Ile powinien ważyć biegacz? | Zofia Piotrowicz

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 окт 2024
  • Jak masa ciała wpływa na dyspozycję biegacza? Na logikę im niższa waga tym powinno być lepiej, jednak odpowiedź nie jest tak oczywista. O niuansach tego zagadnienia porozmawiałem ze stałą ekspertką mojego podcastu Zofią Piotrowicz - dietetykiem sportowym współpracującą ze sportowcami wytrzymałościowymi od poziomu amatorskiego po kadrę narodową biegaczy.
    Z odcinka dowiecie się:
    W jaki sposób określić optymalną masę ciała?
    Czy masę startową powinno się utrzymywać przez cały rok?
    Jakie błędy najczęściej popełniamy dążąc do redukcji wagi?
    Jaka jest korelacja miedzy odchudzaniem, a złamaniami zmęczeniowymi?
    Partnerem podcastu jest Fundacja Kochasz Dopilnuj organizująca akcję #badajjajka

Комментарии • 10

  • @stanm.1404
    @stanm.1404 2 года назад +7

    Pani Zofia nie dość, że mówi mądrze, to jeszcze ze językiem zrozumiałym dla przeciętnego zjadacza chleba (nawiązując do tematyki dzisiejszego podcastu).
    Fajny, spokojny, merytoryczny głos (w twoim domu).

  • @100of1000
    @100of1000 Год назад +3

    Odcinek bardzo wartościowy i merytorycznie bogaty. Z moich skromnych doświadczeń z amatorskim marszobiegiem (a właściwie to bardziej chodem sportowym) wynika, że na każdy 1 kg przyrostu tkanki tłuszczowej przypada spadek średniego tempa o 10 sekund na kilometr podczas pokonywania dystansu 15 km. Obecnie ważę 70 kg, natomiast w okresie najlepszych wyników ważyłem 65 kg przy 1,75 cm wzrostu. Najwięcej udało mi się odtłuścić do 62 kg (około 9-10% tłuszczu w masie ciała), ale wtedy wyniki nie były wcale proporcjonalnie lepsze - przeciwnie szybciej pojawiało się "zmęczenie materiału", co przełożyło się na kontuzję ścięgna w kolanie oraz problemy z barkami. Zauważyłem ponadto, że trudno jest przez dłużej niż pół roku utrzymać tak niską wagę. Wzrasta podświadoma podatność na przyswajanie większych partii węglowodanów. Na dzień dzisiejszy stawiam sobie cel powrotu do 64 kg na wiosnę 2023 r.

  • @damianvp
    @damianvp Год назад

    Oczywiste prawdy. 👍

  • @kamilsajdok3722
    @kamilsajdok3722 Год назад

    Gratulacje 🎉, super kanał , świetny dziennikarz 👍👉🏃👌💪👏🙂👏👏

  • @kamilgwozdz7513
    @kamilgwozdz7513 Год назад +1

    Bardzo fajna rozmowa

  • @RufiRufofo
    @RufiRufofo 4 месяца назад

    Ja ważę 95kg(189cm mam nadwagę) przebiegłem 10km 40:41, 21km 1:30:09, maraton 3:20:42. Gdybym ważył mniej miał bym lżej, zapewne szybciej bym biegał.

  • @slavo3471
    @slavo3471 Год назад +4

    Niestety, po wysłuchaniu 40 minut nadal nie wiem ile powinien ważyć amator biegów, za to wiem ile powinien ważyć wyczynowiec. Dalej nie słucham szkoda czasu.

    • @maribell.w.
      @maribell.w. Год назад +2

      No jak to? Przecież Pani Zosia bardzo rzeczowo wskazała jak powinna wyglądać waga każdego biegającego. Również zaznaczyła, że nie można jednoznacznie określić wagi dla każdego, bo moc czynników ma znaczenie, każdy ma inną budowę, skład kostny, mięśniowy itp. Uważam, że wszystko zostało wyjaśnione. I szacun dla Pani dietetyk za to, że nie trzyma się kurczowo jednej wytycznej wyuczonej czy zaczytanej w podręczniku.

    • @MrLeeloo12
      @MrLeeloo12 Год назад +5

      Odnoszę wrażenie, że niemal w każdym filmiku na tym kanale odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi: to zależy; każdy jest inny; tego nie da się jednoznacznie określić; ilu ekspertów tyle różnych zdań na dany temat, itp, itd. Z jednej strony czegoś się dowiesz, z drugiej masz poczucie straconego czasu bo i tak wszystko zależy od miliona czynników których nie sposób rzetelnie zbadać.

    • @artur9896
      @artur9896 7 месяцев назад

      Jak to?! Przecież wyraźnie mówi, że 60 i ani jednego kilograma mniej lub więcej...