Bardzo dobry materiał. Przez większą część życia zawodowego posługiwałem się MIDI i wiem, że nie jest łatwo w pół godziny wytłumaczyć tajników MIDI - tym większe brawa dla Pana Krzysztofa. Dziękuję i pozdrawiam.
Świetne podsumowanie tematyki.! Bardzo dobrze, że na wstępie wyszedł poza tematykę MIDI i to dość szeroko ! : ) Pisałem pracę inż. na temat implementacji tego protokołu analizując zaawansowane komunikaty systemowe i kanałowe. Trzeba dodać , że standard ten pozostaje cały czas otwarty na doskonalenia, nie jest zamknięty/ograniczony : ) Producenci kontrolerów szaleją dzisiaj na tym punkcie. Akurat mam też rozebrany kontroler m-audio axiom 2gen (drobna konserwacja potencjometrów suwakowych. Wracając, w mojej opinii młodzi producenci kompletnie nie znają szerszych zadań i funkcji tego języka, w rezultacie słabo go wykorzystują w stacjach roboczych audio-MIDI (DAW.), to użycie jest zminimalizowane do korzystania z prostych edytorów MIDI. Niestety z uwagi na szybkość pracy, technika i producenci proponują wiele automatycznych rozwiązań pracy z MIDI (m.in automatyczne przypisywanie zdarzeń - mapowanie komunikatów) i to jest przyczyną, że Ci ludzie nie zagłębiają się w temat od kuchni, rezultatem coraz mniej zwolenników i pasjonatów ręcznej pracy na MIDI. Ja polecam zainteresowanym zawsze książkę o tematyce MIDI - autor. Pan Mariusz Zaczkowski "Co o MIDI wiedzieć powinieneś" Studio MTS wyd. 1998., (w swoim czasie to najlepsza pozycja traktujaca o podstawach MIDI, uruchamiająca progres), nieco nowszą , wydawnictwa Helion "MIDI - Cyfrowy Interface instrumentów Muzycznych oraz wiele zagraniczynych wydawnictw, ebooków. : ) Wysłuchałem z sentymentem : ) Pozdrawiam.
Też jak usłyszałem Tangerine Dream to przypomniało mi się jak siedziałem przy radiu nagrywając audycje bodaj Jacka Kordowicza w PR3 z muzyką elektroniczną ,gdzie pierwszy raz usłyszałem wspomniany zespół z zajeb....ą płytą Mars Polaris .
pierwszy ich utwór jaki ja poznałem to Remote Viewing z płyty Exit. A Vangelisa płytę Conquest of Paradise 1492 to dostałem od wujka jak miałem może z 5 lat, w ogóle wtedy nie kumałem takiej muzyki ale dziś się cieszę, że ja zachowałem.
Z łezką w oku wspominam czasy kiedy montowało się samemu interfejs MIDI aby podłączyć Amigę do keyboardu Casio i pierwsze próby z sekwencerem. Wtedy (PRL) zdobycie części było b. trudne i zbudowanie takiego modułu było dużym wyzwaniem. Super odcinek!
Oj, to był duży błąd, źe w Amisiach (500, 600, 1200) pominięto ten interfejs. Jak mi wpadła w latach 90' CDTV z MIDI na pokładzie, to miałem zabawę. :)) Fajne czasy.
W połowie lat 90 stałem się szczęśliwym posiadaczem Sound Blaster AWE 32 z bankami na pamięć ram wtedy, użyte było 4MB to pozwoliło na wgrywanie własnych sampli do pamięci karty, dzięki temu o zna było również rozszerzyć bibliotekę dźwięków, przy użyciu Vienna Soudfont, bardzo rozszerzało to możliwości MIDI.
MIDI EXCLUSIVE umożliwia przesyłanie sampli a więc dźwięku pomiędzy instrumentem a komputerem i na odwrót. Np. w Roland S-10. Przypomniałem sobie dzięki bratu. Pozdrawiam.
Jednym z pierwszych komputerów wykorzystywanym do muzyki był C64, a nie Atari ST. ST długo jeszcze nie było, kiedy pojawiła się chociażby A500 i na niej powstała Scena Trackerowców. Trackery były też wcześniej ale dopiero na A500 otworzyły się takie możliwości używania sampli... ale to inna bajka. Co do przesyłu danych przez MIDI to wiele się zmieniło od czasów powstania tego standardu. To czego dzisiaj nie da się przesłać w postaci komunikatów CC czy NRPN czy też innych, załatwia SYSEX. Sample były też przesyłane przez midi ale szybko tego zaniechano kiedy nośnikiem stała się dyskietka i dyski SCSI. Samplery Akai (te starsze) o ile dobrze pamiętam mają taką możliwość (ładowania sampli przez midi). Niedawno też czytałem o innych markach, które też korzystały z tej technologii. Z programów komputerowych to Sound Forge potrafił wysyłać sample przez midi. Kiedyś nawet udało mi się coś wysłać ale z racji, że miałem problemy z midi w ogóle to w samplerze odebrałem tylko jakieś strzępy. Ktoś kto się interesuje tematem zapewne wie dlaczego wprowadzono takie udogodnienie jak przesyłanie sampli przez midi. Otóż dla przypomnienia i wyjaśnienia tym, którzy nie wiedzą... Kiedyś każda z firm produkujących samplery stosowała swoje rozwiązania, włącznie z tymi na jakim formacie dany sampler pracował. O ile większość samplerów czytała format AKAI to już odwrotnie nie było tak różowo. I tak... Roland nie czytał Emu - Emu Rolanda; Ensoniq nie czytał EMU ani Rolanda... EMU i Roland - EMU... AKAI - Ensoniq, Emu, Rolanda itd. Z czasem i Akai zaczął czytać więcej formatów, później w ogóle przeszedł na system DOS. Płyty z samplami Akai są niewidoczne dla komputera PC bez specjalnego oprogramowania. Właśnie z powodu problemów z przenoszeniem sampli czy ich archiwizacją stworzono możliwość przesyłu ich przez midi. Dzisiaj mało kto używa samplerów hardwarowych, a jeżeli już to pewnie często są to samplery pracujące w systemie Dos czyli tym widzianym przez komputery. A te samplery zgodne z Dos to chociażby Akai S5000 i wyższe np Z8, Yamaha A3000 i kolejne, Roland VP9000 - chociaż to nie do końca sampler. Istnieje pewnie jeszcze sporo innych urządzeń ale nie mam co do nich pewności np Emu seria Esi, Emax i Esynth, samplery Kurzweil np K2000 (to w zasadzie syntezator ale można uzbroić go w funkcję samplera). Dzisiaj zaczynając od tego, że nie trzeba używać samplerów hardwarowych to jeszcze edytory na komputerach są o wiele lepsze, pozwalające na głębszą edycję brzmienia, które potem chcemy wysłać do samplera. Ale samplery to też już zupełnie inny temat;) Sorry, że przydługo i pewnie chaotycznie ale nie redagowałem tego textu wcześniej ;) Pozdrawiam G
Co do transmisji danych za pomocą protokołu MIDI, to wiem że w pierwszych grach korzystających z syntezowanej muzyki (przygodówki Sierry) za pomocą Rolanda MT-32 występowały tzw. custom patch. Były to sample tworzone przez kompozytora które uzupełniały oryginalną tablicę wave syntezatora, a przesyłane były w czasie uruchamiania gry. Przesyłać można było również tekst który wyświetlał się na ekranie MT-32. Patche i to że MT-32 nie był w pełni kompatybilny z General MIDI powodowało problem z wiernym odtworzeniem tych starszych gier na późniejszych syntezatorach obsługujących GM.
