Sonda i Sonda 2 to dwa różne programy jeśli chodzi o sposób podawania wiedzy. W oryginalnej Sondzie ś.p. panowie Kurek i Kamiński celowo ustawiali się w roli adwersarzy, by pokazać dwie strony (każdego) medalu. To dawało temu programowi pazur. O pokazywaniu w komunie rzeczy z zachodu, które nam się wtedy nie śniły (np. CNC), nie wspominam...
Dokładnie tak. Pamiętam jak za małolata "obstawiałem", który z nich wygra bo będzie bardziej przekonujący. Sonda2 to już czasy pełnej integracji Polski ze światem zewnętrznym, a więc już pozbawiona tego pazura, który miał protoplasta..
Taaaak, e-papier, tak. A zwłaszcza dziwy związane z tym, że jak dotychczas e-papier panoszy się na 6'' ekranach, a większe ekrany (8'', 10'' i więcej) to już naprawdę rzadkość. :-(
A co mają do tej serii e-papierosy ? BTW dziwi mnie że nie robią jeszcze telefonów-smartfonów z długo trzymającą baterią i wyświetlaczem e-paierosowym.
O ile nie znam się zupełnie na elektronice ani elektryce, kanał jest dla mnie bardzo interesujący i wartościowy. Zawsze dowiem się czegoś ciekawego, mimo, że nie rozumiem wielu aspektów technicznych. Ponad to prowadzący ma charakterystyczny i ciekawy głos, w którym można wyczuć pasję. Podsumowując, jest to tak zwany QUALITY CONTENT, który teraz jest rzadkością a kiedyś można było spotkać w telewizyjnych programach specjalistycznych i popularnych. Wielkie dzięki!
Ten kanał i jakość wiedzy prezentowej w przystępny sposób stał się dla mnie takim trochę natchnieniem do stworzenia czegoś podobnego tyle, że ze świata przyrody a szczególnie królestwa zwierząt. Gratuluję pomysłu i mam nadzieję, że może kiedyś i mój przyrodniczy kanał ktoś podobnie skomentuje. Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na następną porcję nauki.
W końcu wiem jak działa mój ulubiony typ wyświetlacza i czym różni się od pozostałych - lcd. Dla mnie ma o wiele lepsze kolory, intensywną czerń itp. Odkąd przypadkiem kupiłem parę lat temu używanego Samsunga Galaxy S z amoledem, nie chcę już żadnego smartfona z tft. Obecnie mam A5 z super amoledem.
Świetny odcinek! Na coś takiego czekałem od dawna na tym kanale. Chciałbym dorzucić moje spostrzeżenia i przemyślenia. Mam od dłuższego czasu (flagowe) urządzenia Samsunga z ekranami AMOLED, w tym flagowe urządzenie z tego roku i nie mogę w zupełności zgodzić się w kilku kwestiach: - smużenie - występuje fioletowo-niebieskie smużenie gdy coś porusza się po całkowicie czarnym tle (widoczne najlepiej przy niskich jasnościach), - obraz pod kątem może lekko zmienić odcień - na bardziej niebieski lub zielony lub robi się lekka tęcza pod kątem (zależy od modelu, nie wszędzie tak jest), - pobór prądu - gdzieś czytałem, że przy wyświetlaniu jasnych obrazów (np. strony internetowe) może być większy od LCD, - rzekoma świetna żywotność obecnych paneli nie jest do końca prawdą - sporo osób skarży się na forach na wypalenia statycznych elementów wyświetlanych przez dłuższy czas. Można by tu jeszcze dorzucić kwestię poprawnego odwzorowania odcieni bliskich czerni. W Samsungach (u LG pewnie podobnie) piksele gasną za szybko, więc parę odcieni szarości jest zupełnie czarne. Da się pobrać planszę testową i wyświetlić ją w ciemności na swoim telefonie. Bardziej wnikliwe recenzje też wspomninają o tym problemie. Najlepiej skalibrowany jest iPhone X (główny dostawca ekranów to Samsung) - tam chyba ten problem nie występuje. Poza tym, Samsung popełnił błąd w tym roku (Galaxy S9/S9+) i kalibracja tych ekranów była koszmarna. Problem zbyt szybko gasnących pikseli dało się dostrzec nawet za dnia, w dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Na szczęście telefony dostały aktualizację, która to rozwiązała. Pomimo wad, osobiście bardzo lubię OLED'y i jest to główny powód dla którego zacząłem swoją przygodę z telefonami/tabletami Samsunga. Uwielbiam głęboką czerń, intensywne barwy, super kontrast. Biel również potrafi być super, jeśli ekran nie jest zbyt wypalony. Co do używania ekranów OLED do profesjonalnej pracy to miałbym wątpliwości. Na początku może i tak, ale ich żywotność jest jednak sporo krótsza niż LCD. Jakość obrazu pogarsza się powoli, szczególnie przy dużych jasnościach i długiej pracy. Skutkuje to już pogorszeniem odwzorowania barw. No i nie zapominajmy o statycznych elementach np. programów graficznych (mogą się wypalić). Pewnie sporo osób zgodzi się, że profesjonalny LCD IPS jest w zupełności wystarczający do takich zastosowań. Myślę, że w przyszłości czeka nas raczej dominacja ekranów MicroLED niż OLED. Samsung unika OLED w swoich telewizorach i ma QLED (to tylko inna odmiana LCD, z kwantowymi kropkami - nic nowego), ale pokazali niedawno wielki telewizor "The Wall" - właśnie w technologii MicroLED. Ta technologia ma zachować zalety OLED i wyeliminować problem wypaleń i żywotności. Także jasność ma być lepsza niż w OLED. Póki co jest problem z miniaturyzacją takich ekranów, więc pewnie nieprędko ujrzymy taki ekran w smartfonie (lub nawet w normalnej wielkości telewizorze 4K).
W obróbce obrazu nie ma OLED-ów(na dziś 08.2018) ponieważ się wypalają - po ok 1-2 miesiącach pracy na np. PS silnik wypalony jest dookoła , przejścia tonalne też nie są referencyjne oraz brak matowej powłoki przedniej . Oled nie może też długo pracować ,wymaga 5-6h odpoczynku na dobę .Pewnie kiedyś to pokonają , na razie walka trwa .
Kiedyś czytałem ciekawy artykuł o wyświetlaczach z podświetleniem laserowym, a to było ze 12 lat temu - technologia miała być tańsza o 1/3 w stosunku do LCD podświetlanych świetlówkami. No i słuch po nich zaginął...
+Michał Lisek Bo były drogie w pytę (wtedy ceny laserowych tv szły w dziesiątki tysięcy PLN), a LCD staniało kilkukrotnie od tego czasu. Rynek wybrał cenę.
