Jak działa radio? [RS Elektronika] #63

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 сен 2024
  • W tym odcinku pogadamy sobie nieco o radiotechnice. Zaczniemy od prostego radia.
    Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
    / rselektronika
    Jeśli macie jakieś pytania dotyczące tematyki videobloga lub sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
    reduktorszumu@gmail.com
    www.youtube.com... - RS Elektronika
    www.youtube.com...
    Zapraszamy na stronę reduktorszumu.c... do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Комментарии • 269

  • @kryspin013
    @kryspin013 8 лет назад +135

    Ja tam jestem za kontynuowaniem tematu radia w przyszłości

    • @piotrbronka7918
      @piotrbronka7918 8 лет назад +2

      paradoksalnie choć jest on moim zdaniem tematem on którego powinno się rozpocząć naukę o elektronice, to jednak materiały znajdujące się w interecie są strasznie okrojone. Sam szukałem tych informacji przez cztery miesiące(od kompletnego laika do momentu zrozumienia) przy czym sam musiałem kilka układów przeanalizować i zasymulować przebiegi i modulacje

    • @szymonowczarski2303
      @szymonowczarski2303 3 года назад +1

      Przyszłość też jest za kontynuowaniem :)

  • @MaciekStaniec
    @MaciekStaniec 8 лет назад +48

    Jak najbardziej jestem za kontynuacją o serii radiofonii :).

  • @Cnaglebie
    @Cnaglebie 8 лет назад +4

    Świetny odcinek. Warto przy okazji tematu wspomnieć o Radiowym Centrum Nadawczym w Konstantynowie, potocznie w Gąbinie. Centrum nadawcze korzystało z unikatowych jak na te czasy nadajników radiowych firmy Brown-Boveri o olbrzymiej mocy. W połączeniu z najwyższą anteną na świecie (646 metrów) program pierwszy polskiego radia był słyszalny w wielu zakątkach świata (Azja, Afryka). Nadajniki wykorzystywały lampy mocy słusznych rozmiarów, waga lampy to 96 kilogramów.

  • @mrmucha
    @mrmucha 8 лет назад +33

    Dzięki za wysłuchanie głosu wołającego na puszczy ! Co do kontynuowania tematu, proponuję poruszyć temat pasma 80m, sdr, czy samych podstaw działania i konstrukcji np. migającej lampki zdalne, homodyny, balunów,aprs, packet radio, mieszaczy oraz całej cewkologii w której to się obraca - chociaż są to rozległe tematy :)

  • @MaciekStaniec
    @MaciekStaniec 8 лет назад +104

    Ależ oczywiście, że Tesla :). I to jest najbardziej wybitny wynalazca w historii, a nie jakiś tam edison.

    • @piotrbronka7918
      @piotrbronka7918 8 лет назад +18

      dokladnie, Nicola tessla na zlecenie Jasona Moora podczas badań nad transferem energii... i na szczescie pozostawił on wystarczająco dużo informacji żebyśmy stwierdzili że mu się udało. Krótko po wojnie możnz było znaleźć modele odbiorników które mieściły się w pudełku zapałek i pracowały zupełnie bez baterii, za głośnik mając słuchawki. Działały one za pomocą podwójnego układu rezonansowego, gdzie jeden wykorzystywany był do zasilania niskoprądowych wzmacniaczy a drugi jako odbiornik sygnału modulowanego.

    • @adamsssss
      @adamsssss 6 лет назад +2

      A nie przypadkiem Jan Radio I|I ? :)

  • @bartekch7898
    @bartekch7898 8 лет назад +17

    Prosiłbym o kontynuację tego tematu ponieważ bardzo mnie to interesuje :D

  • @Pawelxpepe
    @Pawelxpepe 3 года назад +1

    Pamiętam jak robiło się radio ze słuchawki telefonicznej, diody. Podłanczało się to to do piorunochronu bez uziemnienia, najlepszy efekt wieżowiec.

