Eucharystia w prawosławiu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 янв 2025

Комментарии • 55

  • @patt2005
    @patt2005 Месяц назад +1

    Pozdrawiam jako osoba Rzymskokatolicka

  • @henrykkasprowicz9798
    @henrykkasprowicz9798 3 месяца назад

    Witam Szanownego Brata w Chrystusie. Dziękuję za wyjaśniający film jak Święta Cerkiew rozumie kwestię przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Ja też życzę Szanownemu Bratu dużo radości i pokoju serca po przyjęciu Eucharystii. Niech Bóg błogosławi. Henryk. ☦️☦️☦️

  • @wiktorsb1223
    @wiktorsb1223 Год назад +3

    Najlepszy do tej pory odcinek, Spasi Hospodi

  • @domkov91
    @domkov91 Год назад +4

    Oj tam po nabożeństwie bywa że się pije kawę w cerkwi i inne rzeczy spożywa ;) Choćby parafia św. Grzegorza w Warszawie, ale też np. jak są jakieś konferencje (widziałam to u Arabów) - nie zawsze się używa salki. A materiał fajny, dzięki :)

  • @kubakierdaszuk9089
    @kubakierdaszuk9089 Год назад +1

    Ciekawy materiał. Fajne byłyby też okazjonalne odcinki wyjazdowe :)

  • @sepzestepu5202
    @sepzestepu5202 Год назад +2

    Dziękuję Tobie za ten odcinek, jako ewangelik zawsze się zastanawiałem czy prawosławnym w kwestii eucharystii jest bliżej do katolickiej nauki o transsubstancjacji czy do ewangelickiej nauki o konsubstancjacji :)

    • @Proteasom
      @Proteasom 11 месяцев назад

      Ale kosubstancjacja jest tylko luterańska nie całoeeangelicka i tak naprawdę dotyczy też realnej obecności. Wbrew pozorom luterańskiemu rozumieniu sakramentu ołtarza bliżej do katolickiego czy prawosławnego niż do zwiglanizmu. Poczytaj małe wyznanie o sakramencie w którym Luter "psy wieszał" na zwinglanizmie i tylko duchowej obecności.

    • @piotrsq6kxp491
      @piotrsq6kxp491 11 месяцев назад

      Prawosławni mają taką samą teologię jeśli chodzi o transsubstancjacje. Eucharystia to jest coś co łączy KRK i Cerkiew.

    • @Proteasom
      @Proteasom 11 месяцев назад

      @@piotrsq6kxp491 nie ma tak wprost ujętej transsubstancjacji zapytaj prawosławnych

    • @piotrsq6kxp491
      @piotrsq6kxp491 11 месяцев назад +1

      @@Proteasom nie chcę się wypowiadać, natomiast Katolicy uznają Eucharystię prawosławną za w 100 ważną... W przeciwieństwie do Luterańskiej... (Trochę z powodu innego rozumienia sukcesji apostolskiej)... Fajnie jak by się duchowny wypowiedział (ja tylko podyplomowe - teologia).

    • @Proteasom
      @Proteasom 11 месяцев назад

      @@piotrsq6kxp491 jeszcze jest taka różnica że w KRK jak i luteranizmie tym co sprawia obecność ciała i krwi są słowa ustanowienia, a w prawosławiu bardziej nacisk na epikleze jest. O to co stwarza ta obecność polucili się katolicy i prawosławni przed Lustrem, który wziął rzymskie rozumienie znaczenia słów ustanowienia odrzuciwszy prawie całą epikleze.

  • @The_Fly0
    @The_Fly0 Год назад +4

    Jeśli chodzi o post eucharystyczny to można też dodać, że w czasach apostolskich sama Eucharystia odbywała się w ramach wieczerzy/agapy jak było wspomniane chyba w odcinku o ikonostasie. Więc w sumie pierwsi chrześcijanie jedli posiłek tuż przed przyjęciem Ciała Pańskiego jak apostołowie w wieczerniku. Wiemy też jednak niestety z 1 Kor 11 o przypadkach upijania się i widać, że Kościół szybko uznał, że trzeba zmienić jak i kiedy przyjmujemy Eucharystię.

    • @domkov91
      @domkov91 Год назад +1

      Niby tak ale jednak mogło też być tak, że jednak spożywali na czczo tak, jak Żydzi Paschę. I apostołowie też byli na czczo do Wieczerzy... A agapa była żywym przedłużeniem Eucharystii, bez takiego podziału liturgicznego jaki mamy obecnie.