Akurat kiedy znalazłem stary wzmacniacz lampowy i organy na strychu z koło 70 roku które mają tylko inferfejs midi, wjeżdża na kanal taki filmik, wyczucie czasu idealne :)
MIDI jest również używany w "super nowej" dziedzinie jaką jest sztuczna inteligencja. Polecam wszystkim sprawdzenie projektu Aiva. Jest to "kompozytor" specjalizujacy się w muzyce klasycznej który bazuje na plikach MIDI przez to że łatwo jest je interpretować jako obraz. Co ciekawe ten algorytm został uznany przez francuski odpowiednik ZAIKS-u jako pełnoprawny autor. W styczniu rusza otwarta beta gdzie możemy wygrać własny plik którym program ma się inspirować lub zadać mu stworzenie utworu o konkretnym nastroju. Szczególnie polecam utwory "Among The Stars" oraz "I am AI"
O kurczę! :) Pamiętam jak lata temu, gdy nikt nie wiedział jeszcze co to Internet, dostałem odbity na xero schemat interfejsu midi, który pozwalał dwa wyjścia DIN 545 z syntezatora HOHNER PSK 45 (mam go w stanie idealnym do dziś) podpiąć do portu gier w karcie dźwiękowej Sound Galaxy :) To była przygoda, a po uruchomieniu radość jak po udanym starcie promu kosmicznego :D Tak na marginesie - na Moog Modular grał też między innymi Giorgio Moroder, o czym wspomina w monologu wkomponowanym w utwór "Giorgio by Moroder", na płycie "Random Access Memories" zespołu Daft Punk :)
Pierwszym instrumentem z MIDI był Prophet 600, Roland poparł Sequentiala i umieścił MIDI w Jupiter 6. Odrzucono gremialnie system Oberheima (16 X 16 kanałów) jako zbytek. Yamaha DX7 była pierwszym w której zastosowano przelotkę MIDI THRU. W drugiej połowie lat 90' w internecie pojawiły się strony z bankami ustawień presetów, które można było wgrać do syntezatora/romplera przez MIDI. ATARI Falcon 030, pobierał i wysyłał sample przez MIDI, trwało to bardzo długo - ale było możliwe.
Przydałoby się nieco więcej.Mam na myśli praktyczne przykłady łączenia instrumentów,omówienie adresów.Zarówno między sobą jak i za pomocą komputera.Wykresy graficzne komunikatów a przy nich wartości volume,sustain itp.MIDI to także sposób na synchronizację z efektami scenicznymi.Sekwencje świateł,dymiarek jak również sterowanie efektami modulacyjnymi dla gitarzystów,klawiszowców,wokalistów ect.Jest tego trochę,no ale właśnie to smaczek MIDI.PZDR
Co do opóźnienia w 20:30 - to nie opóźnienie na MIDI, tylko w odtwarzaniu dźwięku przez FL. W ustawieniach FL trzeba ustawić sterownik ASIO, jeśli nie jest domyślnie ustawiony, wtedy można ustawić bardzo małą latencję zachowując jakość dźwięku :)
Ableton posiada "kompensację sygnału midi",więc możesz zniwelować opóźnienie praktycznie do zera :) Drugą ważną kwestią jest sam system operacyjny,on też potrafi zamulać,w winxp było najmniejsze opóźnienie,w innych systemach trzeba wyłączyć zbędne usługi działające w tle.
Pamiętam jak znajomi z wielkim bólem przesiadali się na MAC-i bo tam nie ma opóźnień. A wystarczyło użyć sterownika ASIO lub jak było brak do danego oprogramowania to ASIO4ALL.
Kilka nieścisłości: >Yamaha DX-1 jako pierwsza miała midi Nie wiadomo tego na pewno, niektóre źródła podają Rolanda Jupiter 6. No chyba, że wiesz to od samego Dave'a Smitha :D >Gry wykorzystują silnik MIDI karty dźwiękowej Już od 20 lat nie wykorzystują. >Fruity Loops Program nazywa się FL Studio od ponad 10 lat. Niby szczegół, ale może warto sprostować. >Morphine Morphine nie jest samplerem, tak jak sugerujesz. Wykorzystuje syntezę addytywną to tworzenia brzmienia, a nie sample. >Zawsze są opóźnienia Nieprawda, z dobrą kartą dźwiękową lub interfejsem z ASIO opóźnienie da się utrzymać w 1ms. Absolutnie nie da się dobrze grać z takim opóźnieniem jakie masz na filmie. Ustaw sobie ASIO4ALL w FL, jeśli twój interfejs nie obsługuje natywnego ASIO. Pozdro
Wszystie te twoje kontr argumeny można by też podważyć. Może zamiast licytyować się na argumenty, mógłbyś coś napisać pożytecznego na temat MIDI, bo słychać i widać , że Twoja wiedza i świadomość na to bardzo pozwala. Pozdrawiam. : )
Sam miałem napisać o ASIO (i ASIO4ALL). Podłączam gitarę do komputera i oczywiście powyższego używam, bo z takim opóźnieniem jak na silniku nie dało by się grać.
witam chciałbym się dowiedziec czy jest mozliwosc abym mogl swoim kontrolerem midi obslugiwac daw u kolegi grajac i przypisywac pokretla tak jak bym robil to w swoim daw poprzez ethernet
Też miałem taki pomysł :) Może kiedyś, bo sam zakup to nie problem, ale znalezienie czau na grę już tak :/ Obecnie chyba podpina się ją do komputera przez USB?
Świetnie podane informacje. 👌 Świetny materiał. Sporo mi rozjaśnił ale w dalszym ciągu mam problem z skonfigurowaniem mojego starego, odkurzonego sprzętu (Yamaha QY-20 i PSR-450) z FL Studio 20 i z sobą wzajemnie (obie Yamahy) oraz nowym kontrolerem z Yamaha'mi. Mógłbym zadać parę pytań w tych kwestiach? Pozdrawiaczki 👍
Mam pytanie. Chciałbym zrobić coś a la kontuar organowy, poprzez połączenie kilka keyboardów jakimś urządzeniem, następnie do komputera, żeby połączyć się z programem typu Hauptwerk. Czy to zadziała? Tzn czy komputer poradzi sobie z informacją, z której klawiatury pochodzi sygnał sterujący?
Niestety kanały związane z konkretną wiedzą nie są tak popularne jak tania rozrywka dla mas typu "pranki", "coś tam vs coś tam", brudy z życia gwiazd czy "kto zaorał kogo".
