mam 50 lat, ale z Pana filmami zainteresowałem się na nowo fizyką tym bardziej, że mam w domu córkę nastolatkę, którą trzeba w tym temacie wspierać :) dopiero po obejrzeniu Pana filmów zrozumiałem pewne rzeczy, a prawo Bernoulliego przedstawił Pan w praktyce po prostu fantastycznie !
Z przedstawionych doświadczeń wynika, że w zimie warto mieć kurtki jasne a nie czarne w pochmurny dzień, a w słoneczny odwrotnie? Czy dobrze to zrozumiałem? A kanał prowadzony przez Pana Doktora jest bardzo dobry. Czas filmu optymalny. Ja oglądam wszystko z szybkością 2 x, więc jeszcze krócej i bardziej skondensowany materiał. Dziękuję.
Tak, rozumowanie z kurtkami jest poprawne. Kiedyś widziałem film przyrodniczy w którym pokazywano kameleona idącego rano na pustyni. Od strony słońca był ciemny a od drugiej strony jasny. Kameleon jako gad potrzebował od rana energii cieplnej na "rozruszanie się" i tak właśnie sobie radził. Ciekawe czy znał prawa emisji i absorpcji promieniowania :)
Dzięki pandemii powstał na YT Pana kanał! Obejrzałem już połowę chyba Pana filmów i śmiem twierdzić, że to najlepszy kanał na polskim YT z doświadczeniami fizycznymi! Spośród kanałów wszechstronnych. Skąd ślady fali stojącej w rozgrzanej sprężynie / spiralce? :)
Bez przesady, mam jedynie 1 tys. subskrybentów czyli szału nie ma. Myślę, że czasami trudno porównywać kanały bo każdy ma swoją specyfikę. Koncentruję się na demonstracjach bo z tym jest krucho w wielu szkołach. Zakładam, że większość teorii uczniowie poznają na lekcjach. Niektórzy świetnie tłumaczą (krok po kroku) teorię i to jest również bardzo istotne z punku widzenia uczniów. Co do fal stojących to przypadek. Spiralkę grzejną pozyskałem ze starej "farelki". Była trochę dziwnie rozciągnięta stąd wrażenie "okresowości" zwojów.
No i mamy dobry przykład na bieżącą kwestie dokladnosci termometrow na podczerwień. Trzeba uważać na to jaki materiał badamy, a nie tylko jego temperaturę👍
Rzeczywiście kamery termowizyjne i pirometry mogą mocno przekłamywać jeżeli nie uwzględnimy poprawnego współczynnika emisyjności materiału. Pozdrawiam :)
Super pokazy! Natrafiłem na ten kanał wczoraj i oglądam wszystko po kolei :) 9:40 Czy tam nie powinno być: ,,Promieniowanie podczerwone dobrze odbija się od poliwęglanu" zamiast ,,Światło"?
Tak, oczywiście ma Pan rację. Dopiero teraz zarejestrowałem ten błąd. To promieniowanie podczerwone dobrze odbija się od szyby i poliwęglanu. Niestety zdarzają mi się wpadki i uproszczenia :( Pozdrawiam :)
Taka mnie refleksja naszła :) Skoro czerń lepiej wypromieniowuje ciepło, to dlaczego producenci grzejników do centralnego ogrzewania jako standard przyjęli barwę białą ?
Ogólnie farba blokuje w jakimś stopniu wypromieniowywanie lub przyjmowanie ciepła. Najlepiej gdyby taki grzejnik był anodowany tak jak radiatory w sprzęcie audio, komputerach itp.
@@mortyrpl Anodowanie rzeczywiście w znaczący sposób poprawia promieniowanie aluminium w porównaniu do powierzchni polerowanej. Najlepiej jednak anodować i czernić w specjalnym procesie.
