I w związku dlatego, ze była taka normalna, dlatego jej życie jest takie nienormalnie rasistowskie, bo przecież Ameryka powstała na rasizmie. Wiec jak to się stało, że w tym rasistowskim kraju ona Michelle została First Lady? Strange...not to mention how much money. She has now. But that beside the point.
Rzadko tak bardzo cieszą mnie powiadomienia o twoich filmach tak jak cieszą te o haulu książkowym bo też jestem fanką reportaży i nawet sięgnęłam już po kilka twoich poleceń. Czytałam lalki w ogniu przed wyjazdem do Indii i muszę przyznać że zaskoczyło mnie ile aspektów zawartych w tej książce można zauważyć w codziennym życiu indusow, myślałam że nie da się zobaczyć tak tego kraju podczas dwutygodniowe podróży, A jednak. Zdecydowanie polecam przeczytać przed wyjazdem żeby chociaż wiedzieć na co się w ogóle piszemy, kraj po prostu niesamowity tak bardzo że nie da się opisać słowami :)
Kupiłam "Będzie bolało" Adama Kaya i powiem szczerze, że dawno nie natknęłam się na coś takiego, płakałam ze śmiechu, a do tego wiem teraz więcej o pracy lekarza ginekologa. Bardzo gorąco polecam!
"Wzornictwo i emocje. Dlaczego kochamy lub nienawidzimy rzeczy powszednie" Donald A. Norman. Bardzo ciekawa książka, choć wydawałoby się, że zupełnie o wzornictwie, to jest w niej wiele ciekawych anegdot, dlaczego się zachowujemy tak, a nie inaczej, jak nasz mózg funkcjonuje, czemu umyty samochód jeździ sprawniej. Wypowiedzi poparte konkretnymi badaniami, dobrze ilustrujące porównania w bardziej zawiłych fragmentach. Polecam :D
Książka o Geopolityce była moim odkryciem zeszłego roku. Nawet kiedyś o niej mówiłam u siebie. Bardzo dużo wiedzy. Łatwiej zrozumieć mi to co się dzieje na świecie. Z ciekawych książek polecam: Potęga Irracjonalności. Bardzo dobra !
"Znaczy Kapitan" Karol Olgierd Borchardt - prawdopodobnie moja ulubiona książka. Marynistyczna, pełna anegdot, humoru, przemyśleń, a także historii i sentymentu.
O tak, „Więźniowie Geografii” to świetna książka. Gorąco polecam tym, co jeszcze nie czytali. A Tobie Kasiu polecam „Do czego służy ten przycisk” Bruca Dickinsona. Bruce jest pilotem, kapitanem Boeinga 747, szermierzem, pisze książki, a w wolnych chwilach jest wokalistą Iron Maiden. Ma fajny, luźny styl, a jednocześnie bardzo wciągający. Poleciłbym jeszcze „Przygody Lorda Ślizgacza”, ale to już niezły hardcore :D ;)
5 лет назад+1
O! Ta książka o geopolityce brzmi ciekawie. Chętnie po nią sięgnę z ciekawości, bo wygląda jak skondensowana wiedza z 5 lat moich studiów :D Cieszę się, że powstają takie przystępne dla szerszego grona, popularnonaukowe, a nie stricte dydaktyczne, "ciężkie" książki w tym ważnym obszarze wiedzy!
Dzięki za ciekawe pozycje, a szczególnie Panią Wilk - zapowiada się interesująco :) Ja ze swojej strony polecam 2 pozycje: 1. ,,Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera'' Lindsey Fitzharris. Mój pierwszy raz z historią medycyny od podszewki i jej rewolucją. To raczej krótka biografia chirurga Josepha Listera, ale jakże treściwa w zakresie pierwszych kroków cywilizacji z antyseptyką. Polecam! 2. ,,Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym'' Daniela Kahneman'a. Nie należy do lekkich pozycji, ale pozwala zrozumieć jak działa nasz mózg, w jakie pułapki swojego myślenia sami wpadamy, przekonani mimo wszystko, że mamy rację i jak skrupulatnie wykorzystują to media/przedsiębiorcy. Warto poświęcić dłuższą chwilkę... ;)
Masha Gessen "Będzie to co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji". Czytałam z zapartym tchem i przyjemnością, fajny język, humor, spojrzenie na świat. Przede wszystkim pozwala zrozumieć wiele procesów i uwarunkowań społecznych dotyczących nie tylko ZSRR i Federacji Rosyjskiej, ale i Polski, mentalności postsowieckiej i wyklutego z niej świata.
Uwielbiam ten dział książkowy 😍 w dodatku, że prawie nikt nie czyta i nie jest w stanie polecić ciekawych książek reportatożywch, mądrych i opartych na faktach więc to jest moje jedyne źródło :D ps. Ze swojej strony polcam: Wyspy nieznane, Gringo wśród dzikich plemion (oddzielając poglądy WC książki ma genialne), Jechać nie jechać (trzeba mieć dystans do niektórych żartów), Malezja i Indonezja z wydawnictwa TRIO (obie książki są cieniutkie i zawierają ogromną wiedzę historyczną o danym regionie natomiast ciężko się je czyta)
Z biografii naukowców ja polecam też Wybrańcy bogów. Powieść o życiu Ewarysta Galois autorstwa Leopolda Infelda. Czytałam ją ze 2-3 lata temu-z tego co pamiętam też jest pisana przyjemnym piórem (chociaż sama historia życia Galoisa jest już mniej miła). Polecił mi ją wykładowca algebry jako jedyną w miarę rzetelną biografię z tych polskojęzycznych ;)
To ja się dołączę i polecę biografię Alexandra Humboldta "Człowiek, który zrozumiał naturę". Równie dużo co o bohaterze autorka pisze o tym, jak kształtowała się idea przyrody jako całości, ale też jak jego spuścizna wpłynęła na naukowców, artystów i aktywistów (np. Darwina i Thoreau).
ja ostatnio skończylm "buntowniczki" historie polskich kobiet, które są warte opowiedzenia i naprawdę polecam!!! można się dowiedzieć wiele o pozycji kobiety w różnych czasach w naszym kraju, co czekało na bohaterki na świecie, z czym musiały się zmierzyć aby być buntowniczkami.
