Szia. Eddig álomszerűen néz ki. Deee!! kíváncsi lennék egy olyan videora, amiben az esetleges nehézségeket és azok megoldásait is picit részleteznéd. Csodával határos lenne, ha minden így maradna kábelezésig és a vezetékek is simán "átcsusszannának"! Köszi videot és csak így tovább!
Ezek lépésálló gégecsövek? Nem ismerem azért kérdezem. Hány centi betonban tűnik el, a másik a padlófűtés nem zavar-e be, vagy melegszik-e a közelében?
Szia egy olyan kérdésem lenne hogy milyen csövet és milyen méretben használtatok, milyen vezetékeket húztatok bele gondolok itt a 230 részre egyben kábel vagy külön 3 vezeték , Köszi a választ :)
Ha ennyi cső van egymás mellett a talajon, akkor az nem válik teherviselővé, tehát nem támaszkodik rá túlságosan a felette levő beton, esetleg összeroppanhat, ha valami súlyos kerül fölé? Másik kérdésem a lakáselosztóba menő sok-sok cső bekerül a falba vagy az kap valami gipszkartonnal leválasztott részt? Köszönöm
Sziasztok! Bennem a vízszigetelés merült fel kérdésként. Látom, hogy ebben az esetben nincsen, de új építésű ház esetén mi a helyzet? A vasalt aljzat, amin ti is szereltek, oda kerül a vízszigetelés is, amit viszont nem illik kilyukasztani. Ilyen esetben hogyan oldjátok meg a gégecsövek rögzítését? Köszönöm, ha válaszoltok.
Itt mélygarázs van az épület alatt ezért nincs talajpára elleni bitumenes szigetelés. Ha van szigetelés, akkor furatot ki kell nyomni tubusos bitumenes géllel. Vagy a nyomvonalon vashálót kell leteriteni és ahhoz gyorskötegelővel hozzá huzatni. Vagy öntapadós bitumenes lemezből kell csíkokat vágni és azzal leragasztani a padlóhoz. Ha szögbelövővel van rögzítve akkor meg nem kell alá semmi. Egy munkámnál műszaki vezető ezt engedélyezte, állítólag a szög van beütve akkor a bitumenes lap teljesen körbeöleli a szöget.
@@Homeelectric Köszönöm a választ. Ezek közül véleményem szerint az öntapadó bitumenes ragasztócsík a legbiztonságosabb. Akármilyen nemű lyukasztást én rizikósnak tartom, még ha ki is lesz tömítve. Köszönöm még egyszer és további sikeres munkavégzést kívánok nektek!
Szép munka. Csak egy kérdés, hogy miért gégecső? Miért nem betonflex? Mi az ilyet mindíg betonflexbe visszük sokkal egyszerűbb és áthúzhatóbb ( szerintem )
Köszönöm szépen. Én utálok beonfelx/symalen csővel dolgozni. Szerintem sokkal kezelhetetlenebb mint a gégecső. Egyszer próbáld ki a Gewiss FKCO duplafalú gégecsővét. Nagyon simán behúzható, nem olyan mint egy hagyományos lépésálló gégecső. Hagyományos gégecsővet én sem használnám.
Nagyon precíz megoldás! A led világítás mindenhol különböző lesz? Nem lehetett volna egy helyen egy nagyobb tápegységet elhelyezni egy helyen és kialakítani egy alacsonyabb feszültségű ágat a világításnak?
Ez is nagyon jó megoldás. Viszont itt az elosztó mérete korlátozott így sajnos oda nem fér el, pedig ez lett volna a legjobb megoldás. Jelenleg még a tulaj nem tudja pontosan hova és mekkora LED szalag lesz, így ez volt a lég ésszerűbb kialakítás, így ha nem is valósul meg a LED kialakítás, csak egy nagyobb doboz került begipszelésre feleslegesen.
Gratulálok! Nem azért, de ilyen korrekt munkát még nem láttam. Annyi kérdésem lenne, hogy milyen lakáselosztó lesz? A modulok száma érdekelne (elég szépen el lettek osztva a körök), elosztó típusa? Esetleg Häger? Válaszodat előre is köszi: Zsolt
Jó látni, hogy nem csak az erős áramra gondol a tulajdonos, hanem a gyengére is. Én azért több kábelt tolnék abba a csőbe, mert hálókábelből soha nem elég. Sajnos pár nagyobb szolgáltató nem gondol arra, hogy töb eszköz van egymás mellett. A kábel stabil, mint a szegénység és sokkal jobb sávszélességet ad. Viszont a "T" boxai nem hajlandók switch- en keresztül menni sajna.
