Áhhhhh..... zseni. Mint mindig. Jómagam technika és háborúbuzi vagyok, és a reggeli kv es cigaretta mellé kész felüdülés, mikor ébredes után meglátom az uj videót. Köszönöm az élményt, amit nekem/nekünk nyújtasz ezekkel az igazán egyedi, korszakalkotó és páratlan tartalmakkal. Csak így tovább mester!
Ismét egy igényes, informatív video, elismerésem!! Azt hadd fűzzem hozzá, hogy a VK jelzés jelentése Vollkettenwagen, teljesen lánctalpakon mozgó jármű, ezzel is megkülönböztetve a féllánctalpas harcjárművektől. Használatos volt a Sdkfz (sonderkraftfahrzeug, különleges motorizált jármű) jelzés, egy külön besorolási rendszer alapján. A fejlesztési fázisban, kísérleti harckocsikat később az E jelzéssel (E-100, E-50, E-25)látták el, itt az E az Entwicklung, fejlesztés szó rövidítése.
Ahogy a videó leírásában is említettem, a különböző források eltérő dolgokat adnak meg a Vk-ra: azért, hogy senki ne sértődjön meg, a videóban kizárólag a rövidítést használtam.
Azt az érdekességet azért hozzáteszem, (ha már nem hangzott el), hogy a hadrendbe állított egyetlen VK 45.01 (P) parancsnoki példány, a Schwere Panzerjäger-Abteilung 653. (653. nehéz páncélvadász-osztály) alakulatnál teljesített szolgálatot, amely elsősorban a belőle készült Ferdinand páncélvadászokból állt. A keleti fronton pusztult el 1944 júliusában. Illetve tennék annyi javítást, hogy tudomásom szerint a módosított (géppuskával kiegészített) Ferdinándokat nevezték Elefant-nak.
Az én szívemet nagyon megmelengette a VK 45.01 (P) megjelenése a sorozatban. Igaz nekem e legkedvesebb harckocsim a Panzerkampfwagen III. , de ez a típus is szerepel a top.10 kedvenc harckocsim listámon. Köszönöm, hogy bemutattad.
Végre! Köszönöm! :) Apró érdekesség, hogy a harckocsi benne van a WarThunder című játékban a német ágon. Akit érdekel ott egész jó modellt csináltak neki, ha másért nem hát körbenézni.
Az a hibrid hajtás tényleg feleslegesnek tűnik.Minden energiaátalakítás veszteséggel jár, növeli a fogyasztást, csökkenti a visszanyerhető energiát. Egy kis tömegű páncélautónál, akkumulátorokkal lett volna értelme, mert javította volna a gyorsulását ami a harctéren nem egy utolsó dolog. (Egy kis pontosítás. A belsőégésű motor generátort hajt, a generátor pedig a villanymotort.) Az ágyú az elhangzottak alapján tényleg csodafegyver volt. A géppuska hiánya a páncélvadászon szerintem nem nagy hiányosság. Alapból nem városi harcra tervezték és gyalogság nélkül pedig még a városi harcokra átalakított, módosított modern mbt-ket sem vetik be. Ekkora tűzerővel nem gyalogságra vadásznak, de ha mégis szükséges volna, az nem a mérnökök, hanem a katonai vezetés hibája. A nagy tömegen kis mértékben tudtak volna javítani, ha a 3 fős tornyot 2 fősre zsugorítják.A harckocsira gondolok, nem a páncélvadászra. Persze ez nem sokat számított volna a hatalmas villanymotorok és generátorok tömegéhez képest. A VK45.02 P hátsó torony elrendezése nem tudom, mennyire lett volna életképes városi harcokban. Egyáltalán körbe lehetett azt forgatni, vagy csak jelképes volt a forgatható torony? Hátratekert toronnyal hosszú, mint egy busz. Mondjuk alapból a hosszú ágyúcső a probléma városi harcoknál.
@@benozsoltszatmari2503 Ott ez kiforrottabb technika és van létjogosultsága. Akkora nyomaték átviteléhez a mechanikus tengely kapcsoló és váltó igencsak helyigényes megoldás lenne. Gondolj bele, hogy a 200 Nm-es autó motorhoz is strapabíró kuplung kell, akkor egy 370kN (M62-es) indító vonóerőt leadó mozdonyban mekkora lenne?
@@benozsoltszatmari2503 Ez jogosnak tűnik, ám egy polgári felhasználású teherszállító eszköz nem vehető egy kalap alá egy mindenféle körülményeknek kitett haditechnikai eszközzel. Példának okáért a vonatnak nem kell lépten-nyomon gyorsítani majd lassítani, de talán még jobb példa a gépházban rendelkezésre álló hely, vagy éppen a talajon a tömeg elosztása. A vonat nem ragad sárba. Akárhogyan is, a hibridhajtásláncok még napjainkban is csak a kis tömegű személyautókban terjedtek el. Ott is csak az általam korábban felvázolt elektromos akkumulátorral aszisztáltak. A háborús próbálkozás csak egy kísérlet volt, ami még nagyon sok fejleszteni valót hagyott maga után, érdemleges haszna nem volt. Egyébként ez a soros hibrid hajtáslánc ott nyereséges, hogy a motort mindig a terhelésnek leginkább megfelelő fordulatszámon lehet járatni. Elvileg ettől takarékos, de....hoppá! Ettől takarékos de csak váltakozó üzemi körülmények között jobb a hatásfoka, mint egy manuális váltónak. Ugyanis a 2X energiaátalakítás sokkal veszteségesebb egy manuális váltó direkt fokozatának a súrlódási veszteségénél. Szóval harci körülmények között a gyorsítások és manőverek okozta jókora többletfogyasztásnak így próbáltak gátat szabni. Nos így már más a helyzet. A hatalmas tömeg mozgatása a lánctalp jókora gördülési ellenállása mellett tényleg megkövetelte a mérnököktől, hogy kitaláljanak valamit. O.o Akkor hát igazolt az elképzelés, csak hát életképtelen volt azokban az időkben.