  •  8 лет назад +18

    Tak tak, bardzo chętnie posłucham.
    PS. ReduktorzeSzumu :D Polecam zmodyfikowany odbiornik DVBT oparty o układy rtl2832u r820t2. Podmieniając sterownik w komputerze, możemy zrobić sobie odbiornik o baaardzo szerokim paśmie i nadający się do wielu ciekawych eksperymentów. Polecam każdemu początkującemu zakupić takie urządzenie (wydatek ok 50zł) ponieważ przy jego pomocy można się nauczyć naprawdę wielu rzeczy. Możemy budować różne anteny oglądać jaki wpływ mają na poziom sygnału, a na wyższym poziomie wtajemniczenia możemy odebrać zdjęcia z satelitów NOAA czy podsłuchać astronautów na ISS.

    • @hihtitmamnan
      @hihtitmamnan 8 лет назад +2

      +PoznańskaPyra masz jakieś linki? jakieś filmiki o tym? bardzo ciekawy temat :) a może materiał na osobny odcinek?

    • @piotrmielnik1404
      @piotrmielnik1404 8 лет назад

      +hihtitmamnan Jest tego dużo, ogólnie należy szukać software defined radio przykładowo www.rtl-sdr.com/

  • @KS-xx5xq
    @KS-xx5xq 9 месяцев назад +2

    Bardzo lubię ten kanał, czuję się jak dzieciak ciekawy wszystkiego jak działa a Pan jest jak ilustrowana encyklopedia :)
    Super się to ogląda, materiały ciekawe i dobrze się tego słucha. Dziękuję za włożoną pracę, internet jest dzięki Panu lepszym miejscem a ludzie mądrzejsi i to jest piękne.

  • @eryk1979
    @eryk1979 8 лет назад +2

    Uważam, że Pana Wasz/Pana sposób przekazywania wiedzy z elektroniki jest najlepszy jaki można oczekiwać. Zainteresuje całkowitego laika jak i początkującego amatora a i specjalista może się uśmiechnie oglądając materiał. Wspomnę jeszcze, że zagadki dopełniają edukacyjną wartość filmów. Oby tak dalej.

  • @halfmaul2095
    @halfmaul2095 21 день назад

    Niezwykle przydatne umiejętności.

  • @TheNorniiica
    @TheNorniiica 4 года назад +1

    Dziękuję za przywrócenie zagadek! Nigdy nawet nie pokusiłem się aby na nie odpowiadać, ale zawsze z wielką ciekawością ich słucham. RS Elektronika program wybitny i wiele rozjaśnia mi w głowie. Dziękuję.

  • @0xBACA
    @0xBACA 8 лет назад +14

    Temat dla mnie interesujący. Jestem za kontynuacją.
    Myśle ze ciekawym bylo by tez przedstawienie amplitunerów albo tunerow FM z lat 90 oraz wspolczesnych z uwzglednieniem DAB oraz nadajacych sie do DX'owania FM. Ciekawi mnie czy istnieja wspolczesnie produkowane odbiorniki FM posiadające dokladne wskazania sily sygnalu itd ktore wyposazeniem wskaźnikow/gałkologią przypominają właśnie te z lat 90 a nie tylko minimalistyczny surowy wyswietlacz nazwy kanału/czestotliwosci.

  • @MrPixeloza
    @MrPixeloza 8 лет назад +6

    Temat przedstawiony w prosty i czytelny sposób - tak, jak w zdecydowanej większości Państwa materiałów. Jeżeli jest taka możliwość, prosiłbym o kontynuację.
    Pozdrawiam

  • @marcink4454
    @marcink4454 8 лет назад +1

    Dorzucę tylko, że nadawanie w paśmie akustycznym jest realne. Są stacje ULF które nadają w zakresie do około 30kHz. Zazwyczaj są to radiolatarnie nadające morsem. Tak niska częstotliwość podyktowana jest potrzebą komunikacji z łodziami podwodnymi.

