Panie Tomku, niech Pana gęś kopnie !🤪 Przez oglądanie Panu kanału pójdę z torbami ! 😀 Tylko dlatego, ze oglądam Pana cudności kupiłem : Wędzarnie Nadziewarke do kiełbasy Szynkowar - ale za mały 😒 Słoików całe kartony I wróciłem , oczywiście za Pana pomocą do tak zwanych korzeni, tak się przygotowywało jedzenie kiedyś !! Dzięki Bogu za Pana kanał !! A ze czasy teraz takie, samemu można zapełnić spiżarnie i to nie byle czym !! Bez tych „E” !! Nie wszystko jeszcze zdążyłem przerobić, ale jestem w trakcie ! Ooo, i beczki na ogórki , na kapustę kiszona tez już zapełnione !! No i książka tysz jest 😀 Dzięki za Pana kanał , za te inspiracje , no i pozdrowienia dla Babci !! Ją tez każdy powinien naśladować ! Myśmy nie zrobili tego, a teraz ta Wiedza poszła w siną dal ..😫 Dziękuje jeszcze raz ! ❤️😍❤️😍
Ja pobudowałem , że wejść można, kanał murowany to wędzeniana zimno przez kilka tygodni . Ozór wołowy radzę spróbować wędzić przez tydzień zimnym dymem .Niebywały delikates . Radzę kupić jeszcze pakowarkę próżniowa i krajalnice .Robię paczki po 15 deko , zamrażam i jakby co to na popołudnie rozmrożone. 😂
Dziekuje bardzo za przepis. Kilka tygodni temu kupilam 3 kg szynkowar. Wedlina wychodzi wspaniala. Poprosze o wiecej pemrzepisow na domowa wedline. Pana przepisy sa najlepsze na swiecie. Pozdrawiam
Zapamiętajmy ten odcinek. Niebawem większość będzie samemu robić jak wyjdzie, że mielonka wychodzi 40zl. Już sam pasztet to koszt 35zl. Dramat. Mięso też poszło w górę ale jednak jak ktoś będzie umiał zrobić samemu to i tak wyjdzie połowa kasy tego co w sklepie i będziemy wiedzieli co jemy.
Niedlugo na gas i prad nie bedziesz mial wiec powodzenia w uzywaniu gazu przez 3 godziny.Ten gosciu zarabia na RUclips wiec go stac co pokazal jak wyjechal nad morze i zamawial najdrozsze jedzenie w restauracjach i opowiadal ludziom czy jest dobre czy nie za taka cene.Kogo stac na restauracje w takich miejscach gdzie mozna o wiele tansze jedzenie tam kupic i na talezu wiecej
Schab pieczony, kupiony po 19 złotych, upieczony, zostało 2/3, koszt 30 złotych za kilogram, no dobra, plus prąd i przyprawy, ale wiem co jem i mi to smakuje.
A ja nie dodaję nic, prócz soli 20g na kilogram, łyżkę pieprzu, łyżkę ostrej, mielonej papryki, czasami słodkiej, bądź wędzonej, do tego 4 ząbki czosnku, czasami pół małego jogurtu (na kilogram, czasami cały, zależy jaką konsystencję chcemy zrobić). Wychodzi genialna, aromatyczna, można dodać inne przyprawy ( oregano, rozmaryn, bazylię, albo np. pietruszkę, bądź pokrojone w kostkę marchewkę, słodką paprykę itd.), ale wszystko prawdziwe i naturalne, i trzyma dwa tygodnie w lodówce!
Coś wspaniałego!. Nie ma tu oszukaństwa, robimy przecież dla siebie. Samo zdrowie, żadnych "e". Smak dobrany pod siebie. Niech nikt nie próbuje porównywać tego smakołyka z nawet najlepszymi wyrobami najwspanialszych, nawet światowych firm.
Jako doświadczony kilkuletnią praktyką szynkowarowiec polecam zapełnić szynkowar tak aby mięso było poniżej lustra wody. Natomiast po procesie parzenia podczas studzenia odpuścić sprężynę mięso będzie bardziej soczyste ponieważ część soków pociągnie jak gąbka.
Robie takie mielonki i szynki z szynkowaru i rewelka. Tomuś dziękuje że promujesz takie jedzenie kanapkowe. Bo ludziom się w dupach po przewracało i nie wiedzą co dobre a co tylko kichy zapycha. Pamiętam jak to w latach 80-90 robiło się samemu i byla puszota a teraz konserwe kupuje się i w nocy się człowiek świeci tyle tej chemii. Mieliśmy porządne zakłady mięsne i co zachodu się zachciało a swego się nie widziało.
Pan Tomasz zawsze robi wszystko tak zwyczajnie,prosto i bez zbędnych farmazonów że aż chce się zjeść ekran😀muszę spróbować tego przepisu bo mielonka to jedna z moich ulubionych wędlin,a ta przedstawiona w materiale przebija wszystkie!pozdrawiam!
Zrobiłam mielonkę z tego przepisu. Wyszło nie samówicie fajne. Zawsze mi się galaretka oddzieliła i mięso było suche i dość twarde. Ten przepis jest ok. Chyba dobrą robotę robi soda i mąka. Teraz tylko będę dodawać inne przyprawy na pewno czosnek i majeranek. Dziękuję Ci Tomeczku.
BARDZO DZIEKUJE za przepis! Ostatnio na weekend sprawdzalam zawartosc konserw miesnych i NIE KUPILAM zadnej. Na nastepny weekend bede robic z panskiego przepisu :)
Jestem ciekawy, jak udało się "zasprężynować" mięcho wsadzone równo z brzegiem szynkowara. No przecież nie mogło to się udać, gdyż też posiadam taki sprzęt i wiem jak to działa. Ale może inni nie wiedzą i mógłbyś unikać takich "skrótowców" w swoich przepisach - a szczególnie w szynkowarze. Ale jakby nie patrzeć - swojska mielonka to jest to!
To że nie mogło się udać zamknąć to raz a dwa że mięso podczas parzenia musi być poniżej poziomu wody więc Pan Tomek troszkę tu przyściemniał. Kogoś kto pierwszy raz robi szynkowar Pan Tomek wyprowadził na manowce🙃😉
Od trzech lat wykonuję wyroby w szynkowarze i słoikach. Różne wędliny i pasztety. Nie raz korzystałem również z Pana przepisów. Mało roboty a wiesz co jesz a do tego zostaje kasa w kieszeni 💪😃 panie Tomku więcej takich wyrobów 👍pozdrawiam 🙂
Zrobiłam dokładnie z przepisu Pana Tomasza. Smak jest super tylko kolor mielonka jest bardziej ciemny. Co zrobiłam nie tak? Dodam że to moja pierwsza mielonka z szynkowaru. Pozdrawiam
@@sylwia2919 Pilnuj temperatury wsadu a nie czasu parzenia , czas około 1,5 gdz. przy szynkowarze 1kg. Ale bardzo istotna jest temperatura wsadu , powinna być 68 - 72 Stopnie MAX , nie zależnie od wielkości szynkowaru . Pozdrawiam
W moich szynkowarach działam już długo. Temperatura wody pomiędzy 75-78 stopni, nie przekraczamy 80-82 stopni. Jeśli badamy temperaturę wewnątrz to wystarczy parzyć tyle czasu aż szpila wbita w środek nie osiągnie 78 stopni. Wtedy pozostawiamy do wystygnięcia. 3 h to barbarzyństwo :) Będzie przegotowana, a nie delikatna z galaretką. Ta jest przegotowana zamiast sparzona. Polecam też użyć dwóch worków zamiast jednego, będzie łatwiej wyciągnąć mielonkę. Pzdr.
może się mylę ale 3 godziny to dobry czas dla takiego dużego naczynia (3 kg). Temperatura musi mieć czas aby dojść do środka. Z drugiej strony pozostaje bezwładność temperaturowa. Wyjmujesz z wody a temperatura jeszcze dogrzewa środek. Mimo wszystko mniejszy szynkowar - krótszy czas - tak to widzę. Są różne szkoły, jedni piszą krócej, inni dłużej. To tak jak z stekiem. Jedni wolą krwisty inni średni albo wysmażony. Z gustami nie wygrasz. Kiedyś robiłem mielonkę czy tam gulasz angielski według innego przepisu z peklosolą i krótko parzoną. Wyglądała paskudnie - była czerwona a w smaku surowa. Niech każdy robi tak jak lubi a film fajny i pomocny dla początkujących. Najważniejsze - nie wolno się zrażać niepowodzeniami, tylko modyfikować przepis pod siebie.