A szobákba legalább 2-2 hálókábel fut majd (tv, számítógép), ahol nyomtató is lesz oda 3db, a nappaliban pedig szintén három lesz (tv, mediabox, erősítő). Biztos ami biztos még a cirkó mellé is kerül egy utp aljzat , sosem lehet tudni mit hoz majd a jövő :) A fő szempont az volt, hogy lehetőleg elegendő legyen egyetlen hálózati eszköz a készülékek kiszolgálására, így hiba esetén annak megkeresése is nagyon leegyszerűsödik.
Szia, ha az UTP a 220 mellett megy hosszabb szakaszon, akkor árnéykolt F/STP vagy FTP kábel húztok be UTP helyett, vagy nem zavarja az UTP jelét ennyi áram? Kötődobozokat lehet így alulra is tenni, azt gondoltam, hogy biztonsági okból teszik a mennyezettől 30 centire, nehogy pl egy kisgyerek leszedje a tetjét és belegabalyodjon.
Szia. Sima UTP-t nem ajánlom, inkább az FTP kábelt. Lényeg hogy valami féle árnyékolás legyen a kábelen belül. Ha nem csak külső köpenyen van árnyékolás de érpáronként is akkor az csak jobb.Itt nyilván a tulajdonos pénztárcája szabhat határt. Csavaros fedele van a dobozoknak, így a kisgyerek nem tud hozzáférni. Ha ezt vennénk alapul akkor a konnektorokat se lehetne ebbe a magassága tenni. Itt a tulajdonosokkal egyeztetve úgy lettek kialakítva a dobozok hogy az bútor mögé kerüljön. Így megint csak adni fog egy plusz védelmet. Ha látszó helyen lenne ott meg úgyis el szokták gipszelni hogy ne lehessen látni a kötődobozt.
Szeretném kérdezni, hogy az árnyék kapcsán földhurok kialakulfat-e, hogyan kezelitek ezt, valamint a gyengeáramú elosztótokat hogyan kell elképzelni. Köszönöm szépen
Érdekelne, hogy ekkora munkához, de akár mindegyik munkátokhoz milyen részletességű tervet készítetek? Ebből mit kap meg a megrendelő (D terv?) készül-e "B", és "C" terv? Elrendezési rajz, anyagjegyzék, kábelterv, áramutas rajz, műszaki leírás, stb. ???
Üdv , érdeklődnék hogy az elosztónál hogyan van eltakarva ilyen mennyiségű gégecső , valamilyen kartonos megoldással? Illetve a gyengeáram , utp stb látszólag egy helyre érkezik , ezek hogy vannak elkülönítve ? Gyengeáramnál mi az általános kialakítási mód ? Illetve várhatóak -e videók még a továbbiakban ?
Szia, Szép munka, igényesen dolgozol/dolgoztok. Hogyhogy betonozás után fűztök? Van ennek valami oka vagy szimplán így a megszokott? A ledtáp nem melegszik be a zárt dobozban? Köszi a választ :)
Szia! Köszönöm szépen! Behúzásra sajnos nem volt már időnk, jöttek a gépészek és a betonosok. Így sajnos már csak utána tudjuk befejezni. Amennyiben olyan LED tápot szerelsz be ami bírja a zárt helyet akkor nem lesz vele probléma. Általában IP Védett tápokban van ilyen.
Hali. Ha szabad kérdezni, Munka végeztével szoktatok éritésvédelmi felülvizsgálatot végezni? Valamint milyen dokumentumokat állítotok ki az ügyfélnek az elvégzett munkáról?
Egyszerűen beledugjuk a hehúzót az egyik végén és a másik végén kijön. Ennyire egyszerű. Amint vissza megyünk behúzni a vezetékeket, csinálok róla videót.
@Homeelectric, milyen "LED" tápegységet használtok? Annak a gyári leírásában szerepel, hogy rejtve falazva is használható ? Használtatok már korábban is ilyet ?
Szia! Műanyag pl Mü3 védőcső hajlítását bemutatnád, te hogyan csinálod? Esetleg a nagyobb átmérőjű csövet hogyan praktikus? Ez hiány a yourubon legalábbis magyarul. Köszönöm
Szia. Sose szoktam hajlitani. Létezik 90fokos idom hozzá. Régen nem lehetett ilyet kapni akkor száraz homokkal tömték ki, és gázégő segítségével hajlították. Ma már szerintem nem éri meg ilyennel szórakozni.
