Megrepedt vályogvakolat. Mit tegyünk? Hogyan kerülhetjük el?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 янв 2025

Комментарии • 41

  • @papendre1
    @papendre1 4 года назад +16

    Én bontottam már pár régi falat. A tapasz mindegyiken láthatóan pelyvás vagy lószaros agyag volt. Mindkét esetben jó sok adalék volt benne. Ez alapján bevált receptet dolgoztam ki, melyet már sokszor kipróbáltam. A lényeg, hogy annyi szalmát kell beletenni, amennyit még bevesz úgy, hogy tud ragadni. A szalmához tejfölnél hígabb csomómentes agyagot kell keverni, majd legalább 3 órát pihentetni - de jobb egy fél napot, egy éjszakát. Ekkor a szalma megpuhul, engedelmes lesz mert kiissza a sok vizet az agyagból, ami ettől besűrűsödik kenhetőre.. Vastag tapasztáshoz 5-10cm-re kell darálni a szalmát. Ebből akár 20cm vastagot is fel lehet hordani - ebben lesznek kis repedések, ami simításkor feltöltődik, 5 cm vastagság alatt nem repedt meg. Ez a vastagtapasztó durva szalmás agyag alkalmas patics fal készítéséhez is. A simító agyagba 0,5-1cm hosszúra kell aprítani a szalmát, ugyanígy pihenni hagyni. ha kövér az agyag, lehet bele tenni kevés homokot is. Ezt úgy fel lehet kenni, hogy egy meszelős pacsmagolás után megszárad, és már festhető is lesz. Ha vannak hajszálrepedések, akkor a pacsmagolás eltünteti. Ami még nagyon fontos, hogy a tapasztás megkezdése előtt olajhíg agyagos vízzel be kell csapkodni a felületet, így nem válik el a faltól. A szalmát fűkasza damil fejjel hordóban, vagy aprítós lombszívóval, vagy fűgyűjtős fűnyíróval lehet aprítani. A vastag tapasztás ricnis szélű glettvassal kell elhúzni, ekkor bordás lesz a felület, amitől gyorsabban szárad, és jobban tapad rá a simítóréteg.
    Tehát mégegyszer: A titok a sok szalma!!! a durva szalmás esetben akár kétszer annyi szalma is kellhet, mint amennyi az agyag. Nincs pontos recept, mert minden agyag más.
    Szarral nem dolgozok, mert nem nyúlkálok bele, csak darált szalmával.

    • @odin5398
      @odin5398 2 года назад

      Igen, az én házamnál is ilyen vakolat van, sárga színű, pelyvás, lótrágyás. És ugyanezen logika alapján próbáltam ki az agyag, homok, aprított szalma kombót (4:1:1 arányban). Nagyon apró repedések keletkeztek csak, bár én ahogy bekevertem, rögtön fel js használtam, mert csak kíváncsiságból kevertem be egy keveset, egy kicsivel több aprított szalmával szerintem még jobb lesz, én terménydarálóval aprítottam össze a szalmát, csak nagyon lassan halad és nagyon porol, a fűnyírón gondolkoztam én is, meg egy hordón meg valami forgókésen, a fűkasza nem jutott eszembe pont. A terménydarálónak annyi előnye van talán, hogy nem lesznek benne nagy darabok.

    • @pettendirobert6771
      @pettendirobert6771 Год назад

      @@odin5398 Akkor ennek fényében hétfőn leszedem az eddig felvakolt agyagot és játszd újra Sam a leírásotok alapján.A rest kétszer fárad!

  • @baloghcsaba3146
    @baloghcsaba3146 4 года назад +2

    Szia Laci mindenbwn igazad van nagyon jól látod a dolgokat!
    Az autó teszted is amit a szuzukiról csináltál alapos és érthető.
    Én cserépkályhás vagyok több mint 25 éve ha zsiros és vastag az agyag akkor tapasztalatból írom hogy reped. Üdv Csabi

  • @istifusti1435
    @istifusti1435 4 года назад +1

    Sziasztok ez így igaz de ennek is megvan a maga szépsége

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 года назад +1

      Így van Isti. Egészen más egy vályogházban élni, ami száraz.

