Kolejna rozmowa rekrutacyjna! Mid / Regular JavaScript developer

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 окт 2024

Комментарии • 132

  • @JZP
    @JZP  Год назад +5

    Poprzednia rozmowa
    ruclips.net/video/ecsxxHqeczg/видео.html

  • @Demolition4YOU
    @Demolition4YOU Год назад +94

    Brawo za odwagę dla Pana Mateusza! Już normalna rozmowa jest stresująca gdy człowiekowi patrzą na ręce, a co dopiero gdy leci to jeszcze w świat! Szacun! Teraz by się jeszcze przydała rozmowa na seniora. Gdzie się można zgłaszać ;)?

    • @patrykopala770
      @patrykopala770 Год назад

      W opisie do tego filmu jest link do ich discorda i tam możesz się zgłosić.

    • @JZP
      @JZP  Год назад +1

      Dokładnie tak! Napisz do nas i zobaczymy co możemy zdziałać ;)

  • @micharozek3046
    @micharozek3046 Год назад +19

    Cześć wszystkim! Niedawno po raz pierwszy w życiu zmieniłem miejsce pracy będąc już w branży IT. Będąc juniorem z 1.5 rocznym expem zaaplikowałem na ofertę midowską jednak koniec końców przyjęli mnie na juniora (junior juniorowi nie równy, wiadomka). Ciekawe na rozmowie było to, że nie musiałem znać na pamięć jakiś durnych pojęć (z całym szacunkiem) typu bąbelkowanie itp ale dostałem na twarz zdjęcie tabelki i problem, że jak scrollujemy na dół to strona coraz bardziej zamula i moim zadaniem było przedstawienie mojego toku myślenia jak bym sobie z tym problemem próbował poradzić. Myślę, że takie podejście jest spoko i zamiast wiedzy którą można wygooglować w 15 sekund sprawdza to jak kandydat w ogóle podchodzi do problemów. Przy okazji można wiele różnych rzeczy "wyskubać" od samego kandydata ciągnąc go za język albo zamykając mu kolejne alejki aby sprawdzić co zrobi dalej.
    Pozdro i powodzenia wszystkim!

    • @kamilbeben9900
      @kamilbeben9900 Год назад +3

      Propsy dla rekruterów że mają takie podejście bo jest po prostu bardzo praktyczne, ale niestety często to wygląda zupełnie inaczej i pytania potrafią być dużo bardziej zbliżone do tego co jest pokazane na filmiku - co oczywiście świadczy dobrze o materiale, bo ma on w końcu za zadanie pokazać jak to wygląda zazwyczaj

    • @Ala-ph1wg
      @Ala-ph1wg Год назад

      siedze w NodeJS od 3 lat, babelkowac umiem, ale jak to sie nazywalo nie wiedzialem 😀

  • @andrzejwoch2460
    @andrzejwoch2460 Год назад +3

    Super - Brawa dla obu Panów. Zwłaszcza dla Pana Mateusza. Jako samouk pokazał się z jak najlepszej strony. To tylko zachęta dla tych co chcą się dalej rozwijać.

  • @avciua8082
    @avciua8082 Год назад +14

    Na wstępie mega fajny odcinek, chociaż mam jeden fajny pomysł jakby urozmaicić tą rekrutację o np. rozmowę po angielsku z 5 - 8min

  • @gregoroza22
    @gregoroza22 Год назад +4

    Uwazam, ze Mateusz przy okazji swietnie wytlumaczyl roznice z this w funckji strzalkowej, w ogole dobra robota.

  • @fuukowatty9817
    @fuukowatty9817 Год назад +26

    podoba mi sie jak kolega przestal sie kolegowac z programista ktory uzywal varow

  • @grzegorzkloczynski2962
    @grzegorzkloczynski2962 Год назад +1

    //fantazyjne rozwiązanie przy użyciu rekurencji
    function f(n){
    return n

  • @jakubwodarczyk2359
    @jakubwodarczyk2359 Год назад +40

    Czekamy na seniora

  • @devman5813
    @devman5813 Год назад +9

    fajna rozmowa wiadomo praktyka ponad teorię więc imo git jak na regulara, małe braki w wiedzy teoretycznej który każdy dev musi przed rozmową znów powtórzyć więc raczej norma XD :D

  • @maciejmaciek2967
    @maciejmaciek2967 Год назад +3

    Było dobrze, tak trzymaj i do przodu !