    • @The_Fly0
      @The_Fly0 Год назад +1

      @@domkov91 Możliwe, ale w sumie opisy wieczerzy paschalnej mówią wyraźnie, że Jezus wziął chleb podczas posiłku np.: "Podczas posiłku wziął chleb, odmówił modlitwę..." (Mk 14). Przed samą Paschą byli na czczo, ale spożycie posiłku odbyło się przed przemienieniem.

    • @domkov91
      @domkov91 Год назад +1

      @@The_Fly0 Tak, ale można to uznać za wyjątek i to bardzo teologiczny: najpierw Pascha Starego Testamentu, potem Nowego. Co ma nawet przełożenie kalendarzowe przecież ;) A wzorem dla nas jest przygotowanie dane przez Chrystusa do wieczerzy paschalnej: na czczo, z miłością, w świątecznym stroju (duszy).

    • @The_Fly0
      @The_Fly0 Год назад +2

      @@domkov91 Jasne, pełna zgoda. Sam zauważyłem po zmianie wyznania, że jednak człowiek inaczej podchodzi do sakramentu kiedy post nie trwa tylko 1 godzinę. Nie rozpraszasz się innymi sprawami i nie traktuje się siłą rzeczy Eucharystii jak coś co robi się przy okazji w niedzielę.

  • @eternal6423
    @eternal6423 11 месяцев назад +3

    Był kiedyś film o cerkwiach Warszawskich może teraz o białostockich ich także jest dużo w tym mieście

  • @bartoszmikicinski8418
    @bartoszmikicinski8418 Год назад +2

    Czy jest film o konwersji z katolicyzmu na Prawosławie?. Gratulacje stopnia Lektorskiego 👍😁

    • @jakob_piatkowski
      @jakob_piatkowski Год назад

      Jest i wystąpił w nim nie tylko autor tego kanału.

    • @dzwonnikcerkiewny
      @dzwonnikcerkiewny  Год назад +2

      Jest, a lektorstwo przyjąłem już ponad 2 lata temu.

    • @bartoszmikicinski8418
      @bartoszmikicinski8418 Год назад

      @@dzwonnikcerkiewny Przepraszam. Nie wiedziałem 🤭

    • @Proteasom
      @Proteasom 11 месяцев назад +2

      ​@dzwonnikcerkiewny słyszałem że już samo przystąpienie do eucharystii w kościele prawosławnym pociąga za sobą konwersje. na razie się nie wybieram ale może kiedyś Soli Deo Gloria

  • @arturmiklas4331
    @arturmiklas4331 Год назад +1

    Jak często prawosławny może przyjmować Eucharystie? W Kościele Katolickim ustanowiony jest post eucharystyczny który rozpoczyna się godzinę przed mszą świętą i w zasadzie z tego powodu my możemy przyjmować komunię wielokrotnie w trakcie dnia.

    • @dzwonnikcerkiewny
      @dzwonnikcerkiewny  Год назад +3

      Raz dziennie

    • @izaak2144
      @izaak2144 Год назад

      Poprawka: nie godzinę przed mszą, a godzinę przed przyjęciem Komunii św. i nie wielokrotnie w trakcie dnia, a max 2 razy (np. raz poza mszą, a potem drugi raz gdy bierze się udział w całej mszy).
      Powyższa dyscyplina jest nowinką XX wieczną i nie ma co się do niej jakoś szczególnie przywiązywać (tym bardziej, że godzina przed komunią to żart a nie post). Tradycyjnie post eucharystyczny był od północy, od Piusa XII dopuszczono post 3 godzinny (początkowo dla osób biorących udział w popołudniowych/wieczornych mszach - do Piusa XII zasadniczo msze odprawiano tylko rano). Komunię również można było przyjmować tylko 1 raz dziennie.

  • @limakslimak4481
    @limakslimak4481 Год назад +1

    czym jest stopień lektorski w prawosławiu? czy są osoby odpowiadające ministrantom?

  • @aleksandertoyz3284
    @aleksandertoyz3284 Год назад +1

    A ja mam pytanie. Bo jak wierni śpiewają wyznanie wiary to w prezbiterium kapłan nakłada na Święte Dary jakąś zasłonkę,
    a czasami mam wrażenie że ją podrzuca do góry. Co to za czynność i jaki ma cel?

