Egy kérdés. A mai modern világban amikor az egyik ház szebb mint a másik, mindenhol a tökéletességre törekednek, van még létjogosultsága vályogból építkezni? Mert a videók és az elmondások alapján egy nagyon problémás anyag. Laikuskánt kérdezem nem egyszerűbb bármi más építőanyagot használni? Nem lehet festeni csak mésszel, nehéz burkolni, nem lehet szigetelni, mindíg repedezni fog, a zsugorodás miatt, nem bírja a vizet, igazi szép sima falfelületet nehéz kialakítani rajta mert a modern anyagok használata minden tekintetben elkerülendőnek tűnik.És ahogy látom a vályog rettenetesen drasztikusan kezeli a legissebb hibát is. Érthetően olyan helyeken mint falusi turizmus vagy eredeti állapot megóvása esetén folytatható a hagyományos megoldások használata, de a mai modern világban amikor lehetőleg pár hónap alatt kell jól szigetelt, könnyen fűthető-hűthető a legkevesebb kompromisszummal építhető házakat létrehozni a relatív legkevesebb munkával és a sok éven át elkerülendő karbantartás figyelembe vételével, nem tudom nem e túl problémás a vályog, szem előtt tartva az összes előnyét is. Szerintem kicsit túlfejlődött a vályogon a világ. Szép szép egy vályogház, de a mai rohanó világban szerintem egy frissen épített ház esetében kevesen akarnak 5 évig falat szárítani, repedést javítani, agyalni rajta hogy mit lehet meg mit nem. De ez csak a személyes véleményem, így a látottak alapján.
Ugyan laikus vagyok, de azt tudom válaszként mondani, hogy a vályog roppant jó szigetelő anyag. Ha belegondolunk, hogy egy jó vastag vályogházba ha bemegyünk, nyáron kellemesen hűvös van, télen, ha folyamatosan fűtenek akkor mindig kellemes meleg, egyszóval hőtartó. Nem kell azon agyalni, hogy 20 évente a legújabb szigeteléssel borítsut a házat mert nem kell rá. Cserébe valóban csak természetes (mész alapú) festékeket, fedő anyagokat lehet használni, amit nem tartok nagy árnak.
@@robertmarcellrobotka3981 Persze hogy jól szigetel, de ha téglából, ytongból de akár fából csinálnál 60 centi vastag falat abban is ugyanolyan hűvös lenne nyáron és télen meg tartaná a meleget. és tizedannyi gondod nem lenne vele. A vályog persze hogy jó hőszigetelő mert baromi vastagon van rakva. Egy B30-tégla szélességben se nem szigetelne se tartása nem lenne.
@@krisztiandechacon6958 cserébe a vályog és vályogvakolat teljesen környezetbarát (eléggé komoly környezeti terhelést okoz a "modern" építőanyagok gyártása, az egyik legnagyobb szennyező ipar a gépjárművek mellett, durván kéne szabályozni azt a területet ha akarnánk javítani a károsanyag kibocsájtást). A vályog esetén a "vastag fal" inkább a régi vertfalas házarka jellemző, a vályogtégla épületek nem feltétlen olyan vastagok (ha nem magának csinálja, lehet kapni raklapon akár B30 méretben (üreges) vályogtéglákat is... ha az kellene (az égetett B30 téglának sincs sok teherhordó képessége, inkább "terület kitöltésre" valók, mondjuk vasbetonszerkezet közé). Bár keresni kell (nem kapni minden OBI-ban) előre gyártott (készre kevert vályogfal kompatibilis színes festéket), de azt is kapni.. azok főképp mész alapúak, de pigmentáltak (sokan azt hiszik mészfal csak fehér lehet). kőzetgyapottal szigetelhető a vályog.. ha modern szigetelő anyagot akar valaki. Bár láttam már, hogy nád és vájogvakolat keverékét alkalmazzák a falakon (jó eredménnyel, bár nem tudom utóbbi kombináció mennyire tűzbíró). Ugyan kisebb mértékben de a nedvesség felszívás agyag téglák esetén ugyan úgy probléma, csak utóbbiak kevésbé képesek regenerálódni (vályogfal és tégla egy szintig képes rá).
@@krisztiandechacon6958 A 60 cm-es bármiből épített épületnek a bekerülési költsége nagyságrendekkel nagyobb mint egy 60 cm-es vályog,vagy tömésfalú épületé.Lehet sokaknak nem mindegy az egészségük,gondolj csak bele mennyi káros anyag kipárolgás van a bútorlapokban,a laminált fosban,a PVC ablakokban,a műgyanta kötőanyagú festékekben (formaldehid anyagok,fincsi)pur hab,ecetes sziló,ellenben a mészben csak tisztaság, fertőtlenített felület és kellemes illat,és ez a töredékéért,igaz az is hogy nem lesz üveg simaságú falad,de kit is érdekel ezek mellett az előnyei mellett.32 éves festői tapasztalat beszél belőlem,most vettünk egy vályog házas tanyát és alig várom,hogy végre meszelhessem a falakat,persze azért van vele munka (nem kevés) előtte,mert több mint 100 éves,ja még egy megnézném majd 100 év múlva a mostani gyors érlelésű építőipari próbálkozók által 3 hónap alatt" kulcsra kész "épületeket,hogy mennyi gond is adódott velük az életük folyamán.
Én a vályogfalamra kivül belül rabichálót szegeltem majd erre vakoltam rá kartecsnival simitva egy erös pelyvás cementhabarcsot.Kívül be köporoztam , belül meg finom habarccsal rá simitottam, Ennek 32 éve a mai napi rajta van.
Tisztelt László, Ha a vályogfal körben alá van falazva fél méter magasságban téglával, a tégla és a padlózat alatt kondoros vízszigeteléssel, akkor Ön szerint problémát okozhat a meglévő 5cm-es cementes réteg a falon? (Szög+drótháló fixálás van a 2 réteg között).
Részemröl egy kis betekintés. Régi társas ház, a fürdöszobában lejött a plafon vakolatának az egyharmada. Felülröl vizesedett. Csak ott nem tartott, ahol valamikor régebben a vályog vakolat cementvakolattal lett javítva. Egy szakembernek az volt a nagyon okos és drága megoldása, hogy tegyek álplafont. Egy nap alatt készek vele, festéssel együtt. Nem akartam, mert mi történik, ha a felsö lakásból ismét vizesedés jelentkezik. Így nekifogtam a párommal, vettünk kész vályog habarcsot, amit vízzel bekevertünk. Vergödtünk míg kész lett, de jó lett. A következö vizesedés nem sokáig várt magára, azonnal lehetett látni. Fent javítottak a csörendszeren. A vizesedés megszünt. Aztán eltelt két év és ismét vizesedés jelentkezett. Hozzáteszem, egy alakalommal se szakadt le a vakolat! Tehát a vályog-vályog tart. A vályog-cement nem. Különben most fölöttem egy komplett új fürdöszobát csináltat a tulaj, mert már nagyon morogtam. Az olcsó lengyel munka nem vált be. 😅
0:41 Gond: "elválik a mészfesték" 6:15 Megoldás: "vissza is fogom meszelni" Azt mondod, hogy nem használhatunk meszet rajta mert teljesen más anyag. Majd te fogod és visszameszeled mint megoldás. Mégis akkor mivel kéne "festenünk" a vályog vakolatára? Mert ez így elég inkonzisztens. Több videódat végignéztem és mindig visszatekertem... ebben konkrétan egy videóban találtam meg ezt az ellentmondást, de folyamatosan ezzel találkozok a videóidban. :(
Nincs ebben semmi különös. Azt természetes dolog hogy elválik a mészfesték, hiszen mészfesték arra törekszik hogy újra mészkő V alakuljon. Amikor leválik a mészfesték akkor valóban az a megoldás hogy vissza kell meszelni ennyi. Persze az nagyon fontos hogy a korábbi mész festéket maradéktalanul el kell távolítani a falról. Nincs ebben semmi ellentmondás.
@@nepazarolj Így már értem. :) Köszönöm a választ! A megfelelő helyen számomra ebben az esetben hiányolt az "annak ellenére, hogy mészfesték az adott körülmények között ugyanúgy gondot okozhat" rész. :D Van lehetőségem önnel (videók elején láttam telefonszámot) telefonon beszélni és a tapasztalatai mentén folytatni egy eszmecserét? Most vásároltam egy vályogházat... és ugyan újítottam már fel és csináltam 0 páradiffúz falazatot szellőztetőrendszeres házban... (Teljesen minden oldalról lezárt és száraz szigetelt vályogházat ismerősöm építkezésén és 10 éve áll gond nélkül.) Viszont árnyalt a helyzetem mert éppen csak lakhatóvá akarok tenni egy épületet és nem 0-ról felépíteni. :) Köszönöm a válaszát előre is!
Tudunk beszélni röviden telefonon is igen. Szerdán 7 és 9 óra között vagy 12 után. Aki küld nekem sms-t, hogy visszahívást kér, azt visszahívom, amikor éppen akad egy kis időm telefonálni. :-)
Nagyon jo kis video De ez elméleti része és gyakorkati része se ártana ,esetleg egy videoba milyen a vályog vakolat hogyan kell keverni ,és felhasználni az anyagokat !!!
Kedves vályogszakértők. Tetszenek ezek a videók, már vagy ötezret végig is néztem. Valaki írja már le nekem, hogy vályogfalra mivel kell vakolni. Az nekem kevés,hogy ezt nem lehet rátenni, meg az nem lehet, megy hogy agyag kell, meg mész meg mittomén mi...sőt, valahol azt olvastam, hogy ló meg tehéntrágya sem árt...;-) Remek, most a XXI. sz.ban menjek el keresgélni a faluban mindeféle trágyát, meg azt kutymászoljam...? :-) Tehát mire van szükségem és mennyi kell pontosan??? Milyen arányban? Nekünk száraz a vályogházunk de az egyik közfalon (konyha) kb. 5 nm-en elvált a vakolat. Ahogy néztük kb 5 mm-es vakolatféle volt rajta és azon a mészfesék. Tehát nem lehet túl bonyolult az összetétele ennek a vakolatnak, főleg ha 40-60 évvel ezelőtt csinálták, és vélhetőleg nem is drága... Tehát van itthon vályogom (bontott vályogtéglákból), tudok beszerezni oltott meszet és homokot. Amit szeretnék csinálni: egy 5 mm-es vakolatréteget (amilyen volt az eredeti) és ha csak lehet valamennyire sima is legyen, (ne ilyen tapasztásos göröngyös izé...). Ennyi az igényem, és sehol nem találok erre választ...Milyen arányban keverjem ezeket össze, kell-e még hozzá valami (pl. cement, mert egyik videóban a szaki mondta,hogy valamennyi lehet vagy kell is), hogyan keverjem, stb... Köszönöm. JB
Kedves Béla! Éppen ma ért véget a pont erről a témáról szóló 2 egész napos képzés. Tehát sajnos nem lehet pár mondatban elmondani, ami tudást 2 nap alatt lehet átadni. Ugyanis ez nem elméleti hanem full gyakorlati tudás. Vályogra véleményem szerint nem jöhet más szóba csak vályogvakolat. Ám a rendelkezésre álló alapanyag pl. a kertből mindig más összetételű, tehát teszteket kell vele végezni és próbavakolásokat. Mielőtt bárki azt mondaná ez mekkora macera, hát nem az. Hiszen ez pár óra maximum és másnap megnézzük a mintákat. ez azt hiszem belefér egy házfelújítás idejébe. :-) Nem fontos lótrágyát tenni a vakolatba, ám valóban ez is vakolat erősítő anyag. Nos nyugodtan kijelenthetem, hogy egy jól elkészített vályogvakolattal pont olyan egyszerűen lehet dolgozni és vakolni, mint egy modern megfelelőjével. Kb olyan felületet is kapunk. Érdemes elmenni a következő vályogvakolat workshopra és ott úgy lehet hazamenni, hogy tudunk vályogvakolatot készíteni.