  • @kokodin5895
    @kokodin5895 8 лет назад +3

    Temat radia można by rozwinąć oczywiście o powszechne formaty modulacji i ich wady oraz zalety. , ale jest też jedna rzecz, która łączyła by do kupy wiele poprzednich filmów z tymi o radiu. Mianowicie układy zdalnego sterowania radiowego. Popularne zabawki na 27 i 49 mhz były o ile dobrze pamiętam z początku sterowane układem multiwibratora o dwóch częstotliwościach akustycznych ze zmiennym współczynnikiem wypełnienia. Później wkroczyły układy cyfrowe lub impulsowe, pozwalające na więcej funkcji. A teraz wkracza sterowanie po wifi, pozwalające na obustronna komunikację.
    Uważam , że nawet takie zabawki jak samochodziki rc zasługują na swój odcinek, bo w zasadzie to nauczyło mnie lutować :]

  • @Pepcio1992
    @Pepcio1992 8 лет назад +19

    Jestem za kontynuacją serii! :)

  • @ARMER666
    @ARMER666 8 лет назад

    Właśnie ukończyłem technikum teleinformatyczne i bardzo miło słyszeć że ktos w wielkim świecie jednak słyszał o poziomie skomplikowania i zawiłości zagadnień elektroniki i telekomunikacji. Nikt nie docenia tego czego nie zauważa, czyli wkładu pracy umysłowej i fizycznej w działanie i rozwój infrastruktury teleinformatycznej. Chętnie obejrzę więcej filmów utrwalając sobie wiedzę :) A innym mniej zagłębionym polecam zainteresować sie, gdyż to dział ukryty nieco w cieniu i jak pisałem przez to niedoceniany.

  • @redliquid1
    @redliquid1 8 лет назад

    Kontynuowanie tematu jest wg mnie jak najbardziej wskazane, bo w polskim YT na ten temat nie ma praktycznie nic w przystępnej dla widza formie. Odcinek jak zawsze świetny.

  • @seher359
    @seher359 8 лет назад +7

    Super materiał, posłuchał bym więcej takich na temat radia, komunikacji przez radio itp.

  • @piurek10
    @piurek10 8 лет назад +7

    Witam, tematy przesyłania informacji bezprzewodowej według mnie powinny zajmować kilka dobrych odcinków.
    A tak w ogóle dzięki za wszystko robicie kawał dobrej roboty.

  • @Aroni525
    @Aroni525 8 лет назад

    Można tego słuchać godzinami, że też nie miałem nigdy takiego prowadzącego na studiach mimo że je już kończę... Odcinek świetny jak każdy, seria też dobrze trafiona.

  • @janmadej9160
    @janmadej9160 8 лет назад +8

    Proszę o kontynuację tematu o radiotechnice bardzo ciekawy temat.

  • @michah3956
    @michah3956 8 лет назад +3

    Nikola Tesla ale wcześniej przypisano to Marconiemu.
    Technika radiowa jest bardzo ciekawa... bardzo interesuje mnie technika packet radio i SDR. Może o tym kolejny odcinek?

  • @Burro2000s
    @Burro2000s 8 лет назад +4

    Czekam na długi odcinek o technologii 2,4GHz oraz 5,8GHz, tak teraz popularnej wśród droniarzy.
    Interesowałaby mnie polaryzacja kołowa, prawa, lewa, anteny kierunkowe itp. Dodatkowo wpływ fal nadajnika 2,4GHz w bezpośredniej obecności odbiornika video 5,8. :)

  • @jasiu4130
    @jasiu4130 8 лет назад +8

    Jak zwykle świetny odcinek, czekamy na więcej! o radiu no i tv !

  • @tomekzyber3105
    @tomekzyber3105 Год назад

    Dziękuje za ogrom wiedzy.

  • @kRzplayer
    @kRzplayer 8 лет назад

    Bardzo dziękuję za ten odcinek. Już od dawna wiem jak wyglądają modulacje i budowa radia, lecz nigdy się w ten temat nie zagłębiałem a pan rozbudził moją ciekawość. Przyłączam się do apelu o odcinek o modulacji FM i odbiorze takiej fali. :)

  • @MTWODZU
    @MTWODZU 8 лет назад +1

    Świetny odcinek. Kolejny po dotyczącym odczytu płyty CD, który zapełnił dziurę w mojej wiedzy :)

  • @kfacho
    @kfacho 8 лет назад +1

    Jestem zdecydowanie za kontynuacją tematyki radia :)

  • @sebimoe
    @sebimoe 8 лет назад +5

    Widzę już odpowiedzi w są komentarzach :> Ja proszę o kolejny odcinek, może o FM i budowie prostego nadajnika/odbiornika.

