Drętwiały mi palce- mały i serdeczny. Obróciłem o 1mm kierownicę i przestały. Obróciłem jeszcze o 1mm i zaczęły drętwieć palce wskazujace i kciuki. Tak małe różnice w ustawieniu zmieniają bardzo wiele.
Opadanie na kierownicę, niemożność utrzymania równowagi wynika także z położenia siodełka i nie chodzi o jego położenie w poziomie, a kąt jego pochylenia, które wpływa na utrzymanie miednicy. Ja kombinowałem z siodełkiem przód-tył i zawsze spadałem na kierownicę próbując kręcić bez podparcia rękami, zwiększając przy tym kadencję. Zwiększyłem kąt siodełka o 2-3 stopnice do góry i problem zniknął. Siodełko w poziomie lub lekko pochylone w dół nie zawsze jest idealnym położeniem i zależy też od jego kształtu i naszej anatomii.
Dokładnie mam ten sam problem. Już szału dostaję z ustawieniem sidełka. Niezliczoną ilość razy je regulowałem sugerując się filmami specjalistów na YT. Ale okazuje się, że w moim przypadku sugerowane ustawienia siodełka można w buty włożyć. Ustawienie poziome powoduje, że odczuwam zsuwanie się do przodu co automatycznie wywołuje bóle barków. Ale co gorsza gdy ustawię nosem lekko w górę, wspomniane problemy ustępują, ale pojawia się ucisk na krocze i ocieranie udami. Nie potrafię znaleźć złotego środka i chyba jedynym rozwiązaniem będzie wymiana siodła. Obecnie posiadam SR Shadow od Krossa, które jest profilowane na zasadzie kołyski - przód i tył zadarte do góry.
Bardzo dobry materiał. Ja jako bardzo doświadczony w temacie (22 lata pracy w IT, większość z tego znacząco powyżej 8h, obustronny zespół cieśni nadgarstka, dwukrotnie zapalenie pochewki ścięgnistej, po złamaniu nagdarstka prawego i pęknięciu kości łódeczkowatej lewego, dwukrotnym zerwaniu ścięgien już nie pamiętam, których) mogę powiedzieć jedno: kierownica prosta jest dobra na zawody chyba. Do "poważnego" kolarstwa dokoła kominowego i turystycznego nadają się wyłącznie kierownica gięta ku jeźdźcowi i baranki. W mnie sprawdziła się: ergotec aerowing 2 ale wiele innych można dobrać pod siebie. Ważne jest to aby nadgarstek spaczywał mniej więcej w takiej pozycji w jakiej leży przy używaniu myszy pionowej. Polecam pójść do sklepu i przymierzyć się do myszki :) potem zapamiętać. Taka kierownica nie musi podnosić zaraz sylwetki. Wystarczy dobrać odpowiednio mostek. U mnie mostek 140 plus ta kierownica i mam pozycję dokładnie taką samą jak przy prostej kierowcy, która była oryginalnie. Do tego ergo chwyty. Ważne jest to, że ergo chwyty nie muszą być koniecznie z miękkiej gumy ale nie powinny być też jednorodne. Przynajmniej dwie twardości materiału. Albo tak jak miałem przez kilka lat, owijka szosowa nałożona podwójnie. Robi to świetne chwyty. Może być i potrójnie:). No i ćwiczenia koniecznie ale... Moim zdaniem najważniejszy jest specjalista. I z mojego doświadczenia powiem, że fizjoterapeuta to jest zły wybór. Bardzo zły. Najpierw należy udać się do dobrego ortopedy i poczynić diagnoza a dopiero później do fizjo, żeby nie było, że robicie ćwiczenia, masaże, prądy, krio i inne a macie kość pękniętą:) Ja dokładnie tak miałem. Co do myszy to Microsoft Sculp Ergonomic jest naprawdę świetna. Nie zbyt duża, trzyma nadgarstek jak trzeba. No i też maga istotne - klawiatura - laptop nie służy do pracy długotrwałej jak się do niego podłączyć mysz i klawiaturę to nasze ręce z wdzięczności to aż nie wiedzą co robić:)
Przede wszystkim podstawą jest diagnoza, potem leczenie, gdyż różne zaburzenia mogą dawać podobne objawy. W naszym regionie fizjoterapia dobrze się rozwija i można trafić na dobrego fizjoterapeutę, który zrobi USG, dobierze zabiegi i odeśle do ortopedy kiedy trzeba. Niestety nie na NFZ i nieraz wymaga to dłuższych poszukiwań 😕
@@WstalSprzedKompa Subskrybuje od początku Twojej przygody z rowerem. Dzięki za merytorykę. Korzystając z Twojej porady strony bike fit konkretnie dobrałem geometię rowera do siebie. Jest super. Jeszcze raz dziękuję.