  • @krotock
    @krotock Год назад +1

    Wadą WebComponents jest to, że ich inicjalizacja jest synchroniczna. Czyli w teorii jeśli będzie ich bardzo dużo, to jest mały lag przed załadowaniem strony. Możliwe że to się zmieniło lub zmieni w przyszłości, albo da się to obejść.

  • @JK-by5fz
    @JK-by5fz Год назад +3

    Bardzo dziękuję za te filmy, sam jestem początkującym programistą samoukiem i po obejrzeniu zaczynam wierzyć że coś że mnie będzie. Na większość pytań byłbym w stanie odpowiedzieć, o ile stres nie zrobiłby ze mnie idioty.

    • @JZP
      @JZP  Год назад +2

      Dałbyś rade! Pozdro!

    • @soulhunter7003
      @soulhunter7003 Год назад +1

      Weź poprawkę, że ta rozmowa to nie jest poziom mida tylko przy obecnym nasyceniu rynku co najwyżej stażu.

    • @JK-by5fz
      @JK-by5fz Год назад +1

      @@soulhunter7003 też mi się wydawało że pytania zbyt proste w większości jak na mida. Ale mimo wszystko fajnie zobaczyć jak taka rozmowa może przebiegać.

    • @JZP
      @JZP  Год назад +1

      @@soulhunter7003 tjaaaa...

  • @micha8982
    @micha8982 Год назад +2

    Super pomysł z tymi rozmowami rekrutacyjnymi! Odpalam subskrypcję i czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki.
    Patrząc na całość przebiegu rozmowy, zastanawiam się tylko nad tą częścią z GET vs. POST. Kiedy kandydat wymienił różnice między GET a POST, wspomniałeś też o CORS'ach, a następnie od razu zaznaczyłeś, że nie jesteś pewny czy nie da się tego przekonfigurować. Mam wrażenie, że to może być trochę niebezpieczne podejście, ponieważ łatwiej nam się wtedy pomylić i wprowadzić kandydata w błąd/konsternację co na rozmowie rekrutacyjnej może narobić kłopotu. Dodatkowo, kandydat może to później zweryfikować i poczuć się zniesmaczony jeżeli okaże się, że to co powiedzieliśmy było błędne. Tu pech chciał, że akurat wdał się lekki błąd bo zarówno GET jak i POST może być poprzedzony Preflight'em wywołanym przez przeglądarkę, wszystko jest kwestią nie tak samej konfiguracji, jak np. tego z jakich korzystamy nagłówków w naszej komunikacji z serwerem (developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTTP/CORS#simple_requests).
    Chętnie usłyszę co Ty o tym myślisz! Może jako początkujący rekruter techniczny jestem w kompletnym błędzie (i na przykład takie drobne błędy dają kandydatowi komfort w błędach przez niego popełnianych). Może akurat zaobserwowałeś jakąś zależność, ja z psychologi zdecydowanie asem nie jestem... :)
    Pozdrawiam i trzymam kciuki za kolejne udane odcinki. Cześć!

    • @JZP
      @JZP  Год назад +2

      Bardzo dobry komentarz! Dzięki. Założenie jest dość proste - nikt nigdy nie będzie wiedział wszystkiego.
      Na rozmowie nigdy nie zależy mi na tym, żeby kandydat był w 100% pewny każdego drobnego technicznego aspektu. Chce zobaczyć jak myśli, jak radzi sobie z brakiem wiedzy, kontekstu czy własnymi błędami. Nie chce go przepytywać jak w szkole czy na egzaminie. Chcę się dowiedzieć w czym jest dobry, gdzie musi się podciągnąć (w kontekście danej oferty pracy oczywiście) i czy jest spoko osobą, z którą chciałbym pracować.
      Moje dygresje są właśnie po to, żeby kandydat mógł sobie potem doczytać (czyli wynieść jakiś dodatkowy insight z rozmowy) i odczuć, że jest to rozmowa - a nie tylko przepytywanie, gdzie nieznajomość jakiegoś szczegółu może pogrzebać jego szanse. Z resztą, dokładnie tak wygląda życie i programowanie. Dodatkowo, to że ja pokazuję, że nie jestem czegoś pewien i nie narzucam kandydatowi swojego zdania, często otwiera kandydatów i pozwala im się nieco zrelaksować ("o on też nie wie wszystkiego")
      "Dodatkowo, kandydat może to później zweryfikować i poczuć się zniesmaczony jeżeli okaże się, że to co powiedzieliśmy było błędne" - to już kwestia kandydata. Oczywiście mogę palnąć jakąś totalną głupotę i biorę to pod uwagę. Rekrutacja to trudna sztuka - nie tylko kandydat musi się wykazać, rekruter także.

