Super temat, kiedyś się zastanawiałem jak się zachowują koła podczas jazdy na łuku, i które koło się może ślizgać, a które ma przyczepność z torem. Na szczęście jest ten kanał i w prosty sposób wyjaśnia to prowadzący. Pozdrawiam serdecznie autora i widzów.
Klasa sama w sobie. Dziękuję że tworzy pan dla nas dla miłośników kolei. Pana wiedza i radość jaką pan wkłada w swoje publikacje jest wspaniała. Czekam na kolejne filmiki. Pozdrawiam
Niby sprawy oczywiste a jednak niesamowicie fascynujące. Zwłaszcza brak dyferencjału robi wrażenie. Z mechaniki pojazdu najczęściej dyferencjał pokazywany jest jako rzecz absolutnie konieczna do jazdy po łukach a jednak jak widać tak nie jest. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!
Bardzo dobry i ciekawy film,który przedstawia aspekty techniczne w sposób zrozumiały dla każdego.Fajnie,że istnieją ludzie tacy jak Ty,którzy poświęcają swój czas na tworzenie takich filmów.Pozdrawiam
Pan Mirosław ma tak szeroką wiedzę w dziedzinie kolejnictwa że nie jeden inżynier kolejnictwa mógłby się uczyć od niego.Każdy odcinek ogląda się z ogromnym zainteresowaniem bo mamy pewność że zawsze dowiemy się czegoś bardzo ciekawego. PANIE MIRKU.ŻYCZĘ PANU ZNAKOMITEGO NOWEGO ROKU W ZDROWIU I SZCZĘŚCIU!!.
Dziękuję za film. Aż dziw bierze, że wiem dlaczego samolot leci, natomiast do głowy mi nie przyszło zastanowić się co sprawia, że pociąg jeździ stabilnie.
Bardzo ciekawy odcinek niestety żona i dzieci nie podzielają mojego zachwytu i nie interesuje ich to że pochodna siły odśrodkowej narasta liniowo dla naszego komfortu :)
Nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiałem. Temat wydawał mi się oczywisty. Dopiero ten materiał pozwolił mi uporządkować te zależności. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku i wielu wspaniałych filmów.
Dzień dobry, powiem tak, genialny odcinek!!! Choć do tej pory sądziłem że mechanizm różnicowy pojazdów drogowych jest skomplikowany pod kątem mechaniki ale geometria tego odpowiednika w kolejnictwie to dopiero jazda w łuku bez wylania herbaty 😀
I po latach wyleciało z głowy. Klotoida! Dziękuje za przypomnienie! Ciekawe, czy jeszcze potrafiłbym obliczyć i wyrysować łuk jak i krzywe przejściowe :D
Stożkowy profil zestawu kołowego jest także gwarantem prawidłowego pokonywania zwrotnic przy jeździe "na ostrze". Obrzeże koła nie wpada pomiędzy szynę a iglicę.
Proste a cieszy, nigdy się na tym nie zastanawiałem ale bardzo dziękuję za obszerne wytłumaczenie. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku:)
Panie Mirku, jak zawsze potężna Pana wiedza zapewnia radość oglądania. Na ten nowy rok życzę Panu zdrowia, szczęścia, pomyślności, samych sukcesów i wszystkiego najlepszego 😊
Super świetny odcinek - będąc małym dzieckiem dziadek tłumaczył mi o pokonywaniu zakrętów przez pociągi a dziś dzięki temu odcinkowi miałem okazję dowiedzieć się czegoś więcej.Wszystkiego dobrego na Nowy Rok.Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością nowe odcinki.
Fajne!! , właśnie niedawno jechałem pociągiem 1 raz, bo nigdy nie musiałem, samochód mam, ale padł i jest u mechanika. Więc musiałęm wsiąść w pociąg. Jadąc tym pociągiem 160 km/h , zastanawiałem się czy nie wypadnie ten pociąg z szyn na zakręcie XDD Teraz wiem że nie. Fajny Materiał !
