Spowiedź w prawosławiu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 янв 2025

Комментарии • 64

  • @IzaNiunia-gx2lf
    @IzaNiunia-gx2lf 11 месяцев назад +14

    Lubię poznawać różne kultury i tradycje religijne. Mogą one zgodnie istnieć obok siebie na co sama jestem żywym przykładem...😊

  • @kinder4468
    @kinder4468 Месяц назад +2

    9:17 jak coś to w Katolicyźmie jest tak samo, każdy grzech oddala od Boga tylko ciężkie bardziej

  • @domkov91
    @domkov91 11 месяцев назад +3

    Dzięki za materiał :) Zwłaszcza końcówka bardzo ważna :)
    Oczywiście w każdej Cerkwi lokalnej jest ileś modlitw rozgrzeszenia, więcej niż te dwie, i jeszcze różne na przestrzeni historii. Co do wpływów zachodnich to chyba bardziej czas unii i odpowiedzi na dzialalnośc "misyjną" KRK i innych chrześcijańskich wspólnot zachodnich, a potem - w przestrzeni sakralnej sztuki - zachłysnięcie się zachodnimi wzorami i chęć udowodnienia że nie jest się zacofanym cywilizacyjnie. Upadek Konstantynopola był wcześniej przecież i raczje nie ma tuż po nim takich wpływów.
    Z poczueniem czytanym z trebnika przed spowiedzią nigdy się nie spotkałam poza casusem rekolekcji parafialnych w Wielkim Poście i Poście Bożonarodzeniowym, gdy było ono czytane raz, publicznie. Ale wiem że co parafia a wręcz kapłan to może być inaczej :)

    • @adress1100
      @adress1100 6 месяцев назад +1

      Co do unii jak choćby ta w Brześciu, to dobry krok do zażegnania schizmy, która jest jak najbardziej bezbożnym stanem. Kościół powinien być jeden, choć może mieć różne obrządki.

    • @domkov91
      @domkov91 6 месяцев назад

      @@adress1100 Przecież każda unia bardziej dzieliła, a na Bliskim Wschodzie to totalnie (ot kilku katolickich patriarchów antiocheńskich, kilku katolickich biskupów Bejrutu a to tylko obrazowy przykład ogormnych ran, trudności i braku świadectwa przed muzulmanami). Bo "dziel i rządź" to przecież podstawowa zasada. To nie tak, że nie cchemy jedności - ale nie pod przymusem, z wymuszaniem kompromisów w kwestiach wiary. Kościół jest z natury soborowy (to jest znaczenie drugie "katolicki" w Wyznaniu wiary, widać to dobrze akurat w cerkiewnosłowiańskim i arabskim) czyli wszystko odbywa się na poziomie równosci w dyskusji gdzie jeden przewodniczy ale nie rządzi, i wierni też mają w tym udzial, a biskupi ich reprezentują.

  • @LesLehistani
    @LesLehistani 7 месяцев назад

    I respect you for all what you have said. If all young people had been like you, the world would have been better. God Bless you. Keep it up!!!

  • @pawelwyrwas
    @pawelwyrwas 11 месяцев назад +7

    Czy są grzechy, w przypadku których rozgrzeszenie zarezerwowane jest dla Biskupa? Np profanacja Eucharystii lub zamach z użyciem siły fizycznej na kapłana/biskupa?

    • @TheAtlarchy
      @TheAtlarchy 11 месяцев назад +3

      Wiem na pewno, że samo spowiadanie nie jest możliwe dla każdego kapłana w Prawosławiu... W Polsce mało kiedy zdarza się kapłan bez możliwości spowiadania, ale bywa tak dość często na świecie, że kapłan prawosławny nie może spowiadać kompletnie... Osobiście zdarzyło mi się spotkać z sytuacją, gdzie mój własny spowiednik powiedział, że musi zapytać najpierw swojego przełożonego (głowę monasteru), który jest rangi podobnej do biskupa, ale nie wiem czy jest to prawo, czy tylko ostrożność... Mam nadzieję że ktoś dopowie dokładniej...

