Automata visszakapcsoló, avagy két monostabil egy 555-ös IC-vel!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 окт 2024

Комментарии • 29

  • @azelektronikabarataibakail1185
    @azelektronikabarataibakail1185  8 месяцев назад +2

    Az ellenállások méretre vágása és elhelyezése az ismerősre vár. Én csak a fejlesztést végeztem. Ahogy Brinkmann professzor mondotta: Kolléga zárja be a sebet!

  • @martonziegler2181
    @martonziegler2181 8 месяцев назад +5

    Nagyon ötletes!
    Anno 4093 smitt triggeres nand kapukat használtam hasonló célra.
    ha a bemeneteket összekötjük és egy RC időállandóval visszacsatoljuk a kimenettel akkor astabil multivibrátorként billeg a kapu. Ha csak az egyik bemenetet csatoljuk vissza, akkor a másik bemenetet trigger bemenetként használhatjuk. Ha a trigger jel rövidebb mint az RC időállandó, akkor monostabil multivibrátort kapunk. Ha a trigger jel hosszabb at RC időállandónál, akkor a triggerelő jel meglétéig az RC időállandóval billegni fog. Igen sok fajta vezérlésban használtam ezt anno amikor a Duna még felfelé folyott...

  • @robokaland-official
    @robokaland-official 8 месяцев назад

    Ötletes megoldás! 😊 Hú, az a "bútor darab" de gyönyörű! ❤

  • @csabamolnar866
    @csabamolnar866 8 месяцев назад +2

    Az ötlet jó, mert valóban működik. Azt vártam, hogy valami bonyolult berendezés része ez az áramkör, ahol tényleg nincs más lehetőség, mint az eredeti részből minél többet megtartani és akkor minden optimális, mert belefér a dobozba. Viszont, ha eleve egy ennyire gány módon kivitelezett céláramkörről van szó, akkor simán le is lehetne cserélni bármi másra. Illetve értem azt is, amit mondott már máskor is, hogy 20% az effektív munka, a többi már csak díszítés meg cicomázás és miért fordítson az ember több időt egy munkára, csak azért, hogy szép legyen a munka, amikor mindenkinek véges az élete és így az ideje is véges. Ezt nem kötözködésből mondom, mert tényleg elgondolkodtató és kétélű a dolog: én mindig maximalista voltam és ha mondjuk saját cégem lenne és egy ilyen kivitelű (mondom: kivitelű és nem technikai megoldású, mert a megoldás az kiváló) munkát tennének elém, felmondanék az illetőnek, vagy ha vevő lennék, akkor legközelebb máshoz mennék, mert nagyon igénytelen, ahogy ez kinéz. És ez akkor is így van, ha a mester elmondja, hogy őt ez egyáltalán nem érdekli és hivatkozik Pareto-elvre meg hasonlókra. Mert mit szólna hozzá ugyanez a mester, ha így műtenék meg, így készítenék el az ételét, így javítanák meg az autóját vagy így hajtogatnák össze az ejtőernyőjét? Ugyanakkor az is igaz, hogy a másik végletbe sem kell átesni, mert ha valaki azonnal NYÁK-ot tervez és mikrokontrollerrel oldja meg a dolgot és olyan szépen forraszt, hogy azt tanítani lehet, akkor lehet, hogy soha nem készül el vele vagy túl drága lesz, vagy nem fog tudni megélni a munkájából, mert nem lesz megfizetve. Az eszmefuttatásom végére oda jutottam, hogy talán a középút a legjobb, sem a 20%, sem a 90%, hanem mondjuk egy jó erős 50%-os kivitelezés vagy ha fontos a jó megítélés, akkor egy picivel több.