Tak strasznie Ci dziekuje za ten haul i polecenie ksiazki pani Michelle Obamy! To najlepsza biografia/autobiografia jaka przeczytalam. Jestem po prostu wzruszona jej historia. Bardzo urzekl mnie sposob w jaki opisala swoje "stawanie sie", milosc do Baracka i wartosci, ktore wyniosla z domu rodzinnego, i ktore przekazuje swoim dzieciom. Z tej lektury mozna sie bardzo wiele nauczyc. Mysle ze ta ksiazka pozostanie w mojej glowie na bardzo dlugo.
Anno, po zapełnieniu kolejnego regału książkami powiedziałam "dość!" i poprosiłam o czytnik e-booków. Książki są nieco tańsze i nie zajmują już więcej miejsca w domu. Kocham dotyk książek, ale do czytnika da się przyzwyczaić, więc polecam to rozwiązanie. Zbrodnią jest przecież przestać czytać ;)
Ja czytam teraz "Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz" Springera. Jak lubisz literaturę faktu to możliwe, że Cię zainteresuje. W ogóle uwielbiam jego reportaże. Pisze dużo o architekturze. (np. "Wanna z kolumnadą" jest super) Bardzo zabawnie i zarazem interesująco opisuje realia mieszkalnictwa w Polsce, szyldozę i takie różne zjawiska. Dopisuję do mojej listy i Obamę i Więźniów Geografii :)) dzięki!
Ledwo otworzyłam oczy a Ty już film!! I to jeszcze mój ulubiony. Bardzo sobie cenię Twoje polecenia, są niesamowicie wartościowe a tym razem na pewno sięgnę po reportaż Pauliny Wilk.
Ostatnio czytałam książkę pt. ,,Pierwsza zagadka" od Kathariny Vestre. Jeżeli kogoś ciekawi embriologia, kształtowanie płodu (np. skąd komórka wie, że ma być częścią ucha i w którym miejscu to ucho wybudować) oraz jak odkryto te różne procesy to serdecznie polecam.
Właśnie skończyłam czytać "Czyste mięso. Jak hodowla mięsa bez zwierząt zrewolucjonizuje twój obiad i cały świat" P. Shapiro i uważam, że jest to bardzo dobra książka, po którą warto sięgnąć.
Reportaż który przeczytałam na raz - "Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu" Polecam też książki Gladwella - "Błysk" , "Po za schematem" , "Punkt przełomowy"
Akurat o ile książkę M. Obamy pochłonęłam w 2 dni po premierze, o tyle "Lalki w ogniu" i "Więźniowie geografii" trafiły właśnie dzięki Tobie na moją książkową wishlistę :) dzięki!
Właśnie skończyłam i Polecam wspaniałą książkę „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew” Urszuli Glensk. Losy nieprzeciętnych ludzi nauki a w tle historia. „Zrozumieć krew” wydaje mi się bardzo wielowymiarowym tytułem... Nauka, medycyna, Polscy Żydzi, Niepodległość, obie Wielkie Wojny, Getto, Stalinizm - taka nauka historii na przykładach prawdziwych ludzi
Podzielam skłonność do twórczości Pauliny Wilk. „Lalki” kupiłam lata temu w Biedrze z kosza 😜 i pochłonęłam od razu. Pamiętam, że czytali fragmenty w trójce. Fajnie, że nie skupiasz się na nowościach tylko :)
Z takich o faktach to polecam "Nie mamy pojęcia przewodnik po nieznanym wszechświecie" super opisuje stan aktualnej wiedzy i materii, czasoprzestrzeni czy historii wszechświata. Za to o wiedzy ogólnej to "factfulness" o tym jak wyolbrzymiamy biedę i wszystkie złe wydarzenia na świecie. Z ekologicznych książek to "Jak uratować świat". Nie tlumaczy za bardzo czemu warto dbać o środowisko tylko podaje przepisy jak to zrobić. I jeszcze z takich ciekawych to "Czy roboty czują ból 33 filozoficzne łamigłówki" jesczse jej nie przeczytałem ale wygląda bardzo ciekawie i słyszałem same dobre opinie. Taka popularnonaukowo-filozoficzna. 😊
@@eell4097 nieee :) Czytam książki które mi wpadną w oko w Empiku czy właśnie z polecenia Kasi Gandor albo na fb ktoś poleci (tak znalazłem tą o robotach na grupie teoretycznie naukowej) albo po przeczytaniu jakiś wywiadów z autorami to głównie na wyborczej.pl Mogę więcej polecić jak coś :)
Absolutnie polecam wszystko Tiziano Terzaniego. Głównie" Listy przeciwko wojnie" i "Koniec jest moim początkiem". Terzani był niesamowitą osobistością, poprzez jego twórczość widać ciekawą transformację podejścia do świata; przeszedł od rozgoraczkowania nim (był przez wiele lat reporterem i korespondentem Spiegla) do stanu totalnego pogodzenia i biernego obserwowania świata jako przywracających fal tych samych zdarzeń. Czasami bardzo żałuję, że nie ma już jego głosu, komentującego obecną rzeczywistość.
Mam nadzieję ,że Pani kupiła te książki w księgarni ,a nie na poczcie ..... ( Jebać klechostan ) Życzę dużo wiedzy . Ładnie Pani mówi to chyba dzięki czytaniu . Pozdrawiam serdecznie.
