PROČ JE STATICKÝ STREČINK ZBYTEČNÝ - (15 studií)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 июл 2018
  • Dnes pro vás mám připravené povídání o statickém strečinku, kolem kterého koluje celá řada mýtů.
    V tomto videu se dozvíte, proč statické protahování vůbec nepoužívám a proč je dle mého názoru minimálně při cvičení v posilovně úplně zbytečné.
    Záměrně říkám při tréninku v posilovně, respektive při silovém tréninku, protože to je to, o co se já primárně zajímám. Vliv strečinku na jiné sporty (především ty vytrvalostnější) jsem nezkoumal :)
    Pokud chceš vymakaný jídelníček na míru. Chceš mít možnost vybrat si klidně z 10 - 15 ti variant každého jídla. Mít výsledky. Spalovat tuky bez ztráty svalové hmoty, nebo nabírat svaly a držet si minimum podkožního tuku. Tak mi napiš na email: pecicz@email.cz
    ⚬Online coaching
    ⚬Jidelníčky na míru
    ⚬Treninkové plány
    Online coaching
    Jídelníčky na míru
    Tréninkové plány na míru
    Email: pecicz@email.cz
    SLEDUJ MĚ NA INSTAGRAMU: / jpcze
    SLEDUJ MĚ NA FACEBOOKU: / jpcze
    www.JPCZE.cz
    www.online-trener.eu
    Použité zdroje:
    www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...
    search.pedro.org.au/search-re...
    www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/arti...
    www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2...
    www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2...
    www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2...
    www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2...
    www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2...
    search.pedro.org.au/search-re...
    www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1...
    physoc.onlinelibrary.wiley.co...
    www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2...
    www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1...
    www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1...
    journals.lww.com/nsca-jscr/Fu...
    • WHY STRETCHING IS A WA...
    www.coretraining.cz/2017/09/pr...
    Odmítnutí odpovědnosti: Jaroslav Pecka není lékař nebo zdravotní pracovník. Použití těchto informací je výhradně na vlastní nebezpečí. Jaroslav Pecka nepřebírá žádnou odpovědnost za přímé nebo nepřímé ztráty nebo škody, které mohou vyplývat z použití informací obsažených v tomto videu, včetně ekonomických ztrát, zranění, nemoci nebo smrti. Před použitím těchto informací se vždy poraďte se svým lékařem.
  • СпортСпорт

Комментарии • 19

  • @frantisekhanzlik1356
    @frantisekhanzlik1356 5 лет назад +12

    Ahoj, díky za přínosné informace, mohl by si natočit někdy jak by měl tedy vypadat dynamický strečink před tréninkem ? :) možná by to bylo pro dost lidí přínosné, děkuji a pokračuj :)

  • @paveldostal3615
    @paveldostal3615 3 года назад +2

    V tom případě nerozumím např. tomu jak gymnastka časem dosáhne "šňůry" nebo "roštěpu". Když to uvedu do extrému, tak kdyby to fungovalo tak jak říkáte (strečing a roztahování nenatahuje svaly a šlachy?), tak by se dala šňůra udělat násilím a ke zranění by nedošlo. Pouze by byla bolest (nervů, receptorů apod.), ale k žádnému poškození by nedošlo, např. natržení šlachy, svalu apod.

  • @trafalgar1
    @trafalgar1 5 лет назад +1

    Super video 👌 vidím kytku, vidím popsanou tabuli, nevidím jen všechno bílé. Jen tak dál :D