Kierownica baranek u mnie praktycznie wyeliminowała ból nadgarstka, wysoka myszka (nie tak kosmiczna jak Twoja, tylko zwykła ale duża) też pomogła, ale sprawdzę też tą którą pokazałeś. A miałam duże problemy po urazie wspomnianym w filmie: upadku (oczywiście z roweru :P) na dłonie. Ale warto to obserwować, bo takie bóle koszmarnie utrudniają życie. W pewnym momencie trudno mi było utrzymać kubek z kawą. Dzięki za ciekawy film i czekam na kolejne :)
Odnośnie myszy, to jak ktoś nie gra to podrzucam rozważenie trackballa. Od dawna używam Logitech ERGO M575/MX Ergo Trackball i dla mnie jest to najlepsze rozwiązanie. W prehistorycznych czasach pracy z biura, dodatkowym bonusem był trolling ludzi, zmieniających tapety na Davida Hasselhoffa osobom, które nie blokowały kompa polegający na tym, że odruchowo próbowali używać tego ustrojstwa jak zwykłej myszy.
I cały problem polega na tym że każdy z nas jest inny. Ja mam problem z lekkim drętwieniem dłoni. Czasami przez minutę, max 5 minut, wtedy łapie kierownicę samymi palcami (jak jest bezpiecznie na drodze) i samo przechodzi.... Nie ważne jaki rower (mam 3 rowery o różnej geometrii) każdym mogę jeździć "grając na pianinie" czasami to objawia się po godzinie czasami po 2- 3h Kark, tyłek, ramiona itp. Nigdy mnie nie bolały. Po konsultacjach lekarz kazał mi schudnąć.... drugie dziecko, nadgodziny w robocie, człowiek się zasiedział , stukneło już 45 lat na karku.... Mimo tego w ciągu ostatniego roku zrzuciłem 10kg z moich 120kg... Mam 186cm wzrostu. Fajne masz podejście do tematu pozdrawiam.
W pierwszej chwili napaliłem się na te chwyty Accent Pro Ergo. Wystające do góry. Ale jak sprawdziłem kierownicę.... Mam Kross 8.0 trekkingowy z dość wygiętą kierownicą do siebie. I jak zamontują takie chwyty to będą wygięte do zewnątrz. I tym samym wygięte będą nienaturalnie dłonie. A najlepiej byłoby mieć chwyty skierowane do kierunku jazdy. Ale wtedy obejma musi być pod kątem. I jeszcze nikt tego nie wyprodukował. Jakby się uparł to mógłby być regulowany kąt nachylenia.
Bardzo dobry odcinek. Od 20 roku życia dochodzi do degradacji kręgosłupa i jest to sprawdzone badaniami rezonansowymi na grupie ludzi. Można też nabawić się przepuklin kręgosłupa, które powodują drętwienie kończyn.
Dobry temat, dobre przygotowanie i wykon 👍Super pomysł z wywiadem z lekarzem :) Dla tych co jeszcze nie wstali sprzed kompa: klawiatura ergonomiczna i myszka "wertykalna" to minimum czym warto sobie pomóc jeśli spędzamy wiele godzin przy siedząc przy kompie. Jelly Comb robi spoko myszki (również dla leworęcznych) i cena do 20 euro.
Witam najważniejsze jest siodelko Idopiero bym dobrał rower rozmiar roweru ikierownicy poczym bloki w butachach i dopiero pozycje na rowerze i rozmiar najważniejszy komfort
Świetny materiał jak i inne na Twoim kanale, pozdrowienia z Bydgoszczy :) Miałbym do Ciebie pytanie laika dotyczące uchwytów accent pro ergo. Chciałbym zamontować je tak jak u Ciebie za gripami, jednak to spowoduje że będę musiał przesunąć troche przerzutki z manetkami hamulca do środka kierownicy. Jak to sie ma do regulacji przerzutek w przypadku takich manipulacji przy kierownicy, może wpłynąć jakkolwiek? Z góry dzięki! :)
Zależy od gripów. Z Ergonami GA3 nie było problemów. Przy innych, musiałem wymienić manetki z obejmy na I-SPEC EV. Zależy od długości klamek. Trzeba kombinować.