Super film. Mam pytanko. Co powinienem zainstalować na kompa czy tableta żeby móc mieć zagraną muzykę z klawiszy w postaci mp3. Co bezpłatnego do przycinania, kopiowania, łączenia lub nakładania muzyki na siebie? Czy to się robi przez midi czy USB? Czy postać mp3 będzie doba dla filmu? Jeśli ktoś wyjaśni lub podsunie materiały, będę wdzięczny.
Kiedys, jeszcze w latach osiemdziesiatych, nie wiedzialem co to MIDI. Mialy niektore instrumenty MIDI w danych technicznych opisane w Niemeckich katalogach wysylkowych (katalog OTTO to sie nazywalo). Byly tam komputery takie jak Atari i Commodore, i wchodzilo juz Atari ST. I byl tez taki instrument Casio HT-3000 wyposazone w MIDI. I ja nie wiedzialem co to bylo to MIDI. No to sie spytalem kolegi ktory sie niby znal na sprzecie elektronicznym, co to jest to MIDI. A on mi powiedzial ze to typ wierzy tak sie nazywa. Wieza midi... No tacy to byli eksperci w Polsce.
Co ciekawe dedytowanie kanału 10 (z 16) dla perkusji nie jest standardem gdyż w wielu edytorach kanał 10 jest traktowany jak każdy inny. Jestem ciekaw jak w praktyce działa midi gdy potrzebujemy więcej niż 16 kanałów (jeżeli obsługuje 64 kanały). Pewną ciekawostką odnośnie midi jest to że obsługiwany zakres częstotliwości dźwięku zaczyna się o wiele niżej poniżej najniższego klawisza w typowym fortepianie (88 klawiszy) i pierwsza oktawa midi (kody 0-11) zaczyna się od dźwięku o częstotliwości zaledwie 8 Hz (człowiek słyszy dopiero od 16-20 Hz)
Czy znacie programy którymi można wykonać własną definicję instrumentu midi.Najlepiej z możliwością edycji innych definicji tych instrumentów.Generalnie w podstawowym zbiorze jest marne niecałe 200 instrumentów.Aby były prawie wszystkie instrumenty które trudno rozróżnić by trzeba było wiele tysięcy.A może nawet dziesiątek tysięcy.
mam jedno glupie pytanie. Chciałem pobawic sie MIDI w domu i z wykorzystaniem keyboardu MIDI pograć na instrumentach zgromadzonych w komputerze (mam cakewalk sound center) i wszystko bylo by fajnie gdyby nie to ze chcialem zeby dzwięk wydobywał sie z keyboardu muzycznego a nie z komputera. Czy cos można zrobic zeby to uzyskac?
Nie wiem, dla mnie to czarna magia. To dobre pytanie dla De-Kompozytora, który lubi się bawić w takie rzeczy. No chyba, że to jakaś oczywista umiejętność, a w tym przypadku też nie jestem adresatem ;)
Dobra, przebrnąłem przez wszystkie 125 odcinków - ponad 30h informacji. Oglądałem na 2x szybkości (zajęło mi to tydzień) przez co jak teraz zdarzy mi się włączyć na normalną prędkość to brzmi Pan dość flegmatycznie :). Muszę przyznać, że kanał bardzo mi się spodobał. Tłumaczy Pan jasno, głos ma Pan sympatyczny, tematykę dobiera Pan interesująco. Widzę też, że stara się Pan nie traktować tematu samymi podstawami, ale unika Pan przy tym skomplikowanych szczegółów niezbędnych profesjonalistom (jak wzory matematyczne) - idealnie przy tym celując w hobbystów. Jedyne czego mi brakuje, to odnośników do bibliografii da tych, którzy chcą bardziej zgłębić temat (np. Linki do not katalogowych albo jakichś artykułów w opisie filmu). Przy okazji - skoro w ostatnim czasie omówił Pan rodzaje wyświetlaczy i fotowoltaikę to może teraz czas na przetworniki światłoczułe?
Kurczę, czy jest jakaś dziedzina, na której szanowny Autor się nie zna?? ;-) Mam pomysł: proszę, wykorzystując swoje talenty, zrobić kilka odcinków poświęconych Raspberry Pi 3+. Pozdrawiam!!
Ten facet to jest kozak, zrobił film nawet o MIDI.... :) Może jakaś pomoc jak zredukowac szumy w monitorach studyjnych (Presonus Eris 5), sygnał idzie z komputera stacjonarnego do interfejsu audio (M-Audio Profire 610) poprzez kabel firewire.... dodam, że używam kabli synchronicznych i stosuje pierścienie ferytowe w celu ograniczenia interferencji.... Listwa przeciwprzepięciowa z filtrem przeciwzakłóceniowym.... pomysły się kończą. Ewidentnie w monitorach słychać przesunięcie scrolla myszki no i szum.... strasznie irytujące, może jakieś pomysły? Dziękuje i pozdrawiam
Pamiętam ten moment przejścia z jakiegoś klona Sound Blastra na Gravis Ultrasound! Efekt był nieziemski (tyle tylko, że np. większość starych gier wymagała patchów).
A pamiętacie jak wszedł do domowego użytku system Wavetable, będący niesamowitym skokiem jakości brzmienia względem dźwięków generowanych przez syntezator OPL3, popularny w tańszych kartach dźwiękowych? :) Wtedy trzeba było mieć dość drogą kartę dźwiękową, a dziś takie funkcje realizowane są programowo :)
Swietny materiał, jak zwykle. Jest w MIDI coś takiego jak AUDIO MIDI transmisja jest przez USB, grając na klawiszu podłaczonym do kompa z zainstalowanym VST, syntezator na kompie przesyła dane audio do instrumentu. Chyba to tak działa.
Instrument elektroniczny to taki, w którym nie ma żadnych elementów mechanicznych bezpośrednio związanych z generowaniem drgań akustycznych. Fortepian Fendera, gitara elektryczna jak i organy z - jak to zostało tu określone - „kołami tonacyjnymi” (ang. tonewheels, niem. Tonräder) - to są instrumenty z tej samej kategorii: instrumenty elektryczne. Ich cechą wspólną jest istnienie mechanicznego rezonatora, który nadaje dźwiękowi częstotliwość oraz barwę oraz elektrycznej (elektronicznej) części wzmacniającej ten dźwięk. W instrumentach elektrycznych brak rezonatora mechanicznego. Odłączenie prądu powoduje, że dźwięk staje się szczątkowy lub wręcz w 100% zanika (np. w Hammondzie; abstrahując od tego, że koła trzeba by napędzać ręcznie). W instrumencie elektrycznym nie jest oczywiście wykluczone użycie dalszych modułów (wbudowanych lub zewnętrznych), które tak powstały przebieg okresowy dalej modyfikują, nieraz istotnie zmieniając jego parametry. Niemniej jednak źródłem jest sprężyste ciało posiadające drgania mechaniczne. W instrumentach elektrycznych technika gry jest najczęściej identyczna z techniką gry na instrumentach tradycyjnych. W instrumencie elektronicznym rezonator jest w 100% elektroniczny. Elektronika jest odpowiedzialna zarówno za generowanie dźwięku jak i jego wzmocnienie i emisję przez głośniki.