Esküszöm mint ha én írtam volna ezt a hozzá szólást Béla, hasonló stílusban írsz, és még a kérdéseid is megegyeznek az enyémmel. Szóval valójában agyaggal javítsunk vakolatot?
@@marcelljuhasz8381 Hali,végül a sima cementes vakolatnál maradtam, abból is egy elég olcsó mezei, de könnyű volt vele dolgozni (Kingston). Azért maradtam végül emelett, mert ahogy mondták nekem (igaz a hagyományos vakolás pártiak), hogy ez is lélegzik valamennyire, másrészt nekem mindössze kb.0,5 cm vastagságban kellet, és főleg mindössze kb. 5 m2-es felület, és egy olyan falszakaszon, ami egy belső válaszfal, tehát nem érintkezik a külső hideggel, ami ugye gondot okozhatna esetleg. Továbbá én a faltőben én egy speciális megoldást választottam, nem sokan ismerik ezt a megoldást: mivel a vályogházat (nem túl szabályosan) lebetonozzák, ezért a Mednyánszki vályogház-gúru leírása szerint azt csináltam, hogy a faltőben kb 5-7 cm szélesen feltörtem az aljzatbetont. Itt Mednyánszki azt javasolja, tegyünk kavicságyat, és igy az alulról jövő pára, ami a lebetonozás miatt a falak felé és a falakra menne, ezen a kis kavicságyon keresztül a lakótérbe kerül és nem a falakra. Tehát ez volt az elv, de én azt mondtam magamnak, hogy az rendben van, hogy a párát elvezetjük a falak irányában és mielőtt rámenni, kivezetjük, de akkor miért jönne be a pára a lakótérbe? Ezért gondoltam, hogy akkor a faltőbe nem kavics-ágy lenne, hanem egy perforált dréncső (5 cm-es), és akkor ezt a csövet meg valahol kiveztni a szabadba, persze a végénél megkell oldani, hogy a hideg meg ne jöjjön be télen. Szóval, nekem 2,5 éve van fent ez a mezei cementes vakolat+ gipsz-glett, és rá Polifarbe Intaller festék. Azóta smemi jele nincs akármilyen nedvesedésnek vagy esetleg leválásoknak. Én azt hiszem, ez a "vályogház= el a kezekkel a cementtel" felkiáltás kissé túl van lihegve, ill. jobban kellene árnyalni, mérlegelni az egészet. Mert pl. más dolog, ha egy egész vályog házat akarok levakolni kívül-belül cementes vakolattal, vagy pedig csak egy bizonyos részét, ill. nem túl nagy területet és egy közfalat. Már csak azért is gondolom, hogy nem eszik olyan forrón a kásást, mert pl. a mi parasztházunkat, amikor megvettük, a fürdő és a konyh jórsze kivolt csempézve. És nem mostanság csinálhatták, mert több évtized előtt stílusú csempék voltak fent, a régi felrakási móddal (fugák nem voltak). És nem mondom, hogy hatalmasakat kellett ütni, hgoy eljöjjenek, de azért szépen tapadtak a falhoz. Egyedül a fürdőben az alsó néhány sornál 1-2 helyen már eléggé kongott és könnyen is lejött, de ennyi. A nagy része teljesen rendben volt. A fürdő és konyha teljesen szárazak voltak. Szóval szerintem lehet használni cementes vakolatot de mérlegelni, hogy mekkora felület, külső fal vagy belső, és hogy mennyire párás a helység.Nekem most egyébként újra ilyen gondom van, mert most a fürdőnél áll fenn ez a helyzet, itt is kb. 5 m2es felület. Viszont itt azt hiszem nem fogom bevállalni a cementes vakolatot, mert ugyan nem nagy felület, de a helység más: ez egy fürdő és ráadásul külső fal. Jó hír, hogy már nem olyan drága a vályogvakolat (Biokay kb. 4e ft egy 25 kg zsák+ szálíltás). Kb ennyiért vagy kicsit olcsóbbért van cementes lélegző vakolat is (pl. Aquabau, de a Baumitnak is újabban jónéhány ilyen terméke van). Hogy a Biokayt mennyire lehet majd símítani és majd glettelni nem tudom, a leírás szerint ha jól emlékszem lehet szépen ezeket csinálni. Amúgy én nem vagyok szaki, csak egyedül újítom fel a házat, így kénytelen voltam belemélyedni. Ha valakinek van tovább tanácsa, illetve korrigálása, én is szívesen veszem
Jó látni ilyen videókat... Mindenki szakember, mindenki nagyon tudja mit nem szabad... De amit szabad azt senki se mondja el, nehogy egy csepp tudást átadjon ?! Jelzem lehet vakolni, vizesedést is korrigálni ! Újévben állunk neki felújítani egy házat, amin úgymond gyakoroltam és csinosítgattam, ha lejött újra felvakoltam, ha vizesedést láttam átgondoltam. Eddig a ház tárolásra volt használva, de a sors úgy hozta, hogy kell még egy ház, család bővülés miatt ! Keressetek egy régi öreg szakit, köművest, aki igencsak öreg és elmagyarázza szívesen! Valóban nem egyszerű, de minden kivitelezhető ! 😉 1910-1920 közt készült házból lesz 2022 Ben felújított ház, minden modern kori kütyüvel és technológiával ! Munkák java része az enyém ! Üdv egy 3. Generációs kőfaragó mester 😉
Nagyon erdekes amit hallotam ,es szeretnem megtudni hogy 4 ev utan vegulis milyen vakolatott lehet feltenni egy valyogfalra. Nagymamam mindeg agyakos sarat hasznalt a haz javitasahoz amit regiszokas szerint , kek,barna, v. szurke,piros ''festekkel v. valamilyen anyaggal javitattak ki. Meg is melyen anygot erdemes hasznalni.??? koszi a valasz.
Kedves László! 50 éves vályogházban lakunk 7 éve. A falak meszelve vannak, mikor megvettük szép sima egybefüggő volt a fal, most főleg a mennyezetről csattog le a mész, illetve a falon vannak hajszálrepedések. Festetni szeretnénk, a falakat kijavíttatni. A festő a következő megoldást ajánlja: Mapetherm ragasztótapasz, háló, szériaglett, Intaller diszperziós falfesték. Kifejezett kérésem volt, hogy vályogfalra való megoldást készítsen. Egy kis felületen meg is csinálta, szép, sima, fehér, de figyelve a videóit, a teljes ház belső átglettelése, hálózása, diszperzites festése számomra aggályos. Várom véleményét!
A festő által felvázolt rétegrend és anyagok sajnos egy víz szigetelés nélküli vályogfal végét jelentik. :-( nem hálózunk (igen repedni fog később is, ám a háló alatt is reped, csak nem látszik), lehetőleg mész glettet használunk vagy maximum klíma gelett, nem szabad használni mélyalapozót és én csak a mészfestéket ajánlom. A valódi oltott mész festéket.
@@nepazarolj Köszönöm válaszát! Van még egy ajánlatunk: CLAYTEC cégtől agyagglett, alapozó, agyagfesték, üvegszálas háló. Köszönöm, ha megtisztel a válaszával.
@@tundevarganenagy7899 Ezzel nekem van tapasztalatom. A Claytec termékek kivállóak. Üvegszálas háló teljesen rendben van, mert nem gátolja a lélegzést és esetleges vizesedés esetén nem rozsdál el. Gyönyörü felületet lehet kiképezni, még festeni se kell. De se ragasztót, se bár mi mást a barkács boltból ne tegyen a vályog falra.
Furdoszobat szeretnek felújítani.... Milyen lehetőségek vannak valyogfal esetén? Milyen ( vízálló) fal burkolat jöhet szoba, ha csak zuhanyzót szeretnek? Köszönöm az ötleteket 😊
@@ruszi69 Én még nem csináltam, de mivel az érdeklödési körömbe tartozik, erre van megoldás. Nem csempe vagy burkolat formájában, pl. a lenolaj használható. Vízhatlan felületet ad. Keresek példákat és jelentkezek.
Kérdezném . Leirná végre valaki hogy mivel vakoljuk ? Nemigaz hogy a millio fajta akármiből semmise jo ?! A nevét , és hogy hol lehet megvenni . Ennyi.
Én eddig saját anyaggal dolgozttam a kertből. Eddig bevált. Használtam már a Bikay anyagát is, az is rendebn volt, most is majd azzal fejezem be avakolást végső rétegként. Majd videóban is elmondom a tapasztalataimat.
Szia! Nagyon érdekes volt a videód. Kérdés ami felmerült bennem közbe, hogy honnan tudható meg hogy a fal éppen nedvesedik és azért dobja le a vakolatot vagy azért mert éppen szárad? És azt honnan tudni, hogy megállt a száradás? Bocs ha hülyeséget kérdezek, én nem értek hozzá, de érdekelne.
Vannak vályog alapon nagyon jó kész termék, kivül, belül. De inkább külfödön. Magyar termékeket kettöt ismerek, a lélegzö glettelöt - szét esik mint a púder, ha egy kicsit megkaparom, csak a festék tartsa a falon, ami mész alapú. Nem örül neki a téli kabátom, ha véletlenül a fal mellet megyek el, pedig tettem bele jócskán lenmagolajat, hogy ne fogjon. Teljesen kamu termékek. Elönyük az, hogy olcsók. Inkább saját készítésü mész dolgokat ajánlanék.
Tisztelt Lukács László! Nemrég vettünk egy vájogházat, és szeretném picit rendbe hozni a belsø falakat. Külsőleg nem láttam rajta semmi komoly problémát (még nem kapargattam meg, hogy mennyire tartja a festéket), mészfestékkel festették mindig. Ahhoz, hogy ki tudjam simítani a teljes falat, van valami rá való glett, amivel meg tudnám ezt oldani? Ha netán találok vékony repedéseket (remélem nem lesz rá gondom), azt csemperagasztóval javìthatom? Előre is köszönöm válaszát/tanácsát. Üdvözlöm
Nos, ha egyáltalán használunk glettet a vályogháznál, akkor az legyen mész alapú, én a baumit Klíma gletjét használtam, de van az Lb-Knaufnak is ilyen. Rosszak a tapasztalataim a gelttekkel, ezért én át dogok állni az agyagpépes glettelésre. Csemperagasztót azt el kell felejteni. A repedéseket agyag vakolattal, jó pelyvással kell javítani.
Értem. Gondolom semmi kész, esetleg félkész anyagot nem tudok venni a vályogfal simításra? Azért gondoltam a glettre, mert max 3-4 mm vastagon kellene csak felvinnem, hogy ki tudjam simítani. Meg hát azért, mert glettel már dolgoztam, és ahoz értek jobban. :-)
@@lehockioliver3740 Esetleg át kell ugrani Ausztriába, nekik minden van, vályog habarcs, finom vályog habarcs. Nem esik szét, tart. Én egy nagyon vékony kb. 9-10-es válaszfalat erösítettem meg mind a két oldalról vályog lapokkal. Le lett vakolva, festés nincs rajta, mégis jól néz ki, olyan mint az új épületnek a fala. A különbség az, hogy tudom mim van és milyen levegöt lélegzek be. A nyári rét illatát.
Arra lennék kíváncsi, hogy most, hogy 4 év után megáll a száradási folyamat a falban, ezek szerint el is érte azt az 1,5% körüli ideális nedvesség tartalmat a vakolat (és a fal is) amit említettél a másik videóban?