Mistrzu, Accept Pro Ergo nie są już nigdzie dostępne. Wiesz może, czy wyszła nowsza wersja tego? Zamienniki które proponujesz mi pokazuje, że są na sam koniec kierownicy, a ja potrzebuję tak jak u Ciebie.
@@WstalSprzedKompa Dziękuję mistrzu. Też był problem z dostępnością, ale w końcu się udało. Dwie wycieczki za mną. Jeszcze czasami zapominam o nich, ale już czuję różnicę! Pozdrawiam
Nie polecam Endura bo dwie pary po kilku użyciach i praniach wyglądają jak szmata :D Polecam Fox Ranger bo nie byłem w stanie ich zniszczyć i dla mnie są bardzo wygodne
@@WstalSprzedKompa sprawdziła Ci się pierwsza kupiona czy są.lepsze i gorsze ? Ostatnio oglądałem taka w Mediaexpert za chyba 90zl i miała dużo pozytywnych opinii i nie wiem czy na siłę dopłacać do czegoś innego
Kiedy patrzę, jak większość rowerzystów doslownie wciska prostą kierownicę w ziemię, to nie dziwi mnie ból nadgarstków. Po pierwsze, baranek (ktory tez ma mozliwosc trzymania kierownicy na prosto...). Po drugie, kierownicą sie kieruje, a nie sie na niej opiera. Btw czy w ogóle mtb kierownica powinna sie jezdzic dlugie trasy -- to jest rower na jakies krotsze intensywne jazdy
Myślę że wciskanie kierownicy to jedno, źle dobrana kierownica to drugie ale zwrócić uwagę ilu z tych ludzi jeździ na za małych albo za dużych rowerach, z mostkiem ustawionym za nisko albo za wysoko. Z klamkami hamulcowymi ustawionymi równolegle do ziemi a czasem i do góry. Wiele osób niższych, zwłaszcza dzieci i Panie, mają kierownicę tak, że ręce wyciągają do góry a łokcie mają tak wyprostowane, że nie mogą skręcić. I mój ulubiony siodełko tak nisko, żeby można było na światłach postawić nogę na ziemi nadal siedząc na siodle i kierownica tak ustawiona, żeby plecy były proste bo to najważniejsze. I potem mówią, że ich boli to czy tamto. Nadgarski i przedramiona bolą też jak kierownica jest zbyt wysoko albo zbyt daleko albo zbyt szeroka. Generalnie ja tu widzę też brak edukacji ze strony sprzedawców i chęć sprzedania za wszelką cenę. Mój ulubiony mechanik i sprzedawca jak usłyszał 15 lat temu, że chce kupić rower dla Żony to mnie pogonił do domu i powiedział, że dla Żony to mogę kupić kwiaty a rower to Żona musi przymierzyć. I ze sklepu wyjechała od razu z kierownicą gięta, innym mostkiem i innym siodłem. A ostatnio jak byłem w pobliskim sklepie i Pan kupował trzy "rowerki" dla dzieci to pokazywał ręką od ziemi jakie są wysokie to sprzedawca przyprowadził 3 rowery z czego jeden na kołach 29 i kierownicą 750 żeby "był na zapas bo 12 latek szybko rośnie" . Więc myślę, że temat czy prosta kierownica powinna być używana do długich jazd to już taka wisienka :) Moim zdaniem nie powinna ale nie znaczy że nie można. Ale nie powinna tak samo jak góral nie powinien być używany do jeżdżenia po mieście, w crossie nie powinno być amortyzatora, za amory sprężynowe w góralach producenci powinni nosić czapkę wstydu a kierownicę typu ósemka powinny być prawnie zakazane :) No i masz rację kierownica jest to kierowania. Do wciskania są przyciski albo folia bąbelkowa.
Zgadzam się z Grzegorzem, większość ludzi jeździ na źle dobranych rowerach, z reguły za dużych. W sklepach rowerowych zwykle wciskają to co mają, na zasadzie: jak dasz radę z przekrokiem to bierz największy na jakim się zmieścisz. A jak przekrok za wysoki to przecież można zsiadać na skos. Osoby już ok. 170-175 cm i niższe (czyli większość kobiet i niemało mężczyzn!) ma problem z doborem przy kołach 29. O ile ktoś jeździ do sklepu po bułki albo nie ma żadnych problemów zdrowotnych to jest ok. W przypadku wad postawy, pracy siedzącej dolegliwości stają się dokuczliwe, a wręcz zmuszają do rezygnacji z roweru 😕 A czasem wystarczy właściwe ustawienie roweru.
