Najstarsze słowiańskie wioski. Żyli zupełnie inaczej niż reszta Europejczyków

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 фев 2025
  • Cywilizacja wczesnych Słowian, ceniąca drewno, prostotę i lekkie konstrukcje, nie pozostawiła archeologom łatwych do badania śladów. Nigdy nie odnaleziono dobrze zachowanych ruin jakiegokolwiek słowiańskiego domu z bardzo wczesnego średniowiecza. Tym bardziej nie są znane czytelne relikty całych wiosek. Dane zebrane z łącznie tysięcy stanowisk archeologicznych dają jednak mimo wszystko niezłe wyobrażenie o tym, jak nasi dalecy przodkowie organizowali swoją przestrzeń. I jak ich osady wyglądały przed rokiem 800 - a więc zanim w regionie powstały silne wodzostwa i państwa oraz zanim zaczęto wznosić gęstą sieć grodów.
    Autor materiału: KAMIL JANICKI
    Kup moją książkę - "CYWILIZACJA SŁOWIAN. Prawdziwa historia największego ludu Europy": 📕 tblr.pl/?bbbz5f 📕
    MUZYKA w materiale: Silent Partner; Medium Rock Audionautix (audionautix.com/), licencja Creative Commons Attribution 4.0 (creativecommon...)
    #historia
    #słowianie
    #średniowiecze
    #historiapolski
    #archeologia

Комментарии • 258

  • @anetajanicka6436
    @anetajanicka6436 7 месяцев назад +18

    Jak zwykle super odcinek 🎉

  • @JustynaPado-bh3hn
    @JustynaPado-bh3hn 7 месяцев назад +13

    😊❤super że wydałeś , książkę , szukam wsio o Słowian , mało jest informacjii

  • @karolkuliberda5573
    @karolkuliberda5573 7 месяцев назад +13

    Ja bym mógł mieszkać w takiej małej wiosce. Im mniej sąsiadów tym lepiej

    • @rafal.qwerty
      @rafal.qwerty 6 месяцев назад +1

      Może i mniej, ale coś mi mówi że tacy sąsiedzi byli dużo bardziej uciążliwi.

  • @magdalenabiedron5157
    @magdalenabiedron5157 7 месяцев назад +1

    Dziękuję bardzo.

  • @krzysztofsf
    @krzysztofsf 7 месяцев назад +78

    Wygląda na to, że Słowianie nie lubili mieszkać z teściami.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  7 месяцев назад +38

      To faktycznie może być kluczowy wyznacznik kultury słowiańskiej ;-)

    • @Gooogi9
      @Gooogi9 7 месяцев назад +20

      Zdecydowanie lepiej mieszkać w mniejszym domu, ale tylko z najbliższą rodziną niż np. w przywołanym "długim domu" z całą wsią i zwierzętami.

    • @prasaite
      @prasaite 7 месяцев назад +16

      @@Gooogi9 Na południu pewnie tak. Na terenach współczesnej Norwegii, gdzie zimy są dłuższe, łatwiej ogrzać się kiedy cała wioska mieszka wraz z wszystkimi zwierzętami w jednym budynku. Mniejsze straty ciepła, plus wszyscy dodatkowo grzeją, grzejesz jeden a nie kilka budynków.

    • @sebkos88
      @sebkos88 7 месяцев назад +7

      Znali prawa spokojnego życia zanim powstała Polska

    • @prasaite
      @prasaite 7 месяцев назад +2

      @@sebkos88 To już jaskiniowcy znali.

  • @zabo532
    @zabo532 5 месяцев назад

    Dziekuje bardzo

  • @listener-kv8rr
    @listener-kv8rr 7 месяцев назад +5

    Tosia made my day!😀

  • @sd54kk
    @sd54kk 7 месяцев назад +19

    Niewielkie - kilka domów - osady. Gdyby w tak małej społeczności zawiązywałyby się pary, to byłby to dobór wsobny, zwiększający ryzyko kumulacji negatywnych cech u potomków. Wnioskuję z tego, że partnerów poszukiwano w sąsiednich osadach, które nie mogły być zbyt odległe (1 dzień drogi?). Jaka zatem była gęstość osad wczesnosłowiańskich?

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  7 месяцев назад +23

      Zwykle blisko siebie (w odległości jaką dało się przebyć jednego dnia w obie strony) znajdowało się kilka małych osad. Wspólnie tworzyły tzw. opole/żupę.

    • @longinzaczek5857
      @longinzaczek5857 7 месяцев назад +4

      Można się odwołać do folkloru górali z Beskidów. Po prostu pan młody szedł kilkadziesiąt kilometrów szukać żony w innej wsi. Warunki życia wymuszały mobilność. Człowiek przyzwyczajony do chodzenia zrobi 100 km w trzy dni bez większego wysiłku. Konno nawet więcej. Pamiętaj, ze jeszcze nie tak dawno w XIX stuleciu na targ (czyli po zakupy), jeździło się raz w tygodniu.

    • @KomputerowyZnachor
      @KomputerowyZnachor 7 месяцев назад +6

      Raz w tygodniu do miasta to się jeździło jeszcze pod koniec 20 wieku

    • @longinzaczek5857
      @longinzaczek5857 7 месяцев назад

      @@KomputerowyZnachor Oczywiście - wszystko zależy gdzie sie mieszka. Nawet moi dziadkowie chodzili na terg w tym samym miasteczku w zasadzie raz w tygodniu i wtedy robili większe zakupy, bo trzeba było zrobić ze 2-3 km w jedna stronę.

  • @crocodyleccrocodylec
    @crocodyleccrocodylec Месяц назад

    wreszcie Ktoś wspomniał o Karpackiej Troi, która zasługuje na conajmniej kilka odcinków, bo to tam odkopano to prawdziwe perełki, na przykład srebrna końcówka pochwy od miecza, dwie są podobno takie w Europie i dwa wysoce starożytne miecze które po krótkim pokazie pojechały do Krosna, temat zaiste ciekawy, pozdrawiam serdecznie

  • @VindurT
    @VindurT 7 месяцев назад

    super, dobre ustawienie kamery !

  • @longinzaczek5857
    @longinzaczek5857 7 месяцев назад +14

    Ciekawa ta obserwacja Marka Dulinicza, że nie da się dobrze zidentyfikować osady.
    To nie do końca prawda, ze nikt tak nie budował osad - w czasach rzymskich, kultury Przeworskiej, identyfikowanej z Lugiami, większa cześć populacji mieszkała właśnie w takich półziemiankach (około 60%), tylko zamożniejsi mieszkali w większych domach. Może nawet proporcje były większe na korzyść półziemianek, bo te się gorzej zachowują w śladach archeologicznych. Również okoliczne kultury germańskie używały często półziemianek (nawet jeśli wczesnie w sakndynawii mieszkały w długich domach).
    Półziemianka ma tę zaletę, ze zimą pozwala zachować ciepło a latem chłód (co ma znaczenie przy przechowywaniu żywności). Półziemianki wskazują, że nie mieszkano wspólnie w długich domach (rodowych, klanowych. Tylko każda rodzina używała jednego lub kilku domów - jeden mógł być sypialnią, drugi kuchnią trzeci spiżarnią. Wbrew pozorom na 10 metrach kwadratowych jest w stanie mieszkać 4-6 osobowa rodzina.
    Kolejny problem z osadami jest taki, że jeśli osady stały w tym samym miejscu, to przy nieskomplikowanej konstrukcji domów, domy z IX-X wieku mogły zatrzeć ślady tych wcześniejszych - być może dlatego odkrywamy tylko rodzinne zagrody na kilka domów, a nie odkrywamy wsi.

