18 HOGYAN CSINÁLTAM UTÓLAG ALAPOT ÉS SZIGETELÉST A VÁLYOGHÁZUNKNAK?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 сен 2024
  • Vidéki élet, parasztházak felújítása, kertművelés, kutya, ló, erdő és egyéb kalandok egy csodás Tolna megyei faluban, Kalaznón.
    A sorozat előzmény videói az egy.hu youtube csatornáján tekinthetők meg: • Élet. Érzés. Kalaznó. ... ...

Комментарии • 125

  • @madaraszmiklos2664
    @madaraszmiklos2664 Месяц назад +38

    Hát Norbi, vágom én a genius locit, meg régi ház felújításban is volt részem bőven, de ennél a metódusnál úgy érzem, hogy hibás döntést hoztál. Ennek a falnak a megmentése nagyon veszélyes, az eredmény minősége is erősen kérdőjeles, s anyagilag sem kifizetődő. Régi közmondás jut eszembe: -Akkor van baj, amikor a hülyeség kitartással párosul. Kérlek, ne haragudj meg ezért, de a film megnézése után ez villant be. Amúgy nagyon tetszik a munkásságod, minden filmed élmény, s szorítok Neked, hogy sikerrel járj.

  • @MelindaPechy
    @MelindaPechy Месяц назад +32

    A videó helyes címe: HOGYAN NE CSINÁLJ utólag alapot és szigetelést a vályogházadnak! Ez így életveszélyes, szakszerűtlen és ha valaki ezek alapján fog Neki a saját házánál, akkor abból nagy baj lehet (sajnos az emberek hajlamosak mindent elhinni és nem figyelnek a speciális körülményekre)! Egy ilyen munkát minden esetben statikus útmutatása szerint kell végezni. A helyszín, a munka, a körülmények alapján mondja meg hány ütemben, mekkora szakaszokban és mélységben lehet az aláalapozást elvégezni és milyen módon, hogyan kell vasalni, mennyi várakozási idő kell az egyes szakaszok között! És azt is, hogy a munkagödör kiemelése, megtámasztása hogyan történjen, milyen egyéb teendők vannak! Figyelembe kell venni a fal állapotát, a meglévő repedéseket, a talajt, a talajvizet, az egyéb szerkezeteket is! Ilyen jellegű munkát éppen a rezgések miatt nem is javasolt géppel végezni. Ha ez így történik, akkor nem fordul elő, hogy leszakad a falból egy darab! És nagyobb baj is történhetett volna. Ezt a videót jobb lenne törölni!

  • @AtisAtis-bk8ub
    @AtisAtis-bk8ub Месяц назад +35

    Azt az 5m vályogfalat kár volt megtartani.
    Értem én, hogy meg akartatok valamit menteni a régi házból, de van, amikor ezt el kell engedni. Ez is az az eset lett volna. Ez nem volt olyan állapotba, hogy megérte a megtartást.
    Ezzel csak a szívás van most is és a tulaj is folyamatosan szívni fog vele a továbbiakban.

    • @vtesbtk
      @vtesbtk Месяц назад +3

      Saját magának építi, Ő a tulaj :)

    • @AtisAtis-bk8ub
      @AtisAtis-bk8ub Месяц назад +6

      @@vtesbtk Aha, köszi, ez nem volt meg. Akkor saját magával csesz ki... :)

    • @minnesotaihighwayman1171
      @minnesotaihighwayman1171 Месяц назад +1

      ​@@vtesbtk érdekes, mert mindig úgy hivatkozik rá, hogy "Emma néni háza". De, ha az ő tulajdona, akkor ez nyílván nem Emma néni háza😂

    • @vtesbtk
      @vtesbtk Месяц назад

      @@minnesotaihighwayman1171 az előző tulaj volt Emma néni, ezért hivatkozik rá így, ha jól rémlik a faluban is így hivatkoztak rá mikor ott voltunk

    • @jolo26gunner
      @jolo26gunner Месяц назад

      ​@@minnesotaihighwayman1171ez igen, megfejtetted 😮😮😮😂😂😂

  • @messerhun
    @messerhun Месяц назад +28

    Dicséretes a munkád, a kitartásod, a hagyományok tisztelete, de! Van amikor el kell engedni dolgokat. Így a házakat is. Kiszolgálta az idejét, a lakókat, de ennyi. Minden meghal egyszer. (talán még én is.🤔🤔😁😁)

  • @magyarjeti
    @magyarjeti Месяц назад +13

    Csak írd bele a címbe a "NE" szót, hogy hogyan NE csinálj ilyet, és akkor nem leszel felelős senki házának az összedőléséért, neadjisten életéért. Az, hogy nálatok nem történt gond, szerencse, és nem más. Garantálhatod ezt a szerencsét másoknak?