    • @domkov91
      @domkov91 Год назад +1

      Zależnie od lokalnej tradycji, ma to różne nazwy i różną symbolikę, stąd też w innych momentach się nią powiewa. U Słowian to aer/wozduch symbolizuje Ducha Świętego unoszącego się nad wodami i ogółem Jego działalność, stąd się powiewa do słów "i w Ducha Świętego". W bułgarskiej (a chyba nie tylko) tradycji do tego kapłan błogosławi też tym materiałem.
      W arabskiej tradycji to as-sitr al-kabir i symbolizuje kamień grobu Chrystusowego, dynamikę, stąd przestaje się powiewać jako kamień odwalony od grobu przy słowach "i zmartwychwstał trzeciego dnia".
      Do tego jak jest biskup, to powiewa się nad nim.

    • @The_Fly0
      @The_Fly0 Год назад +2

      Poza piękną symboliką odnośnie tej zasłonki jej pierwsze przeznaczenie było czysto praktyczne, żeby po prostu muchy i inne latające robaki nie siadały na Darach eucharystycznych.

    • @jakob_piatkowski
      @jakob_piatkowski Год назад +1

      Na Liturgii greckiej w CKP chyba widziałem jak kapłan stojąc przodem do wiernych trzyma w ręku jakiś złożony materiał. Czy to był właśnie aer?

  • @szymke04
    @szymke04 Год назад +2

    Mam takie pytania do prowadzacego odnośnie Eucharystii
    Czy w prawoslawiu jest obchodzone świeto Euchartsii czyli świeto Bożego Ciała tak jak w kościele rzymskim ?
    Jesli tak to jaką ono ma forme, jesli nie to czy jest jakies podobne święto lub coś w tym stylu ?
    Czy w prawosławiu urzywana jest monstrancja taka jak w kosciele rzymskim, (chyba że ma ona inną formę), w której nosi się Ciało Pańskie np: na procesje, lub odpusty ?
    Czy w prawoslawiu są takie procesje w ktorych niesie sie Eucharystie czyli Ciało Pańskie tak jak w kosciele rzymskim np: na święto Bożego Ciała i w oktawie, lub na odpusty parafialne ?
    Mógł by nawet powstac odcinek na temat paramentów liturgicznych, kielichów i wszystkiego co potrzebne do liturgi i omowienie tego co sie znajduje na ołtarzu.
    Liczę na odpowiedź i życzę błogosławionej niedzieli. +

    • @domkov91
      @domkov91 Год назад +4

      W prawosławiu rytów zachodnich jest to święto, piszę o tym na swoim blogu w artykule . W prawosławiu rytów wschodnich nie ma, bo nie pasuje ono do wschodniej teologii eucharystycznej ani liturgiki. Tu polecam się ze swoim artykułem w ramach cerkiew pl "Adoracja Eucharystyczna w rozumieniu prawosławnym". WIec jest nacisk na "bierzcie i jedzcie", nie ma "adorujcie" w znaczeniu: patrzcie. Więc nie ma monstrancji (u unitów czyli różnych wschodnich katolików jest, jako wielki przejaw latynizacji, tu z kolei polecam się ze swoim tekstem "Utrata tożsamości Katolickich Kościołów Wschodnich i latynizacje w nich"). Jest wielkie wejście z Darami w ramach Boskiej Liturgii, przed Anaforą, ale jednak nie są to zwykłe Dary wg tekstów liturgicznych i świadectw świętych z różnych wieków. W Wielkim Poście i w pierwsze 3 dni Wielkiego Tygodnia w ramach Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów kapłan przenosi już konsekrowane Dary - ma to jednak przede wszystkim wymiar praktyczny, a nie adoracyjny.

  • @legsman43
    @legsman43 Год назад +2

    Może to głupie pytanie, ale czy można przed Eucharystią myć zęby?

    • @dzwonnikcerkiewny
      @dzwonnikcerkiewny  Год назад +5

      Można, a nawet trzeba!

    • @izaak2144
      @izaak2144 Год назад

      No cóż... pewna prawosławna komentatorka pisała kiedyś na jednej z grup na fb że nie myje, bo można przypadkiem połknąć trochę wody lub pasty (a to już by było jedzenie!)

    • @The_Fly0
      @The_Fly0 Год назад +3

      "Szabat jest dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu." Nie popadajmy w paranoję, będziemy sądzeni z miłości do bliźniego, a nie czy przypadkiem nie połknęliśmy kropelkę wody przed Komunią św.

    • @ulysse9471
      @ulysse9471 Год назад

      Czy katolicy tez nie moga pic wody przed Eucharystia? Mnie sie zdaje ze picie wody jest dozwolone. Can someone comment on it. Dziekuje.