    • @micha8982
      @micha8982 Год назад +1

      @@JZP dzięki za podzielenie się opinią, bardzo zdrowe podejście, które zdecydowanie popieram. Chwilę się zastanawiałem, ale chyba nie mam nic więcej do dodania. :) Jeszcze raz dzięki, że dzielisz się swoją wiedzą. Powodzenia!

  • @bcanada9435
    @bcanada9435 Год назад +4

    Fajne ale dałbym jeszcze na koniec ocenę na zasadzie czy dana osoba ma duże szanse aby się dostać po takiej prezentacji lub co by jej znacząco pomogło.

  • @losdetroid
    @losdetroid Год назад +2

    zostawiam dobre słowo Mateusz ;)

  • @ti00rki
    @ti00rki Год назад +2

    zostawiam dobre słowo Mateuszowi ;)

  • @Ala-ph1wg
    @Ala-ph1wg Год назад

    w minucie 28:10 Mateusz powiedzial zdaje sie poprawnie - nie mozesz przesylac zmiennych do gory, czyli zewnetrzna funkcja nie ma dostepu do zmiennych utworzonych wewnatrz funkcji wewnetrznej ( czyli do gory ). Poprawcie mnie jeslii sie myle, bosmy tu chyba wpadli w logic hell :)

  • @qw3qw378
    @qw3qw378 Год назад +1

    no to oglądamy!

  • @bartekkupski395
    @bartekkupski395 Год назад +4

    Najlepsza seriaaa

  • @lukasztajny2668
    @lukasztajny2668 Год назад +2

    No offense, ale... Te zadania to nie wiem co one tam mają udowodnić. Że człowiek matematyke skonczyl, czy jak? Normalnie jako zadanie ja widze napsianie komponentu ktory bedzie ciagnal zarzadzal z api jakas dana. I od odpowiedniego podejscia ocenilbym(a idzie sporo rzeczy co beda w robocie potrzebne wycignac od ziomka). Pisanie strikte matematycznych funkcji nic nie potwierdza, bo jak delikwent pozniej zacznie mi u klienta strimy przekazywac pomiedzy pieldyriardami child componentow, zamiast wykorzystac np store to wiecej czasu sie spali na refaktorowaniu tego i wpieni ogormnie klienta. No chyba ze mowimy o rozmowie na Jun, to wtedy mozna leciec takimi zadnaimi, bo bynajmniej sprawdzi sie jak ziomek podchodzi "technicznie" do problemu, ale nie ocenialbym wtedy czy zadanie wykonal czy nie, lecz jak chcial odpowiendio uzywac tablic, jakie nazewnictwo stosowal, czy rozdzialby kod na jakies logiczne czesci etc.

  • @myronbolitar1686
    @myronbolitar1686 Год назад +8

    Jedno już mnie zastanawia. Teoretycznie Junior ma mieć dzisiaj pojęcie o reacr, node js i wielu innych rzeczy, a tutaj kolega dopiero ma w planach się tego nauczyć, a już chce być midem? Czy gdyby dzisiaj szukał pracy to czy zostałby przyjęty chociaż na juniora ?

    • @damiangrabarczyk9257
      @damiangrabarczyk9257 Год назад +2

      Chyba sam sobie odpowiedziałeś :)

    • @JZP
      @JZP  Год назад +24

      To zależy od firmy i od tego jak rekrutują. Generalizacja jest niewskazana. Jeśli kandydat jest bystry, ogarnia i umie programować to dostanie pracę a Reakta nauczy się w miesiąc.
      Słowo klucz - umie programować a nie wykuł frameworki i toole na blachę.

    • @myronbolitar1686
      @myronbolitar1686 Год назад

      @@JZP czyli jest dla mnie nadzieja 🤣

    • @atmo2118
      @atmo2118 Год назад +7

      W CV widać, że w 1. pracy korzystał z Angulara. Jeśli ktoś ma prawie 2 lata expa, korzystał z innego frameworka to nauka Reacta nie powinna byc dla niego problemem, więc why not. Mam dwóch znajomych, którzy wcześniej używali innych frameworków i dostali pracę z Vue, ogarniali framework dopiero jak dostali pracę.