Mam nokie 808 z 2011 roku i jedyne co to sa ciemniejsze obszary przy wyswietlaniu jednolitych kolorow ale tego prawie nie widac a w codziennym uzytkowaniu calkiem nie przeszkadza. Teraz mam axona 7 mini i wyswietlacz jest idealny.
Kiedy pokazywał Pan swój telefon czekałem na np jakiegoś dziwnego sms'a, abo połączenie od niekonwencjonalnie nazwanego kontaktu... :D Bardzo fajny odcinek i oczywiście łapka w góre leci. Pozdrawiam.
Będzie coś o filtrach EMI (electro-magnetic interference)? Bo ciekawi mnie czemu stosowane w zasilaczach impulsowych wywołują niekiedy mikro-prąd na masie zasilacza a tym samym metalowych elementach urządzenia, jeśli zasilacz nie jest uziemiony.
Stare dobre kineskopy? Mało co przepukliny nie dostałem nosząc Rubina 714p i Rubina 202p. Choć uczciwie przyznam, ten drugi był przynajmniej o 1/3 lżejszy :P
Do tego szybko kineskop (konkretnie - luminofor) ulegał degradacji. A moja plazma gra od dziesięciu lat, obraz nadal wygląda łądnie i nie chce się cholera zepsuć...
W 2005 roku kupiłem odtwarzacz MP3 z ekranem OLED. Używałem go codziennie, bo do pracy dojeżdżałem 40 minut autobusem i wolałem słuchać mojej ulubionej muzyki, niż rozmów nastolatków z technikum rolniczego z miejscowości po drodze. Po 2 latach ekran stracił blask, a po dalszym pół roku przestał świecić. Producent (MSI) zapewniał, że ekran powinien świecić 10000h, ale wg mojej oceny świecił 1000 godzin. Nie zdecydowałem się wymienić ekranu, bo koszt z usługą kosztował ponad 3/4 ceny nowego playera. Może z tego powodu jeszcze się nie zdecydowałem na zakup TV (w ogóle go nie posiadam, bo lcd i led mnie nie satysfakcjonowały, a plazma była ciutenek za droga), bo wybrałem sobie właśnie tę technologię, ale z powodu przykrych doświadczeń porzuciłem ten zamiar oczekując na coś lepszego...
A nie wziąłeś pod uwagę że sposób użytkowania lub wada produkcyjna mogły spowodować skrócenie jakości działania tego ekranu? Jednak urządzenie jakie używa się w zmiennym zakresie temperatur i wilgotności jest bardziej narażone na awarię.
Pracowałem jako serwisant urządzeń elektronicznych (stacjonarne i przenośne analizatory spalin do procesów przemysłowych), więc wiem jak się obchodzić ze sprzętem. Żona mojego szefa miała identyczny, ten pochodził jeszcze krócej. Na razie nie ufam OLEDom (co prawda tamto urządzenie miało ekran w technologii Passive Matrix OLED, ale wolę poczekać).
Ja od sześciu lat mam ASUS PadFone z AmoLEDem i świetnie wyświetla obraz. Mimo że traktowałem go bez jakiegoś nadzwyczajnego szacunku. Czyli w Twoim przypadku pewnie wina po stronie konstrukcji lub wykonawstwa producenta.
Dlatego najlepiej nie kupować nowinek technicznych. Klient jest poligonem testującym nowe rozwiązania i płaci za posiadanie najnowszego ale niepewnego urządzenia. Prawdę mówiąc do tego ASUSa też mam zastrzeżenia ale z powodu rozwiązania łączenia obu elementów by działały jako tablet. A po takiej firmie powinno spodziewać się nie tylko rewolucyjnego rozwiązania ale też skutecznego i trwałego.
Mam jedno zastrzeżenie, nie ma tak do końca znaczenia co jest wyświetlane. Czy jest to szary czy ciemny, tak naprawdę oszczędzanie energii jest wtedy gdy piksel jest kompletnie czarny (#000000). A gdy kolor lekko zmieni się o 1/256 odcienia to już jest pełne zużycie energi na piksel.
Nie potrzebnie się obawiałeś, że wyszło długie nagranie na ten temat. Jak dla mnie, jeden odcinek RS Elektronika może trwać godzinę, to nie jest żaden problem. Ja myślę, że tylko telewizor z wyświetlaczem OLED można nazywać telewizorem LED (chyba nikt nie zbudował telewizora ze zwykłymi diodami, pomijając ogromne ekrany używane do wyświetlania reklam). Jakiś czas temu zauważyłem, że na Allegro jest kategoria "Telewizory LED", ale tam były wystawione telewizory LCD z podświetleniem diodowym. Swego czasu nawet zgłaszałem, że taki telewizor to jest telewizor LCD, a nie LED, jednak ani Allegro, ani sprzedawcy się nie ustosunkowali. Ciekawe, czy da się wyprodukować diodę organiczną wytwarzającą światło monochromatyczne o dowolnej długości fali (określonej na etapie produkcji diody). Przy tak małych pikselach, nie ma problemu, żeby piksel składał się z 9 subpikseli (kwadrat 3x3), każdy o innej długości fali, wtedy gamut robi się dużo szerszy. Na wykresie CIEXYZ można dobrać 9 takich punktów, że będą zakreślać wielokąt obejmujący prawie cały wykres. Skoro można wyprodukować ekran FullHD do telefonu, to z podobnej wielkości subpikselami można wyprodukować ekran do tabletu z 9 subpikselami na piksel. A skoro tak, to można zrobić podobny ekran 4K lub 8K do telewizora.
A nie pomyślałeś że nazwa Telewizor LED to chwyt marketingowy dla nieobeznanych w temacie ? Są tacy co jak będzie w promocji TV LED to od razu polecą wymienić swój "przestarzały" LCD xD
A czy nie Pioneer zaczynał od takich wyświetlaczy w panelach radioodtwarzaczy samochodowych ? OEL było napisane w prospektach. Pozdrawiam. Łapka w górę.
Mam taką prośbę, aby pan zrobił jakiś film o słuchawkach. Typy słuchawek, jakie parametry maja wpływ na jakość dźwięku oraz jak się ma impedancja do głośności i czystości brzmienia.
QLED to odmiana LCD, która raczej nową nazwę czegoś co już istnieje, tak uważam - nie oceniam jednak jakości tych ekranów. QLED powinien być lepszy od OLED pod względem maksymalnych jasności. Plus to i to dalej LCD, więc problem wypaleń go nie dotyczy. Wysoka jasność przydaje się w HDR. Chodzi w skrócie o to, żeby jak najlepiej oddać rzeczywistość. Na przykład, gdy oglądasz zachód słońca to blask słońca powinien być bardzo jasny (wręcz dawać po oczach), ale reszta krajobrazu, także tego w cieniu, powinna być dobrze odwzorowana (odpowiednio ciemna). Inny przykład. Idziesz nocą po parku. Latarnie świecą jasno, ale również w mroku powinno być ciemno. Normalnie musiałbyś albo podbić jasność ekranu, żeby mieć super jasne latarnie, albo obniżyć ją mocno, jeśli mrok ma dobrze wyglądać. W HDR chodzi właśnie o to, żeby mieć i to, i to. HDR ma też szerszą paletę barw (więcej niż 1 bilion odcieni zamiast 16 milionów kolorów) - można zobaczyć bardziej nasycone odcienie, których nie ma w SDR. Oczywiście, aby oglądać w HDR potrzeba odpowiedniego źródła (np. konsola, odtwarzacz) i materiału (np. gra wspierająca HDR, film w HDR). Sprawę komplikuje fakt, że mamy kilka odmian HDR (np. HDR 10 i jeszcze coś od Dolby). Zwykle telewizory potrafią poradzić sobie z więcej niż jedną odmianą.