Gdzie inne kobiety świecą na youtube ciałem pokazując swój haul strojów kąpielowych albo bielizny, to Ty nadajesz temu słowu inny sens przekazując wiedzę oraz ciekawe tytuły książek warte przeczytania. Ciągle jeszcze podtrzymujesz moją wiarę w kobiety na swój sposób idealne ;)
więźniowie geografii to coś jak "Plan Gry" albo "wielka szachownica" Brzezińskiego, geopolityczny komentarz na temat kręgów kulturowych i ich newralgicznych punktów właśnie. Brzeziński to doradca 3 prezydentów USA min. Kennedyego - polecam o ile po Timie Marshallu masz jeszcze siłę na takie książki :)
Niesamowicie polecam "Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania" Stephena Hawkinga. Nie pamiętam która książka mnie tak bardzo jednocześnie wzruszyła, rozśmieszyła oraz zmotywowała. Połączenie biografii jednego z największych naukowców naszych czasów oraz naprawdę przystępnych opisów zagadnień fizycznych czy kosmologicznych stworzyło książkę którą spokojnie mogę nazwać arcydziełem.
kurcze, a ja po "krótkich odpowiedziach" miałam właśnie mieszane uczucia. Wydaje mi się, że Hawking bywał w lepszej formie popularyzatorskiej niż w przy tej książce
Bardzo lubie Twoje haule, świetnie recenzujesz książki, z wielką erudycja :) ze swojej strony mogę polecić książki ilony wisniewskiej o skandynawii a w szczególności o spitsbergenie, tytuł "białe " oraz pamflet prof.niny Witoszek "najlepszy kraj na świecie" . Tez o Norwegii :) pozdrawiam!
Dziękuję, że robisz takie filmy! Na pewno przeczytam wszystkie trzy książki, zapowiadają się mega ciekawie. Ja ostatnio czytałam "Czerwony Rynek" Scotta Carney'a o handlu wszystkimi możliwymi częściami człowieka i zdecydowanie mogę ją polecić :)
Daniel Kahneman - pułapki myślenia Impuls. Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia - Richard H. Thaler Zachowania niepoprawne. Tworzenie ekonomii behawioralne - Richard H. Thaler Czarny łabędź Nassim Nicholas Taleb
A czytałaś może "Tatuażystę z Auschwitz"? Chociaż czytanie nie szło mi zbyt lekko przez tematykę, to i tak polecam. Z lżejszych książek polecam siedmiu mężów Evelyn Hugo, nie mogłam się od niej oderwać. Przy okazji książka dała mi dużo do myślenia w temacie tego na ile mamy podstawy oceniać moralnie kogokolwiek
Jeśli chodzi o o książkę Becoming. Miałam wrażenie, ze po bardzo dokładnym/dogłębnym początku im dalej w życiu głównej bohaterki tym bardziej czułam ze się spieszymy. Ze w czasie drugiej kadencji Prawie nic się nie wydarzyło. Nie wiem czy to tylko odczucie czy ilość słów na ten okres by to potwierdziło, musiałabym sprawdzic. Z lektury bije tez niezależność pani Obamy, udowadnia tez trochę ze można być w życiu panią prezydentowa, matka i kobieta która spełnia się zawodowo.
Ja z czytanych przeze mnie ostatnio polecam dwie książki: Mężczyznę który pomylił swoją żonę z kapeluszem, oraz Porozumienie bez Przemocy (właśnie ją przerabiam). Dotyczą zupełnie innych obszarów funkcjonowania psychiki człowieka, ale łączy je to, że wiele rzeczy przestawiają w głowie.
Czarnobylska modlitwa - reportaż. Bardzo polecam, zbiór historii zwykłych ludzi i tych patrzących na śmierć bliskich w wyniku choroby popromiennej i tych, którzy mimo zakazów dalej mieszkali na skażonym terenie, choć jakby się cofając - bez wody, prądu i tym podobnych, oraz wiele innych. Momentami ciężko się czyta, co wrażliwsi będą musieli przerwać, by złapać oddech.
Polecam "Mądrość psychopatów. Lekcja życia pobrana od świętych, szpiegów i seryjnych morderców.". Książka jest niezwykła i niepokojąca. Pokazuje jakie cechy łączą seryjnego zabójce i świętego, czy bohatera. Co sprawia, że zamiast być doskonałym zabójcą stajesz się seryjnym mordercą. Książka, która zmienia sposób patrzenia.
czy tylko ja zauważyłam że "Becoming" jest fatalnie przetłumaczona? kalki z angielskiego w co drugim zdaniu, bardzo mnie to raziło i przeszkadzało w czytaniu naprawdę fajnej historii,
"W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski". Ciekawie opisuje życie artystów tego okresu i nie tylko tytułowe skandale. Poza tym zawsze będę polecać Malcolma Gladwella i jego "Poza schematem", jedna z najlepszych książek jakie dane mi było przeczytać, łącznie z kilkoma pozostałymi jego autorstwa.
Jeśli interesują Cię reportaże, polecam "Diabeł i tabliczka czekolady" autorstwa Pawła Piotra Resztki, jest to zbiór dość krótkich reportaży głównie o Polsce wschodniej, tzw. Polsce B (a nawet C czy D). Dość poruszające, lecz ciekawe.
Na książkę Michele wciąż „czekam”, bo też to nie są moje klimaty, ale słyszałam już wcześniej taką opinię jak Twoja i chyba się przekonam. Reszta książek tez wydaje się ciekawa i nawet nie wiem, która bardziej ;) Czytałaś książki Harariego, serię Sapiens? Ja właśnie czytam pierwszą
Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup - to jest tak dobre, że nie zdziwię się jeśli nakręca film. Debiut dziennikarza John Carreyrou z The Wall Street Journal. Aż chciałoby się poczytać więcej książek spod jego pióra... Ale nie ma! Książka opowiada o wzlocie i upadku firmy Theranos, machinacjach jej towarzyszących i założycielce firmy obwołanej kobiecym Stevem Jobsem (zanim ten domek z kart się rozsypał, a trwało to kilkanaście dobrych lat)
O! Nie wiedziałam, dzięki za podpowiedź. Podobno kręcą też fabularny z Jennifer Lawrence w roli głównej. Może wypali...? Tymczasem zmykam oglądać HBO 🙂
Lista książek, jeśli nie macie 10 minut: Paulina Wilk - Lalki w ogniu (reportaż, Indie) Tim Marshall - Więźniowie geografii (polityka globalna) Michelle Obama - Becoming. Moja historia. (biografia)
Serdecznie polecam "płeć mózgu- o prawdziwej roznicy między mężczyzną a kobietą " Anne Moir i Davida Jessela ❤❤❤❤ po prostu perełka dla ludzi którzy są chętni dowiedzieć się o różnicach między plciami i tym jaki ma to wpływ na nas i społeczeństwo 👌🏽👌🏽👌🏽
Dokopałam się do notatek i wg mojego wykładowcy neurobiologii nie jest to dobra książka. Mimo że zyskała sobie jakąś sławę. Zawiera błędne informacje. - O różnicach międzypłciowych lepiej przeczytać w " Płeć i poznanie. " Kimura, D. (2006).
