Jeśli chcesz robić takie porównanie musiał byś mieć dokładnie taką samą ładowarkę, jedna z gan droga bez, tak aby azotek był jedyną zmienną wtedy dowiedział byś się jaki wpływ ma materiał półprzewodnikowy a jaki aplikacja układowa.
@@pudzianwrc Wiem. Ale zwrot akcji polegał na tym że kosztowały podobne pieniądze i wszystkie miały napisane że posiadają azotek galu. A jedna niemiała, bo je rozbierał sprawdzał ich budowę, i ta która niemiała była paradoksalnie najlepsza.
Czyli wszystko w normie. Taki mamy świat. Ważne że coś się mądrze nazywa i zawiera dobre marketingowe określenia. Cały nasz świat tak wygląda. Jedno wielkie kłamstwo dla pieniędzy.
@@BRX_2137 ona nie tyle była najlepsza, co jako jedyna spełniała obiecywane parametry (prócz obiecywanej technologii), ale była przy tym prawie 2x większa i zdecydowanie najcięższa. Jednym słowem wszystkie te ładowarki były kłamstwem - tyle że ta jedna kłamała w innym punkcie niż pozostałe. Tamte nie dowoziły obiecywanej mocy, a ta nie zawierała obiecywanej technologii. Wniosek z tego taki, że rozwiązanie oparte na jakiejś technologii musi kosztować określoną kwotę i nie mniej. Skoro tranzystory GaN kosztują w detalu po 60-80zł za sztukę to cała ładowarka nie ma szans kosztować 40zł nawet biorąc pod uwagę tańszą produkcję hurtową.
👍👍👍🎥💥 Pamiętam, już w latach 80. dużo obiecywano sobie po arsenku galu. Potem wszedł jeszcze azotek galu. Swoja droga podziwiam, że podejmujesz tak ambitne tematy i że potrafiłeś zbudować tak duży kanał. Bo w przypadku ambitniejszych tematów ciężko o to. Trzymam kciuki!
Dziękuję za ciekawy materiał. Z przyjemnością obejrzałbym podobny odcinek dedykowany SIC półprzewodnikom. Z tego co obserwuje, SiC nie jest przyszłością w elektronice/elektroenergetyce ale już teraźniejszość. Pozdrawiam!
Zakładam hak do Audi A5. Pada deszcz. Wszystko idzie nie tak jak powinno. Jest piątek 13go.. Rzuciłem wszystko w diabły i uciekłem do domu, siedzę, piję wódkę i oglądam RS Elektronikę, by ukoić zszargane nerwy.
Dzięki za materiał, mam ładowarkę do telefonu 120W właśnie opartą na półprzewodnikach z azotku galu, mimo tak dużej mocy ta ładowarka nie jest duża i się nie grzeje zbytnio, taksamo jak telefon podczas ładowania, ładowanie trwa 15 min i wystarcza na 1-2 dni korzystania z telefonu, super sprawa
O azotku galu wiadomo od dekad, na wykładzie 1 roku elektroniki już była mowa o tym związku i elektronice gorącej będącej jakoby przyszłością elektroniki.
14:05 Brak ładowarki w Ogryzkach jest spowodowany maksymalizacja zysków i dużą marżą na oryginalnych akcesoriach, dlatego nie ma wejścia microSD, jack, dual sim by wybrać model z dużą ilością pamięci wraz z słuchawkami AiRPods, ładowarką osobno.
Z GaNem jest ten problem, że pomimo śladowych jego ilości wykorzystywanych przy produkcji elektroniki w długofalowej perspektywie można go po prostu zabraknąć. Same podłoża szafirowe nie są też jakoś strasznie drogie z uwagi na to, że wykorzystuje się szafir syntetyczny. Wyjątkowo merytoryczny materiał, nie spodziewałem się. Jako osoba zajmująca się kilka lat procesingiem GaAs daję okejkę.
Bardzo ciekawy temat. Trzyman kciuki za powstanie odcinków rozszerzających to zagadnienie! Swoją drogą temat walki radioelektronicznej jest super ciekawy sam z siebie, a co dopiero w kontekście dramatu dziejącego się w Ukrainie.