@@Homeelectric Értem. Én most megtanultam csőhajlító rugóval hajlítani, bár még finomítani kell a technikát. Ha sietni kell és spórolni a sok könyök árán akkor azért nem baj, ha ezt is tudom. Köszönöm a választ, nagyon szeretem a munkáidat.
Sziasztok! Szép munka nagyon, ügyesek vagytok! Kálmán a keresztneved? A videó elején sajnos nem értettem jól amikor be mutatkoztál. Egyébként mióta foglalkozol villanyszereléssel? Csak így tovább!! 💪
Szia! Engem kicsit a folyamat érdekelne, amire nem tértél ki (egyébként nagyon jók a videók). Tehát először horonymarás, berakjátok a csöveket és a kötődobozokat, szerelvénydobozokat, majd ha megvolt a kőműves munka, csak utána húzzátok be a kábeleket? Vagy az mindegy, hogy mikor kerül behúzásra? Köszi! :)
Szia. Általában a vezetékek/kábelek beúzását is megcsináljuk még kőműves munka előtt. Ennél a munkánál nem volt rá időnk, így ezt utólag fogjuk beúzni. Érdemesebb beúzni előre, ha szigetelés és betonozás után derül ki hogy megsérült egy cső, akkor okozat nem kis plusz munkát. Ilyen még nálunk nem forult elő. Nyilván ez a tőbbi szakámán múlik, hogy mennyire vigyáz a csövekre.
Szia. Ilyen esetekben, amikor a LED tápegség a kötődobozba kerül, a fedelet csak csavarral rögzítitek, mindenféle ragasztás, festés vagy tapéta nélkül? Mert a tapasztalat azt mutatja, hogy a tápot sűrűbben kell cserélni, mint szobát festeni.
Szia. Csavaros fedél kerül rá, amit le is lehet festeni. Minőségi tápegységet kell beszerelni, az legalább 5évig bírni fogja. Én Mean Well tápegységet szerelek sosem cseréltem még hibásat.
Bátor dolog ennyi kanyarral rögzíteni az elosztó alatti gerincet anélkül, hogy a vezeték be lenne húzva. Lehet, hogy a Gewiss ennyivel kezelhetőbb de ezt én nem így csináltam volna. Itt is látszik a megszokás hatalma. A pályafutásom elején írtóztam a symalentől és inkább gégecsövet használtam, most, nálunk, padlóban csak symalen vagy betonflex kerül ha van rá mód. Szívesen ott lennék, amikor behúzzátok. Ha egyszerűen megy, lehet tanulnék belőle valamit és tudnám adaptálni :D
Szia. Symanel csővel mivel másabb egy kanyar? Te hogy csináltad volna? Mire értetted a megszokás hatalmát? A vezeték behúzása annyira egyszerű mint egy Symlen vagy betonflex csőbe. ;)
@@Homeelectric Symalen csőnél nincs borda, amiben megakadhat a vezeték, ezáltal, nem vész el a húzási energia abban, hogy a vezetékkel együtt a csövet is rángatom. Nekünk egyszerűen ez vált be. A csövezés formája kicsit olyan mint a szerszám használat. Minden szakinak megvan a bevált márkája amire esküszik. Ezt értettem a szokás hatalma alatt. Mi eddig a gégecsővel sokszor pórul jártunk, mivel az utánunk dolgozó szakágak felrúgták vagy roncsolták a csöveket. Jó megoldás erre, amit Ti is alkalmaztok, mégpedik, a sarkokban történő elvezetés. Ez hozzá ad néhány plusz kanyart és több vezeték fogy, de ha a behúzásnál nem akadályoz, akkor minden bizonnyal jó megoldás. Semmiképpen nem kritikaként szántam, mindössze feltűnt egy eltérés a kettőnk munkasítlusában. Ez önmagában nem jelenti azt, hogy bármelyik megoldás rossz lenne. Azért nézem a videóitokat (és van, hogy példaként az embereimnek is mutatom), mert úgy vélem, mindenkitől tanúlhatok valami, főleg azoktól akik alapos munkát végeznek!
Köszönöm szépen hogy kifejtetted. Érdemes kipróbálni a Gewiss FKCO csővét. Teljesen más mint egy hagyományos gégecső. Simán siklik benne a behúzó és a kábel is. Dolgoztam én is symalen csővel, de nekem túl merev és nagyon bírkózni kell vele. Ezer nem használom.
