Zasilacze i przetwornice impulsowe [RS Elektronika] # 28

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 авг 2024
  • Kilka odcinków temu omawialiśmy zasilacze i stabilizatory liniowe. Teraz czas zająć się zasilaczami impulsowymi i przetwornicami.
    Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
    / rselektronika
    Jeśli macie jakieś pytania dotyczące tematyki videobloga lub sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
    reduktorszumu@gmail.com
    www.youtube.com... - RS Elektronika
    www.youtube.com...
    Zapraszamy na stronę reduktorszumu.c... do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Комментарии • 105

  • @zen5789
    @zen5789 3 года назад +7

    ...jesteś super wykładowcą o ogromnych umiejętnościach w przekazaniu wiedzy .BARDZO DZIĘKUJĘ!!

  • @dominik8040
    @dominik8040 9 лет назад +18

    Liczę na rozwinięcie tematu przetwornic transformatorowych oraz odcinek o nawijaniu uzwojeń cewki / transformatorka impulsowego :)

  • @boguslawszostak1784
    @boguslawszostak1784 2 года назад +1

    Bardzo ładny film, mam tylko jedno zastrzeżenie, i jedno uzupełnienie
    4:30 Kondensator spełnia rolę amortyzatora, rolę kola zamachowego pełni cewka. Cewka jak koło zamachowe gromadzi w polu magnetycznym energię "ruchu", kondensator zapobiega sokom napięcia szybko pobierając lub oddając energię gdy trzeba.
    moc tracona w tranzystorze jest u*i przełączający tranzystor idealny albo ma spadek napiecia 0 albo prąd 0, więc moc tracona "idealnie" byłaby 0*i lub u*0 czyli ZERO. Ale w rzeczywistości ani prąd ani napięcie nie są dokładnie równe 0 a w bardzo bardzo krótkim czasie przełączania prąd jeszcze jest i napięcie JUŻ jest, lub na odwrót, co podwyższa straty.

  • @RSElektronika
    @RSElektronika  9 лет назад +12

    Proszę zaznaczać możliwość udzielenia odpowiedzi na komentarze. W przeciwnym razie będę takie komentarze usuwał.

    • @soul-pn9rk
      @soul-pn9rk 8 лет назад +3

      +RS Elektronika Super kanał,super wykłady ! Trzymasz poziom.

    • @marekchudy8893
      @marekchudy8893 4 года назад

      ???

  • @marekchudy8893
    @marekchudy8893 Год назад

    Dziękuję I pozdrawiam

  • @Patryks83
    @Patryks83 7 лет назад +7

    Przydałby się odcinek: "inverter" , a gdyby zawierał informacje jak uzyskać czysty sinus na wyjściu, byłoby super...

  • @kuglarzemocjami339
    @kuglarzemocjami339 3 года назад

    Słuchając choćby takiego mini wykładu, uświadamiam sobie czasem jak wiele w życiu straciłem czasu, jakim imbecylem jestem nie znając się w zasadzie na niczym... Pozdrawiam

  • @PiotrIreneuszGolabek
    @PiotrIreneuszGolabek 9 лет назад +3

    PFC Układ korekcji współczynnika mocy. by cos fi był najbardziej zbliżony do jedności. Służy to dostawcy energii, i ogranicza tzw. odbijanie energii . W Polsce należy go stosować do zasilaczy powyżej 75 W (W praktyce od 150W)

  • @marekchudy8893
    @marekchudy8893 4 года назад

    Dziękuję

  • @mrmucha
    @mrmucha 9 лет назад +17

    RSie czy ruszysz kiedyś temat radiotechniki? jest dość niszowy i mało popularny

  • @duzernet
    @duzernet 9 лет назад +8

    Czekam zawsze na czwartek aż ukaże się kolejny odcinek RS Elektronika, tak jak czekałem swego czasu na program SONDA z panami Kurkiem i Kamińskim. Nowe odcinki sondy też emitowane były w czwartki. Przypadek?

  • @xdaro83x
    @xdaro83x 9 лет назад +1

    PFC = Power Factor Correction tj. układ korekcji współczynnika mocy cosfi. Ponieważ zasilacz impulsowy pobiera pewną moc bierną pojemnościową (kondensatory filtrujące na wejściu), stąd układ PFC ma za zadanie kompensację tej mocy tak aby wypadkowy cosfi = 1 (w przybliżeniu).