Sa telewizory firmy LG z niskim inputlagiem rzedu 10ms dodac czas reakcji matrycy i inputlag karty graficznej to zadowalajacy wynik ponizej 30ms. Jednak w trybie niskiego inputlaga jakosc obrazu spada zauwazalnie. Do tego 60hz zniecheca do zakupu. Ale jesli pojawilby sie takie 120hz tv z tak niskim inputlagiem to bralbym... Czas reakcji matrycy gtg juz dzis przestal byc ta wzorcowa cecha wydajnosci.
Tam to dopiero uzyskuje się powidoki, smużenia i wypalanie luminoforu przy statycznych jasnych obrazach. O wadze, wymiarach i zużyciu energii nie wspomnę. ;)
6:29 nie jest to prawdą gdyż LG stosuje OLEDy jedynie jako podświetlenie (tylko światło białe) a w dalszym ciągu są stosowane filtry kolorów tak samo jak w LCD.
Reduktorze, jeżeli czas reakcji takiej matrycy jest rzędu setnych części milisekundy, to dlaczego nie stosuje się go w monitorach dla graczy W OGÓLE? Ja rozumiem, że patenty, ale w najwyższej półce przecież bez problemu mogłyby się znaleźć. Szybkość matrycy to jedna z najważniejszych cech monitora dla graczy. Obecnie stosuje się matryce TN w najszybszych ekranach 240 Hz. Inne matryce to 160 Hz IPS, ale podobno bardzo smużą, więc zakup takiego monitora trochę mija się z celem.
A co w przypadku graczy e-sportowych, których budżet pozwala na wymianę monitora co turniej? Oni nie oszczędzają na sprzęcie nigdy. Rozumiem, że Kowalskiego wypalanie by wkurzało, ale profesjonaliści nie zwracają na to uwagi, liczy się tylko skuteczność. Czytałem gdzieś dzisiaj, że w OLEDach ruchomy obraz nie jest najlepszy, tj. występuje jakiś ghosting przy przemieszczaniu się jasnego obiektu na szarym tle, ale to przeczy twierdzeniu, że "czas reakcji takiej matrycy jest rzędu setnych części milisekundy".
@@RSElektronika na displeyspecyfication inputlag w b7 to 21ms także co innego odświeżanie obrazu a co innego reakcja obrazu w trybie rzeczywistym. Nie wiem dlaczego wiem ze jakas roznica jest.
Powinny być 3 lata i po patencie. Tymczasem chinole przeskakują z łatwością naszą cywilizację, a w praworządnych stanach i nie tylko trole patentowe nękają firmy bez końca. Czysta patologia.
wiedza zawarta w RS Elektronika i ReduktorSzumu mogłaby bez problemu pokryć pewne przedmioty ta polibudzie przy czym frekwencja zawsze byłaby w okolicach 100%, a nie odwrotnie :)
Tak naprawdę to te oledy to wielka "chała" za duże pieniądze,ja przez rok wymieniłem dwie matryce.telewizor wymusza na mnie co mam oglądać i jak .nie można np.oglądać programów informacyjnych bo tam są stałe elementy ramek w których przesuwają się napisy.Nie można też oglądać podzielonego obrazu bo tam też są ramki .Sądzę ,że wiele osób ma wypalone piksele ,a nawet nie wie o tym . Najlepiej to sprawdzić na czerwonym tle (redscreen) wpisać w przeglądarce i dowiemy całej prawdy o technologi oled.Teraz mam oled 55B7V rocznik 2017 i tam rzekomo jest wprowadzony jakiś algorytm-zobaczymy.Początkowo b.się cieszyłem tym telewizorem ,że mogę oglądać dwa rózne obrazy ale zachwyt szybko minął jak zobaczyłem powypalane na czerwonym tle ramki.
Prawdopodobnie była włączona funkcja "filtr światła niebieskiego", która powoduje, że składowa niebieska bieli (i nie tylko) jest tłumiona. W efekcie biele robią się żółtawe, co estetycznie może nie jest najfajniejsze, ale za to mniej męczy wzrok, szczególnie przy niskim poziomie oświetlenia tła (po ludzku - po ciemaku ;) )
VAG tv Nie zauważyłem. Może włączony jest np. tryb kinowy lub nocny, likwidujący szkodliwe dla oka człowieka niebieskie światło, które emitują ekrany wykonane zarówno w technologii OLED, jak i LCD.
taki fajny artykuł z testami długo trwałymi co do wypalania OLED ( widać efekty dość ciekawe ) www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled o tu dla leniwych ;) ruclips.net/video/Sa0fc34ph5U/видео.html
Tak naprawde to ten ekran w telefonie Samsunga nie ma pelnej rozdzielczosci FullHD. Niestety amoledy Samsunga stosuja oszustwo zwane pentile, gdzie pelny kolor da sie opisac dopiero za pomoca 2x2 subpixeli. Stad tez takie dazenie Samsunga do coraz wiekszych rozdzielczosci, bo w rzeczywistosci indywidulanych kolorow da sie zdefiniowac 4x mniej niz uzytych organicznych diod. Dla przykladu w matrycy RGB LCD w rozdzielczosci FullHD na kazdy pixel przypada dokladnie 3 subpixele R,G,B czyli 1080*3 x 1920 lub w TV 1920x3 x 1080. A przyszlosc nalezy do technologii microLED, czyli stare dobre LEDy w wersji mikro - niesamowita jasnosc i kontrast a jednoczesnie nie ma problemow z zywotnoscia.
przemo2164a oczywiście nie musi ci się wypalić wyświetlacz bo zależy to od sposobu użytkowania telefonu aczkolwiek jest to dosyć częste zjawisko w tych telefonach.
Od kiedy Samsung rozpowszechnił tę technologię w smartfonach, przyznam że żadnych problemów nigdy nie doświadczyłem ze smartfonami klasy S - choć wpadkę zaliczył z serią S8, S8+, S9, S9+ - chodzi o wyświetlany "róż" zamiast bieli.