Wszystko fajnie tylko jak sobie wyobrażasz rower z forwardową geo i kierą back swipe 16! W terenie średnio to widzę. Tak myślę, że ten materiał tyczy się bardziej ludzi co są mniej wyćwiczeni i raczej zaczynają swoja przygodę na rowerze lub są nastawieni bardziej na jazdę turystyczną. Rower do ścigania nigdy nie będzie rowerem zajebiście wygodnym, bo ma slużyć do zdobycia podium. Tutaj rowerzysta nastawia się na zmaksymalizowanie efektywności często kosztem komfortu. Wiem co mowie, bo ścigam się od 10 lat i złotego środka nie ma zwłaszca teraz przy 29er gdzie rowery są coraz dłuższe i nie mowie tylko o bazie kól ale rownież o parametrze reach. Mi dużo wygodniej jeździlo się na 26. Po przesiadce na 29 trzeba było kombinoiwac i zachować balans, bo też nie sztuka skracać mostek w nieskończoność lub kupić ściganta XC o dwa rozmiary mniejszego. Trzeba mieć jasno sprecyzowane oczekiwania albo długie jazdy gdzie nasza sylwetka będzie bardziej wyprostowana mniej sportowa albo na odwrót. Kupując wyścigową maszynę np. jak Twoja mimo, że jest z aluminium ale geo. ma jak typowy ścigant, nie oczekuj komfortu za dużego no chyba, ze kupisz o kilka rozmiarów mniejszą jak w twoim przypadku, wówczas pozycja będzie bardziej komfortowa ale chyba nie o to chodzi by z wyścigowki terenowej robić limuzynę, to już lepiej kupić trekinga i obłożyc się sakwami i torbami :)
Nie muszę sobie wyobrażać, bo sam na takim jeżdżę i jest super :) Są różne formy "ścigania", do wszystkich chyba innych niż zjazdowe kolarstwo górskie backsweep nie stanowi żadnego problemu tylko ułatwienie, a jakieś 90% kupujących MTB z nowoczesną geometrią nie używa ich do takiego celu, wbrew temu do czego skonstruował go producent i stąd ma problemy.
@@WstalSprzedKompa Serio, skoro producent twojego chisela wstawił tam back sweep jak się nie mylę 9* I większość światowej elity ściga się raczej na kierownicach typu flat z ugięciem tylnym od 5-10°. Ty chyba nie masz pojęcia jak wyglądają wspolczesne trasy XC :) Teraz to mnie rozsmieszyleś "back sweep na poziomie 16° by raczej pomagał w MTB niż przeszkadzał " haha. Mam pytanie do Ciebie ścigasz się w formule XC lub czy wogole jeździsz po trudnych górskich trasach? A wiesz, że należysz do tych 90% kupujacych MTB, bo ty też nie używasz tego roweru zgodnie z jego przeznaczeniem. Tak jak pisałem to typowy ścigant z mocno forwardową geometrią a Ty z sakwami jeździsz i jeszcze o dwa rozmiary za mały lub conajmiej jeden byle zachować komfortową pozycje jak na trekingu ;)
Drętwiały mi palce- mały i serdeczny. Obróciłem o 1mm kierownicę i przestały. Obróciłem jeszcze o 1mm i zaczęły drętwieć palce wskazujace i kciuki. Tak małe różnice w ustawieniu zmieniają bardzo wiele.
Opadanie na kierownicę, niemożność utrzymania równowagi wynika także z położenia siodełka i nie chodzi o jego położenie w poziomie, a kąt jego pochylenia, które wpływa na utrzymanie miednicy. Ja kombinowałem z siodełkiem przód-tył i zawsze spadałem na kierownicę próbując kręcić bez podparcia rękami, zwiększając przy tym kadencję.
Zwiększyłem kąt siodełka o 2-3 stopnice do góry i problem zniknął. Siodełko w poziomie lub lekko pochylone w dół nie zawsze jest idealnym położeniem i zależy też od jego kształtu i naszej anatomii.
Dokładnie mam ten sam problem. Już szału dostaję z ustawieniem sidełka. Niezliczoną ilość razy je regulowałem sugerując się filmami specjalistów na YT. Ale okazuje się, że w moim przypadku sugerowane ustawienia siodełka można w buty włożyć. Ustawienie poziome powoduje, że odczuwam zsuwanie się do przodu co automatycznie wywołuje bóle barków. Ale co gorsza gdy ustawię nosem lekko w górę, wspomniane problemy ustępują, ale pojawia się ucisk na krocze i ocieranie udami. Nie potrafię znaleźć złotego środka i chyba jedynym rozwiązaniem będzie wymiana siodła. Obecnie posiadam SR Shadow od Krossa, które jest profilowane na zasadzie kołyski - przód i tył zadarte do góry.