  • @Michalmas64
    @Michalmas64 9 лет назад +7

    Odpowiedź na zagadkę:
    Układ PFC (j.ang.: Power Factor Correction) "pilnuje" współczynnika mocy przetwornicy zasilanej z sieci napięcia przemiennego, zarówno poprzez korekcję kąta przesunięcia fazowego pomiędzy przebiegami napięcia i prądu, jak i przez "poprawę" (możliwie jak najlepsze przybliżenie do sieciowej sinusoidy) kształtu przebiegu prądu pobieranego przez przetwornicę.

    • @donmarciano1981
      @donmarciano1981 9 лет назад +6

      Michalmas64 A robi się to po to, by maksymalnie wykorzystać możliwości mocowe przetwornicy (wydajność w VA zrównać z W) Przetwornica ma oprócz tego mniejsze straty (grzanie) przy takiej samej oddawanej mocy czynnej ale z lepszym współczynnikiem mocy. Ideał to brak poboru mocy biernej czyli power factor=1 Oprócz tego "robimy dobrze" dystrybutorowi energii odciążając sieć przesyłową ze składowej biernej.

    • @highacc
      @highacc 6 лет назад

      Problem leży nie tylko po stronie dystrybutora. EMC 4 all ;)

  • @czeri2278
    @czeri2278 8 лет назад +3

    Ten przerywnik w 8:46 najlepszy :D

  • @tomekzet6393
    @tomekzet6393 9 лет назад

    Takie pytanko mam. Jak w tego typu zasilaczach jest realizowane są zabezpieczenia nadprądowe i in.. Wiem, że w zasilacz linowy takie zabezpieczenia posiada w stabilizatorze, a zasilacz impulsowy nie ma stabilizatora. Jeżeli moje pytanie jest głupie to proszę o wyrozumiałość ponieważ dopiero uczę się elektroniki.
    I na zakończenie przekazuje wielki szacun autorowi za tego typu filmiki. Naprawde bardzo dużo się z nich dowiedziałem (nauczyłem)

  • @hubertjxk8834
    @hubertjxk8834 5 лет назад +5

    Witam
    Czy można zrobic material o filtrach zakłóceń dla zasilaczy impulsowych ? Dla systemow zasilanych 12V

  • @boo6291
    @boo6291 9 лет назад +1

    4:33 - kołem zamachowym jest nie kondensator ale cewka, to cewka magazynuje energie (znacznie więcej niż kondensator) i przekazuje ją do kondensatora i obciążenia,

    • @TomashPL58
      @TomashPL58 7 лет назад +1

      Cewka jest tutaj źródłem energii a kondensator ma za zadanie podtrzymać napięcie wyjściowe podczas gdy cewka jest ładowana. Zatem analogia nazwania kondensatora kołem zamachowym jest idealnie trafiona. Jak w silniku gdzie cewka to tłok a kondensator to koło zamachowe - kiedy cewka(tłok) pracuje, napędza obciążenie i rozpędza koło zamachowe, gdy cewka "odpoczywa" (a tłok się opróżnia i nie wykonuje suwu pracy) rozpędzone koło zamachowe napędza obciążenie. Proszę przemyśleć co w tym układzie jest elementem aktywnym.

  • @prezesssss
    @prezesssss 9 лет назад +3

    PFC reguluje moc bierną oddawaną z układu, ogranicza oddawanie przez przetwornicę THD.

  • @poprawa
    @poprawa 9 лет назад +1

    PFC to układ mający na celu poprawienie współczynnika obciążania sieci w danych częściach przebiegu napięcia zmiennego. Bez PFC przetwornica obciąża sieć niemal wyłącznie na szczytach przebiegu tak że do sieci przenosi się bardzo dużo zakłóceń zmieniających charakterystykę działania innych urządzeń zasilonych z sieci. Układ PFC najprościej rozwiązuje się dodając indukcyjność przed mostek prostowniczy.

  • @cw.1105
    @cw.1105 4 года назад +2

    Witam. Chcę zbudować prosty zasilacz impulsowy. Czy w tym celu mogę wykorzystać NE 555 jako układ generatora sterującego?
    Czy lepiej zaopatrzyć się w coś zupełnie innego?