Hali Kis javításra szorul a hibrid hajtás rész. A jelenlegi autók hibrid hajtásai 3 csoportba sorolhatóak: Soros hibrid : belső égésű motor hajt generátort amit tölt egy akkumulátort, az aksi pedig árammal hajtja az elektromos motorokat, csak elektromos hajtással halad a jármű (ilyen például a VW legtöbb hibrid megoldása vagy a mercedesé pl a Mercedes hibrid buszok is) Párhuzamos hibrid : belső égésű motor hátsó tengelyt hajtja, aksi + elektromos motor első tengelyt hajtja, mindegyikkel tud hajtani az autó de nincs aksi töltés (ilyen a BMW i8 sportautó) Kombinált hibrid : itt több lehetőséget is használ a rendszer amit intelligensen tud választani, lényege hogy a benzinmotort tudja töltésre és hajtásra is használni (ilyen a Toyota összes hibridje) A Tiger (P) a kornak megfelelő hibrid hajtásoknak megfelelő megoldásokkal készült. Ahol a két Porsche Typ 101 benzinmotorra rászerelték a generátorokat (össz. 500 kVA), így nem volt szükség a sérülékeny tengelykapcsolóra, azokkal pedig két elektromos motort hajtott (össz. 230 kW) teljesítménnyel. Itt nem volt akkumulátor a kettő között és leginkább a mai "Soros" hibrid megoldásokra hasonlít. Gondolom nem volt meg a technológia a megfelelő teljesítményt tárolandó akkumulátorokra, ólom-savas akksikkal pedig sem a teljesítmény, se nem a tárolható energia nem volt meg, sőt elég nagyot kellett volna beépíteni, ráadásul harci helyzetben az igen veszélyes lett volna, hogyha megsérül. Köszönöm. Nagyon király volt a rész, csak így tovább.
Á, a klasszikus probléma: ha valaki kicsit is ért a dologhoz, rájön, hogy azért a valóságban bonyolultabbak a dolgok. Egyrészt egyetértek (bár ilyen alapon nem csak háromféle hibrid létezik), másrészt eredetileg az volt a célom, hogy 10 percnél rövidebb videókat gyártsak, ami szinte sosem sikerül, de eddig legalább a 20 perc volt a felső határ, a Tiger (P) viszont több mint 24 perces, ezért sok mindent egyszerűsítenem kellett. A technikai oldalhoz csak annyit tennék hozzá, hogy azt gondolom, az típuson nem volt szükség az akkumulátorokra: azok nagyok, nehezek, gyúlékonyak és egy harckocsi számára nem nyújtottak előnyt (légszennyezésről pedig még csak nem is hallottak).
A Panther II maximum egy Pantheres videóban lett volna megemlítve hiszen nem bevetésre szánt harckocsi csak egy próba álvány... A Schmalturm pedig egy torony nem is harckocsi
@@engineermerasmus2810 Ezt mind tudtam, de részletesebben is jobb, nem? Én abból indultam ki, hogy a szavazásnál lehetett az E100-ra is szavazni ami szinte ugyanez, csak annak a váza is alig, hogy elkészült. És ha ez megihleti őt akkor csinál videót is róla és nagy valószínűséggel meg említi a Panthert vagy két ötletet von össze. (Panther, Panther II,Schmalturm, Schmale Blende)
Köszönöm, remek videó. Javaslom, hogy kerüld a robbanómotor kifejezést, nem profi. Valamit úgy tudom, hogy a németek hivatalosan sohasem hívták király tigrisnek a Panzerkampfwagen VI Ausf. B-t. A Tiger 2 név szerintem jobb erre a harckocsira.
Nagyon örülök, hogy Porsche esetében az autókról is ejtettél pár szót. Nem tervezel egy-egy olyan részt, ahol a katonai vonatkozású terepjárók, személyautók, valamint a teherautók vannak? Nem csak az amerikai, brit, szovjet, német részről, de olasz, japán, és egyéb országok is rendelkeztek érdekes típusokkal. Az egyik kedvencem a japán Kurogane Type 95 "scout car", ami az első sorozatban gyártott és szolgálatba állított összkerékhajtású gépkocsi volt a világon, megelőzve minden más ilyen típust, beleértve a híres Willys MB Jeep-et is. A teherautóknál pedig a felhasználási módjuk is érdekes, mert nem csak platós és tartálykocsik voltak, de például a szovjeteknél és japánoknál voltak olyan felépítmények, amikkel a repülőgépek motorjának indításánál használtak. Itt egy a teherautó motorjáról történő kihajtással egy tengelyt mozgattak, aminek a vége egy körmös kapcsolattal csatlakozott a repülőgép légcsavartengelyében lévő párjához. Kvázi egy kurblis megoldás volt ez az indításra. De érdekesek még az úszóképes járművek is, Schwimmwagen, DUKW, stb.