No, teraz tylko zrobić wzmacniacz audio z GaN... Szafir jest w naturze kamieniem szlachetnym, ale w przemyśle uzywa sie nie szafirów ani rubinów naturalnych, tylko przemysłowo produkowanych monokryształów Al2O3 (trójtlenek glinu), które są de facto tym, co tworzy szafiry (domieszkowane zelazem) i rubiny (domieszkowane chromem). Dzis nawet szkiełka w zegarkach za kilkaset zł bywają szafirowe. Tak, to są szybki - plasterki syntetycznego, bezbarwnego (niedomieszkowanego) szafiru. Oczywiście, przemysł potrafi wyprodukowac też i rubiny o wadze kilku kg (kiedyś, jako naturalne, uważane za najcenniejsze kamienie szlachetne, cenniejsze od diamentów). Z kolei synteza diamentów o jakości jubilerskiej czy elektronicznej (bo diament jest półprzewodnikiem!) jest dzis nadal trudna i droga. Ale diamenty o jakości przemysłowej (np. do narzędzi, wierteł, tarczy do cięcia kamienia...) robi się relatywnie za grosze - diamentowa tarcza do diaksa nie kosztuje pierdyliona ceblionów, tylko stać na nią kogoś, kto przy jej użyciu zarabia na życie - budowlańcy, kamieniarze...
Nie umiem tego ocenić, ale była kiedyś wzmianka o potencjalnym użyciu diamentu jako półprzewodnika. Podobno to ma pracować w znacznie wyższej temperaturze, jak krzem oraz pozwalać na znacznie wyższą prędkość przełączania. Wydaje się, że pomysł trafił do szuflady. To by bardzo zepsuło biznes pierścionków zaręczynowych.
@De-kompozytor zrobił materiał o ładowarkach GaN. Faktycznie nie w każdej faktycznie był GaN. Tam gdzie był GaN był dużo chłodniejszy niż Mosfet ale za to reszta się grzała jak np mostek za trafem. Sprawność ogólna wyszła 89% dla tych z GaN-em czy Mosfetem. Więc opróćz wymiany samego tranzystora trzeba przeprojektować resztę aby był z tego jakiś sens.
Film super ciekawy jak zawsze. Mam pytanie, czy będzie lub może już był film na temat zasilaczy impulsowych a konkretnie o zakłóceniach elektromagnetycznych które powodują takie zasilacze, szczególnie te bardzo tanie. Jak sobie radzić z tymi zakłóceniami np: jak zrobić samemu jakiś filtr RC lub RLC ?
Apple , Samsung już od dwóch lat nie dają ładowarki, a najnowszy iPhone ma już USB-C. Materiał ciekawy, i mam styczność z tymi rodzajami różnych dużych tranzystorów mocy, począwszy od IGBT, naprawiam napędy hybrydowe, jak i elektryczne, w pojazdach XXL- autobusy. Niestety duże moce, oraz dość spore napięcia 750 V to awarie zdarzają się często.
Akurat w przypadku GaNów dość popularne jest integrowanie drivera z tranzystorem wykonawczym - niskie napięcie progowe i mała pojemność przy dużych szybkościach narastania napięcia stawia ogromne wyzwanie dla projektanta obwodu drukowanego w przypadku zewnętrznego sterownika 😊
@@itall87 to że snują opowieści na swoich stronach jaka to kosmiczna nowoczesna technologia i narzucają marże kilkaset procent a idioci się dają robić tak w wała.
Używałem tranzystorów z azotku galu w specjalnym zasilaczu, pracował z napięciem wejściowym 500V i przy częstotliwości 200kHz. Nie do pomyślenia dla klasycznych tranzystorów. Nie i koniec.
Bardzo celna uwaga dotyczącą finansowania rozwoju nauki. Jutro wybory, w całej kampanii wyborczej oprócz szkalowania, taśm itp. nie słyszałem by była mowa o rozwoju nauki. Dlatego zostaniemy zaściankiem bo ludzi to nie interesuje. Wolą oglądać pedo youtuberów z ich bzdurami zamiast interesować się tym co ważne.
