworu. Ksiądz Przemek szukał go w dobrym miejscu, zgodnie z oznakowaniem na niemieckiej sztabówce, w najwyższym punkcie tego łagodnego pagórka w pobliżu strumienia Pierławki, który mijamy zaraz za parkiem przy pałacu. Przypominał niewielki stożek, obłożony kamieniami z podwyższonym centralnie kopczykiem. Podobny obiekt oglądam do dziś w rejonie wsi Pożary, jadą od Wilamowa po prawej stronie, choć bliżej byłoby może od Gołębiewa. Tajemniczy, ciekawy pagórek ? Nie jest mi znany żaden pochówek z okresu I wojny światowej w tym miejscu. Natomiast po prawej stronie lasu na granicy pól widoczne są zarysy okopów biegnących zygzakowato. Te z pewnością można datować na 1914 rok. Patrz zdjęcie. Z kolei niżej trzymając się polnej - leśnej drogi w stronę kanału i dalej Zakrzewa znajduje się duży dół, być może lej po wybuchu bomby albo pocisku artyleryjskiego. Ostatnia kwestia to przysięga landszturmu w 1813 r. składana wg Gausego na "starym wale zamkowym" na tzw. szańcach szwedzkich lub pogańskich. Rzeczywiście ok. 1000 ochotników trudno byłoby zmieścić przy tym stosunkowo niewielkim stożku dawnej strażnicy, więc raczej musiało się to odbywać na polu przy kurhanie.
Nie wiedziałem że nagrywający jest księdzem.... Wielki szacunek za obiektywizm i za tak pielęgnowane hobby. A nagrywane materiały są naprawdę świetnie dopracowane i klimatyczne.
Okop na wale pochodzi prawdopodobnie z II wś. Co do tego dużego dołu przy kładce na kanale to z tego co słyszałem, było to miejsce pozyskiwania piasku/ żwiru, przez okoliczną ludność.
,, Prawdziwy pasjonat KOCHA to co robi. A prawdziwa PASJA rodzi PRAWDZIWY PROFESJONALIZM,, Żal, że nie daje Pan częściej filmów. Narracja, zbiór informacji, ujęcia, to jest to, czym potrafi Pan wzbudzić ogromne zainteresowanie widza.Tu nie można wpaść w nudę, jak w dziurę. Tu się żałuję, że już koniec opowieści. Podziwiam Pana i ogromne uznanie dla Pana pracy. Pozdrawiam serdecznie! 😘
Dziękuję, urodziłam się w Działdowie. Dziadkowie mieli kamienicę na Młyńskiej 5 i mająteczek, Kolgartowo, pod Działdowem. Majateczek Wieczerzyckich rozparcelowano po wojnie. Ja wróciłam do Polski po 35 latach do Polski i ODKRYŁAM że zamek krzyżacki stoi, za mojej pamięci były tylko ruiny…Szukam teraz wszelkich śladów i historii, dziękuję raz jeszcze za pana pasję…
Mam swoje wspomnienia związane z tym miejscem. Moja babcia mieszkała w Zakrzewie. Wiele razy ze stacji w Działdowie szedłem pieszo do babci przez Księży Dwór a później przez las w którym jest pokazywane tu "grodzisko". Wszyscy nazywali to miejsce "Okrągłą Górą". Z rówieśnikami bywałem tu wiele razy choćby wtedy gdy byłem na wakacjach. Wiele razy pieszo chadzaliśmy do Działdowa, właśnie przez "Okrągłą Górę" i Księży Dwór.
Miałem zacząć grać na komputerze ale wyskoczył mi film i co ? I obejrzałem cały ! Przyjemnie się słucha Pańskiej opowieści, 35 minut mija tak szybko że aż to nie możliwe 😄
Nie byłam nigdy na Mazurach. Pan opowiada tak ciekawie i miło się Pana słucha, że nawet gdyby opowiadałby Pan o budowie pralki to myślę, że też bym oglądała 😄
Kurcze! Kiedyś za młodu buszowało się w tych miejscach.Nie miałem pojęcia że bawiłem się na podwórku Sasinów🙂 Dzięki za długo wyczekiwany materiał 👍 Pozdrawiam.
Solidna dawka historii i doskonały lektor. Rewelacyjnie się słucha i ogląda. (muzyczny podkład bardzo przypomina Smell like teen sprit, Nirvany tyle, że w wersji etniczno folkowej ;) Pozdrawiam!
po kilkuletniej nauce j. niemieckiego, dopiero dziś olśniło mnie skąd u Nas słowo "ołtarz" :) Przy okazji dodam (nie pamiętam czy pod którymś z filmów nie wspominałem o tym), że z dzieciństwa pamiętam w moich rodzinnych stronach duży głaz o kształcie prostopadłościanu o wymiarach 1x1x 2,5m na oko. o dość równych krawędziach. leżał odkąd pamiętam pod lasem. mógł być sciągnięty z okolicznych pól. intrygował mnie ten głaz od zawsze . zawsze może być to tylko wytwór lodowca, ale pozostaje ten niewielki % że jego historia jest o wiele bardziej złożona. pozdrawiam:)
Naprawdę ciekawy odcinek o moich rodzinnych stronach. Skoro odcinek o grodziskach to warto też zainteresować się historią grodzisk: Groszkowskiej Góry koło Rybna i Korzonki zwanej Szwedzkim Szańcem między wsią Rumian a Gutowem.