Dzięki za wnikliwą i rzetelną analizę problemu, który dotyka tak wielu, jeśli nie wszystkich 🥴
Bardzo dobry materiał. Ja jako bardzo doświadczony w temacie (22 lata pracy w IT, większość z tego znacząco powyżej 8h, obustronny zespół cieśni nadgarstka, dwukrotnie zapalenie pochewki ścięgnistej, po złamaniu nagdarstka prawego i pęknięciu kości łódeczkowatej lewego, dwukrotnym zerwaniu ścięgien już nie pamiętam, których) mogę powiedzieć jedno: kierownica prosta jest dobra na zawody chyba. Do "poważnego" kolarstwa dokoła kominowego i turystycznego nadają się wyłącznie kierownica gięta ku jeźdźcowi i baranki. W mnie sprawdziła się: ergotec aerowing 2 ale wiele innych można dobrać pod siebie. Ważne jest to aby nadgarstek spaczywał mniej więcej w takiej pozycji w jakiej leży przy używaniu myszy pionowej. Polecam pójść do sklepu i przymierzyć się do myszki :) potem zapamiętać. Taka kierownica nie musi podnosić zaraz sylwetki. Wystarczy dobrać odpowiednio mostek. U mnie mostek 140 plus ta kierownica i mam pozycję dokładnie taką samą jak przy prostej kierowcy, która była oryginalnie. Do tego ergo chwyty. Ważne jest to, że ergo chwyty nie muszą być koniecznie z miękkiej gumy ale nie powinny być też jednorodne. Przynajmniej dwie twardości materiału. Albo tak jak miałem przez kilka lat, owijka szosowa nałożona podwójnie. Robi to świetne chwyty. Może być i potrójnie:). No i ćwiczenia koniecznie ale... Moim zdaniem najważniejszy jest specjalista. I z mojego doświadczenia powiem, że fizjoterapeuta to jest zły wybór. Bardzo zły. Najpierw należy udać się do dobrego ortopedy i poczynić diagnoza a dopiero później do fizjo, żeby nie było, że robicie ćwiczenia, masaże, prądy, krio i inne a macie kość pękniętą:) Ja dokładnie tak miałem. Co do myszy to Microsoft Sculp Ergonomic jest naprawdę świetna. Nie zbyt duża, trzyma nadgarstek jak trzeba. No i też maga istotne - klawiatura - laptop nie służy do pracy długotrwałej jak się do niego podłączyć mysz i klawiaturę to nasze ręce z wdzięczności to aż nie wiedzą co robić:)
Super komentarz, dziękuję.
Przede wszystkim podstawą jest diagnoza, potem leczenie, gdyż różne zaburzenia mogą dawać podobne objawy. W naszym regionie fizjoterapia dobrze się rozwija i można trafić na dobrego fizjoterapeutę, który zrobi USG, dobierze zabiegi i odeśle do ortopedy kiedy trzeba. Niestety nie na NFZ i nieraz wymaga to dłuższych poszukiwań 😕
Świetny film!👍 fajnie jak byś nagrał coś o drętwiejących palcach u stóp. Pozdrawiam
No nareszcie ktoś konkret wyłożył. Dzięki i pozdrawiam.
Do usług i zapraszam do subskrybcji ;)
@@WstalSprzedKompa Subskrybuje od początku Twojej przygody z rowerem. Dzięki za merytorykę. Korzystając z Twojej porady strony bike fit konkretnie dobrałem geometię rowera do siebie. Jest super. Jeszcze raz dziękuję.
@@chierowski366 Dla takich komentarzy to robię :D
@@WstalSprzedKompa Dzięki. Jesteś Ok.