Pracowałem kiedys w IC przy utrzymaniu wagonów. Przeglądy P1,P2 oraz bieżące naprawy. Jest tam na hali tokarka do zestawów kołowych... O ku*wa co za bydlę😎 Ogólnie rzecz biorąc, do zestawów kołowych przykłada się bardzo dużo uwagi. Sprawdza się np średnice obręczy czy też bada się osie specjalnym miernikiem, który wykryje powstałe podczas eksploatacji mikropęknięcia metalu czy inne wady i robią to osoby z GIGANTYCZNYM doświadczeniem. Super materiał. Wszystko klarownie opowiedziane👍
Warto wspomnieć że dla zwiększania przyczepności koła z szyną stosuje się dwa rodzaje pochyleń szyny 1:20 dla szyn s49 i 1:40 dla szyn S60. Po takim odcinku warto nagrać odcinek o wykolejeniach, i omówić różne przyczyny.
Miejscami dla mnie było trochę za "encyklopedycznie", ale to już czepialstwo. Dzięki za świetny materiał :). PS: Te kubki powinni wprowadzić w szkołach jako warsztaty :)
Bardzo ciekawy odcinek przedstawiony z inżynieryjnego punktu widzenia.Interesujący temat szczególnie dla osób, które interesują się koleją i nie tylko.Konkretnie i rzeczowo.Wszystkiego Najleprzego p. Mirosławie na nowy 2023r ,samych sukcesów a dla nas widzów, następnych superprodukcji na kanale: KOLEJ mirmur 2.Pozdrawiam serdecznie👍👍👍.
Zdjęcia, szpalerek, najazdy, czasem wielokrotnie, by ujęcie było jak najlepsze. Najbardziej przypominało epokę, której już nie ma. To też jest potrzebne. Pozostają piękne zdjęcia i jakże istotne uwagi o oryginalności malowania. Można też pójść krok dalej. I wtedy powstają wartościowe materiały. Dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak to naprawdę działa. Życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!
Dokładnie ta sama zasada stabilizacji położenia dzieję w połączeniu koła pasowego płaskiego z pasem płaskim. Koło pasowe ma lekko beczkowaty kształt co powoduje stabilizację pasa w miejscu, gdzie koło pasowe ma największą średnicę, tj. w centralnej części koła
Ciekawe to działanie kół przy skręcie . Od dwóch lat ma samochód FIAT Panda Climbing . Czyli jest napęd na 4 koła cały czas , ale nie do końca cały czas. Dwa mechanizmy różnicowe , a zamiast trzeciego sprzęgło wiskotyczne które jednocześnie jest automatem włączającym napęd na tył i czymś co pozwala skręcać . Jak promień skrętu jest mały samochód zwalnia bo sprzęgło zaczyna sklejać przedni i tylny mechanizm różnicowy . Mam chęć zrobić sobie maszynerie pokazującą różnice w obrotach kół miedzy mostami-mechanizmami różnicowymi , i miedzy kołami na jednej osi (tak dla ciekawości ).
Szczęśliwego Nowego Roku, temat omawialiśmy w Technikum Kolejowym, gratuluję ciekawych filmików. Obecnie 31 lat poza koleją ale sentyment pozostał i pozostanie.
Dziękujemy za pouczający film. Obejrzałam to z dużym zainteresowaniem. Schematy i proste eksperymenty z kubkami ułatwiają zrozumienie materiału. Specjalne podziękowania za napisy. Czy kształty kół i szyn były pierwotnie takie same, jak pokazano na filmie? A może kształt był inny na pierwszych drogach i pociągach? Może na kanale jest film na ten temat?
Czy to znaczy że wewnętrzna część główki szyny przejmuje w zasadzie większość obciążenia a zewnętrzna jest "zbędna"? Czy gdyby prawa szyna była wyższa od lewej stabilizacja toczenia działała by tak samo?