Jak stanieją OLEDy lub wypuszczą coś jeszcze lepszego to pomyślę nad zmianą. Puki co mam telewizor 43 cale LED czyli te 1 LEDy więc dupy nie używa, a służy mi do podpinania komputera. Telewizji nie oglądam gdyż i tak nie ma co oglądać w TVPiS czy UB-TVN, to samo z POlsatem.
De facto "dziury" to nie są ładunki dodatnie a brak ładunku ujemnego. I dziury nie mogą się przemieszczać bo są... niczym, zero, null, nic natomiast jak elektron się przesunie to dziura będzie gdzie indziej.
nie ma koloru BIAŁEGO czy CZARNEGO. ..a cenę wyznaczają pośrednicy handlowi i moda, która zabija wszystko, łącznie z technologią. Ja kupiłem za bardzo rozsądna cenę olewając wszystkie markety i wszelkie promocję, no i tych, co sponsorują kogokolwiek ..w sumie, za cenę zwykłego LCD.
Czy nie jest czasem tak że rozdzielczość full hd to 1920*1024? Innymi słowy 1920*1024 na cal kwadratowy. Nie ma znaczenia czy to telefon z 4 calowym ekranem czy 50 calowa plazma (ilość punktów na cal jest taka sama jeżeli oba są full hd). Logicznie na to patrząc pojedyncze piksele przy tej samej rozdzielczości muszą mieć taki sam rozmiar. Jeżeli się mylę proszę poprawcie.
Kolega pomylił DPI z rozdzielczością. Czyli - nie, nie masz racji :) Full HD na 50 calach ma tyle samo pikseli co telefon 5 calowy. Kolega sobie sprawdzi co znaczy po angielsku DPI i się zastanowi dlaczego w drukarniach właśnie operuje się poprzez podawanie DPI a nie rozdzielczości :)
To prawda, specjalnie mam podłączony do jednego ze swoich komputerów dobry monitor CRT Samsunga i dopiero na nim widać jakie tak naprawdę kolory mają zdjęcia zrobione lustrzanką. Filmy z RUclips, Netflix, też wyglądają bardzo ładnie. Żaden LCD, nawet IPS, nie ma tak dobrych, naturalnych kolorów. Choć nie wszystkie CRT mają dobre kolory, miałem monitor Philipsa, który był taki sobie, przez co się go pozbyłem.
Plazmie wystarczyło wyświetlanie przez kilkanaście minut statycznego obrazu (i to mimo cominutowej zmiany po pikselu w lewo/dół), by zostawić stosunkowo trwały powidok.
RS Elektronika staje się dla młodych ludzi tym czym kiedyś był kultowy program SONDA. Jak zawsze doskonała prezentacja, dobra robota pozdrawiam.
oojj tak to mój ulubiony program z dzieciństwa i przeżyłem szok gdy usłyszałem, że obaj panowie opuścili nasz ziemski padół. Wielka strata.
W TVP jest kontynuacja - "SONDA2"
Sonda i Sonda 2 to dwa różne programy jeśli chodzi o sposób podawania wiedzy.
W oryginalnej Sondzie ś.p. panowie Kurek i Kamiński celowo ustawiali się w roli adwersarzy, by pokazać dwie strony (każdego) medalu.
To dawało temu programowi pazur.
O pokazywaniu w komunie rzeczy z zachodu, które nam się wtedy nie śniły (np. CNC), nie wspominam...
Dokładnie tak. Pamiętam jak za małolata "obstawiałem", który z nich wygra bo będzie bardziej przekonujący. Sonda2 to już czasy pełnej integracji Polski ze światem zewnętrznym, a więc już pozbawiona tego pazura, który miał protoplasta..
Może jeszcze Adama Słodowego w to wkręcicie ?
Czy trzeba porównywać nieporównywalne rzeczy ?
To teraz zobaczył bym E-papier i reszte. Podoba mnie się ta seria o wyświetlaczach. 👍
Taaaak, e-papier, tak. A zwłaszcza dziwy związane z tym, że jak dotychczas e-papier panoszy się na 6'' ekranach, a większe ekrany (8'', 10'' i więcej) to już naprawdę rzadkość. :-(
A co mają do tej serii e-papierosy ?
BTW dziwi mnie że nie robią jeszcze telefonów-smartfonów z długo trzymającą baterią i wyświetlaczem e-paierosowym.
@@Martini_2022 e-papier - e-booki 🤷
Pana filmy są super bo są merytoryczne i nie lansuje Pan swojego wizerunku i doskonała dykcja połączona z odpowiednim poziomem głosu
Super robota. Tylko tak dalej. Gdyby tak wykładowcy przekazywali wiedzę na kierunkach elektronicznych...
O ile nie znam się zupełnie na elektronice ani elektryce, kanał jest dla mnie bardzo interesujący i wartościowy.
Zawsze dowiem się czegoś ciekawego, mimo, że nie rozumiem wielu aspektów technicznych.
Ponad to prowadzący ma charakterystyczny i ciekawy głos, w którym można wyczuć pasję.
Podsumowując, jest to tak zwany QUALITY CONTENT, który teraz jest rzadkością a kiedyś można było spotkać w telewizyjnych programach specjalistycznych i popularnych. Wielkie dzięki!
Świetna robota z resztą jak każdy odcinek. Dzięki
10:10 fajnie że w moje urodziny był nagrywany materiał. Trzymaj się cieplutko, pozdrawiam Maciek
Shake everything you've got!
❤
Czasami takie rzeczy w tle lecą, muza konkret.
Ten kanał i jakość wiedzy prezentowej w przystępny sposób stał się dla mnie takim trochę natchnieniem do stworzenia czegoś podobnego tyle, że ze świata przyrody a szczególnie królestwa zwierząt. Gratuluję pomysłu i mam nadzieję, że może kiedyś i mój przyrodniczy kanał ktoś podobnie skomentuje. Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na następną porcję nauki.
Te filmiki to sama przyjemność w odbiorze i oby tak dalej. Pozdrawiam!
W końcu wiem jak działa mój ulubiony typ wyświetlacza i czym różni się od pozostałych - lcd. Dla mnie ma o wiele lepsze kolory, intensywną czerń itp. Odkąd przypadkiem kupiłem parę lat temu używanego Samsunga Galaxy S z amoledem, nie chcę już żadnego smartfona z tft. Obecnie mam A5 z super amoledem.
Wypalenia, Pentile, zielone pasy, różowa biel, szara biel, wrażliwe na wilgoć, cena, i wiele innych - nie kupujcie tego!
Dzięki, zwyczajowo miło spędzony czas.
Świetny odcinek! Na coś takiego czekałem od dawna na tym kanale. Chciałbym dorzucić moje spostrzeżenia i przemyślenia.