Albo mityczna zdolność naszych naukowców 😉 A potem wychodzi jak wychodzi. Pamiętam jak to reklamowali nas w technologii produkcji niebieskich diod, już mieliśmy być królami blu-ray jakich świat nie widział, po czym okazało się, że o reszcie świata nie wspomnieli, który ich wyprzedzał, milcząco pominęli tę niewygodną kwestię. Polska to taki kraj, gdzie wkładasz pieniądze i wyciągasz pusty worek, a w tym czasie powstają nowi biznesmeni z uśmiechami na twarzy, no i jak dochodzi co do czego to klapa, coś nie zdążyli coś zawsze coś, tory były złe. Nikt nie powie, że byli nieukami z tytułami. Dlatego my mamy naukowców od astronomii, tam świetnie się sprawdzają, bo można robić nieskończone debaty, sympozja naukowe, pisać wzory po tablicy, a za daleko żeby ktoś sprawdził i doleciał do czarnej dziury, wrócił i powiedział co było w środku. My mamy 20 lat do nadrobienia za światem, ale nie w fabrykach, bo do tego etapu jeszcze nam daleko, tylko z nosem w książkach, tylko że nie ma systemu finansowania takich post-studiów, a obowiązki uczelniane skutecznie eliminują możliwość dalszej nauki. Otóż tylko rząd jest w stanie sfinansować takie badania, żadna prywatna firma tego nie zrobi dla nas w prezencie -od tego mają swoich, to są długie lata, a może ponad dekada nauki. To nie jest jak większości się wydaje - idę do profesora i za miesiąc dostaje jak ze sklepu towar.
13:54 W dużej mierze brak dołączanych ładowarek i zastosowanie USB-C to przysługa decyzji UE. Apple wykorzystał te rozporządzenia bardziej w sposób ekonomiczny/księgowy. W tej samej cenie (z czasem podwyższonej) sprzedaje telefon, a przy okazji za dodatkowe pieniążki oddzielnie sprzedaje ładowarki o wyższych parametrach ładowania. Ciekawe czy wyjdzie im też pomysł ekonomiczny/księgowy sprzedawania specjalnych przewodów USB-C o wyższej przepustowości danych i mocy ładowania. Wprawdzie komisja UE ostrzegła ich przed takimi praktykami ale już zdołali wprowadzić takie podejście do swojego najnowszego działa w postaci 15-ek (które i tak mają problemy techniczne).
Ile jest rzeczywistego wzrostu sprawności w takiej przetwornicy? Mierzył to ktoś na realnych przykładach gotowych urządzeń? Wg mnie ten zysk sprawności jest pomijalny, o ile w ogóle jest tam jakiś chip GaN - czysty marketing.
W pełni się z panem zgadzam, teraz również by się przydało wziasc do roboty zamiast sypać kasą na prawo i lewo. Prosty przykład: Polski grafen. Mieliśmy technologię, mieliśmy wiedzę i urządzenia. I zarobiliśmy na tym… sprzedając patenty i urządzenia. I tyle by z tego było. To przykre :(
@@Mr7700mayday …tak samo jak ołów, kadm, rtęć. Lit jest za to bardzo zdrowy i bezpieczny, szczególnie jego wydobycie. A jednak się ich używa na co dzień
Dekompozytor robił test ładowarek do telefonów na bazie Azotanu Galu i finalnie najlepsza z ładowarek nie zawierało go. Historia z zwrotem akcji.
Jeśli chcesz robić takie porównanie musiał byś mieć dokładnie taką samą ładowarkę, jedna z gan droga bez, tak aby azotek był jedyną zmienną wtedy dowiedział byś się jaki wpływ ma materiał półprzewodnikowy a jaki aplikacja układowa.
Azotku
@@pudzianwrc Wiem. Ale zwrot akcji polegał na tym że kosztowały podobne pieniądze i wszystkie miały napisane że posiadają azotek galu. A jedna niemiała, bo je rozbierał sprawdzał ich budowę, i ta która niemiała była paradoksalnie najlepsza.
Czyli wszystko w normie. Taki mamy świat. Ważne że coś się mądrze nazywa i zawiera dobre marketingowe określenia. Cały nasz świat tak wygląda. Jedno wielkie kłamstwo dla pieniędzy.