Panie Mirku polecam zainwestować w statyw i ten początek mógłby Pan bardzo fajnie nagrać na peronie ze statywu stojąc przed kamerą i fajniej by to wyglądało niż nagranie z ręki. Pozdrawiam
dziękuję za wszystkie te odcinki! Istna kopalnia wiedzy. Moj dziadek sw pamięci byl maszynista i jak byłem dzieckiem to często opowiadał mi o swojej pracy, przez co tez zainteresowal mnie tematem kolejnictwa. Jako dziecko moim marzeniem było być maszynista, a pod choinkę zawsze kolejka elektryczna ☺️ czy jest gdzieś odcinek o pantografie? Bo nie znalazłem a byłbym ciekawy jak to działa i jak sie dzieje, ze te kable sie co chwilę od tarcia nie zdzierają. dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam, czekam na nowe odcinki ☺️
Lokomotywa z 10:15 EU07 - 128 wydawało mi się coś o niej słyszałem i znalazłem. Lokomotywa brała udział w wypadku na stacji Głogów, gdzie prowadząc pociąg towarowy 61480 relacji Wrocław Nadodrze - Warszawa Odolany zderzyła się czołowo z pociągiem zbiorowym 55175 (Łowicz Gł - Łódź Widzew) prowadzonym przez Ty2-1256 w 1972-12-31 ok dwa lata po wyprodukowaniu. Nadal czynna, nadal służy, 53 lata na szlaku :)
Bardzo ciekawy odcinek. Co prawda trochę odlotowy gdy Pan zaczął mówić o pochodnych w łukach, ale ogólnie OK. Samych dobrych pomysłów na nowe odcinki w nowym roku.
Super temat, kiedyś się zastanawiałem jak się zachowują koła podczas jazdy na łuku, i które koło się może ślizgać, a które ma przyczepność z torem. Na szczęście jest ten kanał i w prosty sposób wyjaśnia to prowadzący. Pozdrawiam serdecznie autora i widzów.
Dzięki
„ Dopóki tory nie skręcają sprawa jest prosta”
Autor dostał nobla za to zdanie
@@V3rdi2137 ja bym dał za to Oskara.
"Ale nie uprzedzajmy faktów"
Panie Doktorze, bardzo Panu dziekuje za upowszechnianie wiedzy o pociagach i przemysle kolejowym.
kolejnictwo to najpiękniejsza i najciekawsza dziedzina branży komunikacji wszelakiej. Super film.
Masz rację.
Super z napisami. Dziękuję.
Klasa sama w sobie. Dziękuję że tworzy pan dla nas dla miłośników kolei. Pana wiedza i radość jaką pan wkłada w swoje publikacje jest wspaniała. Czekam na kolejne filmiki. Pozdrawiam
Bardzo porządnie wyłożony kawałek dobrej fizyki i matematyki. Miło popatrzeć i dowiedzieć się, że rzeczy z pozoru proste wcale takie nie są.
i to jest genialne rozwiązanie i to co czyni człowieka człowiekiem
Świetnie i elokwentnie wytłumaczone zagadnienie i zarazem fajna lekcja fizyki! Pozdrawiam serdecznie w Nowym 2023 roku!
Niby sprawy oczywiste a jednak niesamowicie fascynujące. Zwłaszcza brak dyferencjału robi wrażenie. Z mechaniki pojazdu najczęściej dyferencjał pokazywany jest jako rzecz absolutnie konieczna do jazdy po łukach a jednak jak widać tak nie jest. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!
Bardzo ciekawy materiał. Chętnie bym obejrzał taki na temat działania zwrotnic kolejowych 😀
Jak zawsze program na najwyższym poziomie ! Dziekujemy !
Bardzo dobry i ciekawy film,który przedstawia aspekty techniczne w sposób zrozumiały dla każdego.Fajnie,że istnieją ludzie tacy jak Ty,którzy poświęcają swój czas na tworzenie takich filmów.Pozdrawiam
kocham ten kanał całym moim serduszkiem
Oglądam pana filmiki od kilku lat. Jest Pan gość. Magia kolei i Rzeszowa.
Ooo odcineczek na nowy rok jak znalazł! Wszystkiego co najlepsze Panie Mirku!