Mam od dłuższego czasu (flagowe) urządzenia Samsunga z ekranami AMOLED, w tym flagowe urządzenie z tego roku i nie mogę w zupełności zgodzić się w kilku kwestiach:
- smużenie - występuje fioletowo-niebieskie smużenie gdy coś porusza się po całkowicie czarnym tle (widoczne najlepiej przy niskich jasnościach),
- obraz pod kątem może lekko zmienić odcień - na bardziej niebieski lub zielony lub robi się lekka tęcza pod kątem (zależy od modelu, nie wszędzie tak jest),
- pobór prądu - gdzieś czytałem, że przy wyświetlaniu jasnych obrazów (np. strony internetowe) może być większy od LCD,
- rzekoma świetna żywotność obecnych paneli nie jest do końca prawdą - sporo osób skarży się na forach na wypalenia statycznych elementów wyświetlanych przez dłuższy czas.
Można by tu jeszcze dorzucić kwestię poprawnego odwzorowania odcieni bliskich czerni. W Samsungach (u LG pewnie podobnie) piksele gasną za szybko, więc parę odcieni szarości jest zupełnie czarne. Da się pobrać planszę testową i wyświetlić ją w ciemności na swoim telefonie. Bardziej wnikliwe recenzje też wspomninają o tym problemie. Najlepiej skalibrowany jest iPhone X (główny dostawca ekranów to Samsung) - tam chyba ten problem nie występuje. Poza tym, Samsung popełnił błąd w tym roku (Galaxy S9/S9+) i kalibracja tych ekranów była koszmarna. Problem zbyt szybko gasnących pikseli dało się dostrzec nawet za dnia, w dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Na szczęście telefony dostały aktualizację, która to rozwiązała.
Pomimo wad, osobiście bardzo lubię OLED'y i jest to główny powód dla którego zacząłem swoją przygodę z telefonami/tabletami Samsunga. Uwielbiam głęboką czerń, intensywne barwy, super kontrast. Biel również potrafi być super, jeśli ekran nie jest zbyt wypalony.
Co do używania ekranów OLED do profesjonalnej pracy to miałbym wątpliwości. Na początku może i tak, ale ich żywotność jest jednak sporo krótsza niż LCD. Jakość obrazu pogarsza się powoli, szczególnie przy dużych jasnościach i długiej pracy. Skutkuje to już pogorszeniem odwzorowania barw. No i nie zapominajmy o statycznych elementach np. programów graficznych (mogą się wypalić). Pewnie sporo osób zgodzi się, że profesjonalny LCD IPS jest w zupełności wystarczający do takich zastosowań.
Myślę, że w przyszłości czeka nas raczej dominacja ekranów MicroLED niż OLED. Samsung unika OLED w swoich telewizorach i ma QLED (to tylko inna odmiana LCD, z kwantowymi kropkami - nic nowego), ale pokazali niedawno wielki telewizor "The Wall" - właśnie w technologii MicroLED. Ta technologia ma zachować zalety OLED i wyeliminować problem wypaleń i żywotności. Także jasność ma być lepsza niż w OLED. Póki co jest problem z miniaturyzacją takich ekranów, więc pewnie nieprędko ujrzymy taki ekran w smartfonie (lub nawet w normalnej wielkości telewizorze 4K).
W tv unika a w tel ładuje prawie w każdy xD
Super film i mega się ciebie słucha 😂 jesteś najlepszy😂👍
Super! Oby tak dalej!
Jak zwykle spora dawka przydatnej wiedzy. Dobra robota i czekam na kolejne odcinki!👍
W obróbce obrazu nie ma OLED-ów(na dziś 08.2018) ponieważ się wypalają - po ok 1-2 miesiącach pracy na np. PS silnik wypalony jest dookoła , przejścia tonalne też nie są referencyjne oraz brak matowej powłoki przedniej . Oled nie może też długo pracować ,wymaga 5-6h odpoczynku na dobę .Pewnie kiedyś to pokonają , na razie walka trwa .
Niby moja młoda główka mało co rozumie ale i tak chce to cały czas oglądać, czekam na więcej :D
Jak zawsze materiał na poziomie
A ja nie wiedziałem że są oled i znów sos nowego łapka w górę
Aż przyjemnie było obejrzeć! Dziękuję za ciekawy odcinek. :)
super odcinek.
Przydał by się też odcinek o wyświetlaczach microLed.
Mini led jeśli już
Kiedyś czytałem ciekawy artykuł o wyświetlaczach z podświetleniem laserowym, a to było ze 12 lat temu - technologia miała być tańsza o 1/3 w stosunku do LCD podświetlanych świetlówkami. No i słuch po nich zaginął...
Dlaczego?
bo Ziemia jest płaska przecież...
+Michał Lisek
Bo były drogie w pytę (wtedy ceny laserowych tv szły w dziesiątki tysięcy PLN), a LCD staniało kilkukrotnie od tego czasu. Rynek wybrał cenę.
mk234567890 »dla szmalu. Po co wprowadzać nowa, lepsza technologię, jesli mozna tluc to samo gowno, a i tak się sprzeda.
Świetny materiał
Szkoda że nic o wypalaniu nie ma (Chyba że coś przeoczyłem). Poza tym jak zwykle kopalnia wiedzy :) pozdrawiam
I Pentile
Mam nokie 808 z 2011 roku i jedyne co to sa ciemniejsze obszary przy wyswietlaniu jednolitych kolorow ale tego prawie nie widac a w codziennym uzytkowaniu calkiem nie przeszkadza. Teraz mam axona 7 mini i wyswietlacz jest idealny.
Może w którymś z następnych odcinków znajdzie się miejsce na kilka słów o panelach IGZO Sharpa?
Kiedy pokazywał Pan swój telefon czekałem na np jakiegoś dziwnego sms'a, abo połączenie od niekonwencjonalnie nazwanego kontaktu... :D
Bardzo fajny odcinek i oczywiście łapka w góre leci. Pozdrawiam.
To nie LIVE :-)
Przecież wiem :D ale i tak czekałem ;]
Super Seria
może pomyśli pan nad założeniem kanału gdzie naprawia pan sprzęty takie poradniki się przydają co gdzie i jak odkręcić i wymienić
Będzie coś o filtrach EMI (electro-magnetic interference)? Bo ciekawi mnie czemu stosowane w zasilaczach impulsowych wywołują niekiedy mikro-prąd na masie zasilacza a tym samym metalowych elementach urządzenia, jeśli zasilacz nie jest uziemiony.
A będzie coś o starych, dobry kineskopach?
Będzie.
Stare dobre kineskopy?
Mało co przepukliny nie dostałem nosząc Rubina 714p i Rubina 202p.
Choć uczciwie przyznam, ten drugi był przynajmniej o 1/3 lżejszy :P
Ale przyznasz, że kąty widzenia, kontrast i pokrycie kolorów kineskopy miały bezkonkurencyjne? 😊
Taaak, ale ostrość obrazu i zbieżność kolorów, szczególnie na rogach ekranu, była tragiczna. :)
Do tego szybko kineskop (konkretnie - luminofor) ulegał degradacji. A moja plazma gra od dziesięciu lat, obraz nadal wygląda łądnie i nie chce się cholera zepsuć...