  • @horvathgabor6589
    @horvathgabor6589 Месяц назад +27

    Jó az elképzelés, de korai volt a falbontás. Minden szakasz, legalább 1 hetet kellett volna száradni, ezért rogyott meg.

    • @VDani1992
      @VDani1992 Месяц назад +11

      Igen, én is korainak tartom. Mi egy-egy hetet vártunk a szakaszok között és egyszerre csak egy szakaszt csináltunk. Màsrészt a zsalu fél nap után történő elbontàsa és a falazàs megkezdése sem volt szerencsés szerintem.

    • @PPOOPP33FREEMAIL
      @PPOOPP33FREEMAIL Месяц назад +1

      Én sem értem hogy egy napos betonra ráterhelnek. Még jó, hogy komoly, mert viccnek durva lenne 🙂

    • @gabriellatoth-iq3xu
      @gabriellatoth-iq3xu Месяц назад +6

      Helló mindenki. Vályog, s vertfalú kis lakomat aláfalaztam, de méternél többet nem vettem ki /azt is fél keresztmetszetbe 70/35/ kihagytam 2 fogást, 3-4 hét múltán csináltam csak mellette. Köszöni szépen mégcsak vékony repedés se lett rajta. Pedig sürgetett az idő /albérletből való elköltözés. De kívántam az idelyét nehogy hosszú távon legyen gond.

    • @sandorremenyi1706
      @sandorremenyi1706 Месяц назад

      Hát igen kevés az 1-2 nap annak a betonnak a végső teherbírásig ! Azt nem tudom, hogy esetleg be is lett vasalva, kenyzyelezve ?

  • @Antal-Sandor
    @Antal-Sandor Месяц назад +46

    Hihetetlen, a mesebeli Mekk mester létezik! Volt egy olyan része a rajzfilmnek, ahol a mester a tetőt építette meg először, majd felemeltette és tartották amíg aláfalazott.

    • @stevengeorge2357
      @stevengeorge2357 Месяц назад +1

      Bábfilm volt a mekk elek.

    • @Antal-Sandor
      @Antal-Sandor Месяц назад +6

      @@stevengeorge2357 Gondoltam, hogy valaki ebbe fog belekötni. Azért is nem javítottam ki. 😉😛

    • @a.t.8708
      @a.t.8708 Месяц назад

      Van olyan technika, ahol a tetőt építik meg először.

    • @aladarbelacecil
      @aladarbelacecil Месяц назад +2

      @@a.t.8708 és tartják közben a malacok 🤣

  • @peterlazar242
    @peterlazar242 Месяц назад +2

    Meredek munka volt.
    Sokkal több ütemben (természetesen megvárva, hogy a beton alap és a falazás habarcsa rendesen megkössön) nem repedt volna meg. Egyébként az eddigi kivitelezésben nagyon jól csináltátok.
    Az meg pozitívum, hogy a meglévő tetőszerkezet után fogtatok neki. Csak így tovább. Várom a következő videót.

  • @huskotabago
    @huskotabago Месяц назад +5

    "Ha megáll, fal. Ha ledől, járda. Valamire csak jó lesz...."

  • @adamprepost8373
    @adamprepost8373 Месяц назад +14

    Na ez az a munka amihez sokaknak már nincs se akarata se kitartása❤

    • @gaborbakos7058
      @gaborbakos7058 Месяц назад +4

      Csak akkor van baj, amikor valaki rossz döntést hoz (a rossz fal megtartása) és utána ahhoz ragaszkodik és ezt még erénynek is hiszi.

  • @imrekiss3221
    @imrekiss3221 Месяц назад +8

    Dícséretes nagy munka, meg mentegetése a dolgoknak. De ennyi erővel és unkával azt a döngölt falat konkrétan újra lehetett volna döngölni az eredeti anyagából. Úgy hogy egy teljesen összefüggő alapra és szigetelésre került volna végül az egész. Így meg szakaszosan megépült alap van ami vagy tart vagy nem meg valahogyan szakaszosan odarakott szigetelés. Ami a szakaszközöknél majd vagy átereszt vagy nem. Nyilván itt egyúttal a tetőzet mentése is cél volt nem csak a falaké. Azt viszont arra az időre amíg újra elkészül az alap és a fal is ki lehetett volna támasztani azokkal a teleszkópos tartórudakkal amikkel amúgy is támogattátok, csak sokkal többel az egész tetőt megtartva. Jó hát kicsit mekk elekes megoldás. De a mai anyagáraknál az új tetőnél még ez is jóval olcsóbb lett volna. Szóval van amikor el kell engedni és inkább előről kezdeni jó alapra és újra rakott jó falakkal. Az anyag megvolt hozzá ( a falban ). Csak egy kis vízzel bekeverve újra lett volna rakható.