  • @oritomi0
    @oritomi0 6 месяцев назад

    Ajtó ablakcserénél belül keletkeztek 30-40-50centis repedések. Mivel érdemes javítani?

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  6 месяцев назад

      Háló szalag és glett valószínű megoldja, ha nem szakadt le a vakolat teljesn a falról. Ha laza, akkor újra kell vakolni.

  • @kissattilaarmin9599
    @kissattilaarmin9599 3 года назад

    Üdv. Hogy kell bekeverni a valyog vakolatot? Víz, homok agyag stb. Köszönöm

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  3 года назад +1

      Általában 1 arányban agyag, 3 arányban homok, víz attól függ hogyan és mit vakolunk vele. Minél kevesebb, hogy hamarabb száradjon.

  • @tamasmozer8785
    @tamasmozer8785 4 года назад

    Tisztelt László
    Segítsen abban, hogy milyen aljzatrétegrendet alkalmazzak vályogháznál.
    kb 40-50cm töltőföldet kiszedtem, itt megakadtam . Lassan jön ahideg és be kellene fejeznem.
    A fal kő alapon 4-5 sor téglából áll, utána vályogtégla.
    várom válaszát

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 года назад

      Gondolom Önnek beszéltünk tegnap telefonon, mert ez volt a téma. :-) Nem szerencsés ennyi földet kihordani szerintem, mert pl. hajópadlőnak erős, kötött talaj kell, ha a hagyományos módon cövekkel horgonyozzuk le a párnafákat.

  • @viktorka8307
    @viktorka8307 4 года назад

    Helló én most csináltam régi vályogtéglából tapaszt hogy a gége csővek mentén be javítsam a vésést. Mennyire müködik a dolog ha össze morzsolom a vályogtéglát és vízzel össze keverve csinálok belőle tapaszt?

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 года назад +1

      Vakoláshoz szerintem az nem fog működni, bár nagyban függ a vályog összetételétől is. Én vegyeen szoktam keverni ha vályigtéglával van dolgom. 50% csak a vályogtégla, teszek hozzá agyagot is, még szalmát is + homok. Az arányt tesztvakolással állapítom meg.

    • @laszlogergely1652
      @laszlogergely1652 2 года назад +1

      @@nepazarolj u p ha a vájogtéglát feláztatod kiváló javító és vakoló anyag olcsó és jó

  • @atomvillam2819
    @atomvillam2819 4 года назад

    szia .. azt szeretném megkérdezni, hogy régebbi bontott vájogból tudok e vakolatot kesziteni? pl ( összetöröm feláztatom?) meg persze hogy az hasznalhato e ugy... cagy csak a gyári ?

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 года назад +1

      Én ekeverni szoktam 50%-ban agyaggal és homokkal. nem használom egy az egyben. De van, aki igen. :-)

    • @laszlogergely1652
      @laszlogergely1652 2 года назад

      Igen

  • @kamarton
    @kamarton 4 года назад +2

    Tanulságos videó. Lehet fikázni a munkáját, de ne feledjük el, hogy akik ehhez értettek kb kihaltak, és olcsóbb az ő bukásain tanulni, mint a sajátunkon. :)

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 года назад +5

      Az a helyzet, hogy csak az nem téved, aki nem csinál semmit. Ezt én nem bukásnak könyvelem el, hanem annak, hogy igenis fontosak a keverési arányok és azok pontos betartása. Ez is egy tapasztalatszerzés. Ha tudnánk hány kőműves téved és reped szarrá a felvitt vakolata, akkor értenénk ezt is. :-) Nekem elsőre sikerült eltalálni a keverési arányt ám egy vélt föld szennyezettség miatt változtattam azon, ilyenkor minidg próbavakolni kell, hogy ne kelljen egy egész szobát visszabontani. Sajnos sokan keresnek ilyen problémával, hogy bevakolták egy brigáddal az egész kérót és másnapra lerepedt az egész. Mit tegyenek? :-(

  • @martontoth7457
    @martontoth7457 4 года назад +1

    Miért nincs benne lószar ? Az megfogná a repedést.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 года назад

      Ide az alsó területre minél kevesebb szervesanyag tartalmat akartam.