Witam Nigdy nie byłem w zaprezentowanym terenie, ani nawet o nim nie słyszałem, ale mam pewną wskazówkę jak odnaleźć to zaginione miejsce . Ludy słowiańskie oddzielały miejsca święte od swojej codziennej przestrzeni życiowej. Granica była dwojaka, stanowiła ją sama odległość od grodziska, po wtóre stanowiła ją woda. W razie kontynuowania poszukiwań proponuje udać się na drugą stronę Działdówki w rejon około 3 km od odwiedzonej fortyfikacji. Osobiście obstawiam okolice wsi Gnojno. Nazwa ta wydaje się nie przypadkowa i ma swoje głębokie znaczenie, którego jednak nie będę omawiał aby nie generować niepotrzebnych niesnasek.
Witam! Koncepcyjnie słuszne, ale w tym wypadku potwierdzona jest lokalizacja kurhanu po tej stronie rzeki. Natomiast, zgodnie z Pana intuicją, po drugiej stronie rzeki znajdują się kolejne cmentarzyska z różnych epok, związane z kolejnymi grodziskami i osadami w okolicy. Sama miejscowość Kurki też zawiera w swojej nazwie pewną wskazówkę. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za merytoryczny komentarz.
Dziękuję! Świetny film. Czekam na film o rodzinie Frankenstein. Ciekawe czy nazwisko Sasin (np. obecnego wicepremiera) ma jakiś związek z ludem Sasinów, o których mowa w filmie.
Ale się trochę wkurzyłem ...musiałem odwidzidzic kanał żeby się dowiedzieć że jest coś nowego....pozdro z całego serca...to jest ulubiony kanałek.....pax v
Kiedy coś o samej Lubawie i okolicach? W końcu to centrum plemienia Zajęcy. Też jest zamek, kościoły, kilka grodzisk, bitwa pod Lubawa w drugim powstaniu pruskim, obóz pracy dla dzieci w okresie drugiej wojny światowej, filia obozu koncentracyjnego Stutthof w Gutowie i oczywiście ślady granicy między Rzeszą a Polską. W okolicach Łążyna jest fragment rowu przeciw czołgowego oraz oraz kilka budynków nadgranicznych w Zielkowie, Rodzonym, Radomnie oraz Rakowicach.
W razie godziny "Z", jeżeli zmiany w pracy będą pasowały w pracy, mogę być lokalnym przewodnikiem. Pod Rożentalem są trzy stanowiska (podstawy) niemieckich radarów. a najważniejsze biskup Chrystian i wizyta u papieża w roku 1216r. w Rzymie, i pierwsza bulla, Mikołaj Kopernik, miasto biskupie do pierwszego rozbioru, grób zbiorowy żołnierzy internowanych z Powstania Listopadowego, układ urbanistyczny na planie chełmińskim, pozostałości po cmentarzu żydowskim (starym) po nowym został tylko podjazd) i oczywiście Glaznoty, Zajączki z głównym grodziskiem plemienia Zajęcy, niedaleko Dąbrówno i Grunwald.
No i do całej listy ważnych wydarzeń należy dołożyć fakt, że mój ojciec skończył tam technikum :) Natomiast Glaznoty i Zajączki są już nawet trochę oblatane dronem, więc zostaje tylko opowiedzieć historię.
Opowiada liście kiedyś w jakimś parku teraz dokładnie nie pamiętam w którym złożono tony kamienia Może trzeba po prostu te fakty połączyć i co wzgórze z kamieni znajduje się w parku może to tylko domniemanie.
Super film i wiedza. Prośba-tak kontynuując temat-czy mógłby Pan spenetrować Zamkowe Wzgórze” (Burg-Berg) w olsztyśskim Lesie Miejskim i ew. ślady po zaginionej wsi Sundithen?
szukałem informacji kto obecnie jest właścicielem Księżego Dworu , wszędzie pisze "w rękach prywatnych właścicieli" w których to rozkwita, znalazłem również info że zakupem był zainteresowany Episkopat Polski ......dobrze trafiłem? jak ktoś wie to proszę napisać:)
Właścicielem jest starszy, sympatyczny człowiek, który - patrząc po stanie utrzymania budynków i całego gospodarstwa - musi być dobrym gospodarzem. Nie wyglądał na biskupa :)
Jeżeli możecie mi podsunąć propozycje kupna starego dworu, dużego starego pruskiego gospodarstwa, młynu itp. Na terenie Mazur; dajcie znać w komentarzach. Chodzi mi głównie o nieruchomości do remontu. Z góry dziękuję
@@MAZURSKIETAJEMNICE no to jeszcze podpowiem ze w PL standardem jest PAL czyli 25 50 100 fps, ale jeśli tylko do Internetu i nie w pomieszczeniach (bo częstotliwość światła i migotanie) to może być NTFS 30 60 120, Renderujemy zawsze do najniższego klatkarzu jaki mamy w materiałach ale NIGDY nie mieszamy PAL z NTFS bo wtedy gubi klatki i szarpie (na 1s 5 klatek)
witam ;) możliwe , że oba kurhan i grodzisko w kształcie kopca( nie ma innych takich ) były cmentarzyskiem , a prawdziwe grodzisko było na miejscu Działdowa ...pozdrawiam
Ciekaw miejsce i historia ale materiał przegadany co sprawia że jest nużące powtarza się kilkakrotnie temat mogiły, palisady przysięgi itp. Krócej a treściwiej.
Witam czy znasz może coś na temat miejscowości zalewo, jerzwałd gardzienia, siemian lub bliskich okolic? Wiem że w Siemianach przed wojną Niemcy z j.jasnego wypompwywali wodę na piwo. Może dzięki Tobie dowiem się coś na temat bo nie znam zbytnio niemieckiego A przewznie wszelkie informacje są w tym języku. Pozdrawiam.
