Dwunasta po południu? Ja raczej słyszałem, że południe/dwunasta w dzień to "dwunasta w południe". Jak południe może być po południu (albo i przed nim)?
A słyszałeś kiedyś np. "dwunasta o północy"? Zakładam, że nie. W takim razie, ma to tyle samo sensu co "dwunasta w południe". Dwunasta już sama w sobie jest południem lub północą, więc, według mnie, trzeba mówić dokładnym terminem: "południe" albo "północ".
@@buddychrist7070 Z pewnością brzmi sensowniej niż "dwunasta po południu", co wg naszego systemu (w którym to - w przeciwieństwie do np. starożytnego Rzymu - już samo południe jest dwunastą) jest chyba jakimś oksymoronem. PS Słyszałem, że "noon" pochodzi od łacińskiego "nona hora", czyli "dziewiąta godzina" (wygląda więc na to, że jest to spadek po systemie, w którym to doba rozpoczynała się o naszej 3:00 AM).
W tym wszystkim dyskusyjna jest chyba tylko sekunda, albo i mniejsza jednostka czasu jeśli użyjemy zegara atomowego XD Czy 12:00:01 w dzień jest a.m.? Nie wydaje mi się.
Ja kiedyś, gdy też nie wiedziałem, jak to ugryźć, przypomniałem sobie, że był taki serial jak „24” („24 godziny”) i po tym, gdy wszedłem na IMDb i sprawdziłem oryginalne tytuły odcinków, znalazłem moją odpowiedź. 🙂
Podobno "noon" pochodzi od łacińskiego "nona hora", czyli "dziewiąta godzina". Wygląda więc na to, że jest to pozostałość po systemie, w którym to doba rozpoczynała się o godzinie, którą to dzisiaj byśmy określili jako 3:00. Zresztą, myślę, że wiele dziwactw i zawiłości lingwistycznych można wytłumaczyć względami historycznymi (np. co to właściwie jest "midwinter" i "midsummer"? I skąd się wzięły angielskie nazwy czterech ostatnich miesięcy?)...
Proszę Dave zrób odcinek o słowie "hillbilly". Tytuł książki "Hillbilly Elegy" jest przetłumaczona jako elegia dla bidoków, ale wiem, że Hillbilly nie do końca znaczy bidok
@@jayce704 Nowe tysiąclecie rzeczywiście rozpoczęło się dopiero w roku 2001 - ale może dlatego, że w przypadku liczenia *lat* nie ma miejsca na takie "neutralne" lata (tj. nienależące do żadnego tysiąclecia). Czy po polsku ktokolwiek mówi "rok pierwszy po pierwszym roku XXI wieku" mając na myśli rok 2001? Tymczasem "południe" i "przed południem" wykluczają się wzajemnie, tak samo jak "południe" i "po południu". Południe to 12:00 w dzień, przed dwunastą w dzień (a zarazem po poranku) jest przedpołudnie, a po dwunastej w dzień (przed wieczorem) jest popołudnie. Zatem południe to taki "punkt neutralny" między przedpołudniem i popołudniem. Ale między drugim i trzecim tysiącleciem chyba o żadnych takich lukach nie może być mowy. Zatem nazywanie czy to południa, czy to północy godziną czy to AM, czy to PM, jest od czapy. A jeżeli ktoś widział na jakimś elektronicznym zegarze 12-godzinnym takie oznaczenie literowe czy to południa, czy to północy, to najwyraźniej producent tego zegara nie wiedział do końca, co oznaczają te skróty, i odwalił fuszerkę. Ba, słyszałem nawet, że jedne zegary "uważają", że południe to PM, zaś północ to AM, a inne na odwrót. Tym bardziej widać, że najlepiej będzie uznać, że 12:00 o jakiejkolwiek porze to ani przed, ani po południu, tylko albo w południe, albo "naprzeciw" południa (północ).
✊Dzięki za aktualizację. Radzę traderom, zwłaszcza nowicjuszom, zbadać rynek przed wskoczeniem. Muszę powiedzieć, że handel daje więcej korzyści niż tylko trzymanie. Dzięki Luke'owi Mathersowi za ciągłe informowanie mnie na bieżąco. Cieszę się, że zacząłem korzystać z jego programu.❤🔥🚀🚀
Jako nowicjusz, co muszę zrobić? Jak mogę zainwestować, na jakiej platformie? Jeśli wiesz, podziel się. Jestem nowy w tym temacie, proszę, jak mogę się z nim skontaktować?