  • @Dariusz_K44
    @Dariusz_K44 5 лет назад +2

    A zasilacze UPS - dlaczego kiepska sinusoida z UPS nie współpracuje z zasilaczami impulsowymi? Można temu zaradzić jakąś przeróbką?

  • @Threatwave
    @Threatwave 9 лет назад +4

    Można prosić o film o obwodach rezonansowych

  • @RicoElectrico
    @RicoElectrico 9 лет назад

    Już chciałem pytać gdzie wcięło podkład muzyczny ;-)
    Jakiś czas temu przy okazji kupiłem układ z serii TinySwitch i chcę zbudować w celach edukacyjnych jakiś zasilaczyk. Prościej już się nie da... Ale muszę znaleźć po taniości rdzeń i cewkę (albo skanibalizować jakiś ze swoich gratów :D)

  • @mariuszsmykla7506
    @mariuszsmykla7506 2 года назад +1

    Jak szybkie powinno być kluczowanie generatora, żeby uznać przetwornicę DC za dobrą i jak się ma to do szumów?

  • @MrNoiseProject
    @MrNoiseProject 9 лет назад

    PFC - Power Factor Correction - korekcja współczynnika mocy.
    Wyróżnić warto dwa układy - pasywny i aktywny.
    Aktywny używa układów scalonych oraz innych elementów aktywnych do dostosowania pracy przetwornicy zależnie od obciążenia oraz możliwości zasilania.
    Pasywny układ jest zbudowany zazwyczaj do jednego rodzaju obciążenia i nie dostosowuje się tak elastycznie (zależnie czy obciążenie będzie pojemnościowe czy indukcyjne). Najprostsze pasywne układy PFC z regóły zbudowane są głównie z cewek i/lub kondensatorów.

  • @ChmurkiNaNiebie
    @ChmurkiNaNiebie 7 лет назад +4

    Dlaczego kiedy trafo pracuje na wielu kHz to może mieć mniejszy rozmiar niż to pracujące na 50Hz sinus?
    Proszę o odpowiedź :)
    Pozdrawiam:)

    • @TomashPL58
      @TomashPL58 7 лет назад +9

      Ilość przekazywanej energii zależy od natężenia pola elektrycznego w rdzeniu, mocy strat i częstotliwości pracy. Rdzenie ferromagnetyczne pracujące w przetwornicach impulsowych mogą pracować na bardzo wysokim natężeniu pola i mają małe straty magnetyczne. Dzięki temu ich reaktancja jest niewielka co pozwala na szybsze przeładowywanie dużymi prądami płynącymi przez uzwojenia. Reaktancja i czas przeładowania blach w transformatorze niskiej częstotliwości (sieciowym) powoduje że prądy pracy są niewielkie w stosunku do rozmiaru rdzenia. Głównym aspektem jest tutaj przenikalność magnetyczna materiału rdzenia. Dzięki tym właściwościom można rdzenie z materiałów o wysokiej przenikalności ładować "do pełna" i rozładowywać znacznie szybciej. Im więcej takich cykli wykonamy w krótszym okresie czasu, tym więcej mocy uda nam się przez rdzeń "przepchnąć".
      Pozdrawiam.

    • @ChmurkiNaNiebie
      @ChmurkiNaNiebie 7 лет назад

      Dzięki za odpowiedź :)

    • @polkpolkpolkpolk9238
      @polkpolkpolkpolk9238 5 лет назад

      To podobnie jak w przetwornicach, duża częstotliwość to duża moc i małe gabaryty

  • @PA-jr4cm
    @PA-jr4cm 2 года назад +1

    6:39 już wiem skad Sanah bierze sample do swoich hitów :D

  • @JaFranek
    @JaFranek 9 лет назад +1

    Co najczęściej się psuje w takich przetwornicach?

  • @zenonpompka
    @zenonpompka 2 года назад

    👌

  • @krislik8220
    @krislik8220 3 года назад

    Proszę o omówienie zasilacza impulsowego i jego naprawy na przykładzie telewizora lg32lg5600. Na co zwrócić uwagę ,poszczególne bloki,co siè najczęściej psuje. Z góry dziękuję.