  • @ukaszmorawiec5348
    @ukaszmorawiec5348 7 месяцев назад +4

    Odsluchuję aktualnie Cywilizację Słowian na BookBeat (mam też fizyczną książkę). Brakuje mi zakładek z podziałem na rozdziały i podrozdziały/tematy. Jest tylko niewiele mówiący podział na ponumerowane odcinki. Sama książka bardzo mi się podoba.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  7 месяцев назад +4

      Niestety na formę audiobooków nie mam żadnego wpływu :(. Też mnie ogółem bardzo irytuje kiedy nie mają zakładek i nie jestem w stanie wrócić do konkretnego rozdziału czy podrozdziału...

  • @aluette1
    @aluette1 7 месяцев назад

    Ale piękny kot!
    Niesamowity 🥰

  • @ankaianka
    @ankaianka 7 месяцев назад

    Bardzo ciekawe :)

  • @daven4297
    @daven4297 3 дня назад

    Ja tysiąc lat później mieszkam w małym mieszkaniu, w starej, ponad stuletniej kamienicy i mój metraż jest bardzo podobny do wczesnosłowiańskich chat... 13,4 m2 :)

  • @petasoscoins9525
    @petasoscoins9525 7 месяцев назад +7

    Nasuwa sie pytanie jak narod (czy narody) z poslednia kultura materialna mogly tak sie rozpowszechnic po wczesnosreniowiecznej Europie. Tam gdzie mamy zrodla (na poludniu, czy Samo pokonujacy Dagoberta) Slowianie okazuja sie wspanialymi wojownikami. Ciekawi mnie jak zachowala sie materialna kultura miltarna Slowian (=bron) z tego okresu.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  7 месяцев назад +5

      O przyczynach odmienności kultury słowiańskiej i jej przewagach wynikających z prostoty opowiadałem kiedyś w innym odcinku. Jest na playliście słowiańskiej :)

    • @maciekczechura1078
      @maciekczechura1078 7 месяцев назад +1

      no zostało stamtych casóf pore łókuf i korkofcóf z łotpóstu !

    • @drhakim8365
      @drhakim8365 5 месяцев назад

      @@maciekczechura1078 Jo mom jesce jakomś proce i kusze ...

    • @maciekczechura1078
      @maciekczechura1078 5 месяцев назад

      @@drhakim8365 noto sie broń dołópadlego ! nasi guro !!!

  • @8313m
    @8313m 6 месяцев назад +4

    Czyli mały metraż mieszkań i chaos urbanistyczny mamy we krwi.

  • @TadeuszKozak
    @TadeuszKozak 7 месяцев назад +3

    Jest Tosia ... jest dobrze ;)

  • @gliderfan6196
    @gliderfan6196 7 месяцев назад +10

    A może dlatego trudno nam znaleźć słowiańskie wioski, bo ich nie było. Wioska to już jest pewien rodzaj organizacji, nie zawsze ludziom potrzebny. Ja dziś, w xxi wieku mieszkam w takiej "wiosce" w centralnej Polsce (Ziemnia Dobrzyńska). Domy stoją po kilkaset metrów od siebie. Dwóch najbliższych sąsiadów, poniżej kilometra administracyjnie należy do innej "wioski". Najbliższy sąsiad z mojej mieszka równo kilometr. Ciekawa rzecz: mój dom jest kwadratowy, ale wobec tych domów Slowian to pałac: 8 na 8 metrów. Ale z zwewnątrz wygląda na 8 x 16 bo przylegała doń obora/stodoła 8x8. To prawda, ze nie sposób wyróżnić zabudowań ważnych i mniej ważnych! A studnie? Po większości w ogóle mógł nie zostać ślad. JEszcze 30 lat temu jak kopałem studnię przyjechał facet i mówi po prostu "Gdzie pan chce tę studnię?" A ja "to nie trzeba wody szukać?" "Panie, zobaczy pan". No to ja - tu by było fajnie. On kopu-kopu - i woda. "Panie, mówi, woda jest wszędzie, gdzie pan szpadel wbije, dlatego różdżkarzom zawsze wychodzi". Teraz nikomu nie wychodzi bo "wody odeszły", ale pewnie za Piasta Kołodzieja było raczej ;epiej z tą wodą. Niemal dołek starczyło wykopać i poczekać. Ale też można było nosić z jeziora albo rzeki.

    • @andrzej-e2b
      @andrzej-e2b 6 месяцев назад +1

      Za Popiela poziom wody w Kruszwicy był o 6-8metrów wyższy i było połączenie wodne Odry z Wisłą. Po Bałtyku pływali Wikingowie więc tędy była bezpieczna droga wodna po bursztyn.

    • @BeataBookworm
      @BeataBookworm 6 месяцев назад

      ​@@andrzej-e2bPopiel nie jest postacią historyczną, lecz bohaterem ludowej legendy. I podaj źródła naukowe, na podstawie których stawiasz tezę, że w czasach prehistorycznych poziom wody w jeziorze Gopło był wyższy od dzisiejszego o podaną przez ciebie wartość (nazwisko, tytuł, data i miejsce publikacji pracy). Odkrycie archeologiczne z 2019 r. w Mietlicy ujawniło, że ok. 1000 lat temu był on od obecnego poziomu znacząco nizszy

  • @desant7914
    @desant7914 7 месяцев назад +13

    Skoro nie ma dużo pozostałości po osadach to znaczy że, wtedy ludzie byli bardzo ekologicznie, 0-emisyjni. Skoro domy miały maks 25m2 to znaczy że wracamy się do sredniowiecza

    • @Liberty....
      @Liberty.... 7 месяцев назад +6

      Głupoty opowiadasz jak mogli być ekologiczni jak nawet nie mieli przytwierdzonych zakrętek w butelkach i płatnych reklamówek jednorazowych. To my jesteśmy eko 😌

    • @indianski
      @indianski 6 месяцев назад +2

      ​@@Liberty.... ale wszystko na bio-paliwie

    • @Liberty....
      @Liberty.... 6 месяцев назад +1

      @@indianski pfff wiadomo że tylko sprzęty na prąd są eko jak elektryki 🤣

    • @indianski
      @indianski 6 месяцев назад

      @@Liberty.... pod warunkiem że prąd jest wytwarzany przez bydło obracające turbinę

    • @drhakim8365
      @drhakim8365 5 месяцев назад +1

      Każdy kto coś bredzi o ekologii, to ma źle pod beretem na bank .