Świetny odcinek :) Mam pytanie zakupiłem ostatnio klawiature pełnowarzoną młoteczkową StudioLogic z której przesyłam sygnał do innej pół warzonej klawiatury, wydaje mi się ze wszystkie poziomy głośności są głębsze, jednak mod band nieraz przesyła mi dziwne drgania sygnału, klawiatura była używana, tymczasowym rozwiązaniem jest patent na papierek poniewarz nie chciałbym rozkręcać za bardzo sprzętu, wiem ze jest jeszcze opcja wyłaczenia w programie wysyłanie sygnału mod i dogrywać go na Axiomie czy da rade jakoś naprawić modweel bez rozkręcania klawiatury czy trzeba ją rozkrecić zeby przeciścić styki ?
Pewnie bez rozkręcania się nie obejdzie. Tak na marginesie - ważoną, nie "warzoną". Jest to o tyle ważne, bo "ważyć", to zupełnie coś innego niż "warzyć". Bez urazy.
@@yavamaystudio8045 Ja korzystam z cubase sx 5 który praktycznie cały daw otwiera klawiatura studiologic sl-880 podłaczona do Axiom 61 z której sygnał leci do fast tracka oraz przez usb do kompa. wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie jest HUB Midi inteface ale wymaga to dodatkowego zasilania
Drobny błąd w nazewnictwie... Instrument analogowy to „Syntezator” a cyfrowy to „Syntetyzator” (z „ty” wstawionym w środku wyrazu). Nazwa „Syntezator” (instrument analogowy) pochodzi od słowa „synteza” które oznacza „połączenie”. „Połączenie” ponieważ instrument analogowy nie ma gotowych, zdefiniowanych dźwięków, tylko elementy składowe (czas narastania, czas wybrzmiewania, częstotliwość podstawowa, obwiednia, itd), które muzyk (prawie) dowolnie może kształtować i ŁĄCZYĆ w wyniku czego powstaje docelowy dźwięk. Nazwa „Syntetyzator” (instrument cyfrowy) pochodzi od słowa „syntetyczny” które oznacza „sztuczny”. „Sztuczny” ponieważ instrument cyfrowy opiera swoje działanie o bazę/bank gotowych, zdefiniowanych, syntetycznych (sztucznych/nienaturalnych) dźwięków i nie pozwala (historycznie) na tak swobodne kształtowanie dźwięku jak instrument analogowy. Wstawka „historycznie” ponieważ tak było na początku istnienia syntetyzatorów, a teraz powstają również syntetyzatory (instrumenty cyfrowe) emulujące syntezatory (instrumenty analogowe) ponieważ również pozwalają na kształtowanie składowych części dźwięku.
@@RSElektronika Nazwa „syntezator” jest wygodniejsza w użyciu niż „syntetyzator” i dlatego jest powszechnie używana, ale jej dominacja nie jest niepodważalnym dowodem na to że jej użycie w każdym przypadku jest poprawne.
Mam dość małą wiedzę na temat MIDI i mam pytanie. Kiedyś stworzyłem na telefonie melodyjkę w tym formacie i nawet na najnowszych telefonach mogę ją odtwarzać i gdy miałem kartę dźwiękową Sound Blaster też mogłem, ale gdy kupiłem nowszy komputer to niestety już nie chce odtwarzać. Przykładowo Winamp ma w sobie możliwość odtwarzania takich plików, ale też nie daje rady na nowszym komputerze. Co muszę wgrać lub dołożyć do komputera bym mógł go odtwarzać?
Bardzo dobry materiał.
Przez większą część życia zawodowego posługiwałem się MIDI i wiem, że nie jest łatwo w pół godziny wytłumaczyć tajników MIDI - tym większe brawa dla Pana Krzysztofa.
Dziękuję i pozdrawiam.
Bardzo przydatny i łatwo przyswajalny..
Bardzo przydatny materiał, dzięki któremu można zrozumieć techniczne kwestie i możliwości protokołu MIDI.
Świetne podsumowanie tematyki.! Bardzo dobrze, że na wstępie wyszedł poza tematykę MIDI i to dość szeroko ! : ) Pisałem pracę inż. na temat implementacji tego protokołu analizując zaawansowane komunikaty systemowe i kanałowe. Trzeba dodać , że standard ten pozostaje cały czas otwarty na doskonalenia, nie jest zamknięty/ograniczony : ) Producenci kontrolerów szaleją dzisiaj na tym punkcie. Akurat mam też rozebrany kontroler m-audio axiom 2gen (drobna konserwacja potencjometrów suwakowych. Wracając, w mojej opinii młodzi producenci kompletnie nie znają szerszych zadań i funkcji tego języka, w rezultacie słabo go wykorzystują w stacjach roboczych audio-MIDI (DAW.), to użycie jest zminimalizowane do korzystania z prostych edytorów MIDI. Niestety z uwagi na szybkość pracy, technika i producenci proponują wiele automatycznych rozwiązań pracy z MIDI (m.in automatyczne przypisywanie zdarzeń - mapowanie komunikatów) i to jest przyczyną, że Ci ludzie nie zagłębiają się w temat od kuchni, rezultatem coraz mniej zwolenników i pasjonatów ręcznej pracy na MIDI. Ja polecam zainteresowanym zawsze książkę o tematyce MIDI - autor. Pan Mariusz Zaczkowski "Co o MIDI wiedzieć powinieneś" Studio MTS wyd. 1998., (w swoim czasie to najlepsza pozycja traktujaca o podstawach MIDI, uruchamiająca progres), nieco nowszą , wydawnictwa Helion "MIDI - Cyfrowy Interface instrumentów Muzycznych oraz wiele zagraniczynych wydawnictw, ebooków. : ) Wysłuchałem z sentymentem : ) Pozdrawiam.
Jak usłyszałem Tangerine Dream i Vangelis aż z uśmiechem spojrzałem na płyty stojące obok mnie na półce :) To jest jednak dobra muzyka
Też jak usłyszałem Tangerine Dream to przypomniało mi się jak siedziałem przy radiu nagrywając audycje bodaj Jacka Kordowicza w PR3 z muzyką elektroniczną ,gdzie pierwszy raz usłyszałem wspomniany zespół z zajeb....ą płytą Mars Polaris .
pierwszy ich utwór jaki ja poznałem to Remote Viewing z płyty Exit. A Vangelisa płytę Conquest of Paradise 1492 to dostałem od wujka jak miałem może z 5 lat, w ogóle wtedy nie kumałem takiej muzyki ale dziś się cieszę, że ja zachowałem.
@@GourangaPL Mój ulubiony utwór z tej płyty Mars Polaris to Outland .
Kolejne zagadki młodości rozwiązane - dziękuje. :)
Bardzo ciekawe informacje podane w przystępny sposób. Dzięki
Z łezką w oku wspominam czasy kiedy montowało się samemu interfejs MIDI aby podłączyć Amigę do keyboardu Casio i pierwsze próby z sekwencerem. Wtedy (PRL) zdobycie części było b. trudne i zbudowanie takiego modułu było dużym wyzwaniem. Super odcinek!
Oj, to był duży błąd, źe w Amisiach (500, 600, 1200) pominięto ten interfejs. Jak mi wpadła w latach 90' CDTV z MIDI na pokładzie, to miałem zabawę. :)) Fajne czasy.
