Obwody zasilane trójfazowo - wstęp

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 окт 2024

Комментарии • 29

  • @jarosawgoebiewski837
    @jarosawgoebiewski837 Год назад +9

    Dziękuje za pandemię, bo dzięki temu powstały, tak wartościowe materiały w języku polskim. Dziękuje za deklarację, że pozostawi Pan te materiały w sieci, bo ja po 15 letniej przerwie w studiowaniu rozumiem tyko Pana, a pracuję w zawodzie :)

  • @krzysztofb2562
    @krzysztofb2562 Год назад +1

    Gdybym miał takiego nauczyciela w szkole to fizyka byłaby moim ulubionym przedmiotem. Dziękuję za ten film

  • @powerofdefencexd7872
    @powerofdefencexd7872 2 года назад +2

    Jako student politechniki poznanskiej bardzo dziękuje :>

    • @sztylu74
      @sztylu74  2 года назад

      Jako adiunk politechniki Śląskiej - dziękuję 😀

  • @jonsongigawatts4386
    @jonsongigawatts4386 Год назад

    Świetny materiał. Nie powinien zniknac z sieci. 1:21:00 Bład równeż w wydruku do pdf-a warości |Ea| oraz |Eac| powinny być w Votach, a są w Amperach.

    • @sztylu74
      @sztylu74  Год назад

      Dzięki, no nie zamierzam tego kasować, niech sobie będzie na YT. Nawet zauważyłem tą pomyłkę i przepraszam, ale jestem tylko człowiekiem. To nie jedyny błąd w moich filmach, lepiej uczyć się na cudzych (czyli moich) błędach i robić jak najmniej swoich - pozdrawiam.

  • @kanndi6909
    @kanndi6909 10 месяцев назад +2

    Szczerze chodze do 3 klasy technikum automatyk i gosc lepiej tłumaczy niz mój nauczyciel

    • @sztylu74
      @sztylu74  10 месяцев назад +1

      Że ten "gość" to niby JA? :-) Dzięki, zapraszam po skończeniu technikum do mnie na Wydział!

  • @robertzbyszek3238
    @robertzbyszek3238 7 месяцев назад +1

    👋👍✌️

  • @grupalokalna
    @grupalokalna Год назад

    Z jakiego kierunku i semestrów są te wszystkie zadania na kanale? Na zaocznych kierunek elektrotechnika uczy Pan?

    • @sztylu74
      @sztylu74  Год назад +1

      Ten zakres materiału w mniejszym lub większym stopniu jest na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach na kierunkach Elektrotechnika oraz Mechatronika. Zarówno na studiach dziennych jak i zaocznych, najczęściej na 2 lub 3 semestrze (część moich filmów jest z tego semestru). Uczę między innymi na 4tym semestrze zaocznej elektrotechniki i to od lat. Na dziennych studiach jest większa liczba prowadzących do tego materiału. Nie wszystko prowadzę ja sam, studentów jest wielu. Właściwie wszystkie przedmioty przedstawiane jako Elektrotechnika lub Teoria Obwodów to ten materiał ćwiczeniowy.

  • @darmar3675
    @darmar3675 2 года назад

    Witam , czy do podłączenia podgrzewacza elektrycznego wody firmy Warmtec Opti Shower o mocy 18 kW na 400 V potrzebne / niezbędne jest podłączanie kolejności faz ? czy jest w tym dowolność ? jest jedynie kolejność faz konieczna w zasilaniu silników elektrycznych .

    • @sztylu74
      @sztylu74  2 года назад +1

      Jedynie silniki, najistotniejsze są urządzenia z kompresorami (np. wielkogabarytowe lodówki) ten podgrzewacz można podłączyć nie sprawdzając kolejności faz.

    • @darmar3675
      @darmar3675 2 года назад

      @@sztylu74 Ok dzięki bardzo za pomoc :)

    • @darmar3675
      @darmar3675 2 года назад

      @@sztylu74 Ponownie piszę o pomoc , w załączeniu jakbym miał maila to przesłał foty , w nowym podgrzewaczu do podłączenia na 5 kabli i w starym z podłączeniem tylko na 4 kable i to jakby bez N / neutrala tylko 3 fazy i uziemienie , jak to teraz podłączyć ? ciągnąć od skrzynki Neutral

    • @sztylu74
      @sztylu74  2 года назад +1

      @@darmar3675 podłącz 3 fazy i ochronny (żółto zielony) jak ruszy to wygrałeś, jak nie tzn. że masz grzałki na 230 i będziesz musiał dociągnąć neutralny (niebieski). Ogrzewacze często były łączone w trójkąt i neutralny był zbędny, z tego co piszesz masz albo gwiazdę (wtedy też jest zbędny i zadziała) albo masz 3 niezależne grzałki na 230 i wtedy nie zadziała, ale nic nie zepsujesz - próbuj.

    • @darmar3675
      @darmar3675 2 года назад

      @@sztylu74 Dzięki bardzo za odpowiedz / pomoc , już doszedłem są 3 kable zielono / żółte i są to fazy a do obudowy podgrzewacza podłączony czerwony kabel do uziemienia i idzie on od głównej szyny z neutralami , podciągnąłem bardzo gruby kabel miedziany jako uziemienie by było wszystko zgodne ze sztuką , 3 zielono/żółte pod L1, L2 , L 3 , czerwony pod N , a zielono/żółty pod uziemienie , dzięki za pomoc :)

  • @tomaszmichalski54
    @tomaszmichalski54 2 года назад

    nie do konca rozumiem. mowi Pan ze In = Ia + Ib + Ic. In = 13.36A a suma trzech pradow to 56.78A. cos tutaj nie gra?