@@MAZURSKIETAJEMNICE Oki dzięki ślicznie z j.jeziorak jest wiele fantastycznych historii jeśli byłby Pan w okolicy zapraszam do nas na przystan w Siemianach KURKA WODNA na darmową pizzę lub obiad. Pozdrawiam
Messtischblatt (Meßtischblätter) - niemiecka mapa topograficzna w skali 1:25 000, charakteryzująca się bardzo wysoką szczegółowością i nadzwyczajną dokładnością odwzorowania topografii terenu. Messtischblatty wydawane były od schyłku XIX wieku do 1944 roku. Są jednym z najlepszych źródeł informacji na temat przeobrażania się przestrzeni, które zaszły w przyrodzie przez ostatnie 120 lat. ;)
@@ppgbbr8231 Dobrą bibliotekę miało też LWP. Ojciec miał kiedyś w domu mapę województwa olsztyńskiego i gdańskiego (służył w Niebieskich Beretach) gdzie były zaznaczone wszelkie ścieżki polne, leśne etc..
Wydaje mi się, że w warstwie historycznej Google Earth może ślad po tym kręgu. Z tym, że ten obiekt jest nieduży, jakieś 13 metrów średnicy. zapodaj.net/976b1526cb89a.png.html
Posiada Pan olbrzymią wiedzę. Ma Pan wielką pasję - to widać po kilku sekundach filmu. Elokwencja na wielki plus. Jednak na wizji nie zobaczyłem nic ciekawego, tylko krzaki i pola. Proszę się nie marnować w takich miejscach. Proszę wyszukać coś wizualnie ciekawego, coś namacalnego, różniącego się od zwykłej rzeczywistości. To będzie mocno zachęcające do oglądania wszystkich Pana filmów. Pozdrawiam.
Panie Pawle, zapraszam do zapoznania się z resztą naszych propozycji. Mamy dość szeroką gamę miejsc po których oprowadzam. Grodziska zwykle są bardziej fascynujące, kiedy jest się w terenie, ciężko je pokazać niestety przy pomocy kamery, szczególnie kiedy są w lesie. Nie ukrywam jednak, że moją misją jest jednak trochę też opowiadanie o miejscach, które raczej nie mają szansy na pokazanie ich okiem kamery :) Taka już moja zajawka. W każdym razie proszę nie rezygnować i zapraszam na kolejne wyprawy z nami.
@@MAZURSKIETAJEMNICE oczywiście, że nie rezygnuję. Obejrzałem większość Waszych filmów /nie wszystkie jeszcze/ . Będę śledził kanał nadal. Stąd też moja uwaga. Mam nadzieję, że nie uraziłem i wie Pan co miałem na myśli? :). Pozdrawiam serdecznie.
Szkoda, że było późno, bo co miejscowość to zagadka :-) PS: Około 2 km na północ od Nowego Dworu jest miejscowość Pierławki z grodziskiem i legendą (wikimapia.org/35255619/pl/Pier%C5%82awki-Grodzisko), dalej 2 km na zachód - kurhany w Gródkach (parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/aktualnosci-kurhany), dalej 5 km na zachód za Wielkim Łęckiem kolejne grodzisko nad Wkrą (www.geocaching.com/geocache/GC42ED8_grodzisko-wczesnosredniowieczne-nowy-dwor-pl-en). Nie wspominając o nieistniejącym lotnisku w Ciborzu czy pałacu w Turzy Małej.
Miejsca piękne i interesujące, ale wszystkiego do jednego odcinka nie mogliśmy wrzucić, co nie zmienia faktu, że już trochę rzeczy mamy z tych okolic i za czas jakiś opublikujemy :)
Bardzo ksiądz robi nie można pokazC wszystkiego...są tysiące wykrywek...ale nie umieją uszanować nic....brak słów taka prawda....nazywa ich się hienami....niech spie....
W zaprezentowanym filmie zawarto informacje, których na pewno nie można wykluczyć. Trochę dywagacji do przysłowiowego kotleta ale da się przełknąć. Sasinowie pewnie w grobach się uśmiechają.
Taka rola tego Bloga, aby posnuć trochę hipotez i przytoczyć trochę faktów. W każdym razie, gdyby ktoś bardzo chciał powiedzieć: SPRAWDZAM to mam na wszystko papiery 😀, czyli publikacje na bazie, których przygotowuję materiał. Pozdrawiam!
POGANIE WIELBILI PANA BOGA ARCHITEKTA WSZECHŚWIATA KRONOSA ŚPIEWEM I TAŃCEM O WSCHODZIE I ZACHODZIE SŁOŃCA. NIGDY NIGDY NIE SKŁADALI OFIAR. NIGDY. ZAPAMIETAJ CO MÓWIĘ. I NIE KŁAM OSZUŚCIE .
@@MAZURSKIETAJEMNICE Większość znanych ci kultow jest znana poprzez opracowania. Opracowania naukowe publikacje w czasopismach potem w podręcznikach potem w powieściach i filmach to Wielka Ściema. Dla usprawiedliwienia wlasnego okrucieństwa publikatorzy oskarżają wszystkich dookoła o czyny tego samego haniebnego dla ludzkości gatunku.
@@MAZURSKIETAJEMNICE Poganie to społeczność zajmująca obszar teren. Na tym obszarze uzgodniony został język wspólny dla wszystkich. Oraz uzgodnione została filozofia religia z uzgodnionymi nazwami imionami i znaczeniami. Poganie nie budowali ołtarzy. Poganie nie składali ofiar.