  • @ardo695
    @ardo695 8 лет назад

    Jak zwykle bardzo dobry i przystępny wykład. Ponadto przyjazna "belferska" narracja. Dziękuję. Przypominają mi się lata młodości. Pozdrawiam.

  • @mateuszch.6931
    @mateuszch.6931 8 лет назад +2

    Pewnie, interesujacy to temat. dzieki!

  • @TheTelefaks
    @TheTelefaks 8 лет назад +3

    bardzo ciekawy filmik, jak i temat w nim poruszony. czekam na kontynuację :) pozdrawiam

  • @user-lf1ev2mi3z
    @user-lf1ev2mi3z Год назад +1

    Guglielmo Marconi, syn włoskiego kupca z Lombardii, rozpoczął doświadczenia z przesyłaniem i odbiorem fal radiowych w roku 1894

  • @skrzatyex
    @skrzatyex 8 лет назад

    Interesuje również mnie ten temat. Również podkreślam, że na forach tematycznych jest to zupełnie pomijane. Zaliczając ćwiczenia z pracowni elektronicznej na studiach musiałem sam myśleć, teraz czasami wystarczy obejrzeć Was ;)

  • @ThePajadamPL
    @ThePajadamPL 8 лет назад

    Kontynuacja tematu komunikacji radiowej jest jak najbardziej dobrym pomysłem. Chętnie dowiedziałbym się więcej, zobaczył jakieś praktyczne przykłady czy poznał ciekawostki na ten temat. Sądzę że nie tylko ja jestem takiego zdania ;)
    Pozdrawiam, Adam.

  • @kristomen
    @kristomen 8 лет назад

    Jak zawsze super odcinek. W radiostacjach widzę, że ostro bawią się z komputerami. Tzn po karcie muzycznej modulują sygnał do radiostacji a drugi odbiera i dekoduje. I taką tam ma frajdę w krutkofalarstwie. Ten temat był by bardzo interesujący.

    • @wbielakPL
      @wbielakPL 8 лет назад

      +kristomen
      Tu mamy pomieszanie dwuch spraw.
      1 Technika SDRowa (software defined radio) gdzie sporo roboty odwala komputer.
      2 Emisje cyfrowe. Tutaj modulujemy dziwięk na wejściu i demodulujemy na wyjściu. Ale medium jest normalna modulacja (najczęściej SSB lub FM na UKF)
      W najprostszym przykłądzie przypisujemy jeden ton dla jedynki a inny dla zera.
      Mamy jeszcze wszelkiego rodzaju kluczowanie fazy i wielodostęp czasowy.
      Bardzo fajny temat.
      Na początek początków polecam zainteresować się RTL SDR.
      Mały koszt a po zbudowaniu prostego konwertera można posłuchać i pasm fal krótkich. Od razu można się bawić i w odbiór emisji cyfrowych. Ostatnio nadawali znów obrazki z pokładu ISSa.

  • @michakrysiak7316
    @michakrysiak7316 8 лет назад +1

    Idąc drogą dedukcji ==> zmienny w czasie prąd wywołuje powstanie pola magnetycznego i zmienne w czasie pole magnetyczne powoduje przepływ prądu. Wszędzie gdzie się człowieku nie obrócisz ten prund i czas i zmienność. No to Tesla jak nic tu pasuje xD

  • @TraxxStudios
    @TraxxStudios 8 лет назад +13

    Radiotechnika to ogromny dział nauki, czy to jest początek nowej serii?

  • @huczas
    @huczas 8 лет назад

    Świetna sprawa, zbudowanie bezbateryjnego odbiornika było by gratką - seria jak najbardziej warta uwagi. Odp. do zagadki świta mi że chodzi o Teslę.