    • @dzwonnikcerkiewny
      @dzwonnikcerkiewny  11 месяцев назад +8

      Dodam, że nie może on przy tym naruszyć tajemnicy spowiedzi. Może odmówić rozgrzeszenia i zaproponować spowiedź u innego kapłana/biskupa. Mówi wtedy biskupowi, że ma trudny przypadek (nie mówiąc jaki) i biskup decyduje.

    • @domkov91
      @domkov91 11 месяцев назад +1

      @@TheAtlarchy Po prostu w wielu Cerkwiach lokalnych dopiero kapłan któremu jest nadana palica (rodzaj szaty liturgicznej, symbolizuje miecz duchowy) może być ojcem duchowym, czyli wlaśnie spowiadać z udzielaniem rozgrzeszenia. I ktoś może otrzymać takie błogosławieństwo nieługo po święceniach, a ktoś po iluś latach, to zalezy od okoliczności i przede wszystkim jego rozwoju i doświadczenia duchowego. Ale wlaśnie rozmowa duchowa - która jest formą spowiediz i ustalania reguł życia duchowego, choć bez rozgrzeszenia) to może być prowadzona nawet przez mniszki, to tzw. matki duchowe. Polecam się ze swoich tekstem "Jak wygląda prawosławna spowiedź? Jak często się spowiadać?" na blogu "Po co jeść skoro można pościć"

    • @piotrjozwiak7951
      @piotrjozwiak7951 8 месяцев назад +1

      ​@@TheAtlarchyprzełożony monasteru jest prędzej ekwiwalentem opata (chyba że sam jest biskupem)

  • @szopenkb
    @szopenkb 11 месяцев назад +4

    Świetny materiał! mam jedynie zastrzeżenie do zbyt dobrej muzyki - ciężko się skupić na treści bo piękno bizantyjskiej monodii porywa ;)

  • @kenaj23
    @kenaj23 11 месяцев назад

    czy w Kościele Prawosławnym są inne sposoby na odpuszczenie grzechów? Szczególnie w kontekście dostępu do Eucharystii. Czy praktykuje się spowiedź zbiorową ?

    • @domkov91
      @domkov91 11 месяцев назад +2

      Istnieje coś takiego jak spowiedź powszechna, ale nie jest ona praktykowana często, i jest w okresloncyh warunkach, i nigdy nie zastąpi indywidualnego prowadzenia duchowego. Ciut szerzej piszę o tym w ostatnim akapicie swojego tekstu "Jak wygląda prawosławna spowiedź? Jak często się spowiadać?" na blogu "Po co jeść skoro można pościć"

  • @gberks2278
    @gberks2278 11 месяцев назад +1

    Zdarzyło mi się kilka razy być z ciekawości w cerkwi u dziadków w mieście i zaskoczyło mnie, że Eucharystię przyjmowały niemal wyłącznie dzieci w różnym wieku. Czy to może wynikać z tego, że spowiedź jest organizowana tylko raz na jakiś czas, czy z innej przyczyny?

    • @dzwonnikcerkiewny
      @dzwonnikcerkiewny  11 месяцев назад +4

      Dzieci nie muszą się spowiadać, a dorośli często żyją w przekonaniu, że wystarczy im Eucharystia raz na pół roku.

    • @panadolf2691
      @panadolf2691 10 месяцев назад +3

      W prawosławiu (nie jestem prawosławnym) o ile mi wiadomo w przypadku dorosłych, spowiadać trzeba się za każdym razem przed przyjęciem Eucharystii czyli tak jak to było w Kosciele Rzymskokatolickim do czasów reform Św. Piusa X.

    • @dzwonnikcerkiewny
      @dzwonnikcerkiewny  10 месяцев назад +1

      Nie trzeba spowiadać się za każdym razem

    • @ОльгаСавушкина-з9ж
      @ОльгаСавушкина-з9ж 6 месяцев назад +1

      @@panadolf2691 В настоящее время требование обязательной Исповеди перед каждым Причастием существует в двух Православных Церквях - Русской и Грузинской. В остальных Поместных Православных Церквях такого требования нет.