@@BRX_2137 ona nie tyle była najlepsza, co jako jedyna spełniała obiecywane parametry (prócz obiecywanej technologii), ale była przy tym prawie 2x większa i zdecydowanie najcięższa. Jednym słowem wszystkie te ładowarki były kłamstwem - tyle że ta jedna kłamała w innym punkcie niż pozostałe. Tamte nie dowoziły obiecywanej mocy, a ta nie zawierała obiecywanej technologii. Wniosek z tego taki, że rozwiązanie oparte na jakiejś technologii musi kosztować określoną kwotę i nie mniej. Skoro tranzystory GaN kosztują w detalu po 60-80zł za sztukę to cała ładowarka nie ma szans kosztować 40zł nawet biorąc pod uwagę tańszą produkcję hurtową.
Jeden z nielicznych kanałów, gdzie z całą pewnością wiadomo, że nie zmarnuje się czasu oglądając kolejny odcinek.
👍👍👍🎥💥 Pamiętam, już w latach 80. dużo obiecywano sobie po arsenku galu. Potem wszedł jeszcze azotek galu. Swoja droga podziwiam, że podejmujesz tak ambitne tematy i że potrafiłeś zbudować tak duży kanał. Bo w przypadku ambitniejszych tematów ciężko o to. Trzymam kciuki!
Tranzystory z azotku galu można też spotkać w sekcji zasilania procesorów CPU i GPU w laptopach
Dziękuję za ciekawy materiał. Z przyjemnością obejrzałbym podobny odcinek dedykowany SIC półprzewodnikom. Z tego co obserwuje, SiC nie jest przyszłością w elektronice/elektroenergetyce ale już teraźniejszość. Pozdrawiam!
Zakładam hak do Audi A5. Pada deszcz. Wszystko idzie nie tak jak powinno. Jest piątek 13go.. Rzuciłem wszystko w diabły i uciekłem do domu, siedzę, piję wódkę i oglądam RS Elektronikę, by ukoić zszargane nerwy.
Zakładałem w A3,A4, pasztetach B5,B6,B7 i wiem jak to wygląda.
Powodzenia mordo! 😊
Piękna decyzja, dlatego że mam urodziny na wybory,a nie trafiona pogoda jest ucztą dla wstępu dla Święta 😛mego, wyborczego. Pozdro Serdecznie 🍻✋
Ja sprzedałem kałdi, rzuciłem wszystko i pałę teraz zioło. Pozdrawiam
@@telefele7172 Piękna Sprawa, piękne rzeczy 👌
@@telefele7172 ja kiedyś też paliłem zioło ale przestałem i teraz mam kałdi 😉
Dzięki za materiał, mam ładowarkę do telefonu 120W właśnie opartą na półprzewodnikach z azotku galu, mimo tak dużej mocy ta ładowarka nie jest duża i się nie grzeje zbytnio, taksamo jak telefon podczas ładowania, ładowanie trwa 15 min i wystarcza na 1-2 dni korzystania z telefonu, super sprawa
Jak zwykle materiał na wysokim poziomie Panie Krzysztofie, Dziękuję i Pozdrawiam :)
Dziękuję za kolejny bardzo ciekawy odcinek i warto sobie nie które tematy przypominać, lub utrwalić. Pozdrawiam.
Dziękuję
Dobry materiał z tymi ładowarkami bardzo przydatny można nie tech. Ludziom udostępniać i podstępnie w świat "matriksa" wciągnąć.
Świetny film bardzo konkretny i rzeczowy - dobrze że wspomniałeś o polskim wkładzie w niebieskie diody
O azotku galu wiadomo od dekad, na wykładzie 1 roku elektroniki już była mowa o tym związku i elektronice gorącej będącej jakoby przyszłością elektroniki.
14:05 Brak ładowarki w Ogryzkach jest spowodowany maksymalizacja zysków i dużą marżą na oryginalnych akcesoriach, dlatego nie ma wejścia microSD, jack, dual sim by wybrać model z dużą ilością pamięci wraz z słuchawkami AiRPods, ładowarką osobno.
