Efekt Dunninga-Krugera - Podcast: #58

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 окт 2024

Комментарии • 3

  • @Wojciech_Zielinski
    @Wojciech_Zielinski Год назад +2

    A mi od razu przyszło na myśl:
    "Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego. Nic tak nie ogranicza prawdziwej wiedzy, jak przekonanie, że się wie to, czego się nie wie." Lew Tołstoj

  • @pawewiatrak5684
    @pawewiatrak5684 4 года назад +3

    dobry podcast. Z tego co powiedziałeś to tak naprawdę nigdy nie będziemy w stanie ocenić swoich umiejętności (względem oczywiście innych ludzi).
    Nie znamy wszystkich ludzi by móc stwierdzić, że nasza wiedza wystarczy do tej średniej czy jest powyżej czy jest poniżej. To, że pracując w 5 różnych firmach znasz Excela najlepiej wcale nie musi oznaczać, że jesteś ponad przeciętny :) może akurat los tak chciał, żebyś poznał ludzi którzy są bardzo poniżej przeciętnej.
    Dlatego pytanie w CV nie powinno określać poziomu znajomości a bardziej problemy jakie dany kandydat potrafi rozwiązać w danej dziedzinie i jak bardzo czy na ile procent wiedza kandydata wystarczy na rozwiązanie konkretnych problemów w firmie - np poprzez testy na plikach z którymi dany kandydat będzie pracował na codzień.
    Pamiętam jak dziś, ze w pewnej firmie będąc na rozmowie miałem wpisany zaawansowany poziom Excela i na pytanie rekrutera dlaczego tak mam wpisane powiedziałem wprost mniej więcej tak:
    Napisałem zaawansowany tylko po to by mnie zaproszono na rozmowę, gdybym wpisał średniozaawansowany byłoby to prawdą aczkolwiek wiem że większość ludzi pisze ten poziom w ogóle nie znając tego programu. Uważam, że czym bardziej pogłębiam temat tym mniej prawdziwe jest wpisywanie poziomu zaawansowanego. Wpisywanie stopnia zaawansowania jest bez sensu bo każdy rozumie poprzez średniozaawansowany co innego. Wierzę, że moja wiedza pozwoli mi na rozwiązanie wszystkich Waszych problemów w arkuszach kalkulacyjnych. Dostałem wtedy tę robotę ;)

    • @exwork
      @exwork  4 года назад +1

      Piękne podejście Paweł. Jestem zdecydowanie fanem wpisywania w CV właśnie narzędzi i problemów, które umiemy rozwiązać, a nie suche "średnio-zaawansowany", które dla każdego znaczy co innego.
      Cytat z Sokratesa daje do myślenia:
      “An expert is someone who knows more and more about less and less until he knows everything about nothing.”