  • @shiran6057
    @shiran6057 3 дня назад

    Jak dokładnie wygląda spowiedź? Człowiek podchodzi całuję krzyż i się spowiada? Czy mówi jakieś regułki? Mógłbyś mi to jakoś opisać krok po kroku?

    • @dzwonnikcerkiewny
      @dzwonnikcerkiewny  День назад +1

      Nie ma regułek. Przychodzi się, całuje krzyż i Ewangelię i wyznaje grzechy. Na koniec tylko kapłan pyta, czy spowiadający się żałuje za grzechy: „Kajasz się? Kajam się.” Bo to warunek udzielenia rozgrzeszenia, jeśli ktoś nie żałuje, nie można go udzielić. Potem kapłan nakłada na głowę jepietrachil i czyta modlitwę rozgrzeszenia. Po wszystkim całujemy krzyż, Ewangelię i prosimy kapłana o błogosławieństwo.

  • @ukaszm6559
    @ukaszm6559 7 месяцев назад

    Mam pytanie jak nazywa się pieśń, którą śpiewa chór na samym początku tego nagrania :
    m.ruclips.net/video/Oz8eNj2-rd0/видео.html&pp=ygUWUGFzY2hhbG5hIGp1dHJ6bmlhIGN6Mg%3D%3D

    • @Jjjjjmish
      @Jjjjjmish 7 месяцев назад +2

      ruclips.net/video/sYNZTIGvIfE/видео.htmlfeature=shared o tu

  • @aleksandertoyz3284
    @aleksandertoyz3284 11 месяцев назад +2

    Czyli rozumując kapłan jest pośrednikiem między Chrystusem zaś Chrystus jest pośrednikiem między Bogiem zgodnie w słowami Pisma Świętego?
    A jeszcze mam drugie pytanie: Czy chrześcijanin powinien obchodzić takie święta jak np. Szabest, Pascha, Tubi-Szwat, Hanukija, Purim?
    Czy jak ktoś przechodzi z zboru Świadków Jehowy na prawosławie to czy chrzest jest potrzebny czy tamten w zborze u Świadków jest uznawany?

    • @nieznanyczek5580
      @nieznanyczek5580 11 месяцев назад +3

      Co do drugiego pytania to Purim i Tu Bi-Szwat ukształtowały się w późniejszej tradycji żydowskiej i nie ma o nich nic w Biblii. Szabatem dla chrześcijanina jest niedziela (św Paweł w którymś liście niestety zapomnialem którym pisał że nie ważne kiedy ktoś obchodzi święto lecz by ofiarował je Bogu można sobie zrobić dzień odpoczynku np w czwartek jak tylko wtedy możesz). Pascha to Święto Zmartwychwstanie tzw Wielkanoc. Czasy Starego Przymierza przeminęły (polecam list do Rzymian i I do Koryntian tam jest o tym dużo) i nie ma dla chrześcijanina potrzeby obchodzenia żydowskich swiat.

    • @stronapostronie5426
      @stronapostronie5426 11 месяцев назад +5

      Chrzest Świadków nie jest uznawany w zasadzie nigdzie. Nie jest w Imię Trójcy Świętej. Sam jestem byłym Świadkiem i nie spotkałem się z tym aby był gdzieś uznawany. Pozdrawiam.