Szárító vakolatrendszereket akkor alkalmazunk csak, ha nagyon szorít az idő és nincs idő a falazat kiszárítására a téglákig lecsupaszítva azt. Ugyanis ezeket a vakolatokat enyhén nedves falfelületeken is lehet alkalmazni, míg az ilyen falfelületekre vályogvakolattal rávakolni nem szerencsés. A szárító vakolatoknál nagyon jól kell méretezni a vakolat vastagságát, ismerve a falazat nedvességterhelését és nedvesség utánpótlását is. Minimum 1,5 -2 cm. Fontos a megfelelő anyagvastagság! Fontos, hogy 50%-os legyen a grúzolás előkészítésnél és az is fontos, hogy ne sokat legyen simogatva és ne legyen a felhordás közben tömörítve sem. Ellenkező esetben nem fejti ki a kívánt hatását, sőt sok esetben átugrik rajta a nedvesség mögötte megkerülve azt. Ennek az is sokszor az oka, hogy rosszul választják meg a vakolás magasságát és csak a nedves felületet vakolják vele, holott a nedves felület + a falvastagság, de minimum a falvastagság fele szükséges még magasságként. Jól látszik mennyi mindenre kell ügyelni a jó kivitelezésnél, mert egyébként csak kidobott pénz az egész. Sajnos kevés jól kivitelezett szárító vakolatot láttam még ezidáig, ám sokat láttam rosszul kivitelezve. Kevés kőműves ért sajnos hozzá. :-(
Ok. és mi van ha pl 5 ös ytongból eléfalazok, a vályogfalazathoz is ragasztva, hogy ezért ne dőljön ki. Szépen átglettelni oszt jónapot. Lebontottam a fürdőből és a konyhából a csempét és a burkolólapok 8cm!! vastag misung szerű kőkemény anyagba voltak ágyazva. Életemben nem láttam még ilyet. Alatta meg mállik a föld. Én erre semmivel nem mernék vakolni. Szóval az eléfalazás működik, még ha egy picit kisebb is lesz a belméret ? emígyen: ruclips.net/video/X8YnC3ecEPk/видео.html illetve, kartonozni lehet? akár falon is? ruclips.net/video/svA71BXhbXo/видео.html
Nos adódik a kérdés, hogy az ytong vagy a gipszkarton mögül hogyan tud eltávozni a vályogfalba érkező nedvesség? Sajnos nem fog távozni, hanem felhalmozódik még jobban. Ytonggal és gipszkartonnal sajnos csak elfedjük a problémát és még nagyobbat okozunk vele. :-(
Kedves László! Mi a véleményed az üvegszövet háló,flexibilis csemperagasztó (mondjuk nem a mapei,murexin, stb ami full műgyanta) kombinációról vékony vakolat ként. Azért kérdezem, mert kipróbáltam, gyönyörűen működik, le is festettem a"leggagyibbnak" mondott kültéri festékkel,(gondolva,hogy kispórolták belőle a mügyantát.) Szép is,jó is,de még nincs múltunk. 5-6év mulva okosabb leszek. Köszönöm ha megtiszelsz a figyelmeddel. Tiszelettel Krisz
Kedves Krisztián! Javaslom nézd meg az erről készült videómat. Nem emlékszem, mi a címe. A gyerekszobában vékony csemperagasztó rétegbe ágyazott rabichálót tettünk, még szerencse, hogy mésszel festettük. Így nem lett annyira nedves. Közel duplája a nedvesség a téglákban a mellette lévő szobával összehasonlítva. Igaz így is 6 % alatti az érték, ez pedig még simán száraznak tűnik. Egészen 15-20%-ig csak műszerrel lehet megállapítani, ám ekkor már sajnos egyéb gondokat is okoz ez a nedvesség, főleg lábazati szinten. Ezért mondom folyton, hogy attól, hogy nincs szemmel látható probléma, még ott van a háttérben és dolgozik a víz. Ez egyszerű fizika, akár hisz benne valaki akár sem. :-)
Lukács László - Az élet iskolájaegnéztem,köszönöm, hasonló az én módszerem is. De nem látom a problémát. Illetve a kivitelezésnél a hengerelt festékre nem tettem volna rá a hálót,illetve a széria glett felejtős! Nagyon finom a szemcse szerkezete és lezárja a pólusokat. A 6-30-as rigips durvább szemcsés, mészhidrát alapu glett.
Ez az agyondumált téma jó lenne a kész átverés műsorokba. Gyerekkorom óta vályogházakban élek. Párat láttam épülni is, van amiben építésében részt is vettem. A falat, - ha eredetileg nem volt - akkor szigetelni kell. Ha beton alapra van építve, és rendes szigetelést kapott akkor ugyanolyan a vályogház is, mint a tégla. A VAKOLATBA TILOS CEMENTET RAKNI! Ősidők óta csak mész és homok keveréke a vakolat, ez jó kemény, az idők folyamán egyre keményebb, mert a mésztartalom a levegő széndioxidjával visszaalakul mészkővé. A meszes vakolat páradiffúziója tökéletes, a gond az, ha nincs rendesen szigetelve alulról vagy a marha kőműves nem ismeri a vakolást , vagy rohadt dolgozni 3-4 rétegben, ehelyett cementet tesz a vakolatba, amitől gyorsan húz és elég két rétegben feltaknyolni. A videó nem korrelál a szöveggel. A meszelést azért dobja le, mert vizesedik a fal és salétromos anyag van alatta. Ha valaki nem ért valamihez, nem értem miért jó, hogy szakértelem nélkül hülyíti az embereket fals információkkal.
Nos kedves Tibor! A kész átverés műsorokba leginkább azon építőipari szakembereket kellene meginvitálnia, akik keze nyomán kétségbeesett emberek tízezrei kénytelenek agyonnedvesedett, dohos otthonokban élni a mindennapjaikat, sokszor a kiút lehetősége nélkül. Én elfogadom, hogy Ön sok vályogházat látott felépülni és Ön ilyen házban élt gyermekkora óta. Ahogy jómagam is, sőt az a ház, ahová születtem, a dédapám keze műve volt, aki vályogépítő és nádazó volt. Ön nem ért egyet a videóban elhangzottakkal, sőt pont az ellenkezőjét állítja, hogy a mész a nedvesedés következtében kialakult sókiválás miatt válik le. :-) Továbbá, ha valaki figyelmesen végignézte már jó pár videómat, akkor azt is értheti, hogy az évtizedek óta alkalmazott mészvakolatok miért nem jelentenek jó megoldás, hiszen nem mozognak, nem mozoghatnak együtt a vályoggal. A helyzet az, hogy a kézzel fogható bizonyítékok és mérések alapján nem én vagyok az, aki téved és nem érti a vályogház működését, véleményem szerint. Ám nincs ezzel probléma, csak veszélyes dolog valamiről törvényszerűségként beszélni, ami csak feltételezés. Pont ezért van minden egyes kőműves mester meggyőződve arról, hogy Ő érti a vályog működését és azt szigetelni kell, sőt jó erős cement vakolattal vakolni vagy gipszkartonozni. Persze nem fogok senkivel sem leállni vitatkozni, vagy megpróbálni meggyőzni bárkit is. Tény, hogy sok-sok éve kísérletezem vályoggal és más-más modern építőanyagokkal is. Eljárok minden lehetséges szakmai fórumra, hogy minél jobban feltérképezzem a témát. Azt gondolom kevesen töltöttek el ennyi időt a vályogtémában mint én, ám mégis sokan szálnak vitába velem. Nos nem kell mindenben egyetértenünk, ám mindig meg kell hagyni annak lehetőségét, hogy mi tévedünk. :-)
@@nepazarolj !Én is vidéken születtem és hamarosan egy nagyon régi vályoghazát veszek az alföldön!Foglak keresni tanácsért,mert én veled értek egyet.És köszönöm a videóidat!Üdv!Zoli
@@nepazarolj Ez a válasz egy lehülyézős véleményre- hatalmas példamutatás! Így kellene mindenkinek a másik különböző véleményére reagálni. Ennél jobban nem lehet. Fantasztikus! Nem is reméltem, hogy itt egy ilyen példázatba futok bele. Köszönöm- tanultam valamit. Ön jó ember lehet!
Helló ismét. A glettelés mellett döntöttem, hátha szerencsém lesz... ma megvettem a baumit klima glettet, amit ajánlottál. Annyi lenne még a kérdésem, hogy glettelés előtt kell e mélyalapozó a vakolatra, vagy csak glettelés után? Esetleg valamilyen alapozót tudnál ajánlani? Vagy mindegy, hogy milyet veszek? Üdv és köszönöm.
Korábban én is alkalmaztam melyalapozot mert elfogadtam az akkori tanácsokat, hogy kell a port megkötni, ám ma már porszívózni minden munkafazisban a falat és nem használok alapozót, csak híg messzel alapozok.
Ja igen, korábban a Héra alapozót használtam az akkor bevált, ám mára valami sűrű trutyit fejlesztettek belőle, ami innentől nem permetezheto már. Gratulálok a gyártónak. Biztos itt is a profit volt a motiváció hogy surubbnek tűnjön.
Köszönök szépen minden tanácsot. Holnap kezdem, remélem hamar végzek vele. :-) igen, ahol vettem a glettet, ott is azt mondták, hogy nem szabad alapozót használni, csak portalanítsam és mehet a dolog. Majd meglátjuk, mi lesz belőle. :-) minden jót László, és további jó munkákat kívánok. Üdv
Vályogházunk van, van hozzáépítve tégla konyha és egy szoba. A téglafal csak simán be volt kőporozva, le is dobja szép lassan az egészet. Hogy egységes legyen a vakolat, lehet a téglára tenni vályogvakolatot?
Véleményem szerint lehet, bár az égetett téglával pont a videóban szereplő okok miatt nem fog együtt mozogni. Ám van annyira rugalmas, hogy megmaradjon a téglán. Több helyen láttam már égetett téglát vályog habarccsal falazni is. Úgy vélem a legjobb példája, hogy lehetséges a vegyes falazatú házak, ahol égetett tégla és vályogtégla sorok váltják egymást. Ott is megáll rajta a vályogvakolat. :-)
Igen, bármi ragasztó nélkül üvegszálas necc kell rá, és az alapozó vályog vakolat ami durvább, majd jöhet a finom vakolat. Vannak szines vakolatok is, festeni sem kell, söt ajánlom is. Virágosrét illata tér be a házba!
Nem tudom mi lehet a mi vályogházunkkal, de nálunk kifejezetten száraz benn a levegő, ez mitől lehet? Kb 40 éves a ház, alap+lábazat terméskő, kívül kőporos vakolat, belül szerintem vályog, de lehet mészvakolat is van. Festve régebben mészfestékkel, enyves festékekkel volt, utóbbi 10 évben rendes festékekkel, talán valami mész alapú diszperziós cuccal, van szoba ahol tapéta van. Kisebb dombra épült, homokos talajra, vizet kb sose kapottvan egy jó 5-10% lejtése is az udvarnak, lefolyik minden utcai csatornába. Probléma nem nagyon volt még vele nem reped, nem válik fel semmi, szerintem ma is pont olyan mindene, mint ahogy megépítették. Viszont újabban párásítót is használunk, mert nagyon száraz a levegő benn.
Nos, azért száraz bent a levegő feltételezhetően, mert nem tud semmit sem párologtatni a fal, hiszen le lett zárva a diszperziós festékkel. Az a szomorú, hogy ilyen esetekben mindenki nyugodtan van, ám a vakolat és festék mögött megreked a nedvesség és hosszú évek telnek el, míg annyira telítődik, hogy kitör a felszínre is. Ha van vízszigetelés a falak alatt, akkor meg lehet ezt úszni, viszont ekkor is száraz marad a levegő odabent. A klasszikus vályogház a talajból felevett, folyton párologtatott nedvességgel tud jól működni. Ezzel tudja az 50-62 % optimális páratartalmat biztosítani.
Kedves László!Összességében sok igazság van abban amit mond ám a filmbeli problémának egy szegmensét kihagyta, jelesül a meszelést.A mai technológiák és anyagok mellett gyors és hatékony eredményt várunk a a munkától sajnáljuk az időt.A mondandóm lényege, hogy az adott felületre elősszőr felvitt mészréteg majdhogynem színbeli eltérést sem jelent viszont ez a vízes meszes réteg biztosíthatja, hogy a mész behatoljon - diffundáljon - az agyagba lehetővé téve ezáltal a további rátegek rapcsolatát a felülettel.