    • @izaak2144
      @izaak2144 Год назад

      @@ulysse9471 Można. Choć nie trzeba ;)

  • @slawomirjanucik2799
    @slawomirjanucik2799 8 месяцев назад +1

    "Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy: To jest bowiem Ciało moje, które za was będzie wydane" Nie powiedział jedzcie ten chleb, ale powiedział jedzcie z TEGO chleba-(z Chrystusa)Powinno się poznawać Pana Jezusa z Ewangelii zamiast go nieustannie jeść, bo jak napisane w Ewangelii, poznajemy go w duchu i w prawdzie. Powiedział, kiedy mówił o swoim ciele i krwi: duch ożywia, ciało nic nie daje. To jest CHLEB, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.
    Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba (to o jakim chlebie mówił?). Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata -czy mówił o chlebie sporzywczym?. To ten chleb jest chlebem żywym, czy Chrystus?. Kiedy po słowach Chrystusa, kto nie będzie spożywał ciała mego i pił krwi mojej prawie wszyscy, którzy za nim podążali opuścili go powiedział do swoich uczniów :słowa, które ja wam dam są duchem i zyciem "Czy i wy chcecie odejść- zwrócił się do pozostałych apostołów? - Piotr odpowiedział- nie Panie, bo ty masz słowa życia wiecznego. Piotr i apostołowie wiedzieli o jakim Chlebie mówi Chrystus.
    To wydarzyło się następnego dnia po tym jak Jezus nakarmił tysiąc dlatego oni za nim podążali
    W odpowiedzi rzekł im Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, żeście widzieli znaki, ale dlatego, żeście jedli chleb do sytości.
    "Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki, a który da wam Syn Człowieczy"
    "Panie, dawaj nam zawsze tego chleba!. Odpowiedział im Jezus: «Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie. Czy powiedział, że kto mnie spożywa nigdy nie będzie łaknął .
    Oni nie podążali za Chrystusem aby karmił ich chlebem, jak dzień wcześniej nakarmił tysiące, oni oczekiwali na ten Chleb, który stał się ciałem, który z nieba zstapił, który karmi ich słowami życia wiecznego. Tamci, jak katolicy i prawosławni, chcieli jeść ziemski chleb, który jak wcześniej wytłumaczył Chrystus nic nie daje, bo od niego się umiera on nie daje życia wiecznego. Ci zgorszeni odeszli. Jezus celowo do nich przemówił jak do faryzeuszy, bo wiedział dlaczego oni za nim podążają. Nie chcieli uwierzyć w tego, który daje życie wieczne. Chcieli. nim być i karmić się Jego Chlebem. Chociaż Chrystus powiedzuał, że więcej go nie zobaczycie, prawosławni chcą go nadal mieć przy sobie a raczej w sobie i w dziwny sposób żywią się zamiast Bożym słowem, Chrystusem eucharystycznym, którego wytwarzają. Według ich Duch Święty to czyni. To po to został on przez Chrystusa dany aby ci, którzy nie uwierzyli jego słowom dającym życie wieczne, dalej go jedli jak Żydzi chleb?. Jak można w ogóle pomyśleć, że Duch Boży czynił by takie rzeczy dla tych, którzy nie uwierzyli?. Chrystus już się nam objawił i Duch boży nie został nam dany po to aby wciaż objawiać powstawanie Chrystusa w kielichu, ale po to aby zrozumieć Ewangelię aby Słowo, które stało się ciałem w nas ożyło, ożyła jego nauka. Po co został nam dany zaświadcza Ewangelia.
    "Ten prawdziwie jest prorokiem, który miał przyjść na świat. Gdy więc Jezus poznał, że mieli przyjść i porwać Go, aby Go obwołać królem, sam usunął się znów na górę."
    Rozdzielił mieczem obosiecznym tych co rozumieli po co przyszedł Chrystus od tych co chcieli mieć królestwo na ziemi i czekali na ziemskiego króla. Ci co tego nie rozumieją muszą wciąż jeść ciało i pić krew, które za każdym razem wytwarzają na nowo, nie wierząc, że tak, jak zaświadcza Ewangelia swoją krwią raz na zawsze uwolnił nas od grzechu. Wytwarzanie ciała i krwi na nowo, uaktualnianie, to odrzucanie łaski danej przez Chrystusa, to wyraźne zaprzeczenie temu, że raz przelana prawdziwa krew Chrystusa nie wystarcza, aby nieustannie gładzić nasze grzechy. To odrzucenie łaski i niewiara, że Chrystus uczynił dla nas już wszystko, trzeba jedynie uwierzyć aby przyjąć ta łaskę.
    "Albowiem łaską jesteście zbawieni przez wiarę, i to nie jest z was, dar to Boży jest; Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił."
    "To wiedzcie, że dla zniszczenia grzesznego ciała dawny nasz człowiek został razem z Nim ukrzyżowany po to, byśmy już więcej nie byli w niewoli grzechu. 7 Kto bowiem umarł, stał się wolny od grzechu3.
    8 Otóż, jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem, wierzymy, że z Nim również żyć będziemy, 9 wiedząc, że Chrystus powstawszy z martwych już więcej nie umiera, śmierć nad Nim nie ma już władzy. 10 Bo to, że umarł, umarł dla grzechu tylko raz, a że żyje, żyje dla Boga. 11 Tak i wy rozumiejcie, że umarliście dla grzechu, żyjecie zaś dla Boga w Chrystusie Jezusie.
    12 Niechże więc grzech nie króluje w waszym śmiertelnym ciele, poddając was swoim pożądliwościom. 13 Nie oddawajcie też członków waszych jako broń nieprawości na służbę grzechowi, ale oddajcie się na służbę Bogu jako ci, którzy ze śmierci przeszli do życia, i członki wasze oddajcie jako broń sprawiedliwości na służbę Bogu. 14 Albowiem grzech nie powinien nad wami panować, skoro nie jesteście poddani Prawu, lecz łasce.
    11 Wprawdzie każdy kapłan4 staje codziennie do wykonywania swej służby, wiele razy te same składając ofiary, które żadną miarą nie mogą zgładzić grzechów. 12 Ten przeciwnie, złożywszy raz na zawsze jedną ofiarę za grzechy, zasiadł po prawicy Boga, 13 oczekując tylko, aż nieprzyjaciele Jego staną się podnóżkiem nóg Jego5. 14 Jedną bowiem ofiarą udoskonalił na wieki tych, którzy są uświęcani6. 15 Daje nam zaś świadectwo Duch Święty, skoro powiedział:
    16 7 Takie jest przymierze, które zawrę z nimi
    w owych dniach, mówi Pan:
    dając prawa moje w ich serca,
    także w umyśle ich wypiszę je.
    17 A grzechów ich oraz ich nieprawości
    więcej już wspominać nie będę.
    18 Gdzie zaś jest ich odpuszczenie, tam już więcej nie zachodzi potrzeba ofiary za grzechy8.
    Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. I do tego jeszcze jedzenie ciała i picie krwi, które Biblia zabrania?.