Kogo masz na myśli pisząc: Poganie nie budowali ołtarzy. Poganie nie składali ofiar? Czy masz na myśli Prusów, Słowian, Gotów, Wandalów, Waregów... ? Odnosząc się do faktów, to znajdziemy tu wiele argumentów, które wprost zaprzeczają Twojej tezie. Chyba, że zgodnie z jednym z Twoich wcześniejszych komentarzy uznamy, że opracowania naukowe nie są źródłami wiarygodnymi. Wtedy wchodzimy w obszar fantazji, których wiarygodność jest żadna. Dlatego jeśli stawiasz tezę, to proszę odwołaj się do faktów, wskaż na źródła, które je poprą.
Z miłośnikami i sympatykami wędrówek i Działdowszczyzny byliśmy wiele razy w miejscu tzw. ołtarza przysięgi i grodziska za Księżym Dworem. Polecam materiał ks. Przemysława Kawy Kaweckiego jako godny uwagi i warty obejrzenia. Kilka uwag dodatkowych. Grodzisko zwane szwedzkim szańcem, na mapie sztabowej oznaczone jako Burgwall uznawane jako sasińskie, traktowane było przez archeologów jako mazowieckie. Zdaniem prof. Elżbiety Kowalczyk kryje raczej pozostałości dworu krzyżackiego - strażnicy z okresu XIV w. Nie można wykluczyć, że Krzyżacy wykorzystali dawny gródek Sasinów, podobnie jak być może w Działdowie. Wskazuje na to nazwa z 1400 r. używana dla tego obiektu jako Hof zu Soldau. Tzw. ołtarz przysięgi to prawdopodobnie dawny kurhan prehistoryczny - zapisany w ewidencji zabytków archeologicznych nr rej. C-080 z datą wpisu 29.12.1969 r. Tyle, że dziś nie ma po nim śladu. Podejrzewam, że został zaorany - zniwelowany w czasach PGR. W latach 70-tych mieszkałem w Księżym Dworze i już go nie było. Wiemy jak wyglądał z zachowanego, jedynego chyba zdjęcia z przewodnika Emilii Sukertowej-Biedrawiny z 1934 roku. Oryginał znajdziecie w tymże przewodniku, kopie w moim przewodniku po Gminie Działdowo oraz w elektronicznej encyklopedii powiatu działdowskiego. Na zdjęciu jak domniemywam grupa seminarzystów być może razem z p. Emilią, widoczne są rowery, którymi przyjechali do Księżego Dworu. Ksiądz Przemek szukał go w dobrym miejscu, zgodnie z oznakowaniem na niemieckiej sztabówce, w najwyższym punkcie tego łagodnego pagórka w pobliżu strumienia Pierławki, który mijamy zaraz za parkiem przy pałacu. Przypominał niewielki stożek, obłożony kamieniami z podwyższonym centralnie kopczykiem. Podobny obiekt oglądam do dziś w rejonie wsi Pożary, jadą od Wilamowa po prawej stronie, choć bliżej byłoby może od Gołębiewa. Tajemniczy, ciekawy pagórek ? Nie jest mi znany żaden pochówek z okresu I wojny światowej w tym miejscu. Natomiast po prawej stronie lasu na granicy pól widoczne są zarysy okopów biegnących zygzakowato. Te z pewnością można datować na 1914 rok. Patrz zdjęcie. Z kolei niżej trzymając się polnej - leśnej drogi w stronę kanału i dalej Zakrzewa znajduje się duży dół, być może lej po wybuchu bomby albo pocisku artyleryjskiego. Ostatnia kwestia to przysięga landszturmu w 1813 r. składana wg Gausego na "starym wale zamkowym" na tzw. szańcach szwedzkich lub pogańskich. Rzeczywiście ok. 1000 ochotników trudno byłoby zmieścić przy tym stosunkowo niewielkim stożku dawnej strażnicy, więc raczej musiało się to odbywać na polu przy kurhanie.
Nie wiedziałem że nagrywający jest księdzem....
Wielki szacunek za obiektywizm i za tak pielęgnowane hobby.
A nagrywane materiały są naprawdę świetnie dopracowane i klimatyczne.
Okop na wale pochodzi prawdopodobnie z II wś. Co do tego dużego dołu przy kładce na kanale to z tego co słyszałem, było to miejsce pozyskiwania piasku/ żwiru, przez okoliczną ludność.
,, Prawdziwy pasjonat KOCHA to co robi. A prawdziwa PASJA rodzi PRAWDZIWY PROFESJONALIZM,,
Żal, że nie daje Pan częściej filmów. Narracja, zbiór informacji, ujęcia, to jest to, czym potrafi Pan wzbudzić ogromne zainteresowanie widza.Tu nie można wpaść w nudę, jak w dziurę. Tu się żałuję, że już koniec opowieści. Podziwiam Pana i ogromne uznanie dla Pana pracy. Pozdrawiam serdecznie! 😘
Proszę obejrzeć,, Tajemnice Gorzowa wg Kwiatka "to co prawda inna strona Polski ale pasja podobną. Pozdrawiam.
Już się nie mogłam doczekać kolejnego odcinka! Dziękuję!
Dziękuję, urodziłam się w Działdowie. Dziadkowie mieli kamienicę na Młyńskiej 5 i mająteczek, Kolgartowo, pod Działdowem. Majateczek Wieczerzyckich rozparcelowano po wojnie. Ja wróciłam do Polski po 35 latach do Polski i ODKRYŁAM że zamek krzyżacki stoi, za mojej pamięci były tylko ruiny…Szukam teraz wszelkich śladów i historii, dziękuję raz jeszcze za pana pasję…
normalnie kolego za mało kręcisz,dzięki i za to
I jest mój ulubiony przyjaciel z RUclips. Dzięki za film, idealny do obiadku
Dziękuję że ksiądz zawitał do "mojego" miasta.
SUPER KANAŁ .. I PROWADZĄCY..