Eredetileg az egészségügyből jöttem. Ezt a kérdést tették fel nekem mikor egy állásra jelentkeztem is világítástechnikában szakmai végzettség nélkül. 😊 Villamos mérnök volt a kiírás. Én azt valaszoltam, hogy jártam villamosmérnök szakra, ám nem fejeztem be az egyetemet, ám tudom, hogy csak néhány órában oktatják a világítástechnikát, amit egyetem nélkül is meg lehet tanulni. Sokkal fontosabbak más nem tanulható képességek. Több száz mérnök jelentkező közül én kaptam meg az állást. Miért van az, hogy annyian értenek a vályogházakhoz, mégis végignézve bármelyik utcán, szinte csak felnedvesedett, agyon szigetelt házakat látni tömegével? Hol a szakértelem?
A közetgyapotot csépelik es reklámozzák mindenütt. Legutoljára azt láttam, hogy az nem veszi fel a nedvességet. Hát ezt nem hiszem el. Megbontott már valaki 30-40 év után egy ilyen szigetelést? Szivesen meghallgatom a tapasztalatokat.
Igen van gipszkartonra tapasztalat, sajnos nagyrészt negatív. :-( vannak különleges esetek, mikor nem okoz különösebb galibát, ám ez nagyon ritka. csakis vízszigeletelt, jól működő falon használható. Én kísérletből tettem az egyik falra és nem is talajszinttől indul, hanem 50-60 cm magasról és így most dupla olyan a fal nedvességtartalma, mint ahol nincs karton, ez is túloldalon mérve. 2 év telt kb. és emelkedik.
Lukács László - Az élet iskolája .... értem köszönöm a válaszát . A saját házamat újítóm fel . Egy vályog ház teljes felújításán vagyok , nekem is a szigeteléssel vannak problémáink . A ház alapja 6 sor tégla , aztán a víz szigetelő bitumenes papír aztán megint 4 sor tégla .Nullás szint felett kapott az alap egy dupla bitumenes víz szigetelést . Így a vizesedés meg lett állítva . A következő módon készítettük el . A fal vastagsága 50 cm és valyog fal , a tégla magassága 10 sor összesen .A hatodik sor felett ami a nullás szint felett van kapott egy dupla vizszigetelést , amit méterenkéntiki téglák teljes szélességében kiszedésével csináltunk , szépen körbe a ház alapján . A vissza töltés egy sor tégla a szigetelő papírra , és a maradék lukak betöméséhez föld nedves beton tömörítését alkalmazztuk . Rengeteg időbe és munkánkba telt ez a vizszigetelés kivitelezése . 5 év van meg így az alapúnk tökéletesen meg állítottuk a vizet a labazatnál . A falak szépen ki vannak száradva , víz mentes . De belülről szeretném tovább csinálni , hogy szép egyenes egyenletes falakat kapjak . Ezért gondoltam a gipsz kartonra , vagy lenne e valami jobb ötleted , hogyan tudnék tartós szép egyenletes egyenes falat kapni . Köszönöm a válaszodat előre is .
Nos a vályogházakban értelmetlen dolog sajnos az egyenes falakra törekedni. :-( Most állítottam fel az első salgópocot a raktárban, amit éppen felújítottam és vízszintbe, függőbe helyezve többcenti eltérés, görbület van a falakban. :-) Le van meszelve hófehérre, így ránézve a falra nem is látszott. csak, most, hogy a poc fel lett állítva. :-) Ilyenkor a legegyszerűbb ha nem felvakoljuk 8-10 cm vakolattal, hanem belocsoljuk és egy éles ásóval egyenesre faragjuk, majd e lefaragott anyagból, ami mész és festék mentes és csakis vályog, egyszerűen visszavkoljuk max. 1-1,5 cm vastagon ás tadam, meg van oldva ingyen a kérdés.
Lukács László - Az élet iskolája értem köszönöm .De sajnos az a baj , hogy az ablak nyilasok át lettek variálva , és a hiányzó részek bontott téglával lettek ki pótolva , ami meg le lett vakolva . Gondolom akkor a hálózás és a speciális vályogra való vakolat lenne a megoldás , és utánna jöhet a szín . Vagy lenne valami más helyes megoldás is ?
Valyogfalra hungarocell felejtős.. mész habarccsal csináltuk.es régi jó mesz és kőpor vakolattal... eddig jó... talán így lehet legkisebb rosszat csinálni...de mégis felújítani
A Hungarocell és hasonló termékek, az mindenütt és bárhol felejtösnek kéne lennie. Madaraknak fészekrakásra és algák miliárdjainak jó talaj. Megkérdezte már valaki, hogy mibe kerül ilyen szigetelésnek az eltávolítása és a szeméttelepen való lerakása? - mert egy szép napon meg fog történni. Ez mind veszélyes hulladék!! Nem értem, hogy valaki ilyesmibe csomagolja a házát! És még fizet is érte...
Üdvözlöm nekem a páramentesítő gép jött be,1 szer 30000-50000 és ki szívja a szobából az összes felesleges vizet 2-5 hét és beállítja a megfelelő páratartalmat a helységben Üdvözlettel ecsetes
Igen, most nekem sincs más választásom a könnyűszerkezetes épületrészben, mert nagyon magas a páratartalom, 70-78%. A géppel 60 % alatt lehet tartani. Nem megy folyamatosan, mert nincs is értelme. 3 nap alatt 3 liter vizet gyűjtött össze. Majd erről is készítek videót. :-)
Ha az a veranda déli tájolású illetve még le is lett nyári nap ellen árnyékolva lásd pl a hagyományosan tornác is a téli benapoztatást és a nyári magasabb napszög miatti túlhevülés hivatott megteremteni, akkor én kvázi nem is meszelném hanem inkább finomított vályogvakolatot vagy vályogfestéket vinnék fel oda pl terrakotta színben...
vagy éppen a kiwi héjával szeretnénk helyettesíteni. :-) Itt hülyeségnek tűnik, a vályogházaknák mégis sokan erőltetik tovább a nem kompatibilist. Érthetetlen már-már.
Úgy tűnik, még mindig nem megy át az információ... Persze, hogy rendben van, hiszen a a vakolat felületén az elmondottak alapján, nem fog átjönni sem nedvesség sem penész. Ám ez nem jelenti azt, hogy a vakolat mögött is minden rendben van. Ez egyszerű fizika. Senki sem szándékosan hibázott, nem a felelősség a lényeg. Ám nem dughatjuk homokba a fejünket, mert nagyon nagyon pórul járhatunk. Tapasztalatból beszélek. Az lenne a legjobb, ha bármit elviselne a vályog. Nem lenne ennyi és ilyen súlyos probléma.
Ez a csatorna pontosan azért van, hogy megvitassuk a lehetőségeket, módszereket. Semmi sincs kőbe vésve. Várom szeretettel konkrétan mi az a sok hülyeség, amire gondolsz! És hogyan kell jól csinálni? A sok vályogház felújításból biztosan rengeteg a tapasztalatod, szeretnénk tanulni azért vagyunk itt.
Túlspirázod és túltudáléskodod! Rabicolás a megoldás. Mindig! Ennyi. Semmi értelme ennek a hosszú anekdótának. Másrészt latszik, hogy ra volt festve a regi meszelesre, es szepen lehuzta a rossz festek az egeszet. Atszivta magat a festeek( ha még meszes is de rossz) a regi jo meszelesbe, es lehuzta az egeszet.
:-) Nos, sajnos nem, hogy túltolom a dolgot, hanem még így is kevés szó esik a vályoggal kapcsolatos tudnivalókról. :-) Úgy tűnik nem ment át az egyértelmű információ, hogy mit sem ér a rabicháló, ha a vakolat nem vályog és az egy tized millimétert is elválik a téglától, mert nem azonosak a fizikai tulajdonságaik, nos akkor már megette a fene, mert nem közvetíti a nedvességet a felszín felé, hogy az elpárologhasson. Sajnos tudom, hogy sokan nem veszik komolyan azokat az információkat, amiket elmondok és saját, más megoldásokat keresnek. Később ennek sajnos meglesz a böjtje. :-( A mi házunk falain a vályogvakolat nincs rabicolva, mégis kőkeményen és szorosan áll a téglán. Persze ettől még lehet rabicolni, de nem muszáj. Amit a mészfestékről írtál magyarázatként, az én elmondásom helyett, nos, ha ez így lenne, akkor mindenütt jelentkezne a probléma, ahol ugyanez a felület van. Továbbá, van olyan felület, ami nem tudott ilyen intenzíven száradni, ugyanez a festék rétegrend van ott is, épp ilyen vastagságban és kutya baja. Nos nem most kezdtem ezzel foglalkozni és szerintem kevesen vannak rajtam kívül, akik ennyi időt és energiát szánnának a megfigyelésekre, kísérletekre mint én. :-) Tehát mélyen megalapozottak az állításaim. Persze ettől, még szívesen veszem a kiegészítéseket, mert sokszor újabb átgondolásra késztetnek, ami hasznos. :-)
Köszönjük! Nagyon hasznos videók! Más: Szinkron színésznek kéne menned! Annyira jó hangod van, és tökjól használod! :)
😎👍
Nekem is ez jutott eszembe. Narratorhang, tok jo volt ettol a video.
Egy kérdés. A mai modern világban amikor az egyik ház szebb mint a másik, mindenhol a tökéletességre törekednek, van még létjogosultsága vályogból építkezni? Mert a videók és az elmondások alapján egy nagyon problémás anyag. Laikuskánt kérdezem nem egyszerűbb bármi más építőanyagot használni? Nem lehet festeni csak mésszel, nehéz burkolni, nem lehet szigetelni, mindíg repedezni fog, a zsugorodás miatt, nem bírja a vizet, igazi szép sima falfelületet nehéz kialakítani rajta mert a modern anyagok használata minden tekintetben elkerülendőnek tűnik.És ahogy látom a vályog rettenetesen drasztikusan kezeli a legissebb hibát is. Érthetően olyan helyeken mint falusi turizmus vagy eredeti állapot megóvása esetén folytatható a hagyományos megoldások használata, de a mai modern világban amikor lehetőleg pár hónap alatt kell jól szigetelt, könnyen fűthető-hűthető a legkevesebb kompromisszummal építhető házakat létrehozni a relatív legkevesebb munkával és a sok éven át elkerülendő karbantartás figyelembe vételével, nem tudom nem e túl problémás a vályog, szem előtt tartva az összes előnyét is. Szerintem kicsit túlfejlődött a vályogon a világ. Szép szép egy vályogház, de a mai rohanó világban szerintem egy frissen épített ház esetében kevesen akarnak 5 évig falat szárítani, repedést javítani, agyalni rajta hogy mit lehet meg mit nem. De ez csak a személyes véleményem, így a látottak alapján.
Ugyan laikus vagyok, de azt tudom válaszként mondani, hogy a vályog roppant jó szigetelő anyag. Ha belegondolunk, hogy egy jó vastag vályogházba ha bemegyünk, nyáron kellemesen hűvös van, télen, ha folyamatosan fűtenek akkor mindig kellemes meleg, egyszóval hőtartó. Nem kell azon agyalni, hogy 20 évente a legújabb szigeteléssel borítsut a házat mert nem kell rá.
Cserébe valóban csak természetes (mész alapú) festékeket, fedő anyagokat lehet használni, amit nem tartok nagy árnak.
@@robertmarcellrobotka3981 Persze hogy jól szigetel, de ha téglából, ytongból de akár fából csinálnál 60 centi vastag falat abban is ugyanolyan hűvös lenne nyáron és télen meg tartaná a meleget. és tizedannyi gondod nem lenne vele. A vályog persze hogy jó hőszigetelő mert baromi vastagon van rakva. Egy B30-tégla szélességben se nem szigetelne se tartása nem lenne.