@@pawel9673 samo naczynie jest duże i oddaje po całej swojej powierzchni. Napisałem że jest przegotowana bo wygląda na gumowatą. Jednak patrzę na składniki "zalewy" i to może być mączka. Osobiście nie dodaję sody ani mączki tylko: peklosól (dłużej może stać zanim się zacznie psuć), pieprz biały, gałka m. pieprz czarny, majeranek. Żelatyna z wodą. Mięso upchane dość szczelnie, choć nie ma się czym przejmować, puste miejsce zastąpi przepyszna galaretka - jak w konserwach za komuny. Mieszamy tak długo aż mięso wypije wodę. Musimy trochę porzucać mięsem. Woda aktywuje wiązania kolagenowe, a rzucanie je wiąże. Ważne aby po gotowaniu mielonka odstała do następnego dnia w lodówce, choć ciężko z tym :)
@@grubertos dokładnie. Aczkolwiek z tym bezpieczeństwem to jest tak, że kiedyś widziałem bardzo ciekawą tabelkę. Pochodziła ona z fachowej literatury branżowej masarskiej. I wynikało z niej, że w temperaturze 68 giną bakterie w przeciągu bodajże kilku sekund, ale np w 60 stopniach też giną, tylko że w przeciągu paru minut (nie podaje dokładnych cyfr, nie chce klamać). W każdym razie wynikało z tego, że jak wyrób osiągnie 60 stopni, to zanim osiąganie 61 czy 62, to już na tyle długo przebywa w temperaturze 60+, że już i tak jest bezpieczny bakteriologicznie. A co dopiero 68.
Do tej pory przepisy, które sprawdziłem były super. Tej mielonce brakuje przypraw, mięsa za dużo, pokrywki nie da się zamknąć jest jeszcze sprężyna z blaszką, która też ma swoją grubość po ściśnięciu. Przepis do modyfikacji. Trochę jałowa, zrobiłem to wiem.
Masz racje! Jak to można jeść, i kto to je? A gdzie podstawowe tak ważne nadające smak przyprawy? Zabrakło mi w tym jednego b. ważnego składnika. Nie widziałem umycia mięsa pod bieżącą wodą oraz odsączenia go przed pokrojeniem do zmielenia. Nie kupuję wyrobów. Wyroby i inne potrawy robię sam, wówczas wiem co jem. Szynkowar 1,5 kg +woreczki firmowe większe a wsad wyrobów z przyprawami do 1,4 kg aby spokojnie zamknąć szynkowar. Pasteryzuję 2 godz , temp. 75-85 st.C następnie odstawiam do naturalnego ostygnięcia. Wyrobów po pasteryzacji nie wyjmuję z woreczka.
Próbowałem wielu przepisów Tomasz Strzelczyka i są bardzo nierówne. Wiele jest świetnych, ale co najmniej połowa jest niejadalna. Zamiast się skupić na dopracowaniu swoich potraw, to skupił się na wrzucaniu jak największej ilości filmików. W tym filmie narzeka na składniki "E" a sam dodaje sodę czyli E500.
@@boges21 witaj ,moj maz wczoraj zrobil ten przepis ,dodal niestety sode ,i wszystko do smietnika .Mieso po dosypaniu sody zaczelo zle pachnac .maz myslal ze to normalne i postanowil mimo wszystko zapasteryzowac ,i dzis rano otworzyl jeden sloik ,i polecial bardzo nieprzyjemny zapach ,a smak nie do zjedzenia .Szkoda ,bo sporo pieniedzy poszlo do smietnika
Panie Tomku, serdecznie dziękuję za ten przepis i czekam na kolejne z wykorzystaniem szynkowara:) 03:47 dodam, że wyrobione mięso można wstawić do lodówki uprzednio "upchnięte" w szynkowarze.
Domowa mielonka, to moja ulubiona bajka. Zamiast mąki, żelatyna. I nie przekłuwam termometrem worka, a termometr jest w wodzie poprzez otwór w pokrywce garnka. Wtedy mielonka jest w otoczce galaretki. Ale to tak moja mała sugestia. Mielonka Pana jest na pewno wyśmienita. Pozdrawiam.
Chciałbym powiedzieć, że moim kulinarnym guru jest oczywiście moja Mamusia 😀 Czasami jednak sam szukam przepisu na coś co przyjdzie mi do głowy. Jeszcze jakiś czas temu wrzucałem zapytanie do wujka google, ale odkąd poznałem Pański kanał zacząłem się przyłapywać na tym, że coraz częściej szukam tego przepisu u Pana. Od dłuższego czasu zmiana jest taka, że najpierw szukam przepisu u Pana a jeżeli go nie znajdę to... Zaraz, zaraz -> nie znajdę? Jak to nie znajdę? Zawsze znajduję😀 Pozdrawiam
W żadnym wypadku nie krytykuję. Pana mielonka na pewno jest smaczna i zdrowsza niż te sklepowe. Dopóki możemy to róbmy i spożywajmy takie właśnie, jak z filmu. Ale nie demonizujmy E bo bardzo często są to naturalne składniki tak skategoryzowane. Nie wiem czy pan wie, ale użył pan Panie Tomaszu E500 w postaci sody oczyszczonej (węglan sodu) 😁Sól kuchenna (NaCl) natomiast mimo, że nie oznaczona jako E to nic innego w zastosowaniu jak wzmacniacz smaku i konserwant, często dla wielu osób szkodliwy nawet w minimalnych ilościach. Osoby takie (na diecie niskosodowej) mogą wtedy sól kuchenną zamienić na potasową gdyż zawiera KCl, które jest oznaczone jako E508. Stan zakochania to ponoć zbiór reakcji biochemicznych i pewno niejedno E się tam znajduje. Bez tego daleko byśmy nie zaszli 😏 Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne przepisy 😊
W końcu jakiś głos rozsądku w komentarzach! Dodam tylko że nie substancje oznaczone literką E są najgorsze w gotowych konserwach, ale sama jakość mięsa zawartego w nich! Najczęściej jest to MOM zawierający odpadki typu chrząstki, skóry, a nawet pazury czy kości 🤢
Szkoda, że tutaj właśnie zostały powielone jakieś półprawdy i takie głupoty lecą do ponad miliona ludzi. Mam nadzieję, że w przyszłości Pan Tomasz lepiej się przygotuje merytorycznie co by edukować, a nie szkodzić.
@@pablosikXXX Nie posądzałbym Pana Tomasza o złą wolę. Po prostu tak to w świadomości ludzi funkcjonuje. Może jakiś "specjalista" w TV śniadaniowej czy innym medium coś tam palnie i tak to się roznosi potem. A i tzw. system na to pozwala bo na jednej etykiecie będzie np. E300 - znaczy się zło. Na innej etykiecie np. produktu mającego uchodzić za zdrowy to samo E300 będzie funkcjonowało jako witamina C - czyli ok. A na aptecznej ulotce będzie to kwas askorbinowy. Ktoś to tak uregulował.
Cześć Tomek. Dziś też sobie kupilam szynkowar👌by zrobić ta wedline No i przy okazji chcem podtrzymac mój komplement dla Ciebie. Bo po mojej uwadze widzę ze za każdym razem umieszczasz liste skladnikow po filmem. 👌👍
Ja nie używam worków, tylko później oblewamy szybkowar ciepłą wodą i samo wypada, na początku też się tak męczyłem z wydobyciem mięsiwa 🤣 ciekawi mnie też że jest taka różowa bez soli peklującej, to soda tak działa?
Też miałem problem z wydobyciem. Jak mówią potrzeba matką wynalazku....pomiędzy woreczek a ściankę szykować wsuwam patyczek lub dwa obok siebie by sięgnęły dna i szyneczka wychodzi jak po maśle .Nie robi się wtedy podciśnienie,które nie pozwala wyjąć worka. Pozdrawiam.