11:50 Nem arról a tigrisről szól a Fehér tigris című film? (Tudom hogy a filmben szereplő harckocsi egy IS 2 átalakítva, viszont rettenetesen hasonlítanak. Szerintem)
Szerintem nem a Porsche Tigrisről Mivel az egy normális tigris akarna lenni csak ahogy írtad ez egy álcázott IS-2-es De ez lehet hogy csak az én véleményem
Valahol írták, hogy a filmhez nem végül nem kapták el az egyetlen működő Tigrist, ezért hevenyészett átalakítással egy ISZ-2-esből építettek valami hasonlót. Azért is van annyira elől a tornya.
Kétségtelenül kiemelkedő mérnök volt, a legkiválóbb címért viszont Teslától a magyar feltalálók egész során át (Bláthy-tól Zipernowsky-ig) sokan vetélkednek.
Nagyon korrekt videó! Viszont érzek egy halvány Ferdi Porsche ellenességet végig, bár ez szubjektív...:) Ami viszont szerintem nagyon kimaradt, hogy a Porsche tornyos Királytigris nem azért "vesztett" a legyártott 50 db után a Henschel verzióval szemben, mert rosszabb volt, hanem mert lényegesen bonyolultabb volt az előállítása. A ballisztikai paraméterei pl.jobbak voltak.
A rabszolgatartást és úgy általában a nácikat tényleg nem nézem jó szemmel. A gyárthatóság (főleg a németek számára, a háború végső szakaszában) kulcsfontosságú volt; ezt próbáltam érzékeltetni a Maus-szal is: a páncélos hiába rendelkezett papíron jó jellemzőkel - kivéve a nulla mozgékonyságot - ha a nagy sorozatú gyártására nem voltak berendezkedve. Ezek alapján Porsche Königstiger-konkurense rosszabb volt (amit a németek is felismertek, ezért a Henschel modelljét választották).
A sorozat alapvetően nem kívánságműsor (bár éppen a legutóbbi Porsche Tiger nézői kérésre került be), de mondjuk úgy, hogy a 8. évadban csak egy új fejlesztésű brit harckocsi közül választhatok, így kizárásos alapon az fogja képviselni a szigetországot.
Egy kis pontosítás a Ferdinanddal kapcsolatban: az eredeti, géppuska nélküli modellt hívták Ferdinandnak, a későbbi, géppuskával felszerelt változatot nevezték el Elephantnak. Tehát nem csak úgy átnevezték, hanem a fejlesztés (géppuska) miatt kapott új nevet is.
Még végig se néztem a videót,de most 6:30nál csak szedem az állam a földről 😲 Vagy 4xer tekertem vissza,hogy feltudjam fogni,hogy mekkora rombolásra volt képes ez az ágyú😳
19:25 Azért a tatra lemásolása erős szó. Mintha minden pontja ugyan az lenne? Elv tényleg meg meg pillantott pár tervrajzott a tatra modellből, de ha minden igaz felfüggesztés, motor, és alvázban is különböző a kettőn. Max ugyan az a kompakt szegmens. És pár ötletet átemelt, vagy az nevezhető másolásnak de nem az egész tatra kocsit.
A másolás szót nem én találtam ki: a második világháború alatt önálló Csehszlovákia nem létezett, de a háború után a Tatra azonnal pert indított. A felek végül peren kívül megállapodtak (a Tatra nagy összegű kárpótlást kapott), ami ugyan nem bizonyító erejű, de azért árulkodó - ha nem másoltak volna, akkor nem fizettek volna. Másrészt biztos vagyok benne, hogy az akkor csehszlovák állampolgárságú Porsche beletette a típusba a saját ötleteit, ezért a német autó nem tökéletesen azonos az eredetivel és persze lehetetlen éles határt húzni a másolta és az inspirálta között.
Megjegyezném, hogy a 200mm vastag fronttal rendelkező tipus nem az eredeti Tiger (p), így hívni szerintem hiba... Ezen jármű a Panzerbefehlswagen VI (P), jó lehet így becézni de ez egy későbbi változat... (Parancsnoki Tigris)
Köszönöm a videót. Szerintem Porshe örült, h van valaki aki finanszírozza a fejlesztéseit.: Mit szeretnél Adolf? Legyen nagyobb, gyorsabb, erősebb? Persze meglessz. És kit támadunk meg ma? Annyi a külömbség, h Porshe nem Adolf strómannja volt. Nem láttam arról semmit, h Hitler meggazdagodott volna. Hogy mennyire ébredt öntudatra a náci hadiipar és befolyásolta a politikát én nem tom. Valszínű nem annyira mint a nagyvízmásikoldalán ahol bekapta a pilitikusokat.
A típus egy nehéz harckocsi vázára épült, így a test már adott volt. Értelemszerűen nagy távolságból szerettek volna harcolni, de ez nem mindig sikerült és ezekben az esetekben nagyon jól jött a vastag frontpáncélzat.