    • @janyjozsef
      @janyjozsef 8 месяцев назад

      Ma már otthoni körülmények közt is szebb nyákot lehet készíteni. Ilyen ezelőtt 30 évvel csináltam amikor általános iskolába jártam.
      Amint középsuliba kerültem gyönyörű maratott nyákok készültek. 2 évvel később már fotós nyákokat gyártottam.
      Szóval, ha gyorsan kell valami, akkor fogok egy csőtollat, vagy alkoholos filcet. Megrajzolom szépen. Maratás, fúrógép. Aztán mehet a beültetés.
      Ha időm is van meg van 2000 HUF, akkor már nyákot gyártatok 1 hét alatt. Vagy fogok 700HUF-ért egy ESP-t és a kimenetére rakok egy tranyót ami meghajtja a relét. Mivel sok minden nem kell azt még levegőben is meg lehetett volna forrasztani.
      De a nulla forintból csak gány dolgokat lehet kihozni.
      Ha a feladat késleltetve meghúzni egy relét, akkor az 3 alkatrész. 1 kondi, egy ellenállás és egy tranzisztor.
      Arról ugyanis nem volt szó, hogy a kapcsolót nem lehet nyomva tartani. Vagy csak nem figyeltem eléggé.
      Amúgy szerintem a munkaidő pazarlása miatt nem lett volna szabad spórolni az anyagköltségen.

    • @azelektronikabarataibakail1185
      @azelektronikabarataibakail1185  8 месяцев назад

      Mivel ez egy szép kinézetű készülékbe lesz beépítve a kinézetén nem ront és csak a jó működés a kívánalom.

    • @azelektronikabarataibakail1185
      @azelektronikabarataibakail1185  8 месяцев назад +1

      Ha meg én akarok gyorsan dolgozni, akkor nem veszek elő filcet, nem rajzolok, nem maratok, nem fúrok, hanem előfúrt forrszemes próbapanelen néhány vezetékkel összekötöm az alkatrészeket. Nekem kiválóan bevált.

    • @janyjozsef
      @janyjozsef 8 месяцев назад

      @@azelektronikabarataibakail1185 Az is jó megoldás lenne erre az esetre. Amúgy nem sokkal lassabb a maratás. De valóban egy nagyon egyszerű panel esetében. Pl mint ez. Gyorsabb.

  • @sompep1455
    @sompep1455 8 месяцев назад

    A tetra nagyon király! :)

  • @istvanhangay1643
    @istvanhangay1643 8 месяцев назад +2

    Az 555 egy nagyon sikeres integrált áramkör. Pedig elég régi. Felsorolni és nehéz mi mindenre használhTó.

  • @zoltanpal7872
    @zoltanpal7872 7 месяцев назад

    A leírást hol lehet megtalálni?

  • @karolyllh1242
    @karolyllh1242 8 месяцев назад

    A végén az a poén hogy a csöveskészülékek. valóban szépen szóltak. Félvezetókkel sokáig nem lehetett hozni. azt a hangzást.

  • @oaba201
    @oaba201 8 месяцев назад

    Kedves Bakai Lajos.
    Miert tanít 200 éves technológiát??? Miért készít könyvet elavult technológiáról? 555 IC 1971 től fogva van. Tervezve Hans Camenzind által.
    Elegem van olyan dolgokat tanúlni ami nem praktikus.
    Egy ATTiny 1 fet 1 ellenállás és kész. Ha lecsökkenti az órajelet akkor sokkal kevesebbet for enni mint egy 555.
    Soros ról USB átalakítóval üzeneteket lehet küldeni a kül világnak.
    ATTiny212 Csak egy vezetéket használ a programozáshoz UPDI. A programozót meg lehet csinálni egy audrino nanoból. És a többi lábat arra használja amire akarja. És az újra programozáshoz nem kell az IC-t kivenni.
    Ráadásul megvédheti a szellemi értékét az írásvédelemmel.

    • @azelektronikabarataibakail1185
      @azelektronikabarataibakail1185  7 месяцев назад

      A feladat egy kész áramkör továbbfejlesztése volt (1 alkatrésszel) és nem új áramkör tervezése, ami ugyanezt tudja, de több idő az elkészítése. Az 555 IC-ből készült "állítólag" a világon a legtöbb! ..és még mindig gyártják. Meg kellene kérdezni a felhasználókat miért ezt az elavult technológiát alkalmazzák? Talán azért mert 50Ft és 10 perc alatt megtanulható a felépítése. Ezek az értékek az ATTiny-nél hogyan néznek ki. Ha már itt tartunk:sok éve a tv szerelő ismerősömnek csináltam egy ATTiny2313-as ic vel egy lcd monitor tesztert. Mivel maximum PIC mikrovezérlőt használtam már nem tudom mivel lett beégetve. Mivel az ic bizonytalanul működik, kellene egy ilyen ic-t programozni. Tudna ebben segíteni?