    • @maciej3789
      @maciej3789 Год назад

      A widziałeś byczku jego CV? Jest na samym początku filmu. Bo on nie ma pojęcia o react, a ty pojęcia o czytaniu ze zrozumieniem. Kolega nauczy się reacta w miesiąc, to jest tylko biblioteka Javascript. Mam nadzieje, że wstawiająć ten komentarz przerobiłeś już C# i Jave z framweworkami, a na froncie angulara też znasz?

  • @thebestchillsounds4780
    @thebestchillsounds4780 Год назад +5

    Właśnie jestem po rozmowie i napiszę jakie miałem pytania na "Junior front end developer".
    1. Napisać algorytm TwoSum.
    2. Jakie complexity tego algorytmu jest.
    3. Jak dokładnie działa for loop (miałem pokazać bardzo dokładną analize, typu wyciągnać i przed loopa, i++ dać na koniec loopa itp).
    4. Obliczyć i podać "formula" ile razy ten algorytm się wykona.
    5. Przepisać algorytm, żeby był szybszy.
    6. Weszliśmy na jakąś strone, gdzie są rozkłady zajęć dla studentów i taki rozkład zajęc miałem zapisać w json format. Potem na drugi rozkład zajęc i miałem zoptymalizować pierwszy json format, żeby z drugieo rozkładu też pasował.
    7. Co to jest "inheritance" w JS.
    8. Jak wysłać forma bez JS.
    9. Co to GET i POST, jak się od siebie różnia i co najważniejsze "Where do they store data?".
    10. Jak się robi query w adresie URL, i tutaj nam już zabrakło czasu.
    Jak widać, całkiem inne rzeczy niż tutaj :) Interview miałem po angielsku.

    • @TheInchii
      @TheInchii Год назад +1

      Jestem na początku tej drogi ale już mnie to przeraziło. Mam pytanie kończyłeś szkole po angielsku czy jakiś kurs robiłeś aby uzupełnić zasób słów? Mówię w miarę biegle po angielsku używam niemal codziennie w pracy ale praca nie związana wogole z programowaniem i boje się właśnie rozmowy przez angielski że mogę czegoś nie zrozumieć.

    • @JEsterCW
      @JEsterCW Год назад +2

      To miałeś dosyć słabą rozmowę jak dla mnie, ale zależy co dokładnie owa pozycja miała za zadanie w pracy. Pytania o algorytmy, to najbardziej idiotyczne stracenie czasu na rozmowie o pracę.

    • @thebestchillsounds4780
      @thebestchillsounds4780 Год назад +2

      Tak kończyłem szkole z angielskim i jestem w nim biegły. Jak się mówi po angielsku to nie ma co się stresować, że się jakiś błąd popełnił bo w większości przypadków Twój rozmówca to nie będzie typowy Anglik. Ja również programowania się po angielsku uczyłem, więc wszystkie specyficzne słówka znam lepiej niż po polsku.
      Praca miała dotyczyć rozbudowy SMC(system management content). Jako typowy frontend w React, a w przyszłości jakoś full stack w node.
      Też uważam, że takie pytanie z algorytmów jeszcze tak głęboko + 2/3 próby optymalizacji takiego algorytmy w godzinę to troszkę strata czasu. Tak naprawdę jakby ktoś nigdy nie napisał linijki kodu a wykuł typowo teorię z BigO, miałby większe szanse xD

    • @JEsterCW
      @JEsterCW Год назад

      @@thebestchillsounds4780 Każdy i tak otwiera przeglądarke, wpisuje algorytm i kopiuj wklej i tyle. W ewentualności dostosowujesz go... Nie rozumiem takich ludzi rekrutujących co zadają pytania o algorytmy. Zadania jeszcze ujdą, bo to sprawdzenie logiki oraz myślenia, ale no takie słabe
      *P.S Dostałeś pracę tho? czy jeszcze jedna rozmowa?*

    • @thebestchillsounds4780
      @thebestchillsounds4780 Год назад

      @@JEsterCW Totalnie się zgadzam, w sumie jestem ciekawy czy na "starszych" stanowiskach jakoś się optymalizuje te algorytmy itd. Do końca tygodnia mają mi dać znać xD ale raczej wątpię bo na moje oko poszło mi tak 5/10 xd

  • @vortexgaming8961
    @vortexgaming8961 Год назад +1

    To ja mam propozycję. Aktualnie szukam swojej pierwszej pracy w IT i chciałbym się sprawdzić na czy umiem dostatecznie dużo aby zostać juniorem :) Dlatego jeśli jest możliwość to chętnie wziąłbym udział w takiej rozmowie. Myślę że było by to też ciekawe dla widzów kanału :)

    • @JZP
      @JZP  Год назад +1

      Ekstra! Jeśli będziemy robić taki odcinek, to ogłosimy rekrutacje!