Z GaNem jest ten problem, że pomimo śladowych jego ilości wykorzystywanych przy produkcji elektroniki w długofalowej perspektywie można go po prostu zabraknąć.
Same podłoża szafirowe nie są też jakoś strasznie drogie z uwagi na to, że wykorzystuje się szafir syntetyczny.
Wyjątkowo merytoryczny materiał, nie spodziewałem się. Jako osoba zajmująca się kilka lat procesingiem GaAs daję okejkę.
Dzięki!
Bardzo ciekawy temat. Trzyman kciuki za powstanie odcinków rozszerzających to zagadnienie!
Swoją drogą temat walki radioelektronicznej jest super ciekawy sam z siebie, a co dopiero w kontekście dramatu dziejącego się w Ukrainie.
Ciekawy jak zwykle odcinek. Super robota 👋👋
Świetny materiał
Jesteś konkretny
Ciekawie opowiedziane 👏
No, teraz tylko zrobić wzmacniacz audio z GaN...
Szafir jest w naturze kamieniem szlachetnym, ale w przemyśle uzywa sie nie szafirów ani rubinów naturalnych, tylko przemysłowo produkowanych monokryształów Al2O3 (trójtlenek glinu), które są de facto tym, co tworzy szafiry (domieszkowane zelazem) i rubiny (domieszkowane chromem). Dzis nawet szkiełka w zegarkach za kilkaset zł bywają szafirowe. Tak, to są szybki - plasterki syntetycznego, bezbarwnego (niedomieszkowanego) szafiru. Oczywiście, przemysł potrafi wyprodukowac też i rubiny o wadze kilku kg (kiedyś, jako naturalne, uważane za najcenniejsze kamienie szlachetne, cenniejsze od diamentów). Z kolei synteza diamentów o jakości jubilerskiej czy elektronicznej (bo diament jest półprzewodnikiem!) jest dzis nadal trudna i droga. Ale diamenty o jakości przemysłowej (np. do narzędzi, wierteł, tarczy do cięcia kamienia...) robi się relatywnie za grosze - diamentowa tarcza do diaksa nie kosztuje pierdyliona ceblionów, tylko stać na nią kogoś, kto przy jej użyciu zarabia na życie - budowlańcy, kamieniarze...
Szary jeleń ostatnią sprawdzał ładowarki GaN i właśnie nie za bardzo były z tranzystorami GaN
Pamiętajmy, że to były tanie ładowarki z azotkiem galu
super odcinek .
Jak zawsze świetny merytoryczny materiał 👍
Kolejny raz zaglądam więc , kolejny taktyczny komentarz!
gienialny odcinek jak zwykle🤌🏻
Nie umiem tego ocenić, ale była kiedyś wzmianka o potencjalnym użyciu diamentu jako półprzewodnika. Podobno to ma pracować w znacznie wyższej temperaturze, jak krzem oraz pozwalać na znacznie wyższą prędkość przełączania. Wydaje się, że pomysł trafił do szuflady. To by bardzo zepsuło biznes pierścionków zaręczynowych.
@De-kompozytor zrobił materiał o ładowarkach GaN. Faktycznie nie w każdej faktycznie był GaN. Tam gdzie był GaN był dużo chłodniejszy niż Mosfet ale za to reszta się grzała jak np mostek za trafem. Sprawność ogólna wyszła 89% dla tych z GaN-em czy Mosfetem. Więc opróćz wymiany samego tranzystora trzeba przeprojektować resztę aby był z tego jakiś sens.
A gdzie się podział zapowiadany na sąsiednim kanale materiał o uruchamianiu DreamAmp-a?
Dziękuję super kanał 😮
Film super ciekawy jak zawsze. Mam pytanie, czy będzie lub może już był film na temat zasilaczy impulsowych a konkretnie o zakłóceniach elektromagnetycznych które powodują takie zasilacze, szczególnie te bardzo tanie. Jak sobie radzić z tymi zakłóceniami np: jak zrobić samemu jakiś filtr RC lub RLC ?