Lodówki dlatego są właśnie robione białe/srebrne, by nie wypromieniowywac ciepla. Czarne kaloryfery to oczywiście głównie efekt estetyczny. Nikt by nie chciał czarnego czegoś pod oknem.🤷
Jedna sprawa mnie zastanawia. Czy własne promieniowanie cieplne można wykorzystać w celu ogrzania się? Chyba folia NRC częściowo spełnia taką funkcję. Ale na takiej Antarktydzie gdyby umieścić wiele luster odbijających podczerwień w kierunku źródła i stanąć jako źródło promieniowania w pewnym miejscu np. w środku takiej lustrzanej sfery to czy nie byłoby ciepło?
Oczywiście tak. Folia NRC to taki rodzaj lustra odbijającego podczerwień. Tak jak pokazywałem w filmie metaliczne powierzchnie słabo emitują promieniowanie termiczne a dobrze je odbijają. Owijając się folią NRC powodujemy odbicie promieniowania podczerwonego do naszego ciała. Opowiadając na pytanie o lustrach na Antarktydzie... lustra obniżyłyby ucieczkę ciepła z naszego ciała, ale nie byłoby nam ciepło. Oprócz zjawiska promieniowania, utrata ciepła następowałaby na skutek zjawiska przewodnictwa cieplnego oraz konwekcji. W przypadku gazów konwekcja jest istotną formą przekazywania ciepła. Ogrzane przez nas powietrze unosiłoby się do góry i lustra w tym przypadku by nie pomogły.
Jasne, że byłoby. Proponuję proste doświadczenie: wystarczy miska metalowa z nierdzewki do robienia sałatek i innych rzeczy w kuchni. Duża, żeby weszła do niej przednia część twarzy. Zbliżamy twarz tak żeby ją niejako wsadzić do środka, ale nie dotykając jej chłodnej powierzchni i nie oddychając przez chwilę. Poczujemy momentalnie na twarzy skondensowane ciepło wypromieniowane z naszej twarzy przez podczerwień i skumulowane przez kształt miski. Ciepło z konwekcji można w tym momencie pominąć, bo wszystko działo się zbyt szybko by podgrzać powietrze wokół twarzy, a i miska jest chłodna. Co to może być? Nasze własne promieniowanie ciała niedoskonale czarnego o temperaturze 36.6 stopnia Celsjusza 🙂👍 dobra izolacja tez powoduje taki efekt, stąd kiedy przytulimy policzek do większej powierzchni styropianu też poczujemy wyraźne ciepło, chociaż styropian ma temperaturę pokojową🙂 tym razem to efekt izolowania utraty ciepła przy pomocy bardzo dobrego izolatora
Pytanie od widza. Promieniowanie świetlne (widoczne) możemy skupiać lub rozczepiać. Czy każde promieniowanie elektromagnetyczne możemy skupić by uzyskać "laser"? Czy tak samo uda się to z falą radiową powiedzmy 20kHz i tak samo działać będzie z prom. gamma?
Laser to coś innego niż tylko skupienie światła. Do skupienia wiązki potrzebna jest jedynie soczewka. Promieniowanie laserowe charakteryzuje momochromatyczność (jednobarwność lub inaczej ściśle określona częstotliwość), dosyć duża gęstość mocy oraz kierunkowość (wiązka na długim odcinku jest równoległa). Laser to coś w rodzaju rezonatora optycznego. Czy można taki "laser" zrobić, ale dla podczerwieni, nadfioletu, mikrofal - tak. Taki "laser mikrofalowy" to inaczej maser. Czy dałoby się zrobić "laser radiowy" o częstotliwości 20 kHZ. Byłoby to raczej trudne bo dzieląc prędkość światła przez częstotliwość uzyskalibyśmy długość fali rzędu 15000 m. Pierwszy problem to, że "laser radiowy" o tej częstotliwości musiałby mieć grubo ponad 15 km. Kolejny, to uzyskanie wzmocnienia. Idąc w górę z częstotliwością a w dół z długością fali, można stworzyć laser rentgenowski na swobodnych elektronach. O laserze gamma nie słyszałem.