Egyszerú behúzóval, vagy porszívóval beszívunk egy madzagot. Mindent nagy ívben hajlítunk pont azért hogy ne legyen probléma a behúzással. Ha időm engedi akkor csinálok róla videót.
@@zoltantoth6318 igen az egy jó megoldás, csak én meg azért kérdeztem rá mert én szolgáltatóként kötök be és van,hogy nem húzza be a villanyszerelő az utpt vagy koaxot és nekem kell behúzni az jobb esetbe üres csőbe beköltözés után. Padlásról lefele nincs gond de amikor ilyen 17m hosszan kell fűzni 5 kanyarral betonba öntött gégecsőbe akkor van néha szívás. Porszívós madzagos ötlet egész jó még nem próbáltam. Van,hogy fűző is elakad vagy éppen kicsi a gégegcső. És akkor szappanozás még amit szoktam.
Nem kötekedni szeretnék,de mi ertelme 0,5 méterenként lefogatni a csöveket hilti szalaggal?A kanyarokban még megértem,de az egyenes szakaszokon teljesen feleslegesnek tartom.
Ilyen megoldást még nem is láttam hogy a padló alatt mennek a vezetékek. Vezeték behúzás gondolom nem lesz egyszerű . Ha arról lennek egy pár perc videó ?
Nem neheéz behúzni, ezerszer egyszerűbb, mintha végigvésnék a lakást😄😄 Van olyan is, amikor az egészet a padláson ceinálják meg és leágaznak a szerelvénydobozokba, kapcsolóknak, konnektoroknak, de mivel ez egy panel, így nem lehetséges! Illetve ha jól tudom paneld nem is lehet nagyon vésni.
Szia. Eddig álomszerűen néz ki. Deee!! kíváncsi lennék egy olyan videora, amiben az esetleges nehézségeket és azok megoldásait is picit részleteznéd. Csodával határos lenne, ha minden így maradna kábelezésig és a vezetékek is simán "átcsusszannának"! Köszi videot és csak így tovább!
Szia. Mivel minden le van rögzítve a szerelő betonhoz, így simán be lehet húzni. Időm engedi akkor csinálok róla videót
Ezek lépésálló gégecsövek? Nem ismerem azért kérdezem. Hány centi betonban tűnik el, a másik a padlófűtés nem zavar-e be, vagy melegszik-e a közelében?
Természetesen! Mást nem is szabad padlóra tenni.
Szia egy olyan kérdésem lenne hogy milyen csövet és milyen méretben használtatok, milyen vezetékeket húztatok bele gondolok itt a 230 részre egyben kábel vagy külön 3 vezeték , Köszi a választ :)
Ha ennyi cső van egymás mellett a talajon, akkor az nem válik teherviselővé, tehát nem támaszkodik rá túlságosan a felette levő beton, esetleg összeroppanhat, ha valami súlyos kerül fölé? Másik kérdésem a lakáselosztóba menő sok-sok cső bekerül a falba vagy az kap valami gipszkartonnal leválasztott részt? Köszönöm
Nem okoz problémát a betonnak. Nem lesz tőle gyengébb. Igen egy gipszkarton fal épül és ebbe kerül be az elosztó.
Sziasztok! Bennem a vízszigetelés merült fel kérdésként. Látom, hogy ebben az esetben nincsen, de új építésű ház esetén mi a helyzet? A vasalt aljzat, amin ti is szereltek, oda kerül a vízszigetelés is, amit viszont nem illik kilyukasztani. Ilyen esetben hogyan oldjátok meg a gégecsövek rögzítését? Köszönöm, ha válaszoltok.
Itt mélygarázs van az épület alatt ezért nincs talajpára elleni bitumenes szigetelés.
Ha van szigetelés, akkor furatot ki kell nyomni tubusos bitumenes géllel.
Vagy a nyomvonalon vashálót kell leteriteni és ahhoz gyorskötegelővel hozzá huzatni.
Vagy öntapadós bitumenes lemezből kell csíkokat vágni és azzal leragasztani a padlóhoz.
Ha szögbelövővel van rögzítve akkor meg nem kell alá semmi. Egy munkámnál műszaki vezető ezt engedélyezte, állítólag a szög van beütve akkor a bitumenes lap teljesen körbeöleli a szöget.
@@Homeelectric Köszönöm a választ. Ezek közül véleményem szerint az öntapadó bitumenes ragasztócsík a legbiztonságosabb. Akármilyen nemű lyukasztást én rizikósnak tartom, még ha ki is lesz tömítve. Köszönöm még egyszer és további sikeres munkavégzést kívánok nektek!