Witam dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku
W dzisiejszym odcinku Pan Mirek magicznie przemienił się w Adama Słodowego. Do siego roku! 🙂👍
Nowy rok i nowy materiał, panie Mirosławie wielkie dzięki, pozdrawiam i życzę najlepszego Nowego roku .
Witam dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku
genialne dziękuję panie profesorze i wszystkiego all the best, dużo sukcesów w nowym roku 2023
Witam dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku
Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku
Witam dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku
Super.nie wiedziałem że nie wiem.Teraz już wiem.dzięki.
Wystarczył kwadrans żeby dokładnie zrozumieć jak to działa. Dziękuję za rzetelne filmiki.
Najlepszego w Nowym Roku Panie Mirku
Witam dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku
To jest Bardzo ciekawe. Nie wiedziałem o tym. Dziękuję.
Jak zwykle bardzo dobry i merytoryczny odcinek. Pozdrawiam i szczęśliwego nowe🥳
Witam dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku
Intéressant! Merci du partage! Interesting! Thanks for sharing! Ciekawe! Dzięki za udostępnienie! Stéph.
Doświadczenie z kubkami uświadamia. Dzięki
Pan Mirosław ma tak szeroką wiedzę w dziedzinie kolejnictwa że nie jeden inżynier kolejnictwa mógłby się uczyć od niego.Każdy odcinek ogląda się z ogromnym zainteresowaniem bo mamy pewność że zawsze dowiemy się czegoś bardzo ciekawego.
PANIE MIRKU.ŻYCZĘ PANU ZNAKOMITEGO NOWEGO ROKU W ZDROWIU I SZCZĘŚCIU!!.
Witam dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku
Super wytłumaczone
11:30 Klotoida - dla mnie ciekawostka :) Poczytałem sobie więcej o tej krzywej.
SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU ! I DALEJ TAKICH SUPER FILMÓW !!! ZDRÓWKA !!!
dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku
Powiem krótko: pięknie, banalnie proste objaśnione zagadnienie. Podejście do tematu ekstra. Wszystkiego dobrego Panie @mirmur2 w nowym roku 2023 :)
Witam dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku
w 15 min. wiecej niż w kilka klas szkoły... Szacun Majster za to co robisz :)
XD W szkole uczyli o pociągach? No nie mów ze mówisz o szkolach o takim profilu xd
A wiesz co to jest ciągła pochodna funkcji? ;)
dla takich matriałów subuje ten kanał. Super film, lektor, cięcia, nie no super
Najlepszego w nowym roku Panie Mirku.
Witam dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku
Mirek dziękuję za super film kolejowy w Nowym Roku 2023 .Moc zdrowia życzę na cały rok i dozobaczenia wiosną lub latem ,ale to się jeszcze zgadamy .
Witam dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku ok będziemy w kontakcie
@@KOLEJmirmur2 dziękuję i wzajemnie Mirku🙂
Interesujący temat, dobrze wytłumaczony na przykładzie.
Dziękuję za film.
Aż dziw bierze, że wiem dlaczego samolot leci, natomiast do głowy mi nie przyszło zastanowić się co sprawia, że pociąg jeździ stabilnie.
Bardzo ciekawy odcinek niestety żona i dzieci nie podzielają mojego zachwytu i nie interesuje ich to że pochodna siły odśrodkowej narasta liniowo dla naszego komfortu :)
Wpadłem tutaj przypadkowo, prawdopodobnie przez sugestie YT z powodu SimRail. Zostaje na dłużej. Subik.
nie wiem jak tu trafiłem ale tytuł był tak ciekawy że kliknąłem i nie żałuję :D Fajnie wytłumaczony ciekawy temat :)
Wspaniałe wyjaśnione. Myśle, że analogiczny mechanizm utrzymuje brzeszczot piły taśmowej na kole, którego powierzchnia jest lekko wypukła.
Nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiałem. Temat wydawał mi się oczywisty. Dopiero ten materiał pozwolił mi uporządkować te zależności. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku i wielu wspaniałych filmów.
Cześć dzięki i również dla Ciebie wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2023 a także dobrych pomysłów na filmy pozdrawiam
Bardzo dokładnie wyjaśnione jak to działa, a doświadczenie z kubkami fajnie ilustruje zasady fizyki w tym przypadku.
bardzo ważny jest balans pomiędzy stożkowatością kół, promieniem zakrętu i prędkością
Dzień dobry, powiem tak, genialny odcinek!!! Choć do tej pory sądziłem że mechanizm różnicowy pojazdów drogowych jest skomplikowany pod kątem mechaniki ale geometria tego odpowiednika w kolejnictwie to dopiero jazda w łuku bez wylania herbaty 😀
Szczęśliwego Nowego roku 🤜🤛
Witam dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku
Dziękuje za, jak zwykle, profesjonalnie omówiony temat 🙂
I po latach wyleciało z głowy. Klotoida! Dziękuje za przypomnienie! Ciekawe, czy jeszcze potrafiłbym obliczyć i wyrysować łuk jak i krzywe przejściowe :D
Stożkowy profil zestawu kołowego jest także gwarantem prawidłowego pokonywania zwrotnic przy jeździe "na ostrze". Obrzeże koła nie wpada pomiędzy szynę a iglicę.
Świetny i interesujący materiał.
Brawo bardzo dobry solidny materiał.
Genialne! 42 lata interesuję się koleją a nad tym się nigdy nie zastanawiałem.
Bardzo dobry materiał. Pozdrawiam
Proste a cieszy, nigdy się na tym nie zastanawiałem ale bardzo dziękuję za obszerne wytłumaczenie. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku:)
Witam dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku
@@KOLEJmirmur2 Dziękować, dziękować:)
Dzięki za Pana pracę. Od zawsze mnie to nurtowalo. Pozdrawiam i najlepszego w Nowym Roku.
Witam dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku
Właśnie się zastanawiałem jak to jest ze pociągi nie mają mechanizmu różnicowego a mimo to skręcają a tu cyyyyyk film... Dziękuję 🚄🚅🚈🚞🚋🚝🚇🚆🚉
Panie Mirku, jak zawsze potężna Pana wiedza zapewnia radość oglądania.
Na ten nowy rok życzę Panu zdrowia, szczęścia, pomyślności, samych sukcesów i wszystkiego najlepszego 😊
Witam dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku
Arcyciekawe jak zwykle...😊 Wszystkiego dobrego Panie Mirku w Nowym Roku i jeszcze wiele, wiele filmów...🙋♂️
Witam Pana dziękuje bardzo no i wzajemnie wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2023, z noworocznymi pozdrowieniami KOLEJ mirmur2
Dziękuję panie Mirosławie.
Bardzo dobry wykład.Wskazany dla drogowców na szkoleniach.
Super świetny odcinek - będąc małym dzieckiem dziadek tłumaczył mi o pokonywaniu zakrętów przez pociągi a dziś dzięki temu odcinkowi miałem okazję dowiedzieć się czegoś więcej.Wszystkiego dobrego na Nowy Rok.Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością nowe odcinki.
Witam dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku
Mistrzowska reżyseria upadającego kubeczka!! :) Chyba w kuchni:)
Rewelacyjny materiał, dużo się dowiedziałem. Rozpocząłem standardowo na przyspieszeniu, a później musiałem ustawić prędkość 1, by wszystko przyswoić.
Fajny materiał lubie takie ciekawostki
Świetny materiał pozdrawiam
Fajne!! , właśnie niedawno jechałem pociągiem 1 raz, bo nigdy nie musiałem, samochód mam, ale padł i jest u mechanika. Więc musiałęm wsiąść w pociąg. Jadąc tym pociągiem 160 km/h , zastanawiałem się czy nie wypadnie ten pociąg z szyn na zakręcie XDD Teraz wiem że nie. Fajny Materiał !