  • @TheJaworpa
    @TheJaworpa Год назад +2

    Może mam backendowy fetysz, ale używanie this to niezła kupa. Jak ktoś musi używać this i bawić się w jakiś scope to musi przemyśleć swoją aplikacje.

  • @waclaw1rym
    @waclaw1rym Год назад +3

    Co myślisz o wprowadzeniu na koniec rozmowy pytania o to ile ktoś chciałby zarabiać? Myślę że fajnym feedbackiem byłaby twoja ocena czy kandydat przez to jak się zaprezentował zasługuje na więcej, albo że wymaga za dużo. Chodzi mi o widełki a nie dokładne wynagrodzenia.

    • @JZP
      @JZP  Год назад +5

      Raczej nie. Różne firmy różnie płacą więc trudno byłoby to ocenić. Wystawianie potencjalnego kandydata na takie pytanie też byłoby dość kłopotliwe

  • @TheSirgo23
    @TheSirgo23 Год назад

    Nie nagłówki options tylko request tzw. preflight, który przed wysłaniem POSTa pyta serwer o jego cross-origin-policy czyli często uciążliwe dla frontów CORSy. Myślę, że Mateusz dał radę czekam na rozmowę z seniorem.

    • @JZP
      @JZP  Год назад +1

      Czyli właśnie request options = preflight

    • @alexi_space
      @alexi_space Год назад +1

      o tak, bardzo uciazliwe. Uzywam Django rest i mialam czesto problem z postami, bo zamieniały sie w OPTIONS w pythonowej konsoli, ale z postmana nie było problemu. Ostatnio kilka godzin siedzialam i googlowałam, juz taka wnerwiona. Okazalo sie ze moduł corsheaders do Django był jakiś nie kompatybilny czy z nową wersją i musialam sama napisać (znaczy skopiować i przerobić) middleware, któro dodaje header allow, do requstów z whitelisty i już poszło gładko :D

  • @Mateush444
    @Mateush444 Год назад +1

    Szkoda, że ciagle te same pytania i zadania co na ostatniej rekrutacji

  • @leszeksieradzan3647
    @leszeksieradzan3647 Год назад +1

    Może będzie rozmowa Junior backend dev??? Albo ogólnie coś od strony zaplecza.

    • @JZP
      @JZP  Год назад +2

      Jest spora szansa

  • @aztekiumbot5189
    @aztekiumbot5189 Год назад +3

    Człowiek bez wiedzy na takiej rozmowie nie pociągnie ani minuty! 🙂

    • @kamilbeben9900
      @kamilbeben9900 Год назад +4

      Nie prawda, na mojej pierwszej rozmowie na stanowisko programistyczne robiłem z siebie idiotę pełną godzinę

  • @mariuszpudzianowski-jx7xy
    @mariuszpudzianowski-jx7xy Год назад

    jak on niby jest midem ja sie javascripta pol roku ucze znam odpowiedz na kazde pytanie i mi sie zdaje ze ja na juniora bym nie byl

  • @Dziki8332
    @Dziki8332 Год назад

    A kiedy będzie rozmowa na mid java developer?

  • @RedCandle23
    @RedCandle23 Год назад +1

    fascynujoncy film

  • @WojP7
    @WojP7 Год назад +16

    Myślę że to są aktualnie pytania na juniora a nie na mida

    • @JZP
      @JZP  Год назад +2

      Jakich byś oczekiwał na mida?

    • @fannoth1
      @fannoth1 Год назад +4

      @@JZP hej, osoba z tego odcinka o dużo bardziej nadawała się na rozmowę na stanowiska "mida" więc zwracam honor ;). Piszę tutaj, bo mam kilka ciekawych pytań na rekrutację mid/regular (i tak całe te nazewnictwo nie ma sensu):
      1. Dlaczego potrzebujesz pliku cookie.
      2. Jak uzyskać dostęp do API historii przeglądarki.
      3. Co to jest "polyfill".
      4. Jak wykryć preferencje językowe przeglądarki.
      5 .Co to jest minifikacja.