  • @ChmurkiNaNiebie
    @ChmurkiNaNiebie 7 лет назад +2

    11:12 Dlaczego mogą być mniejsze i lżejsze?

  • @klopotekPL
    @klopotekPL 9 лет назад +2

    Moc transformatora podaje się w VA ( wolto-amperach )[ moc pozorna]

  • @lukezaa10
    @lukezaa10 8 лет назад

    Według mnie lepiej generować napięcie ujemne poprzez podwyższenie napięcia z 9v do 18v i masę umieścić na 9v. Wtedy mamy -9v i 9v.

  • @michakowieski7666
    @michakowieski7666 9 лет назад +1

    Mógłbyś nagrać film o mikrokontrolerach?

  • @Speedy41
    @Speedy41 7 лет назад +1

    Brakuje mi w tym odcinku wzorów, na dobór cewki, na kondensator (pewnie im większy tym lepszy) Największy problem mam zawsze z cewką. Może ktoś ma dobre źródło informacji na temat przetwornic impulsowych typu Step Down?

  • @polol9554
    @polol9554 7 лет назад

    Witam.Mam pytanie .
    Skoro flyback generator 7:20 odwraca znak to za diodą masa ma również znak przeciwny?

  • @adamkekow6558
    @adamkekow6558 7 лет назад +1

    Royer oscillator, było coś tu o tym?

  • @pawelwojcik7550
    @pawelwojcik7550 8 лет назад

    czy można prosić o schemat jakiejś przewornicy impulsowej o stałym napięciu wyjściowym ale o możliwej regulacji pradowej? nie było tego w odcinku

  • @pawel22353
    @pawel22353 6 лет назад

    Witam mam pytanie czy jeżeli na wejściu mam podłączone ogniwa szeregowo-równolegle i stabilizuję napięcie np. do 48V przetwornicą STEP-UP. To żeby ładować te ogniwa ładowarką 48V muszę podłączyć ją po przez złącze (męskie) na wejściu przetwornicy czy na wyjściu?

  • @adriankaczynski2304
    @adriankaczynski2304 9 лет назад

    Skoro zajmujesz się równiż tematyką audio to myślę że powinieneś zrobić odcinek o przetwornicy właśnie do car audio!!

    • @RSElektronika
      @RSElektronika  9 лет назад +3

      Adrian Kaczyński A po co? Pełno jest wszędzie schematów...

    • @kuki5050
      @kuki5050 9 лет назад +4

      Adrian Kaczyński Już autor kanału wyjaśniał że car audio nie jest jego specjalnością.

    • @pokrec
      @pokrec 9 лет назад +1

      RS Elektronika Niemniej jednak i do domowego sprzętu audio przetwornice powoli wchodzą. Sam zbudowałem sobie przetwornicę do zasilania mojego wzmacniacza na LM3885. Jak miałem zasilacz transformatorowy, układ "pierdział" po odkręceniu głośności. Bo transformator był spartolony - 2x24 V 200 W nawinięte drucikiem 1 mm na wtórnym... No, ale sam nawinąłem transformator impulsowy i dorobiłem przetwornicę na SG3525. Od tamtego czasu układ nie "pierdzi", mozna odkręcic na maksa i jest czysto. Na głośności zero - żadnego, nawet najmniejszego brumu. Przetwornica ma to do siebie, że jak robi "brum", to na częstotliwościach mocno ponadakustycznych, czyli i tak niesłyszalnych.

    • @adriankaczynski2304
      @adriankaczynski2304 9 лет назад

      a wiec czekamy na projekt przetwornicy do domu i samochodu!!!

    • @marius1677
      @marius1677 Год назад

      @kuki5050 tylko jedno: kiedy pierwszy raz w życiu usłyszałem dobre car audio,to jeszcze przez kilka godzin nie opuściłem tego pojazdu... Szok i inny świat,niż zwykle otaczajacy. Nie zależy od podkręcania basów ;) Kto raz to usłyszał,wie o co chodzi i nigdy nie zapomni ;) Dźwięk potrafi Cię przenieść do kpl. innego świata,którego się nie spodziewałeś,głównie ten pierwszy raz jest niesamowity :)

  • @heniutek
    @heniutek 4 месяца назад

    Taktyczny komentarz

  • @____.__._.._
    @____.__._.._ 4 года назад

    Power Factor Control? Coś z poprawą współczynnika mocy?