Ziemia Działdowska i okolice kryją jeszcze wiele zagadek i pozostałości po minionych epokach...i nie wszystkie ujrzą światło dzienne
Prowadzący jest niesamowity. Nadrabiam i oglądam wszystkie wcześniejsze odcinki. Pozdrawiam 🤗
To jednak dobrze, ze jest kwarantanna😁
Odcinek petarda!!! Dziękuję za tak piękne przygotowane oprowadzanie 🤗🤗🤗
Mam swoje wspomnienia związane z tym miejscem. Moja babcia mieszkała w Zakrzewie. Wiele razy ze stacji w Działdowie szedłem pieszo do babci przez Księży Dwór a później przez las w którym jest pokazywane tu "grodzisko". Wszyscy nazywali to miejsce "Okrągłą Górą". Z rówieśnikami bywałem tu wiele razy choćby wtedy gdy byłem na wakacjach. Wiele razy pieszo chadzaliśmy do Działdowa, właśnie przez "Okrągłą Górę" i Księży Dwór.
Miałem zacząć grać na komputerze ale wyskoczył mi film i co ? I obejrzałem cały ! Przyjemnie się słucha Pańskiej opowieści, 35 minut mija tak szybko że aż to nie możliwe 😄
Super! Uwielbiam takie zapomniane historie. Czekam na więcej.
Swietna robota,nic dodać nic ująć,słucha sie i ogląda z ogromnym zainteresowaniem
Swietny odcinek o moich rodzinnych stronach. Pozdrawiam z Londynu
Nie byłam nigdy na Mazurach. Pan opowiada tak ciekawie i miło się Pana słucha, że nawet gdyby opowiadałby Pan o budowie pralki to myślę, że też bym oglądała 😄
👍👍👍👍Dziękuje za następną ciekawą dawkę histori .Pozdrawiam
Dzięki za kolejną niezwykle ciekawą historię!
Kurcze!
Kiedyś za młodu buszowało się w tych miejscach.Nie miałem pojęcia że bawiłem się na podwórku Sasinów🙂
Dzięki za długo wyczekiwany materiał 👍
Pozdrawiam.
Pozdrawiam. Jak zwykle super .
Wspaniały odcinek! chętnie zobaczę odcinek o Srokowie i wieży Bismarcka. Pozdrawiam
Jak zwykle, interesujące.
Solidna dawka historii i doskonały lektor. Rewelacyjnie się słucha i ogląda. (muzyczny podkład bardzo przypomina Smell like teen sprit, Nirvany tyle, że w wersji etniczno folkowej ;) Pozdrawiam!
Też zauważyłem to podobieństwo. :)
Super. Jak zwykle świetny materiał. Pozdrawiam 🙂
Świetnie się Pana słucha.
Nawet nie obejrzałem a już mi się podoba.
Świetny film, pozdrawiam 👍
Normalnie nie mogłem się doczekać. Pozdrawiam redaktora i wszystkich widzów
Dzień dobry wszystkim fanom ''Mazurskich tajemnic'' i miłego dzionka.Pozdrowienia z Walii !
po kilkuletniej nauce j. niemieckiego, dopiero dziś olśniło mnie skąd u Nas słowo "ołtarz" :) Przy okazji dodam (nie pamiętam czy pod którymś z filmów nie wspominałem o tym), że z dzieciństwa pamiętam w moich rodzinnych stronach duży głaz o kształcie prostopadłościanu o wymiarach 1x1x 2,5m na oko. o dość równych krawędziach. leżał odkąd pamiętam pod lasem. mógł być sciągnięty z okolicznych pól. intrygował mnie ten głaz od zawsze . zawsze może być to tylko wytwór lodowca, ale pozostaje ten niewielki % że jego historia jest o wiele bardziej złożona. pozdrawiam:)
Świetny odcinek, proszę o więcej. Szacun
Dzięki, super film. Szkoda że nie widzieliśmy ujęcia z góry, z drona. Bardzo ciekawy temat!!!
Mieszkałem w Księżym Dworze ,. Super miejsca !!!
Moje tereny i ukochane Soldau ,dzięki za film
Kolejny bardzo ciekawy odcinek:) pozdrowienia z UK:)
Super opowieść o moich terenach "łowieckich" oczywiście nie ze strzelbą ale z lustrzanką :)
Naprawdę ciekawy odcinek o moich rodzinnych stronach. Skoro odcinek o grodziskach to warto też zainteresować się historią grodzisk: Groszkowskiej Góry koło Rybna i Korzonki zwanej Szwedzkim Szańcem między wsią Rumian a Gutowem.
Trzeba się tam wybrać .Mam blisko na ten zameczek .
Szczerze, nic ciekawego.
Kawał dobrej roboty! 😉
miła niespodzianka na piątkowe popołudnie
Interesujące miejsce 🔥💪
Łapaka w górę w ciemno i i oglądamy!
Szkoda, że nie ma kogoś takiego jak Pan, kto kręciłby podobne filmy w okolicach mojej rodzimej Częstochowy. Pozdrawiam.
Ekstra!
Witam Nigdy nie byłem w zaprezentowanym terenie, ani nawet o nim nie słyszałem, ale mam pewną wskazówkę jak odnaleźć to zaginione miejsce . Ludy słowiańskie oddzielały miejsca święte od swojej codziennej przestrzeni życiowej. Granica była dwojaka, stanowiła ją sama odległość od grodziska, po wtóre stanowiła ją woda. W razie kontynuowania poszukiwań proponuje udać się na drugą stronę Działdówki w rejon około 3 km od odwiedzonej fortyfikacji. Osobiście obstawiam okolice wsi Gnojno. Nazwa ta wydaje się nie przypadkowa i ma swoje głębokie znaczenie, którego jednak nie będę omawiał aby nie generować niepotrzebnych niesnasek.