  • @kufferful
    @kufferful Месяц назад +8

    Érdekes megoldás. 10 év múlva megnézném a tapasztalatokat a remekművel. A vályogháznak pont a vízpárologtatás adja nyáron a hűvös hatást,mivel olyankor befelé párologtat. Télen meg kifele mert olyankor bent van melegebb. Az ereszt el kell vezetni a faltól ez igaz. 😊

    • @antaltamasi9944
      @antaltamasi9944 Месяц назад +3

      De nem a talajvíz adja a vályog fal párologtatni való vizét hanem a levegő páratartalma.....jó esetben

    • @kufferful
      @kufferful Месяц назад

      @@antaltamasi9944 A kapilláris hatás révén szívja fel a földből a vályogfal a vizet. Ettől hűvös a parasztház nyáron is. Nem talajvíz, mert az lejjebb van sokkal. Földháznál ugyanez a párolgás okoz problémát ha hozzá nem értő építi. Szalmabála házzal nincs ilyen gond, ott a tömeg maga szigetel. Már hogyha rendesen tömörített zabszalma bála.

    • @magyarjeti
      @magyarjeti Месяц назад +2

      Meg amúgy pont fordítva. A hideg levegő nagyon kevés vizet képes magában tartani a meleghez képest. Nem fog télen kifelé párologni. És nem igazán a párolgás adja a hűvöset, hanem a földtömeg, és annak a hőtehetetlensége. Ennyi kánikula után már abban is 30 fok van.

    • @kufferful
      @kufferful Месяц назад

      ​@@magyarjeti Abban van 30 fok amit szarul építettek vagy újítottak fel. De legyen ahogy gondold. Kb 30 parasztház felújítása után Zalától az Alföldön át Erdélyig van összehasonlítási alap időjárás, és talajszerkezet függvényében. Az elmélet sokszor nem egyezik az élet működésével. Jelen esetben sem. Sabján Tibor és Mednyaszky Miklós könyveit ajánlom figyelmedbe. Béke!

  • @tothlacko8290
    @tothlacko8290 Месяц назад +20

    Hát én nem vagyok sem kőműves sem statikai mérnök... De ha jól tudom a beton kikeményedési ideje nem 1-2 nap.... Hanem hetek, pláne egy ilyen 1,5köbös darabnak... Ráadásul higan folyós betonnal... Ebbe a házba tyúkokat se tegyél nemhogy embert....

    • @xider01
      @xider01 Месяц назад +1

      Ebben igazad van, hogy a beton kötési ideje nem 1-2nap. Viszont meg keményedik 1-2nap alatt és terhelhető. A beton vagy a benne lévő cement kötési ideje hetek vagy hónapokig is eltarthat. Egyre kell figyelni, hogy a nagy melegben ne száradjon ki. Mert ha kiszárad akkor nemtud lezajlani az a folyamat ami ahhoz kell hogy megkeményedjen és erős beton legyen. Ha kiszárad akkor porladni fog és szétesik a beton. Na már most ha ezt betemetik, vagy nedvesen tartják nem fog kiszáradni lesz annyi nedvesség benne hogy a szükséges folyamatok ami a cement végleges kikötéséhez kell lefog zajlani.

    • @janosnagy4382
      @janosnagy4382 Месяц назад +5

      28 napot vesznek általában 100% nyomószilárdságnak. 2 nap után már 50%-os, 7 naposan 80%.

    • @tothlacko8290
      @tothlacko8290 Месяц назад +2

      @@janosnagy4382 oh 😯 azt nem gondoltam volna hogy 2 nap alatt 50%os lesz.. De azért egy 60cms falat+tetőt semmimépp sem terhelnék rá 🙂

    • @janosnagy4382
      @janosnagy4382 Месяц назад +1

      @@tothlacko8290 Toronyházaknál 2-3 naponta húznak fel egy egy új szintet.