W dobrym momencie ten przepis się pojawił. Posiadam szynkowar i właśnie nabyłam woreczki do niego. Zastanawiałam się jak znaleźć dobry przepis, a tu jest. Spróbuję. Pozdrawiam
Witam. Super przepis jak zwykle a do tego w dzisiejszych czasach to faktycznie lepiej zainwestować w szynkowar niż w sklepowe konserwy 😉 ogólnie nadchodzą czasy takie że wkrótce będzie się np jabłka zrywać żeby coś zjeść
@@Venom-gs4nz no na pewno nie będzie. Może przesadziłem z tymi jabłkami ale fakt jest faktem że zacznie się zbieractwo owoców i grzybów 😉 chociaż jeszcze nie jest źle u niektórych bo widziałem ostatnio całą siatkę pomidorów wyrzuconych w krzaki albo kanapki w trawie i to świeże
@@dom3336 No tak, miałam napisać, zupełnie zapomniałam, powiem tylko, że lubię eksperymentować, mielonka wyszła mi znakomicie i moi goście byli zachwyceni. Mam ten luksus, że posiadam to urządzenie, w którym parzy się ta moja mielonka. Poza tym , często ją robię, albowiem wiem, co jem. Sama mielę mięso, przyprawiam, itd ... Pięknie dziękuję za przypomnienie. Pozdrawiam serdecznie. Ciekawi mnie tylko jedna kwestia, a mianowicie, dlaczego po roku od mojego wpisu, wybrał Pan akurat mój komentarz? Odpowie mu Pan? Pozdrawiam miło 😊
@@ZAIRA1958 Dziękuję za odpowiedź. Oczywiście że odpowiem... Szczerze to był przypadek że napisałem do pani. Właśnie dzisiaj chciałem zrobić jakąś wędlinę w szynkowarze i natrafiłem na film pana Tomka, zaintrygował mnie ... W sensie chodziło mi o prostotę wykonania jak i o ilość składników a dokładnie przypraw : bo to tylko właściwie sól i pierz. Zastanawiałem się czy to jest dobre bez innych przypraw używanych np w kiełbasach, tuszonkach itd Dlatego czytając komentarze natrafiłem na komentarz kogoś kto to przyrządził i postanowiłem zapytać Jeszcze raz dziękuję a mielonkę jutro na pewno będę robił Pozdrawiam
@@dom3336 Proponuję doprawić "swoimi" smakami, ale nie przesolić, myślę, że będzie smakowało, od dłuższego czasu korzystam z przepisów Pana Tomasza i zawsze się sprawdzają. Smacznego, pozdrawiam miło 😊
@@kamhor36 ja do tej pory robiłam tylko w słoiki z różnych mięs (co akurat miałam ) szynki, łopatki, karkówki. Jedne mieliłam inne kroiłam w grubszą kostkę. Do niektórych dodawałam suszony czosnek, czasami też majeranek, ziele angielskie, liście laurowe i inne przyprawy. Czasami też mieszałam z peklosolą i zostawiłam na 24h w lodówce. Dużo tych przepisów jest. Ostatnio dorosłe dzieci zabrały spory słój do Krakowa na koncert. Całej ekipie smakowało 😜
Panie Tomku, jestem na wyspie w Grecji i mam 2 tygodnie odpoczynku od gotowania. Pozdrawiam cieplutko z gorącej Krety Pana i wszystkich oglądających.☀️
To teraz czas na mięso pieczone w słoikach 😉 również rarytas a sprawdza się w wędrówkach po lesie (sezon na grzyby za pasem), do pracy czy ogólnie do spożycia w domu 😉
Ja ani ryżu, kaszy i innych potraw nie gotuję w plastikowych workach. Nie używam silikonowych foremek do pieczenia. Piekąc nie uzyska się tego efektu, ale jednak w tym wypadku wolałabym z pieca. Pozdrawiam 😊
Witaj Tomku, robię w ten sposób wędliny od dawna ale nie dodaje tyle soli max 18 gramów na kilogram mięsa oczywiście przyprawy i rodzaje mięsa dowolne, serdecznie pozdrawiam oraz życzę miłego dnia dla Ciebie oraz całej rodzinki i Babci 👍😀
Panie Tomku kochany, jaka Pan ma racje z tym szpikowaniem "dobroci'. I my to jemy, ale nie musimy tylko trzeba rece zakasac i pichcic samemu. A ogladajac panskie filmiki mozna sie bardzo duzo nauczyc nawet jak sie sporo wie o gotowaniu. Jest Pan mistrzem Tomku, tylko bron Boze ogladac te cuda na glodnego🤣, bo potem to juz problem. Nie nadarzam ogladac wszystkiego, a dziekuje bardzo za porady , jest Pan urodzonym kucharzem i my wszyscy jestesmy bardzo wdzieczni, aby tak dalej. Pozdrawiam.🙋♀
Lepiej dać peklosól bo na zwykłej soli tą mielonke trzeba skonsumować w 48 godzin a 3kg w takim czasie jest niewykonalne😁 No chyba, że zamrozimy połowę.
Dzień dobry drogi Panie Tomku,brawoooo!,no pychotka i bez konserwantów,no nie,to jest rewelacja i nie jest to trudne,no raj w gębie,cudooo,dzięki bardzo za przepis,oczywiście życzymy Panu i Pana rodzinie wszystkiego dobrego i pozdrawiamy Was bardzo kochani!!!!!
Jeśli mogę coś podpowiedzieć to warto przed wyjeciem gotowego wyrobu, szynkowar oblać gorącą wodą. Tyle tylko żeby sam metal złapał temperaturę. Dzięki temu łatwiej wychodzi. Zaś jeśli chodzi o napełnianie mięsem, ja zostawiam centymetr wolnego miejsca dzięki temu łatwiej zamknąć wieko.
W przepisie jest kilka błędów. Po pierwsze nie ładujemy szynkowaru po kokardę. Wsad powinien być max 1 cm poniżej krawędzi. Po drugie mięso spokojnie może być w takiej wersji od razu załadowane do szynkowaru, ponieważ z zaciągnętą sprężyną i tak szynkowar powinien stać w lodówce ok 12h żeby sprężyna pomogła ugnieść porządnie wsad. Po trzecie parzymy zawsze na 2 termometry. Pomiar temperatury w garnku jest kluczową kwestią. Po czwarte nie parzymy na czas, tylko do uzyskania konkretnej temperatury w środku. Po jej uzyskaniu od razu wyjmujemy i od razu zwalniamy sprężynę i odstawiamy do ostudzenia. W ten sposób ewentualne soki które sie pojawią na wierzchu będą mialy szansę wrócić do wyrobu. Dlatego też nie ładujemy szynkowara w opór. I na koniec - żeby nie siłować sie z prawami fizyki przy wyjmowaniu (bo woreczek się może rozwerwać) wystarczy przelać szynkowar gorącą wodą z czajnika albo kranu. A odnośnie dodatków które się widuje w puszkach to niestety musza one być. Jeśli robi się kiełbasę ze słoika w domu to też trzeba dać trochę E. Dodatek E250 tez jest niezbędny, ponieważ azotyn sodu (popularna sól peklująca) jako jeden z nielicznych dodatków do zywności zabija Clostridium botulinum, więc jest niezbędnym dodatkiem do każdego wyrobu mięsnego który zamykamy w słoiku czy puszce. Przed Clostridium botulinum nie uchroni pasteryzacja czy nawet tyndalizacja.
Konserwy w puszce maja dodatki typu e a z drugiej strony robienie wlasnej konserwy w plastikowym woreczku to na jedno wychodzi Nie pisze tego zlosliwie ale podgrzewanie plastiku powoduje uwalnianie die roznych substancji szkodliwych
Tomek, dzięki za kolejny przepis. Jutro kupuję mięsko i do dzieła bo uwielbiam mielonkę. A tak przy okazji czy masz gdzieś fajny, sprawdzony przepis na frankfurterki ? Bo w Twoich przepisach na wędzonki nie znalazłem ☹️. Pozdrawiam.
Trza mieć krzepę, żeby to wyciągnąć z tego szybkowara.💪😄 Dzięki za przepis. Mam 2 szynkowary, będę tworzyć mielonkę, bo mi ślinka pociekła po brodzie.😋
@@leonidas71raptusrex99 Po prostu klikło mi się nie tam gdzie trzeba. 😄Ale chyba zauważyłeś, że już w dalszym tekście jest napisana poprawna nazwa. Wyobraź sobie, że ja odróżniam szybkowar od szynkowara, bo korzystam i z tego i z tego. Pozdrawiam Cię serdecznie.🙂
Już od kilku lat robię sama wędliny z szynkowara, z różnego rodzaju mięs. Nie ma nic lepszego. Wiem co jem. Moje dzieci nie chcą jeść wędlin ze sklepu bo jak twierdzą, są za słone i smakują tak samo. Ja nawet białą kiełbasę robię sama. Ale jeśli chodzi o sól , czy to nie za dużo ? Ja na kg mięsa daję 18g soli
Często robię różne wędlinki z szynkowaru, są super, sugeruję napełniać mięsem do 3/4 wysokości szynkowaru, łatwiej wyjąć woreczek i zawinąć go tak aby zatrzymać w nim wszystkie soki Pozdrawiam
Prosimy wiecej przepisow z szynkowara. Nadeszly ciezkie czasy. Dziekujemy 🥰. Szynkowar super sprawa. Robie juz od jakiegos czasu. Kroje maszynka od razu jak jest gotowe. Do pojemnika. Dzieci uwielbiaja 🥰
Tomek ja przyzwyczajony jestem do miar typu łyżka stołowa czy łyżka do herbaty a w ogóle do świeżego pieprzu zmielonego, a ty tu wyjeżdzasz z gramami. Poczekaj ,daj odetchnąć.