Skoro światło białe widzialne jest efektem silnego promieniowania cieplnego to jak wytłumaczyć widzialne światło z żarówki LED skoro żarówka ta nie emituje wysokiego ciepła?
Bo promieniowanie ledowe nie jest promieniowaniem cieplnym. To promieniowanie elektroluminescencyjne. Oczywiście jakieś straty na ciepło tam są, ale nie są one wynikiem emisji promieniowania, a skutkiem raczej strat ciepła w układach elektronicznych i strat w luminoforach takich ledow, które głównie promieniują w UV, a następnie w luminoforach przekształcane są na składowe rgb
Tak jak już wspomniał alghul66 oraz ja w filmie, oprócz promieniowania termicznego za świecenie jest odpowiedzialne zjawisko luminestecji np. elektroluminescencja (dioda świecąca), chemoluminescencja (specjalna pałeczka po złamaniu długo świeci), bioluminescencja (świecenie świetlika). Ostatni przykład jest oczywisty. Świetlik świeci w zakresie widzialnym a przecież nie jest gorący. To inny mechanizm świecenia. Ciała o bardzo wysokiej temperaturze świecą w zakresie widzialnym, ale nie zawsze świecenie oznacza wysoką temperaturą ciała. Pozdrawiam :)
Ten fizyk naukowiec uczelniany zawsze ciekawe nietypowe rzeczy wykłada, ale tu też odkrył promienie zimna, aż niemożliwe; najpierw pokazuje promienie ciepła, a potem promienie zimna: ruclips.net/video/mW4T0ZaiGno/видео.html Takie chłodzenie robi Księżyc i dlatego są siarczyste mrozy od Księżyca.
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Ja także byłem zaskoczony. Tu on pokazuje też analizę promieni zimna: ruclips.net/video/1km1ZBGPTTk/видео.html Były podobne pokazy w innych językach, ale cos teraz nie mogę trafić. Byłem w błędzie myśląc, że NASA kazała nagrać niby bajki w Hollywood i w DISNEYLAND (mają spółkę), a tu człowiek Icemann okazuje się realem, do tego ten "Lodowy Palec Śmierci" w oceanach wielokroć potwierdzony też w necie ruclips.net/video/roVe2szyKmE/видео.html od momentu 2:12 teraz pokazuje, że wiem, że nic nie wiem.
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Ten temat pojawiał się na kanałach związanych z płaskoziemcami (Co już wiadomo o jakości serwowanego materiału). Samo założenie tego jest błędne.
Ograniczę się do powszechnie znanej fizyki. Nazwa "promienie zimna" kojarzy mi się z działaniem kryptonu na supermena. W internecie można znaleźć dużo teorii, ale nie zawsze słusznych.
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 On chyba przyjął to, że księżyc powoduję ostry spadek temperatury jak jest pełnia. Jak wiem księżyc odbija światło słońca a nie emituje własne.
mam 50 lat, ale z Pana filmami zainteresowałem się na nowo fizyką tym bardziej, że mam w domu córkę nastolatkę, którą trzeba w tym temacie wspierać :) dopiero po obejrzeniu Pana filmów zrozumiałem pewne rzeczy, a prawo Bernoulliego przedstawił Pan w praktyce po prostu fantastycznie !
Dziękuję i pozdrawiam :)
Świetny kanał i wykłady. Dopiero go zobaczyłem ale lecę ze wszystkim po koleji 😉 Jedyne co mógłbym zasugerować to mikrofon krawatowy 😊 Pozdrawiam
Dziękuję i pozdrawiam :)
Z przedstawionych doświadczeń wynika, że w zimie warto mieć kurtki jasne a nie czarne w pochmurny dzień, a w słoneczny odwrotnie? Czy dobrze to zrozumiałem? A kanał prowadzony przez Pana Doktora jest bardzo dobry. Czas filmu optymalny. Ja oglądam wszystko z szybkością 2 x, więc jeszcze krócej i bardziej skondensowany materiał. Dziękuję.