Jak za PRL zdobywało się Amigę? Właśnie wzbogaciłem zbiory o CDTV :)
Włączam sobie randomowo youtube a Tu nowy film na rs elektronika.
No sztos
W połowie lat 90 stałem się szczęśliwym posiadaczem Sound Blaster AWE 32 z bankami na pamięć ram wtedy, użyte było 4MB to pozwoliło na wgrywanie własnych sampli do pamięci karty, dzięki temu o zna było również rozszerzyć bibliotekę dźwięków, przy użyciu Vienna Soudfont, bardzo rozszerzało to możliwości MIDI.
Pop
Swietny material. Dziekuje!
Długo czekałem na odcinek o protokole midi
Świetny odcinek, w przeszłości miałem wiele styczności z midi, tworzyłem m. in. dzwonki polifoniczne, wszystko piękne objaśnione, pozdrawiam
Proponuję odcinek lub serię odcinków o czujnikach typu akcelerometr, żyroskop, magnetometr, barometr w współczesnym wydaniu krzemowym. :)
MIDI EXCLUSIVE umożliwia przesyłanie sampli a więc dźwięku pomiędzy instrumentem a komputerem i na odwrót. Np. w Roland S-10. Przypomniałem sobie dzięki bratu. Pozdrawiam.
Dzięki za wyjaśnienie tego tematu bardzo pomocny film
Jednym z pierwszych komputerów wykorzystywanym do muzyki był C64, a nie Atari ST. ST długo jeszcze nie było, kiedy pojawiła się chociażby A500 i na niej powstała Scena Trackerowców. Trackery były też wcześniej ale dopiero na A500 otworzyły się takie możliwości używania sampli... ale to inna bajka. Co do przesyłu danych przez MIDI to wiele się zmieniło od czasów powstania tego standardu. To czego dzisiaj nie da się przesłać w postaci komunikatów CC czy NRPN czy też innych, załatwia SYSEX. Sample były też przesyłane przez midi ale szybko tego zaniechano kiedy nośnikiem stała się dyskietka i dyski SCSI. Samplery Akai (te starsze) o ile dobrze pamiętam mają taką możliwość (ładowania sampli przez midi). Niedawno też czytałem o innych markach, które też korzystały z tej technologii. Z programów komputerowych to Sound Forge potrafił wysyłać sample przez midi. Kiedyś nawet udało mi się coś wysłać ale z racji, że miałem problemy z midi w ogóle to w samplerze odebrałem tylko jakieś strzępy. Ktoś kto się interesuje tematem zapewne wie dlaczego wprowadzono takie udogodnienie jak przesyłanie sampli przez midi. Otóż dla przypomnienia i wyjaśnienia tym, którzy nie wiedzą... Kiedyś każda z firm produkujących samplery stosowała swoje rozwiązania, włącznie z tymi na jakim formacie dany sampler pracował. O ile większość samplerów czytała format AKAI to już odwrotnie nie było tak różowo. I tak... Roland nie czytał Emu - Emu Rolanda; Ensoniq nie czytał EMU ani Rolanda... EMU i Roland - EMU... AKAI - Ensoniq, Emu, Rolanda itd. Z czasem i Akai zaczął czytać więcej formatów, później w ogóle przeszedł na system DOS. Płyty z samplami Akai są niewidoczne dla komputera PC bez specjalnego oprogramowania. Właśnie z powodu problemów z przenoszeniem sampli czy ich archiwizacją stworzono możliwość przesyłu ich przez midi. Dzisiaj mało kto używa samplerów hardwarowych, a jeżeli już to pewnie często są to samplery pracujące w systemie Dos czyli tym widzianym przez komputery. A te samplery zgodne z Dos to chociażby Akai S5000 i wyższe np Z8, Yamaha A3000 i kolejne, Roland VP9000 - chociaż to nie do końca sampler. Istnieje pewnie jeszcze sporo innych urządzeń ale nie mam co do nich pewności np Emu seria Esi, Emax i Esynth, samplery Kurzweil np K2000 (to w zasadzie syntezator ale można uzbroić go w funkcję samplera). Dzisiaj zaczynając od tego, że nie trzeba używać samplerów hardwarowych to jeszcze edytory na komputerach są o wiele lepsze, pozwalające na głębszą edycję brzmienia, które potem chcemy wysłać do samplera. Ale samplery to też już zupełnie inny temat;)
Sorry, że przydługo i pewnie chaotycznie ale nie redagowałem tego textu wcześniej ;)
Pozdrawiam
G
Co do transmisji danych za pomocą protokołu MIDI, to wiem że w pierwszych grach korzystających z syntezowanej muzyki (przygodówki Sierry) za pomocą Rolanda MT-32 występowały tzw. custom patch. Były to sample tworzone przez kompozytora które uzupełniały oryginalną tablicę wave syntezatora, a przesyłane były w czasie uruchamiania gry. Przesyłać można było również tekst który wyświetlał się na ekranie MT-32. Patche i to że MT-32 nie był w pełni kompatybilny z General MIDI powodowało problem z wiernym odtworzeniem tych starszych gier na późniejszych syntezatorach obsługujących GM.
Niedawno zmieniłem firmware i wgrałem fabryczne presety w klawiszu Moog Little Phatty TE. Wszystko przez MIDI SysEx.
Świetny film. Dziękuję !
Akurat kiedy znalazłem stary wzmacniacz lampowy i organy na strychu z koło 70 roku które mają tylko inferfejs midi, wjeżdża na kanal taki filmik, wyczucie czasu idealne :)
Jak zwykle niezwykle fajny odcinek! Dziekuje!
Dziękuje .
fajny materiał, dzięki
MIDI jest również używany w "super nowej" dziedzinie jaką jest sztuczna inteligencja. Polecam wszystkim sprawdzenie projektu Aiva. Jest to "kompozytor" specjalizujacy się w muzyce klasycznej który bazuje na plikach MIDI przez to że łatwo jest je interpretować jako obraz. Co ciekawe ten algorytm został uznany przez francuski odpowiednik ZAIKS-u jako pełnoprawny autor. W styczniu rusza otwarta beta gdzie możemy wygrać własny plik którym program ma się inspirować lub zadać mu stworzenie utworu o konkretnym nastroju. Szczególnie polecam utwory "Among The Stars" oraz "I am AI"
O kurczę! :) Pamiętam jak lata temu, gdy nikt nie wiedział jeszcze co to Internet, dostałem odbity na xero schemat interfejsu midi, który pozwalał dwa wyjścia DIN 545 z syntezatora HOHNER PSK 45 (mam go w stanie idealnym do dziś) podpiąć do portu gier w karcie dźwiękowej Sound Galaxy :) To była przygoda, a po uruchomieniu radość jak po udanym starcie promu kosmicznego :D
Tak na marginesie - na Moog Modular grał też między innymi Giorgio Moroder, o czym wspomina w monologu wkomponowanym w utwór "Giorgio by Moroder", na płycie "Random Access Memories" zespołu Daft Punk :)
Pierwszym instrumentem z MIDI był Prophet 600, Roland poparł Sequentiala i umieścił MIDI w Jupiter 6. Odrzucono gremialnie system Oberheima (16 X 16 kanałów) jako zbytek. Yamaha DX7 była pierwszym w której zastosowano przelotkę MIDI THRU.