  • @keris7005
    @keris7005 4 года назад

    nie strasz mnie. Już myślałem ze dysk mi się odpiął

  • @michael.pachuta
    @michael.pachuta 4 года назад

    Ja mam zagadkę, mam AV amplifier Sony str1050, podlaczony do tv kablem hdmi z filtrem ferromagnetycznym? zacisk do tego wpiete do wzmacniacza hdmi od xboxa, dekodera tv, kontrolera Control4 od automatyki, playstation oraz odtwarzacz blueray, problemem jest to ze jak przelaczam na ogladanie tv z dekodera lub konsoli to moj combi bojler a bardziej chyba termostat gdy klika zanika mi obraz w tv ba 1-2sek, probowalem cudow z zasilaczem antyzakloceniowym, zasilaniem przez UPS, podlaczylem amplifier nawet przez filtr antyzakloceniowy co sa w pralkach i dalej nic. Sprawdzilem gniazdka, zlacza termostatu, i nie ma luzu na kablach ani nic takiego a i to tez sie staje gdy wlaczam swialo wlacznikiem np. Na schodach... dzieki za podpowiedzi...Pozdrawiam

  • @frazet875
    @frazet875 2 года назад

    Poco BJT szeregowo do trafo impulsowego? Za duże straty

  • @PLMichus
    @PLMichus 8 лет назад

    Mam takie zapytanie. Posiadam power banka który z 3,7 robi ~5V czy jeżeli pod wyjście USB podłącze przetwornice step up mt3608 i zwiększę na np 12V czy może to uszkodzić moduł lub ogniwo power banka?

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 6 лет назад

      Wydajność prądowa USB jest niewielka, poniżej 1 A (często 500 [USB 1.0], czy 750 mA [USB2.0], o ile mnie pamięć nie myli). Czyli ma to moc od 2,5 do 3,75VA, jeśli zwiększysz napięcie do 12 V to otrzymasz maksymalny prąd 310mA, a często dużo mniejszy. Nie warto. Lepiej jest zastosować inne ogniwo i zrobić przetwornicę, albo po prostu użyć akumulatora żelowego 12V, lub baterii akumulatorów NiMH. Czy uszkodzisz ogniwo lub przetwornicę powerbanka? Raczej nie, jeśli maksymalny prąd pobierany ze źródła ograniczysz do 0,3 A. Raczej obawiałbym się o poprawność działania mt3608. Ma on maksymalne obciążenie 2A (przy 12V to 24VA) czyli źródło 5V musiałoby dawać 4,8A! Moc to napięcie razy prąd. P=U*I, z tego policzysz zawsze wymagania odbiornika, co do źródła (dodając straty zasilacza, które tutaj pominąłem, dla przykładu. Jeśli masz wzmacniacz mocy 30W o sprawności 25% to źródło zasilania musi Ci dostarczyć co najmniej 120W). Poza tym jakość napięcia z powerbanka (kształt przebiegu) może nie wystartować przetwornicy (spotkałem się z tym w zasilaczu impulsowym pewnej marki zasilanym z generatora prądu, przy odchyłce częstotliwości zasilania 0,25 Hz generator sinusoidy nie chciał się zsynchronizować z prądnicą i tym samym się włączyć).

  • @jurek-zz3un
    @jurek-zz3un 9 лет назад +5

    ile uF mają te przetwornice na końcu

    • @Firley777
      @Firley777 9 лет назад

      jurek mynarczyk Zazwyczaj około tysiąca, zależy od wydajności prądowej i zastosowań.

    • @jurek-zz3un
      @jurek-zz3un 9 лет назад

      w kserokopiarce znalazłem 38 000 uF

    • @Firley777
      @Firley777 9 лет назад

      Takie kondensatory chyba nie istnieją ..

    • @Firley777
      @Firley777 9 лет назад

      Przynajmniej nie w przetwornicach

    • @kolejowydolnyslask5684
      @kolejowydolnyslask5684 3 года назад

      @@Firley777 istnieją.

  • @lewsalonowy
    @lewsalonowy 6 лет назад +2

    Jak mając do dyspozycji akumulator samochodowy uzyskać 230~?