  • @elerike
    @elerike 7 месяцев назад +2

    Ach Giecz! Urocze miejsce 😍

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  7 месяцев назад +2

      W pełni się zgadzam. Nie tylko osada edukacyjna, same grodzisko jest nawet ciekawsze :).

  • @anetakaczuba8992
    @anetakaczuba8992 7 месяцев назад

    Ależ Tosia jest śliczna ❤

  • @commandantee
    @commandantee 7 месяцев назад +2

    Czy Bojan Stanisławski to jakiś Twój kuzyn, bo bardzo podobni jesteście? 😀

    • @drhakim8365
      @drhakim8365 5 месяцев назад

      Bojan Stanisławski jest stryjem ciotecznym Gniewomira Wojciechowskiego .

  • @lisekhrystusek
    @lisekhrystusek 7 месяцев назад +6

    Tosia 😊

  • @Toji1317Fushiguro
    @Toji1317Fushiguro 7 месяцев назад +14

    Aż dziw że tak małe było osady😮

    • @sebkos88
      @sebkos88 7 месяцев назад +3

      A np Biskupin? Wiedzieli, że wszystko łatwo może pójść z dymem przy jednym najeździe

    • @deviernof1435
      @deviernof1435 7 месяцев назад

      Rozproszenie co zabezpiecza przed epidemiami i biurokracją podatkowa.Dzieki temu Grecy i Rzymianie się przyłączali do German i Słowian porzucając zgniła cywilizacje.Tak Polacy to bardziej Germanie natomiast Niemcy to wszystko pozamieniali bo to Goci i Ostrogoci znad Dniepru.

    • @Pawel1997pl
      @Pawel1997pl 7 месяцев назад +3

      @@sebkos88Biskupin nie jest wzniesiony przez Słowian - wybudowano go dużo wcześniej niż Słowianie wgl przybyli na te ziemie

  • @zov_fotografia
    @zov_fotografia 7 месяцев назад +11

    chaty były małe bo w domach nikt nie mieszkał, ludzie żyli na zewnątrz, polowali, walczyli, działali, zbierali,,przemieszczali się domy służyły tylko do bezpiecznego noclegu i ochrony przez dużym mrozem. Kultura Słowian to kultura wolnych niezależnych ludzi a nie niewolników jak w przypadku żydów, czy Egipcjan, którzy budowli 'piramidy' i miasta dla władcy bo byli niewolnikami. Słowianie budowali dla siebie, często się przemieszczali więc domy były mniejsze w tym czasie. Np duże domy wikingów np to domostwa zbiorowe.dla kilku rodzin.

    • @indianski
      @indianski 6 месяцев назад +1

      czyli jak jaskiniowcy. kilkadziesiąt tys lat i jedyne do czego doszli, to scalenie kilku pni uszczelnionych gliną

    • @BeataBookworm
      @BeataBookworm 6 месяцев назад +1

      Nie ma to jak czuć się w gębie lepszym od innych zerowym wysiłkiem i kosztem 🤦

    • @drhakim8365
      @drhakim8365 5 месяцев назад

      @@indianskiA ty chodziłeś 8 lat do szkoły podstawowej, i niepiśmienny prawie. I jedyne do czego doszedłeś, to krytyka swoich prapradziadów.

  • @johnsmith-vz3vr
    @johnsmith-vz3vr 7 месяцев назад +1

    3:45 Histaria zatoczyła koło, to jak apartament w Warszawie.

    • @drhakim8365
      @drhakim8365 5 месяцев назад

      Apartamenty w Warszawie zwane sa inaczej slumsy, getto, czworaki itp. Blokowisko, wielka płyta , betonoza . Biedniejsze klasy społeczne , no ale gdzieś mieszkać muszą ci biedni ludzie.

  • @pawepluta4883
    @pawepluta4883 7 месяцев назад

    Panie kolego, a "Modern History TV" Jasona Kingsleya tu kanał obok Pan znasz?

  • @lucjuszchabiera2373
    @lucjuszchabiera2373 7 месяцев назад +1

    Ciekawe❤

  • @jaremawspanialy819
    @jaremawspanialy819 7 месяцев назад

    👏👏👏

  • @aqthir6
    @aqthir6 Месяц назад

    No a co z inwestarzem żywym ?

  • @TheDuckHasArrived
    @TheDuckHasArrived 7 месяцев назад +5

    Może często się przemieszczali (np. co rok lub dwa) i te chaty były jedynie "tymczasówkami"?

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  7 месяцев назад +7

      Rzadziej. Chaty były używane zwykle 10 albo maksymalnie kilkanaście lat. Można to ocenić m.in. po poziomie przepalenia kamieni z których wykonywano piece.

    • @maciekczechura1078
      @maciekczechura1078 7 месяцев назад

      jezdziły fórmankami bojesce nimieli roweruf

  • @frigglandsheltie5306
    @frigglandsheltie5306 7 месяцев назад +1

    czy ksiazka jest w wersji audio?

  • @heatwave7595
    @heatwave7595 7 месяцев назад +10

    Widać, że wcześni Słowianie stali na bardzo niskim poziomie rozwoju, i których to kultura była o wiele prymitywniejsza od kultury przeworskiej, czy łużyckiej. Dlatego sam nie użyłbym "ciwilizacji" w odniesieniu do nich? Co to za cywilizacja bez miast, złożonego społeczeństwa, zorganizowanej władzy, monumentalnej architektury, sztuki, pisma i form narracji? :). Odcinki świetne jak zawsze :)

    • @gorgar6059
      @gorgar6059 7 месяцев назад +3

      Bardziej przypomina to epokę kamienną niż zaawansowaną cywilizację. Słowianie żyli w głebokim, zimnym, północnym, nieprzyjaznym lesie, na obrzeżach cywilizowanego świata (cesarstwa rzymskiego).

    • @NiejakiDD
      @NiejakiDD 7 месяцев назад +4

      Przypominam, że kultura to coś więcej niż kultura materialna.
      łatwo wskazać powód dlaczego kultura materialna Słowian była tak uboga. Głównym powodem byli Skytowie. Odkąd pojawili się na stepach nadczarnomorskich ok 7-8 wieku p.n.e., podporządkowali sobie okoliczne ludy, w tym Słowian (w dorzeczu Dniepru i Prypeci) oraz Wenedów/Neurów bliżej Wisły (są dowody genetyczne, że ci ludzie byli mocno spokrewnieni ze Słowianami). Eksploatowali Słowian, którzy musieli się dostosować do skromnych warunków bytowania i skromnego wyposażenia. Wszelkie bogactwo materialne wędrowało do elity Skytów.
      Ta eksploatacja trwała przed setki lat, dlatego mocno się utrwaliła u Słowian.
      Od czasów króla macedońskiego Filipa Skytowie osłabli, częściowo zmieszali się ze Słowianami, a w drugiej poł. 1 wieku n.e zostali podbici przez ich pobratymców Sarmatów.
      Z kolei po ok 300 latach Sarmatów zastąpili Goci, ale nie na długo, gdyż sami zostali podbici przez Hunów.
      Dopiero wtedy Słowianie stali częścią wędrówki ludów, i mimo, że nadal podlegali koczownikom to zaczęli zdobywać nowe zasobne obszary Europy.
      Gdy Hunów i Awarów zabrakło, Słowianie stali się jedynymi właściciami zdobytych ziem.