  • @wall_hunter
    @wall_hunter 3 года назад +1

    Nigdy jeszcze nikt mi nie wyjaśnił w tak prosty sposób jak działa radio :) Jeszcze tylko brakuje informacji jak samodzielnie je zbudować :)

  • @g0gal
    @g0gal 8 лет назад

    bardzo ciekawy temat:-) posiadam właśno ręcznie wykonane radio detektorowe i próbuje wykonać wzmacniacz do niego. chętnie posłuchał bym od Pana porad w tej i każdej innej sprawie związanej z radiotechnika. pozdrawiam

  • @marcinwsx
    @marcinwsx 8 лет назад +7

    oczywiście, ze chcemy kontynuacji. nie ma drugiego takiego kanału

  • @user-gh6dk6kv8w
    @user-gh6dk6kv8w Год назад +1

    Witam. :) Czy dało by radę zrobić filmiki jak zbudować najprostsze radio z pokazaniem jak to się robi ?

  • @zodiak865
    @zodiak865 Год назад

    Dziękuje .

  • @michalkaplon2001
    @michalkaplon2001 8 лет назад

    przydało by się coś (w kolejnym odcinku) o najpopularniejszej antenie fm 75ohm i jak taką antenę zrobić samemu. temat jest bardzo ciekawy, ale dobrze że wróciły zagadki

  • @alikatek8528
    @alikatek8528 8 лет назад

    Wartościowy odcinek, opowiedziany tak żeby nawet początkujący zrozumieli. Bardzo przyjemnie się słuchało. Pozdrawiam i życzę sukcesów :)
    Jeżeli to możliwe-proszę kontynuować serię.

  • @pawelnowak8578
    @pawelnowak8578 8 лет назад

    Oczywiście że jestem za kontynuacją, mógłbyś także zrobić odcinek na kanale Reduktor Szumu (jako taką ciekawostkę) o wzmacniaczach wielkiej częstotliwości. Pozdrawiam i dziękuję za kolejny wspaniały odcinek

  • @tomaszsot7124
    @tomaszsot7124 8 лет назад

    Odcinek ciekawy , fajnie było by kontynuować ten temat .

  • @ShaD4PlaY
    @ShaD4PlaY 8 лет назад

    Nikola Tesla bardzo interesował się bezprzewodowym przesyłaniem energii w oparciu o fale elektromagnetyczne mając do dyspozycji źródło prądu przemiennego (przeciwnie do Edisona, który opierał swoje wynalazki o prąd stały). Na podstawie jego patentów z Ameryki, między innymi konstruktorem radia został Guglielmo Marconi, który przebywał wtedy w Anglii.
    Prosiłbym również o kontynuowanie tematu dotyczącego radiofonii i również samych fal elektromagnetycznych.

  • @krizar78
    @krizar78 8 лет назад +1

    Czekałem na taki odcinek ! Więcej !

  • @jmsyou1
    @jmsyou1 8 лет назад

    Dobry materiał czekam na kolejne :) RS zaczyna wyrastać na najlepsze źródło filmów po polsku o elektronice na YT. Odp. do zagadki nadal
    jak tako wynalazek radia wiązany jest z Marconi, ale prawdopodobnie to geniusz Tesli był inspiracją i to jemu ów wynalazek trzeb faktycznie przypisywać...

  • @gogle13
    @gogle13 8 лет назад +3

    Mega wiedza przekazana w przystępny sposób BRAWO RS ELEKTRONIKA , a może coś na temat plc ?

  • @MegaThePablito
    @MegaThePablito 8 лет назад +1

    Prosimy o więcej. :-)

  • @GourangaPL
    @GourangaPL 8 лет назад

    Kontynuacja jak najbardziej się przyda. Szczególnie chętnie posłuchałbym o nieużywanym już dziś podziale na fale długie, średnie i krótkie (i ostatecznie też UKF) na starych odbiornikach radiowych, skąd taki podział, dlaczego nie można było ich wrzucić na jedną skalę (w późniejszych już był podział tylko na krótkie i długie) itp.