  • @radoslawszwedowski
    @radoslawszwedowski Год назад +9

    Stara formo z kubkiem kawy wróć :(

    • @dzwonnikcerkiewny
      @dzwonnikcerkiewny  Год назад +7

      Będzie kubek, wracam do tego za chyba dwa tygodnie. Bez kubka to nie to samo

    • @mudrakova_music
      @mudrakova_music Год назад +1

      W cerkwi przecież nie będzie kawy pil, Boże broń 😉😃

    • @jakob_piatkowski
      @jakob_piatkowski Год назад +1

      Ja tam w cerkwi piłem mocniejsze trunki niż kawa, mianowicie wino po Liturgii Wielkiej Soboty ;)

    • @mudrakova_music
      @mudrakova_music Год назад

      @@jakob_piatkowski 🤔🤨🧐🤠

    • @mudrakova_music
      @mudrakova_music Год назад +1

      @@jakob_piatkowski ale w sumie racja.. wszak na Ochocie pija sie kawę po litrugii

  • @Proteasom
    @Proteasom 11 месяцев назад +1

    Definicja wstepna bardziej luteranska niz katolicka. Takze to niedoprecyzowanie co do natury przemiany. Domnezeu miluieste

    • @Proteasom
      @Proteasom 11 месяцев назад

      Sakrament w którym pod postacią chleba i wina wierzący spożywa prawdziwe ciało i krew Chrystusa. To też definicja sakramentu ołtarza czyli eucharystii z katechizmu luterańskiego. W teologii luterańskiej moment konsekracji jest bardziej określony są to Verba testamentii czyli słowa ustanowienia i w momencie ich powtórzenia na mocy słów obietnicy Chrystusowej jego ciało i krew stają się realnie obecne sub et in forma.

    • @marcinmaj8477
      @marcinmaj8477 11 месяцев назад

      W kościele luterańskim nie ma sukcesjii apostolskiej więc nie ma przemiany .@@Proteasom

    • @Proteasom
      @Proteasom 11 месяцев назад

      ​@@marcinmaj8477 nieprawda jest prawdziwa obecność fizyczna ciała i krwi Chrystusa w widocznych elementach chleba i wina. Poczytaj katechizm.😊