    • @tothlacko8290
      @tothlacko8290 Месяц назад +4

      @@janosnagy4382 nanana azért azt a betont meg ezt a házi készítésű hasra ütök betont ne vedd egymás mellé 🤣 az a beton nagyon szigorú kovetelményeknek kell megfeleljen... Az teljesen más mknt amit itthon összepancsolsz az udvarban.

  • @jolo26gunner
    @jolo26gunner Месяц назад +3

    Szép munka fiúk! Ahogy néztem a posztokat nagyobb fogadást mernék kötni, hogy a régi vályogfal teljesmértékben megmenekült ☺️☺️

  • @csjanos1
    @csjanos1 Месяц назад +1

    Én is csináltam ilyet, nekem annyi szerencsém volt, hogy már téglaalapra készült a tömés fal az 1930-as években, viszont mára az akkori kátrányszigetelés megadta magát. Kb 50 méter -ásó, csákány- 60-70 cm-es fogásokkal. Kőműves ismerőseim megmondták, hogy ők ilyet biztos nem vállalnának.

  • @varkonyitibor4409
    @varkonyitibor4409 Месяц назад +7

    Tisztelem a kitartásod és a hagyománytiszteleted de ezzel a vert fallal nem éri meg szerencsétlenkedni. A hagyományt már tovább örökítetted úgy is ha lecseréled.

  • @noemiradics-wp3yh
    @noemiradics-wp3yh Месяц назад +2

    Értem én, hogy nagy érték a mult minden darabja,de nekem rengeteg pénzembe kerűlne most 2024-ben egy munkagépet fizetni azért,hogy megmentsem a mutban vetett ősők sokszor emberi erővel végzett fárasztó munkáját. Soha nem bántanék meg senkit azért, mert megbecsülni akarja a mult értékeit, de vannak olyan kötségek
    amik meggondalandók. Ahol én felnőttem vidéken nagy becsben tartják az emberek azokat a házakat amit láttak fel épűlni kétkezű munkával,vagy olyan házakat, ahol 50 -évig élhetett benne nyugalomban. Szerintem szakember is engedélyezte ezt a renoválást,ha nyílvánosan lett a videó felrakva.

  • @szabolcspeter3642
    @szabolcspeter3642 Месяц назад +15

    Ekkora szenvedést a semmiért.. hihetetlen.
    Éltem döngölt főld házba és semmi jó nincs benne. Itt meg szenvednek egy darab földfalért..
    Egyszerűen siralmas..

  • @zoltanbodnar6109
    @zoltanbodnar6109 Месяц назад +9

    Én csak egy dolgot nem értek.
    Egy háznak a beton alapját egyszerre szokták kiönteni. Még úgy is megvan rá az esély, hogy süllyedéstől megreped.
    Ha egy ilyen háznál 5-6 szakaszba van megcsinálva a betonozás, hogy köt össze az egymás mellé öntött beton?
    Igazából ezek csak külön álló betontömbök a ház alatt. Mi van ha süllyed az egyik? Reped az egész ház fala.
    Erre szokták azt mondani, hogy többe fog kerülni a leves mint a hús. 😢😢😢

    • @elet_erzes_kalazno
      @elet_erzes_kalazno  Месяц назад +6

      Az a gyakorlat, hogy egy olyan ház alatt, ami ott áll 100+ éve, nem süllyed meg a talaj. Tömörödött az már annyira, amennyire akart. Illetve a "különálló" beton tömböket lépcsőzetesen egymás alá futtattuk, hogy összetámaszkodjanak.

    • @zsuzsannakovacsnevirag2060
      @zsuzsannakovacsnevirag2060 20 дней назад

      ​@@elet_erzes_kalaznohány nap telt el általában a szomszéd betontömbök készítése között?
      A tiszta betonfelületeknél bőven van esély arra, hogy ha frissek, összekössenek.
      Én alapvetően a földnedves, kissé képlékeny betont szeretem, igaz, hogy a betömörítés melós, de a legjobb szilárdság ezekkel érhető el. Általában ha kiválik a cementtel, az nagyban tudja rontani a beton felületét, de az akkor szokott leginkább előfordulni, amikor a homokos kavics (sóder) vagy murva szemeloszlása nem egyenletes, nem jó. Azt nem szeretem.