    • @wbielakPL
      @wbielakPL 8 лет назад

      +GourangaPL Podział jest używany.
      Wbrew pozorom na krótkich dzieje się sporo.
      Na długich też coś tam jest.
      Na średnich... miało być radio gminne ale idzie jak krew z nosa pod górkę.
      Taki stary odbiornik to po prostu kilka odbiorników w jednym pudełku.
      Każdy zakres ma swoje filtry. Czym ten zakres bardziej zwęzimy tym możemy zastosować lepsze filtry i mieć lepszy odbiornik.
      Moja Elizabeth ma dwa zakresy na krótkie.
      Na 20m drutu odbieram kilkadziesiąt stacji ;)

  • @kamilbrylo6476
    @kamilbrylo6476 6 лет назад +1

    Nicola tesla daty nie znam ale ok 80 lat temu
    ..... Moge sie mylic :) ciekawi mnie ten temat

  • @wbielakPL
    @wbielakPL 8 лет назад +5

    Odpowiedź na pytanie:
    To wcale nie jest takie proste. I pewnie nie miało być ;)
    Tesla i Marconi długo się sądzili o wynalezienie radia.
    Poza nimi był jeszcze Popow.
    Ten z kolei wynalazł odbiornik do śledzenia burz.
    Rosjanie więc również rościli sobie pretensje do wynalezienia radia jako że to co Popow zmajstrował było odbiornikiem radiowym.
    W 1896 roku Popow maił już też i nadajnik oraz udany eksperyment.
    Co ciekawe uczcił w nim Hertza... a tego z jakichś powodów wschodni koledzy nie lubią dalej z uporem lepszej sprawy prosząc mnie o przesunięcie się o 5 kiloCYKLI w górę ;)
    Dwa lata wcześniej łączność miał też na koncie Lodge.
    I pewnie było jeszcze kilku jako że jak się zastanowić to radio nie jest aż takie trudne do wynalezienia jeśli dysponuje się skumulowaną wiedzą dostępną w tamtych czasach.

  • @Marcin_Kwidzinski
    @Marcin_Kwidzinski 8 лет назад +2

    Nicola Tesla w 1943(umarł przed) sądowo został uznany za eynalazce radia, gdyż podręcznikowy odkrywca naruszył, aż 17 jego patentów

  • @maciejpawlowski672
    @maciejpawlowski672 8 лет назад +1

    Odpowiedź. teoretycznie G. Marconi za co dostał nobla. a mało kto wie że patent został wykradziony od N. Tesli i to jemu powinno się to przypisywać (sąd to uczynił ale trochę bardzo po czasie). i tak bardzo chętnie bym zobaczył ciąg dalszy o transmisji. pozdrawiam

  • @dmz93
    @dmz93 8 лет назад

    Bardzo ciekawy temat i warty kontynuacji. Chętnie posłuchałbym o wspomnianych w filmie odbiornikach homodynowych i superheterodynowych (o superheterodynach słyszałem, ale o tych pierwszych nigdy).

  • @arturesMC
    @arturesMC 8 лет назад

    Swietny odcinek. Chetnie dowiedzialbym sie jak dziala nadajnik / odbiornik FM, bo teoretycznie co prawda wiem co to jest za modulacja, ale jak ją zrealizowac, nie mam pojęcia :)

  • @Kanga1974
    @Kanga1974 5 лет назад

    Podaje rozwiazanie zagadki: radio wynalazl rosyjski uczony Jurij Radiow (stad nazwa "audycja radiowa" itp). Wynalazl je u Marconiego na strychu.

  • @maciejrieju
    @maciejrieju 8 лет назад

    ciekawy odcinek :) bardzo fajny kanał :) miło było by obejżeć odcinek na temat dobierania podstawowych komponentów. . . o gdzie stosować jak zabezpieczać . np jak dobierać pojemność kondensatorów . . takie troszkę bardziejskomplikowane układy z układami dyskretnymi . oglądam również 2gi pański kanał i tam tłumacząc działanie wzmacniaczy mocno przybliżył mi Pan ,,elektronikę stosowaną,, o podobnej tematyce są filmiki na eevblog-u jednak miło było by bardziej dogłębnie zapoznać się z tym tematem :) dzięki za fantastyczne filmiki :)
    :)

  • @kamandir96
    @kamandir96 8 лет назад

    Super pomysł by zająć się radiem może by w następnych odcinkach powiedzieć coś o różnych zakresach np. MW, SW, UKF, FM i może jakieś proste schematy jak zrobić sobie radio. Pozdrawiam

  • @MrLukseri
    @MrLukseri 8 лет назад +1

    Swietny odcinek, czekamy na kontynuację serio o radiofonii ;) czy odpowiedz do zagadki ti Tesla?