    • @oaba201
      @oaba201 7 месяцев назад

      @@azelektronikabarataibakail1185
      Sajnos. Elég idő szűkében vagyok. Munka mellett csinálom a főiskolát.
      De a mesterséges inteligencia megtanítja hogyan kell csinálni. Vagy meg is csinálja. A youtube-on is van egy pár példa. Még magyarul is.
      ruclips.net/video/S_AsUUPsuOw/видео.html

  • @deejuicemailbox
    @deejuicemailbox 8 месяцев назад +1

    Bocsánat, én az egészet onnantól nem értem, hogy mi az hogy multivibrátor? Nincs fogalmi bevezetés, mint anno a suliban sem, csak essünk neki mert úgy is csak az érti aki tanítaná…
    Ki találta ki és mire, amire a tranzisztor(ok) nem jók mint “kapcsoló”?

    • @istvanhangay1643
      @istvanhangay1643 8 месяцев назад

      Hallgasd meg figyelmesen a bevezetőt 👀

    • @rga7482
      @rga7482 8 месяцев назад +1

      bocs, de a tranzisztort meg az ellenállást érted, vagy azt is magyarázzam el? :DDD
      azért egy ilyen csatorna nézése feltételezi az alap ráamkörök alkatrészek stb ismeretét, mert a vibrátorok alap áramkörök

    • @deejuicemailbox
      @deejuicemailbox 8 месяцев назад +1

      Hát… a villanydrót meg a zelektronok, atomszekerzet gyühetne a füzet elejire tesvííírem! 😁

    • @azelektronikabarataibakail1185
      @azelektronikabarataibakail1185  8 месяцев назад

      Bár macerás és időbe kerül, de mintha ott lenne a leírás mezőben a könyvem teljes analóg szekciója szabadon hozzáférhetően, csak el kell(ene) olvasni! Persze ettől még nyugodtan lehet pénzéhséggel vádolni, csak akkor miért van ott ingyen?

    • @deejuicemailbox
      @deejuicemailbox 8 месяцев назад

      Igen, megtaláltam, csak ha vmi kezdőknek szól alapoktól, az nem így néz ki. A pénzéhség vádja részemről nem hangzott el, inkább az a tény, hogy ezek az ingyen dolgok is valójában haladóbbaknak valók, mintsem innen értse meg vki a mikroelektronikát az elejétől. Sebaj, az internet hatalmas tudástár!

  • @zsoltbalatoni3241
    @zsoltbalatoni3241 8 месяцев назад +1

    Kár is lett volna áttervezni ezt a szépen kidolgozott NYÁK-ot!
    Háromszoros gyorsítással már jó a szöveg. A szavak kiejtésének sebessége pont megfelelő. Már csak a közöttük lévő szünetekben akarózik az embernek sátras túrára indulni a Börzsönybe. De most komolyan. Mire jók ezek a hatalmas szünetek?! Pedig tartalmilag érdekes lenne.

    • @azelektronikabarataibakail1185
      @azelektronikabarataibakail1185  8 месяцев назад

      A szünetek az audacity programmal 0,5 másodpercre vannak korlátozva, mert az eredeti még hosszabb. Rövidebbel szerintem egybefolyna a szöveg, de megtaláltad a megoldást: háromszoros sebességgel kell hallgatni. Már csak a töbiek kedvéért áruld el , hogy állítod be ezt a sebességet, amikor kétszeres a maximum?

    • @atdzsny
      @atdzsny 8 месяцев назад

      @@azelektronikabarataibakail1185 Én a „RUclips Speed Controller” bővítménnyel.