  • @MagyGa69
    @MagyGa69 21 день назад +1

    Ez egy olyan trágya meló, hogy még végignézni is fárasztó. Le a kalappal, hogy nekiálltatok. Ha 80 cm-es szakaszokban csináltad volna, akkor valószínűleg lett volna egy sokkal jobb szakember, aki szerint 75 cm-es szakaszban kellett volna csinálni. Nem történt baleset, nem omlott össze a ház ez a lényeg. Szerintem tartós lesz, nincs benne vas, nincs egybeöntve ez mind igaz, de maga a ház sem egy nagyon durva, hatalmas fesztávú, óriási tömegű épület, hogy ezekre szükség legyen (persze erősebb, ha úgy van, de a célnak ez is megfelel). Ha az ereszcsatorna karban lesz tartva és a tető nem ázik be, akkor ez még 200 év múlva is állni fog.
    Egyébként meg köszönöm ezeket a videókat, mert sok ötletet meg erőt merítettem már belőlük. Pont idén tavasszal kerültem ugyanabba a dillemába, mint te ezzel a házzal. Engem a gépkezelőd győzött meg végül, mert nem találtam volna embert az aláfalazáshoz, én meg rühellek melegben dolgozni. Hidegben is utálok, de melegben meg pláne. Szeretném, ha a sok negatív komment ellenére csinálnád a videókat tovább. 😊

    • @jolo26gunner
      @jolo26gunner 19 дней назад +1

      👍👍👍👍👍🙏🙏 Egyetértek veled! Én is remélem, hogy lesz folytatása a videóknak! Neked meg kitartást kívánok az építkezésedhez! 🙂

  • @attilanemeth1163
    @attilanemeth1163 Месяц назад +1

    Szia Norbi! Ha az utólagos vízszigetelés a fő szempont, akkor keresd fel Miklós Zsolt hivatásos vízszigetelőt. Innyektálásos technológiával dolgozik. Az egész ország területén vállal munkát. Nézz utána a videóinak. Sok sikert és erőt kívánok a további munkafolyamatokhoz!

    • @zsuzsannakovacsnevirag2060
      @zsuzsannakovacsnevirag2060 20 дней назад

      Ahogyan az elhangzott, ennek a vályogfalnak nem volt alapja. Tehát itt nem csak a teljesség elérni szigeteléssel kellett bíbelődni, hanem alapot is kellett készíteni.

  • @zoltansik2390
    @zoltansik2390 Месяц назад +2

    Én már megtettem! Hatalmas munka volt, de megérte. Mindezt úgy ,hogy benne laktunk. Azóta nincs penész.

  • @norbertweinberger7275
    @norbertweinberger7275 Месяц назад +3

    A technológiai időket nem azért találták ki, hogy több fröccs fogyjon.

  • @sh4rk86
    @sh4rk86 Месяц назад +5

    Nem így kell aláalapozni!! :D
    Ez olyan mint egy rossz vicc!!!
    Szeretem nézni a videóid, de ez így akkor sem jó!

    • @elet_erzes_kalazno
      @elet_erzes_kalazno  Месяц назад +1

      Szia, elfogadok minden tanácsot, szívesen meghallgatnám, te hogyan csinálnád. Köszönöm előre is!

  • @balazsambrus1390
    @balazsambrus1390 Месяц назад +12

    Sajnos a lelkesedés nem pótolja a szakértelmet! Ha már egyszer pénzt és időt szánsz rá, legalább jól kellene megcsinálni. A @SzakiEllenőr szerintem bontatná!

    • @elet_erzes_kalazno
      @elet_erzes_kalazno  Месяц назад +2

      Szia, elfogadok minden tanácsot. Te hogyan csinálnád? Köszi!

    • @balazsambrus1390
      @balazsambrus1390 Месяц назад +3

      @@elet_erzes_kalazno kisebb szakaszokban kellett volna gondolkodni. A szakaszokat vasalni kellett volna egyenként is és egymáshoz is, hogy az alap egyben mozogjon. Sajnos a két beton nem köt össze, így a szakaszok elmozdulhatnak egymáshoz képest. A vasalás nem hiányozhat a betonból! Egy székely mondás szerint a parazsat kell tovább vinni, a hamut ott kell hagyni!

    • @janosnagy4382
      @janosnagy4382 Месяц назад +2

      @@balazsambrus1390 A kétezres évek előtt senki nem rakott vasat egy családi ház alapjába, hacsak nem mocsárra épült...