W 2005 roku kupiłem odtwarzacz MP3 z ekranem OLED. Używałem go codziennie, bo do pracy dojeżdżałem 40 minut autobusem i wolałem słuchać mojej ulubionej muzyki, niż rozmów nastolatków z technikum rolniczego z miejscowości po drodze. Po 2 latach ekran stracił blask, a po dalszym pół roku przestał świecić. Producent (MSI) zapewniał, że ekran powinien świecić 10000h, ale wg mojej oceny świecił 1000 godzin. Nie zdecydowałem się wymienić ekranu, bo koszt z usługą kosztował ponad 3/4 ceny nowego playera. Może z tego powodu jeszcze się nie zdecydowałem na zakup TV (w ogóle go nie posiadam, bo lcd i led mnie nie satysfakcjonowały, a plazma była ciutenek za droga), bo wybrałem sobie właśnie tę technologię, ale z powodu przykrych doświadczeń porzuciłem ten zamiar oczekując na coś lepszego...
A nie wziąłeś pod uwagę że sposób użytkowania lub wada produkcyjna mogły spowodować skrócenie jakości działania tego ekranu? Jednak urządzenie jakie używa się w zmiennym zakresie temperatur i wilgotności jest bardziej narażone na awarię.
Pracowałem jako serwisant urządzeń elektronicznych (stacjonarne i przenośne analizatory spalin do procesów przemysłowych), więc wiem jak się obchodzić ze sprzętem. Żona mojego szefa miała identyczny, ten pochodził jeszcze krócej. Na razie nie ufam OLEDom (co prawda tamto urządzenie miało ekran w technologii Passive Matrix OLED, ale wolę poczekać).
Ja od sześciu lat mam ASUS PadFone z AmoLEDem i świetnie wyświetla obraz. Mimo że traktowałem go bez jakiegoś nadzwyczajnego szacunku. Czyli w Twoim przypadku pewnie wina po stronie konstrukcji lub wykonawstwa producenta.
Albo wyświetlacz o konstrukcji z czasów chorób wieku dziecięcego :)
Dlatego najlepiej nie kupować nowinek technicznych. Klient jest poligonem testującym nowe rozwiązania i płaci za posiadanie najnowszego ale niepewnego urządzenia. Prawdę mówiąc do tego ASUSa też mam zastrzeżenia ale z powodu rozwiązania łączenia obu elementów by działały jako tablet. A po takiej firmie powinno spodziewać się nie tylko rewolucyjnego rozwiązania ale też skutecznego i trwałego.
S4. 🤩😍💥💫👍...piękny.
Dobra robota😀🍺
Super materiał! Czekam na amoledy, super amoledy i Qledy :)
Lubie się od ciebie uczyć :D ps.Ta różdżka xD
Robi sie ciekawie :)
Mam jedno zastrzeżenie, nie ma tak do końca znaczenia co jest wyświetlane. Czy jest to szary czy ciemny, tak naprawdę oszczędzanie energii jest wtedy gdy piksel jest kompletnie czarny (#000000). A gdy kolor lekko zmieni się o 1/256 odcienia to już jest pełne zużycie energi na piksel.
uszkodzone sa subpiksele a nie piksele :) . Ciekawa seria o wyswietlaczach :)
może jakaś elektryka przemysłowa? thx za odcinek.
Z tego co moje odstające uszy słyszały, elastyczne telefony czy wyświetlacze to polski patent
Nie potrzebnie się obawiałeś, że wyszło długie nagranie na ten temat. Jak dla mnie, jeden odcinek RS Elektronika może trwać godzinę, to nie jest żaden problem.
Ja myślę, że tylko telewizor z wyświetlaczem OLED można nazywać telewizorem LED (chyba nikt nie zbudował telewizora ze zwykłymi diodami, pomijając ogromne ekrany używane do wyświetlania reklam). Jakiś czas temu zauważyłem, że na Allegro jest kategoria "Telewizory LED", ale tam były wystawione telewizory LCD z podświetleniem diodowym. Swego czasu nawet zgłaszałem, że taki telewizor to jest telewizor LCD, a nie LED, jednak ani Allegro, ani sprzedawcy się nie ustosunkowali.
Ciekawe, czy da się wyprodukować diodę organiczną wytwarzającą światło monochromatyczne o dowolnej długości fali (określonej na etapie produkcji diody). Przy tak małych pikselach, nie ma problemu, żeby piksel składał się z 9 subpikseli (kwadrat 3x3), każdy o innej długości fali, wtedy gamut robi się dużo szerszy. Na wykresie CIEXYZ można dobrać 9 takich punktów, że będą zakreślać wielokąt obejmujący prawie cały wykres. Skoro można wyprodukować ekran FullHD do telefonu, to z podobnej wielkości subpikselami można wyprodukować ekran do tabletu z 9 subpikselami na piksel. A skoro tak, to można zrobić podobny ekran 4K lub 8K do telewizora.
A nie pomyślałeś że nazwa Telewizor LED to chwyt marketingowy dla nieobeznanych w temacie ?
Są tacy co jak będzie w promocji TV LED to od razu polecą wymienić swój "przestarzały" LCD xD
Proszę o filmik o mikroLED i jak się je robi. Dziękuję
A czy nie Pioneer zaczynał od takich wyświetlaczy w panelach radioodtwarzaczy samochodowych ? OEL było napisane w prospektach. Pozdrawiam. Łapka w górę.
Mam taką prośbę, aby pan zrobił jakiś film o słuchawkach. Typy słuchawek, jakie parametry maja wpływ na jakość dźwięku oraz jak się ma impedancja do głośności i czystości brzmienia.
Już zrobiłem.
Kanał reduktor szumu :)
RS Elektronika kurcze, nie sprawdziłem. Dziękuję zatem i idę oglądać. Pozdrawiam.
Czy warto wydać „fortunę” na QLED? i co robi ta funkcja HDR (High Dynamic Range)
QLED to odmiana LCD, która raczej nową nazwę czegoś co już istnieje, tak uważam - nie oceniam jednak jakości tych ekranów. QLED powinien być lepszy od OLED pod względem maksymalnych jasności. Plus to i to dalej LCD, więc problem wypaleń go nie dotyczy. Wysoka jasność przydaje się w HDR. Chodzi w skrócie o to, żeby jak najlepiej oddać rzeczywistość.
Na przykład, gdy oglądasz zachód słońca to blask słońca powinien być bardzo jasny (wręcz dawać po oczach), ale reszta krajobrazu, także tego w cieniu, powinna być dobrze odwzorowana (odpowiednio ciemna).