Profesjonalnie i na temat 👏
Bardzo dobry film większość youtberów tylkko mówią o rozkładzie masy i ustawieniach kierownicy i manetek
Jak obejrzałem filmik o siodełkach to zrozumiałem że kokretnie podchodzisz do tematu i widać inteligecje
Zaczołem wzmacniać core i poprawiać ruchomości bioder i na zimę czwiczenia siłowe zainteresował mnie temat kierownic nigdzie tego nie słyszałem
Kierownica baranek u mnie praktycznie wyeliminowała ból nadgarstka, wysoka myszka (nie tak kosmiczna jak Twoja, tylko zwykła ale duża) też pomogła, ale sprawdzę też tą którą pokazałeś. A miałam duże problemy po urazie wspomnianym w filmie: upadku (oczywiście z roweru :P) na dłonie. Ale warto to obserwować, bo takie bóle koszmarnie utrudniają życie. W pewnym momencie trudno mi było utrzymać kubek z kawą. Dzięki za ciekawy film i czekam na kolejne :)
Kolejny bardzo dobry materiał 😁😁👍👍
Podkładka z papugą-sztos
dzieki za swietny material, przyjemnie sie oglada twoje filmiki 👍 (ogladamy z mezem )
Odnośnie myszy, to jak ktoś nie gra to podrzucam rozważenie trackballa. Od dawna używam Logitech ERGO M575/MX Ergo Trackball i dla mnie jest to najlepsze rozwiązanie.
W prehistorycznych czasach pracy z biura, dodatkowym bonusem był trolling ludzi, zmieniających tapety na Davida Hasselhoffa osobom, które nie blokowały kompa polegający na tym, że odruchowo próbowali używać tego ustrojstwa jak zwykłej myszy.
A super wywiad 🤩🤩🤩🤩🤩
I cały problem polega na tym że każdy z nas jest inny.
Ja mam problem z lekkim drętwieniem dłoni. Czasami przez minutę, max 5 minut, wtedy łapie kierownicę samymi palcami (jak jest bezpiecznie na drodze) i samo przechodzi.... Nie ważne jaki rower (mam 3 rowery o różnej geometrii) każdym mogę jeździć "grając na pianinie" czasami to objawia się po godzinie czasami po 2- 3h
Kark, tyłek, ramiona itp. Nigdy mnie nie bolały.
Po konsultacjach lekarz kazał mi schudnąć.... drugie dziecko, nadgodziny w robocie, człowiek się zasiedział , stukneło już 45 lat na karku.... Mimo tego w ciągu ostatniego roku zrzuciłem 10kg z moich 120kg... Mam 186cm wzrostu.
Fajne masz podejście do tematu pozdrawiam.
W pierwszej chwili napaliłem się na te chwyty Accent Pro Ergo. Wystające do góry.
Ale jak sprawdziłem kierownicę.... Mam Kross 8.0 trekkingowy z dość wygiętą kierownicą do siebie. I jak zamontują takie chwyty to będą wygięte do zewnątrz. I tym samym wygięte będą nienaturalnie dłonie. A najlepiej byłoby mieć chwyty skierowane do kierunku jazdy. Ale wtedy obejma musi być pod kątem. I jeszcze nikt tego nie wyprodukował. Jakby się uparł to mógłby być regulowany kąt nachylenia.
Bardzo dobry odcinek. Od 20 roku życia dochodzi do degradacji kręgosłupa i jest to sprawdzone badaniami rezonansowymi na grupie ludzi. Można też nabawić się przepuklin kręgosłupa, które powodują drętwienie kończyn.
Dobry temat, dobre przygotowanie i wykon 👍Super pomysł z wywiadem z lekarzem :)
Dla tych co jeszcze nie wstali sprzed kompa: klawiatura ergonomiczna i myszka "wertykalna" to minimum czym warto sobie pomóc jeśli spędzamy wiele godzin przy siedząc przy kompie. Jelly Comb robi spoko myszki (również dla leworęcznych) i cena do 20 euro.
Ja o temacie problemów z dłońmi zapomniałem od razu jak tylko przesiadłem się z mtb na szosę, i również mniej boli tyłek.
jaką masz obecnie kierownice (kąty, wznios, długość) ? oraz jakiej długość mostek ?
Polecam trackball logitecha ERGO costam. Rusza sie kciukiem nie nadgarstkiem
Witam najważniejsze jest siodelko Idopiero bym dobrał rower rozmiar roweru ikierownicy poczym bloki w butachach i dopiero pozycje na rowerze i rozmiar najważniejszy komfort
Czołem, siodełko dobiera się znając już pozycję na rowerze:)
Świetny materiał. Polecisz bikefitera proszę?