Szép munka. Csak egy kérdés, hogy miért gégecső? Miért nem betonflex? Mi az ilyet mindíg betonflexbe visszük sokkal egyszerűbb és áthúzhatóbb ( szerintem )
Köszönöm szépen. Én utálok beonfelx/symalen csővel dolgozni. Szerintem sokkal kezelhetetlenebb mint a gégecső. Egyszer próbáld ki a Gewiss FKCO duplafalú gégecsővét. Nagyon simán behúzható, nem olyan mint egy hagyományos lépésálló gégecső. Hagyományos gégecsővet én sem használnám.
Nagyon precíz megoldás! A led világítás mindenhol különböző lesz? Nem lehetett volna egy helyen egy nagyobb tápegységet elhelyezni egy helyen és kialakítani egy alacsonyabb feszültségű ágat a világításnak?
Ez is nagyon jó megoldás. Viszont itt az elosztó mérete korlátozott így sajnos oda nem fér el, pedig ez lett volna a legjobb megoldás. Jelenleg még a tulaj nem tudja pontosan hova és mekkora LED szalag lesz, így ez volt a lég ésszerűbb kialakítás, így ha nem is valósul meg a LED kialakítás, csak egy nagyobb doboz került begipszelésre feleslegesen.
Dc akarod több méteren húzni? Okos ötlet...
Megfelelő tápegységgel és kábelezéssel simán lehet.
Köszönjük a videót! Milyen LED-es tápegységet fogtok beszerelni? Van esetleg link hozzá? Köszi és további jó munkát!
Gratulálok! Nem azért, de ilyen korrekt munkát még nem láttam. Annyi kérdésem lenne, hogy milyen lakáselosztó lesz? A modulok száma érdekelne (elég szépen el lettek osztva a körök), elosztó típusa? Esetleg Häger?
Válaszodat előre is köszi: Zsolt
Köszönöm szépen! Lakaselosztó ETI 54 modulos lesz. A csövek és a kötő dobozok mind Gewiss.
Szép munka! Olyan kérdésem van hogy erre még megy a víz szigetelés is? Azt ahogy olvasztják össze nem sérül meg a gégecső?
Köszönjük szépen. Nem lesz vizszigetelés, Mélygarázs van alatta.
Jó látni, hogy nem csak az erős áramra gondol a tulajdonos, hanem a gyengére is. Én azért több kábelt tolnék abba a csőbe, mert hálókábelből soha nem elég. Sajnos pár nagyobb szolgáltató nem gondol arra, hogy töb eszköz van egymás mellett. A kábel stabil, mint a szegénység és sokkal jobb sávszélességet ad. Viszont a "T" boxai nem hajlandók switch- en keresztül menni sajna.
A szobákba legalább 2-2 hálókábel fut majd (tv, számítógép), ahol nyomtató is lesz oda 3db, a nappaliban pedig szintén három lesz (tv, mediabox, erősítő). Biztos ami biztos még a cirkó mellé is kerül egy utp aljzat , sosem lehet tudni mit hoz majd a jövő :) A fő szempont az volt, hogy lehetőleg elegendő legyen egyetlen hálózati eszköz a készülékek kiszolgálására, így hiba esetén annak megkeresése is nagyon leegyszerűsödik.
@@ProjectNeurodrive Ezt akartam hallani :D Jobb, ha van, mint a kevés. Wifi ellátásra ajánlhatnék egy Ubi Unifi eszközt?
működik az switchen keresztül, csak IGMP képes switch kell, 5-portos TP-Linket a T is árul
Egy ilyen melonak mennyi lehet már csak az anyagköltsége is?
Szia, ha az UTP a 220 mellett megy hosszabb szakaszon, akkor árnéykolt F/STP vagy FTP kábel húztok be UTP helyett, vagy nem zavarja az UTP jelét ennyi áram? Kötődobozokat lehet így alulra is tenni, azt gondoltam, hogy biztonsági okból teszik a mennyezettől 30 centire, nehogy pl egy kisgyerek leszedje a tetjét és belegabalyodjon.
Szia. Sima UTP-t nem ajánlom, inkább az FTP kábelt. Lényeg hogy valami féle árnyékolás legyen a kábelen belül. Ha nem csak külső köpenyen van árnyékolás de érpáronként is akkor az csak jobb.Itt nyilván a tulajdonos pénztárcája szabhat határt.