@@viharkabat3518 Hány olyan ember volt párttag egy sor pártban, mióta az angolok ezt kitalálták, a föld kerekén, aki egyébként nem értett egyet a párttal, csak ugyebár...
@@viharkabat3518 ez semmit nem jelent...maszájból, karrierből, pénzért, hatalomért sokan voltak a mindenkori állampárt tagjai... De a kortárs ideológiát is rendre kiszolgálják emberek ezen okokból: lásd influenszerek vagy celebek.... Hányan mernek saját gondolatokat véleményt megfogalmazni? Nem sokan....lásd metoo vagy gender, akármi....
Neked és minden WoT játékosnak üzenem hogy 1. Az arty-k nem páncélosok, hanem önjáró tüzérek és 2. Valószínűleg soha nem létezett. A Wargamingnek nem volt akkora rálátása a német tervekre, mint az oroszokra, nyilvánvaló hogy sok, (részben) kitalált elem van a játékban. Baráti jó tanács: hagyd a WoT-ot, játssz War Thunderrel
Az ok igen egyszerű: GW Tiger (P) sosem létezett: a típust a Wargaming találta ki a Geschützwagen Tiger párjaként. Ezt a Wargaming is elismeri: "...however, the work was never started." worldoftanks.eu/en/tankopedia/15377-G94_GW_Tiger_P/
@@hunorbalazs259 ebben az esetben bocsáss meg, nem tudtam a gépedről. Elismerem, a képek lehetnek valósak, és ez az jelenti hogy léteztek gw tiger p-k, de az is biztos, hogy a német haderő nem tartott rá akkora igényt (főleg nem a háború előrehaladtával) mint a szovjet páncéloshadat elhárítani képes páncélvadászokra és/vagy rohamlövegekre. A háború előrehaladtával úgy tudom az ehhez hasonló önjáró tüzérek feladatát a Sturmpanzer család (pl. Brummbär vagy Sturmtiger) látta el.
Áhhhhh..... zseni. Mint mindig. Jómagam technika és háborúbuzi vagyok, és a reggeli kv es cigaretta mellé kész felüdülés, mikor ébredes után meglátom az uj videót. Köszönöm az élményt, amit nekem/nekünk nyújtasz ezekkel az igazán egyedi, korszakalkotó és páratlan tartalmakkal. Csak így tovább mester!
Reggeli KV1 vagy 2?
Bocs a rossz viccért, de ha már nem Írtad ki a kávé szót, akkor muszáj volt lecsapnom :D
*Szerintem erre a cicára sokan vártak. Igaz én a Panter-t és a Jagdpanter-t is várom. :))*
Jagtiger? ha lessz
Nem lesz, mivel egy évtizedben egy nemzet csak egy tankkal szerepel (+bónusz) de én is jobban szeretem a párducot mint ezt a cicát
Túl tőkéletesek a német tankok.
Weboldalon megtaláljátok őket ha érdekelnek.
Ismét egy igényes, informatív video, elismerésem!! Azt hadd fűzzem hozzá, hogy a VK jelzés jelentése Vollkettenwagen, teljesen lánctalpakon mozgó jármű, ezzel is megkülönböztetve a féllánctalpas harcjárművektől. Használatos volt a Sdkfz (sonderkraftfahrzeug, különleges motorizált jármű) jelzés, egy külön besorolási rendszer alapján. A fejlesztési fázisban, kísérleti harckocsikat később az E jelzéssel (E-100, E-50, E-25)látták el, itt az E az Entwicklung, fejlesztés szó rövidítése.
Ahogy a videó leírásában is említettem, a különböző források eltérő dolgokat adnak meg a Vk-ra: azért, hogy senki ne sértődjön meg, a videóban kizárólag a rövidítést használtam.
Azt az érdekességet azért hozzáteszem, (ha már nem hangzott el), hogy a hadrendbe állított egyetlen VK 45.01 (P) parancsnoki példány, a Schwere Panzerjäger-Abteilung 653. (653. nehéz páncélvadász-osztály) alakulatnál teljesített szolgálatot, amely elsősorban a belőle készült Ferdinand páncélvadászokból állt. A keleti fronton pusztult el 1944 júliusában.
Illetve tennék annyi javítást, hogy tudomásom szerint a módosított (géppuskával kiegészített) Ferdinándokat nevezték Elefant-nak.
Ismét egy nagyon igényes munka! köszönjük.
Az én szívemet nagyon megmelengette a VK 45.01 (P) megjelenése a sorozatban. Igaz nekem e legkedvesebb harckocsim a Panzerkampfwagen III. , de ez a típus is szerepel a top.10 kedvenc harckocsim listámon. Köszönöm, hogy bemutattad.
Számomra az eddigi legjobb epizód lett! Köszönöm szépen! 🙂
Nagyon tetszik hogy több típus ismertetése is benne van a videoban!!
Köszönöm!!
Köszönöm ezt a videót! Egy igazi hiánypótló videó lett ez a mostani!
A többi is persze! :-)
Végre! Köszönöm! :) Apró érdekesség, hogy a harckocsi benne van a WarThunder című játékban a német ágon. Akit érdekel ott egész jó modellt csináltak neki, ha másért nem hát körbenézni.