Witam! Koncepcyjnie słuszne, ale w tym wypadku potwierdzona jest lokalizacja kurhanu po tej stronie rzeki. Natomiast, zgodnie z Pana intuicją, po drugiej stronie rzeki znajdują się kolejne cmentarzyska z różnych epok, związane z kolejnymi grodziskami i osadami w okolicy. Sama miejscowość Kurki też zawiera w swojej nazwie pewną wskazówkę. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za merytoryczny komentarz.
POZDRAWIAM
Dziękuję! Świetny film. Czekam na film o rodzinie Frankenstein. Ciekawe czy nazwisko Sasin (np. obecnego wicepremiera) ma jakiś związek z ludem Sasinów, o których mowa w filmie.
Raczej na pewno ma !!!
Sasin to taki Assasyn zabójca coś jak Psikutas bez s
Ale się trochę wkurzyłem ...musiałem odwidzidzic kanał żeby się dowiedzieć że jest coś nowego....pozdro z całego serca...to jest ulubiony kanałek.....pax v
👍👍👍
Pryma sort 👍
ciekawie czy coś było w okolicach olsztyna
20.23min wstrzymaj Słońce i rusz Ziemię...:))
Kiedy coś o samej Lubawie i okolicach? W końcu to centrum plemienia Zajęcy. Też jest zamek, kościoły, kilka grodzisk, bitwa pod Lubawa w drugim powstaniu pruskim, obóz pracy dla dzieci w okresie drugiej wojny światowej, filia obozu koncentracyjnego Stutthof w Gutowie i oczywiście ślady granicy między Rzeszą a Polską. W okolicach Łążyna jest fragment rowu przeciw czołgowego oraz oraz kilka budynków nadgranicznych w Zielkowie, Rodzonym, Radomnie oraz Rakowicach.
Przesuwam się lekko w tamtym kierunku. Mam nadzieję, że z tych terenów jeszcze coś w tym roku się pojawi.
W razie godziny "Z", jeżeli zmiany w pracy będą pasowały w pracy, mogę być lokalnym przewodnikiem. Pod Rożentalem są trzy stanowiska (podstawy) niemieckich radarów. a najważniejsze biskup Chrystian i wizyta u papieża w roku 1216r. w Rzymie, i pierwsza bulla, Mikołaj Kopernik, miasto biskupie do pierwszego rozbioru, grób zbiorowy żołnierzy internowanych z Powstania Listopadowego, układ urbanistyczny na planie chełmińskim, pozostałości po cmentarzu żydowskim (starym) po nowym został tylko podjazd) i oczywiście Glaznoty, Zajączki z głównym grodziskiem plemienia Zajęcy, niedaleko Dąbrówno i Grunwald.
No i do całej listy ważnych wydarzeń należy dołożyć fakt, że mój ojciec skończył tam technikum :) Natomiast Glaznoty i Zajączki są już nawet trochę oblatane dronem, więc zostaje tylko opowiedzieć historię.
Opowiada liście kiedyś w jakimś parku teraz dokładnie nie pamiętam w którym złożono tony kamienia Może trzeba po prostu te fakty połączyć i co wzgórze z kamieni znajduje się w parku może to tylko domniemanie.
Rzut beretem do Mławy. A tam mławska linia obrony - schrony żelbetowe. Nieopodal poligon Nowy Berlin. Można by coś nakręcić 😊
Nice
Super film i wiedza. Prośba-tak kontynuując temat-czy mógłby Pan spenetrować Zamkowe Wzgórze” (Burg-Berg) w olsztyśskim Lesie Miejskim i ew. ślady po zaginionej wsi Sundithen?
Realnie oceniając fakty, to wpisuję na 2022 :) Ale, nie mówię nie! :)
@@MAZURSKIETAJEMNICE Czekam zatem z niecierpliwością :)
szukałem informacji kto obecnie jest właścicielem Księżego Dworu , wszędzie pisze "w rękach prywatnych właścicieli" w których to rozkwita, znalazłem również info że zakupem był zainteresowany Episkopat Polski ......dobrze trafiłem? jak ktoś wie to proszę napisać:)
Właścicielem jest starszy, sympatyczny człowiek, który - patrząc po stanie utrzymania budynków i całego gospodarstwa - musi być dobrym gospodarzem. Nie wyglądał na biskupa :)
Jeżeli możecie mi podsunąć propozycje kupna starego dworu, dużego starego pruskiego gospodarstwa, młynu itp. Na terenie Mazur; dajcie znać w komentarzach. Chodzi mi głównie o nieruchomości do remontu. Z góry dziękuję
W miejscowości Waplewo jest cmentarz z poległymi żołnierzami niemieckimi z pierwszej wojny światowej. Na wprost obecnego cmentarza.
Macie w kamerach ustawione różne klatkarze vel fps dlatego tak wam szarpie niektóre ujęcia
Dzięki. Ciągle się uczymy ;)
@@MAZURSKIETAJEMNICE no to jeszcze podpowiem ze w PL standardem jest PAL czyli 25 50 100 fps, ale jeśli tylko do Internetu i nie w pomieszczeniach (bo częstotliwość światła i migotanie) to może być NTFS 30 60 120, Renderujemy zawsze do najniższego klatkarzu jaki mamy w materiałach ale NIGDY nie mieszamy PAL z NTFS bo wtedy gubi klatki i szarpie (na 1s 5 klatek)
Sprawdź historię Lubawy miło oglądało by się coś ze swojego miasta :)
Wyspa Herta na jeziorze Wulpinskim może być dobrym materiałem na kolejny film
Dokumentacja jest już gotowa. W czerwcu, jak wszystko dobrze się poukłada - ruszamy na zdjęcia.