Czytał ktoś Hello World - Jak być człowiekiem w epoce maszyn? Bo warto moim marnym zdaniem. Książka opowiada o wykorzystaniu algorytmów w miejscach, które mogą być dość niespodziewane - nie tylko boty polecające filmy na youtubie, czy rozpoznające zdjęcia ptaka. Algorytmy mogą choćby przewidzieć, jak będą poruszać się ludzie podczas zamieszek, albo gdzie mieszka poszukiwany seryjny morderca. Autorką jest Hannah Fry, matematyczka, którą można było znaleźć na paru Ted Talkach i na Numberphile. Poleca się.
A myślałaś może o przerzuceniu się na e-booki? Wydaje mi się że jest to świetny temat do zainteresowania/debaty. Korzystam z e-booków od dłuższego czasu, przyznam że strasznie uzależniają i ułatwiają czytanie, i na "chłopski rozum" myślałem i namawiałem innych na e-booki ze względu na to że są "bardziej ekologiczne" bez poprzedniego researchu, bo wydawało mi się to logiczne :D . Okazuje się jednak że odpowiedź nie jest taka oczywista. ^_^
I'm starting to learn Polish, and one of my biggest goal is to understand your videos, because I love the content, 😁
How can you love the content if you dont know what she says ? 🤔🤔
@@soirema Settings > Subtitles > Translate automatically
Wstaję rano, poniedziałek, pochmurno, bleee...
Patrzę, a tu Kasia i od razu chce się żyć :)
Idealna pogoda właśnie!
Doświadczyłem czegoś podobnego :)
Edit:
"Wstaję rano, poniedziałek, pochmurno, bleee...
Patrzę, a tu Kasia, i od razu żyć się chce ! :D"
Omawiane książki:
0:18 Paulina Wilk, "Lalki w ogniu"
3:21 Tim Marshall, "Więźniowie geografii"
6:12 Michelle Obama, "Becoming. Moja historia"
Dzięki, to powinno znaleźć się w opisie
W tytule są 4 książki
@@NienasyconyBuhaj nie są 4 książki, po prostu to jest 4 haul
I w związku dlatego, ze była taka normalna, dlatego jej życie jest takie nienormalnie rasistowskie, bo przecież Ameryka powstała na rasizmie. Wiec jak to się stało, że w tym rasistowskim kraju ona Michelle została First Lady? Strange...not to mention how much money. She has now. But that beside the point.
Daj się umówić na kawę 🤣 czemu nie poznałem Cie na żywo
Rzadko tak bardzo cieszą mnie powiadomienia o twoich filmach tak jak cieszą te o haulu książkowym bo też jestem fanką reportaży i nawet sięgnęłam już po kilka twoich poleceń. Czytałam lalki w ogniu przed wyjazdem do Indii i muszę przyznać że zaskoczyło mnie ile aspektów zawartych w tej książce można zauważyć w codziennym życiu indusow, myślałam że nie da się zobaczyć tak tego kraju podczas dwutygodniowe podróży, A jednak. Zdecydowanie polecam przeczytać przed wyjazdem żeby chociaż wiedzieć na co się w ogóle piszemy, kraj po prostu niesamowity tak bardzo że nie da się opisać słowami :)
Kupiłam "Będzie bolało" Adama Kaya i powiem szczerze, że dawno nie natknęłam się na coś takiego, płakałam ze śmiechu, a do tego wiem teraz więcej o pracy lekarza ginekologa. Bardzo gorąco polecam!
A ja odradzam :( miało być pewnie zabawnie w rozumieniu autora, w moim odczuciu wyszło niesmacznie i żenująco
"Wzornictwo i emocje. Dlaczego kochamy lub nienawidzimy rzeczy powszednie" Donald A. Norman.
Bardzo ciekawa książka, choć wydawałoby się, że zupełnie o wzornictwie, to jest w niej wiele ciekawych anegdot, dlaczego się zachowujemy tak, a nie inaczej, jak nasz mózg funkcjonuje, czemu umyty samochód jeździ sprawniej. Wypowiedzi poparte konkretnymi badaniami, dobrze ilustrujące porównania w bardziej zawiłych fragmentach. Polecam :D
Uwielbiam twoje haule książkowe! Proszę o więcej! Zawsze coś sobie znajdę nowego do poczytania
Książka o Geopolityce była moim odkryciem zeszłego roku. Nawet kiedyś o niej mówiłam u siebie. Bardzo dużo wiedzy. Łatwiej zrozumieć mi to co się dzieje na świecie.
Z ciekawych książek polecam: Potęga Irracjonalności. Bardzo dobra !
Po obejrzeniu tego filmu chciałabym zobaczyć house tour. Piękne masz mieszkanie🙂
dokładnie, chciałem taki komentarz napisać ale już nie trzeba, bardzo ładne mieszkanie
ja tez
"Znaczy Kapitan" Karol Olgierd Borchardt - prawdopodobnie moja ulubiona książka. Marynistyczna, pełna anegdot, humoru, przemyśleń, a także historii i sentymentu.
O tak, „Więźniowie Geografii” to świetna książka. Gorąco polecam tym, co jeszcze nie czytali. A Tobie Kasiu polecam „Do czego służy ten przycisk” Bruca Dickinsona. Bruce jest pilotem, kapitanem Boeinga 747, szermierzem, pisze książki, a w wolnych chwilach jest wokalistą Iron Maiden. Ma fajny, luźny styl, a jednocześnie bardzo wciągający. Poleciłbym jeszcze „Przygody Lorda Ślizgacza”, ale to już niezły hardcore :D ;)
O! Ta książka o geopolityce brzmi ciekawie. Chętnie po nią sięgnę z ciekawości, bo wygląda jak skondensowana wiedza z 5 lat moich studiów :D Cieszę się, że powstają takie przystępne dla szerszego grona, popularnonaukowe, a nie stricte dydaktyczne, "ciężkie" książki w tym ważnym obszarze wiedzy!