A word of tanksban is benne van a tiger p
Ja
@@andrasbulatko4403 igen, ahogy kb az összes német prototípus....és egész jó:)
Az a hibrid hajtás tényleg feleslegesnek tűnik.Minden energiaátalakítás veszteséggel jár, növeli a fogyasztást, csökkenti a visszanyerhető energiát. Egy kis tömegű páncélautónál, akkumulátorokkal lett volna értelme, mert javította volna a gyorsulását ami a harctéren nem egy utolsó dolog.
(Egy kis pontosítás. A belsőégésű motor generátort hajt, a generátor pedig a villanymotort.)
Az ágyú az elhangzottak alapján tényleg csodafegyver volt.
A géppuska hiánya a páncélvadászon szerintem nem nagy hiányosság. Alapból nem városi harcra tervezték és gyalogság nélkül pedig még a városi harcokra átalakított, módosított modern mbt-ket sem vetik be. Ekkora tűzerővel nem gyalogságra vadásznak, de ha mégis szükséges volna, az nem a mérnökök, hanem a katonai vezetés hibája.
A nagy tömegen kis mértékben tudtak volna javítani, ha a 3 fős tornyot 2 fősre zsugorítják.A harckocsira gondolok, nem a páncélvadászra. Persze ez nem sokat számított volna a hatalmas villanymotorok és generátorok tömegéhez képest.
A VK45.02 P hátsó torony elrendezése nem tudom, mennyire lett volna életképes városi harcokban. Egyáltalán körbe lehetett azt forgatni, vagy csak jelképes volt a forgatható torony? Hátratekert toronnyal hosszú, mint egy busz.
Mondjuk alapból a hosszú ágyúcső a probléma városi harcoknál.
Tehát ha jól értettem a benzin motorok csak áramfejlesztők voltak ?
Ezt a felesleges hibridhajtás dolgot mond disel elektromos mozdonyok gyártóinak is ;-)
@@benozsoltszatmari2503 Ott ez kiforrottabb technika és van létjogosultsága. Akkora nyomaték átviteléhez a mechanikus tengely kapcsoló és váltó igencsak helyigényes megoldás lenne. Gondolj bele, hogy a 200 Nm-es autó motorhoz is strapabíró kuplung kell, akkor egy 370kN (M62-es) indító vonóerőt leadó mozdonyban mekkora lenne?
@@benozsoltszatmari2503 Ez jogosnak tűnik, ám egy polgári felhasználású teherszállító eszköz nem vehető egy kalap alá egy mindenféle körülményeknek kitett haditechnikai eszközzel.
Példának okáért a vonatnak nem kell lépten-nyomon gyorsítani majd lassítani, de talán még jobb példa a gépházban rendelkezésre álló hely, vagy éppen a talajon a tömeg elosztása. A vonat nem ragad sárba. Akárhogyan is, a hibridhajtásláncok még napjainkban is csak a kis tömegű személyautókban terjedtek el. Ott is csak az általam korábban felvázolt elektromos akkumulátorral aszisztáltak. A háborús próbálkozás
csak egy kísérlet volt, ami még nagyon sok fejleszteni valót hagyott maga után, érdemleges haszna nem volt.
Egyébként ez a soros hibrid hajtáslánc ott nyereséges, hogy a motort mindig a terhelésnek leginkább megfelelő fordulatszámon lehet járatni. Elvileg ettől takarékos, de....hoppá!
Ettől takarékos de csak váltakozó üzemi körülmények között jobb a hatásfoka, mint egy manuális váltónak. Ugyanis a 2X energiaátalakítás sokkal veszteségesebb egy manuális váltó direkt fokozatának a súrlódási veszteségénél.
Szóval harci körülmények között a gyorsítások és manőverek okozta jókora többletfogyasztásnak
így próbáltak gátat szabni. Nos így már más a helyzet. A hatalmas tömeg mozgatása a lánctalp jókora gördülési ellenállása mellett tényleg megkövetelte a mérnököktől, hogy kitaláljanak valamit.
O.o
Akkor hát igazolt az elképzelés, csak hát életképtelen volt azokban az időkben.
11:47.
Nehéz a német szavakat kiejteni. 13 évig tanultam és a mai napig utálom. :S
németül 4-et mondtál 6 helyett.
köszönöm az ötletem felhasználását
Újabb kiváló munka. Gratulálok!
Köszönöm, nagyon tetszett
Helló. 15:08 környékén lévő + lemezes páncél vastagítást a Parancsnoki Tiger ( P ) is végre hajtották. ( Tudomásom szerint legalábbis...)
Hali
Kis javításra szorul a hibrid hajtás rész.