    • @aleksandertoyz3284
      @aleksandertoyz3284 11 месяцев назад

      Dziękuję wszystkim za odpowiedź. @@nieznanyczek5580 i @stronapostronie5426

    • @domkov91
      @domkov91 11 месяцев назад +1

      Szabat jest jak najbardziej w prawosławiu dniem świętym, to sobota - nigdy nie jest liturgicznie zwykłym dniem, nigdy nie może być tu postu w znaczneiu pierwotnym (czyli bycia na czczo) poza Wielką Sobotą. Nie ma też ani jednej soboty aliturgicznej (tj. bez możliwości sprawowania Boskiej Liturgii) w ciągu roku. Obydwie cechy są niedzielne. Wiele sobót w ciągu roku jest szczególna.
      Co do niektórych innych świąt, jak Pesach czy Pięćdziesiątnica - one przecież istnieją, tylko zostały przeobrażone w świetle Nowego Testamentu. Nie ma świąt powstałych później a także nieistotnych w kontekście Wcielenia.
      Co do chrztu - w prawosławiu sakrament to nie moment ani nie formuła, stąd jeśli nawet chrzest był w Imię Trójcy, to jest on dopelniany, by była pełnia Łaski. Nie jest to powtórzenie chrztu jednak, jeśli ten był w Imię Trójcy. Jak jest dopełniany obrzędowo i tekstowo, to zależy z jakiego wyznania ktoś przechodzi i od sytuacji indywidualnej i praktyki danej Cerkwi lokalnej. Jednak nawet jak ktoś był chrzcozny prawoślawnie ale na szybko bo bylo zagrożenie życia, i ten ktoś jednak przeżył, to tez się dopełnia chrzest. Jeśli chrzest nie byl w Imię Trójcy, to nie mżna dopełnić czegoś, co nawet nie było zaczęte i w ogóle nie było tu Łaski, więc wówczas po prostu się chrzci "od zera" i to jest przypadek Świadków Jechowy.

    • @aleksandertoyz3284
      @aleksandertoyz3284 11 месяцев назад

      Dziękuję za odpowiedź. @@domkov91

  • @The_Warnderer
    @The_Warnderer 11 месяцев назад +2

    Słyszałem, że w prawosławiu spowiedź odbywa się jeno w myślach spowiadającego się, prawda li to? Czy może zawisłe jest to od wyznania prawosławnego? Dziękuję za, jak zawsze, informacyjny materiał!

    • @TheAtlarchy
      @TheAtlarchy 11 месяцев назад +12

      Nieprawda, musisz powiedzieć swoje grzechy na głos, przy spowiedniku wedle tradycji, inaczej jak ma on doradzić w tym aby dalej nie grzeszyć?

    • @domkov91
      @domkov91 11 месяцев назад +3

      W myślach to jest tylko przygotowanie do spowiedzi, zwlaszcza codziennie wieczorem, by na bieżąco być ze swoim stanem duchowym. Ale nie zastępuje to spowiedzi normalnej, zostało to zaznaczoen w tym materiale :)

  • @Maciejukaszyk-qg2zs
    @Maciejukaszyk-qg2zs 9 месяцев назад

    Czesc! Jakie ksiazki na temat prawoslawia oraz Świętych prawoslawnych polecasz?

    • @dzwonnikcerkiewny
      @dzwonnikcerkiewny  9 месяцев назад +2

      Prawosławie - światło ze wschodu
      Metropolita Kallistos Ware - Kościół Prawosławny
      Ks. Aleksander Schmemann - Droga prawosławia w historii
      Nieświęci święci

    • @Maciejukaszyk-qg2zs
      @Maciejukaszyk-qg2zs 9 месяцев назад

      @@dzwonnikcerkiewny dziekuje🤗

    • @AX20000
      @AX20000 3 месяца назад

      ​@@Maciejukaszyk-qg2zs
      Poczytaj książki o św. Paisjuszu, św Sylwanie Atoskim, św Janie z Kronsztadu, św Józefie Hezychście oraz o Józefie Watopedzkim.

  • @bibliabinitarianizmkondycj1687
    @bibliabinitarianizmkondycj1687 7 месяцев назад +3

    Religie zwodza, zniewalają. Prawdziwe życie z BOGIEM to nie religia, ale nadprzyrodzony dar łaski w relacji

    • @apk324
      @apk324 6 месяцев назад +2

      Religia i kościół zostały założone przez Jezusa protestanciku

    • @apk324
      @apk324 6 месяцев назад +1

      Kościoły katolicki, prawosławny, koptyjski i orientalny mają przywilej kapłaństwa przekazany przez Jezusa

    • @2437MT
      @2437MT 6 месяцев назад +2

      Luter nie jest żadnym dla mnie autorytetem. Nie zgadzam się też z różnymi jego naukami więc pukasz w złe drzwi. Szanuj poza tym ludzi, bo "protestancik" to pogarda, pycha

    • @jolawurst4197
      @jolawurst4197 4 месяца назад

      @@apk324wszystkie?