Tak, rozumowanie z kurtkami jest poprawne. Kiedyś widziałem film przyrodniczy w którym pokazywano kameleona idącego rano na pustyni. Od strony słońca był ciemny a od drugiej strony jasny. Kameleon jako gad potrzebował od rana energii cieplnej na "rozruszanie się" i tak właśnie sobie radził. Ciekawe czy znał prawa emisji i absorpcji promieniowania :)
Dzięki pandemii powstał na YT Pana kanał! Obejrzałem już połowę chyba Pana filmów i śmiem twierdzić, że to najlepszy kanał na polskim YT z doświadczeniami fizycznymi! Spośród kanałów wszechstronnych.
Skąd ślady fali stojącej w rozgrzanej sprężynie / spiralce?
:)
Bez przesady, mam jedynie 1 tys. subskrybentów czyli szału nie ma. Myślę, że czasami trudno porównywać kanały bo każdy ma swoją specyfikę. Koncentruję się na demonstracjach bo z tym jest krucho w wielu szkołach. Zakładam, że większość teorii uczniowie poznają na lekcjach. Niektórzy świetnie tłumaczą (krok po kroku) teorię i to jest również bardzo istotne z punku widzenia uczniów.
Co do fal stojących to przypadek. Spiralkę grzejną pozyskałem ze starej "farelki". Była trochę dziwnie rozciągnięta stąd wrażenie "okresowości" zwojów.
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 coś Pan pomylił, chyba 10 tysięcy subskrybentów, panie Krzysztofie :)
@@krzysztofnowak5964 Jak to pisałem miałem ok. 1000 subskrybentów. Ostatnio trochę przybyło :). Pozdrawiam
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Jednak pomylil Pan - 11.9K subscribers
@@Marc-fg1mn haha już ponad 20 tys i widać rośnie👍👌💪💪💪
No i mamy dobry przykład na bieżącą kwestie dokladnosci termometrow na podczerwień. Trzeba uważać na to jaki materiał badamy, a nie tylko jego temperaturę👍
Rzeczywiście kamery termowizyjne i pirometry mogą mocno przekłamywać jeżeli nie uwzględnimy poprawnego współczynnika emisyjności materiału. Pozdrawiam :)
Thank you and best regards
Greetings :)
Super pokazy! Natrafiłem na ten kanał wczoraj i oglądam wszystko po kolei :)
9:40 Czy tam nie powinno być: ,,Promieniowanie podczerwone dobrze odbija się od poliwęglanu" zamiast ,,Światło"?
Tak, oczywiście ma Pan rację. Dopiero teraz zarejestrowałem ten błąd. To promieniowanie podczerwone dobrze odbija się od szyby i poliwęglanu. Niestety zdarzają mi się wpadki i uproszczenia :( Pozdrawiam :)
Szkoda że tak nie uczą w szkole. Dzięki temu pamiętałbym coś więcej niż prawo Newtona :/
Pozdrawiam :)
Czyli do ochrony przed ostr załem z dronów musimy nałożyć srebrny płaszcz. bardzo ważne w obecnych czasach woj ny e lit przeciw lu dziom.
sreberko z koca termicznego będzie ok tylko jakiś większy format
fajna seria :)
Dziękuję i pozdrawiam :)
Taka mnie refleksja naszła :) Skoro czerń lepiej wypromieniowuje ciepło, to dlaczego producenci grzejników do centralnego ogrzewania jako standard przyjęli barwę białą ?
Myślę, że to efekt estetyczny. Biała farba jest uniwersalna, pasuje do wszystkiego.
Ogólnie farba blokuje w jakimś stopniu wypromieniowywanie lub przyjmowanie ciepła. Najlepiej gdyby taki grzejnik był anodowany tak jak radiatory w sprzęcie audio, komputerach itp.