A jelenlegi autók hibrid hajtásai 3 csoportba sorolhatóak:
Soros hibrid : belső égésű motor hajt generátort amit tölt egy akkumulátort, az aksi pedig árammal hajtja az elektromos motorokat, csak elektromos hajtással halad a jármű (ilyen például a VW legtöbb hibrid megoldása vagy a mercedesé pl a Mercedes hibrid buszok is)
Párhuzamos hibrid : belső égésű motor hátsó tengelyt hajtja, aksi + elektromos motor első tengelyt hajtja, mindegyikkel tud hajtani az autó de nincs aksi töltés (ilyen a BMW i8 sportautó)
Kombinált hibrid : itt több lehetőséget is használ a rendszer amit intelligensen tud választani, lényege hogy a benzinmotort tudja töltésre és hajtásra is használni (ilyen a Toyota összes hibridje)
A Tiger (P) a kornak megfelelő hibrid hajtásoknak megfelelő megoldásokkal készült. Ahol a két Porsche Typ 101 benzinmotorra rászerelték a generátorokat (össz. 500 kVA), így nem volt szükség a sérülékeny tengelykapcsolóra, azokkal pedig két elektromos motort hajtott (össz. 230 kW) teljesítménnyel. Itt nem volt akkumulátor a kettő között és leginkább a mai "Soros" hibrid megoldásokra hasonlít. Gondolom nem volt meg a technológia a megfelelő teljesítményt tárolandó akkumulátorokra, ólom-savas akksikkal pedig sem a teljesítmény, se nem a tárolható energia nem volt meg, sőt elég nagyot kellett volna beépíteni, ráadásul harci helyzetben az igen veszélyes lett volna, hogyha megsérül.
Köszönöm.
Nagyon király volt a rész, csak így tovább.
Á, a klasszikus probléma: ha valaki kicsit is ért a dologhoz, rájön, hogy azért a valóságban bonyolultabbak a dolgok.
Egyrészt egyetértek (bár ilyen alapon nem csak háromféle hibrid létezik), másrészt eredetileg az volt a célom, hogy 10 percnél rövidebb videókat gyártsak, ami szinte sosem sikerül, de eddig legalább a 20 perc volt a felső határ, a Tiger (P) viszont több mint 24 perces, ezért sok mindent egyszerűsítenem kellett.
A technikai oldalhoz csak annyit tennék hozzá, hogy azt gondolom, az típuson nem volt szükség az akkumulátorokra: azok nagyok, nehezek, gyúlékonyak és egy harckocsi számára nem nyújtottak előnyt (légszennyezésről pedig még csak nem is hallottak).
Lehet szó majd akár a Panther II-ről és a schmalturm-ról. Vagy a flakpanzer Panther-ről.
A Panther II maximum egy Pantheres videóban lett volna megemlítve hiszen nem bevetésre szánt harckocsi csak egy próba álvány...
A Schmalturm pedig egy torony nem is harckocsi
@@engineermerasmus2810 Ezt mind tudtam, de részletesebben is jobb, nem? Én abból indultam ki, hogy a szavazásnál lehetett az E100-ra is szavazni ami szinte ugyanez, csak annak a váza is alig, hogy elkészült. És ha ez megihleti őt akkor csinál videót is róla és nagy valószínűséggel meg említi a Panthert vagy két ötletet von össze. (Panther, Panther II,Schmalturm, Schmale Blende)
Köszönöm, remek videó.
Javaslom, hogy kerüld a robbanómotor kifejezést, nem profi.
Valamit úgy tudom, hogy a németek hivatalosan sohasem hívták király tigrisnek a Panzerkampfwagen VI Ausf. B-t. A Tiger 2 név szerintem jobb erre a harckocsira.
Remek videó! 👍
Nagyon örülök, hogy Porsche esetében az autókról is ejtettél pár szót. Nem tervezel egy-egy olyan részt, ahol a katonai vonatkozású terepjárók, személyautók, valamint a teherautók vannak? Nem csak az amerikai, brit, szovjet, német részről, de olasz, japán, és egyéb országok is rendelkeztek érdekes típusokkal. Az egyik kedvencem a japán Kurogane Type 95 "scout car", ami az első sorozatban gyártott és szolgálatba állított összkerékhajtású gépkocsi volt a világon, megelőzve minden más ilyen típust, beleértve a híres Willys MB Jeep-et is. A teherautóknál pedig a felhasználási módjuk is érdekes, mert nem csak platós és tartálykocsik voltak, de például a szovjeteknél és japánoknál voltak olyan felépítmények, amikkel a repülőgépek motorjának indításánál használtak. Itt egy a teherautó motorjáról történő kihajtással egy tengelyt mozgattak, aminek a vége egy körmös kapcsolattal csatlakozott a repülőgép légcsavartengelyében lévő párjához. Kvázi egy kurblis megoldás volt ez az indításra. De érdekesek még az úszóképes járművek is, Schwimmwagen, DUKW, stb.
A téma kétségtelenül igen érdekes - rövid távon sajnos teljesen be vagyok táblázva; semmit nem ígérek, de hosszú távon nem tartom kizártnak a dolgot.
11:50 Nem arról a tigrisről szól a Fehér tigris című film? (Tudom hogy a filmben szereplő harckocsi egy IS 2 átalakítva, viszont rettenetesen hasonlítanak. Szerintem)
Szerintem nem a Porsche Tigrisről
Mivel az egy normális tigris akarna lenni csak ahogy írtad ez egy álcázott IS-2-es
De ez lehet hogy csak az én véleményem
Valahol írták, hogy a filmhez nem végül nem kapták el az egyetlen működő Tigrist, ezért hevenyészett átalakítással egy ISZ-2-esből építettek valami hasonlót. Azért is van annyira elől a tornya.
Jessz, végre egy igazi TANK! Bocsi, tudom, nagyon elfogult vagyok a Tigris(ekk)el szemben... :)))
Wot?