W drugiej połowie lat 90' w internecie pojawiły się strony z bankami ustawień presetów, które można było wgrać do syntezatora/romplera przez MIDI. ATARI Falcon 030, pobierał i wysyłał sample przez MIDI, trwało to bardzo długo - ale było możliwe.
Super kanał elektroniczny
Przydałoby się nieco więcej.Mam na myśli praktyczne przykłady łączenia instrumentów,omówienie adresów.Zarówno między sobą jak i za pomocą komputera.Wykresy graficzne komunikatów a przy nich wartości volume,sustain itp.MIDI to także sposób na synchronizację z efektami scenicznymi.Sekwencje świateł,dymiarek jak również sterowanie efektami modulacyjnymi dla gitarzystów,klawiszowców,wokalistów ect.Jest tego trochę,no ale właśnie to smaczek MIDI.PZDR
Ma Pan wiedzę. Szanuję bardzo...
Profesjonalna wiedza podana w lekkostrawnym sosie ;) Dołączam się do w/w słów.
Generalnie z filmu nie dowiedziałem się niczego nowego. Ale to świadczy tylko o tym, że wiedza Pana RS i moja jest wystarczająca ;)
WOW! Ale teraz to mam materiał do kawy :)
:)
Nooo, tak po robocie..
No i bardzo dobra wiedza..
Super dziękuję
Co do opóźnienia w 20:30 - to nie opóźnienie na MIDI, tylko w odtwarzaniu dźwięku przez FL. W ustawieniach FL trzeba ustawić sterownik ASIO, jeśli nie jest domyślnie ustawiony, wtedy można ustawić bardzo małą latencję zachowując jakość dźwięku :)
Ableton posiada "kompensację sygnału midi",więc możesz zniwelować opóźnienie praktycznie do zera :)
Drugą ważną kwestią jest sam system operacyjny,on też potrafi zamulać,w winxp było najmniejsze opóźnienie,w innych systemach trzeba wyłączyć zbędne usługi działające w tle.
Proponuję odcinek o protokole DMX512 :)
Warto dodać że telefony komórkowe też korzystały z formatu midi do odggrwania dzwonków.
A teraz chyba się nie da nie wiem czemu.
Super, super, super odcinek. Zajmuję się amatorsko tworzeniem muzyki ;)
Michał Urabaniak stworzył płytę na ATARI, posiadam ją na winylu tytuł płyty SONGS FOR POLAND, bez użycia żywych instrumentów.
Świetny materiał !
Klasa film. Czy światła na koncertach i wizuale na ekranach także idą przez tenże protokół..
Oj! dzisiaj chyba jestem pierwszym oglądającym - łapa w górę w ciemno :)
Zazdroszczę wiedzy
20:30 a w ustawieniach audio FL Studio był wybrany tryb ASIO?
Pamiętam jak znajomi z wielkim bólem przesiadali się na MAC-i bo tam nie ma opóźnień. A wystarczyło użyć sterownika ASIO lub jak było brak do danego oprogramowania to ASIO4ALL.
@@3dpiciu Dokładnie, ASIO4ALL używam czasami i dzisiaj. :)
Dzięki, jak zwykle z przyjemnością. Lubię Twój profesjonalizm. 😅👍
taki raczej już historyczny materiał - ale jak zwykle na wysokim poziomie. Dzięki.
Kilka nieścisłości:
>Yamaha DX-1 jako pierwsza miała midi
Nie wiadomo tego na pewno, niektóre źródła podają Rolanda Jupiter 6. No chyba, że wiesz to od samego Dave'a Smitha :D
>Gry wykorzystują silnik MIDI karty dźwiękowej
Już od 20 lat nie wykorzystują.
>Fruity Loops
Program nazywa się FL Studio od ponad 10 lat. Niby szczegół, ale może warto sprostować.
>Morphine
Morphine nie jest samplerem, tak jak sugerujesz. Wykorzystuje syntezę addytywną to tworzenia brzmienia, a nie sample.
>Zawsze są opóźnienia
Nieprawda, z dobrą kartą dźwiękową lub interfejsem z ASIO opóźnienie da się utrzymać w 1ms. Absolutnie nie da się dobrze grać z takim opóźnieniem jakie masz na filmie. Ustaw sobie ASIO4ALL w FL, jeśli twój interfejs nie obsługuje natywnego ASIO.
Pozdro
Ja tam dalej mowie Fruity Loops ..
Wszystie te twoje kontr argumeny można by też podważyć. Może zamiast licytyować się na argumenty, mógłbyś coś napisać pożytecznego na temat MIDI, bo słychać i widać , że Twoja wiedza i świadomość na to bardzo pozwala. Pozdrawiam. : )
TO PODWAZAJ, A NIE KLEP GLUPOT...
Sam miałem napisać o ASIO (i ASIO4ALL).
Podłączam gitarę do komputera i oczywiście powyższego używam, bo z takim opóźnieniem jak na silniku nie dało by się grać.
Świetny film.
super odcinek
Super materiał. Bardzo szkoda, że nie wrzuciłeś żadnych próbek dźwiękowych tych wszystkich instrumentów o których opowiadałeś.
Dziękuję za kolejny ciekawy materiał.
ps. Słowo Moog czyta się "mołg", a nie "mug" :) (tak chciał konstruktor)
Rewelacyjny odcinek :)
Super odcinek !
witam chciałbym się dowiedziec czy jest mozliwosc abym mogl swoim kontrolerem midi obslugiwac daw u kolegi grajac i przypisywac pokretla tak jak bym robil to w swoim daw poprzez ethernet
Chciałem sobie kupić klawiaturę midi, przeglądam internet a tu film o midi :)
Też miałem taki pomysł :) Może kiedyś, bo sam zakup to nie problem, ale znalezienie czau na grę już tak :/ Obecnie chyba podpina się ją do komputera przez USB?
Autor filmu twierdzi że lepiej przez midi, ale ja kupuję pod usb.
@@smyk2500 Ale w tym przypadku chyba nadal wykorzystywany jest standard MIDI, tylko kanał transmisji to USB.
Świetnie podane informacje. 👌
Świetny materiał. Sporo mi rozjaśnił ale w dalszym ciągu mam problem z skonfigurowaniem mojego starego, odkurzonego sprzętu (Yamaha QY-20 i PSR-450) z FL Studio 20 i z sobą wzajemnie (obie Yamahy) oraz nowym kontrolerem z Yamaha'mi.
Mógłbym zadać parę pytań w tych kwestiach?
Pozdrawiaczki 👍
Mam pytanie. Chciałbym zrobić coś a la kontuar organowy, poprzez połączenie kilka keyboardów jakimś urządzeniem, następnie do komputera, żeby połączyć się z programem typu Hauptwerk. Czy to zadziała? Tzn czy komputer poradzi sobie z informacją, z której klawiatury pochodzi sygnał sterujący?