Umieć a umieć nauczyć.ti duża różnica.dziekuję za przystępne wytłumaczenie zagadnienia .
Pozdrawiam autorów i widzów
Marek
Pracowałem kiedys w IC przy utrzymaniu wagonów. Przeglądy P1,P2 oraz bieżące naprawy.
Jest tam na hali tokarka do zestawów kołowych... O ku*wa co za bydlę😎
Ogólnie rzecz biorąc, do zestawów kołowych przykłada się bardzo dużo uwagi. Sprawdza się np średnice obręczy czy też bada się osie specjalnym miernikiem, który wykryje powstałe podczas eksploatacji mikropęknięcia metalu czy inne wady i robią to osoby z GIGANTYCZNYM doświadczeniem.
Super materiał. Wszystko klarownie opowiedziane👍
Warto wspomnieć że dla zwiększania przyczepności koła z szyną stosuje się dwa rodzaje pochyleń szyny 1:20 dla szyn s49 i 1:40 dla szyn S60. Po takim odcinku warto nagrać odcinek o wykolejeniach, i omówić różne przyczyny.
Na rozjazdach nie ma poprzecznego nachylenia szyny także nie wszędzie jest.
Ciekawy dzisiejszy temat odcinka :-) jak zawsze fajnie się ogląda :-D
Swietny material pozdrawiam🚅👍🍀
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku! 🍸✌️👍
Witam dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku
ciekawy materiał, dziękuję.
Miejscami dla mnie było trochę za "encyklopedycznie", ale to już czepialstwo. Dzięki za świetny materiał :). PS: Te kubki powinni wprowadzić w szkołach jako warsztaty :)
Bardzo ciekawy odcinek przedstawiony z inżynieryjnego punktu widzenia.Interesujący temat szczególnie dla osób, które interesują się koleją i nie tylko.Konkretnie i rzeczowo.Wszystkiego Najleprzego p. Mirosławie na nowy 2023r ,samych sukcesów a dla nas widzów, następnych superprodukcji na kanale: KOLEJ mirmur 2.Pozdrawiam serdecznie👍👍👍.
Witam Panie Grzegorzu, dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku
Zdjęcia, szpalerek, najazdy, czasem wielokrotnie, by ujęcie było jak najlepsze. Najbardziej przypominało epokę, której już nie ma. To też jest potrzebne. Pozostają piękne zdjęcia i jakże istotne uwagi o oryginalności malowania. Można też pójść krok dalej.
I wtedy powstają wartościowe materiały. Dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak to naprawdę działa.
Życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!
Witam dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku
dobra robota,dziekuje.
Świetny materiał 👍Ciekawie i szczegółowo omówione zagadnienia związane z przyczepnością kół do szyn.
W samochodzie podczas jazdy po zakręcie jest zastosowany uklad trapezowy dzięki ktoremu zewnętrzne kolo skręca mniej niz kolo wewnętrzne
Dokładnie ta sama zasada stabilizacji położenia dzieję w połączeniu koła pasowego płaskiego z pasem płaskim. Koło pasowe ma lekko beczkowaty kształt co powoduje stabilizację pasa w miejscu, gdzie koło pasowe ma największą średnicę, tj. w centralnej części koła
Dziękuję!
Szczęśliwego nowego roku
Witam dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku
Nie interesuję się pociągami ale ten odcinek mnie zainteresował. Ciekawe rozwiązania...
Ciekawe to działanie kół przy skręcie . Od dwóch lat ma samochód FIAT Panda Climbing . Czyli jest napęd na 4 koła cały czas , ale nie do końca cały czas.
Dwa mechanizmy różnicowe , a zamiast trzeciego sprzęgło wiskotyczne które jednocześnie jest automatem włączającym napęd na tył i czymś co pozwala skręcać . Jak promień skrętu jest mały samochód zwalnia bo sprzęgło zaczyna sklejać przedni i tylny mechanizm różnicowy . Mam chęć zrobić sobie maszynerie pokazującą różnice w obrotach kół miedzy mostami-mechanizmami różnicowymi , i miedzy kołami na jednej osi (tak dla ciekawości ).