Jak jest problem z wyciągnięciem mielonki z szynkowara to już wskazuje, że wszystko poszło dobrze. Można oblać ciepłą woda szynkowar z zewnątrz, ale tak na szubko. Worek wysunie się łatwiej. Mielonka to niebo w gębie!!!! Chociaż moja żona powiedziała, że smakuje jak salceson ... Ciekawe jest to, że nigdy moja połowica nie jadła salcesonu, gdyż wychowała się na wsi i spożywała, jak to kobieta, tylko schabowe i piersi z kurczaka .... Bardzo py..sz..ne - pisze pomiędzy kęsami. ;)
Zamiast peklo soli mozna dodac 2 lyzki naturalnego jogurtu ze zwykla sola. Jogurt zrobi swoje zamiast peklo soli. Prosze sprobowac. Ja robie. Rewelacja. A uzywam szynkowara Browin. Sprawdza sie bardzo dobrze 🥰. Pozdrawiam
Szynkowar mam i polecam. Jeżeli mogę podpowiedzieć jak wyciągnąć worek z szynkowara, wyciągamy szynkowar z lodówki i na chwile wkladamy do garnka z gorąca wodą. Woreczek sam wyjdzie bez męki
Powiedziała bym ze zamiast mąki ziemniaczanej mroźna dodać żelatyny lub ze skórek ugotowany wywar poniewaź mąką ziemniaczana jest szkodliwa na przewód pokarmowy i jelita
Już drugi raz pojawia mi się szynkowar ( raz na jakimś portalu a teraz tu ) . Konserwy są ok raz na jakiś czas . Ta za słona ta za tłusta . Zazwyczaj zjemy 2 kanapki i ląduje w koszu niestety .
@@donbadylios6323 te kupne wędliny lepsze, prawda? No i smaczku jakiego dodają te różne "E" 😁😁 Ach i jeszcze na + tych kupnych jest to, że nie widzimy jak i w czym to robią i co wkładają do środka. Smacznego i na zdrowie 😍😍
Panie Tomku, niech Pana gęś kopnie !🤪
Przez oglądanie Panu kanału pójdę z torbami ! 😀
Tylko dlatego, ze oglądam Pana cudności kupiłem :
Wędzarnie
Nadziewarke do kiełbasy
Szynkowar - ale za mały 😒
Słoików całe kartony
I wróciłem , oczywiście za Pana pomocą do tak zwanych korzeni, tak się przygotowywało jedzenie kiedyś !! Dzięki Bogu za Pana kanał !!
A ze czasy teraz takie, samemu można zapełnić spiżarnie i to nie byle czym !! Bez tych „E” !!
Nie wszystko jeszcze zdążyłem przerobić, ale jestem w trakcie !
Ooo, i beczki na ogórki , na kapustę kiszona tez już zapełnione !! No i książka tysz jest 😀
Dzięki za Pana kanał , za te inspiracje , no i pozdrowienia dla Babci !! Ją tez każdy powinien naśladować !
Myśmy nie zrobili tego, a teraz ta Wiedza poszła w siną dal ..😫
Dziękuje jeszcze raz ! ❤️😍❤️😍
serdecznie pozdrawiam 🤗
Ja pobudowałem , że wejść można, kanał murowany to wędzeniana zimno przez kilka tygodni .
Ozór wołowy radzę spróbować wędzić przez tydzień zimnym dymem .Niebywały delikates .
Radzę kupić jeszcze pakowarkę próżniowa i krajalnice .Robię paczki po 15 deko , zamrażam i jakby co to na popołudnie rozmrożone. 😂
Dziekuje bardzo za przepis. Kilka tygodni temu kupilam 3 kg szynkowar. Wedlina wychodzi wspaniala. Poprosze o wiecej pemrzepisow na domowa wedline. Pana przepisy sa najlepsze na swiecie. Pozdrawiam
3 kg to taki sam jak tutaj na filmie? tez mam zamiar kupic ale troche wydaje mi sie za duzy 3 kg
@@Fallout-e4xsą też 1.5kg
Zapamiętajmy ten odcinek. Niebawem większość będzie samemu robić jak wyjdzie, że mielonka wychodzi 40zl. Już sam pasztet to koszt 35zl. Dramat. Mięso też poszło w górę ale jednak jak ktoś będzie umiał zrobić samemu to i tak wyjdzie połowa kasy tego co w sklepie i będziemy wiedzieli co jemy.
Robię od pół roku sam już i takie rzeczy i pieczenie i pasztety.
Niedlugo na gas i prad nie bedziesz mial wiec powodzenia w uzywaniu gazu przez 3 godziny.Ten gosciu zarabia na RUclips wiec go stac co pokazal jak wyjechal nad morze i zamawial najdrozsze jedzenie w restauracjach i opowiadal ludziom czy jest dobre czy nie za taka cene.Kogo stac na restauracje w takich miejscach gdzie mozna o wiele tansze jedzenie tam kupic i na talezu wiecej
@@iforgotthenamemate można sobie wędzelnik lub piec na chrust zrobić 😁
Schab pieczony, kupiony po 19 złotych, upieczony, zostało 2/3, koszt 30 złotych za kilogram, no dobra, plus prąd i przyprawy, ale wiem co jem i mi to smakuje.
Mielonka robiona masowo zawsze będzie tańsza jak ta którą samemu zrobisz
A ja nie dodaję nic, prócz soli 20g na kilogram, łyżkę pieprzu, łyżkę ostrej, mielonej papryki, czasami słodkiej, bądź wędzonej, do tego 4 ząbki czosnku, czasami pół małego jogurtu (na kilogram, czasami cały, zależy jaką konsystencję chcemy zrobić). Wychodzi genialna, aromatyczna, można dodać inne przyprawy ( oregano, rozmaryn, bazylię, albo np. pietruszkę, bądź pokrojone w kostkę marchewkę, słodką paprykę itd.), ale wszystko prawdziwe i naturalne, i trzyma dwa tygodnie w lodówce!
Tak ludzie wrócą do korzebi.dziekujemy panie Tomku za lekcje która niedługo nam się przyda
Nie ma to jak mieloneczka z BPA/BPS :) sama natura
Witam. Mięso z szynkowaru łatwo wyjąć, oblewając naczynie gorąca wodą. Mielonka jest pyszna, tak jak sopocka ze schabu. Pozdrawiam.
Coś wspaniałego!. Nie ma tu oszukaństwa, robimy przecież dla siebie. Samo zdrowie, żadnych "e". Smak dobrany pod siebie. Niech nikt nie próbuje porównywać tego smakołyka z nawet najlepszymi wyrobami najwspanialszych, nawet światowych firm.
Znajomy pracował w zakładzie gdzie robili takie konserwy.
Ludzie lepiej suchy chleb niż taką konserwę, tam nie ma mięsa, w ogóle.
Jako doświadczony kilkuletnią praktyką szynkowarowiec polecam zapełnić szynkowar tak aby mięso było poniżej lustra wody. Natomiast po procesie parzenia podczas studzenia odpuścić sprężynę mięso będzie bardziej soczyste ponieważ część soków pociągnie jak gąbka.
Brak przestrzeni do zamknięcia wieczka uderza :)
@@MrJankoValski dla tego była pauza w filmie. Pewnie wyjął nadmiar. Mógł powiedzieć, że wyjął. Teraz kilka tysięcy osób będzie się męczyło. 😀
Robie takie mielonki i szynki z szynkowaru i rewelka. Tomuś dziękuje że promujesz takie jedzenie kanapkowe. Bo ludziom się w dupach po przewracało i nie wiedzą co dobre a co tylko kichy zapycha. Pamiętam jak to w latach 80-90 robiło się samemu i byla puszota a teraz konserwe kupuje się i w nocy się człowiek świeci tyle tej chemii. Mieliśmy porządne zakłady mięsne i co zachodu się zachciało a swego się nie widziało.
Pan Tomasz zawsze robi wszystko tak zwyczajnie,prosto i bez zbędnych farmazonów że aż chce się zjeść ekran😀muszę spróbować tego przepisu bo mielonka to jedna z moich ulubionych wędlin,a ta przedstawiona w materiale przebija wszystkie!pozdrawiam!
Ja używam szynkowaru od kilku lat i bardzo wszystkim polecam, a pana Tomka proszę o więcej przepisów na szynkowar. Dzięki!
Zrobiłam mielonkę z tego przepisu. Wyszło nie samówicie fajne. Zawsze mi się galaretka oddzieliła i mięso było suche i dość twarde. Ten przepis jest ok. Chyba dobrą robotę robi soda i mąka. Teraz tylko będę dodawać inne przyprawy na pewno czosnek i majeranek. Dziękuję Ci Tomeczku.
Nie wszystkie E są złe ale na 100% wiemy co jemy ,zawsze pokazujesz spoko proste i łatwe przepisy i oto chodzi fajnie pozdrawiam .
BARDZO DZIEKUJE za przepis! Ostatnio na weekend sprawdzalam zawartosc konserw miesnych i NIE KUPILAM zadnej. Na nastepny weekend bede robic z panskiego przepisu :)
pana przepis na gofry z parówkami to jest hit na youtube
Jestem ciekawy, jak udało się "zasprężynować" mięcho wsadzone równo z brzegiem szynkowara. No przecież nie mogło to się udać, gdyż też posiadam taki sprzęt i wiem jak to działa. Ale może inni nie wiedzą i mógłbyś unikać takich "skrótowców" w swoich przepisach - a szczególnie w szynkowarze. Ale jakby nie patrzeć - swojska mielonka to jest to!