  • @JanSzenborn
    @JanSzenborn 8 лет назад

    Fajny materiał, dobrze że poruszyłeś ten temat, bo mało jest przystępnych informacji dla początkujących :) Osobiście chciałbym - ale to pewnie po paru odcinkach - opis praktyczny prostych odbiorników, a w szczególności wytłumaczenie dlaczego np. takie wartości elementów elektronicznych, np. jak wartości elementów wpływają na działanie VFO i filtrów. 73 SP2ASO

  • @VladIDrago
    @VladIDrago 2 года назад

    Jeszcze Radiotelegrafistka Wojskowa... . Super odcinek jak zwykle.

  • @shrine010
    @shrine010 8 лет назад +2

    Elegancko :D No to teraz coś o FM by się przydało

  • @Zdzichu1010
    @Zdzichu1010 8 лет назад

    Ekstra ! Czekam na kolejne- bardziej szczegolowe odcinki o technice radiowej ! Fajnie by bylo z jakimis omowionymi schematami odbiornikow i nadajnikow !

  • @mariopodskarpie
    @mariopodskarpie 2 года назад

    Super lekcja. Dziękuję. RS :) Pozdrawiam z Będzina.

  • @jedreo1
    @jedreo1 8 лет назад

    AM jakie to proste :) Temat bardzo ciekawy. Chętnie posłuchałbym więcej na ten temat!

  • @panx864
    @panx864 7 лет назад +1

    Zaburzenie pola elektro-magnetycznego. A skąd się wzięło to pole? Gdzie ono jest?

  • @marcinmakowski5198
    @marcinmakowski5198 4 года назад

    Dziękuję, że nagrywasz.

  • @mieczysawfilipowicz6264
    @mieczysawfilipowicz6264 Год назад

    Dobre pozdrawiam serdecznie

  • @krzysztofliper2468
    @krzysztofliper2468 8 лет назад

    jo jasne żeby kontynuować

  • @ewaewcapada5475
    @ewaewcapada5475 8 лет назад

    Jesli za radio uznac przesylanie dzwieku (glosu), a nie znakow alfabetem Morse'a - to Fessenden, byly pracownik Edisona ale juz po zwolnieniu przez tegoz.

  • @krzysztofczubachowski7184
    @krzysztofczubachowski7184 4 года назад

    No czesc słychać ze nie masz, 15 lat wiec slucham dalej. Profi górą...

  • @Archi891
    @Archi891 8 лет назад +1

    Właśnie czegoś takiego szukałem, extra materiał :)

  • @kryspin013
    @kryspin013 8 лет назад +5

    Zrobisz kiedyś odcinek o SPI i I2C?

  • @xboxc2
    @xboxc2 8 лет назад +3

    Ja bym był za kontynuacją techniki radiowej. Z resztą ten odcinek omówił sposób działania radia AM, ale nic nie było o technologii FM, która jest popularniejsza. Także sygnały stereo jakie w niej występują.

    • @wbielakPL
      @wbielakPL 8 лет назад

      +XboXC W AM też można nadawać stereo.

    • @xboxc2
      @xboxc2 8 лет назад

      +Wojciech Bielak mozna ale sie to nie przyjelo ;) chociaz fakt warto by bylo chociaz o tym wspomniec

    • @robsonicam
      @robsonicam 8 лет назад

      W USA kiedys nadawano na AM w Stereo. Sygnal MPX mozna nadawac w kazdej modulacji. Wszystko sie rozchodzi o pasmo przenoszenia. W FM jest ono wieksze. No i oczywiscie zalezy od czestotliwosci nosnej.

  • @Tomtech29
    @Tomtech29 8 лет назад

    Radiotechnika bardzo ciekawy temat.Jak wykorzystać, transmisje danych BBS na paśmie CB, co to za rodzaj modulacji (W tym temacie nie bardzo się orientuję a ciekaw jestem z jaką prędkością działa)?jak działa router, modem- (Radiowy)?