  • @michaelabatorova1734
    @michaelabatorova1734 2 месяца назад +1

    Omlouvám se ale to už je opravdu dávno prokázané že před výkonem staticky strečink NEZAŘAZOVAT... naopak může být jeden z faktorů který vede ke zranění ale tvrzení, že se neprotahovat vůbec je dle mého názoru naprosté nerelevantní. Je více studií, ktere prokazují pozitivni efekt na výkon při zařazení dynamického strecinku před výkonem. To, že silový trenink pomáhá k rozvoji mobility díky excentrické kontrakci je pravda, ale jsou svaly které mají větší tendenci ochabovat a jsou svaly které mají větší tendenci ke zkrácení, takže protažení dynamickým strečinkem před zátěží a ve specifických situacích statickým po zátěži (s odstupem) je žadoucí podle toho čeho chcete dosáhnout... Takže s tvrzením, že se neprotahovat vůbec opravdu NESOUHLASIM.Samozřejmě když mate svalovou disbalanci,tak vám protažení nepomůže.. jak jste správně uvedl je třeba posílit slabšísvalové skupiny (u vás hýždě) aby nepřibiraly funkci jiné silnější svaly, v tomto případě záda čímž dochází k přetížení. Navíc jsou specifické typy bolesti které jsou spojené se zkracenim určitých svalových skupin, a ty je třeba protahovat a je třeba volit i specifický typ protažení, tak jak je třeba volit specificky typ silového treninku podle toho čeho chcete dosáhnout... tak jen na doplnění...a vědecké studie čtu...I novější z placených databází vzhledem k tomu že pracuji jako trenér na univerzitě a mám vystudované doktorske studium v oblasti biomechaniky a dvě magisterské studia v oblasti tělesné výchovy, sportu a trenérství 😊.Každopádně si na Vas cením, že upozorňujete na to, že statický strečink opravdu před výkonem nikdy nedávat... s tím plně souhlasím a jen doplňuji Vaše info 😊.

  • @davidrathous7427
    @davidrathous7427 5 лет назад +1

    Ahoj, z mého pohledu docela kontroverzní závěr videa, i tak za něj díky. Pokud tedy ale přistoupím na to, že se po tréninku nebudu protahovat, jak bych měl tedy ideálně regenerovat?

  • @ondrajirice
    @ondrajirice 5 лет назад +1

    Ahoj, před tréninkem (začátek jedu silově a pak přecházím na hypertrofii - více opakování) se protahuji dynamicky, staticky a rozválím si partie, které budu ten trénink používat. Pokud jsem to správně pochopil, je lepší vyřadit staticky strečink a zaměřit se více na dynamický + rolování? Také mě zaujala bodová masáž tenisakem, takže ta by byla též vhodná? Mimochodem, též bych byl vděčný za video, kde bys ukázal, jak se před tréninkem připravit na výkon. Jen nevím, jak to vzít.. Zde se zaměřuješ na silový trénink a já jezdím i objemově:) každopádně děkuji za tvá videa, jsou poučná a díky nim se stávám chytřejší! :)

  • @ondradvorak1670
    @ondradvorak1670 4 года назад

    Ahoj, myslíš, že mimo silový trénink to všechno platí například i pro fotbal? Díky a spoustu úspěchů do budoucna :)

  • @quetlaah8822
    @quetlaah8822 3 года назад

    A co vliv na silu a mobilitu slach a vazu? Vzdy jsem myslel, ze u protahovani jde hlavne o slachy, nikoliv o svaly.

  • @PlazmovyHorak
    @PlazmovyHorak 5 лет назад

    Přemýšlím, jestli jsem to video dobře pochopila. Neposiluju, chodím plavat, dělám yogu, pilates, hodně chodím, prostě chci jen nějak vypadat /rozuměj ne jako koule. Nedávno nám cvičitelka na yoze říkala, že nemáme daný cvik dělat ve velkém rozsahu, pokud nám to není přirozené, že je to zbytečné a nezdravé celkově ty pohyby přepínat a hypermobilita není výhoda. Nebyl jaksi prostor na otázky proč. Ale přiznám se, že když cvičím doma sama, některé cviky přepínám čistě z frajeřiny, protože mi nikdy extra nešel žádný sport, tělocvikářky mě nenáviděly a ten rozsah byl v povinném tělocviku jediné, v čem jsem vynikala a dělám to odjakživa a stal se z toho (zlo)zvyk. Doteď mi to dávalo dobrý pocit. Ale všimla jsem si, že jedna taková poloha u mě vede k migréně (tu jsem přestala takhle dělat, protože kdo chce mít migrénu, že) a celkově mě hodně bolí záda, přitom nemám sedavou práci. Jednu dobu jsem byla u neurologa pečená vařená. Tak si říkám, jestli to není tím, jak se testuju "kam až". Tohle video mi nasadilo brouka do hlavy.