Csavaros fedele van a dobozoknak, így a kisgyerek nem tud hozzáférni. Ha ezt vennénk alapul akkor a konnektorokat se lehetne ebbe a magassága tenni. Itt a tulajdonosokkal egyeztetve úgy lettek kialakítva a dobozok hogy az bútor mögé kerüljön. Így megint csak adni fog egy plusz védelmet. Ha látszó helyen lenne ott meg úgyis el szokták gipszelni hogy ne lehessen látni a kötődobozt.
Szia, a jó árnyékolás híve vagyok, illetve gondolunk a jövőre is, így valószínűleg S/FTP (vagy F/FTP) CAT 6a kábel kerül a gégecsövekbe.
Szeretném kérdezni, hogy az árnyék kapcsán földhurok kialakulfat-e, hogyan kezelitek ezt, valamint a gyengeáramú elosztótokat hogyan kell elképzelni.
Köszönöm szépen
Érdekelne, hogy ekkora munkához, de akár mindegyik munkátokhoz milyen részletességű tervet készítetek? Ebből mit kap meg a megrendelő (D terv?) készül-e "B", és "C" terv? Elrendezési rajz, anyagjegyzék, kábelterv, áramutas rajz, műszaki leírás, stb. ???
Üdv , érdeklődnék hogy az elosztónál hogyan van eltakarva ilyen mennyiségű gégecső , valamilyen kartonos megoldással? Illetve a gyengeáram , utp stb látszólag egy helyre érkezik , ezek hogy vannak elkülönítve ? Gyengeáramnál mi az általános kialakítási mód ? Illetve várhatóak -e videók még a továbbiakban ?
Szia.
Ilyen helyre gipszkarton fal kerül kialakításra.
Külön elosztó dobozba érkeznek be az UTP kábelek.
És igen. Várhatóak meg videók.
Szia,
Szép munka, igényesen dolgozol/dolgoztok.
Hogyhogy betonozás után fűztök? Van ennek valami oka vagy szimplán így a megszokott?
A ledtáp nem melegszik be a zárt dobozban?
Köszi a választ :)
Szia!
Köszönöm szépen!
Behúzásra sajnos nem volt már időnk, jöttek a gépészek és a betonosok.
Így sajnos már csak utána tudjuk befejezni.
Amennyiben olyan LED tápot szerelsz be ami bírja a zárt helyet akkor nem lesz vele probléma. Általában IP Védett tápokban van ilyen.
@@Homeelectric köszi a választ :)
Hali. Ha szabad kérdezni, Munka végeztével szoktatok éritésvédelmi felülvizsgálatot végezni? Valamint milyen dokumentumokat állítotok ki az ügyfélnek az elvégzett munkáról?
Szia. Mi nem szoktunk csinálni mert nincs felülvizsgálói végzettségem. Munka végeztével szoktam ajánlani egy céget aki meg tudja csinálni.
@@Homeelectric Értem, Köszönöm a választ.
Szia! Nagyon szép munkát végeztek!Annyi kérdésem lenne,hogy ilyen hosszú gége csövekbe hogyan tudjátok behúzni a vezetékeket vagy milyen technikával?
Szia. Köszönöm szépen. Behuzó szalag segítségével húzzuk be a vezetéket/kábelt a csövekbe.
@@Homeelectric a gégecsőbe benne van alapból vagy ti húzzátok bele a szalagot?Ha ti azt hogyan?
Egyszerűen beledugjuk a hehúzót az egyik végén és a másik végén kijön. Ennyire egyszerű. Amint vissza megyünk behúzni a vezetékeket, csinálok róla videót.
@@Homeelectric Zsinórbefúvó készüléket használtatok már?
Szia!
Milyen átmérőjű gégecsövet használtatok? Vezetéket vagy kábelt húztok bele?(tömör vagy sodrott)
Egy csőben hány áramkör megy?
Üdv
Péter
Szia 20 és 25-ös géecsővet használtunk ennél a munkánál. Egy csőven több áramkör is fog futni.
@Homeelectric, milyen "LED" tápegységet használtok? Annak a gyári leírásában szerepel, hogy rejtve falazva is használható ? Használtatok már korábban is ilyet ?
Mean Well tápegységet használunk. Pontos típust nem tudok sajnos. De rá keresel akkor biztos találsz olyat amire szükséged van.
Szép munka. Azt szeretném kérdezni, hogy kell ennyi kötődoboz? Nem lehetne szerelvényhez vinni a padló csőt és onnan fűzni a következőhöz?