Podpinam się.Kupilem ładowarke z qc i PD ale słychać przydźwięk sieci podczas ładowania na słuchawkach
Zasięgowy komentarz leci! 😊
O azotku galu i niebieskich diodach świecących można wiele usłyszeć na wykładach prof. Płotki który to wspomina jak to mu japończycy zabrali Nobla...
O Polskiej historii azotku galu polecam poczytać w kontekście firmy Ammono. Bardzo polecam.
Ammono żyje pod inną nazwą
No wiem. I co z tego? Jaki potencjał został zmarnowany? Akurat wiem dobrze bo tam moi dwaj koledzy pracowali, na wysokich stanowiskach.
Na zdrowie.
Apple , Samsung już od dwóch lat nie dają ładowarki, a najnowszy iPhone ma już USB-C. Materiał ciekawy, i mam styczność z tymi rodzajami różnych dużych tranzystorów mocy, począwszy od IGBT, naprawiam napędy hybrydowe, jak i elektryczne, w pojazdach XXL- autobusy. Niestety duże moce, oraz dość spore napięcia 750 V to awarie zdarzają się często.
Bardzo proszę o film driverach do szybkiego wysterowania tego typu tranzystorów.
Akurat w przypadku GaNów dość popularne jest integrowanie drivera z tranzystorem wykonawczym - niskie napięcie progowe i mała pojemność przy dużych szybkościach narastania napięcia stawia ogromne wyzwanie dla projektanta obwodu drukowanego w przypadku zewnętrznego sterownika 😊
Najlepsze jest to że ładowarki GaN w Chinach kosztują 30zl a na polskim rynku giganci RTV sprzedają je w cenie od 160zl do nawet kilkuset złotych 😅
co w tym dziwnego?
@@itall87 to że snują opowieści na swoich stronach jaka to kosmiczna nowoczesna technologia i narzucają marże kilkaset procent a idioci się dają robić tak w wała.
@@Kocur_z_Kielc czemu sam nie zaczniesz tego robić skoro to taki mega interes? kilkaset procent marży! przecież to Eldorado!
Używałem tranzystorów z azotku galu w specjalnym zasilaczu, pracował z napięciem wejściowym 500V i przy częstotliwości 200kHz. Nie do pomyślenia dla klasycznych tranzystorów. Nie i koniec.
Bardzo celna uwaga dotyczącą finansowania rozwoju nauki. Jutro wybory, w całej kampanii wyborczej oprócz szkalowania, taśm itp. nie słyszałem by była mowa o rozwoju nauki. Dlatego zostaniemy zaściankiem bo ludzi to nie interesuje. Wolą oglądać pedo youtuberów z ich bzdurami zamiast interesować się tym co ważne.
Pierwszym polprzewodnikiem byl kupryt i selen a potem german krzem weglik krzemu weglik krzemu grafit azotek galu telurki
Jak tylko usłyszałem, że rząd się za coś wziął, to od razu wiedziałem, że już po projekcie.
Albo mityczna zdolność naszych naukowców 😉 A potem wychodzi jak wychodzi. Pamiętam jak to reklamowali nas w technologii produkcji niebieskich diod, już mieliśmy być królami blu-ray jakich świat nie widział, po czym okazało się, że o reszcie świata nie wspomnieli, który ich wyprzedzał, milcząco pominęli tę niewygodną kwestię. Polska to taki kraj, gdzie wkładasz pieniądze i wyciągasz pusty worek, a w tym czasie powstają nowi biznesmeni z uśmiechami na twarzy, no i jak dochodzi co do czego to klapa, coś nie zdążyli coś zawsze coś, tory były złe. Nikt nie powie, że byli nieukami z tytułami. Dlatego my mamy naukowców od astronomii, tam świetnie się sprawdzają, bo można robić nieskończone debaty, sympozja naukowe, pisać wzory po tablicy, a za daleko żeby ktoś sprawdził i doleciał do czarnej dziury, wrócił i powiedział co było w środku. My mamy 20 lat do nadrobienia za światem, ale nie w fabrykach, bo do tego etapu jeszcze nam daleko, tylko z nosem w książkach, tylko że nie ma systemu finansowania takich post-studiów, a obowiązki uczelniane skutecznie eliminują możliwość dalszej nauki. Otóż tylko rząd jest w stanie sfinansować takie badania, żadna prywatna firma tego nie zrobi dla nas w prezencie -od tego mają swoich, to są długie lata, a może ponad dekada nauki. To nie jest jak większości się wydaje - idę do profesora i za miesiąc dostaje jak ze sklepu towar.