Dobry film, 👍
Szczęśliwego Nowego Roku, temat omawialiśmy w Technikum Kolejowym, gratuluję ciekawych filmików. Obecnie 31 lat poza koleją ale sentyment pozostał i pozostanie.
Witam dziękuje bardzo i wzajemnie wszystkiego najlepszego z okazji Nowego 2023 Roku
Fajny pomysł z kubkami 😊
Podoba mi się ten kanał. Pozdrawiam
Dziękujemy za pouczający film. Obejrzałam to z dużym zainteresowaniem. Schematy i proste eksperymenty z kubkami ułatwiają zrozumienie materiału. Specjalne podziękowania za napisy.
Czy kształty kół i szyn były pierwotnie takie same, jak pokazano na filmie? A może kształt był inny na pierwszych drogach i pociągach? Może na kanale jest film na ten temat?
Czy to znaczy że wewnętrzna część główki szyny przejmuje w zasadzie większość obciążenia a zewnętrzna jest "zbędna"?
Czy gdyby prawa szyna była wyższa od lewej stabilizacja toczenia działała by tak samo?
Panie Mirku polecam zainwestować w statyw i ten początek mógłby Pan bardzo fajnie nagrać na peronie ze statywu stojąc przed kamerą i fajniej by to wyglądało niż nagranie z ręki.
Pozdrawiam
dziękuję za wszystkie te odcinki! Istna kopalnia wiedzy. Moj dziadek sw pamięci byl maszynista i jak byłem dzieckiem to często opowiadał mi o swojej pracy, przez co tez zainteresowal mnie tematem kolejnictwa. Jako dziecko moim marzeniem było być maszynista, a pod choinkę zawsze kolejka elektryczna ☺️ czy jest gdzieś odcinek o pantografie? Bo nie znalazłem a byłbym ciekawy jak to działa i jak sie dzieje, ze te kable sie co chwilę od tarcia nie zdzierają. dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam, czekam na nowe odcinki ☺️
Witam nie ma ale będzie jest w przygotowaniu dzięki za komentarz
@@KOLEJmirmur2 dziękuję za odpowiedź, no i oczywiście czekam z niecierpliwością na ten odcinek. pozdrawiam i życzę miłego weekendu 😉
dla zasięgów. pozdrawiam.
Ja wiem że wszystko jest w internetach, i nie wiem czy taki temat był poruszany ale jeśli nie to proponuję film o układach osi, te Co,Co itd.
Lokomotywa z 10:15 EU07 - 128 wydawało mi się coś o niej słyszałem i znalazłem. Lokomotywa brała udział w wypadku na stacji Głogów, gdzie prowadząc pociąg towarowy 61480 relacji Wrocław Nadodrze - Warszawa Odolany zderzyła się czołowo z pociągiem zbiorowym 55175 (Łowicz Gł - Łódź Widzew) prowadzonym przez Ty2-1256 w 1972-12-31 ok dwa lata po wyprodukowaniu. Nadal czynna, nadal służy, 53 lata na szlaku :)
Tak, zgadza się, Kuba Kulecki też robił z nią materiał pozdrawiam
ruclips.net/video/mBaYU6y4EkU/видео.html
@@KOLEJmirmur2 Pana Kuleckiego kojarzę oglądam :) Pozdrawiam Panie Mirosławie Najlepszego w nowym roku
@@Sigma244 dzięki nawzajem oczywiście wszystkiego dobrego
Bardzo ciekawy odcinek. Co prawda trochę odlotowy gdy Pan zaczął mówić o pochodnych w łukach, ale ogólnie OK.
Samych dobrych pomysłów na nowe odcinki w nowym roku.
Twoja powaga i kamienna mimika robi wrażenie 😌
Nie zawszę bo wystarczy że będzie bardzo szybka to szybko i wyolenie może dość pozdrawiam twórcę tego filmiku 👍
Ciekawy materiał.