    • @elet_erzes_kalazno
      @elet_erzes_kalazno  Месяц назад

      @@Takahasi-Yamamoto Szia, igen, jól látod! Valóban többe került így. De nem az anyagi megfontolás volt a fő szempont. Én nem kértem tanácsot, látod adják anélkül is az emberek. Viszont szívesen meghallgatok mindenkit, még olyanokat is, akik soha nem csináltak ilyesmit. Mindig tanulhat az ember, még úgy is, hogy az elmúlt évekre kb mindig esett egy-egy ilyen munkánk. Ezeknek a házaknak a vályogból/földből vert falai legtöbbször már eleve repedezettek, függőlegesen és vízszintesen is az egykori döngölés rétegei között. Szinte mindig esnek ki darabok a falból a szakaszok bontása közben .Ott nagyobbat kell visszafalazni, más gond nem szokott lenni vele. Eddig egyetlen ilyen aláfalazásunk sem dőlt le :)

  • @belakgabor2963
    @belakgabor2963 Месяц назад +2

    Gépes a legjobb. Megjött de még nem ébredt fel 😂😂

  • @krisztianbogdan4963
    @krisztianbogdan4963 Месяц назад +1

    Hálásan köszönöm a videót... Ez most kelet mint a falat kenyér.

    • @gaborbakos7058
      @gaborbakos7058 Месяц назад +1

      Neked meg egy helyesírási szótár is kellene, meg némi ész, ha nem látod, hogy mekkora őrültség és gányolás, ami ott folyt.

  • @Lordmotor
    @Lordmotor Месяц назад +2

    A nagy házba végülis beköltöztetek fixre? Vagy még az ingázás megy?

  • @attilahorvath6035
    @attilahorvath6035 26 дней назад

    Na én láttam ennek a videónak az elejét, majd a szaki ellenőrt láttam, hogy kiborult rajtatok... Nem is értettem, vissza tértem és megnéztem az utolsó 2 percet is... Hát jah, nem vagytok félősek. :D
    Nagy szakaszon nem volt még megkötve rendesen alatta a fal, és sokat szedtetek ki egyszerre, túl gyorsan haladtatok, de mázlitok volt, és hát bátraké a jövő :D
    Egy komolyabb támasztás és összeszedettebb haladással jó lett volna ez :D

  • @karolybalogh6701
    @karolybalogh6701 Месяц назад +3

    Nem kell elvenni Norbi kedvét ezekkel a negatív kommentekel.
    Így is sokat kell várni az újabb vidókra. Azokon a kritikus napokon már túl van a falazat.
    A videót semmipékken se kell törölni. Legfeljebb a címét lehetne megváltoztatni.

  • @peterbertalan1529
    @peterbertalan1529 Месяц назад +6

    Gànyolàs
    Szakszerűtlen
    Èletveszèlyes mutatvànyok ....
    Ügyes az ember okè..de ez a videó katasztrófa mekk elek mutatvàny
    Üdv 1 KŐMŰVES!

    • @elet_erzes_kalazno
      @elet_erzes_kalazno  Месяц назад +1

      Köszönöm a hozzászólásod, leírnád lécci pár sorban hogyan kellett volna szakszerűen elvégezni a feladatot?

  • @attilacsaba4305
    @attilacsaba4305 27 дней назад

    Nos maga az elgondolás nem rosz,de fal részleg javításra alkalmazni okés,de összefüggő fal esetében,már kevésbé. Nyílván semmi gond nem lesz vele a későbbiekben,mert az alap vastag és masszív,a szigetelés ha egybe függő,szinten okés és az alá falazással sem lesz fond! Ami viszont gond lehet a későbbiek során,az a két különböző falazat típus. A tégla es a vályog,eltérő diletálódása miatt,a későbbiekben keletkezhetnek a falon repedések. Ha én még egyszer ilyen jellegű építkezésbe fognék és a teljes bontás építészeti szabályok miatt nem lehetséges,mert nálunk is ha teljesen ujra építettem volna a házamat,akkor a 70m² lakó területet le kellett volna csökkentenem 45m²-re a jogszabályok betartása miatt! De felújítást,engedelyeztek! Ha ilyenbe botlik bele az ember akkor ha a belső terben meg tart egy főfalat,ami egybe függő és azt így szakaszosan alá alapoz,akkor a tető gerendák teljes alá dúcolása után,az össze falat kilehet dönteni és az alapot,bevasalva egyben kilehet önteni,lelehet szigetelni és onnan olyan falazatot rak az ember,amilyet szeretne! Ha vályog,akkor legyen végig az és felűl a hagyományos módszerrel sár gerendával meg csinálni a koszorút körbe és az ugy nevezett páros fogóhoz hasonló gerendázást arra ültetni és úgy rá a szarufákat! Mind három gerendát ha jól össze csavarozzák és csapozzák,akkor egy masszív tető alapot kapnak ami egyben a menyezeti födémet is magában foglalja! A páros fogók közzé meg olyan szigetelést rak az ember,amilyet akar! 😊😊 De persze,mindenki úgy csinálja,ahogyan szeretné! :)😊

  • @imredobi-xr3he
    @imredobi-xr3he 6 дней назад

    Ügyes !