    • @sgieszczyk
      @sgieszczyk Год назад +3

      tak xD
      piekne gadki na rozmowach, a potem gnoj w kodzie ;)
      ale no najwazniejsze, ze regulki pieknie opowiedziane

  • @wilk0002
    @wilk0002 Год назад +16

    Sam przeprowadzałem rozmowy techniczne z kandydatami i wiem ile kosztuje ich to stresu wiec Gratulacje za odwagę żeby wystąpić w takowej online. Jestem ciekawy takie symulacji dla backendo-wców + SQL-devów bo to mój "konik" akurat jest. ;)

  • @maszter0
    @maszter0 Год назад +5

    Wiesz co sory ale używasz zmiennych var i jquery więc nie możemy sie kolegować, tak sobie to wyobraziłem XD ogólnie widać, że Mateusz ogarnia temat programowania, jedynie ma trochę braki w częsci teoretycznej.

  • @marlas6501
    @marlas6501 Год назад

    No dobra, ale w końcu to go przyjęli czy nie przyjęli? 😊

  • @chen0rama
    @chen0rama Год назад +2

    Przyjęty czy nie ? ;)

  • @franekfranek4907
    @franekfranek4907 Год назад

    gdzie jest dostępne rozwiązania zadania z frontmentor Mateusza?

    • @JZP
      @JZP  Год назад

      Musisz wejść na naszego DC, znaleźć Mateusza i samemu poprosić

  • @lhard123l
    @lhard123l Год назад

    Jakby tak rozmowa gdzieś wyglądała to bym nie chicał tam pracować, w sumie odrzucałem już takie oferty..

    • @JZP
      @JZP  Год назад +1

      Ok

  • @atmn_pawel
    @atmn_pawel Год назад +2

    przydałyby sie timestampy

  • @biohacker5815
    @biohacker5815 Год назад +1

    Będzie odcinek o tym w jaki sprzęt zainwestować na początek?

    • @JZP
      @JZP  Год назад +1

      Raczej nie, bo nie trzeba inwestować w żaden sprzęt. Dowolny komputer, który pociągnie LoLa wystarczy.

    • @Razor1379
      @Razor1379 Год назад +8

      Ja polecam kupić drugi monitor, i wygodny fotel.
      Edit: dodam jeszcze dysk nvme, bo przyspieszył działanie mojego komputera znacząco i dużo >=16 GB RAMu jeżeli lubisz mieć otwartych 50 kart stackoverflow w chromie.

    • @JEsterCW
      @JEsterCW Год назад

      @@JZP Ja raczej bym uważał z takimi stwierdzeniami :)

    • @JZP
      @JZP  Год назад +3

      No nie wiem, szukanie sprzętu brzmi jak marnowanie się na niespecjalnie istotne aspekty. Szczególnie na początku

  • @MR_Walentino
    @MR_Walentino Год назад +1

    Wojtas czy to ty?!

  • @JEsterCW
    @JEsterCW Год назад

    Kacper, pomyliłeś micro z macro taskami jak co :) (na odwrót miało być)

    • @JZP
      @JZP  Год назад

      Nie no, chyba dobrze jest. Najpierw macro task a potem wszystkie micro

  • @jakubwodarczyk2359
    @jakubwodarczyk2359 Год назад +2

    Zastanawia, mnie czy jakby kandydat byl po studiach to czy by rozwiązał to zadanie z Fibonacciego używając rekurencji

    • @kuba2004
      @kuba2004 Год назад +9

      na informatyce rozszerzonej w szkole sredniej w sumie tez jest rekurencja

    • @maciej3789
      @maciej3789 Год назад +6

      Chyba chodziło Ci o kandydata po szkole średniej, a nie po studiach. Nawet w dobrym liceum na mat-infie są takie rzeczy, nie wspomnę już o technikum na którym to standard.

    • @fuukowatty9817
      @fuukowatty9817 Год назад +4

      @@kuba2004 1 lekcja gdzie 2/3 klasy i tak nie wie co sie dzieje, chyba ze tak tylko u mnie XD

    • @wojtek2288
      @wojtek2288 Год назад +1

      O wiele gorsze rozwiązanie, złożoność wtedy jest wykładnicza i już pewnie przy kilkudziesiątym elemencie będą problemy z wydajnością

    • @TheSirgo23
      @TheSirgo23 Год назад +1

      Raczej wiekszosc osob domyslnei uzyla by rekurencji i zeby zrobic loopa musiala by chwile pomyslec.