    • @sztylu74
      @sztylu74  2 года назад

      Zapewne chodzi o kąty przesunięć fazowych. Dodawanie dla prądów AC to nie jest zwykła arytmetyka (2+2=4) tylko dodawanie wektorów wyrażonych liczbami zespolonymi (2 + 2 ale przesunięte pod kątem 90 stopni to już nie 4 tylko 2,82). Ale chętnie to sprawdzę tylko proszę mi wskazać w której to jest minucie. Bo film ma prawie 1,5 h i ciężko mi tego szukać.

    • @tomaszmichalski54
      @tomaszmichalski54 2 года назад +1

      @@sztylu74 To jest na slajdzie w 1:08h. Bede wdzieczny za wytłumaczenie tej sytuacji. Pozdrawiam
      Ps. Swietne materialy do nauki

    • @sztylu74
      @sztylu74  2 года назад +1

      @@tomaszmichalski54 Tak to jest dokładnie to o czym pisałem powyżej. To nie jest zwykła arytmetyka, tylko liczby zespolone czyli nie 2+2=4 tylko np. 2e^j30+2e^j50=3,9e^j40 (należy to czytać tak: 2 pod kątem 30 stopni plus 2 pod kątem 50 stopni równe jest 3,9 pod kątem 40 stopni). Aby to zrozumieć konieczna jest wiedza z zakresu liczb zespolonych lub chociaż z graficznego dodawania wektorów, można to sobie narysować. Można narysować wektor o długości 2 pod kątem 30 stopni oraz wektor o długości 2 pod kątem 50 stopni i dodać te wektory graficznie, wyjdzie z tego wektor o długości 3,9 pod kątem 40 stopni. Rysowanie jest powolne i prymitywne, wymaga kątomierza, dlatego na studiach elektrotechnicznych rysowanie zastępujemy liczbami zespolonymi i korzystamy z mądrzejszych kalkulatorów, które takie liczby obsługują. Mam nadzieję, że teraz jest to jasne. Suma wartości skutecznych prądów to nie to samo co suma całych prądów.
      Teraz odpowiedź dla praktyków: silnik trójfazowy pobiera na na każdej fazie 1 A i jest symetryczny, tak jest zawsze. Czyli do silnika wpływa każdym z 3 przewodów 1 A, a ile wypływa? NIC!!! Bo prąd doprowadzony jest tylko 3 przewodami, czyli wynikałoby z pierwszego prawa Kirchhoffa że powinno być 1+1+1=3 a jest ZERO Suma prądów wpływających jest równa sumie prądów wypływających i to oczywiście prawda, ale każdy z prądów jest przesunięty o 120 stopni i dlatego ich suma to zero :-)

    • @tomaszmichalski54
      @tomaszmichalski54 2 года назад

      @@sztylu74 dziekuje za poświęcenie czasu i wyjasnienia. Doszkole sie z zakresu liczb zespolonych na pewno. Pozdrawiam

  • @marcinkubik5378
    @marcinkubik5378 Год назад +2

    Ja tak chce prądnice podłoczyć kturą sworzyłem od zera link do mojej prądnicy: ruclips.net/video/J19asMkgO1c/видео.html

    • @grupalokalna
      @grupalokalna Год назад

      skończyłeś ją? Jak działa i skąd jesteś? chętnie bym ją zobaczył w akcji i zrobił burzę mózgów. Kawał roboty, to jest praca dyplomowa?

  • @Tanek78
    @Tanek78 Год назад

    Obliczałem takie zadania w technikum bez kalkulatora. A teraz słyszę że na studiach takich prostych rzeczy nie da rady obliczyć bez kalkulatora. Dramat.

    • @sztylu74
      @sztylu74  Год назад +1

      Oczywiście, że się da, o ile spędzę nieco czasu na "odpowiednie" dobranie danych jak w dawnych czasach. W przypadku dodawania wektora pod kątem 13 stopni do wektora pod kątem 60 mamy do wyboru 1 min. korzystania z kalkulatora lub 15 min. z innych metod w tym 20to wiecznych metod prymitywnych, jak tablice, kątomierze i linijki. Jest XXI w. a kalkulator jest normalnym narzędziem inżyniera tak jak dawniej suwak logarytmiczny.

    • @Tanek78
      @Tanek78 Год назад

      @@sztylu74 technikum elektroniczne lata 90, wiec nie prehistoria. Podstawy elektrotechniki klasa 1, I semestr. Mam wrażenie, że teraźniejszy student elektroniki nie zdałby 1 klasy technikum z lat kiedy technika były technikami. Z całym szacunkiem dla wszystkich.

    • @sztylu74
      @sztylu74  Год назад +1

      @@Tanek78 To taki trochę stereotyp, kiedyś myślałem podobnie. Zaczynałem technikum elektroniczne w 1989 r., więc również prawie w latach 90 tych, miałem elektrotechnikę, magisterkę kończyłem w 1999 r. więc właściwie także w latach 90-tych choć już schyłku. Mówiono nam wtedy, że my to mieliśmy łatwo bo w latach 80-tych to było dopiero studiowanie... Jednak obiektywnie powiem, a mogę obiektywnie bo kawał czasu uczę studentów, że w żadnym etapie technikum (nawet dawnego) nie osiąga poziomu studiów inżynierskich(nawet obecnych), to spory kawałek zupełnie innej wiedzy. Proszę spojrzeć na moje pozostałe filmy, nie na trójfazówkę, transformata Laplace'a, stany nieustalone, przebiegi odkształcone rozwiązywane szeregiem Fouriera... dokładnie Ci sami studenci od trójfazówki muszą przejść każdy z tych etapów. Nie wiem jak u Pana, ale w moim technikum tego nie było. Pozdrawiam.