    • @jpcze
      @jpcze  5 лет назад

      To se přiznám, že takhle z hlavy dokážu těžko říct. Ale rozhodně to tak může být.. že se protahuješ moc.. :)
      No každopádně ještě upřesním, že proti józe a pod nemám vůbec nic :) Podle mě to totiž není jen protahování, ale má to i trošku hlubší význam, dovede člověka uklidnit a pod :)
      Ale určitě můžeš mít problém s tím, že se někde protahuješ moc. A druhá věc je pak taky, že protahování není vše. On člověk musí být taky silný, aby byl stabilní :) Když chybí síla, tak pak je to taky špatně :)
      No doufám každopádně, že jsem ti nasadil brouka do hlavy v tom dobré slova smyslu.. :)

    • @PlazmovyHorak
      @PlazmovyHorak 5 лет назад

      určitě v dobrém. Zkusím ubrat a nejít přes bolest. Pokud bych byla dohnána k neurologovi, zeptám se na to. Nebo i téé cvičitelky, když bude po lekci čas. Fakt jsem si dlouho myslela, že čím ohebnější, tím líp.

  • @tomasdubsky
    @tomasdubsky 5 лет назад

    Ahoj chlape. Video dobrý, jen já osobně s tím drobek nesouhlasím. Nevztahoval bych globálně, že statický strečink nemá smysl, nebo není účinný. Beru to teď ze své osobní zkušenosti, kdy před každým dřepováním a mrtvými tahy (protože jezdím převážně sumo) dělám několik delších dřepění (okolo minuty jedno), a od doby co jsem s tím začal se mi zlepšil jak silový výkon, tak samotná mobilita a hlavně hloubka při dřepu. Proto si myslím že to bude více individuální. Každopádně díky za video a jen tak dál ;-)

    • @jpcze
      @jpcze  5 лет назад

      Tomáš Dubský ahoj, heled zrovna tohle delam taky, ale otázka, jestli zrovna tomuhle říkat statický strecink.. :) tohle podle me neni vyloženě "protahovani" jako takove. Tohle bych třeba před dřepem doporučil všem:)

    • @tomasdubsky
      @tomasdubsky 5 лет назад

      Jaroslav Pecka Nevím, nevím. Vzhledem k tomu, že u dřepění protahuješ hlavně šlachy a úpony, tak bych to i protahováním nazval. Každopádně to se tu mužem ,, dohadovat" do nekonečna 😁 ale jak říkáš. Tohle bych taky doporučil všem.

    • @jpcze
      @jpcze  5 лет назад +1

      Tomáš Dubský heled myslim, ze hodne odborníků by se se mnou shodlo na tom, že pozice v drepu neni ciste staticke protahování. Nenese to ty klasické znaky protahování. Dostanes se pouze do pozice, která by měla být přirozená a nikam dál už se "neprotáhneš". Oproti tomu pri protahování hamstringu se dotnes spicky nohou, ale porad mas kam pokračovat. V drepu ne, tam se dostaneš jen do pozice, která je přirozená To bysme se pak mohli bavit o tom, že třeba vzpřímený postoj by byl strečink. A i kdyby, byla by to jediná vyjimka :)

    • @tomasdubsky
      @tomasdubsky 5 лет назад

      Pokud se budeme bavit o zdravém mobilním člověku, tak určitě. Nevím ale jestli v dnešní době (byť je to přirozená poloha a jak všichni víme, nejlépe dřepí malé děti) jsou vůbec lidé schopní bez bolestivě a hluboce dřepět. Znám pár kluků, kteří hluboký dřep nedokážou a pokud je tomu tak, tak byť omezeně, ale po nějakou dobu to strečink bude... :-D každopádně ti určitě dávám za pravdu a uznávám, že tvé názory mají hlavu a patu ;-)

    • @jpcze
      @jpcze  5 лет назад

      Tomáš Dubský mas pravdu:) holt nejvic to trapi nasi zapadni civilizaci. Na vychode (nekde v asii treba) je drep porad jeste beznou soucasti života. Ale my uz jsme na tom špatně no. Ale kazdopadne moc dekuji za dobré věcné komentáře. :)

  • @filipzajic2793
    @filipzajic2793 5 лет назад

    Natoč něco zajímavého :)

    • @jpcze
      @jpcze  5 лет назад +2

      Já se snažím každé video..😂 ale jestli máš tip, co by tě zajimalo, tak si ho rád přečtu😊