To że nie mogło się udać zamknąć to raz a dwa że mięso podczas parzenia musi być poniżej poziomu wody więc Pan Tomek troszkę tu przyściemniał. Kogoś kto pierwszy raz robi szynkowar Pan Tomek wyprowadził na manowce🙃😉
Oj tam oj tam ważne że polskie i swojskie😂❤
Dokładnie. Najpierw nie mogłem zamknąć a później pokrywka sie powykrzywiała@@krzysiek5140
Racja. sam się zastanawiałem jak zmieścił tyle mięcha 😁.a żeby lepiej wychodziło z szybkowara polecam polać po nim gorąca wodą.tylko przez chwilę
Od trzech lat wykonuję wyroby w szynkowarze i słoikach. Różne wędliny i pasztety. Nie raz korzystałem również z Pana przepisów. Mało roboty a wiesz co jesz a do tego zostaje kasa w kieszeni 💪😃 panie Tomku więcej takich wyrobów 👍pozdrawiam 🙂
Zrobiłam dokładnie z przepisu Pana Tomasza. Smak jest super tylko kolor mielonka jest bardziej ciemny. Co zrobiłam nie tak? Dodam że to moja pierwsza mielonka z szynkowaru. Pozdrawiam
@@sylwia2919 myślę że za wysoko parzone. Dla mielonek stosuje temperatury: woda 75-80st, wsad 68. Zawsze idealnie wychodzi.
@@sylwia2919 nigdy nie parzymy na czas!
@@Matforestmen 👍👍👍
@@sylwia2919 Pilnuj temperatury wsadu a nie czasu parzenia , czas około 1,5 gdz. przy szynkowarze 1kg.
Ale bardzo istotna jest temperatura wsadu , powinna być 68 - 72 Stopnie MAX , nie zależnie od wielkości szynkowaru . Pozdrawiam
Właśnie spróbowałem i mogę powiedzieć że wyszła super, fajny prosty przepis, polecam
W moich szynkowarach działam już długo. Temperatura wody pomiędzy 75-78 stopni, nie przekraczamy 80-82 stopni. Jeśli badamy temperaturę wewnątrz to wystarczy parzyć tyle czasu aż szpila wbita w środek nie osiągnie 78 stopni. Wtedy pozostawiamy do wystygnięcia. 3 h to barbarzyństwo :) Będzie przegotowana, a nie delikatna z galaretką. Ta jest przegotowana zamiast sparzona. Polecam też użyć dwóch worków zamiast jednego, będzie łatwiej wyciągnąć mielonkę. Pzdr.
może się mylę ale 3 godziny to dobry czas dla takiego dużego naczynia (3 kg). Temperatura musi mieć czas aby dojść do środka. Z drugiej strony pozostaje bezwładność temperaturowa. Wyjmujesz z wody a temperatura jeszcze dogrzewa środek. Mimo wszystko mniejszy szynkowar - krótszy czas - tak to widzę. Są różne szkoły, jedni piszą krócej, inni dłużej. To tak jak z stekiem. Jedni wolą krwisty inni średni albo wysmażony. Z gustami nie wygrasz. Kiedyś robiłem mielonkę czy tam gulasz angielski według innego przepisu z peklosolą i krótko parzoną. Wyglądała paskudnie - była czerwona a w smaku surowa. Niech każdy robi tak jak lubi a film fajny i pomocny dla początkujących. Najważniejsze - nie wolno się zrażać niepowodzeniami, tylko modyfikować przepis pod siebie.
@@pawel9673 samo naczynie jest duże i oddaje po całej swojej powierzchni. Napisałem że jest przegotowana bo wygląda na gumowatą. Jednak patrzę na składniki "zalewy" i to może być mączka. Osobiście nie dodaję sody ani mączki tylko: peklosól (dłużej może stać zanim się zacznie psuć), pieprz biały, gałka m. pieprz czarny, majeranek. Żelatyna z wodą. Mięso upchane dość szczelnie, choć nie ma się czym przejmować, puste miejsce zastąpi przepyszna galaretka - jak w konserwach za komuny. Mieszamy tak długo aż mięso wypije wodę. Musimy trochę porzucać mięsem. Woda aktywuje wiązania kolagenowe, a rzucanie je wiąże. Ważne aby po gotowaniu mielonka odstała do następnego dnia w lodówce, choć ciężko z tym :)
78 stopni? Coś ci się chyba pomyliło. Oczywiście, że 68 - standardowa temperatura parzenia wieprzowiny. Moim zdaniem lepiej nawet mniej.
68, zgadza się. Mój błąd. Niżej można, ale to już na granicy 64 nie warto poniżej. Po prostu 68 bezpieczne.
@@grubertos dokładnie. Aczkolwiek z tym bezpieczeństwem to jest tak, że kiedyś widziałem bardzo ciekawą tabelkę. Pochodziła ona z fachowej literatury branżowej masarskiej. I wynikało z niej, że w temperaturze 68 giną bakterie w przeciągu bodajże kilku sekund, ale np w 60 stopniach też giną, tylko że w przeciągu paru minut (nie podaje dokładnych cyfr, nie chce klamać). W każdym razie wynikało z tego, że jak wyrób osiągnie 60 stopni, to zanim osiąganie 61 czy 62, to już na tyle długo przebywa w temperaturze 60+, że już i tak jest bezpieczny bakteriologicznie. A co dopiero 68.
Zioła, przyprawy i czas to klucze do wspaniałego smaku i aromatu.
Ja trzymam dwa dni szynkowary w lodówce przed parzeniem.
@@marzenaf258 To świetnie.Na pewno smakuje że paluszki lizać😋
Do tej pory przepisy, które sprawdziłem były super. Tej mielonce brakuje przypraw, mięsa za dużo, pokrywki nie da się zamknąć jest jeszcze sprężyna z blaszką, która też ma swoją grubość po ściśnięciu. Przepis do modyfikacji. Trochę jałowa, zrobiłem to wiem.
Masz racje! Jak to można jeść, i kto to je? A gdzie podstawowe tak ważne nadające smak przyprawy? Zabrakło mi w tym jednego b. ważnego składnika. Nie widziałem umycia mięsa pod bieżącą wodą oraz odsączenia go przed pokrojeniem do zmielenia. Nie kupuję wyrobów. Wyroby i inne potrawy robię sam, wówczas wiem co jem. Szynkowar 1,5 kg +woreczki firmowe większe a wsad wyrobów z przyprawami do 1,4 kg aby spokojnie zamknąć szynkowar. Pasteryzuję 2 godz , temp. 75-85 st.C następnie odstawiam do naturalnego ostygnięcia. Wyrobów po pasteryzacji nie wyjmuję z woreczka.
Próbowałem wielu przepisów Tomasz Strzelczyka i są bardzo nierówne. Wiele jest świetnych, ale co najmniej połowa jest niejadalna. Zamiast się skupić na dopracowaniu swoich potraw, to skupił się na wrzucaniu jak największej ilości filmików. W tym filmie narzeka na składniki "E" a sam dodaje sodę czyli E500.
@@boges21 witaj ,moj maz wczoraj zrobil ten przepis ,dodal niestety sode ,i wszystko do smietnika .Mieso po dosypaniu sody zaczelo zle pachnac .maz myslal ze to normalne i postanowil mimo wszystko zapasteryzowac ,i dzis rano otworzyl jeden sloik ,i polecial bardzo nieprzyjemny zapach ,a smak nie do zjedzenia .Szkoda ,bo sporo pieniedzy poszlo do smietnika
Tomasz słyszysz? Czy zignorujesz?
Też tak mi się wydaję, gdzie czosnek, majeranek w mielonce podstawa
robię podobną w domu z tym że w słoiku bo nie mam szybkowaru dziękuję za przepis pozdrawiam
Jak robisz w słoiku?
A jak w sloiku, czy go zakrecasz i jak z temperatura?
Panie Tomku, serdecznie dziękuję za ten przepis i czekam na kolejne z wykorzystaniem szynkowara:)
03:47 dodam, że wyrobione mięso można wstawić do lodówki uprzednio "upchnięte" w szynkowarze.
Super! - więcej takich odważnych pomysłów, bo Polak potrafi 😀
Super! 😁 właśnie niedawno kupiłam szynkowar, proszę o więcej przepisów z jego użyciem 😊!
Pozdrawiam!
Wejdź na grupę Wyroby z szynkowara i praski tam jest masa przepisów. Fajna grupa
Domowa mielonka, to moja ulubiona bajka. Zamiast mąki, żelatyna. I nie przekłuwam termometrem worka, a termometr jest w wodzie poprzez otwór w pokrywce garnka. Wtedy mielonka jest w otoczce galaretki. Ale to tak moja mała sugestia. Mielonka Pana jest na pewno wyśmienita. Pozdrawiam.
To nie bajka...