  • @davidfarkas6455
    @davidfarkas6455 2 года назад

    Laci, szalmát nem szoktál bele tenni?

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  2 года назад

      Gyári vályogvakoltba nem. Abban elvileg vannak cellulóz szálak. Sajátba is csak az alapvakolatba teszek szalmát. A felsőbb vakolatrétegekbe lótrágya megy, a legfelsőbe semmi. És egyre gyengítem az anyagot kifelé haladva.

  • @janoskiss9799
    @janoskiss9799 4 года назад

    Szia!Olyan kérdésem lenne hogy én is most újítom fel saját kezüleg a vályogházamat aminek a beltéri falán gipsz alapú vakolat volt és azt le kellett szedni mert mögötte vizesedett,most hagyom kiszáradni a falat és milyen vakolatot ajánlasz a falra vályog vagy mész?Köszi a választ!

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 года назад +4

      Ha sikerül kiszárítani, a ház ki van emelve, úgy vélitek hogy nem kap komolyabb utánpótlás nedvesség ből, abban az esetben lehet valyog vakolattal is dolgozni. Sajnos ilyen időben ha nem tudsz rá fűteni és nem tudod rendszeresen szellőztetni akkor nagy a valószínűsége hogy sajnos bepenészedik az új vakolat. Abban az esetben ha nagyobb nedvességtrhelesre lehet számítani, annak elkerülése végett hogy ne rohadjon be a Vályog érdemesebb szárító vakolatot vagy legrosszabb esetben mész habarcsot választani.

    • @krisztiankovacs3577
      @krisztiankovacs3577 3 года назад

      @@nepazarolj Miért rossz eset a mészhabarcs? 🤔

  • @szereljhazilag
    @szereljhazilag 4 года назад +4

    Nekem is vályog a házam egy része,folyamatosan küszködök csak vele,én alig várom hogy eladjam.Nem költök rá többet,szerintem fölösleges.

    • @kamarton
      @kamarton 4 года назад +1

      Akkor már az előző tulajok szét*aszták tudva vagy akaratlanul, de lehet általad is romlott. Olyan ez, mint amikor a pohár vízbe szarunk, ihatatlan lesz, de erről nem a víz tehet.

    • @szereljhazilag
      @szereljhazilag 4 года назад +1

      @@kamarton Igen az előző tulaj kőműves volt mindent elrejtett,modern épitö anyagokat használt.

    • @kamarton
      @kamarton 4 года назад +2

      @@szereljhazilag hát ja, az energia tanúsítvány kötelező az eladáshoz, de inkább kellene műszaki vizsga, hogy a következő tudja mit rejtettek el...

  • @sevenhorse8563
    @sevenhorse8563 4 года назад +1

    Szerintem Laci ez csak hirtelen szárad. Nagyon meleg van a helységbe. Olyan 20-22 fok neki a normális. Akkor egyenletesen tud száradni.

  • @otto8509
    @otto8509 4 года назад

    Jaj ennyi munka és végül nem is sikerül. Hát az ellenzőknek. Amiben most vagyok piros tégla alap. Leszigetelve kátránypapírral a vályog tól. Sajnos belül már cementessel vakolták de kívül még vályogvakolat van. (ja és a vízcsövek nincsenek a falba süllyesztve) Így még jók maradtak a falak szerencsére. És amikor pár napja kint 36 fok volt bent akkor is megmaradt a 25 fok. Ez egy tetőtérbe vagy panelbe elképzelhetetlen. És a kádár kockák is elvesztették már ezt nem vettem észre bennük régebben. Hát igen ezekre az őseink akkoei minden tapasztalata mert minden kanál agyag más. Ez a téglák szinén is látszik.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  4 года назад

      Így van. Nemrég jártam barátoméknál egy könnyűszerkezetes épületben, egészen más a klíma abban mint egy Vályog épületben. Nálunk se ment még az idén 25 °C fölé hőmérséklet idebent. Ám ez csak az egyik pozitív tulajdonsága a vályognak.
      Amennyiben jól van kezelve egy Vályog akkor áldás, ha nem jó anyagokkal dolgoztok akkor kereszt a vállunkon.