    • @matyjaszmatyszek3206
      @matyjaszmatyszek3206 7 месяцев назад +3

      Nie wcześni tylko ówcześni. Nie wiemy dokładnie od kiedy można mówić o języku i ludzie słowiańskim. Zapewne od powstania języka i ludu bałtyjskiego, czyli gdzieś od początku naszej ery. Zatem Słowianie z VIII wieku już tacy wcześni nie są.
      A co do kultury... W rozwoju różnych społeczności ludzkich regułą są raczej okresy wzrostu przeplatane z okresami stagnacji czy nawet regresu.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  7 месяцев назад +3

      Oczywiście to prawda, ale umownie jednak mówi się "wcześni". Bo *rozpoznawalna* kultura materialna Słowian jest znana dopiero od VI wieku

    • @matyjaszmatyszek3206
      @matyjaszmatyszek3206 7 месяцев назад +1

      @@WielkaHistoria Precyzyjnie należałoby powiedzieć, że pewne połączenie ludu Słowian z archeologiczną kulturą materialną to VI - VII w. n.e. Ale wtedy już Słowianie byli dość szeroko rozprzestrzenieni, a więc językowo i kulturowo zróżnicowani czyli użycie tego określenia "wczesny" jest dość ryzykowne.

  • @AA-gf6kz
    @AA-gf6kz 7 месяцев назад +1

    Jeśli mówimy o osadzie z 3 domów, to czy to coś więcej niż rodzina, Czy to wieś? Czy Kargul z Pawlakiem tworzyliby wieś, gdyby mieszkali na odludziu?

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  7 месяцев назад

      To jest całkiem słuszne pytanie. Kiedy prof. Sikorski robił konsultacje merytoryczną mojej książki to sugerował by właśnie z tego powodu ograniczać się tylko do określenia osada. Ja nie jestem aż takim purystą, ale rozumiem wątpliwość :)

  • @frankj.thomas9429
    @frankj.thomas9429 6 месяцев назад +1

    Najprawdopodobniej były to mono-rodzinne mini osady, a jednostki organizacyjne wyższego rzędu składały się z tych mini osad i leżały na dużo większych obszarach. Może o tym też świadczyć fakt, że przy ewentualnej przeprowadzce nikt nie zawracał sobie głowy studniami, bo były dostępne w każdej osadzie a sposób ich budowy nie wymagał jakiejś większej organizacji i wiedzy. Osady te jak powiedziano składały się z mini chat o niewielkim metrażu, ponieważ każda była osobnym pomieszczeniem. Było to korzystne ze wzgl tak socjalnych, większa intymność, ludzie nie gnieździli się w jednym pomieszczeniu a byli oddaleni od siebie o dobre kilka metrów, jak i bhp. Pożar takiej chaty zabierał tylko jedno pomieszczenie a nie całą chałupę 200metrową, jak u Vikingów, co było częste. Również ewentualni łupieżcy mieli bardziej skomplikowane zadanie, musieli większą ilość chałup opanować, a na mniejszym metrażu atak był bardziej skomplikowany a obrona łatwiejsza. Z drugiej strony łatwiej było też organizować wynajem takich mniejszych chałup przemieszczającym się w celach krajoznawczych lub biznesowych podróżnikom. Niższa cena wyższa zajętość i jednocześnie rentowność. Łatwo też było je rozebrać i złożyć gdzieś indziej. Co potwierdza fakt, że rzadko znajduje się w danych miejscach pozostałości. Są po prosu na innych stanowiskach.

  • @pwolkowicki
    @pwolkowicki 7 месяцев назад +1

    Na Mazowszu, czy Podlasiu ciężko o kamieniołomy, jednak zastanawia mnie, czemu nie wykorzystywano olbrzymiej ilości głazów różnej wielkości do budowy? Nadal widać tego pełno zebranych na kupy na polach.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  7 месяцев назад +2

      Tęgie głowy się nad tym zastanawiały (w odniesieniu do polskich chłopów i ich obowiązkowo drewnianych chat) jeszcze w XIX wieku :).

    • @tadeusickipawe9435
      @tadeusickipawe9435 7 месяцев назад +1

      Jeszcze w XVII wieku panowało w Polsce bardzo silne, a słuszne przekonanie, że mieszkanie w budowlach z cegły lub kamienia jest niezdrowe. W Malborku starosta zbudował sobie drewniany dworek obok siedziby dawnych wielkich mistrzów Zakonu.

    • @pwolkowicki
      @pwolkowicki 7 месяцев назад

      @@tadeusickipawe9435 no tak. Drewno, a najlepiej "księżycowe".

    • @tadeusickipawe9435
      @tadeusickipawe9435 7 месяцев назад +1

      @@pwolkowicki nie wiem, ile prawdy jest w owym "księżycowym", ale z lokalnych wykopalisk w mojej okolicy, a także i w dalszej, można wywnioskować, że nasi praprzodkowie sprzed kilku- kilkunastu stuleci wiedzieli na temat właściwości różnych gatunków drewna całkiem sporo.

    • @BeataBookworm
      @BeataBookworm 6 месяцев назад +1

      Budowle z drewna, którego nie brakowało, wznoszono szybciej niż kamienne, z użyciem prostych narzędzi, łatwiej je też ogrzać zimą

  • @ewarawicz
    @ewarawicz 6 месяцев назад

    To czyj był gród w Chodliku z VII wieku, który wraz z sąsiadującymi osadami zajmował około 100 ha i liczył 10 tys. ludności, jaką osiągnął Kraków dopiero w XIV wieku?

    • @indianski
      @indianski 6 месяцев назад

      jak te 10 tys wyliczyłaś?