  • @istvanbroda974
    @istvanbroda974 Месяц назад

    Ezekbe a régi hàzakba lehet fantasztikusat aludni......

  • @stevengeorge2357
    @stevengeorge2357 Месяц назад

    Nagyon tetszik a művelet!
    Kérlek a halk hangok után ne rakd be a nagy hangerejű zenét, inkább legyen halk a zene és akkor nem kell a hangerőt állítgatni.

  • @madaraszmiklos2664
    @madaraszmiklos2664 28 дней назад

    35000 megtekintés 4 nap alatt. Építési oktatófilmnek megkérdőjelezhető, de gerillamarketingnek kiváló munka.

  • @SandorVeres
    @SandorVeres Месяц назад +1

    Azt az egész falat is ki kelett volna szedni, így csak taknyolás fodozás…

  • @bernadettkarvalicsne7050
    @bernadettkarvalicsne7050 Месяц назад

    Na vègre videò màr nagyon vàrtam❤❤

  • @BozsoRoland
    @BozsoRoland Месяц назад

    Lehet ezt így is csinálni. Meg jól is 😉

  • @mestergandhi1261
    @mestergandhi1261 Месяц назад

    A règi módszer jobb, tègla .... Nem illik a beton egy ilyen házhoz .... Meg túl sok a beton ma, ha valahol kell : kockakő, vagy tègla betonba rakva ugyanaz, de szebb

    • @elet_erzes_kalazno
      @elet_erzes_kalazno  Месяц назад

      Nem látszik ki a beton, csak a talajszint alatt használtuk. Felette tégla, vakolat.

    • @mestergandhi1261
      @mestergandhi1261 Месяц назад

      @@elet_erzes_kalazno èrtem, nálam akkor sincs mert ránèzek ès tudom, hogy ott van .... Nem erkölcsös a beton. .... Etikus èpítèszet .... Erre volt règen a tèglás alárakás .... Nekem pl. most lett tufám .... Mèteresek .... Pont alapok lettek

  • @pelless
    @pelless Месяц назад +6

    Én is felújításban vagyok,csak nem vályog hanem kőfal. Fórumokon kértem tanácsokat dréncsövezéshez, sokan írták hogy óvatosan bontsak a fal mellett, legalsó sor kő fölött maradjak legalább 40 centivel. Erre itt a videóban magatok mellett bontjátok a falat markolóval,úgy hogy szakad le az egész és bent álltok. Érdekes. Szerintem se volt érdemes meghagyni ezt a kis szakaszt. Na meg a másik,ha már tégla a falazat, miért nem cementes habarcs, miért sár?

    • @VDani1992
      @VDani1992 Месяц назад +2

      A kőfal az ilyen tekintetben nem összemérhető a vàlyoggal, ugyanis jóval nehezebb és alàtàmasztàs hiànyàbban könnyebben omlik, pereg. Egyéb tekintetben viszont stabilabb, àllékonyabb, ezért is előnyösebb a vàlyognàl. Felénk csak kőböl épìtkeztek, a családban több házat is felújítottunk màr. A legutòbbinàl kellett alàfalazni, megfelelő dúcolàs után mi is markolòval àstunk alà. Bár pergett ki néhàny kő, szerencsére nem indult meg jobban. Igaz, egyszerre csak egy helyen àstunk alà és hagytunk bőven időt a megkötésre, csak utána folytattuk a következő szakaszt.

    • @Hajnalka-ci2gf
      @Hajnalka-ci2gf Месяц назад

      😅​@@VDani1992

    • @pelless
      @pelless 24 дня назад

      ​@@VDani1992
      Nemsokára 100éves lesz a ház, korához képest szerintem elég stabil,egy repedés volt,a szomszéd hiányzó eresze áztatta sok éven keresztül. A "felénk" az nem lehet messze tőlem,én is Borsodban vagyok,homokkőről van szó egyébként, gondolom nálad is. Vizesedési problémák mennyire jellemzők ezekre az épületekre? 1 éve tart a felújítás,csak ott volt vizes ahol ázott a rossz eresz miatt, azóta kiszáradt. Ahol kellett belül újravakolni légáteresztő vakolatot kapott,és természetesen mészglettet. Jövő hónapba lesz festve mésszel,év végére szeretnék beköltözni. Ha bármi tipped van még a vizesedés elkerülése érdekében, szívesen meghallgatlak. Köszönöm,Üdv.