A ile żelatyny? Bo szukam właśnie zamiennika dla mąki
@@lisiogon8358 3 małe łyżeczki, najlepiej zalać niewielką ilością wody przed dodaniem, żeby nabrała wody, wtedy lepiej rozprowadzi się w mięsie.
@@IREKWWSL super, bardzo dziękuję za informację:) będzie robione
@@lisiogon8358 czubate łyżeczki, jeśli mielonka ma wagę ok. 1 kilograma
Chciałbym powiedzieć, że moim kulinarnym guru jest oczywiście moja Mamusia 😀 Czasami jednak sam szukam przepisu na coś co przyjdzie mi do głowy. Jeszcze jakiś czas temu wrzucałem zapytanie do wujka google, ale odkąd poznałem Pański kanał zacząłem się przyłapywać na tym, że coraz częściej szukam tego przepisu u Pana. Od dłuższego czasu zmiana jest taka, że najpierw szukam przepisu u Pana a jeżeli go nie znajdę to... Zaraz, zaraz -> nie znajdę? Jak to nie znajdę? Zawsze znajduję😀 Pozdrawiam
W żadnym wypadku nie krytykuję. Pana mielonka na pewno jest smaczna i zdrowsza niż te sklepowe. Dopóki możemy to róbmy i spożywajmy takie właśnie, jak z filmu.
Ale nie demonizujmy E bo bardzo często są to naturalne składniki tak skategoryzowane. Nie wiem czy pan wie, ale użył pan Panie Tomaszu E500 w postaci sody oczyszczonej (węglan sodu) 😁Sól kuchenna (NaCl) natomiast mimo, że nie oznaczona jako E to nic innego w zastosowaniu jak wzmacniacz smaku i konserwant, często dla wielu osób szkodliwy nawet w minimalnych ilościach. Osoby takie (na diecie niskosodowej) mogą wtedy sól kuchenną zamienić na potasową gdyż zawiera KCl, które jest oznaczone jako E508.
Stan zakochania to ponoć zbiór reakcji biochemicznych i pewno niejedno E się tam znajduje. Bez tego daleko byśmy nie zaszli 😏
Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne przepisy 😊
W końcu jakiś głos rozsądku w komentarzach! Dodam tylko że nie substancje oznaczone literką E są najgorsze w gotowych konserwach, ale sama jakość mięsa zawartego w nich! Najczęściej jest to MOM zawierający odpadki typu chrząstki, skóry, a nawet pazury czy kości 🤢
@@kasiachmielewska4636 czlowiek nie swinia i wszystko wpierdoli
Szkoda, że tutaj właśnie zostały powielone jakieś półprawdy i takie głupoty lecą do ponad miliona ludzi. Mam nadzieję, że w przyszłości Pan Tomasz lepiej się przygotuje merytorycznie co by edukować, a nie szkodzić.
@@pablosikXXX a jakie półprawdy i głupoty dokładnie masz na myśli?
@@pablosikXXX Nie posądzałbym Pana Tomasza o złą wolę. Po prostu tak to w świadomości ludzi funkcjonuje. Może jakiś "specjalista" w TV śniadaniowej czy innym medium coś tam palnie i tak to się roznosi potem. A i tzw. system na to pozwala bo na jednej etykiecie będzie np. E300 - znaczy się zło. Na innej etykiecie np. produktu mającego uchodzić za zdrowy to samo E300 będzie funkcjonowało jako witamina C - czyli ok. A na aptecznej ulotce będzie to kwas askorbinowy. Ktoś to tak uregulował.
U znowu coś fajnego i dobrego. Znów będę musiała wypróbować kolejny przepis. Może da się więcej takich pysznych wędlin domowych z szybkowara.
Napewno będą
Cześć Tomek. Dziś też sobie kupilam szynkowar👌by zrobić ta wedline
No i przy okazji chcem podtrzymac mój komplement dla Ciebie. Bo po mojej uwadze widzę ze za każdym razem umieszczasz liste skladnikow po filmem. 👌👍
No masz, w niedzielę na pchlim targu kupiłam szynkowar😁 czas na mielonkę.
Ja nie używam worków, tylko później oblewamy szybkowar ciepłą wodą i samo wypada, na początku też się tak męczyłem z wydobyciem mięsiwa 🤣 ciekawi mnie też że jest taka różowa bez soli peklującej, to soda tak działa?
To przez sodę Pozdrawiam
Ciekawość zaspokojona, wszystkiego dobrego Tomku! Również Pozdrawiam!
Też miałem problem z wydobyciem. Jak mówią potrzeba matką wynalazku....pomiędzy woreczek a ściankę szykować wsuwam patyczek lub dwa obok siebie by sięgnęły dna i szyneczka wychodzi jak po maśle .Nie robi się wtedy podciśnienie,które nie pozwala wyjąć worka. Pozdrawiam.
Pięknie zrobiona mielonka , zdrowa bez konserwantow , 100% mięsa wniesie , dzięki za przepis ,🌼🌸🌼🌸🌼
Dobrze jest szynkowar przed wyciąganiem woreczka podgrzać pod strumieniem ciepłej wody z kranu by troszeczkę zwiększył swoją objętość .
Prawie sto polubień a film dodany minutę temu. Czyli najpierw łapka i do filmu 😃 zrobię to samo 🥳
Na Biotad Plus lecimy??
Witaj Tomku aby łatwiej wyjąć z szynkowara wystarczy polać z zewnątrz gorącą wodą
Mistrzu rewelacyjne danie my robimy domowa kiełbasę w słoiku a taka mielonka jak Twoja poezja ❤️💋👍
Super przepis😋akurat wole jak jest cieniej pokrojone 2 przykład! Smacznego
W dobrym momencie ten przepis się pojawił. Posiadam szynkowar i właśnie nabyłam woreczki do niego. Zastanawiałam się jak znaleźć dobry przepis, a tu jest. Spróbuję. Pozdrawiam
Witam. Super przepis jak zwykle a do tego w dzisiejszych czasach to faktycznie lepiej zainwestować w szynkowar niż w sklepowe konserwy 😉 ogólnie nadchodzą czasy takie że wkrótce będzie się np jabłka zrywać żeby coś zjeść
bez przesady ale lekko nie bd xd
@@Venom-gs4nz no na pewno nie będzie. Może przesadziłem z tymi jabłkami ale fakt jest faktem że zacznie się zbieractwo owoców i grzybów 😉 chociaż jeszcze nie jest źle u niektórych bo widziałem ostatnio całą siatkę pomidorów wyrzuconych w krzaki albo kanapki w trawie i to świeże
Jeszcze mirabelki i szczaw
Panie Tomaszu ma pan zawsze dla każdego coś smacznego i dostosowanego do pory roku
Panie Tomaszu,na pewno spróbuję to zrobić,o efektach napiszę. Dziękuję za przepis. Pozdrawiam.😊
No i jaki efekt ?
@@dom3336 No tak, miałam napisać, zupełnie zapomniałam, powiem tylko, że lubię eksperymentować, mielonka wyszła mi znakomicie i moi goście byli zachwyceni. Mam ten luksus, że posiadam to urządzenie, w którym parzy się ta moja mielonka. Poza tym , często ją robię, albowiem wiem, co jem. Sama mielę mięso, przyprawiam, itd ... Pięknie dziękuję za przypomnienie. Pozdrawiam serdecznie. Ciekawi mnie tylko jedna kwestia, a mianowicie, dlaczego po roku od mojego wpisu, wybrał Pan akurat mój komentarz? Odpowie mu Pan? Pozdrawiam miło 😊
@@ZAIRA1958 Dziękuję za odpowiedź.
Oczywiście że odpowiem...
Szczerze to był przypadek że napisałem do pani. Właśnie dzisiaj chciałem zrobić jakąś wędlinę w szynkowarze i natrafiłem na film pana Tomka, zaintrygował mnie ...
W sensie chodziło mi o prostotę wykonania jak i o ilość składników a dokładnie przypraw : bo to tylko właściwie sól i pierz. Zastanawiałem się czy to jest dobre bez innych przypraw używanych np w kiełbasach, tuszonkach itd
Dlatego czytając komentarze natrafiłem na komentarz kogoś kto to przyrządził i postanowiłem zapytać
Jeszcze raz dziękuję a mielonkę jutro na pewno będę robił
Pozdrawiam
@@dom3336 Proponuję doprawić "swoimi" smakami, ale nie przesolić, myślę, że będzie smakowało, od dłuższego czasu korzystam z przepisów Pana Tomasza i zawsze się sprawdzają. Smacznego, pozdrawiam miło 😊
Nie ma to jak swojska mielonka. Czas to robię uszczesliwiajac rodziną i znajomych. Twój przepis też wypróbuję 😋👍
To może Pani pochwali się swoim przepisem :)
@@kamhor36 ja do tej pory robiłam tylko w słoiki z różnych mięs (co akurat miałam ) szynki, łopatki, karkówki. Jedne mieliłam inne kroiłam w grubszą kostkę. Do niektórych dodawałam suszony czosnek, czasami też majeranek, ziele angielskie, liście laurowe i inne przyprawy. Czasami też mieszałam z peklosolą i zostawiłam na 24h w lodówce. Dużo tych przepisów jest. Ostatnio dorosłe dzieci zabrały spory słój do Krakowa na koncert. Całej ekipie smakowało 😜
Szczerze mowiac zaskoczyl mnie ten sprzet ....