    • @BeataBookworm
      @BeataBookworm 6 месяцев назад

      W opinii archeologów badających grodzisko w Chodliku, jego powierzchni nie uzasadnia ani potencjał demograficzny okolicznej ludności, ani zabudowa wewnętrzna, niewielka w stosunku do powierzchni objętej wałami. Wiele przemawia za tezą, że to założenie miało głównie charakter symboliczny, choć w razie zagrożenia mogło pełnić rolę refugium, czyli czasowego schronienia dla mieszkającej w pobliżu ludności (razem z inwentarzem). BTW: brak jednoznacznych dowodów wskazujących na to, by Chodlik wybudowali Słowianie - przeciwnie, znalezione tam przedmioty datowane na początki ekspansji Słowian z terenów Europy Wschodniej wiążą to miejsce z kulturami Europy północno-zachodniej

    • @riven8226
      @riven8226 Месяц назад

      Tak, w grodzie jeszcze było metro, tramwaje i elektryczne samochody. Boże niektórzy to serio mają odlot…

  • @srdz5864
    @srdz5864 7 месяцев назад +1

    A czy mógłby Pan przygotować materiał na temat higieny zwłaszcza wśród chłopów polskich do XVIII w. Np. częstość kąpieli, pranie, czy czynności fizjologiczne (defekacja, krwawienie miesięczne itp.)
    Pozdrawiam Sławek

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  7 месяцев назад +1

      Na pewno będzie, bo w książce którą teraz piszę jest na ten dokładnie temat cały rozdział :)

    • @srdz5864
      @srdz5864 7 месяцев назад

      @@WielkaHistoria Dziękuję 😀

    • @indianski
      @indianski 6 месяцев назад +1

      @@srdz5864 krwawienie miesięczne było co miesąC, nic sie nie zmieniło. Kąpiel w zależności od pogody i odległości do rzeki.

  • @Wszobrody
    @Wszobrody 7 месяцев назад

    Czy skoro wioski były tak małe, to czy wiadomo coś jak uwcześni radzili sobie z problemem zbyt bliskiego pokrewieństwa? Przy tak małych osadach, problem kazirodztwa musiał być chyba zauważalny, czy były jakieś święta gdzie parę wiosek się spotykało celem "wymieszania" puli genowej tych mini osad ze sobą. Oczywiście wiem że piszę terminologią dzisiejszą, ale chyba ludzie w tamtych czasach ogarniali że robienie dziecka z kuzynem, czy kuzynką jest średnio skutecznym sposobem na przyrost naturalny, z którym jak rozumiem wcześni Słowianie nie mieli problemu, patrząc na szybki wzrost ich populacji.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  7 месяцев назад +3

      W bliskiej odległości znajdowało się zwykle kilka wiosek, tworzących wspólnie tzw. opole. A w całym opolu, nawet niewielkim, mieszkało już łącznie przynajmniej ok. 20 rodzin.

    • @maciekczechura1078
      @maciekczechura1078 7 месяцев назад

      potakich koziorodcach pofstało ftefo sporo takich biedroniuf cy lukuf i stiwenuf

    • @jacekwidor3306
      @jacekwidor3306 5 месяцев назад

      Nie wiem jak było u nich, ale warto zwrócić uwagę. że u małych, słabo skomunikowanych społeczności w najróżniejszych częściach świata istniał przynajmniej do niedawna zwyczaj "użyczania" męskim gościom niezamężnej córki (a niekiedy nawet i zamężnej) na pokładziny, a ewentualne potomstwo traktowane było jako całkiem swoje i legalne.
      Czyli instynkt obrony prze dchowem wsobnym działał u najróżniejszych ludów.

  • @petasoscoins9525
    @petasoscoins9525 7 месяцев назад

    "Żyli zupełnie inaczej niż reszta Europejczyków"
    Akurat z tym sie teraz nie zgodze - Grubenhäuser byly w tym samym czasie wspolna charakterystyka ludzi ktorzy pozniej beda Anglo-Saksonami. Podobnie zreszta jak kremacja.
    en.wikipedia.org/wiki/Pit-house#Early_medieval_Europe

  • @Ouroborosus
    @Ouroborosus 7 месяцев назад

    Dopiero gdzieś w PRL ustanowiono że minimalny metraż mieszkania powinien mieć minimum chyba 20m2, kiedyś domek był mały i żyły w nim i ludzie i zwierzęta, no musiało capić 😅😅

  • @charly6290
    @charly6290 5 месяцев назад +4

    Co to jest archeolożka?

  • @pawelbelc
    @pawelbelc 7 месяцев назад

    A gdzie paleniska?

    • @indianski
      @indianski 6 месяцев назад

      spłonęły

  • @karolinasiwkowska6330
    @karolinasiwkowska6330 7 месяцев назад +1

    Super odcinek. Aż dostaje lekkiej klaustrofobii jak sobie wyobrażam życie w takim domostwie. Nie dość, ze pod ziemią, to jeszcze ten mikro metraż, brrr.

  • @krystianskowronski5594
    @krystianskowronski5594 7 месяцев назад +13

    "Średnia powierzchnia słowiańskiej ziemianki to 13,8 m2" czyli powoli wracamy do wczesnośredniowiecznych standardów. Historia lubi się powtarzać.
    Gdy Wikingowie przyjechali z wizytą do Słowian, zapytali zdumieni: Ludzie, dlaczego wy tu mieszkacie w chlewach?
    Brak podziału budynków na funkcje. Czyli mieszkanie ze zwierzętami pod jednym dachem.

    • @tadeusickipawe9435
      @tadeusickipawe9435 7 месяцев назад +5

      Brednie.

    • @indianski
      @indianski 6 месяцев назад

      @@tadeusickipawe9435 tia, ta prapolska cywilizacja. nawet studnie znali. już wtedy uczyli francuzów jedzenia widelcem

    • @tadeusickipawe9435
      @tadeusickipawe9435 5 месяцев назад

      @@indianski O czym mam pisać z ignorantem?

  • @wd2862
    @wd2862 7 месяцев назад

    A te podwaliny pod Polskimi zamkami. Proszę poszukać/ odwiedzić, i ocenić samemu. Taki zamek jak w Kłodzku(konstrukcja i budowa) jest na terenach Turcji i oceniany wiek na 5000+ lat…

    • @BeataBookworm
      @BeataBookworm 6 месяцев назад +1

      Zamki w Polsce 5 tys. lat temu?? Wolne żarty 🤦

    • @wd2862
      @wd2862 6 месяцев назад +1

      @@BeataBookworm fajny motikon to Ty? Polecam zmienić nazwę na jakąś Polską… „mól książkowy” to jakoś słabo… nie te książki czytamy… Polecam dr. Franc Zalewski, pan Janusz Bieszk…

    • @BeataBookworm
      @BeataBookworm 6 месяцев назад +2

      ​@@wd2862Franc Zalewski, jeden z największych foliarzy polskiego YT? Janusz Bieszk, szur od Wielkiej Lechii i cywilizacji kosmitów? 🤦 Nie, dziękuję 😆

    • @wd2862
      @wd2862 6 месяцев назад

      @@BeataBookworm a byłaś na Jasnej Górze kiedykolwiek? W nawie po prawej stronie wysoko na ścianie jest… i tam Mieszko I wcale nie jest pierwszy…

    • @indianski
      @indianski 6 месяцев назад

      ty tak na serio czy jaja sobie robisz?

  • @klasyk1504
    @klasyk1504 7 месяцев назад +3

    nie było kredytów we frankach to małe budowali a poza tym po co budować duże jak zaraz ktoś przyjdzie chałpe spali, ludzi porwie i sprzeda

    • @renatasroslak1730
      @renatasroslak1730 7 месяцев назад +1

      Prawda, mniej mienia, szybsza ewakuacja

    • @drhakim8365
      @drhakim8365 5 месяцев назад

      Frankowie nie udzielali kredytów na rubieżach, Germanie też, również .