Inny przykład. Idziesz nocą po parku. Latarnie świecą jasno, ale również w mroku powinno być ciemno. Normalnie musiałbyś albo podbić jasność ekranu, żeby mieć super jasne latarnie, albo obniżyć ją mocno, jeśli mrok ma dobrze wyglądać. W HDR chodzi właśnie o to, żeby mieć i to, i to.
HDR ma też szerszą paletę barw (więcej niż 1 bilion odcieni zamiast 16 milionów kolorów) - można zobaczyć bardziej nasycone odcienie, których nie ma w SDR.
Oczywiście, aby oglądać w HDR potrzeba odpowiedniego źródła (np. konsola, odtwarzacz) i materiału (np. gra wspierająca HDR, film w HDR). Sprawę komplikuje fakt, że mamy kilka odmian HDR (np. HDR 10 i jeszcze coś od Dolby). Zwykle telewizory potrafią poradzić sobie z więcej niż jedną odmianą.
10:17 W laptopie mam matrycę IPS i kąty widzenia też są rewelacyjne, choć gorzej jak OLED.
Super odcinek! Czy będzie może odcinek jak działają ekrany CRT?
Sa telewizory firmy LG z niskim inputlagiem rzedu 10ms dodac czas reakcji matrycy i inputlag karty graficznej to zadowalajacy wynik ponizej 30ms. Jednak w trybie niskiego inputlaga jakosc obrazu spada zauwazalnie. Do tego 60hz zniecheca do zakupu. Ale jesli pojawilby sie takie 120hz tv z tak niskim inputlagiem to bralbym... Czas reakcji matrycy gtg juz dzis przestal byc ta wzorcowa cecha wydajnosci.
zrobisz film o QLED?
Nie wspomniałeś, że w OLEDach wypalają się loga stacji telewizyjnych, tak jak w starych Plazmach :)
Spioszek dxx
Są też powidoki i gradacja kolorów trochę kuleje i OLED potrzebóje dobrego sygnału video. Mam LG B7.
To samo sie dzieje w telefonach samsunga.
Czyli technologia CRT górą! ;-)
Tam to dopiero uzyskuje się powidoki, smużenia i wypalanie luminoforu przy statycznych jasnych obrazach. O wadze, wymiarach i zużyciu energii nie wspomnę. ;)
6:29 nie jest to prawdą gdyż LG stosuje OLEDy jedynie jako podświetlenie (tylko światło białe) a w dalszym ciągu są stosowane filtry kolorów tak samo jak w LCD.
Reduktorze, jeżeli czas reakcji takiej matrycy jest rzędu setnych części milisekundy, to dlaczego nie stosuje się go w monitorach dla graczy W OGÓLE? Ja rozumiem, że patenty, ale w najwyższej półce przecież bez problemu mogłyby się znaleźć. Szybkość matrycy to jedna z najważniejszych cech monitora dla graczy. Obecnie stosuje się matryce TN w najszybszych ekranach 240 Hz. Inne matryce to 160 Hz IPS, ale podobno bardzo smużą, więc zakup takiego monitora trochę mija się z celem.
Bo się wypalają.
A co w przypadku graczy e-sportowych, których budżet pozwala na wymianę monitora co turniej? Oni nie oszczędzają na sprzęcie nigdy. Rozumiem, że Kowalskiego wypalanie by wkurzało, ale profesjonaliści nie zwracają na to uwagi, liczy się tylko skuteczność.
Czytałem gdzieś dzisiaj, że w OLEDach ruchomy obraz nie jest najlepszy, tj. występuje jakiś ghosting przy przemieszczaniu się jasnego obiektu na szarym tle, ale to przeczy twierdzeniu, że "czas reakcji takiej matrycy jest rzędu setnych części milisekundy".
@@RSElektronika na displeyspecyfication inputlag w b7 to 21ms także co innego odświeżanie obrazu a co innego reakcja obrazu w trybie rzeczywistym. Nie wiem dlaczego wiem ze jakas roznica jest.
Zauważyłem, że masz odtwarzacz n7player czy to program warty polecenia?
rozdzielczość podawana jest w pikselach na cal w osi X i w osi Y więc jest ich dla danej rozdzielczości tyle samo
Nie mówi się dioda LED tak na marginesie, dioda świecąca lub elektroluminescencyjna
Gdzie intro?
A gdzie wzmianka o "delfinkach" Pioneera?
Jak zwykle prawo patentowe jest hamulcowym upowszechnienia oraz dynamicznego rozwoju technologii.
Powinny być 3 lata i po patencie. Tymczasem chinole przeskakują z łatwością naszą cywilizację, a w praworządnych stanach i nie tylko trole patentowe nękają firmy bez końca. Czysta patologia.
masz tę
wiedzę
wiedza zawarta w RS Elektronika i ReduktorSzumu mogłaby bez problemu pokryć pewne przedmioty ta polibudzie przy czym frekwencja zawsze byłaby w okolicach 100%, a nie odwrotnie :)
Tak naprawdę to te oledy to wielka "chała" za duże pieniądze,ja przez rok wymieniłem dwie matryce.telewizor wymusza na
mnie co mam oglądać i jak .nie można np.oglądać programów informacyjnych bo tam są stałe elementy ramek w których przesuwają się napisy.Nie można też oglądać podzielonego obrazu bo tam też są ramki .Sądzę ,że wiele osób ma wypalone piksele ,a nawet nie wie o tym . Najlepiej to sprawdzić na czerwonym tle (redscreen) wpisać w przeglądarce i dowiemy całej prawdy o technologi oled.Teraz mam oled 55B7V rocznik 2017 i tam rzekomo jest wprowadzony jakiś algorytm-zobaczymy.Początkowo b.się cieszyłem tym telewizorem ,że mogę oglądać dwa rózne obrazy ale zachwyt szybko minął jak zobaczyłem powypalane na czerwonym tle ramki.
Jak ja uwielbiam taką fantastykę.... :)
jest OLED teraz kolej na QLED i różnice między nimi :D
widziałem uszkodzony pixel w telewizorze Sony OLED 4K na wystawie w Media Markt
Neo Hideo i co w tym dziwnego?
W Polsce dobre patenty są nie wykorzystane i sprzedawane w świat
A kiedy wygasa patent na OLED?
Mam wrażenie ze oledy w telefonach samsunga żółkną chodzi o biel.Porównywałem LG to jest masakra,w tym ostatnim biały to az w oczy bije.
Prawdopodobnie była włączona funkcja "filtr światła niebieskiego", która powoduje, że składowa niebieska bieli (i nie tylko) jest tłumiona.
W efekcie biele robią się żółtawe, co estetycznie może nie jest najfajniejsze, ale za to mniej męczy wzrok, szczególnie przy niskim poziomie oświetlenia tła (po ludzku - po ciemaku ;) )
VAG tv Też mi się tak wydaje.
Najlepsze OLED-y są w iPhone X.