  • @remek712
    @remek712 Год назад

    Jak sobie radzić z presją w Sprintach jako programista

    • @EuropeanLord
      @EuropeanLord Год назад +2

      Dwa sprawdzone rozwiązania od seniora: pielucha dla dorosłych i marihuana.

  • @Malootki89
    @Malootki89 Год назад +3

    GET vs POST. Pominięte zostało po obu stronach, że GET nie powinien mieć body chociaż technicznie w specyikacji nie jest to zabronione.

    • @alexi_space
      @alexi_space Год назад

      to takie chyba zbyt oczywiste.

    • @kamilbeben9900
      @kamilbeben9900 Год назад

      Zabronione w specyfikacji nie jest, ale przeglądarka tego nie wyśle. Można się w ten sposób komunikować server-server choć w większości przypadków zostaje pytanie "po co"

  • @maciej3789
    @maciej3789 Год назад +2

    Robiłem to zadanie z Frontend Mentor, po kilku miesiącach nauki. Dlaczego nasz kandydat ma to w CV? xD Chyba, że to nieaktualizowane portfolio.

    • @fuukowatty9817
      @fuukowatty9817 Год назад +1

      jest jeszcze mozliwosc ze jakosc kodu jest inna

    • @altair3021
      @altair3021 Год назад +2

      A ty wiesz, że w pracy senior i junior pracują nad tymi samymi projektami? 🤦‍♂Różnica jest w kodzie, bo senior napisze ci czysty i testowalny kod w odpowiedniej architekturze, a ty spaghetti + 10 razy dłużej.

    • @maciej3789
      @maciej3789 Год назад

      @@altair3021 Nie rozumiem twojego facepalma, widziałeś w ogóle ten projekt i jaki jest jego zamysł? Po co pisać do niego jakiś skomplikowany backend, używać trzech frameworków jak to armata na muchę. Uważam, że w CV więcej warte są swoje projekty, pomysłów jest multum. Nie zmienia to faktu, że chłopak ma potencjał i sporą wiedzę, tego nie neguję. Zdziwił mnie tylko ten projekt.

    • @MeumPax
      @MeumPax Год назад

      XD

    • @altair3021
      @altair3021 Год назад

      @@maciej3789 No bo twój zamysł jest błędny, uwierz, że dla pracodawcy bardziej wartościowy jest projekt todolisty w czystej architekturze i dobrymi praktykami niż potężny projekt z spaghetti code, ludzie skupiają się na ilości, a nie jakości i potem dziwią się, że ciężko o prace.

  • @Керублан
    @Керублан 10 месяцев назад

    Поставлю лайк на всякий случай

  • @Qba105
    @Qba105 Год назад +2

    Mateusz ogarnął.

  • @piotrek3580
    @piotrek3580 Год назад

    Na regulara zadnako jedno z fibonaccim? W 2016 moze tak bylo :D ale ogolnie zajebista rozmowa i fajne Twoje podejscie i pytania, gdyby kazdy rekruter taki był to czlowiek rozmowe usmiechniety by konczyl

    • @EuropeanLord
      @EuropeanLord Год назад

      A teraz jakie zadanka dają na regulara a jakie na seniora? :) Bo ja kilka razy wbiłem na seniora bez żadnych zadań, po prostu gadaliśmy o tym co robiłem, feedback od ex-pracodawców i jazda.

    • @piotrek3580
      @piotrek3580 Год назад

      @@EuropeanLord ja jak wbijałem na juniora to miałem zacząć implementować Dijsktre 😂🤣 ale chyba chcieli zobaczyć podejscie do problemu samo.

    • @xkonrad679
      @xkonrad679 Год назад

      @@piotrek3580 stawiam, że na front end nie aplikowałeś. Możesz powiedzieć coś więcej na temat stanowiska na które aplikowałeś i stacku? Dijkstra sam w sobie jest w miarę "basic" algorytmem, dla kogoś kto jest gotowy na pytania związane z algorytmami. Wymaga on trochę przemyślenia struktury (głównie chodzi o kopie), jak i znajomości grafów samych w sobie (w tym przypadku i grafów ważonych). Osobiście jeśli chodzi o grafy i sprawdzenie podejścia do problemu spodziewałbym się jakiegoś algorytmu w stylu death path czy mutual friends, aby mieć pewność że faktycznie kandydat może widzieć ten problem po raz pierwszy chociaż sam w sobie nie jest trudny. W naprawdę skrajnych przypadkach algorytmy związane z silnymi spójnymi składowymi (kosaraju), ale to już kojarzy się z przejechaniem po kandydacie i raczej byłby to jakiś google.