  • @jakubkowalski9670
    @jakubkowalski9670 7 месяцев назад +1

    A co myśli Pan o Calisii w czasach Ptolemeusza?

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  7 месяцев назад +5

      Barwna, ale bardzo nieprawdopodobna teoria - z różnych względów, które długo można by wymieniać. Natomiast Kalisz nie potrzebuje wcale tej legendy. Z badań archeologicznych z ostatnich dekad coraz wyraźniej wynika, że odgrywał on kluczową rolę w początkach Polski. Jest nawet całkiem mocno uargumentowana koncepcja według której to właśnie tam zaczęła się historia dynastii Piastów i tam była pierwsza "stolica" kraju.

    • @jakubkowalski9670
      @jakubkowalski9670 7 месяцев назад

      @@WielkaHistoria dziękuję za odpowiedź.

    • @tomaszm8859
      @tomaszm8859 7 месяцев назад +1

      Odnośnie różnych osad i dróg prowadzacych do nich to akurat w okolicach Kalisza wiem gdzie znajduje się kawałek drogi podwójnie brukowanej tzn piẹtrowo ale jak do tej pory jakoś nikt tym nie chce się zainteresować, zresztą Kalisz od pierwsze wojny nie wiedzieć dlaczego jest ogólnie zapomniany

    • @indianski
      @indianski 6 месяцев назад

      @@tomaszm8859 i ten bruk to niby z piątego wieku?

  • @malgorzatamorawska9288
    @malgorzatamorawska9288 6 месяцев назад

    Słowianienigdy nie lubili somsiadów 😎

  • @krystynakrankiewicz7454
    @krystynakrankiewicz7454 7 месяцев назад

    Ludzie Którzy zostali pochowanych w okolicy Kleczewa. Mieszkali ponoć na wyspach na Narwi

  • @thestuff1014
    @thestuff1014 6 месяцев назад +1

    Rzym to nie byl ale przynajmniej bylo ekologicznie.

  • @Zefliczek
    @Zefliczek 2 месяца назад

    Ja tam wszędzie widzę ruiny kościoła i kaplic. Tak kazał mówić nas proboszcz :)

  • @Samozwańczy_Król
    @Samozwańczy_Król 7 месяцев назад +1

    Chciał to by sobie drugi wybudował, kto by mu zabronił

  • @jakubrapala9679
    @jakubrapala9679 6 месяцев назад

    Wioski mogły być większe, ale składały się z chat zrębowych, po których nie ma żadnych śladów widocznych podczas badań archeologicznych

    • @indianski
      @indianski 6 месяцев назад

      mogły, a brak pozostałości jest na to dowodem 😀

    • @BeataBookworm
      @BeataBookworm 6 месяцев назад

      ​@@indianskiBrak czegoś nie dowodzi niczego

    • @indianski
      @indianski 6 месяцев назад

      @@BeataBookworm brawo.ale śmiem twierdzić że brak śladów Colosseum na terenach Polski, świadczy o tym, że nigdy go nie było. Ktoś temu zaprzeczy?

    • @BeataBookworm
      @BeataBookworm 6 месяцев назад

      ​@@indianskiŹródła historyczne i dowody, jakich dostarcza archeologia pozwalają sądzić, że wcześni Słowianie, którzy przybyli na tereny zajmowane przez obecną Polskę ok. VI w., reprezentowali kulturę bardzo skromną pod względem materialnym. W pełni to akceptuję, a osobiście ani mnie to ziębi, ani grzeje 🙂

  • @DanutaZmyslona
    @DanutaZmyslona 7 месяцев назад +2

    akcent !

  • @Mescherje
    @Mescherje 7 месяцев назад +14

    Nie można tu w ogóle mówić o jakiejkolwiek cywilizacji. To była po prostu wczesnośredniowieczna, bardzo prymitywna, w wielu aspektach wręcz pierwotna kultura, bez jakiejkolwiek struktury społecznej, miast itp. Osady, najprawdopodobniej rodzinne, powstawały w bliskim sąsiedztwie na nie zajętej ziemi i pączkowały wraz ze wzrostem populacji, jednak nie łączyły się w żadną całość. Brak kumulowania się społeczności wskazuje na brak wrogów i konkurencji, a to stanowiło również brak impulsów do rozwoju.

    • @indianski
      @indianski 6 месяцев назад

      Poziom pigmejow, papuasów czy indian z amazonii.

    • @BeataBookworm
      @BeataBookworm 6 месяцев назад

      I nie ma się czego wstydzić - to było ok. 1,5 tys. lat temu

    • @jacekwidor3306
      @jacekwidor3306 5 месяцев назад

      Średniowieczna Islandia zostawiła nam wspaniałe sagi uznawane powszechnie za arcydzieła literatury, a przecież aż do początków XX wieku pod innymi względami wyspa była zadupiem i bidą z nędzą.

    • @indianski
      @indianski 5 месяцев назад

      @@jacekwidor3306 cytat z wikipedii "Sagi islandzkie powstawały w XIII, XIV i XV wieku". bardzo średnio czas wczesnego średniowiecza

    • @jacekwidor3306
      @jacekwidor3306 5 месяцев назад

      @@indianski Chodzi mi przede wszystkim o to, że nie wszystkie elementy cywilizacji i kultury rozwijają się równomiernie, jakby się mogło wydawać.
      Dla porównania - Kartagina w VI - III w.p.n.e. była pod wieloma względami w ścisłej czołówce najlepiej rozwiniętych państw ówczesnego świata, a przecież pozostałości jakie do nas dotarły po religii i kulturze duchowej tego państwa i ludu zadziwiają wręcz swoją wtórnością i ubóstwem, żeby wręcz nie powiedzieć prostactwem.

  • @krystynakrankiewicz7454
    @krystynakrankiewicz7454 7 месяцев назад

    Kleszewo

  • @greenbike08
    @greenbike08 7 месяцев назад +3

    wczesnosłowiańska patodeweloperka ;)

  • @leszekmonky9373
    @leszekmonky9373 7 месяцев назад +2

    Nic nie przetrwało bo z drewna były.

  • @halinawieczorek5976
    @halinawieczorek5976 7 месяцев назад +2

    Janicki? Pan nie Słowianin. Co może powiedzieć o Słowianach?

    • @indianski
      @indianski 6 месяцев назад +1

      a dlaczego tylko słowianin może mówić o słowianach?

    • @jacekwidor3306
      @jacekwidor3306 5 месяцев назад

      Pan Janicki nie jest również kotem, a jednak czasem wypowiada się o kotach.