Zamierzam sie na konserwy w sloikach ale zmieniam zdanie .
Poprosze o wiecej przepisow z szykowaru ❤❤❤
Panie Tomaszku, jesteś ,, nie do podrobienia,,,Wielkie Dzięki Ci fajny Chłopaku ❤🐦💐😇
😘😘
Pan znajdzie coś kryzysowego do jedzenia. Smacznie swojsko i zdrowo. Pozdrawiam
Panie Tomku jest Pan mistrzem nad mistrzami nie podróbka wszystkiego najlepszego w Nowym roku zdrowia
Co domowe to zawsze najlepsze. Polecam ipozdrawiam!!
Szczegolnie BPA i BPS :)
Bardzo dobry przepis. Ja to wkładam szynkowar do szybkowara i parzę 30min. wychodzi podobnie. Robię też w słoikach
Polecam dodać pomidorki suszone i przyprawę, świeżo zmieloną kolendrę w proporcji 2grmy na 1 kilogram farszu.
Tomeczku wędlinka idealna na obecne czasy, zima idzie sroga ,za wegiel zapłacimy, więc aby zaoszczędzić, mielonkę zrobimy 😁😁😁
Ta
Ta
A za gas sasiedzi placa?😂
Panie Tomku, jestem na wyspie w Grecji i mam 2 tygodnie odpoczynku od gotowania. Pozdrawiam cieplutko z gorącej Krety Pana i wszystkich oglądających.☀️
Też ci współczujemy.😂
@@roadster241 Panie Kowalski, będąc na wakacjach cieszę się, że nie muszę gotować,tylko mogę wybrać takie jedzenie na jakie mam ochotę.🤩
To teraz czas na mięso pieczone w słoikach 😉 również rarytas a sprawdza się w wędrówkach po lesie (sezon na grzyby za pasem), do pracy czy ogólnie do spożycia w domu 😉
Nie wiem czy o takie chodzi ?Pozdrawiam
m.ruclips.net/video/7SWeYwwXi6E/видео.html
@@ODDASZFARTUCHA coś takiego tylko pieczone w piekarniku, jest jeszcze lepsze niż gotowane 😉
Witam i pozdrawiam serdecznie 😊pyszna swojska wędlinka 😋
Zajefajne teraz czekam na gulasz angielski. Dzięki za przepis
Super juz 2 razy zrobilem. Jedno tylko mnie nurtuje gdy mowisz ze jest wiecej E (10:58min) niz z calej tej puszki :-)
Ja ani ryżu, kaszy i innych potraw nie gotuję w plastikowych workach. Nie używam silikonowych foremek do pieczenia.
Piekąc nie uzyska się tego efektu, ale jednak w tym wypadku wolałabym z pieca.
Pozdrawiam 😊
Możesz robić to w szynkowarze bez użycia worka.
Parzenie jest zdrowszym procesem niz pieczenie.
@@ZAKOMAR surowe jeszcze barziej zdrowsze ;)
Panie Tomaszu,
smakowity wyrób 😋 Podpowie Pan w czym alternatywnie można przyrządzić taką mielonkę jak się nie ma szynkowaru i szybkowaru?
Do słoika
Można zapasteryzować w sloikach
pięknie tylko przy wyciąganiu z szynko wara włóż coś cienkiego żeby nie zasysało powietrze , nie będzie podciśnienia pozdrawiam
Witam serdecznie Pana Tomka jako pierwsza i wszystkich oglądających. 🤔😉🤣
Niestety jako druga🤣 ale próbuj dalej🤩
Witam i serdecznie pozdrawiam
@@rafaljuraszek1996 😪😪🤔😂
Panie Tomku czy można ją gotowa dac do słoików i gotować żeby trzymać długo ???
Ależ oczywiście. U Tomasza na kanale jest filmik. Polecam - sam skorzystałem.
Myśle ze tak
@@ODDASZFARTUCHA dzięki pozdrawiam serdecznie
Coś wspaniałego wiadomo co się je bez żadnej chemii 👍👍👍
Bez zadnej chemi 😂😂😂Rozumiem ze swinki ma pani u siebie na wsi?
Tak, bez "żadnej chemii" pomijając oczywiście NaCl (sól) i NaHCO₃ (soda) xD
Witaj Tomku, robię w ten sposób wędliny od dawna ale nie dodaje tyle soli max 18 gramów na kilogram mięsa oczywiście przyprawy i rodzaje mięsa dowolne, serdecznie pozdrawiam oraz życzę miłego dnia dla Ciebie oraz całej rodzinki i Babci 👍😀
Masz rację maksymalnie 17/18 gramów.
Tomek dał 48g na 2,6kg czyli rzeczywiście jest ciut więcej niż 18g/kg
@@Kris-jb9ll tylko o 1,2g, więc niewiele więcej. 😉
I bez mąki!
@@drpaj-chi-wo i bez e... zaraz czekaj xddd
Panie Tomku kochany, jaka Pan ma racje z tym szpikowaniem "dobroci'. I my to jemy, ale nie musimy tylko trzeba rece zakasac i pichcic samemu. A ogladajac panskie filmiki mozna sie bardzo duzo nauczyc nawet jak sie sporo wie o gotowaniu. Jest Pan mistrzem Tomku, tylko bron Boze ogladac te cuda na glodnego🤣, bo potem to juz problem. Nie nadarzam ogladac wszystkiego, a dziekuje bardzo za porady , jest Pan urodzonym kucharzem i my wszyscy jestesmy bardzo wdzieczni, aby tak dalej. Pozdrawiam.🙋♀
Dziękuje i również serdecznie pozdrawiam
Lepiej dać peklosól bo na zwykłej soli tą mielonke trzeba skonsumować w 48 godzin a 3kg w takim czasie jest niewykonalne😁 No chyba, że zamrozimy połowę.
W treści filmu jest sól zwykła ale sądząc po kolorze wyrobu to zastosowano peklosol bo na zwykłej soli było by to szare.
@@pawenowak8865 jest jeszcze soda xd
Łapeczka w górę dla mojego ulubionego kucharza. Pozdrawiam :)
Dziękuje i również pozdrawiam
@@ODDASZFARTUCHA Drobiazg. Bardzo mi miło :)
Dzień dobry drogi Panie Tomku,brawoooo!,no pychotka i bez konserwantów,no nie,to jest rewelacja i nie jest to trudne,no raj w gębie,cudooo,dzięki bardzo za przepis,oczywiście życzymy Panu i Pana rodzinie wszystkiego dobrego i pozdrawiamy Was bardzo kochani!!!!!
Dziękuje i serdecznie pozdrawiam 🥰🌷
Przestań się tak ślinić!!!
Hejka.Super przepis.Pozdrawiam🤗🤗🤗🤗🤗🤗💙💛
Jeśli mogę coś podpowiedzieć to warto przed wyjeciem gotowego wyrobu, szynkowar oblać gorącą wodą. Tyle tylko żeby sam metal złapał temperaturę. Dzięki temu łatwiej wychodzi. Zaś jeśli chodzi o napełnianie mięsem, ja zostawiam centymetr wolnego miejsca dzięki temu łatwiej zamknąć wieko.
W przepisie jest kilka błędów. Po pierwsze nie ładujemy szynkowaru po kokardę. Wsad powinien być max 1 cm poniżej krawędzi. Po drugie mięso spokojnie może być w takiej wersji od razu załadowane do szynkowaru, ponieważ z zaciągnętą sprężyną i tak szynkowar powinien stać w lodówce ok 12h żeby sprężyna pomogła ugnieść porządnie wsad. Po trzecie parzymy zawsze na 2 termometry. Pomiar temperatury w garnku jest kluczową kwestią. Po czwarte nie parzymy na czas, tylko do uzyskania konkretnej temperatury w środku. Po jej uzyskaniu od razu wyjmujemy i od razu zwalniamy sprężynę i odstawiamy do ostudzenia. W ten sposób ewentualne soki które sie pojawią na wierzchu będą mialy szansę wrócić do wyrobu. Dlatego też nie ładujemy szynkowara w opór. I na koniec - żeby nie siłować sie z prawami fizyki przy wyjmowaniu (bo woreczek się może rozwerwać) wystarczy przelać szynkowar gorącą wodą z czajnika albo kranu.
A odnośnie dodatków które się widuje w puszkach to niestety musza one być. Jeśli robi się kiełbasę ze słoika w domu to też trzeba dać trochę E. Dodatek E250 tez jest niezbędny, ponieważ azotyn sodu (popularna sól peklująca) jako jeden z nielicznych dodatków do zywności zabija Clostridium botulinum, więc jest niezbędnym dodatkiem do każdego wyrobu mięsnego który zamykamy w słoiku czy puszce. Przed Clostridium botulinum nie uchroni pasteryzacja czy nawet tyndalizacja.