@@krisztiandechacon6958 cserébe a vályog és vályogvakolat teljesen környezetbarát (eléggé komoly környezeti
terhelést okoz a "modern" építőanyagok gyártása, az egyik legnagyobb szennyező ipar a gépjárművek mellett, durván kéne szabályozni azt a területet ha akarnánk javítani a károsanyag kibocsájtást).
A vályog esetén a "vastag fal" inkább a régi vertfalas házarka jellemző, a vályogtégla épületek nem feltétlen olyan vastagok (ha nem magának csinálja, lehet kapni raklapon akár B30 méretben (üreges) vályogtéglákat is... ha az kellene (az égetett B30 téglának sincs sok teherhordó képessége, inkább "terület kitöltésre" valók, mondjuk vasbetonszerkezet közé).
Bár keresni kell (nem kapni minden OBI-ban) előre gyártott (készre kevert vályogfal kompatibilis színes festéket), de azt is kapni.. azok főképp mész alapúak, de pigmentáltak (sokan azt hiszik mészfal csak fehér lehet).
kőzetgyapottal szigetelhető a vályog.. ha modern szigetelő anyagot akar valaki. Bár láttam már, hogy nád és vájogvakolat keverékét alkalmazzák a falakon (jó eredménnyel, bár nem tudom utóbbi kombináció mennyire tűzbíró).
Ugyan kisebb mértékben de a nedvesség felszívás agyag téglák esetén ugyan úgy probléma, csak utóbbiak kevésbé képesek regenerálódni (vályogfal és tégla egy szintig képes rá).
@@robertmarcellrobotka3981 NEKÜNK IS VÁJOGHÁZUNK VAN, ÉS SZERETJÜK, FŐLEG NYÁRON, JÓ HŰVÖS. 48 Cm es fala van.
@@krisztiandechacon6958 A 60 cm-es bármiből épített épületnek a bekerülési költsége nagyságrendekkel nagyobb mint egy 60 cm-es vályog,vagy tömésfalú épületé.Lehet sokaknak nem mindegy az egészségük,gondolj csak bele mennyi káros anyag kipárolgás van a bútorlapokban,a laminált fosban,a PVC ablakokban,a műgyanta kötőanyagú festékekben (formaldehid anyagok,fincsi)pur hab,ecetes sziló,ellenben a mészben csak tisztaság, fertőtlenített felület és kellemes illat,és ez a töredékéért,igaz az is hogy nem lesz üveg simaságú falad,de kit is érdekel ezek mellett az előnyei mellett.32 éves festői tapasztalat beszél belőlem,most vettünk egy vályog házas tanyát és alig várom,hogy végre meszelhessem a falakat,persze azért van vele munka (nem kevés) előtte,mert több mint 100 éves,ja még egy megnézném majd 100 év múlva a mostani gyors érlelésű építőipari próbálkozók által 3 hónap alatt" kulcsra kész "épületeket,hogy mennyi gond is adódott velük az életük folyamán.
Én a vályogfalamra kivül belül rabichálót szegeltem majd erre vakoltam rá kartecsnival simitva egy erös pelyvás cementhabarcsot.Kívül be köporoztam , belül meg finom habarccsal rá simitottam, Ennek 32 éve a mai napi rajta van.
Tisztelt László,
Ha a vályogfal körben alá van falazva fél méter magasságban téglával, a tégla és a padlózat alatt kondoros vízszigeteléssel, akkor Ön szerint problémát okozhat a meglévő 5cm-es cementes réteg a falon? (Szög+drótháló fixálás van a 2 réteg között).
Részemröl egy kis betekintés. Régi társas ház, a fürdöszobában lejött a plafon vakolatának az egyharmada. Felülröl vizesedett. Csak ott nem tartott, ahol valamikor régebben a vályog vakolat cementvakolattal lett javítva. Egy szakembernek az volt a nagyon okos és drága megoldása, hogy tegyek álplafont. Egy nap alatt készek vele, festéssel együtt. Nem akartam, mert mi történik, ha a felsö lakásból ismét vizesedés jelentkezik. Így nekifogtam a párommal, vettünk kész vályog habarcsot, amit vízzel bekevertünk. Vergödtünk míg kész lett, de jó lett. A következö vizesedés nem sokáig várt magára, azonnal lehetett látni. Fent javítottak a csörendszeren. A vizesedés megszünt. Aztán eltelt két év és ismét vizesedés jelentkezett. Hozzáteszem, egy alakalommal se szakadt le a vakolat! Tehát a vályog-vályog tart. A vályog-cement nem. Különben most fölöttem egy komplett új fürdöszobát csináltat a tulaj, mert már nagyon morogtam. Az olcsó lengyel munka nem vált be. 😅
Üdv. Olyan kérdésem lenne hogy vályoghabrcsot honnan tudnék beszerezni? A biokay oldalán eddig csak vakolóhabarcsot találtam.
Olyan szépen és szabatosan beszélsz, hogy még nekem laikusnak is öröm nézni a videóidat! :)
Köszönöm!
Nagyon szépen köszönöm.
0:41 Gond: "elválik a mészfesték" 6:15 Megoldás: "vissza is fogom meszelni" Azt mondod, hogy nem használhatunk meszet rajta mert teljesen más anyag. Majd te fogod és visszameszeled mint megoldás. Mégis akkor mivel kéne "festenünk" a vályog vakolatára? Mert ez így elég inkonzisztens. Több videódat végignéztem és mindig visszatekertem... ebben konkrétan egy videóban találtam meg ezt az ellentmondást, de folyamatosan ezzel találkozok a videóidban. :(
Nincs ebben semmi különös. Azt természetes dolog hogy elválik a mészfesték, hiszen mészfesték arra törekszik hogy újra mészkő V alakuljon. Amikor leválik a mészfesték akkor valóban az a megoldás hogy vissza kell meszelni ennyi. Persze az nagyon fontos hogy a korábbi mész festéket maradéktalanul el kell távolítani a falról. Nincs ebben semmi ellentmondás.
@@nepazarolj Így már értem. :) Köszönöm a választ! A megfelelő helyen számomra ebben az esetben hiányolt az "annak ellenére, hogy mészfesték az adott körülmények között ugyanúgy gondot okozhat" rész. :D Van lehetőségem önnel (videók elején láttam telefonszámot) telefonon beszélni és a tapasztalatai mentén folytatni egy eszmecserét? Most vásároltam egy vályogházat... és ugyan újítottam már fel és csináltam 0 páradiffúz falazatot szellőztetőrendszeres házban... (Teljesen minden oldalról lezárt és száraz szigetelt vályogházat ismerősöm építkezésén és 10 éve áll gond nélkül.) Viszont árnyalt a helyzetem mert éppen csak lakhatóvá akarok tenni egy épületet és nem 0-ról felépíteni. :) Köszönöm a válaszát előre is!
Tudunk beszélni röviden telefonon is igen. Szerdán 7 és 9 óra között vagy 12 után. Aki küld nekem sms-t, hogy visszahívást kér, azt visszahívom, amikor éppen akad egy kis időm telefonálni. :-)
@@nepazarolj Rendben Köszönöm! ;)
@@nepazarolj Érdekes, másoknál nem válik le. Akkor meg kellene vizsgálni, ténylegesen miért válik le.
Jó napot kívánok hogyan tudnám fel venni önnel a kapcsolatot néhány tanács ra lenne szükségem!!
nulla hat 70 - 6 125 - 521 Lukács László
Nagyon jo kis video De ez elméleti része és gyakorkati része se ártana ,esetleg egy videoba milyen a vályog vakolat hogyan kell keverni ,és felhasználni az anyagokat !!!
stefan harangozó - Ha minden jól megy hamarosan elkészül a weboldalam, amin tematikusan elkezdem a komolyabb részletesebb videókat végre. 😀
@@nepazarolj ilyen orgánummal műsort kéne vezetni :D
@@nepazarolj üdvözlet, sikerült a weboldal? Kíváncsi lennék rá, üdv, Zoli
@@martinbsnyi Igy van! 😁
Kedves vályogszakértők.
Tetszenek ezek a videók, már vagy ötezret végig is néztem. Valaki írja már le nekem, hogy vályogfalra mivel kell vakolni. Az nekem kevés,hogy ezt nem lehet rátenni, meg az nem lehet, megy hogy agyag kell, meg mész meg mittomén mi...sőt, valahol azt olvastam, hogy ló meg tehéntrágya sem árt...;-) Remek, most a XXI. sz.ban menjek el keresgélni a faluban mindeféle trágyát, meg azt kutymászoljam...? :-)
Tehát mire van szükségem és mennyi kell pontosan??? Milyen arányban?
Nekünk száraz a vályogházunk de az egyik közfalon (konyha) kb. 5 nm-en elvált a vakolat. Ahogy néztük kb 5 mm-es vakolatféle volt rajta és azon a mészfesék. Tehát nem lehet túl bonyolult az összetétele ennek a vakolatnak, főleg ha 40-60 évvel ezelőtt csinálták, és vélhetőleg nem is drága...
Tehát van itthon vályogom (bontott vályogtéglákból), tudok beszerezni oltott meszet és homokot. Amit szeretnék csinálni: egy 5 mm-es vakolatréteget (amilyen volt az eredeti) és ha csak lehet valamennyire sima is legyen, (ne ilyen tapasztásos göröngyös izé...).
Ennyi az igényem, és sehol nem találok erre választ...Milyen arányban keverjem ezeket össze, kell-e még hozzá valami (pl. cement, mert egyik videóban a szaki mondta,hogy valamennyi lehet vagy kell is), hogyan keverjem, stb...
Köszönöm.
JB
Kedves Béla!
Éppen ma ért véget a pont erről a témáról szóló 2 egész napos képzés. Tehát sajnos nem lehet pár mondatban elmondani, ami tudást 2 nap alatt lehet átadni. Ugyanis ez nem elméleti hanem full gyakorlati tudás. Vályogra véleményem szerint nem jöhet más szóba csak vályogvakolat. Ám a rendelkezésre álló alapanyag pl. a kertből mindig más összetételű, tehát teszteket kell vele végezni és próbavakolásokat. Mielőtt bárki azt mondaná ez mekkora macera, hát nem az. Hiszen ez pár óra maximum és másnap megnézzük a mintákat. ez azt hiszem belefér egy házfelújítás idejébe. :-)
Nem fontos lótrágyát tenni a vakolatba, ám valóban ez is vakolat erősítő anyag.
Nos nyugodtan kijelenthetem, hogy egy jól elkészített vályogvakolattal pont olyan egyszerűen lehet dolgozni és vakolni, mint egy modern megfelelőjével. Kb olyan felületet is kapunk.
Érdemes elmenni a következő vályogvakolat workshopra és ott úgy lehet hazamenni, hogy tudunk vályogvakolatot készíteni.
Esküszöm mint ha én írtam volna ezt a hozzá szólást Béla, hasonló stílusban írsz, és még a kérdéseid is megegyeznek az enyémmel. Szóval valójában agyaggal javítsunk vakolatot?
@@SpongeHu kb ennyi a válasz mindenhol. Mivel vakolj mivel csináld a fürdőt mivel rakjad fel a csempét? semmi semmi semmi . mindenki csak dumál.
Mivel már lassan egy év eltelt a kommentek óta, kíváncsi lennék, hogy mivel lett végül vakolva? Mi is ebben a cipőben járunk jelenleg...
@@marcelljuhasz8381
Hali,végül a sima cementes vakolatnál maradtam, abból is egy elég olcsó mezei, de könnyű volt vele dolgozni (Kingston). Azért maradtam végül emelett, mert ahogy mondták nekem (igaz a hagyományos vakolás pártiak), hogy ez is lélegzik valamennyire, másrészt nekem mindössze kb.0,5 cm vastagságban kellet, és főleg mindössze kb. 5 m2-es felület, és egy olyan falszakaszon, ami egy belső válaszfal, tehát nem érintkezik a külső hideggel, ami ugye gondot okozhatna esetleg.