Co słychać z polską firmą Amino produkującą wafle z monokryształu GaN ? Podobno przejęła ją grupa Azoty.
Żyjemy.
👍👍
niebieski led to był przełom w elektronice ale strasznie ich nie cierpię ;]
Nic nie rozumiem ale oglądam 🤣🤣🤣🤣
👍
No proszę mamy już materiał o azotku galu, to teraz tylko czekam na materiału o budowie bomby atomowej z cyklu DIY xD Podoba mi się.
Czekam na czarny fosfor 🤗
13:54 W dużej mierze brak dołączanych ładowarek i zastosowanie USB-C to przysługa decyzji UE. Apple wykorzystał te rozporządzenia bardziej w sposób ekonomiczny/księgowy. W tej samej cenie (z czasem podwyższonej) sprzedaje telefon, a przy okazji za dodatkowe pieniążki oddzielnie sprzedaje ładowarki o wyższych parametrach ładowania. Ciekawe czy wyjdzie im też pomysł ekonomiczny/księgowy sprzedawania specjalnych przewodów USB-C o wyższej przepustowości danych i mocy ładowania. Wprawdzie komisja UE ostrzegła ich przed takimi praktykami ale już zdołali wprowadzić takie podejście do swojego najnowszego działa w postaci 15-ek (które i tak mają problemy techniczne).
"Człowiek, który jest krolem altusow" na YT skomentujesz?
Hejko :3
W czym taka ładowarka GaN jest lepsza od zwykłej ? czy telefon musi być jakiś specjalny ?
Dostarcza więcej energii czasie. Szybciej ładuje
Tak, telefon musi być odpowiedni.
Ile jest rzeczywistego wzrostu sprawności w takiej przetwornicy? Mierzył to ktoś na realnych przykładach gotowych urządzeń? Wg mnie ten zysk sprawności jest pomijalny, o ile w ogóle jest tam jakiś chip GaN - czysty marketing.
16:00 też nie cierpię, gdy słoik pęka ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ehh kto tak nie miał...
Ciekawe ile pań tu zagląda
Hehe
Pozdro Pany pozdro
Nie mniejsze problemy jak z grafenem . Pozdrawiam
nie da się nie obejrzeć w całości
:)
Na dzisiejszej lekcji dowiemy się jak pozyskiwać pluton z przedmiotów domowego użytku 👍😁
3:51 chyba ponad 3 razy więcej
Tranzystory GaN są używane ostatnio w wzmacniaczach audio klasy D. Zdaje się że Technics redaktora ma takie.
16:05 a kiedy słój pękł, małpa zwariowała
W pełni się z panem zgadzam, teraz również by się przydało wziasc do roboty zamiast sypać kasą na prawo i lewo. Prosty przykład: Polski grafen. Mieliśmy technologię, mieliśmy wiedzę i urządzenia. I zarobiliśmy na tym… sprzedając patenty i urządzenia. I tyle by z tego było. To przykre :(
Tyle, że grafen ma problem: jest szkodliwy podobnie do azbestu...
@@Mr7700mayday …tak samo jak ołów, kadm, rtęć. Lit jest za to bardzo zdrowy i bezpieczny, szczególnie jego wydobycie. A jednak się ich używa na co dzień
Jak zawsze świetny odcinek.
Pozdrawiam.
P.S.
Tak za mną chodzi jak tu jestem.
ruclips.net/video/BWgoCrtAuMY/видео.htmlsi=d1B3qTOfFlxDMViu
Azotek Galu jest jak Obeliks z bajki 😊
IWC PAN nadal produkuje GaN dla świata.
opartych o krzem > opartych NA KRZEMIE
KICHACZU apsik.......
To dlatego diody niebieskie są drogie
Komentarz taktyczny!
kds
Pora na tranzystor grafenowy
👍🏻👍🏻
👍
👍