Dziś zamawiam szynkowar! Super to wygląda. Dzięki Tomku 😎
Konradzie napisz mi gdzie mozna zamowic. Dziekuje.
@@zorka9136 allegro jest ich dużo. Ja kupiłem po opiniach 😎
@@konradwolak3075 dziekuje Ci.
Mam ten sam egzemplarz, co Tomek. To Browin, polecam.
Panie Tomku czy można zrobić tą mielonkę bez szynkowaru?przepisy super
Napewno można zrobić w sztucznym jelicie dużego rozmiaru .,sparzyć i będzie ok .
Są jeszcze 1kg szybkowary w sprzedaży. Od lat używam. Polecam
@@marzenaf258 Szybkowar a szynkowar to chyba dwie rozne rzeczy. Chyba ze sie pani przejezyczyla. Pozdrowienia.
Superowa mielonka 🙋♀️😋
Wart wypróbowania przepis 👍☘️💌🕊️🥰🌹🌞❤️
Doskonaly przepis.Super!Dziekuje czym jeszcze Pan zaskoczy?😊
Fajny przepis i myślę, że w słoiku też można zrobić, idealne mięsko na kanapki. Dziękuję.
Konserwy w puszce maja dodatki typu e a z drugiej strony robienie wlasnej konserwy w plastikowym woreczku to na jedno wychodzi Nie pisze tego zlosliwie ale podgrzewanie plastiku powoduje uwalnianie die roznych substancji szkodliwych
Nawet jak jest w plastiku to jest o niebo zdrowsza niż kupne.Pozdrawiam
Tomek, dzięki za kolejny przepis. Jutro kupuję mięsko i do dzieła bo uwielbiam mielonkę. A tak przy okazji czy masz gdzieś fajny, sprawdzony przepis na frankfurterki ? Bo w Twoich przepisach na wędzonki nie znalazłem ☹️. Pozdrawiam.
Jeszcze nie mam😉pozdrawiam
Trza mieć krzepę, żeby to wyciągnąć z tego szybkowara.💪😄 Dzięki za przepis. Mam 2 szynkowary, będę tworzyć mielonkę, bo mi ślinka pociekła po brodzie.😋
wystarczy troszkę podgrzać nad gazem i wyjdzie lepiej :) pozdro
Halinka, z szynkowara nie szybkowara :)
@@andrzejskl1467
Albo na chwilę zanurzyć w gorącej wodzie.
@@leonidas71raptusrex99
Po prostu klikło mi się nie tam gdzie trzeba. 😄Ale chyba zauważyłeś, że już w dalszym tekście jest napisana poprawna nazwa. Wyobraź sobie, że ja odróżniam szybkowar od szynkowara, bo korzystam i z tego i z tego. Pozdrawiam Cię serdecznie.🙂
Już od kilku lat robię sama wędliny z szynkowara, z różnego rodzaju mięs. Nie ma nic lepszego. Wiem co jem. Moje dzieci nie chcą jeść wędlin ze sklepu bo jak twierdzą, są za słone i smakują tak samo. Ja nawet białą kiełbasę robię sama. Ale jeśli chodzi o sól , czy to nie za dużo ? Ja na kg mięsa daję 18g soli
Często robię różne wędlinki z szynkowaru, są super, sugeruję napełniać mięsem do 3/4 wysokości szynkowaru, łatwiej wyjąć woreczek i zawinąć go tak aby zatrzymać w nim wszystkie soki Pozdrawiam
Prosimy wiecej przepisow z szynkowara. Nadeszly ciezkie czasy. Dziekujemy 🥰. Szynkowar super sprawa. Robie juz od jakiegos czasu. Kroje maszynka od razu jak jest gotowe. Do pojemnika. Dzieci uwielbiaja 🥰
Zamiast sody mozna dodac jogurt naturalny. Zrobi swoje. A szynka mmmmm mniam z pieczarkami marynowanymi lub swieza papryka 🥰
Napewno wkrótce się pojawią .Pozdrawiam
Przepis rewelacja❤Szukałem jak zrobić taką konserwową mielonkę Jestem zachwycony Dziękuję bardzo!!!❤❤❤❤
Tomek ja przyzwyczajony jestem do miar typu łyżka stołowa czy łyżka do herbaty a w ogóle do świeżego pieprzu zmielonego, a ty tu wyjeżdzasz z gramami. Poczekaj ,daj odetchnąć.
Tylko na gramy jest ok. Na łyżki to 200 lat temu mierzyli
A na szczypty to jest taka miara? Kiedyś Tomek mówił ze doda szczyptę soli ,szczyptę pieprzu czy papryki. Lol. Pozdrawiam.
Ciekawy pomysł na wedlinę, pozdrawiam i zapraszam do nas na filmik z zamarzniętego Bałtyku.
Coś nacisnąłem i odcinek zginął, ale już mam. Mieloneczkę trzeba zrobić.
Po co to mielić ? Szynkę przerabiamy na mielonkę ?😀 Całe kawałki panie Tomku ładować ,szybciej ,smaczniej ,efektowniej. Pozdrawiam.
Jak jest problem z wyciągnięciem mielonki z szynkowara to już wskazuje, że wszystko poszło dobrze.
Można oblać ciepłą woda szynkowar z zewnątrz, ale tak na szubko. Worek wysunie się łatwiej.
Mielonka to niebo w gębie!!!!
Chociaż moja żona powiedziała, że smakuje jak salceson ... Ciekawe jest to, że nigdy moja połowica nie jadła salcesonu, gdyż wychowała się na wsi i spożywała, jak to kobieta, tylko schabowe i piersi z kurczaka ....
Bardzo py..sz..ne - pisze pomiędzy kęsami. ;)
Super mielonka. Jak również robię , ale mięso pekluję Sprawdzę pana przepis. Pozdrawiam serdecznie.
Zamiast peklo soli mozna dodac 2 lyzki naturalnego jogurtu ze zwykla sola. Jogurt zrobi swoje zamiast peklo soli. Prosze sprobowac. Ja robie. Rewelacja. A uzywam szynkowara Browin. Sprawdza sie bardzo dobrze 🥰. Pozdrawiam
@@RobloxHorr0x a gdzie mozna kupic taki szynkowar, podpowiedz mi.
@@zorka9136 do dostania w sklepach BricoMarche, a w internecie żaden problem znaleźć.
Szynkowar mam i polecam. Jeżeli mogę podpowiedzieć jak wyciągnąć worek z szynkowara, wyciągamy szynkowar z lodówki i na chwile wkladamy do garnka z gorąca wodą. Woreczek sam wyjdzie bez męki
Powiedziała bym ze zamiast mąki ziemniaczanej mroźna dodać żelatyny lub ze skórek ugotowany wywar poniewaź mąką ziemniaczana jest szkodliwa na przewód pokarmowy i jelita
witam serdecznie, moj ulubiony przysmak....Nie wyobrażam sobie bez mięska żyć
dziekuję za super przepis i pozdrawiam
Dzięki za przepis. Mam szynkowar ale zapomniałam o nim🙈🙈
ja to samo :) nawet mam termometr dodatkowy do utrzymywania tempo wody :) a już chyba z 2 lata nic w nim nie robilam
Już drugi raz pojawia mi się szynkowar ( raz na jakimś portalu a teraz tu ) . Konserwy są ok raz na jakiś czas . Ta za słona ta za tłusta . Zazwyczaj zjemy 2 kanapki i ląduje w koszu niestety .
są takie puszki w sprzedaży i nałożyć mięsa i zamknąć i pasteryzować w szybkowasze albo w zwykłym garnku no i mamy golonkę w puszce ;)
Z puszki to tylko Małpa, kto był w monie to jadł i wie, lepszej nie ma mięsnej konserwy, z ogniska, ło, panie
Ktos tu sobie jaja robi, gotowanie miesa w plastiku, na zdrowie i smacznego !!!
@@donbadylios6323 te kupne wędliny lepsze, prawda? No i smaczku jakiego dodają te różne "E" 😁😁 Ach i jeszcze na + tych kupnych jest to, że nie widzimy jak i w czym to robią i co wkładają do środka.
Smacznego i na zdrowie 😍😍
Dzień dobry Panie Tomaszu.
Jem oczami😃
Wszystko świeże, bez chemii.
Super!!!
Pozdrawiam 🍀
Ależ oczywiście, że z chemią! Wszyscy się składamy z chemii i cały świat jest z niej zbudowany. Nie należy się jej bać ☺️
Ale mi apetytu narobiłeś Tomaszu. Jutro zabieram się do roboty. Zobaczę jak mi wyjdzie.
Przepisy fajne ale przydałoby się coś na czasie np. sałatka z zielonych pomidorów na zimę