Pomysł na temat na przyszłość: OSC (Open Sound Control) i czym się różni od MIDI.
Kombi korzystało jeszcze z C=64 :D
Ja natomiast uważam że jak na ten kontent to jest zdecydowanie za mała ilość subów ...
No to juz od nas zalezy. Pamietajcie ,zeby lajkowac , komentowac ,udostepniac ,wtedy w subach na pewno sie ruszy.
Niestety kanały związane z konkretną wiedzą nie są tak popularne jak tania rozrywka dla mas typu "pranki", "coś tam vs coś tam", brudy z życia gwiazd czy "kto zaorał kogo".
@@MTWODZU No taka jest smutna rzeczywistość niestety :(
Mało subow dlatego bo jest mało inteligentych ludzi którzy to zrozumieją
Super film.
Mam pytanko. Co powinienem zainstalować na kompa czy tableta żeby móc mieć zagraną muzykę z klawiszy w postaci mp3. Co bezpłatnego do przycinania, kopiowania, łączenia lub nakładania muzyki na siebie? Czy to się robi przez midi czy USB? Czy postać mp3 będzie doba dla filmu? Jeśli ktoś wyjaśni lub podsunie materiały, będę wdzięczny.
Kiedys, jeszcze w latach osiemdziesiatych, nie wiedzialem co to MIDI. Mialy niektore instrumenty MIDI w danych technicznych opisane w Niemeckich katalogach wysylkowych (katalog OTTO to sie nazywalo). Byly tam komputery takie jak Atari i Commodore, i wchodzilo juz Atari ST. I byl tez taki instrument Casio HT-3000 wyposazone w MIDI. I ja nie wiedzialem co to bylo to MIDI. No to sie spytalem kolegi ktory sie niby znal na sprzecie elektronicznym, co to jest to MIDI. A on mi powiedzial ze to typ wierzy tak sie nazywa. Wieza midi... No tacy to byli eksperci w Polsce.
Świetny odcinek w sumie jak cały kanał :)
To może teraz coś o DMX?
Pozdrawiam.
No i czemu akurat liczba stanów musi być wielokrotnością liczby 512 a nie 256 ?
Może film na temat transmisji CAN?
Poproszę film i historii aparatów cyfrowych :)
W Hammondzie PR-40 jest piękny wzmacniacz lampowy.
No to teraz sensor CMOS :)
Co ciekawe dedytowanie kanału 10 (z 16) dla perkusji nie jest standardem gdyż w wielu edytorach kanał 10 jest traktowany jak każdy inny. Jestem ciekaw jak w praktyce działa midi gdy potrzebujemy więcej niż 16 kanałów (jeżeli obsługuje 64 kanały).
Pewną ciekawostką odnośnie midi jest to że obsługiwany zakres częstotliwości dźwięku zaczyna się o wiele niżej poniżej najniższego klawisza w typowym fortepianie (88 klawiszy) i pierwsza oktawa midi (kody 0-11) zaczyna się od dźwięku o częstotliwości zaledwie 8 Hz (człowiek słyszy dopiero od 16-20 Hz)
łapka i oglądamy
0
O! Windows XP. Wspomnienia starych czasów...
Czy znacie programy którymi można wykonać własną definicję instrumentu midi.Najlepiej z możliwością edycji innych definicji tych instrumentów.Generalnie w podstawowym zbiorze jest marne niecałe 200 instrumentów.Aby były prawie wszystkie instrumenty które trudno rozróżnić by trzeba było wiele tysięcy.A może nawet dziesiątek tysięcy.
mam jedno glupie pytanie. Chciałem pobawic sie MIDI w domu i z wykorzystaniem keyboardu MIDI pograć na instrumentach zgromadzonych w komputerze (mam cakewalk sound center) i wszystko bylo by fajnie gdyby nie to ze chcialem zeby dzwięk wydobywał sie z keyboardu muzycznego a nie z komputera. Czy cos można zrobic zeby to uzyskac?
Telefony z Androidem mogą być jakimś elementem MIDI - to jedna z opcji pracy interfejsu USB (w opcjach programisty)
Ciekawe czy da się to jakoś połączyć z rewelacyjnym programem FL Studio, który w wersji bardzo uproszczonej dostępny jest również na Androida.
Nie wiem, dla mnie to czarna magia. To dobre pytanie dla De-Kompozytora, który lubi się bawić w takie rzeczy. No chyba, że to jakaś oczywista umiejętność, a w tym przypadku też nie jestem adresatem ;)
Ciekawe. Na Androida jest genialny program Caustic! Polecam.
Może coś o Open Sound Control?
Dobra, przebrnąłem przez wszystkie 125 odcinków - ponad 30h informacji. Oglądałem na 2x szybkości (zajęło mi to tydzień) przez co jak teraz zdarzy mi się włączyć na normalną prędkość to brzmi Pan dość flegmatycznie :). Muszę przyznać, że kanał bardzo mi się spodobał. Tłumaczy Pan jasno, głos ma Pan sympatyczny, tematykę dobiera Pan interesująco. Widzę też, że stara się Pan nie traktować tematu samymi podstawami, ale unika Pan przy tym skomplikowanych szczegółów niezbędnych profesjonalistom (jak wzory matematyczne) - idealnie przy tym celując w hobbystów. Jedyne czego mi brakuje, to odnośników do bibliografii da tych, którzy chcą bardziej zgłębić temat (np. Linki do not katalogowych albo jakichś artykułów w opisie filmu). Przy okazji - skoro w ostatnim czasie omówił Pan rodzaje wyświetlaczy i fotowoltaikę to może teraz czas na przetworniki światłoczułe?
mnie zabrakło wspomnieć czegoś na temat ASIO, bo padł temat opóźnienia reakcji, to jednak ASIO jest tutaj natywnym wsparciem
w sumie dziękuję za okresy bez muzyki w tle, np. 7:00 - 10:00.
Kurczę, czy jest jakaś dziedzina, na której szanowny Autor się nie zna?? ;-) Mam pomysł: proszę, wykorzystując swoje talenty, zrobić kilka odcinków poświęconych Raspberry Pi 3+.
Pozdrawiam!!
Ten facet to jest kozak, zrobił film nawet o MIDI.... :) Może jakaś pomoc jak zredukowac szumy w monitorach studyjnych (Presonus Eris 5), sygnał idzie z komputera stacjonarnego do interfejsu audio (M-Audio Profire 610) poprzez kabel firewire.... dodam, że używam kabli synchronicznych i stosuje pierścienie ferytowe w celu ograniczenia interferencji.... Listwa przeciwprzepięciowa z filtrem przeciwzakłóceniowym.... pomysły się kończą. Ewidentnie w monitorach słychać przesunięcie scrolla myszki no i szum.... strasznie irytujące, może jakieś pomysły? Dziękuje i pozdrawiam
MIDI to dla mnie czasy karty Gravis Ultrasound Max lub Atari ST
Pamiętam ten moment przejścia z jakiegoś klona Sound Blastra na Gravis Ultrasound! Efekt był nieziemski (tyle tylko, że np. większość starych gier wymagała patchów).