VAG tv Nie zauważyłem. Może włączony jest np. tryb kinowy lub nocny, likwidujący szkodliwe dla oka człowieka niebieskie światło, które emitują ekrany wykonane zarówno w technologii OLED, jak i LCD.
w oledach samsunga bialy pod katem jest niebieski. A po 1.5 roku bialego juz nie ma.
Podobno patenty kodaka wygasły w 2017 roku. To prawda?
Ciagle w odcinkach slyszymy ze za za dlugie, jak sa za krotkie. :D
Sebastian Bort Jak dla mnie to najlepiej właśnie takie krótsze ale prawie każdy typ wyświetlacza osobno.
a kiedy wygasa ten patent kodaka?
zapewne to będzie 20 lat.
Muzyka jest trochę za głośno, miesza się z głosem.
Czyli OLED zacznie sie wypalać punkcikami a nie odrazu całe podswietlenie chodź z drugiej strony nie do naprawienia
Czekam na Super Amoled.
Nasycenie się rdzenia cewki powinno być tematem następnego odcinka moim zdaniem.
taki fajny artykuł z testami długo trwałymi co do wypalania OLED ( widać efekty dość ciekawe ) www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled
o tu dla leniwych ;) ruclips.net/video/Sa0fc34ph5U/видео.html
Czekam na qled
Kiedy patent Kodaka wygasa?
5 osób co dało łapkę w dół wciąż korzysta z ekranu CRT :P
Podobno duże problemy z bardzo szybkim wypalaniem matryc oled ma LG
gdzie ten QLED?
Tak naprawde to ten ekran w telefonie Samsunga nie ma pelnej rozdzielczosci FullHD. Niestety amoledy Samsunga stosuja oszustwo zwane pentile, gdzie pelny kolor da sie opisac dopiero za pomoca 2x2 subpixeli. Stad tez takie dazenie Samsunga do coraz wiekszych rozdzielczosci, bo w rzeczywistosci indywidulanych kolorow da sie zdefiniowac 4x mniej niz uzytych organicznych diod. Dla przykladu w matrycy RGB LCD w rozdzielczosci FullHD na kazdy pixel przypada dokladnie 3 subpixele R,G,B czyli 1080*3 x 1920 lub w TV 1920x3 x 1080. A przyszlosc nalezy do technologii microLED, czyli stare dobre LEDy w wersji mikro - niesamowita jasnosc i kontrast a jednoczesnie nie ma problemow z zywotnoscia.
Oled, Oled. Mój Samsung Note 8 ma 8 miesięcy a już ma "ducha klawiatury". Niby nie przeszkadza, ale sama świadomość wkurza.
Odnoszę wrażenie jakby ten odcinek był nagrany kilka lat temu.
Niby oled'y takie trwałe i super ale niestety się wypalają, idealny przykład to nowe Samsungi S8 Note8 i S9.
Tadeusz Rzepecki tak ale zależy od sztuki mój S4 LTE+ ma już 3 lata i wypalonych pikseli brak.
No a dla czego S8 to przykład ? Mam S8+, i zjawiska wypalania ani żadnego innego negatywnego efektu nie zauważyłem.
przemo2164a oczywiście nie musi ci się wypalić wyświetlacz bo zależy to od sposobu użytkowania telefonu aczkolwiek jest to dosyć częste zjawisko w tych telefonach.
Ciekawe, czy maksymalne ściemnienie ekranu OLED, wpłynie na jego żywotność? Pewnie tak (podobnie jak i na długość pracy baterii).
Od kiedy Samsung rozpowszechnił tę technologię w smartfonach, przyznam że żadnych problemów nigdy nie doświadczyłem ze smartfonami klasy S - choć wpadkę zaliczył z serią S8, S8+, S9, S9+ - chodzi o wyświetlany "róż" zamiast bieli.
Jak stanieją OLEDy lub wypuszczą coś jeszcze lepszego to pomyślę nad zmianą.
Puki co mam telewizor 43 cale LED czyli te 1 LEDy więc dupy nie używa, a służy mi do podpinania komputera.
Telewizji nie oglądam gdyż i tak nie ma co oglądać w TVPiS czy UB-TVN, to samo z POlsatem.
De facto "dziury" to nie są ładunki dodatnie a brak ładunku ujemnego. I dziury nie mogą się przemieszczać bo są... niczym, zero, null, nic natomiast jak elektron się przesunie to dziura będzie gdzie indziej.
Polimery nie muszą być organiczne, istnieją też nieorganiczne. Dość rzeczowy błąd.
100tys godz . bzdura, wypalił się po kilku miesiącach, kupiłem z wystawy, musiałem oddać
nie ma koloru BIAŁEGO czy CZARNEGO. ..a cenę wyznaczają pośrednicy handlowi i moda, która zabija wszystko, łącznie z technologią. Ja kupiłem za bardzo rozsądna cenę olewając wszystkie markety i wszelkie promocję, no i tych, co sponsorują kogokolwiek ..w sumie, za cenę zwykłego LCD.
Czy nie jest czasem tak że rozdzielczość full hd to 1920*1024? Innymi słowy 1920*1024 na cal kwadratowy. Nie ma znaczenia czy to telefon z 4 calowym ekranem czy 50 calowa plazma (ilość punktów na cal jest taka sama jeżeli oba są full hd). Logicznie na to patrząc pojedyncze piksele przy tej samej rozdzielczości muszą mieć taki sam rozmiar. Jeżeli się mylę proszę poprawcie.
Kolega pomylił DPI z rozdzielczością.
Czyli - nie, nie masz racji :)
Full HD na 50 calach ma tyle samo pikseli co telefon 5 calowy.
Kolega sobie sprawdzi co znaczy po angielsku DPI i się zastanowi dlaczego w drukarniach właśnie operuje się poprzez podawanie DPI a nie rozdzielczości :)
Co wy na to?
Ale w odwzorowaniu barw kineskopu i tak nic nie doścignie :)
GourangaPL piksele już policzyles?
To prawda, specjalnie mam podłączony do jednego ze swoich komputerów dobry monitor CRT Samsunga i dopiero na nim widać jakie tak naprawdę kolory mają zdjęcia zrobione lustrzanką. Filmy z RUclips, Netflix, też wyglądają bardzo ładnie. Żaden LCD, nawet IPS, nie ma tak dobrych, naturalnych kolorów. Choć nie wszystkie CRT mają dobre kolory, miałem monitor Philipsa, który był taki sobie, przez co się go pozbyłem.
Wypalanie się oledów... Plazma przy tym to nic.
Plazmie wystarczyło wyświetlanie przez kilkanaście minut statycznego obrazu (i to mimo cominutowej zmiany po pikselu w lewo/dół), by zostawić stosunkowo trwały powidok.
@@PiotrPilinko mam plazme i nawet jak zostawiłem ten sam obraz przez 1, 1,5 h nic się nie stało, przez chwilę był obraz i znikł