    • @snavkky2977
      @snavkky2977 6 лет назад

      Przetwornica step up

    • @Red26e7t
      @Red26e7t 5 лет назад +1

      Falownik dużej mocy

    • @kolejowydolnyslask5684
      @kolejowydolnyslask5684 3 года назад

      @@Red26e7t falownik. Kolega nie zaznaczył że musi mieć dużo mocy.

  • @benk786
    @benk786 3 года назад

    Skąd takie symbol diody prostowniczej? Trójkąt w symbolu diody jest przecięty linią ciągłą przewodową

  • @vinstrol1
    @vinstrol1 9 лет назад

    skąd się bierze te napięcie Uref?

  • @kulamario2
    @kulamario2 7 лет назад

    Pokarz jak zrobic zasilacz symetryczny do wzmacniacza ze by podlaczyc w aucie

  • @jacekstepien4036
    @jacekstepien4036 4 года назад

    A jak się zasila generator sterujący bazą?

  • @BHBalast
    @BHBalast 9 лет назад

    7:30 Własnie coś mi tu nie pasowało, ale nie wiedziałem co. xD

  • @alantomczak517
    @alantomczak517 6 лет назад

    Nagrywane na podlodze czy dywan na biorku? :D

  • @mrkriss3997
    @mrkriss3997 9 лет назад

    Witam.
    Zwracam się o radę do dobrego elektronika otóż mam problem z kinem domowym.
    a więc w kinie domowym zrobiło się zwarcie w pewnym momencie zgasła dioda i nic się nie świeci po rozebraniu sprzętu wszystko wygląda ok są trzy płytki napiecia dwóch jest takie jakie powinno natomiast do 3 płytki dochodzi napiecie 20 V i na poszczególnych elementach spada do 0.5V a powinno być 5V. Czego może być to wina ??

    • @RSElektronika
      @RSElektronika  9 лет назад +4

      kanal wiocha Nie ten kanał, mistrzu.

  • @Oelngatikameie
    @Oelngatikameie 6 лет назад

    Mam pytanie!
    Potrzebuje zasilacz 24v który poda mi ponad 3A
    Pomyślałem więc ze wezme zasilacz od komputera który podaje mi 12v/19A, więc jeśli podniose jego napięcie x2 to powinienem miec 24v i wydajność prądu 9,5A (nie uwzględniając strat), i tutaj moje pytanie powie mi ktoś jak podnieść to napięcie?

  • @pablo666bb
    @pablo666bb 6 лет назад

    Coś mi ta przetwornica odwracająca nie pasuje Bardziej to był step up gdyby ta dioda była odwrotnie

  • @sebatmmt
    @sebatmmt 4 года назад

    Czy to normalne że przetwornica piszczy i tyka ?

    • @mateuszplackowski4620
      @mateuszplackowski4620 4 года назад

      Jeśli cicho to normalne ale jak słychać głośniej to może być uszkodzona lub jest zbyt obciążona

    • @rafal6988
      @rafal6988 4 года назад

      zazwyczah zwiększa się częstotliwość pracy przetwornic do niesłyszalnych powyżej 20khz

    • @MrRadzik30
      @MrRadzik30 3 года назад

      Prawdopodobnie któryś tranzystor jest do wymiany

  • @DrelTrimsus13
    @DrelTrimsus13 9 лет назад

    Witam zajmuje się ktoś projektowaniem przetwornic większych mocy (500W) wielonapięciowych? Jeśli tak to piszcie na priv :)

  • @robertnoras8651
    @robertnoras8651 Год назад

    Rs elektronika 22

  • @recaltech4279
    @recaltech4279 5 лет назад +9

    za bardzo ogólnikowo na temat przetwornic, nic ciekawego nie wyniosłem.

  • @asxsnlol5703
    @asxsnlol5703 6 лет назад

    Wolę transformator bo ma wyższą sprawność prądową.

    • @jakubkijak2644
      @jakubkijak2644 6 лет назад +2

      Ja też wolę transformator, ale nie ze względu na sprawność, której tak naprawdę nie ma wyższej od przetwornicy (co było powiedziane na filmie przecież).

  • @vinstrol1
    @vinstrol1 9 лет назад

    skąd się bierze te napięcie Uref?