A pamiętacie jak wszedł do domowego użytku system Wavetable, będący niesamowitym skokiem jakości brzmienia względem dźwięków generowanych przez syntezator OPL3, popularny w tańszych kartach dźwiękowych? :) Wtedy trzeba było mieć dość drogą kartę dźwiękową, a dziś takie funkcje realizowane są programowo :)
Miałem tą kartę. Na ISA, była chyba maksymalnie długa. Z tego co kojarzę BeOS w wersji Profesjonalnej dosyć dobrze obsługiwał MIDI w tamtych czasach.
Brawo! Świetny materiał :) Pozdrowienie z forum instrumentyklawiszowe.com
A ja przypominam o joystickach i innych kontrolerach do gier podłączanych przez port MIDI :)
Do czego wykorzystujesz tego scarletta?
Nagrywam na nim dźwięk.
Midi Na karcie muzycznej Gravis UltraSound to było coś... ;)
To kompedium dziękuje
Swietny materiał, jak zwykle. Jest w MIDI coś takiego jak AUDIO MIDI transmisja jest przez USB, grając na klawiszu podłaczonym do kompa z zainstalowanym VST, syntezator na kompie przesyła dane audio do instrumentu. Chyba to tak działa.
Przypomniały mi się pliki midi z muzyczkami na starych telefonach
Instrument elektroniczny to taki, w którym nie ma żadnych elementów mechanicznych bezpośrednio związanych z generowaniem drgań akustycznych.
Fortepian Fendera, gitara elektryczna jak i organy z - jak to zostało tu określone - „kołami tonacyjnymi” (ang. tonewheels, niem. Tonräder) - to są instrumenty z tej samej kategorii: instrumenty elektryczne.
Ich cechą wspólną jest istnienie mechanicznego rezonatora, który nadaje dźwiękowi częstotliwość oraz barwę oraz elektrycznej (elektronicznej) części wzmacniającej ten dźwięk. W instrumentach elektrycznych brak rezonatora mechanicznego. Odłączenie prądu powoduje, że dźwięk staje się szczątkowy lub wręcz w 100% zanika (np. w Hammondzie; abstrahując od tego, że koła trzeba by napędzać ręcznie). W instrumencie elektrycznym nie jest oczywiście wykluczone użycie dalszych modułów (wbudowanych lub zewnętrznych), które tak powstały przebieg okresowy dalej modyfikują, nieraz istotnie zmieniając jego parametry. Niemniej jednak źródłem jest sprężyste ciało posiadające drgania mechaniczne. W instrumentach elektrycznych technika gry jest najczęściej identyczna z techniką gry na instrumentach tradycyjnych.
W instrumencie elektronicznym rezonator jest w 100% elektroniczny. Elektronika jest odpowiedzialna zarówno za generowanie dźwięku jak i jego wzmocnienie i emisję przez głośniki.
siema polecam :)
dopiero teraz zrozumiałem czemu moja PSR lepiej gra midi jak komputer
Świetny odcinek :) Mam pytanie zakupiłem ostatnio klawiature pełnowarzoną młoteczkową StudioLogic z której przesyłam sygnał do innej pół warzonej klawiatury, wydaje mi się ze wszystkie poziomy głośności są głębsze, jednak mod band nieraz przesyła mi dziwne drgania sygnału, klawiatura była używana, tymczasowym rozwiązaniem jest patent na papierek poniewarz nie chciałbym rozkręcać za bardzo sprzętu, wiem ze jest jeszcze opcja wyłaczenia w programie wysyłanie sygnału mod i dogrywać go na Axiomie czy da rade jakoś naprawić modweel bez rozkręcania klawiatury czy trzeba ją rozkrecić zeby przeciścić styki ?
Pewnie bez rozkręcania się nie obejdzie.
Tak na marginesie - ważoną, nie "warzoną".
Jest to o tyle ważne, bo "ważyć", to zupełnie coś innego niż "warzyć". Bez urazy.
@@yavamaystudio8045 Ja korzystam z cubase sx 5 który praktycznie cały daw otwiera klawiatura studiologic sl-880 podłaczona do Axiom 61 z której sygnał leci do fast tracka oraz przez usb do kompa. wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie jest HUB Midi inteface ale wymaga to dodatkowego zasilania
Proszę Pana! Moog nie wymawia się "mug", tylko tak jak się pisze, czyli "mog". Twórca syntezatora był Holendrem, a nie Anglosasem!!!
Pozdrawiam.
Drobny błąd w nazewnictwie... Instrument analogowy to „Syntezator” a cyfrowy to „Syntetyzator” (z „ty” wstawionym w środku wyrazu).
Nazwa „Syntezator” (instrument analogowy) pochodzi od słowa „synteza” które oznacza „połączenie”. „Połączenie” ponieważ instrument analogowy nie ma gotowych, zdefiniowanych dźwięków, tylko elementy składowe (czas narastania, czas wybrzmiewania, częstotliwość podstawowa, obwiednia, itd), które muzyk (prawie) dowolnie może kształtować i ŁĄCZYĆ w wyniku czego powstaje docelowy dźwięk.
Nazwa „Syntetyzator” (instrument cyfrowy) pochodzi od słowa „syntetyczny” które oznacza „sztuczny”. „Sztuczny” ponieważ instrument cyfrowy opiera swoje działanie o bazę/bank gotowych, zdefiniowanych, syntetycznych (sztucznych/nienaturalnych) dźwięków i nie pozwala (historycznie) na tak swobodne kształtowanie dźwięku jak instrument analogowy. Wstawka „historycznie” ponieważ tak było na początku istnienia syntetyzatorów, a teraz powstają również syntetyzatory (instrumenty cyfrowe) emulujące syntezatory (instrumenty analogowe) ponieważ również pozwalają na kształtowanie składowych części dźwięku.
Powiedz "syntetyzator" muzykowi, to Cię obśmieje... i do tego można wylecieć z roboty. Nie radzę.
@@RSElektronika Nazwa „syntezator” jest wygodniejsza w użyciu niż „syntetyzator” i dlatego jest powszechnie używana, ale jej dominacja nie jest niepodważalnym dowodem na to że jej użycie w każdym przypadku jest poprawne.
Mam dość małą wiedzę na temat MIDI i mam pytanie. Kiedyś stworzyłem na telefonie melodyjkę w tym formacie i nawet na najnowszych telefonach mogę ją odtwarzać i gdy miałem kartę dźwiękową Sound Blaster też mogłem, ale gdy kupiłem nowszy komputer to niestety już nie chce odtwarzać.
Przykładowo Winamp ma w sobie możliwość odtwarzania takich plików, ale też nie daje rady na nowszym komputerze.
Co muszę wgrać lub dołożyć do komputera bym mógł go odtwarzać?
>2018
>XP na komputerze
Fajny ten komputer, taki podatny na wirusy
Warto wiedzieć
Wiadomo jak sprawa ma się z dystrybucjami Linuxa?
nie słyszałem nigdy standardowego pliku midi z zawartym wokalem
Witam zostawiam pierdoły 👍
Pozdrawiam z Olkusza 🙋
No i fajnie xD
No ale Windows XP??!! 😉😉
trzecie C Ci się :wklęśło"
+