Dzięki za ciekawe pozycje, a szczególnie Panią Wilk - zapowiada się interesująco :)
Ja ze swojej strony polecam 2 pozycje:
1. ,,Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera'' Lindsey Fitzharris. Mój pierwszy raz z historią medycyny od podszewki i jej rewolucją. To raczej krótka biografia chirurga Josepha Listera, ale jakże treściwa w zakresie pierwszych kroków cywilizacji z antyseptyką. Polecam!
2. ,,Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym'' Daniela Kahneman'a. Nie należy do lekkich pozycji, ale pozwala zrozumieć jak działa nasz mózg, w jakie pułapki swojego myślenia sami wpadamy, przekonani mimo wszystko, że mamy rację i jak skrupulatnie wykorzystują to media/przedsiębiorcy. Warto poświęcić dłuższą chwilkę... ;)
Kasia , kobieta renesansu =D
Druga pozycja mnie zaciekawiła
Mnie też tym bardziej, że jestem po lekturze "21 lekcji na XXI wiek".
Masha Gessen "Będzie to co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji". Czytałam z zapartym tchem i przyjemnością, fajny język, humor, spojrzenie na świat. Przede wszystkim pozwala zrozumieć wiele procesów i uwarunkowań społecznych dotyczących nie tylko ZSRR i Federacji Rosyjskiej, ale i Polski, mentalności postsowieckiej i wyklutego z niej świata.
Uwielbiam ten dział książkowy 😍 w dodatku, że prawie nikt nie czyta i nie jest w stanie polecić ciekawych książek reportatożywch, mądrych i opartych na faktach więc to jest moje jedyne źródło :D ps. Ze swojej strony polcam: Wyspy nieznane, Gringo wśród dzikich plemion (oddzielając poglądy WC książki ma genialne), Jechać nie jechać (trzeba mieć dystans do niektórych żartów), Malezja i Indonezja z wydawnictwa TRIO (obie książki są cieniutkie i zawierają ogromną wiedzę historyczną o danym regionie natomiast ciężko się je czyta)
Po raz kolejny kończę czytać "Pan raczy żartować, Panie Feynman", genialny humor i autobiografia. Polecam!
Z biografii naukowców ja polecam też Wybrańcy bogów. Powieść o życiu Ewarysta Galois autorstwa Leopolda Infelda. Czytałam ją ze 2-3 lata temu-z tego co pamiętam też jest pisana przyjemnym piórem (chociaż sama historia życia Galoisa jest już mniej miła). Polecił mi ją wykładowca algebry jako jedyną w miarę rzetelną biografię z tych polskojęzycznych ;)
To ja się dołączę i polecę biografię Alexandra Humboldta "Człowiek, który zrozumiał naturę". Równie dużo co o bohaterze autorka pisze o tym, jak kształtowała się idea przyrody jako całości, ale też jak jego spuścizna wpłynęła na naukowców, artystów i aktywistów (np. Darwina i Thoreau).
Również się dorzucę i polecę "Portret Jerzego Vetulaniego" :) Co prawda pozycja cieniutka, ale bardzo przyjemna i ciekawa do zapoznania się
Dawno nie trafiłam na tak fajna książkę jak "Pan raczy żartować Panie Feynman" podpisuje się pod poleceniem obiema rękami!
„Będzie bolało” bardzo ciekawa i zabawna pozycja. Chociaż są wzruszające momenty.
Ja tak się tak wciągnęłam że jak zaczęłam czytać po południu to czytałam do 4 nad ranem i śmiała się w głos 😁
ja ostatnio skończylm "buntowniczki" historie polskich kobiet, które są warte opowiedzenia
i naprawdę polecam!!! można się dowiedzieć wiele o pozycji kobiety w różnych czasach w naszym kraju, co czekało na bohaterki na świecie, z czym musiały się zmierzyć aby być buntowniczkami.
Tak strasznie Ci dziekuje za ten haul i polecenie ksiazki pani Michelle Obamy! To najlepsza biografia/autobiografia jaka przeczytalam. Jestem po prostu wzruszona jej historia. Bardzo urzekl mnie sposob w jaki opisala swoje "stawanie sie", milosc do Baracka i wartosci, ktore wyniosla z domu rodzinnego, i ktore przekazuje swoim dzieciom. Z tej lektury mozna sie bardzo wiele nauczyc. Mysle ze ta ksiazka pozostanie w mojej glowie na bardzo dlugo.
Ja do męża dzisiaj: Nie pozwól mi już kupować książek.
Również ja: *klikam w sekundę w powiadomienie o haulu książkowym Kasi Gandor*
Anno, po zapełnieniu kolejnego regału książkami powiedziałam "dość!" i poprosiłam o czytnik e-booków. Książki są nieco tańsze i nie zajmują już więcej miejsca w domu. Kocham dotyk książek, ale do czytnika da się przyzwyczaić, więc polecam to rozwiązanie. Zbrodnią jest przecież przestać czytać ;)
Ja czytam teraz "Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz" Springera. Jak lubisz literaturę faktu to możliwe, że Cię zainteresuje. W ogóle uwielbiam jego reportaże. Pisze dużo o architekturze. (np. "Wanna z kolumnadą" jest super) Bardzo zabawnie i zarazem interesująco opisuje realia mieszkalnictwa w Polsce, szyldozę i takie różne zjawiska.
Dopisuję do mojej listy i Obamę i Więźniów Geografii :)) dzięki!
Ledwo otworzyłam oczy a Ty już film!! I to jeszcze mój ulubiony.
Bardzo sobie cenię Twoje polecenia, są niesamowicie wartościowe a tym razem na pewno sięgnę po reportaż Pauliny Wilk.
Nie jest pewne czy czytanie czyni kokokolwiek madrzejszym ale kjesto zajęcie ciekawe i sluszne.