Naprawdę ciekawe miejsce
Początkowo zrozumiałem Schwull.
Nie Pan jeden :)
witam ;) możliwe , że oba kurhan i grodzisko w kształcie kopca( nie ma innych takich ) były cmentarzyskiem , a prawdziwe grodzisko było na miejscu Działdowa ...pozdrawiam
W pobliżu tego grodziska znajduje się dziura w której dosłownie na ziemi leży ceramika, wystarczy trochę rozgarnąć.
Ciekaw miejsce i historia ale materiał przegadany co sprawia że jest nużące powtarza się kilkakrotnie temat mogiły, palisady przysięgi itp. Krócej a treściwiej.
Witam czy znasz może coś na temat miejscowości zalewo, jerzwałd gardzienia, siemian lub bliskich okolic? Wiem że w Siemianach przed wojną Niemcy z j.jasnego wypompwywali wodę na piwo. Może dzięki Tobie dowiem się coś na temat bo nie znam zbytnio niemieckiego A przewznie wszelkie informacje są w tym języku. Pozdrawiam.
Póki co mogę tylko wpisać na listę i musi swoje odczekać w kolejce, ale podejmę temat.
@@MAZURSKIETAJEMNICE Oki dzięki ślicznie z j.jeziorak jest wiele fantastycznych historii jeśli byłby Pan w okolicy zapraszam do nas na przystan w Siemianach KURKA WODNA na darmową pizzę lub obiad. Pozdrawiam
Dziękuję pięknie! Będę pamiętał! :)
Doskonałe ! Pod koniec odcinka jest mowa o jakichś mapach blatach......można prosić o nazwę tych blatów ?
Messtischblatt (Meßtischblätter) - niemiecka mapa topograficzna w skali 1:25 000, charakteryzująca się bardzo wysoką szczegółowością i nadzwyczajną dokładnością odwzorowania topografii terenu. Messtischblatty wydawane były od schyłku XIX wieku do 1944 roku. Są jednym z najlepszych źródeł informacji na temat przeobrażania się przestrzeni, które zaszły w przyrodzie przez ostatnie 120 lat. ;)
@@MAZURSKIETAJEMNICE Dziękuje bardzo , tak myślałem że skrupulatni Niemcy muszą posiadać taką bibliotekę .
@@ppgbbr8231 Dobrą bibliotekę miało też LWP. Ojciec miał kiedyś w domu mapę województwa olsztyńskiego i gdańskiego (służył w Niebieskich Beretach) gdzie były zaznaczone wszelkie ścieżki polne, leśne etc..
po takich terenach proponuje przemieszczać się quadem było by łatwiej ;)
Jak to mowi jeden prezydent ...tysiac lat wspolnej hist.ori od 966 roku zrobila swoje czyli ruiny
Pozdrowienia od Ani z Nidzicy
Dziś na miejscu Schwuraltara-Sex , wódeczka i "pojara"😜😸😻
Nie no jak tak to Mile miejsce
Przysięga w plenerze może miała oddawać romantyzm odrębnego - własnego - "związku taktycznego" ?
ta fosa byla zalana wodom na sto procent a glebokosc wynosila 2 do 3 metry
Ta kałuża w piątej minucie jest chyba trzecim zabytkiem w tej okolicy. Zawsze tam jest.
Zacny komentarz 😉zrobił mi dzień
Na tym wzniesieniu obok grodziska jest więcej umocnień z okresu 1 i 2 wojny
Wydaje mi się, że w warstwie historycznej Google Earth może ślad po tym kręgu. Z tym, że ten obiekt jest nieduży, jakieś 13 metrów średnicy.
zapodaj.net/976b1526cb89a.png.html
Bingo! Tak wychodzi, że to jest to miejsce. To był kurhan, a na jedynym zachowanym zdjęciu, widać kopiec kamieni.
to inny obiekt kilkadziesiąt metrów na południe ma około 80m facebook.com/krzysztof.chylinski.94/posts/3809819039059917
@@kch7828 Rozumiem, że pokazujesz w swoim linku inny obiekt - grodzisko, o którym jest pierwsza część tego filmu
.
@@strasznymruk Tak, byłem tam 2 dni temu, grodzisko pozostało prawie niezmienione od prawie 1000 lat, olbrzymi kopiec otoczony fosą o średnicy 80m
data publikacji nagrania jw. a mowa o początku zimy - kiedy było to kręcocne ????
W styczniu.
Kochasz mnie?
Niestety, nie prowadzimy serwisu randkowego, ani matrymonialnego.
I widzisz wytrzymało Szwedów Napoleona 1 2 wojnę ale komunistów archeologów i Polskich rolników nie
Posiada Pan olbrzymią wiedzę. Ma Pan wielką pasję - to widać po kilku sekundach filmu. Elokwencja na wielki plus. Jednak na wizji nie zobaczyłem nic ciekawego, tylko krzaki i pola. Proszę się nie marnować w takich miejscach. Proszę wyszukać coś wizualnie ciekawego, coś namacalnego, różniącego się od zwykłej rzeczywistości. To będzie mocno zachęcające do oglądania wszystkich Pana filmów. Pozdrawiam.
Panie Pawle, zapraszam do zapoznania się z resztą naszych propozycji. Mamy dość szeroką gamę miejsc po których oprowadzam. Grodziska zwykle są bardziej fascynujące, kiedy jest się w terenie, ciężko je pokazać niestety przy pomocy kamery, szczególnie kiedy są w lesie. Nie ukrywam jednak, że moją misją jest jednak trochę też opowiadanie o miejscach, które raczej nie mają szansy na pokazanie ich okiem kamery :) Taka już moja zajawka. W każdym razie proszę nie rezygnować i zapraszam na kolejne wyprawy z nami.