  • @janzgormysyny5830
    @janzgormysyny5830 7 месяцев назад

    Porównajmy teraz już ruiny Forum Romanum z taką techniką 😊

  • @af8914
    @af8914 7 месяцев назад +2

    Wyglada na to że od zawsze na terenach Polski ludzie żyli biedniej i skromniej niz w Europie zachodniej. Od tradycja 😮

    • @indianski
      @indianski 6 месяцев назад +1

      ale afganistan przegoniliśmy

    • @BeataBookworm
      @BeataBookworm 6 месяцев назад

      ​@@indianskiI Gabon 😆

  • @adamsmithson486
    @adamsmithson486 7 месяцев назад +1

    I dziadostwo...

  • @renatasroslak1730
    @renatasroslak1730 7 месяцев назад

    Pewnie zwierzatka zabieraly najlepsze miejsce w pokoju

    • @indianski
      @indianski 6 месяцев назад

      w barłogu ojca rodu

  • @MarcinHe
    @MarcinHe 7 месяцев назад

    Skąd wiadomo że te kilka chat w osadzie istniało jednocześnie. Może to była jedna chata przenoszona w różne miejsca.

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  7 месяцев назад +6

      To nie do końca tak. Zwykle odnajduje się więcej niż kilka chat. Ale m.in. dzięki badaniom dendrochronologicznym wiadomo, że nie istniały one jednocześnie. Jednocześnie było kilka :). Co maksymalnie kilka dekad wioskę przenoszono na przykład kilometr dalej. Dlatego w starszych publikacjach można się spotkać z wiadomościami o znacznie większych osadach - bo dawniej nie było metod pozwalających rzetelnie oddzielać fazy osadnicze. Dzisiaj wciąż nie jest to łatwe, ale jednak wiemy więcej niż dawniej.

  • @danielos8284
    @danielos8284 7 месяцев назад +7

    Mam wrażenie że Pan Janicki w swojej twórczości chce za wszelką cenę przekonać nas jakimi to prymitywami byli nasi przodkowie, no po prostu ledwo co z drzewa zeszli, i ten lud podbił i zasiedlił pół Europy, ciekawe.

    • @maciekczechura1078
      @maciekczechura1078 7 месяцев назад +3

      acoje najwazniejse tamte słowjanie niemósiały jezdzić do miemiec na sparagi i głosować na rudego tóska

    • @janboreczek3045
      @janboreczek3045 7 месяцев назад +10

      Bo byli prymitywnym ludem, nawet jak na swoje czasy. Ale ta cecha okazała się użyteczna w bardzo trudnych i burzliwych czasach najazdów ludów stepowych (w szczególności Hunów i Awarów), wędrówki ludów i upadku zachodniego Rzymu. To był taki postapokaliptyczny świat, i prostsze kultury co były bardziej samowystarczalne lepiej były do niego przystosowane

    • @BeataBookworm
      @BeataBookworm 6 месяцев назад +1

      Proszę o dowody zbrojnych podbojów ówczesnych Słowian 😳 Słowiański styl życia się upowszechniał, bo ta materialna skromność sprawdzała się w tamtych kryzysowych czasach

    • @maciekczechura1078
      @maciekczechura1078 6 месяцев назад

      @@BeataBookworm amało to rzyło zbujuf ftamtych casach wlasach ?

    • @BeataBookworm
      @BeataBookworm 6 месяцев назад

      ​@@maciekczechura1078A co ma pierdnik do wilkołaka?

  • @sangdopalri349
    @sangdopalri349 7 месяцев назад

    kryli się po dziurach, ale za to jedli co ukradli. szanuje

  • @adamtutaj1220
    @adamtutaj1220 7 месяцев назад +5

    Archeolożka.... Archeolog!

    • @indianski
      @indianski 6 месяцев назад

      nauczyciel, pani ucząca

  • @jacobeleven77
    @jacobeleven77 5 месяцев назад +1

    Za te archeolozke wylaczam. Nie ogladam juz tego kanalu.

    • @drhakim8365
      @drhakim8365 5 месяцев назад +1

      Zara się tu pobeczymy z rozpaczy, wszyscy MY !

  • @angelamomudu4354
    @angelamomudu4354 Месяц назад

    "Archeolożka" to żona archeologa?...

  • @kilro1527
    @kilro1527 7 месяцев назад +3

    Jak nic, słowiański minimalizm. A tak na poważnie to czy sposób "budowania" osad nie był spowodowany "koczowniczym" trybem życia czy nawet "zawieruchą dziejową"?

    • @WielkaHistoria
      @WielkaHistoria  7 месяцев назад +3

      I jednym i drugim. Choć koczowniczy to trochę zbyt mocne słowo, raczej półkoczowniczy.

    • @gorgar6059
      @gorgar6059 7 месяцев назад +3

      Do dzisiaj Słowianie preferują taki minimalizm, kupując 15m2 mieszkania (które oficjalnie nawet mieszkaniami nie są) czy jeżdżąc 30 letnimi klasykami.

    • @tomeckb29
      @tomeckb29 7 месяцев назад

      ​@@gorgar6059nie preferują, ale na tyle ich po prostu stać

    • @krisfekete4940
      @krisfekete4940 6 месяцев назад

      To fakt, naszym braciom z bliskiego nam wschodu do załatwienia pewnej potrzeby wciąż jeszcze wystarczy dziura w ziemi za chałupą.

    • @indianski
      @indianski 6 месяцев назад

      @@tomeckb29 czyli odwieczna słowiańska bida z nędzą

  • @leszekporeysky6441
    @leszekporeysky6441 7 месяцев назад

    Mi się wydaje że oni mieszkali w norach jak wilki dlatego nie ma żadnych śladów a te domy bez okien to spichlerze.

  • @maciejkwiatkowski7558
    @maciejkwiatkowski7558 7 месяцев назад +4

    Pan Janicki nie jest historykiem, tylko ideologiem. Opisywane przez siebie zdarzenia wyrywa z kontekstu historycznego i oceniając je nakłada na badany okres fałszywe okulary współczesnych uprzedzeń czy współczesnych roszczeń co do tego jak powinno wyglądać idealne społeczeństwo. Życzę niepowodzenia w tej misji zakłamywania naszej historii.

    • @gorgar6059
      @gorgar6059 7 месяцев назад +4

      A nikt cię nie śledzi?

    • @maciejkwiatkowski7558
      @maciejkwiatkowski7558 7 месяцев назад +1

      @@gorgar6059 A TY GŁOSÓW ŻADNYCH NIE SŁYSZYSZ?

    • @hshdudhshduduxubes1162
      @hshdudhshduduxubes1162 7 месяцев назад +2

      A jaka jest "prawda" wg ciebie? Nasi przodkowie mieszkali w palacach?

    • @maciejkwiatkowski7558
      @maciejkwiatkowski7558 7 месяцев назад +1

      @@hshdudhshduduxubes1162 To co napisałem nie dotyczy tego odcinka, a jego książek n.t. szlachty, chłopstwa, pańszczyzny itd. Generalnie to co on pisze jest w wielu miejscach ahistoryczne.