Cóż, to nie pierwszy raz, kiedy widzę jego nazwisko na platformie mediów społecznościowych. Uważam, że jest niezwykle błyskotliwy i jednocześnie lukratywny.
@Karolthas Pani z Polski? To winna pani wiedziec, ze normą u nas jest podawanie czasu w formie: minęła szesnasta itd. Nawet główny program info w TVP nazywa się 19.30. Poza tym ja żartowałem z tymi dzikimi. To az w oczy bije, ze to przesmiewcze bylo, zamierzona przesada. Choc u nas obie formy sa zrozumiałe, np. "umówiłem się z nią na dziewiątą" - wiadomo, ze 21. Dodam, ze przykre iz autor filmu nie wie co znaczy p.m i a.m. To z laciny. Post meridian i ante meridian. Stad moj zart o dzikich, choc winno byc barbarzyncach, Germanach. 😉
No i tu wchodzi to, o czym mówił Dave: to zależy, jak ktoś liczy i jakie pory ktoś uznaje. Dla mnie np. od północy do czwartej trwa noc, czwarta i piąta to jest "nad ranem", a od szóstej do dziesiątej (włącznie) - "rano".
pijem tylko po południu
Dokładnie, po północy też już odstawiamy kieliszki
Dzięki, miałem ta wątpliwość w głowie od dawna ale zawsze zapominałem doczytać jak się powinno to mówić i pisać. Dzięki za info :)
Dwunasta po południu? Ja raczej słyszałem, że południe/dwunasta w dzień to "dwunasta w południe". Jak południe może być po południu (albo i przed nim)?
A słyszałeś kiedyś np. "dwunasta o północy"? Zakładam, że nie. W takim razie, ma to tyle samo sensu co "dwunasta w południe". Dwunasta już sama w sobie jest południem lub północą, więc, według mnie, trzeba mówić dokładnym terminem: "południe" albo "północ".
@@elvenoormg5919 w moich stronach mówi się dwunasta o północy i dwunasta w południe, ale to może są regionalizmy
@@buddychrist7070 Z pewnością brzmi sensowniej niż "dwunasta po południu", co wg naszego systemu (w którym to - w przeciwieństwie do np. starożytnego Rzymu - już samo południe jest dwunastą) jest chyba jakimś oksymoronem.
PS Słyszałem, że "noon" pochodzi od łacińskiego "nona hora", czyli "dziewiąta godzina" (wygląda więc na to, że jest to spadek po systemie, w którym to doba rozpoczynała się o naszej 3:00 AM).
W tym wszystkim dyskusyjna jest chyba tylko sekunda, albo i mniejsza jednostka czasu jeśli użyjemy zegara atomowego XD Czy 12:00:01 w dzień jest a.m.? Nie wydaje mi się.
Nie ma 12 po południu bo 12 jest w samo południe.
@@RysiekQwerty czat GPT mówi że jest p.m.
@@andrzejwodynski Więc albo czat relacjonuje to, jak niefortunnie ludzie posługują się tymi skrótami, albo warto się zastanowić, na ile można mu ufać.
12 to jest w południe (midday), po 12 to jest po południu
24 godzinny system rozwiązałby te rozterki imo
Ja kiedyś, gdy też nie wiedziałem, jak to ugryźć, przypomniałem sobie, że był taki serial jak „24” („24 godziny”) i po tym, gdy wszedłem na IMDb i sprawdziłem oryginalne tytuły odcinków, znalazłem moją odpowiedź. 🙂
Dlatego u nas jest logicznej bo jest od 0-24 i pasuje. Przynajmniej oficjalnie, a jak ludzie sobie gadają to już inny temat.
mozesz powiedzieć "Zanim zacznę" zamiast "Przed zacznięciem" 👍
A 12:15 jak mówcie? Am czy pm? Jak czytać np godzinę odjazdu
12:15 to pm i tak będzie na rozkładzie.
To piętnaście minut *po* południu, więc jakże miałoby to nie być PM?