@@MAZURSKIETAJEMNICE oczywiście, że nie rezygnuję. Obejrzałem większość Waszych filmów /nie wszystkie jeszcze/ . Będę śledził kanał nadal. Stąd też moja uwaga. Mam nadzieję, że nie uraziłem i wie Pan co miałem na myśli? :). Pozdrawiam serdecznie.
Subik i Łapka w górę od Kwiatka. Zapraszam na RUclips na,, Tajemnice Gorzowa wg Kwiatka "
Szkoda, że było późno, bo co miejscowość to zagadka :-) PS: Około 2 km na północ od Nowego Dworu jest miejscowość Pierławki z grodziskiem i legendą (wikimapia.org/35255619/pl/Pier%C5%82awki-Grodzisko), dalej 2 km na zachód - kurhany w Gródkach (parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/aktualnosci-kurhany), dalej 5 km na zachód za Wielkim Łęckiem kolejne grodzisko nad Wkrą (www.geocaching.com/geocache/GC42ED8_grodzisko-wczesnosredniowieczne-nowy-dwor-pl-en). Nie wspominając o nieistniejącym lotnisku w Ciborzu czy pałacu w Turzy Małej.
Miejsca piękne i interesujące, ale wszystkiego do jednego odcinka nie mogliśmy wrzucić, co nie zmienia faktu, że już trochę rzeczy mamy z tych okolic i za czas jakiś opublikujemy :)
My poganie nie będziemy was dłużej gościć. Skończyło się
Wynocha.
Bardzo ksiądz robi nie można pokazC wszystkiego...są tysiące wykrywek...ale nie umieją uszanować nic....brak słów taka prawda....nazywa ich się hienami....niech spie....
Musiałem to zobaczyć: facebook.com/krzysztof.chylinski.94/posts/3809819039059917
Cieszę się i dzięki za foto - relacje :)
@@MAZURSKIETAJEMNICE Pozdrawiam :)
facebook.com/krzysztof.chylinski.94/posts/3820401788001642
W zaprezentowanym filmie zawarto informacje, których na pewno nie można wykluczyć. Trochę dywagacji do przysłowiowego kotleta ale da się przełknąć. Sasinowie pewnie w grobach się uśmiechają.
Taka rola tego Bloga, aby posnuć trochę hipotez i przytoczyć trochę faktów. W każdym razie, gdyby ktoś bardzo chciał powiedzieć: SPRAWDZAM to mam na wszystko papiery 😀, czyli publikacje na bazie, których przygotowuję materiał. Pozdrawiam!
Potężnie nadużywasz tego słowa 😁
Też zauważyłem, ale ciężko się zmienia samego siebie :)
Chyba Saksonow .
POGANIE WIELBILI PANA BOGA ARCHITEKTA WSZECHŚWIATA KRONOSA ŚPIEWEM I TAŃCEM O WSCHODZIE I ZACHODZIE SŁOŃCA.
NIGDY NIGDY NIE SKŁADALI OFIAR. NIGDY.
ZAPAMIETAJ CO MÓWIĘ.
I NIE KŁAM OSZUŚCIE .
Poganie to pojęcie bardzo szerokie. Natomiast co do składania ofiar bożkom to zwyczaj taki funkcjonował w większości znanych mi kultów.
@@MAZURSKIETAJEMNICE Większość znanych ci kultow jest znana poprzez opracowania. Opracowania naukowe publikacje w czasopismach potem w podręcznikach potem w powieściach i filmach to Wielka Ściema.
Dla usprawiedliwienia wlasnego okrucieństwa publikatorzy oskarżają wszystkich dookoła o czyny tego samego haniebnego dla ludzkości gatunku.
Szanuj swoich przodków.
Kiedy odrzucimy naukę, metody empiryczne, to co nam zostanie?
@@MAZURSKIETAJEMNICE Nauka została odrzucona 2000 lat temu. To co pozostało to bełkot.
POGANIE NIE NIE NIE SKŁADALI ŻADNYCH H OFIAR.
NIGDY.
#tematdlaSapera XD
Makłowicz :D
POGANIE NIE BUDOWALI OŁTARZY.
Poganie to pojęcie bardzo szerokie. W zależności do kultu panowały różne obrzędy i formy kultu.
@@MAZURSKIETAJEMNICE Poganie to społeczność zajmująca obszar teren. Na tym obszarze uzgodniony został język wspólny dla wszystkich. Oraz uzgodnione została filozofia religia z uzgodnionymi nazwami imionami i znaczeniami.
Poganie nie budowali ołtarzy.
Poganie nie składali ofiar.
Kogo masz na myśli pisząc: Poganie nie budowali ołtarzy. Poganie nie składali ofiar? Czy masz na myśli Prusów, Słowian, Gotów, Wandalów, Waregów... ? Odnosząc się do faktów, to znajdziemy tu wiele argumentów, które wprost zaprzeczają Twojej tezie. Chyba, że zgodnie z jednym z Twoich wcześniejszych komentarzy uznamy, że opracowania naukowe nie są źródłami wiarygodnymi. Wtedy wchodzimy w obszar fantazji, których wiarygodność jest żadna. Dlatego jeśli stawiasz tezę, to proszę odwołaj się do faktów, wskaż na źródła, które je poprą.
Grodzisko refugialne...
A wystarczyłby zwykły rower !!! Żenua !!!
mnie dojcze nie interesują
Czyli katolicki ołtarz !!!...
No, nie katolicki. Proponuję najpierw zobaczyć materiał potem komentować.