Cudownie i bardzo przyjemnie się Ciebie ogląda. Książki już zamawiam. Pozdrawiam serdecznie 😊
Ja z kolei polecam mocno "Stulecie chirurgów" Jurgen Thorwald
oo, stulecie jest bardzo dobre
Tak! Dzięki za przypomnienie, 'Ginekolodzy' przede mną :)
Ostatnio czytałam książkę pt. ,,Pierwsza zagadka" od Kathariny Vestre. Jeżeli kogoś ciekawi embriologia, kształtowanie płodu (np. skąd komórka wie, że ma być częścią ucha i w którym miejscu to ucho wybudować) oraz jak odkryto te różne procesy to serdecznie polecam.
Właśnie skończyłam czytać "Czyste mięso. Jak hodowla mięsa bez zwierząt zrewolucjonizuje twój obiad i cały świat" P. Shapiro i uważam, że jest to bardzo dobra książka, po którą warto sięgnąć.
Reportaż który przeczytałam na raz - "Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu"
Polecam też książki Gladwella - "Błysk" , "Po za schematem" , "Punkt przełomowy"
mam ten reportaż z Omanu na półce już od kilku miesięcy i muszę się za niego w końcu zabrać!
Miniaturka filmiku, nastawiła mnie pozytywnie na pierwszy, wrześniowy poniedziałek 🤗
Pozdrawiam 🙋
cieszę się
Jeśli chcesz więcej wiedzy o gepolityce, to polecam książkę Jacka Bartosiaka Rzeczpospolita między lądem a morzem.
Po ciężkim początku nowego roku szkolnego taki film to miód na moje serce! ❤️
Super muzyka w tle 😊 pozdrawiam
Zaczęła się szkoła, mam zaraz wychodzić i patrzę... ojeju mesełko na moje serduszko ❤ I jeszcze o książkach 😍
Akurat o ile książkę M. Obamy pochłonęłam w 2 dni po premierze, o tyle "Lalki w ogniu" i "Więźniowie geografii" trafiły właśnie dzięki Tobie na moją książkową wishlistę :) dzięki!
Właśnie skończyłam i Polecam wspaniałą książkę „Hirszfeldowie. Zrozumieć krew” Urszuli Glensk. Losy nieprzeciętnych ludzi nauki a w tle historia. „Zrozumieć krew” wydaje mi się bardzo wielowymiarowym tytułem... Nauka, medycyna, Polscy Żydzi, Niepodległość, obie Wielkie Wojny, Getto, Stalinizm - taka nauka historii na przykładach prawdziwych ludzi
Ekstra, dzięki za polecenie Pauliny Wilk, na pewno przeczytam :)
Masz świetny sposób prezentacji :) Miło się Ciebie słucha
aktulanie kończę Błękitną Kropkę Carla Sagana
"Sapiens Od Zwierzat Do Bogów" Tę książkę polecał jak dobrze pamiętam Dawid Myśliwiec. Jestem w trakcie czytania i jest mega.
Kasia już polecała tę książkę :)
Podzielam skłonność do twórczości Pauliny Wilk. „Lalki” kupiłam lata temu w Biedrze z kosza 😜 i pochłonęłam od razu. Pamiętam, że czytali fragmenty w trójce. Fajnie, że nie skupiasz się na nowościach tylko :)
Zakochałam się, i tyle!!! Zostaje, mam nadzieję, że na zawsze.
Dorzucę od siebie polecajkę "Po pierwsze nie szkodzić"- książka neurochirurga o blaskach i cieniach tego zawodu... świetna
Z takich o faktach to polecam
"Nie mamy pojęcia przewodnik po nieznanym wszechświecie" super opisuje stan aktualnej wiedzy i materii, czasoprzestrzeni czy historii wszechświata.
Za to o wiedzy ogólnej to "factfulness" o tym jak wyolbrzymiamy biedę i wszystkie złe wydarzenia na świecie.
Z ekologicznych książek to "Jak uratować świat". Nie tlumaczy za bardzo czemu warto dbać o środowisko tylko podaje przepisy jak to zrobić.
I jeszcze z takich ciekawych to "Czy roboty czują ból 33 filozoficzne łamigłówki" jesczse jej nie przeczytałem ale wygląda bardzo ciekawie i słyszałem same dobre opinie. Taka popularnonaukowo-filozoficzna.
😊
swietne propozycje. czy przypadkiem masz jakiś większy zapisany zbiór już przeczytanych na stronach typu Lubimyczytać.pl ? (jeśli mogę spytać)
@@eell4097 nieee :) Czytam książki które mi wpadną w oko w Empiku czy właśnie z polecenia Kasi Gandor albo na fb ktoś poleci (tak znalazłem tą o robotach na grupie teoretycznie naukowej) albo po przeczytaniu jakiś wywiadów z autorami to głównie na wyborczej.pl
Mogę więcej polecić jak coś :)
Absolutnie polecam wszystko Tiziano Terzaniego. Głównie" Listy przeciwko wojnie" i "Koniec jest moim początkiem". Terzani był niesamowitą osobistością, poprzez jego twórczość widać ciekawą transformację podejścia do świata; przeszedł od rozgoraczkowania nim (był przez wiele lat reporterem i korespondentem Spiegla) do stanu totalnego pogodzenia i biernego obserwowania świata jako przywracających fal tych samych zdarzeń. Czasami bardzo żałuję, że nie ma już jego głosu, komentującego obecną rzeczywistość.
"Kobieta Szpieg" Clare Mulley
Bardzo przyjemna biografia napisana w przyjemny sposób.
Kogo biografia
Mam nadzieję ,że Pani kupiła te książki w księgarni ,a nie na poczcie ..... ( Jebać klechostan ) Życzę dużo wiedzy . Ładnie Pani mówi to chyba dzięki czytaniu . Pozdrawiam serdecznie.
