Racionális és nem racionális, de értelmes gondolkodás

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 фев 2024
  • Ha van rá lehetőséget, kérlek támogasd a csatornát: ko-fi.com/infofeed
    - && -
    - - Mérő László (szerző) Miben rejlik a racionális gondolkodás ereje, és mik a korlátai, amelyek szükségessé teszik az okosság más formáinak a fennmaradását is? A racionális gondolkodás erejének és korlátainak megismerése segít saját gondolkodásunk mélyebb megértésében, valamint nyitottabbá tesz a mienktől eltérő gondolkodásmódok iránt.

Комментарии • 15

  • @kamukaze0
    @kamukaze0 4 месяца назад +1

    Jó volt. "Kellett, mint üveges tótnak a hanyattesés!" - persze hogy nem rasszizmus...apám 40 évvel ezelőtt gyakran mondta valakinek ezt...viszot azt az embert meg Tóth-nak hívták. Ez pl. sima szivatás volt! :) Kölcsönkenyér alapon, vissza is kapta, máshogy...

  • @TeslaElonSpaceXFan
    @TeslaElonSpaceXFan 4 месяца назад +1

    Nagyon jó előadás volt!

  • @gaborpok3616
    @gaborpok3616 4 месяца назад +1

    Köszönöm!

  • @katalinszaboneb.747
    @katalinszaboneb.747 4 месяца назад

    Nagyon érdekes volt!

  • @faragoannamaria7764
    @faragoannamaria7764 4 месяца назад

    Nem bírtam felfogni, hogy akkor most miért derül ki, hogy ki a szimuláns a karácsonyfa, és az asszisztens példájában.
    Mi az összefüggés a cselekvés mikéntje és a szimulálás/nem szimulálás között?

    • @The_Peter_Channel
      @The_Peter_Channel 4 месяца назад

      Egy másik előadásban végigmondta ezt a példát rendesen. A kísérletvezető megkérdezte azt az alanyt, amelyik "átgyalogolt" a karácsonyfán, hogy "Ott van még a karácsonyfa?" Az alany azt mondta, hogy igen, ott van - hisz nem kapott olyan utasítást, hogy ne legyen ott. A következő kérdés pedig az volt, hogy "Miért nem esett el a karácsonyfában, hogy tudott rajta átmenni?" Az alany azt mondta, hogy "Ja, ez nem az a fajta karácsonyfa, amiben el lehet esni..." - és itt a kulcs!
      Az átgyaloglás szempontjából értelmes dolog, hogy ne pazaroljon energiát az alany arra, hogy kikerülje a karácsonyfát, ami egyébként a valóságban amúgysincs ott - és ezt a hipnózis alatt is tudja. Viszont a racionálisan gondolkodó szimuláns agyán átfut, hogy "hú, de ott a karácsonyfa, ha nem kerülöm ki, akkor rájönnek, hogy szimulálok" - és ez a különbség a racionális és a nem racionális, de értelmes gondolkodás között, és ezt mutatta ki ez a kísérlet. A transzállapotnak megvan a maga sajátos logikája (transzlogika), amit egy éber tudatállapotú alany racionálisan próbál követni, és az ilyen eseteknél megmutatkozik a különbség.

  • @annamariabakosi6482
    @annamariabakosi6482 4 месяца назад

    Egyszer én becsípődött fájó derékkal ébredtem. SVT-vel (Spirituális Válasz Technika) ami 1 éber meditáció úgy "meggyógyítottam" magam, hogy másnap délben már járművön tudtam utazni.

    • @NetTanar
      @NetTanar  4 месяца назад

      nekem is volt már becsípődés ami 2-3 nap alatt kiment,
      fekete nadálytő (Symphytum officinale) krémmel kenegettem,
      mégsem gondolom hogy csodaszer, de jó cucc, VÉNY nélkül kapható. :)
      ruclips.net/video/GdH7V9GyoFM/видео.html

  • @janoskokai8173
    @janoskokai8173 4 месяца назад

    én dr. Daubner Béla videóiból tanultam sokat a gondolkodás formáiról, és az elme fejlesztéséről.

  • @kalmangyarfas385
    @kalmangyarfas385 4 месяца назад

    Egyáltalán nem volt világos és meggyőző, hogy' lehet eldönteni, hogy működik -e hipnotizáció vagy sem!...Szerintem ez továbbra is egy szerepjáték, amikor az egyén aláveti magát az orvosa akaratának, mert hisz az orvosában és abban, hogy a hipnózis működik! ... Ezért pont olyan, mint az előadásban említett placebo hatás, amikor az ember bízik a gyógyszer hatékonyságában, és emiatt jobban lesz!.... Ha működne a dolog ( a hipnotizálás ) , akkor nem lehetne szimulálni , hogy hipnotizált állapotba került valaki!...Mint ahogy azt sem lehet, ha valaki bevesz egy gyógyszert, hiszen a gyógyszer, ha akarja az illető ha nem, - tehát az akaratától függetlenül is - , kifejti a hatását!....

    • @user-vg1rr5rl1x
      @user-vg1rr5rl1x 4 месяца назад

      A hipnózis működik. Amíg nem próbáltad, ne jelentsd ki, hogy nem. Győződj meg róla!💁‍♀️

    • @NetTanar
      @NetTanar  4 месяца назад

      a placebo is "működik" ... a hipnózis mondjuk épp azokon akik kevésbé tudatosak. A szárazan realistákon valamiért kevésbé hatékony. A hipnózis olyan mint amit egyes felekezeteknél látni, mikor a pap... illetve a "szentlélek" a papon keresztül megérinti az embert és az eldől stb... netes videóban soha nem fogják mutatni de vannak emberek akik csak ott állnak és pislognak hogy hát velük nem történt meg... vagy Indiában akik parázson sétálnak, Afrikában akik tűket döfnek át magukon, mind mind "működik"
      az (ön)szuggesztió egy bizonyítottan hatékony dolog, de nem abban az értelemben és ezzel együtt a hipnózis is, csak sokan elfelejtik hogy ez kvázi önmagunk ámítása... de igazad van, ha hívő szemszögből nézzük akkor persze, a lényeg hogy működik.

  • @Nyusziverzum
    @Nyusziverzum 3 месяца назад

    A szerelem a legdurvább cucc.😂