@@adolfklug5979 Nem WoT, én inkább a Warships-el játszom, csak alapból imádom a Tigereket (meg a Panthert, ja, meg a Pzkpw IV-et is :) )
Szerintem Porsche a 20. század egyik legzseniálisabb mérnöke volt! Politikai hovatartozását mellőzve.
Kétségtelenül kiemelkedő mérnök volt, a legkiválóbb címért viszont Teslától a magyar feltalálók egész során át (Bláthy-tól Zipernowsky-ig) sokan vetélkednek.
@@Elfnethu Ha a máig eredő hatását nézzük akkor mindenképp a topban van....megelőzve sokakat....
Nagyon korrekt videó! Viszont érzek egy halvány Ferdi Porsche ellenességet végig, bár ez szubjektív...:) Ami viszont szerintem nagyon kimaradt, hogy a Porsche tornyos Királytigris nem azért "vesztett" a legyártott 50 db után a Henschel verzióval szemben, mert rosszabb volt, hanem mert lényegesen bonyolultabb volt az előállítása. A ballisztikai paraméterei pl.jobbak voltak.
A rabszolgatartást és úgy általában a nácikat tényleg nem nézem jó szemmel.
A gyárthatóság (főleg a németek számára, a háború végső szakaszában) kulcsfontosságú volt; ezt próbáltam érzékeltetni a Maus-szal is: a páncélos hiába rendelkezett papíron jó jellemzőkel - kivéve a nulla mozgékonyságot - ha a nagy sorozatú gyártására nem voltak berendezkedve.
Ezek alapján Porsche Königstiger-konkurense rosszabb volt (amit a németek is felismertek, ezért a Henschel modelljét választották).
Szia. Majd mikor a sorozat elér a nyolcvabas évekig csinálnál videót a challenger 1 ről? Én nagyon szeretném. Érdekes harckocsi.
A sorozat alapvetően nem kívánságműsor (bár éppen a legutóbbi Porsche Tiger nézői kérésre került be), de mondjuk úgy, hogy a 8. évadban csak egy új fejlesztésű brit harckocsi közül választhatok, így kizárásos alapon az fogja képviselni a szigetországot.
Ha az E-sorozatról lesz videó, lehetne majd a Jgpz 38d-ről is szó
Egy kis pontosítás a Ferdinanddal kapcsolatban: az eredeti, géppuska nélküli modellt hívták Ferdinandnak, a későbbi, géppuskával felszerelt változatot nevezték el Elephantnak. Tehát nem csak úgy átnevezték, hanem a fejlesztés (géppuska) miatt kapott új nevet is.
Kedves Elfnet!
11:48-nál szerintem a Tigris továbbra is Pzkw. sechs (6), nem vier (4), az egy medium harckocsi
Igen, köszönöm a helyreigazítást (egyszerűen félreolvastam a számot); mindenesetre frissítettem a videó leírását a helyes információval.
Ez ugyan olyan volt mint az argo 2ben a Tigrises jelenet mikor a csávó 4-est mond és nem 6-ot
Még végig se néztem a videót,de most 6:30nál csak szedem az állam a földről 😲 Vagy 4xer tekertem vissza,hogy feltudjam fogni,hogy mekkora rombolásra volt képes ez az ágyú😳
Kemény kis gép most nézem kezemmel
19:25 Azért a tatra lemásolása erős szó. Mintha minden pontja ugyan az lenne? Elv tényleg meg meg pillantott pár tervrajzott a tatra modellből, de ha minden igaz felfüggesztés, motor, és alvázban is különböző a kettőn. Max ugyan az a kompakt szegmens. És pár ötletet átemelt, vagy az nevezhető másolásnak de nem az egész tatra kocsit.
A másolás szót nem én találtam ki: a második világháború alatt önálló Csehszlovákia nem létezett, de a háború után a Tatra azonnal pert indított.
A felek végül peren kívül megállapodtak (a Tatra nagy összegű kárpótlást kapott), ami ugyan nem bizonyító erejű, de azért árulkodó - ha nem másoltak volna, akkor nem fizettek volna.
Másrészt biztos vagyok benne, hogy az akkor csehszlovák állampolgárságú Porsche beletette a típusba a saját ötleteit, ezért a német autó nem tökéletesen azonos az eredetivel és persze lehetetlen éles határt húzni a másolta és az inspirálta között.
@@Elfnethu Végül is van benne valami, mert a VK3002 is t34 másolatnak nevezik. És hogy lemásolták azt..
Na várjál el inditom a wot ot, jo mostmár mehet :D
Hol van a Hetzer, megtalálta valaki?
17:55 Jobb oldalt a fasorban :)
@@FenrirVarg Gratulálok!
23:25 Ezek szerint a Bob Semple kiesett :D
Megjegyezném, hogy a 200mm vastag fronttal rendelkező tipus nem az eredeti Tiger (p), így hívni szerintem hiba...
Ezen jármű a Panzerbefehlswagen VI (P), jó lehet így becézni de ez egy későbbi változat...
(Parancsnoki Tigris)
Az Opel Amperának volt ilyen hibrid hajtása de teljes értékű elektromos autó.
6 reklám
Jó volt ez a videó, de kár hogy nem lesz videó a panzerkampwagen 5 ről.
Szerintem nagyon jó volt a Nemeteknek, hogy nem egy még bonyolultabb még meg bízhatatlanabb harckocsit használtak...