Gdzie inne kobiety świecą na youtube ciałem pokazując swój haul strojów kąpielowych albo bielizny, to Ty nadajesz temu słowu inny sens przekazując wiedzę oraz ciekawe tytuły książek warte przeczytania. Ciągle jeszcze podtrzymujesz moją wiarę w kobiety na swój sposób idealne ;)
@John Doe Dokładnie
więźniowie geografii to coś jak "Plan Gry" albo "wielka szachownica" Brzezińskiego, geopolityczny komentarz na temat kręgów kulturowych i ich newralgicznych punktów właśnie. Brzeziński to doradca 3 prezydentów USA min. Kennedyego - polecam o ile po Timie Marshallu masz jeszcze siłę na takie książki :)
Książka Michelle Obamy zachwyciła mnie pod wieloma względami i chętnie jeszcze kiedyś do niej wrócę! ❤️
Niesamowicie polecam "Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania" Stephena Hawkinga. Nie pamiętam która książka mnie tak bardzo jednocześnie wzruszyła, rozśmieszyła oraz zmotywowała. Połączenie biografii jednego z największych naukowców naszych czasów oraz naprawdę przystępnych opisów zagadnień fizycznych czy kosmologicznych stworzyło książkę którą spokojnie mogę nazwać arcydziełem.
Dzięki za polecenie, właśnie myślałam czy ją dzisiaj kupić. Pozdrawiam 🙃
naprawdę polecam z całego serca
Za tydzień lecę na wakacje, także będzie idealna na podróż, dam znać jak przeczytam czy było warto 😊
Ja ostatnio jestem zaczytana w Masłowskiej- inna estetyka, ale bardzo polecam ♥️
kurcze, a ja po "krótkich odpowiedziach" miałam właśnie mieszane uczucia. Wydaje mi się, że Hawking bywał w lepszej formie popularyzatorskiej niż w przy tej książce
Bardzo lubie Twoje haule, świetnie recenzujesz książki, z wielką erudycja :) ze swojej strony mogę polecić książki ilony wisniewskiej o skandynawii a w szczególności o spitsbergenie, tytuł "białe " oraz pamflet prof.niny Witoszek "najlepszy kraj na świecie" . Tez o Norwegii :) pozdrawiam!
Dziękuję, że robisz takie filmy! Na pewno przeczytam wszystkie trzy książki, zapowiadają się mega ciekawie. Ja ostatnio czytałam "Czerwony Rynek" Scotta Carney'a o handlu wszystkimi możliwymi częściami człowieka i zdecydowanie mogę ją polecić :)
Daniel Kahneman - pułapki myślenia
Impuls. Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia - Richard H. Thaler
Zachowania niepoprawne. Tworzenie ekonomii behawioralne - Richard H. Thaler
Czarny łabędź Nassim Nicholas Taleb
Bardzo, bardzo miło się to ogląda. Mądrość!
dzięki
Jeśli ktoś interesuje się medycyną sądową to bardzo polecam książkę "Niewyjaśnione Okoliczności" - Stepherda :)
Pozdrawiam!
"Chrobot. Życie nazwyklejszych ludzi świata" - Autor opisuje życie 7 zwykłych ludzi, z 7 różnych krajów. Naprawdę polecam
A czytałaś może "Tatuażystę z Auschwitz"? Chociaż czytanie nie szło mi zbyt lekko przez tematykę, to i tak polecam. Z lżejszych książek polecam siedmiu mężów Evelyn Hugo, nie mogłam się od niej oderwać. Przy okazji książka dała mi dużo do myślenia w temacie tego na ile mamy podstawy oceniać moralnie kogokolwiek
Ja polecam "Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemniach polskich" Anny Kowalczyk
Bardzo jestem ciekawa książki Obamy, ale zainteresowalaś mnie książką nr 2, bardzo lubię takie tematy
Z trzech upodobałam sobie dwie 📚😀 więcej książek na kanale bardzo proszę!!!❤
Książkę Obamy połknęłam . Jest taka jak ją przedstawiłaś też polecam.
Przeczytałaś już Nielegalnego? :)
Właśnie kończę Michelle i jestem dokładnie tego samego zdania: niezwykła historia zwyczajnej rodziny.
Jesteś urocza z tą pasją, która aż kipi wszystkimi możliwymi kanałami :)
Jeśli chodzi o o książkę Becoming. Miałam wrażenie, ze po bardzo dokładnym/dogłębnym początku im dalej w życiu głównej bohaterki tym bardziej czułam ze się spieszymy. Ze w czasie drugiej kadencji Prawie nic się nie wydarzyło. Nie wiem czy to tylko odczucie czy ilość słów na ten okres by to potwierdziło, musiałabym sprawdzic.
Z lektury bije tez niezależność pani Obamy, udowadnia tez trochę ze można być w życiu panią prezydentowa, matka i kobieta która spełnia się zawodowo.
Rebecca Solnit "Nadzieja w mroku"
Becoming. Moja historia to naprawdę dobra książka, która mi dała trochę do myślenia o tym co robię i czy w ogóle coś robię dla społeczeństwa
Ja z czytanych przeze mnie ostatnio polecam dwie książki: Mężczyznę który pomylił swoją żonę z kapeluszem, oraz Porozumienie bez Przemocy (właśnie ją przerabiam). Dotyczą zupełnie innych obszarów funkcjonowania psychiki człowieka, ale łączy je to, że wiele rzeczy przestawiają w głowie.
Z chęcią słuchałabym też Twoich podcastów:)
Maja Lunde - "Historia Pszczół" oraz "Błękit", a także Hanya Yanagihara - "Ludzie na drzewach".
Czarnobylska modlitwa - reportaż. Bardzo polecam, zbiór historii zwykłych ludzi i tych patrzących na śmierć bliskich w wyniku choroby popromiennej i tych, którzy mimo zakazów dalej mieszkali na skażonym terenie, choć jakby się cofając - bez wody, prądu i tym podobnych, oraz wiele innych. Momentami ciężko się czyta, co wrażliwsi będą musieli przerwać, by złapać oddech.
Polecam "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Swiatłany Aleksijewicz
To nie ksiazki tylko masz zajebisty mozg ktory bardzo szybko chłonie i przetwarza wiedzę i adaptuje ją w sposób logiczny przez co nie zapominasz.
Dziękuję wszystkim za polecanie kolejnych ciekawych pozycji! :)
Właśnie wpadła mi w rękę Becoming. Madrość życiowa Michele jest niesamowita.