Lehet de nem sok értelmét látom ennek a módszernek.
@@Homeelectric Miért ?
engem is ez érdekelt volna, hogy miért kell minden vezetéket az elosztótól külön külön vezetni, ilyen írtó sok külön vezetéket használni
Szia! Műanyag pl Mü3 védőcső hajlítását bemutatnád, te hogyan csinálod? Esetleg a nagyobb átmérőjű csövet hogyan praktikus? Ez hiány a yourubon legalábbis magyarul. Köszönöm
Szia. Sose szoktam hajlitani. Létezik 90fokos idom hozzá. Régen nem lehetett ilyet kapni akkor száraz homokkal tömték ki, és gázégő segítségével hajlították. Ma már szerintem nem éri meg ilyennel szórakozni.
@@Homeelectric Értem. Én most megtanultam csőhajlító rugóval hajlítani, bár még finomítani kell a technikát. Ha sietni kell és spórolni a sok könyök árán akkor azért nem baj, ha ezt is tudom. Köszönöm a választ, nagyon szeretem a munkáidat.
Nagyon szívesen. Én gége csövet szoktam használni. Nagyon ritka hogy mü csövet használok.
Sziasztok! Szép munka nagyon, ügyesek vagytok! Kálmán a keresztneved? A videó elején sajnos nem értettem jól amikor be mutatkoztál. Egyébként mióta foglalkozol villanyszereléssel?
Csak így tovább!! 💪
Szia. Igen Kálmán. 8éve foglalkozom villanyszereléssel. Köszönöm szépen.
Szia! Engem kicsit a folyamat érdekelne, amire nem tértél ki (egyébként nagyon jók a videók). Tehát először horonymarás, berakjátok a csöveket és a kötődobozokat, szerelvénydobozokat, majd ha megvolt a kőműves munka, csak utána húzzátok be a kábeleket? Vagy az mindegy, hogy mikor kerül behúzásra?
Köszi! :)
Szia. Általában a vezetékek/kábelek beúzását is megcsináljuk még kőműves munka előtt. Ennél a munkánál nem volt rá időnk, így ezt utólag fogjuk beúzni. Érdemesebb beúzni előre, ha szigetelés és betonozás után derül ki hogy megsérült egy cső, akkor okozat nem kis plusz munkát. Ilyen még nálunk nem forult elő. Nyilván ez a tőbbi szakámán múlik, hogy mennyire vigyáz a csövekre.
Szia. Ilyen esetekben, amikor a LED tápegség a kötődobozba kerül, a fedelet csak csavarral rögzítitek, mindenféle ragasztás, festés vagy tapéta nélkül? Mert a tapasztalat azt mutatja, hogy a tápot sűrűbben kell cserélni, mint szobát festeni.
Szia. Csavaros fedél kerül rá, amit le is lehet festeni. Minőségi tápegységet kell beszerelni, az legalább 5évig bírni fogja. Én Mean Well tápegységet szerelek sosem cseréltem még hibásat.
A nyílászárók ajlát nézve, nem nagyon értem hogy fog elférni a padlófűtéses rétegrend. Vagy mindent cserélnek?
12-15cm van. Elelgendő a hely.
@@Homeelectric koszi, kepen sokkal kevesebbnek tunt.
Bátor dolog ennyi kanyarral rögzíteni az elosztó alatti gerincet anélkül, hogy a vezeték be lenne húzva. Lehet, hogy a Gewiss ennyivel kezelhetőbb de ezt én nem így csináltam volna. Itt is látszik a megszokás hatalma. A pályafutásom elején írtóztam a symalentől és inkább gégecsövet használtam, most, nálunk, padlóban csak symalen vagy betonflex kerül ha van rá mód.
Szívesen ott lennék, amikor behúzzátok. Ha egyszerűen megy, lehet tanulnék belőle valamit és tudnám adaptálni :D
Szia.
Symanel csővel mivel másabb egy kanyar?
Te hogy csináltad volna?
Mire értetted a megszokás hatalmát?
A vezeték behúzása annyira egyszerű mint egy Symlen vagy betonflex csőbe. ;)
@@Homeelectric Symalen csőnél nincs borda, amiben megakadhat a vezeték, ezáltal, nem vész el a húzási energia abban, hogy a vezetékkel együtt a csövet is rángatom. Nekünk egyszerűen ez vált be.
A csövezés formája kicsit olyan mint a szerszám használat. Minden szakinak megvan a bevált márkája amire esküszik.