Szybko przed rozpoczęciem ,nie przed "zacznienciem";)
Ucz się ucz ,bo nauka to potęgi klucz 😃
na Mazurach ludzie często mówią: przed zaczęciem
@buddychrist7070 aha,to nie wiedziałem;) to może Dave to chłop z Mazur;)
@@simonchef8652 haha być może
@@buddychrist7070 "Zaczęcie" czy "zacznięcie"? Mi podkreśla tylko to drugie.
@@profesorinkwizytor4838 ludzie mówią zaczęcie, np. zaczęcie meczu nie było dobre w wykonaniu reprezentacji. Brzmi to trochę wieśniacko xD
A czy nie lepiej uzyc Midday? Zamiast Noon
Podobno "noon" pochodzi od łacińskiego "nona hora", czyli "dziewiąta godzina". Wygląda więc na to, że jest to pozostałość po systemie, w którym to doba rozpoczynała się o godzinie, którą to dzisiaj byśmy określili jako 3:00.
Zresztą, myślę, że wiele dziwactw i zawiłości lingwistycznych można wytłumaczyć względami historycznymi (np. co to właściwie jest "midwinter" i "midsummer"? I skąd się wzięły angielskie nazwy czterech ostatnich miesięcy?)...
Z tego co zaobserwowałem to południe ludzie piszą jako 12 p.m. gdyż każda następna sekunda już jest p.m. i analogicznie w kwestii północy.
Proszę Dave zrób odcinek o słowie "hillbilly". Tytuł książki "Hillbilly Elegy" jest przetłumaczona jako elegia dla bidoków, ale wiem, że Hillbilly nie do końca znaczy bidok
Po polsku 2ga rano nie ma sensu, ale 3cia albo 4ta rano już tak :P
Trzecia też nie ma sensu, czwarta już tak
@@elvenoormg5919 No to może "nad ranem"
Zależy od miesiąca, a w zasadzie - kiedy wschodzi słońce. Tak jak o 19:00 w czerwcu słyszy się "dzień dobry", tak w grudniu już różnie XD
@@tomh7023 Latem to chyba nawet o czwartej może być dosyć jasno.
12:00 to jest AM
12:01 to jest już PM
Formalnie tak, ale, jak wskazał Dave, ludzie anglojęzyczni tego w mowie nie stosują
12:00 to jest a.m.? Rozumiem że 11:59, ale żeby punkt 12:00?
@@profesorinkwizytor4838 kiedy obchodziles nowe tysiaclecie?? w 2000 czy 2001??????
@@jayce704 Nowe tysiąclecie rzeczywiście rozpoczęło się dopiero w roku 2001 - ale może dlatego, że w przypadku liczenia *lat* nie ma miejsca na takie "neutralne" lata (tj. nienależące do żadnego tysiąclecia). Czy po polsku ktokolwiek mówi "rok pierwszy po pierwszym roku XXI wieku" mając na myśli rok 2001? Tymczasem "południe" i "przed południem" wykluczają się wzajemnie, tak samo jak "południe" i "po południu". Południe to 12:00 w dzień, przed dwunastą w dzień (a zarazem po poranku) jest przedpołudnie, a po dwunastej w dzień (przed wieczorem) jest popołudnie. Zatem południe to taki "punkt neutralny" między przedpołudniem i popołudniem. Ale między drugim i trzecim tysiącleciem chyba o żadnych takich lukach nie może być mowy.
Zatem nazywanie czy to południa, czy to północy godziną czy to AM, czy to PM, jest od czapy. A jeżeli ktoś widział na jakimś elektronicznym zegarze 12-godzinnym takie oznaczenie literowe czy to południa, czy to północy, to najwyraźniej producent tego zegara nie wiedział do końca, co oznaczają te skróty, i odwalił fuszerkę. Ba, słyszałem nawet, że jedne zegary "uważają", że południe to PM, zaś północ to AM, a inne na odwrót. Tym bardziej widać, że najlepiej będzie uznać, że 12:00 o jakiejkolwiek porze to ani przed, ani po południu, tylko albo w południe, albo "naprzeciw" południa (północ).
@@profesorinkwizytor4838 gubisz się gosciu i to mocno
To jak zapisujecie tę godzinę na zaproszeniach? Wysyłacie zaproszenia głosowe?