Továbbá én a faltőben én egy speciális megoldást választottam, nem sokan ismerik ezt a megoldást: mivel a vályogházat (nem túl szabályosan) lebetonozzák, ezért a Mednyánszki vályogház-gúru leírása szerint azt csináltam, hogy a faltőben kb 5-7 cm szélesen feltörtem az aljzatbetont. Itt Mednyánszki azt javasolja, tegyünk kavicságyat, és igy az alulról jövő pára, ami a lebetonozás miatt a falak felé és a falakra menne, ezen a kis kavicságyon keresztül a lakótérbe kerül és nem a falakra. Tehát ez volt az elv, de én azt mondtam magamnak, hogy az rendben van, hogy a párát elvezetjük a falak irányában és mielőtt rámenni, kivezetjük, de akkor miért jönne be a pára a lakótérbe? Ezért gondoltam, hogy akkor a faltőbe nem kavics-ágy lenne, hanem egy perforált dréncső (5 cm-es), és akkor ezt a csövet meg valahol kiveztni a szabadba, persze a végénél megkell oldani, hogy a hideg meg ne jöjjön be télen.
Szóval, nekem 2,5 éve van fent ez a mezei cementes vakolat+ gipsz-glett, és rá Polifarbe Intaller festék. Azóta smemi jele nincs akármilyen nedvesedésnek vagy esetleg leválásoknak.
Én azt hiszem, ez a "vályogház= el a kezekkel a cementtel" felkiáltás kissé túl van lihegve, ill. jobban kellene árnyalni, mérlegelni az egészet. Mert pl. más dolog, ha egy egész vályog házat akarok levakolni kívül-belül cementes vakolattal, vagy pedig csak egy bizonyos részét, ill. nem túl nagy területet és egy közfalat. Már csak azért is gondolom, hogy nem eszik olyan forrón a kásást, mert pl. a mi parasztházunkat, amikor megvettük, a fürdő és a konyh jórsze kivolt csempézve. És nem mostanság csinálhatták, mert több évtized előtt stílusú csempék voltak fent, a régi felrakási móddal (fugák nem voltak). És nem mondom, hogy hatalmasakat kellett ütni, hgoy eljöjjenek, de azért szépen tapadtak a falhoz. Egyedül a fürdőben az alsó néhány sornál 1-2 helyen már eléggé kongott és könnyen is lejött, de ennyi. A nagy része teljesen rendben volt. A fürdő és konyha teljesen szárazak voltak.
Szóval szerintem lehet használni cementes vakolatot de mérlegelni, hogy mekkora felület, külső fal vagy belső, és hogy mennyire párás a helység.Nekem most egyébként újra ilyen gondom van, mert most a fürdőnél áll fenn ez a helyzet, itt is kb. 5 m2es felület. Viszont itt azt hiszem nem fogom bevállalni a cementes vakolatot, mert ugyan nem nagy felület, de a helység más: ez egy fürdő és ráadásul külső fal. Jó hír, hogy már nem olyan drága a vályogvakolat (Biokay kb. 4e ft egy 25 kg zsák+ szálíltás). Kb ennyiért vagy kicsit olcsóbbért van cementes lélegző vakolat is (pl. Aquabau, de a Baumitnak is újabban jónéhány ilyen terméke van). Hogy a Biokayt mennyire lehet majd símítani és majd glettelni nem tudom, a leírás szerint ha jól emlékszem lehet szépen ezeket csinálni.
Amúgy én nem vagyok szaki, csak egyedül újítom fel a házat, így kénytelen voltam belemélyedni.
Ha valakinek van tovább tanácsa, illetve korrigálása, én is szívesen veszem
Jó látni ilyen videókat... Mindenki szakember, mindenki nagyon tudja mit nem szabad... De amit szabad azt senki se mondja el, nehogy egy csepp tudást átadjon ?! Jelzem lehet vakolni, vizesedést is korrigálni ! Újévben állunk neki felújítani egy házat, amin úgymond gyakoroltam és csinosítgattam, ha lejött újra felvakoltam, ha vizesedést láttam átgondoltam. Eddig a ház tárolásra volt használva, de a sors úgy hozta, hogy kell még egy ház, család bővülés miatt ! Keressetek egy régi öreg szakit, köművest, aki igencsak öreg és elmagyarázza szívesen! Valóban nem egyszerű, de minden kivitelezhető ! 😉 1910-1920 közt készült házból lesz 2022 Ben felújított ház, minden modern kori kütyüvel és technológiával ! Munkák java része az enyém ! Üdv egy 3. Generációs kőfaragó mester 😉
Nagyon erdekes amit hallotam ,es szeretnem megtudni hogy 4 ev utan vegulis milyen vakolatott lehet feltenni egy valyogfalra. Nagymamam mindeg agyakos sarat hasznalt a haz javitasahoz amit regiszokas szerint , kek,barna, v. szurke,piros ''festekkel v. valamilyen anyaggal javitattak ki. Meg is melyen anygot erdemes hasznalni.??? koszi a valasz.
Vályogvakolatot. + mészfesték, lehetőleg oltott mészből.
Kedves Lukács László, mi a véleménye a Namalos vakolatról? (tömésfalra)
Kedves László! 50 éves vályogházban lakunk 7 éve. A falak meszelve vannak, mikor megvettük szép sima egybefüggő volt a fal, most főleg a mennyezetről csattog le a mész, illetve a falon vannak hajszálrepedések. Festetni szeretnénk, a falakat kijavíttatni. A festő a következő megoldást ajánlja: Mapetherm ragasztótapasz, háló, szériaglett, Intaller diszperziós falfesték. Kifejezett kérésem volt, hogy vályogfalra való megoldást készítsen. Egy kis felületen meg is csinálta, szép, sima, fehér, de figyelve a videóit, a teljes ház belső átglettelése, hálózása, diszperzites festése számomra aggályos. Várom véleményét!
A festő által felvázolt rétegrend és anyagok sajnos egy víz szigetelés nélküli vályogfal végét jelentik. :-( nem hálózunk (igen repedni fog később is, ám a háló alatt is reped, csak nem látszik), lehetőleg mész glettet használunk vagy maximum klíma gelett, nem szabad használni mélyalapozót és én csak a mészfestéket ajánlom. A valódi oltott mész festéket.
@@nepazarolj Köszönöm válaszát! Van még egy ajánlatunk: CLAYTEC cégtől agyagglett, alapozó, agyagfesték, üvegszálas háló. Köszönöm, ha megtisztel a válaszával.
@@tundevarganenagy7899 Ezzel nekem van tapasztalatom. A Claytec termékek kivállóak. Üvegszálas háló teljesen rendben van, mert nem gátolja a lélegzést és esetleges vizesedés esetén nem rozsdál el. Gyönyörü felületet lehet kiképezni, még festeni se kell. De se ragasztót, se bár mi mást a barkács boltból ne tegyen a vályog falra.
Furdoszobat szeretnek felújítani....
Milyen lehetőségek vannak valyogfal esetén?
Milyen ( vízálló) fal burkolat jöhet szoba, ha csak zuhanyzót szeretnek?
Köszönöm az ötleteket 😊
Önálló zuhanykabin, ami nem ér a falhoz. Pl. Ravac.
Lukács László - Az élet iskolája
O.K köszönöm, és a falon lehet csempe v egyéb burkolat?
@@ruszi69 ez engem is erdekelne.
@@ruszi69 Én még nem csináltam, de mivel az érdeklödési körömbe tartozik, erre van megoldás. Nem csempe vagy burkolat formájában, pl. a lenolaj használható. Vízhatlan felületet ad. Keresek példákat és jelentkezek.
Kérdezném .
Leirná végre valaki hogy mivel vakoljuk ?
Nemigaz hogy a millio fajta akármiből semmise jo ?!
A nevét , és hogy hol lehet megvenni .
Ennyi.
Én eddig saját anyaggal dolgozttam a kertből. Eddig bevált. Használtam már a Bikay anyagát is, az is rendebn volt, most is majd azzal fejezem be avakolást végső rétegként. Majd videóban is elmondom a tapasztalataimat.
nagyon hasznos tanács volt!-köszönjük! remélem akkor én jól tettem hogy ugyan úgy, vájoggal tapasztom be a jukat a szintén vájogfalon?
Szia! Nagyon érdekes volt a videód. Kérdés ami felmerült bennem közbe, hogy honnan tudható meg hogy a fal éppen nedvesedik és azért dobja le a vakolatot vagy azért mert éppen szárad? És azt honnan tudni, hogy megállt a száradás? Bocs ha hülyeséget kérdezek, én nem értek hozzá, de érdekelne.
Ezt a fal nedvességtartalmából lehet tudni. Műszerrel.
Milyen anyaggal lehet kívülről és belülről kezelni a vályog falakat? :)
Vannak vályog alapon nagyon jó kész termék, kivül, belül. De inkább külfödön. Magyar termékeket kettöt ismerek, a lélegzö glettelöt - szét esik mint a púder, ha egy kicsit megkaparom, csak a festék tartsa a falon, ami mész alapú. Nem örül neki a téli kabátom, ha véletlenül a fal mellet megyek el, pedig tettem bele jócskán lenmagolajat, hogy ne fogjon. Teljesen kamu termékek. Elönyük az, hogy olcsók. Inkább saját készítésü mész dolgokat ajánlanék.
Tisztelt Lukács László! Nemrég vettünk egy vájogházat, és szeretném picit rendbe hozni a belsø falakat. Külsőleg nem láttam rajta semmi komoly problémát (még nem kapargattam meg, hogy mennyire tartja a festéket), mészfestékkel festették mindig. Ahhoz, hogy ki tudjam simítani a teljes falat, van valami rá való glett, amivel meg tudnám ezt oldani? Ha netán találok vékony repedéseket (remélem nem lesz rá gondom), azt csemperagasztóval javìthatom? Előre is köszönöm válaszát/tanácsát. Üdvözlöm
Nos, ha egyáltalán használunk glettet a vályogháznál, akkor az legyen mész alapú, én a baumit Klíma gletjét használtam, de van az Lb-Knaufnak is ilyen. Rosszak a tapasztalataim a gelttekkel, ezért én át dogok állni az agyagpépes glettelésre.
Csemperagasztót azt el kell felejteni. A repedéseket agyag vakolattal, jó pelyvással kell javítani.
Értem. Gondolom semmi kész, esetleg félkész anyagot nem tudok venni a vályogfal simításra? Azért gondoltam a glettre, mert max 3-4 mm vastagon kellene csak felvinnem, hogy ki tudjam simítani. Meg hát azért, mert glettel már dolgoztam, és ahoz értek jobban. :-)
@@lehockioliver3740 Esetleg át kell ugrani Ausztriába, nekik minden van, vályog habarcs, finom vályog habarcs. Nem esik szét, tart. Én egy nagyon vékony kb. 9-10-es válaszfalat erösítettem meg mind a két oldalról vályog lapokkal. Le lett vakolva, festés nincs rajta, mégis jól néz ki, olyan mint az új épületnek a fala. A különbség az, hogy tudom mim van és milyen levegöt lélegzek be. A nyári rét illatát.
Arra lennék kíváncsi, hogy most, hogy 4 év után megáll a száradási folyamat a falban, ezek szerint el is érte azt az 1,5% körüli ideális nedvesség tartalmat a vakolat (és a fal is) amit említettél a másik videóban?
Nem, sajnos ilyen esetben az ideális nedvességtartalom alá megy az érték. Egy videóban meg is mérem, hogy 0,5% körül van ha jól emlékszem.
Üdvőzletem! Érdeklőnék,hogy 15 eve vakolt valyogfalra lambériát fel lehet-e tenni?
Kedves Mariann!
Nos ez nagyon sok tényezőtől függ, ám alap esetben nem teszünk lambériát vályogfalra, hiszen ez is gátolja a víztranszportot sajnos.
Kőszõnöm a választ! Akkor kérdezném, hogy milyen burkolás jöhet szóba ami alatt lélegezhet a fal?