    • @wbielakPL
      @wbielakPL 8 лет назад

      +Tomtech29
      Modulacja jaka CI pasuje.Może być AM,FM może i SSB
      To o czym mówisz to packet radio.
      Protokół AX25
      Generujesz ramki akustyczne a radio robi za kabel ;)
      Modem generuje dzwięk. Możesz też użyć karty dźwiękowej komputera.
      My (to znaczy krótkofalowcy) używamy do tej pory do systemu APRS czyli raportowania pozycji.
      Ciekawy temat. Jak masz pytania to pisz.

  • @Marcin648
    @Marcin648 8 лет назад

    Dość prostym i ciekawie działającym jest odbiornik superheterodynowy. Jest to często spotykana konstrukcja więc myślę że nada się do odcinka. :)

  • @CzarnySmok87
    @CzarnySmok87 8 лет назад

    Jestem za kontynuacją tematu radia.

  • @stiepx
    @stiepx 8 лет назад

    Świetny kanał. Super odcinek. Jak najbardziej jestem za rozwijaniem tematu!

  • @orilon66
    @orilon66 8 лет назад

    proszę o odcinek na temat
    1.Budowa i działanie odbiornika superheterodynowego
    2.Modulacja SSB
    3.budowa i działanie SDR

  • @AramilAnakir
    @AramilAnakir 8 лет назад

    Kontynuacja! Ciekawy temat bardzo!

  • @niebieskikrigesik
    @niebieskikrigesik 8 лет назад

    Może by pokazać jak zrobić prosty nadajnik-odbiornik.
    Wiem na yt jest tego dużo, ale nikt tego tak świetnie nie tłumaczy.

  • @tobiaszmarzynski2630
    @tobiaszmarzynski2630 7 лет назад

    Może fajnym pomysłem jest nakręcenie odcinka na temat jak sprawdzić czułość i selektywność radiostacji ? Nigdzie nie ma rzetelnych informacji na ten temat. Pozdrawiam.

  • @1chauka1
    @1chauka1 8 лет назад

    Kolejny dobry odcinek, fajnie by bylo obejrzeć więcej materiału na ten temat

  • @krzysztofczubachowski7184
    @krzysztofczubachowski7184 4 года назад

    Haha. Opwiadasz tak jakbys sie z tym urodził.. Fajnie, bo dla mnie przychodzi to z trudem i pewnie obejrzę to ze 3x

  • @BePower1001
    @BePower1001 8 лет назад

    A może by tak nakręcić jakiś odcinek na temat Rejestrów ?
    Czym są i po co się je stosuje ?
    Pozdrawiam

  • @Strunek
    @Strunek 8 лет назад

    Piękny temat. Niech Pan kontynuuje. :D

  • @Tomciosz94
    @Tomciosz94 8 лет назад +1

    Bardzo bym się ucieszył gdyby został poruszony problem instalacji antenowych, nadawczych jak i odbiorczych, jest to bardzo rozległa dziedzina Niestety jak mało o niej jest mówione. Z tego powodu niejednokrotnie spotkałem się z antenami z kawałka drutu itd. A tu nie chodzi o "byle co". :)

  • @CJWarlock
    @CJWarlock 8 лет назад

    Radio wynalazł Nikola Tesla, przed Marconim, tylko ten drugi zdążył z patentem odrobinę wcześniej przed Teslą. Ale nas biurokracja nie powinna interesować, tylko praktyka. :) Odcinki o radioelektronice jak najbardziej można kontynuować, zacna to bowiem gałąź, a temat ciekawy. Sam z przyjemnością obejrzę go w wykonaniu RS.

  • @korneliuszksiazek6945
    @korneliuszksiazek6945 8 лет назад

    Czy mugłbyś zbudować prosty radio odbiornik w następnym odcinku ?

  • @MichalGda20
    @MichalGda20 8 лет назад

    Jestem za kontynuacją. Świetny materiał. Może coś o linii Lehera?

  • @scalak4
    @scalak4 8 лет назад

    ciekawy temat. Proszę kontynuować

  • @kiesiu4
    @kiesiu4 8 лет назад

    Fajny odcinek! Bardzo chętnie bym posłuchał o FM, bo to bardziej "na czasie" :)

  • @jarekrozen
    @jarekrozen 3 года назад

    super film