    • @piotrek3580
      @piotrek3580 Год назад

      @@xkonrad679 wbijałem jako .Net, teraz Devops.

  • @mondrezeczy6366
    @mondrezeczy6366 Год назад +1

    fetch jest makro taskiem?

    • @JZP
      @JZP  Год назад +1

      Mój błąd - nie jest :) xhr jest

    • @grzegorzpaprzycki2547
      @grzegorzpaprzycki2547 Год назад

      Niestety, na obecną chwilę nie ma tu konsensusu. Jako że jest elementem mechanizmu promisa to powinien być traktowany jako microtask (i tak interpretuje go Chrome). Natomiast Firefox i Edge wrzucają callbacki z fetcha do kolejki Macrotask Queue.

    • @mondrezeczy6366
      @mondrezeczy6366 Год назад

      @@grzegorzpaprzycki2547 jak to sprawdzasz?

    • @grzegorzpaprzycki2547
      @grzegorzpaprzycki2547 Год назад

      @@mondrezeczy6366 nie ma prostego sposobu. Grzebałem jakiś czas temu w dokumentacji.

  • @sc5shout
    @sc5shout Год назад

    Nie spodziewałem się, że rozmowa na mida może być aż taka prosta. Miałem parę lat temu rozmowe na junior c++ dev. To jako zadanie, tak jak tutaj ciąg fibonaciego, miałem napisać kolejkę lock-free mpsc. Napisałem tak jak umiałem, działało, a babka przyczepiła się do tego, że nie dałem odpowiednich barier tylko wszędzie zostawiałem defaulowe, tzn. std::memory_order_seq_cst. Ale na boga, przecież to była rekrutacja na juniora XD.

  • @pastelek3
    @pastelek3 Год назад +1

    aogladalne przez mikrofon tego goscia

  • @DominikaLazarowicz
    @DominikaLazarowicz Год назад +3

    Fibonacci i od razu widać, że kandydat bez studiów 😅ah ta rekurencja

    • @piotrc966
      @piotrc966 Год назад +1

      Rozumiem, że na studiach ciebie nie nauczyli czym jest programowanie dynamiczne, a jedynie po najmilejszej linii oporu czyli rekurencja i zawalanie stosu. Napisz sobie tę dwulinijkową wersję rekurencyjną i policz dla n=100 i porównaj do wersji dynamicznej choćby tej z filmiku ha ha ha.

    • @DominikaLazarowicz
      @DominikaLazarowicz Год назад

      @@piotrc966 Polecam zluzować a nie od rana obrażać ludzi xd tylko zwróciłam różnice w sposobie myślenia o ciągu fibbonaciego

    • @piotrc966
      @piotrc966 Год назад

      @@DominikaLazarowicz IMHO dobry student, z automatu napisałaby wersje iteracyjną, bo wie że wersja rekurencyjna to tylko wersja szkolna służąca za przykład czym jest rekurencja. I wersja rekurencyjna jest tak beznadziejna pod względem wydajnościowym, że może stanowić przykład jak nie należy pisać programów.
      I cię nie obrażam tylko stwierdzam fakt :).

    • @plazmi1
      @plazmi1 Год назад

      @@piotrc966 dobry student wiedziałby że istnieje ścisła metoda rozwiązywania liniowej rekurencji skończonego stopnia o stałych współczynnikach, warto się uczyć algebry :)

  • @DevPythonUnity
    @DevPythonUnity Год назад +2

    def FibNumb(n):
    a = n- 1
    b = n - 2
    result = a + b
    return result

    • @ptr257
      @ptr257 3 месяца назад

      nie działa
      def fib(n: int) -> int:
      first_item = 1
      second_item = 1
      temp = 0
      for _ in range(n-2):
      temp = first_item + second_item
      first_item = second_item
      second_item = temp
      return temp

  • @laaste5393
    @laaste5393 Год назад

    Wzór eulera :D
    function ($n)
    {
    return ((1/sqrt(5)) * pow(((1 + sqrt(5)) / 2), $n)) - ((1/sqrt(5)) * pow(((1 - sqrt(5)) / 2), $n));
    }