@@mortyrpl Anodowanie rzeczywiście w znaczący sposób poprawia promieniowanie aluminium w porównaniu do powierzchni polerowanej. Najlepiej jednak anodować i czernić w specjalnym procesie.
Lodówki dlatego są właśnie robione białe/srebrne, by nie wypromieniowywac ciepla. Czarne kaloryfery to oczywiście głównie efekt estetyczny. Nikt by nie chciał czarnego czegoś pod oknem.🤷
Jedna sprawa mnie zastanawia. Czy własne promieniowanie cieplne można wykorzystać w celu ogrzania się? Chyba folia NRC częściowo spełnia taką funkcję. Ale na takiej Antarktydzie gdyby umieścić wiele luster odbijających podczerwień w kierunku źródła i stanąć jako źródło promieniowania w pewnym miejscu np. w środku takiej lustrzanej sfery to czy nie byłoby ciepło?
Oczywiście tak. Folia NRC to taki rodzaj lustra odbijającego podczerwień. Tak jak pokazywałem w filmie metaliczne powierzchnie słabo emitują promieniowanie termiczne a dobrze je odbijają. Owijając się folią NRC powodujemy odbicie promieniowania podczerwonego do naszego ciała. Opowiadając na pytanie o lustrach na Antarktydzie... lustra obniżyłyby ucieczkę ciepła z naszego ciała, ale nie byłoby nam ciepło. Oprócz zjawiska promieniowania, utrata ciepła następowałaby na skutek zjawiska przewodnictwa cieplnego oraz konwekcji. W przypadku gazów konwekcja jest istotną formą przekazywania ciepła. Ogrzane przez nas powietrze unosiłoby się do góry i lustra w tym przypadku by nie pomogły.
Jasne, że byłoby. Proponuję proste doświadczenie: wystarczy miska metalowa z nierdzewki do robienia sałatek i innych rzeczy w kuchni. Duża, żeby weszła do niej przednia część twarzy. Zbliżamy twarz tak żeby ją niejako wsadzić do środka, ale nie dotykając jej chłodnej powierzchni i nie oddychając przez chwilę. Poczujemy momentalnie na twarzy skondensowane ciepło wypromieniowane z naszej twarzy przez podczerwień i skumulowane przez kształt miski. Ciepło z konwekcji można w tym momencie pominąć, bo wszystko działo się zbyt szybko by podgrzać powietrze wokół twarzy, a i miska jest chłodna. Co to może być? Nasze własne promieniowanie ciała niedoskonale czarnego o temperaturze 36.6 stopnia Celsjusza 🙂👍 dobra izolacja tez powoduje taki efekt, stąd kiedy przytulimy policzek do większej powierzchni styropianu też poczujemy wyraźne ciepło, chociaż styropian ma temperaturę pokojową🙂 tym razem to efekt izolowania utraty ciepła przy pomocy bardzo dobrego izolatora
Pytanie od widza. Promieniowanie świetlne (widoczne) możemy skupiać lub rozczepiać. Czy każde promieniowanie elektromagnetyczne możemy skupić by uzyskać "laser"? Czy tak samo uda się to z falą radiową powiedzmy 20kHz i tak samo działać będzie z prom. gamma?
Laser to coś innego niż tylko skupienie światła. Do skupienia wiązki potrzebna jest jedynie soczewka. Promieniowanie laserowe charakteryzuje momochromatyczność (jednobarwność lub inaczej ściśle określona częstotliwość), dosyć duża gęstość mocy oraz kierunkowość (wiązka na długim odcinku jest równoległa). Laser to coś w rodzaju rezonatora optycznego.