Gościu, ale Dave mówił wyłącznie o tym, jak Amerykanie MÓWIĄ! Na papierze zapisuje się normalnie "am" albo "pm".
@@elvenoormg5919 Jeżeli jest to zaproszenie na dwunastą to też?
@@elvenoormg5919to wtedy nie wiadomo, czy noon czy midnight.
@@lukaszlbn86 GPT podaje taką wersję: "The meeting is at 12:00 p.m.". Ciekawe ile amerykanów użyje GPT aby sprawdzić czy to północ czy pójdzień.
@@andrzejwodynski
Jeżeli napisane jest pm, to chodzi o południe. Nie wiem dlaczego Polacy mają problem z tak prostym konceptem.
No fajnie że się nie mówi 12 a. m. albo 12 p. m. ale problem pojawia się kiedy jest napisane tak w jakimś np harmonogramie albo grafiku
Pijem pijem a jakże a Amerykanie mają z tym dylemat 😂
może odcinek o kontekstach słowa attitude? i co znaczy zdanie :you give me too much attitude
Która u was godzina u mnie 8:30 am .
U mnie 10:20 am.
a u mnie 20:30
Obecnie w tej chwili 4:20 pm .
❤
Tymczasem typowy Polak: o 12 piję, o 24 też piję (małpki oczywiście) :)
✊Dzięki za aktualizację. Radzę traderom, zwłaszcza nowicjuszom, zbadać rynek przed wskoczeniem. Muszę powiedzieć, że handel daje więcej korzyści niż tylko trzymanie. Dzięki Luke'owi Mathersowi za ciągłe informowanie mnie na bieżąco. Cieszę się, że zacząłem korzystać z jego programu.❤🔥🚀🚀
Jako nowicjusz, co muszę zrobić? Jak mogę zainwestować, na jakiej platformie? Jeśli wiesz, podziel się. Jestem nowy w tym temacie, proszę, jak mogę się z nim skontaktować?
Jest aktywny na Telegramie ;(...
@ LukeDSignal ✊🤙
Dzięki za informacje... Skontaktuję się z nim tak szybko, jak to możliwe. Chcę również zdobyć dobrą wiedzę i przestać tracić.👊
Cóż, to nie pierwszy raz, kiedy widzę jego nazwisko na platformie mediów społecznościowych. Uważam, że jest niezwykle błyskotliwy i jednocześnie lukratywny.
Troszkę nayebane, aczkolwiek do ogarnięcia temat.
12 to 12. O północy jest 24. Dzicy maja problem z liczeniem powyżej 12, to kombinuja. 🤣 1 w nocy to dla nich rano!
Dorośnij , synku.
Dobrze że zegar ma 24 liczby. A nie, czekaj...
@Karolthas Pani z Polski? To winna pani wiedziec, ze normą u nas jest podawanie czasu w formie: minęła szesnasta itd. Nawet główny program info w TVP nazywa się 19.30. Poza tym ja żartowałem z tymi dzikimi. To az w oczy bije, ze to przesmiewcze bylo, zamierzona przesada. Choc u nas obie formy sa zrozumiałe, np. "umówiłem się z nią na dziewiątą" - wiadomo, ze 21. Dodam, ze przykre iz autor filmu nie wie co znaczy p.m i a.m. To z laciny. Post meridian i ante meridian. Stad moj zart o dzikich, choc winno byc barbarzyncach, Germanach. 😉
Pierwsza rano/nad ranem, a nie pierwsza w nocy, bo takiej godziny nie ma😁
Też mówimy 1, 2, 3 w nocy
No i tu wchodzi to, o czym mówił Dave: to zależy, jak ktoś liczy i jakie pory ktoś uznaje. Dla mnie np. od północy do czwartej trwa noc, czwarta i piąta to jest "nad ranem", a od szóstej do dziesiątej (włącznie) - "rano".
Dlatego wymyślono zegar 24-godzinny - wtedy nie ma żadnych wątpliwości, bo wiadomo, 11-ta jest przedpołudniem, a 23-ta przed północą.
@@lukaszlbn86
W Stanach stosuje się zegar 24 godzinny w niektórych instytucjach.
W takim razie to A.M P.M jest nie potrzebne do niczego po za rozkladem jazdy linii autobusowych i tramawajowych tak jak mówiłeś
W UK nikt nie ma problemu z 12am i pm