    • @apk324
      @apk324 4 месяца назад

      @@2437MT mówiąc religiA mam na myśli jedną religię czyli Kościół który niestety podzielił się na katolicyzm, prawosławie wschodnie, orientalne itp. a Jezus zaznaczył sw. Piotrowi ze chce na nim zbudować swój kościół czyli instytucję

  • @danielsobczyk
    @danielsobczyk 11 месяцев назад

    Ponoć w Rosyjskiej Cerkwi car (jako głowa kościoła) zniósł tajemnicę spowiedzi i np kapelani mieli raportować z czego spowiadają się żołnierze. Czy mogło tak być?

    • @Pavel_Byzov
      @Pavel_Byzov 10 месяцев назад

      I kto by miał te raporty przyjmować?)) Gdzieś czytałem, ze było zalecenie dla spowiedników, żeby informować jeżeli ktoś knuje zabójskto lub spiskuje przeciw rodzinie cesarskiej.

    • @arturiszarewski2701
      @arturiszarewski2701 9 месяцев назад +2

      Byłbym sceptyczny wobec informacji zasłyszanych, wynikających z niewiedzy lub uprzedzeń. Sam słyszałem, że Watykan chce wprowadzić nowy sakrament - pierwszy raz z księdzem.

    • @ОльгаСавушкина-з9ж
      @ОльгаСавушкина-з9ж 6 месяцев назад

      Сомнительная версия. Российское общество до революции было крайне религиозным и отмена Тайны Исповеди обязательно вызвала бы крупный народный бунт. В качестве примера есть прецедент Чумного Бунта (1771)

  • @dadap23
    @dadap23 Месяц назад

    Dlaczego nie macie konfesjonalow?

  • @TymoteuszGr
    @TymoteuszGr 7 месяцев назад

    Czy homoseksualizm jest grzechem w Prawosławiu?

  • @sventization
    @sventization 9 месяцев назад

    Bardzo maly ten katechizm. To pelna wersja?

    • @dzwonnikcerkiewny
      @dzwonnikcerkiewny  8 месяцев назад +1

      Nie ma takiego jednego „oficjalnego” katechizmu, ten to bardziej taki katechizm „w pigułce”.

  • @ddd32169
    @ddd32169 11 месяцев назад

    sledziki so ????????? so !!!!!!!!!!!!!!! trzech poprosze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • @dzwonnikcerkiewny
      @dzwonnikcerkiewny  11 месяцев назад +1

      ?

    • @mariamagdalena06
      @mariamagdalena06 9 месяцев назад +2

      ​@@dzwonnikcerkiewny autor tego komentarza chyba naśmiewa się po prostu z Podlaskiej gwary.

    • @panadolf2691
      @panadolf2691 6 месяцев назад

      @@mariamagdalena06 Raczej z akcentu.

    • @apk324
      @apk324 6 месяцев назад

      @@panadolf2691raczej z gwary. Akcent można mieć mówiąc w innym języku

    • @panadolf2691
      @panadolf2691 6 месяцев назад +3

      @@apk324 W obrębie jednego języka może być wiele akcentów czy też po prostu różna wymowa. Bo inaczej mówi np. osoba z Warszawy inaczej z południa Polski no i inaczej z Podlasia. W tym filmiku nie słyszę żadnej gwary tylko literacką polszczyznę.

  • @bogdanbosko7295
    @bogdanbosko7295 12 дней назад +1

    Mam ptanie: Jak często prawosławie zaleca spowiedż?

    • @dzwonnikcerkiewny
      @dzwonnikcerkiewny  12 дней назад +1

      Zależy od indywidualnych uwarunkowań. U pracujących dorosłych często proponowana jest częstotliwość raz na około 3 tygodnie, Eucharystia na każdej liturgii.