Mi a helyzet a szàrítóvakolatokkal? Pl aquabau szàrítóvakolat. Működhet beltérre?Köszi
Szárító vakolatrendszereket akkor alkalmazunk csak, ha nagyon szorít az idő és nincs idő a falazat kiszárítására a téglákig lecsupaszítva azt. Ugyanis ezeket a vakolatokat enyhén nedves falfelületeken is lehet alkalmazni, míg az ilyen falfelületekre vályogvakolattal rávakolni nem szerencsés. A szárító vakolatoknál nagyon jól kell méretezni a vakolat vastagságát, ismerve a falazat nedvességterhelését és nedvesség utánpótlását is. Minimum 1,5 -2 cm. Fontos a megfelelő anyagvastagság! Fontos, hogy 50%-os legyen a grúzolás előkészítésnél és az is fontos, hogy ne sokat legyen simogatva és ne legyen a felhordás közben tömörítve sem. Ellenkező esetben nem fejti ki a kívánt hatását, sőt sok esetben átugrik rajta a nedvesség mögötte megkerülve azt. Ennek az is sokszor az oka, hogy rosszul választják meg a vakolás magasságát és csak a nedves felületet vakolják vele, holott a nedves felület + a falvastagság, de minimum a falvastagság fele szükséges még magasságként.
Jól látszik mennyi mindenre kell ügyelni a jó kivitelezésnél, mert egyébként csak kidobott pénz az egész. Sajnos kevés jól kivitelezett szárító vakolatot láttam még ezidáig, ám sokat láttam rosszul kivitelezve. Kevés kőműves ért sajnos hozzá. :-(
Ok. és mi van ha pl 5 ös ytongból eléfalazok, a vályogfalazathoz is ragasztva, hogy ezért ne dőljön ki. Szépen átglettelni oszt jónapot. Lebontottam a fürdőből és a konyhából a csempét és a burkolólapok 8cm!! vastag misung szerű kőkemény anyagba voltak ágyazva. Életemben nem láttam még ilyet. Alatta meg mállik a föld. Én erre semmivel nem mernék vakolni. Szóval az eléfalazás működik, még ha egy picit kisebb is lesz a belméret ?
emígyen: ruclips.net/video/X8YnC3ecEPk/видео.html
illetve, kartonozni lehet? akár falon is?
ruclips.net/video/svA71BXhbXo/видео.html
Nos adódik a kérdés, hogy az ytong vagy a gipszkarton mögül hogyan tud eltávozni a vályogfalba érkező nedvesség? Sajnos nem fog távozni, hanem felhalmozódik még jobban. Ytonggal és gipszkartonnal sajnos csak elfedjük a problémát és még nagyobbat okozunk vele. :-(
Kedves László!
Mi a véleményed az üvegszövet háló,flexibilis csemperagasztó (mondjuk nem a mapei,murexin, stb ami full műgyanta) kombinációról vékony vakolat ként.
Azért kérdezem, mert kipróbáltam, gyönyörűen működik, le is festettem a"leggagyibbnak" mondott kültéri festékkel,(gondolva,hogy kispórolták belőle a mügyantát.) Szép is,jó is,de még nincs múltunk. 5-6év mulva okosabb leszek. Köszönöm ha megtiszelsz a figyelmeddel. Tiszelettel Krisz
Kedves Krisztián!
Javaslom nézd meg az erről készült videómat. Nem emlékszem, mi a címe. A gyerekszobában vékony csemperagasztó rétegbe ágyazott rabichálót tettünk, még szerencse, hogy mésszel festettük. Így nem lett annyira nedves. Közel duplája a nedvesség a téglákban a mellette lévő szobával összehasonlítva. Igaz így is 6 % alatti az érték, ez pedig még simán száraznak tűnik. Egészen 15-20%-ig csak műszerrel lehet megállapítani, ám ekkor már sajnos egyéb gondokat is okoz ez a nedvesség, főleg lábazati szinten. Ezért mondom folyton, hogy attól, hogy nincs szemmel látható probléma, még ott van a háttérben és dolgozik a víz. Ez egyszerű fizika, akár hisz benne valaki akár sem. :-)
Lukács László - Az élet iskolájaegnéztem,köszönöm, hasonló az én módszerem is. De nem látom a problémát. Illetve a kivitelezésnél a hengerelt festékre nem tettem volna rá a hálót,illetve a széria glett felejtős! Nagyon finom a szemcse szerkezete és lezárja a pólusokat. A 6-30-as rigips durvább szemcsés, mészhidrát alapu glett.
Lukács László mit alkalmazak külső vájoghaza küldenék képet kaphatnék e mail cimet köszönöm
Ez az agyondumált téma jó lenne a kész átverés műsorokba. Gyerekkorom óta vályogházakban élek. Párat láttam épülni is, van amiben építésében részt is vettem. A falat, - ha eredetileg nem volt - akkor szigetelni kell. Ha beton alapra van építve, és rendes szigetelést kapott akkor ugyanolyan a vályogház is, mint a tégla. A VAKOLATBA TILOS CEMENTET RAKNI! Ősidők óta csak mész és homok keveréke a vakolat, ez jó kemény, az idők folyamán egyre keményebb, mert a mésztartalom a levegő széndioxidjával visszaalakul mészkővé. A meszes vakolat páradiffúziója tökéletes, a gond az, ha nincs rendesen szigetelve alulról vagy a marha kőműves nem ismeri a vakolást , vagy rohadt dolgozni 3-4 rétegben, ehelyett cementet tesz a vakolatba, amitől gyorsan húz és elég két rétegben feltaknyolni. A videó nem korrelál a szöveggel. A meszelést azért dobja le, mert vizesedik a fal és salétromos anyag van alatta. Ha valaki nem ért valamihez, nem értem miért jó, hogy szakértelem nélkül hülyíti az embereket fals információkkal.
Nos kedves Tibor!
A kész átverés műsorokba leginkább azon építőipari szakembereket kellene meginvitálnia, akik keze nyomán kétségbeesett emberek tízezrei kénytelenek agyonnedvesedett, dohos otthonokban élni a mindennapjaikat, sokszor a kiút lehetősége nélkül.
Én elfogadom, hogy Ön sok vályogházat látott felépülni és Ön ilyen házban élt gyermekkora óta. Ahogy jómagam is, sőt az a ház, ahová születtem, a dédapám keze műve volt, aki vályogépítő és nádazó volt. Ön nem ért egyet a videóban elhangzottakkal, sőt pont az ellenkezőjét állítja, hogy a mész a nedvesedés következtében kialakult sókiválás miatt válik le. :-) Továbbá, ha valaki figyelmesen végignézte már jó pár videómat, akkor azt is értheti, hogy az évtizedek óta alkalmazott mészvakolatok miért nem jelentenek jó megoldás, hiszen nem mozognak, nem mozoghatnak együtt a vályoggal.
A helyzet az, hogy a kézzel fogható bizonyítékok és mérések alapján nem én vagyok az, aki téved és nem érti a vályogház működését, véleményem szerint. Ám nincs ezzel probléma, csak veszélyes dolog valamiről törvényszerűségként beszélni, ami csak feltételezés. Pont ezért van minden egyes kőműves mester meggyőződve arról, hogy Ő érti a vályog működését és azt szigetelni kell, sőt jó erős cement vakolattal vakolni vagy gipszkartonozni.
Persze nem fogok senkivel sem leállni vitatkozni, vagy megpróbálni meggyőzni bárkit is. Tény, hogy sok-sok éve kísérletezem vályoggal és más-más modern építőanyagokkal is. Eljárok minden lehetséges szakmai fórumra, hogy minél jobban feltérképezzem a témát. Azt gondolom kevesen töltöttek el ennyi időt a vályogtémában mint én, ám mégis sokan szálnak vitába velem. Nos nem kell mindenben egyetértenünk, ám mindig meg kell hagyni annak lehetőségét, hogy mi tévedünk. :-)
@@nepazarolj !Én is vidéken születtem és hamarosan egy nagyon régi vályoghazát veszek az alföldön!Foglak keresni tanácsért,mert én veled értek egyet.És köszönöm a videóidat!Üdv!Zoli
@@nepazarolj Ez a válasz egy lehülyézős véleményre- hatalmas példamutatás! Így kellene mindenkinek a másik különböző véleményére reagálni. Ennél jobban nem lehet. Fantasztikus! Nem is reméltem, hogy itt egy ilyen példázatba futok bele. Köszönöm- tanultam valamit. Ön jó ember lehet!
Olyan vagy, mint egy 5 eves kisfiu, aki azt visitozza, hogy az o apukaja erosebb. Noj mar fel! 🤦
Üdvözlöm. Köszönöm a videot. Tudna adni egy elérhetőséget?
70/6 125521 Holnap elérhető vagyok.
Köszönöm szépen!
Helló ismét. A glettelés mellett döntöttem, hátha szerencsém lesz... ma megvettem a baumit klima glettet, amit ajánlottál. Annyi lenne még a kérdésem, hogy glettelés előtt kell e mélyalapozó a vakolatra, vagy csak glettelés után? Esetleg valamilyen alapozót tudnál ajánlani? Vagy mindegy, hogy milyet veszek? Üdv és köszönöm.
Korábban én is alkalmaztam melyalapozot mert elfogadtam az akkori tanácsokat, hogy kell a port megkötni, ám ma már porszívózni minden munkafazisban a falat és nem használok alapozót, csak híg messzel alapozok.
Ja igen, korábban a Héra alapozót használtam az akkor bevált, ám mára valami sűrű trutyit fejlesztettek belőle, ami innentől nem permetezheto már. Gratulálok a gyártónak. Biztos itt is a profit volt a motiváció hogy surubbnek tűnjön.
Köszönök szépen minden tanácsot. Holnap kezdem, remélem hamar végzek vele. :-) igen, ahol vettem a glettet, ott is azt mondták, hogy nem szabad alapozót használni, csak portalanítsam és mehet a dolog. Majd meglátjuk, mi lesz belőle. :-) minden jót László, és további jó munkákat kívánok. Üdv
Vályogházunk van, van hozzáépítve tégla konyha és egy szoba. A téglafal csak simán be volt kőporozva, le is dobja szép lassan az egészet. Hogy egységes legyen a vakolat, lehet a téglára tenni vályogvakolatot?
Véleményem szerint lehet, bár az égetett téglával pont a videóban szereplő okok miatt nem fog együtt mozogni. Ám van annyira rugalmas, hogy megmaradjon a téglán. Több helyen láttam már égetett téglát vályog habarccsal falazni is. Úgy vélem a legjobb példája, hogy lehetséges a vegyes falazatú házak, ahol égetett tégla és vályogtégla sorok váltják egymást. Ott is megáll rajta a vályogvakolat. :-)
Igen, bármi ragasztó nélkül üvegszálas necc kell rá, és az alapozó vályog vakolat ami durvább, majd jöhet a finom vakolat. Vannak szines vakolatok is, festeni sem kell, söt ajánlom is. Virágosrét illata tér be a házba!
Nem tudom mi lehet a mi vályogházunkkal, de nálunk kifejezetten száraz benn a levegő, ez mitől lehet?
Kb 40 éves a ház, alap+lábazat terméskő, kívül kőporos vakolat, belül szerintem vályog, de lehet mészvakolat is van.
Festve régebben mészfestékkel, enyves festékekkel volt, utóbbi 10 évben rendes festékekkel, talán valami mész alapú diszperziós cuccal, van szoba ahol tapéta van.
Kisebb dombra épült, homokos talajra, vizet kb sose kapottvan egy jó 5-10% lejtése is az udvarnak, lefolyik minden utcai csatornába.
Probléma nem nagyon volt még vele nem reped, nem válik fel semmi, szerintem ma is pont olyan mindene, mint ahogy megépítették.
Viszont újabban párásítót is használunk, mert nagyon száraz a levegő benn.
Nos, azért száraz bent a levegő feltételezhetően, mert nem tud semmit sem párologtatni a fal, hiszen le lett zárva a diszperziós festékkel.