    • @indianski
      @indianski 6 месяцев назад

      @@maciejkwiatkowski7558 ach ten mit o wyjątkowości słowian, a zwłaszcza Polaków. w końcu nie po to uczyliśmy świat jak jeść widelcem, by mieszkać w ziemiankach.

  • @andrzejandrzej3195
    @andrzejandrzej3195 7 месяцев назад +1

    👍

  • @krzysztofw5360
    @krzysztofw5360 7 месяцев назад +1

    drazniacy glos,nie moge sluchac,film fajny

  • @indianski
    @indianski 6 месяцев назад

    13,8 metra. czyli tyle ile apartamenty w warszawie.

    • @BeataBookworm
      @BeataBookworm 6 месяцев назад

      Wg polskiego prawa, minimalna powierzchnia mieszkania wynosi 25 m2. To, o czym piszesz, to patodeweloperka, gdy lokale nominalnie użytkowe oferuje się jako potencjalnie mieszkalne. BTW: w Polsce na JEDNĄ osobę przypada ok. 30 m2 użytkowej powierzchni mieszkalnej

    • @indianski
      @indianski 6 месяцев назад

      @@BeataBookworm a te osoby o tym wiedzą? Możesz wyszczególnić jaki procent rodzin 2+2 w wawie posiada mieszkanie 120+, a jaki procent babć w podzamojskich wsiach mieszka w chatynkach poniżej 30 metrów?

    • @BeataBookworm
      @BeataBookworm 6 месяцев назад

      ​@@indianskiInteresujących cię danych statystycznych szukaj proszę na własną rękę

  • @pawecybuka4186
    @pawecybuka4186 7 месяцев назад +1

    Jak bydło.W chlewie.Nie to co na zachodzie.Willa basen szewrolet i kociakola.To nie są moje opinie.To recenzja zamieszczającego film.

    • @indianski
      @indianski 6 месяцев назад +1

      tak ciężko przyjąć do wiadomości że to nie słowianie byli szczytem cywilizacji?

  • @freedzeed462
    @freedzeed462 7 месяцев назад +8

    Nigdy nie znaleziono zachowanych pozostałości po wczesnych Słowianach, ale archeolodzy wiedzą jak wyglądały ich domostwa? Ciekawe. To mi śmierdzi próbą wmówienia nam, że gdy Europa była cywilizowana to my na drzewach siedzieliśmy.

    • @prasaite
      @prasaite 7 месяцев назад +5

      Ci archeolodzy w przeciwieństwie do Ciebie przekopali wiele stanowisk odkrywając zazwyczaj nędzne kawałki drewna.

    • @freedzeed462
      @freedzeed462 7 месяцев назад +1

      @@prasaite Aha i z tych kawałków drewna doszli do wniosku, że nasi praprapra mieszkali w ziemiankach, na nawet odtworzyli te ziemianki, no to są zajebiści.

    • @freedzeed462
      @freedzeed462 7 месяцев назад

      @@prasaite Ci archeolodzy za pieniądze podatnika gówno ustalili, a ja natomiast pracuję od 18 roku życia i wszystko zbudowałem i stworzyłem za swoje ciężko zarobione pieniądze.

    • @prasaite
      @prasaite 7 месяцев назад +9

      @@freedzeed462 Nie no jakie ziemianki, mieliśmy imperium Lechitów z marmurowymi pałacami i rycerstwem dosiadającym tyranozaurów i rządziliśmy połową planety.

    • @freedzeed462
      @freedzeed462 7 месяцев назад +1

      @@prasaite Nie sil się na sarkastyczne odpowiedzi. Wiadomo że nie było kolorowo, ale niech mi nie pierdolą, że byliśmy szczurami z nory.

  • @krystynaszafruga7811
    @krystynaszafruga7811 2 месяца назад

    Nie chce sluchac o kiemcach. To zkal6 swiata jak rzymianie. Polska i Polskie mnie interesuje reszta swiata niech zniknie na zawsze. Kocham Polske I Poldka kulture. Precz z obcymi nie zgioa na zawsze.

  • @janutotem8274
    @janutotem8274 7 месяцев назад +2

    Tak powinna wyglądać lekcja histori .

  • @tomekpustelnik7412
    @tomekpustelnik7412 7 месяцев назад +7

    Z obszaru zachodniej Ukrainy ❓Z terenów na której obecnie znajduje się Ukraina. Przekaz podprogowy, czy błąd językowy tzw.przejęzyczenie❓ W dalszej części słyszę na terenach obecnych Niemiec i co, przypadek ❓

    • @czesawnienasz4444
      @czesawnienasz4444 7 месяцев назад +10

      Historyczna Ukraina obejmowała tylko województwo kijowskie i bracławskie, zatem mówiąc zachodnia Ukraina należy mieć na myśli zachodnia część właśnie tych województw. Tereny obecnie nazywane zachodnią Ukraina obejmują Podole, Wołyń, wschodnią Małopolskę oraz część Polesia nigdy nie wchodziły w skład Ukrainy.

    • @tomekpustelnik7412
      @tomekpustelnik7412 7 месяцев назад

      @@czesawnienasz4444 Nie było Ukrainy w czasach Słowian, oraz nie było Niemiec w czasach słowiańskich. O ile z uznaniem obecnych Niemców, za potomków tych ludów które żyły w czasach Słowian nie ma większego problemu i nie ma także z nami Polakami, to Ukraińcy czy jakakolwiek państwowość ukraińska, nie miała miejsca przez wieki od czasów słowiańskich. Chyba że spojrzymy do ukraińskich książek od historii. Tam są brednie o tym, że Ukraińcy są najstarszym narodem na świecie i zasiedlili znaczną część starego świata na ponad tysiąc lat przed narodzinami Jezusa.
      Czy to pomyłka której nie spodziewałabym się ze strony historyka, czy też chłop jest następnym gadem uległym satanistycznemu planowi pisania historii na nowo, znikam i usuwam subskrypcję. Już spotkałem takich którzy początkowo byli okej, następnie promowali kovidowe kłamstwo i berbeluchę. Nie chcę mieć do czynienia ani z pomyłkami których nie robi w miarę świadome dziecko, ani potencjalnym gadem. Dobrego dnia.

    • @tomekpustelnik7412
      @tomekpustelnik7412 7 месяцев назад +2

      @@czesawnienasz4444 Mój komentarz w którym wyjaśniłem sprawę „zniknięto”. Zobaczymy czy ten się pojawi

    • @czesawnienasz4444
      @czesawnienasz4444 7 месяцев назад +2

      @@tomekpustelnik7412 U mnie są obydwa, ale faktycznie YT mocno cenzuruje wpisy, szczególnie anty ukraińskie.

    • @grzegorzzak1109
      @grzegorzzak1109 7 месяцев назад

      Nieeee... wcale... a Ruś Halicka to Atlantyda?

  • @krzysztof4994
    @krzysztof4994 23 дня назад

    Mały ale własny domek, wikingowie pewnie całą wioską mieszkali w jednym dużym, który pokazałeś 😅