Zielony atrament
HTML-код
- Опубликовано: 10 фев 2025
- Fabularyzowana biografia docent Marianny Sankiewicz, legendarnej wykładowczyni, wieloletniej prodziekan i byłej prorektorki Politechniki Gdańskiej.
„Zielony atrament” to opowieść o niezwykłym pokoleniu pionierów zakładających uczelnię techniczną w powojennym Gdańsku, o przełomowych wynalazkach, które powstawały za żelazną kurtyną i ciągłej potrzebie odkrywania i rozwoju oraz o tym, co z tego wynika dla kilku pokoleń byłych i współczesnych studentów.
W rolę docent Marianny Sankiewicz wcieliła się Magdalena Zawadzka. Obok niej na ekranie występują także m.in. Aleksandra Piotrowska, Roman Gancarczyk, Michał Kurek, Aleksander Buchowiecki , Małgorzata Oracz, Marek Tynda, Robert Ninkiewicz, Sylwia Góra.
Scenariusz i reżyseria: Paweł Wyszomirski
Muzyka: Leszek Możdżer, Mikołaj Sikała, Krzysztof Chodkiewicz i Patryk Banach.
Film powstał z inicjatywy absolwentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.
Producent wykonawczy:
Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni
Koproducenci:
Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej
Jerzy Kobyliński
Telewizja Polska SA
--
Doc. Marianna Sankiewicz urodziła się 26 września 1921 roku na suwalszczyźnie, gdzie spędziła lata swej wczesnej młodości. II wojna światowa zastała ją w Wilnie, skąd władze okupacyjne zesłały ją, w 1942, do pracy przymusowej w Niemczech. Cudem uniknęła rozstrzelania, a odzyskaną wolność postanowiła poświęcić na działalność konspiracyjną.
Po wojnie podjęła prace w Polskim Radiu w Warszawy, a następnie w Rozgłośni PR w Gdańsku, jednocześnie rozpoczynając studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej, w sekcji radiotechniki. W 1950 roku uzyskała dyplom magistra inżyniera, a pracę doktorską obroniła w 1968 roku. Dwa lata później uzyskała stopień docenta. Jako naukowczyni współorganizowała nową specjalizację na wydziale i zakład naukowo-dydaktyczny zajmujący się zagadnieniami z dziedziny inżynierii dźwięku.
Obok działalności naukowo-dydaktycznej podjęła się pełnienia funkcji istotnych dla jakości i skuteczności kształcenia młodzieży - prodziekana, a następnie, od 1981 roku, prorektora Politechniki Gdańskiej ds. kształcenia. Zainicjowała zmianę systemu kierowania procesem dydaktycznym i wychowawczym uczelni. Objęcie przez nią funkcji prorektora zbiegło się w czasie z trudnym okresem wydarzeń stanu wojennego. Doc. Sankiewicz wielokrotnie występowała wtedy wobec ówczesnych władz w obronie studentów i skutecznie chroniła ich przed represjami.
O społecznej postawie i aktywności świadczą również jej liczne odznaczenia, a wśród nich: otrzymany w 2011 r. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nagrody ministerialne i rektorskie, AES Citation Award, AES Fellowship, a także członkostwa honorowe i medale, m.in. Polskiego Towarzystwa Akustycznego, Księcia Mściwoja II za zasługi dla Gdańska, i wiele innych.
Bardzo fajny film, ciekawe połączenie historii z sci-fi 👍
Fantastyczna historia , piękna postać prawdziwego pedagoga.
Mi się podoba . Trzymać tak dalej 💪
Podoba mi się , orginalny hołd , orginalny film. Poznałam ciekawą osobistość
Zatem rób dalej łazienki i nie martw się o absolwentów z mgr koło 30tki. Każdy idzie swoją drogą! Powodzenia!