Az a szomorú, hogy ilyen esetekben mindenki nyugodtan van, ám a vakolat és festék mögött megreked a nedvesség és hosszú évek telnek el, míg annyira telítődik, hogy kitör a felszínre is. Ha van vízszigetelés a falak alatt, akkor meg lehet ezt úszni, viszont ekkor is száraz marad a levegő odabent.
A klasszikus vályogház a talajból felevett, folyton párologtatott nedvességgel tud jól működni. Ezzel tudja az 50-62 % optimális páratartalmat biztosítani.
Kedves László!Összességében sok igazság van abban amit mond ám a filmbeli problémának egy szegmensét kihagyta, jelesül a meszelést.A mai technológiák és anyagok mellett gyors és hatékony eredményt várunk a a munkától sajnáljuk az időt.A mondandóm lényege, hogy az adott felületre elősszőr felvitt mészréteg majdhogynem színbeli eltérést sem jelent viszont ez a vízes meszes réteg biztosíthatja, hogy a mész behatoljon - diffundáljon - az agyagba lehetővé téve ezáltal a további rátegek rapcsolatát a felülettel.
Azt szeretném kérdezni mi az eredeti végzettséged, illetve szakmád?
Szerintem 1 sima okos tojás,ontja az észt
munkáját még senki nem látta
Eredetileg az egészségügyből jöttem. Ezt a kérdést tették fel nekem mikor egy állásra jelentkeztem is világítástechnikában szakmai végzettség nélkül. 😊 Villamos mérnök volt a kiírás. Én azt valaszoltam, hogy jártam villamosmérnök szakra, ám nem fejeztem be az egyetemet, ám tudom, hogy csak néhány órában oktatják a világítástechnikát, amit egyetem nélkül is meg lehet tanulni. Sokkal fontosabbak más nem tanulható képességek.
Több száz mérnök jelentkező közül én kaptam meg az állást.
Miért van az, hogy annyian értenek a vályogházakhoz, mégis végignézve bármelyik utcán, szinte csak felnedvesedett, agyon szigetelt házakat látni tömegével? Hol a szakértelem?
Akkor pl. az egyik videómban szereplő hajópadló elkerülte a figyelmedet. 🙂 Például.
Maradjunk annyiban, hogy Gáspár János is foglalkozik vályogház felújítással. Pont.
Helló akkor mivel szigeteljük?
Közetgyapottal?
Alapból semmivel nem szigetelünk vályogházat. Ha mégis, akkor igen kőzetgyapot, ám a saját komplett rendszerével.
@@nepazarolj Ha jól gondolom, akkor a Micropor is jó lehet, nem? Könnyebb vele szerintem dolgozni, hamarabb is kész van és jól szellőzik, porózus.
A közetgyapotot csépelik es reklámozzák mindenütt. Legutoljára azt láttam, hogy az nem veszi fel a nedvességet. Hát ezt nem hiszem el. Megbontott már valaki 30-40 év után egy ilyen szigetelést? Szivesen meghallgatom a tapasztalatokat.
Valyog falra gipszkarton alkalmazható lehet ? Erre van e valami tapasztalatok
Igen van gipszkartonra tapasztalat, sajnos nagyrészt negatív. :-( vannak különleges esetek, mikor nem okoz különösebb galibát, ám ez nagyon ritka. csakis vízszigeletelt, jól működő falon használható. Én kísérletből tettem az egyik falra és nem is talajszinttől indul, hanem 50-60 cm magasról és így most dupla olyan a fal nedvességtartalma, mint ahol nincs karton, ez is túloldalon mérve. 2 év telt kb. és emelkedik.
Lukács László - Az élet iskolája .... értem köszönöm a válaszát . A saját házamat újítóm fel . Egy vályog ház teljes felújításán vagyok , nekem is a szigeteléssel vannak problémáink . A ház alapja 6 sor tégla , aztán a víz szigetelő bitumenes papír aztán megint 4 sor tégla .Nullás szint felett kapott az alap egy dupla bitumenes víz szigetelést . Így a vizesedés meg lett állítva . A következő módon készítettük el . A fal vastagsága 50 cm és valyog fal , a tégla magassága 10 sor összesen .A hatodik sor felett ami a nullás szint felett van kapott egy dupla vizszigetelést , amit méterenkéntiki téglák teljes szélességében kiszedésével csináltunk , szépen körbe a ház alapján . A vissza töltés egy sor tégla a szigetelő papírra , és a maradék lukak betöméséhez föld nedves beton tömörítését alkalmazztuk . Rengeteg időbe és munkánkba telt ez a vizszigetelés kivitelezése . 5 év van meg így az alapúnk tökéletesen meg állítottuk a vizet a labazatnál .
A falak szépen ki vannak száradva , víz mentes . De belülről szeretném tovább csinálni , hogy szép egyenes egyenletes falakat kapjak . Ezért gondoltam a gipsz kartonra , vagy lenne e valami jobb ötleted , hogyan tudnék tartós szép egyenletes egyenes falat kapni . Köszönöm a válaszodat előre is .
Nos a vályogházakban értelmetlen dolog sajnos az egyenes falakra törekedni. :-( Most állítottam fel az első salgópocot a raktárban, amit éppen felújítottam és vízszintbe, függőbe helyezve többcenti eltérés, görbület van a falakban. :-) Le van meszelve hófehérre, így ránézve a falra nem is látszott. csak, most, hogy a poc fel lett állítva. :-)
Ilyenkor a legegyszerűbb ha nem felvakoljuk 8-10 cm vakolattal, hanem belocsoljuk és egy éles ásóval egyenesre faragjuk, majd e lefaragott anyagból, ami mész és festék mentes és csakis vályog, egyszerűen visszavkoljuk max. 1-1,5 cm vastagon ás tadam, meg van oldva ingyen a kérdés.
Lukács László - Az élet iskolája értem köszönöm .De sajnos az a baj , hogy az ablak nyilasok át lettek variálva , és a hiányzó részek bontott téglával lettek ki pótolva , ami meg le lett vakolva . Gondolom akkor a hálózás és a speciális vályogra való vakolat lenne a megoldás , és utánna jöhet a szín . Vagy lenne valami más helyes megoldás is ?
Igen, vagy vályog vagy mészvakolat és háló, akár több réteg háló is.
Valyogfalra hungarocell felejtős.. mész habarccsal csináltuk.es régi jó mesz és kőpor vakolattal... eddig jó... talán így lehet legkisebb rosszat csinálni...de mégis felújítani
A Hungarocell és hasonló termékek, az mindenütt és bárhol felejtösnek kéne lennie. Madaraknak fészekrakásra és algák miliárdjainak jó talaj. Megkérdezte már valaki, hogy mibe kerül ilyen szigetelésnek az eltávolítása és a szeméttelepen való lerakása? - mert egy szép napon meg fog történni. Ez mind veszélyes hulladék!! Nem értem, hogy valaki ilyesmibe csomagolja a házát! És még fizet is érte...
Üdvözlöm nekem a páramentesítő gép jött be,1 szer 30000-50000 és ki szívja a szobából az összes felesleges vizet 2-5 hét és beállítja a megfelelő páratartalmat a helységben Üdvözlettel ecsetes
Igen, most nekem sincs más választásom a könnyűszerkezetes épületrészben, mert nagyon magas a páratartalom, 70-78%. A géppel 60 % alatt lehet tartani. Nem megy folyamatosan, mert nincs is értelme. 3 nap alatt 3 liter vizet gyűjtött össze. Majd erről is készítek videót. :-)
azért az a sárga réteg nem biztos, hogy sima mész volt
Ha az a veranda déli tájolású illetve még le is lett nyári nap ellen árnyékolva lásd pl a hagyományosan tornác is a téli benapoztatást és a nyári magasabb napszög miatti túlhevülés hivatott megteremteni, akkor én kvázi nem is meszelném hanem inkább finomított vályogvakolatot vagy vályogfestéket vinnék fel oda pl terrakotta színben...
Igen, még én magam sem döntöttem el hogy mivel fogom lefesteni. Igazából ez a rész száraz, és valóban be napozott.
Nagyon jó videó lett.
Nagyjából olyan mintha megpróbálnád elmagyarázni azt hogy miért nem jó a narancsnak ha a héját eltávolítjuk, és cementes vakolattal helyettesítjük.
vagy éppen a kiwi héjával szeretnénk helyettesíteni. :-) Itt hülyeségnek tűnik, a vályogházaknák mégis sokan erőltetik tovább a nem kompatibilist. Érthetetlen már-már.
Helló nagytévedés miért nevolnajó amostani zsàkos vakolatok igenis jók csakk tudnikel azsàkos anyakokkal dolgozni
Igen, van zsákos vályog minden szemcsézetben Üdvözlet!
Én Baumit Sanovával vakoltam beltéren, eddig rendben van.
Úgy tűnik, még mindig nem megy át az információ... Persze, hogy rendben van, hiszen a a vakolat felületén az elmondottak alapján, nem fog átjönni sem nedvesség sem penész. Ám ez nem jelenti azt, hogy a vakolat mögött is minden rendben van. Ez egyszerű fizika. Senki sem szándékosan hibázott, nem a felelősség a lényeg. Ám nem dughatjuk homokba a fejünket, mert nagyon nagyon pórul járhatunk. Tapasztalatból beszélek.
Az lenne a legjobb, ha bármit elviselne a vályog. Nem lenne ennyi és ilyen súlyos probléma.
Szinte csak vájog házat újítók fel,sok a hüjeség.
Hasonlóan gondolom!
Ez a csatorna pontosan azért van, hogy megvitassuk a lehetőségeket, módszereket. Semmi sincs kőbe vésve.
Várom szeretettel konkrétan mi az a sok hülyeség, amire gondolsz! És hogyan kell jól csinálni? A sok vályogház felújításból biztosan rengeteg a tapasztalatod, szeretnénk tanulni azért vagyunk itt.
Szuper miaz on elerhetosege
K danyi hol erheto on el.?
olyan ügyesen el mondod ,hogy én is értek mindent
Túlspirázod és túltudáléskodod! Rabicolás a megoldás. Mindig! Ennyi. Semmi értelme ennek a hosszú anekdótának. Másrészt latszik, hogy ra volt festve a regi meszelesre, es szepen lehuzta a rossz festek az egeszet. Atszivta magat a festeek( ha még meszes is de rossz) a regi jo meszelesbe, es lehuzta az egeszet.
:-) Nos, sajnos nem, hogy túltolom a dolgot, hanem még így is kevés szó esik a vályoggal kapcsolatos tudnivalókról. :-)
Úgy tűnik nem ment át az egyértelmű információ, hogy mit sem ér a rabicháló, ha a vakolat nem vályog és az egy tized millimétert is elválik a téglától, mert nem azonosak a fizikai tulajdonságaik, nos akkor már megette a fene, mert nem közvetíti a nedvességet a felszín felé, hogy az elpárologhasson. Sajnos tudom, hogy sokan nem veszik komolyan azokat az információkat, amiket elmondok és saját, más megoldásokat keresnek. Később ennek sajnos meglesz a böjtje. :-( A mi házunk falain a vályogvakolat nincs rabicolva, mégis kőkeményen és szorosan áll a téglán. Persze ettől még lehet rabicolni, de nem muszáj.
Amit a mészfestékről írtál magyarázatként, az én elmondásom helyett, nos, ha ez így lenne, akkor mindenütt jelentkezne a probléma, ahol ugyanez a felület van. Továbbá, van olyan felület, ami nem tudott ilyen intenzíven száradni, ugyanez a festék rétegrend van ott is, épp ilyen vastagságban és kutya baja. Nos nem most kezdtem ezzel foglalkozni és szerintem kevesen vannak rajtam kívül, akik ennyi időt és energiát szánnának a megfigyelésekre, kísérletekre mint én. :-) Tehát mélyen megalapozottak az állításaim. Persze ettől, még szívesen veszem a kiegészítéseket, mert sokszor újabb átgondolásra késztetnek, ami hasznos. :-)