A cały osobny film zrobiłem, gdzie opowiadam moje doświadczenia z dwoma, co polecam i czego nie :)
Świetny materiał jak i inne na Twoim kanale, pozdrowienia z Bydgoszczy :) Miałbym do Ciebie pytanie laika dotyczące uchwytów accent pro ergo. Chciałbym zamontować je tak jak u Ciebie za gripami, jednak to spowoduje że będę musiał przesunąć troche przerzutki z manetkami hamulca do środka kierownicy. Jak to sie ma do regulacji przerzutek w przypadku takich manipulacji przy kierownicy, może wpłynąć jakkolwiek? Z góry dzięki! :)
Zależy od gripów. Z Ergonami GA3 nie było problemów. Przy innych, musiałem wymienić manetki z obejmy na I-SPEC EV. Zależy od długości klamek. Trzeba kombinować.
Mistrzu, Accept Pro Ergo nie są już nigdzie dostępne. Wiesz może, czy wyszła nowsza wersja tego? Zamienniki które proponujesz mi pokazuje, że są na sam koniec kierownicy, a ja potrzebuję tak jak u Ciebie.
Promax Ergo
@@WstalSprzedKompa Dziękuję mistrzu. Też był problem z dostępnością, ale w końcu się udało. Dwie wycieczki za mną. Jeszcze czasami zapominam o nich, ale już czuję różnicę! Pozdrawiam
Polecasz jakieś rękawiczki rowerowe? Albo jakich nie polecasz?
Nie polecam Endura bo dwie pary po kilku użyciach i praniach wyglądają jak szmata :D Polecam Fox Ranger bo nie byłem w stanie ich zniszczyć i dla mnie są bardzo wygodne
Witam, jakiej szerokości masz te oponki na filmie i czy warte swojej ceny?
2,25. Bardzo warte. Ale chcę spróbować czegoś wezszego.
Pytanie o myszkę. Czy używając jej używasz także tej podkładki z pianką pod nadgarstek czy jest zbędna ?
Nie jest konieczna ale mnie jest lepiej z nią
@@WstalSprzedKompa sprawdziła Ci się pierwsza kupiona czy są.lepsze i gorsze ? Ostatnio oglądałem taka w Mediaexpert za chyba 90zl i miała dużo pozytywnych opinii i nie wiem czy na siłę dopłacać do czegoś innego
9:06 wiesz może gdzie je dostać?
Wiem że niedawno identyczne sprzedawał Prox
dzieki
ciekwey rower
Kiedy patrzę, jak większość rowerzystów doslownie wciska prostą kierownicę w ziemię, to nie dziwi mnie ból nadgarstków. Po pierwsze, baranek (ktory tez ma mozliwosc trzymania kierownicy na prosto...). Po drugie, kierownicą sie kieruje, a nie sie na niej opiera. Btw czy w ogóle mtb kierownica powinna sie jezdzic dlugie trasy -- to jest rower na jakies krotsze intensywne jazdy
Nie wiem czy powinno, ale wiem że można bez bólu, 250, 350 km, 3 dni... :)
Myślę że wciskanie kierownicy to jedno, źle dobrana kierownica to drugie ale zwrócić uwagę ilu z tych ludzi jeździ na za małych albo za dużych rowerach, z mostkiem ustawionym za nisko albo za wysoko. Z klamkami hamulcowymi ustawionymi równolegle do ziemi a czasem i do góry. Wiele osób niższych, zwłaszcza dzieci i Panie, mają kierownicę tak, że ręce wyciągają do góry a łokcie mają tak wyprostowane, że nie mogą skręcić. I mój ulubiony siodełko tak nisko, żeby można było na światłach postawić nogę na ziemi nadal siedząc na siodle i kierownica tak ustawiona, żeby plecy były proste bo to najważniejsze. I potem mówią, że ich boli to czy tamto. Nadgarski i przedramiona bolą też jak kierownica jest zbyt wysoko albo zbyt daleko albo zbyt szeroka. Generalnie ja tu widzę też brak edukacji ze strony sprzedawców i chęć sprzedania za wszelką cenę. Mój ulubiony mechanik i sprzedawca jak usłyszał 15 lat temu, że chce kupić rower dla Żony to mnie pogonił do domu i powiedział, że dla Żony to mogę kupić kwiaty a rower to Żona musi przymierzyć. I ze sklepu wyjechała od razu z kierownicą gięta, innym mostkiem i innym siodłem. A ostatnio jak byłem w pobliskim sklepie i Pan kupował trzy "rowerki" dla dzieci to pokazywał ręką od ziemi jakie są wysokie to sprzedawca przyprowadził 3 rowery z czego jeden na kołach 29 i kierownicą 750 żeby "był na zapas bo 12 latek szybko rośnie" . Więc myślę, że temat czy prosta kierownica powinna być używana do długich jazd to już taka wisienka :)
Moim zdaniem nie powinna ale nie znaczy że nie można. Ale nie powinna tak samo jak góral nie powinien być używany do jeżdżenia po mieście, w crossie nie powinno być amortyzatora, za amory sprężynowe w góralach producenci powinni nosić czapkę wstydu a kierownicę typu ósemka powinny być prawnie zakazane :) No i masz rację kierownica jest to kierowania. Do wciskania są przyciski albo folia bąbelkowa.