Polecam książkę "Oszustwa pamięci" Julii Shaw. Myślę, że zainteresuje wszystkich zainteresowanych człowiekiem i nauką ;)
Polecam "Mądrość psychopatów. Lekcja życia pobrana od świętych, szpiegów i seryjnych morderców.". Książka jest niezwykła i niepokojąca. Pokazuje jakie cechy łączą seryjnego zabójce i świętego, czy bohatera. Co sprawia, że zamiast być doskonałym zabójcą stajesz się seryjnym mordercą. Książka, która zmienia sposób patrzenia.
czy tylko ja zauważyłam że "Becoming" jest fatalnie przetłumaczona? kalki z angielskiego w co drugim zdaniu, bardzo mnie to raziło i przeszkadzało w czytaniu naprawdę fajnej historii,
Dobra pora na nowy ciekawy film :)
"W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski". Ciekawie opisuje życie artystów tego okresu i nie tylko tytułowe skandale. Poza tym zawsze będę polecać Malcolma Gladwella i jego "Poza schematem", jedna z najlepszych książek jakie dane mi było przeczytać, łącznie z kilkoma pozostałymi jego autorstwa.
1. Cudownie sie Ciebie słucha.
2. Cio oznacza "wertować" fragment książki? W sensie jak to robisz?
1. dziękuję
Homo Deus oraz Sapiens od Yuval Noah Harrari. 21 Lekcji wiem, że czytałaś ;) Więźniów Geografii sprawdzę zdecydowanie!
Ja polecam ,,Eksperyment" Luke Dittrich (Tytuł oryginalny: Patient H.M. A Story of Memory, Madness and Family Srcrets)
Polecam:
"Poradnik pozytywnego myślenia"
"Wszechświat w twojej dłoni"
"Jak mniej myśleć - Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych"
poradnik pozytywnego myślenia był cudny
@@KasiaGandor Jeśli wolisz słuchać to jest na Audiotece 😉
"Kwiaty w pudełku". Książka opisuje sytuację kobiet w Japonii na przestrzeni lat.
A ja bardzo polecam Krzyk Czarnobyla Swietłany Aleksijewicz
Jeśli interesują Cię reportaże, polecam "Diabeł i tabliczka czekolady" autorstwa Pawła Piotra Resztki, jest to zbiór dość krótkich reportaży głównie o Polsce wschodniej, tzw. Polsce B (a nawet C czy D). Dość poruszające, lecz ciekawe.
Na książkę Michele wciąż „czekam”, bo też to nie są moje klimaty, ale słyszałam już wcześniej taką opinię jak Twoja i chyba się przekonam. Reszta książek tez wydaje się ciekawa i nawet nie wiem, która bardziej ;) Czytałaś książki Harariego, serię Sapiens? Ja właśnie czytam pierwszą
Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup - to jest tak dobre, że nie zdziwię się jeśli nakręca film. Debiut dziennikarza John Carreyrou z The Wall Street Journal. Aż chciałoby się poczytać więcej książek spod jego pióra... Ale nie ma! Książka opowiada o wzlocie i upadku firmy Theranos, machinacjach jej towarzyszących i założycielce firmy obwołanej kobiecym Stevem Jobsem (zanim ten domek z kart się rozsypał, a trwało to kilkanaście dobrych lat)
film na ten temat już powstał, jest w streamingu na HBO :)
O! Nie wiedziałam, dzięki za podpowiedź. Podobno kręcą też fabularny z Jennifer Lawrence w roli głównej. Może wypali...? Tymczasem zmykam oglądać HBO 🙂
Moja lista książek wciąż się wydłuża, ale choćbym miał wyrzucić wszystkie meble i wyburzyć ściany, znajdę dla nich miejsce ;)
„Reportażysta” jest jak najbardziej poprawnym terminem, uszczegółowieniem reportera; proszę używać.
Dobrze wiedzieć 👍😉
Mogłabyś wstawiać tytuły książek + autor w opisie filmu :)
Lista książek, jeśli nie macie 10 minut:
Paulina Wilk - Lalki w ogniu (reportaż, Indie)
Tim Marshall - Więźniowie geografii (polityka globalna)
Michelle Obama - Becoming. Moja historia. (biografia)
Serdecznie polecam "płeć mózgu- o prawdziwej roznicy między mężczyzną a kobietą " Anne Moir i Davida Jessela ❤❤❤❤ po prostu perełka dla ludzi którzy są chętni dowiedzieć się o różnicach między plciami i tym jaki ma to wpływ na nas i społeczeństwo 👌🏽👌🏽👌🏽
Dokopałam się do notatek i wg mojego wykładowcy neurobiologii nie jest to dobra książka. Mimo że zyskała sobie jakąś sławę. Zawiera błędne informacje.
- O różnicach międzypłciowych lepiej przeczytać w " Płeć i poznanie. " Kimura, D. (2006).
Czytał ktoś Hello World - Jak być człowiekiem w epoce maszyn?
Bo warto moim marnym zdaniem. Książka opowiada o wykorzystaniu algorytmów w miejscach, które mogą być dość niespodziewane - nie tylko boty polecające filmy na youtubie, czy rozpoznające zdjęcia ptaka. Algorytmy mogą choćby przewidzieć, jak będą poruszać się ludzie podczas zamieszek, albo gdzie mieszka poszukiwany seryjny morderca. Autorką jest Hannah Fry, matematyczka, którą można było znaleźć na paru Ted Talkach i na Numberphile. Poleca się.
Czesc! Jesli lubisz reportaze, miałas okazje trafic na publikacje Witolda Szabłowskiego?
A myślałaś może o przerzuceniu się na e-booki? Wydaje mi się że jest to świetny temat do zainteresowania/debaty. Korzystam z e-booków od dłuższego czasu, przyznam że strasznie uzależniają i ułatwiają czytanie, i na "chłopski rozum" myślałem i namawiałem innych na e-booki ze względu na to że są "bardziej ekologiczne" bez poprzedniego researchu, bo wydawało mi się to logiczne :D . Okazuje się jednak że odpowiedź nie jest taka oczywista. ^_^
Lubie biografie, to jest bardzo ciekawe. ☺
Serdecznie polecam "21 lekcji na XXI wiek"!!!
Z reportażu polecam genialną książkę "Czerwony rynek" - autor Scott Carney.