Ezt értettem a szokás hatalma alatt. Mi eddig a gégecsővel sokszor pórul jártunk, mivel az utánunk dolgozó szakágak felrúgták vagy roncsolták a csöveket. Jó megoldás erre, amit Ti is alkalmaztok, mégpedik, a sarkokban történő elvezetés. Ez hozzá ad néhány plusz kanyart és több vezeték fogy, de ha a behúzásnál nem akadályoz, akkor minden bizonnyal jó megoldás. Semmiképpen nem kritikaként szántam, mindössze feltűnt egy eltérés a kettőnk munkasítlusában. Ez önmagában nem jelenti azt, hogy bármelyik megoldás rossz lenne. Azért nézem a videóitokat (és van, hogy példaként az embereimnek is mutatom), mert úgy vélem, mindenkitől tanúlhatok valami, főleg azoktól akik alapos munkát végeznek!
Köszönöm szépen hogy kifejtetted. Érdemes kipróbálni a Gewiss FKCO csővét. Teljesen más mint egy hagyományos gégecső. Simán siklik benne a behúzó és a kábel is. Dolgoztam én is symalen csővel, de nekem túl merev és nagyon bírkózni kell vele. Ezer nem használom.
Szia esetleg egy olyan videó ötletet adnék,hogy pl ez be lesz betonozva milyen megoldásokkal húzzátok be a a vezetékeket főleg ha megakad. :D
Egyszerú behúzóval, vagy porszívóval beszívunk egy madzagot. Mindent nagy ívben hajlítunk pont azért hogy ne legyen probléma a behúzással. Ha időm engedi akkor csinálok róla videót.
Mi úgy szoktuk, hogy beszerelés előtt miután méretre vágtuk a csövet, valamennyire kiegyenesítjük és behúzunk egy tök sima madzagot.
@@zoltantoth6318 igen az egy jó megoldás, csak én meg azért kérdeztem rá mert én szolgáltatóként kötök be és van,hogy nem húzza be a villanyszerelő az utpt vagy koaxot és nekem kell behúzni az jobb esetbe üres csőbe beköltözés után. Padlásról lefele nincs gond de amikor ilyen 17m hosszan kell fűzni 5 kanyarral betonba öntött gégecsőbe akkor van néha szívás. Porszívós madzagos ötlet egész jó még nem próbáltam. Van,hogy fűző is elakad vagy éppen kicsi a gégegcső. És akkor szappanozás még amit szoktam.
Az utobbi pár videó csak ilyen összefoglaló jellegű :( Remélem lesznek újra hosszabb, részletesebb, a munkafázisokat is láttató videók is.
Tudom tudom! Én is szeretnék részletesebb videót csinálni. Csak az a fránya idő! Sosincs belőle elég! 🥺
Nem kötekedni szeretnék,de mi ertelme 0,5 méterenként lefogatni a csöveket hilti szalaggal?A kanyarokban még megértem,de az egyenes szakaszokon teljesen feleslegesnek tartom.
Ha nem fogatod le akkor az utánad következő szakma nem fog rá vigyázni és szét fogja rugdalni.
Szia, vedocso, vezetek anyagszukseglet szamitasara van valami bevalt korulbeluli meghatarozo modszered? Gondolom tobb ido lenne centire lemerni, minthogy megerje. Koszi, udv
Szia. Alaprajz megvan méretekkel, és tudod mi hova kerül akkor simán ki tudod számolni. Ennyi az egész. Nem kell centire mérni, elég méterre is... ;)
Ilyen megoldást még nem is láttam hogy a padló alatt mennek a vezetékek. Vezeték behúzás gondolom nem lesz egyszerű . Ha arról lennek egy pár perc videó ?
Nem neheéz behúzni, ezerszer egyszerűbb, mintha végigvésnék a lakást😄😄
Van olyan is, amikor az egészet a padláson ceinálják meg és leágaznak a szerelvénydobozokba, kapcsolóknak, konnektoroknak, de mivel ez egy panel, így nem lehetséges!
Illetve ha jól tudom paneld nem is lehet nagyon vésni.
Pedig már a legtöbb helyen így megy :D Ha jól le van rögzítve és nem nyomják össze a csövet akkor sima ügy :)
Kedves Kálman!
Szeretném megkérdezni, hogyan martok ilyen szép egyenes hornyokat.
Metabo mfe40 horonymaróval.
Szép munka.
A videón keresztül is simán átjön, hogy igencsak minőségi munkát végeztek.
Nagyon szépen köszönjük! 😁
első