Mégjobb lett volna ha az egész nehézharckocsi projektet jegelik:)
Mi lett volna akkor ha a nácik nem ujabb meg ujabb kisérlet harckocsikat építenek hanem már a meglévőeket (panther; tiger ; jagdpanther) építik
Kiraly lett a bemutato😄😄😄 esetleg nem tervezzel a Ratte-rol egy bemutatot?😅szerintem nagyon erdekes lenne.
Miért?
Sosem épült meg és még papíron is marhaság.
Rövid távon biztosan nem, mert ahogy az előttem szóló is írta, egy sem épült (a marhaság viszont önmagában nem kizáró ok).
A panter-t jó lenne bemutatni mert a mai fő csat harckocsik elődjének számít.
Köszönöm a videót. Szerintem Porshe örült, h van valaki aki finanszírozza a fejlesztéseit.: Mit szeretnél Adolf? Legyen nagyobb, gyorsabb, erősebb? Persze meglessz. És kit támadunk meg ma? Annyi a külömbség, h Porshe nem Adolf strómannja volt. Nem láttam arról semmit, h Hitler meggazdagodott volna. Hogy mennyire ébredt öntudatra a náci hadiipar és befolyásolta a politikát én nem tom. Valszínű nem annyira mint a nagyvízmásikoldalán ahol bekapta a pilitikusokat.
Én adnék egy "német páncélvadászok, rohamlövegek és önjáró lövegek a 2. Világháborúban, ezt egy több részes minisorozatként.
Német acél
Német ágyú
Jön a 3. Világháború
a sima tiger 1 meg irányváltós volt tehát hátrafele is megvolt az 1 2 3 4 fokozat
Szia
Lehetne egy videó a BT-42-ről?
E sorozat részeként semmiképpen, mert nem felel meg a szabályoknak (nem saját fejlesztés).
Értem.
Köszönöm a választ.🙂
Strv m/42 a kövi..
11:48 azt hittem Argo2 utalás :D
Lehetne egy rész a pantherről? 😃😃
A "fir" vier, négyes modell, sose volt Tiger, tigris, a Tigris a sechs, hatos modell volt!
Pontosan milyen időkódnál/mi a hiba?
@@Elfnethu Tudja már a tököm, nézd vissza, javítsd ki, én még egyszer nem nézem át, nem vagyok lektor!
Hol a hetzer?
Panzer V a Párduc
Tigris már a VI
Ferdinándra minek kellett akkora páncél ha nagy távra tervezték édes világ
A típus egy nehéz harckocsi vázára épült, így a test már adott volt. Értelemszerűen nagy távolságból szerettek volna harcolni, de ez nem mindig sikerült és ezekben az esetekben nagyon jól jött a vastag frontpáncélzat.
Mr. Ode hájde
Szerintem az öreg nem volt náci, egyszerűen csak kapitalista. Persze semmit sem tudok róla , csak ennek a bemutatónak alapján gondolom.
A náci párt tagja volt...
@@viharkabat3518 Hány olyan ember volt párttag egy sor pártban, mióta az angolok ezt kitalálták, a föld kerekén, aki egyébként nem értett egyet a párttal, csak ugyebár...
@@viharkabat3518 ez semmit nem jelent...maszájból, karrierből, pénzért, hatalomért sokan voltak a mindenkori állampárt tagjai...
De a kortárs ideológiát is rendre kiszolgálják emberek ezen okokból: lásd influenszerek vagy celebek....
Hányan mernek saját gondolatokat véleményt megfogalmazni? Nem sokan....lásd metoo vagy gender, akármi....
elefánton volt gépuska ferdinándon nem
Durchbruch Wagen:)
A gw tiger p nincs benne
Neked és minden WoT játékosnak üzenem hogy 1. Az arty-k nem páncélosok, hanem önjáró tüzérek és 2. Valószínűleg soha nem létezett. A Wargamingnek nem volt akkora rálátása a német tervekre, mint az oroszokra, nyilvánvaló hogy sok, (részben) kitalált elem van a játékban.
Baráti jó tanács: hagyd a WoT-ot, játssz War Thunderrel
Az ok igen egyszerű: GW Tiger (P) sosem létezett: a típust a Wargaming találta ki a Geschützwagen Tiger párjaként.
Ezt a Wargaming is elismeri:
"...however, the work was never started."
worldoftanks.eu/en/tankopedia/15377-G94_GW_Tiger_P/
De gw tiger p létezett keres rá
@@markbalazscseke470 keres rá a gw tiger p re és figyeld. Meg hogy létezett figyelj játszanék én war thunder el csak nem bírja a gépem!!
@@hunorbalazs259 ebben az esetben bocsáss meg, nem tudtam a gépedről.
Elismerem, a képek lehetnek valósak, és ez az jelenti hogy léteztek gw tiger p-k, de az is biztos, hogy a német haderő nem tartott rá akkora igényt (főleg nem a háború előrehaladtával) mint a szovjet páncéloshadat elhárítani képes páncélvadászokra és/vagy rohamlövegekre. A háború előrehaladtával úgy tudom az ehhez hasonló önjáró tüzérek feladatát a Sturmpanzer család (pl. Brummbär vagy Sturmtiger) látta el.