Czy można taki "laser" zrobić, ale dla podczerwieni, nadfioletu, mikrofal - tak. Taki "laser mikrofalowy" to inaczej maser. Czy dałoby się zrobić "laser radiowy" o częstotliwości 20 kHZ. Byłoby to raczej trudne bo dzieląc prędkość światła przez częstotliwość uzyskalibyśmy długość fali rzędu 15000 m. Pierwszy problem to, że "laser radiowy" o tej częstotliwości musiałby mieć grubo ponad 15 km. Kolejny, to uzyskanie wzmocnienia. Idąc w górę z częstotliwością a w dół z długością fali, można stworzyć laser rentgenowski na swobodnych elektronach. O laserze gamma nie słyszałem.
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Dziękuję ślicznie za wyczerpującą odpowiedź. Okaże się bardzo pomocna.
a kiedy się zmieni patyczki zę niebieski bedzie pierwszy a czerwony drugi czy energia ceplna dalej będzie
👀
Skoro światło białe widzialne jest efektem silnego promieniowania cieplnego to jak wytłumaczyć widzialne światło z żarówki LED skoro żarówka ta nie emituje wysokiego ciepła?
Bo promieniowanie ledowe nie jest promieniowaniem cieplnym. To promieniowanie elektroluminescencyjne. Oczywiście jakieś straty na ciepło tam są, ale nie są one wynikiem emisji promieniowania, a skutkiem raczej strat ciepła w układach elektronicznych i strat w luminoforach takich ledow, które głównie promieniują w UV, a następnie w luminoforach przekształcane są na składowe rgb
Tak jak już wspomniał alghul66 oraz ja w filmie, oprócz promieniowania termicznego za świecenie jest odpowiedzialne zjawisko luminestecji np. elektroluminescencja (dioda świecąca), chemoluminescencja (specjalna pałeczka po złamaniu długo świeci), bioluminescencja (świecenie świetlika). Ostatni przykład jest oczywisty. Świetlik świeci w zakresie widzialnym a przecież nie jest gorący. To inny mechanizm świecenia. Ciała o bardzo wysokiej temperaturze świecą w zakresie widzialnym, ale nie zawsze świecenie oznacza wysoką temperaturą ciała. Pozdrawiam :)
Jakie odp do tego sa
Dlatego tez radiatory sa czernione...
To prawda. Pozdrawiam :)
Na test trzeba szybko
🤓
Pozdrawiam :)
Ten fizyk naukowiec uczelniany zawsze ciekawe nietypowe rzeczy wykłada, ale tu też odkrył promienie zimna, aż niemożliwe; najpierw pokazuje promienie ciepła, a potem promienie zimna:
ruclips.net/video/mW4T0ZaiGno/видео.html
Takie chłodzenie robi Księżyc i dlatego są siarczyste mrozy od Księżyca.
Pierwsze słyszę.
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Ja także byłem zaskoczony.
Tu on pokazuje też analizę promieni zimna:
ruclips.net/video/1km1ZBGPTTk/видео.html
Były podobne pokazy w innych językach, ale cos teraz nie mogę trafić. Byłem w błędzie myśląc, że NASA kazała nagrać niby bajki w Hollywood i w DISNEYLAND (mają spółkę), a tu człowiek Icemann okazuje się realem, do tego ten "Lodowy Palec Śmierci" w oceanach wielokroć potwierdzony też w necie ruclips.net/video/roVe2szyKmE/видео.html od momentu 2:12 teraz pokazuje, że wiem, że nic nie wiem.
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Ten temat pojawiał się na kanałach związanych z płaskoziemcami (Co już wiadomo o jakości serwowanego materiału). Samo założenie tego jest błędne.
Ograniczę się do powszechnie znanej fizyki. Nazwa "promienie zimna" kojarzy mi się z działaniem kryptonu na supermena. W internecie można znaleźć dużo teorii, ale nie zawsze słusznych.
@@pdfpolitechnicznedemonstra5658 On chyba przyjął to, że księżyc powoduję ostry spadek temperatury jak jest pełnia. Jak wiem księżyc odbija światło słońca a nie emituje własne.
10 pytan