    • @VDani1992
      @VDani1992 24 дня назад +1

      @@pelless Értem. Valóban nem vagyunk olyan messze egymástól, a "felénk" az a Zemplénben van. :) Itt nagyobb részt "fekete" kőből, kisebb részt pedig faragható tufából építkeztek. Vizesedés az a kőházakra is lehet jellemző, de talán könnyebb elkerülni és megelőzni mint a vályogházak esetében. A leírtak jó lépések voltak, a terepszint függvényében érdemes még drénezésen elgondolkodni esetleg, illetve nagyon fontos a csapadékvíz falaktól való távolságtartása. Mi az éven adtunk át egy múzeumot ami szintén kőből van és jóformán az összedőlés határáról hoztuk vissza, jelenleg egy nyári konyhát csinálunk, jövőre pedig belevágunk a leendő családi házunk felújításába. Ha úgy gondolod tudnánk tapasztalatot cserélni, írj a verbovszkidani@gmail.com címen, vagy keress fel a 06306049311-es telefonszámon. Köszönöm! Üdv!

    • @pelless
      @pelless 24 дня назад

      @@VDani1992 Az eredeti kommentben írtam a drénezésről,azzal kezdődött a felújítás. Kb 40-40cm mélyen,szélesen lett csak kiásva,betonalap hiányában nem mertem többet. Így még 30-40cm kő maradt a földben érintetlenül hagyva. Elvezetést kell még megoldani,jelenleg egy földbe ásott műanyag hordóba folyik,onnan szivattyúzom úszókapcsolóval messzebb a háztól,de nagy eső esetén kevés a szivattyú teljesítménye. Terepviszonyok,és az utca miatt nem tudtam szikkasztót ásni. Ősz végén szeretnék beköltözni,akkor összegyűjtöm az összes fotót a felújításról és elküldöm emailben. Én is megnézném a munkáitokat. Üdv.
      kopajoe@gmail.com

  • @attilahun5158
    @attilahun5158 27 дней назад

    Ez ismét egy remek videó lett ;) várjuk az újabbakat ;)

  • @janosszeles1901
    @janosszeles1901 25 дней назад

    A ház súly nyomja felfelé a vizet 😂. Kötés idő még minek. 😮

  • @bernadettkarvalicsne7050
    @bernadettkarvalicsne7050 Месяц назад +1

    Lesz mèg drènezès is?

  • @jolannagy1412
    @jolannagy1412 Месяц назад

    vegre lathassuk a folytatast ,

  • @sandors.5526
    @sandors.5526 Месяц назад

    Jó dolog, hogy felépíted a régi formát, de szerintem ez nem Emma néni házának felújítása, hanem az alapjaitól történő újjápítése, kiegészítve egy roskadozó falat. Jó munkát azért Neked, kitartást.

  • @p.i8459
    @p.i8459 29 дней назад

    Elpucolod az egészet és nulláról indulva újat építesz.
    Ha még szereted a penesz és a doh szagot akkor hajrá...

  • @mikloshorvath3466
    @mikloshorvath3466 28 дней назад

    Hát szerintem is butaság volt ez az egész dolog... Rossz volt még nézni is nemhogy csinálni...

  • @gergelydeák-k9k
    @gergelydeák-k9k Месяц назад

    Mi tartott ennyi ideig

  • @gabormolnar9846
    @gabormolnar9846 Месяц назад

    Atya ég.....életveszélyes amit,ahogy csinálják....!!

  • @peterpeti220
    @peterpeti220 24 дня назад

    És ez anyagilag megéri?🧐

  • @laszlohuawei6944
    @laszlohuawei6944 Месяц назад

    Ne Tibizzzz!!!!!

  • @NomadRecords
    @NomadRecords Месяц назад

    Mikrofonnal csináljatok valamit.

  • @andrasnagy4401
    @andrasnagy4401 Месяц назад +2

    Egy normális mikrofont illene már venni. A ház árához képest elenyésző összeg lenne

  • @MartinNagy-xw8so
    @MartinNagy-xw8so 27 дней назад

    Te jó isten gyere le 😂