Zgadzam się z Grzegorzem, większość ludzi jeździ na źle dobranych rowerach, z reguły za dużych. W sklepach rowerowych zwykle wciskają to co mają, na zasadzie: jak dasz radę z przekrokiem to bierz największy na jakim się zmieścisz. A jak przekrok za wysoki to przecież można zsiadać na skos. Osoby już ok. 170-175 cm i niższe (czyli większość kobiet i niemało mężczyzn!) ma problem z doborem przy kołach 29. O ile ktoś jeździ do sklepu po bułki albo nie ma żadnych problemów zdrowotnych to jest ok. W przypadku wad postawy, pracy siedzącej dolegliwości stają się dokuczliwe, a wręcz zmuszają do rezygnacji z roweru 😕 A czasem wystarczy właściwe ustawienie roweru.
nic nie boli, gdy się ma amortyzację
🐂🐄🐄🐂
Wszystko fajnie tylko jak sobie wyobrażasz rower z forwardową geo i kierą back swipe 16! W terenie średnio to widzę. Tak myślę, że ten materiał tyczy się bardziej ludzi co są mniej wyćwiczeni i raczej zaczynają swoja przygodę na rowerze lub są nastawieni bardziej na jazdę turystyczną. Rower do ścigania nigdy nie będzie rowerem zajebiście wygodnym, bo ma slużyć do zdobycia podium. Tutaj rowerzysta nastawia się na zmaksymalizowanie efektywności często kosztem komfortu. Wiem co mowie, bo ścigam się od 10 lat i złotego środka nie ma zwłaszca teraz przy 29er gdzie rowery są coraz dłuższe i nie mowie tylko o bazie kól ale rownież o parametrze reach. Mi dużo wygodniej jeździlo się na 26. Po przesiadce na 29 trzeba było kombinoiwac i zachować balans, bo też nie sztuka skracać mostek w nieskończoność lub kupić ściganta XC o dwa rozmiary mniejszego. Trzeba mieć jasno sprecyzowane oczekiwania albo długie jazdy gdzie nasza sylwetka będzie bardziej wyprostowana mniej sportowa albo na odwrót. Kupując wyścigową maszynę np. jak Twoja mimo, że jest z aluminium ale geo. ma jak typowy ścigant, nie oczekuj komfortu za dużego no chyba, ze kupisz o kilka rozmiarów mniejszą jak w twoim przypadku, wówczas pozycja będzie bardziej komfortowa ale chyba nie o to chodzi by z wyścigowki terenowej robić limuzynę, to już lepiej kupić trekinga i obłożyc się sakwami i torbami :)
Nie muszę sobie wyobrażać, bo sam na takim jeżdżę i jest super :) Są różne formy "ścigania", do wszystkich chyba innych niż zjazdowe kolarstwo górskie backsweep nie stanowi żadnego problemu tylko ułatwienie, a jakieś 90% kupujących MTB z nowoczesną geometrią nie używa ich do takiego celu, wbrew temu do czego skonstruował go producent i stąd ma problemy.
@@WstalSprzedKompa Serio, skoro producent twojego chisela wstawił tam back sweep jak się nie mylę 9* I większość światowej elity ściga się raczej na kierownicach typu flat z ugięciem tylnym od 5-10°. Ty chyba nie masz pojęcia jak wyglądają wspolczesne trasy XC :) Teraz to mnie rozsmieszyleś "back sweep na poziomie 16° by raczej pomagał w MTB niż przeszkadzał " haha. Mam pytanie do Ciebie ścigasz się w formule XC lub czy wogole jeździsz po trudnych górskich trasach? A wiesz, że należysz do tych 90% kupujacych MTB, bo ty też nie używasz tego roweru zgodnie z jego przeznaczeniem. Tak jak pisałem to typowy ścigant z mocno forwardową geometrią a Ty z sakwami jeździsz i jeszcze o dwa rozmiary za mały lub conajmiej jeden byle zachować komfortową pozycje jak na trekingu ;)